ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 146 träffar.



(ingen författare) Tanken och handen. Konstfack 150 år. Page One Publishing 1994. 400s. Kvartoformat. Illustrerad. Förlagspappband med skyddsomslag.

¶ Bidrag av Inez Svensson, Svante Hedin, Gösta Wessel, Ernst Nordin, Thomas Millroth, Agneta Liljedahl, Ulf Beckman,Hans Hedberg, Hedvig Hedqvist, Rebecka Tarschys, Åke Livstedt, Kerstin Wickman, Katja Waldén, Synnöve Mork, Pia Eldin, Gert Z Nordström

[ ATA: 4164 ] Pris: 125 SEK

(ingen författare) En tapetserarbok från Karl Johan-tiden. Red: Lis Granlund. Kungl.- husgerådskammaren 1979. 84s. Tvär oktav. Illustrerad. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 23645 ] Pris: 150 SEK

(ingen författare) Engelskt silver 1660-1830. Stockholm 1958. 59 s. + 36 planschsidor. Häftad.

[ ATA: 38847 ] Pris: 60 SEK

(ingen författare) Kunstindustrimuseet i Oslo 75 år. Om museumsbygg, innredning, montering. Oslo 1953. XIII, 177 s. Ill. Häftad. Omslaget litet naggat i kanterna.

[ ATA: 38855 ] Pris: 90 SEK

(ingen författare) Konsthantverk. Meddelanden från Göteborgs slöjdförening. December 1910. (8) 30 s. Planscher. Häftad. Ryggen nött och omslagen naggade i kanterna.

¶ Om bl.a. Albercht Dürers träsnitt.

[ ATA: 38878 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) Jens Olsen's World Clock. The City Hall of Copenhagen. Copenhagen 1966. 28 (4) pp. Ill. Original wrappers.

[ ATA: 38886 ] Pris: 75 SEK

(ingen författare) Sigurd Persson: Glas. Sune Sundahl: Bild. Stockholm 1986. ca 100 pp. Publisher's cloth with dj. Quarto.

[ ATA: 40505 ] Pris: 300 SEK

(ingen författare) Trädgårdskonst I-II. Hantverkets bok. Natur och kultur Stockholm (1935)-(1948). (12),460s+40 planscher + 16,608s+planscher. Kvarto. Illustrerad. Vol I i förlagets klotband med främre omslaget medbundet. Vol II i förlagets gröna halvfranska band. 2 volymer.

[ ATA: 45193 ] Pris: 1500 SEK

ÖRTENGREN, Kerstin, Porslinsmålning. 1. upplagan, 2. tryckningen. ICA-Förlaget 88s. + färgplanscher. Förlagets pappband. Namnteckning på försättsbladet.

[ ATA: 16888 ] Pris: 60 SEK

ÖSTBERG, Axel, Hantverkare i Falun 1773-1948. Falun 1948. 120 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 41451 ] Pris: 200 SEK

ÖSTBERG, Axel, Hantverkare i Falun 1773-1948. Falun 1948. 120 s. Ill. Häftad. Tillskrift å försättsbladet.

[ ATA: 45270 ] Pris: 150 SEK

ÅSTRAND, Barbro, Gamla ur. Västerås 1963. 108 s. Ill. Häftad. Fuktfläck å sista sidorna och övre snitt.

[ ATA: 31035 ] Pris: 60 SEK

AHNLUND, Gunilla, Form och komposition. Stockholm 1971. 94 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 42747 ] Pris: 75 SEK

ANDERSEN, Elen / Gertie Wandel / T. Vogel Jörgensen, Berlingske haandarbejds-bog. Naal og Vaev i Leksikon I-3. 2 oplag. Köbenhavn 1950. 3 vol. 303 + 304 + 379 s. Il. Förlagets blåa halvklotband.

[ ATA: 42486 ] Pris: 400 SEK

ANDRÉN, Erik, Möbelstilarna. En handbok i den svenska möbel- och inredningskonstens historia. Andra tillökade upplagan. 8-15 tusendet Stockholm 1956. 280 s. + planscher. Ill. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 14345 ] Pris: 125 SEK

BAILLIE, G. H., Watches: Their History, Decoration and Mechanism. Facsimile Reprint of 1929 Edition. London 1979. 383 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 17099 ] Pris: 400 SEK

BAUZEN, Susanne och Peter, Hobbyarbeten med pressade blommor. ICA-förlaget, Västerås 1970. 54s. Ill. Häftad.

[ ATA: 22638 ] Pris: 50 SEK

BECHERT, Fritz (ed.), Lebenskunst in kleiner Münze. Schöne Sparbüchsen aus Zwei Jahrtausenden. Stuttgart (n. y.). 98 (2) pp. With plates. Publisher's decorated cloth. Quarto. Very good condition.

[ ATA: 38875 ] Pris: 100 SEK

BENGTSSON, Bengt / Gustaf Munthe, Silversmide. Konsthistoria och teknik. Stockholm 1962. XI, 435 s. Ill. Förlagets linneband med skyddsomslag. Namnteckning (Phebe Fjellström).

[ ATA: 26841 ] Pris: 500 SEK

BENZON, Gorm, Antikviteter från när och fjärran. Stockholm 1965. 269 s. Ill. Häftad. Omslaget något nött.

[ ATA: 22847 ] Pris: 75 SEK

BERGFELDT, Inga, Torka och pressa växter. ICA 1984. 192s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51073 ] Pris: 75 SEK

BERGGREN, Bonzo, Form och fantasi i trä. Gävle 1961. 102 (2) s. Ill. Förlagets pappband. Ryggen litet solblekt. I gott skick.

¶ När snidade du en träfisk senast? En fenomenal bok.

