Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 260 träffar.
(ingen författare) CHRISTOPHER POLHEMS EFTERLÄMNADE SKRIFTER. På uppdrag av stora kopparbergs bergslags aktiebolag utgivna av lärdomshistoriska samfundet. I - IV. Samt, CHRISTOPHER POLHEMS BREV. På uppdrag av lärdomshistoriska samfundet utgivna med inledning av Axel Liljecrantz. Red. av Henrik Sandblad, Gösta Lindeberg, Bengt Löw & Axel Liljencrantz. Uppsala 1941-1954. Vol. I, (xiii) 373; Vol. II, (ix) 503; Vol. III, (xv) 535; Vol. IV, (x) 403; (xxxii) 317. Förlagets blå halvklotband. Främre omslag medbundna. Lychnos-Biblioteket 6, 10:1-4.
¶
[ ATA: 3776 ] Pris: 600 SEK
(ingen författare) THE PLANETARY EQUATORIUM OF JAMSHID GHIYATH AL-DIN AL-KASHI. An Edition of the Anonymous Persian Manuscript 75[44b] in the Garrett Collection at Princeton University Being a Description of Two Computing Instruments. The Plate of Heavens and the Plate of Conjuctions. With Translation and Commentary by E.S. Kennedy. Princeton University Press 1960. 267 pp. Publisher's cloth with dustjacket.
[ ATA: 10339 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) Ferdinand von Müller (1825-1896) Spuren eines australischen Botanikers in seiner Geburtsstadt Rostock. Rostock 1998. 94 pp. Ill (b/W & Clour). Soft cover. Beiträge zur Geschichte der Universität Rostock Heft 22.
[ ATA: 10710 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) DAS ALTERN AUS DER SICHT DER WISSENSCHAFTEN / L'INVECCHIAMENTO DAL PUNTO DI VISTA DELLE SCIENZE. Innsbruk 1995. 186 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 10715 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) ARCHIVES INTERNATIONALES D'HISTOIRE DES SCIENCES 44: No 133. Roma 1994. 220 pp. Soft covers.
[ ATA: 10717 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) REVUE D'HISTOIRE DES SCIENCES 49 No 1. - Le naturalisme en Drance aux XVIIIe et XIXe siècles: une perspective institutionnelle. Paris 1996. 143 pp.
[ ATA: 10721 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) CAAAL Manual. A Guide to the Use of the Classified Abstract Archive of the Alcohol Literature. New Jersy 1965. 155 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 10744 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Civilingenjör Alvar Lenning: Kombinationsmåttsatsernas uppfinnare. Stockholm 1954. 112 s. Ill.
[ ATA: 10771 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Jahres-Bericht über die Fortschritte der chemischen Technologie für Fabrikanten, Chemiker, Pharmaceuten und Cameralisten. Hrsg. von Johannes Rudolf Wagner. Zweiter Jahrgang: 1856. Mit 102 Originalholzschnitten. Leipzig 1857. 472 pp. Publisher's ill cloth.
[ ATA: 10772 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) ASTRONOMI. Det internationella standardverket om universum sammanställt vid universitetet i Cambridge. Stockholm 1978. 496 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Något nött skyddsomslag.
¶ The Cambridge Encyclopaedia of Astronomy.
[ ATA: 10836 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) DISCIPLINAE NOVAE. Zur Entstehung neuer Denk- und Arbeitsrichtungen in der Naturwissenschaft. Festschrift zum 90. Geburtstag von Hans Schimank. Vanderhoeck & Ruprecht 1979. 148 pp. Softcover.
[ ATA: 17668 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Vetenskapsmannen i samhället. Symposier vid Kungl. Vetenskapssamhället i Uppsala 1976-1977. Stockholm 1977. 193 s. Ill. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren och i mycket gott skick.
[ ATA: 18594 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) L'égyptologue Conrade Leemans et sa correspondance. Contribution à l'histoire d'une science. Leiden Brill 1973. VII, 105 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 30152 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Olof Rudbecks Fågelbok 1693-1710. Planscher och text i urval av Bertil Gullander. Stockholm 1971. 144 s. Färgplanscher. Förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Kvarto. Nr 294 av 999.
¶ Med extra plansch.
[ ATA: 41190 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Etikprövning av forskning som avser människor. Stockholm 2001. 233 (5) s. Häftad. Ett par sidor med bläckunderstrykningar; övrigt i gott skick. (Ds 2001:62)
[ ATA: 49816 ] Pris: 100 SEK
[A. G. EKEBERG] Försök till svensk nomenklatur för chemien, lämpad efter de sednaste uptäckterne. Stockholm och Upsala på Silverstolpes förlag [1795] 31 (1) s. Häftad. Nött och fläckad. Sista bladet delvis lossnad. Genomgående fuktfläck i nedre marginal (främst de sista sidorna).
