Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 185 träffar.
(ingen författare) VILJA OCH KUNNANDE. Teknikhistoriska uppsatser tillägnade Torsten Althin. Uppsala 1977. 264 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 9292 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Människan i tekniksamhället 1-2. Stockholm 1977. (6),231,(19)s. + (4),83,(1)s. Häftad. KVHAA Konferenser 1-2.
¶ 2 volymer.
[ ATA: 16403 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) DAEDALUS 1980. Stockholm 1980. 158,(2)s. Ilustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Tekniska museets årsbok.
¶ Bidrag: Lindqvist, Industrins historia - ett forskningsområde inför nya uppgifter; Biörnstad, Industriminnesvård - en viktig del av kulturminnesvården och kulturpolitiken; Nisser, Vid skiljovägen. Industriminnesvården inför 1980-talet; Gustafsson, Industrihistorisk forskning; Glete, Teknikhistoria - viktig i ekonomisk och historisk forskning; Lindqvist, Teknikhistoria - motiv och mål; Sörbom, Teknikern, vetenskapsmannen och vetenskapshistorikern; Ingelstam och Schiller, Teknik och social förändring; Wrigglesworth, Nytt liv på Göteborgs Remfabrik?.; Lindgren, Georg och Edvard Scheutz´första differensmaskin återfunnen; Dyring, De nya bilderna. m.m.
[ ATA: 18262 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) DAEDALUS 1981. Stockholm 1981. 192s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Tekniska museets årsbok.
¶ Bidrag: Clason, Sex ord på F och museernas roll i vårt samhälle; Hofrén, Vägen genom M - museet - mål - medel; Rosander, Vad ska dokumenteras? Tekniska museets insamlingsverksamhet under diskussion; Sterky, Tekniska Museets Vänner under 50 år; Lindqvist, Projektet ""Det medeltida Tramphjulet"". - En övningsuppgift i teknikhistoria på KTH.; Rydberg, Forskning till vardags. Hundra års utveckling inom ett bruksföretag; Nilsson, Gengas före 1939; Larsson, Kärnreaktorn R1 - ett stycke högteknologisk pionjärhistoria; Dyring, Den elektroniska revolutionen - mindre, snabbare, billigare och bättre. m.m.
[ ATA: 18263 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Classic Concertibles. London 1988. 127 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18645 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Aktiebolaget Wahlén & Block. Katalog nr 20. Centraltryckeriet, Stockholm 1904. 200s. Ill. Dekorerat klotband.
[ ATA: 22671 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Svetsboken. Hobbyråd. Luna AB Alingsås (u.å.) 58 s. Ill. Häftad. Gott skick.
¶ Handbok i svetsteknik.
[ ATA: 28057 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Ikaros Flygvapenmusei årsbok 1998. Linköping 1998. 143 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 37258 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Ikaros Flygvapenmusei årsbok 1992. Linköping 1992. 128 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 37259 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Register över offentliga institutioner i Stockholm med närmaste omnejd. Stockholm 1925. 67 (1) s. Häftad. Något nött. Telefonnummer till en viss Hasselrot antecknat med bläck å främre omslag.
¶ Särtryck ur Rikstelefon katalogen för 1925.
[ ATA: 37441 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Two-Stroke Motor Cycles. By the Staff of The Motor Cycle. Ilustrated with 75 Drawings and Photographs. Tenth Edition. London 1948. 132 + ix pp. Publisher's illustrated harcover.
[ ATA: 38808 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Easy Riders: Best Biker Fiction 1-2. London 1984. 169 + 157 (3) pp. Two volumes in one paperback. Very good condition.
¶ Sex, violence and motor cycles from Easy Riders Magazine.
[ ATA: 38809 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Telefonförteckning för Kanslihuset 1932. Namnanrop: Kanslihuset. Stockholm 1932. 7s Häftad.
[ ATA: 38814 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) General Motors Bilbok. Automobilens byggnad och verkningssätt. Stockholm 1946. 386 s. Ill. Förlagets blåa klotryggsband. Gott skick.
[ ATA: 38816 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Sphinx Magazine. Armstrong Siddeley Owners Club. Winter Edition 1985. 64 pp. Ill. Original wrappers.
