ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 592 träffar.



(ingen författare) Alkohol und Kriminalität. Herausgegeben von Thomas Würtenberger und Johannes Hirschmann. Ferdinand Enke Verlag, Stuttgart 1964. Kriminalbiologische Gegenwartsfragen Heft 6.

¶ Contributions by Karl Lackner, G. Wurzbacher, Stefan Wieser, Johannes Hirschmann, Albert Derwort, L. van der Horst, Kurt Wagner.

[ ATA: 12594 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) MYSTIKENS VÄRLD: VILJANS MAKT ÖVER MATERIEN. Malmö 1991. 144 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 12931 ] Pris: 90 SEK

[FREUD, Sigmund]. Vargmannen: av vargmannen själv, Sigmund Freud och Ruth Mack Brunswick. Under redaktion av Muriel Gardiner med förord av Anna Freud. Stockholm, Prisma, 1976. 328 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning. Boken i gott skick men skyddsomslaget söndrigt med lagningar.

[ ATA: 1557 ] Pris: 125 SEK

ÖSTERGREN, Marianne, Skitsnack. Bland vännerna, i familjen, bland arbetskamraterna. Stockholm 1997. 152 s. Pocket. Gott skick.

[ ATA: 50536 ] Pris: 50 SEK

ABSE, Wilfred, Hysteria and Related Mental Disorders: An Approach to Psychological Medicine. Bristol John Wright 1966. xii, 280 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 49601 ] Pris: 100 SEK

ALBERONI, Francesco, Drömmar om kärlek. Korpen 1993. 143 s.

[ ATA: 7357 ] Pris: 70 SEK

ALBERONI, Francesco, Privat och offentligt. Korpen 1988. 141 s.

[ ATA: 7358 ] Pris: 70 SEK

ALBERTUS, Sixten, Personlighetsterpi. Karlskoga 1988. 129s. Häftad.

[ ATA: 10378 ] Pris: 75 SEK

ALMBERG, Nils, Till Platons differentiella psykologi. Tillika ett bidrag till den platonska pedagogiken och politiken. Lund 1946. 354s. Häftad. Ouppskuren. Lunds Universitets årsskrift. N.F. Avd. 1. Bd 43. Nr. 1.

[ ATA: 4960 ] Pris: 200 SEK

ALMBERG, Nils, Till Platons differentiella psykologi. Lund, Gleerup 1946. 354s. Häftad. Dedicerad. Biblioteksstämplar.

[ ATA: 11155 ] Pris: 250 SEK

ALSTERDAL, Kina, Fallet. Utbränd - men inte för livet. Stockholm 2004. 237 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 16077 ] Pris: 125 SEK

ALTAVILLA, Enrico, Rättspsykologi. Natur och kultur 1954. 228s. Häftad.

[ ATA: 49343 ] Pris: 100 SEK

ALVAREZ, A., Natt. En undersökning av nattlivet, det nattliga språket, sömnen och drömmarna. Leandermalmsten 1995. 336s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 5907 ] Pris: 140 SEK

ANDRAE, Tor, Mystikens psykologi. Besatthet och inspiration. Uppsala 1926. 665s. Förlagets klotryggsband. Vackert exlibris å insida av främre pärm.

[ ATA: 4320 ] Pris: 150 SEK

ANDRAE, Tor, Mystikens psykologi. Besatthet och inspiration. Stockholm 1926. 665 s. Häftad. Något nött omslag.

[ ATA: 4332 ] Pris: 125 SEK

ANGELÖW, Bosse, Träna mentalt och förbättra ditt liv. Handbok i mental träning och stresshantering. Natur och Kultur 1994. 192s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51689 ] Pris: 90 SEK

ARGYLE, Michael / Benjamin Beit-Hallahmi, The Social Psychology of Religion. London Routledge 1975. 246 pp. Softcover.

[ ATA: 26950 ] Pris: 100 SEK

ARNSTBERG, Karl-Olov (red.), Medaljens baksida. Om våld i vår tid. Stockholm 1997. 170 (2) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 40307 ] Pris: 75 SEK

ASK-UPMARK, Eik, Life, Death and Disease in Sweden. Stockholm 1957. 56 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 42656 ] Pris: 200 SEK

ASKELAND, Kjell, Pedagogiskt poem. Om projektorientering i pedagogiken. Stockholm 1979. 208 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 21972 ] Pris: 60 SEK

ATKINSON, Sue, Bygg upp ditt självförtroende. Natur och kultur 2004. 272s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 16011 ] Pris: 125 SEK

AUTRY, James A., I vinstens och kärlekens tecken. En ledares personliga bokslut. Svenska Dagbladet 1991. 215s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. 2 blad med veck.

