Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 230 träffar.
McINERNEY, Jay, De vilda åren. Stockholm 1997. 293 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 35116 ] Pris: 150 SEK
MEYRINK, Gustav, Goldmachergeschichten. 1 bis 10 Tausend. Berlin August Scherl 1925. 260 (4) pp. Publisher's gold decorated green cloth.
[ ATA: 38161 ] Pris: 600 SEK
MICHAUX, Henri, En barbar i Asien. W & W 1948. 224s. Häftad. Kokard-serien. Fläckad rygg. Sista bladen litet buckliga i nedre marginalen.
[ ATA: 53866 ] Pris: 100 SEK
MIHAJLOV, Mihajlo, Sommar i Moskva. Bonniers 1966. 157s. Häftad. BLM biblioteket
[ ATA: 6916 ] Pris: 100 SEK
MILLER, Henry, Kolossen från Maroussi. Wahlström & Widstrand 1959. 252 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Liten fläck på skyddsomslagets rygg.
¶
[ ATA: 1291 ] Pris: 150 SEK
MILLER, Henry, Sexus I-II. Den rosenröda korsfästelsen. Central Press 1957. 316+294s. Häftade. Nötta, och del 2 fläckat, omslag. Som de skall vara!!!
[ ATA: 6909 ] Pris: 250 SEK
MITCHELL, Don, På tummen. Stockholm 1972. 154 (6) s. Originalpocket. Mycket gott skick.
¶ Sv. översättning av Thumb Tripping.
[ ATA: 37284 ] Pris: 250 SEK
MODIANO, Patrick, En cirkus drar förbi. Stockholm 1993. 142 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Läsexemplarsetikett å främre omslaget. Övrigt i gott skick.
[ ATA: 29532 ] Pris: 150 SEK
MODIANO, Patrick, Ungdomsår. Stockholm 1985. 221 (5) s. Häftad. Något nött. (Panterserien).
[ ATA: 44230 ] Pris: 150 SEK
MODIANO, Patrick, Minnets kvarter. Stockholm 1986. 158 (4) s. Häftad. (Panterserien).
[ ATA: 50138 ] Pris: 100 SEK
MOTLEY, Willard, Nattens spindlar. Stockholm 1959. 308 (2) s. Häftad.
¶ Let No One Write My Epitaph.
[ ATA: 46299 ] Pris: 100 SEK
NABOKOV, Vladimir, Blek låga. Stockholm 2002. 318 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.
[ ATA: 35330 ] Pris: 100 SEK
NAIPUL, V. S., Imitatörerna. Berghs 1974. 270s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51634 ] Pris: 150 SEK
NAIPUL, V. S., Där floden flyter förbi. Rabén & Sjögren 1980. 265s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52982 ] Pris: 100 SEK
NERUDA, Pablo, Den mjuka orkanen. Dikter i tolkning av Sun Axelsson. Bonniers 1961. 98s. Häftad. Nött och litet fläckat omslag.
[ ATA: 6875 ] Pris: 90 SEK
NILSSON PIRATEN, Fritiof, Vänner emellan. Bonniers, Stockholm 1955. 282 s. Häftad. Originalupplagan.
[ ATA: 20572 ] Pris: 150 SEK
NOON, Jeff, Vurt. Översättning av Sam J. Lundwall. Stockholm 1996. 358 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶ En modern klassiker.
[ ATA: 21838 ] Pris: 100 SEK
O'BRIEN, Flann (Myles na gCopaleen), Det elektriska ångloket. Tidningsskriverier och noveller. Urval, översättning och förord av Erik Andersson och Magnus Hedlund. Lund 1998. 159 s. Ill. Häftad. Förlagsny.
[ ATA: 17883 ] Pris: 90 SEK
O'DONNELL, Peter, Modesty Blaise. Kvinna med rätt att döda. Stockholm 1970. 319 (1) s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag.
[ ATA: 33449 ] Pris: 200 SEK
O´Brien, Flann, Klagomunnen. Ellerströms 1994. 125s. Häftad.
[ ATA: 11556 ] Pris: 200 SEK
PALEM, Christoffer, Man i bur. Bekännelser av en homosexuell. Bokgillet 1965. 142s. Häftad.
[ ATA: 54888 ] Pris: 90 SEK
PAZ, Octavio, Rappaccinis dotter. I svensk tolkning av Lasse Söderberg. Brombergs 1990. 62s. Häftad.
