ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 106 träffar.



(ingen författare) Några underrättelser om ryska kejsarne Ivan III, Peter III och Paul I. Stockholm, Delén, 1810. (4),40,(2),88,(30),(2,blankt),(2),(83),(1),52,XLIVs. Samtida halvfranskt band med initialerna J.N.H. vid ryggens fot. Första 2 bladen skurna med smal yttermarginal. Lagerfläckad. Några blyertsnoteringar. Ägaretikett på titelbladet (J.N. Hoffmann). Något nötta pärmpapper.

[ ATA: 10684 ] Pris: 400 SEK

(ingen författare) Sjölagh Som then Stormächtigste konung och herre herr Carl then Elffte, Sweriges, Giöthes och Wändes konung, Åhr 1667 hafwer låtit författa, af Trycket utgå och Publicera: Efter mångens Begäran af nyo omtryckt, Medh Förökning af åtskillige Kongl. May:ts Stadgar och Förordningar. Stockholm, Å nyo tryckt i Kongl. Tryckeriet, 1785. (18),246s. 12:o. Samtida något nött halvfranskt band med fem upphöjda bind. Titelskylt med SJÖLAGH i guld och två guldlinjer i övrigt svarta linjer. Främre pärmen med längsgående brytveck. Namnteckningar på doublure och försättsbladet, Exlibris Sten Westerberg.

[ ATA: 11379 ] Pris: 1400 SEK

(ingen författare) Instructions-punkter för Constaplar wid kongl. Swea Artilleri-Regemente. Stockholm, Norstedts 1846. (2),38,(2)s. Tvär oktav. Oskuren och ouppskuren, utan omslag. Något solkig.

[ ATA: 11901 ] Pris: 500 SEK

(ingen författare) Topografiska och statistiska uppgifter om Örebro län. Norstedt & söner, Stockholm 1844. 81 s. Häftad. Namn på titelbladet. Tejpad rygg.

[ ATA: 21871 ] Pris: 150 SEK

(ingen författare) Kongl. Maj:ts krigs-articlar för des krigsmakt til lands och sjös. + Kongl. Maj:ts nådiga circulaire... Stockholm, Norstedts 1836. 160 + 32s. Hårt nött, söndrigt band. Namn & stämpel på främre pärmens insida.

[ ATA: 24548 ] Pris: 150 SEK

(ingen författare) Kongl. Maj:ts förnyade krigs-articlar, til efterrättelse för arméen och flottorne i Swerige, Finland och Pomern. + Register... Stockholm 1795. 157,(1) + 54 s. Pappersomslag. Stämpel på främre omslagets insida .

[ ATA: 24550 ] Pris: 300 SEK

(ingen författare) Handbok för hyttearbetare, sammandragen utur sednare delen af Garneys omarbetade handledning i Swenska Masmästeriet. Fahlun 1827. (8) 200 s. Enkelt halvfranskt band utan ryggtitel.

[ ATA: 26699 ] Pris: 600 SEK

(ingen författare) LA PETIT MAISON RUSTIQUE, ou cours théoretique et pratique d'agriculture, d'économie rurale et domestique. I-II. Seconde édition, refondue, corrigée et considérablement augmentée. Paris 1805. 2 volumes. lxxi, 421 pp. + 6 fold out plates., 567 pp. + 6 fold out plates. (4). Nice private green half claf. In good condition. Ellegant bookplate to inside of front boards (Säfstaholms bibliothek).

[ ATA: 32418 ] Pris: 1500 SEK

(ingen författare) Topografiska och statistiska undersökningar om Westerås län. Stockholm 1842. 87 s. + utvikabar tabell. Förlagets gråpappomslag. Något nött. Inlagan något lagerfläckad.

[ ATA: 34644 ] Pris: 100 SEK

(ingen författare) Das malerische und romantische Deutschland I - X. 2. Auflage. Leipzig 1846. 128pp, 33plates + 200pp,28 plates + 205,(1),30 plates + 192pp,30 plates + 168pp,30 plates + 182,(2),30 plates + 191,(1)pp,30 plates + 376pp,61 plates + 270pp,60 plates + 392pp,60 plates. 10 volumes bo 10 volumes bound in 6. Contemporary gilt half leather. 10 volumes bound in 6. Contemporary gilt half leather.392 steel engravings. Very crisp, clean copy. Spine of volume X a little worn. Page size 18,6 x 13 cm.

