Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 295 träffar.
(ingen författare) Gustavian Opera. An Interdisciplinary Reader in Swedish Opera, Dance and Theatre 1771-1809. Uppsala 1991. 492pp. Illustrated. Publisher´s hardcover. Publication issued by the Royal Swedish Academy of music no. 66.
¶
[ ATA: 3793 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Svensk folkpoesi. I urval av Bengt af klintberg och Finn Zetterholm. FiB 1971. 309s. Häftad. Plastat omslag. FiBs lyriksklubbs bibliotek 154.
[ ATA: 5296 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Svenska kyrkomusici. Biografisk uppslagsbok 1928. Utgiven av Hege Olsén under redaktionell medverkan av professor Otto Olsson. Stockholm 1928. 372s. Häftad. Nött. Ryggen fläckad och med pappersförlust å huvud och fot.
[ ATA: 6127 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Jenny Lind utom scenen. I urval och med kommentarer utgivna av Lotten Dahlgren. W6W 1928. 413,(1)+Frontispis. Häftad. Något nött, nedre hörnet på främre omslaget saknas, c:a 3 kvadratcentimeter.
[ ATA: 13346 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) NOTERAT 1. Svenskt visarkiv. Stockholm 1995. 91 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 13583 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) IDOLS AND MYTHS IN MUSIC. Musiikin Suunta 1:7 1985. 88 pp. Ill. Soft covers.
¶ Texts in English.
[ ATA: 13584 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) MUSIC IN BELGIUM: CONTEMPORARY BELGIAN COMPOSERS. Brussels 1964. 158 pp. Ill. Publisher's black cloth.
[ ATA: 13616 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Index till Bob Dylands Tarantula. (Borås 1981). 29 s. Häftad.
[ ATA: 15414 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Evert Taube-Sällskapet Årsskrift 1999-2000. sagt och skrivet i Göteborg. Borås 2000. 340 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 15419 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Musiken i målarkonsten. Bonniers, Stockholm 1913. 16s. + 64 planscher. 4:o. Ill. Häftad.
[ ATA: 23058 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Memorie Sonore - Ett sekel av italiensk musik. Stockholm 1999. 162 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 26532 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Den svenska mässboken. 239,(1) + 116s. Stor oktav + liggande stor oktav. Förlagets gulddekorerade svarta klotband. Namn på försättsbladen. Mycket gott skick.
¶ 2 volymer.
[ ATA: 28808 ] Pris: 450 SEK
(ingen författare) MUSIKENS VÄRLD. Musik i ord och bild. Alfabetiskt uppställd med omkring tvåtusen illustrationer. Göteborg 1980. 2236 s (så som dubbelspalt). Ill. Förlagets läderimitat med plastomslag.
[ ATA: 29015 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Kyrkomusikernas riksförbund. Årsbok med matrikel 2005. Ytterby 2005. 368 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 37052 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Kyrkomusikernas riksförbund. Årsbok med matrikel 2004. Ytterby 2004. 368 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 37060 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Folk - Musik - Dans i nordisk konst. Stockholm 1990. 220 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 42902 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Uti vår hage. Uppsala Akademiska kammarkör 25 år. Uppsala 1982. 177 (3) s. Häftad.
[ ATA: 43302 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Nedslag. Stockholm Norstedts 1997 210 (6) s. Ill. Häftad. Gott skick.
¶ Charlie Christensen / Carl Johan De Geer / Aris Fioretos / Bogdan Szyber / CM Von Hausswolff / Kristoffer Leandoer / Lars Sjunnesson / Olle Ljungström / Joakim Pirinen / Suzanne Osten / Freddie Wadling och många andra.
[ ATA: 45095 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Sohlmans musiklexikon 1-5. Stockholm 1975-1979. Andra reviderade och utvidgade upplagan. Stockholm 1975-1979. 704, 704, 768, 896, 931 s. Ill. Gröna konstläderband. 5 volymer.
[ ATA: 49349 ] Pris: 1400 SEK
(ingen författare) De stora kompositörena. 21 porträtt. Bokia 1991. 194s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 50758 ] Pris: 100 SEK
[EVERT TAUBE] Inte bara visor. Stockholm 1983. 182 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 48482 ] Pris: 50 SEK
[MAHLER] HOLBROOK, David, Gustav Mahler and the Courage to Be. London 1975. 270 pp. Publisher's black cloth. No dj. Small signature to title page.
[ ATA: 28915 ] Pris: 200 SEK
[SCHÜTZ]. 13. Heinrich-Schütz-Fest vom 27. bis 31. Oktober 1960 in Stuttgart. 85 pp. Soft covers.
[ ATA: 13598 ] Pris: 60 SEK
ÖSTLUND, Michel, Apostlar. Skisser och målningar. Text: Elisabeth Svalin och Owe Wikström. Musik av Milke Falck. Hera 2002. 123s. + CD. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 50836 ] Pris: 150 SEK
ÖSTREM, Eyolf, The Office of Saint Olav: A Study in Chant Transmission. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 410 pp. Original wrappers. (Studia Musicologica Upsaliensia Nova Series 18).
¶
[ ATA: 488 ] Pris: 150 SEK
ÅKESSON, Ingrid, Med rösten som instrument. Perspektiv på nutida svensk vokalmusik. Akademisk avhandling. Stockholm 2007. X, 354 s. + CD-skiva med musikexempel. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 38936 ] Pris: 150 SEK
ÅKESSON, Sonja, Sonjas sånger. Stockholm 1980. 128 s. Ill. Häftad. Gott skick.
