Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 852 träffar.
1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-852
(ingen författare) Hellas and Rome. The Classical World in Pictures. Ed. by W. Zschietzschmann. London, Zwemmer, 1959. 304 pp. Ill. Hardcover with dust-jacket.
¶
[ ATA: 779 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Römische Porträts. Hrsg. Helga von Heintze. Darmstadt, Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1974. 473 s. Abb. Gebunden. Wege der Forschung Bd. CCCXLVIII.
¶
[ ATA: 820 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Die hellenische Kultur. Dargestellt von Fritz Baumgarten, Franz Poland und Richard Wagner. Dritte starktvermehrte Auflage. Leipzig, Teubner, 1913. 575 S. Mit 479 Abbildungen im Text, 9 Bunten, 4 Einfarbigen Tafeln, einem Plan und einem Karte.
¶
[ ATA: 851 ] Pris: 175 SEK
(ingen författare) Einleitung in die Altertumswissenschaft. Bd. I - III. Hrsg. Alfred Gercke und Eduard Norden. Erster und Dritter bände im erste Auflage. Zwieter Band im zweite auflage. Leipzig, Teubner, 1910-12. Bd. I, 588 S., Bd. II, 442 S., Bd. III, 428 S. + Register zu Band I-III. Gebunden.
¶ Mitwirkung von Beloch, Bethe, Bickel, Heiberg, Kiel, Kornemann, Kretschmer, Lehmann-Haupt, Neumann, Pernice, Wendland, Wide und Winter.
[ ATA: 852 ] Pris: 500 SEK
(ingen författare) Isée discours. Texte établi et traduit par Pierre Roussel. Paris, Édition les belles lettres, 1922. 239 p. Demi-veau. (Half-lether).
¶
[ ATA: 857 ] Pris: 250 SEK
(ingen författare) Antiken död eller levande. Carmina 1984. 121s. Häftad. Recensionsstämpel på titelbladet. Skriftserie utgiven av vänföreningarna för de svenska instituten i Rom och Athen 1.
¶ Bidrag av Carl-Gustaf Andrén,Birger Bergh,Hans Furuhagen,Tullia Linders,Carl Nylander,Eva Rystedt,Stig Strömholm,Emin Tengström,Örjan Wikander,Gunilla Åkerström-Hougen
[ ATA: 5831 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Art et Archéologie. Byzance de 1071 a 1261. Athènes 1976. 288 pp. + LVI plates. Original wrappers. Very good condition. XVe Congrés International d`études Byzantines. Rapports et co-rapports III.
¶ Contributions by V.J. Djuric, Lydie Hadermann, Jacqueline Lafontaine, M. Chatzidakis, Tania Velmans, A. Cutler, D. Conomos, K. Levy.
[ ATA: 5843 ] Pris: 125 SEK
(ingen författare) RÖMISCHE SATIREN: Ennius, Lucilius, Varro, Horaz, Persius, Juvenal, Seneca, Petronius. Eingeleitet und Übertragen von Otto Weinreich. Artemis 191962. 439 p. Ill. Publisher's hardcover with worn dj.
[ ATA: 17949 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) PERSE. Satires. Texte établi et traduit par A. Cartault. / JUVÉNAL. Satires. Texte établi et traduit par Pierre de Labriolle et Francois Villeneuve. Paris 1929 / Paris 1951. 2 volumes together in one cloth volume. 112 + xxxii, 400 pp. Underlinings. Société d'Édition Les Belles Lettres.
¶ Text in Latin and french.
[ ATA: 18156 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) DIE ERBSCHAFT ZYPERNS. Die Kunst Zyperns im Altertum. Limassol 1996. 104 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 19075 ] Pris: 75 SEK
(ingen författare) Kilder til Hittiternes historie. Oversat av Jens Holt. Köpenhamn 1951. 328 s. Häftad. Exlibris. Ouppskuren. Bläckstreck å omslagets baksida.
[ ATA: 20847 ] Pris: 300 SEK
(ingen författare) Die Odyssee Homeros. Deutsch erneuert von Albrecht Schaeffer. Berlin 1927. 587 pp. Publisher's half cloth.
[ ATA: 21033 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Den levande antiken. Bokförlaget Prisma, Stockholm 1973. 175s. Pocket.
[ ATA: 22100 ] Pris: 50 SEK
(ingen författare) Index in eustathii commentarios in Homeri Iliadem et Odysseam. Studio Matthaei Devarii. Ad fidem exemplari romani correctior editus. Georg Olms 1960. 508 pp. Publisher's cloth. Two stains to front board.
¶ Photomechanischer Nachdruck der Ausgabe Leipzig 1828.
