ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 22456 träffar.

1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ÅÄÖ...



ÅSBRINK, Gustav, Sveriges statsbanor. Övre Norrland Långsele-Riksgränsen med anslutande linjer. Resehandbok. Stockholm 1917. 210,(2)s. Illustrerad. Häftad. Något nött.Namnstämpel på främre omslaget och titelbladet. Några blyertsstreck.

[ ATA: 55641 ] Pris: 100 SEK

ÅSLUND, Leif, Magnus Gabriel De la Gardie och vältaligheten. Akademisk avhandling. Uppsala 1992. 262 s. Häftad.

[ ATA: 4595 ] Pris: 75 SEK

ÅSTRÖM, Harald, H. C. Andersens genombrott i Sverige. Översättningarna och kritiken 1828-1852. Odense 1972. 176 s. Häftad. Med dedikation. Gott skick.

[ ATA: 48486 ] Pris: 75 SEK

ÅSTRÖM, Kell, Simrishamn 1945-1980. Den yttre miljön i stadskärnan. Lund 1981. 74s. Kvarto. Illustrerad. Stencilerad. Häftad. Namn på ttelbladet. Delrapport i forskningsprojektet STADSKÄRNANS OMVANDLING 1981. Några rader med highlightning.

[ ATA: 53612 ] Pris: 100 SEK

ÅSTRÖM, Paul (red.), Johannes Edfelt och antiken. Med kommentarer av Paul Åström. Paul Åströms förlag, Jonsered 1989. 267s. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 55154 ] Pris: 75 SEK

ÅSTRÖM, Paul (utg.), Brev från Gunnar Ekelöf. Paul Åströms förlag, Jonsered 1991. 108s. Häftad. Dedikation från utgivaren.

[ ATA: 55110 ] Pris: 60 SEK

ÅSTRÖM, Paul, Gunnar Ekelöf och antiken. Jonsered 1992. 871s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 53546 ] Pris: 125 SEK

ÅSTRÖM, Richard, Refsunds kyrka dess tillkomst och renovering. Författarens förlag 1927. (8),91s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 41871 ] Pris: 125 SEK

ÅSTRAND, Göran, Här vilar berömda svenskar. Uppslagsbok och guide. Ordalaget 1999. 191 (1) s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 40622 ] Pris: 200 SEK

ÅSTRAND, John, Huvuddragen av krigsförplägnadstjänstens utveckling. Stockholm 1927. 274s. + rättelselapp. Illustrerad. Häftad. Delvis blekt omslag. Militärlitteraturföreningens förlag 149.

[ ATA: 16263 ] Pris: 125 SEK

Ó Ceallaigh, Philip, Notes From a Turkish Whorehouse. Penguin Dublin 2006. 282 pp. Softcover.

[ ATA: 46639 ] Pris: 75 SEK

ÄNGEBY, Olof, Toppkonstans, erosionsytor och passdalar i Jämtland och Tröndelag. Gleerup, Lund 4,39pp. Lunds universitets årsskrift N.F. Avd 2. Bd 51. Nr9.

[ ATA: 9703 ] Pris: 90 SEK

ÄSCHYLOS. Agamemnon (auf Deutsch). Jena 1910. 160 pp. Softcover.

[ ATA: 24492 ] Pris: 90 SEK

AAGE, Christian, Italiensk öppning. Lund 1999. 252 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37543 ] Pris: 100 SEK

AAGE, Christian, Rockad med drottning. Tre böcker 2001. 216s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43070 ] Pris: 75 SEK

AAKJAER, Jeppe, Vadmalsfolk. Stockholm 1928. 218 s. Häftad. Nötta omslag.

[ ATA: 23994 ] Pris: 90 SEK

AALTO, Pentti, Notes on Methods of Decipherment of Unknown Writings and Languages. Helsinki 1945. 26 pp. Original wraoppers. In good condition.

[ ATA: 32257 ] Pris: 300 SEK

AAMUND, Jane, Kameleonten. Stockholm 2000. 342 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

[ ATA: 29721 ] Pris: 60 SEK

AASMA, Karin, Dragsmark och Bokenäs. Almqvist & Wiksell 1994. 102s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Sveriges kyrkor 218. Bohuslän. Lane härad.

[ ATA: 52503 ] Pris: 125 SEK

ABD-RU-SHIN, Im Lichte der Wahrheit. Gralsbotschaft I. Alexander Bernhardt, Vomperberg, Tirol 1949. 212pp. Publisher´s cloth with dust-jacket.

[ ATA: 4189 ] Pris: 250 SEK

ABDALLAH IBN AL-MUQAFFA, Kalila och Dimna. Alhambras klassiker 1993. xiv, 307s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 12736 ] Pris: 70 SEK

ABEL, Ulf (red.), Den ryska ikonen 1000 år. Stockholm 1988. 71 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 31472 ] Pris: 75 SEK

ABEL, Ulf (red.), Det gamla museet och utställningarna. Stockholm 1973. 124 s. Ill. Förlagets gröna klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 46577 ] Pris: 50 SEK

ABEL, Ulf, Politik, dagdröm och väder. Uppsala 1957. 60s. Häftad.

[ ATA: 10375 ] Pris: 50 SEK

ABELE, Inga, Högvatten. Ariel 2009. 272s. Häftad.

[ ATA: 50819 ] Pris: 125 SEK

ABELL, Aage, Zur Protokoll des Kleinen Reichsrats in Kopenhagen am 26. Dezember 1863. Sonderdruck aus Zeitschrift der Gesellschaft für Schleswig-Holsteiniscvhe Geschichte Band 95 1970. pp. 213-228. Softcover.

[ ATA: 25159 ] Pris: 60 SEK

ABELLI, Bror, Mirakelresor genom tidlösheten. n uppenbarelsebok om livet, meningen, målet. Järna 1956. 248 s. Häftad. Mycket blyertsunderstrykningar. Namnteckning.

[ ATA: 44478 ] Pris: 125 SEK

ABENIUS, Margit, Drabbad av renhet. En bok om Karin Boyes liv och diktning. Tusende. Stockholm 1950. 431s. Förlagets halvklotband. Något snedläst.

[ ATA: 10280 ] Pris: 75 SEK

ABENIUS, Margit, Memoarer från det inre. Stockholm 1963. 240 s. Häftad.

[ ATA: 27048 ] Pris: 60 SEK

ABHAYADATTA, Buddha's Lions. Dharma Publishing, Berkeley 1979. (vi-xv), 406pp. Cloth with dustjacket.

[ ATA: 15768 ] Pris: 200 SEK

ABILDGAARD, P. C./ WIBORG, E., Inledning till allmän naturkunnighet. Till swenska ungdomens tjenst öfwersatt af Olof Lindén. Stockholm, Marquard, 1802. XVI,319,(7)s. Halvfranskt band. Biblioteksstämplar på försätts- och titelblad.

[ ATA: 54829 ] Pris: 500 SEK

ABITZ, E. A. / Stig Iuul / Vilh. Boas / Torben Lund / A. Vinding Kruse (red.), Festskrift till O. A. Borum 30 juli 1964. Köpenhamn 1964. 594 s. Förlagets klotryggsband. Gott skick.

[ ATA: 50060 ] Pris: 150 SEK

ABORELIUS, Anders, Edith Stein. Biografi och texter. Helsingborg 1983. 167 s. Häftad. Namnteckning å insida av främre pärm; övrigt i gott skick.

[ ATA: 32172 ] Pris: 200 SEK

ABRAHAM, Gerald, Åtta sovjetkompositörer. Stockholm 1947. 150 s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 14150 ] Pris: 60 SEK

ABRAHAM, William J., An Introduction to the Philosophy of Religion. Prentice-Hall 1985. 258 pp. paperback.

[ ATA: 16858 ] Pris: 150 SEK

ABRAHAM, William J., An Introduction to the Philosophy of Religion. Prentice Hall 1985 Reprint. xiv,258pp. Softcover. Underlinings in ballpoint.

[ ATA: 51552 ] Pris: 75 SEK

ABRAHAMS, Peter, Över svart is. Stockholm 2000. 332 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 47821 ] Pris: 90 SEK

ABRAHAMSON, Erik, Västsvenska ordstudier. Uppsala 1936. viii, 185 s. Häftad. (Nordiska texter och undersökningar 8).

[ ATA: 6352 ] Pris: 90 SEK

ABRAHAMSSON, Bengt, Varför finns organisationer? Kollektiv handling, yttre krafter och inre logik? Lund 1992. 270 s. Häftad. Namnteckning. Gott skick.

