Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 789 träffar.
1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-789
(ingen författare) KALEVALA. Efter andra original-upplagan översatt av K. Collan. Helsingfors, G. W. Edlundsförlag, 1891. 391 s. Grönt dekorerat originalklotband. Ex Libris. Liten skada å titelblandets nedre del (ej textförlust).
¶
[ ATA: 2777 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) MODERN TYSK LYRIK. Tolkningar av Johannes Edfelt. Bonniers, 1961. 103 s. Panacheserien.
¶ Tolkningar av Trakl, Walser, Lasker-Schüler, Benn, Jünger, Sachs, Bachmann, Celan m.fl.
[ ATA: 7045 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Det unga Uppsala. Illustrerad av Torsten Bergmark. Bonniers 1951. 141s. Häftad.
[ ATA: 11075 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) DANTES GUDOMLIGA KOMEDI. Översatt af Edvard Lidforss. Uppsala 1962. 147+153+150 s. i ett blått litet klotband.
[ ATA: 17665 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Sex unga lyriker. En metamorfos-antologi med inledning av Karl Vennberg. Paul Andersson. Petter Bergman. Björn Lundegård. Lennart Nilsén-Somre. Ingvar Orre. Lasse Söderberg. Stockholm 1964. 80 s. Pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 25571 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Vid K. Vetenskaps societetens i Upsala tvåhundraårsfest den 19 november 1910. Uppsala 1910. 7 s. Häftad. Svag fuktrand i nedre marginal.
¶ En dikt.
[ ATA: 33976 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Diktarna skriver. Från Bo Bergman till Tomas Tranströmer. Fyrtiotre svenska dikter som författarna själva har skrivit dem i Calman de Pándys lyriska gästbok. Stockholm 1976. 106 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 39061 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Dödvatten och gryning. Två röster från Kina. Tolkade av Göran Malmqvist. Wiken 1983. 188 (4) s. Ill. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 40425 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Ur rysslnads sång I. Dikter öfversatta från originalspråket af Rafael Lindqvist. Helsingfors 1904. 453 (5) s. Häftad. Något nött och fläckad.
[ ATA: 41287 ] Pris: 150 SEK
[KAJENN] LUNDGREN, Caj, Längst bort i trädgården. Tankar och verser. Illustrationer av Fibben Hald. Stockholm 1972. 107 (5) s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 49662 ] Pris: 60 SEK
[KAVAFIS]. The Poems of C. P. Cavafy. Translated into English with a few notes by John Mavrogordato. With an index by Rex Warner. London Hogarth Press 1951. 199 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 27651 ] Pris: 125 SEK
[TORHAMN, URBAN] OLSON, Eric G., Nyenkla dikter. Stockholm 1966. 64 s. Häftad.
¶ Illustrativ dedikation till makarna Hedenius med moptiv från Richard III samt utsagan ""Det behövs säkert inte alltid en komplicerad definition för attförenkla 'prutt'"".
[ ATA: 24358 ] Pris: 200 SEK
ÖHMAN, Ivar (red.), Tolv moderna poeter. Stockholm 1953. 168 s. Förlagets klotryggsband.
[ ATA: 37608 ] Pris: 50 SEK
ÖHMAN, Ivar (red.), De bästa dikterna. Stockholm 1952. 185 (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 41267 ] Pris: 50 SEK
ÖRNSBRO, Jess, Tusdigte. Köpenhamn 1966. 62 s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.
[ ATA: 26138 ] Pris: 75 SEK
ÖSTERGREN, Jan, Om solen finns kvar... Symposion 1999. 208 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 34858 ] Pris: 75 SEK
ÖSTERLING, Anders (red.), Italiensk lyrik från nio sekler. Tolkningar. Stockholm 1965. 182 (10) s. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 41310 ] Pris: 60 SEK
ÖSTERLING, Anders (red.), All världens lyrik. Dikter från främmande språk i svensk tolkning av Anders Österling. Tusende. Stockholm 1949. XII (2) 545 (1) s. Förlagets röda halvfranska band med övre guldsnitt. Gott skick.
[ ATA: 43146 ] Pris: 75 SEK
ÖSTERLING, Anders, Nya tolkningar. Stockholm 1952. 119 s. Häftad. Omslagen nötta och med två veck å bakre omslag.
[ ATA: 25059 ] Pris: 60 SEK
ÖSTERLING, Anders, Offerkransar. Stockholm 1925. 111 (1) s. Häftad.
[ ATA: 41301 ] Pris: 50 SEK
ÖSTERLING, Anders, Blommande träd. Stockholm 1925. 101 (1) s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 41302 ] Pris: 50 SEK
ÖSTERLING, Anders, Idyllernas bok. Stockholm 1925. 79 (1) s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 41303 ] Pris: 50 SEK
ÖSTERLING, Anders, Lyriska tolkningar. Fränder och främlingar. Tredje samlingen. Stockholm 1937. 105 (1) s. Häftad.
[ ATA: 41305 ] Pris: 100 SEK
ÖSTERLING, Anders, Livets värde. Stockholm 1940. 175 (1) s. Häftad.