[ ATA: 38900 ] Pris: 75000 SEK

(ingen författare) Handlingar rörande Skandinaviens Historia. Elfte delen.. Nya handlingar rörande Skandinaviens Historia. Första delen. Stockholm 1824. (14), 347, (1)s. + utvikbar plansch. Senare klotband. Några noteringar i rött eller grönt.

[ ATA: 48327 ] Pris: 200 SEK

(ingen författare) Handlingar rörande Skandinaviens historia. Tredje delen. + Kronologiskt register öfver tryckta handlingar i Svenska historien. Tredje Afdelningen. Som innehåller Handlingar ifrån 1351 till och med 1384. Stockholm 1817. (8), 304, 48s. + 2 utvikbara planscher. Senare klotband. Lagerfläckad.

¶ Innehåller bl. a. Om de äldre Svenska Riddare-Orden; Handlingar rörande Dalkarlarnas Uppror år 1745.

[ ATA: 48328 ] Pris: 300 SEK

(ingen författare) Handlingar rörande Skandinaviens historia. Fjerde delen. + Kronologiskt register öfver tryckta handlingar i Svenska historien. Fortsättning af Tredje Afdelningen. Som innehåller Handlingar ifrån 1385 till och med 1400. Stockholm 1817. (8), 350, (2), 20s. + 2 utvikbara planscher. Lagerfläckad. En del markeringar i rött eller grönt.

[ ATA: 48329 ] Pris: 400 SEK

(ingen författare) Kyrkio-lag och ordning som then stormächtigste konung och herre herr Carl then elofte Sweriges Göthes och Wändes konung &c åhr 1686 hafwer låtit författa och åhr 1687 af trycket utgå och publicera. Jemte ther til hörige stadgar. Sthlm, Johan Georg Eberdt (1687). (8),229,(45)s. Kvarto. Senare enkelt halvfranskt band, s.k. provinsband. Blank rygg. Exlibris Tor Andrae. Lite fläckad inlaga.

[ ATA: 48330 ] Pris: 900 SEK

(GRANBERG, P. A.), Skandinaviens krigs-historia. Stockholm, Elméns och Granbergs Tryckeri, 1821. På N. Juréns förlag. (8),348s. Nött halvfranskt band. Lagerfläckar.

[ ATA: 24546 ] Pris: 500 SEK

(SALANDER, ERIC), Salus patriæ, eller Sweriges Wälfärd, genom högstwårdande förbätringar/ wid the almänna närings-fång: landtskiötzel/ bärgwärk/ handtwärk och handel. Stockholm 1741. (16),144,149,(1)s. Samtida halvfranskt band med 5 upphöjda bind. Halva översta delfältet på ryggen med fläck. Ryggens överkant med liten skinnförlust (shaved). Bortskrapad namnteckning överst på främre pärmens insida. Sista c:a 10 bladen svagt fläckade i nedre högra hörnet. Några fläckar i övrigt gott skick.

[ ATA: 30886 ] Pris: 3500 SEK

(SEFSTRÖM, A.G.), Några blad till historien om Läsarne med afseende fästadt på de inom Helsingland wistande. Fahlun, P.A. Huldbergs Boktryckeri 1841. 168s. 12:o. Senare (1900-tal) grönt klotband (Östermalms bokbinderi). 2 svaga fläckar på titelbladet. Lagerfläckad.

[ ATA: 24152 ] Pris: 2500 SEK

(STRINNHOLM, A.M.), Svenska folkets historia från äldsta till närvarande tider 1-5. Stockholm, Johan Hörberg 1834-1854. (16),619,(1) + (4),683,(1), två utvikbara kartor + (6),891,(1) + (8),699,(1) + (4),351,(1),289,(3)s. Samtida halvfranska band. Del 1 och 2 har från del 3-5 avvikande blindpressning på ryggarna. Samtliga fem volymer med enhetlig guldornering. Del 1 och 2 med ryggtitel: Svenska folkets historia, del 3-5 med ryggtitel: Svens. folkets historia. Del 1 och 2 med gröna marmorerade snitt, del 3-5 med bruna marmorerade snitt. Falsarna till del två har släppt några centimeter från ryggens huvud räknat. Något nötta ryggar. Spår av borttagen etikett på första volymens bakre doublure, avfärgad på eftersättsbladet. Namnteckning bortraderad från samtliga bands försättsblad, med liten pappersförlust i del 3-5.

¶ 5 volymer. Allt som utkom.