[ ATA: 54346 ] Pris: 100 SEK
PEAKE, Mervyn, Den förbluffade Mr Pye. Stockholm 1983. 281 s Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 32852 ] Pris: 150 SEK
PERSSON, Lena (red.), Män? Hammarström & Åberg 1990. 183,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött.
¶ Bidrag av: Ann-Charlotte Alverfors, Heidi von Born, Eva Dahlgren, Britt Edwall, Stina Eidem, Hilda Hellwig, Ulrika Knutson, Nina Lekander, Bodil Malmsten, Birgitta Stenberg, Maarja Talgre, Cecilia Torudd, Claire Wikholm.
[ ATA: 26366 ] Pris: 125 SEK
PETRARCA. Petrarcas sonetter till Laura. I svensk öfversättning af Theodor Hagberg. / Sonetti di Francesco Petrarca: I. In vita di madonna Laura II. In morte di madonna Laura. Upsala 1874. (8)597 (3) s. Förlagets dekorerade och guldornerade klotband. Bandet något nött.
¶ Italiensk - svensk parallelltext.
[ ATA: 41399 ] Pris: 400 SEK
PILINSZKY, János, Dikter. I tolkning av Gabor Harrer och Karl Vennberg. Bonniers 1987. 104s. Förlagets pappband med skyddsomslag. 2 små revor i främre skyddsomslgats övre marginal.
[ ATA: 46807 ] Pris: 250 SEK
POLET, Sybren, Herr breekwaters sällsamma värld. Gabers 1965. Namnteckning och årtal på nedre högra hörnet av främre omslagets insida. Något nött omslag med ett veck på övre vänstra hörnet.
[ ATA: 4429 ] Pris: 125 SEK
POTTER, Dennis, Ticket To Ride. London Faber and Faber 1986. 202 pp. Publisher's black hardcover with unclipped dj. Pages a little toned. First signs of wear toward upper edge of dj. In good condition.
[ ATA: 44844 ] Pris: 1500 SEK
POUND, Ezra, Om harmoni. Musikessäer. Översättning och efterord av Jan Olov Ullén. Cavefors 1978. 96 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 1301 ] Pris: 100 SEK
POUND, Ezra, Romansens själ. Cavefors 1965. 365 (1) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 16796 ] Pris: 100 SEK
POUND, Ezra, Section: Rock-Drill. 85-95 de los cantares. Milano 1955. 107 pp. Publisher's printed hardcover. Clacine wrappers with some loss and tears. Insignificant bump to top of spine.
¶ Nr. 244 of 500 numbered copies.
[ ATA: 26638 ] Pris: 2000 SEK
POWYS, John Cowper, Wolf Solent I - II. Koltrastens sång / Att uthärda eller fly. Första svenska upplagan. Stockholm 1975 2 volymer. 346 + 368 s. Häftad.
[ ATA: 47843 ] Pris: 150 SEK
PRÉVERT, Jacques, Behagliga och obehagliga dikter. Tolkningar av Arne Häggqvist. Cavefors 1960. 141 (3) s. Häftad.
[ ATA: 43135 ] Pris: 100 SEK
REDONNET, Marie, Splendid Hôtel. Panache/ Bonniers. Stockholm 1992. 92 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 14636 ] Pris: 100 SEK
REHFISCH, Hans, Häxorna från Paris. Stockholm 1954. 361 s. Förlagsinbunden med främre och bakre omslag medbundna.
[ ATA: 18600 ] Pris: 90 SEK
RILKE, Rainer Maria, Malte Laurids Brigge. Förlaget Bro, Åbo 1948. 273,(3)s. Häftad med extra skyddsomslag. Insidan av omslagen och första respektive sista sidan mörknade av bifogade tidningsurklipp. Diskret namnstämpel på titelbladets baksida. Övrigt i gott skick.
[ ATA: 34248 ] Pris: 150 SEK
ROBLÈS, Emmanuel, Orostider. Stockholm 1986. 160 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.
[ ATA: 28419 ] Pris: 150 SEK
ROCHEFORT, Christiane, I nöd och lust. Stockholm 1965. 178 (2) s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 49589 ] Pris: 100 SEK
SANDBURG, Carl, Sagor från Rotabagga. Stockholm 1950. 360 s. Ill. Förlagets gröna klotband.
[ ATA: 39946 ] Pris: 100 SEK
SANDEMOSE, Aksel, Murarna kring Jeriko. Stockholm 1961. 221 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 6807 ] Pris: 70 SEK
SÜSKIND, Patrick, Parfymen. En mördares historia. Första svenska upplagan. Stockholm 1986. 245 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning.
