ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 230 träffar.



CHRISTENSEN, Charlie, Arne Anka. Del II. Stockholm Tago 1991. 54 (2) s. Häftad. Kvarto. Övre högra hörnet stött. Ett veck å främre omslagets nedre hörn. Övrigt i gott skick.

[ ATA: 37119 ] Pris: 200 SEK

CLARKE, Arthur C., Sånger från vår fjärran jord. Stockholm 1986. 255 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21270 ] Pris: 250 SEK

COHEN, Leonard, Sexton sånger. Tolkningar Eric & Ellinor Fylkeson. Cavefors 1977. 107s. Häftad.

[ ATA: 55045 ] Pris: 150 SEK

CORSO, Gregory, The American Express. With illustrations by the Author. Paris Olympia Press 1961. 240 (2) pp. Softcover with original dj (not price clipped). Inscription on first (blank) page. Dj a little worn to edges. In good condition. (The Traveller's Companion Series No 85).

[ ATA: 45649 ] Pris: 750 SEK

COTTONWOOD, Joe, Prima potatisar. Till svenska av Peder Carlsson. AWE/Gebers 1981. 314 (2) s. Häftad. Mycket gott skick.

¶ Famous Potatoes.

[ ATA: 48005 ] Pris: 300 SEK

D'ARNOUX, Jacques, En gengångares ord. Med inledning av Anders Österling Stockholm 1931. 256 s. Häftad. Något ött. (Bonniers Gula Serie).

¶ Om första världskriget, helvetet och själens makt över kroppen.

[ ATA: 19202 ] Pris: 100 SEK

D'AUREVILLY, J. Barbey, De djävulska. Stockholm 1957. 240 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Liten tillskrift å försättsblad.

[ ATA: 46365 ] Pris: 100 SEK

DAHL, Roald, Min farbror Oswald. Trevi 1981. 245s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Liten (1 centimeter) reva i skyddsomslaget.

[ ATA: 55042 ] Pris: 125 SEK

DAHLSTRÖM, Sture, Han log i D-moll. Lund 1999. 107 s. Häftad.

[ ATA: 22987 ] Pris: 90 SEK

DARIEN, Georges, Bas les coeurs! 1870-1871. Paris Pauvert 1957. 332 pp. Softcover.

[ ATA: 27718 ] Pris: 100 SEK

DE CORTANZE, Gérarde, Giuliana. En passion. Enskede 1988. 188 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 48954 ] Pris: 100 SEK

DE SADE, Marquis, Les crimes de l'amour. Paris 1968. 447 pp. Publisher's decorated lether bound.

¶ Numbered copy Nr 4857.

[ ATA: 26484 ] Pris: 150 SEK

DELILLO, Don, Den stora massans ensamhet. W&W 1992. 229,(3)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 35712 ] Pris: 150 SEK

DeLILLO, Don, Vågen. Översättning av Hans Berggren och Einar Heckscher. Stockholm 1989. 402 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 49498 ] Pris: 100 SEK

DONLEAVY, J. P., En säregen man. Stockholm, Bonniers, 1966. 296 s. Häftad. .

[ ATA: 1239 ] Pris: 100 SEK

DURAS, Marguerite, Moderato cantabile. Roman. Översättning av Marianne Lindström. Interculture 1986. 79s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54563 ] Pris: 150 SEK

ECO, Umberto, Foucaults pendel. Stockholm 1989. 651s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 6305 ] Pris: 75 SEK

EHRENBURG, Ilja, Michail Lykov. En revolutionsroman. Tiden 1930. 516s. Häftad. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 51671 ] Pris: 100 SEK

ELIOT, T. S., Utvalgte Essays. Oslo 1950. 211 s. Förlagets halvklot.

[ ATA: 22355 ] Pris: 100 SEK

ELKIN, Stanley, MacGuffin. Panache/ Bonniers 1993. 333s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55097 ] Pris: 90 SEK

ELLIS, Bret Easton, Glamorama. Översättning av Einar Heckscher. Norstedts 1998. 585s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Nött.

