Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 548 träffar.
(ingen författare) Siddhanta des ramanuja. Texte zur Indischen Gottesmystik II ed. V. Walter OTTO. Jena 1917. 162 seiten. sunbleached wrappers. Die Religion des Alten Indien III.
¶
[ ATA: 181 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Visuddhi-Magga oder der Weg zur Reinheit. Die Grösste und Älteste systematische Darstellung des Buddhismus. Zum ersten Male aus dem Pali übersetzt von Nyanatiloka. Konstanz, Verlag Christiani, 1975. 982 s. Gebundene Ausgabe mit Tabelle über Bewusstseins- und Geistesformationen-Gruppen.
¶
[ ATA: 313 ] Pris: 450 SEK
(ingen författare) Isée discours. Texte établi et traduit par Pierre Roussel. Paris, Édition les belles lettres, 1922. 239 p. Demi-veau. (Half-lether).
¶
[ ATA: 857 ] Pris: 250 SEK
(ingen författare) Gefährten und Fiende des Menschen. Das Tier in der lebenswelt des alten Israel. Herausgegeben von Bernd Janowski, Ute Neumann-Gorsolke und Uwe Glessmer. Neukirchener 1993. 397pp. Paperback.
[ ATA: 4180 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) MILAREPA. Tibets store yogi. Skildrad av hans lärjunge Rechung. Utgiven och kommenterad av W. Y. Evans-Wentz. Till svenska av Daniel Andreae. Stockholm 1954. 278 s. Häftad. Något fläckad.
[ ATA: 4896 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Den muslimske Jesus. Yttranden och berättelser ur den islamska litteraturen. I urval av Tarif Khalidi. Alhambra 2002. 242s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 6270 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Studier i religionshistoria tillägnade Åke Hultkrantz professor emeritus den 1 juli 1986. Utgivna av Louise Bäckman, Ulf Drobin och Per-Arne Berglie. Bokförlaget Plus Ultra 1991. 384s. Förlagets dekorerade klotband.
¶ Bidrag av Per-Arne Berglie, Jan Bergman, Haralds Biezais, Svein Bjerke, Louise Bäckman, Ulf Drobin, Erik af Edholm, Carl-Martin Edsman, Jan Hjärpe, Nils G. Holm, Lauri Homko, Per Kvaerne, Tord Olsson, Birger A. Pearson, Juha Y. Pentikäinen, Olof Pettersson, Helmer Ringgren, Peter Schalk, Åke V. Ström, David Westerlund.
[ ATA: 6824 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) MUSEUM HELVETICUM. Schweizerische Zeitschrift für klassische Altertumswissenschaft. - L'originalité de l'égypte dans le mond gréco-romain. Basel Vol 10 1953 pp. 129-180.
[ ATA: 8641 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) VETALAPANTSCHAVINSATI. Die fünfundzwanzig Erzählungen eines Dämons. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1966. 232 pp. Softbound.
[ ATA: 18905 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Vikram-charita oder Simhasana-dvatrinshaka. Vom guten könig Vikrama. Die Erzählungen der zweiunddreissig Thronstatuetten. Südliche Rezension deutsch von Manfred Hesse. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1985. 240 pp. Publisher's black cloth.
[ ATA: 25930 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) LAO TSE. TAO TE KING. Das buch des alten vom Sinn und Leben. Aus dem Chinesischen verdeutscht und erläutert von Richard Wilhelm. 20.-40- Tausend. Jena 1921. 118 pp. Publisher's decrated cloth. Name on front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 26001 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) DSCHUANG DSI. Das Wahre Buch vom südlichen Blütenland (Nan Hua Dschen Ging). Aus dem Chinesischen verdeutscht und erläutert von Richard Wilhelm. 3.-5. Tausend. Jena 1920. 268 pp. Publisher's decoradted cloth. Name on inside of front board; else in good condition.
[ ATA: 26002 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Dikaiomata. Auszüge aus alexandrinischen Gesetzen und Verordnungen in einem Papyrus des philologischen Seminars der Universität Halle (Pap. Hal. 1). Mit einem Anhang weiterer Papyri derselben Sammlung. Herausgegeben von der Graeca Halensis. Berlin 1913. X, 252 pp. + IX fold out plates. Private black half calf. Quarto. Signature to front fly leaf; else in very good condition. Bright and clean pages.
