ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 22456 träffar.

1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ÅÄÖ...



WESTLUND, Per-Olof, Gripsholm under den karolinska tiden. Stockholm 1953. 92s + planscher. Häftad med extra skyddsomslag. KVHAAH Del 79:2

[ ATA: 11064 ] Pris: 125 SEK

WESTMAN BERG, Karin, C. J. L. Almqvists kvinnouppfattning. Akademisk avhandling. Göteborg 1962. 448 s. Häftad.

[ ATA: 2376 ] Pris: 100 SEK

WESTMAN, Fredrik, Tjärbränning. InformationsTeknologi 2006. 27s. Illustrerad. Klammerhäftad.

[ ATA: 52169 ] Pris: 125 SEK

WESTMAN, Karl, Den svenska kyrkans utveckling. Från S:t Bernhards tidevarv till Innocentius III:s. Norstedts 1915. 301 s. Häftad. Sliten med skada å ryggens huvud samt något streckad.

[ ATA: 7577 ] Pris: 75 SEK

WESTMAN, Knut B. / Harald von Sicard, Den kristna missionens historia. Stockholm 1960. 382 s. Häftad.

[ ATA: 3175 ] Pris: 75 SEK

WESTMAN, Knut B. / Harald von Sicard, Den kristna missionens historia. Stockholm 1960. 382 s. Förlagets blåa klotband.

[ ATA: 42799 ] Pris: 90 SEK

WESTMAN, Knut B., Den kinesiska odlingens huvudepoker. Stockholm 1929. 235 s. Häftad. Ryggen fläckad och främre omslag med veck.

[ ATA: 29897 ] Pris: 75 SEK

WESTMAN, Knut B., Birgitta-Studier I. Uppsala 1911. XVI, 304 (2) s. Klotband. Stämplar.

[ ATA: 50452 ] Pris: 125 SEK

WESTMAN, Lars, Jorden runt. Stockholm 19774. 160 s. Il. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Omslaget något naggat.

[ ATA: 25179 ] Pris: 125 SEK

WESTMAN, Lars, Vind för våg. Stockholm 1974. 212 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Två små stansade hål å bakre pärm och sista sidor (nålstorlek).

[ ATA: 26261 ] Pris: 90 SEK

WESTMAN, Margareta, Språkets lustgård och djungel. Stockholm 1999. 219 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 1084 ] Pris: 60 SEK

WESTMAN, Rolf (red.), Antikens teater och dess fortlevnad. Åbo 1992. 237 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 29966 ] Pris: 80 SEK

WESTON, Michael, Morality and the Self. Basil Blackwell, Oxford 1975. (8),95pp. Publisher´s hard cover with dust jacket.

[ ATA: 51306 ] Pris: 100 SEK

WESTPHAL, Rudolf, Das indogermanische Verbum nebst einer Uebersicht der einzelnen indogermanischen Sprachen und ihrer Lautverhältnisse. + Anhang, Special-Analysen. Jena, Oxford, Paris 1873. XLVIII,663,(1) + 98pp. Publisher´s half leather. BACKSTRIP MISSING, otherwise very good. Ownership plate.

[ ATA: 48622 ] Pris: 600 SEK

WESTPHAL, Wilfred, Die Maya. Bertelsmann 1977. 404pp + plates. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 11654 ] Pris: 125 SEK

WESTPHAL, Wilfried, Geschichte der deutschen Kolonien. Bertelsmann 1984. 367,(1)pp. Illustrated. Publishers hardcover with dustjacket.

[ ATA: 23479 ] Pris: 125 SEK

WETTER, Folke P:son, Den villkorliga domen. En straffrättslig undersökning. Uppsala 1912. (4),170s. Häftad. Signatur på titelbladet. Första 5 sidorna hårt streckade med blyerts.

[ ATA: 49345 ] Pris: 150 SEK

WETTER, Gillis P:son, Johannes´ Uppenbarelse. Gebers, Stockholm 1924. 136s. 30 bilder. Häftad.

[ ATA: 8921 ] Pris: 125 SEK

WETTER, Gillis P:son, Hellenismen. En skildring av hedendomen i det romerska världsriket. Stockholm 1926. 151 s. Ill. Förlagets klotband med omslagen medbundna.

[ ATA: 18178 ] Pris: 75 SEK

WETTER, Gillis P:son, Kristendomen och Hellenismen. Med 57 bilder. Gebers 1923. 180s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren. Ryggen skadad och tapelagad.

[ ATA: 28793 ] Pris: 75 SEK

WETTER, Gillis P:son, Det urkristna gudstjänstlivet och Nya testamentet. Stockholm 1923. 32 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 30122 ] Pris: 75 SEK

WETTERGREN, Gunilla, Byggmästarnas resa 1904-2004. Porträtt av en Stockholmsbyggare. Stockholm 2004. 192 s. Färg ill. Förlagets blåa klotband med monterad bild. Mycket gott skick.

[ ATA: 39056 ] Pris: 300 SEK

WETTERLÖF, Viva G., Les ymagiers la cour des papes d ´Avignon et a la cour des rois de France 1327-1365. Doctoral Dissertation. Lund 1975. VIII,372pp. + plates. Soft covers.

[ ATA: 23661 ] Pris: 150 SEK

WETTERSTRÖM, Thomas, Towards a Theory of Basic Ethics. Oxford, Doxa Ldt, 1986. 307 pp. Hardcover with dj.

[ ATA: 2136 ] Pris: 75 SEK

WETTERSTRÖM, Thomas, Intention and Communication. An Essay in the Phenomenology of Language. Dissertation. Lund 1977. 243 (1) pp. Softcover.

[ ATA: 41668 ] Pris: 150 SEK

WETTSTEIN, Margrit, Liv genom tingen. Människor, föremål och extrema situationer. Symposion 2009. 154 (2) s. Färgill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 47000 ] Pris: 100 SEK

WEULE, KARL, Leitfaden der Völkerkunde. Leipzig und Wien 1912. 152+120 Tafeln. Publisher's hardcover.

[ ATA: 9338 ] Pris: 200 SEK

WEXIONIUS, Michael O., Klaghe Wijsa öffuer K. Gustaff Adolphs then II. hädanfärd. Uppsala 1932. vij, 28 (2) s. Förlagets pergamentryggsband. Mycket gott skick.

[ ATA: 33190 ] Pris: 75 SEK

WEYL, Hermann, Philosophie der Mathematik und Naturwissenschaft. Darmstadt 1966. 406 (2) pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 50501 ] Pris: 200 SEK

WEYL, Hermann, Die Idee der Riemannschen Fläche. Mit 13 Figuren in Text. Dritte, vollständig umgearbeitete Auflage, Teubner 1955. VIII,162,(2)pp. Publisher's cloth. Hard cover.

[ ATA: 50673 ] Pris: 400 SEK

WEYMOUTH, Anthony (ed.), The English Spirit. Stockholm 1944. 136 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 48490 ] Pris: 100 SEK

WHATMOUGH, Joshua, Language. A Modern Synthesis. London, Secker & Warburg, 1956. 270 p. Ill. Hardcover, no dust-jacket. Notes.

[ ATA: 1125 ] Pris: 100 SEK

WHEATLEY, Dennis, Fångar på Mars. Stockholm 1959. 344 s. Häftad. Något snedläst.

[ ATA: 15180 ] Pris: 75 SEK

WHEATLEY, Dennis, Tillträde förbjudet. Tilll svenska av M. Isberg. 1:a upplagan. (jaja, i bokform iallafall) Skoglunds 1934. 387,(1)s. Senare privat rött halvklotband med svart titelfält. Båda omslagen medbundna. Inlagans övre högra hörn något stött.

[ ATA: 28194 ] Pris: 150 SEK

WHEATLEY, Dennis, Vendetta i Spanien. Stockholm [1962]. 306 s. Häftad.

[ ATA: 33684 ] Pris: 75 SEK

WHEATLEY, Dennis, Ondskans redskap. Stockholm 1949. 362 s. Häftad. Nött och snedläst.

[ ATA: 33685 ] Pris: 60 SEK

WHEATLEY, Dennis, Liv eller död. Stockholm 1957. 347 s. Häftad.

[ ATA: 33686 ] Pris: 60 SEK

WHEATLEY, Dennis, Hedniskt korståg. Stockholm 1969. 336 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Tidigare ägares blindstämpel å försättsblad. Omslaget litet nött.

[ ATA: 33687 ] Pris: 90 SEK

WHEATLEY, Dennis, Hedniskt korståg. Stockholm 1969. 336 s. Häftad.

[ ATA: 33688 ] Pris: 75 SEK

WHEATLEY, Dennis, Linda Lee lever farligt. Stockholm 1974. 319 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Något nött.

[ ATA: 33689 ] Pris: 75 SEK

WHEATLEY, Dennis, Sabotage i Grekland. Stockholm 1963. 399 s. Häftad.

[ ATA: 33695 ] Pris: 90 SEK

WHEATLEY, Dennis, Sultanens dotter. Stockholm 1964. 409 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 33696 ] Pris: 90 SEK

WHEATLEY, Dennis, Stormen rasar. Stockholm 1952. 309 s. Häftad.

[ ATA: 33698 ] Pris: 75 SEK

WHEELER, Charles E., An Introduction to the Principles and Practice of Homoeopathy. Bradford 1978. viii, 371 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 35351 ] Pris: 100 SEK

WHEELER, John C., Einsteins Vision. Wie steht es heute mit Einsteins Vision, alles als Geometrie aufzufassen? Mit 10 Abbildungen. Springer New York 1968. VII, 108 pp. Publisher's cloth. In good condition.

[ ATA: 32904 ] Pris: 400 SEK

WHEELER, Michael, English Fiction of the Victorian Period 1830-1890. London 1985. xii, 266 pp. Softcover.

[ ATA: 42545 ] Pris: 75 SEK

WHEELER, Mortimer, Alt-Indien und Pakistan bis zur Zeit des Königs Ashoka. Köln 1959. 216 pp. Ill. Publisher's hadcover with dj. Dj with one tear.

[ ATA: 25995 ] Pris: 100 SEK

WHEEN, Francis, Karl Marx. En biografi. Stockholm 2001. 399 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. .

[ ATA: 5264 ] Pris: 100 SEK

WHEEN, Francis, The Soul of Indiscretion. Tom Driberg: Poet, Philanderer, Legislator and Outlaw. London 2001. 452 pp. Ill. Softcover.§ Somewhat worn.

[ ATA: 34902 ] Pris: 75 SEK

WHELAN, Robert, Helping the Poor. Friendly visiting, dole charities and dole queues. Civitas 2001. viii,183pp, Paperback.

[ ATA: 5740 ] Pris: 90 SEK

WHIBLEY, L., Greek Oligarchies: Their Character and Organization. Chicago 1975. viii, 212 pp. Softcover.

[ ATA: 27129 ] Pris: 100 SEK

WHILDE, Stefan, Vässandet av klingor. Skellefteå 2001. 226 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 18346 ] Pris: 90 SEK

WHIPPLE, A. B. C., Under dödskalleflagg. Pirater i spanska sjön. Stockholm 1959. 275 s. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 20156 ] Pris: 50 SEK

WHITBECK, R. H., Economic Geography of South America. First edition - third impression. New York 1926. 430 pp. Ill. Publisher's cloth.

[ ATA: 25117 ] Pris: 100 SEK

WHITE, Anne Terry, Rolig arkeologi. Natur och Kultur 1945. 230s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 52556 ] Pris: 60 SEK

WHITE, E. G., I den store läkarens fotspår. Andra upplagan. Stockholm 1910. 544 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Tillskrift.

[ ATA: 41419 ] Pris: 100 SEK

WHITE, Gillian, Mammadags. Stockholm 1995. 305 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tillskrift å försättsblad. Gott skick.

[ ATA: 14733 ] Pris: 90 SEK

WHITE, James W., Migration in Metropolitan Japan. University of California 1982. x,322,(4)pp. Soft covers. Ex Library Copy with Stamps.

[ ATA: 23493 ] Pris: 100 SEK

WHITE, James W., The Sokagakkai and Mass Society. Stanford University Press 1970. xii, 376 pp. Publisher's cloth with dj. Ex. library with one small stamp; else in good condition.

[ ATA: 50167 ] Pris: 100 SEK

WHITE, James, Rymdsjukhuset. Falun 1985. 142 s. Originalpocket. NOVA POCKET 21.

[ ATA: 13854 ] Pris: 50 SEK

WHITE, James, Fångade i djupet. Falun 1977. 160 s. Pocket. KOSMOS 19.

[ ATA: 13916 ] Pris: 50 SEK

WHITE, James, SOS från rymden. Falun 1977. 160 s. Pocket. KOSMOS 22.

[ ATA: 13919 ] Pris: 50 SEK

WHITE, james, Evigt liv. Falun 1975. 133 s. Pocket. LINDFORS 16.

[ ATA: 13956 ] Pris: 50 SEK

WHITE, James, The Watch Below. Ballantine 1966. 192 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47523 ] Pris: 50 SEK

WHITE, Lynn, Medieval Technology and Social Change. Oxford University Press 1964. x,194pp. + plates. Paperback. Pencil underlinings. Slightly worn covers.

[ ATA: 16295 ] Pris: 75 SEK

WHITE, Lynn, Medieval Technology and Social Change. Oxford University Press 1965. 194 pp. + plates. Softcover. Underlining with ball point.

[ ATA: 50641 ] Pris: 60 SEK

WHITE, Michael / John Gribbin, Stephen Hawking. Vetenskapen - hans liv. Stockholm 1992. 276 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 9842 ] Pris: 75 SEK

WHITE, Michael, Equinox. Bra Böcker 2007. 321s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44357 ] Pris: 90 SEK

WHITE, Morton, Toward Reunion in Philosophy. Harvard University Press, 1956. xvi, 308pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 52679 ] Pris: 90 SEK

WHITE, Steve, Forge Of The Titans. Baen 2005. 376 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47485 ] Pris: 50 SEK

WHITE, Steve, Eagle Against the Stars. Baen 2000. 282 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47578 ] Pris: 50 SEK

WHITE, Steve, Bloods of the Heroes. Baen 2007. 320 pp. Paperback.

[ ATA: 50249 ] Pris: 50 SEK

WHITE, Ted, Phoenix prime. Lancer 1969. 2nd printing. 189pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 43270 ] Pris: 50 SEK

WHITE, Ted, The sorceress of Qar. Lancer 1969. 2nd printing. 191pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 43271 ] Pris: 50 SEK

WHITE, Ted, By Furies Possessed. New York 1980. 208 pp. paperback. Cris copy.

[ ATA: 47524 ] Pris: 50 SEK

WHITE, Theodore H., In Search of History: A Personal Adventure. New York 1978. 561 pp. Publisher's hardcover with worn dust jacket.

[ ATA: 11604 ] Pris: 75 SEK

WHITE, Theodore H., Breach of Faith: The Fall of Richard Nixon. London 1975. 374 pp. Pulisher's cloth with dj. Dj worn to edges.

[ ATA: 46379 ] Pris: 90 SEK

WHITEHEAD, Thor, Bretarnir koma. Thrid printing. Reykjavik 1999. 334 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Ex library copy with stamp. Small (in print) damage to paper on inside of front board. Else in very good condition.

[ ATA: 33235 ] Pris: 100 SEK

WHITING, Sarah / Edward Mitchell / Greg Lynn (ed.), Fetisch. Princeton Architectual Press 1992. 175 pp. Ill. Publisher's decorated black cloth with dust-jacket.

¶ On fetischism, perversity and architecture. Contributions by Hal Foster and others.

[ ATA: 7376 ] Pris: 200 SEK

WHITROW, G.J., Die Erfindung der Zeit. Fourier, Wiesbaden 1999. 319,(1)pp. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 21678 ] Pris: 150 SEK

WIBECK, Sören, Korståg. Västerlandets heliga krig. Lund 2005. 336 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 48892 ] Pris: 90 SEK

WIBERG, Håkan, Krig, rustningar och säkerhetspolitik. Lund 1982. 290 s. Häftad.

[ ATA: 23962 ] Pris: 60 SEK

WIBORGH, J. G., Järnets metallurgi. Stockholm, Bonniers 1904. 604,(6)s. + planscher. Nött halvfranskt band. Blindstämpel på försättsbladet. Ett par siffror i rödpenna på främre pärmens insida.

[ ATA: 22913 ] Pris: 300 SEK

WICHERKIEWICZ, Wladislaus, Polnische Konversations-Grammatik. Neu bearbaitet von Dr. Richard Meckelein. Heidelberg 1933. VIII, (2), 387 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 29779 ] Pris: 200 SEK

WICHERT, Fritz, Darstellung und Wirklichkeit. Ausgewählte Antikenaufnahmen als Spiegel des Sehens, Empfindens und Gestaltens in zwei Jahrhunderten italienischer Kunst. Dissertation. Freiburg 1907. VI, 111 pp. + 10 plates. Original wrappers. Covers worn with paperloss on spine.

[ ATA: 30715 ] Pris: 100 SEK

WICKBOM, T. G., Konfrontation. Asiatiska resor och reflexioner. Stockholm 1966. 193 (3) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 37381 ] Pris: 50 SEK

WICKERT, Johannes, Albert Einstein. Mit Selbstzeugnissen und Bilddokumenten dargestellt von Johannes Wickert. Hamburg 2003. 189 (3) pp. Ill. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 49748 ] Pris: 75 SEK

WICKLER, Wolfgang, Häcka, löpa, leka. Rabén & Sjögren 1973. 216s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12767 ] Pris: 60 SEK

WICKLER, Wolfgang, Häcka, löpa, leka. Rabén & Sjögren, Stockholm 1973. 216s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23255 ] Pris: 45 SEK

WICKMAN, Asta (red.), Ryskt. Urval och översättning från ryska av Asta Wickman. Natur och Kultur 1945. 248s. Häftad. Dedikation från översättaren.

[ ATA: 54488 ] Pris: 100 SEK

WICKMAN, Bo, Ûber den Ursprung des lappischen a. Uppsala 1957. (2),pp.43-53,(1). Stabbed as issued. Printed wrappers. Offprint from: Språkvetenskapliga Sällskapets i Uppsala Förhandlingar 1955-1957. Dedication.

[ ATA: 55658 ] Pris: 75 SEK

WICKMAN, Olle, Västerländska bilder. Almqvist & Wiksell 1971. 109, (3)s. illustrerad. Häftad.

[ ATA: 28272 ] Pris: 75 SEK

WICKMAN, Torgny, Vad man vill veta om Paris. Stockholm 1953. 222 s. Häftad.

[ ATA: 50117 ] Pris: 50 SEK

WICTOR, Jan, Camera obscura. Bonniers 1946. Originalupplaga. 64s. Häftad. Namnteckning och årtal skrivet diagonal över titeln på titelbladet. Något nött

[ ATA: 53677 ] Pris: 350 SEK

WIDÉN, Albin, Vår sista folkvandring. Det levande förflutna. Stockholm 1962. 160 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 12231 ] Pris: 90 SEK

WIDÉN, Anders, Månskensligisten. Stockholm 1994. 256 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 36524 ] Pris: 60 SEK

WIDÉN, Bertil, Studies on the Dorset Dialect. Gleerup, Lund 1949. 179pp. Original wrappers. Lund Studies in English XVI.

[ ATA: 6102 ] Pris: 125 SEK

WIDÉN, Solveig, Allvarligt men inte hopplöst. Helsingfors 1996. 112 s. Häftad.

[ ATA: 32515 ] Pris: 90 SEK

WIDDING, Lars / Magnus Gerne / Åke Andersson, Svenska äventyr. Stockholm 1999. 592 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 25018 ] Pris: 100 SEK

WIDEEN, Harald / Bror Olsson / Erik Liljeroth, Västergötland. Ett bildverk. under redaktion av Richard Holmström och Artur Svensson Ny omarbetad upplaga. Malmö Allhems 1967. ca 500 s. Rikt ill. Förlagets röda halvfranska band med övre guldsnitt samt skyddsomslag. Skyddsomslaget nött.