[ ATA: 51792 ] Pris: 100 SEK

ELLROY, James, Den svarta Dahlian. Stockholm 1990. 406 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. (Mysterious Press).

¶ En modern klassiker.

[ ATA: 11165 ] Pris: 65 SEK

ELUARD, Paul, Smärtans huvudstad. Stockholm 1975. 55 s. Häftad. Ouppskuren. (Tuppen på berget 5).

[ ATA: 7009 ] Pris: 100 SEK

ELYTIS, Odysseas, Axion Esti. Lovad vare. Stockholm 1979. 102 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 14602 ] Pris: 125 SEK

ENZENSBERGER, Hans Magnus, Avantgardets dilemma. Stockholm, Bonniers, 1964. 100 s. Häftad. (BLM-Biblioteket).

[ ATA: 1219 ] Pris: 90 SEK

ERIKSSON, Göran O., I samma plan. Bonniers, 1966. 132 s. Förhandsexemplarsettikett å omslag och försättsblad.

[ ATA: 7053 ] Pris: 75 SEK

ESPMARK, Kjell, Själen i bild. En huvudlinje i modern svensk poesi. Stockholm 1977. 330 s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.

¶ Med dedikation till professor Rudolf Zeitler.

[ ATA: 1220 ] Pris: 250 SEK

ESTAUNIÉ, Edouard, De ensamma. Stockholm 1928. 215 s. Häftad. Snedläst. Ryggens huvud nött.

[ ATA: 27184 ] Pris: 90 SEK

FALLACI, Oriana, En man. Stockholm 1981. 488 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 7311 ] Pris: 60 SEK

FARRELL, Michael, Din gråt kan stillas. Stockholm Gebers 1967. 460 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget litet nött; övrigt i gott skick.

[ ATA: 37687 ] Pris: 150 SEK

FERLOSIO, Rafael Sánchez, Lockropet. Stockholm 1964. 179 s. Häftad. Tellusserien.

[ ATA: 14197 ] Pris: 100 SEK

FICHTE, Hubert, Dockögat. Till svenska av Margareta Holmqvist. Stockholm 1967. 192 s. Häftad.

[ ATA: 26817 ] Pris: 90 SEK

FICHTE, Hubert, Die Palette. 12-15 Tausend. Hamburg Rowohlt 1968. 364 (4) pp. Softcover. In good condition.

¶ Awsome psychedelic gold wrappers.

[ ATA: 44852 ] Pris: 200 SEK

FLAKE, Otto, Die Stadt des Hirns. Erste bis fünfte Auflage. Berlin Fischer 1919. 567 (1) pp. Publisher's hardcover. Damp stains to spine and boards a little tanned. Signature to front fly leaf. Two pages with ink stain and some underlining in pencil and red.

[ ATA: 37260 ] Pris: 300 SEK

FOSSE, Jon, Stängd gitarr. Stockholm 1988. 179 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 34731 ] Pris: 300 SEK

FRIEDMAN, Kinky, Elvis, Jesus och Coca-Cola. LeanderMalmsten 1997. 243 (5) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 50031 ] Pris: 100 SEK

GAUGIN, Paul, Noa Noa. Voyage á Tahiti Jan Förlag Stockholm 1947. 204 pp. Color ill. Publisher's cloth backed boards with dust jacket. Quarto.

¶ Facsimile of the original manuscript.

[ ATA: 40496 ] Pris: 400 SEK

GAUGUIN, Paul, Noa noa. Resan till Tahiti. Berättelse. Översatt av Jurgen Wrangel. Inledning av Anders Österling. Stockholm 1943. 156 s. Förlagets halvlinneband med båda omslagen medbundna. Liten tillskrift.

[ ATA: 46646 ] Pris: 125 SEK

GIARDINELLI, Mempo, Het måne. Svensk översättning av Sofia von Malmborg. Stockholm 2000. 124 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Luna caliente.