[ ATA: 5874 ] Pris: 75 SEK

AXBERGER, Gunnar, Den brinnande skogen. En studie i Hjalmar Bergmans diktnig. Stockholm 1960. 245 s. Häftad.

[ ATA: 11418 ] Pris: 75 SEK

BÖHM, Tomas, Inte som vi! Psykologiska aspekter på främlingsfientlighet och rasism. Stockholm 1993. 204 s. Förlagets pappband. Namnteckning; övrigt i gott skick.

[ ATA: 44151 ] Pris: 60 SEK

BACKENROTH, Gunnel, Group Counseling for Parents of Deaf and Hearing Impaired Children. Dissertation. Stockholm 1983. 222 pp. Softcover. Some stains to cover.

[ ATA: 17310 ] Pris: 90 SEK

BACKLUND, Britt, Inte bara ord. En bok om talad kommunikation. Lund 1991. 215 s. Häftad.

[ ATA: 39024 ] Pris: 125 SEK

BADCOCK, C. R., The Psychoanalysis of Culture. Oxford 1980. 264 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 38534 ] Pris: 300 SEK

BAERWALD, Richard, Okkultismus und Spiritismus und ihre weltanschaulichen Folgerungen. Berlin 1926. 406 pp. Ill. Publischer's cloth.

[ ATA: 12926 ] Pris: 150 SEK

BARRON, Frank, Skapandets psykologi. Stockholm 1971. 147 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 13504 ] Pris: 100 SEK

BASCHWITZ, Kurt, Hexen und Hexenprozesse. Die Geschichte eines Massenwahns und seiner Bekämpfung. München 1963. 480 pp. Ill. Publisher's hardcover with a little worn dj.

[ ATA: 12918 ] Pris: 150 SEK

BAUMEISTER, Roy F., The Cultural Animal: Human Nature, Meaning, and Social Life. Oxford Univeristy Press 2005. 450 pp. Publisher's cloth with dj. Signature to front fly lreaf, else in good condition.

[ ATA: 36747 ] Pris: 200 SEK

BAUR, Susan, Dinosauriemannen. Natur och Kultur 1993. 229s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 8460 ] Pris: 150 SEK

BENDER, Hans (Ed.), Parapsychologie: Entwicklung, Ergebnisse, Probleme. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1966. 857 pp. Publisher's hardcover. Wege der Forschung.

[ ATA: 12927 ] Pris: 150 SEK

BENEDETTI, Gaetano, Den själssjuke som medmänniska. Dualis 1992. 136 (2) s. Förlagets pappband.

[ ATA: 39099 ] Pris: 100 SEK

BERGER, Barbara, Är du lycklig nu? 10 sätt att leva ett lyckligt liv. Malmö 2007. 204 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 43811 ] Pris: 90 SEK

BERGSTRAND, Göran, Inte bara Knutby. Natur & kultur 2007. 170s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 41829 ] Pris: 200 SEK

BERGUER, Georges, Traité de Psychologie de la religion. Lausanne 1946. VIII, 367 pp. Originla wrappers.

[ ATA: 36148 ] Pris: 125 SEK

BERSOFF, Donald N., Ethical Conflicts in Psychology. Third printing. Washington, American Psychological Association, 1996. xxii, 525 (5) pp. Softcover. Quarto. Very good condition. New from publisher.

[ ATA: 17438 ] Pris: 100 SEK

BETHERS, Ray, How Paintings Happen. New York 1951. 150 pp. Ill. Publisher's cloth with worn dj.

[ ATA: 15446 ] Pris: 90 SEK

BETTELHEIM, Bruno, La forteresse vide.L'autisme infantile et la naissance du Soi. Paris, Éditions Gallimard, 1980. 585 p. Collection connaissance de L'inconscient dirigé par J,-B. Pontalis.

[ ATA: 1606 ] Pris: 75 SEK

BETTELHEIM, Bruno, Den tomma fästningen. Infantil autism - symtom och behandling. W & W 1982. 516s. Häftad. Nött.

[ ATA: 51632 ] Pris: 200 SEK

BIEDERMAN, Charles, Art As the Evolution of Visual Knowledge. First edition. Red Wing Minnesota 1948. xi, 696 pp. Ill. Publisher's printed cloth with dj. Quarto. Dj a little worn and soiled. Lower right corner bumped.

[ ATA: 30985 ] Pris: 1200 SEK

BIEDERMANN, Hans, Lexikon der magischen Künste. Die Welt der Magie seit der Spätantike. München 1991. 505 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 12856 ] Pris: 200 SEK

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006