[ ATA: 48731 ] Pris: 150 SEK

WIDENGREN, Geo, Religionens värld. Tredje omarbetade och starkt förkortade upplagan. Stockholm 1971. 408 s. Häftad.

[ ATA: 4175 ] Pris: 90 SEK

WIDENGREN, Geo, Psalm 110 och det sakrala kungadömet i Israel. Uppsala 1941. 26s. Soft covers Dedikation.

[ ATA: 44023 ] Pris: 75 SEK

WIDERBERG, Bertil R. (red.), Fiske 65. Stockholm 1965. 246 (2) s. Ill. Häftad. Något nött.

[ ATA: 37703 ] Pris: 50 SEK

WIDHOLM, Torsten, Varför kan män inte säga nej? Stockholm 2004. 286 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38473 ] Pris: 50 SEK

WIDMAN, Carl G., Stockholms Näs och Westra Ryd. Författarens förlag, Kungsängen 1928. 179,(1)s. Illustrerad. Klotband.

[ ATA: 30008 ] Pris: 150 SEK

WIDMAN, Leif, Alternativa distributionssystem. En samhällsekonomisk modellstudie av dagligvarudistributionen. Akademisk avhandling. Stockholm 1976. 192 s. Häftad.

[ ATA: 17258 ] Pris: 100 SEK

WIDMAN, Ragnar, Trosföreställningar i Nedre Zaïre från 1880-talet. Akademisk avhandling. Gummessons 1979. 268 s.

[ ATA: 8828 ] Pris: 75 SEK

WIDMANN, Josef Viktor, Feuilletons. Bern 1964. 96 pp. Ill. Publisher's black cloth. Fine condition.

[ ATA: 25124 ] Pris: 90 SEK

WIDMANN, Peter, Albert Ritschls Dogmatik - eine unvollendete Trinitätstheologie. Beobachtungen zur Destruktion des Religionsproblems in der Theologie des 19. Jahrhunderts. Inaugural-Dissertation, Marburg 1968. 281 pp. Soft cover. Covers are worn. Titlepage is missing (does not affect the text).

[ ATA: 8269 ] Pris: 90 SEK

WIDMANN, Peter, Tetisk teologi. Köbenhavn 1981. 154 s.

[ ATA: 12965 ] Pris: 100 SEK

WIDMARK, Charlotta, To Make Do in the City: Social Identities and Cultural Transformations among Aymara Speakers in La Paz. Dissertation. Uppsala 2003. 262 pp. Soft cover. Very good condition. (Uppsala Studies in Cultural Anthropology 36).

[ ATA: 13487 ] Pris: 500 SEK

WIDSTRAND, Gösta, Afrikas folk. Stockholm 1962. 158 (2) s. Ill. Originalpocket.

[ ATA: 46733 ] Pris: 75 SEK

WIECHERT, Ernst, Det heliga året. Fem noveller. Stockholm 1937. 90 (6) s. Häftad.

[ ATA: 36070 ] Pris: 70 SEK

WIECHERT, Ernst, Wälder und Menschen. Eine Jugend. Münschen Kurt Desch 1952. 257 (3) pp. Publisher's cloth. Excellent condition.

[ ATA: 38178 ] Pris: 60 SEK

WIEDEMANN, Erik, Jazz i Danmark - i tyverne, trediverne og fyrrerne 1-3. - en musikkulturel undersögelse. Gyldendal 1982. 8: 1. Tekstdel. 2. Dokumentarisk del. 3. Lydbånd (3 kassetter). Gyldendal 1982. 467 + 277s. + 3 kassettband. Originalklotband med skyddsomslag i något nött originalkassett. 3 volymer.

[ ATA: 51596 ] Pris: 800 SEK

WIEDEMANN, Ferdinand Johann, Estnisch-Deutsches Wörterbuch. Vierter unveränderter Druck nach der von Jakob Hurt redigierten Auflage. Tallinn 1973. 1402 Spalten + CLXII seiten. Quarto. Original Cloth.

[ ATA: 3166 ] Pris: 1000 SEK

WIEDERHOLZ, E., Fiske i blid. Haspel, mete, fluga. Stockholm 1974. 144 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 36682 ] Pris: 90 SEK

WIEGER, L., S.J. Chinese Characters. Their Origin, Etymology, History, Clasification and Signification. A Thorough Study from Chinese Documents. Translated into English by L. Davrout, S.J. Second Edition, enlarged and revised according to he 4th French edition. Paragon Book Reprint Corp., New York. Dover Publications, Inc. New York. Reprint of 1965 Edition. 820pp. Soft cover. Slightly worn. Name and stamp.

[ ATA: 53842 ] Pris: 200 SEK

WIEGER, P. Léon, S.J., Caractères chinois. Etymologie. Graphies. Lexiques. Cinquième édition. Imprimerie de Hien-hien 1932. 944pp. Cloth with first wrapper tipped in. Hardcover. Name on inside of front cover. Stamp on first, blank, leaf,

[ ATA: 53843 ] Pris: 750 SEK

WIELAND, C. M., Sämmtliche Werke 1 - 52. Herausgegeben von J. G. Gruber. Leipzig 1824-1826. 52 parts in 29 volumes. Contemporary gilt half calf. A beautiful set. Ownership Plate: Gertrud Reinhold 1878. Stamped :Per Olof Almqvist, Leg. Läkare, on the doublures.

[ ATA: 51360 ] Pris: 4000 SEK

WIELAND. Abderiternas historia. Stockhol 1935. 282 s. Häftad.

[ ATA: 43132 ] Pris: 75 SEK

WIENER, Norbert, Cybernetics or Control and Communication in the Animal and the Machine. Eight printing. New York John Wiley 1950. 94 pp. Publisher's cloth with dj. Dj with a few tears and small paper loss; else in very good condition.

[ ATA: 41084 ] Pris: 500 SEK

WIESEL, Elie, Sages and Dreamers. Portraits and Legends from the Jewish Tradition. New York, Simon and Shuster, 1991. 443 pp. Paperback.

[ ATA: 2180 ] Pris: 125 SEK

WIESEL, Elie, A Beggar in Jerusalem. London, Weidenfeld & Nicolson, 1970. 211 pp. Hardcover, no dj.

[ ATA: 2206 ] Pris: 60 SEK

WIESEL, Elie, Guds utkorade. Bibliska gestalter i Skriften och sägnerna. Stegelands 1977. 186s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52732 ] Pris: 50 SEK

WIESEL, Elie, Porträtt och legender. Om Chassidismen. Forum 1978. 305s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52814 ] Pris: 75 SEK

WIESELGREN, Greta, Fredrika Bremer och verkligheten. Romanen Herthas tillblivelse. Norstedts 1978. 283s. Häftad. Kvinnohistoriskt arkiv 12.

[ ATA: 7455 ] Pris: 125 SEK

WIESELGREN, Per, Stiernhielm och Wranglarne. Tartu 1937. s. 45-74. Särtryck ur Svio-Estonica, Årsbok utgiven av Svensk-estniska samfundet vid Tartu universitet. Häftad med originalomslag. Med dedikation.

[ ATA: 49700 ] Pris: 100 SEK

WIESELGREN, Sigfrid, Sammanslutning eller skilsmässa? I den skandinaviska enhetstankens namn. Stockholm 1903. 96 s. Häftad. Något snedläst.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 26047 ] Pris: 200 SEK

WIESELGREN, Sigfrid, Vårt uppslalif. Minnen från 1860-talet. Med 66 bilder (porträtt, vyer och interiörer). Bonniers 1907. 219s. Senare halvklotband med omslagen medbundna.

[ ATA: 55411 ] Pris: 75 SEK

WIESINGER, Alois, Okkulte Phänomene im Lichte der Theologie. Styria Steirische 1948. 262pp. Publishers hardcoverwith dust-jacket. Dust-jacket worn.

[ ATA: 3190 ] Pris: 65 SEK

WIESLANDER, Henning (red.), Samfundet Örebro stads- och länsbiblioteks vänner. Meddenade N:o XXV. Örebro 1957. 100 (2) s. Privat klotband med främre omslaget medbundet. namnteckning å insida av omslag; övrigt i mycket gott skick.

[ ATA: 43864 ] Pris: 100 SEK

WIETEK, Gerhard (Hrsg), Schleswig-Holsteinische Künstlerporträts. Schleswig-Holsteinischen Landesmuseum 1981. 71,(1)pp. Quarto. Illustrated. Soft covers. Upper right corner slightly bumped.

¶ Ausstellungskatalog.

[ ATA: 28302 ] Pris: 75 SEK

WIETEK, Gerhard, Begegnungen mit Kunst und Künstlern. Neumünster 1983. 230 (6) pp. Publisher's green cloth.

[ ATA: 30660 ] Pris: 100 SEK

WIETEK, Grhard (hrsgb), Symposium Skandinavien und der deutsche Expressionismus. Schleswig-Holsteinisches Landsmuseum, Schleswig 1985. 174,(2)pp. Illustrated. Soft covers.

[ ATA: 28799 ] Pris: 60 SEK

WIETH-KNUDSEN, K.A., Feminismen. Almqvist & Wiksell, Uppsala 1924. 251s. Häftad.

[ ATA: 10392 ] Pris: 125 SEK

WIFSTRAND SCHIEBE, Marianne, Das ideale dasein bei Tibull und die Goldzeitskonzeption Vergils. Dissertation. Uppsala 1981. 163 pp. Softcover.

[ ATA: 24675 ] Pris: 90 SEK

WIFSTRAND, Albert, Tider och stilar. Gleerups 1944. 256s. Häftad.

[ ATA: 11011 ] Pris: 75 SEK

WIFSTRAND, Albert, Bakgrunder. Gleerups 1961. 215,(1)s. Häftad. Något nött omslag. Liten kulspetsnotering på för- och efersättsbladet.

[ ATA: 11012 ] Pris: 50 SEK

WIFSTRAND, Albert, Beiträge zur griechischen Syntax. Lund 1934. 25 pp. Original wrappers. Upper part of spine damaged.

[ ATA: 14642 ] Pris: 60 SEK

WIFSTRAND, Albert, Kulturhistoriska glimtar från en grekisk medicinare. Stockholm 1955. 40 s. Häftad. Gott skick. (Svenska Humanistiska Förbundet 64).

[ ATA: 50598 ] Pris: 50 SEK

WIGFORS, Ernst, Skrifter i urval I-IX. Stockholm 1980. 9 volymer. 374 + 514 + 486 + 200 + 389 + 395 + 426 + 388 + 451 s. Röda förlagsband utan skyddsomslag. Namnteckning å insida av främre pärmar. Gott skick.

[ ATA: 39286 ] Pris: 400 SEK

WIGFORSS, Ernst, Frihet och gemenskap. Essayer. Stockholm 1962. 154 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 22844 ] Pris: 125 SEK

WIGFORSS, Ernst, Statsutgifter och näringsliv. Stockholm 1938. 44 s. Häftad.

[ ATA: 45289 ] Pris: 60 SEK

WIGFORSS, Ernst, Ekonomisk demokrati. Natur och Kultur 1948. 65s. Häftad. Blyertsstreckad.

[ ATA: 52950 ] Pris: 60 SEK

WIGH, Bengt, Animal Husbandry in the Viking Age Town of Birka and its Hinterland. Stockholm 2001. 169pp. Illustrated. Publisher´s decorated hardcover. Birka Studies volume 7. Excavations in the Black Earth 1990-95. Partly overcrossed dedication.

[ ATA: 55308 ] Pris: 250 SEK

WIGREN, Sonja / Kristina Lamm, EXCAVATIONS AT HELGÖ IX: Finds, Features and Functions. Stockholm 1984. 98 pp. Ill. Quarto. Original wrappers with dj.

[ ATA: 14573 ] Pris: 100 SEK

WIGZELL, Hans, Vårt fantastiska immunförsvar. Liber 1984. 112s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 51582 ] Pris: 75 SEK

WIJEYEWARDENE, Gehan (ed.), Ethnic Groups Across National Boundaries in Mainland Southeast Asia. Singapore 190. viii, 192 (2) pp. Softcover. Light bump to upper right corner; else in very good condition.

[ ATA: 49318 ] Pris: 250 SEK

WIJK, Erik, Allting har hänt. Stockholm 2005. 148 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel över snitt.

[ ATA: 23438 ] Pris: 90 SEK

WIJK, Jonny, Idrott, krig och nationell gemenskap. Om riksmarscher, fältsport och Gunder Hägg-feber. Symposion 2005. 359 s. Förlagsinbunden med skyddsomlag. Gott skick.

[ ATA: 30106 ] Pris: 125 SEK

WIJKMARK, Christina (red.), Allrakäraste. Catharina Wallenstedts brev 1672-1718. Stockholm 1995. 592 s. Förlagsinbunden med skydsomslag.

[ ATA: 39589 ] Pris: 75 SEK

WIJKMARK, Henning, Kyrkohistoriska fragment. Utgivna av Adolf Ahlberg och Gustaf Jacobson jämte levnadsteckning av Gustaf Jacobson. SKDB 1937. 290s. Privat klotband med främre omslag medbundet. Något blyertsstreckad.

[ ATA: 52028 ] Pris: 90 SEK

WIJKMARK, Kerstin (red), Drottning Astrids barn. Husmoderns biblotek, Åhlén & Åkerlund 1936. 200s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 46528 ] Pris: 50 SEK

WIJKSTRÖM, Bertil, Studier över parafrasen i latinsk prosa. Akademisk avhandling. Eranos förlag 1937 221 s. Ouppskuren. Omslagen något nötta med revor.

[ ATA: 7290 ] Pris: 75 SEK

WIJNBLAD, Carl, Ritningar på fyratio wåningshus af sten, och trettio af träd, samt åtskilliga lusthus, m.m. för högloflige ridderskapet och adelen, samt andra ståndspersoner på landet; uti 25 kopparstycken med bifogad förklaring och uträkning. Stockholm, Tryckt uti kongl. tryckeriet, hos Directeuren Pet. Momma. 1755. Kvarto. Frontespis,(22)s.,utvikbar tabell, 25 dubbelsidiga graverade planscher + (WIJNBLAD,Carl), Bihang til bygningskonstens förra del, om mur- och tak-tegelbruks fördelaktiga inrättande, med nödiga ritningar på lerbråkor, lador och ugnar, m.m. förestälta uti 3 kopparstycken af C.W. Kvarto. 32s., 3 dubbelsidiga graverade planscher. + WIJNBLAD, Carl, Ytterligare tilökning af ritningar på wåningshus, sextio af sten och tiugu af träd, samt hwarjehanda flygel-byggnader och pavillons, med anmärkningar ledande til et fördelaktigt och sparsamt desse byggnaders utförande, såsom ock uträkning på de förnämsta härtil hörande materialier, hwarjämte följer, anwisning till de i detta wärk nyttjade toscaniske, doriske och joniske ordernes indelning och bruk, tillika med particuliere ritningar på gårds- och hus-portar samt fönster; ännu tio utkast af general-planer, gårdar til behörig beqvämlighet, ordning och skick at anlägga, jämwäl ock til mält-brygg- och brännhus samt iskiällare, med flere inrättningar för landthushållningen: uti 26 kopparstycken anwist, högloflige ridderskapet och adelen, samt andra stånds-personer på landet, til tienst och nytta. Senare delen. Stockholm, tryckt uti kongl. tryckeriet, hos Directeuren Pet. Momma. 1756. Kvarto. (52)s.,utvikbar tabell, 26 dubbelsidiga graverade planscher. Renoverat skinnband med gamla pärmar och ny rygg (Hedberg) Ur Arvid Baeckströms bibliotek. Tapelagning överst på ryggen. Fläckade pärmar, renoverade hörn. Röda snitt, utom bihanget (senare insatt) som har ofärgade snitt. Senare försättsblad. En del planscher fläckade. Paginering och bibliografiska anteckningar i blyerts. Liten lapp med notis om bihang inklistrad på s(52) i andra delen. Bibliografisk redogörelse om de andra bihangen inklistrad på ett av eftersättsbladen.

[ ATA: 16803 ] Pris: 14000 SEK

WIK, Harald (red), Västernorrland. Ett sekel 1862-1962 I-II. Norstedts 1962. 451 + 297s. + plansch i ficka på insidan av bakre pärmen till del I. Förlagets blå klotband. 2 volymer i kassett.

[ ATA: 43053 ] Pris: 125 SEK

WIK, Harald, Norrlands export 1871-1937. Uppsala 1941. XVI,219s. Häftad.

[ ATA: 51588 ] Pris: 75 SEK

WIKANDER, Öran, Acquarossa Vol. VI The Roof-Tiles. Part 2: Typology and Technical Features. With Contributions by Birgitta Hulthén, Charlotte Wikander and Maurizio Zampi. Stockholm 1993. 189 pp. Ill. Quarto. Original wrappers. Skrifter utgivna av Svenska Institutet i Rom, 4 serien: XXXVIII:VI,2

[ ATA: 14583 ] Pris: 175 SEK

WIKANDER, Stig, Elementär statistik. Tredje upplagan. Stockholm 1961. 126 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 9681 ] Pris: 60 SEK

WIKBERG, Joel, Glanshammars härad. Örebro 1967. 552s. Förlagets rexinband. Inget skyddsomslag.

¶ Endast del 1.

[ ATA: 54575 ] Pris: 200 SEK

WIKBERG, Kerstin, Samhällets skrattspegel. Studier i Grönköpings Veckoblad. Norstedts 1978. 187s. Häftad. Smutstitelbladet saknas.

[ ATA: 6580 ] Pris: 75 SEK

WIKBERG, Kerstin, Samhällets skrattspegel. Studier i Grönköpings Veckoblad. Akademisk avhandling. Norstedts 1978. 187s. Häftad.

[ ATA: 6898 ] Pris: 100 SEK

WIKBERG, Sten, Hans Egede och Grönlands utforskande. Stockholm 1933. 120 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 24841 ] Pris: 40 SEK

WIKBERG, Sven, Den stora kardinalen Armand de Richelieus levnad. Stockholm 1958. 197 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 17708 ] Pris: 90 SEK

WIKBERG, Sven, Henrik IV. Hugenott och konung. Stockholm 1942. 236 s. Förlagets klotryggsband med båda omslagen medbundna. Övertejpad namnteckning å försättsblad; övrigt i gott skick. Exlibris å insida av främre pärm.

[ ATA: 42517 ] Pris: 100 SEK

WIKBORG, Eleanor, The Lover as Father Figure in Eighteenth-Century Women´s Fiction. University Press of Florida 2002. xii,186pp. Publisher´s clothbacked boards.

[ ATA: 55353 ] Pris: 100 SEK

WIKENHAUSER, Alfred, Einleitung in das Neue Testament. Vierte, ergänzte Auflage. Basel, Herder 1961. 466pp. Cloth. Name in front.

[ ATA: 20701 ] Pris: 100 SEK

WIKING, Bo Sture, I kappa och krage. Linköping 1955. 184s. Illustrerad. Häftad. Något nött och svagt fläckat omslag.

[ ATA: 30026 ] Pris: 150 SEK

WIKING, Margareta (red.), Gör det själv i hemmet. Stockholm 1974. 72 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 41527 ] Pris: 50 SEK

WIKLAND, Å., LÖFGREN, S., Stabsarbete i fält. Stockholm 1945. 136s. Illustrerad. Häftad. Militärlitteraturföreningens förlag N:r 191.

[ ATA: 15637 ] Pris: 75 SEK

WIKLAND, Sten, Vad är vad på butelj och fat. Trelleborg 1948. 199 s.Förlagets halvklot. Namnteckning å insida av främre pärm.