¶ Musik: Gunnar Edander, Jean Billgren, Gittan Jönsson, Lilemor Lind, Peter Ortman, Sonja Åkesson. Bilder Gittan Jönsson. Notskrift Gunnar Edander.
[ ATA: 27923 ] Pris: 90 SEK
ABRAHAM, Gerald, Åtta sovjetkompositörer. Stockholm 1947. 150 s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 14150 ] Pris: 60 SEK
ADORNO, Theodor W., Einleitung in der Musiksoziologie. Zwölf theoretische Vorlesungen. Hamburg 1968. 253 pp. Paperback.
[ ATA: 25600 ] Pris: 90 SEK
ADORNO, Theodor W., Philosophie der neuen Musik. Frankfurt 1978. 200 (8) pp. Paperback. In good condition. (Stw 239).
[ ATA: 39728 ] Pris: 100 SEK
AF GEIJERSTAM, Claes, Popular Music in Mexico. Dissertation. Uppsala 1976. 187 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 20353 ] Pris: 125 SEK
ALLARD, F.M., Från Luther till Bach. SKDB, Stockholm 1932. 197s. Häftad.
[ ATA: 9718 ] Pris: 75 SEK
ANDERSEN, Benny, Den musikalske ål. Borgen 1960. 1 oplag. 68 (4) s. Häftad.
[ ATA: 49434 ] Pris: 300 SEK
ANDERSON, Marian, Med sång genom livet. 8-9 tusendet. Stockholm 1957. 223 s. Ill. Förlagets dekorerade klotryggsband.
[ ATA: 29010 ] Pris: 60 SEK
ANDERSSON, Dan, Visor och ballader. Med teckningar av Einar Forseth. Andra upplagan. Stockholm 1942. 270 s. Förlagets halvklotband. Namnteckning. Ryggen nött.
[ ATA: 42824 ] Pris: 100 SEK
ANDERSSON, Dan, Visor och ballader. Med teckningar av Einar Forseth. Sjätte upplagan. Stockholm 1948. 270 s. Förlagets halvklotband.
[ ATA: 48764 ] Pris: 75 SEK
ANDERSSON, Sten / Bent Lorentzen, Musikens AHC. Stockholm 1970. 164 s. + 2 låsa bilagor. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 45909 ] Pris: 75 SEK
ANDREASEN, Mogens Wenzel, Mozart ICA 1991. 240s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 51044 ] Pris: 125 SEK
ANGOULVENT, Anne-Laure, Barockens anda. Alhambar 1996. 128 s. Pocket.
[ ATA: 46315 ] Pris: 45 SEK
APEL, Willi, Gregorian Chant. Indiana University Press 1966. xiv, 530 pp. Publisher's cloth with worn dj.
[ ATA: 48824 ] Pris: 200 SEK
ARVIDSSON, Alf, Sågarnas sång. Folkligt musicerande i sågverkssamhället Holmsund 1850-1980. Akademisk avhandling. Stockholm 1990. 191 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 13612 ] Pris: 150 SEK
ARVIDSSON, Alf, Sågarnas sång. Folkligt musicerande i sågverkssamhället Holmsund 1850-1980. Umeå 1990. 191s. Illustrerad. Häftad. Ded.
[ ATA: 41881 ] Pris: 150 SEK
AVEC STRAWINSKY. Textes d' Igor Strawinsky Robert Craft Pierre Boulez Karlheinz Stockhausen. Lettres inédites de Claude Debussy Maurice Ravel Erik Satie Dylan Thomas. Avec quatorze photographies et un dessin d' Alberto Giacometti. Monaco 1958. 216 pp. Ill. Softcover with dj. Small damage after removed pricetagg on front cover; else in fine condition.
[ ATA: 26327 ] Pris: 150 SEK
BAINES, Anthony (Ed.), Musical Instument Through the Ages. Penguin 1961. 383 pp. Ill. Paperback. Some underlining in ink.
[ ATA: 13586 ] Pris: 60 SEK
BARKEFORS, Laila, Knut Brodin. Musik som livsämne. Gidlunds 2006. 304 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 44196 ] Pris: 100 SEK
BARRET-AYERS, Reginald, Joseph Haydn and the String Quartets. New York 1974. xiii, 416 pp. Publisher's black cloth with dj. Dj worn with a couple of tears.
[ ATA: 48823 ] Pris: 150 SEK
BATTINO, David / Kelli Richards, The Art of Digital Music: Foreword by Stewart Copeland. San Francisco 2005. X, 260 (2) pp. Ill. + DVD. Softcover. Very good condition.
¶ Thomas Dolby, Herbie Hancock, Mark Isham, Ray Kurzweil, Roger Linn, Steve Reich and many others.
[ ATA: 39343 ] Pris: 200 SEK
BECKMAN, Erik / Torsten Ekbom (red.), Författarnas musikbok. Stockholm 1981. 431 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 15360 ] Pris: 70 SEK
BEKKER, Paul, Beethoven I-II. Stockholm 1916. 290 (2) + 318 (2) s. Ill. 2 voymer bundan i ett privat linneband.
[ ATA: 36893 ] Pris: 150 SEK
BELLMAN, Carl Michael, Fredmans epistlar. Ord och musik. Stockholm 1927. 260 (2) s. Förlagets halvfranska band.
¶ Med noter.
[ ATA: 33221 ] Pris: 90 SEK
