ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 22456 träffar.

1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ÅÄÖ...



STRINDBERG, August, Kamraterna / Marodörerna. Stockholm 1988. 299 s. Förlagets klotband. Inget skyddsomslag. (Nationalupplagan 28).

[ ATA: 20077 ] Pris: 75 SEK

STRINDBERG, August, Karl XII. Engelbrekt. Stockholm 1993. 366 s. Förlagets klotband. (Samlade verk 47. nationalupplagan).

[ ATA: 37187 ] Pris: 125 SEK

STRINDBERG, August, Dikter. Stockholm 1941. 296 s. Förlagets dekorerade blåa klotband med främre omslag. Något nött. (Den svenska lyriken).

[ ATA: 42819 ] Pris: 75 SEK

STRINDBERG, August, Det nya riket / Sagor / Blomstermålningar och djurstycken. Stockholm 1957. 288 (6) s. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 44527 ] Pris: 60 SEK

STRINDBERG, August, Au bord de la vaste mer. Traduit du suédois par M. L. Littmanson. Édition établie par Régis Boyer. Flammarion 1993. 276 (8) pp. paperback. Reviewstamp. Very good condition.

[ ATA: 46858 ] Pris: 60 SEK

STRINDBERG, August, Bland franska bönder. Subjektiva reseskildringar (Originalupplaga) + Skärkarlslif. Berättelser (Andra tusendet) Stockholm 1889/1888. 271 + 212 s. Två skrifter sammanbundna i ett grönt klotband. Omslag saknas. Exlibris å insida av främre pärmen.

[ ATA: 48109 ] Pris: 500 SEK

STRINDBERG, August, Typer och prototyper inom mineralkemien. Festskrift till firandet af Berzelii femtio-årsminne. Stockholm, Gernandts 1898. 62,(2)s. Häftad med dekorativt tryckt omslag. Något nött.

[ ATA: 51577 ] Pris: 600 SEK

STRINDBERG, August, Svenska folket I-II. Stockholm 1882. (6),500,(2) + (4),480s. Förlagets dekorerade skinnryggsband. 2 volymer. Del I med fuktfläck i nedre marginalen på ss 130-180 (obetydligt) och fuktfläck på främre marginalen (berör ej texten) på ss 410-500,(2). Något nötta ryggar. Nästan alltid något fel på denna bok!

[ ATA: 51748 ] Pris: 200 SEK

STRINDBERG, August, Svenska folket I-II. Stockholm 1882. (6),500,(2) + (4),480s. Förlagets dekorerade skinnryggsband. 2 volymer. Bakre övre falsen till del II med lätt spricka ( cirka 3 centimeter). Fläck på bakre doubluren av del I. Nästan alltid något fel på denna bok!

[ ATA: 51749 ] Pris: 400 SEK

STRINDBERG, Axel, Mästarna kring kungen. En sagolik historia. Stockholm 1973. 299 (5) s. Originalpocket. Ett veck å bakre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 46745 ] Pris: 50 SEK

STRINDLUND, Martin, En rimkrönika om Prästgatan. Stockholm 1990. 140 s. Häftad med skyddsomslag. Noter. Förlagsny.

[ ATA: 32239 ] Pris: 50 SEK

STRONG, Tony, Ljug för mig. Bra böcker 2005. 360s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43407 ] Pris: 75 SEK

STROUD, Jonathan, Golems öga. Stockholm 2005. 559 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 23337 ] Pris: 100 SEK

STROUD, Jonathan, Magikerns port. Bartimaeus trilogi del 3. Stockholm 2007. 496 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 35078 ] Pris: 125 SEK

STRUGATSKI, Arkadi / Boris Strugatski., Svårt att vara gud. Malmö Bernces 1975. 288 s. Häftad. Något snedläst. Före detta ägares stämpel å försättsblad.

[ ATA: 25934 ] Pris: 350 SEK

STRUTZ, Georg, Herbstschlacht in Macedonien 1916. Oldenburg 1921. 117 (3) pp. Ill. fold outs in pocket. Original wrappers. Schlachten des Weltkrieges 1914-1918. Heft 3.

[ ATA: 31386 ] Pris: 100 SEK

STUART, Martha/ William T. LIU (eds), The Emerging Woman. The Impact of Family Planning. An Informal Sharing of Interests, Ideas, and Concerns, Held at the University of Notre Dame. Boston, Little, Brown and Company. 1970. xxvi,329pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover.

¶ Contributions by Father John L. Thomas and Catherine S. Chilman; William T. Liu and Ruth H. Useem; Edgar F. Berman; William V. D´Antonio and Martha Stuart; William H. Masters and Virginia E. Johnson; Herbert W. Richardson; William M. Lamers Jr, Shirley M. Stone and James P. Semmens; Jacqueline Grennan; Joseph W. Bird and Lois F. Bird; Michael Scriven and Mother Margaret Gorman; Kermit Krantz, Richard C. Cornuelle, Sister Mary Aloysius Schaldenbrand, and Louis K. Dupré.

[ ATA: 50920 ] Pris: 150 SEK

STUBBE TEGLBJAERG, Åse, Lev dina drömmar. En bok om drömmar och deras betydelse i vardagslivet. Stockholm 1986. 128 s. Förlagets pappband. Gott skick.

¶ Drömtolkning utifrån C. G. Jungs psykologi.

[ ATA: 32513 ] Pris: 125 SEK

STUHLMANN, Gunther (ed.), A Litterate Passion: Letters of Anaïs Nina and Henry Miller 1932-1953. London 1992. 422 pp. Softcover. Some creases to spine.

[ ATA: 29528 ] Pris: 125 SEK

STUPPERICH, Robert, Die Reformation in Deutschland. Originalausgabe. München 1972. 280 (8) pp. + large map in pocket. paperback.

[ ATA: 36962 ] Pris: 75 SEK

STURGEON, Theodore, Case and the dreamer. Pan 1974. 155pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 31726 ] Pris: 50 SEK

STURGEON, Theodore, Aliens 4. Avon 1959. 224pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 31731 ] Pris: 50 SEK

STURLESON, Snorre, Konunga-boken eller sagor om Ynglingarne och Norges konungar intill år 1177, I - III. Öfversstt och förklarad af Hans Olof Hildebrand Hildebrand. Örebro 1869. (2),324 + 341,(5) + VIII,295s. + utvikbar karta. Sammanbundna i ett senare klotband. Titelbladet till del I ersatt av maskinskriven kopia. Något fläckad.

[ ATA: 54167 ] Pris: 300 SEK

STURMARK, Christer, IT och renässansmänniskans återkomst. Stockholm 1997. 144 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23517 ] Pris: 75 SEK

STUTZ, Ulrich, Die Eigenkirche als Element des mittelalterlich-germanischen Kirchenrechts. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1955. 97 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 30723 ] Pris: 100 SEK

STUXBERG, Anton, Djurriket 1-2. Stockholm, Kinbergs 1889. IV,446 +(2)III,(1),376s. Illustrerad. Förlagets grå dekorerade klotband. Främre försättsbladet saknas. Något nött.

[ ATA: 15951 ] Pris: 150 SEK

SUÉTONE. Vies des douze Césars I-III. Texte établi et traduit par Henri Ailloud. Paris 1932-1954. L, 312 + 201 + 136 pp. (With index). 3 volumes bound in one private cloth. Some pencil annotations. Collection Budé.

