Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 278 träffar.
(ingen författare) Readings in Applied English Linguistics. Ed. by Harold B. Allen. Second Edition. New York, Appleton-Century-Crofts, 1964. 535 p. Paperback.
¶
[ ATA: 1075 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Introductory Readings on Language. Ed. by Wallace L. Anderson and Norman C. Stageberg. Revised Edition. New York, Holt, Reinhart and Winston, 1966. 551 p. Paperback.
¶
[ ATA: 1076 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Language, Meaning and Maturety. Selections from ETC: A Review of General Semantics 1943-1953. Ed. by S. I. Hayakawa. First Edition. New York, Harper & Brothers, 1954. 364 p. Hardcover, no dust-jacket.
¶
[ ATA: 1091 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Psycholinguistics. A Book of Readings. Ed. by Sol Saporta and Jarvis R. Bastian. New York, Holt, Reinhart and Winston, 1961. 551 p. Hardcover, no dust-jacket.
¶
[ ATA: 1104 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Words. Proceedings of an International Symposium Lund 25-26 August 1995. Ed. by Jan Svartvik. Stockholm, Kungl. Vitterhets, Historie och Antikvitets Akademin, 1996. 249 p. Konfernser 36.
¶
[ ATA: 1114 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) New Directions in the Study of Language. Ed. by Eric H. Lenneberg. Cambridge, Mass., MIT Press, 1964. 194 p. Hardcover with dust-jacket.
¶
[ ATA: 1118 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Verbal Behavior and Learning: Problems and Processes. Ed. by Charles N. Cofer and Barbara S. Musgrave. New York, McGraw-Hill, 1951. 397 p. Hardcover, no dust-jacket.
¶
[ ATA: 1142 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) SPRÅK OCH TRADITION. FESTSKRIFT TILL SVEN BENSON. Uppsala 1983. 241 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 9053 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Laurentius Petri Gothus. en svensk latinpoet från 1500-talet. Textedition med inledning, översättning och kommentar av Brirger Bergh. Stockholm 1973. 66 s. Häftad.
[ ATA: 9061 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) SED OCH SÄGEN. FESTSKRIFT TILL EDWIN BERGER den 13/5 1956. Uppsala 1956. 133 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 9062 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) DIALEKTSUDIER TILLÄGNADE GUNNAR HEDSTRÖM. Uppsala 1950. 187 s. Häftad.
[ ATA: 9076 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) OPPHAV OG SAMBAND. Heidersskrift til Ingeborg Hoff på 70-årsdagen 15. November 1981. Universitetsforlaget 1981. 393 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 9078 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) NORDISKA NAMN. EN FESTSKRIFT TILL LENNART MOBERG 13 DECEMBER 1974. Uppsala 1974. 331 s. Häftad.
[ ATA: 9137 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) BIDRAG TILL NORDISK FILOLOGI TILLÄGNADE EMIL OLSON DEN 9 JUNI 1936. Lund 1936. 415 s. Häftad.
[ ATA: 9144 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) SVERIGES MEDELTIDA PERSONNAMN HÄFTE 1 Aabiörn-Ar(n)vidh. Uppsala 1974. 80 s. Häftad.
[ ATA: 9147 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) SVERIGES MEDELTIDA PERSONNAMN. HÄFTE 3. Biorn-Botvidh. Uppsala 1974. 80 s. Häftad.
[ ATA: 9148 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) MÅL OCH MINNEN. Vänskrift till Sven Söderström. Uppsala 1989. 112 s. Häftad.
[ ATA: 9156 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) ALLAN ROSTVIK DEN 22 Mars 1990. EN HYLLNINGSSKRIFT. Uppsala 1990. 140 s. Häftad. Rullad.