[ ATA: 27211 ] Pris: 125 SEK

ABRAHAMSSON, Britt-Louise, Demens - omsorg och omvårdnad. Stockholm 2003. 142 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 42636 ] Pris: 250 SEK

ABRAHAMSSON, Hans, The Origin of Death. Studies in African Mythology. Uppsala 1951. 178 pp. Ill. Quarto. Soft covers. Studia Ethnographica Upsaliensia III.

[ ATA: 9317 ] Pris: 300 SEK

ABRAHAMSSON, Tore, Mellan bygd och vildmark. Om livet på fjällägenheten Biellojaure. Särtryck ur STF:s årsskirft 1980. s. 95-114. Ill. Häftad med original omslag.

[ ATA: 37641 ] Pris: 75 SEK

ABRAHAMSSON, Tore, Kebnekaise. Norstedts 1968. 280s. Illustrerad. Förlagets dekorerade papband.

[ ATA: 51035 ] Pris: 100 SEK

ABRAMS, Irwin (Ed.), Nobel Lectures: Peace 1981 - 1990. Singapore 1997. 292 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 14785 ] Pris: 90 SEK

ABREU, Laurinda (ed.), European Health and Social Welfare Policies. Compostela Group of Universities 2004. 533pp. Softcover.

[ ATA: 51848 ] Pris: 100 SEK

ABSE, Joan, John Ruskin. Knopf, New York 1981. 364pp + plates. Publishers cloth-backed boards with dust-jacket.

[ ATA: 10607 ] Pris: 125 SEK

ABSE, Wilfred, Hysteria and Related Mental Disorders: An Approach to Psychological Medicine. Bristol John Wright 1966. xii, 280 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 49601 ] Pris: 100 SEK

ABUKHANFUSA, Karin m.fl. (red.), Arkiv hemma och ute. Stockholm 1995. 335 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 29788 ] Pris: 75 SEK

ABUKHANFUSA, Kerstin m.fl. (red.), Att resa i arkiven. Stockholm 2004. 270 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 44559 ] Pris: 125 SEK

ABUKHANFUSA, Kerstin m.fl. (red.), Kyrka, helgon och vanliga dödliga. Stockholm 2003. 330 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 44562 ] Pris: 90 SEK

ABUKHANFUSA, Kerstin m.fl. (red.), Spåren efter Nobel. Stockholm 2001. 298 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 44563 ] Pris: 100 SEK

ABUKHANFUSA, Kerstin m.fl. (red.), Arkivkonst. Stockholm 2000. 304 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 44564 ] Pris: 125 SEK

ABUKHANFUSA, Kerstin m.fl. (red.), Skuggsidor. Sjukdom, nöd och utanförskap i arkiven. Stockholm 1999. 302 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 44565 ] Pris: 100 SEK

ABUKHANFUSA, Kerstin m.fl. (red.), Krig och fred i källorna. Stockholm 1998. 304 s. Ill.Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 44566 ] Pris: 100 SEK

ABUKHANFUSA, Kerstin m.fl. (red.), Grannar emellan. Stockholm 1997. 312 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 44567 ] Pris: 75 SEK

ABUSABIB, Mohamed A., African Art an Aesthetic Inquiry. Dissertation. Uppsala 1995. 171 pp. Softcover. In good condition. (Aesthetica Upsaliensia 6).

[ ATA: 140 ] Pris: 200 SEK

ACCATTOLI, Luigi, When A Pope Asks Forgiveness: The Mea Culpa's Of John Paul II. New York 1998. xxiv, 258 pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 47860 ] Pris: 75 SEK

ACERBI, Joseph, Travels through Sweden, Finland and Lapland, to the North Cape, in the years 1798 and 1799. I - II. London, Joseph Mawman 1802. xxiv + 396 +viii + 380pp. + Frontespiece and 15 plates and large folding map. Quarto. Nice 20th century dark green half calf with raised bindings. Frontispiece foxed and, together with all illustrations in volume one, waterstained in lower left corner, approximately 14 squarecentimeters, not affecting the text. The text is clean, just the plates are stained in one corner.Volume 2 is clean. Broad margins. A nice copy.

¶ 2 volumes.

[ ATA: 36606 ] Pris: 11500 SEK

ACHAAN CHAH, A Still Forest Pool. The Insight Meditation of Achaan Chah. Compiled & Edited by Jack Kornfield & Paul Breiter. The Theosophical Publishing House. 3rd Quest Printing 1987. xx,193pp. Softcover. Name stamp on small title. Some pencil markings.

[ ATA: 52820 ] Pris: 75 SEK

ACHIESER, N. I., Theorie der linearen operatoren im Hilbert-Raum. Zweite, unveränderte Auflage, Akademie- Verlag, Berlin 1958. XIV,369,(1)pp. Publisher´s cloth. Hardcover. Underlinings in Pencil.

[ ATA: 52097 ] Pris: 150 SEK

ACKERMAN, Robert, J.G. Frazer His Life and Work. Cambridge University Press 1990. 348 pp. Paperback. Worn covers.

[ ATA: 8283 ] Pris: 90 SEK

ACKLAND, Rodney / Elspeth Grant, The Celluloid Mistress or The Custard Pie of Dr. Caligari. London 1954. 264 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Dj is damaged with paper loss.

[ ATA: 32648 ] Pris: 90 SEK

ACKRÉN, maria, Territoriella autonomier i världen. En empirisk studie över de självstyrda områdena i världen. Åbo 2005. 162 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 48013 ] Pris: 350 SEK

ADAM ELSINGER. Werk, künstlerische Herkunft und Nachfolge. Frankfurt 1967. 128 pp. + 184 plates. Softcover.

[ ATA: 30735 ] Pris: 100 SEK

ADAM VON SANKT VIKTOR, Sämtliche Sequenzen. 2. Auflage. Kösel-Verlag 1955. 390,(2)pp. Publishers blue cloth. No dustjacket.

[ ATA: 23679 ] Pris: 200 SEK

ADAM, Karl, Das Wesen des Katholizismus. Neunte auflage. Otto Walter 1944. 304pp. Publishers cloth with dust-jacket. Dust-jacket a little damaged.

[ ATA: 2812 ] Pris: 90 SEK

ADAM, Karl, Gesammelte Aufsätze. Zur Dogmengeschichte und Theologoie der gegenwart. Herausgegeben von Dr. FRITZ HOFMANN. Literar. Institut P. Haas & Cie, K.-G, Augsburg 1936. 423pp. Publishers cloth.

[ ATA: 2813 ] Pris: 150 SEK

ADAMEK, Stanislaw A., Die Ideologie des Rechts. Stockholm 1944. 443 pp. + fold out tables. Original wrappers. Uncut and in very good condition.

[ ATA: 35195 ] Pris: 400 SEK

ADAMS, Edward B. (ed.), Hungba Nolbu: Two Brothers and Their Magic Gourds. Korean Folk Story For Children. Illustrations by Choi, Dong Ho. Seoul 1981. 32 pp. Ill. Publihsre's decorated hardcover. Very good condition.

[ ATA: 46995 ] Pris: 200 SEK

ADAMS, Edward B. (ed.), Shim Chung: Blindman's Daughter. Korean Folk Story For Children. Illustrations by Choi, Dong Ho. Seoul 1981. 26 pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. Very good condition.

[ ATA: 46996 ] Pris: 100 SEK

ADAMS, Edward B. (ed.), Kyunwoo Chiknyo: Herdbay and Weaver. Korean Folk Story For Children. Illustrations by Choi, Dong Ho. Seoul 1981. 32 pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. Very good condition.

[ ATA: 46997 ] Pris: 100 SEK

ADAMS, Herbert, Den svartklädda damen. Detektivroman. Stockholm 1935. 222 s. Förlagets halvfranska band. Snedläst och något nött.

[ ATA: 34802 ] Pris: 60 SEK

ADAMS, James, Taking the Tunnel. Signet 1994. 404 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47499 ] Pris: 50 SEK

ADAMS, Randall, Medförfattare William och Marilyn Mona Hoffer, Dödscell i Dallas. Bonniers 1991. 366,(2)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 16702 ] Pris: 90 SEK

ADAMS, Richard, Shardik. Stockholm 1977. 471 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 28437 ] Pris: 60 SEK

ADAMSON HOEBEL, E., Das Recht der Naturvölker. Eine vergleichende Untersuchung rechtlicher Abläufe. Freiburg 1968. 438 pp. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 8034 ] Pris: 150 SEK

ADAMSON, Monica/ Lars GRIP/ Cecilia MODIG/ Hans NESTIUS (red.), När botten stack upp. Om de utslagnas kamp för frihet och människovärde. Gidlunds 2004. 282s. Illustrerad. Häftad. Biblioteks- och utgallringsstämplar.