[ ATA: 24810 ] Pris: 100 SEK
SARRAUTE, Nathalie, Hörde du? Stockholm 1977. 138 s. Häftad. Gott skick. (Panacheserien).
¶
[ ATA: 1331 ] Pris: 100 SEK
SENGHOR, Leopold Sedar, De stora elegierna och andra dikter. Stockholm 1979. 107 (5) s. Häftad. Gott skick.
¶ Elegierna tolkade av Malou Höjer och Artur Lundkvist, övriga dikter av Ingemar och Mikaela Leckius.
[ ATA: 40591 ] Pris: 125 SEK
SHELLEY, Percy Bysshe, Den befriade Prometheus. Svensk tolkning av Anders Österling Stockholm 1942. 144 (2) s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 40025 ] Pris: 100 SEK
SIMAK, Clifford D., Tid och evighet. Delta förlag 1973. 166 s. Gott skick.
[ ATA: 6990 ] Pris: 150 SEK
SJMELJOV, Ivan S., Kypare! Stockholm 1926. X, 247 (1) s. Häftad. (Gula serien).
[ ATA: 41289 ] Pris: 200 SEK
SOLOMON, David, LSD: The Consciousness-Expanding Drug. Introduction by Timothy Leary. New York 1966. viii, 268 pp. Paperback. Four pages with creases and small tear to edge of text; else in good condition.
[ ATA: 45511 ] Pris: 100 SEK
STAËL, Germaine de, Tio år av landsflykt. Bakhåll 2009. 233s. Förlagets dekorerade klotryggsband.
[ ATA: 53833 ] Pris: 90 SEK
STALLONE, Sylvester, Paradise Alley. Roman. AWE/Gebers 1978. 203 s. Förlagsinbunden med ksyddsomslag. Omslaget något nött i övre marginal.
[ ATA: 34732 ] Pris: 150 SEK
STEADMAN, Ralph, Benet i vädret. Stockholm 1983. Opga. (ca 60 s.). Häftad. Gott skick.
[ ATA: 45917 ] Pris: 125 SEK
STEINBECK, John, Månen har gått ned. Stockholm 1962. 208 (2) s. Förlagets linneband.
[ ATA: 49483 ] Pris: 150 SEK
STENDHAL. Rött och svart 1-2. Stockholm 1955. 2 vol. 240 + 254 s. Häftad. Ex libris å insida av främre omslag. Spår av tejplagning å insida av bakre omslag av vol 2.
[ ATA: 20042 ] Pris: 100 SEK
SVEVO, Italo, Zenos bekännelser. Till svenska av Åsa Styrman. AWE/Gebers 1976. 402 (2) s. Pocket.
[ ATA: 45382 ] Pris: 125 SEK
THOMAS, Donald, Markis de Sade. En biografi. Natur och Kultur 1994. 339s, Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 6911 ] Pris: 150 SEK
THOREAU, Henry David, Cape Cod. Inledning och översättning av Gustav Sandgren. Stockholm 1960. 107s. Originalocket. Gott skick.
[ ATA: 7459 ] Pris: 100 SEK
TJECHOV, Anton, Om tobakens skadlighet. Stockholm 1960. 32 s. Häftad.
[ ATA: 16813 ] Pris: 75 SEK
TOBINO, Mario, Kvinorna i Magliano. Stockholm 1955. 178 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget nött vid ryggens huvud och fot.
¶ En djärv och gripande roman om livet på ett italienskt sinnessjukhus.
[ ATA: 32471 ] Pris: 200 SEK
TOLSTOY, Leo N., Anna Karenin I-II. Öfversättning af Walborg Hedberg. Andra genomsedda upplagan. Stockholm 1887. 352 + 430 s. Två volymer sammanbundna i ett privat halvklotband. Falsarna nötta och delvis spruckna.
[ ATA: 48577 ] Pris: 200 SEK
TOURNIER, Michel, Meteorerna. Stockholm 2008 478 (2) s. Häftad med skyddsomslag. Gott skick. (Modernista En modern klassiker 5)
[ ATA: 44960 ] Pris: 125 SEK
TUTUOLA, Amos, Palmvindrinkaren. Bakhåll 1996. 125s. Häftad.