[ ATA: 38893 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Automobilhistoriska klubben. Bulletin. Nr 109 Mars 1990. Stockholm 1990. 28 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 38894 ] Pris: 50 SEK
ÖSTBERG, Gustaf, Att tycka sig förstå. Kritiska betraktelser om teknik. Stockholm 1991. 160 s. Kartonnage.
[ ATA: 13982 ] Pris: 125 SEK
ÅBERG, Paul (red.), Den stora bilhandboken. Praktisk handbok i bilkunskap I-II. Andra utökade och bearbetade upplagan. Stockholm 1954. 2 vol. 1483 s. Förlagets dekorerade bruna halvfranska band.
[ ATA: 32108 ] Pris: 350 SEK
AHRENBERG, Albin, Ett flygarliv. Malmö Allhem 1957. 311 (5) s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Gott skick.
[ ATA: 37566 ] Pris: 300 SEK
ALDISS, Brian, The Shape of Further Things: Specualtions on Change. London Faber 1970. 186 pp. Publisher's black cloth. A few whit stains to front board.
[ ATA: 48127 ] Pris: 100 SEK
ALLEZ-FERNANDEZ, Peter (ed.), Great Aircraft of the World: An Illustrated History of the Most Famous Civil and Military Planes. Complete with technical specifications. M. Cavendish 1992. 456 pp. Ill. Publisher's hardcover. Quarto. Worn.
[ ATA: 29962 ] Pris: 200 SEK
ALVAREZ, Juan / Brian Shoichet (ed.), Virtual Screeing in Drug Discovery. Taylor & Francis 2005. (28) 470 pp. Publisher's hardcover. Excellent condition.
[ ATA: 39382 ] Pris: 750 SEK
AMELIN, Olov, Medaljens baksida. Instrumentmakaren Daniel Ekström och hans efterföljare i 1700-talets Sverige. Akademisk avhandling. Uppsala 1999. 293 s. Ill. Häftad. Gott skick.
¶
[ ATA: 413 ] Pris: 125 SEK
ANDRÉN, Carl-Gustaf/ Ulf GÖRMAN, Etik och genteknik. Filosofiska och religiösa perspektiv på genterapi, stamcellsforskning och kloning. Nordic Academic Press 2004. 204s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51259 ] Pris: 125 SEK
ANSHELM, Jonas, Förnuftets brytpunkt. Om teknikkritiken i P C Jersilds författarskap. Bonniers 1990. 376s. Häftad. Svagt veck på främre omslaget.
[ ATA: 7452 ] Pris: 100 SEK
ASHBY, Sir Eric, Technology and the Academics: An Essay on Universities and the Scientific Revolution. London 1959. 118 pp. Publisher's cloth with dj. Ex. library with one stamp to front fly leaf. Price clipped dj on first flap.
[ ATA: 32920 ] Pris: 90 SEK
ASPEL, Geoff, Suzuki. New York 1984. 64 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 39495 ] Pris: 100 SEK
BAILLIE, G. H., Watches: Their History, Decoration and Mechanism. Facsimile Reprint of 1929 Edition. London 1979. 383 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 17099 ] Pris: 400 SEK
BECKMAN, Svante (red.), Teknokrati Arbete Makt. Stockholm 1990. 296 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 40990 ] Pris: 125 SEK
BENGTSSON, Bengt / Gustaf Munthe, Silversmide. Konsthistoria och teknik. Stockholm 1962. XI, 435 s. Ill. Förlagets linneband med skyddsomslag. Namnteckning (Phebe Fjellström).
[ ATA: 26841 ] Pris: 500 SEK
BERG, Gösta, Vägledning genom Skansens vagnhal med där utställda fordon, bärdon och redskap belysande boskapsskötselns historia. Stockholm 1926. 24 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 42670 ] Pris: 50 SEK
BERNSTEIN, Burton, Plane Crazy: A Celebration of Flying. New York 1985. 165 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 37315 ] Pris: 75 SEK
BILLMAN, Hasse (red.), Byggträ. Handbok i träbyggnadsteknik. Stockholm Byggmästarens Förlag 1970. 262 s. Kvarto. illustrerad. Förlagets dekorerade klotband.