[ ATA: 25664 ] Pris: 1200 SEK
(ingen författare) Dikaiomata. Auszüge aus alexandrinischen Gesetzen und Verordnungen in einem Papyrus des philologischen Seminars der Universität Halle (Pap. Hal. 1). Mit einem Anhang weiterer Papyri derselben Sammlung. Herausgegeben von der Graeca Halensis. Berlin 1913. X, 252 pp. + IX fold out plates. Private black half calf. Quarto. Signature to front fly leaf; else in very good condition. Bright and clean pages.
[ ATA: 29315 ] Pris: 900 SEK
(ingen författare) Antigone, Alkestis, Medea, Hippolytos. Fyra grekiska dramer översatta av Hjalmar Gullberg. Stockholm 1960. 300 s. Förlagets rödbruna klotband. Främre omslaget medbundet. Inget skyddsomslag.
[ ATA: 30957 ] Pris: 200 SEK
(ingen författare) Rom: Das unvergängliche Erbe der Cäsaren. Köln 2001. 168 pp. Ill. Publisher's hardcover. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 31137 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) Antike Kunst 1958 - 1987. Herausgegeben von der Vereinigung der Freunde Antiker Kunst. Basel 1958-1987. Very good condition.
¶ 58 volumes. (Two numbers per year, except two years with one double number).
[ ATA: 32778 ] Pris: 2500 SEK
(ingen författare) Ikonenmuseum der Stadt Recklinghausen. Ikonen-Museum. 6. Ausgabe 1981. 207 (1) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 39375 ] Pris: 90 SEK
(ingen författare) Penninggrytan. En latinsk komedi fritt omdiktad af Hilding Andersson. Lund 1901. 90 (2) s. Häftad. Med dedikation å främre omslag.
[ ATA: 39422 ] Pris: 150 SEK
(ingen författare) Transformationen af antikke ideer. Princip- og metodespörgsmål. Platonselskabet Symposium i Helsingfors 25-27 augusti 1977. Köbenhavn 1978. 100 s. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 50528 ] Pris: 100 SEK
(ingen författare) De homeriska hymnerna. Tolkade och kommenterade av Ingvar Björkeson. Inledning av Sture Linnér. Natur och Kultur 2004. 216s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51531 ] Pris: 125 SEK
[FESTUGIÈRE], Historia Monachorum in Aegypto. Société des bollandistes Bruxelles 1961. CXXXIII,(1),138pp. Cloth (Levin, Uppsala), both wrappers tipped in. Subsidia Hagiographica, no 34.
[ ATA: 22918 ] Pris: 600 SEK
[HERAKLEITOS]. HÉRACLITE, Fragments [Citations et témoignages]. Traduction et présentation par Jean-Francois Pradeau. Flammarion 2002. 374pp. Soft cover.
[ ATA: 51109 ] Pris: 90 SEK
[HOMER]. Champman's Homer I-II. Edited with Introductions, Textual Notes, Commentaries, and Glossaries by Allardyce Nicoll. Vol. I: The Iliad / Vol. II: The Odyssey and The Lesser Homerica. Routledge 1957. 2 volumes. xxii, 740 (2) + xvi, 654 pp. Publisher's blue cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 48827 ] Pris: 600 SEK
ÖNNERFORS, Alf, Pliniana. In Plinii Maioris Naturalem Historiam Studia Grammatica Semantica Critica. Uppsala 1956. 196pp. Original wrappers.
[ ATA: 5833 ] Pris: 125 SEK
ÖRSTED, Peter, Romers historieskrivning. En analyse af en raekke generelle traek i antikkens opfattelse af historiens vaesen og formål. Gyldendal 1978. 230 s. Häftad. Svagt streckad med gul highlighter.
[ ATA: 49625 ] Pris: 200 SEK
ÖRSTED, Peter, Gaius Julius Caesar. Politik och moral i det romerska imperiet. Nya Doxa 2000. 288s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 50775 ] Pris: 125 SEK
ÅKERSTRÖM, Åke, Drei attische Vasen. Excerpt from Dragma: Martino P. Nilsson A.D. IV ID. Iul. anno MCMXXXIX dedicatum. Lund 1939 pp. 553-567. Presentation copy from author.
[ ATA: 32287 ] Pris: 75 SEK
ÄSCHYLOS. Agamemnon (auf Deutsch). Jena 1910. 160 pp. Softcover.
[ ATA: 24492 ] Pris: 90 SEK
AFTHONIOS/ ERIKSSON, Anders, Retoriska övningar. Afthonios´ progymnasmata av Anders Eriksson [inledning . översättning . kommentar]. Nya Doxa 2002. 218s. Förlagets dekorerade pappband. Exlibris.