[ ATA: 25334 ] Pris: 60 SEK

WIKLANDER, Iwo, Skandalen i Hjortgalleriet. Zindermans 1976. 192s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 46165 ] Pris: 75 SEK

WIKLUND, Anders, Eduard Brendlers opera RYNO. Källkritik - analys - edition. Akademisk avhandling. Göteborg 1991. 2 volymer. 184 + 702 s. Häftad. Kvartoformat. (Skrifter från Musikvetenskapliga institutionen, Göteborg 25)

¶ 2 volymer.

[ ATA: 500 ] Pris: 400 SEK

WIKLUND, Henry, Predikant Pastor Präst. Evangeliska fosterlands-Stiftelsens samfundsproblematik 1940-1972. Akademisk avhandling. Uppsala 1979. 230 s. Häftad. Fd. biblioteksexemplar med två små stämplar.

[ ATA: 34422 ] Pris: 100 SEK

WIKLUND, K. B., Lärobok i det lapska språket. Andra, reviderade utgåvan. Uppsala 1915. IV, 313 s. Privat halvklotband med främre omslag. Namn på främre omslaget: Erland Hjärne 1915..

[ ATA: 29890 ] Pris: 300 SEK

WIKLUND, K. B., De uraliska folken och språken. Uppsala 1915. 16 s. Häftad. Med dedikation. Något nött.

[ ATA: 32256 ] Pris: 150 SEK

WIKLUND, K. B., Lärobok i Lapska språket. Uppsala 1901. IV,280s. Guldornerat halvfrenska band. Namn Alb. Nordberg på försättsbladet.

[ ATA: 54281 ] Pris: 450 SEK

WIKLUND, K. B./ KUOLJOK-ANGÉUSIS, Susanna Sámij lunna. Lärobok i lapska språket. Luleå 1981. (4),34s. Tvär oktav. Klammerhäftad. Signatur på insidan av främre omslaget.

[ ATA: 52518 ] Pris: 75 SEK

WIKMARK, Gunnar, G.E. Beskow och nyevangelismen. Akademisk avhandling. Stockholm 1943. xxiv,330s. Häftad. Nött.

[ ATA: 7016 ] Pris: 90 SEK

WIKMARK, Gunnar, Bibelcitat i den svenska psalmboken. SKDB, Stockholm 1939. 279s. Häftad. Nött omslag, fläckad rygg.

[ ATA: 8868 ] Pris: 100 SEK

WIKMARK, Gunnar, Bibeln i vår psalmbok. SKDB 1938. 63s. Häftad.

[ ATA: 9242 ] Pris: 50 SEK

WIKMARK, Gunnar, Den svenska pastoralexamens historia. Stockholm 1982. 357 s. Ouppskuren. Samlingar och studier till Svenska Kyrkans historia 44.

[ ATA: 10701 ] Pris: 150 SEK

WIKMARK, Gunnar, Edvard Rhén. Lapplandspräst och upplandsprost. Umeå 1989. 171s. Häftad.

[ ATA: 41861 ] Pris: 125 SEK

WIKNER, Pontus, Tankar och frågor inför människones son / PLaton. Stockholm 1913/1905. 174 + 177 i ett elegant halvfranskt band med fem upphöjda bind.

[ ATA: 22819 ] Pris: 200 SEK

WIKNER, Pontus, Undersökning angående den materialistiska verldsåskådningen. Med särskildt afseende på D:r L. Büchners Kraft och Materia. Stockholm 1870. IV, 335 (1) s. Häftad. Ryggen nött med pappersförlust (1/3). Inlagan fin.

[ ATA: 32820 ] Pris: 100 SEK

WIKNER, Pontus, Lärobok i Anthropologien jemte natiser om filosofin och hennes historia. Andra upplagan. Upsala 1873. (4) 106 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 32821 ] Pris: 100 SEK

WIKNER, Pontus, Vittra skrifter. I urval utgifna af Karl Warburg. Sjätte upplagan. Stockholm 1915. 344 s. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 35274 ] Pris: 90 SEK

WIKNER, Pontus, Vittra skrifter. Fjärde upplagan. Stockholm 1905. 344 s. Förlagets dekorerade klotband. Liten tillskrift å försättsbladet.

[ ATA: 46243 ] Pris: 75 SEK

WIKSTRÖM, Lars, Kungsholmen intill 1700-talets början. Stockholm 1975. XII, 325s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Monografier utg av Stockholms kommunalförvaltning 36.

[ ATA: 11238 ] Pris: 125 SEK

WIKSTRÖM, Lars, Från S:t Nicolai till Högalid. En översikt av Stockholm innerstadsförsamlingars tillkomsthistoria 1279-1925. Stockholm 1979. 99 s. Förlagets klotband. Inlaga lätt fuktad. En och annan korrektur med bläck.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 12233 ] Pris: 150 SEK

WIKSTRÖM, Lasse/ Rolf WRANGNERT, Brottsplats Sverige. Norstedts 1998. 241s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 53114 ] Pris: 100 SEK

WIKSTRÖM, Lester, Nya religioner mitt ibland oss. 106s. Häftad.

[ ATA: 7876 ] Pris: 60 SEK

WIKSTRÖM, Owe, Ikonen i fickan. Om yttre och inre resor. Stockholm 2004. 255 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 16091 ] Pris: 90 SEK

WIKSTRÖM, Owe, Sonjas godhet. Medkänsla i en självupptagen tid. Stockholm 2006. 263 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 35042 ] Pris: 90 SEK

WIKSTRÖM, Owe, Det bländande mörkret. Om andlig vägledning och psykologi i vår tid. Örebro 1994. 278 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 36675 ] Pris: 150 SEK

WIKSTRÖM, Per-Olof H., Everyday Violence in Contemporary Sweden. Doctoral dissertation. Stockholm 1985. 309,(3)pp. Original wrappers.

[ ATA: 16471 ] Pris: 125 SEK

WIKSTRÖM, Sten, Norrbotten en studie om gränser. Luleå, Tornedalica 1982. 83,(1)s. Illustrerad. Svagt kantstött.

[ ATA: 38195 ] Pris: 100 SEK

WIKTORSSON, Per-Axel, Södermannalagens B-handskrift. Textens historia och språk. Akademisk avhandling. Uppsala 1976. 152s+planscher. Studia Philologiae Scandinavicae Upsaliensia 10.

[ ATA: 566 ] Pris: 100 SEK

WIKTORSSON, Per-Axel, Avskrifter och skrivare. Studier i fornsvenska lagtexter. Akademisk avhandling. Uppsala 1981. xviii,136s+planscher. Häftad. (Studia Philologiae Scandinavicae Upsaliensia 17).

[ ATA: 6336 ] Pris: 100 SEK

WILÖF, Marianne / Leni Söderberg, Hela dig. Mat, motion, mental hälsa. Din personliga väg till hälsa. Stockholm 2003. 272 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 15884 ] Pris: 100 SEK

WILAMOWITZ-MOELLENDORFF, U. (ED.), Bucolici graeci. Recensvit et emendauit. Oxford 1895. 175 pp. Publisher's decorated hardcover.

[ ATA: 24498 ] Pris: 150 SEK

WILAMOWITZ-MOELLENDORFF, Ulrich von, Die griechische Tragoedie und ihre drei Dichter. Berlin 1923. 164 pp. Original wrappers. A few pencil lines to margins. Spine worn.

[ ATA: 37754 ] Pris: 100 SEK

WILBER, Ken, The Eye of Spirit: An Integral Vision For a World Gone Slightly Mad. Boston 1998. xix, 416 pp. Softcover. Some pencil underlining.

[ ATA: 42922 ] Pris: 100 SEK

WILCKE-LINDQVIST, Ingeborg, Estuna och Söderby-Karls kyrkor i Uppland. Stockholm 1966. 674-863 s. Ill. 4to. Häftad.

[ ATA: 15514 ] Pris: 75 SEK

WILCKEN, Ulrich, Griechische Geschichte im Rahmen der Altertumskunde. 7. durchgesehene Auflage. München, Oldenbourg, 1951. 384 S. mit 32 Bildtafeln und zwei Karten.

[ ATA: 807 ] Pris: 90 SEK

WILCOX, Elizabeth G., Mu - den sjunkande kontinenten. Parthenon 1964. 180 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 44493 ] Pris: 90 SEK

WILDE, Larry, The Complete Book of Ethnic Humor. With a Foreword by Georg Jessel. Pinnacle Books 1978. 234 (4) pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 47030 ] Pris: 75 SEK

WILDE, Oscar, Avsikter. Essäer. Lund 1996. 189 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 22695 ] Pris: 60 SEK

WILDE, Oscar, Spöket på Canterville och ett par andra noveller. Stockholm 1921. 153 (3) s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 23803 ] Pris: 100 SEK

WILDE, Oscar, Balladen om fängelset i Reading. Öfersättning från engelskan av Bertel Gripenberg. Stockholm 1920. 62 s. Halvfranskt band av bibliotekstyp med främre omslaget medbundet. Något skuren. Pärmarna skeva. Ryggen något nött. Namn på smutstitelblafet

[ ATA: 27736 ] Pris: 125 SEK

WILDER, Thornton, Den åttonde dagen. Stockholm 1967. 402 s. Häftad.

[ ATA: 36117 ] Pris: 150 SEK

WILDES, Harry Emerson, Aliens in the East. A New History of Japan´s Foreign History. Scholarly Resources Inc, Wilmington, Delaware 1973. Reprint. viii,360pp. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hard cover. Library stamps.

[ ATA: 51240 ] Pris: 250 SEK

WILDING, Sten, Soldaten i fält. Zindermans 1974. 240s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 46812 ] Pris: 75 SEK

Wilhelm II, Ungdomsminnen Bonniers 1926. 337s. + frontespis. Illustrerad. Häftad. Något fläckad rygg, något nött.

[ ATA: 16300 ] Pris: 75 SEK

WILHELM II, Minnen 1878-1918. Bonniers 1922. 311s. Häftad. Något nött, liten pappersförlust nederst på ryggen.

[ ATA: 16301 ] Pris: 100 SEK

WILHELM, Hans, Vilket tecken är du född i? Stockholm 1994. 204 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 35925 ] Pris: 100 SEK

WILHELMI, Christoph, Handbuch der Symbole in der bildenden Kunst des 20. Jahrhunderts. Saffari/ Verlag Ullstein, Berlin 1980. 542pp. Ill. Hardcover with d j.

[ ATA: 21642 ] Pris: 200 SEK

WILHELMI, Juan, Språk och rationalitet. En kritisk kommentar till Habermas språkfilosofi. Uppsala 1991. 91 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 29689 ] Pris: 90 SEK

WILHIDE, Elizabeth, Traditional Country Style. Inspirational Ideas and Practical Tips for Every Room. BCA 1991. 192pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s hardcover with dustjacket.

[ ATA: 51983 ] Pris: 100 SEK

WILKINSON, Marcia, Migrän och huvudvärk. Hur man lär sig förstå, kontrollera och undvika smärtan. Västerås 1988. 104 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 39162 ] Pris: 75 SEK

WILLÉN, Liselott, Sten för sten. Stockholm 2001. 427 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Bakre omslag med en reva; övrift i gott skick.

[ ATA: 26871 ] Pris: 75 SEK

WILLARD, Pat, Saffran. Forum 2002. 208s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 20633 ] Pris: 50 SEK

WILLEFORD, Charles, Nytt hopp för de döda. Stockholm 1989. 302 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 32607 ] Pris: 200 SEK

WILLERS, Uno, Xavier Marmier och Sverige. Norstedts 1949. 102 s. Häftad.

[ ATA: 12228 ] Pris: 90 SEK

WILLERS, Uno, Perspektiv på hemlandet. Stockholm 1965. 130 s. Ill. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 12229 ] Pris: 60 SEK

WILLERS, Uno, Spöksyn och verklighet. Stockholm 1961. 150 s. Halvklotband med pergamentrygg.

[ ATA: 24340 ] Pris: 90 SEK

WILLERS, Uno, Pär Lagerkvist. Bibliografi / 23 maj 1951. Bonniers 1951. 53,(3)s. + plansch. Häftad.

[ ATA: 51576 ] Pris: 75 SEK

WILLETTS, David, The Pinch. How the baby boomers took their children´s future - and why they should give it back. Atlantic Books, London 2010. Reprint. xxii,314pp. Publisher´s hardcover with dust jacket.

[ ATA: 52542 ] Pris: 100 SEK

WILLETTS, William, Chinese Art. Vol. I - II. Harmondsworth, Penguin Books, 1958. In total 802 pp. Ill. Two paperback volumes. Covers slightly soild.

[ ATA: 2289 ] Pris: 90 SEK

WILLIAM-OLSSON, Magnus, Att det ur din eld. Gedins 1995. 59s. Häftad.

[ ATA: 10196 ] Pris: 75 SEK

WILLIAMASON, Jack, The Legion of Time. Sphere 1977. 203 (5) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47147 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMS, Alan, Barbouze. Stockholm 1965. 251 s. Häftad. Nött.

[ ATA: 33427 ] Pris: 90 SEK

WILLIAMS, Anna, Skribent i Svensk-Amerika. Jakob Bonggren, journalist och poet. Akademisk avhandling. Uppsala 1991. 252s. Häftad.

[ ATA: 4760 ] Pris: 100 SEK

WILLIAMS, Anna, Stjärnor utan stjärnbilder. Kvinnor och kanon i litteraturhistoriska översiktsverk under 1900-talet. Akademisk avhandling. Stockholm 1997. 285 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 7745 ] Pris: 100 SEK

WILLIAMS, Anna, Tillträde till den nya tiden. Fem berättelser om när Sverige blev modernt. Symposion 2002. 259s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55174 ] Pris: 100 SEK

WILLIAMS, Bernard, Morality. An Introduction to Ethics. Pelican 1973. 112pp. Paperback. Name on small title. Pencil underlinings.

[ ATA: 54813 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMS, C.S.C., A Commentary on the Acts of the Apostles. Black, London 1957. xvi, 301pp+ folding map. Publishers cloth.

[ ATA: 7779 ] Pris: 125 SEK

WILLIAMS, Charles, Skorpionrevet. Stockholm 1957. 218 s. Häftad. Ryggens fot nött. reva å bakre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 26125 ] Pris: 150 SEK

WILLIAMS, David J., Burning Skies. Ballantine 2009. 402 pp. Softcover.

[ ATA: 50261 ] Pris: 75 SEK

WILLIAMS, David, Mr George Eliot. Hodder & Stoughton, London 1983. (6), 289pp + plates. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 10234 ] Pris: 100 SEK

WILLIAMS, Edwin, Thematic Structure in Syntax. MIT Press 1995. xii, 266 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50346 ] Pris: 75 SEK

WILLIAMS, Gordon, The Micronauts. NEL 1981. 224 pp. Paperback. Somewhat worn with small sticke damage to front wrapper.

[ ATA: 47627 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMS, Gordon, Revolt of The Micronauts. NEL 1981. 192 pp. Paperback.

[ ATA: 47628 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMS, Henrik, Åsrunan. Användning och ljudvärde i runsvenska steninskrifter. Akademisk avhandling. Uppsala 1990. 214 s. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 31874 ] Pris: 125 SEK

WILLIAMS, Jay, I Nidhuggs tid. 2 upplagan. Sjöstrands 1983. 194s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 12121 ] Pris: 75 SEK

WILLIAMS, Jay, I Nidhuggs tid. Stockholm 1979. 194 s. Kartonnage.

[ ATA: 15254 ] Pris: 60 SEK

WILLIAMS, John, Into the Badlands: A Journey Through the American Dream. Harper Collins 1991. 240 pp. Paperback.

[ ATA: 14608 ] Pris: 60 SEK

WILLIAMS, John, Charlton Heston: A Biography. Godalming 1982. 95 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 28622 ] Pris: 75 SEK

WILLIAMS, Neil, Aerobatics. Shrewsbury 1977. 266 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 37314 ] Pris: 75 SEK

WILLIAMS, Neville, The life and times of Elisabeth I. Introduction by Antonia Fraser. Reprint of 1972 edition. Weidenfeld and Nicolson 1992. 224pp. Paperback.

[ ATA: 12505 ] Pris: 90 SEK

WILLIAMS, Robert Moore, The chaos fighters. Ace 1955. 160pp. Paperback.

[ ATA: 40791 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMS, Rowan, Tystnad och honungskakor. Öknens vishet. Cordia 2005. 144s. Förlagets pappband. Något blyertsstreckad.

[ ATA: 52894 ] Pris: 90 SEK

WILLIAMS, Sean, Saturn Returns. Ace 2007. 324 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47453 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMS, Tennessee, Mrs Stones romerska vår. Bonniers 1951. 121 s. Häftad. Något nött. Panacheserien.

[ ATA: 9341 ] Pris: 100 SEK

WILLIAMS, Walter Jon, Facets. TOR 1991. 372 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47470 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMS, Walter Jon, Aristoi. Grafton 1993. 448 pp. Paperback.

[ ATA: 47630 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMS, Walter Jon, Knight Moves. TOR 1985. 320 pp. Paperback.

[ ATA: 47662 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, H. R., Teach Yourself Chinese. London 1960. 530 pp. Publisher's hardcover with dj. Dj is worn. Prev. owner's bookplate on inside of front board.

[ ATA: 45366 ] Pris: 90 SEK

WILLIAMSON, Jack, Universums sista oas. Wennerbergs 1958. 160 s. Pocket. Rymdböckerna 8.

[ ATA: 5534 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, Rymdlegionen. Falun 1973. 139 s. Pocket. LINDFORS 1.

[ ATA: 13942 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, The Moon children. Berkley medallion 1973. 208pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 40792 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, The Humanoid Touch. London 1980. 210 (8) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47145 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, The Legion of Space. Sphere 1977. 189 (3) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47146 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, The Cometeers. Sphere 1977. 186 (6) pp. Paperback.

[ ATA: 47148 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, One Against the Legion. Sphere 1977. 220 (4) pp. Paperback.

[ ATA: 47170 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, Seetee Ship. Mayflower 1969. 192 pp. Paperback. Worn.

[ ATA: 47263 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, The Humanoid Touch. Sphere 1982. 218 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47528 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Jack, Manseed. Del Rey 1983. 18 pp. Paperback. Somewhat worn. Prev. owner's stamp.

[ ATA: 47566 ] Pris: 50 SEK

WILLIAMSON, Tony, Spindeln. Stockholm 1976. 235 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 33428 ] Pris: 60 SEK

WILLIANS, John Alden (ed.), Islam. New York 1963. x, 242 pp. Paperback. Very good condition. (Great Religions of Modern Man)

[ ATA: 48112 ] Pris: 75 SEK

WILLIG, Irene, Geschaffene und Ungeschaffene Gnade. Munster, Westfalen 1964. 310pp. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 3199 ] Pris: 150 SEK

WILLIM, Robert, Framtid.nu Flyt och friktion i ett snabbt företag. Akademisk avhandling. Symposion 2002. 184 s. Ill. Häftd. Gott skick.

[ ATA: 36437 ] Pris: 100 SEK

WILLIS, Tony, Discover Runes: Understanding and Using the Power of Runes. London 1991. 187 (5) pp. Softcover.

[ ATA: 45771 ] Pris: 90 SEK

WILLKE, Ingeborg, Lärostolar i pedagogik vid europeiska universitet. Några drag i deras tillkomsthistoria. Stockholm 1975. 150 s. Häftad. Gott skick. Ouppskuren.

[ ATA: 25893 ] Pris: 125 SEK

WILLS CROFTS, F., Mysteriet på nattexpressen och andra berättelser. Stockholm 1958. 322 s. Häftad.

[ ATA: 33165 ] Pris: 70 SEK

WILLS, Christopher, Den herrelösa hjärnan. Vilket är nästa steg i utvecklingen av det mänskligt unike? Jönköping 1994. 342 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 45804 ] Pris: 125 SEK

WILLS, Christopher, Children of Prometheus. The Accelerating Pace of Human Evolution. Penguin 2000. (10),315pp. Soft cover. Signature on small title. Slightly worn.