[ ATA: 10407 ] Pris: 2000 SEK

[ÖSTBERG, Charlotte] Om odling af mullbärsträd och silkesmaskar i Swerige. Stockholm, Elmén & Granberg 1824. 23,(1)s. 12:o. Oskuren i gråpappersomslag.

[ ATA: 39793 ] Pris: 2500 SEK

[BENEKENDORF, Karl Fr von], Theoretisk-Praktisk Underwisning, om det nyare och rätta Skogshushållningssättet, så för Staten som för Private Skogsägare och deras Skogsbetjening, af Författaren till Oeconomia Forensis. Öfwersatt och utgiven af Carl M. Schoerbing. Stockholm, Ecksteinska Boktryckeriet, 1822. LXVII,(5),504s. Senare halvfranskt band med Skogshushålln. Sättet. och siffran 82. i guld på ryggen. Inskrift på doubluren: V. Löfsta Socken Bibliotek. Ryggen något nött. Lagerfläckad.

[ ATA: 11055 ] Pris: 750 SEK

[MARANA, Giovanni-Paolo], L´Espion Turc dans les Cours des Princes Chrétiens, ou lettres et Mémoires d´un Envoyé secret de la Porte dans les Cours de l´Europe, où l´on voit les découvertes qu´il a faites dans toutes les Cours où il s´est trouvé, avec une Dissertation curieuse de leurs Forces, Politique & Religion. Traduit de l´Anglois. Treiziéme Edition augmentée dans le corps de l´Ouvrage, & enrichie de figures convenables au sujet. Cologne, Chez Erasme Kenkus 1711. 12:o. 6 frontispieces + 27 plates (3 folding). Contemporary worn calf. One folding plate with tear. Paper tickets at the foot of all spines. Volume 1 & 2 with slightly differing spines.

[ ATA: 12936 ] Pris: 5600 SEK

[UNGE, OTTO SEBASTIAN VON], Wandring genom Dalarne, jemte författarens resa söderut. Andra, tillökta upplagan. Stockholm, 1831. (2),445,(1)s. + 16s. förlagsreklam för Zacharias Haeggström (tryckta 1827-1829). Senare, rikt guldornerat, halvfranskt band med 5 upphöjda bind (Levin, Upsala). Delvis borttagen namnteckning på titelsidan, med pappersbit klistrad på både fram och baksidan av titelbladet. I övrigt mycket gott skick.

[ ATA: 48800 ] Pris: 1200 SEK

/NYGREN, Julius Aug./ Bihang till husläkaren innehållandeAnwisning för Allmänheten att, då läkarebiträde saknas, på tjenligaste sätt behandla de fleste och wanligaste af yttre wåld samt af wåldsam muskelansträngning, uppwäckta Skador (Rubbningar, Sår eller Söndringar) hos Menniskans kroppsdelar, utgifwet af En Praktisk Läkare. Öbergs förlag, Stockholm 1839. (6),114,(2)s + (2)s reklam. Oskuren i tryckt originalomslag. Omslaget nött; det främre även med revor och pappersförluster, i nedre högra hörnet pappersförlust in i den tryckta ramen.

[ ATA: 4477 ] Pris: 400 SEK

ÖDMANN, Samuel, Strödda försök öfwer Nya testamentets heliga skrifter. Andra bandets första häfte och andra häfte. Andra upplagan. Strengnäs 1806. 232 + 226 (14) s. Två häften i ett halvfranskt band. Bandet något nött.

[ ATA: 32133 ] Pris: 100 SEK

AGARDH, C.A., Lärobok i botanik. Malmö, Thomsons Boktryckeri, Gleerups förlag 1829-1830. (16),416s + 4 planscher. Guldornerat och blindpressat halvfranskt band. Exlibris Säfstaholms bibliothek. Delvis lagerfläckad.

¶ Endast del 1 (av 2).

[ ATA: 11376 ] Pris: 750 SEK

ANDERSEN, H. C., Ahasverus. Kjöbenhavn, Reitzel 1848. (8),158s. Elegant grönt guldornerat halvfranskt band . Präglat på ryggens fot: Rosenvold. Namnteckning på första blanka bladet: Paul V. Rubow. Exlibris. Lagerfläckad. Gulplettet.

[ ATA: 51318 ] Pris: 1500 SEK

ARNEMAN, J., System uti Chirurgien. Öfversättning af Jac. Sönnerberg. Joh. Crist. holmberg, Stockholm, 1801. (12),276s. Samtida halvfranskt band med guldornerad rygg. Något nött. Namnteckning på försättsbladets andra sida. Två sigillstämplar på titelbladet, en litet kladdig dito på sidan 1. Bandets skinnhörn har fläckat ett par blad både i början och i slutet.