[ ATA: 9163 ] Pris: 70 SEK
(ingen författare) ÄLMEBODABOKEN 1975. Växjö 1975. 164 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 9166 ] Pris: 45 SEK
(ingen författare) ORD OCH STRUKTUR. studier i nyare svenska tillägnade Gun Widmark den 31 juli 1980. Uppsala 1980. 457 s. Häftad.
[ ATA: 9172 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Language and Society. Essays Presented to Arthur M. Jensen on his Seventieth Birthday. Copenhagen 1961. 203 pp. Softcover. A couple of stains to back wrapper; else in uncut and good condition.
¶ Essays by Karl Brunner, Louis Hjelmslev, Bernhard Karlgren, Bertil Malmberg, André Martinet, Randolph Quirk, Eric G. Turner and many others.
[ ATA: 30593 ] Pris: 200 SEK
[TOLKIEN] ALLAN, Jim (ed.), An Introduction to Elvish, and to Other Tongues, Proper Names and Writing Systems of the Third Age of the Western Lands of Middle-Earth as Set Forth in the Published Writings of Professor John Ronald Reuel Tolkien. Bath 2002. 300 pp. Softcover. As new condition.
[ ATA: 47965 ] Pris: 200 SEK
AHLGREN, Inger, Interaction Between Form and Content in Linguistic Perception. Dissertation. Stockholm 1975. 102 pp. Softcover.
[ ATA: 17266 ] Pris: 100 SEK
ALLAN, Keith, Linguistic Meaning. Volume Two. Routledge 1986. xi, 348 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 41706 ] Pris: 125 SEK
ALLAN, Keith, Linguistic Meaning I-II. Routledge 1986. 2 volumes. xxiv, 452 + xii, 348 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50347 ] Pris: 200 SEK
ALLWOOD, Jens / Lars-Gunnar Andersson / Östen Dahl, Logic in Lingusitics. Cambridge University Press 1993. x, 186 pp. Softcover. Very good condition. (Cambridge Textbooks in Lingusitics).
[ ATA: 50342 ] Pris: 75 SEK
ALMGREN, Birgitta, Germanistik und Nationalsozialismus: Affirmation, Konflikt und Protest. Doctoral dissertation. Uppsala 1997. 304 pp. Original wrappers. Studia Germanistica Upsaliensia 36.
[ ATA: 8006 ] Pris: 100 SEK
ALONSO, César Hernández, Nueva sintaxis de la lengua española. Salamanca 1995. 240 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50429 ] Pris: 90 SEK
ANSHE, Ruth Nanda (Ed.), Language: An Enquiry Into its Meaning and Function. New York 1957. 366 pp. Publisher's cloth with dj. Worn dj.
¶ Essays on Language by Kurt Goldstein, N. H. Tur-Sinai, Swami Nikhilanada, Jacques Maritain, Goeorge Boas, Paul Tillich, Richard P. Blackmur, W. H. Auden, Roman Jakobson, Charles W. Morris, Erich Fromm, Leo Spitzer, Huntington Cairns, Harold D. Lasswell, Francis Fergusson, Margaret Naumburg, Jean P. De Menasche, Ruth Nanda Anshen.
[ ATA: 17347 ] Pris: 125 SEK
ARESKOG, Gertrud, Östra Smålands folkmål. Inledning översikt av ljudläran. Formlära: verbböjningen. Akademisk avhandling. Uppsala 1936. 281 s. + kartor. Häftad. Skrifter utgivna av Gustav Adolfs akademien för folklivsforskning 4.
[ ATA: 9063 ] Pris: 125 SEK
ARESKOUG, Hugo & Walter Åkerlund, Delat författarskap. En principfråga i konkret belysning (med anledning av Skånes ortnamn bd A 189. Lund 1964. 62 s. Häftad.
[ ATA: 9161 ] Pris: 50 SEK
AURELIUS, Thomas (utg.), SVENSK ARKIVGUIDE. TOPOGRAFISK KATALOG ÖVER STATLIGA, KOMMUNALA OCH PRIVATA ARKIVBESTÅND I SVERIGE. Uppsala 1990. 334 s. Häftad.