[ ATA: 38852 ] Pris: 250 SEK

BLACK, Penny, Blomsterpotpurrier. Konsten att göra väldoftande blandningar av torkade blommor och blad. Stockholm 1990. 128 s Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 38952 ] Pris: 90 SEK

BRAUN-RONSDORF, Margarete, 200 Jahre nymphenburger Tafelgeschirr. Darmstadt Schneekluth (n. y.). 32 pp. plates. Publisher's half cloth with dj. Dj is worn.

[ ATA: 38857 ] Pris: 50 SEK

BROCHMANN, Odd, En bok om vackert och fult som handlar om föremålens form, väsen och innehåll och om det intryck de gör på oss. Andra upplagan. Stockholm 1954. 134 (2) s. Ill. Förlagets klotryggsband med främre skyddsomslag medbundet. Gott skick.

[ ATA: 42906 ] Pris: 200 SEK

BRUZELLI, Birger, Tenngjutare i örebro. Örebro 1964. 95 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 38845 ] Pris: 125 SEK

CEDERBERG, Christer / daniels Sven Olsson. Råd i byggnadsvård. Falun 1975. 40 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 38154 ] Pris: 75 SEK

CONTINI, Mila, Modet genom tiderna. AB Svensk litteratur 1965. 318 s. Rikt ill. Förlagets halvfranska band med dekorerad rygg och övre guldsnitt. Gott skick.

[ ATA: 45491 ] Pris: 500 SEK

CRIPPS, Wilfred Joseph, Old English Plate Ecclesiastical, Decorative, and Domestic: Its Makers and Marks. London 1967. 540 pp. Ill. Publisher's black cloth with dj. Dj is a little worn.

¶ First publihsed 1878.

[ ATA: 38858 ] Pris: 100 SEK

CROW, Gerald H., William Morris: Designer. London Studio 1934. 120 pp. Ill. Original wrappers. Worn spine.

[ ATA: 38278 ] Pris: 300 SEK

DAVIS, Kenneth / Thom Henvey, Restaurera möbler. Stockholm 1979. 112 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 41390 ] Pris: 140 SEK

DIVIS, Jan, Guldstämplar från hela världen. Stockholm 1991. 256 s. Förlagsklotband med skyddsomslag.

[ ATA: 11696 ] Pris: 150 SEK

DORMER, Peter, Design Since 1945. London 1995. 216 pp. 170 ill. 25 in colour. Softcover. 8 pages with ink underlinings.

[ ATA: 26600 ] Pris: 75 SEK

DUCRET, Siegfried / Michael Wolgensinger, The Color Treasury of Eighteenth Century Porcelain. New York 1976. 138 pp. Plates. Publisher's cloth with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 38881 ] Pris: 100 SEK

EDENHOLM, Gunnel / Gudrun Åhlberg, Batik som hobby. Västerås 1965. 84 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 42783 ] Pris: 60 SEK

EHN, Bertil / Elisabet Thernlund, Snickra hemma. Västerås 1970. 95 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 25492 ] Pris: 75 SEK

FISCHER, Ernst, Svenska möbler i bild. Med 539 bilder jämte 8 färgplanscher. Natur och kultur 1931. XXIX,(3)s. + 272 svartvita planschsidor + 8 färgplanscher. Förlagets guldornerade halvfranska band. Några blad i början med veck och lite fläckar i marginalen.

[ ATA: 36259 ] Pris: 450 SEK

FLEMING, John och HONOUR, Hugh, Lexikon för konsthantverk. Bonniers 1996. 720s. Illustrerad. Kvarto. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 11472 ] Pris: 175 SEK

FOGELMARCK, Stig (red.), Antikvitetsboken. Sju kapitel om konst och samlande. Stockholm 1947. 308 s. Ill. Förlagets klotryggsband med främre omslag. Gott skick.

[ ATA: 35462 ] Pris: 100 SEK

FOGELMARCK, Stig (red.), Antikvitetsboken. Sju kapitel om konst och samlande. Stockholm 1947. 308 s. Il. Häftad. Något nött.

[ ATA: 38835 ] Pris: 60 SEK

FORSSMAN, Erik, Schätze deutscher Goldschmeidekunst. Nurnberg 1994. pp. 299-306. Ill. Original wrappers. Presentationcopy from author with signature.

¶ Sonderdruck aus Anzeiger des germanischen Nationalmuseums und Berichte aus dem Forschungsinstitut für Realienkunde.

[ ATA: 44809 ] Pris: 125 SEK

GRÖNHAMMAR, Anna, Hantverk till kunglig ära. Stockholm 1989. 71 s. IlI. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 37818 ] Pris: 100 SEK

GRAVES, Douglas R., Life Drawing in Charcoal. New York 1990. 160 pp. Ill. Softcover. Quarto. Coffie stain to lower margin of last few pages; else in good condition.

[ ATA: 43331 ] Pris: 100 SEK

GUIFFREY, Jules, Les Gobelins et Beauvais. Les manufactures nationales de tapisseries. Paris. No year (ca 1910). 155 pp. Private cloth. Name on front fly leaf. some weak underlining with pencil. (Les grandes institutions de France.)

[ ATA: 27499 ] Pris: 200 SEK

GUNNARS, Anita, Korgmålning förr och nu. Västerås 1989. 92 s. Ill. Förlagets pappband. Namnteckning å titelbladet.

[ ATA: 48964 ] Pris: 75 SEK

GYLLENSVÄRD, Bo, T'ang Gold and Silver. Göteborg 1957. 371 pp. 99 fig and 24 pl. Softcover.

[ ATA: 10340 ] Pris: 300 SEK

GYLLENSVÄRD, Bo, Kinesiskt porslin och dess förhistoria. Västerås 1966. 129 (3) s. Ill. Häftad.

[ ATA: 41982 ] Pris: 75 SEK

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006