ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 1042 träffar.



(ingen författare) Register över DAST-magazine vol I-XV, sept 1968-dec 1982. Sammanställt av Iwan Erichsson. Strängnäs 1984. (6),146s. Häftad. Dast Dossier nr 7.

[ ATA: 6900 ] Pris: 90 SEK

(ingen författare) Detektivchefen Gorons memoarer. Bonnier, Stockholm 1899. 448 + 336 s. Klotband.

¶ Två delar i en volym.

[ ATA: 22129 ] Pris: 125 SEK

(ingen författare) Helen Nielsen Konsert i moll / Ursula Curtiss Trappan. Stockholm 1958. 214+170 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick. Gebers dubbeldeckare.

[ ATA: 25189 ] Pris: 60 SEK

(ingen författare) Förbrytarnas övermän 1-5. Del 1 i 2. upplagan. Bernces förlag, Malmö 1958, 1957. 318,(2)s + 342,(2)s. + 331,(3)s. + 299,(3)s. + 248,(12)s. + rikligt med planscher i varje del. Förlagets rödbruna gulddekorerade klotryggsband. Mycket gott skick.

¶ 5 volymer.

[ ATA: 28266 ] Pris: 600 SEK

(ingen författare) Öga mot öga. 21 kriminalförfattare i fokus. Förord av Åke Runnquist. Stockholm 1986. 230 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 33623 ] Pris: 75 SEK

[Cornell Woolrich] HOPLEY, George, Natten har tusen ögon. Stockholm 1947. 383 s. Häftad. Snedläst. Nött. En sida litet slarvigt uppskuren (dock ej textförlust).

¶ Första sv. utgåvan.

[ ATA: 33566 ] Pris: 75 SEK

[CYRIL McNEILE] SAPPER. Det oförutsedda. Stockholm 1927. 315 s. Förlagets klotband. Pärmar med fläckar.

[ ATA: 31588 ] Pris: 75 SEK

[GÖRAN TUNSTRÖM] MÖRK, Paul Badura, Hallonfallet. Kanske en deckare. Stockholm 1967. 179 s. Häftad. Något nött. Ett litet veck å främre omslagets nedre högra hörn.

[ ATA: 33659 ] Pris: 400 SEK

[OATES, JOYCE CAROL]. KELLY, Lauren, Jag skall skydda dig från allt. Stockholm 2007. 287 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 36871 ] Pris: 125 SEK

ÖBERG, Hans-Olov, Klöverkungar. Stockholm 2007. 224 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 36856 ] Pris: 100 SEK

ÖBERG, Hans-Olov, Dödens downsider. Kalla kulor förlag 2003. 240s. Häftad.

[ ATA: 37017 ] Pris: 90 SEK

ÖBERG, Hans-Olov, En klockren no-brainer. Kalla kulor förlag 2004. 230s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43063 ] Pris: 75 SEK

ÖBERG, Hans-Olov, Svart stajl. Kalla kulor förlag 2002. 239s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på titelsidans baksida, syns på dess framsida oxå.

[ ATA: 43419 ] Pris: 100 SEK

ÖBERG, Hans-Olov, Döden går på lustgas. Kalla kulor förlag 2005. 179s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43420 ] Pris: 75 SEK

ÖRUM, Poul, Syndabock. Stockholm 1978. 273 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

[ ATA: 33416 ] Pris: 90 SEK

ÖRUM, Poul, Bristningsgränsen. Stockholm 1979. 172 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33417 ] Pris: 90 SEK

ÖRUM, Poul, Bara sanningen. Stockholm 1976. 336 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag. Snedläst.

[ ATA: 33418 ] Pris: 100 SEK

ÖRUM, Poul, Tysta vittnen. Stockholm 1977. 211 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33419 ] Pris: 90 SEK

ÖSTLUNDH, Håkan, Dykaren. Ordfront 2005. 381s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43408 ] Pris: 100 SEK

AAGE, Christian, Italiensk öppning. Lund 1999. 252 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37543 ] Pris: 100 SEK

AAGE, Christian, Rockad med drottning. Tre böcker 2001. 216s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43070 ] Pris: 75 SEK

ABBOTT, Jeff, Panik. Damm 2008. 447s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44336 ] Pris: 90 SEK

ABELLI, Bror, Rikets hemligheter. Stockholm [1934]. 224 (6) s. Förlagets pappband med monetrad bild å främre pärm. Gott skick.