[ ATA: 43072 ] Pris: 125 SEK

GOETHE, J. W. von, Werthers lidanden. Översatt och försedd med inledning av Allan Bergstrand. Bonniers 1922. 186s. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 55646 ] Pris: 75 SEK

GOLDING, William, Flugornas herre. Stockholm 1983. 264 (4) s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 49539 ] Pris: 200 SEK

GOLDSMITH, Oliver, Friarefällan. Översättning jämte tre uppsatser av Sven Walberg. Lund 1932. 135 s. Häftad. Omslagen litet solkiga och med ett veck. Med dedikation från översättaren till den vars namn är bortskrapat från omslaget.

[ ATA: 24117 ] Pris: 125 SEK

GOMBROWICZ, Witold, Ferdydurke. Pfullingen Neske 1960. 306 (2) pp. Publisher's yllow cloth with dj. Thre small tears tio dj. Small signature to front fly leaf; else in very good condition.

[ ATA: 38158 ] Pris: 150 SEK

GOMBROWICZ, Witold, Yvonne. Die Trauung. Zwei Schauspiele. Fischer 1964. 192 (2) pp. Publisher's decorated hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 38159 ] Pris: 100 SEK

GORKI, Maxim, En bikt. Berättelse. Öfversättning af valborg Hedberg. Stockholm 1909. 240 s. Häftad. Något fläckad och nött. Ringmärke å främre omslag.

[ ATA: 41771 ] Pris: 200 SEK

GORKI, Maxim, Natthärbärget. Översättning från ryskan av Georg Procopé. Stockholm 1937. 170 (2) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 41772 ] Pris: 250 SEK

GORKIJ, Maxim, Fängelset. Auktoriserad öfversättning af Rafael Lindqvist. Helsingfors 1905. 79 (1) s. Häftad.

¶ Tillåtet af censuren den 8 maj 1905 i Helsingfors.

[ ATA: 41773 ] Pris: 150 SEK

GOYTISOLO, Juan, I bakvattnet. Stockholm 1963. 183 s. Häftad. Namnteckning. Ouppskuren och i gott skick.

[ ATA: 34762 ] Pris: 100 SEK

GRACQ, Julien, Evighetens gäster. Stockholm 1949. 146 s. Häftad. (Kokardserien).

[ ATA: 1224 ] Pris: 70 SEK

GRACQ, Julien, Ofantlig frihet. Prosapoem. Stockholm 1985. 106 s. Häftad.

[ ATA: 41902 ] Pris: 200 SEK

GREENE, Graham, Mannen inom honom. Stockholm 1930. 266 s. Häftad. Sista (blanka) bladet missfärgat efter urklipp. En lite fläck å främre omslag. Övrigt i mycket gott skick.

[ ATA: 32774 ] Pris: 200 SEK

GUY, Maurice, Neonskylten. Stockholm 1957. 104 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 46581 ] Pris: 75 SEK

HAAVARDSHOLM, Espen, Tidevann. Noveller. Oslo, Gyldendal, 1966. 116 s. Häftad.

[ ATA: 1225 ] Pris: 150 SEK

HAMMETT, Dashiell, Den gäckande skuggan. Stockholm, Norstedts, 1964. 236 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 1256 ] Pris: 150 SEK

HAMMETT, Dashiell, Förbannelsen. Första svenska utgåvan. Stockholm, Norstedts, 1966. 249 s. Häftad.

[ ATA: 1257 ] Pris: 75 SEK

HANSSON, Ola, Husvill och andra berättelser. Tiden 1960. 305 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 41816 ] Pris: 150 SEK

HESSE, Hermann, Rosshalde. Översättning av Claes Gripenberg. Aldus/Bonniers 1972. 162 s. Originalpocket. (Delfinserien 436).

¶ Omslag av Douglas Dent.

[ ATA: 7993 ] Pris: 90 SEK

HIMES, Chester, Bomull i Harlem. Stockholm 1979. 256 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 44841 ] Pris: 125 SEK

HUXLEY, Aldous, Tidens narr. W & W 1945. 315s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 51830 ] Pris: 100 SEK

INBER, Vera, Platsen i solen. Stockholm 1930. 195 s. Häftad. Något nött och snedläst.

