Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 80 träffar.
(ingen författare) CHRISTOPHER POLHEMS EFTERLÄMNADE SKRIFTER. På uppdrag av stora kopparbergs bergslags aktiebolag utgivna av lärdomshistoriska samfundet. I - IV. Samt, CHRISTOPHER POLHEMS BREV. På uppdrag av lärdomshistoriska samfundet utgivna med inledning av Axel Liljecrantz. Red. av Henrik Sandblad, Gösta Lindeberg, Bengt Löw & Axel Liljencrantz. Uppsala 1941-1954. Vol. I, (xiii) 373; Vol. II, (ix) 503; Vol. III, (xv) 535; Vol. IV, (x) 403; (xxxii) 317. Förlagets blå halvklotband. Främre omslag medbundna. Lychnos-Biblioteket 6, 10:1-4.
¶
[ ATA: 3776 ] Pris: 600 SEK
(ingen författare) ASTRONOMI. Det internationella standardverket om universum sammanställt vid universitetet i Cambridge. Stockholm 1978. 496 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Något nött skyddsomslag.
¶ The Cambridge Encyclopaedia of Astronomy.
[ ATA: 10836 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Larousse gastronomique. With the assistance of the Gastronomic Committee. President Joël Robuchon. Hamlyn 2001. Publisher´s hardcover with dust jacket in slip case. (10),1350pp. Quarto. Illustrated.
¶ English edition.
[ ATA: 51751 ] Pris: 750 SEK
(ingen författare) Måltidsakademiens årsbok 2001. Kommunikativa måltider del II. Måltidsakademien 2000. 237,(3)s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52346 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Måltidsakademiens årsbok 2002. Kommunikativa måltider del III. Måltidsakademien 2001. 200s. Kvarto. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52347 ] Pris: 200 SEK
(KNUT LUNDMARK), Knut Lundmark och världsrymdens erövring. Knut Lundmark and Man´s March into Space. Göteborg 1961. 134, (2) s. Illustrerad. Häftad. Liten fläck på bakre omslaget (ca 1/2 kvadratcentimeter). Small stain on lower cover (ca 1/2 squarecentimeter).
¶ Bidrag av, contributions from Niels Bohr, Wernher von Braun, M.L. Humason, Gustaf Järnefelt, Carl Schalén, Harlow Shapley, B.A. Vorontsov-Velyaminov, Fritz Zwicky, Per Collinder, Martin Johnson, Karl-Åke Kärnell, Conrad Lönnqvist, Ernst Manker, Inez Masloff, Helge Nelson, Gunnar Ollén, Gustaf Stromberg, John Tandberg, John Björkhem, David Löfgren, Olof Pettersson.
[ ATA: 18688 ] Pris: 400 SEK
ÅNGSTRÖM, A.J., Mémoire sur la température de la Terre, a différentes profondeurs, a Upsal. Excerpt. Upsala 1855. pp. 147-224. Printed original serial wrappers. Unopened. First leaves foxed.
[ ATA: 40369 ] Pris: 500 SEK
ÅNGSTRÖM, Knut, Bolometrische Untersuchungen über die Stärke der strahlung verdünnter Gase unter dem Einflusse der elektrischen Entladung. Upsala 1892. (4),46pp. + 2 plates. Quarto. Printed original serial wrappers.
[ ATA: 40367 ] Pris: 200 SEK
ÅNGSTRÖM, Knut, Méthode nouvelle pour l´étude de la radiation solaire. Upsala 1907. 19,(1)pp + folding table. Quarto. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol. 1. N:o 7.
[ ATA: 53767 ] Pris: 200 SEK
AMBOLT, Nils, Latitude and Longitude Determinations in Eastern Turkistan and Northern Tibet Derived From Astronomical Observations. Stockholm 1923. 143 (1) pp. Ill. + maps in back pocket. Publisher's cloth, bound with original wrappers. Quarto. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 6. II. Geodesy 1).
[ ATA: 43643 ] Pris: 600 SEK
ASIMOV, Isaac, The Exploding Suns: The Secrets of the Supernovas. NAL 1986. 288 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 48435 ] Pris: 60 SEK
BERGQUIST, N. O., En kollision i världsrymden och dess följder. Naturvetenskapliga gåtor i ny belysning. Gebers 1946. 114s. Illustrerad. Klotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband) med främre omslaget medbundet. Svaga spår efter borttaget namn (?) på främre omslaget.
[ ATA: 55550 ] Pris: 125 SEK
BERGSÖE, Paul, Människan och universum. Stockholm 1960. 350 s. Ill. Häftad. Omslagen litet nötta med veck.
