Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 76 träffar.
(ingen författare) Laurentius Petri Gothus. en svensk latinpoet från 1500-talet. Textedition med inledning, översättning och kommentar av Brirger Bergh. Stockholm 1973. 66 s. Häftad.
[ ATA: 9061 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Nova Literaria Mares Balthici & Septentrionis. Edita MDCCII. Uppsala 1992. (4) 58 (2) pp. Original wrappers.
[ ATA: 35359 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Florilegium Franciscanum. In usum scholarum excerpsit Sam. cavallin. Lund 1957. 115 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 35367 ] Pris: 60 SEK
ÖNNERFORS, Alf, Pliniana. In Plinii Maioris Naturalem Historiam Studia Grammatica Semantica Critica. Uppsala 1956. 196pp. Original wrappers.
[ ATA: 5833 ] Pris: 125 SEK
AHLBERG, Axel W., Litinsk grammatik för de allmänna läroverken. Sjunde upplagan. Stockholm 1935. X, 270 s. Förlagets klotryggsband. Nött med anteckningar och understrykningar i blyerts.
[ ATA: 49141 ] Pris: 100 SEK
ANDERSSON, Andreas, Studia vegetiana. Commentatio academica. Uppsala 1938. 187 pp. Original wrappers.
[ ATA: 32828 ] Pris: 125 SEK
BENDZ, Gerhard, Die Echtheitsfrage des Vierten Buches der Frontinschen Strategemata. Doctoral dissertation. Lund 1938. 272pp. Dedication.
¶
[ ATA: 2838 ] Pris: 200 SEK
BERGMAN, Johan, Latinska källskrifter till Sveriges äldsta historia. Stockholm 1918. VI (2) 64 s. Häftad. Namnteckning. Något nötta omslag med två fettfläckar efter gammal tape.
[ ATA: 37752 ] Pris: 60 SEK
BETTS, G. G. / W. D. Ashworth, Index to the Uppsala edition of Columella. Uppsala 1971. XIII, 656 pp. + fold out table. Original wrappers. Uncut and in very good condition.
[ ATA: 30371 ] Pris: 200 SEK
BILLING-OTTOSSON, Anne-Marie (Ed.), Magister Mathias Lincopensis. Exposicio Super Apocalypsim. Uppsala 2003. 480 pp. Softcover.
[ ATA: 17226 ] Pris: 120 SEK
BLATT, Franz, Latinsk syntaks i hovedtraek. Köbenhavn 1946. 296 s. Förlagets klotryggsband. bandet nöttmed öppna falsar. Anteckningar i blyerts.
[ ATA: 35363 ] Pris: 90 SEK
BULHART, Vincentius (ed.), Eusebii Vercellensis. Episcopi. Quae Supersunt. Turnhout 1957. XXXVI, 479 pp. Original wrappers. Creases to front and back wrapper on the right corner; else with clean text and in good condition.
[ ATA: 35005 ] Pris: 500 SEK
CAVALLIN, Christian, Svensk-latinsk ordbok. Beijers, Stockholm 1905. 946spalter(1) + 974spalter,(1)s. Förlagets svarta skinnryggsband.
¶ 2 spalter per sida.
[ ATA: 34245 ] Pris: 600 SEK
DAHLÉN, Eric, Etudes syntaxiques sur les pronoms reflechis pleonastiques en latin. Göteborg 1964. 206pp. Publishers cloth. Pencil annotations. Studia graeca et latina gothoburgensia XIX.
[ ATA: 34219 ] Pris: 300 SEK
DÜRING, Ingemar, Exempelsamling till latinsk syntax. Tredje uplagan. Lund 1937. 32 s. Häftad. Ett par sidor med blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 39298 ] Pris: 75 SEK
ELG, Arvid G:son, In Faustum Reiensem Studia. Uppsala 1937. XIV, 156. Soft covers.
[ ATA: 13280 ] Pris: 125 SEK
ENVALLSSON, Carl, Svenskt musikaliskt lexikon, efter grekiska, latinska, italienska och franska språken. Stockholm 1802. (8),XIV,346,(14)s. + 14 graverade planscher (4 utvikbara). Helt oskuren i grått pappband. ss. 241-242 med reva in i texten. Utgallrad från Kalmar stadsbibliotek med små stämplar.