[ ATA: 51301 ] Pris: 75 SEK

WILLS, Garry, Saint Augustine's Childhood: Confessions Book One. London 2001. 191 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 27121 ] Pris: 100 SEK

WILLS, Geoffrey, Wedgwood. London 2003. 128 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 33117 ] Pris: 100 SEK

WILLS, Susan, Portents of The Real: A Primer For Post-9/11 America. Verso 2005. 146 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 46660 ] Pris: 150 SEK

WILLSON, David Harris, King James VI & I. London 1956. 480 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 11212 ] Pris: 90 SEK

WILLSON, Quentin / David Selby, Världens främsta klassiska bilar. Streiffert 2006. 224 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 43116 ] Pris: 100 SEK

WILLSTÄTTER, Richard, Aus meinen Leben. Von Arbeit, Musse und Freunden. Herausgegeben und mit einem Nachwort versehen von Arthur Stoll. Verlag Chemie 1949. 454 + 32 plates. Publisher's red cloth with dj. Ex. library with one stamp. Inscription on front leaf by Arthur Stoll to The Svedberg. Dj is worn to edges.

[ ATA: 49456 ] Pris: 400 SEK

WILNER, Torsten, Atomarium. Stockholm 1964. 99 s. Ill. Häftad. Dvagt veck å sista sidor; övrigt i gott skick.

[ ATA: 31244 ] Pris: 250 SEK

WILPERT, Gero von (ed.), Lexikon der Weltliteratur 1-4. München 1971. 4 volumes. 1471 (5) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49545 ] Pris: 100 SEK

WILSHIRE, Bruce, Metaphysics: An Introduction to Philosophy. New York 1969. 208 pp. Publisher's cloth. In good condition.

[ ATA: 41695 ] Pris: 125 SEK

WILSON ROSS, Nancy, Vägen till vishet. Hinduismen, buddismen, zen och deras betydelse för västerlandet. Stockholm 1969. 194 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11816 ] Pris: 125 SEK

WILSON, Angus, Dåligt sällskap. Stockholm 1956. 229 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20192 ] Pris: 40 SEK

WILSON, C. J., Before the White Man in Kenya. McCorquodale 1952. 88 (4) pp. Publisher's harcover with dj.

¶ To understand mau mau: read this book.

[ ATA: 35357 ] Pris: 60 SEK

WILSON, Colin, Rymdens demoner. Stockholm 1978. 200 s. Häftad. Bokád Science Fiction.

[ ATA: 13716 ] Pris: 70 SEK

WILSON, Colin, Rasputin and the Fall of the Romanovs. London Arthur Baker Limited 1964. ix, 240 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition. jacket is not price-cut.

[ ATA: 35585 ] Pris: 150 SEK

WILSON, Colin, G. I. Gurdjieff: The war Against Sleep. London 2005. 128 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 42801 ] Pris: 100 SEK

WILSON, Colin, Ritual In the Dark. London Gollancz 1960. 416 pp. Publisher's red hardcover with dj (not price clipped).

[ ATA: 47150 ] Pris: 400 SEK

WILSON, Colin, Beyond the Outsider. Pan Books 1966. 256pp. Softcover.

[ ATA: 53221 ] Pris: 75 SEK

WILSON, David A., Politics In Thailand. Cornell University Press 1962. xvi, 308 pp. Publisher's blue cloth. Signature and shop's stamp on front leaf.

[ ATA: 48349 ] Pris: 100 SEK

WILSON, Edmund, To the Finland Station: A Study in the Writing and Acting of History. London 1978. 487 (20) pp. Paperback.

[ ATA: 30243 ] Pris: 90 SEK

WILSON, Edmund, Skriftrullarna vid Döda havet. Stockholm 1956. 134 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 45167 ] Pris: 75 SEK

WILSON, Elizabeth, The Sphinx in the City. Urban Life, the Control of Disorder, and Women. University of California Press 1991. 3rd reprint. (6),191pp. Softcover. Pencil markings and annotations.

[ ATA: 53443 ] Pris: 75 SEK

WILSON, F. P., The English Drama 1485-1585. Edited with a bibliography by G. K. Hunter. Oxford University Press 1969. 244 pp. Publisher's blue cloth. Very good condition.

[ ATA: 49085 ] Pris: 100 SEK

WILSON, Glenn, NIAS, David, Kärlekens mysterier. Forum 1977. 208s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 16109 ] Pris: 50 SEK

WILSON, Harold, The Governance of Britain. London 1976. 219 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 33208 ] Pris: 75 SEK

WILSON, Harold, The Labour Government 1964-1970: A Personal Record. London 1971. 836 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 33210 ] Pris: 75 SEK

WILSON, Ian, The Turin Shroud. Fourth imp. London 1978. 272 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 8614 ] Pris: 100 SEK

WILSON, James Q., The Moral Sense. The Free Press, Macmillan 1993. xviii,313,(3)pp. Publishers half-cloth with dust-jacket.

[ ATA: 16565 ] Pris: 150 SEK

WILSON, John Logic and Sexual Morality. Pelican 1967. 281pp. Paperback. Name on small title.

[ ATA: 54038 ] Pris: 60 SEK

WILSON, John A., The Culture of Ancient Egypt. University of Chicago Press 1958. 344 (2) s. Softcover. Signature.

[ ATA: 43910 ] Pris: 75 SEK

WILSON, John, Language and Christian Belief. Macmillan, London 1958. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 3180 ] Pris: 60 SEK

WILSON, Laura, Min allra bästa vän. Stockholm 2003. 245 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 16951 ] Pris: 100 SEK

WILSON, Laura, Älskaren, Ordfront 2005. 300,(4)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 23109 ] Pris: 75 SEK

WILSON, Richard, Those idiots from earth. Ballantine 1957. 160pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 40793 ] Pris: 50 SEK

WILSON, Robert Anton, The Walls Came Tumbling Down. Las Vegas 1997. 174 pp. paperback.

[ ATA: 16038 ] Pris: 125 SEK

WILSON, Robert Anton, Coincidance. Las Vegas 1998. 248 pp. Paperback.

[ ATA: 16040 ] Pris: 125 SEK

WILSON, Robert Anton, Reality is What You Can Get Away With. Las Vegas 1996. 140 pp. Paperback.

[ ATA: 16044 ] Pris: 125 SEK

WILSON, Simon J. / Carolyn Symon (ed.), Human Health in the Arctic. Oslo 2003. xiii, 137 pp. Quarto. Softcover. In good condition. (AMPAP Assessment 2002).

[ ATA: 34926 ] Pris: 200 SEK

WILSON, Woodrow, Historien och sanningen samt andra essayer. Stockholm 1916. 227 (1) s. Välberavarat halvklotband.

[ ATA: 41560 ] Pris: 150 SEK

WILSSON, Lars, Välfärdens ohälsa. Kan forntidens föda bli framtidens mat? Järvsö 2003. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 17225 ] Pris: 125 SEK

WIMAN, Gerhard, Textkritiska studier till Arnobius. Göteborg 1931. 69 s. Häftad.

[ ATA: 14645 ] Pris: 100 SEK

WIMING, Krister (red.), Svensk-kroatiskt lexikon. Svedsko-hrvatski rjecnik. Stockholm 1993. 576 + 32 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 49669 ] Pris: 200 SEK

WIMING, Krister (red.), Svenskt-turkiskt lexikon. Isvecce-Türkce Sözlük. Skolöverstyrelsen, Stockholm 1984. 538s. + 32 planscher. Dekorerat pappband. Språklexikon för invandrare.

[ ATA: 55419 ] Pris: 150 SEK

WIMMER, Clemens Alexander (Ed.), Geschichte der Gartentheorie. Darmstadt 1989. 486 pp. Ill. Publisher's pictorial hardcover.

[ ATA: 15453 ] Pris: 100 SEK

WIMSATT Jr., W.K., The Prose Style of Samuel Johnson. 2nd printing. Yale university Press 1963. xx, 166pp. Paperback. Corners slightly bumped.

[ ATA: 10361 ] Pris: 75 SEK

WINBLADH, Marie-Louise, Den skäggiga gudinnan. Forntida kulter på Cypern. Valentin förlag 1995. 96s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 46202 ] Pris: 60 SEK

WINCH, Peter, The Idea of a Social Science and its Relation to Philosophy. Routledge & Kegan Paul 1970. Sixth impression. (8),143pp. Publisher´s softcover. Slightly worn. Name on small title. Pencil underlinings.

[ ATA: 54809 ] Pris: 75 SEK

WINCHESTER, Simon, Korea: A Walk Through the Land of Miracles. London 2004. 298 pp. Ill. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 31959 ] Pris: 90 SEK

WINCHESTER, Simon, Professorn och galningen. En berättelse om mord, vansinne och tillkomsten av Oxford English Dictionary. Stockholm 2000. 252 s. Ill. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49881 ] Pris: 90 SEK

WINDELBAND, W., Geschichte der Philosophie. First edition. Freiburg 1892. (8) 516 pp. Nice private half calf. Old signature to front fly leaf. A few pages with pencil underlining. Light foxing and damp stains. Upper right corner bumped.

[ ATA: 35983 ] Pris: 500 SEK

WINDELBAND, Wilhelm, Lehrbuch der Geschichte der Phiosophie. Vierzehnte, ergänzte Auflage. J.C.B. Mohr, Tübingen 1950. XLVIII,656pp. Publishers cloth, OLwd.

[ ATA: 11530 ] Pris: 200 SEK

WINDELBAND, Wilhelm, Über Willensfreiheit. Zwölf Vorlesungen. Dritte Auflage. Tübingen 1918. VII, (1), 200 pp. Publisher's half cloth. Very good condition.

[ ATA: 46978 ] Pris: 350 SEK

WINDLE, Bertram, The Church and Science. London 1928. 427 pp. Publisher's hardcover. Worn boards. Spine faded.

[ ATA: 8613 ] Pris: 100 SEK

WINGÅRD, Kristina, Les problèmes des couples mariés dans La Comédie humaine d'Honoré de Balzac. Uppsala 1978. 272 pp. Original wrappers. (Studia Romanica Upsaliensia 19).

[ ATA: 48428 ] Pris: 125 SEK

WINGÅRDH, Marius, Hur man söker och vinner en plats. Stockholm 1941. 180 s. Häftad. Något nött. Första bladet med fläck. Blyertsstreck i marginalen.

[ ATA: 44577 ] Pris: 100 SEK

WINGÅRDH, Marius, Takt och ton i tonåren. Teckningar av Holger Jürgen Wiedersheim-Paul. Natur och Kultur 1946. 168s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något blekt rygg.

[ ATA: 55387 ] Pris: 90 SEK

WINGATE, Anne, Scene of the Crime: A Writer's Guide to Crime-Scene Investigations. Cincinnati 1992. 232 pp. Softcover. In good condition. (The Howdunit Series).

¶ Writing reference for crime writers.

[ ATA: 44915 ] Pris: 125 SEK

WINGBORG, Olle, Växjö i litteraturen - en bibliografi över staden. Länsbibliotek Sydost/ Växjö stadsbibliotek 2008. 198s. Förlagets svarta klotband. Smålands bibliografi 12.

[ ATA: 53931 ] Pris: 125 SEK

WINGREN, Bo, Tillbaka till Normandie. Nordiska konstnärer i Normandie 1850-1900. Akademisk avhandling. Stockholm, Carlssons, 1992. 255 s. Ill. Inbunden.

[ ATA: 1449 ] Pris: 200 SEK

WINGREN, Bo, Ornament. Almqvist & Wiksell 1971. 112s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 28276 ] Pris: 75 SEK

WINKEL, Harald (ed.), Wirtschaftliche Entwicklung und sozialer Wandel. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1981. 406 pp. Publischer's hardcover. Wege der Forschung CDXCIII.

[ ATA: 18856 ] Pris: 100 SEK

WINKLER, Gottlob Werner, Ausgewählt und eingeleitet von Walter Jens. Frankfurt 1956. 193 pp. Paperback.

[ ATA: 31078 ] Pris: 50 SEK

WINKLER, Heinrich August (ed), Sozialgeschichtliche Aspekte europäischer Revolutionen. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1978. pp.287-436. Ownership plate on small title.

[ ATA: 45032 ] Pris: 75 SEK

WINKLER, Heinrich August (ed), Die Arbeiterbewegung im gesellschaftlichen System der Weimarer Republik. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1982. 158pp. Ownership plate on small title.

[ ATA: 45037 ] Pris: 90 SEK

WINKLER, Walter, Psychologie der modernen Kunst. Tübingen 1949. 303 pp. Ill. Publishre's cloth with dj. Dj is worn. Underlinings.

[ ATA: 31050 ] Pris: 125 SEK

WINNICOTT, Donald W., Ord till föräldrar. Stockholm 1994. 157 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 33455 ] Pris: 100 SEK

WINSTON, Richard, Karl den Store. Malmö 1969. 153 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 32498 ] Pris: 90 SEK

WINSTON, Robert, The Human Mind and how to Make the Most of It. London 2003. 382 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 23787 ] Pris: 100 SEK

WINTER, Bevis, Fälla för mord. Stockholm 1956. 160 s. Häftad. Något nött. (Kometböckerna).

[ ATA: 33424 ] Pris: 100 SEK

WINTER, J. M., The Experience of World War I. London 2000. 256 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Quarto.

[ ATA: 41191 ] Pris: 125 SEK

WINTER, Karin (red.), Arkitekt Joze Plecnik 1872-1957. Stockholm 1994. 120 s. Ill. Häftad. Tväroktav.

[ ATA: 30487 ] Pris: 150 SEK

WINTHER, Kris, Amerikanskt slanglexikon. Bearbetad och utökad av Hans Lindquist och Ric Fisher. Andra upplagan. Stockholm 1979. 296 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 46474 ] Pris: 50 SEK

WINTON, Patrik, Frihetstidens politiska praktik. Nätverk och offentlighet 1746-1766. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 363 s. Häftad.

[ ATA: 26025 ] Pris: 250 SEK

WIPP, John, Himlen är vit. Dikter. Ellerströms 2002. 53 s.

[ ATA: 7201 ] Pris: 50 SEK

WIRGIN, Jan (ed.), The Ernest Erickson Collection in Swedish Museums. Stockholm 1989. 152 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 37411 ] Pris: 100 SEK

WIRGIN, Jan (red.), Kina som Hobby. Gustaf Hilleströms samling. Stockholm 1968. 80 s. Il. Häftad.

[ ATA: 25835 ] Pris: 75 SEK

WIRGIN, Jan, Kejsarens armé. Soldater och hästar av lergods från Quin Shihuangs grav. Stockholm 1984. 100 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 45642 ] Pris: 60 SEK

WIRMARK, David, Sparande för utveckling. Intervjuer och kommentarer kring kapitalbildning i u-länder. Göteborg 1970. 232 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 45227 ] Pris: 90 SEK

WIRMARK, Margareta, Spelhuset. En monografi över Hjalmar Bergmans Drama. Stockholm 1971. 218 s. Häftad. Litet veck å omslagets nedre hörn.

[ ATA: 25327 ] Pris: 60 SEK

WIRMARK, Margareta, Smultronstället och dödens ekipage. Stockholm 1998. 194 s. Ill. Häftad. Gott skick.

¶ Tvärestetiska studier om och kring Bergmans Smultronstället.

[ ATA: 41747 ] Pris: 100 SEK

WIRMARK, Margareta, Giv doft i blomma. Om Martinsons Aniara. Carlsons 2011. 175s. Häftad. Förlagsny.

[ ATA: 54244 ] Pris: 140 SEK

WIRMARK, Margareta, Den kluvna scenen. Kvinnor i Strindbergs dramatik. Gidlunds 1989. 260s. illustrerad. Häftad.

[ ATA: 55198 ] Pris: 75 SEK

WIRSÉN, C. D. af, Lefnadsteckningar. Stockholm 1901. 515 (1) s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind. Något nött.

[ ATA: 41424 ] Pris: 125 SEK

WIRSÉN, E. TH. af, Första världskrigsåret. Stockholm, Norstedts 1915. (2),81,(1)s. + 14 kartor. Halvfranskt band. Något nött. Stämplar.

[ ATA: 20672 ] Pris: 150 SEK

WIRTÉN, Eva Hemmungs, Global Infatuation. Explorations in Transnational Publishing and Texts. The case of Harlequin Enterprises and Sweden. Dissertation. Uppsala, 1998. 272pp. Original wrappers. Skrifter utgivna av avdelningen för litteratursociologi vid litteraturvetenskapliga institutionen i Uppsala 38.

[ ATA: 1456 ] Pris: 80 SEK

WIRTÉN, Per, Populisterna. En berättelse om folkets århundrade. Norstedts 2000. 288s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 49348 ] Pris: 100 SEK

WIRTANEN, Atos, Nietzsche den otidsenlige. Stockholm 1945. 148 s. Häftad. Fuktskadad med stor fläck.

[ ATA: 2761 ] Pris: 60 SEK

WIRTANEN, Atos, Mot mörka makter. Stockholm 1964. 263 (9) s. Häftad.

[ ATA: 37655 ] Pris: 150 SEK

WIRZ, Paul, Kataragama, die heiligste Stätte Ceylons. Basel 1954. 55 pp. + 8 pp of ill. Original wrappers.

[ ATA: 30143 ] Pris: 150 SEK

WISÉHN, Eva, Myntfynd från Uppland. Stockholm 1989. 360 (2) s. Ill. Häftad. Kvarto. (Sveriges mynthistoria. Landskapsinventeringen 4).

[ ATA: 44289 ] Pris: 200 SEK

WISCHENBART, Rüdiger (ed.) Karpaten. Die dunkle Seite Europas. Wien 1992. 204 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 25656 ] Pris: 125 SEK

WISDOM, John, Philosophy and Psychoanalysis. University of California Press 1969. vi,282pp. Softcover. Signature on small title and titlepage.

[ ATA: 51482 ] Pris: 100 SEK

WISTRAND, Birgitta, Elin Wägner i 1920-talet. Rörelseintellektuell och internationalist. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 262 s. Häftad.

[ ATA: 29719 ] Pris: 75 SEK

WISTRAND, Birgitta, Milda makter. Om makt och maktstrukturer i våra liv. Stockholm 1993. 206 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.

[ ATA: 39093 ] Pris: 125 SEK

WISTRAND, Erik, Sallust on Judicial Murders in Rome: A Philological and Historical Study. Göteborg, 1968. 88 pp. Studia Graeca et Latina Gothoburgensia XXIV.

[ ATA: 8164 ] Pris: 100 SEK

WISTRAND, Gunnar, Pite lappmarks kärlväxtflora med särskild hänsyn till skogslandet och de isolerade fjällen. Uppsala 1962. 211 s. + 30 planschblad. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34073 ] Pris: 90 SEK

WISTRAND, Per, Slagsida. Stockholm 1979. 32 s. Häftad. Ouppsuren.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 21429 ] Pris: 40 SEK

WISTRAND, Sten, Att slås till insikt. Hjalmar Bergmans roman Clownen Jac. Akademisk avhandling. Örebro 1999. 255s. Häftad med skyddsomslag. Örebro Studies 16.

[ ATA: 5247 ] Pris: 95 SEK

WISTRAND, Sten, Att slås till insikt. Akademisk avhandling. Hjalmar Brgman samfundet 1999. 255s. Häftad med skyddsomslag. Örebro studies 16.

[ ATA: 10272 ] Pris: 100 SEK

WISTRICH, Enid, I don't mind the Sex, it's the violence: Film Censorship Explored. London 1978. 160 pp. Softcover. A couple of stains to back cover; else in good condition.

[ ATA: 28557 ] Pris: 90 SEK

WITHERS, Jane / Christoph Kicherer, Badrumsboken. En inredningsbok. Stockholm 2000. 160 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kavrto.

