Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 72 träffar.
(ingen författare) Tysklands andra vita bok. Stockholm 1940. LII, 733 s. Bastant svart halvfranskt band. Fd. biblioteksex. med ett par stämplar. Ryggen litet fläckig. Krigsutbrottet i dokumentens belysning IV.
[ ATA: 29619 ] Pris: 150 SEK
AGLION, Raoul, Ökenkriget. Slaget om Afrika. Stockholm 1941. 200 s. Häftad. Fläckig.
[ ATA: 21133 ] Pris: 90 SEK
BARTEL, Walter and others (ed.), Buchenwald. Mahnung und Verplichtung. 11.-15- Tausend. Kongress Verlag Berlin 1960. 621 pp. + 128 plates. Publisher's cloth with dj. Dj with one tear at top of spine.
[ ATA: 25805 ] Pris: 150 SEK
BELFRAGE, Sixten, Nationalsocialismen framför portarna. Med 7 planscher. Uppsala 1933. 114 (2) s. Häftad. Något nött. Delvis streckad med röd blyerts.
[ ATA: 36663 ] Pris: 75 SEK
BELTZIKOFF, Boris, Nazism och kristendom ur ett judiskt perspektiv. Symposion 1992. 231 s. Häftad.
[ ATA: 14116 ] Pris: 150 SEK
BLAGOWIDOW, George, Attentatet mot Hitler. Falun 1985. 240 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 17148 ] Pris: 60 SEK
BOLIN, Sture, Det ensidiga våldet. Spelet om krig och fred 1938-1939. Försök till en historisk skildring. Lund 1944. 488 s. Privat halvklot. Namnteckning.
[ ATA: 33283 ] Pris: 200 SEK
BOYLE, David, Andra världskriget i bilder. London 1998. 600 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 29961 ] Pris: 175 SEK
BRUCE, George, The Nazis. London 1997. 160 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto. Good condition.
[ ATA: 29108 ] Pris: 150 SEK
BULL, Stephen, Stormtroopers: Elite German Assault Soldiers. London 1999. 144 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.
[ ATA: 30512 ] Pris: 150 SEK
BULLOCK, Alan, Hitler. Tiden 1979. 744 s. Ill. Förlagsinbunden. Gott skick.
[ ATA: 16904 ] Pris: 75 SEK
BULLOCK, Alan, Hitler. En studie i tyranni. Stockholm 1978. 744 s Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 40153 ] Pris: 90 SEK
BULLOCK, Alan, Hitler: A Study In Tyranny. First edition. London Odhams Press Ltd. 1952. 776 pp. Publisher's blue cloth with dj. Minor ware to dj's top edge; else in good condition.
[ ATA: 48751 ] Pris: 200 SEK
BULLOCK, Alan, Hitler. En studie i tyranni I-III. Stockholm 1964. 3 volymer. 216+226+ 256 s. Ill. Pocket.§ Namnteckning. Något nötta med en del blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 49169 ] Pris: 100 SEK
CARLBERG, Carl Ernfrid, Lys Fylgia. Stockholm Svea Rikes Förlag 1946. 119 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25565 ] Pris: 400 SEK
CASSON, Herbert N., Europa efter Hitler. Stockholm 1940. 134 s. Klotband.
[ ATA: 17157 ] Pris: 100 SEK
DELANEY, John, The Blizkrieg Campaigns: Germany's Lightning War Strategy in Action. London 1996. 176 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 28953 ] Pris: 125 SEK
DREWITZ, Ingeborg (ed.), Städte 1945. Berichte und Bekenntnisse. Düsseldorf 1970. 206 (2) pp. Ill. Publisher's hardcover. Signature to inside of front board; else in good condition.
[ ATA: 32143 ] Pris: 100 SEK
EDWARDS, Kenneth, Operation Neptun. Stockholm 1947. 339 s. + kartor. Ill. Häftad. Nött med nött rygg.
[ ATA: 27650 ] Pris: 100 SEK
EINZIG, Paul, Hitlers nyordning. Stockholm 1941. 170 (2) s. Häftad. Ouppskuren och i gott skick.
[ ATA: 36617 ] Pris: 100 SEK
ENGDAHL, Per, Sverige och det tjugonde århundradet. Stockholm 1934. 351 s. Häftad. Solig och nötta omslag.
[ ATA: 29889 ] Pris: 200 SEK
FEST, Joachim C., Hitler. Translated from the german by Richard and Clara Winston. New York 1974. xiv, 844 pp. Publisher's black hardcover. Boards a little soiled and worn.
[ ATA: 41603 ] Pris: 200 SEK
FLAHERTY, Thomas H. (ed), The Third Reich: Fists of Steel. New Jersey 1988. 184 pp. Ill. Publisher's decorated hardcover.
[ ATA: 31257 ] Pris: 75 SEK
FLAHERTY, Thomas H. (ed), The Third Reich: The Reach for Empire. New Jersey 1989. 192 pp. Ill. Publisher's decorated hardcover.
[ ATA: 31260 ] Pris: 75 SEK
GALANTE, Pierre / Eugène Silianoff, Sista ögonvittnet i bunkern. Hitlers sekreterare berättar. Stockholm 1989. 216 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Övre delen av omslaget något naggat.
¶ Bakgrunden till filmen Undergången.
[ ATA: 24354 ] Pris: 200 SEK
GIES, Miep / Alison Leslie Gold, Anne Frank - så minns jag henne. Stockholm 1987. 230 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst. Omslaget nött. Spår efter borttagen etikett å försättsblad.