[ ATA: 52883 ] Pris: 75 SEK

ADDISON, Joseph / Richard Steele, Sir Roger de Coverly. Stockholm 1959. 135 (3) s. Pocket. Namnteckning.

[ ATA: 37165 ] Pris: 50 SEK

ADELCREUTZ, Rolf / Lars Fahlén / Marika Stolpe / Jeppe Wikström (red.), En dag i Sverige. 3000 fotografier - 24 timmar. Max Ström 2003. 256 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 27881 ] Pris: 200 SEK

ADELSKÖLD, Cl., Utdrag ur mitt dagsverks- och pro diverse-konto. Lefnadsminnen 1 - 4. Andra af författaren reviderade upplagan. Bonniers, Stockholm 1899-1901. 352+496+386+540s. + planscher. Röda guldornerade halvfranska band. Bundna i två band. 2 volymer Spricka i bakre falsen på andra volymen, cirka 2 centimeter, inget störande.

¶ 2 volymer

[ ATA: 3392 ] Pris: 450 SEK

ADKINS, Lesley & Roy, Egyptens nycklar. Jakten på hieroglyfernas gåta. W & W 2001. 384s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53648 ] Pris: 75 SEK

ADLARD, Mark, Helt om! Bernces 1974. 253 s. Häftad. Kraftig kanstöt. Inlagan krispig och behaglig.

[ ATA: 12628 ] Pris: 60 SEK

ADLER-KARLSSON, Gunnar, Sverige världens mest framgångsrika kapitalism? Stockholm 1988. 88 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 31034 ] Pris: 150 SEK

ADLER, Paul, Saucer Hill. Avon 1979. 208 pp. Paperback.

[ ATA: 47370 ] Pris: 50 SEK

ADLER, Polly, Ett hus men inget hem. Stockholm, Forum 1955. 293 s. Förlagsinbunden. Något nött.

[ ATA: 21453 ] Pris: 75 SEK

ADLERFELT, Gustaf, Karl XII:s krigsföretag 1700-1706. Stockholm 1919. XXXVII, 414 s. Häftad. Namnteckning. Liten skada å rygg. Tejpförsätrkning å insida av bakre omslag.

[ ATA: 41249 ] Pris: 200 SEK

ADLERZ, Gottfrid, Svenska fjärilar i urval. Ljus, Stockholm 1905. 156s. + 54 kolorerade planscher. Förlagets klotband. Namnteckning och år på titelbladet. Obetydlig fläck på främre snittets nedersta 2 centimeter. Något nött.

[ ATA: 37667 ] Pris: 1500 SEK

ADMONI, Wladimir, Der deutsche Sprachbau. 3. Auflage. Verlag C.H. Beck, München 1970. XII, 322pp. Original wrappers. Handbücher für das Studium der Germanistik.

[ ATA: 9766 ] Pris: 200 SEK

ADORNO, Theodor W., Eingriffe. Neun kritische Modele. 6 Auflage. Frankfurt 1970. 173 pp. Softcover with dj.

[ ATA: 25603 ] Pris: 90 SEK

ADORNO, Theodor W., Noten zur Literatur II. 9-12 tausend. Frankfurt 1965. 235 (5) pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 33241 ] Pris: 100 SEK

ADORNO, Theodor W., Noten zur Literatur III. 6-9 Tausend. Frankfurt 1966. 208 (8) pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 33242 ] Pris: 100 SEK

ADORNO, Theodor W., Egentlighetsjargongen. Till den tyska ideologin. Symposion 1996. 150 s. Häftad. Lätt fuktad i nedre marginal.

[ ATA: 33717 ] Pris: 100 SEK

ADORNO, Theodor W., Philosophie der neuen Musik. Frankfurt 1978. 200 (8) pp. Paperback. In good condition. (Stw 239).

[ ATA: 39728 ] Pris: 100 SEK

ADORNO, Theodor W., Negative Dialektik. Suhrkamp 1980. 408 (8) pp. Paperback. Very good condition. (Stw 113).

[ ATA: 48972 ] Pris: 125 SEK

ADRIANSON, Jan, Världen som varseblivning. En omvänd betraktelse. Saxberget 1998. 206 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 29833 ] Pris: 100 SEK

AF GEIJERSTAM, Claes, Popular Music in Mexico. Dissertation. Uppsala 1976. 187 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 20353 ] Pris: 125 SEK

AF KLINTBERG, Bengt (red.), Hallå där - köp blåbär. Rim och ramsor sammanställda av Bengt af Klintberg. Stockholm 1980. 226 (2) s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 30706 ] Pris: 60 SEK

AF KLINTBERG, Bengt / Georg Sessler, Sagan om Rane. Stockholm 1990. 36 s. Ill. Förlagets pappband. Tillskrift å insidan av främre pärm.

[ ATA: 42992 ] Pris: 75 SEK

AF TROLLE, Ingrid, Hundens kalender. Norberg 1969. 112 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 21941 ] Pris: 60 SEK

AF TROLLE, Ulf, Mot en internationell konkurrenskraftig akademisk utbildning. Lund 1993. 367 s. Häftad. Något streckad.

[ ATA: 14259 ] Pris: 100 SEK

AF WIRSÉN, C. D, Kristina Högtids- och Helgedagar. En samling sånger och psalmer. Med teckningar af Jenny Nyström. Stockholm 1889. 63 (1) s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Samtida tillskrift å försättsblad; övrigt i mycket gott skick.

[ ATA: 38604 ] Pris: 125 SEK

AFANASIEV, Aleksandr (red.), Ryska erotiska folksagor. Stockholm 1994. 237 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 27399 ] Pris: 75 SEK

AFANASIEV, Viktor, Den vetenskapliga kommunismens grunder. Göteborg 1979. 350 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 48375 ] Pris: 70 SEK

AFGHANISTAN FÖRR OCH NU. En handbok. Utgivare: Svenska Afghanistankommitén. 1995. 320s. Illustrerad. Förlagets pappband.

[ ATA: 15657 ] Pris: 150 SEK

AFZELIUS, J. A., Engelsk grammatik. Tredje omarbetade upplagan. Stockholm 1900. 210 s. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 36374 ] Pris: 75 SEK

AGARDH, C.A., Lärobok i botanik. Malmö, Thomsons Boktryckeri, Gleerups förlag 1829-1830. (16),416s + 4 planscher. Guldornerat och blindpressat halvfranskt band. Exlibris Säfstaholms bibliothek. Delvis lagerfläckad.

¶ Endast del 1 (av 2).

[ ATA: 11376 ] Pris: 750 SEK

AGELL, Anders, Äktenskap Samboende Partnerskap. Andra upplagan. Stockholm 1998. 290 s. Häftad. Gott skick. Med dedikation.

[ ATA: 41135 ] Pris: 300 SEK

AGELL, Fredrik, Frågan efter livets mening. Om kunskap och konst i Nietzsches tänkande. Akademisk avhandling. Symposion 2002. 418 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Med dedikation.

[ ATA: 6833 ] Pris: 200 SEK

AGGE, Gunnar, I svart tjänst mellan vita stormakter. Tre år som abessinsk regeringsläkare i Ogaden. 9 upplagan. Bonniers 1935. 233s+utvikbar karta. Förlagsklotband.

[ ATA: 5015 ] Pris: 75 SEK

AGGE, Gunnar, I svart tjänst mellan vita stormakter. Tre år som abessinsk regeringsläkare i Ogaden. Femte upplagan. Stockholm 1935. 233 s. Ill. + utvikbar karta. Halvklotband.

[ ATA: 26580 ] Pris: 60 SEK

AGGESTAM, Rolf, Att flå en blixt. Stockholm 1998. 125 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 21304 ] Pris: 75 SEK

AGLION, Raoul, Ökenkriget. Slaget om Afrika. Stockholm 1941. 200 s. Häftad. Fläckig.

[ ATA: 21133 ] Pris: 90 SEK

AGNEW, Ralph Palmer, Differential Equations. First edition, sixth impression. McGraw-Hill 1942. 341 pp. Publisher's cloth. Some underlinings in ink, bards a little soild.

[ ATA: 9349 ] Pris: 100 SEK

AGNON, Samuel Josef, I havets mitt och andra noveller. Tusende. Stockholm 1966. 256 (8) s. Förlagets pappband. (Panachserien).

[ ATA: 37153 ] Pris: 90 SEK

AGONITO, Rosemary (ed.), History of ideas on Woman: A Source Book. New York 1979. 414 pp. Softcover. Signature to front fly leaf.