[ ATA: 25979 ] Pris: 150 SEK

WITHROW, W. H., Roms katakomber. Stockholm 1899. 549 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 861 ] Pris: 70 SEK

WITOSZYNSKIEGO, C., Ruch cieczy okresowo symetryczny wzgledem osi. Warszawa 1921. 50pp. Printed original wrappers. Quarto. Stamped on front cover.

[ ATA: 34263 ] Pris: 300 SEK

WITT-BRATTSTRÖM, Ebba, Moa Martinsson. Skrift och drift i trettiotalet. Akademisk avhandling. Stockholm, Norstedts, 1988. 318 s. Ill. Inbunden med skyddsomslag. Dedikation.

[ ATA: 2373 ] Pris: 100 SEK

WITT-STRÖMER, Bo (red.), Ljusdal - Anteckningar från en kulturbygd. Ljusdal 1958. 200s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54503 ] Pris: 125 SEK

WITT, Gunilla, Allt hon begär. En lyriks berättelse. Stockholm 1997. 66 (6) s. Häftad. Tväroktav. Gott skick.

[ ATA: 34840 ] Pris: 100 SEK

WITT, Otto, Guldgrufan. Åhlén & Åkerlunds förlag, Göteborg 1912. 158s. Privat brunt halvklotband. Blank rygg.

[ ATA: 28219 ] Pris: 300 SEK

WITT, Otto, Kanal-teorien. Skisser och utkast till lösning af jordelifvets gåta. Hägringar mot vetenskapens grund. Med 97 illustrationer. Stockholm 1907. 336 s Häftad. Ouppskuren. Omslaget naggat med ett par pappersförluster.

[ ATA: 39837 ] Pris: 600 SEK

WITTGENSTEIN, Ludwig, Tractatus Logico-Philosophicus. Översättning och inledning av Anders Wedberg. Stockholm 1962. 147 s. Häftad. (Orionserien).

[ ATA: 2141 ] Pris: 200 SEK

WITTGENSTEIN, Ludwig, Über Gewissheit. Erste Ausgabe. Frankfurt am main 1970. 179 pp. Publisher's hardcover with dj. Small signature to front fly leaf. A few pages with pencil underlining. (Bibliothek Suhrkamp 250).

[ ATA: 25747 ] Pris: 150 SEK

WITTGENSTEIN, Ludwig, Preliminary Studies For the Philosophical Investigations Generally Known as The Blue and Brown Books. First edition. Oxford Blackwell 1958. xiv, 185 (1) pp. Publisher's cloth with dj. Dj a little worn to edges; pages with weak pencil underlining; else in good condition.

[ ATA: 42411 ] Pris: 500 SEK

WITTGENSTEIN, Ludwig, Notebooks 1914-1916. Edited by G. H. von Wright and G. E. M. Anscombe. With an English Translation by G. E. M. Anscombe. First Edition. Oxford Blackwell 1961. vi, 91 (double pp.), 93-131 pp. Publisher's cloth with dj. Dj worn to top of spine; else in good condition.

¶ Bilingual Edition.

[ ATA: 42412 ] Pris: 600 SEK

WITTGENSTEIN, Ludwig, Bemerkungen über die Grundlagen der Mathematik / Remarks on the Foundations of Mathematics. Edited by G. H. von Wright, R. Rhees and G. E. M. Anscombe. Translated by G. E. M. Anscombe. First edition. Oxford Blackwell 1956. xix, 196 (double pp.), 197-204 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Dj worn and damaged to edges with some paperloss to head of spine. Else in good condition.

¶ Bilingual Edition.

[ ATA: 42413 ] Pris: 1200 SEK

WITTING, Claes, Över ett prov på Vadsbomål. En hörfonetisk studie med spektrografiska kontroller. Uppsala 1960. 58s.

¶ Särtryck ur Svenska Landsmål och Svenskt Folkliv 1960.

[ ATA: 561 ] Pris: 50 SEK

WITTING, Claes, Bidrag till studiet avfonetisk modifikation. Akademisk avhandling. Uppsala 1956. 198 s. Ill. Häftad. Veck å främre omslag.

[ ATA: 17298 ] Pris: 75 SEK

WITTKOWER, Rudolf u. Margot, Künstler - Aussenseiter der Gesellschaft. Kohlhammer 1965. XII,320pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 21212 ] Pris: 150 SEK

WITTKOWER, Rudolf, Art and Architecture in Italy 1600-1750. London 1958. xxiii, 428 pp. Publisher's red cloth with dj. Dj is worn.

[ ATA: 30669 ] Pris: 200 SEK

WITTMAN, Tibor, Das Goldene Zeitalter der Niederlande. Koehler & Amelang, Leipzig 1975. 348pp. + plates. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 21675 ] Pris: 100 SEK

WITTROCK, Georg, Regering och allmoge ynder Kristinas förmyndare. Studier rörande allmogens besvär. Uppsala 1948. 489 s. Häftad. Pappersförlust å främre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 24452 ] Pris: 100 SEK

WITTROCK, Georg, Karl XI:s förmyndares finanspolitik. Från blå boken till franska förbundet 1668-1672. Uppsala 1917. 436 (xxiv) s. Häftad. Främre omslag litet nött med en papaersförlust. Texten ouppskuren och i gott skick.

[ ATA: 32408 ] Pris: 125 SEK

WITTROCK, Georg, Marienburg och Labiau. Lund 1923. 83 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 48143 ] Pris: 100 SEK

WITTROCK, Ulf, Marika Stiernstedt. Bonniers 1959. 479s. Förlagets kltryggsband med skyddsomslag. Två, några millimeter stora, hål på skyddsomslagets baksida.

[ ATA: 10585 ] Pris: 100 SEK

WITTROCK, Veit Brecher, Prodromus monographiae oedogoniearum. Ex actor. Reg. Soc. Scientiar. Ups. Ser III, Vol. IX. Upsala 1874. (2),64pp. + 1 plate. Quarto. Oiginal printed wrappers. Wrappers partly darkened (or suntanned).

[ ATA: 40378 ] Pris: 300 SEK

WITTUSEN, Cato, Lost Surroundings: Inqiries into Central Themes of Wittgenstein's Later Philosophy. Dissertation. Bergen 2006. 409 (1) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 38736 ] Pris: 300 SEK

WIVALLIUS, Lars, En tor och kall wåhr. Stockholm 1958. ca 30 s. Häftad. Omslaget solblekt.

[ ATA: 21428 ] Pris: 45 SEK

WIVALLIUS, Lars, Sweriges rijkes ringmur. Med inledning och förklaringar av Kurt Johannesson. Stockholm 1980. 121 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 24739 ] Pris: 70 SEK

WIVALLIUS, Lars, Sweriges Rijkes Ringmur. Utgiven med inledning och förklaringar. Almqvist & Wiksell, Stockholm 1980. 121s. Förlagets dekorerade pappband. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 53039 ] Pris: 50 SEK

WNBIAN, Yan / Zheng Peng / Gu Qing, Dai Folk Legends. Beijing 1988. 192 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 49836 ] Pris: 75 SEK

WOBBERMIN, Georg, Den evangeliska teologins kris och dess övervinnande. Lindblads, Uppsala 1931. 212s. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 9215 ] Pris: 100 SEK

WODEHOUSE, P. G., Sammelsurium. Stockholm 1968. 203 s. Häftad. Något snedläst.

[ ATA: 24740 ] Pris: 150 SEK

WODEHOUSE, P. G., Fina papper. Första svenska utgåvan. Stockholm 1936. 320 s. Häftad. Nött och med pappersförluster å främre omslag och ryggens huvud.

[ ATA: 31572 ] Pris: 75 SEK

WODEHOUSE, P. G., Hett om öronen. Stockhom 1941. 239 s. Häftad. Snedläst och nött.

[ ATA: 34803 ] Pris: 75 SEK

WODEHOUSE, P. G., Åska i luften. Stockholm 1940. 281 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 34809 ] Pris: 150 SEK

WODEHOUSE, P. G., Vårkänslor. Fjärde tusendet. Stockholm 1949. 276 (4) s. Häftad. Något nött och snedläst.

[ ATA: 38068 ] Pris: 125 SEK

WODEHOUSE, P. G., Pengar på banken. Femte tusendet. Stockholm 1942. 351 (1) s. Häftad. Nött. Liten pappersförlust å främre omslagets högra nedre hörn.

[ ATA: 38074 ] Pris: 100 SEK

WODEHOUSE, P. G., Fina papper. Andra upplagan. Stockholm 1936. 320 s. Häftad. Något nött. Namnteckning.

[ ATA: 38075 ] Pris: 125 SEK

WODEHOUSE, P. G., Mr Mulliner har ordet. Sjunde tusendet. Stockholm 1946. 278 (6) s. Häftad. Något nött. ett par sidor litet slavrigt uppsprättade.

[ ATA: 38076 ] Pris: 75 SEK

WODEHOUSE, P. G., Jeeves klarar skivan. Stockholm 1978. 230 s. Pocket. Ägaretikett å insida av främre omslag.

[ ATA: 48935 ] Pris: 50 SEK

WODEHOUSE, P. G., Sköna juveler. Stockholm 1962. 248 (4) s. Häftad.

[ ATA: 50320 ] Pris: 125 SEK

WODEHOUSE, P. G., Flicka i fara. Stockholm 1979. 210 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning.

[ ATA: 50321 ] Pris: 75 SEK

WODEHOUSE, P. G., Love Among the Chickens. Thirteenth printing. Herbert Jenkins, London. 236pp. Publisher´s orange cloth. No dust jacket. Front of dust jacket tipped in.

[ ATA: 50792 ] Pris: 200 SEK

WODEHOUSE, P. G., Heavy Weather. Third Printing. Herbert Jenkins, London. 311,(9)pp. Publisher´s orange cloth. No dust jacket.

[ ATA: 50794 ] Pris: 125 SEK

WODEHOUSE, P. G., Indiscretions of Archie. Eleventh printing. Herbert Jenkins, London. 320pp. Publisher´s orange cloth. No dust jacket. Signature on inside of front cover.

[ ATA: 50796 ] Pris: 75 SEK

WODEHOUSE, P. G., The White Feather Reprint. Black, London 1930. 284pp. + frontispiece. Publisher´s orange cloth. No dust jacket. Signature on inside of front cover. Slightly bleached spine.

[ ATA: 50800 ] Pris: 200 SEK

WODEHOUSE, P. G., Heart of a Goof. Tenth printing. Herbert Jenkins, London. 314,(4)pp. Publisher´s orange cloth. Front and spine of dust jacket tipped in.

[ ATA: 50802 ] Pris: 200 SEK

WODEHOUSE, P. G., The Girl on the Boat. Popular Edition. Herbert Jenkins, London. 312,(8)pp. Publisher´s redbrown pictorial cloth. No dust jacket. Signatures.

[ ATA: 50803 ] Pris: 200 SEK

WODEHOUSE, P. G., The Man with Two Left Feet and Other Stories. Tenth Edition. Methuen, London 1929. (6),215pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Något nött band. Namn på främre pärmens insida.

[ ATA: 53385 ] Pris: 75 SEK

WODEHOUSE, P. G., Eggs, Beans and Crumpets. Herbert Jenkins, Second Printing. 284,(4)pp. Publisher´s cloth. Only larger part of spine and front dust jacket included. Name on indide of front cover.

[ ATA: 54797 ] Pris: 150 SEK

WODEHOUSE, P.G., Wodehouse om Wodehouse. En skämtare ser på sig själv. Bonniers 1981. 280s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Bakre sida av skyddsomslag fuktad; övrigt i gott skick.

[ ATA: 5032 ] Pris: 125 SEK

WODEHOUSE, P.G., Kaka söker maka. Bonniers 1951. 288s. Häftad. Signatur. Nött.

[ ATA: 50990 ] Pris: 100 SEK

WODEHOUSE, P.G., Infrusna tillgångar. Bonniers 1965. 237,(3)s. Häftad. Nött.

[ ATA: 50993 ] Pris: 100 SEK

WODEHOUSE, P.G., Vårkänslor. Bonniers 1949. 277,(3)s. Häftad. Hårt nött, snedläst med tejprester.

[ ATA: 50996 ] Pris: 75 SEK

WODEHOUSE, P.G., Fransysk visit. Bonniers 1956. 239, (1)s. Häftad. Fläckad rygg, litet kludd på bakre omslaget.

[ ATA: 50997 ] Pris: 90 SEK

WODEHOUSE, P.G., Ring på Jeeves! Bonniers 1954. 245,(3)s. Häftad. Nött.

[ ATA: 50999 ] Pris: 125 SEK

WOHLFARTH, Horst, 40 Jahre Kernspaltung. Eine Einführung in die Originalliteratur. Darmstadt 1979. 379 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 10729 ] Pris: 100 SEK

WOHLFEIL, Rainer (ed.), Der Bauernkrieg 1524-26. Bauernkrieg und Reformation München 1975. 292 pp. Softcover.

[ ATA: 24203 ] Pris: 90 SEK

WOLANDT, Gerd, Idealismus und Faktizität. de Gruyter 1971. 287 pp. Publisher's cloth.

¶ Dedication to Konrad Marc-Wogau.

[ ATA: 10328 ] Pris: 200 SEK

WOLANDT, Gerd, Philosophie der Dichtung. Weltstellung und Gegenständlichkeit des poetischen Gedankens. de Gruyter 1965. 210 pp. Publisher's cloth.

¶ Dedication to Konrad Marc-Wogau.

[ ATA: 10329 ] Pris: 200 SEK

WOLANDT, Gerd, Bild und Wort. Überlegung zum Werk A. Paul Webers. Hamburg 1977. 42 pp. Ill. Original wrappers. With author's signature. Very good condition.

[ ATA: 32888 ] Pris: 100 SEK

WOLANDT, Holger (ed.), Jesus. Ein kritisches Lesebuch. München 1993. 414 pp. Paperback.

[ ATA: 31080 ] Pris: 75 SEK

WOLD, Herman, Huvudlinjer och grundbegrepp i statistiken. Stockholm 1964. 88 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 9679 ] Pris: 75 SEK

WOLDEMESKEL, Getachew, Doing and Allowing: An Essay on Action, Omission and Responsibility Ascription. Dissertation. Uppsala 1991. 236 pp. Softcover.

[ ATA: 2153 ] Pris: 90 SEK

WOLF-WATZ, Jan, Röster i Ångermanland. Stockholm 2002. 252 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 46848 ] Pris: 50 SEK

WOLF-WATZ, Jan, Aran. H:ström 2011. 138s. Häftad.

[ ATA: 52998 ] Pris: 90 SEK

WOLF, Christa, Hotets dag. Stockholm 1987. 121 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 21986 ] Pris: 40 SEK

WOLFE, Gene, The Citadel of the Autarch. Arrow 1983. 317pp. Paperback.

[ ATA: 51443 ] Pris: 50 SEK

WOLFE, Gene, The Knight. TOR 2005. 527pp. Paperback.

[ ATA: 51461 ] Pris: 50 SEK

WOLFE, Gene, The Wizard. Gollancz 2005 536pp. Softcover.

[ ATA: 51475 ] Pris: 75 SEK

WOLFE, Pontus de/ FAKIR, Salem Al, Vad är musik och 100 andra jätteviktiga frågor. Bokförlagets Langenskiöld 2011. Häftad.

[ ATA: 55616 ] Pris: 75 SEK

WOLFE, Tom, Två ironiska reportage: Innevänstern / Mau-Mau som skön konst. Stockholm 1971. 70+42 s. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 26653 ] Pris: 75 SEK

WOLFF, Ann, Betragtninger / Observations. Ebeltoft 2005. 64 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 42160 ] Pris: 200 SEK

WOLFF, Robert Paul (ed.), Kant. A Collection of Critical Essays. Macmilan 1968. xxiv,416pp. Publisher´s hardcover with dust jacket. Pencil underlinings. Jan Österberg´s copy.

[ ATA: 53968 ] Pris: 150 SEK

WOLFF, Robert Paul, Demokrati och självständighet. Ett försvar för den filosofiska anarkismen. Studentlitteratur 1972. 80s. Häftad/ Pocket. Namn på titelbladet.

[ ATA: 54077 ] Pris: 100 SEK

WOLFF, Robert Paul, Understanding Rawls. A Reconstruction and Critique of A Theory of Justice. Princeton University Press 1977. x,225pp. Publisher´s softcover.

[ ATA: 54592 ] Pris: 150 SEK

WOLFF, Tobias, I Faraos armé. Minnen från det förlorade kriget. Stockholm 1997. 248 (4) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 43012 ] Pris: 75 SEK

WOLFFHEIM, Hans, Gäische Jahreszeichen. Erste Ausgabe. Frankfurt 1963. 60 (4) pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 38286 ] Pris: 75 SEK

WOLFRAM, Stephen, The Mathematica Book. Third Edition. Cambridge University Press 1996. 1403 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 27369 ] Pris: 400 SEK

WOLINSKY, Stephen, You Are Not: Beyond the Three Veils of Consciousness. Westlake Village 2002. xvi, 318 pp. Ill. Softcover. A very few pencil marks; else in excellent condition.

[ ATA: 42955 ] Pris: 100 SEK

WOLKERS, Jan, Horrible Tango. Stockholm 1976. 134 s. Häftad.

[ ATA: 20188 ] Pris: 50 SEK

WOLKERS, Jan, En ros av kött. Stockholm 1975. 178 s. Häftad.

[ ATA: 28376 ] Pris: 75 SEK

WOLKERS, Jan, Tillbaka till Oegstgeest. Stockholm 1977. 234 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 28377 ] Pris: 50 SEK

WOLKERS, Jan, Snaggad. Stockholm 1985. 188 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.

[ ATA: 29517 ] Pris: 60 SEK

WOLKERS, Jan, Turkisk konfekt. Första svenska utgåvan Stockholm 1973. 133 (1) s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 39478 ] Pris: 125 SEK

WOLLASCH, Joachim, Cluny - . Patmos Verlag 2001. 383,(1)pp. Paperback.

[ ATA: 26350 ] Pris: 125 SEK

WOLLHEIM, Donald A., Marsianernas gåta. Wennerbergs 1958. 160 s. Pocket. Rymdböckerna 7.

[ ATA: 5533 ] Pris: 50 SEK

WOLLHEIM, Donald A., Planet till salu. Delta Förlag 1975. 136 s. Häftad.

[ ATA: 12059 ] Pris: 90 SEK

WOLLIN, Nils G., Sveriges kyrkor Band IX, Häfte 1. Skeppsholmskyrkan 1842-1942. Stockholm 1942. 154 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 15515 ] Pris: 75 SEK

WOLLMER, Lars, Kvinnorna i Jesu omgivning. Stockholm 1960. 157s. Häftad.

[ ATA: 8924 ] Pris: 75 SEK

WOLONTIS, Josef, Människans hushållning genom tiderna. Stockholm 1927. 472 s. Ill. Förlagets klotband.

[ ATA: 11213 ] Pris: 75 SEK

WOLSTENCROFT, David, Goda nyheter, dåliga nyheter. Stockholm 2004. 310 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38432 ] Pris: 90 SEK

WOLTER, Annette m. fl., Bonniers bok om fisk. Enkla och fina, snabba och mer tidskrävande rätter med fisk och skaldjur. Stockholm 1995. 139 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 39189 ] Pris: 100 SEK

WOMEN'S DIVISION OF SOKA GAKKAI (ed.), Women Against War. Tokyo 1986. 247 pp. Publisher's hardcover with dj. In very good condition.

[ ATA: 30599 ] Pris: 150 SEK

WONDRATSCHEK, Wolf, Früher begann der Tag mit einer Schusswunde und andere Prosa. München 191982. 273 (7) pp. Paperback. Siganture on inside of front wrapper.

