Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 271 träffar.
(ingen författare) Instructions-punkter för Constaplar wid kongl. Swea Artilleri-Regemente. Stockholm, Norstedts 1846. (2),38,(2)s. Tvär oktav. Oskuren och ouppskuren, utan omslag. Något solkig.
[ ATA: 11901 ] Pris: 500 SEK
(ingen författare) OFFICER 1938 - EN KARLBERGSKURS UNDER FEM ÅRTIONDEN. Militärhistoriska förlaget 1983. 436 s. Ill. Förlagets klotband.
[ ATA: 12095 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) MILITÄRSÄLLSKAPET I STOCKHOLM 1852-1952. Stockholm 1952. 215 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 12100 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) MEDDELANDEN FRÅN KRIGSARKIVET VIII. Uddevalla 1981. 135 s. Förlagets klotband.
[ ATA: 12105 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Georg Karl von Döbelns berättelse om fälttåget i Savolaks 1789. Utgiven av Generalstabens krigshistoriska avdelning. Norstedts 1923. XVI, 127s. + frontespis. Häftad.
[ ATA: 16244 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Sveriges försvar enligt 1942 års femårsplan. Stockholm 1942. VII,163s. Häftad. Namnteckning på främre omslaget.Veck på främre omslaget. Militärlitteraturföreningens förlag N:r 189.
[ ATA: 16251 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Kongl. Krigs-vetenskapsakademiens handlingar år 1869 + Kongl. rigs-vetenskapsakademiens tidskrift år 1869 + Chefens för landtförsvars-departementet betänkande om landtförsvarets organisation. Stockholm, Norstedts 1869. (4),110 + 546 + 155,(1)s + 3 utvikbara planscher. Rikt gudornerat halvfranskt band. Några små ytskador på främre pärmen, djuriskt upphov. Något lagerfläckad. Streckad, svagt, i rött och grönt.
[ ATA: 20668 ] Pris: 250 SEK
(ingen författare) Kongl. Krigs-vetenskapsakademiens tidskrift år 1866 + Kongl. Krigs-vetenskapsakademiens handlingar år 1866. (4),656 + (6),132s. + 1 utvikbar plansch. rikt guldornerat halvfranskt band.
[ ATA: 20669 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) Affischen som vapen i krig och fred. Paul Lipschutz samling. Stockholm 1983. 80 s. Ill. Häftad. Gott skick. (Armémuseum).
[ ATA: 22012 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Kongl. Maj:ts krigs-articlar för des krigsmakt til lands och sjös. + Kongl. Maj:ts nådiga circulaire... Stockholm, Norstedts 1836. 160 + 32s. Hårt nött, söndrigt band. Namn & stämpel på främre pärmens insida.
[ ATA: 24548 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Kongl. Maj:ts förnyade krigs-articlar, til efterrättelse för arméen och flottorne i Swerige, Finland och Pomern. + Register... Stockholm 1795. 157,(1) + 54 s. Pappersomslag. Stämpel på främre omslagets insida
[ ATA: 24550 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) 1936 års försvarsordning. Stockholm 1936. 200 s. Förlagets klotryggsband. Fuktad i övre marginal (vid tryckprocessen).
[ ATA: 29113 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) KOKINSTRUKTION. Stockholm 1912. 146 s. Häftad. Något fuktfläckad. Inkl. handskrivet recept på stekt and.
¶ För militären.
[ ATA: 31368 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Exempel på en arméfördelnings sammansättning m. m. Stockholm 1928. 48 s. Häftad med blank rygg. Namnteckning.
[ ATA: 31377 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Reglemente för militärtransporter på järnväg (Militärt järnvägsreglemente. Stockholm 1911. 183 s. Häftad. Namnteckning. Blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 31379 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Exercisreglemente för infanteriet. Stockholm 1915. IX, 247 s. Förlagets klotband. Namnteckning å främre pärm. Något streckad med blyerts.
[ ATA: 31381 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Reglemente för militärtransporter på järnväg (Militärt järnvägsreglemente). Stockholm 1911. 183 (6) s. utvikbara tabeller. Förlagets klotryggsband med blank rygg. Namnteckning å främre pärm. Något böjt band (ej skadat). Blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 31382 ] Pris: 250 SEK
(ingen författare) Armborstet. Årsskrift för Kungl. Dalregementets kamratförening 1965-1966. Falun 1965. 192 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 33129 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Armborstet. Årsskrift för Kungl. Dalregementets kamratförening 1967. Falun 1967. 216 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 33130 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Armborstet. Årsskrift för Kungl. Dalregementets kamratförening 1970. Falun 1970. 240 s. Ill. Häftad. Veck å bakre omslag och sista sjuttio sidor.
[ ATA: 33135 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Armborstet. Årsskrift för Kungl. Dalregementets kamratförening 1971. Falun 1971. 96 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 33136 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Armborstet. Årsskrift för Kungl. Dalregementets kamratförening 1980. Falun 1980. 244 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 33137 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Armborstet. Dalasoldater 1982-83. Falun 1983. 56 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 33138 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Dalasoldater 1964-1965. Falun 1965. 78 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 33143 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Armborstet. Årsskrift för Kungl. Dalregementets kamratförening 1958. Falun 1958. 244 (50) s. Ill. Häftad.
[ ATA: 33145 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Arméfälttjänstövningen i Skåne år 1935. Utarbetad inom Generalstaben (Ftjöl, mom. 3). Stockholm 1936. 181,(3)s. + kartor. Häftad.