¶ Fro Aristotle to Herbert Marcuse.

[ ATA: 34198 ] Pris: 125 SEK

AGRELL, Wilhelm, Rustningens drivkrafter. Tredje upplagan. Studentlitteratur 2002. 264 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 47990 ] Pris: 250 SEK

AGUER, Montse / Fèlix Fanés / Sharon-Michi Kusunoki, Salvador Dalí: Dreams of Venus. Fundacío Gala-Salvador Dalí 1999. 308 pp. Richly ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 47968 ] Pris: 350 SEK

AHARONI, Yohanan, The Land of The Bible: A Historical Geography. Second Revised Edition. London 1979. xviii, 482 pp. Publisher's hardcover with dj. Some pencil underlining. Dj price clipped; else in good condition.

[ ATA: 44217 ] Pris: 150 SEK

AHLÉN, Hugo/ Mats KÄLLSTIG (red.), En socken och en sjö. Västervåla - mitt i Bergslagen. Västervåla Hembygdsförening 1990. 250s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 52725 ] Pris: 150 SEK

AHLBÄCK, Ragna, Bonden i svenska Finland. Helsingfors 1983. Dedikation. Svenska Litteratursällskapet i Finland. Folklivsstudier XIV.

[ ATA: 48310 ] Pris: 400 SEK

AHLBÄCK, Tore, Uppkomsten av Teosofiska Samfundet i Finland. Åbo 1995. 191 s. Häftad.

[ ATA: 22867 ] Pris: 150 SEK

AHLBERG, Alf, Filosofiskt lexikon. Fjärde omarbetade upplagan. Stockholm 1963. 206 s. Häftad.

[ ATA: 1577 ] Pris: 75 SEK

AHLBERG, Alf, Kristendom och västerland. Sveriges kristliga bildningsförbund. 1941. 16 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 30560 ] Pris: 50 SEK

AHLBERG, Alf, Filosofiskt lexikon. Fjärde omarbetade upplagan. Stockholm 1963. 206 (2) s. Förlagets klotband. Namnteckning.

[ ATA: 48837 ] Pris: 100 SEK

AHLBERG, Alf, Augustinus - den första moderna människan. Med 4 planscher. Andra upplagan. Lindblads 1952. 227s. Förlagets klotryggband. Inget skyddsomslag. 2 sidor mörknade av ilagt tidningsurklipp.

[ ATA: 52027 ] Pris: 75 SEK

AHLBERG, Harry, Navarras lejon. Stockholm 1983. 224 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37171 ] Pris: 90 SEK

AHLBERG, Karin, Vanebrottslighet och påföljdsval. Akademisk avhandling. Stockholm 1984. viii, 185 (22) s. Häftad. Främre omslag litet fläckig.

[ ATA: 26122 ] Pris: 60 SEK

AHLBERG, Märta, Presensparticipet i fornsvenskan. En syntaktisk studie. Akademisk avhandling. Lund 1942. xxiv,234s. Häftad.

[ ATA: 6377 ] Pris: 125 SEK

AHLBERG, Yngve, Kristendomskritiken hos Ludwig Feuerbach. Akademisk avhandling. Stockholm, Svenska Kyrkans Diakonistryrelses Bokförlag, 1947. 307 s.

¶ Dedikation.

[ ATA: 1752 ] Pris: 100 SEK

AHLBERG, Yngve, Kristendomskritiken hos Ludwig Feuerbach. Lund 1947. 307s.

[ ATA: 2810 ] Pris: 90 SEK

AHLBOM, Lars (red.), Minnesbilder av Sven Delblanc. Delblancsällskapet 2009. 46s. Tvär Kvarto. Illustrerad. Häftad.

¶ Bidrag av: Rolf Westling, Anders Wrethem, Claes-Magnus Hugoh, Thure Stenström, Kurt Johannesson, Bengt Landgren, Hans-Göran Ekman, Lars Furuland, Ingemar Perup, Jan Signell.

[ ATA: 52143 ] Pris: 60 SEK

AHLBOM, Lars, Frihetens tragedi. Livssyn, estetik och hjälteroller i Sven Delblancs författarskap. Akademisk avhandling. Bonniers 1989. 373s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslagets övre främre sida har två centimeterlånga revor.

[ ATA: 5812 ] Pris: 75 SEK

AHLBOM, Lars, Frihetens tragedi. Livssyn, estetik och hjälteroller i Sven Delblancs författarskap. Göteborg 1989. 373s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 55332 ] Pris: 75 SEK

AHLENIUS, Holger (red.), Frankrikes stämma. Franska noveller från sex århundraden i urval av Holger Ahlenius. Inledning av Ivar Harrie. Stockholm 1945. 922 s. Förlagets röda halvfranska band med övre guldsnitt. Gott skick.

[ ATA: 45098 ] Pris: 90 SEK

AHLENIUS, Holger, Frankrikes litteratur under medeltiden. Forum 1957. 582s. Förlagets Klotryggsband. Namnteckning på främre pärmens insida.

[ ATA: 5793 ] Pris: 100 SEK

AHLGREN, Daniel, Advent. Bakhåll 2004. 79s. Förlagets dekorerade klotryggband. Tecknad serie.

[ ATA: 51540 ] Pris: 60 SEK

AHLGREN, Daniel, Supertråken. Bakhåll 2002. 256s. Häftad.

¶ Tecknad berättelse.

[ ATA: 53382 ] Pris: 50 SEK

AHLGREN, Daniel, The girl who never fick nån post. Bakhåll 2002. 110s. Förlagets dekorerade pappband.

¶ Seriebok. Innehåller II: Blomstertid och III: The girl who never fick nån post.

[ ATA: 54013 ] Pris: 70 SEK

AHLGREN, Inger, Interaction Between Form and Content in Linguistic Perception. Dissertation. Stockholm 1975. 102 pp. Softcover.

[ ATA: 17266 ] Pris: 100 SEK

AHLGREN, Stig, Den okände Karl Gerhard. Stockholm 1966. 291 (3) s. Ill. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Liten fläck på ryggen.

[ ATA: 46573 ] Pris: 75 SEK

AHLIN, Lars, Det florentinska vildsvinet. Stockholm 1991. 300 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7472 ] Pris: 75 SEK

AHLIN, Lars, Egen spis. Tredje upplagan. Stockholm 1948. 332 (2) s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag.

[ ATA: 27588 ] Pris: 75 SEK

AHLIN, Lars, Kvinna, kvinna. Stockholm 1955. 232 s. Häftad.

[ ATA: 29254 ] Pris: 60 SEK

AHLIN, Lars, Om. Stockholm 1977. 383 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Litet spår efter borttagen ettiket å försättsblad.

[ ATA: 33731 ] Pris: 60 SEK

AHLIN, Lars, Huset har ingen filial. Stockholm 1949. 312 (4) s. Häftad med transparent skyddspapper. Snedläst. Liten recensionsstämpel å bakre omslag.

[ ATA: 37145 ] Pris: 75 SEK

AHLIN, Lars, Kanelbiten. Andra upplagan. Stockholm 1953. 274 (2) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget skadat med pappersförlust.

[ ATA: 37146 ] Pris: 75 SEK

AHLIN, Lars, De sotarna! De sotarna! Zackarias' andra bok. Stockholm 1990. 296 (8) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37148 ] Pris: 60 SEK

AHLIN, Rolf m.fl. (red.), Karlskrona örlogsskolor 1960-1997. Karlskrona 2000. 191 (1) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 40557 ] Pris: 300 SEK

AHLMARK, Per, Gör inga dumheter meda jag är död! Memoarer. Atlantis 2011. 448s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54910 ] Pris: 125 SEK

AHLNER, Sten, Utbredningstyper bland nordiska barrträdslavar. Akademisk avhandling. Upsala 1948. x,257s + 16planscher + kartor. Häftad. Acta Phytogeographica Suecia 22.

[ ATA: 8982 ] Pris: 150 SEK

AHLRUD, Sivar, Mysteriet med silverkulan. B. Wahlströms ungdomsböcker 1950. 140, (4)s. Förlagets kartonnerade band. Något nött.

[ ATA: 28225 ] Pris: 250 SEK

AHLSTEN, Eva/ Leif ÅBERG, Alltid till tjänst. Bilder av sjukvården i tjugotalets Uppsala. Medicinhistoriska museet, Uppsala 2009. 96s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 51717 ] Pris: 100 SEK

AHLSTRÖM, G.W., Psalm 89. Eine Liturgie aus dem Ritual des leidenden Königs. Dissertation. Lund 1959. 228 pp. Original wrappers.