[ ATA: 44046 ] Pris: 750 SEK
BISHOP, George, Bilen genom tiderna. Stockholm 1977. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 18641 ] Pris: 100 SEK
BOLSTER, John, The Upper Crust: The Aristocrats of Automobiles. Chicago 1976. 200 s. Il. Publisher's cloth with dj. In god condition.
[ ATA: 38892 ] Pris: 100 SEK
BRENTJES, Burchard, RICHTER, Siegfried, SONNEMANN, Rolf, Geschichte der Technik. Aulis Verlag 1978. 501,(3)pp. Illustrated. Publishers cloth with dust-jacket.
[ ATA: 20769 ] Pris: 150 SEK
BRINDLEY, John F. (ed.), Wings For the World / Les Ailes du Mond / Alas Para el Mundo. Montreal 1995. 200 pp. Ill. Publisher's hardcover. Quarto.
[ ATA: 45312 ] Pris: 100 SEK
BROCKHAUS, Peter / Ulrich Stanciu, Windsurfing. Grundteknik och taktik för nöjesseglare och tävlare. Halmstad 1981. 212 s. Ill. Förlagets pappband. Spår efter borttagen pislapp å bakre pärm; övriogt i gott skick.
[ ATA: 35974 ] Pris: 75 SEK
BURGESS WISE, David, Classics of the Road. Orbis Publishing, London 1978. 160pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.
[ ATA: 22344 ] Pris: 90 SEK
BURTON, E. F. / W. H. Kohl, The Electron Microscope. New York 1942. 233 (2) pp. Publisher's blue cloth. Ex library copy with one stamp to front fly leaf.
[ ATA: 43307 ] Pris: 100 SEK
CARLBERG, Mats / Axel Scholander, Teknisk uppkäftighet. Om veteraner och tekniksprång i massa- och pappersindustrin. Stockholm 1989. 160 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 38807 ] Pris: 100 SEK
CEDERLÖF, Olle, Vapnens historia. Vapnens utveckling från antiken till senare delen av 1800-talet. Stockholm 2002. 210 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 40581 ] Pris: 75 SEK
COLLOCOTT, T. C. / A. B. Dobson (ed.), Chambers Dictionary of Science and Technology. Revised Edition. Edinburgh, Chambers, 1974. 1328 pp. Publisher's hardcover with dust-jacket in original cassette. Very good condition.
¶
[ ATA: 864 ] Pris: 200 SEK
CONWAY, H. G., Great Marques: Bugatti. General Editor: John Blundsen. London 1989. General Editor: John Blundsen. In good condition.
[ ATA: 45623 ] Pris: 75 SEK
COSSLETT, V. E., Bibliography of Electron Microscopy. London 1950. 350 pp. Publisher's black cloth. Ex library with one stamp; else in good condition.
[ ATA: 32228 ] Pris: 200 SEK
CRABB, Richard, Birth of a Giant: The Men and Incidents That Gave America the Motorcar. Second Printing. Philadelphia 1970. 468 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 38897 ] Pris: 100 SEK
CROSLEY, R. Mike, They Gave Me a Seafire. Shrewsbury 1986. 271 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Signature to front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 37321 ] Pris: 200 SEK
CROUSE, William H., Teknikens hemligheter. Stockholm 1954. 192 s. Häftad.
[ ATA: 28091 ] Pris: 100 SEK
DAHLGREN, Anna, Fotografiska drömmar och digitala illusioner. Bruket av bearbetade fotografier i svensk dagspress, reklam, propaganda och konst under 1990-talet. Akademisk avhandling. Symposion 2005. 284 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.
[ ATA: 48804 ] Pris: 100 SEK
DANKER-CARSTENSEN, Peter (ed.), Zu Wasser, zu Lande und in der Luft. Der Seeflugslandort Warnemünde in der ersten Hälfte des 20. Jahrhunderts. Rostock 2001. 208 pp. Ill. Publisher's hardcover. Quarto. In good condition. (Schriften des Schifffahrtsmuseums der Hansestadt Rostock Band 7).
[ ATA: 45316 ] Pris: 1200 SEK