¶ Bibliofil upplaga om 300 ex, varav detta är 14. Med dedikation.

[ ATA: 32038 ] Pris: 175 SEK

ABRAHAMS, Peter, Över svart is. Stockholm 2000. 332 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 47821 ] Pris: 90 SEK

ADAMS, Herbert, Den svartklädda damen. Detektivroman. Stockholm 1935. 222 s. Förlagets halvfranska band. Snedläst och något nött.

[ ATA: 34802 ] Pris: 60 SEK

ADAMS, James, Taking the Tunnel. Signet 1994. 404 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47499 ] Pris: 50 SEK

AHRENS, Anita, Blodörn. Stockholm 2001. 285 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38444 ] Pris: 90 SEK

ALFREDSON, Hans, Lagens långa näsa. Nytryck av 1983 års upplaga. W&W 1990. 166s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7761 ] Pris: 75 SEK

ALFREDSON, Hans, En yxa i nacken. Stockholm 1992. 248 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 45922 ] Pris: 75 SEK

ALFREDSSON, Karin, Kvinnorna på 10:e våningen. Damm 2008. 333s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44321 ] Pris: 90 SEK

ALLBEURY, Ted, ...så rusta dig för krig. Prisma 1986. 273s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43066 ] Pris: 60 SEK

ALVTEGEN, Karin, Svek. Andra utgåvan, första tryckningen. Stockholm 2004. 311 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 26425 ] Pris: 90 SEK

ALVTEGEN, Karin, Skam. Stockholm 2006. 336 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 26433 ] Pris: 90 SEK

AMBLER, Eric, En smutsig historia. Arthur Abdel Simpsons fortsatta öden och äventyr. Stockholm 1969. 198 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 18526 ] Pris: 75 SEK

AMBLER, Eric, Till minnet av en spion. Översättning av Carl Sundell. Stockholm 1955. 266 (6) s. Häftad.

[ ATA: 48457 ] Pris: 75 SEK

AMBLER, Erik, De kom om natten. Stockholm 1957. 216 s. Häftad. Nött och med delvis borttagen läsexemplarsetikett å främre omslag.

[ ATA: 37757 ] Pris: 50 SEK

AMES, Delano, Mord i familjen. Stockholm 1951. 307 s. Häftad. Omslagen något nötta.

[ ATA: 23993 ] Pris: 40 SEK

ANDERSON, Lin, Nätfångst. Stockholm 2005. 270 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23335 ] Pris: 75 SEK

ANDERSON, Lin, Mordbrand. Ett fall för rättsmedicinare Rhona MacLeod. Stockholm 2006. 208 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 35009 ] Pris: 75 SEK

ANDERSON, Lin, Mordbrand. Natur och kultur 2006. 208s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44388 ] Pris: 90 SEK

ANDERSSON, Berndt, Hönsen värper små ägg i år. Stockholm 2000. 325 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37542 ] Pris: 75 SEK

ANDERSSON, Sten, Zeppelinarvalsen. Stockholm 1990. 244 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38589 ] Pris: 75 SEK

ANTHONY, Evelyn, Fiende utan namn. Stockholm 1985. 250 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.

[ ATA: 37249 ] Pris: 50 SEK

ARCHER, Jeffrey, Tjuvars heder. Bonniers 1995. 408s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 36999 ] Pris: 65 SEK

ARCHER, Jeffrey, Fula fiskar. Stockholm 1996. 312 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 37539 ] Pris: 75 SEK

ARCHER, Jeffrey, Elfte budet. Stockholm 2000. 329 s Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38441 ] Pris: 60 SEK

ARCHER, Jeffrey, Vägen til stjärnorna. Stockholm 1984. 400 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40899 ] Pris: 45 SEK

AREHN, Mats / Staffan Engström, Gamla lejon vet när det är dags att dö. Stockholm 1999. 282 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38442 ] Pris: 75 SEK

AREHN, Mats / Staffan Engström, Be till gud men reta inte djävulen. Stockholm 2000. 288 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38443 ] Pris: 90 SEK

ARVASTON, Jan Eric, Så dog Paolo Colón. Dokumentär thrille om ett aktuellt brott. Malmö 1997. 187 (5) s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 49967 ] Pris: 75 SEK

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006