Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 70 träffar.
(ingen författare) JÄGARENS BOK 2005. Stockholm 2004. 80 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 16081 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) L. Lloyds Jagt-nöjen i Sverige och Norge. Öfversättning. Andra öfversedda och tillökade upplagan. Landskrona 1883. 186 s. Ill. Halvklotband. Första bladen med lagerfläckar.
[ ATA: 17870 ] Pris: 800 SEK
(ingen författare) FRÅN JAKTMARKER OCH FISKEVATTEN 1935. Jönköping 1935. 576 s. Ill. Halvklotband.
[ ATA: 17873 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Viltrevy. Jaktbiologisk tidskrift. Band 1 Häfte 1 1955. Stockholm 1955. 128 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 26555 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Allt om kråkskytte. Stockholm 1962. 44 s. Ill. Häftad. AO böckerna 2.
[ ATA: 26556 ] Pris: 125 SEK
AHLBÄCK, Olav / Ragna Albäck / Evert Söderholm (red.), Säljakt i Bottniska viken 1700-1950. Malax 1989. 222 (2) + 44 + 24 s. Häftad.
¶ Med faksimiltryck av Jacob Wijkars och Johannes Tengströms avhandlingar.
[ ATA: 41416 ] Pris: 300 SEK
ALMQVIST, C. J. L., Jaktslottet. Stockholm 1902. 239 s. Klotband.
[ ATA: 19180 ] Pris: 40 SEK
AMUNDSEN, Sverre S., Storjakt på havsvilt. Stockholm 1936. 128s. Häftad. Ryggens huvud stött.
[ ATA: 6206 ] Pris: 75 SEK
ANDERSSON, Alf, Styckning av vilt. Örkelljunga 1996. 238 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 41701 ] Pris: 75 SEK
ANDERSSON, Stellan / Bengt Andersson, Bockjakt. Handbok om jakt på hornbärande bock. Örkelljunga 1994. 60 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 23909 ] Pris: 75 SEK
BACKSTRÖM, Olof, Jaktglädje. Västerås 1991. 182 s. Il. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 36051 ] Pris: 100 SEK
BERNDTSON, Gunnar, I vargars och lodjurs spår. Skildringar från jaktstigar och ödesmarker. Stockholm 1950. 196 (2) s. Häftad. Namnteckning. Något nött.
[ ATA: 45239 ] Pris: 70 SEK
BRÄNNSTRÖM, Edvin, Äldre jakt- och fångstmetoder i en Norrbottenssocken. Umeå 2006. 89,(5). Häftad. Illustrerad.
[ ATA: 43049 ] Pris: 150 SEK
BRASSEY, A., En sjöfärd omkring jorden under elfva månader om bord å jakten Sunbeam. Stockholm 1881. 395 (5) s. Ill. + utvikbar karta. Förlagets bruna dekorerade klotband. Namnteckning å försättsblad.
[ ATA: 45871 ] Pris: 200 SEK
BROMAN, Arne, Fiskesup och jägarkrydda. Settern 1994. 106s. illustrerad. Förlaets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 28739 ] Pris: 70 SEK
DAVIES, Martin, Trollkarlens trast. Jakten på fågeln som faktiskt fanns. Stockholm 2006. 349 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 36852 ] Pris: 80 SEK
FELL, Patrick Terence, Legitimacy and Conflict: Explaining Tension in Local Swedish Hunting Policy. Dissertation. Luleå 2006. viii, 188 (14) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 30107 ] Pris: 150 SEK
FORESTER, C. S., Jakten på Bismarck. Stockholm 1960. 142 s. Förlagets klotryggsband. Liten namnteckning överstruken å försättsblad.
[ ATA: 31280 ] Pris: 75 SEK
GLEERUP, Gösta, Stövare. Västerås 1961. 102 (2) s. Ill. Häftad. Övre marginalen fuktad.
[ ATA: 45238 ] Pris: 50 SEK
GUSTAFSON, KG Jan / Carl Gustaf Holdar, På jakt efter en hembygd. Stockholm 1976. 168 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 25686 ] Pris: 90 SEK
GUSTAFSSON, Kenneth, Havslandskap. Tre Böcker 1993. 121,(3)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 15598 ] Pris: 75 SEK
HÖGDAHL, Tor, Nya jaktboken. Rådgivare för jägare och jaktvänner. Tredje upplagan. Stockholm 1930. 344 s. Ill. Förlagets illustrerade klotband. namnteckning å försättsblad.
[ ATA: 26281 ] Pris: 150 SEK
HACKA, Charlotta, Skottet i natten och andra av en jägarfrus funderingar. Andra upplagan. Stockholm 1948. 136 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 26254 ] Pris: 75 SEK
HAGLUND, Bertil & CLAËSSON, Eric (red.), Mina jaktvapen. Boktryckeriet P. A. Norstedt & söner, Stockholm 1954. 177s. Ill. Klotband. Namn på försättsbladet. Främre omslaget medbundet.
[ ATA: 23232 ] Pris: 125 SEK
HEMBERG, Eugen, Jakt- och turistskildringar från tsarernas land. Stockholm 1896. 251 s. Rött halvfranskt band. Bandet något slitet och ryggen med ett par fläckar.
[ ATA: 17875 ] Pris: 500 SEK
HENNING, K., Upplandsjakten. Uppsala läns jaktvårdsförenings årsskrift 1955. Uppsala 1955. 108 s. Häftad.
[ ATA: 26211 ] Pris: 100 SEK
HENNING, K., Upplandsjakten. Uppsala läns jaktvårdsförenings årsskrift 1956. Tierp 1957. 80 s. Häftad.
