Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 74 träffar.
(ingen författare) Grönt, lättlagat, häsosamt. Med kort översikt över näringsläran av docent Henning Karström. Gävle 1976. 270 s. Ill. Förlagets illustrerade pappband. Sista sidan med ett veck.
[ ATA: 17488 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) KAJSA-BOKEN. 41 recept, tabeller, goda råd och mycket annat. Kajsa-pannan u.å. (1950-tal). 32 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 31092 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) KOKINSTRUKTION. Stockholm 1912. 146 s. Häftad. Något fuktfläckad. Inkl. handskrivet recept på stekt and.
¶ För militären.
[ ATA: 31368 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Det kinesiska köket. Alhambra 1992. 95 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 35539 ] Pris: 100 SEK
ANDERSSON, carl A., Slottstappning. En bok om europas ädlaste viner och conac. Stockholm 1945. 170 s. Ill. Häftad. Lite nötta omslag med ett vikt hörn.
[ ATA: 23964 ] Pris: 50 SEK
ANDERSSON, Eva-Britt, Trenditionellt 2 - svensk mat på nytt sätt. Västerås 1998. 64 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 41183 ] Pris: 90 SEK
ANDRÉ, Charlotte, All världens mat i Stockholm. En guide till stans bästa internationella matbutiker. Stockholm 2006. 160 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 35047 ] Pris: 100 SEK
BANG, Asta / Edith Rode, Smörbröd og koldtbord på dansk vis. Stavanger 1949. 108 s. + 16 planscher. Förlagets klotryggsband.
[ ATA: 44836 ] Pris: 100 SEK
BECK, Simone / Louisette BERTHOLLE / Julia CHILD, Det goda franska köket. Stockholm 1984 720s. Förlagets pappband. Namnetikett på försättsbladet.
[ ATA: 45330 ] Pris: 400 SEK
BJÖRKLUND, Gertrude / Lilliane Clementson / Thérèse Hjorthén. Menus plaisirs. Cikada 1979. 122 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 23761 ] Pris: 75 SEK
BJÖRKSTÉN, Ingmar, Middagar. Stockholm 1988. 270 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 36431 ] Pris: 100 SEK
BLANCH, Lesley, Jorden runt på åttio rätter. Stockholm 1959. 193 (3) s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 43488 ] Pris: 60 SEK
BLUNCK, Karl, Gastronomisk handbok. Tionde, helt omarbetade, upplagan. Akademiförlaget 1968. 492s. Förlagets dekorerade klotband.
[ ATA: 51406 ] Pris: 400 SEK
BOXER, Arabella, Prismas stora bok om kryddor. Med 170 läckra recept. Stockholm 1999. 256 s. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 48967 ] Pris: 200 SEK
CARLSSON, Kate, Färsk frukts användning i hushållet. Modern och praktisk handbok upptagande 160 recept. Med förord av E. Widmark. Göteborg 1938. 128 s. Ill. Häftad Lite kludd med blyerts å främre omslag.
[ ATA: 32986 ] Pris: 90 SEK
CHIN-HWA, Noh, Practical Korean Cooking. New Jersey 1987. 214 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Back wrapper of dj with water damage with light trace on back board; else in good condition.
[ ATA: 30995 ] Pris: 200 SEK
COURTINE: Madame Maigrets receptbok. Förord av Georges Simenon. Göteborg 1980. 272 s. Häftad.
[ ATA: 22014 ] Pris: 75 SEK
DOESER, Linda, Pasta. De 100 bästa recepten. Parragon 2004. 176 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.
[ ATA: 48963 ] Pris: 150 SEK
ENGMAN, Kerstin, Skönare liv efter 60. Stockholm 1989. 96 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 45387 ] Pris: 75 SEK
ERICSSON, Bo / Bo Gunnefur, Kött. Att kunna och sälja. Tredje upplagan. Stockholm LTs 1976. 248 s. Förlagets pappband. Namnteckning.
[ ATA: 50018 ] Pris: 200 SEK
ERIKSSON, Gunnel, Bjudningsboken. Menyer för alla tillfällen. Stockholm 1993. 77 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 44056 ] Pris: 75 SEK
EWERS, Annelie / Jan Tham, Ett kök i Arkadien. Mat från en grekisk taverna. Stockholm 2002. 159 s. Ill. Förlagets pappband. Förlagsny.
[ ATA: 28044 ] Pris: 75 SEK
FALKENBORG, Marie-Louise (red.), Stora matboken. Västerås 1976. 288 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 32075 ] Pris: 75 SEK
FISCHERSTRÖM, Ivan W., Skaldjur. Morgon, middag, kväll. Stockholm 1980. 182 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 22013 ] Pris: 60 SEK
FLOYD, Keith, Floyds fjordfiesta. Gyldendal Oslo 1998. 224 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 45628 ] Pris: 150 SEK
FRIBERG, Hildegard, Scouternas egen kokbok. Med förord av Ebbe Lieberath. Göteborg 1913. 62 s. Förlagets dekorerade pappband. Lite skada å rygg.
