Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 2036 träffar.
1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2036
(ingen författare) The Causes of Quarrel. Essays on Peace, War, and Thomas Hobbes. Ed. by Peter Caws. Boston, Bacon Press, 1989. 224 pp. Hardcover with dust-jacket.
¶ Contr. by Peter Caws, R. Paul Churchill, Charles Griswold, Rex Martin, Anthony de Reuck,Daniel Farrell, Steven Lee, and others.
[ ATA: 1650 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 46/47. AGORA. KANON - ATT GÖRA HISTORIA. Symposion, 1999. 614 s.
¶
[ ATA: 1702 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Modality, Morality and Other Problems of Sense and Nonsense. Essays dedicated to Sören Halldén. Lund, Gleerups, 1973. 212 pp. Softcover. Name on first, blank, page.
¶ Contributions by Jaakko Hintikka, Konrad Marc-Wogau, Ingemar Hedenius, Ernest Sosa, G. H. von Wright and others.
[ ATA: 1789 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) YALE FRENCH STUDIES 70. Images of Power: Medieval History/Discourse/Literature. New Haven, Yale University Press, 1986. 253 pp.
¶ Contr. by Brian Stock, Stephen Nichols, Eugene Vance, R. Howard Block, John D. Lyons, Kevin Brownlee, Bernard Cerquiglini, and others.
[ ATA: 2516 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) VIDGADE PERSPEKTIV. Meditationer över diverse filosofihistoriska ämnen. Red. Henrik Svensson. Uppsala 1997. 162 s. Uppsala Philosophical Studies 47.
¶
[ ATA: 3786 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) 17 uppsatser i svensk idé- och lärdomshistoria. Uppsala Carmina 1980. 355 s. Ill. Häftad. Nött. Understrykningar i blyerts.
¶ Uppsatser av Karin Johannisson, Rolf Lindborg, Gunnar Broberg, Per Sörbom, Gunnar Eriksson, Sven-Eric Liedman, Ronny Ambjörnsson, m.fl.
[ ATA: 4508 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) PASSAGE NR 1/1986. Aarhus universitet 1986. 146 s.
¶ Artiklar av bl.a. Morten Kyndrup, Per Aage Brandt, Arnfinn Bö-Rygg, Lars-Henrik Schmidt, Fredrik Stjernfelt mfl.
[ ATA: 4511 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Indisk dikt och tanke. En antologi sammanställd av Elin Lagerkvist. Natur och Kultur 1959. 192s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag.
[ ATA: 6264 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Filosofi och specialvetenskap. En samling uppsatser utgivna med anledning av föreningens femtioåriga tillvaro. Uppsala 1985. 148s. Häftad. (Skrifter utgivna av Föreningen för filosofi och specialvetenskap IX).
¶ Bidrag av Per Elfvik, Teddy Brunius, Per Olof Fröman, Tord Hall, Gunnar Johansson, Einar Lundqvist, Jan Pontén, Anders Karitz.
[ ATA: 7929 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 14. KANT OCH DET SUBLIMA. Symposion 1989. 624 s. Ill.
¶ Texter av bla. Gilles Deleuze, Immanuel Kant, Jaques Derrida, Jean-Francois Lyotard, Manfred Frank.
[ ATA: 10131 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 15. GRÄNSFALL: TEXTER FRÅN DDR. Symposion 1989. 160 s. Ill.
¶ Texter av bla. Heiner Müller, Christa Wolf, Theodor Adorno, R.W. Emerson.
[ ATA: 10135 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Kierkegaard. Bonniers 1926. 104s. Förlagets klotryggsband. För- och eftersättbladen saknas.
[ ATA: 11140 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Science in Writing. Ed T.R. Henn. Harrap, Great Britain 1960. 248pp. Publishers hardcover. Ex library copy.
[ ATA: 11142 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Not without cause. Uppsala 1998. 283pp. Publisher´s soft cover.