[ ATA: 34990 ] Pris: 600 SEK

SUBER, Margareta, Himmelsö. Illustrerad av Lennart Rodhe Stockholm 1955. 183 s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 27037 ] Pris: 90 SEK

SUBER, Nils, I svampskogen. Rabén & Sjögren 1950. 208s + 32 färgplanscher. Förlagets gröna klotband.

[ ATA: 12117 ] Pris: 75 SEK

SUBER, Nils, Champinjonodling. Andra upplagan. Stockholm 1978. 102 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 49894 ] Pris: 75 SEK

SUDZUKI, Minoru (ed.), Some Approaches to Saprobiological Problems. Tokyo 1981. 107 pp. Publisher's hardcover.

¶ Proceedings of the Workshop on Microscopic Animals as Biological Indicators, Kyoto 28 August 1980.

[ ATA: 17498 ] Pris: 200 SEK

SUE, Eugen, Die Geheimnisse von Paris. Mit zietgenössischen Abbildungen von Daumier und anderen. Mit einem Vorvort von Victor Klemperer. Hellerau und Dresden Avalun-Verlag. No date. XII, 781 (3) pp. Publisher's black decorated cloth. Small stains to lower edge.

[ ATA: 48450 ] Pris: 100 SEK

SUHLE, Arthur, Die deutsche Renaissance-Medaille. Ein Kulturbild aus der ersten Hälfte des 16. Jahrhunderts. Mit 22 Abbildungen und 24 Tafeln. Seemann, Leipzig 1950. 72pp. + 24 Tafeln. Publisher´s cloth backed boards with dustjacket.

[ ATA: 52718 ] Pris: 100 SEK

SUKENIK, E. L. (ed.), The Dead Sea Scrolls of the Hebrew University. The Magnes Press, The Hebrew University Jerusalem 1955. 44pp.,30 figures,58 pages of transcriptions + 58 loose plates.Quarto. Soft cover + loose plates in publisher´s folding cloth case.

[ ATA: 51752 ] Pris: 600 SEK

SULKUNEN, Pekka, Introduktion till sociologin. Helsingfors 1990. 286 s. Häftad.

[ ATA: 40187 ] Pris: 100 SEK

SULLEROT, Evelyne (red.), Kvinnan. Kropp, individ, samhälle. Stockholm 1980. 443 (1) s. Häftad. Litet spår av borttagen prislapp å främre omslag; övrigt i gott skick.

¶ Nära nog komplett översättning av den banbrytande antologin La fait féminin.

[ ATA: 41053 ] Pris: 300 SEK

SULLIVAN, Denis F. (ed.), The Life of Saint Nikon. Text, Translation and Commentary by Denis F. Sullivan. Hellenic College Press 1987. 314 pp. Publisher's black cloth. Very good condition.

[ ATA: 38923 ] Pris: 750 SEK

SULLIVAN, J. W. N., Limitations of Science. London, Chatto & Windus, 1933. 303. Green cloth, no dust-jacket.

[ ATA: 2080 ] Pris: 60 SEK

SULLIVAN, Mark T., Andedansen. Stockholm 2000. 288 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38467 ] Pris: 100 SEK

SUMMERS, Anthony, Goddess: The Secret Lives of Marilyn Monroe. London 1988. 621 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 28624 ] Pris: 70 SEK

SUMMERSON, John, The Classical Language of Architecture. MIT Press 1977. 56 pp. + plates. Softcover. In good condition.

[ ATA: 49060 ] Pris: 100 SEK

SUMNER, James B. / G. Fred Somers, Chemistry and Methods of Enzymes. New York 1943. xii, 366 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 44861 ] Pris: 75 SEK

SUNDÉN, Hjalmar, Den heliga Birgitta. Ormungens moder som blev Kristi brud. Wahlström & Widstrand 1973. 255s. Förlagsklotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat. försättsbladet med bortklippt namnteckning (förmodligen).

[ ATA: 3147 ] Pris: 90 SEK

SUNDÉN, Hjalmar, Religionen och rollerna. Ett psykologiskt studium av fromheten. Stockholm 1959. 556 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 3148 ] Pris: 75 SEK

SUNDÉN, Hjalmar, Teresa från Avila och religionspsykologien. Uppsala 1971. 40s. Häfte.

[ ATA: 5835 ] Pris: 75 SEK

SUNDÉN, Hjalmar, Glöm inte bort vad du har. Religion - auktoritet. Indiskt eller kristet? Proprius 1985. 132 s. Häftad. Exlibris.

[ ATA: 13017 ] Pris: 150 SEK

SUNDÉN, Hjalmar, Zen. Historik, analys och betydelse av Zen-buddhismen i våra dagar. Stockholm 1967. 148 s. Originalpocket. Blyertsstreckad.

[ ATA: 13027 ] Pris: 50 SEK

SUNDÉN, Hjalmar, Religionen och rollerna. Ett psykologiskt studium av fromheten. Andra upplagan. Stockholm 1960. 556 s. Förlagets blåa klotband.

[ ATA: 36530 ] Pris: 125 SEK

SUNDÉN, Hjalmar, Skatten i åkern. Proprius 1990. 95s. Häftad. Dedikation. Exlibris.

[ ATA: 50882 ] Pris: 75 SEK

SUNDÉN, Hjalmar, Konungen och riket. Om den gudomliga världsstyrelsen. Proprius 1983. 181s. Häftad. Dedikation. Exlibris. Övre högra hörnet stött.

[ ATA: 50902 ] Pris: 150 SEK

SUNDÉN, K.F., A new etymological group of germanic verbs and their derivatives. AStudy on Semantics. Göteborg 1943. 251pp. Original wrappers. Somewhat worn wrappers.

[ ATA: 6266 ] Pris: 125 SEK

SUNDBÄRG, Gustav (red), La Suède son Peuple et son Industrie. Norstedts, Stockholm 1900. XII,437,(1) + (2),528,(XX)pp. Illustrated. Nice slightly worn black leather binding. Front cover slightly tanned. Exlibris Stora Kopparberg & Ur Erik Johan Ljungbergs bibliotek.

[ ATA: 28804 ] Pris: 500 SEK

SUNDBERG, Björn, Oidipus öga. Nedtecknat om litteratur och teater. Books-on-Demand 2006. 176s. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 55144 ] Pris: 100 SEK

SUNDBERG, Greta, Upsaladagrar och andra dikter. Norstedts 1920. 132s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 55383 ] Pris: 75 SEK

SUNDBERG, Gunnar, Partipolitik och regionala intressen 1755-1766. Studier kring det bottniska handelstvångets hävande. Akademisk avhandling. Uppsala 1978. 127 (3) s. Häftad. Namnteckning. Några blyertsstreck.

[ ATA: 39746 ] Pris: 75 SEK

SUNDBERG, Halvar G., Stat och kyrka enligt gällande svensk rätt. Uppsala 1961. 37 s. Häftad.

[ ATA: 19007 ] Pris: 50 SEK

SUNDBERG, Kerstin / Tomas Germundsson / Kjell Hansen (ed.), Modernisation and Tradition: European Local and Manorical Societies 1500-1900. Lund Nordic Academic Press 2004. 416 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 49632 ] Pris: 175 SEK

SUNDBERG, Kjell, Seger. Stockholm 1976. 222 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning.

[ ATA: 43473 ] Pris: 90 SEK

SUNDBERG, Kjell, Svarta krusbär. En minnesbok. Urval av Bärbel Neumann Sundberg. Stockholm 1980. 198 (2) s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.

[ ATA: 45927 ] Pris: 125 SEK

SUNDBERG, Lahja-Kyllikki, Så tystnade trolltrumman. Stockholm 1945. 265 (6) s. Häftad.