[ ATA: 49848 ] Pris: 100 SEK
FRITHIOFSSON, Bengt / Björn Lindberg, Krögarnas bästa mat. Stockholm 1981. 272 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten pappersförlust å skyddsomslag.
[ ATA: 32079 ] Pris: 90 SEK
GIACOSA, Ilaria Gozzini, A Taste of Ancient Rome. Foreword by Anna Herklotz. University of Chicao Press 1992. xii, 232 pp. Plates. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 45832 ] Pris: 200 SEK
GILL, Shirley / Liz Trigg, Wok! Snabb, Hett och Lätt. Stockholm 1999. 192 s. Ill. Förlagisnbunden med skyddsomslag. Förlagsny.
[ ATA: 24139 ] Pris: 90 SEK
GRADVALL, Jan (red.), Mat från spa. Njut dig fri från stress. Västerås 2001. 68 (2) s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 39770 ] Pris: 100 SEK
GRIMLUND, Inger / Sofia Tronêt, Typ mat. I köket alltså. Stockholm 2002. 108 s. Fäörlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 48777 ] Pris: 75 SEK
GUSTAFSSON, Inga-Britt / Brita Karlström / Jonas Boberg, Hjärtats kök för dig med höga kolesterolvärden, högt blodtryck eller övervikt. Västerås 1990. 112 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 25173 ] Pris: 100 SEK
HARRIS, Valentina, Det italienska lantköket. Stockholm 1992. 160 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 37087 ] Pris: 90 SEK
HARRYSON, Peter, Mina favoriter. Bröd ost potatism med matglada vänner. Stockholm 2001. 239 (3) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 39710 ] Pris: 90 SEK
HOLMQVIST, Stig / Anders Mathlein, Resans mål. Svenska författare med aptit på världen. Stockholm 2000. 244 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 29530 ] Pris: 75 SEK
KNUTZEN, Gisela (red.), Sveriges största mikrovågskokbok. Stockholm 1989. 192 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 32078 ] Pris: 75 SEK
KORUP, Helmut / Nils Lindskog (red.), Matfettslexikon. Från frö till bytta. Stockholm 1984. 110 s. Ill. Förlagets konstläder. Fd. biblioteksexempaler med en stämpel. Gott skick.
[ ATA: 38201 ] Pris: 60 SEK
LANDELIUS, Peter, Guacamole och svenska krusbär. Stockholm 1991. 195 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14846 ] Pris: 60 SEK
LAURIN, Urban, Whiskey från hela världen. Västerås 1998. 168 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 49732 ] Pris: 125 SEK
LEJING, Margit, Murresill och snurreduppa. Om ål, fisk och sill. Österlensk kokbok. Simrishamn 1976. 173 (2) s. Il. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 32668 ] Pris: 125 SEK
LORENZ, Karin / Bertil Lundgren, Det doftar Värmland. Mat och miljö i ett landskap. Femte tryckningen. Karlstad 1999. 103 (5) s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav. Tillskrift å försättsblad. Mycket gott skick.
[ ATA: 46887 ] Pris: 150 SEK
LUNDQWIST, Ulf & STURESJÖ, Kicke, Förgyll din dag med festtraktörerna. Wiken, Stockholm 1993. 202s. 4:o. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 23150 ] Pris: 100 SEK
MÖLSTAD, Mikael, En värld av vin. Spanien Portugal Schweitz Österrike. Med förord av Bengt Frithiofsson. Stockholm 2000. 140 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 27202 ] Pris: 90 SEK
MOWE, Rosalind / Günter Beer (red.), Sydostasiatiska specialiteter. En kulinarisk resa genom Singapore, Malaysia och Indonesien. Könemann 2000. 320 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Förlagsny.
[ ATA: 41374 ] Pris: 300 SEK
NIKLASSON, Olle, Lök på laxen. En etymologisk kokbok. Göteborg 2000. 216 s. Pocket.
[ ATA: 14852 ] Pris: 60 SEK
NORDSTRÖM, Tina, Tinas mat. 50 recept från programmet i SVT. Stockholm 2001. 96 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 31835 ] Pris: 90 SEK
OKHOLM, Lars, Strategi för ett bättre liv. Lev längre och lev bättre så länge du lever! En bok om mat och hälsa. Stockholm 1984. 141 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 36975 ] Pris: 100 SEK
OLIVER, Raymond, Franska kökets stora kokbok. Andra upplagan. Malmö Allhems 1975. 776 (4) s. Förlagets konstläderband med skyddsomslag.
[ ATA: 50007 ] Pris: 250 SEK
OLSSON, Björn / Mats Landerberg, Bartender. Handboken för alla barer. Grunder Teknik Recept Experttips. Västerås 2002. 140 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 48965 ] Pris: 125 SEK
OLSSON, Brita, Läckert bakat. Västerås 1991. 128 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 32076 ] Pris: 70 SEK