[ ATA: 29261 ] Pris: 70 SEK
BERGSTRAND, Östen, Sur le groupe des étoiles a hélium dans la constellation d´Orion. Présenté a la Société Royale des Sciences d´Upsala le 1 Nov. 1918. Uppsala, Berlings 1919. (2),37,(1)pp. Printed original wrappers. Stamped on cover. Presentation copy. 'Herr Professor C.W. Oseen från vännen förf.'
[ ATA: 34264 ] Pris: 300 SEK
BERGSTRAND, Östen, Détermination de la parallaxe annuelle de l´étoile BD+37o4131. Présenté a la Société Royale des Sciences d´Upsala le 6 Sept. 1901. Uppsala, Berling 1902. (2)36pp. Quarto. Printed original wrappers. Stamped on cover.
[ ATA: 34266 ] Pris: 300 SEK
BERGSTRAND, Östen, Recherches sur les couleurs des étoiles fixes. Présenté a la Société Royale des Sciences d´Upsala le 7 Mai 1909. Upsala, Berling 1909. (4)42pp. Quarto. Printed original wrappers. Stamped on cover.
[ ATA: 34267 ] Pris: 100 SEK
BERGSTRAND, Östen, Études sur la distribution de la lumière dans la couronne solaire. Stockholm 1919. 45,(1)pp + 4 plates. Printed original wrappers. Stamped on cover. Presentation copy. 'Herr Professor C.W. Oseen från vännen förf.'
[ ATA: 34268 ] Pris: 400 SEK
BERGSTRAND, Östen, Catalogue des magnitudes photographiques des étoiles de la zone +60 A + 65. Avec un appendice. Uppsala 1941. 32pp. Quarto. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol. 13. N:o 1.
[ ATA: 53763 ] Pris: 100 SEK
BOHM, David / F. David Peat, Ordning och kreativitet i liv och vetenskap. Göteborg 1990. 246 s. Häftad.
¶
[ ATA: 2526 ] Pris: 200 SEK
BROGREN, Gösta, Investigations into x-ray absorption spectra of rare gases with Geiger counters and bent crystal. Uppsala 1949. 64pp. Quarto. Original printed wrappers. Slightly worn covers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol. 14. N:o 4.
[ ATA: 53764 ] Pris: 150 SEK
COLLINDER, Per, Swedish Astronomers 1477-1900. Uppsala 1970. 73 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 20328 ] Pris: 60 SEK
COOPER, Henry S. F., A House In Space. Panther 1977. 156 (4) pp. Ill. Paperback. Preasusser markes to back wrapper; else in good condition.
[ ATA: 47302 ] Pris: 50 SEK
FERRIS, Timothy, Chaos und Notwendigkeit. Report zur Lage des Universums. Aus dem Amerikanischen von Anita Ehlers. Droemer 2000. 478pp. Publisher´s hardcover with dust jacket. Very good condition.
[ ATA: 48605 ] Pris: 200 SEK
FLAMMARION, Camille, Fantasiens verldar och verklighetens verldar. En resa genom verldsrymden eller kritisk undersökning af de menskliga teorierna angående stjernornas invånare. Stockholm, Hierta 1867. 492s. + plansch. Guldornerat halvfranskt band med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 51859 ] Pris: 350 SEK
FRITZSCH, Harald, Från ursmäll till sönderfall. Universums uppkomst och förintelse. Stockholm 1984. 244 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 37431 ] Pris: 90 SEK
GALILEI, Galileo, Opere. A cura di Ferdinando Flora. Milano Riccardo Ricciardi Editore 1953. 1139 (3) pp. Publisher's cloth. Very good condition. (La Letteratura Italiana Storia E Testi. Direttori Raffaele Mattoli, Pietro Pancrazi, Alfredo Schiaffini. Volume 34).
[ ATA: 49003 ] Pris: 500 SEK
GIESE, Richard-Heinrich, Einführung in die Astronomie. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1981. 393 pp. + 32 plates. Publisher's hardcover.
[ ATA: 18927 ] Pris: 70 SEK
GUSTAFSSON, Bengt, Kosmisk resa. Liber 1984. 128s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 51583 ] Pris: 50 SEK
GYLDÉN, H., Recherches sur la rotation de la Terre. Upsala 1871. (2),22pp. Quarto. Printed original serial wrappers.
[ ATA: 40368 ] Pris: 300 SEK
GYLLENBERG, K.W., On the three axial distribution of the velocities of the stars. Lund 1914. 36pp. Printed original wrappers. Stabbed as issued. Stamped on front cover.
