Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 55 träffar.
(ingen författare) Den stora automobilboken I-II. Natur och kultur 1947-1948. XII,730,(2) + (6),73-1319,(1)s. Förlagets halvfranska band.
¶ 2 volymer.
[ ATA: 12482 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Classic Concertibles. London 1988. 127 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18645 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) General Motors Bilbok. Automobilens byggnad och verkningssätt. Stockholm 1946. 386 s. Ill. Förlagets blåa klotryggsband. Gott skick.
[ ATA: 38816 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Sphinx Magazine. Armstrong Siddeley Owners Club. Winter Edition 1985. 64 pp. Ill. Original wrappers.
[ ATA: 38893 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Automobilhistoriska klubben. Bulletin. Nr 109 Mars 1990. Stockholm 1990. 28 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 38894 ] Pris: 50 SEK
ÅBERG, Paul (red.), Den stora bilhandboken. Praktisk handbok i bilkunskap I-II. Andra utökade och bearbetade upplagan. Stockholm 1954. 2 vol. 1483 s. Förlagets dekorerade bruna halvfranska band.
[ ATA: 32108 ] Pris: 350 SEK
BISHOP, George, Bilen genom tiderna. Stockholm 1977. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 18641 ] Pris: 100 SEK
BISHOP, George, Klassiska bilar. SBF 1979. 318 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 26773 ] Pris: 150 SEK
BOLSTER, John, The Upper Crust: The Aristocrats of Automobiles. Chicago 1976. 200 s. Il. Publisher's cloth with dj. In god condition.
[ ATA: 38892 ] Pris: 100 SEK
CONWAY, H. G., Great Marques: Bugatti. General Editor: John Blundsen. London 1989. General Editor: John Blundsen. In good condition.
[ ATA: 45623 ] Pris: 75 SEK
CRABB, Richard, Birth of a Giant: The Men and Incidents That Gave America the Motorcar. Second Printing. Philadelphia 1970. 468 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 38897 ] Pris: 100 SEK
CUNNINGHAM, Briggs S. / John W. Burgess, Connoisseurs Choice - Racing, Sports & Touring Cars. New York 1979. 72 pp. Ill. Large Format Softcover.
[ ATA: 26775 ] Pris: 75 SEK
EKSTRÖM, Gert, Svenskarna och deras Automobilder. Hudiksvall 1983. 101 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 18199 ] Pris: 150 SEK
ELG, Per-Börje (red.), Motoriskt magasin. Nummer 3. Enskede 1986. 48 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 39496 ] Pris: 50 SEK
ELG, Per-Börje (red.), Motoriskt magasin. Nummer 4. Enskede 1985. 48 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 39497 ] Pris: 50 SEK
ELG, Per-Börje (red.), Motoriskt magasin. Nummer 6. Enskede 1985. 60 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 39498 ] Pris: 60 SEK
ELG, Per-Börje (red.), Motoriskt magasin. Nummer 1. Enskede 1986. 48 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 39499 ] Pris: 50 SEK
ELG, Per-Börje (red.), Motoriskt magasin. Nummer 5. Enskede 1985. 48 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 39500 ] Pris: 50 SEK
ELG, Per-Börje (red.), Motoriskt magasin. Nummer 5. Enskede 1987. 48 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 39501 ] Pris: 50 SEK
ELG, Per-Börje (red.), Motoriskt magasin. Nummer 2. Enskede 1986. 48 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 39502 ] Pris: 50 SEK
EVES, Edward / Dan Burger, Great Car Collections of the World. London 1986. 200 pp. Ill. Quarto. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 18642 ] Pris: 100 SEK
FLODÉN, Gunnar, Rattmuff och soppatorsk. Fordon som mött mig. Edition GUJ 2002. 388 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 33199 ] Pris: 300 SEK
GARNIER, Peter (ed.), Picture a Ford: 75 Years of Ford History in Photographs. London 1980. 123 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 26780 ] Pris: 75 SEK
GUSTAFSSON, Nils, Förbränningsmotorer speciellt för bilar. Bonniers 1939. 246s. Illustrerad. Förlagets blå dekorerade klotband. Tekniskt folkbibliotek.
[ ATA: 54885 ] Pris: 100 SEK
HEIDEKEN, Carl (red.), Trafik. En antologi. Stockholms stadsmuseum 1989. 123s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53635 ] Pris: 90 SEK
LACEY, Robert, Ford. Heinemann, London 1986. xx,778pp + plates. Publishers hardcover with dust-jacket.
