Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 466 träffar.
(ingen författare) Maritim arkeologi. Borås 1994. 203s. Illustrerad. Förlagsinbunden. Sjöhistorisk årsbok 1994 - 1995.
¶
[ ATA: 613 ] Pris: 70 SEK
(ingen författare) MARITIM ARKEOLOGI. Sjöhistorisk Årsbok 1994-1995. Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 201 s. Ill. Förlagsband.
¶
[ ATA: 3500 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Art et Archéologie. Byzance de 1071 a 1261. Athènes 1976. 288 pp. + LVI plates. Original wrappers. Very good condition. XVe Congrés International d`études Byzantines. Rapports et co-rapports III.
¶ Contributions by V.J. Djuric, Lydie Hadermann, Jacqueline Lafontaine, M. Chatzidakis, Tania Velmans, A. Cutler, D. Conomos, K. Levy.
[ ATA: 5843 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) De förhistoriska tiderna i Europa. Redaktör: K. Friis Johansen. Stockholm, Norstedts 1926-27. 495+440s. Illustrerade. Blå privatklotband med främre omslagen medbundna. Några marginalanteckningar i blyerts.
¶ 2 volymer. Bidrag av T.J. Arne, Chr. Blinkenberg, A.W. Brögger, Knud Jessen, K. Friis Johansen, C.A. Nordman, Haakon Shetelig.
[ ATA: 6735 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) Upplands fornminnesförenings tidskrift I-IV. Häfte 1-22. Uppsala 1876-1902. 3 halvfranska band.
[ ATA: 6899 ] Pris: 950 SEK
(ingen författare) JOURNAL OF ANCIENT TOPOGRAPHY: RIVISTA DI TOPOGRAFIA ANTICA III. 1993. 227 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 14520 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) FICANA - En milesten på veien til Roma. Oslo 1981. 163 s. + LII planscher. Häftad.
[ ATA: 14534 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) DIE ERBSCHAFT ZYPERNS. Die Kunst Zyperns im Altertum. Limassol 1996. 104 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 19075 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) TOR 1961. Meddelanden från institutionen för nordisk fornkunskap vid Uppsala universitet Uppsala 1961. 219 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 23793 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) TOR 1962. Meddelanden från institutionen för nordisk fornkunskap vid Uppsala universitet Uppsala 1962. 259 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 23794 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) TOR 1963. Meddelanden från institutionen för nordisk fornkunskap vid Uppsala universitet Uppsala 1963. 250 s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 23795 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) TOR 1964. Meddelanden från institutionen för nordisk fornkunskap vid Uppsala universitet Uppsala 1964. 308 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 23796 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) TOR 1965/1966. Meddelanden från institutionen för nordisk fornkunskap vid Uppsala universitet Uppsala 1966. 256 s. Ill. Häftad med skyddomslag.
[ ATA: 23797 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) TOR 1969. Meddelanden från institutionen för nordisk fornkunskap vid Uppsala universitet. Uppsala 1969. 128 s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 23799 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) TOR 1970-1971. Meddelanden från institutionen för nordisk fornkunskap vid Uppsala universitet. Uppsala 1971. 111 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 23800 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) TOR 1972-1973. Meddelanden från institutionen för nordisk fornkunskap vid Uppsala universitet. Uppsala 1973. 294 s. ill. Häftad.
[ ATA: 23801 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Arkeologi på väg. Undersökningar för E18 Enköping-Bålsta. Stockholm 1989. 175 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 29658 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) Antike Kunst 1958 - 1987. Herausgegeben von der Vereinigung der Freunde Antiker Kunst. Basel 1958-1987. Very good condition.
¶ 58 volumes. (Two numbers per year, except two years with one double number).
[ ATA: 32778 ] Pris: 2500 SEK
(ingen författare) Medeltidsstaden 2 1976: Arboga. Stockholm 1976. 43 s. Kartor. Häftad. Kvarto. (Rapport från Riksantikvarieämbetet och Statens historiska museer).
[ ATA: 39293 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Arkheologiya SSSR. Epokha Bronzy Lesnoi Polosy SSSR. (The Archaeology of SSSR: The Bronze Era of the Forest Belt of SSSR). Moscow 1987. 470 (2) pp. Ill. Publisher's decorated hardcover with dj. Quarto. In good condition.