[ ATA: 29315 ] Pris: 900 SEK
(ingen författare) Coniectanea Noetestamentica. Edenda Curaverunt Anton Friedrichsen et Harald Riesenfeld XII. Lund 1948. 54 pp. Original wrappers. Top of spine worn. Some underlining in pencil.
¶ Gunnar Rudberg: Zu den Partizipen im neuen Testament / Apokalypse und Enneade. A.-J. Festugière: Coniectanea. Harald Riesenfeld: Note sur supplémentaire sur I Cor. XIII. Anton Friedrichsen: Aus Glauben zu Glauben, Röm. 1, 17.
[ ATA: 34775 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) History and the Biographies of the Great Martyrs Saint George the Roman and Saint George of Alexandria. Introduced by His Excellency Bishop Mettaos. Anba Rueis 1995. 136 (8) pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 36403 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) The Holy Teaching of Vimalakirti: A Mahayana Scripture. Translated by A. F. Thurman. Second Printing. Pennsylvania State University Press 1981. x, 166 pp. Publisher's yellow cloth. Signature on front fly leaf. A few pages with light pencil underlining; else in good condition.
[ ATA: 42957 ] Pris: 250 SEK
(ingen författare) Buddhism and the Future of Cambodia: Publication of the Khmer Buddhist Research Center. Rithisen 1986. 166 pp. Color ill. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 43356 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Dhammapada. Buddhistiska aforismer. Översatta och kommenterade av Rune E. A. Johansson. Stockholm 1967. 142 (2) s. Häftad. Något nött. (Andliga ledare).
[ ATA: 44063 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Midrash. Tolv rabbinska berättelser Galit Hasan-Rokem. Tankar och kommentarer av Judith Narrowe. Stockholm 1990. 78 s. Häftad.
[ ATA: 46434 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Das Kamasutram des Vatsyayana. Die indische Ars Amatoria nebst dem vollständigen Kommentare (Jayamangala) des Yasodhara. Aus dem Sanskrit übersetzt von Richard Schmidt. Fünfte, verbessrte Auflage. Berlin Barsdorf 1915. X, 500 pp. Original wrappers. Old signature. Somewhat worn warppers.
[ ATA: 50080 ] Pris: 300 SEK
ADALSTEINSSON, Jon Hnefill, Under the Cloak: The Acceptance of Christianity in Iceland with Particular Reference to the Religous Attitudes Prevailing at the Time. Dissertation. Uppsala 1978. 151 pp. Softcover. Ex. library copy with stamps. In good condition.
[ ATA: 32616 ] Pris: 125 SEK
AHARONI, Yohanan, The Land of The Bible: A Historical Geography. Second Revised Edition. London 1979. xviii, 482 pp. Publisher's hardcover with dj. Some pencil underlining. Dj price clipped; else in good condition.
[ ATA: 44217 ] Pris: 150 SEK
AITKEN, Robert, The Mind of Clover: Essays in Zen Buddhist Ethics. Second revised printing. San Francisco 1984. xiv, 199 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 30300 ] Pris: 100 SEK
ALBRIGHT, W. F. A., Palestinas arkeologi. Fornfynd och forskare i bibelns land. Stockholm 1959. 272 s. Förlagets klotrygsband med skyddsomslag.
[ ATA: 43174 ] Pris: 75 SEK
ALI, Tariq, The Clash of Fundamentalisms: Crusades, Jihads and Modernity. London 2002. x, 342 pp. Publisher's hardcover with dj. Pencil underlining; else in good condition.
[ ATA: 42283 ] Pris: 125 SEK
ALLEGRO, John, The Dead Sea Scrolls: A Reapprasial. Penguin Books 1966. 208 pp. Ill. Paperback. Very good condition.
[ ATA: 42255 ] Pris: 75 SEK
ALMQUIST, Solveig, Korpusanalys av gengångartron i Sverige i tabellarisk framställning. Stockholm 1983. 144s. Häftad.
[ ATA: 4794 ] Pris: 90 SEK
ALROTH, Brita, Greek Gods and Figurines: Aspects of the Anthropomorphic Dedications. Doctoral dissertation. Uppsala 1989. 120 pp. Ill. Original wrappers. Very good condition. (Boreas 18).
[ ATA: 5485 ] Pris: 125 SEK
ANDRAE, Tor, Det religiösa anlaget och andra religionshistoriska essayer. Samlade, utgivna och försedda med inledning av Åke V. Ström. Uppsala 1951. 250 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 2820 ] Pris: 90 SEK
ANDRAE, Tor, Die Frage der religiösen Anlage. Religionsgeschichtlich beleuchtet. Uppsala 1932. 79 pp. Soft cover. Bookplate and name on titlepage. Some underlining and marginal notes. Uppsala universitets årsskrift 1932: 5.