[ ATA: 41306 ] Pris: 50 SEK
ÖSTERLING, Anders, Nya tolkningar. Stockholm 1952. 115 (5) s. Häftad.
[ ATA: 41307 ] Pris: 50 SEK
ÖSTERLING, Anders, Främder och främlingar. Stockholm 1912. 64 s. Häftad.
[ ATA: 41314 ] Pris: 75 SEK
ÖSTERLING, Anders, Fränder och främlingar. Ny samling. Stockholm 1916. 81 (1) s. Häftad. Fuktfläck.
[ ATA: 41315 ] Pris: 60 SEK
ÖSTERLING, Anders, Döden inkognito. Berättelse på vers. Stockholm 1908. 81 (3) s. Häftad. Ett veck å bakre omslag.
[ ATA: 41318 ] Pris: 75 SEK
ÖSTERLING, Anders, Norrlandsresan. Stockholm 1908. 89 (1) s. Privat halvbklotband med främre omslag.
[ ATA: 41319 ] Pris: 70 SEK
ÖSTERLING, Anders, Facklor i stormen. Stockholm 1913. 109 (3) s. Häftad.
[ ATA: 41321 ] Pris: 60 SEK
ÖSTERLING, Anders, Preludier. Stockholm 1904. 137 (3) s. Häftad. Något nött omslag med pappersförluster.
[ ATA: 41322 ] Pris: 100 SEK
ÅKESSON, Sonja, Sonjas sånger. Stockholm 1980. 128 s. Ill. Häftad. Gott skick.
¶ Musik: Gunnar Edander, Jean Billgren, Gittan Jönsson, Lilemor Lind, Peter Ortman, Sonja Åkesson. Bilder Gittan Jönsson. Notskrift Gunnar Edander.
[ ATA: 27923 ] Pris: 90 SEK
ÅS, Jan, Åsens sång och annat. En bok om Åsens barn. Omarbetad upplaga. Malmö 1936. 200 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 21426 ] Pris: 60 SEK
AGGESTAM, Rolf / Gunnar Harding (red.), 20 nya poeter. En antologi ung poesi. Stockholm 1974. 161 s. Ill. Originalpocket.
¶ Bl.a. Bruno K. Öijer.
[ ATA: 29066 ] Pris: 75 SEK
AGGESTAM, Rolf, Att flå en blixt. Stockholm 1998. 125 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 21304 ] Pris: 75 SEK
ALBERTI, Rafael, Du som är ljuset. Höganäs 1986. 133 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 28421 ] Pris: 75 SEK
ALBERTI, Rafael, Zu Lande zu Wasser. Gedichte. Spanisch und deutsch. Übertragung und Nachwort von Erwin Walter Palm. 1-4 Tausend. Suhrkamp 1960. 152 (8) pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition. Signed with an inscription on front fly leaf. (Bibliothek Suhrkamp 60).
[ ATA: 42137 ] Pris: 150 SEK
ALEXANDERSSON, Eric S., Bränningar. Tre Böcker, Göteborg 1996. 66s. Förlagets pappband. Delvis något blekt främre pärm.
[ ATA: 28261 ] Pris: 75 SEK
ALFONS, Sven, Backspegeln mot gryningen. Stockholm 1949. 82 s. Häftad. Nött.
[ ATA: 21302 ] Pris: 50 SEK
ALFONS, Sven, Dikter. Stockholm 1966. 181 s. Förlagets klotband med främre omslaget medbundet. (Den svenska lyriken).
[ ATA: 21303 ] Pris: 75 SEK
ALFONS, Sven, Winckelmanns död. Efterlämnade dikter. Stockholm 2000. 137 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 26665 ] Pris: 70 SEK
ALLHED, Torsten, Lyriskt fyrverkeri. Hallandspostens boktryckeri 1966. 62s. Häftad.
[ ATA: 5300 ] Pris: 75 SEK
ANDERBERG, Bengt, Kristofer. Stockholm 1947. 67 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 21299 ] Pris: 50 SEK
ANDERBERG, Bengt, Fåglar. Andra upplagan. Stockholm 1946. 56 s. Häftad. Lite solkig.
[ ATA: 21301 ] Pris: 50 SEK
ANDERS, Günther, Tagebücher und Gedichte. München 1985. 396 pp. Softcover.
[ ATA: 20656 ] Pris: 100 SEK
ANDERSEN, Benny, Den indre bowlerhat. Köpenhamn 1964. 70 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 26141 ] Pris: 150 SEK
ANDERSEN, Benny, Den musikalske ål. Borgen 1960. 1 oplag. 68 (4) s. Häftad.
[ ATA: 49434 ] Pris: 300 SEK
ANDERSEN, Vita, Naeste kaerlighed eller Laila og den andre. Bröndum 1978. 49 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
¶ Med stor dedikation över försättsblad.
[ ATA: 26060 ] Pris: 150 SEK
ANDERSSON, Birger, Månen som Blake målade. Stockholm 1986. 76 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 21297 ] Pris: 45 SEK
