ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 832 träffar.



(ingen författare) Människan. Evolution och kultur. Red. av Jan Bergström, Bo Hansson och Claes Ramel. Stockholm, Carlssons, 1999. 185 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 1612 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) Kleine Kunstgeschichte der Vorzeit und der Naturvölker. Herausgegeben von Hans Weigert. W. Kohlhammer, Stuttgart 1956. 335pp. Illustriert. Olwd mit schuber. Kleine Kunstgeschichte der Welt, Band 1.

[ ATA: 10611 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) MEYERS PHYSIK-LEXIKON. Bibliographisches Institut 1973. 864 pp. Publisher's cloth. Soild boards.

[ ATA: 10736 ] Pris: 150 SEK

(ingen författare) ASTRONOMI. Det internationella standardverket om universum sammanställt vid universitetet i Cambridge. Stockholm 1978. 496 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Något nött skyddsomslag.

¶ The Cambridge Encyclopaedia of Astronomy.

[ ATA: 10836 ] Pris: 150 SEK

(ingen författare) FORTSCHRITTE DER CHEMIE ORGANISCHER NATURSTOFFE / PROGRESS IN THE CHEMISTRY OF ORGANIC NATURAL PRODUCTS/ PROGRÈS DANS LA CHIMIE DES SUBSTANCES ORGANIQUES NATURELLES. Vol 1 - 41 + 44 - 45 + Generalregister 1-20. Begründet von / Founded by L. Zechmeister. Wien: Julius Springer 1938-1984. Vols 1-4 in blue cloth, vols 5-45 in publisher's cloth. Ex libris Arne Fredga.

¶ 44 volumes.

[ ATA: 10839 ] Pris: 12000 SEK

(ingen författare) SVENSK SKOG OCH SKOGSINDUSTRI. Stockholm 1956. 568 s. Ill. Förlagets röda halvfranska band med dekorerad pärm.

[ ATA: 18590 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) Svensk natur. Svenska Turistföreningen 1987. 272s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 20650 ] Pris: 40 SEK

(ingen författare) Ett år i de vilda djurens rike. Stockholm 1993. 360 s. Ill. Förlagets klotryggsbnad med illustrerade pärmar. Gott skick.

[ ATA: 31830 ] Pris: 125 SEK

(ingen författare) Kongliga svenska vetenskaps-akademiens handlingar. Ny följd. Tionde bandet. 1871. Stockholm, Norstedts 1871-72. Kvarto. Förlagets pappband med tryckta omslag.

¶ Innehåll:1. Fab. WREDE: Försök att theoretiskt bestämma krutets verkan i kanoner, Med 8 taflor, 42s. 2. L.F. NILSON: Om Arsenikens sulfurer och deras föreningar, 85s. 3. C.F.E. BJÖRLING: Theori för algebraiska eqvationers rötter, Med 3 taflor, 53s. 4. C. STÅHL: Enumeratio Hemipterorum. Bidrag till en förteckning öfver alla hittills kända Hemiptera, jemte systematiska meddelanden, 2:dra afdelningen, 159s. 5. P.G. THEORIN: Om afsöndringen af växtslem uti knopparne hos familjen Polygonae Iuss., Med 1 tafla, 39s. 6. Fr.Th. BERG: Om proportionen mellan könen bland de födde och inom den stående befolkningen, med hänsyn till Sverige och dess provinciela olikheter, Med 3 taflor, 40s. 7. A.G. THEORELL: Description d´un météorographe erégistreur imprimeur construit aux frais du Gouvernement Suèdois, Avec 3 plansches, 10p. 8. J.G. AGARDH: Bidrag till kännedom af Grönlands Laminarier och Fucaceer, 31s. 9. P.T. CLEVE: On ammoniacal Platinum Bases, 107p. 10. T. TULLBERG, Sveriges Podurider, Med 12 taflor, 70s. 11. F.A. SMITT: Floridan Bryozoa, collected by Count L.F. de Pourtales, Part I., With 5 plates, 20p. 12. Rob. THALÉN: Jordmagnetiska bestämningar i Sverige under åren 1869-1871, Med 2 taflor, 80s. 13. L.A. FORSSMAN: Observationer öfver jordmagnetiska horizontalintensiteten och inklinationen inom Vesterbotten och lappland, 26s.