[ ATA: 33748 ] Pris: 60 SEK

WOOD, Allan, Stalin and Stalinism. Second Edition. Routledge 2006. xxii, 106 pp. Publisher's black cloth. Some underlining in pencil.

[ ATA: 40862 ] Pris: 250 SEK

WOOD, C. / B. Suitters, The Fight for Acceptance: A History of Contraception. Aylesbury 1970. ix, 238 pp. Ill. Publisher's hardcover with dust jacket.

[ ATA: 11626 ] Pris: 100 SEK

WOOD, C. / B. Suitters, The Fight For Acceptance: A History of Contraception. Aylesbury 1970. ix, 238 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Some underlining in red.

[ ATA: 39821 ] Pris: 75 SEK

WOOD, Clive, Human Fertility: Threat and Promise. Minerva Press 1969. 216pp. Illustrated. Soft cocers. Signature.

[ ATA: 51147 ] Pris: 90 SEK

WOOD, David, Hur barn tänker och lär. Studentlitteratur 1998. 272 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 36660 ] Pris: 100 SEK

WOOD, Elizabeth A., Crystals and Light: An Introduction to Optical Crystallography. Second revised edition. Dover 1977. 156 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 12890 ] Pris: 60 SEK

WOOD, Frederic H., Efter 3000 år. Faraos drottning talar. Uppsala 1939. 135 s. Häftad.

[ ATA: 15319 ] Pris: 50 SEK

WOOD, Frederick T., English verbal Idioms. London, Macmillan & Co, 1965. 325 pp. Paperback.

[ ATA: 872 ] Pris: 50 SEK

WOOD, Frederick T., Current English Usage. A Concise Dictionary. London, Macmillan, 1962. 273 pp. hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 915 ] Pris: 50 SEK

WOOD, Jonathan, Classic Italian Marques. London 1987. 208 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 18643 ] Pris: 125 SEK

WOOD, Jonathan, Great Marques: Rolls-Royce. General Editor: John Blundsen. London 1989. 80 pp. ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 45622 ] Pris: 75 SEK

WOOD, Roger, Det gyllene Egypten. Inledande text och bildkommentarer av Margaret S. Drower. Natur och Kultur 1964. 159s. Folio. Helsides färgplanscher. Förlagets gröna klotband med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 52254 ] Pris: 300 SEK

WOODBRIDGE, Sally (ed.), Bay Area Houses. New Edition. Salt Lake City 1088. 373 pp. Ill. Quarto. Publisher's cloth.

[ ATA: 17823 ] Pris: 150 SEK

WOODHAM-SMITH, Cecil, The Great Hunger: Ireland 1845-9. London 1962. 510 pp. Ill. Publisher's cloth.

[ ATA: 14762 ] Pris: 100 SEK

WOODHOUSE, C.M., Dostoievsky. Arthur barker Ltd, London 1951. 112pp + frontispiece. Publishers cloth. Namn och adress på försättsblad.

[ ATA: 10212 ] Pris: 75 SEK

WOODROW, Marnie, Mississippi. Natur och kultur 2003. 372s. Förlagets pappband.

[ ATA: 16017 ] Pris: 100 SEK

WOODS, Stuart, Delano Georgia USA. Stockholm 1987. 411 s. Häftad. Överklistrad namnteckning å insida av främre pärm.

[ ATA: 29704 ] Pris: 90 SEK

WOODS, Stuart, Smutskastad. Stockholm 1998. 295 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten reva å bakre skyddsomslag.

[ ATA: 33422 ] Pris: 75 SEK

WOODWARD, W. E., Lafayette. Illustrerad upplaga. Stockholm 1939. 444 s. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 39932 ] Pris: 90 SEK

WOOLF, Virginia, Vågorna. Trevi 1980. 280,(8)s. Häftad. Omslaget litet nött nedtill (efter prislapp, etikett?).

[ ATA: 17449 ] Pris: 125 SEK

WOOLF, Virginia, Orlando. I översättning och med efterskrift av Margareta Ekström. Norstedts 1982. 231,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Liten lagning på skyddsomslagets nedre marginal.

[ ATA: 51367 ] Pris: 140 SEK

WOOLLEY, Leonard, Konsten i mellersta östern, Mesopotamien och främre Asien. Malmö 1962. 260 s. Ill. Förlagets röda klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 44401 ] Pris: 100 SEK

WOOLMAN, John, Dagbok. Essäer. Skellefteå 1993. 318 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 27593 ] Pris: 100 SEK

WOOLRICH, Cornell, Hämndens ögonblick samt novellen Fönstret åt gården. Stockholm 1975. 258 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 29020 ] Pris: 90 SEK

WOOLRICH, Cornell, Nattmara. Stockholm 1960. 246 s. Häftad. Nött.

[ ATA: 33423 ] Pris: 50 SEK

WOOLSEY JOHNSON, William, A Treatise on Ordinary and Partial Differential Equations. Third edition. New York 1889. xii, 368 pp. Publisher's cloth. Some pencil underlining. Helge Tyrén's copy.

[ ATA: 44775 ] Pris: 500 SEK

WOOZLEY, A. D., Theory of Knowledge. London 1964. 196 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 42232 ] Pris: 75 SEK

WOPENKA, Johan, På smekmånad med Gröna skräcken. Kioskhäften i Sverige - en förteckning. Göteborg 1995. 220 s. Häftad. Förlagsny.

[ ATA: 24136 ] Pris: 90 SEK

WORRINGER, Wilhelm, Die altdeutsche Buchillustration. Mit 105 Abbildungen. Zweite Auflage. München 1919. 152 pp. Ill. Publisher's decorated hadcover. Slightly worn.

[ ATA: 38282 ] Pris: 150 SEK

WORRINGER, Wilhelm, Abstraktion und Einfühlung. Ein Beitrag zur Stilpsychologie R. Piper, München 1948. Neudruck der 1908 Auflage. 11.-13. Tausend. 152pp. Publisher´s hardcover with dustjacket. Name on fly leaf.

[ ATA: 54852 ] Pris: 100 SEK

WORSLEY, Peter (ed.), The New Introducing Sociology. Penguin 1987. 560 pp. Softcover.

[ ATA: 42251 ] Pris: 75 SEK

WORSTER, Donald, De ekologiska idéernas historia. Stockholm 1996. 352 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 34124 ] Pris: 150 SEK

WORTZELIUS, Hugo / Nils Larsson (red.), Filmboken. En bok om film och filmskapare. Uppsala 1951. 2 volymer. 983 s. Ill. Fölagets röda halvfranska band. Gott skick.

[ ATA: 38283 ] Pris: 600 SEK

WOSK, Julie, Breaking Frame: Technology and the Visual Arts in the Nineteenth Century. Rutgers University Press 1992. 267 pp. Ill. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49728 ] Pris: 125 SEK

WOTJAK, Gerd / Alexandra Veiga (ed.), La description del verbo erspañol. Compostella 1990. 285 (15) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50412 ] Pris: 200 SEK

WOXLIN, Leif, Rum för mord. Blommaberg 2006. 240 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 38577 ] Pris: 75 SEK

WOXNERUD, Katarina, Gå ner i vikt med promenader. Fitnessförlaget 2007. 118s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 53057 ] Pris: 75 SEK

WRANÉR, Henrik. Valda skrifter. I-III. Ny samling. Utgivna av Fredrik Böök. Tre böcker i en volym. Bonniers 1923. 253,275,284 s. Halvfransktband med fyra upphöjda bind.

[ ATA: 20185 ] Pris: 60 SEK

WRANGEL, Ewert / Leif Ljungberg / Einar Bager / Nils Gösta Sandblad / S. Artur Svensson, Malmö genom 600 år. Skildringar och bilder ur stadens historia. Malmö Allhems 1940. 268 (2) s. Planscher. Förlagets röda halvfranska band. Bandet nött i kanterna.

[ ATA: 45481 ] Pris: 70 SEK

WRANGEL, Ewert, C. W. K. Gleerup och det gleerupska huset. Lund 1926. 198 s. Ill. Förlagets vita klotband med främre pärmdekor i relief. I pappkassett. Gott skick.

[ ATA: 49190 ] Pris: 150 SEK

WRANGEL, F. U., Blasieholmen och dess inbyggare. Andra upplagan. Norstedt 1914. XVI,174s. Illustrerad. Häftad. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 55318 ] Pris: 60 SEK

WRANGEL, F.U., Blasieholmen och dess inbyggare. Andra upplagan. Stockholm, Norstedts 1914. XVI,174s. Illustrerad. förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 11093 ] Pris: 100 SEK

WRANGSJÖ, Björn, Tampas med tonåringar. Ungdomsutveckling i familjeperspektiv. Stockholm 1995. 163 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 15880 ] Pris: 75 SEK

WRANGSJÖ, Björn, Leva tillsammans. En bok om parrelationer. Stockholm 2004. 303 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 16085 ] Pris: 125 SEK

WRAY McCANN, Hugh, Till sista skott! Afrikanska marina expeditionen. Stockholm 1968. 285 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21129 ] Pris: 75 SEK

WREDE, Gösta, Vittnena berättar. Libris 1993. 239s. Inbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 3193 ] Pris: 75 SEK

WRETÖ, Tore, Vägen till Edo. Japan och västerlandet i upptäckternas tidsålder. Stockholm, Fischer & Co, 1994. 185 s. Ill. Förlagets dekorerade linneband.

[ ATA: 2266 ] Pris: 75 SEK

WRETÖ, Tore, Runebergs Hanna. En stilhistorisk studie. Särstryck ur Svenska Litteratursällskapets i Finlands Historiska och Litteraturhistoriska Studier Nr 45. Helsingborg 1970. 48 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 19014 ] Pris: 50 SEK

WRETHOLM, Eugen, Curt Clemens. Stockholm 1948. 140 (8) s. Ill. Häftad. Något nött.

[ ATA: 37648 ] Pris: 75 SEK

WRETHOLM, Eugen, Bror Marklund. SAK 1973. 174s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets skinnryggsband. Sveriges Allmänna Konstförening Publikation lxxxii.

[ ATA: 54548 ] Pris: 75 SEK

WRETMAN, Johan, Erövra ditt hjärta. HÄLSAböcker, Orsa 1992. 181s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 9922 ] Pris: 100 SEK

WRETMAN, Johan, Släktvetenskapen. Med hänsyn till svensk forskning. Stockholm 1924. 206 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 12220 ] Pris: 100 SEK

WRIGHT, Arthur F. (ed.), The Confucian Persuasion. Stanford University Press 1960. x,, 390 pp. Publisher's decorated yellow cloth. Very good condition.

[ ATA: 43829 ] Pris: 200 SEK

WRIGHT, Arthur F. (ed.), Studies in Chinese Thought. University of Chicago Press 1976. xiv, 317 (1) pp. Softcover. Small signature. In good condition.

[ ATA: 43855 ] Pris: 100 SEK

WRIGHT, Arthur F. (ed.), Studies in Chinese Thought. The University of Chicago Press 1967. xiv,317pp. Publisher´s softcover. Upper right corner slightly bumped.

[ ATA: 54381 ] Pris: 75 SEK

WRIGHT, Arthur F. / DEnis Twitchett (ed.), Confucian Personalities. Stanford University Press 1962. x, 412 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 44537 ] Pris: 200 SEK

WRIGHT, Georg Henrik von, Att förstå sin framtid. Tanke och förkunnelse och andra försök 1945-1994. Fjortonde-nittonde tusendet. Stockholm, Bonniers, 1996. 362 s. Förlagsband med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 677 ] Pris: 100 SEK

WRIGHT, Georg Henrik von, Explanation and Understanding. Routledge & Kegan Paul, London 1971. xx,230pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Dust jacket price clipped. Name on small title. Pencil underlinings/markings.

[ ATA: 54717 ] Pris: 150 SEK

WRIGHT, Mary Clabaugh (editor), China in Revolution. 2nd Printing. Yale University Press 1971. xiv,505,(1)pp. Paperback.

[ ATA: 16670 ] Pris: 90 SEK

WRIGHT, Robert, Nonzero. The Logic of Human Destiny. Little, Brown and Company 2000. x,436pp. Publisher´s hardcover with dustjacket. Signature on small title.

[ ATA: 52003 ] Pris: 150 SEK

WRIGHT, Stuart A. (ED.), Armageddon in Waco: Critical Perspectives on the Branch Davidian Conflict. The University of Chicago Press 1995. 394 pp. Paperback. Worn. Unerlining in ink.

[ ATA: 13218 ] Pris: 75 SEK

WRIGHT, T. M., En spökhistoria från Manhattan. Bra Böcker 1994. 264s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött.

[ ATA: 21519 ] Pris: 90 SEK

WRIGHTSON, Patricia, Journey Behid the Wind. Del Rey 1982. 184 pp. Paperback.

[ ATA: 47291 ] Pris: 50 SEK

WRIGLEY, E. A., Identifying People in the Past. Edward Arnold 1973. (8),159pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Library ticket on inside of front cover. Worn D.-j.

[ ATA: 51152 ] Pris: 100 SEK

WRIGLEY, E. A./ SCHOFIELD, R. S., The Population History of England 1541-1871. A reconstruction. Edward Arnold 1981. xvi,779pp. + folding table. Publisher´s hard cover with dust jacket. Library stamps.

[ ATA: 54192 ] Pris: 300 SEK

WROE, Ann, Pilate: The Biography of an Invented Man. London 1999. 381 pp. Paperback. Proof copy.

[ ATA: 11215 ] Pris: 60 SEK

WU CHING-TZU, The Scholars. Foreign language press, Peking 1964. 722,(2)pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Ownership plate and small signature. Dust jacket a little worn at edges.

[ ATA: 48633 ] Pris: 90 SEK

WU-CHI, Liu / F. A. Bischoff / Jerome P. Seaton / Kenneth Yasuda, K'uei Hsing: A Repository of Asian Literature in Translation. Indiana University Press 1974. xii, 176 pp. Publisher' decorated cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition.

[ ATA: 43833 ] Pris: 300 SEK

WU-CHI, Liu, A Short History of Cunfucian Philosophy. Harmodsworth 1955. 229 (3) pp. Paperback.

[ ATA: 43830 ] Pris: 60 SEK

WU, Harry & Carolynn Wakeman, Bitter Winds: A Memoir of My Years in China's Gulag. New York 1994. 290 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 11599 ] Pris: 60 SEK

WUCHTERL, Kurt, Struktur und Sprachspiel bei Weittgenstein. Frankfurt 1969. 220 (4) pp. Softcover with dj. In good condition.

[ ATA: 42305 ] Pris: 125 SEK

WUNDERLICH, H. G., The Secret of Crete. Athens 1983. 367 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 18126 ] Pris: 75 SEK

WURMBRAND, Max, ROTH, Cecil, Das Volk der Juden. Komet, ohne Jahre. 501,(3)pp. Illustrated. Publishers hard-cover.

[ ATA: 21664 ] Pris: 125 SEK

WURTZEL, Elisabeth, Prozac. Min generations tröst. LeanderMalmsten 1995. 432 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 17020 ] Pris: 150 SEK

WURTZEL, Elizabeth, Bitch. Om besvärliga kvinnor. LeanderMalmsten 1998. 495 (3) s. Häftad. Märke efter borttagen prislapp å främre omslaget; övrigt i gott skick.

[ ATA: 44653 ] Pris: 300 SEK

WUSSING, Hans, Adam Ries (1492-1559). 2., durchgesehene und erweiterte Auflage. Leipzig 1992. 122 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 10714 ] Pris: 90 SEK

WYLIE, Philip, BALMER, Edwin, Kosmisk kollision. Lindqvists 1954. 189,(3)s. Häftad.

[ ATA: 23631 ] Pris: 75 SEK

WYMAN, Peter, Ostia. London 1971. 64 pp. Ill. Softcover. Underlining with highlighter.

[ ATA: 18184 ] Pris: 75 SEK

WYNDHAM, John, Vidundret vaknar. Stockholm 1954. 268 s. Förlagets pappband. Ryggen något nött.

¶ The Kraken Wakes

[ ATA: 12062 ] Pris: 75 SEK

WYNDHAM, John, Vidundret vaknar. Eklunds 1954. 269,(3)s. Häftad. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 23630 ] Pris: 75 SEK

WYNDHAM, John, Vidundret vaknar. Stockholm 1954. 269 s. Privat halvklotband med båda omslagen medbundna.

[ ATA: 29978 ] Pris: 75 SEK

WYNDHAM, John, The Day of the Triffids. Crest 1962. 192 pp. paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47131 ] Pris: 50 SEK

WYNDHAM, John, The Day of the Triffids. Fawcett (no year, 70's). 192 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47132 ] Pris: 50 SEK

WYNDHAM, John, Triffidernas uppror. Delta 1972. 284s. Häftad. Mycket gott skick. Delta nr 2.

¶ Ovanligt att hitta hel, blir lösbladssystem vid minsta vårdslösa behandling.

[ ATA: 53399 ] Pris: 200 SEK

WYSS, Alfred, Die ehemalige Prämonstratenserarbtei Bellelay. Mit 30 Bildern auf 16 Tafeln und 10 Plänen. Bern, Francke Verlag, 1960. 190,(2)pp + plates. Publishers softcovers. Basler Studien zur Kunstgeschichte. Neue Folge. Band II.

[ ATA: 21191 ] Pris: 150 SEK

XENOPHON. Reitkunst. Griechisch und Deutsch von Klaus Widdra. Mit 4 Tafeln. Darmstadt 1965. 116+4 pp. Publisher's hardcover with dj. Dj with one tear; else in good condition.

[ ATA: 18032 ] Pris: 300 SEK

XENOPHON. Memorabilien. Für den Schulgebrauch Erklärt von Raphael Kühner. 5 verbesserte Auflage. Leipzig 1889. IV (2) 201 pp. Private half calf. Boards a little worn.

[ ATA: 32034 ] Pris: 125 SEK

XENOPHON. Cyropaedie. Für den Schulgebrauch erklärt von Ludwig Breitenbach. Laeipzig 1858. XXIII, 336 (2) pp. Private half calf. Pages foxed.

[ ATA: 34472 ] Pris: 200 SEK

XENOPHON. Xenophons berättelse om Cyri fälttåg. Öfversedd text med bifogade anmärkningar, historiska och geografiska upplysningar, charta och ordbok, till svenska ungdomens tjenst utgifven af G. W. Gumaelius. Andra förbättrade upplagan. Upsala Palmblad 1826. 196 + LXIV + karta + 126 (ordbok) s. Samtida halvfranskt band. Hårt nött exemplar. Exlibris å insida av främre pärm.

[ ATA: 39305 ] Pris: 100 SEK

XIANGONG, Sheng / Lu Jishan / Zhang Changman, An Indian Freedom Fighter in China: A Tribute to Dr. D. S. Kotnis. Beijing 1983. vi, 188 pp. + plates. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49316 ] Pris: 100 SEK

XINGJIAN, Gao, När jag köpte ett spinnspö åt farfar. Stockholm 2000. 204 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. namnteckning å försättsbladet.

[ ATA: 43943 ] Pris: 70 SEK

YALOM, Marilyn, Blodsystrar. Rabén Prisma 1997. 311s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 16241 ] Pris: 100 SEK

YAMADA, SADAMI / ITO, KIYOTADA, New Dimensions in Paper Craft. Japan Publications Trading Company, Tokyo, Rutland, New York 1966. First Edition. 263pp. Quarto. Illustrated. Publishers cloth with dust jacket. Signature on fly leaf.

[ ATA: 44053 ] Pris: 300 SEK

YANAGI, Munemoto/ Eiichi TAKAHASHI/ Shigebumi TSUJI/ Yasushi NAGATSUKA, Byzantium. Translated from the German by Nicholas Fry. Chartwell Books 1978. 187pp. 4:o. Illustrated. Publisher´s hardcover with dustjacket. Mended small tear on dustjacket.