[ ATA: 9155 ] Pris: 100 SEK
BELLINI, Giusepe, Nueva historia de la literatura hispanoamericana. Tercera edición corregida y aumentada. Madrid 1997. 804 (4) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50353 ] Pris: 200 SEK
BERGMAN, Gösta, Rätt och fel i språket. Stockholm 1962. 100 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Nämnden för svensk spårkvård 26).
[ ATA: 32331 ] Pris: 100 SEK
BJÖRSETH, Bertil, Göteborgsspråket. Stockholm 1958. 55 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Nämnden för svensk spårkvård 19).
[ ATA: 32325 ] Pris: 60 SEK
BLANCAFORT, Helena Calsamiglia / Amparo Tusón Valls, Las cosas del decir. Manual de análisis del discurso. Barcelona 1999. 386 pp. Softcover. Very good condition. (Ariel Lingüística).
[ ATA: 50402 ] Pris: 200 SEK
BLECKERT, Lars, Centralsvensk diftongering som satsfonetiskt problem. Akademisk avhandling. Uppsala 1987. 194 s. Häftad. Skrifter utgivna av institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 21.
[ ATA: 9060 ] Pris: 90 SEK
BLOOMFIELD, Leonard, Language. London 1961. ix, 566 pp. Publisher's blue cloth with dj. Dj is worn.
[ ATA: 39345 ] Pris: 125 SEK
BOGURAEV, Branimir / James Pustejovsky (ed.), Corpus Processing for Lexical Acquisition. MIT Press 1996. xviii, 246 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 50345 ] Pris: 250 SEK
BORGSTRÖM, Carl H. J., Innföring i sprogvidenskap. 2 opplag. Oslo 1961. Ix, 164 s. + kartor. Förlagets klotryggsband. Mycket gott skick.
[ ATA: 30567 ] Pris: 100 SEK
BRODDA, Benny, (K)overta kasus i svenskan. Akademisk avhandling. Stockholm 1973. 90 s. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 17586 ] Pris: 75 SEK
BROWN, Keith, Lingustics Today. Fontana 1984. 284 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 42600 ] Pris: 75 SEK
BRUCART, José M., La elisión sintáctica en español. Bellaterra 1987. 267 (3) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50407 ] Pris: 150 SEK
BRYLLA, Eva, Singular ortnamnsböjning i fornsvenskan. Starkt böjda namn med utgångspunkt från sörmländskt material. Akademisk avhandling. Uppsala 1987. 211 s. Skrifter utgivna av Ortnamnsarkivet i Uppsala B:6.
[ ATA: 9052 ] Pris: 90 SEK
BUTLER, Christopher / Ricardo Mairal / Javier martín Arista / Francisco J. Ruiz de Mendoza, Nuevas perspectivas en Gramática Funcional. Barcelona 1999. 284 pp. Softcover. Very good condition. (Ariel Lingüística).
[ ATA: 50404 ] Pris: 75 SEK
CABRERA, Juan Carlos Moreno, Fundamentos de Sintaxis General. Madrid 1987. 144 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50406 ] Pris: 100 SEK
CAIRNS, Helen S., & Charles E. Cairns. Psycholinguistics. A Cognitive view of Language. New York, Holt, Reinhart and Winston, 1974. 252 p. Paperback.
¶
[ ATA: 1120 ] Pris: 75 SEK
CANN, Ronnie, Formal Semantics: An Introduction. Cambridge University Press 1994. xviii, 344 pp. Softcover. Very good condition. (Cambridge Textbooks in Lingusitics).
[ ATA: 50341 ] Pris: 150 SEK
CARAVEDO, Rocío, La competencia lingüística. Crítica de la génesis y del desarrollo de la teoría de Chomsky. Madrid 1990. 350 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50358 ] Pris: 175 SEK