[ ATA: 6932 ] Pris: 1400 SEK

BACKLUND, J., Försök på vers och prosa, till Herr- och Bondpraktika eller Pragmatisk Läsebok för hvem som helst. På grund af Uplands Läns Kongl. Hushållningssällskaps täflings-uppgifter författadt och samma Sällskap tillegnadt af a b c d & C:o. Andra Upplagan. Upsala, Sw. P. Leffler, 1840. VIII,218s. Samtida halvfranskt band. 8 mm av ryggens huvud saknas. Första 20 sidorna med lätt stött övre högra hörn. Sista bladet med ett par veck.

[ ATA: 48715 ] Pris: 600 SEK

BERCH, Carl Reinhold, Tal, om svenska myntets ålder. Hållit för Kong. Svenska Vetenskaps Academien ... den 11 Aug. 1753. Stockholm, Lars Salvius 1753. (2),35,(3)s. Tagen ur band. Lagerfläckad. Hål på ss.33-34 med förlust av 2 halva bokstäver.

[ ATA: 48792 ] Pris: 400 SEK

BIERKÉN, Johan af, Historia om England ifrån Julii Caesars tid till 1760: sammandragen af Johan af Bierkén I-III. Stockholm, Carlbohm 1805-1806. 478, (2) + 426,(2) + 495,(1)s. Samtida guldornerade halvfranska band. Modernt exlibris, gammal namnstämpel. Eftersättsbladen saknas. liten reva längst ner i vänstra marginale på sista bladet i del II, berör inte texten. 20 första sidorna i del III med små veck i övre högra hörnet, berör ej texten.

¶ Ett vackert ex.

[ ATA: 46226 ] Pris: 1500 SEK

BIURMAN, Georg, Vägvisare til och ifrån alla städer och namnkunniga orter, uti Svea- och Götariken, samt Stor-Furstendömet Finland; jämte tvänne uti koppar stuckne väg-chartor, efter skedde vägmätningar upprättad. Stockholm, Johan Georg Lange, 1776. (2),112,(36)s + 2 utvikbara kartor. Samtida halvfranskt band med fem upphöjda bind. Yttersta hörnet på sidan 51-52 borta (cirka 1 kvadratcentimeter) Små revor vid infästningen av kartorna. Några svaga fläckar på kartorna. Mycket bra exemplar.

[ ATA: 51560 ] Pris: 2750 SEK

BJÖRKMAN, P., Beskrifning öfver Wermland, innefattande historiska, geografiska, politiska, ecclesiastica och ekonomiska uppgifter samt statistiska tabeller, jemte inledning om wermländningarnas lynne, karaktér och dialekt, m. m. Carlstad J. Lundberg 1842. 224 (8) s. Halvfranskt band. Något snedläst och nött. Namnteckning. Fuktfläck å första tio samt sista tio bladen.

¶ Förra delen (allt som utkom).

[ ATA: 39670 ] Pris: 750 SEK

BOHLIN, A. (utg.), Mälaren med dess stränder och öar samt närmaste omgifningar. En handbok för resande. Stockholm, Hjerta 1843. 191s. Senare klotryggsband med vackert marmorerat pärmpapper. .Stämplad: Upsala studentkårs bibliotek.

[ ATA: 3385 ] Pris: 600 SEK

BREMER, Fredrika, Nya teckningar ur hvardagslifvet. Fjerde delen: Hemmet eller familje-sorger och fröjder. I fyra afdelningar. (Komplett.) Stockholm Hjerta 1839. 2 volymer bundna i ett halvfranskt band. 366 + 241 s. Ett ark (s. 251-254) i första volymen löst. Bandet och ryggtitelfältet något nött.

[ ATA: 26695 ] Pris: 1400 SEK

CARR, John, A Northern Summer; or Travels Round the Baltic, Through Denmark, Sweden, Russia, Preussia, and Part of Germany, in the Year 1804. London Richard Phillips 1805. XI, 480 pp. Illustrated with 11 plates. Later elegant half calf (G. Hedberg, Stockholm). Prev. owner's bookplate mounted on inside of front board. Old signature on titlepage (Robert Moore). First blank leaf missing as often. Stains to some pages, but over all nice and bright pages. In good condition.

