Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 198 träffar.
(ingen författare) FÄGATA. Husdjuren som levande kulturminnen. Red. av Gunilla Lindberg. Jönköping 1987. 160 s.
[ ATA: 8189 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Ett år i de vilda djurens rike. Stockholm 1993. 360 s. Ill. Förlagets klotryggsbnad med illustrerade pärmar. Gott skick.
[ ATA: 31830 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Pälsdjursskötsel. Utgiven av Sveriges Pälsdjursuppfödares Riksförbund. Stockholm 1947. 400 s. Ill. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Främre övre hörnet stött.
[ ATA: 37704 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Olof Rudbecks Fågelbok 1693-1710. Planscher och text i urval av Bertil Gullander. Stockholm 1971. 144 s. Färgplanscher. Förlagets dekorerade skinnband med helt guldsnitt. Kvarto. Nr 294 av 999.
¶ Med extra plansch.
[ ATA: 41190 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Djur-Atlas för barn och ungdom. Innehåller bilder i naturliga färger af 169 däggdjur. Stockholm 1911. 30 planscher. Förlagets halvklotband med dekorerade pärmar. Namnteckning.
[ ATA: 46916 ] Pris: 400 SEK
ÖGREN, Peter, Flugharr och pimpelröding. Settern 1993. 124 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 19125 ] Pris: 75 SEK
ADLERZ, Gottfrid, Svenska fjärilar i urval. Ljus, Stockholm 1905. 156s. + 54 kolorerade planscher. Förlagets klotband. Namnteckning och år på titelbladet. Obetydlig fläck på främre snittets nedersta 2 centimeter. Något nött.
[ ATA: 37667 ] Pris: 1500 SEK
ALPERS, Antonio, En bok om delfiner. Stockholm 1982. 237 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 36698 ] Pris: 50 SEK
ANDERSSON, Alf, Styckning av vilt. Örkelljunga 1996. 238 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 41701 ] Pris: 75 SEK
ANTHON, Henning, Fåglar från fält, hed och fjäll. Stockholm 1976. 164 s. Ill. Förlagets mjukband.
[ ATA: 36443 ] Pris: 70 SEK
APPELLÖF, A., Untersuchungen ueber den Hummer. Mit besonderer berucksichtigung seines auftretens an den Norwegischen Kusten. Bergen 1909. (4) 80 pp. + 3 Plates. 4:o. Original wrappers. Quarto. Fine condition. (Bergens Museums Skrifter. Ny Raekke. Bd 1. No 1).
[ ATA: 4936 ] Pris: 250 SEK
APPELLÖF, A., Undersökelser over Hummeren (Homarus Vulgaris) med saerskilt hensyn til dens optraeden ved Norges kyster. Bergen 1909. 154 s. + planscher. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 9707 ] Pris: 450 SEK
ATTENBOROUGH, David, Den levande planeten. Stockholm 1984. 320 s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.
[ ATA: 5999 ] Pris: 75 SEK
BACKSTRÖM, Olof, Jaktglädje. Västerås 1991. 182 s. Il. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 36051 ] Pris: 100 SEK
BARTOS, Burghard, Tusen snabba hovar. En flock vilda hästar. Gävle 1993. 29 s. Ill. Förlagets pappband. Ett par sidor med veck; övrigt i gott skick.
[ ATA: 32088 ] Pris: 75 SEK
BERG, Bengt, Med tranorna till Afrika. P. A. Norstedt & söner förlag, Stockholm 1922. 208s. Ill. Förlagets klotband. Omslagen medbundna.
[ ATA: 23281 ] Pris: 60 SEK
BERG, Bengt, Stora Karlsö. P. A. Norstedt & söners förlag, Stockholm 1924. 238s. Ill. Förlagets klotband. Främre och bakre omslagen medbundna.
[ ATA: 23283 ] Pris: 70 SEK
BERG, Bengt, Långnäbbor och dvärgmåsar (Sällsynta fåglar, första samlingen) + Vildgäss och skräntärnor (Sällsynta fåglar, andra samlingen) + Min vän fjällpiparen + Med tranorna till Afrika + Tåkern + Storkar och hägrar + De sista örnarna + Abu Markúb + Stora Karlsö. Diverse upplagor 1924 - 1927. 9 volymer. Bundna i förlagets guldornerade halvfranska band med främre omslagen medbundna.
[ ATA: 51578 ] Pris: 500 SEK
BERG, Gösta, Vägledning genom Skansens vagnhal med där utställda fordon, bärdon och redskap belysande boskapsskötselns historia. Stockholm 1926. 24 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 42670 ] Pris: 50 SEK
BERNDTSON, Gunnar, I vargars och lodjurs spår. Skildringar från jaktstigar och ödesmarker. Stockholm 1950. 196 (2) s. Häftad. Namnteckning. Något nött.
[ ATA: 45239 ] Pris: 70 SEK
BIÖRNSTAD, Arne, Djurgårdsbron 1690-1977. Stockholm 1977. 92 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23156 ] Pris: 60 SEK
BJÖRN, Lars Olof, Biologisk ordlista: svensk - engelsk / engelsk - svensk. Termer med förklaringar samt namn på djur och växter. Lund 1976. 191 s. Häftad. Ett vack å bakre omslag; övrigt i gott skick.
