Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 247 träffar.
(ingen författare) FOLKLORISTICA. FESTSKRIFT TILL DAG STRÖMBÄCK. Uppsala 1960. 356 pp. Soft covers.
[ ATA: 8802 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) INDIANS OF THE SOUTHWEST: Authoritative information on indians of yesterday and today, Indian arts and crafts, calendar of Indian Ceremonies, Reading list. Santa Fe 1960. 112 pp. Ill. Soft covers.
[ ATA: 8835 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) SAGA OCH SED 1994. Uppsala 1995. 147 s.
[ ATA: 8837 ] Pris: 60 SEK
(ingen författare) Marxistisk antropologi. Forum for International Movement of Radical Anthropologists vol. 3, nr. 4 Århus 1978. 215 s. Häftad.
[ ATA: 22994 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Ocherki Istorii Russkoi Etnografii Fol'kloristiki i Antropologii X. (Studies in the History of Russian Ethnography, Folklore and Anthropology Vol. X). Moscow 1988. 214 (2) pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. Very good condition. Text in Russian.
[ ATA: 43621 ] Pris: 200 SEK
ÖMAN, Karin, Kolbottnar, Bönemöten och Krut. en etnologisk studie av Karlskoga - identitet och image. Akademisk avhandling. Uppsala 1998. 319 s. Etnolore 20.
¶
[ ATA: 4070 ] Pris: 80 SEK
ABUSABIB, Mohamed A., African Art an Aesthetic Inquiry. Dissertation. Uppsala 1995. 171 pp. Softcover. In good condition. (Aesthetica Upsaliensia 6).
¶
[ ATA: 140 ] Pris: 200 SEK
ALVARSSON, Jan-Åke, Från urskog till storstadsdjungel. Uppsala 1998. 264 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 25911 ] Pris: 100 SEK
ARMFELT, Carl Gustaf, Vildmarksliv i Paraguays urskogar. Stockholm 1920. 241 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 25106 ] Pris: 75 SEK
ARONSSON, Inga-Lill, Negotiating Involuntary Resettlement: A Study of Local Bargaining during the Construction of the Zimapán Dam. Doctoral Dissertation. Uppsala 2002. 332 pp. Original wrappers. Very good condition.
[ ATA: 5138 ] Pris: 125 SEK
BANTON, Michael (Ed.), Anthropological Approaches to the Study of Religion. London 1978. 176 pp. Paperback. Name on inside of cover. ASA MONOGRAPHS 3.
[ ATA: 8658 ] Pris: 90 SEK
BARRETT, Michael, Paths to Adulthood: Freedom, Belonging and Temporalities in Mbunda Biographies from Western Zambia. Dissertation. Uppsala 2004. xviii, 391, (7) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 16555 ] Pris: 125 SEK
BATES, Henry Walter, The Naturalist On the River Amazons. Seventh Edition. With Numerous Illustrations. London John Murray 1895. viii, 394 pp. Publisher's green cloth. Light underlining with pencil; else in good condition.
[ ATA: 43993 ] Pris: 500 SEK
BEHRINGER, Wolfgang (ed.), Hexen und Hexenprozesse. München 1988. 524 pp. paperback.
[ ATA: 23984 ] Pris: 100 SEK
BENEKE, Bernward, Hochzeit. München 1971. 144 pp. Ill. Publisher's hardcover.
[ ATA: 27599 ] Pris: 75 SEK
BERGQUIST, Magnus & Carina Kullgren, Två sekelslut 1897 och 1997. Stockholm 1997. 256 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 8655 ] Pris: 100 SEK
BERNHARDSDOTTER, Ann-Britt, The Power of Being: A Study of Poverty, Fertility and Sexuality Among the Kuria in Kenya and Tanzania. Doctoral dissertation. Uppsala 2001. 244 pp. With plates. Original wrappers. Quarto. Excellent condition.
