ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 1441 träffar.



(ingen författare) THE CAMBRIDGE COMPANION TO MILTON. Ed. by Dennis Danielson. Cambridge University Press, 1989. 297 pp. Paperback. Bumped corner.

[ ATA: 2387 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) YALE FRENCH STUDIES 70. Images of Power: Medieval History/Discourse/Literature. New Haven, Yale University Press, 1986. 253 pp.

¶ Contr. by Brian Stock, Stephen Nichols, Eugene Vance, R. Howard Block, John D. Lyons, Kevin Brownlee, Bernard Cerquiglini, and others.

[ ATA: 2516 ] Pris: 125 SEK

(ingen författare) PASSAGE NR 1/1986. Aarhus universitet 1986. 146 s.

¶ Artiklar av bl.a. Morten Kyndrup, Per Aage Brandt, Arnfinn Bö-Rygg, Lars-Henrik Schmidt, Fredrik Stjernfelt mfl.

[ ATA: 4511 ] Pris: 60 SEK

(ingen författare) The Art of Brendan Behan. Edited by E.H. Mikhail. Vision Press 1979. 189pp. Publisher´s hardcover with dust-jacket.

¶ Contributions by Kenneth Allsop, Alan Brien, Tim Pat Coogan, Francis MacManus, Frank O´Connor, Irving Wardle, Richard A. Duprey, Colin MacInnes, Augistine Martin, Tom MacIntyre,A.J. Leventhal, Kenneth Tynan,Maurice Richardson, Richard Findlater, Alex Matheson Cain, Henry Hewes, etc.

[ ATA: 5224 ] Pris: 150 SEK

(ingen författare) SAMLAREN 1991. Tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning. Årgång 112. Stockholm 1992. 152+64 s. Förlagets klotband.

[ ATA: 5395 ] Pris: 60 SEK

(ingen författare) Strindbergiana.Sjuttonde samlingen. Utgiven av Strindbergssällskapet. Redaktör: Egil Törnqvist. Atlantis 2002. 168s. Illustrerad. Förlagsinbunden.

[ ATA: 5949 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) SAINT-BEUVE ET LA CRITIQUE LITTÉRAIRE CONTEMPORAINE. Paris 1972. 210 pp. Les congrès et colloques de l'universite de Liège vol. 65.

[ ATA: 8085 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) MELANGES DELITTERATURE FRANCAISE. Offerts à Monsieur René Pintard. Strasbourg 1975. 763 pp.

[ ATA: 8126 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) Diktarröster. Stockholm 1953. 80s. Häftad. Ouppskuren. FiBs lyrikklubbs bibliotek Nr 1.

[ ATA: 8880 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) Om fröding III. Under redaktion av Ingvald Rosenblad. Gustaf Fröding-sällskapet 1979. 136s+rättelseblad. Förlagsinbunden. Namnteckning på försättsbladet.

[ ATA: 10227 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) The Interpretation of Culture and the Culture of interpretation. Eds: Eva Hemmungs Wirtén & Erik Peurell. Uppsala 1997. 212pp. Original wrappers.

¶ Bidrag av Janice Radway, Heidi Hansson, Peter Dahlgren, Katja Grillner, Bo G. Ekelund, Ludvig Beckman, Fiona Campbell & Jonna Hansson, Henrik Bödker, Mikko lehtonen, Lars-Olof Åhlberg, Berndt Clavier.

[ ATA: 10956 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) Poesi och vetande. Redaktion: Urpu-Liisa Karahka, Anders Olsson. Norstedts 1990. XVI,353,(5)s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Bidrag av Knut Ahnlund, Ingemar Algulin, Tobias Berggren, Ulf Boëthius, Ernst Brunner, Anders Cullhed, Kerstin Dahlbäck, Johannes Edfelt, Vivi Edström, Reidar Ekner, Horace Engdahl, Leif Eriksson, Ulf Eriksson, Werner Wolf Glaser, Tom Hedlund, Inge Jonsson, Björn Julén, Urpu-Liisa Karahka, Stephan Larsen, Örjan Lindberger, Ulf Linde, Roland Lysell, Göran Malmqvist, Anders Olsson, Ulf Olsson, Magnus von Platen, Tomas Tranströmer, Boel Westin, Ebba Witt-Brattström, Per Wästberg.