[ ATA: 50968 ] Pris: 150 SEK
AHLBERG, Alf, Filosofiens historia. Från den äldsta grekiska antiken till våra dagar. Tredje omarbetade upplagan. Stockholm 1946. 772 s. Häftad. Namnteckning. Något nött.
[ ATA: 13341 ] Pris: 100 SEK
AHLBERG, Alf, Filosofiens historia från den äldsta grekiska antiken till våra dagar. Stockholm 1931. 814 s. Ill. Förlagets klotband. Namnteckning. Bandet något nött..
[ ATA: 18211 ] Pris: 150 SEK
AHLBERG, Alf, Från antikens och medeltidens tankevärld. Stockholm 1966. 174 s. Originalpocket. Namnteckning. Några sidor med bläckunderstrykningar.
[ ATA: 49054 ] Pris: 60 SEK
AHRWEILER, Hélène / Angeliki E. Laiou (ed.), Studies on the Internal Dispora of the Byzantine Empire. Washington 1998. ix, 206 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 43492 ] Pris: 250 SEK
AISCHYLOS, De sju mot Thebe. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1932. 106 s. Häftad. Något nött rygg.
¶
[ ATA: 832 ] Pris: 75 SEK
AISCHYLOS. Agamemnon. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1929. 146 s. Häftad. Något nött. Tippexad namnteckning å försätsblad.
[ ATA: 32808 ] Pris: 60 SEK
AISCHYLOS. Prometheus. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1931. 106 (2) s. Privat klotband. Ex libris å insida av främre pärm.
[ ATA: 35479 ] Pris: 125 SEK
AISCHYLOS. De skyddssökande. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1933. 112 s. Privat klotband. Ex libris å insida av främre pärm.
[ ATA: 35481 ] Pris: 100 SEK
AISCHYLOS. Eumeniderna (Försoningen). Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1930. 109 (3) s. Privat klotband. Ex libris å insida av främre pärm.
[ ATA: 35482 ] Pris: 125 SEK
AISCHYLOS. Agamemnon. Tolkad av Emil Zilliacus. Andra upplagan. Stockholm 1929. 146 (2) s. Privat klotband. Ex libris å insida av främre pärm.
[ ATA: 35483 ] Pris: 100 SEK
AISCHYLOS. Gravoffret. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1929. 111 (3) s. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag. Ex libris å insida av främre pärm.
[ ATA: 35485 ] Pris: 150 SEK
AISCHYLOS. Prometheus. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1931. 106 (4) s. Häftad.
[ ATA: 43688 ] Pris: 90 SEK
ALFÖLDI, Andreas, Aion in Mérida und Aphrodisias. Mit Beiträgen von Elisabeth Alföldi-Rosenbaum, Kenan T. Erim u. Joyce Reynolds. Mainz 1979. X, 44 (2) pp. + 44 plates. Publisher's full cloth. Quarto. Prev owner's bookplate on inside of front board. I good conditon.
[ ATA: 39352 ] Pris: 200 SEK
ALGULIN, Ingemar / Barbro Ståhle Sjönell / Johan Svedjedal (red.), Svensk litteratur 4. Realismen och efterromantiken. Stockholm 1995. 544 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 50313 ] Pris: 80 SEK
ALIC, Margaret, Arvet efter Hypatia. Kvinnor i vetenskapens historia. Historien om kvinnliga forskare från antiken till det sena artonhundratalet. Översättning av Annika Gegenheimer. Stockholm, Alfabeta, 1989. 248 s. Ill.
[ ATA: 4388 ] Pris: 90 SEK
ALMBERG, Nils, Till Platons differentiella psykologi. Tillika ett bidrag till den platonska pedagogiken och politiken. Lund 1946. 354s. Häftad. Ouppskuren. Lunds Universitets årsskrift. N.F. Avd. 1. Bd 43. Nr. 1.
[ ATA: 4960 ] Pris: 200 SEK
ALROTH, Brita, Greek Gods and Figurines: Aspects of the Anthropomorphic Dedications. Doctoral dissertation. Uppsala 1989. 120 pp. Ill. Original wrappers. Very good condition. (Boreas 18).
[ ATA: 5485 ] Pris: 125 SEK
ALTHOFF, Gert, Otto III. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1996. 245pp. Publisher´s hardcover.
[ ATA: 5543 ] Pris: 75 SEK
AMBATSIS, Jannis (utg.), Nygrekiska sägner och legender. Urval och översättning av Jannis Ambatsis. Natur och Kultur 1967. 186s. + plansch. Förlagets pappband med skyddsomslag Rester av klisterlapp på försättsbladet.
[ ATA: 51054 ] Pris: 100 SEK