[ ATA: 27016 ] Pris: 100 SEK

JANOWITZ, Tama, En kanibal på Manhattan. Stockholm 1989. 314 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 40039 ] Pris: 200 SEK

JAPRISOT, Sébastian, Flickan i bilen med glasögon och gevär. Stockholm 1969. 246 (2) s. Häftad. Snedläst.

[ ATA: 36550 ] Pris: 150 SEK

JARRY, Alfred, Far Ubus läsebok. Inledning, urval och översättning av Sture Pyk. Stockholm 1995. 297 s. Ill. Förlagets pappband. Förlagsny. Mycket gott skick.

¶ Den definitiva Jarryboken på svenska. Innehåller reviderade översättningar av de tidigare utgivna texterna samt nytillkommet.

[ ATA: 1270 ] Pris: 75 SEK

JARRY, Alfred, Kung Ubu, Den fjättrade Ubu, Doktor Faustroll. Inledning och översättning av Sture Pyk. Stockholm 1964. 137,(3)s. Pocket. Mycket gott skick.

[ ATA: 38701 ] Pris: 100 SEK

JEROME, Jerome K., Tre män i en båt + Den hemlighetsfulle främlingen och andra berättelser. Stockholm 1911-1912. 192 + 158 s. Två volymer sammanbunda i ett privat halvklotband. Tidigare ägarestämpel å titelbladet.

[ ATA: 42089 ] Pris: 250 SEK

JESJENIN, Sergej, Persiska dikter. Karlstad 1970 Opag. (39 s. + 8 ill.) Häftad. Gott skick.

[ ATA: 21350 ] Pris: 125 SEK

JOHNSON, Uwe, Den tredje boken om Achim. Stockholm 1962. 221 (3) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49620 ] Pris: 100 SEK

JOYCE, James, Dublin-Noveller. Första svenska utgåvan. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1931. 215 s. Häftad. Något snedläst, ryggens fo med fucktfläck.

[ ATA: 1268 ] Pris: 100 SEK

JOYCE, James, Exiles: A Play In Three Acts. With the author's own notes and an introduction by Padraic Colum. London Cape 1952. 176 pp. Publisher's red cloth with dj. Creases to dj; else in good condition.

[ ATA: 49521 ] Pris: 125 SEK

KAFKA, Franz, Brev till Milena. Stockholm 1954. 242 s. Häftad. Ryggen något litet solkig. Ouppskuren.

[ ATA: 1263 ] Pris: 100 SEK

KAFKA, Franz, Fragment ur anteckningsböcker och lösa blad. Bakhåll 1985. 144 s. Häftad. Veck å främre omslag.

[ ATA: 16810 ] Pris: 100 SEK

KAFKA, Franz, Brev till Felice I - II. Bakhåll 1997. 336 + 337-616s. Häftade. 2 volymer.

[ ATA: 37034 ] Pris: 150 SEK

KÁRASON, Einar, Guldön. Stockholm 1990. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 34730 ] Pris: 125 SEK

KELLERMAN, Martin, Rocky. Tredje upplagan. Galago 2000. 128 (2) s. Häftad. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 45451 ] Pris: 200 SEK

KENNER, Hugh, The Poetry of Ezra Pound. London Faber & Faber 1951. 342 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 36188 ] Pris: 300 SEK

KESEY, Ken, Demonlådan. Stockholm, AWE/Gebers, 1988. 414 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 1260 ] Pris: 125 SEK

KESEY, Ken, Stundtals en sån lust. Stockholm 1988. 600 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Sometimes a Great Notion.

[ ATA: 29652 ] Pris: 200 SEK

KIS, Danilo, De dödas encyklopedi. Stockholm 1988. 246 s. Förlagsnbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 1671 ] Pris: 250 SEK

KJER, Henny / Eva Suhr (red.), Passepartout 2 og 3. Köbenhavn 1967. 66 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

¶ Majakovskij, Kurt Sörensen, Lars Hillersberg, Ib Michael, Peter Severin, Ulf Rahmberg, Lautreamont och mycket annat.

[ ATA: 33997 ] Pris: 250 SEK

KLEIST, Heinrich von, Michael Kohlhaas. Bakhåll 2007. 111s. Förlagets dekorerade klotryggsband.