[ ATA: 37609 ] Pris: 150 SEK

SUNDBLAD, Johannes, Gammaldags seder och bruk. Ny uplaga. Väsentligt omarbetad och tillökad. Stockholm, Fahlcrantz 1888. (4),384s. Halvfranskt band. bakre pärm och eftersättsbladet något fuktad.

[ ATA: 51889 ] Pris: 90 SEK

SUNDBORG, Åke, Climatological studies in Uppsala with special regard to the temperature conditions in the urban area. Uppsala 1951. 111pp. Illustrated. Softcover. Geographica Nr 22.

[ ATA: 51867 ] Pris: 100 SEK

SUNDBORG, Peter, Ornament och makt. Gidlunds 2001. 148s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 11728 ] Pris: 150 SEK

SUNDELIN, Anders / Maria Söderberg, Vägen från Champaran. Resa bland Indiens bönder. Stockholm 1988. 202 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick. med dedikation från författarna.

[ ATA: 48737 ] Pris: 75 SEK

SUNDELIN, Robert, Vid Guds hand. 3 upplagan. SKDB, 1952. 143s. Häftad.

[ ATA: 9202 ] Pris: 75 SEK

SUNDELIN, Uno, Fornsjöstudier inom Stångåns och Svartåns vattenområden. Med särskild hänsyn till den sen- och postglaciala klimatutvecklingen. Akademsik avhandling. Stockholm 1917. III, 290 s. + 1 tavla och utvikbara kartor. Häftad. Kvarto. Omslagen litet nötta. Med dedikation.

[ ATA: 30049 ] Pris: 250 SEK

SUNDELL, Jan-Olof, Tysk påverkan på svensk civilrättsdoktrin 1870-1914. Mit deutscher Zusammenfassung. Akademisk avhandling. Lund 1987. 382 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 12300 ] Pris: 100 SEK

SUNDELL, Lars-Göran, La coordination des propositions conditionelles en francais contemporain. Dissertation. Uppsala 1985. 138 pp. Original wrappers. Very good socndition. (Studia Romanica Upsaliensia 37).

[ ATA: 21867 ] Pris: 90 SEK

SUNDERMEIER, Theo, Mission, Bekenntnis und Kirche. Missionstheologische Probleme des 19. Jahrhunderts bei C.H. Hahn. Verlag der Rheinischen Missions-Gesellschaft. 215pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 3274 ] Pris: 100 SEK

SUNDEVALL, Dick, Det farliga Sverige. Fischer & Co 1995. 296s. Häftad.

[ ATA: 8483 ] Pris: 150 SEK

SUNDEVALL, Dick, Du skall bli Pappa. Stockholm 1999. 306 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 17119 ] Pris: 100 SEK

SUNDFELDT, Jan / Tore Johnson, Färdmän på isarna. Med säljägare i Bottniska viken. Stockholm 1964. 148 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Bandet litet solkigt.

[ ATA: 10896 ] Pris: 150 SEK

SUNDFELDT, Jan/ JOHNSON, Tore, Färdmän från isarna. Med säljägare i Bottniska viken. Forum 1964. 147s. Illustrerad. Förlagets klotband. Inget skyddsomslag.

[ ATA: 54557 ] Pris: 100 SEK

SUNDGREN, Erik, Prosten J.E. Norenius. SKDB 1936. 152s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 28217 ] Pris: 100 SEK

SUNDH, Kerstin, Flickan på taket. En kärlighetsberättelse. Stockholm 1985. 158 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 27264 ] Pris: 60 SEK

SUNDIN, Anders, 1809. Staskuppen och regeringsformens tillkomst som tolkningsprocess. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 288 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 30057 ] Pris: 200 SEK

SUNDIN, Bertil, Barns musikaliska utveckling. LiberLäromedel 1978. 152s. Häftad. Gammal prisnotering i kulspets på bakre omslaget.

[ ATA: 54149 ] Pris: 75 SEK

SUNDIN, Bosse, Den kupade handen. Historien om människan och tekniken. Stockholm 1991. 325 s. Förlagets pappband. Delvis streckad med blyerts.

[ ATA: 34173 ] Pris: 100 SEK

SUNDIN, Elisabeth (red.), Om makt och kön i spåren av offentliga organisationers omvandling. Stockholm 1997. 389 s. Häftad. Ett kapitel med understrykningar med grönpenna.

[ ATA: 35781 ] Pris: 150 SEK

SUNDIN, Mats, Bra läge men dåligt rykte. En jämförande historisk studie av tre stadsdelar i Borås, Eskilstuna och Gävle. Uppsala 2007. 623s. Illustrerad. Häftad. Tillskrift. Blyertsanteckningar på de sista blanka balden.

[ ATA: 54634 ] Pris: 150 SEK

SUNDIN, Mats, Bra läge men dåligt rykte. En jämförande historisk studie av tre stadsdelar i Borås, Eskilstuna och Gävle. Uppsala 2007 623s. Illustrerad. Häftad. Dedikation. Blyertsanteckningar på sista, blanka, sidan och insidan av bakre omslaget.

[ ATA: 54824 ] Pris: 150 SEK

SUNDKLER, Bengt / Gudmar Sommarström, Svensk missionsatlas. Stockholm 1957. 50 s. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar.

[ ATA: 32026 ] Pris: 125 SEK

SUNDKLER, Bengt G. M., Bantu prophets in South Africa. Lutterworth Press, London 1948. 344pp. + plates. Publisher´s cloth. no dust jacket. Hardcover Inscribed on front fly leaf.

[ ATA: 52046 ] Pris: 100 SEK

SUNDKLER, Bengt, The Christian Ministry in Africa. Uppsala 1960. 346pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. Dedication.

[ ATA: 52047 ] Pris: 100 SEK

SUNDKLER, Bengt, Church of South India. The Movement Towards Union 1900-1947. Lutterworth Press, London 1954. 457pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Dustjacket worn. A few pencil underlinings.

[ ATA: 52521 ] Pris: 100 SEK

SUNDKVIST, Anneli, Hästarnas land. Aristokratisk hästhållning och ridkonst i Svealands yngre järnålder. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 260s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 6865 ] Pris: 400 SEK

SUNDKVIST, John, Karin Ögren. Stockholm 1995. 96 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 12201 ] Pris: 60 SEK

SUNDLER, Johannes, Nyköping 1735-1739. Utgiven, översatt från latinet och kommenterad av Per Hanson. Nyköping 1967. 238 s. Ill. Häftad. Ett och annat korrektur med bläck. Sörmländska handlingar Nr 23.

[ ATA: 12283 ] Pris: 150 SEK

SUNDMAN, Per Olof, Ingenjör Andrées luftfärd. Andra upplagan Stockholm 1967. 343 (3) s. Häftad.

[ ATA: 29518 ] Pris: 60 SEK

SUNDMAN, Per Olof, Ingenjör Andrées luftfärd. Stockholm 1982. 329 (7) s. Häftad.

[ ATA: 45925 ] Pris: 50 SEK

SUNDMAN, Per Olof, Olle Hedberg. Norstedts 1975. 29s. Häftad.

[ ATA: 49274 ] Pris: 90 SEK

SUNDQUIST, Nils, Gotiska kyrkor på norra Mälarstranden med sammansatta korfönster. Pp 58-98 +13-56. Illustrerad. Förlagsinbunden. Dedikation.

¶ Särtryck ur Upplands Fornminnesförenings Årsbok Uppland 1963 och 1964.

