Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 321 träffar.
(ingen författare) Litteraturens vägar. Gidlunds 1988. 357s. Häftad.
¶ Bidrag av Lars Lönnroth, Kurt Johannesson, Erik Gamby, Eric Johannesson, Bo Bennich-Björkman, Ulf Boëthius, Sven Möller Kristensen, Hans Hertel, Mary Örvig, Lena Kåreland, Sonja Svensson, Jan Stenkvist, Brigitte Mral, Örjan Lindberger, Ivar Lo-Johansson, Åke Kussak, Stefan Mählqvist, Hans Olof Johansson, Gunnar Hansson, Åke Åberg.
[ ATA: 11423 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) IDOLS AND MYTHS IN MUSIC. Musiikin Suunta 1:7 1985. 88 pp. Ill. Soft covers.
¶ Texts in English.
[ ATA: 13584 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) PRESS & LITTERATUR 2. Åtta presshistoriska studier. Lund 1974. 329 s. Häftad.
[ ATA: 14055 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Människan i tekniksamhället 1-2. Stockholm 1977. (6),231,(19)s. + (4),83,(1)s. Häftad. KVHAA Konferenser 1-2.
¶ 2 volymer.
[ ATA: 16403 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Äktenskapet. Programserie i radio 1950. Andra upplagan. Stockholm 1950. 114 s. Häftad.
[ ATA: 24278 ] Pris: 100 SEK
HARRIS, C.C., The Family. An Introductiom. Allen & Unwin 1970. 2nd impression. 212pp. Soft covers. Signature.
[ ATA: 51151 ] Pris: 75 SEK
ÖSTERBERG, Dag / Fredrik Engelstad, Samhällsformationen. Introduktion till sociologin. Göteborg 1984. 399 s. Häftad.
[ ATA: 16844 ] Pris: 90 SEK
ÖSTERGREN, Marianne, Skitsnack. Bland vännerna, i familjen, bland arbetskamraterna. Stockholm 1997. 152 s. Pocket. Gott skick.
[ ATA: 50536 ] Pris: 50 SEK
ÅHLÉN, Bengt, Ord mot ordningen. Farliga skrifter, bokbål och kättarprocesser i svensk censurhistoria. Red. Agneta Åhlén. Ordfronts förlag, Stockholm 1986. 270s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 16374 ] Pris: 75 SEK
ADORNO, Theodor W., Kritik. Kleine Schriften zur Gesellschat. Frankfurt 1980. 152 pp. Paperback.
[ ATA: 25606 ] Pris: 90 SEK
ADRIANSON, Jan, Världen som varseblivning. En omvänd betraktelse. Saxberget 1998. 206 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 29833 ] Pris: 100 SEK
AHRNE, Göran and others (ed.), Sociology in the World. Essays in honour of Ulf Himmelstrand on his 65th birthday. Uppsala, 1989. 285 pp. Soft cover with dust jacket.
[ ATA: 37041 ] Pris: 75 SEK
ALBERONI, Francesco, Värden. Göteborg 1994. 186 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 32876 ] Pris: 60 SEK
ANDERSSON, Heine / Lars Bo Kaspersen (red.), Klassisk och modern samhällsteori. Lund 1999. 663 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 39163 ] Pris: 200 SEK
ANDRAE, Marika, Rött eller grönt? Flicka blir kvinna och pojke blir man i B. Wahlströms ungdomsböcker 1914-1944. Akademisk avhandling. Stockholm 2001. 340 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 13484 ] Pris: 150 SEK
ANDRESKI, Stanislav, The Uses of Comparative Sociology. University of California Press 1969. x, 384 pp. Softcover.
[ ATA: 41941 ] Pris: 100 SEK
ANHEIER, Helmut / Yudhishthir Raj Isar (ed.), Conflicts and Tensions. London Sage 2007. 640 pp. Softcover. Very good condition. (The Cultures and Globalization Series 1).
[ ATA: 45064 ] Pris: 350 SEK
ARNSTBERG, Karl-Olov (red.), Medaljens baksida. Om våld i vår tid. Stockholm 1997. 170 (2) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 40307 ] Pris: 75 SEK
AUBERT, Vilhelm, Socialt samspel. Andra upplagan. Stockholm 1968. 214 s. Häftad.
[ ATA: 42221 ] Pris: 50 SEK
AVINERI, Shlomo, The Social and Political Thought of Karl Marx. Cambridge University Press 1976. viii, 269 pp. Softcover.
[ ATA: 35764 ] Pris: 125 SEK
BÖRJESON, Bengt & Eva Ros, Straffets verkningar. Stockholm 1967. 192 s. Pocket. Namnteckning.
[ ATA: 14294 ] Pris: 75 SEK
BAHRDT, Hans Paul, Umwelterfahrung. Soziologische Betrachtungen über den Beitrag des Subjekts zur Konstitution von Umwelt. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstad 1974. 258 pp. Softcover.
[ ATA: 20234 ] Pris: 70 SEK
BAUMAN, Zygmunt, Att tänka sociologiskt. Göteborg 1992. 297 (5) s. Häftad. Något nött och med ett par sidor med blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 42455 ] Pris: 100 SEK
BAUMEISTER, Roy F., The Cultural Animal: Human Nature, Meaning, and Social Life. Oxford Univeristy Press 2005. 450 pp. Publisher's cloth with dj. Signature to front fly lreaf, else in good condition.
[ ATA: 36747 ] Pris: 200 SEK
BEAUVOIR, Simone de, The Second Sex. New York 1965. 706 pp. Paperback. Signature. Somewhat worn.
[ ATA: 48544 ] Pris: 75 SEK
BECK, Ulrich (ed.) Politik der Globalisierung. Suhrkamp 19998. 421 (9) pp. Softcover. (Edition Zweite Moderne).