[ ATA: 34285 ] Pris: 100 SEK
GYLLENBERG, K.W., On the absolute motion of 160 parallax-stars. Uppsala & Stockholm 1915. 13,(3)pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover.
[ ATA: 34286 ] Pris: 100 SEK
GYLLENBERG, W. Die Ausmessung des Sternhauffens ICN 4996. Stockholm 1925. 48pp. Printed original wrappers. Stamped on cover.
[ ATA: 34278 ] Pris: 150 SEK
GYLLENBERG, W., On the properties of the red stars and their relation to the spectral series. With 4 figures in the text. Stockholm 1922. 56pp. Printed original wrappers. Stampe on front cover.
[ ATA: 34279 ] Pris: 200 SEK
GYLLENBERG, W., Die Bestimmung der Einstellungsfehler eines Äquatoreals durch Differentialmessungen. Stockholm 1918. (9), (1)pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover.
[ ATA: 34280 ] Pris: 150 SEK
GYLLENBERG, W., On the flexure of double telescopes. Stockholm 1920. 14,(2)pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover.
[ ATA: 34281 ] Pris: 150 SEK
GYLLENBERG, W., On the motion and distribution of the long-period variable stars. Stockholm 1918. 22pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover.
[ ATA: 34282 ] Pris: 200 SEK
GYLLENBERG, W., The theory of the equatorial. Stockholm 1918. 41,(1)pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover.
[ ATA: 34283 ] Pris: 200 SEK
GYLLENBERG, W., Justierungsmethode für parallaktische Instrumente. Stockholm 1916. 12pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover.
[ ATA: 34287 ] Pris: 100 SEK
GYLLENBERG, W., WICKSELL, S., Die analytische Lösung des Bahnbestimmungsproblems in ihren numerischen Anwendungen. Uppsala & Stockholm 1913. 68ppp. Printed original wrappers. Stamped on front cover.
[ ATA: 34288 ] Pris: 250 SEK
HÖPKEN, And. Joh., Tal til hans Kongl. Majestetet och Kongl. Vetenskaps Academien, vid Observatorii invigning den 20. Sept. 1753... jämte berättelse om samma observatorii byggnad. Stockholm, Lars Salvius, 1753. 48pp. Tagen ur band. Lagerfläckad.
[ ATA: 48793 ] Pris: 700 SEK
HOSKIN, M. A., William Herschel and the Construction of the Heavens. With Astrophysical Notes by D. W. Dewhirst. London 1963. 200 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 50716 ] Pris: 200 SEK
HOYLE, Fred, Världsalltets byggnad. Bonniers 1951. 120s. Klotband (Levins Bokbinderi, Uppsala Bokband). Främre omslaget medbundet. Liten fläck på främre snittet. Enstaka blyertsnoteringar.
[ ATA: 55544 ] Pris: 100 SEK
JANSSEN, Aase Luplau, Det astronomiske Ur i Domkirken i Strasbourg. Köbenhavn 1957. 12 pp. Ill. Häftad med originalomslag.
[ ATA: 38884 ] Pris: 200 SEK
JAREBORG, Nils, Festskrift. Gastronomiska undersökningar. Stockholm 2002. 253s. Förlagets pappband. De lege.
[ ATA: 41136 ] Pris: 150 SEK
JONES, H. Spencer, Liv på andra himlakroppar. Forum 1952. 214s. + 12 planscher. Klotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband).
[ ATA: 55551 ] Pris: 100 SEK
KING, Henry C., Boken om Månen. Stockholm 1967. 144 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10799 ] Pris: 60 SEK
KOCH, John, Dispersionsmessungen an Gasen im sichtbaren und im utraroten Spektrum,. Uppsala 1909. 61,(1)pp. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol. 2. N:o 5.
[ ATA: 53766 ] Pris: 150 SEK
LINDHOLM, F., Den genomträngande kosmiska strålningen. Norstedts 1931. pp. 97-135,(1)s. Illustrerad. Klammerhäftad. Dedikation. Särtryck ur Svenska Fysikersamfundets publikation Kosmos, band 8, 1930.
[ ATA: 55625 ] Pris: 75 SEK
LOVELL, Bernard, Vad vi vet om universum. Stockholm 1968. 97 s. Ill. Pocket.
[ ATA: 31233 ] Pris: 45 SEK
LUNDMARK, Knut, Livets välde I. Bonniers 1935. 345s. + planscher. Illustrerad. Halvklotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband).
¶ Del I, allt som utkom.
[ ATA: 55569 ] Pris: 150 SEK