[ ATA: 2811 ] Pris: 80 SEK

AHLSTRÖM, Gunnar, De mörka bergen. En krönika om de lappländska malmfälten. Stockholm 1966. 338 s. Il. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 29450 ] Pris: 75 SEK

AHLSTRÖM, Otto, Glasögon i Nordiska museet jämte en översikt av glasögontypernas utveckling. Stockholm 1947. 144 s. Ill. Häftad med glått skyddsomslag.

¶ With summary in English on the history of Spectacles.

[ ATA: 48745 ] Pris: 300 SEK

AHLSTRÖM, Stellan, Vilhelm Ekelund. Stockholm 1940. 59 s. Häftad. Verdandis småskrifter 433.

[ ATA: 28373 ] Pris: 50 SEK

AHLUND, Claes, Den skandinaviska universitetsromanen 1877-1890. Akademisk avhandling. Uppsala 1990. 321 s. Ill. Häftad. (Skrifter utgivna av Litteraturvetenskapliga instituitonen vid Uppsala Universitet 26).

[ ATA: 2411 ] Pris: 75 SEK

AHLVIN, Kerstin, Gröna, sköna i kruka och korg. Dina vackraste växter. Höganäs 1995. 128 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 31600 ] Pris: 75 SEK

AHNDORIL, Alexander, Om hjärtat är vidrigt. Stockholm 1991. 182 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 41154 ] Pris: 200 SEK

AHNFELT, P. G., Studentminnen. I urval samt med inledning av Per Erik Wahlund. Stockholm 1963. 293 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 25246 ] Pris: 60 SEK

AHNLUND, Gunilla, Form och komposition. Stockholm 1971. 94 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 42747 ] Pris: 50 SEK

AHNLUND, Hnerik, Johan Eberhard Carlberg Stockholms stadsarkitekt 1727-1773. Stockholm 1984. 376 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 35912 ] Pris: 175 SEK

AHNLUND, Knut, Diktarliv i Norden. litterära essäer. Brombergs 1981. 341s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 4197 ] Pris: 75 SEK

AHNLUND, Knut, Isaac Bashevis Singer. Hans språk och hans värld. 2 upplagan. Brombergs 1979. 215s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött.

[ ATA: 7467 ] Pris: 90 SEK

AHNLUND, Nils, Storhetstidens gryning. Gestalter och händelser. Stockholm 1918. 187 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 22941 ] Pris: 60 SEK

AHNLUND, Nils, m.fl (red.), Överståthållarämbetet 1634 16/10 1934 Stockholm 1934. 558 s. Häftad. Nött och naggat omslag.

[ ATA: 44811 ] Pris: 100 SEK

AHO, Juhani, Järnvägen. Stockholm 1978. 183 s. Ill. Förlagets pappband. (Atlantis väljer ur världslitteraturen).

[ ATA: 37152 ] Pris: 60 SEK

AHO, Juhani, Panu. Skildringar från kristendomens och hedendomens sista strid i Finland. Andra upplagan. Stockholm 1923. 501 (1) s. Häftad.

[ ATA: 41282 ] Pris: 100 SEK

AHO, Juhani, Fislkelycka. Andra upplagan. Stockholm 1949. 257 (3) s. Ill. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött och fläckat.

[ ATA: 41283 ] Pris: 75 SEK

AHRENBERG, Albin, Ett flygarliv. Malmö Allhem 1957. 311 (5) s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Gott skick.

[ ATA: 37566 ] Pris: 300 SEK

AHRENS, Anita, Blodörn. Stockholm 2001. 285 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38444 ] Pris: 90 SEK

AHRWEILER, Hélène / Angeliki E. Laiou (ed.), Studies on the Internal Dispora of the Byzantine Empire. Washington 1998. ix, 206 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 43492 ] Pris: 250 SEK

AHTELA, H., Helena Schjerfbeck. Stockholm 1953. 381 83) s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 41271 ] Pris: 450 SEK

AIJMER, Karin, Some Aspects of Psychological Predicates in English. Dissertation. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1972. 131 pp. Stockholm Studies in English XXIV.

[ ATA: 973 ] Pris: 60 SEK

AIMAQ, Jasmine, For Europe or Empire? French Coloniel Ambitions and the European Army Plan. Lund University Press 1996. 314 pp. Softcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 49424 ] Pris: 350 SEK

AISCHYLOS, De sju mot Thebe. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1932. 106 s. Häftad. Något nött rygg.

[ ATA: 832 ] Pris: 75 SEK

AISCHYLOS. Prometheus. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1931. 106 (4) s. Häftad.

[ ATA: 43688 ] Pris: 90 SEK

AITKEN, A. C., Statistical Mathematics. Fourth Edition. Edinburgh 1945. 154 pp. Publisher's blue hardcover.

[ ATA: 14140 ] Pris: 100 SEK

AITKEN, Robert, The Mind of Clover: Essays in Zen Buddhist Ethics. Second revised printing. San Francisco 1984. xiv, 199 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 30300 ] Pris: 100 SEK

AITMATOW, Tschingis, Dshamilja. Mit einem Vorwort von Louis Aragon. Frankfurt 1988. 122 (4) pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 36181 ] Pris: 75 SEK

AIZSILNIEKS, Arnolds P., Ekonomi i öst och väst. Är jämförelser möjliga? Stockholm 1962. 90 s. Häftad. Gott skick. (Samhällsdebatten 19).

[ ATA: 45220 ] Pris: 90 SEK

AJKAY, Anna von, Fersenska palatset. Tradition ioch förnyelse på Blasieholmen. Stockholm 1977. 199 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 15466 ] Pris: 75 SEK

AJVIDE LINDQVIST, John, Lilla stjärna. Ordfront 2010. 446s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55205 ] Pris: 100 SEK

AJVIDE, Mia, Mannen som föll i glömska. Bonniers 2011. 366s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53935 ] Pris: 100 SEK

AKSAKOV, Sergej, En familjekrönika. Stockholm 1974. 192 s. Häftad. (Ryska klassiker).

[ ATA: 43290 ] Pris: 50 SEK

AKSJONOV, Vasilij, Stjärnbiljetten. Stockholm 1966. 233 s. Pocket

[ ATA: 6380 ] Pris: 60 SEK

AKUNIN, Boris, Vinterdrottningen. Norstedts Förlag, Stockholm 2002. 227s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 15692 ] Pris: 70 SEK

AKURGAL, Ekrem, Ancient Civilizations and Ruins of Turkey. From Prehistoric Times Until the end of the Roman Empire. Third edition. Istanbul 1973 VIII,390pp. + 112 plates. Publisher´s hard cover. Name on title.

[ ATA: 54253 ] Pris: 75 SEK

AL RASCHID BEY, Omar, Das hohe Ziel der Erkenntnis. Aranada Upanishad. R. Piper München 1917. 2. Auflage. XVI,173pp. Large octavo. Publishers vellum backed boards.

[ ATA: 44014 ] Pris: 150 SEK

AL-BELÂDSORÎ, Bogen om Landenes Erobring. (Kitâb Futûchi ´L-Buldân).Kapitlerne 22-34. 49. Oversat af Ove Chr. Krarup. Gyldendal, Köbenhavn 1946. 105s. Häftad. Udgivet af selskabet til historiske kildeskrifters oversaettelse XII 12.

[ ATA: 5542 ] Pris: 125 SEK

ALASUUTARI, Pertti, Desire and Craving: A Cultural Theory of Alcoholism. State University of New York Press 1992. 226 pp. Paperback.

[ ATA: 7639 ] Pris: 125 SEK

ALBAN, Antony, Catharsis Central. Berkley Medallion 1969. 160 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47345 ] Pris: 50 SEK

ALBE, Gerhard, Om fartygsmodeller. Stockholm 1947. 95s. Illustrerad. Häftad. Statens sjöhistoriska museum. Meddelanden I. Namn på främre omslaget.

[ ATA: 53483 ] Pris: 100 SEK

ALBERONI, Francesco, Värden. Göteborg 1994. 186 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32876 ] Pris: 60 SEK

ALBERT, Hans, Kritische Vernunft und menschlichen Praxis. Stuttgart 1977. 213 (3) pp. Paperback. Reclam 9874.

[ ATA: 30759 ] Pris: 60 SEK

ALBERT, Michel, Capitalisme contre Capitalisme. Paris 1991. 318 pp. Softcover.