[ ATA: 31658 ] Pris: 150 SEK
BOLINDER, Jan, Vilddjuret. Kriminalroman om en ond tid. Stockholm 2001. 200 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23579 ] Pris: 60 SEK
BRAMWELL, Martin (ed.), The Mitchell Beazley World Atlas of Birds. London 1974. 272 pp. Publisher's cloth with dj in original illustrated cassette. Quarto.
[ ATA: 35358 ] Pris: 200 SEK
BRELAND, Osmond P., Dessa fantastiska djur. Andra upplagan. Rabén & Sjögren, Stockholm 1985. 340s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 23287 ] Pris: 75 SEK
BRELAND, Osmond P., Dessa fantastiska djur. Med teckningar av Matthew Kalmenoff. Stockholm 1971. 340 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Ryggen något solblekt.
[ ATA: 26273 ] Pris: 100 SEK
BRUSEWITZ, Gunnar, Sjö. Anteckningar från en strand. Stockholm 1972. 96 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något nött.
[ ATA: 36905 ] Pris: 90 SEK
BRUSEWITZ, Gunnar, Skog. Anteckningar från en glänta. Stockholm 1979. 106 s. Ill. förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 37465 ] Pris: 50 SEK
BRUSEWITZ, Gunnar, Skog. Anteckningar från en glänta. Stockholm 1974. 106 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Mycket gott skick.
[ ATA: 42865 ] Pris: 100 SEK
BUFFETAUT, Eric, Dinosaurier. Allhambra 1994. 124 s. Ill. Pocket.
[ ATA: 24245 ] Pris: 40 SEK
CARTHY, J. D., Djurens orienteringsförmåga. Stockholm 1964. 148 s. Ill. Originalpocket.
[ ATA: 46746 ] Pris: 45 SEK
CHESSMAN, Evelyn, De okuvliga insekterna. Illustrationer av Yngve Svalander. Schildts 1954. 199s. Illustrerad. Häftad. Något nött.
[ ATA: 50234 ] Pris: 60 SEK
COUZENS, Dominic, Alla Europas fåglar, deras liv och beteende. Stockholm 2006. 336 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 38598 ] Pris: 200 SEK
CURRY-LINDAHL, Kai, Fiskarna i färg. Stockholm 1964. 231 s. Förlagets blåa klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 22744 ] Pris: 125 SEK
DELMONT, Joseph, Vilda djur i bur och frihet. En djurtämjares och filmregissörs minnen. Andra upplagan. Stockholm 1925. 202 s. Häftad. Något snedläst.
[ ATA: 29167 ] Pris: 75 SEK
DELMONT, Joseph, Vilda djur i bur och frihet. En djurtämjares och filmregissörs minnen. Stockholm 1925. 202 s. Vackert guldornerat halvfranskt band med främre omslag.
[ ATA: 48701 ] Pris: 75 SEK
DUNNING, John S., Portraits of Tropical Birds. Livingston Publishing Company, Wynnewood 1970. 153pp. 4:o. Ill. Publisher's hardcover with d j.
[ ATA: 23256 ] Pris: 125 SEK
EDDEGREN, Gunnar, Bland de vilda djuren. Stockholm 1958. 28 s. Häftad.
[ ATA: 29419 ] Pris: 60 SEK
EDMAN, Stefan, Planeten havet. Max Ström 2010. 223s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51233 ] Pris: 175 SEK
EGGERS, Jörgen, Djuren i sötvattensakvariet. Stockholm 1971. 103 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 25555 ] Pris: 75 SEK
EKMAN, Sven, Djur i de svenska fjällen. Stockholm 1944. 428 s. Ill. Förlagets linneband med skyddsomslag. Omslaget nött. Namntweckning och exlibris å försättsblad.
[ ATA: 41209 ] Pris: 200 SEK
ELANDER, Magnus / Staffan Widstrand, Safari till världens finaste viltområden. Stockholm 1993. 144 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Namnteckning.
[ ATA: 22044 ] Pris: 90 SEK
ERICSSON, Bo / Bo Gunnefur, Kött. Att kunna och sälja. Tredje upplagan. Stockholm LTs 1976. 248 s. Förlagets pappband. Namnteckning.
[ ATA: 50018 ] Pris: 200 SEK
ERIKSSON, Ruhne, Sommartorpet. Smålänningen 1968. 224s. Häftad.
[ ATA: 50236 ] Pris: 100 SEK
FELIX, J. / K Hísek, Tidens stora bok om Europas fåglar. Stockholm 1987. 318 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 28874 ] Pris: 100 SEK
FISCHERSTRÖM, Ivan W., Skaldjur. Morgon, middag, kväll. Stockholm 1980. 182 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 22013 ] Pris: 60 SEK
FLYCKT, Yngve, Om sommaren. Stockholm 1958. 184 (4) s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 38966 ] Pris: 75 SEK
FORSSLUND, Karl-Erik, Skogsagor och Jurskisser. W&W 1907. 131s. Häftad.
[ ATA: 50235 ] Pris: 75 SEK
GÄRDENFORS, Ulf (ed), Rödlistade arter i Sverige 2005. The 2005 Red List of Swedish Species. ArtDatabanken 2005. 496s. Häftad.
[ ATA: 51266 ] Pris: 100 SEK
GIEROW, Karl Ragnar, Rovdjuret. Stockholm 1941. 178 s. Häftad.
[ ATA: 19507 ] Pris: 60 SEK