[ ATA: 37841 ] Pris: 750 SEK

(ingen författare) Sverige inför klimatförändringarna - hot och möjligheter. Stockholm 2007. 721 (6) s. + CD-ROM. Häftad. (SOU 2007: 60).

[ ATA: 39118 ] Pris: 200 SEK

(ingen författare) Vattenkraft och miljö 3: Ett betänkande om vattenkraftutbyggnad i norra Norrland. Stockholm 1976. 359 (3) s. + kartor. Häftad. (SOU 1976: 28).

[ ATA: 39194 ] Pris: 200 SEK

(ingen författare) Olof Rudbecks Fågelbok 1693-1710. Planscher och text i urval av Bertil Gullander. Stockholm 1971. 144 s. Färgplanscher. Förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Kvarto. Nr 294 av 999.

¶ Med extra plansch.

[ ATA: 41190 ] Pris: 300 SEK

(ingen författare) Handledning i skogshushållning. Utgiven av Norrlands skogsvårdsförbund. Stockholm 1956. VIII, 684 s. Ill. Förlagets linneband. Mycket gott skick.

[ ATA: 42390 ] Pris: 150 SEK

(ingen författare) Våra skogar under ett halvsekel. Några drag ur deras skötsel. Minnesskrift. Uppsala 1955. 154 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 45866 ] Pris: 90 SEK

(ingen författare) Djur-Atlas för barn och ungdom. Innehåller bilder i naturliga färger af 169 däggdjur. Stockholm 1911. 30 planscher. Förlagets halvklotband med dekorerade pärmar. Namnteckning.

[ ATA: 46916 ] Pris: 400 SEK

(ingen författare) Usammensatte naturnavne. Foredragsmanuskript 1. Köbenhavn 1971. Opag. ca 150 s. Häftad. Kvarto. Stenciltryck. (VI Nordiske Navneforskerkongres. Helsingör 22-26 August 1971).

[ ATA: 49843 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) Universum och människan. Betraktelser i inledningen av ett nytt millennium. Kungl. Vetenskapsakademien 2000. 64s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag

[ ATA: 51303 ] Pris: 75 SEK

[KAJENN] LUNDGREN, Caj, Längst bort i trädgården. Tankar och verser. Illustrationer av Fibben Hald. Stockholm 1972. 107 (5) s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 49662 ] Pris: 60 SEK

ÖGREN, Peter, Flugharr och pimpelröding. Settern 1993. 124 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 19125 ] Pris: 75 SEK

ÖSTERBERG, Carin, Natur och kultur. Stockholm 1987. 336s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 16591 ] Pris: 100 SEK

ÅBERG, Alf / Carin Österberg (red.), Natur och Kultur 50 år. Ur ett bokförlags historia. Stockholm 1972. 135 (3) s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 43477 ] Pris: 50 SEK

ÅBERG, Claes, Falsterbonäsets natur. En berättelse om naturen i Vellinge kommun. Vellinge 1992. 72 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav. Gott skick.

[ ATA: 36778 ] Pris: 150 SEK

ADAMSON HOEBEL, E., Das Recht der Naturvölker. Eine vergleichende Untersuchung rechtlicher Abläufe. Freiburg 1968. 438 pp. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 8034 ] Pris: 150 SEK

AHLVIN, Kerstin, Gröna, sköna i kruka och korg. Dina vackraste växter. Höganäs 1995. 128 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 31600 ] Pris: 75 SEK

ALLABY, Michael (ed.), The Oxford Dictionary of Natural History. Foreword by David Attenborough. Oxford University Press 1985. xiv, 688 pp. Publisher's blue cloth with dj. Signature to front fly leaf.

[ ATA: 44747 ] Pris: 150 SEK

ALLPORT, Noel L., Colometric Analysis. London 1945. xii, 452 pp. Publisher's blue cloth. Ex library with one stamp; else in good condition.