¶ Contributions by Sven Danielsson, Jan Faye, Kaj Börge Hansen, Sven Ove Hansson, Ghita Holmström-Hintikka, Sören Häggqvist, Lars-Göran Johansson, Markku Leppäkoski, Sten Lindström, Per-Erik Malmnäs, Lennart Nordenfelt, Jan Odelstad, Lars Lindahl, Zalma M. Puterman, Ingmar Pörn, Wlodek Rabinowics, Hans Ruin, Uwe Scheffler, Krister Segerberg, Fredrik Stjernberg, Gunnar Svensson, Max Urchs, Jan Wolenski, Lennart Åqvist, Jan Österberg.
[ ATA: 11253 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) A Wittgenstein Workbook. Edited by Members of the Department of Philosophy at The University of Leeds. Blackwell 1970. 51 (3) pp. Softcover.
¶ Contributions by Christopher Coope, Peter Geach, Timothy Potts, Roger White.
[ ATA: 11269 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Filosofi och rättsvetenskap. Doxa 1975. 212s. Häftad.
¶ Bidrag av Gunnar Aspelin, Per Olof Bolding, Ingemar Hedenius, Sven Larsson, Hampus Lyttkens, Konrad Marc-Wogau, Tore Nordenstam, Leif Stille, Stig Strömholm, Jacob W.F. Sundberg.
[ ATA: 11433 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Festskrift tillägnad Axel Herrlin. Lund 1935. (6),464s. + frontispis. Häftad. Något nött.
¶ Bidrag av Bror Gadelius, Jörgen Jörgensen, Gunnar Freudenthal, Anathon Aall, Rudolf Anderberg, Otto Rydbeck, Gunnar Aspelin, Theodor Hjelmqvist, Nils G. Ohlson, B. J:son Bergqvist, Alfred Petrén, Efraim Liljeqvist, Daniel Rydsjö, Hans Larsson, Helge Granat, Stellan Orrgård, Olle Holmberg, A. Gierow, Hans Gertz, Robert Bergelt, Konrad Marc-Wogau, Albert Nilsson, Torgny T. Segerstedt, T. Thunberg, Alf Nyman, Edgar Rubin, Elof Gertz, Herman Siegvald, C.W. v,. Sydow, Knurt Lundmark, Elof kesson.
[ ATA: 11564 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 19. KARL KRAUS. Symposion 1992. 160 s. Ill.
[ ATA: 12020 ] Pris: 80 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 30. KULTURVITTRING. 1995. 184 s. Ill. Solkig och med veck å främre omslag.
¶ Texter av bla. Richard Rorty, John Kerr, Bruno K. Öijer, Mats Rosengren.
[ ATA: 12021 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 31. FYSIONOMIK. Symposion 1995. 192 s. Ill.
¶ Texter av bla. Lichtenberg, Goethe, Lombroso.
[ ATA: 12022 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 9. TEXT OCH VERKLIGHET / PAUL RICOEUR. Symposion 1987. 320 s. Ill.
¶ Texter av och om Paul Ricoeur, Peter Kemp, Bengt Kristensson, Jürgen Habermas, Erland Lagerroth mfl. Samt en komplett översätting av Büchners Lenz.
[ ATA: 12026 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 7. ALEXANDER KLUGE. Symposion 1987. 560 s. Ill. Solkig. Delvis streckad med bläck.
¶ Texter av och om Kluge, Dany Cohn-Bendit, Hans Peter Duerr, Reiner Maria Rilke, Sven-Olov Wallenstein, Elie Wiesel, Erich Fried mfl.
[ ATA: 12027 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 37. TESTAMENTE. Symposion 1997. 164 s. Ill.
¶ Texter av bla. Heiner Müiller, Marguerite Duras, Henri Michaux, Nina Björk.
[ ATA: 12029 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 38. ENGAGEMANG. Symposion 1998. 182 s. Ill. Något blyertsstreckad.