[ ATA: 23923 ] Pris: 75 SEK

ALBERTI, Barbara, Evangelium enligt Maria. Stockholm 1981. 141 (1) s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 40979 ] Pris: 90 SEK

ALBERTI, Barbara, Delirium. Stockholm 1980. 292 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 40980 ] Pris: 100 SEK

ALBERTI, Leon Battista, Vom Hauswesen (Della famiglia). München 1986. XXXIII, 471 pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 30926 ] Pris: 150 SEK

ALBERTI, Rafael, Zu Lande zu Wasser. Gedichte. Spanisch und deutsch. Übertragung und Nachwort von Erwin Walter Palm. 1-4 Tausend. Suhrkamp 1960. 152 (8) pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition. Signed with an inscription on front fly leaf. (Bibliothek Suhrkamp 60).

[ ATA: 42137 ] Pris: 150 SEK

ALBERTUS, Sixten, Personlighetsterpi. Karlskoga 1988. 129s. Häftad.

[ ATA: 10378 ] Pris: 75 SEK

ALBIN, C. A., Judasbrevet. Traditionen, texten, tolkningen. Stockholm 1962. 745 s. Häftad.

[ ATA: 30066 ] Pris: 150 SEK

ALBINSSON BRUHNER, Göran, Att lyss till en sträng som brast. Fyra essäer om konkursinstitutet. Stockholm 2004. 318 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 32590 ] Pris: 125 SEK

ALBINSSON, Göran (red.), Blandekonomi på villovägar? Stockholm 1972. 192 s. Häftad.

[ ATA: 45275 ] Pris: 75 SEK

ALBOM, Mitch, Ge mig en dag till. Forum 2007. 203s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44367 ] Pris: 90 SEK

ALBRECHT, Fritz, Ergebnisse von Dr. Haudes Beobachtungen der Strahlung und des Wärmehaushalters der Erdoberfläche an den beiden Standlagern bei Ikengüng und am Edsen-Gol 1931/32. Unter Mitwirkung von Paul Brosse. Stockholm 1941. 352 pp. + plates. Publisher's cloth, bound with original wrappers. Quarto. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 14. IX. Meterology 2).

[ ATA: 43641 ] Pris: 750 SEK

ALDCROFT, Derek H., The European Economy 1914-1990. Croom Helm reprint 1981. 282 pp. Paperback. Signature on small title.

[ ATA: 11992 ] Pris: 50 SEK

ALDER, Ken, Världens mått. Berättelsen om hur metersystemet förändrade världen Norstedts 2003. 494s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52225 ] Pris: 100 SEK

ALDISS, Brian, Frankenstein i frihet Berghs 1981. 188s. Häftad.

[ ATA: 5414 ] Pris: 75 SEK

ALDISS, Brian, Helliconia Vår 1. Delta Förlag 1986. 235 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 15207 ] Pris: 60 SEK

ALDISS, Brian, Ruiner. Stockholm 1988. 108 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 35772 ] Pris: 90 SEK

ALDISS, Brian, Starship. Signet 1960. 160pp. Paperback. Both right corners bumped.

[ ATA: 43234 ] Pris: 50 SEK

ALDISS, Brian, Gråskägg. Legenda, Stockholm 1990. 246 (2) pp. Pocket.

[ ATA: 47152 ] Pris: 40 SEK

ALDISS, Brian, The Shape of Further Things: Specualtions on Change. London Faber 1970. 186 pp. Publisher's black cloth. A few whit stains to front board.

[ ATA: 48127 ] Pris: 100 SEK

ALDISS, Brian, Cryptozoic. Sphere 1973. First published under the title: An Age. 187pp. Paperback. Stamped number on first page.

[ ATA: 48216 ] Pris: 50 SEK

ALDISS, Brian, Frankenstein Unbound. Fawcett Crest 1975. 223pp. Paperback. Signature on inside of front cover. Stamped on inside of lower cover.

[ ATA: 48218 ] Pris: 50 SEK

ALDISS, Brian, The Dark Light Years. Panther 1979. 159pp. Paperback. Slightly worn.

[ ATA: 48219 ] Pris: 50 SEK

ALDRED, Cyril, Egypt to the end of the Old Kingdom. London 1982. 143 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 15330 ] Pris: 75 SEK

ALDRED, Cyril, Jewels of the Pharaohs: Egyptian Jewelry of the Dynastic Period. London 1978. 128 pp. Ill. Quarto. Softcover.

[ ATA: 15339 ] Pris: 125 SEK

ALDRED, Cyril, Egypt to the End of the Old Kingdom. London 1965. 144 pp. Ill. Publisher's decorated cloth with dj. Signature. Prev. owner's bookplate on inside of front board. In good condition.

[ ATA: 43909 ] Pris: 75 SEK

ALDRICH, Virgil C., Philosophy of Art. New Jersey 1963. xii, 116 pp. Ill. Softcover. Covers a little worn.

[ ATA: 29039 ] Pris: 90 SEK

ALDSKOGIUS, Rudolf (red.), Norrlands nation i Uppsala 1938-1942. Uppsala 1943. 211 s. Ill. Förlagets klotband. Gott skick.

[ ATA: 30700 ] Pris: 70 SEK

ALEKSEEV, V. P. (ed.), Paleolit i neolit mongol'skogo Altaya. (Paleolith and Neolith of the Mongol Altai). Novosibirsk 1990. 644 (4) pp. Ill. + fold out map. Publisher's decorated hardcover. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition.

[ ATA: 44614 ] Pris: 750 SEK

ALENIUS, Hans, Byskolebilder då och nu. LiberFörlag 1978. 131 s. Ill. Förlagsinbunden. Ryggen blek.

[ ATA: 8649 ] Pris: 75 SEK

ALER, Jan, Symbol und Verkündung. Studien um Stefan George. Helmut Küpper 1976. 375 pp. Ill. Publisher's blue cloth. Very good condition.

[ ATA: 30627 ] Pris: 250 SEK

ALESSIO, Luigi, Vocabolario dell' argot. E del linguaggio popolare parigino. Torino 1939. XVI, 100 pp. Original wrappers. Wrappers worn with some paper loss to back warpper.

[ ATA: 33847 ] Pris: 75 SEK

ALEXANDER CALDER. Sculpture. Mibiles. The Arst Council of Great Britain 1962. London. 30 pp Ill. Original wrappers with dj.

[ ATA: 33359 ] Pris: 125 SEK

ALEXANDER, Dominic, Spellbound: From Ancient Gods to Modern Merlins. A Time Tour of Myth and Magic. New York 2002. 256 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 36182 ] Pris: 150 SEK

ALEXANDERSON, Nils, Juristprofiler och ett par andra. Stockholm 1948. 194 (2) s. Privat halvfranskt band med främre omslag. Namnteckning.

[ ATA: 49241 ] Pris: 200 SEK

ALEXANDERSSON, Eric S., Bränningar. Tre Böcker, Göteborg 1996. 66s. Förlagets pappband. Delvis något blekt främre pärm.

[ ATA: 28261 ] Pris: 75 SEK

ALEXANDERSSON, Lars, Kan vi leva utan veckopress? Stockholm 1964. 82 (2) s. Häftad. Ett par ställen med svaga markeringar med bläckpenna. Övrigt i gott skick. (Tribunserien).

[ ATA: 37778 ] Pris: 75 SEK

ALEXANDERSSON, Pär, Konsten att avstå. Framställningar av åldrande och visdom i västeuropeisk litteratur från Cicero till Fredrika Bremer. Akademisk avhandling. Uppsala 2009. 643 (3) s. Häftad. (Skrifter utgivna av Litteraturvetenskapliga institutionen vid Uppsala universitet 44).

[ ATA: 47002 ] Pris: 100 SEK

ALEXANDROFF, P.S., Einführung in die Mengenlehre und die Theorie der reellen Funktionen. Berlin 1967. 279 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 9363 ] Pris: 150 SEK

ALEXIE, Sherman, Indian Killer. Warner Books 1998. 420pp. Soft covers.

[ ATA: 47892 ] Pris: 90 SEK

ALF, R och R, Blått och strass. Alf 1000 bokförlag 2001. 455,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 20780 ] Pris: 75 SEK

ALFÖLDI, Andreas, Aion in Mérida und Aphrodisias. Mit Beiträgen von Elisabeth Alföldi-Rosenbaum, Kenan T. Erim u. Joyce Reynolds. Mainz 1979. X, 44 (2) pp. + 44 plates. Publisher's full cloth. Quarto. Prev owner's bookplate on inside of front board. I good conditon.

[ ATA: 39352 ] Pris: 200 SEK

ALFIERI, Vittorio, Mitt liv. Stockholm 1973. 304 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 18762 ] Pris: 60 SEK

ALFIERI, Vittorio, Giornali e lettere scelte. A cura di Walter Binni. Einaudi editore 1949. 181 pp. Publisher's hrdcover. Uper right corner slightely bumped.