[ ATA: 51571 ] Pris: 1500 SEK
ERANOS LÖFSTEDTIANUS. Opuscula Philologica Einaro Löfstedt - Acta Philologica Suecana a Vilhelm Lundström Condita. Ed. Tönnes Kleberg (and others). Gothenburg 1945-1964. 11 volumes. Complete series from 1945 to 1964 bound in private bright red half cloths. ca. 4000 pp. A few markings with pencil.
¶ Nice set with numerous international scholars.
[ ATA: 35650 ] Pris: 3900 SEK
FREDRIKSSON ADMAN, Anna (ed), Heymericus de Campo: Dyalogus super Reuelacionibus beate Birgitte. Dissertation. Uppsala 2003. 242 pp. Original wrappers. Very good condition. (Studia Latina Upsaliensia 27).
[ ATA: 11854 ] Pris: 150 SEK
GEORGES, Karl Ernst, Lateinisch-Deutsches Handwörterbuch aus quellen zusammengetragen und mit besonderer Bezugnahme auf Synonymik und Antiquitäten mit Berücksichtigung der besten Hülfsmittel: I-II + Deutsch-Lateinisches Handwörterbuch aus quellen zusammengetragen und mit besonderer Bezugnahme auf Synonymik und Antiquitäten mit Berücksichtigung der besten Hülfsmittel: I-II Leipzig 1861-1862. 4 volumes. VIII, 2268 + 2134 + VIII, 2074 + 2106 pp. Privately bound black half leather volumes. Spines worn. Dampstains to margins of all volumes.
¶ A complete set as well as a charming ruin.
[ ATA: 37760 ] Pris: 900 SEK
GRAY, Mason D. / Thornton Jenkins, Latin for Today: A break With Tradition. London 1948. 16 pp. + large fold out table. Original wrappers.
[ ATA: 35361 ] Pris: 125 SEK
HÅKANSON, Lennart, Statius' Thebaid: Critical and Exegetical Remarks. Lund 1973. 91 pp. Original wrappers. Prof. Sven Lundström's copy with annotations.
[ ATA: 34917 ] Pris: 200 SEK
HARRINGTON, K. P., Mediaveval Latin. University of Chicago Press 1963. xxix, 698 pp. Softcover.
[ ATA: 48998 ] Pris: 150 SEK
HEBEL, E. / F. Gröbel, Mittellateinisches Glossar. Paderborn no year (1960's). 431 pp. Publisher's cloth. with dj.
[ ATA: 18014 ] Pris: 250 SEK
HEDBERG, Sten, Contamination and Interpolation: A Study of the 15th Century Columella Manuscripts. Dissertation. Uppsala 1968. 195 pp. Original wrappers. Studia Latina Upsaliensia 4.
[ ATA: 14653 ] Pris: 100 SEK
HELANDER, Hans, On the Function of Abstract Nouns in Latin. Dissertation. Uppsala 1977. 153 pp. Original wrappers. Studia Latina Upsaliensia 11.
[ ATA: 14656 ] Pris: 200 SEK
HENRIKSÉN, Christer (ed.), De Culpis. Edited with an introduction. Uppsala 1990. 51 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 34907 ] Pris: 100 SEK
IACOBUS NICHOLAI DE DACIA. Liber de distinccione metrorum. Mit Einleitung und Glossar herausgegeben von Aage Kabell. Uppsala 1967. 207 pp. + 14 plates. Original wrappers. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 37358 ] Pris: 150 SEK
JANSON, Tore, Latin. Kulturen, historien, språket. Stockholm 2002. 264 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten skada å bakre omslag; övrigt i mycket gott skick.
[ ATA: 40595 ] Pris: 150 SEK
JUNEL, Bertil, In cassium felicem studia. Commentatio academica. Uppsala 1936. XV, 156 pp. Original wrappers.
[ ATA: 32823 ] Pris: 125 SEK
KAIMIO, Jorma / Erkki Koskenniemi / Timo Kovakoski / Matti Oja / Vappu Pyykkö (ed.), Thesarus Latinus, I osa. Kurssit 1-4. Likion laajan latinan oppikirja. Helsinki 1983. 189 (1) pp. Ill. Original wrappers. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 39351 ] Pris: 400 SEK
KENT, Roland G., The Forms of Latin. Linguistic Society of America 1946. 162pp. Half cloth. Marginal annotations in ink.
[ ATA: 34220 ] Pris: 300 SEK
KULLENDORFF, Erik, Textkritische Beiträge zu Verecundus Iuncensis. Lund 1943. 160 pp. Original wrappers.