[ ATA: 44116 ] Pris: 900 SEK
(ingen författare) Arkheologiya SSSR. Drevneishie Gosudarstu Kaukaza i Srednei Azij. (The Archaeology of SSSR: The Oldest States of Caucasus and Central Asia). Moscow 1985. Publisher's decorated hardcover with dj. Quarto. In good condition.
[ ATA: 44117 ] Pris: 900 SEK
(ingen författare) Allard Pierson Museum: Selected Pieces From the Archaeological Collection of the Museum of Amsterdam. Alkmaar 1976. 136 pp. Ill. Spiralbound. In good condition.
[ ATA: 44268 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Hrafnkel's Saga and Other Icelandic Stories. Translated with an introduction by Hermann Pálsson. Penguin 1990's. 134 (1) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 44404 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Sibir', Tsentrac'naya i Vostochnaya Aziya v Drevnosti. (Siberia, Central and Eastern Asia in Antiquity). Novosibirsk 1976. 188 (4) pp. Ill. Original wrappers with dj. Somewhat worn dj. (Storiya i Kultura Vostoka Azia).
[ ATA: 44582 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) Arkheologicheskie pamyatniki Yakutii. Basseiny Aldana i Olekmy. (The Archaeological Monuments of Yakutia. The Aldan and Olekma Basins). Novosibirsk 1983. 392 pp. Ill. + fold out plates. Publisher's decorated hardcover. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition.
[ ATA: 44608 ] Pris: 750 SEK
(ingen författare) Vraket vid Hammar. Rapport från besiktning av skeppsvrak vid Hammar i Ångermanälven. Örnsköldsvik 1984. 37 s. Ill. Häftad. Kvarto. Mycket gott skick.
[ ATA: 47962 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Eketorp. Fortification and Settlement on Öland/ Sweden I: The Monument. II: The Setting + Befestigung und Siedlung auf Öland/ Schweden: Die Fauna + Eketorp-III. Den medeltida befästningen på Öland: Artefakterna. KVHAA 1976-1998. 215 + 127,Folding map + (8),504 + 371pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s pictorial hard cover. 4 volumes.
[ ATA: 54725 ] Pris: 750 SEK
(ingen författare) From the Lands of the Scythians. Ancient Treasures from the Museums of the U.S.S.R. 3000 B.C. to 100 B.C. 1977. 160pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s cloth with dustjacket.
¶ Exhibition catalogue.
[ ATA: 55458 ] Pris: 75 SEK
ÖSTENBERG, Carl Eric, Luni Sul Mignone e Problemi Della Preistoria d'Italia. Lund 1967. 306 (6) pp. Ill. Original wrappers. Quarto. Unopened pages. In good condition.
[ ATA: 37142 ] Pris: 200 SEK
ÖSTERHOLM, Inger (red.), Ur den gotländska jorden. Glimtar från arkeologiska undersökningar. Visby 1991. 92 s. Ill. Häftad. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 44286 ] Pris: 175 SEK
ÅKERLUND, Agneta, Human Responses to Shore Displacement: Living by the sea in Eastern Middle Sweden During the Stone Age. Dissertation. Stockholm 1996. 177+47 pp. Ill. Softcover. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 43665 ] Pris: 140 SEK
ÅKERSTRÖM-HOUGEN, Gunilla, The Calendar and Hunting Mosaics of the Villa of the Falconer in Argos: A Study in Early Byzantine Iconography I-II. Lund 1974. 2 volumes. 167 (5) + Folder with plates. Original wrappers with dj. Very good condition.
[ ATA: 41442 ] Pris: 750 SEK
AHARONI, Yohanan, The Land of The Bible: A Historical Geography. Second Revised Edition. London 1979. xviii, 482 pp. Publisher's hardcover with dj. Some pencil underlining. Dj price clipped; else in good condition.
[ ATA: 44217 ] Pris: 150 SEK
ALEKSEEV, V. P. (ed.), Paleolit i neolit mongol'skogo Altaya. (Paleolith and Neolith of the Mongol Altai). Novosibirsk 1990. 644 (4) pp. Ill. + fold out map. Publisher's decorated hardcover. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition.