[ ATA: 35720 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) Från fälttåget i Serbien augusti 1914. Stockholm 1935. 319,(1)s. + rättelselapp + bilagor. Häftad. Militärlitteratur-Föreningens förlag 174.
[ ATA: 35727 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) Studier i högre truppföring sammanställda och bearbetade inom generalstaben. Stockholm 1922. (4),155,(1)s. Häftad.
[ ATA: 35729 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Att illustrera stormakten. Den svenska fortifikationens bilder 1654-1719. Stockholm 2001. 144 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav. Sista 60 sidorna med liten kantstöt i övre högra hörnet. (Karolinska förbundets årsbok 1999. Meddelanden från Krigsarkivet XX.)
¶ Texter av Ulf Söderberg, Mårten Snickare, Björn Gäfvert, Lars Ericsson och Åsa Karlsson.
[ ATA: 36985 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Rysk-Japanska kriget 1904-1905. Behandlat i föreläsningar vid ryska Nikolajevska generalstabsakademien. Öfversättning från ryskan af Axel Claëson I-III. Stockholm 1910. 3 vol. VIII, 137 + 315 (3) + 180 s. + kartor i ficka. Häftade. Omslagen nötta. Andra volymen med pappersförlust å främre omslag. Understrykningar med blyerts. (Militärlitteratur-Föreningens förlag 108 1-3).
[ ATA: 38120 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Karolinska Förbundets Årsbok 2004. Stormakten som sjömakt. Marina bilder från karolinsk tid. Lund 2005. 144 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tväroktav.
[ ATA: 40561 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Andra världskrigets lexikon. Malmö 1952. 64 s. Häftad. Namnteckning å främre omslag.
[ ATA: 43215 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Gustaf II Adolf. Minesskrift på 300-årsdagen av slaget lid Lützen. Utarbetad inom Generalstabens krighsitoriska avdelning. Stockholm 1932. XI, 430 s. Ill. + karta. Häftad. Kvarto. Något nött.
[ ATA: 43318 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Armborstet. Dalasoldater 1990-1991. Falun 1991. 56 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 45570 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Slaget vid Jankow. 1645 24/2 1945. minnesskrift utarbetad och utgiven av Försvarsstabens krigshistoriska avdelning. Stockholm 1945. 159s. + plansch och kartor. Illustrerad. Förlagets linneband. Pärmarna lite skeva.
[ ATA: 45653 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Marinen i framtidens försvar. Marinledningen och Försvarsmedia, Stockholm 1995. 269s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 45660 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Svensk soldat 1994 års utgåva. Försvarsmedia 1994. 201s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 45662 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Soldatinstruktion för infanteriet. 1928 års upplaga. Fastställd 1927. Stockholm 1928. 176 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Lätt fuktad inslaga.
[ ATA: 46991 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Meddelanden från Generalstaben 1918. Stockholm 1918. 134 s. Häftad.
[ ATA: 50294 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Meddelanden från Generalstaben 1917. Stockholm 1917. 122 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 50295 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Meddelanden från Generalstaben 1916. Stockholm 1916. 138 s. Häftad.
[ ATA: 50296 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Meddelanden från Generalstaben 1913. Stockholm 1913. 132 s. + kartor. Häftad.
[ ATA: 50297 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Några erfarenheter från fälttåget i Rumänien 1916-1917. sammanställda i Generalstabens krigshistoriska avdelning. Stockholm 1924. 132 s. + karta. Häftad.
[ ATA: 50301 ] Pris: 75 SEK
(GRANBERG, P. A.), Skandinaviens krigs-historia. Stockholm, Elméns och Granbergs Tryckeri, 1821. På N. Juréns förlag. (8),348s. Nött halvfranskt band. Lagerfläckar.
[ ATA: 24546 ] Pris: 500 SEK
ÖHMANN, Adolph, Om de frivilliga skarpskytte-föreningarne och deras samverkan vid national-försvaret, med särskild tillämpning på Försvaret af Mälaredalen. Stockholm 1864. XII,112s. Samtida något nött stänkmarmorerat pappband. Blank rygg. Lagerfläckad. Stämpel på främre pärmens indida
[ ATA: 24552 ] Pris: 1200 SEK
ÖSTBERG, M. / T. Sahlin, Örlogsflottan i bild och ord. Stockholm 1934. 80 s. Ill. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 45640 ] Pris: 125 SEK
ÖSTLUND, Nils (red.), Kungl. Göta Livgarde 1901-1980. Ett regemente i tiden går ur tiden. Karlskrona 1980. 343 s. Ill. Förlagets röda klotband. Kvarto. saknar häfte.
[ ATA: 39013 ] Pris: 100 SEK
ÅHLUND, Bertil, Svensk maritim säkerhetspolitik 1905-1939. Karlskrona 1992. 253 s. Ill. Förlagsband med skyddsomslag. Marinlitteraturföreningen, nr 74.
[ ATA: 18449 ] Pris: 100 SEK
ÅSTRAND, John, Huvuddragen av krigsförplägnadstjänstens utveckling. Stockholm 1927. 274s. + rättelselapp. Illustrerad. Häftad. Delvis blekt omslag. Militärlitteraturföreningens förlag 149.
[ ATA: 16263 ] Pris: 125 SEK
AHLIN, Rolf m.fl. (red.), Karlskrona örlogsskolor 1960-1997. Karlskrona 2000. 191 (1) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 40557 ] Pris: 300 SEK