[ ATA: 32829 ] Pris: 125 SEK
L. ANNAEUS SENECA. Udvalgte skrifter af L. Annaeus Seneca I-II. Udgivne og fortolkede af M. CL. Gertz. Förste haefte: Consolatio ad Marciam - De providentia / Andet haefte: Selectae ad Lucilium epistulae. Anden udgave. Kjöbenhavn 1909-1918. 2 vol. 188 + 98 s. Förlagets klotband. Blyertsanteckningar i marginalen.
[ ATA: 39300 ] Pris: 150 SEK
LÖFSTEDT, Einar, Coniectanea. Untersuchungen auf dem Gebiete der Antiken und mittelalterlichen Latinität. Erste Reihe (All publ.). Uppsala 1950. 144 (2) pp. Private cloth. Some annotation in pencil.
[ ATA: 34467 ] Pris: 250 SEK
LÖFSTEDT, Einar, Tertullians Apologeticum. Textkritisch Untersucht. Lund 1915. VIII, 124 pp. Original wrappers. Spine worn with some paper loss to top of spine. Pages uncut and in good condition.
[ ATA: 35377 ] Pris: 500 SEK
LÖGDBERG, Gunnar, IN MACROBII SATURNALIA ADNOTATIONES. Commentatio academica. Uppsala 1936. 149 pp. Softcovers.
[ ATA: 8352 ] Pris: 125 SEK
LÖGDBERG, Gunnar, In Macrobii Saturnalia Adnotationes. Commentatio Academica. Uppsala 1936. XII, 149 pp. Original wrappers. A few pages with annotations in pencil. Some creases to wrappers.
[ ATA: 35387 ] Pris: 100 SEK
LAURAND, L., Manuel études grecques et latines. Appendice I-VI. Édition revue et corrigée par P. d'Hérouville. Paris 1946. Six parts in four volumes. 278 pp. Maps. Original wrappers. Unopened. In good condition.
[ ATA: 41594 ] Pris: 500 SEK
LEO, Friedrich, Plautinische Forchungen. Berlin 1895. VI,(2),346pp. Half calf. Ex library copy with stamps.
[ ATA: 34243 ] Pris: 750 SEK
LINDQVIST, Axel, Latinet och Tyskan. Lund 1945. 20 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 44685 ] Pris: 60 SEK
LUNDSTRÖM, Sven, Ovids Metamorphosen und die Politik des Kaisers. Dissertation. Uppsala, 1980. 121 s. Acta Universitatis Upsaliensis. Studia Latina Upsaliensia 12.
¶
[ ATA: 724 ] Pris: 100 SEK
LUNDSTRÖM, Sven, Die Überlieferung der lateinischen Basiliusregel. Uppsala 1989. 86pp. Original wrappers. Studia Latina Upsaliensia 21.
[ ATA: 5829 ] Pris: 90 SEK
MELIN, Bengt (ed.), Studia in Corpus Cyprianeum. Commentatio Academica. Uppsala 1946. 235 (3) pp. Original wrappers. With author's signature. Pencil underlining by prof. Sven Lundström.
[ ATA: 34908 ] Pris: 100 SEK
MELIN, Bengt / Ivar Jarvenius, Schola Latina B. Stockholm 1967. 120 s. Förlagets pappband.§
[ ATA: 45501 ] Pris: 200 SEK
MENGE, Hermann, Lateinisch-Deutsches Schulwörterbuch. Mit besonderer Berücksichtigung der Etymologie. Dritte Auflage. Berlin 1911. XVI, 813 (double) pp. Large private cloth. Signature to front fly leaf. Some pages mended at margin.
[ ATA: 34912 ] Pris: 200 SEK
MOUSSY, Claude / Sylvie Mellet (ed.), La validité des catégories attachées au verbe. Paris 1992. 74 (4) pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 32834 ] Pris: 100 SEK
NIELSEN, Karl / Per Krarup, Latinsk laesebog for gymnasiet. Den romerske guldalder i tekst og billeder. Köbenhavn 1939. 244 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Bandet nött i falsarna. Tillskrift å försättsblad.
[ ATA: 35364 ] Pris: 60 SEK
NORBERG, Dag, In registrum gregorii magni studia critica. Commentatio academica. Uppsala 1937. 175 pp. Original wrappers.
[ ATA: 32827 ] Pris: 100 SEK
NORBERG, Dag, L'oeuvre poétique de Paulin d'Aquilée. Edition critique avec introduction et commentaire. Stockholm 1979. 174 (2) pp. Original wrappers.
[ ATA: 35375 ] Pris: 300 SEK