[ ATA: 31069 ] Pris: 100 SEK

ALFIERI, Vittorio, Da La Vita di Vittorio Alfieri. Pagine scelte e coordinate secondo le norme de' nuovi programmi scolastici. Con introduzione e note di Carlo Calcaterra. Torino 1947. XVI, 247 pp. Original wrappers. One stain to back wrapper; else in good condition.

[ ATA: 31480 ] Pris: 150 SEK

ALFONS, Sven / Harriet Alfons (red.), Carl Larsson skildrad av honom själv. Stockholm 1952. 264 s. Förlgets röda halvfranska band med främre omslag. Kvarto. Ryggen obetydligt blekt.

[ ATA: 48401 ] Pris: 300 SEK

ALFONS, Sven, Backspegeln mot gryningen. Stockholm 1949. 82 s. Häftad. Nött.

[ ATA: 21302 ] Pris: 50 SEK

ALFONS, Sven, Dikter. Stockholm 1966. 181 s. Förlagets klotband med främre omslaget medbundet. (Den svenska lyriken).

[ ATA: 21303 ] Pris: 75 SEK

ALFONS, Sven, Winckelmanns död. Efterlämnade dikter. Stockholm 2000. 137 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 26665 ] Pris: 70 SEK

ALFONS, Sven, Gustav Vasa och Virginius. Ett romerskt tema på Gripsholm. Stockholm 1962. 133 s. Il. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 37794 ] Pris: 75 SEK

ALFORD, Jim / Bob Holmes / Ron Hill / Harry Wilson, Complete Guide to Running. New York 1985. 176 pp. Ill. Softcover. Quarto.

[ ATA: 36628 ] Pris: 125 SEK

ALFREDSON, hans, Ernst Semmelmans minnen. Stockhol 1967. 90 s. Pocket. I gott skick.

[ ATA: 19197 ] Pris: 40 SEK

ALFREDSON, Hans, Tiden är ingenting. Stockholm 1981. 308 s. + utvikbar släkttavla. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37174 ] Pris: 60 SEK

ALFREDSON, Hans, En yxa i nacken. Stockholm 1992. 248 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 45922 ] Pris: 75 SEK

ALFREDSON, Hans, Den befjädrade ormen. En roman om indianer och vita. Stockholm 1979. 228 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 48477 ] Pris: 60 SEK

ALFREDSON, Hans, Svea Hunds limerickar. Med teckningar av författaren. W & W 1976. 161s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 55323 ] Pris: 75 SEK

ALFREDSSON, Karin, Kvinnorna på 10:e våningen. Damm 2008. 333s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44321 ] Pris: 90 SEK

ALFVÉN, Inger, Berget dit fjärilarna flyger för att dö. Stockholm 1997. 133 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19193 ] Pris: 50 SEK

ALFVÉN, Inger, Judiths teater. Stockholm 1989. 497 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

[ ATA: 19195 ] Pris: 50 SEK

ALFVÉN, Inger, Mandelkärnan. Bonniers 2006. 413s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54351 ] Pris: 60 SEK

ALFVEGREN, Lars, Tidningssvenska ur svensk storstadspress. Stockholm 1965. 96 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 31989 ] Pris: 60 SEK

ALGERMISSEN, Konrad, Konfessionskunde. Hannover 1939. XV, 889 pp. Publisher's red cloth. Exlibrary with one stamp; else in good condition.

[ ATA: 34139 ] Pris: 200 SEK

ALGOTSSON, Karl-Göran, Sveriges författning efter EU-anslutningen. Stockholm 2000. 426 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 47992 ] Pris: 200 SEK

ALGREN, Nelson, Mannen med den gyllene armen. Översättning av Olov Jonason. Stockholm 1951. 347 (1) s. Förlagets klotryggsband med båda omslagen medbundna. Något nött titelfält.

¶ The man with the Golden Arm.

[ ATA: 43684 ] Pris: 350 SEK

ALGULIN, Ingemar / Barbro Ståhle Sjönell (red.), Svensk litteratur 5. Åttiotal och nittiotal. Stockholm 1996. 468 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 50314 ] Pris: 80 SEK

ALGULIN, Ingemar / Barbro Ståhle Sjönell / Johan Svedjedal (red.), Svensk litteratur 4. Realismen och efterromantiken. Stockholm 1995. 544 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 50313 ] Pris: 80 SEK

ALGULIN, Ingemar, Traditioner i förvandling. Stockholm 1998. 287 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21960 ] Pris: 75 SEK

ALI, Muhammad, Den störste. Min egen berättelse. Stockholm 1976. 452 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst. Omslaget nött.

[ ATA: 10774 ] Pris: 75 SEK

ALI, Tariq, The Clash of Fundamentalisms: Crusades, Jihads and Modernity. London 2002. x, 342 pp. Publisher's hardcover with dj. Pencil underlining; else in good condition.

[ ATA: 42283 ] Pris: 125 SEK

ALI, Tariq, Fundamentalisternas kamp. Ordfront 2003. 556s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52858 ] Pris: 90 SEK

ALIJEVA, Fazu, Ett knippe mynta. Stockholm 1978. 292 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

¶ Originalet skrivet på avariska. Översatt från ryskan av Greta Hjelm.

[ ATA: 35281 ] Pris: 90 SEK

ALKER, Ernst, Modern tysk litteratur. Forum 1948. 364s. Häftad.

[ ATA: 55397 ] Pris: 75 SEK

ALLABY, Michael (ed.), The Oxford Dictionary of Natural History. Foreword by David Attenborough. Oxford University Press 1985. xiv, 688 pp. Publisher's blue cloth with dj. Signature to front fly leaf.

[ ATA: 44747 ] Pris: 150 SEK

ALLAN, D.G.C., William Shipley: Founder of the Royal Society of Arts. A Biography with Documents. London 1968. 240 pp. Ill. Publisher's hardcover with dust jacket.

[ ATA: 11602 ] Pris: 125 SEK

ALLAN, Keith, Linguistic Meaning. Volume Two. Routledge 1986. xi, 348 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 41706 ] Pris: 125 SEK

ALLAN, Keith, Linguistic Meaning I-II. Routledge 1986. 2 volumes. xxiv, 452 + xii, 348 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50347 ] Pris: 200 SEK

ALLAN, Tony, Vikingar. Myter, kultur och långfärder. Stockholm 192002. 14 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 40542 ] Pris: 175 SEK

ALLANSSON, Ove, De kosmiska havens bokanjärer. Stockholm 2005. 264 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23336 ] Pris: 90 SEK

ALLARD, F.M., Från Luther till Bach. SKDB, Stockholm 1932. 197s. Häftad.

[ ATA: 9718 ] Pris: 75 SEK

ALLARD, Sven, Ryskt utspel i Wien. Norstedts 1965. Förlagsklotband. Namnteckning.

[ ATA: 3396 ] Pris: 60 SEK

ALLARDT, Anders, Byberättelser. Helsingfors 1944. 248 s. Häftad. Namnteckning och exlibris; övrigt i gott skick.

[ ATA: 35427 ] Pris: 150 SEK

ALLBEURY, Ted, ...så rusta dig för krig. Prisma 1986. 273s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43066 ] Pris: 60 SEK

ALLCARD, Clare, Havets vagabonder. Rabén Prisma 1994. 255,(1)s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 35740 ] Pris: 100 SEK

ALLEGRO, John M., Dödahavsrullarna. Skriftfynden som kastat nytt ljus över Bibeln. Tusende. Stockholm 1956. 205 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 29449 ] Pris: 75 SEK

ALLEGRO, John, The Dead Sea Scrolls: A Reapprasial. Penguin Books 1966. 208 pp. Ill. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 42255 ] Pris: 75 SEK

ALLEMANN, Beda, ARS POETICA. Texte von Dichtern des 20. Jahrhunderts zur Poetik. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1966. 460 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 20933 ] Pris: 90 SEK

ALLEMANN, Fritz R., Zwischen Stabilität und Krise. Etappen der deutschen Politik 1955-1963. München 1963. 309 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 31936 ] Pris: 100 SEK

ALLEMANN, Fritz René & GOYTISOLO, Juan, Spanien. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1985. 212pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.

¶ Text in German.

[ ATA: 22536 ] Pris: 100 SEK

ALLEN, G.C., A Short Economic History of Modern Japan. 6th impression. Unwin University Books 1963. 237,(3)pp. Paperback.