[ ATA: 11002 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) Litteraturens vägar. Gidlunds 1988. 357s. Häftad.

¶ Bidrag av Lars Lönnroth, Kurt Johannesson, Erik Gamby, Eric Johannesson, Bo Bennich-Björkman, Ulf Boëthius, Sven Möller Kristensen, Hans Hertel, Mary Örvig, Lena Kåreland, Sonja Svensson, Jan Stenkvist, Brigitte Mral, Örjan Lindberger, Ivar Lo-Johansson, Åke Kussak, Stefan Mählqvist, Hans Olof Johansson, Gunnar Hansson, Åke Åberg.

[ ATA: 11423 ] Pris: 60 SEK

(ingen författare) Edmund Spenser. Edited by Paul J. Alpers. Penguin 1969. 399pp. Paperback. Penguin critical anthologies.

[ ATA: 12559 ] Pris: 50 SEK

(ingen författare) W.B.Yeats. Edited by William H. Pritchard. Penguin 1972. 390pp. Paperback. Upper right corner bumped.

[ ATA: 12560 ] Pris: 60 SEK

(ingen författare) William Wordsworth. Edited by Graham McMaster. Penguin 1972. 552pp. Paperback.

[ ATA: 12561 ] Pris: 50 SEK

(ingen författare) PRESS & LITTERATUR 2. Åtta presshistoriska studier. Lund 1974. 329 s. Häftad.

[ ATA: 14055 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) PEQUOD. Nr 11. Lund 1995. 120 s. Häftad med skyddsomslag.

¶ Texter om Erik Beckman och översättningar av bla. Jorge Luis Borges och Michel Foucault.

[ ATA: 14185 ] Pris: 60 SEK

(ingen författare) SAMLAREN 2002. Tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning. Årgång 123. Stockholm 2003. 450 s. Förlagets röda klotband. Mycket gott skick.

[ ATA: 14317 ] Pris: 125 SEK

(ingen författare) Samtal med Pound. Ezra Pound intervjuad av Donald Hall. Lund 2003. 142 s. Pocket.

[ ATA: 17888 ] Pris: 50 SEK

(ingen författare) KARLFELDTS SJUGARE. Falun 1975. 48 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 20389 ] Pris: 90 SEK

(ingen författare) Svensk litteratur 1870-1970. 1-3. Aldus 1974-1975. 398,(2) + 294,(2) + 259,(1)s. Illustrerade. Förlagets klotband med skyddsomslag.

¶ 3 volymer.

[ ATA: 21006 ] Pris: 200 SEK

(ingen författare) VINTERGATAN 1949. Sveriges författarförenings litteraturkalender. Stockholm 1949. 165 s. Ill. Häftad. Omslagen litet solkiga. En reva å bakre omslag.

[ ATA: 25407 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) Hotel Örnsköld. Polsk dikt och debatt. 1-4 . Ordfront 1987. 4 vol. 112+112+112+112 s. Ill. Häftad. Enstaka blyertsunderstrykningar. Bakre omslag och sista sidar av vol 1 fuktade; övrigt i gott skick.

[ ATA: 25435 ] Pris: 350 SEK

(ingen författare) SAMLAREN 2000. Tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning. Årgång 121. Stockholm 2001. 303+122 s. Förlagets röda klotband.

[ ATA: 26918 ] Pris: 125 SEK

(ingen författare) Med Karlfeldt på Folkarestigar. Malung 1973. 48 s. Ill. Kvarto. Förlagets pappband.

[ ATA: 28138 ] Pris: 60 SEK

(ingen författare) Karlfeldts sjugare. Malung 1975. 48 s. Ill. Kvarto.

[ ATA: 28139 ] Pris: 70 SEK

(ingen författare) Öga mot öga. 21 kriminalförfattare i fokus. Förord av Åke Runnquist. Stockholm 1986. 230 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 33623 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) Religion, humanism och morgondagens värld. Stockholm 1942. 147 (5) s. Förlagets halbvklotband med fränre omslag.