[ ATA: 12984 ] Pris: 100 SEK
ANDRAE, Tor, Mohammed: The Man and his Faith. New York 1960. 194 pp. Softcover.
[ ATA: 49064 ] Pris: 75 SEK
ANTES, Peter / Bernhard Uhde, Aufbruch zur Ruhe. Texte und Gedanken über Meditation in Hinduismus, Buddhismus und Islam. Mainz 1974. 156 pp. Paperback. In good condition.
[ ATA: 32535 ] Pris: 75 SEK
ARBERRY, A. J., (ed.), Religion in the Middle East I-II. Cambridge University Press 1976. 2 vol. 595 + 750 pp. ll. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18620 ] Pris: 500 SEK
ARNOLD, Paul, Il libro dei morti Maya. Roma 1980. 220 pp. Ill. Softcover. In good condition.
[ ATA: 31533 ] Pris: 150 SEK
ARVON, Henri, Le Bouddhisme. Paris 1962. 128 pp. Original wrappers. Signature. Pages with underlining.
[ ATA: 43856 ] Pris: 40 SEK
ASPELIN, Gunnar, Världsbilder och livsideal. Studier i jämförande idéhistoria. Lund 1968. 506 (2) s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 40028 ] Pris: 100 SEK
AYIM-ABOAGYE, Desmond, The Function of Myth in Akan Healing Experience. Doctoral Dissertation. Uppsala 1993. 200pp. Original wrappers.
[ ATA: 10049 ] Pris: 150 SEK
BÄCKMAN, Louise, Sájva. Föreställningar om hjälp- och skyddsväsen i heliga fjäll bland samerna. Stockholm 1975. 184s. Illustrerad. Häftad. De sista 4 bladen med obetydlig fläck (några millimeter) i yttre marginalen.
[ ATA: 51606 ] Pris: 300 SEK
BACHHOFFER, Ludwig, Zur datierung der Gandhara-Plastik. München 1925. 28 + 18 plates. Publisher's hardcover.
[ ATA: 30082 ] Pris: 125 SEK
BAEKSTED, Anders, Nordiska gudar och hjältar. Stockholm 1988. 429 s. Ill. Förlagets pappband. Namn och datum på främre pärmens insida.
[ ATA: 4130 ] Pris: 80 SEK
BAIGENT, Michael / Richard Leigh, Dödahavsrullarnas hemlighet. Första upplagan, andra tryckningen. Stockholm 1993. 290 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 43130 ] Pris: 200 SEK
BAISEKAR, Ramesh S., Your Head in the Tiger's Mouth. Talks in Bombay. Taredo 1998. 427 pp. Softcover.
[ ATA: 24708 ] Pris: 150 SEK
BANCROFT, Anne, Twentieth-Century Mystics and Sages. London 1989. xvi, 344 (8) pp. Softcover.
[ ATA: 42976 ] Pris: 75 SEK
BENTLY, Peter (red.), Myter. En uppslagsbok. Stockholm 1999. 274 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 45887 ] Pris: 125 SEK
BENZ, Ernst, Geist und Leben der Ostkirche. Hamburg 1957. 203 p. Paperback.
[ ATA: 18017 ] Pris: 60 SEK
BERENTSEN, Jan-Martin, Grave and Gospel: A Missiological Study of Japanese Ancestor Worship and the Theological Implications of its Encounter with Christian Faith. Dissertation. University of Oslo 1982. 432 pp. Sofcover. Quarto.
[ ATA: 7618 ] Pris: 250 SEK
BERGMAN, Jan, Ich bin Isis. Studien zum Memphitischen hintergrund der griechischen Isisaretalogien. Uppsala 1968. 349s. Uncut in original wrappers.
[ ATA: 4183 ] Pris: 140 SEK
BERGMAN, Jan, Fornkristna hymner. Dikter av Aurelius Prudentius Clemens. Norstedts 1916. 170 s. Häftad.
[ ATA: 7619 ] Pris: 75 SEK
BERGMAN, Jan, Isis-Seele und Osiris-Ei. Zwei ägyptologische Studien zu Diodorus Siculus I 27, 4-5. Uppsala 1970. 122,(2)pp. Softcover.
[ ATA: 51721 ] Pris: 125 SEK