[ ATA: 11079 ] Pris: 60 SEK

SUNDQUIST, Nils, Willem Boy i Uppsala. Uppsala 1971. 198 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Tillskrift från Anders Diös. Liten fläck på främre skyddsomslaget.

[ ATA: 25014 ] Pris: 100 SEK

SUNDQUIST, Nils, Slottskyrkan på Uppsala slott. Uppsala 1965. 68 s. Häftad.

[ ATA: 25377 ] Pris: 60 SEK

SUNDQUIST, Nils, De arkitektoniska miljöerna i Uppsala före och efter branden 1702. Stockholm 1956. 68 s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband. Gott skick

[ ATA: 29491 ] Pris: 50 SEK

SUNDQUIST, Nils, Kring några minnesbyggnader i Uppsala och uppsalatrakten. Uppsala 1972. 103 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 45372 ] Pris: 60 SEK

SUNDQVIST, Alfons, John Bunyan. Gummessons, Stockholm 1978. 240s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Blyertsstreckad.

[ ATA: 9880 ] Pris: 90 SEK

SUNDQVIST, Birger, Deutsche und Niederländische Personenbeinamen in Schweden bis 1420. Beinamen nach Herkunft und Wohnstätte. Dissertation. Stockholm 1957. 442 pp. Original wrappers. In good condition. (Anthroponymica Suecana 3.)

[ ATA: 36280 ] Pris: 100 SEK

SUNDQVIST, Olof, Kultledare i fornskandinavisk religion. Akademisk avhandling. Uppsala 2007. 272 (4) s. Ill. Häftad.

[ ATA: 39860 ] Pris: 500 SEK

SUNDSTEDT, Arthur, Pingstväckelsen I-III. Pingstväckelsen - dess upkomst och första utvecklingsskede / Pingstväckelsen och dess vidare utveckling / Pingstväckelsens genombrott. Stockholm 1969-1971. 304 + 283 + 320 s. Ill. Förlagsinbundna med skyddsomslag. Omslagen lite nötta och naggade.

¶ Ytterligare två delar utkom.

[ ATA: 36937 ] Pris: 300 SEK

SUNDSTEDT, Fredrik, ERICSSON, Ture, Våra växter. 208 bilder. Natur och kultur 1936. 352s. Illustrerad. Förlagets klotband,

[ ATA: 50223 ] Pris: 75 SEK

SUNDSTRÖM, Einar, Studier över Skogekär Bärbo. Akademisk avhandling. Uppsala 1914. XI, 130 s. + rättelseblad. Häftad. Med dedikation å främre omslag. Namnteckning bortskuren från försättsblad. Något nött. Ouppskuren.

[ ATA: 36966 ] Pris: 90 SEK

SUNDSTRÖM, Erland, Siare och sibyllor. Stockholm 1944. 274s. Illustrerad.

[ ATA: 3143 ] Pris: 75 SEK

SUNDSTRÖM, Gerdt, Caring for the Aged in Welfare Society. Dissertation. Stockholm 1983. 85 pp. Softcover.

[ ATA: 17569 ] Pris: 75 SEK

SUNDSTRÖM, Gun-Britt, Maken. Bonniers 1977. 27-33 tusendet. 388 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Solkigt snitt. Nött och tapelagat skyddsomslag.

[ ATA: 36093 ] Pris: 100 SEK

SUNDSTRÖM, Hans / Ronny Pettersson (red.), Tema med elva variationer. Lund 2004. 320 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 34614 ] Pris: 100 SEK

SUNDSTRÖM, Hans, Ogräs i odlingshistoriens tjänst. Paleoekologiska forskningsmetoder och -resultat med exempel från Norra Bottenviksområdet. Norrbottens museum 1983. 104s. ex libris å främre omslagets insida. Bothnica 2.

[ ATA: 514 ] Pris: 75 SEK

SUNDSTRÖM, J. R., Skål och tack, sa Janne Vängman. Stockholm 1942. 249 (3) s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind samt medbundet främre omslag.

[ ATA: 48693 ] Pris: 90 SEK

SUNDSTRÖM, J. R., Ljuger gör jag inte, sa Janne Vängman. Bygdeberättelser från gränstrakterna mellan medelpad och ångermanland. Med ett förord av Ludvig Norström. Sjätte upplagan. Stockholm 1942. 316 s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind samt medbundet främre omslag.

[ ATA: 48694 ] Pris: 90 SEK

SUNDSTRÖM, J. R., Ja ä inte dö än, sa Janne Vängman. Bygdeberättelser. Stockholm 1942. 312 (2) s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind samt medbundet främre omslag.

[ ATA: 48695 ] Pris: 90 SEK

SUNDSTRÖM, J. R., Tjo flöjt, sa Janne Vängman. Bygdeberättelser. Tredje upplagan. Stockholm 1942. 284 s. Privat halvfranskt band med fyra upphöjda bind samt medbundet främre omslag.

[ ATA: 48696 ] Pris: 90 SEK

SUNDSTRÖM, Josefine, Boel och Oscar. Forum 2012. 274s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55062 ] Pris: 100 SEK

SUNDSTRÖM, L., Flyglexikon. Lindqvists 1946. 216s. Förlagets klotryggsband. Ryggtexten delvis bortnött.

[ ATA: 12494 ] Pris: 75 SEK

SUNDSTRÖM, Lars & Gunnar Wallander, A New Teaching Method in Noneuropean Ethnology. Uppsala 1979. 266 pp. Ill. Soft covers.

[ ATA: 8800 ] Pris: 75 SEK

SUNDSTRÖM, Lars, Ecology and symbols: Niger Water Folk. Uppsala 1972. 176 pp. Ill. quarto. Soft covers. Uncut. Studia Ethnographica Upsaliensia XXXV.

[ ATA: 9319 ] Pris: 200 SEK

SUNDSTRÖM, Lars, Det hotade kollektivet. Neolitiseringsprocessen ur ett östmellansvenskt perspektiv. Akademisk avhandling. Uppsala 2003. 321 (3) s. Ill. Häftad.

[ ATA: 13319 ] Pris: 100 SEK

SUNDSTRÖM, Pär, Psychological Phenomena and First-Person Perspectives. Critical Discussions of Some Arguments in Philosophy of Mind. Umeå 1999. xii,203pp. Publisher´s soft cover. Name on small title. Slightly worn.

[ ATA: 53974 ] Pris: 100 SEK

SUNDSTRÖM, Per, Abortetik i ny dager. Nya Doxa 1994. 191 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget litet nött med en tejplagning.

[ ATA: 39078 ] Pris: 100 SEK

SUNESON, Vic, Sorgen bär svarta blommor. Originalupplaga. Gebers 1964. 233,(3)s. Häftad. Något nött.

¶ Omslag av Hans Arnold.

[ ATA: 17441 ] Pris: 75 SEK

SUNESON, Vic, Ordet är mord. Gebers 1958. 264s. Förlagets klotryggband utan skyddsomslag. Främre omslaget medbundet. Fläckad rygg och pärmar.

[ ATA: 28684 ] Pris: 80 SEK

SUNESON, Vic, Mördaren har matchboll. Stockholm 1949. 302 s. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag.

[ ATA: 31571 ] Pris: 75 SEK

SUNESON, Vic, Hör intet ont. Några kvällar med Vic Suneson. Stockholm 1969. 206 s. Häftad.

[ ATA: 32121 ] Pris: 125 SEK

SUNESON, Vic, Mördaren inom mig. Stockholm 1969. 257 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.

[ ATA: 32989 ] Pris: 75 SEK

SUNESON, Vic, O. P. Nilssons eget fall. Stockholm 1975. 221 s. Häftad Namnteckning å främre pärmen insida.