[ ATA: 26212 ] Pris: 100 SEK
HERMANSSON, Nils / Jacob Boethius / Monica Ekman, Jägarskolan. Svenska jägareförbundets kursbok för jägarutbildningen. Stockholm 1981. 335 s. ill. + Jaktlagstiftning i häfte. Häftad.
[ ATA: 24287 ] Pris: 75 SEK
HERMANSSON, Nils / Lambart von Essen / Jacob Boëthius (red.), Viltvård. Viltet, människan och miljön. Stockholm 1974. 256 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 45244 ] Pris: 75 SEK
HERMANSSON, Nils, Helvi Wedin & Monica Ekman (Red.), Eftersöket. Om jägarens ansvar för viltet. Helsingborg 1985. 162 s. Ill. Förlagsinbunden. + Studiehandledning 32 s. ill. Häftad.
[ ATA: 14358 ] Pris: 100 SEK
INGESTAD, Helge, Apacheindianerna. På jakt efter den förlorade stammen. Skoglunds förlag 1946. 339 s. Ill. Häftad. Ryggen mörknad och solkig.
[ ATA: 8743 ] Pris: 100 SEK
INGSTAD, Helge, Apacheindianerna. På jakt efter den förlorade stammen. Översättning Einar Malm. Skoglunds 1946. 339,(1)s. + planscher + utvikbar karta. Förlagets halvklotband med omslagen medbundna.
[ ATA: 51173 ] Pris: 150 SEK
ISAKSSON, Gunnar, Tonen från en sälgpipa. jakt- och naturnoveller. Örkelljunga 1996. 139 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 37801 ] Pris: 75 SEK
JANSSON, Tove, Mumintrollet på kometjakt. Norrköping Sörlins 1956. 156 s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband. Intejpad bild på Jansson å insidan av främre pärmen. Inlagan slapp i ryggen.
[ ATA: 50458 ] Pris: 300 SEK
KÄLLSTRÖM, V. E., Handledning i jakt för nybegynnare. Andra genomsedda upplagan. Stockholm 1969. 184 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 49449 ] Pris: 90 SEK
KLINCKOWSTRÖM, Axel, Dollarfurstinnans jakt. Åhlén & Åkerlund 1922. 264s. Häftad. Något nött. Främre omslaget med pappersförlust i högra marginalen cirka 0,5x3cm (Bredd x höjd.)
[ ATA: 28695 ] Pris: 200 SEK
KNÖPPEL, Arvid, Jaktskyttekonsten med hagelgevär. Med 164 teckningar af Eric Ericson m.fl. Stockholm 1915 VIII, 400 s. Ill. Förlagets gröna dekorerade klotband. Något nött.
[ ATA: 14357 ] Pris: 500 SEK
KNÖPPEL, Arvid, Jaktskyttekonsten med hagelgevär. Med 164 teckningar af Eric Ericson m.fl. Faksimilupplaga. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1975. 400 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 49649 ] Pris: 125 SEK
KOLTHOFF, Gustaf / Verner Lindgren / Johan Hedberg / Nordahl Rolfsen m.fl., Gamla jaktskildringar. Del 1 Jaktäventyr. Stockholm 1972. 350 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning.
[ ATA: 37711 ] Pris: 150 SEK
KULLMAN, Harry, På jakt efter vilda västern. Rabén & Sjögren 1958. 202s. + planscher. Förlagets röda klotband.
[ ATA: 11501 ] Pris: 125 SEK
LIDMAN, Hans, Renstigen. Berättelser från Nordkalotten. Stockholm 1984. 225 s. Förlagsinbunden med skydsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 26213 ] Pris: 400 SEK
LILJEFORS, Lindorm / Tell Grenander, Mest och stövarjakt. Stockholm 1950. 260 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Namnteckning.
[ ATA: 41997 ] Pris: 250 SEK
LINDGREN, Benny / Leif Erixon, Svensk sportfiske- och jaktlitteratur. En ytlig översikt med vissa utvikningar med vinjetter och rikliga illustrationer ur äldre och yngre böcker som glatt många fiskare och jägare, vid sjö och strand och i skog och mark. Örkelljunga 1991. 175 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 23910 ] Pris: 75 SEK
MOLIN, Harald, Ljug - Jakt - Jägare. Jakthistorier av Harald Molin. Stockholm 1953. 304 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 45237 ] Pris: 90 SEK
MONTANARI, Gianni, Jaktsäsong. Delta förlag 1978. 152 s. Häftad. (DELTA 74).
¶ La sepoltura.
[ ATA: 6997 ] Pris: 60 SEK
MORTIMER BATTEN, H., Röde Ruff. En rävs historia. Stockholm 1937. 184 s. Ill. Förlagets klotband.
[ ATA: 45241 ] Pris: 125 SEK
MORTIMERS, Lars, Hälge tar Time Out. Stockholm 2003. 48 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 27168 ] Pris: 70 SEK
NYSTRÖM, Lars, Alg, pytare och skridstång. Helsingfors 2000. 274,(6)s. Illustrerad. Förlagets pappband. Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland nr 623.
[ ATA: 36728 ] Pris: 150 SEK
PETERSSON, Gösta, Stövare & Stövarjakt. ICA-förlaget 1975. 110s. Illustrerad. Förlagets pappband.
[ ATA: 12775 ] Pris: 90 SEK
PETRE, Allan, Konster och knep i jakt och fiske. Stockholm 1935. 153 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 26219 ] Pris: 150 SEK