¶ Texter av bla. Robert Musil, D.H. Lawrence, Francisco J. Uriz, Jean Daive
[ ATA: 12030 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 39. DEN TÄNKANDE SKRIFTEN. Symposion 1998. 184 s. Ill.
¶ Texter av bla. Jesper Svenbro, Jorge Luis Borges, Friedrich Kittler, Yves Bonnefoy, Mats Rosengren.
[ ATA: 12031 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 5-6. NIETZSCHE OCH DEN GLADA VETENSKAPEN / ROBERT MUSILS TANKEVÄRLD. Symposion 1986 344 s. Ill. Häftad.
¶ Texter av bla. Hans Peter Duerr, Lars-Henrik Schmidt, Gilles Deleuze (Nomadtänkande), Günter Wallraf, Hartmut Böhme, Theodor W Adorno, Walter Benjamin, Lars Wilks, Alexander Kluge mfl. Samt material om Joseph Beuys och en färgbilaga av Hardy Strid.
[ ATA: 13470 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) RES PUBLICA 27. LIBERALISM OCH KOMMUNITARISM. Symposion 1994. 188 s. Ill. Häftad.
¶ Texter av och om Jürgen Habermas, Mikael Carlheden, Theodor W Adorno, Augusto Monterroso mfl.
[ ATA: 13472 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) PEQUOD. Nr 11. Lund 1995. 120 s. Häftad med skyddsomslag.
¶ Texter om Erik Beckman och översättningar av bla. Jorge Luis Borges och Michel Foucault.
[ ATA: 14185 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Karl Marx in seinen Briefen. Verlag C. H. Beck, München 1981. 516pp. Ill. Publisher's cloth with d j. Very good condition.
[ ATA: 21636 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Vernunft und Anschauung. Philosophie - Literatur - Kunst. Herausgegeben von Reinhold Breil und Stephan Nachtsheim. Bouvier 1993. Frontispiece,(12),303,(3)pp. Publishers hardcover.
¶ Beiträge von Hans Wagner, Eberhard-Günter Schulz, Eberhard Winterhager, Erwin Hufnagel, Barbara Wolandt, Hans Hirsch, Reinhard Lauth, Klaus Hammacher, Reinhold Breil, Arto Siitonen, Bischof Klaus Hemmerle, Stephan Nachtsheim, Rudolf Zeitler, Hans Rothe, Hugo Dyserinck.
[ ATA: 21734 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Osvenskt kynne. Red. Leif Lewin. Uppsala 2005. 99s. Häftad.
¶ Bidrag av Iain Cameron, Neil Price, Christine Palm Meister, Valerie DeMarinis, Amjad Hadjikhani.
[ ATA: 23652 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) LAO TSE. TAO TE KING. Das buch des alten vom Sinn und Leben. Aus dem Chinesischen verdeutscht und erläutert von Richard Wilhelm. 20.-40- Tausend. Jena 1921. 118 pp. Publisher's decrated cloth. Name on front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 26001 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) In memoriam Einar Tegen 4/6 1884 - 11/1 1965. Norrtelje 1965. 16s. Häfte.
[ ATA: 28803 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Proceedings of the 1:st Scandinavian Logic Symposium Åbo 1968. Uppsala 1970. 171 pp. Softcover. Quarto. Philosophical Studies 8.
[ ATA: 29642 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Scandinavian Directory of Philosophy. Nordisk filosofisk matrikel. Uppsala 1979. No pag. (ca 80 pp.). Softcover. Quarto.
[ ATA: 29643 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Historisk metode i forskning og undervisning. Foredrag holdt på den nordiske fagkonference om historisk metodelaere i Århus 20.-24. juni 1985. Aarhus 1966. 91 s. Häftad.
[ ATA: 32842 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Religion, humanism och morgondagens värld. Stockholm 1942. 147 (5) s. Förlagets halbvklotband med fränre omslag.