[ ATA: 33022 ] Pris: 70 SEK

SUNESON, Vic, Linje Langeland. Stockholm 1972. 206 (2) s. Häftad. Namnteckning å främre omslagets insida. Något snedläst.

[ ATA: 33023 ] Pris: 90 SEK

SUNESON, Vic, Mord kring Maud. Stockholm 1966. 256 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Namnteckning.

[ ATA: 33401 ] Pris: 75 SEK

SUNESON, Vic, Döden kastar långa skuggor. Stockholm 1954. 253 s. Häftad. Snedläst och nött.

[ ATA: 33403 ] Pris: 100 SEK

SUNESON, Vic, Förtroeliga band. Stockholm 1962. 256 s. Häftad. Bakre omslag med reva och papperförlust; övrigt i gott skick.

[ ATA: 33404 ] Pris: 70 SEK

SUNESON, Vic, Brottforsen. Stockholm 1966. 282 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst. Namnteckning.

[ ATA: 33405 ] Pris: 75 SEK

SUNESON, Vic, Hon såg sig dö. Stockholm 1973. 243 s. Häftad. Snedläst.

[ ATA: 33406 ] Pris: 60 SEK

SUNESON, Vic, Sanningen om Marie-Claire. Stockholm 1965. 306 (2) s. Häftad. Något snedläst och nött. Namnteckning å insida av främre omslag samt försättsblad.

[ ATA: 43813 ] Pris: 45 SEK

SUNESON, Vic, Uddagänget. Stockholm 1974. 192 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 46860 ] Pris: 50 SEK

SUNESON, Vic, Förtroeliga band. Falun 1975. 238 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 48480 ] Pris: 50 SEK

SUNYATA. The Life and Sayings of a Rare-Born Mystic. Berkeley 1993. xxx, 146 pp. Softcover. A few underlinings in pencil; else in very good condition.

[ ATA: 42608 ] Pris: 125 SEK

SUPERVIELLE, Jules, Världshavets barn. Stockholm 1949. 124 s. Häftad. (Kokardserien).

[ ATA: 22400 ] Pris: 90 SEK

SUPERVIELLE, Jules, Världshavets barn. Stockholm 1949. 124 s. Häftad. Litet fuktad i nedre marginal. (Kokardserien).

[ ATA: 42454 ] Pris: 60 SEK

SUPPES, Patrick, Introduction to Logic. Ninth Printing. New York Van Nostrand 1966. xviii, 312 pp. Publisher's cloth. Pencil annotations and underlining.

[ ATA: 2079 ] Pris: 150 SEK

SUPPES, Patrick, Introduction to Logic. Van Nostrand 1964. 8th printing. xviii, 312pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 52632 ] Pris: 175 SEK

SURI, Manil, Vishnus död. Bonniers 2001. 380s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 5313 ] Pris: 75 SEK

SUSKIND, Patrick, Berättelsen om herr Sommer. Forum 1993. 128s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54105 ] Pris: 75 SEK

SUTCLIFF, Rosemary, The Flowers of Adonis. First edition. London Hodder and Stoughton 1969. 383 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 37908 ] Pris: 90 SEK

SUTCLIFF, Rosemary, Sun Horse, Moon Horse. Knight Books 1989. 112 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47576 ] Pris: 50 SEK

SUTHERLAND, Christine, Monica. Den danska motståndsrörelsens hjältinna. Stockholm 1991. 230 (2) s. + planscher. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 18708 ] Pris: 75 SEK

SUTHERLAND, Douglas / Jack Chance (ed.), Trout and Salmon Flies: A Guide. London 1982. 135 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Good condition.

[ ATA: 28119 ] Pris: 150 SEK

SUTHERLAND, John, Men of Waterloo. Frederick Muller 167. xvi, 320pp. + plates. Softcover Worn.

[ ATA: 52506 ] Pris: 75 SEK

SUTTON, Jeff, Spacehive. Ace 1960. 192pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 31735 ] Pris: 50 SEK

SUTTON, Jeff, First on the Moon. Ace 1958. 192pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 31736 ] Pris: 50 SEK

SUTTON, Jeff, Bombs in orbit. Ace 1959. 192pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 31738 ] Pris: 50 SEK

SUTTON, Jeff, Whisper From the Stars. Dell 1970. 160 pp. Paperback. Prev. owner's stamp; else in very good condition.

[ ATA: 47216 ] Pris: 50 SEK

SUTTON, Jeff, Spacehive. Ace 1960. 192 pp. Paperback. Worn and stained wrappers. (D-478)

[ ATA: 47261 ] Pris: 50 SEK

SUTTON, John, The Mindblocked Man. Daw 1972. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47328 ] Pris: 50 SEK

SUYIN, Han, Asien idag. Stockholm 1970. 86 (10) s. Originalpocket.

[ ATA: 48361 ] Pris: 90 SEK

SUZUKI, Yoshio, Money and banking in Contemporary Japan. translated by John G. Greenwood. Foreword by James Tobin and hugh Patrick. Yale University Press 1980. XX,256,(2)pp. Publishers cloth. Ex library copy. Stamps. Inscribed on fly-leaf.

[ ATA: 23487 ] Pris: 100 SEK

SVÄRDSON, G. / O. W. Nilsson, Laxen. Stockholm u. å. (1960-tal). 20 s. Ill. Häftad. Fritidsfiskarnas Special 10.

[ ATA: 26557 ] Pris: 45 SEK

SVÄRDSTRÖM, Svante, Biblia Dalecarlica. Stockholm 1965. 91 pp. Ill. Publisher's hardcover.

¶ Text in Swedish, French, English and German.

[ ATA: 37763 ] Pris: 75 SEK

SVÄRDSTRÖM, Svante, Dalmålningarna och deras förlagor. 176s. + 12 planscher + utvikbar plansch. Kvarto. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget har ett par revor. Namn: Phebe Fjellström på smutstitelbladet.

[ ATA: 53895 ] Pris: 150 SEK

SVÄRDSTRÖM, Svante, Dalmålningar. Samlade och kommenterade. Bonniers 1944. 232s. + färgplanscher. Kvarto. Illustrerad. Förlagets halvlinneband.

[ ATA: 54468 ] Pris: 250 SEK

SVAHN, Clas, Det okända. Övernaturliga fenomen från Svrige och världen. Stockholm 2006. 234 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 50090 ] Pris: 125 SEK

SVAHN, Margareta, Finnskägg, tåtel och sia. Om folkliga namn på gräs. Akademisk avhandling. Uppsala 1991. 159 s. + kartor. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 18547 ] Pris: 125 SEK

SVAHN, Oscar, Våra Öfversittare. Ungdomsminnen och läroverksstudier I. Stockholm 1898. 151 (5) s. Förlagets dekorerade klotband. Något nött.Exlibris å insida av främre pärm.

¶ Del 1.

[ ATA: 37706 ] Pris: 60 SEK

SVALENIUS, Ivan, Gustav Vasa. Stockholm 1950. 319 s. + planscher + utvikbar genealogisk tabell. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet. Blyertsstreckad. Något nött rygg.

[ ATA: 16282 ] Pris: 60 SEK

SVALLNER, Björn / Herbert Müdsam, Svenska bilar under åttio år. Stockholm 1981. 112 pp. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 18200 ] Pris: 150 SEK

SVANBERG, Fredrik/ WAHLGREN, Katty H., Publik arkeologi Nordic Academic Press 2007. 152s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 54871 ] Pris: 90 SEK

SVANBERG, Gustaf, Redovisning för en lång lefnad. Uppsala 1949. 700s. Häftad. Nött omslag med pappersförlust å rygg.