[ ATA: 44614 ] Pris: 750 SEK
ALLAN, Tony, Vikingar. Myter, kultur och långfärder. Stockholm 192002. 14 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 40542 ] Pris: 175 SEK
ALLEGRO, John M., Dödahavsrullarna. Skriftfynden som kastat nytt ljus över Bibeln. Tusende. Stockholm 1956. 205 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 29449 ] Pris: 75 SEK
ALLEGRO, John, The Dead Sea Scrolls: A Reapprasial. Penguin Books 1966. 208 pp. Ill. Paperback. Very good condition.
[ ATA: 42255 ] Pris: 75 SEK
ALMGREN, Bertil, Die Datierung Bronzezeitlicher Felszeichnungen in Westschweden. Dissertation. Uppsala 1987. 64 pp. + 174 plates. Softcover.
[ ATA: 14519 ] Pris: 140 SEK
ALMGREN, Bertil, Bronsnycklar och djurornamentik I-II. Från övergången från vendeltid till vikingatid. Text med planscher och tabeller. Uppsala 1955. 2 vol. 127 s. (+ kartor) + 56 planscher och utvikbara tabeller. Häftade.
[ ATA: 34938 ] Pris: 750 SEK
ALMGREN, Bertil, Vikingatåg och vikingaskepp. Vikingatågens höjdpunkt och slut. Skepp, hästar och befästningar. Särtryck ur TOR 1962 TOR 1963. (1),ss.186-198,215-257,(1). Klammerhäftad.
[ ATA: 54236 ] Pris: 45 SEK
ALMGREN, Oscar, Sveriges fasta fornlämningar från hednatiden. 2 omarbetade upplagan. Uppsala, Lindblads 1923. 190,(2) + rättelselapp. Illustrerad. Häftad. Understrykningar i rött och blyerts.
[ ATA: 15790 ] Pris: 60 SEK
ALSTRÖM, Ulf, Hus och gård i Olavs vård. Trondheim c:a 990-1300. Uppsala 1991. 74s. Kvarto. illustrerad. Häftad. OPIA 2.
[ ATA: 54880 ] Pris: 100 SEK
AMBROSIANI, Björn / Elisabeth Iregren / Pirjo Lahtiperä, Gravfält i fångstmarken. Undersökningar av gravfälten på Smalnäset och Krankmårtenhögen, Härjedalen. Stockholm 1984. 76 s. Ill. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 48136 ] Pris: 400 SEK
AMBROSIANI, Björn/ CLARKE, Helen (ed.), Birka Studies volume 2. Excavations in the Black Earth 1990. Stockholm 1995. 134pp. Illustrated. Publisher´s decorated hardcover. Dedication.
[ ATA: 55310 ] Pris: 250 SEK
AMBROSIANI, Björn/ ERIKSON, Bo G., Birka Vikingastaden. Volym 3. Wiken 1993. 96s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation.
[ ATA: 55597 ] Pris: 75 SEK
AMBROSIANI, Kristina, Arkeologi. Gamleby 1989. 92 s. Ill. Häftad. (Arkeographica 1).
[ ATA: 44258 ] Pris: 100 SEK
ANDERSEN, Erik / Morten Göthche, Nordlandsbåden Rana - en storåttring bygget omkring 1890. Tegningssaet. Roskilde Vikingeskibshallen 1981. 20 s. + 5 stora utviksbara planscher i originalmapp. Kvarto.
[ ATA: 41430 ] Pris: 500 SEK
ANDERSSON, Aron / Ingemar Jansson, Klenoder ur äldre svensk historia / Treasures of Early Sweden. Stockholm 1984. 149 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 32152 ] Pris: 70 SEK
ANDERSSON, Carolina/ HÅLLANS, Ann-Mari/ PERSSON, Boje, Biografen. Ett 1600-1700-talskvarter i Nyköping. För- och delundersökning 1987. Slutundersökning i två etapper 1988 i kvarteret Biografen i Nyköping, Södermanland. Bilaga: Osteologisk analys av Sabine Sten. Riksantikvarieämbetet och Statens Historiska Museer 1990. 264s. Kvarto. Illustrerad. Riksantikvarieämbetet och Statens Historiska Museer. Rapport UV 1990:1.
[ ATA: 54879 ] Pris: 250 SEK
ANDERSSON, Fredrik, Med historien i ryggen. Om den arkeologiska uppgiften. Akademisk avhandling. Uppsala 2005. 180 s. Häftad.
[ ATA: 17704 ] Pris: 50 SEK