¶ Med bridrag av Gunnar Aspelin, Gunnar Beskow, Harry Blomberg, Axel Dam, Olle Holmberg, Pär Lagerkvist, Hans Larsson, Bertil Malmberg, Fredrik Paasche, Sven Stolpe, Lydia Wahlström, Anders Örne.
[ ATA: 35797 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) HUME STUDIES. Vol 29, Nr 1. Hume Society 2003. 162 (4) pp. Softcover. As new condition.
¶ Hume on Animal Reason.
[ ATA: 39027 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) ThD 60: Essays Dedicated to Thorild Dahlquist on His Sixtieth Birthday. Uppsala 1980. 180 (2) pp. Softcover. Very good condition. (Philosophical Studies Published by the Philosophical Society and the Department of Philosophy, University of Uppsala, Sweden No 32).
¶ Contributions by Jan Andersson, Lars Gustafsson, Sören Halldén, Ingemar Hedenius, Stig Kanger, Konrad Marc-Wogau, Bengt Molander, Paul Needham Lennart Åqvist and many others.
[ ATA: 42161 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) PES PUBLICA 24. Fredric Jameson / Retorik. Symposion 1993. 146 (6) s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
¶ Om och av Fredric Jameson och Chaim Perelman.
[ ATA: 42323 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Dreunekitaiskaya filosofiya. Sobranie tekstov v dvukh tomakh 1-2. (Old chinese philosophy. Collection of texts). Acad. of Sciences of the Ussr, Moscow 1972-1973 368 + 384pp. Publisher´s cloth. 2 volumes. Previous owner's bookplates.
¶ In russian.
[ ATA: 48618 ] Pris: 750 SEK
(ingen författare) Etikprövning av forskning som avser människor. Stockholm 2001. 233 (5) s. Häftad. Ett par sidor med bläckunderstrykningar; övrigt i gott skick. (Ds 2001:62)
[ ATA: 49816 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Transformationen af antikke ideer. Princip- og metodespörgsmål. Platonselskabet Symposium i Helsingfors 25-27 augusti 1977. Köbenhavn 1978. 100 s. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 50528 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Res publica 40: New Age/ Gnostisk renässans. Symposion 1998. 180s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53345 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Res publica 54: Krig. Symposion 2002. 142s. Häftad.
[ ATA: 53346 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Res publica 7: Tema: Alexander Kluge. Symposion 1987. 549s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53357 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Idéer om demokrati. Tidens förlag/ Stockholm 1992. 316s. Förlagets dekorerade pappband. Tidens idéserie, 5. Namn på försättsbladet.
¶ Texter av: Brian Barry; Norberto Bobbio; Robert Dahl; Jon Elster; David Miller; Adam Przeworski
[ ATA: 54170 ] Pris: 125 SEK
[BOURDIEU] BROADY (red.), Kultur och bildning. Om Pierre Bourdieus sociologi. Stockholm 1986. 244 s. Häftad. Stämpel.
[ ATA: 16834 ] Pris: 150 SEK
[Filosofiska avhandlingar] Gustaf Jakobsson: Om Kants Grundläggning till sedernas metafysik. / Elof Esaias Edquist: Om verldsförklaringens problem. / Carl Rogberg: Konung Carl den niondes fälttåg i Lifland år 1600 och förberedelserna därtill. / Esaias Ekedahl: Inter paulum apostolum et corinthios quae intercesserint rationes. Akademisk afhandling. Upsala 1872 / 1857 / 1859 / 1887. 34 + 49 + 80 + 110 s. Senare klotband. Gott skick.
¶ Ryggtext: Jakobsson Kants grundläggning.
[ ATA: 27640 ] Pris: 350 SEK
[HUSSERL]. G, SCHISCHKOFF (ed), Erweitertes Heft zum 100 Geburtstag von Edmund Husserl. Meisenheim 1959. 205 pp. Original wrappers. Very good condition. (Zeitschrift fur Philosophische Forschung, Band XIII, Heft 2).
[ ATA: 42591 ] Pris: 300 SEK
1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2036