[ ATA: 15560 ] Pris: 125 SEK

SVANBERG, Harald, Kinesisk litteratur. Essayer och översättningar. Stockholm 1913. 114 s. Häftad. Ryggens huvud nött. Understrykningar i blyerts.

[ ATA: 32741 ] Pris: 100 SEK

SVANBERG, Ingvar (Ed.), Ethnicity, Minorities and Cultural Encounters. Uppsala 1991. 143 pp. Ill. Softcovers. Uppsala Multiethnic Papers 25.

[ ATA: 14262 ] Pris: 90 SEK

SVANBERG, Ingvar, Kazak Refugees in Turkey. A Study of Cultural Persistence and Social Change. Uppsala 1989. 211pp. Illustrated.Publisher´s soft cover with dust jacket.

[ ATA: 54119 ] Pris: 150 SEK

SVANBERG, Lena, Anna Branting. Stockholm 1987. 368 s. Illustrerad. Förlagsinbunden med något nött skyddsomslag.

[ ATA: 4235 ] Pris: 90 SEK

SVANBERG, Lena, Anna Branting. Legenda Opus 1988. 368s. Häftad/Pocket.

[ ATA: 13291 ] Pris: 50 SEK

SVANBERG, Nils, Får konsten leva? Essäer. Stockholm 1937. 144 s. Häftad. Omslagen något mörknade.

[ ATA: 12297 ] Pris: 60 SEK

SVANBERG, Nils, Studier i språkets teori. kritiska och historiska bidrag. Uppsala 1930. 252 s. Häftad. Med dedikation.

[ ATA: 37634 ] Pris: 100 SEK

SVANBERG, Victor, Poesi och politik. Ny upplaga. Lindblads, Uppsala 1956. 141,(3)s. Häftad. Bakre omslaget har en centimeterläng reva i främre marginalen.

[ ATA: 10973 ] Pris: 75 SEK

SVANBERG, Victor, Till nutidens lov. Lindblads, Uppsala 1956. 240s. Häftad.

[ ATA: 10974 ] Pris: 90 SEK

SVANBERG, Victor, Debatt och värdering. Cavefors 19778. 561 s. Häftad. Namnteckning. Transparent skyddsfilm över omslag.

[ ATA: 23949 ] Pris: 60 SEK

SVANSTRÖM, Ivan, Byborna. Stockholm 1980. 207 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 23886 ] Pris: 75 SEK

SVANSTRÖM, Ivan, Sockenborna. Stockholm 1982. 190 (2) s. Ill. Fötrlagets pappband. Exlibris å insida av främre pärm; (blankt) försättsblad saknas.

[ ATA: 38144 ] Pris: 75 SEK

SVANSTRÖM, Ragnar, Urspårningen. Norstedts 1987. 209s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 10671 ] Pris: 90 SEK

SVANSTRÖM, Ragnar, Ragnar Svanström i Norstedts nyheter. Stockholm 1988. 97 (3) s. Ill. Häftad.

[ ATA: 37581 ] Pris: 70 SEK

SVARTENGREN, T. Hilding, Engelsk grammatik. Stockholm 1930. 263 s. Förlagets klotryggsband. Enstaka blyertsstreck i marginalen.

[ ATA: 36325 ] Pris: 75 SEK

SVARTVIK, Jan, On Voice in the English Verb. The Hauge, Mouton, 1966. 200 pp. Original wrappers.

[ ATA: 889 ] Pris: 90 SEK

SVEA, Folk-kalender för 1895. Bonniers 1894. 256,(16)s. + planscher. Förlagets röda dekorerade klotband med guldsnitt. Inre falsarna spräckta. Femtioförsta årgången.

[ ATA: 16783 ] Pris: 50 SEK

SVEDBERG, AnnaKarin, Vingklippta. Stockholm 1962. 236 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 25365 ] Pris: 100 SEK

SVEDBERG, Elias, LARSSON, Lena, Heminredning. 7-11 tusendet. Forum 1948. 259,(1)s. Förlagets halvklotband. Tillskrift på försättsbladet.

[ ATA: 10995 ] Pris: 100 SEK

SVEDBERG, Lars, Gruppsykologi. Om den inre och den yttre scenen - teori och tillämpning. Studentlitteratur 1992. 206 s. Häftad. Ett fåtal sidor med prydliga blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 48581 ] Pris: 150 SEK

SVEDBERG, The / K. O. Pedersen, Die Ultrazentrifuge. Theorie, Konstruktion und Ergebnisse. Mit 154 Abbildungen und zahlreichen Tabellen. Leipzig Theodor Steinkopff 1940. XII, 436 pp. Publisher's blue cloth. Very good condition. Helge Tyrén's copy. (Handbuch der Kolloidwissenschaft in Einzeldarstellungen bd. 7).

[ ATA: 44789 ] Pris: 450 SEK

SVEDBERG, The, Kolloid-Chemie. Leipzig 1925. VII, 261 pp. Publisher's cloth. Very good condition.

[ ATA: 31162 ] Pris: 400 SEK

SVEDBERG, The, Die Methoden zur Herstellung kolloider Lösungen anorganischer Stoffe. Zweite Auflage. Dresden and Leipzig 1920. 510 pp. Original wrappers.

[ ATA: 33289 ] Pris: 500 SEK

SVEDBERG, The, Materien. Ett forskningsproblem för forntid och nutid + Arbetets dekadens. Naturvetenskapliga essayer. Andra tillökade upplagan. Gebers 1912 + Gebers 1920. (4),140s. Illustrerad + 175s. Illustrerad. Halvklotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband). Båda främre omslagen medbundna.

[ ATA: 55554 ] Pris: 200 SEK

SVEDBOM, P. E., Valda stycken på vers och prosa ur de yppersta svenska, norska och danska författares skrifter. Stockholm 1844. 421 s. Samtida halvfranskt band med guldornerad rygg. Något streckad.

[ ATA: 26078 ] Pris: 300 SEK

SVEDELID, Olof, Mitt namn är Eduard Braun Hitler. Stockholm 2001. 334 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14702 ] Pris: 75 SEK

SVEDELID, OLof, En säljare är död. Malmö Kristall-Förlaget 1967. 284 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 44391 ] Pris: 60 SEK

SVEDELID, Olov, De giriga. En Roland Hassel-thriller. Stockholm 1991. 32 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. (Svalan).

[ ATA: 33353 ] Pris: 40 SEK

SVEDELID, Olov, De giriga. En Roland Hassel-thriller. Stockholm 1990. 332 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 33399 ] Pris: 40 SEK

SVEDELID, Olov, Dödens medicin. Stockholm 1997. 296 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 40918 ] Pris: 75 SEK

SVEDELID, Olov, Beskyddarna. Stockholm 1990. 230 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 40919 ] Pris: 70 SEK

SVEDELID, Olov, Glitter. Stockholm 1989. 252 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 40920 ] Pris: 60 SEK

SVEDELID, Olov, Samtal från döden. Stockholm 1974. 202 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40921 ] Pris: 50 SEK

SVEDELID, Olov, Öden på hotell. Sellin 1994. 249s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54199 ] Pris: 75 SEK

SVEDELIUS, Julia, År och människor. Stockholm 1934. 263 s. Ill. Förlagets halvklotband. Omslagen medbundna.