[ ATA: 42201 ] Pris: 150 SEK
BECK, Ulrich, Vad innebär globaliseringen? Missuppfattningar och möjliga politiska svar. Daidalos 2001. 211 s. Häftad.
[ ATA: 24082 ] Pris: 125 SEK
BECK, Ulrich, Risikogesellschaft. Auf dem Weg in eine andere Moderne. Erste Auflage. Suhrkamp 1986. 391 (9) pp. Paperback. In good condition. (es 1365)
[ ATA: 49386 ] Pris: 125 SEK
BECKER, Karin (mfl.), Medier och människor i konsumtionsrummet. Nya Doxa, Nora 2002. 425 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 24815 ] Pris: 125 SEK
BEIJE, Rupert (red.), Svenskt affärslexikon. Medéns förlag 1948. 546,(2)s. Förlagets klotband. Exlibris.
[ ATA: 26367 ] Pris: 100 SEK
BERG, Magnus, Förlåta men inte glömma. Röster om rasism, nationalism och det mångkulturella samhället i Namibia. Och i Sverige. Stockholm 2004. 332 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 16551 ] Pris: 125 SEK
BERGGREN, Olle (Red.), Musik och samhälle. Cavefors 1977. 146 s. Häftad.
¶ Texter av Hanns Eisler.
[ ATA: 13604 ] Pris: 90 SEK
BERGSTRÖM, Ylva / Tomas Englund (red.), Utbildning och demokrati. Tidskrift för didaktik och utbildningspolitik. Örebro 1999. 168 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 48410 ] Pris: 100 SEK
BILTON, Tony / Kevin Bonnett / Philip Jones / Michelle Stanworth / ken Sheard / Andrew Webster, Introduction to Sociology. Foreword by Anthony Giddens. Second edition, substantially revised and updated. London 1989. xx, 622 pp. Softcover. A few pages with pencil underlining.
[ ATA: 42224 ] Pris: 200 SEK
BJÖRKMAN, Margareta, Läsarnas nöje. Kommersiella lånbibliotek i Stockholm 1783-1809. Akademisk avhandling. Uppsala 1992. 594 s. Häftad. Exlibris å insidan av främre pärmen. (Skrifter utgivna av avdelningen för littertursociologi vid litteratursociologiska institutionen 29).
[ ATA: 9429 ] Pris: 125 SEK
BJÖRNSSON, Anders / Björn Rombach (red.), Tidens tecken. Stockholm 2007. 280 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 43454 ] Pris: 75 SEK
BJERELD, Ulf / Marie Demker, Kampen om kunskapen. Informationssamhällets politiska skiljelinjer. Stockholm 2008. 254 s. Förlaget pappband. Gott skick.
[ ATA: 44968 ] Pris: 125 SEK
BOLIN, Greta / Eva von Zweigbergk / Mary Örvig, Barn och böcker. En orientering. Stockholm 1974. 334 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 1451 ] Pris: 75 SEK
BRAH, Avtar, Cartographies of Diaspora: Contesting Identities. Routledge 2005. xii, 276 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50002 ] Pris: 150 SEK
BRAYBROOKE, David (ed.), Philosophical Problems of the Social Sciences. New York 1967. 120 pp. Softcover.
[ ATA: 48833 ] Pris: 75 SEK
BREDEMEIER, Harry C./ Richard M. STEPHENSON, The Analysis of Social Systems. Holt, Rinehart and Winston 1962. xvi,411pp. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hard cover. Signature on title page.
[ ATA: 50928 ] Pris: 75 SEK
BRINK, Lars, Gymnasiets litterära kanon. Urval och värderingar i läromedel 1910-1945. Akademisk avhandling. Uppsala 1992. 335 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 38294 ] Pris: 150 SEK
BRINK, Lars, Författaren som idealgestalt. Fyra litteraturhistoriska läroböcker för gymnasiet 1880-1945. Uppsala 1991. 94 (2) s. Ill. Häftad.
[ ATA: 43346 ] Pris: 75 SEK
BRUNIUS, Teddy, Alexis de Tocqueville: The Sociological Aesthetician. Uppsala 1960. 64 pp. Softcover. (Laookon: Swedish Studies in Aesthetics 1).
[ ATA: 48528 ] Pris: 75 SEK
BRYMAN, Alan/ Bill BYTHEWAY Patricia ALLATT/ Teresa KEIL (eds), Rethinking the Life Cycle. Macmillan 1987. xii,255pp. Soft covers. Signature.
[ ATA: 51149 ] Pris: 150 SEK
BUCKELDEE, Jill, McMAHON, Richard (red), Erfarenheter av vårdforskning. Natur och kultur 1996. 192s. Häftad.
[ ATA: 28309 ] Pris: 100 SEK
BURMAN, Carina, Mamsellen och förläggarna. Fredrika Bremers förlagskontakter 1828-1865. Uppsala 1995. 104s. Häftad. Litteratur och samhälle 30:1.
[ ATA: 5805 ] Pris: 75 SEK
BURROUGHS, Harry E., Boys in Men's Shoes: A World of Working Children. First printing. New York 1944. 370 pp. Ill Publisher's cloth with dj. Dj is worn with some damages.
[ ATA: 26524 ] Pris: 350 SEK
CAIN, P. J. / A. G. Hopkins, British Imperialism I-II. Innovation and Expansion 1688-1914 / Crisis and Deconstruction 1914-1990. Longman 1993. 2 volumes. xvi, 504 + xiv, 338 pp. Softcover.
[ ATA: 43365 ] Pris: 300 SEK
CARLSSON, N. Gösta, Dimensions of Behaviour: A Study in the Logic of Psychology and Sociology. Lund 1949. 190 s. Halvklotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 50454 ] Pris: 100 SEK