[ ATA: 12507 ] Pris: 200 SEK
LAMVIK, Gunnar M., Et eventyr på hjul. Et antropologisk blikk på amcar-kulturen. STS 1994. 186s. Häftad. STS rapport nr. 21.
[ ATA: 53634 ] Pris: 250 SEK
LEWIS, David L., The Public Image of Henry Ford: An American Folk Hero and His Company. Detroit 1976. 599 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18364 ] Pris: 175 SEK
LJUNGBERG, Harry (red.), Veteranbilar. Stockholm 1969. 128 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 18198 ] Pris: 85 SEK
LUDVIGSEN, Karl / David Burgess Wise, The Encyclopedia of the American Automobile. London 1977. 192 pp. Ill. 208 pp. Ill.
[ ATA: 18644 ] Pris: 100 SEK
MACARTHUR, Wilson, Auto Nomad in Sweden. Cassell, London 1948. 278pp. Ill. Publisher's cloth.
[ ATA: 23229 ] Pris: 100 SEK
MAGNUSSON, Gert (red.), När man räknar bilar. Glimtar ur Möres förhistoria. Kalmar 2000. 167 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 34564 ] Pris: 125 SEK
MATTERN, Theodore / Ane J. Mathes, Driver's Manual: The Laws of the Forty-eight States. New York 1950. 95 (1) pp. Publisher's green cloth. One small stain to back board; else in very good condition.
[ ATA: 38810 ] Pris: 90 SEK
McGOVREN, John, Glamorous Cars. London 1985. 128 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18637 ] Pris: 90 SEK
MOTORHISTORISKT MAGASIN. Nummer 1. Stockholm 1994. 72 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
¶ Specialnummer om Bubblan - Volkvagnen.
[ ATA: 43115 ] Pris: 125 SEK
NICHOLS, Richard, Exotic cars. Bison Books, London 1988. 192pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.
[ ATA: 22350 ] Pris: 90 SEK
ROBERTS, Peter, History of the Motor Car. London 1984. 256 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.
[ ATA: 26778 ] Pris: 100 SEK
ROBSON, Graham, Open Top Style: An A-Z of Cenvertible Autos. London 1988. 128 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18636 ] Pris: 75 SEK
ROBSON, Graham, The Encyclopedia of the World's Classic Cars: A technical directory of the most magnificent cars from 1900 to the present day. London 1982. 248 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18782 ] Pris: 125 SEK
ROWLAND, John, The Automobile Man: The Story of Henry Ford. Guildford 1974. 158 pp. Publisher's hardcover with dj. A very small loss of paper on front of dj; else in very good condition.
[ ATA: 38898 ] Pris: 100 SEK
SEDGWICK, Michael, Cars of the Fifties and Sixties. Nordbok, Göteborg 1989. 240pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.
[ ATA: 22346 ] Pris: 150 SEK
SEDGWICK, Michael, Cars of the Thirties and Forties. Nordbok, Göteborg 1979. 240pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.
[ ATA: 22348 ] Pris: 150 SEK
SEDGWICK, Michael, Great Cars: Veteran and Vintage. Gallery Press 1980. 158 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 38895 ] Pris: 100 SEK
SMEED, Vic, Model Cars. London 1980. 192 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto. In good condition.
[ ATA: 38889 ] Pris: 100 SEK
STEIN, Ralph / Tom Burnside, The Great Cars. New York 1979. 252 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.
[ ATA: 26776 ] Pris: 90 SEK
STEIN, Ralph, The Greatest Cars. London 1979. 240 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18633 ] Pris: 100 SEK
STEIN, Ralph, The World of the Automobile. New York 1973. 252 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18783 ] Pris: 100 SEK
STEIN, Ralph, The American Automobile. Ridge Press/Random House, New York. 252pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.
[ ATA: 22349 ] Pris: 150 SEK
SVALLNER, Björn / Herbert Müdsam, Svenska bilar under åttio år. Stockholm 1981. 112 pp. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 18200 ] Pris: 150 SEK
TORNEBÄCK, Hans, Samlarbilar. Inköp Renovering Underhåll. Stockholm 1984. 215 (1) s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 39494 ] Pris: 150 SEK