[ ATA: 29154 ] Pris: 5000 SEK
[TUNBERG, Sven]. Stockholms högskola under Sven Tunbergs rektorat. Minnesskrift tillägnad professor, juris och filosofie doktor Sven Tunberg vid hans avgång från rektorsämbetet den 31 deember 1949. Stockholm 1949. XXVI, 313 (3) s. Häftad.
[ ATA: 49308 ] Pris: 100 SEK
ÖRNEHOLM, Urban (ed), Four Eighteenth-century Medical Dissertations under the Presidency of Nils Rosén. Doctoral Dissertation. Uppsala 2003. 284,(4)pp. original wrappers. Studia Latina Upsaliensia 28.
[ ATA: 16676 ] Pris: 150 SEK
ÅKERBERG, Sofia, Knowledge and Pleasure at Regent's Park: The Gardens of the Zoological Society of London during the Nineteenth Century. Dissertation. Umeå 2001. 253 pp. Ill. Softcover. In good condition.
[ ATA: 38341 ] Pris: 300 SEK
ADAMS, George, Geometrische und graphische Versuche; oder Beschreibung der mathematischen Instrumente, deren man sich in der Geometrie, der Zivil- und Militär-Vermessung, beim Nivellieren und in der Perspektive bedient. Nach der deutsche Ausgabe von 1795 Ausgewählt, bearbeitet und erläutert von Peter Damerow und Wolfgang Lefèvre. Darmstadt 1985. 439 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 10730 ] Pris: 100 SEK
APPLEBY, Joyce / Lynn Hunt / Margaret Jacob, Telling the Truth About History. New York 1995. 322 pp. Softcover. Signature to front fly leaf; else in very good condition.
[ ATA: 24585 ] Pris: 125 SEK
ARNSTBERG, Karl-Olov, Utforskaren. Studier i Sigurd Erixons etnologi. Stockholm 1989. 130 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 45779 ] Pris: 50 SEK
ASCHOFF, Volker, Über den byzantinischen Feuertelegraphen und Leon den Mathematiker. München 1980. 41 pp. Ill. Softcover. Deutsches Museum 48:1.
[ ATA: 10713 ] Pris: 60 SEK
ASKER, Carl Philip, Bidrag till Svenska landtmäteriets Historia. (1872). 345, (1) s. Senare klotband. Sista c:a 50 sidorna med veck och fuktfläck i övre högra marginalen, Första c:a 10 sidorna med svag fuktfläck i övre vänstra marginalen. 2 namnteckningar på försättsbladet.
[ ATA: 15010 ] Pris: 250 SEK
ASPELIN, Gunnar, Idéer och fakta. Filosofins roll i vetenskapshistorien. Läromedelsförlagen 1970. 89s. Pocket.
[ ATA: 13310 ] Pris: 45 SEK
BASEDOW, Jürgen et al. (ed.), Aufbruch nach Europa. 75 Jahre Max-Planck-Institut für Privatrecht. Mohr Siebeck 2001. XXIII, 1105 (7) pp. Publisher's cloth with dj. As new.
[ ATA: 49936 ] Pris: 750 SEK
BAVINK, Bernhard, Naturvetenskapen på väg mot religionen. Bemyndigad översättning av Carl Dymling och med förord av Prof. Einar Tegen. Lund 1935. 125 s. Häftad.
[ ATA: 11987 ] Pris: 100 SEK
BELL, Whitfield J., The College of Physicans of Philadelphia: A Bicentennial History. Science History Publications 1987. 326 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 14486 ] Pris: 200 SEK
BERETTA, Marco & Tore Frängsmyr (Editors), Siderus Nuncius & Stella Polaris: The Scientific Relations between Italy and Sweden in Early Modern History. Science History Publications 1997. 168 pp. Illustrations in full coulor. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 12187 ] Pris: 300 SEK
BERETTA, Marco, The Enlightenment of Matter: The Definition of Chemistry from Agricola to Lavoisier. Dissertation. Science History Publications 1993. xvi, 396 pp. illustrated + large fold out plate. Publisher's red cloth with dj. With author's signature. Very good condition.
¶
[ ATA: 98 ] Pris: 500 SEK
BERETTA, Marco, A History of Non-Printed Science. A Select Catalogue of the Waller Collection. Uppsala 1993. 199 pp. Ill. Original wrappers with dust-jacket. Acta Bibliothecae R. Universitatis Upsaliensis XXXI.
¶
[ ATA: 99 ] Pris: 150 SEK
BERETTA, Marco, The Starry Messenger and the Polar Star: Scientific Relations between Italy and Sweden from 1500 to 1800. Giunti 1995. 188 pp. Quarto. Publisher's hardcover with dj. In good condition. (Uppsala Studies in the History of Science 22).
[ ATA: 14437 ] Pris: 175 SEK
BERETTA, Marco, The Treasure of Health: From the Omnipotence of Medical Herbs to the Atomization of Drugs. Giunti 1997. 93 pp. Ill. Quarto. Softcover.