[ ATA: 53831 ] Pris: 90 SEK

KLUGE, Alexander, Slaget. Första svenska utgåvan. Stockholm 1965. 307 (3) s. Förlagets svarta klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 37511 ] Pris: 125 SEK

KLUGE, Alexander, Ur känslornas historia. I urval och översättning av Lars Bjurman. Symposion 2003. 224 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49621 ] Pris: 100 SEK

KUPFERBERG, Tuli, 1001 sätt att leva utan att arbeta. Bakhåll 2009. 95s. Förlagets dekorerade klotryggsband.

[ ATA: 54891 ] Pris: 90 SEK

KUREISHI, Hanif, Förorternas Buddha. Stockholm 1990. 365 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 20281 ] Pris: 100 SEK

LEDUC, Violette, Oäktingen. Med förord a Simone de Beauvoir. Stockholm 1969. 444 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick. namnteckning å försättsblad.

[ ATA: 18725 ] Pris: 100 SEK

LENZ, Siegfrid, Ett krigsslut. Bakhåll 1990. 75,(5)s. Häftad.

[ ATA: 51992 ] Pris: 90 SEK

LEVERTIN, Oscar, Lifvets fiender. Stockholm 1906. 95 s. Förlagets klotryggsband. Namnteckning.

[ ATA: 36291 ] Pris: 200 SEK

LIEDMAN, Sven-Eric, Samtidskänslan. Stockholm 1965. 89 s. Häftad. BLM Biblioteket.

[ ATA: 7051 ] Pris: 60 SEK

LJUNGDAL, Arnold, Georg Lukács och marxismens estetik. Bonniers, 1967. 96 s. BLM Biblioteket.

[ ATA: 7052 ] Pris: 60 SEK

LLOSA, Mario Vargas, Det gröna huset. Andra upplagan. Bonniers 2010. 424s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55059 ] Pris: 100 SEK

LLOSA, Mario Vargas, Den stygga flickans rackartyg. Norstedts 2010. 326s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55065 ] Pris: 150 SEK

MAIROWITZ, David Zane/ CRUMB, Robert, Kafka. Bakhåll 1998. 175s. Illustrerad (!). Häftad.

[ ATA: 54446 ] Pris: 125 SEK

MALAN, Rian, Mitt förrädiska hjärta. Översättning av Ulf Gyllenhak. Stockholm 1990. 392 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Läsexemplar för bokahandel står tryck försättsbladen, undre snittet svagt fläckat; övrigt i gott skick.

[ ATA: 48535 ] Pris: 150 SEK

MAN RAY. Autoportrait. Traduit de l'américain par Anne Guérin. Paris 1964. 358 (2) pp. + Plates. Original back/gold wrappers. Very good condition.

[ ATA: 41571 ] Pris: 275 SEK

MANN, Thomas, De bedragna. Stockholm 1954. 112 s. Häftad. Gott skick. Panacheserien.

[ ATA: 32089 ] Pris: 150 SEK

MANN, Thomas, Tristan. Noveller översatta från tyskan av Emil Hasselblatt. Helsingfors Schildts 1918. 246 s. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 45410 ] Pris: 150 SEK

MANN, Thomas, Jaakobs upplevelser. Stockholm 1935. VIII, 314 (2) s. Häftad. Namnteckning å försättsbladet. Något nött. (Gula Serien).

[ ATA: 49175 ] Pris: 100 SEK

MANN, Thomas, Den unge Josef. Stockholm 1947. 377 (3) s. Häftad med skyddsomslag. Snedläst. Exlibris å insida av främre omslag.

[ ATA: 49772 ] Pris: 125 SEK

MARQUEZ, Gabriel Garcia, Om kärlek och andra demoner. Stockholm 1995. 186 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 24835 ] Pris: 60 SEK

MAUPASSANT, Guy de, Ett människoliv. Översatt från franska av Eric Swenne. Bonnier utan år. 212s. Häftad. Svagt veck på främre omslaget.

[ ATA: 52978 ] Pris: 90 SEK

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006