¶ Med bridrag av Gunnar Aspelin, Gunnar Beskow, Harry Blomberg, Axel Dam, Olle Holmberg, Pär Lagerkvist, Hans Larsson, Bertil Malmberg, Fredrik Paasche, Sven Stolpe, Lydia Wahlström, Anders Örne.

[ ATA: 35797 ] Pris: 90 SEK

(ingen författare) Lambda Nordica. Populärvetenskaplig tidskrift om homosexualitet. Nr 1 1989. Saltsjö-Boo 1989. 228 (4) s. Ill. Häftad.

[ ATA: 43701 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) Våra försök I-III. Med inledning av Torkel Stålmarck. Stockholm 1975-1976. 3 vol. XVII, 75 + XII, 192 + XI, 176 s. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 44622 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) Festskrift till Johan Wrede 18.10.1995. Svenska litteratursällskapet i Finland, Helsingfors 1995. 264s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 46544 ] Pris: 125 SEK

(ingen författare) The Song of Roland. Translated by C. K. Scott Moncrieff. With an introduction by G. K. Chesterton and a note on technique by George Saintsbury. University of Michigan Press 1960. x, 140 pp. Softcover. Spine a little faded. In good condition.

[ ATA: 49094 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) Das Nibelungenlied. Nach der Ausgabe von Karl Bartsch. Herausgegeben von Helmut de Boor. 17. Auflage. Wiesbaden Brockhaus 1963. LIX, 389 (3) + fold out map. Original wrappers. Some annotations with pencil..

[ ATA: 49096 ] Pris: 90 SEK

(ingen författare) SAMLAREN 2001. Tidskrift för svensk litteraturvetenskaplig forskning. Årgång 122. Stockholm 2002. 218+124 s. Förlagets röda klotband. Gott skick.

[ ATA: 49917 ] Pris: 125 SEK

(ingen författare) Svenskt Litteraturlexikon. Andra utvidgade upplagan. Gleerups 1970. XII,643s. Förlagets röda klotband. Inget skyddsomslag. Obetydligt fuktad i nedre marginalen i början av boken.

[ ATA: 51604 ] Pris: 150 SEK

(BAUDELAIRE), MANOLL, Michel, Hans nakna hjärta. En roman om Baudelaire. Stockholm, Natur och Kultur, 1958. 250 s. Något nött.

[ ATA: 2015 ] Pris: 75 SEK

(LARS AHLIN), Synpunkter på Lars Ahlin. Aldus/Bonniers 1971. 173,(11)s. Pocket. Aldusserien 315.

¶ Bidrag av Anna Boëthius, Hans-Göran Ekman, Lars Furuland, Saga Oscarsson.

[ ATA: 18716 ] Pris: 40 SEK

(LINNÉ, Carl von), Linné i Skåne. En antologi sammanställd av Bertil Gullander. P. A. Norstedt & Söner förlag, Stockholm 1975. 395s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 22641 ] Pris: 150 SEK

[DAGERMAN]. BOUQUET, Philippe (ed.), Plein Chant 31-32: Stig Dagerman.Dossier rénui et présenté par Philippe Bouquet. Bordeaux 1986. 228 (4) pp. Ill. Original wrappers. Very good condition. Presentation copy with editor's signature.

[ ATA: 48713 ] Pris: 150 SEK

[EVERT TAUBE] Inte bara visor. Stockholm 1983. 182 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 48482 ] Pris: 50 SEK

[HENRIK IBSEN] LINDGREN, Hellen: Henrik Ibsen. I hans lifskamp och hans verk. HEDÉN, Erik: Henrik Ibsens senare diktning från Et dukkehjem till Når vi döde vågner. Stockholm 1903 / Stockholm 1906. 181 +94 s. 2 vol. bundna i ett privat klotband med alla omslag.

[ ATA: 29283 ] Pris: 200 SEK

[LUCIDOR]. Svenska Akademiens handlingar ifrån år 1886.Tjugofjärde delen 1909, 1910. Stockholm 1912. 508 s. Vackert guldornerat halvfranskt band (Gustaf Nyholm). Namnteckning. s. 189-190 ett par rader streckade med gul highlighter (!); övrigt i gott skick.

[ ATA: 45868 ] Pris: 300 SEK

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006