[ ATA: 25512 ] Pris: 250 SEK

SVEDELIUS, Julia, Raunala. Illustratör: Ossian Elgström. Norstedts 1914. (4),155s. Illustrerad. Klotryggband med tryckta pärmar.

[ ATA: 53374 ] Pris: 250 SEK

SVEDELIUS, N., Bilder ur växtriket. 40 tavlor med 437 färgglada figurer. Stockholm 1919. 136 s. + planscher. Förlaets dekorerade gröna klotband. Kvarto.

[ ATA: 45321 ] Pris: 500 SEK

SVEDJEDAL, Johan, Almqvist - berättaren på bokmarknaden. Uppsala 1987. 429s. Häftad. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 55116 ] Pris: 75 SEK

SVEDJEDAL, Johan, Författare och förläggare och andra litteratursociologiska studier. Gidlunds 1994. 254s. Förlagets dekorerade pappband. Litet ytveck på främre pärmen.

[ ATA: 55133 ] Pris: 125 SEK

SVEDJEDAL, Johan, Den sista boken. W & W 2001. 277s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Dedikation.

[ ATA: 55155 ] Pris: 75 SEK

SVEDLID, Olov, Nödens handelsmän. En Hassel-thriller. Stockholm 2003. 284 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 31606 ] Pris: 75 SEK

SVEDRUP, Harald, Farlig vind. Oslo 1969. 70 s. Häftad.

[ ATA: 31159 ] Pris: 150 SEK

SVEEN, Karin, Det kultiverade lidandet. En bok om kropp och samhälle. Göteborg 2000. 132 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 43740 ] Pris: 100 SEK

SVEINSSON, Jón Rúnar, Society, urbanity and housing in Iceland. Meyers 2000. 213pp. Softcover.

[ ATA: 53473 ] Pris: 200 SEK

SVENDSEN, Lars Fr. H., Kunst. 154s.Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 51128 ] Pris: 125 SEK

SVENNING, Olle, Vänstern i Europa. Atlas, 2000. 255s + planscher. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11831 ] Pris: 90 SEK

SVENNING, Olle, Vänstern i Europa. De nya liberalerna? Stockholm 2000. 255 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23413 ] Pris: 75 SEK

SVENNING, Olle, Min far(s) lojaliteter. Stockholm 1995. 178 s. Häftad.

[ ATA: 32589 ] Pris: 75 SEK

SVENNUNG, J., Belt und Baltisch. Ostseeische Namnestudien mit besonderer Rücksicht auf Adam von Bremen. Dissertation. Uppsala 1953. 98 pp. Original wrappers. ½ square decimeter missing on lower rigt corner of front wrapper (no text missing); else in good condition.

[ ATA: 30396 ] Pris: 75 SEK

SVENONIUS, Lars, Some Problems in Logical Model-Theory. Dissertation. Lund 1960. 43 pp. Original wrappers. Ex library copy with stamps. Text is clean and in good condition. Library of Theoria No. 4.

[ ATA: 2087 ] Pris: 150 SEK

SVENSÉN, Bo, Svenska akademien från Gustaf III till våra dagar. Stockholm 1998. 194s. Ill. Förlagsinbunden m. skyddsomslag. Skyddsomslaget nött och två centimeterstora revor vid nedre kanten.

[ ATA: 16584 ] Pris: 75 SEK

SVENSÉN, Emil, Kampen om Konstantinopel. Uppsala 1917. 212 s. Häftad. Snedläst.

[ ATA: 29896 ] Pris: 90 SEK

SVENSÉN, Magnus, Berömda läkarbragder. Stockholm 1949. 165 s. Ill. Förlagets helklotband.

[ ATA: 24969 ] Pris: 100 SEK

SVENSK HEMBYGD. Herresäten och gårdar. Uppsala och Stockholms län. Uppsala 1937. 704 s. Ill. Förlagets halvfranska band. Ryggen nött.

[ ATA: 32141 ] Pris: 500 SEK

SVENSK, Rune, Skogvaktaren 1889-1989. Stockholm 1989. 203 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött.

[ ATA: 34612 ] Pris: 75 SEK

SVENSKA JÄRNSTÄMPLAR. Förteckning utgiven av Kungl. Patent- och Registreringsveket. Ny upplaga. Norstedts 1918. XXXVI,161(1),44s. Förlagets gröna klotband.

[ ATA: 15942 ] Pris: 200 SEK

SVENSKA SPRÅKNÄMNDEN (UTG.) Svenska skrivregler. Almqvist & Wiksell 1991. 150s. Häftad.

[ ATA: 37354 ] Pris: 100 SEK

SVENSKA TURISTFÖRENINGEN (utg.), Vilo- och kurorter i Sverige 1932 jämte hotell, gästgivargårdar turisthotell, pensionat, lanthem och badorter. Stockholm 1932. 336s. Illustrerad. Häftad. Trettionde årgången. Nött och fläckat omslag. Litet fuktad i nedre marginalen.Första 2 bladen med veck.

[ ATA: 52161 ] Pris: 175 SEK

SVENSKE, John, Skrivandets villkor. En studie av dagboksskrivandets funktioner och situationella kontexter utgående från Backåkers Eriks dagbok 1861-1914. Akademisk avhandling. Uppsala 1993. 209s. Häftad. Skrifter utgivna av institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 32.

[ ATA: 5850 ] Pris: 90 SEK

SVENSON-NORRBO, John, Röd vers och yrkesvisor. Förlaget Frilansen, Stockholm 1944. 80s. Förlagets klotryggsband med dekorerade pärmar.

[ ATA: 54476 ] Pris: 125 SEK

SVENSON, Harald (red.), Dikterna om Strindberg. Stockholm 1963. 109 s. Häftad. Ouppsuren och i gott skick.

[ ATA: 31363 ] Pris: 30 SEK

SVENSON, Per, Den gröna själen. Essayer. Lund 2001. 95 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34874 ] Pris: 100 SEK

SVENSON, Sven G., Erland Hjärne. En historikers livsöde. Stockholm, Natur och Kultur, 1994. 168 s. Ill. Inbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 3473 ] Pris: 70 SEK

SVENSON, Sven G., Akademisk avhandling. Uppsala 1952. 394,/2)s. Häftad. Marginalstreckad i blyerts. Sista 10-20 sidorna fuktfläckade i yttre marginalen.

[ ATA: 18261 ] Pris: 50 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 162 - 1963. Flygets årsbok. Allhems 1964. 378s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 51653 ] Pris: 90 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 1962-1963. Flygets årsbok. Allhems 1964. 378s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 51654 ] Pris: 75 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 1959-1960.. Flygets årsbok. Allhems 1959. 342s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 51656 ] Pris: 75 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 1958. Flygets årsbok. Allhems 1958. Förlagets dekorerade halvklotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 51657 ] Pris: 90 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 1957. Flygets årsbok. Allhems 1957. 378s. Illustrerad. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 51658 ] Pris: 90 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 1956. Flygets årsbok. Allhema 1956. 396s. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 51659 ] Pris: 90 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 1954. Flygets årsbok. Allhems 1954. 362s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 51661 ] Pris: 150 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 1951. Flygets årsbok. Allhems 1951. 198s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 51662 ] Pris: 150 SEK

SVENSSON S. Artur/ Bill BERGMAN (red), Ett år i luften 1950. Flygets årsbok. Allhems 1950. 212s. Illustrerad. Förlagets halvklotband utan skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 51663 ] Pris: 100 SEK

SVENSSON, Carin, Silversalt. Stockholm 2002. 253 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 29043 ] Pris: 100 SEK

SVENSSON, Carin, Lamslagen. Stockholm 2006. 274 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 47820 ] Pris: 90 SEK

SVENSSON, Christina, Anders Lidbeck och 1700-talets estetik. Lund University Press 1987. 318s. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 53326 ] Pris: 100 SEK

SVENSSON, Conny, Åttitalet och konstnärsromanen. Doxa 1985. 306s. Häftad.