[ ATA: 14438 ] Pris: 200 SEK
BERG, Annika, Den gränslösa hälsan. Signe och Axel Höjer, folkhälsan och expertisen. Akademisk avhandling. Uppsala 2009. 541 (5) s. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 47006 ] Pris: 200 SEK
BERG, Fredrik, Bidrag till Oftalmologiens äldre historia i Sverige. Uppsala 1958. 300 s. Häftad. (Lychnos-bibliotek 16).
¶
[ ATA: 343 ] Pris: 125 SEK
BERG, Fredrik, Oftalmologin i Sverige under 1800-talet. Uppsala 1965. 322 s. Häftad. Ouppskuren. (Lychnos-Bibliotek 21).
¶
[ ATA: 3779 ] Pris: 125 SEK
BLANC, Karin, Marie Curie et le Nobel. Préface de Nanny Fröman. Uppsala 1999. 264 pp. Ill. Uppsala Studies in History of Science 26.
[ ATA: 8074 ] Pris: 150 SEK
BOECK, Wolfram (Hrsg.), Benjamin Franklin als Staatsmann, Schriftsteller und Physiker. München 1980. 63 pp. Ill. Softcover. Deutsches Museum 48:2.
[ ATA: 10711 ] Pris: 75 SEK
BORGERHOFF MULDER, Monique / Wendy Logsdon, I've Been Gone far Too Long: Field Trip Fiascoes and Expedition Disasters. Oakland 1996. 296 pp. Softcover. Signature to front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 35469 ] Pris: 100 SEK
BRANDER JONSSON, HEDVIG / Gunnar Broberg / Lena Johannesson (red.), Historiens vingslag. Konst, Historia och ornitologi. Till Allan Ellenius. Stockholm 1988. 308 s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslagets övre marginal nött.
¶ Bidrag av Gunnar Eriksson, Bo Grandien, Lars Furuland, Sven Sandström, Ulla Ehrensvärd, Torsten Renqvist, Thomas Hård af Segerstad, Margaretha Rossholm Lagerlöf, Torsten Gunnarsson, Rudolf Zeitler, Carl-Erik Geijerstam, Hedvig Brander Jonsson, Kurt Johannesson, Lena Johannesson, Sten åke Nilsson, Gunilla Frick, Gunnar Brusewitz.
[ ATA: 3750 ] Pris: 75 SEK
BREMER, Thomas / Patrice Wegener (ed.), Alligators and Astrolabes: Treasures of University Collections in Europe. Halle 2001. 62 pp. Ill. + fold out. Softcover. Quarto. Excellent condition.
[ ATA: 33107 ] Pris: 60 SEK
BROBERG, Gunnar (red.), Gyllene äpplen 1-2. Svensk idéhistorisk läsebok. Stockholm 1991. 2 vol. 1428 s. Ill. Förlagets dekorerade pappband i originalkassett.
[ ATA: 40619 ] Pris: 250 SEK
BROBERG, Gunnar / Gunnar Eriksson / Karin Johannisson (red.), Kunskapens trädgårdar. Om institutioner och institutionaliseringar i vetenskap och livet. Stockholm 1988. (8), 256 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 5807 ] Pris: 50 SEK
BRUNIUS, Teddy (red.), Från forskningens fält. Femton studier. Uppsala 2005. 277 (1) s. Färg ill. Häftad. Med skyddsomslag. (Skrifter utgivna av föreningen för filosofi och specialvetenskap XV).
[ ATA: 39552 ] Pris: 75 SEK
BRUNO, Giordano / Tommaso Campanella, Opere. A cura di Augusto Guzo e di Romano Amerio. Milano Riccardo Ricciardi Editore 1956. 1297 (3) pp. Publisher's cloth. Very good condition. (La Letteratura Italiana Storia E Testi. Direttori Raffaele Mattoli, Pietro Pancrazi, Alfredo Schiaffini. Volume 33).
[ ATA: 49004 ] Pris: 500 SEK
BUFFON, G. L .L, Naturalhistoria i sammandrag för ungdom I-IV. Öfversatt af Per Olof Gravander. Faksimilupplaga av upplagan som utkom 1800-1807. Stockholm 1978. 2 vol. 230 (4) + 196 (4) s. Förlagets pappband i kassett.
[ ATA: 39999 ] Pris: 150 SEK
BUICAN, Denis, Mendel et la génétique d'hier et d'aujourd'hui. Paris 1993. 206 pp. Softcover.
[ ATA: 14484 ] Pris: 125 SEK
BURMAN, Anders / Benny Jacobsson (red.), Över tid och rum. En antologi tillägnad Bo Lindberg. Stockholm 2003. 231 (3) s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 43526 ] Pris: 100 SEK
BUTTERFIELD, Herbert, Den moderna naturvetenskapens gryning 1300 - 1800. Stockholm 1965. 224 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10310 ] Pris: 100 SEK
CALDER, Nigel, Kometen kommer! Brombergs 1981. 202 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 10800 ] Pris: 60 SEK