[ ATA: 23477 ] Pris: 75 SEK

ALLEN, Hervey, Anthony Adverse I-III. Stockholm 1934. 3 vol. 408 + 444 + 560 s. Förlagets dekorerade halvklotband med främre omslag. Namnteckning.

[ ATA: 34790 ] Pris: 150 SEK

ALLEN, John, Rättvisans rebell. Desmond Tutu - en biografi. Örebro 2007. 490 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38319 ] Pris: 150 SEK

ALLEN, R. E. (ed.), The Oxford Spelling Dictionary. London 1989. xiv, 299 pp. Publisher's hardcover. Very good condition.

[ ATA: 36343 ] Pris: 75 SEK

ALLEN, Richard C., Korea's Syngman Rhee: An Unauthorized Portrait. Tokyo 1960. 260 pp. Softcover. Ex. library with two stamps.

[ ATA: 48362 ] Pris: 100 SEK

ALLEN, Stannard Allen, Living English Structure: Practice Book for Foreign Students. London 1967. x, 349 pp. Publisher's cloth. In good condition.

[ ATA: 36333 ] Pris: 75 SEK

ALLEN, Walter, As I walked down New Grub Street. Heinemann, London 1981. (6), 277pp. Publishers hardcover with dust-jacket. Small loss of paper (1/2 squarecentimeter) of upper front left corner of dust-jacket.

[ ATA: 10277 ] Pris: 100 SEK

ALLEN, Woody, Woody om Allen: med egna ord. Samtal med Stig Björkman. Stockholm, Alfabeta, 1993. 342 s. Ill. Inbunden med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 2330 ] Pris: 100 SEK

ALLENDE, Isabel, Ödets dotter. Stockholm 2000. 394 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19192 ] Pris: 60 SEK

ALLENDE, Isabel, Den gyllene drakens rike. Stockholm 2003. 312 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 47268 ] Pris: 75 SEK

ALLHED, Torsten, Lyriskt fyrverkeri. Hallandspostens boktryckeri 1966. 62s. Häftad.

[ ATA: 5300 ] Pris: 75 SEK

ALLILUJEVA, Svetlana, Tjugo brev till en vän. Tusende. Stockholm 1967. 238 (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 39745 ] Pris: 50 SEK

ALLISON, Gordon H., Modern Thai With Exercises, Vocabularies, Answer Key, and Appendix. Bangkok 1959. vii, 252 pp. Original wrappers. Wrappers with creases. Somewhat worn. Clean pages.

[ ATA: 35149 ] Pris: 125 SEK

ALLPORT, Noel L., Colometric Analysis. London 1945. xii, 452 pp. Publisher's blue cloth. Ex library with one stamp; else in good condition.

[ ATA: 32229 ] Pris: 100 SEK

ALLWOOD, Jens / L-G Andersson, Semantik. 11 upplagan. Göteborg 1991. 223 s. Häftad. Understrykningar med gul penna.

[ ATA: 25257 ] Pris: 75 SEK

ALLWOOD, Jens / Lars-Gunnar Andersson / Östen Dahl, Logic in Lingusitics. Cambridge University Press 1993. x, 186 pp. Softcover. Very good condition. (Cambridge Textbooks in Lingusitics).

[ ATA: 50342 ] Pris: 75 SEK

ALM Gustaf / Nils Nyblom / Anne-Lise Koch / Bror Tunblad, Att odla jordgubbar. Sveriges pomologiska förening 1964. 80 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 45147 ] Pris: 200 SEK

ALM, Anna / Henrik Alm, Vad medeltida kyrkväggar berättar. Stockholm 1955. 120 s. Ill. + utvikbar bild. Förlagets pappband. Något nött och fuktad.

[ ATA: 39960 ] Pris: 75 SEK

ALM, Göran m.fl., Karl Johanstidens konst. Signum, Lund 1999. 447s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Signums svenska konsthistoria.

[ ATA: 54304 ] Pris: 350 SEK

ALM, Susanne/ PALME, Joakim/ WESTHOLM, Erik (red.), Att utforska framtiden. Dialogos 2012. 255s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55056 ] Pris: 100 SEK

ALMÉN, Ture, Om köp och byte av lös egendom. Kommentar till lagen den 20 juni 1905. Stockholm 1934. 651+ 403 s. 2 volymer i ett privat halvfransktband. Ryggen nött.

[ ATA: 36252 ] Pris: 275 SEK

ALMAAS, A. H., Facets of Unity: The Enneagram of Holy Ideas. Berkeley 1998. x, 296 (2) pp. A few pages with pencil notes. Upper right corner a little bumped.

[ ATA: 42930 ] Pris: 125 SEK

ALMBERG, Nils, Till Platons differentiella psykologi. Tillika ett bidrag till den platonska pedagogiken och politiken. Lund 1946. 354s. Häftad. Ouppskuren. Lunds Universitets årsskrift. N.F. Avd. 1. Bd 43. Nr. 1.

[ ATA: 4960 ] Pris: 200 SEK

ALMBERG, Nils, Studier över temperamentläran i Corpus Hippocraticum. Lund, Gleerup 1950. 128s. Häftad. Stötta hörn. Dedikation. Biblioteksstämplar.

[ ATA: 11153 ] Pris: 200 SEK

ALMBERG, Nils, Kring Sokrates´ personlighet. Lund, Gleerups 1948. 178,(2)s. Häftad. dedicerad. Biblioteksstämplar.

[ ATA: 11154 ] Pris: 200 SEK

ALMBERG, Nils, Till Platons differentiella psykologi. Lund, Gleerup 1946. 354s. Häftad. Dedicerad. Biblioteksstämplar.

[ ATA: 11155 ] Pris: 250 SEK

ALMBLADH, Karin, Studies in the Book of Jonah. Dissertation. Uppsala 1986. 53 pp. Softcover.

[ ATA: 17580 ] Pris: 75 SEK

ALMGREN, Bertil, Die Datierung Bronzezeitlicher Felszeichnungen in Westschweden. Dissertation. Uppsala 1987. 64 pp. + 174 plates. Softcover.

[ ATA: 14519 ] Pris: 140 SEK

ALMGREN, Bertil, Bronsnycklar och djurornamentik I-II. Från övergången från vendeltid till vikingatid. Text med planscher och tabeller. Uppsala 1955. 2 vol. 127 s. (+ kartor) + 56 planscher och utvikbara tabeller. Häftade.

[ ATA: 34938 ] Pris: 750 SEK

ALMGREN, Bertil, Vikingatåg och vikingaskepp. Vikingatågens höjdpunkt och slut. Skepp, hästar och befästningar. Särtryck ur TOR 1962 TOR 1963. (1),ss.186-198,215-257,(1). Klammerhäftad.

[ ATA: 54236 ] Pris: 45 SEK

ALMGREN, Birgitta, Germanistik und Nationalsozialismus: Affirmation, Konflikt und Protest. Doctoral dissertation. Uppsala 1997. 304 pp. Original wrappers. Studia Germanistica Upsaliensia 36.

[ ATA: 8006 ] Pris: 75 SEK

ALMGREN, Efraim, Tempel Riddare Orden i Norden 1887-1962. Trollhättan 1962. 414,(2)s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 16741 ] Pris: 250 SEK

ALMGREN, Hans, Alla tiders Arboga. Arboga 1985. 196 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 45395 ] Pris: 75 SEK

ALMGREN, Oscar, Sveriges fasta fornlämningar från hednatiden. 2 omarbetade upplagan. Uppsala, Lindblads 1923. 190,(2) + rättelselapp. Illustrerad. Häftad. Understrykningar i rött och blyerts.

[ ATA: 15790 ] Pris: 60 SEK

ALMHULT, Artur, Svenska Akademien. Stockholm 1967. 95s.

[ ATA: 3407 ] Pris: 60 SEK

ALMHULT, Artur, Svenska akademien. Stockholm 1954. 80 s. Ill. Häftad. Namnteckning. Gtt sick.

[ ATA: 49256 ] Pris: 40 SEK

ALMHULT, Artur, Levande bibelord i svenskan Almqvist & Wiksell 1963. 208s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54202 ] Pris: 50 SEK

ALMQUIST, C. J. L., Amorina. eller Historien om de fyra. Stockholm 1960. 336 s. Häftad. Nött. Ägaretikett å försättsblad.

[ ATA: 46600 ] Pris: 60 SEK

ALMQUIST, Erik, Flora upsaliensis. Uppsalatraktens växter. Stockholm 1965. 297 s. Ill. med karta. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget fixerat vid pärmarna med transperent plastfilm. Namnteckning.

[ ATA: 14451 ] Pris: 150 SEK

1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ÅÄÖ...

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006