Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 490 träffar.
(ingen författare) Högsrum - en sockenbeskrivning + Högsrum II, Minnen Människor Miljöer. Högsrums Hembygdsförening 1979-1987. 415 + 410 s. Förlagsklotband med skyddsomslag
¶ 2 volymer.
[ ATA: 4008 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Lycksele 50 år 1946-1996. Umeå 1996. 365s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 5747 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Örnsköldsvik 100 år. 1894-1994. Uddevalla 1993. 384s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 5748 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Örebro Teater en minnesbok utgiven av Örebro kulturnämnd i samband med återinvigningen av teatern 1976. Redaktion: Andes Clason. Örebro 1976. 163s. Förlagets klotryggsband med tryckta omslag. Tillskrift på försättsbladet.
[ ATA: 7815 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Gammal hälsingekultur 1931. Hudiksvall 1931. 112s. Illustrerad. Häftad. Meddelande från Hälsinglands fornminnessällskap 1931.
¶ Bidrag av A. Vestlund, Nils Ahnlund, Mårten Stenberger, Dag Strömbäck
[ ATA: 9457 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Norrbotten berättar 1. Norrbottens bildningsförbund och TRU, Luleå 1974. 296s. Illustrerad. Häftad. Övre högra hörnet stött.
[ ATA: 10172 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) CYKELTURER I VÄRMLAND OCH DALSLAND. Stf 1944. 191 s. Ill. Klotband.
[ ATA: 10506 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) SÖRMLAND I ADOLPH TÖRNEROS BREV. Lokalhistoriska sällskapet i norra Södermanland Årsbok 1994. Eskilstuna 1994. 237 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 11347 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) HANDEL OCH NÄRINGSLIV I STOCKHOLM. Stockholm 1948. 481 s. Ill. Förlagets halvklot. Kvarto.
[ ATA: 13683 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Stockholms förstäder och villasamhällen 1911. Facsimilieupplaga av originalupplagan 1911. Stockholm 1975. 244 s. Ill. + karta. Pappband.
[ ATA: 13692 ] Pris: 250 SEK
(ingen författare) Nya Murbruksfabrikens i Stockholms Aktiebolag 1889-1964. Stockholm 1964. 61 s. Ill. Pappband.
[ ATA: 13694 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Från Viking Sten till Gustaf Dalén. Södertälje 1988. 132s. Illustrerad. Förlagets pappband.
[ ATA: 14210 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) VÄSTERGÖTLANDS FORNMINNESFÖRENING 100 ÅR 1863-1963. Lidköping 1963. 324 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 14421 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) JOURNAL OF ANCIENT TOPOGRAPHY: RIVISTA DI TOPOGRAFIA ANTICA III. 1993. 227 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 14520 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Från Östra Aros till Uppsala. Uppsala 1986. 308s. + utvikbar plansch. Häftad. (Uppsala stads historia VII).
¶ Bidrag av Helmer Gustavsson, Olle Ferm, Lars Ersgård, Jan Helmer Gustafsson, Leif Jonsson, Göran Dahlbäck, Lars Gezelius, Monika Asztalos, Sigurd Rahmqvist.
[ ATA: 16192 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) AKTER OCH IAKTTAGELSER. Landsarkivet i Uppsala 100 år. Uppsala 2003. 220 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17510 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Walkabouts. Solna 2001. 108 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 21866 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Topografiska och statistiska uppgifter om Örebro län. Norstedt & söner, Stockholm 1844. 81 s. Häftad. Namn på titelbladet. Tejpad rygg.
[ ATA: 21871 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Södermanland. Utbildningsförlaget Brevskolan, Stockholm 1991. 120s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 22678 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) ÅNGERMANLAND 1947. Örnsköldsvik 1947. 164 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 24269 ] Pris: 40 SEK
(ingen författare) BYGGD ATT VÅRDA 4. Kulturmiljöer i Uppsala kommun. Uppsala 1984. 108 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 24753 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Stockholmsdjäknar och södralatinare. Stockholm 1955. 136 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 25103 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Husby-Rocken. Hedemora 1966. 16 s. Ill. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 26635 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Teologiska fakulteten vid Åbo Akademi 50 år. Åbo 1974. 87 s. Häftad.
[ ATA: 26912 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Kungsleden. Vägar och vandringar. Stockholm 1968. 120 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick. Kartor saknas.
[ ATA: 26963 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift 1911. Stockholm 1911. 415 s. Ill. Häftad. Ryggens huvud litet nött.