[ ATA: 5141 ] Pris: 150 SEK
BING, Hans & Bert Olls, Spelmansliv. Rabén & Sjögren 1985. 124 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 8653 ] Pris: 75 SEK
BIRCHER, Ralph, HUNSA. Das Volk, das keine Krankheit kennt. Mit 18 Abbildungen auf Kunstdrucktafeln und 3 geographischen Karten im Text. Zweite Auflage. Bern 1942. 136 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 8652 ] Pris: 200 SEK
BIRKET-SM ITH, Kaj, Vi människor. Natur och kultur 1944. 244s. + planscher. Häftad.
[ ATA: 18302 ] Pris: 75 SEK
BJÖRKLUND, Ulf, North to Antoher Country: The Formation of A Suryoyo Community in Sweden. Dissertation. Stockholm 1981. 192 pp. Soft covers. Stockholm Studies in Social Anthropology 9.
[ ATA: 8672 ] Pris: 90 SEK
BJÖRKLUND, Ulf, North to Another Country: The Formation of a Suryoyo Community in Sweden. Dissertation. Stockholm 1981. 192 pp. Softcover.
[ ATA: 17263 ] Pris: 75 SEK
BLUNDELL, Geoffrey, Nqabayo´s Nomansland: San Rock Art and the Somatic Past. Dissertation. Uppsala 2004. 204 (4) s. Illustrated. Quarto. Original wrappers. Very good condition. (Studies in Global Archaeology 2).
[ ATA: 16558 ] Pris: 175 SEK
BOHMAN, Stefan (Red.), Mitt liv och arbete. Kommunal- och industrianställda tjänstemäns minnen. Arlöv 1987. 300 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 8668 ] Pris: 90 SEK
BOLINDER, Gustaf, Tropiska vildmarksfärder och andra resor i Sydamerika. Stockholm 1940. 222 s. + karta. Ill. Förlagets röda klotband.
[ ATA: 40223 ] Pris: 125 SEK
BOLINDER, Gustaf, Det tropiska snöfjällets indianer. Från en tvåårig forskningsresa till Sierra Tairona och Sierra Motilon, Sydamerika. Stockholm 1926. Planscher + 190 s. Förlagets dekorerade klotband. Gott skick.
[ ATA: 42662 ] Pris: 75 SEK
BOSE, Fritz, Musikalische Völkerkunde. Freiburg 1953. 197 pp. Publisher's hardcover with dj. Worn spine.
[ ATA: 14152 ] Pris: 75 SEK
BREGENHÖJ, Carsten (Red.), Oscar Rancken. Pedagog och samlare, folklivsvetare och historiker. Ekenäs 2001. 160 s. Ill. Häftad. Meddelanden från Folkkultursarkivet 18.
[ ATA: 8664 ] Pris: 90 SEK
BRETSCHNEIDER, Peter, Polygny: A Cross-Cultural Study. Diss. Uppsala 1995. 229 pp. Acta Universitatis Upsaliensis: Uppsala Studies in Cultural Anthropology 20.
¶
[ ATA: 4055 ] Pris: 125 SEK
BROBERG, Jan, Ruinstäder och sagofolk. Stockholm 1968. 128 s. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick.
[ ATA: 27888 ] Pris: 75 SEK
BROWN, Karen McCarthy, Mama Lola: A Vodu Pristess in Brooklyn. Updated Edition. University of California Press 2001. 429 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 13199 ] Pris: 125 SEK
BURMAN, Carina, Cromwells huvud. Antropologisk komedi. Bonniers 1998. 336s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tillskrift.
[ ATA: 6589 ] Pris: 60 SEK
BURSELL, Barbro, Träskoadel. En etnologisk undersökning av lancashiersmedernas arbets- och levnadsförhållanden på Ramnäs bruk vid tiden kring sekelskiftet 1900. Lund 1974. 305 s. Ill. Häftad. Nordiska Museets Handlingar 85.