[ ATA: 26694 ] Pris: 5000 SEK

CATTEAU-CALLEVILLE, J.P., Tableau de la mer Baltique concidérée sous les rapports physiques, géographiques, historiques et commerciaux, avec une carte, et des notices détaillés sur le mouvement général du commerce, sur les ports les plus importans, sur les monnaies, poids et mesures A Paris, chez Pillet, Imprimeur-Libraire, Rue Christine No 5. 1812. xvi, map, 355, (1) + (4), 290, 3 folding tables,291-358,(2). Contemporary half-calf with gilt spine. Very nice copy. Minor tear (2 centimeters) to map.

[ ATA: 10000 ] Pris: 4800 SEK

CORNELIUS NEPOS. Cornelius Nepos De Vita excellentium imperatorum recte tandem captui puerorum accommodatus. Eller Tydelig och efter Ungdomens Begrep omsider rätt inrättad Förklaring öfwer Cornelius Nepos Jemte et Trefaldigt Register, accurate Land-Chartor , Och et säskildt dertil hörande Index, Samt En för Ungdomen nyttig Anwising. Andra upplagan förbättrad. Wästerås Johan Laur Horrn 1770. Frontespis, (30), 420, (92) + 4 utvikningsbara kartor. Samtida halvfransktband med fyra upphöjda bind. Något nött rygg. Samtida namnteckning och tillskrift å insida av främre pärm.

[ ATA: 39306 ] Pris: 600 SEK

DAHLMAN, G.T., Den Färdige Trädgårdsmästaren, Eller Nödige Wettenskaper För Träd- Kiöks- Humble- och Orangerie- Gårds Arbetare, Allom dem til tienst som äro Älskare deraf, och Willia sig i sådane saker närmare kunnoge giöra. Stockholm, Benj. Gottl. Schneider 1728. (8) + 230 + (2)s. De sista två sidorna Boktryckare Schneiders tillsaluhållna böcker Delvis lagerfläckad och mörknad inlaga. Senare (c:a 1800) halvfranskt band.

[ ATA: 8450 ] Pris: 8500 SEK

DEL RIO, Martino, Disqvisitionum Magicarum libri sex. Lugduni, apud Ioannem Pillehotte 1608. (24), 554, (3)pp. Text in 2 columns. Folio. 340x215mm. Nice engraved title. Very worn and repaired full calf binding Early large edition. 340x215mm. Worm hole in the firat c:a 30 pages with loss of some letters. A few small stains on page (8) covering interesting parts of the human body on a small illustration. Some foxing.

[ ATA: 45305 ] Pris: 20000 SEK

DICKSON, R. W., Practical Agriculture; or, A Complete System of Modern Husbandry: With the Best Methods of Planting, and the Improved Management of Live Stock. Illustrated by Numerous Engravings. A New Edition In two Volumes. London 1807. 2 volumes. xliii (1), 650 + xxiii, 767 + appendix of 64 pp. Engravings b/w and color. Private later cloth. Front missing from volume one; else a complete set. Text and engravings in volume one partly with heavy foxing.

[ ATA: 41768 ] Pris: 3500 SEK

DURAEUS, Samuel, Utkast til föreläsningar öfver naturkunnigheten. Upsala 1759. (4) 204 (8) s. 7 utvikbara planscher som dock är slarvigt vikta. 1 plansch saknas. Nött samtida halvfranskt band.

[ ATA: 39672 ] Pris: 700 SEK

ENVALLSSON, Carl, Svenskt musikaliskt lexikon, efter grekiska, latinska, italienska och franska språken. Stockholm 1802. (8),XIV,346,(14)s. + 14 graverade planscher (4 utvikbara). Helt oskuren i grått pappband. ss. 241-242 med reva in i texten. Utgallrad från Kalmar stadsbibliotek med små stämplar.

[ ATA: 51571 ] Pris: 1500 SEK

EPIKTETUS, Epicteti enchiridion et cebetis tabula, graece et latine, prioibus editionibus emandatiora et auctiora. Guelferbyti, supmpt. Io. Christophori Meisneri. 1756. (2),378pp.12:o. Somewhat worn marbled paste board, blank spine. Right side of title page cut close to text, nothing missing.

[ ATA: 48719 ] Pris: 700 SEK

FISCHERSTRÖM, Joh., Utkast til beskrifning om Mälaren. Stockholm 1785. (4),449,(19)s. Halvfranskt band. Övre högra hörnet litet stött. Skinnet på ryggens översta centimeter saknas. Namn och exlibris på främre pärmens insida.

[ ATA: 48929 ] Pris: 1500 SEK

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006