[ ATA: 26945 ] Pris: 60 SEK
HÄGERSTRAND, Olle, Röster från källarvåningen. Essäer. Stockholm, Carlssons, 1990. 437 s. Ill. Förlagsband.
[ ATA: 4912 ] Pris: 60 SEK
HÄGGLÖF, Gunnar, Var försiktig i Berlin. Möten med Hitlermotståndare under krigsåren. Stockholm 1986. 150 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 44819 ] Pris: 100 SEK
HEYWOOD, Joseph, Operation Örnen. Översättning av Sven-Ingmar Pettersson. Stockholm, Wahlströms 1988. 455 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 21487 ] Pris: 75 SEK
HITLER, Adolf, Victoria para Europa. Extracto del discurso del estratega y estrada Adolfo Hitler del 3 de octubre de 1941. No publisher or date. 32 pp. Ill. Small quarto. Original wrappers. One crease on back cover; else in good condition.
[ ATA: 28111 ] Pris: 350 SEK
HOLMBERG, Olle, Thomas Mann och det tredje riket. Stockholm 1942. 84 (2) s. Häftad.
[ ATA: 40002 ] Pris: 50 SEK
HOUSEHOLD, Geoffrey, Tredje timmens orden. Stockholm 1938. 416 s. Häftad. Nött och omslag med pappersförlust.
[ ATA: 33567 ] Pris: 50 SEK
JOHANSSON, Alf W., Den nazistiska utmaningen. Aspekter på andra världskriget. Stockholm 1997. 286 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 17060 ] Pris: 90 SEK
JOKISALO, Jouko, Vom Bockmist zur geschichtsmässigen Kraft. Determinanten und Wirkung der Heilsversprechen des 'deutschen Sozialismus' (1933-1939). Peter Lang 1994. 322 pp. Softcover.
[ ATA: 23199 ] Pris: 125 SEK
KNOPP, Guido, Hitlers krigare. Historiska media 2001. 355,(5)s. Illustrerad. Förlagets pappband, inget skyddsomslag.
[ ATA: 17430 ] Pris: 75 SEK
KNOPP, Guido, SS ondskans mäktiga redskap. Lund 2004. 382 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 30105 ] Pris: 125 SEK
KRASKE, Erich, Handbuch des auswärtigen Dienstes. Halle/Saale Niemeyer 1939. XXVII, 715 pp. Publisher's brown cloth. Two pages with pencil underlining; else in very good condition.
[ ATA: 48727 ] Pris: 300 SEK
LUKACS, John, Duellen. Kampen mellan Churchill och Hitler 10-maj - 31 juli 1940. Stockholm 1994. 332 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst. Omslaget något nött.
[ ATA: 14957 ] Pris: 90 SEK
LUKACS, John, Hitler. Geschichte und Geschichtsschreibung. München 1997. 367 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 35630 ] Pris: 90 SEK
MACHTAN, Lothar, Hitlers hemlighet. En diktators dubbelliv. Stockholm 2001. 325 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14502 ] Pris: 90 SEK
MANN, Erika, Tio miljoner barn. Uppfostran och undervisning i tredje riket. Med förord av Thomas Mann. Andra upplagan. Stockholm 1939. 201 s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 26552 ] Pris: 200 SEK
MAUERSBERGER, Volker, Hitler in Weimar. Der Fal einer deutschen Kulturstadt. Berlin Rowohlt 1999. 345 (5) pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 49829 ] Pris: 100 SEK
MOTORHISTORISKT MAGASIN. Nummer 1. Stockholm 1994. 72 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
¶ Specialnummer om Bubblan - Volkvagnen.
[ ATA: 43115 ] Pris: 125 SEK
NIEDERSTENBRUCH, Alex, Rassische Merkmale in der englischen Sprache. Paderborn Schöningh 1940. 48 pp. Original wrappers.
[ ATA: 36377 ] Pris: 500 SEK
OPDYKE, Irene Gut / Jennifer Armstrong, I förintelsens skugga. En sann berättelse om en kvinnas kamp för att rädda liv. Stockholm 1999. 270 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 35882 ] Pris: 100 SEK
PETERSHAGEN, Rudolf, Gewissen in Aufruhr. 12 Auflage. Verlag der Nation 1966. 336 pp. + plates. Publisher's decorated cloth with dj.
[ ATA: 50303 ] Pris: 90 SEK
PIEKALKIEWICZ, Janusz, Andra världskriget Band 7. 1942 års händelser. Asschenfeldt 1999. 248 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 24365 ] Pris: 100 SEK
RAUSCHNING, Hermann, Nihilismens revolution. Kuliss och verklighet i tredje riket. Till svenska och med förord av Alf Ahlberg. Stockholm 1939. 376s. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Mycket gott skick.
[ ATA: 6721 ] Pris: 125 SEK
RAUSCHNING, Hermann, Die Revolution des Nihilismus. 13-15 Tausend. Ergänzte und verbesserte Auflage. Zürich New York 1938. 495 (5) pp. Publisher's full cloth. Very good condition.
[ ATA: 39342 ] Pris: 150 SEK
REED, Douglas, Vanvettets marknad. Bonniers 1938. 326 s. Förlagets ill. klotband med främre och bakre omslag medbundet.
[ ATA: 7571 ] Pris: 90 SEK