[ ATA: 51997 ] Pris: 125 SEK
TWAIN, Mark, En yankee vid kung Arturs hov. Översättning av Hanny Flygare. Helsingfors Söderströms 1923. 328 s. Häftad. Ryggens huvud nött.
[ ATA: 45907 ] Pris: 150 SEK
UPDIKE, John, Basar i fattighuset. Första svenska utgåvan. Stockholm 1962. 194 s. Häftad. Ouppskuren. Namnteckning. Gott skick. (Panacheserien)
¶
[ ATA: 1334 ] Pris: 100 SEK
VENABLES, Hubert (red.), Frankensteins dagbok. Stockholm 1980. 120 s. Ill. Förlagets skinnimitationsband med skyddsomslag.
[ ATA: 28369 ] Pris: 150 SEK
VILLON, Francois, Det stora testamentet. I svensk tolkning och med inledning av Ane Randel. Illustrationer av Acke Janson. Bokvännerna 1959. 201 (5) s. Förlagets dekorerade pappband. Kvarto. I dekorerad originalkassett.
¶ Tryckt i 900 exemplar.
[ ATA: 50479 ] Pris: 275 SEK
VOLTA, Ornella, Av och till Satie. En brevbiografi. Inledning av John Cage. Översättning av Magnus Hedlund. Göteborg 1992. 223 s. Il. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 28392 ] Pris: 120 SEK
VONNEGUT, Kurt, Välkommen till aphuset. Översättning av Olov Jonason. Stockholm 1971. 249 (3) s. Originalpocket. Något nött.
[ ATA: 50036 ] Pris: 300 SEK
VONNEGUT, Kurt, Morgonmål för mästare. Med teckningar av författaren. Översättning av Olov Jonason. Stockholm 1973. 239 (3) s. Förlagets gröna klotband med skyddsomslag. Det blanka försättsbladet sakas, ett veck å främre omslaget; övrigt i gott skick.
[ ATA: 50037 ] Pris: 400 SEK
WARNER, Alan, Vandraren. Översättning av Einar Heckscher. Stockholm 2005. 309 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 47277 ] Pris: 150 SEK
WILDE, Oscar, Spöket på Canterville och ett par andra noveller. Stockholm 1921. 153 (3) s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 23803 ] Pris: 100 SEK
WILDE, Oscar, Balladen om fängelset i Reading. Öfersättning från engelskan av Bertel Gripenberg. Stockholm 1920. 62 s. Halvfranskt band av bibliotekstyp med främre omslaget medbundet. Något skuren. Pärmarna skeva. Ryggen något nött. Namn på smutstitelblafet
[ ATA: 27736 ] Pris: 125 SEK
WILDER, Thornton, Den åttonde dagen. Stockholm 1967. 402 s. Häftad.
[ ATA: 36117 ] Pris: 150 SEK
WILLEFORD, Charles, Nytt hopp för de döda. Stockholm 1989. 302 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32607 ] Pris: 200 SEK
WILLIAMS, Tennessee, Mrs Stones romerska vår. Bonniers 1951. 121 s. Häftad. Något nött. Panacheserien.
[ ATA: 9341 ] Pris: 100 SEK
WODEHOUSE, P. G., Sammelsurium. Stockholm 1968. 203 s. Häftad. Något snedläst.
[ ATA: 24740 ] Pris: 150 SEK
WODEHOUSE, P. G., Sköna juveler. Stockholm 1962. 248 (4) s. Häftad.
[ ATA: 50320 ] Pris: 125 SEK
WOLFE, Tom, Två ironiska reportage: Innevänstern / Mau-Mau som skön konst. Stockholm 1971. 70+42 s. Originalpocket. Gott skick.
[ ATA: 26653 ] Pris: 75 SEK
WOLKERS, Jan, Turkisk konfekt. Första svenska utgåvan Stockholm 1973. 133 (1) s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 39478 ] Pris: 125 SEK
WOOLF, Virginia, Orlando. I översättning och med efterskrift av Margareta Ekström. Norstedts 1982. 231,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Liten lagning på skyddsomslagets nedre marginal.
[ ATA: 51367 ] Pris: 140 SEK
YEATS, W. B., Röde Hanrahan. Översättning av Maragretha Frölich. Stockholm 1924. 168 s. Privat halvklotband med främre omslag medbundet. Äldre namnteckning.
[ ATA: 49626 ] Pris: 150 SEK
ZABUZJKO, Oksana, Fältstudier i ukrainskt sex. Stockholm 2006. 184 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 47846 ] Pris: 100 SEK