[ ATA: 8660 ] Pris: 60 SEK
BURSELL, Barbro, Anläggarna. En studie av yrkesvillkor och yrkeskultur i väg- och vattenbyggnadsbranschen. Arlöv 1984. 239 s. Ill. Häftad. Förlagsny. Nordiska Museets Handlingar 102.
[ ATA: 8661 ] Pris: 60 SEK
CARLBERG, Gösta, Kultur och religion. Kulturantropologiska uppsatser. Stockholm 1951. 607 s. Häftad. Omslagen litet nötta. Någon fuktfläck.
[ ATA: 13069 ] Pris: 100 SEK
CARLBERG, Gösta, Kultur och religion. Kulturantropologiska uppsatser. Stockholm 1951. 607 (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 39644 ] Pris: 125 SEK
CARLESTÅL, Eva, La Famiglia: The Ideology of Sicilian Family Networks. Dissertation. Uppsala 2005. 227 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 17642 ] Pris: 125 SEK
CEDERLÖF, Gunnel, Bonds Lost: Subordination, Conflict and Mobilisation in Rural South India c. 1900-1970. Dissertation, Uppsala. New Dehli 1997. 276 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 8659 ] Pris: 100 SEK
CHAGNON, Napoleon A., YANOMAMÖ: The Fierce People. Second Edition. Holt, Reinhart and Winston 1977. 174 pp. Ill. Soft covers.
[ ATA: 8685 ] Pris: 125 SEK
COON, Carleton S., The Origin of Races. London Cape 1963. xlii, 724 + xxi. Publisher's cloth with dj. Prev. owner's signature to front fly leaf. A few pages with pencil underlining. Dj is a little worn to edges.
[ ATA: 43600 ] Pris: 350 SEK
COULTER, Chris, Being a Bush Wife: Women's Lives Through War and Peace in Northern Sierra Leone. Dissertation. Uppala 2006. 432 pp. Ill. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 28400 ] Pris: 100 SEK
DAHLSTRÖM, Ingvar, Bilder ur en arbetares liv. Dahlströms 1985. 128 s. Ill. Förlagsinbunden. Kantstött.
[ ATA: 8682 ] Pris: 60 SEK
DANIELSSON, Bengt, Bengt Danielsson i Söderhavet. Höganäs 1986. 253 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet naggat i nedre marginal.
[ ATA: 32025 ] Pris: 75 SEK
DAUN, Åke, Den europeiska identiteten. Bidrag till samtal om Sveriges framtid. Rabén & Sjögren 1992. 212 s.
[ ATA: 8679 ] Pris: 90 SEK
DAVIS, Shelton H., Victims of the Miracle: Delvelopment and the Indians of Brazil. Cambridge University Press 1978. 205 pp. Soft Cover.
[ ATA: 8678 ] Pris: 100 SEK
DENT, David J., In Search of Black America: Discovering the African-American Dream. Simon & Schuster 2001. 415 pp. Paperback.
[ ATA: 13433 ] Pris: 60 SEK
DEREVYANKO, A. P., Arkheologiya Etnografiya i Antropologiya Mongolii. (Archaeology, Ethnography and Anthropology of Mongolia). Novosibirsk 1987. 257 (7) pp. Ill. Publisher's decorated cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition. Text in Russian.
[ ATA: 43628 ] Pris: 600 SEK
DEREVYANKO, A. P., Arkheologicheskie, Etnograficheskie i Antropologicheskie Issledovaniya v Mongolii. (Archaeological, Ethnographical and Anthropological Researches in Mongolia). Novosibirsk 1990. 191 (3) pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition. Text in Russian.
[ ATA: 43630 ] Pris: 600 SEK
DIEHL, Carl Gustav, Instrument and Purpose: Studies on Rites and Rituals in South India. Lund 1956. 395 pp. Original wrappers.
[ ATA: 30332 ] Pris: 250 SEK