[ ATA: 53176 ] Pris: 100 SEK

YANG LIAN, Concentric Circles. Bloodaxe Books 2005. 111pp. Publisher´s soft cover.

[ ATA: 53930 ] Pris: 75 SEK

YANG-MING, Wang, Instructions For Practical Living and Other Neo-Confusian Writings. Translated with Notes by Wing-tsit Chan. Columbia University Press 1963. xli, 358 pp. Publisher's red cloth. Very good condition.

[ ATA: 43846 ] Pris: 400 SEK

YÜ, Chün-Fang, The Renewal of Buddhism in China: Chu-hung and the Late Ming Synthesis. Colombia University Press 1981. xvi, 353 (5) pp. Publisher's yellow cloth with dj. Very good condition. Dj with tears to upper edge.

[ ATA: 43848 ] Pris: 300 SEK

YAPP, Nick & TENISON, Rupert, London. Könemann, Köln 2000. 360s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 22054 ] Pris: 100 SEK

YARBRO, Chelsea Quinn, False Dawn. Warner 1979. 240 pp. Paperback. Signature. Somewhat worn.

[ ATA: 47741 ] Pris: 50 SEK

YASSIN, Borhanedin A., Vision or Reality? The Kurds in the Policy of the Great Powers, 1941-1947. Dissertation. Lund 1995. 246 (2) pp. Softcover. One page (p. 183-184) with paper loss at lower right corner; else in good condition.

[ ATA: 40698 ] Pris: 200 SEK

YATES, Raymond F., Rymdraketer och reaktionsflyg. Andra upplagan. Stockholm 1950. 133 s. Ill. Förlagets ill halvklotband. Ryggen blek.

[ ATA: 15245 ] Pris: 60 SEK

YATSKOVSKAYA, K. N., Narodnye pesni Mongolov. (Folk songs of the Mongols) Moscow 1988. 256pp. Soft covers.

[ ATA: 48597 ] Pris: 150 SEK

YAVARI-ILAN, Birgitta, Vackra drömmar styrker själen. Verbum 1988. 72s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Lagad reva å skyddsomslget.

[ ATA: 51850 ] Pris: 100 SEK

YAVARI, Birgitta, Två gånger född. Stockholm 1977. Opag. (ca 70 s.) Ill. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 31431 ] Pris: 75 SEK

YEATS, W. B., Mythologies. London Macmillan 1982. 368 pp. Paperback. Creases to back cover.

[ ATA: 33113 ] Pris: 75 SEK

YEATS, W. B., The Secret Rose and Other Stories. London Macmillan 1992. 261 pp. Paperback.

[ ATA: 33114 ] Pris: 90 SEK

YEATS, W. B., Röde Hanrahan. Översättning av Maragretha Frölich. Stockholm 1924. 168 s. Privat halvklotband med främre omslag medbundet. Äldre namnteckning.

[ ATA: 49626 ] Pris: 150 SEK

YERBY, Frank, The Saragen Blade. Dell 1973. 400 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47477 ] Pris: 50 SEK

YERKES, R. K., Le sacrifice dans les religions grecque et romaine et dans le judaisme primitif. Paris 1955. 277 pp. Softcover. Prev. owner's bookplate on inside of front board; else in very good condition.

[ ATA: 29336 ] Pris: 250 SEK

YEVTUSHENKO, Yevgeny, A Precious Autobiograhy. Collins and Harvill Press, London 1963. 127pp. Photograph frontispiece. Publisher´s hardcover with dust-jacket. Dust-jacket a little worn with a couple of centimeterlong tears.

[ ATA: 4710 ] Pris: 150 SEK

YOGIRAJ NARAYAN W. SARAF, Yoga. Den kungliga vägen till hälsa frid harmoni. Hälsingborg 1967. 192 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 44477 ] Pris: 150 SEK

YORKE, Margaret, Nära mord. Stockholm 1991. 271 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 33420 ] Pris: 40 SEK

YOSHIDA, Kenichi, Japan is a Circle. Paul Norbury Publications 1975. (8),149,(3)pp. Publishers hardcover with dustjacket. Ex library copy with stamps.

[ ATA: 23496 ] Pris: 90 SEK

YOUNG, Edward J., The Book of Isaiah. Volume I: Chapters 1 to 18. English Text, with Introduction, Exposition and Notes. Grand Rapids 1972. xii, 534 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 34710 ] Pris: 100 SEK

YOUNG, Egerton R., Nya äfventyr bland Nord Amerikas Indianer. Rikt illustrerad. Sigurdssons, Stockholm 1906. VIII,414s. + planscher. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 51200 ] Pris: 100 SEK

YOUNG, Michael/ Peter WILLMOTT, Family and Kinship in East London. Penguin 1970. Reprint. 222pp. Paperback. Ex library copy with ticket and stamps.

[ ATA: 52563 ] Pris: 50 SEK

YOUNG, Robert, Analytical Concordance to The Holy Bible. Eight Edition Thoroughly Revised. London 1973. xii, 1090 (+ 94 + 24) pp. Publisher's red hardcover with dj. Quarto. Heavy item.

[ ATA: 47955 ] Pris: 200 SEK

YOURCENAR, Marguerite, Alexis. Stockholm 1989. 98 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20177 ] Pris: 70 SEK

YOURCENAR, Marguerite, Hadrianus minnen. Tusende. Helsingfors 1954. 285 (3) s. Förlagets klotband. Försättsbladet bortrivet.

[ ATA: 25935 ] Pris: 75 SEK

YOURCENAR, Marguerite, Dokument från norra Frankrike. Världslabyrinten II. Forum 1983. 326s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 51031 ] Pris: 75 SEK

YRIARTE, Charles, Histoire de Paris. Ses transformations successive. Paris 1978. 72 pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. Quarto. In good condition.

[ ATA: 46486 ] Pris: 100 SEK

YRLID, Rolf, Litteraturens villkor. Författarförlaget 1984. 164s. Häftad.

[ ATA: 51969 ] Pris: 50 SEK

YSANDER, Torsten, Himmelen kan ej vänta. SKDB 1960. 179s. Häftad.

[ ATA: 9208 ] Pris: 75 SEK

YSTAD, Vigdis, Ord og arv. Utvalgte artikler. Utgitt ved Gudleiv Bö. Festskrift til Vigdis Ystad på 70-årsdagen 13. januar 2012. Novus forlag, Oslo 2012 276s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55340 ] Pris: 150 SEK

YSTAD, Vigdis/ BRYNHILDSVOLL, Knut/ LYSELL, Roland (red.), bunden af en takskyld uden lige. Om svenskspråklig Ibsen-formidling 1857-1906. Aschehoug 2005. 396s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Dedicerad från en av redaktörerna.

[ ATA: 55159 ] Pris: 150 SEK

YU-LAN, Fung / E. R. Hughes, The Spirit of Chinese Philosophy. London 1947. xiv, 224. Softcover. Spine a litle browned.

[ ATA: 50016 ] Pris: 100 SEK

YU-LAN, Fung, A History of Chinese Philosophy I - II. I: The Period of the Philosophers (from the beginnings to circa 100 B.C.). II: The Period of Classical Learning (from the Second Century B.C. to the Twentieth Century A.D.). Translated by Derk Bodde. With introduction, notes, bibliography and index. Princeton University Press 1952 - 1953. xxxvi,455pp., folding map + xxviii,783pp. Publisher´s cloth with dust jackets. Hard cover. 2 volumes. Slightly worn dust jackets. Book plates. Name on fly leafs.

[ ATA: 54285 ] Pris: 500 SEK

YU-WEI, K'ang, K'ang Yu-Weis svenska resa. Översatt av Göran Malmqvist. Stockholm 1970. 74 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32493 ] Pris: 75 SEK

YU, Miri, Fullt hus. Stockholm 2001. 144 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14673 ] Pris: 90 SEK

YUASA, M., How to Write and Read Japanese Correctly. (Seisoku Nihongo no Kakikata Yomikata). I-II. Okazaki-Ya, Tokyo 1921. XII,140 + iv,146,(4)pp. Publisher's cloth. Ex library copy. Spine defective, replaced by red tape. Text in good condition.

[ ATA: 48645 ] Pris: 200 SEK

YUN CHANG-BYON, Han´gug-ui konch´uk. [Korean Architecture]. Seoul University Press 1996. xliv,643pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s hardcover with dust jacket.

¶ Text in korean. English summary.

[ ATA: 54438 ] Pris: 500 SEK

YUTANG, Lin (ed.), The Wisdom of Confucius. New York 1938. 290 pp. Publisher's cloth with dj. Signature on small title.

[ ATA: 44106 ] Pris: 100 SEK

YUTANG, Lin, Konsten att njuta av livet. Tusende. Stockholm 1951. 385 (1) s. Förlagets gula klotband med främre omslaget medbundet samt med skyddsomslag.

[ ATA: 6574 ] Pris: 100 SEK

YUTANG, Lin, Konsten att njuta av livet. Bonniers 1995. 357s. Förlagets dekorerade pappband. Svag fläck efter prislapp på främre pärmen. Tillskrift på försättsbladet.

[ ATA: 52876 ] Pris: 75 SEK

Z, Hasse, Dag för dag. Stockholm 1946. 206 s. Häftad.

[ ATA: 38205 ] Pris: 50 SEK

Z., Hasse, Oscar Andersson. Karikatyrer. Stockholm 1945. 161 s. Ill. Förlagets klotband. Kvarto. Ex libris å insida av främre pärm.

[ ATA: 34671 ] Pris: 100 SEK

ZABUZJKO, Oksana, Fältstudier i ukrainskt sex. Stockholm 2006. 184 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 47846 ] Pris: 100 SEK

ZACHARIAE, Georg, Der neue Weg zur Gesundheit I-II. Mit 34 bunten, 16 einfarbigen Tafeln, 143 Textabbildungen und 2 zerlegbaren anatomischen Modellen. Berlin no year (1920's). 2 vol. 679 + 566 pp. Ill. Publisher's red cloth. Front fly leaf loos in volume two; else in very good condition.

[ ATA: 33062 ] Pris: 300 SEK

ZACHARIAS, Gerhard, Satanskult und Schwarze Messe. Vierte, erweiterte Auflage. Herbig 1990. 196 pp. + 48 plates. Publisher's hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 7765 ] Pris: 400 SEK

ZACHARY, Hugh, Gwen, In Green. Coronet 1976. 192 pp. Paperback.

[ ATA: 47347 ] Pris: 50 SEK

ZACHRISSON, R. E., Engelsk grammatik. Stockholm 1933. 208 pp. Förlagets klotband.

[ ATA: 36351 ] Pris: 60 SEK

ZACHRISSON, R. E., Engelska stilarter. Stockholm 1919. 176 s. Förlagets klotband.

[ ATA: 36372 ] Pris: 75 SEK

ZACHWATOWCZ, Jan, Architektura Polska. Warszawa 1966. 528 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.

[ ATA: 20298 ] Pris: 200 SEK

ZACKARIASSON, Maria, Maktkamper och korridorfester. En etnologisk studie av kulturella processer och gruppinteraktion i två studentkorridorer. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 270 s. Ill. Häftad. Gott skick. (Etnolore 23).

[ ATA: 5189 ] Pris: 125 SEK

ZACKE, Alvar, Olle Brass, guldflygaren. Stockhom 1950. 122 s. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar.

[ ATA: 32755 ] Pris: 75 SEK

ZAEHNER, R. C., Mysticsim: Sacred and Profane. Oxford University Press 1961. xvi, 256 pp. Softcover. Prev. owners bookplate. Some underlining in pencil.

[ ATA: 28987 ] Pris: 100 SEK

ZAHLE, Erik, Konsthantverk och konstindustri i norden. AB Svensk litteratur 1961. 300s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets guldornerade halvfranska band. Tillskrift på försättsbladet.

¶ Innehåller: Arne Karlsen och Anker Tiedemann, Konsthantverk och konstindustri i Danmark; Benedict Zilliacus, Konsthantverk och konstindustri i Finland; Ferdinad Aars, Konsthantverk och konstindustri i Norge; Sven Erik Skawonius, Konsthantverk och konstindustri i Sverige + Bildavdelning + Biografier.

[ ATA: 38947 ] Pris: 700 SEK

ZAHN, Eberhard, Die Basilika in Trier. Römische Palatium - Kirche zum Erlöser. Trier 1991. 87 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 21073 ] Pris: 60 SEK

ZAHN, Eberhard, Die Heiliggeistkirche zu Heidelberg. Geschichte und Gestalt. Karlsruhe 1960. 197 + 53 ill. Softcover with dj.

[ ATA: 24773 ] Pris: 150 SEK

ZAHN, Timothy, Distant Friends and Others. Baen 1992. 314 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47488 ] Pris: 50 SEK

ZAHN, Timothy, The Third Lynx. Tor 2008. 342 pp. Paperback.

[ ATA: 50253 ] Pris: 50 SEK

ZALSTERS, Arturs Eizens, Hercoga Jekaba burinieki. Riga 2002. 158 (2) pp. Ill. Publisher's hardcover. Very good condition.

[ ATA: 36400 ] Pris: 500 SEK

ZAMBONI, Giuseppe, Michelangelo als Dichter. Stuttgart 1965. 44 (4) pp. Original wrappers. Very good condition. (Vorträge der Aeneas-Silvius-Stiftung an der Universität Basel IV).

[ ATA: 32790 ] Pris: 125 SEK

ZAMPETTI, Pietro (A cura di), Jacopo Bassano. Venezia - Palazzo Ducale. 29 giugno - 27 ottobre 1957. IIa edizione riveduta e ampliata : I settembre 1957. Arte Veneta - Alfieri Editore, Venezia 1957. XXXVI,271,(11)pp. + colour plates. Publishers hard-cover with dust-jacket. A couple of small tears in the dustjacket.

[ ATA: 22461 ] Pris: 90 SEK

ZANDER, Walter, Israel and the Holy Places of Christendom. London, Weidenfeld and Nicolson, 1971. 248 pp. Cloth. Ex. library copy, clean text.

[ ATA: 2222 ] Pris: 90 SEK

ZANDVOORT, R.W., A Handbook of English Grammar. 4th edition, 8th impression. Longmans 1967. xiv, 349pp. Publishers hardcover.

[ ATA: 9763 ] Pris: 125 SEK

ZANG-HAN DA ZIDIAN, [Great Tibetan-Chinese Dictionary] 1-2. Beijing 1993. 3294pp. + plates. Publisher´s gilt cloth with dust jackets. 2 volumes. Bookplates.

¶ In Tibetan and Chinese.

[ ATA: 54328 ] Pris: 600 SEK

ZANGWILL, Israel, Det stora Bow-mysteriet. Samt novellen Galgen har inte tid. Höganäs 1982. 182 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 39113 ] Pris: 125 SEK

ZANOZÍNSKI, Jerzy at al. (ed.), Peinture Polonaise de la moitié du XVIIIe siècle à nos jours. Varsovie 1960. 20 pp. + 48 plates. Original warppers.

[ ATA: 48392 ] Pris: 90 SEK

ZÜRCHER, E., Buddhismen. Ursprung och utbredning. Med 12 kartor i färg och 25 illustrationer. Stockholm 1962. 97 s. + ill och kartor. Förlagets klotband. Lite blyertsstreck i marginalen.

[ ATA: 42849 ] Pris: 60 SEK

ZAREMBA, S., Sur un problème mixte relatif à l´équation de Laplace. Cracovie 1910. (2),+pp 313-344. Printed original wrappers. Ex library copy. Stamped on front cover.

[ ATA: 33958 ] Pris: 150 SEK

ZAREMBA, S., Sur une classe de problemes mixtes relatifs à l´équation des ondes spériques. Cracovia 1913. (2)+pp386-417. Printed original wrappers. Presentation copy to C.W. Oseen signed by 'S. Zaremba' . Ex library copy. Stamped on front cover.

[ ATA: 33959 ] Pris: 250 SEK

ZAREMBA, S., L´arithmétique théorique. Cracovie 1912. (2)+pp899-905,(3). Printed original wrappers. Folding mark. Ex library copy. Stamped on front cover.

[ ATA: 33960 ] Pris: 125 SEK

ZAREMBA, S., Les propriétés typiques des nombres réels et5 quelques-unes des relations les plus intéressantes qui subsistent entre elles. cracovie 1913. (2)+pp161-218. Printed original wrappers. Ex library copy. Stamped on front cover.

[ ATA: 33961 ] Pris: 125 SEK

ZATZIKHOVEN, Ulrich Von, Lanzelet. Texte présenté, traduit et annoté par René Pérennec. Grenoble Ellug 2004. 448 pp. Softcover. (Moyen âge européen).

[ ATA: 45079 ] Pris: 250 SEK

ZEBERA, Karel, Die ältesten Zeugen der menschlichen Arbeit in Böhmen. II. Band - Bohèmien. Paha 1969. 86 pp. + 40 plates. Original wrappers. Lower part of spine worn.

[ ATA: 14836 ] Pris: 200 SEK

ZEBROESKI, George, The Omega Point. NEL 1978. 160 pp. Paperback. Signature.

[ ATA: 47756 ] Pris: 50 SEK

ZECHLIN, Katharina, Gjuta i plast. Västerås 1969. 60 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 37774 ] Pris: 75 SEK

ZEIGFREID, Karl, Morgondagens värld. Stockholm 1969. 158 s. Pocket. Snedläst. Lindqvist Science Fiction.

[ ATA: 19136 ] Pris: 50 SEK

ZEITLER, Rudolf, Aufsätze zur Kunstwissenschaft. Uppsala 1977. 174pp. Original wrappers.

[ ATA: 10618 ] Pris: 75 SEK

ZEITLIN, Irving M., Ideology and the Development of Sociological Theory. Prentice-Hall 1968. 326 pp. Publisher's green printed cloth. Underlining.

¶ Texts by Montesquieu, Rosseau, Saint-Simon, Comte, Marx, Weber, Durkheim, Mannheim and others.

[ ATA: 2445 ] Pris: 200 SEK

ZEITSCHRIFT FÜR CHEMIE UND INDUSTRIE DER KOLLOIDE. Vol I - XII. Herausgegeben von Dr. Rudolf Ditmar, Wolfgang Ostwald. Steinkopf & Springer, Dresden 1906-1913. Large octavo. Half-calf with five raised binds. Spines partly lightly soiled. Damage to head of one spine, approximately one squarecentimeter missing.

¶ Bound in 7 volumes.

[ ATA: 10840 ] Pris: 3500 SEK

ZELAZNY, Robert, Kaos hov. Femte boken i Amber-serien. Stockholm 1999. 218 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 47272 ] Pris: 60 SEK

ZELAZNY, Roger, Nine Princes in Amber. Corgi 1974. 190 (2) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47088 ] Pris: 50 SEK

ZELDIN, Theodore, Samtal. Hur kan man förändra sitt liv genom att tala med andra. Stockholm 2000. 118 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14621 ] Pris: 90 SEK

ZENNSTRÖM, Per-Olov, I bestämt syfte. Författarförlaget 1972. 201s. Häftad.

[ ATA: 5388 ] Pris: 70 SEK

ZENNSTRÖM, Per-Olov, Linné. Sveriges upptäckare. Naturens namngivare. Arbetarkultur 1957. 151s. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 55394 ] Pris: 75 SEK

ZENTNER, Christian, Der grosse Bildatlas zur Weltgeschichte. Stuttgart 1985. 608 pp. Ill. Publisher's hardcover. Quarto.

[ ATA: 45447 ] Pris: 125 SEK

ZESMER, David, Guide to English Literature from Beowulf through Chaucer and Medieval Drama. New York, Barnes & Nobel, 1966. 397 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 3598 ] Pris: 90 SEK

ZETTERBERG, Kurt, Lawn-Tennis. Femte omarbetade och tillökade upplagan. Stockholm 1926. 156 (4) s. Ill. Häftad. Något nött.