[ ATA: 27623 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Uppsala Sigtuna Skokloster.Bildrapsodi från Uppsala. Stockholm 1955. Opag. (ca 50 s. ). Ill. Häftad.
[ ATA: 29188 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1897. Med nittioåtta illustrationer och fem kartor. Stockholm 1897. Planscher + XLIII, 368 s. Häftad.
[ ATA: 32592 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1899. Med etthundrasjuttio illustrationer och två kartskisser. Stockholm 1899. VII + planscher + 443 s. Häftad.
[ ATA: 32593 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1894. Med fyratiofem illustrationer och två kartskisser. Stockholm 1894. 387 s. Samtida halvfranskt band. Ryggen något nött och med en liten bläckfläck å främre pärm.
[ ATA: 32594 ] Pris: 350 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1895. Med sjuttiofem illustrationer och fyra kartskisser. Stockholm 1895. Planscher + XLIV, 464 s. Samtida halvfranskt band.
[ ATA: 32595 ] Pris: 350 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1896. Med sjuttionio illustrationer och tre kartor. Stockholm 1896. XXXIV + planscher + 309 s. Samtida halvfranskt band.
[ ATA: 32596 ] Pris: 250 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1898. Med etthundratrettioåtta illustrationer och en karta. Stockholm 1898. XLVII + planscher + 444 s. Samtida halvfranskt band.
[ ATA: 32598 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1899. Med etthundrasjuttio illustrationer och två kartskisser. Stockholm 1899. VII + planscher + 443 s. Samtida halvfranskt band.
[ ATA: 32599 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1900. Med etthundrasextioåtta illustrationer och en kartskiss. Stockholm 1900. VII + planscher + 422 (1) s. Samtida halvfranskt band.
[ ATA: 32600 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift för år 1902. Med etthundranittionio illustrationer och sex kartskisser. Stockholm 1902. VI + planscher + 447 (1) s. Samtida halvfranskt band.
[ ATA: 32602 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Vid K. Vetenskaps societetens i Upsala tvåhundraårsfest den 19 november 1910. Uppsala 1910. 7 s. Häftad. Svag fuktrand i nedre marginal.
¶ En dikt.
[ ATA: 33976 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Upsala Universitets Fyrahundraårs Jubelfest. September 1877. Stockholm 1877. 388 (2) s. Häftad. Nött och söndrigt ex.
[ ATA: 34030 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Topografiska och statistiska undersökningar om Westerås län. Stockholm 1842. 87 s. + utvikabar tabell. Förlagets gråpappomslag. Något nött. Inlagan något lagerfläckad.
[ ATA: 34644 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Djäkneberget vid Vesterås skildradt af en gammal djäkne. Med vyer, karta, anmärkningar och register. Vesterås 1900. Utvikbar kart + 7 planscher + 80 s. Häftad. Ryggen nött med pappersförluster.
[ ATA: 34645 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) En vägbok för Uppsala län. Bidrag till länets väghistoria. Uppsala 1937. 247 s. Ill. Häftad. kvarto. Gott skick.
[ ATA: 36776 ] Pris: 750 SEK
(ingen författare) Väggarna talar. Hermelinsskolans historia. Luleå 1987. 155 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 36784 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift 1907. Med tvåhundrasjuttio illustrationer och tio kartskisser. Stockholm 1907. 446 (2) s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind.
[ ATA: 37403 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift 1908. Med tvåhundranittiotvå illustrationer och en kartskiss. Stockholm 1908. 438 (2) s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind. Något blekt rygg.
[ ATA: 37404 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift 1910. Stockholm 1910. 462 s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind. Något blekt rygg.
[ ATA: 37406 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift 1911. Stockholmm 1911. 416 s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind. Något blekt rygg.
[ ATA: 37407 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Svenska turistföreningens årsskrift 1912. Stockholm 1912. 408 s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind. Något blekt rygg.
[ ATA: 37408 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Sockenbeskrivningar från 1850-talet. Vallentuna 1979. 180 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Delvis solblekta pärmar, övrigt i gott skick.
[ ATA: 37418 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Restaurering av Uppsala Domkyrka. Förslag avgivet av Uppsala Domkyrkas restaureringssakkunniga. Stockholm 1956. 170 s. Ill. Häftad. (Statens Offentliga Utredningar 1956:3).
[ ATA: 37755 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Medeltidsstaden 2 1976: Arboga. Stockholm 1976. 43 s. Kartor. Häftad. Kvarto. (Rapport från Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer).
[ ATA: 39293 ] Pris: 75 SEK