[ ATA: 32229 ] Pris: 100 SEK

ALM Gustaf / Nils Nyblom / Anne-Lise Koch / Bror Tunblad, Att odla jordgubbar. Sveriges pomologiska förening 1964. 80 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 45147 ] Pris: 200 SEK

ALTNER, Günter, Die Überlebenskreise in der Gegenwart. Ansätze zum Dialog mit der Natur in Naturwissenschaft und Theologie. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1987. 234 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18912 ] Pris: 75 SEK

ANDERSON, Hans, Talve-Vinter. Illustrerad med teckningar av författaren. Stockholm 1974. 48 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 26988 ] Pris: 60 SEK

ANDERSSON, Gunnar, Australien. Natur och kultur. Studier och minnen. Stockholm 1915. VII, 264 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 37705 ] Pris: 75 SEK

ANDERSSON, Lennart, Naturen och människan. Introduktion till ekologin och miljövården. Studieförlaget, Uppsala 1983. 139s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 51584 ] Pris: 75 SEK

ANDRÉN, Carl-Gustaf/ Ulf GÖRMAN, Etik och genteknik. Filosofiska och religiösa perspektiv på genterapi, stamcellsforskning och kloning. Nordic Academic Press 2004. 204s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 51259 ] Pris: 125 SEK

ANDREI, Ion, I. L'ilusion de l'isotopie. II. Les spectre de rayons X et les masses atomiques. Paris 1931. 145 (3) pp. Original wrappers. Very good condition with unopened pages. Ex library copy with only one stamp to front wrapper.

[ ATA: 32907 ] Pris: 500 SEK

ANERUD, Knut / Erik Högborg / Lars Johansson / Arne Larsson / Per-Åke Nilsson, Växtodlingens grunder. Stockholm 1967. 480 s. Ill. Förlagets pappband. Något nött.

[ ATA: 44461 ] Pris: 90 SEK

ANSHELM, Jonas (Red.), Skall vetenskapen rädda oss? Symposion 1996. 208s. Förlagets pappband. >rec.ex.< skrivet med kulspets på smutstitelbladet.

[ ATA: 16507 ] Pris: 125 SEK

ANSON, M. L. / John T. Edsall (ed.), Advances In Protein Chemistry. Volume I. New York Academic Press 1944. xii, 342 pp. Publisher's blue cloth. In good condition.

[ ATA: 44785 ] Pris: 300 SEK

ANSON, M. L. / John T. Edsall (ed.), Advances In Protein Chemistry. Volume II. New York Academic Press 1945. xiv, 444 pp. Publisher's blue cloth. In good condition.

[ ATA: 44786 ] Pris: 300 SEK

ARMFELT, Carl Gustav, Som fiskare och jägare under tropisk sol. Stockholm 1921. 302 s. Ill. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 25985 ] Pris: 125 SEK

ASPLUND, Erik, Stenshuvuds kärlväxtflora. Almqvist & Wiksell, Uppsala 1955. 36s. Häftad. Biblioteksexemplar med stämplar på främre pärmen och försättsbladet. Ej skuren. Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens Skrifter i naturskyddsärenden nr 49.

[ ATA: 22659 ] Pris: 125 SEK

ASTBURY, W. T., Textile Fibres under the X-rays. Birmingham, no year (1950's). 54 pp. Publisher's decorated cloth. Small stamp on front fly leaf. Lower corner bumped; else a copy in good condition.

[ ATA: 26104 ] Pris: 150 SEK

ATTENBOROUGH, David, Den levande planeten. Stockholm 1984. 320 s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

[ ATA: 5999 ] Pris: 75 SEK

AYENSU, Edward S. (ed.), Firewood Crops: Shrub and Tree Species for Energy Production. Washington 1980. 237 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 30539 ] Pris: 100 SEK

BÖHM, Cestmír, Fakta om stenpartiväxter. Stockholm 1971. 226 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. En liten reva å bakre omslag.

[ ATA: 32184 ] Pris: 75 SEK

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006