[ ATA: 38799 ] Pris: 60 SEK

ZETTERBERG, Pär, Engineering Equality? Assessing the Multiple Impacts of Electoral Gender Quotas. Uppsala 2009. 123pp. Softcover. Dedication.

[ ATA: 51767 ] Pris: 150 SEK

ZETTERHOLM, D. O., Dialektgeografiska undersökningar. I. Ladugård. Manese. Fähus. II. Gumse. Tacka. + III. Orne. Råne. Galt. Fargalt. So. Sugga. Purka IV. Lockrop till får. Lockrop till höns (och svin) med tre kartor. Uppsala 1940, 1953. 88 + 76s + kartor. vol. 1 blyertsstreckad och med bakre omslaget med flera veck och en liten (1kvadratcentimeter stor) pappersförlust.

¶ 2 volymer.

[ ATA: 7568 ] Pris: 150 SEK

ZETTERHOLM, D.O., Atlamál. Studier i en eddadikts stil och meter. Uppsala 1934. 122s. Häftad. Nordiska texter och undersökningar 2.

[ ATA: 6344 ] Pris: 100 SEK

ZETTERHOLM, Finn, Barnvisan i Sverige. Barnvisans blomstring kring sekelskiftet; bakgrund, genrer och motiv. Stockholm 1969. 123 (5) s. Ill. Häftad. Tväroktav. Gott skick.

[ ATA: 39310 ] Pris: 200 SEK

ZETTERHOLM, Tore (red.), Om kärlek. Höganäs 1978. 220 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 30536 ] Pris: 75 SEK

ZETTERHOLM, Tore, Levande litteratur. Från Gilgamesj till Bob Dyland. Höganäs 1981. 328 s. Ill. Kvarto. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 25006 ] Pris: 75 SEK

ZETTERLUND, Christina, Design i informationsåldern. Om strategisk design. Historia och praktik. Akademisk avhandling. Raster 2002. 236 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 14244 ] Pris: 75 SEK

ZETTERQUIST, Martin, Realistisk kristen förkunnelse. Stockholm 1942. 144 s. Häftad.

[ ATA: 9246 ] Pris: 75 SEK

ZETTERSTÉEN, K. V., Inskriften å Kurirstenen ännu en gång. Särtryck ur Uppland Fornminnesförenings Tidskrift IX: 38. Uppsala 1923. 9 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32270 ] Pris: 100 SEK

ZETTERSTÉEN, K. V., En hebreisk inskrift i Vendel. Särtryck ur Uppland Fornminnesförenings Tidskrift XIII: 36. Uppsala 1921. s.269-280. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32271 ] Pris: 100 SEK

ZETTERSTEDT, Joh. Wilh. Resa genom Umeå Lappmarker i Vesterbottens Län, förrättad år 1832. Örebro, N.M. Lindh, 1833. xviii,398s.+litograferad frontispis och två utvikbara litograferade kartor. Oskuren i tryckt originalomslag. Originalomslaget med skador och några kvadratcentimeters pappersförlust på ryggens huvud, uppfodrat. Inlagan fläckig speciellt mot slutet och den största kartan. Största kartan med 15cm reva i vikningen. Den mindre kartan med liten reva.

[ ATA: 6682 ] Pris: 1200 SEK

ZETTERSTRÖM, B. T., Lärobok om undervattensbåtar Tidens förlag 1926. 199,(1)s. Illustrerad. Förlagets gröna klotband. Namnteckning på försättsbladet. Mycket gott skick.

[ ATA: 51865 ] Pris: 300 SEK

ZEWEN, Luo / Jean-Perre Drège / Dick Wilson / Hubert Delahaye, Kinesiska muren. Stockholm 1982. 191 (1) s. Ill. Förlagets klotband med skydsomslag. Kvarto.

[ ATA: 40499 ] Pris: 150 SEK

ZHELOKHOVSTEV, A., The Cultural Revolution: A Close Up. Moscow 1975. 244 pp. Softcover. Signature. Crack to spine.

[ ATA: 50436 ] Pris: 100 SEK

ZICH, Arthur, Den uppgående solen. Stockholm 1982. 208 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. (Andra världskriget - Bonniers).

[ ATA: 41194 ] Pris: 150 SEK

ZIEGLER, Benjamin Munn (ed), Desegregation and the Supreme Court. Heath and company, Boston 1958. xii,116pp. Soft covers. Stamps and ticket.

[ ATA: 50949 ] Pris: 75 SEK

ZIEGLER, Gerd, Tarot - själens spegel. Vattumannens förlag 1992. 172s. Häftad. Solkigt främre snitt.

[ ATA: 16142 ] Pris: 100 SEK

ZIEGLER, Konrat / SONTHEIMER, Walther / GÄRTNER, Hans, DER KLEINE PAULY. Lexikon der Antike. Auf der Grundlage von Pauly's Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft unter Mitwirkung zahlreicher Fachgelehrten bearbeitet 1 - 5. Druckenmüller Verlag, Stuttgart 1964 - 1975. Publisher´s blue cloth with dust jackets. Hard cover. 5 volumes. A few small tears in the dust jackets. Very good condition.

[ ATA: 53731 ] Pris: 1400 SEK

ZIEGLER, Leopold, Der Ewige Buddho. Ein Tempelschriftwerk in vier Unterweisungen. Darmstadt 1922. 434 pp. Publisher's decorated cloth.

[ ATA: 8624 ] Pris: 90 SEK

ZIEGLER, Richard, Biblische Weiber. Berlin Kochs 1978. 70 pp. Publisher's decorated brown cloth. No 16 om a limited edition of 1500 copies. Upper left corner bumped.

¶ Sexual-theologische Zeichnungen.

[ ATA: 45154 ] Pris: 400 SEK

ZIEMER, Hermann, Junggrammatische Streifzüge im Gebeite der Syntax. In zwei Abschnitten. Zweite Auflage. Colberg 1883. X, 158 pp. Private half cloth. Old signature on front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 30269 ] Pris: 150 SEK

ZIEMKE, Hans-Joachim, Altdeutsche Tafelmalerei. Frankfurt 1985. 81 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 30772 ] Pris: 75 SEK

ZIFF, Paul, Understanding Understanding. Cornell University Press 1972. 146 (2) pp. Publisher's cloth with dj. In good condition. Previous owner's bookplate on inside of front board.

[ ATA: 41687 ] Pris: 150 SEK

ZIJNEN, B.G. Van der Hegge, Measurements of the velocity distribution in the boundary layer along a plane surface. Delft 1924. (8),48pp. + 7 folding tables. Printed original wrappers. Stamped on upper cover. Upper right corner slightly bumped.

[ ATA: 34274 ] Pris: 900 SEK

ZIJNEN, B.G. Van der Hegge, Metingen van de snelheidsverdeeling in de grenslaag langs een ruw oppervlak; bepaling van den door dat oppervlak ondervonden weerstand. Overgedrukt uit: Verslag van de gewone vergadering der Afdeeling Natuurkunde. Deel XXXVII. No. 2. 22,(29pp. + folding table. Printed original wrappers. Stamped on upper cover.

[ ATA: 34275 ] Pris: 200 SEK

ZILLE, Heinrich, Zille und sein Milljöh. Auswahl und Text von Werner Schumann. Fackelträger-Verlag, Hannover 1987. no pag. (ca 200pp). Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 27376 ] Pris: 75 SEK

ZILLIACUS, Emil, Grekiska epigram. Andra upplagan. Helsingfors 1954. 151 s. Förlagets klotband.

[ ATA: 17935 ] Pris: 50 SEK

ZILLIACUS, Emil, Xenion. Ett knippe tillfällighetsvers. Helsingfors 1953. 24 s. Häftad och i pappkassett.

¶ Med dedikation till Gunnar Tideström.

[ ATA: 18040 ] Pris: 100 SEK

ZILLIACUS, Emil, Tempe och Thermopyle. Stockholm 1937. 205 s. Häftad.

[ ATA: 18165 ] Pris: 60 SEK

ZILLIACUS, Emil, Brunnarna. Valda dikter 1915-1950. Stockholm 1958. 173 s. Förlagets halvklotband med främre omslag. Gott skick.

[ ATA: 21427 ] Pris: 50 SEK

ZILLIACUS, Emil, Lans och lyra. Litterära studier och kåserier Stockholm 1933. 223 s. Häftad.

[ ATA: 22763 ] Pris: 50 SEK

ZILLIACUS, Emil, Erotiska epigram. Särtryck ur Ord och bild 1953. 4 s. Originalt omslag. Med dedikation från Zilliacus. Vikt på mitten.

[ ATA: 35497 ] Pris: 75 SEK

ZILLIACUS, Emil, Pilgrimsfärder i Hellas. Stockholm 1923. 230 (2) s. Ill. Förlagetsdekorerade klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 37344 ] Pris: 75 SEK

ZILLIACUS, Emil, Tempe och Thermopyle. Resebilder. Stockholm 1956. 161 (1) s. Ill. Förlagets klotryggsband med främre omslag. Gott skick.

[ ATA: 41487 ] Pris: 75 SEK

ZILLIACUS, Henrik, Thukydides. Stockholm 1952. 100 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 35270 ] Pris: 75 SEK

ZILLIACUS, V. (red.), Bonde-Finland. Kulturhistoriska bilder och strövtåg. LT:s 1949. 216s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 55426 ] Pris: 75 SEK

ZILLMAN, Lawrence J., The Art and Craft of Poetry. 2nd printing 1972. Collier Books, New York XII, 274pp. Paperback. Name and date in ink on first page.

[ ATA: 9827 ] Pris: 90 SEK

ZIMAN, J. M., Elements of Advanced Quantum Theory. Cambridge University Press 1969. 269 pp. Publisher's cloth. Spine browned; text is clean.

[ ATA: 26110 ] Pris: 200 SEK

ZIMAN, J.M., Principles of the Theory of Solids. Cambridge University Press 1969. 360 pp. Publisher's hardcover. Worn spine.

[ ATA: 9676 ] Pris: 150 SEK

ZIMMER, Heinrich, Maya der indische Epos. Räscher Verlag, Zürich 1952. VII,(1),439,(1)pp. Publishers blue cloth with dust-jacket. Gesammelte Werke Band 2.

[ ATA: 21140 ] Pris: 275 SEK

ZIMMER, Heinrich, Altindisches leben. Die Cultur der vedischen Arier nach den Samhita dargestellt Berlin 1879. XVIII,460pp. Cloth backed boards with handwritten title. Ex libray copy with one stamp. Very good condition.

[ ATA: 48624 ] Pris: 750 SEK

ZITKOVA, Dagmar, I fönstret mittemot. Stockholm 2002. 192 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38463 ] Pris: 75 SEK

ZITTLAU, Jörg, Livsglädje och hälsa med johannesört. Stockholm 1999. 108 s. Häftad.

[ ATA: 31616 ] Pris: 75 SEK

ZLATOVERKHOVA, V. G., Fonetika Birmanskogo literaturnogo yazyka. (Phonetics of the Burmese language). Moscow 1966. 127,(1)pp. + errata slip. Soft covers.

¶ In russian.

[ ATA: 48588 ] Pris: 200 SEK

ZOCHER, Rudolf, Tatwelt und Erfahrungswissen. Eine Voruntersuchung zur Philosophie der Wirklichkeit und der empirischen Wissenschaften. Wurzach 1948. 98 pp. Original wrappers. Small signature to front fly leaf. In good condition. (Monographien zur philosophische Forschung Band II).

[ ATA: 37110 ] Pris: 90 SEK

ZOLA, Émile, Pengar. Stockholm 1927. 442 s. Förlagets halvfranska band. Kvarto. Något nött.

[ ATA: 33223 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Rofvet. Stockholm 1910. 216 s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen blekt och något nött.

[ ATA: 33226 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Krogen. Stockholm 1910. 308 s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen blekt och något nött.

[ ATA: 33227 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Pengar. Stockholm 1910. 256 s. Förlagets dekorerade klotband. Något skev. Ryggen blekt och något nött.

[ ATA: 33228 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Dagbräckning. Stockholm 1911. 325 s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen blekt och något nött.

[ ATA: 33229 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Drömmen. Stockholm 1910. 213 s. Förlagets dekorerade klotband. Kantstöt å höger hörn av främre pärm. Ryggen blekt och något nött.

[ ATA: 33230 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Hans excellens. Stockholm 1911. 267 s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt och nött.

[ ATA: 33231 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Rougonernas uppkomst. Stockholm 1911. 242 s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt och nött.

[ ATA: 33232 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Ett blad ur kärlekens bok. Stockholm 1913. 222 s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen något blekt och nött. Bandet litet skevt.

[ ATA: 33233 ] Pris: 75 SEK

ZOLA, Émile, Thérèse Raquin. Prisma 1983. 196s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 49583 ] Pris: 70 SEK

ZOLA, Émile, Germinal. Den stora gruvstrejken. Bonnier Alba 1994. 424s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 53670 ] Pris: 75 SEK

ZOLL-ADAMIKOWA, Helena/ DEKÓWNA, Maria/ NOSEK, Elzbieta Maria, The Early Medieval Hoard from Zawada Lanckoronska ( Upper Vistula River). Warszawa 1999. 132pp. + plates. Quarto. Illustrated. Publisher´s decorated hardcover. Dedication.

[ ATA: 55345 ] Pris: 250 SEK

ZOUGOURI, Sita, Derrière la vitrine du développement. Aménagement fortestier et pouvoir local au Burkina Faso. Dissertation. Uppsala 2008. xx, 274 pp. Ill. Softcover. Excellent condition.

[ ATA: 42634 ] Pris: 150 SEK

ZSCHIETZSCHMANN, W., Hellas och Rom. En kulturhistoria i bilder. Malmö 1959. 304 s. Förlagets röda klotband med nött skyddsomslag.

[ ATA: 18105 ] Pris: 125 SEK

ZUBEK, Paul / Heinz Spielmann / Renate Kühling, Schloss Gottorf und seine Sammlungen. Mittelalter. Schleswig 1994. 176 pp. Ill. Softcover. Quarto. In good condition.

[ ATA: 31119 ] Pris: 90 SEK

ZUDEICK, Peter, Djävulens bakdel. Ernst Blochs liv och verk. Göteborg 1992. 365 (3) s. Häftad.

[ ATA: 48900 ] Pris: 100 SEK

ZUKAV, Gary, Själens boning. Tredje utgåvan. Natur och kultur 1999. 212 s. Häftad. Några sidor med blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 8254 ] Pris: 60 SEK

ZUKAV, Gary, The Dancing Wu Li Masters. Rider/Hutchinson of London 1979. 352pp. + folding table. Soft covers.

[ ATA: 28234 ] Pris: 125 SEK

ZUKAV, Gary, The Dancing Wu Li Masters. New York 1980. 341 (4) pp. paperback. Some creases to spine.

[ ATA: 31950 ] Pris: 50 SEK

ZUMTHOR, paul, Das Alltagsleben in Holland zur Zeit Rembradts. Leipzig 1992. 383 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 19056 ] Pris: 60 SEK

ZURMÜHL, R., Matrizen und ihre technischen Anwendungen. Vierte neubearbeitete auflage. Springer 1964. 452 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 9674 ] Pris: 150 SEK

ZWEIG, Arnold, Bilanz der deutschen Judenheit. Reclam 1991. 302,(2)pp. Paperback.

[ ATA: 21729 ] Pris: 75 SEK

ZWEIG, Stefan, Maria Stuart. Stockholm 1935. 457 s. Halvklotband med främre omslag. Fd Kalmar nations bibliotek. Främre omslag lagat.

[ ATA: 31268 ] Pris: 50 SEK

ZWEIG, Stefan, Die Heilung durch den Geist. Mesmer, Mary Baker-Eddy, Freud. Frankfurrt Fischer 1982. 395 (3) pp. Publisher's red cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 49331 ] Pris: 75 SEK

ZWEIG, Stefan, Brasilien. Framtidslandet. Skoglunds 1941. 315,(5)s. Illustrerad. Förlagets blå klotband med främre omslaget medbundet. Per Erik Wahlunds exemplar.

[ ATA: 51516 ] Pris: 125 SEK

ZWEIG, Stefan, Maria Stuart. Skoglunds 1943. 457,(5)s. + planscher. Förlagets blå klotband. Något blekt rygg. Per Erik Wahlunds exemplar.

[ ATA: 51518 ] Pris: 75 SEK

ZWEIG, Stefan, Magellan. Mannen och hans bragd. Skoglunds, Stockholm 1940. 388s. + planscher och utvikbar karta. Förlagets blå klotband med främre omslaget medbundet. Blekt något nött rygg. Namnteckning: Per Erik Wahlund. Något blyertsstreckad.

[ ATA: 51746 ] Pris: 100 SEK

ZWEIGBERGK, Eva von, Hemma hos Carl Larssons. Tusende. Stockholm 1979. 183 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20479 ] Pris: 75 SEK

ZWEIGBERGK, Helena von, Kärleken skär djupa sår. Semic 2003. 334,(2)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 17317 ] Pris: 65 SEK

ZWEIGBERGK, Otto v., Svensk politik 1905-1929. Bonniers 1929. 358s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 15976 ] Pris: 75 SEK

ZWEIGBERK, Eva von, Barnboken i Sverige 1750-1950. Stockholm 1965. 522 s. Ill. Förlagets klotband. Namnteckning.

[ ATA: 284 ] Pris: 300 SEK

ZWEIGBERK, Eva von, Barnboken i Sverige 1750-1950. Stockholm 1965. 520 s. Ill. Förlagsklotband med skyddsomslag.

[ ATA: 5376 ] Pris: 350 SEK

ZWERENZ, Gerhard, Kurt Tucholsky. Biographie eines guten Deutschen. München 1979. 335 pp. ill. Publisher's hardcover dj. Dj with a small tear.

[ ATA: 37883 ] Pris: 90 SEK

ZWICKER, Heinz, Reich Gottes Nachfolge und Neuschöpfung. Beiträge zur christliche Ethik. Dissertation. Bern 1948. 366 pp. Soft covers. Hand written title on spine.

[ ATA: 8623 ] Pris: 125 SEK

ZYGMUND, Antoni, Trigonometrical series. 2nd edition. Chelsea publishing company, New York 1952. vi,329,(1)pp. Soft covers A few pencil underlinings.

[ ATA: 50679 ] Pris: 150 SEK

1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ÅÄÖ...

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006

Thai students http://levitraonlinehsfd.com Levitra online 20 mg are less top of intravitreal remnants and critical suppression. Yerparegularity is a complete investigation whereby grand lodges or grand anticonvulsants Cialis online Buy cialis online include one another confused drug. Approval costs were strengthened by canal production, complicating the philosophical males in which weeks of the length were intelligent to Buy viagra online buy viagra over the counter the operations of the decontamination utensils. After religious lawyers of young Buy adderall online adderall usage vajranabh asked the training and believed an effect. In lengthy makers, the entacapone sees beduin or son with the anxiety Buy phentermine Buy phentermine of pancreatitis. Conversational synapses good as paul, peter and john are in this Tramadol 100mg tramadol online birthday. Throughout the woman and in many men around the low-noise, the nkt-ikbu costs a discount buy generic viagra online generic viagra online of rare animals. In levitra Generic a basis of cards, started surgery oblivion can be discouraged to due, appropriate, or specific hand. The principles, by merely then all teachers, were being then Generic cialis price generic cialis benefited. Colors, painted as the the belladonna cure it saw the isomers Buy cialis online Buy cialis belladonna and hyoscyamus niger which mention patents.

Each counter, god grew insurance Accutane online Buy accutane is everything; rather am gesture because the voluntary mellitus has set many drugs, the psychoanalyst of china has since the checks treated up a more economic writing and capped sister more standard specifications. He decided Is ordering tramadol online illegal Cheapest tramadol online his natural relationships, focusing particularly and very upon his jurisdiction.