[ ATA: 11410 ] Pris: 90 SEK

SVENSSON, Conny, Gösta Gustaf-Janson och nazismen. Uppsala 2008. 81s. Illustrerad. Häftad. Litteratur och samhälle 38:1.

[ ATA: 53812 ] Pris: 75 SEK

SVENSSON, Estrid, Om Pehr Ahlqvist och Fliseryd. Strödda anteckningar. Falun 1976. 64 s. Ill. Häftad. Exlibris.

[ ATA: 26925 ] Pris: 75 SEK

SVENSSON, Georg, Harry Martinson - som jag såg honom. Alba, Stockholm 1980. 110s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 10289 ] Pris: 60 SEK

SVENSSON, Georg, Konstnären och boken. Bonniers, Stockholm 1972. 223 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21639 ] Pris: 150 SEK

SVENSSON, Georg, Kring ordalek och småkonst. Stockholm 1974. 28 s. Ill Förlagets illustrerade pappband. Gott skick.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 29562 ] Pris: 75 SEK

SVENSSON, Inez/ Rebecka TARSCHYS, Adressbok London. W&W 1968. 137s. Häftad. Några blyertsmarkeringar.

[ ATA: 50900 ] Pris: 250 SEK

SVENSSON, K. A. (red.), Vilkhelm Ekelund i samtal och brev 1922-1949. Lund 1958. 372 (2) s. Häftad.

[ ATA: 3494 ] Pris: 75 SEK

SVENSSON, K. A., Vilhelm Ekelund moralisten, kulturkritikern. Stockholm 1946. 151 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 18533 ] Pris: 60 SEK

SVENSSON, Lars-Håkan / Lasse Söderberg (red.), Svenska prosadikter. Stockholm 1983. 184 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 40069 ] Pris: 50 SEK

SVENSSON, Lars-Håkan, Silent Art. Lund 1980. 389pp. Original wrappers.

[ ATA: 10255 ] Pris: 125 SEK

SVENSSON, Lars, Gör det själv - allt i bilder. Reparera, Måla, Tapetsera, Renovera, Fixa. Göteborg 1976. 132 (2) s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 50014 ] Pris: 125 SEK

SVENSSON, P., Om ångmaskiner, ångpannor och ångfartyg m.m. Lärobok för ångfartygsbefälhavare-elever. Med 103 figurer i texten. Bonniers 1888. (8),189,(3),XXVII,(1)s. Illustrerad. Något nött skinnryggband. Stämplar: Upplands Nations bibliotek.

[ ATA: 51829 ] Pris: 900 SEK

SVENSSON, Rikard, Minnen och berättelser från hembygden. Föreningen Gamla Carlscrona 1982. 232s. illustrerad. Förlagets pappband. Något nött. Signerad.

[ ATA: 36107 ] Pris: 150 SEK

SVENSSON, Sigfrid, Introduktion till folklivsforskningen. Första upplagan. stockholm 1966. 203 s. Ill. Förlagets blåa klotband. Namnteckning.

[ ATA: 36685 ] Pris: 100 SEK

SVENSSON, Sonja, Läsning för folkets barn. Folkskolans Barntidning och dess förlag 1892-1914. Akademisk avhandling. Stockholm 1983. 306 s. Förlagsinbunden. (Skrifter utg av svenska barnboksinstitutet 16).

[ ATA: 128 ] Pris: 90 SEK

SVENSSON, Stig-Göran, Prosody and Grammar in Speech Perception. Dissertation. Stockholm 1974. 109+35 pp. Softcover.

[ ATA: 17561 ] Pris: 75 SEK

SVENSSON, Sven E. / Erik Noreen, Bonniers illustrerade musiklexikon. Stockholm 1946. 690 s. Förlagets klotband. Något nött.

[ ATA: 45224 ] Pris: 100 SEK

SVENSSON, Sven E., Jospeh Haydns stråkkvartetter. Stockholm 1948. 250 s. Pappband. Ryggens huvud slitet.

[ ATA: 13590 ] Pris: 60 SEK

SVENSSON, Sven G., Gattjína traktaten 1799. Studier i Gustaf IV Adolfs utrikespolitik 1796-1800. Stockholm 1952. 394 s. Häftad. Med dedikation.

[ ATA: 12292 ] Pris: 100 SEK

SVENSSON, Sven G., Tre porträtt: Johan Nybom, Curry Treffenberg, Hugo Alfvén. Stockholm 1989. 283 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning å insida av främre pärm. Skyddsomslaget nött.

[ ATA: 32158 ] Pris: 75 SEK

SVENSSON, Sven, Upplevt, läst och tänkt. Allmogemeditationer. Vara 1972. 148 s. Ill. Häftad. Utblick från bygd VIII.

[ ATA: 9036 ] Pris: 60 SEK

SVENSTEDT, Carl Henrik, Invasionen. Inställningar: Kärleken och Döden. Stockholm 1966. 97 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 7570 ] Pris: 75 SEK

SVENSTEDT, Carl Henrik, Arbetarna lämnar fabriken. Filmindustrin blir folkrörelse. Stockholm 1970. 135 s. Ill. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 28613 ] Pris: 50 SEK

SVENUNGSSON, David, Strövtåg i Fornkyrkans Rom. Verbum 1973. 155s. Häftad. Exlibris. Något nött

[ ATA: 51280 ] Pris: 75 SEK

SVERIGES FÖRFATTARFÖRENING, En bok om rus och inspiration. Norstedts 1948. 223s. Häftad. Vintergatan 1948.

[ ATA: 53671 ] Pris: 100 SEK

Sveriges Skogsägareföreningars Riksförbund, Skogsgårdens handbok. LT 1967. 256s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 50220 ] Pris: 90 SEK

SVEVO, Italo, Zenos bekännelser. Till svenska av Åsa Styrman. AWE/Gebers 1976. 402 (2) s. Pocket.

[ ATA: 45382 ] Pris: 125 SEK

SVEVO, Italo, Kurze sentimentale Reise. Stuttgart 1978. 132 pp. Paperback. Very good condition. (Reclam 9923).

[ ATA: 49467 ] Pris: 40 SEK

SVORTDAL, Knut, Stilskriving og logikk. Oslo 1964. 108 s. förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 36708 ] Pris: 90 SEK

SWÄRD, Sven Ola, Latinamerika i svensk politik under 1810- och 1820-talen. Akademisk avhandling. Uppsala 1949. 329 s. Häftad.

[ ATA: 12290 ] Pris: 100 SEK

SWAHN, Jan Henrik, Vandrarna. Bonniers 2001. 351s. förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11733 ] Pris: 90 SEK

SWAHN, Jan Henrik, Tiggare. Stockholm 1999. 177 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20089 ] Pris: 50 SEK

SWAHN, Jan-Öjvind, Snöbollar. Bonniers 1967. 128s + planscher. Förlagets klotband.

[ ATA: 11428 ] Pris: 50 SEK

SWAHN, Jan-Öjvind, Man tager vad man haver. Jan-Öjvind Swahn berättar om Cajsa Warg och serverar ur gamla grytor. Bra Böcker/ Trevi 1970. 119s. + 32s. Receptbilaga. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Inget skyddsomslag. Försättsbladet med veck. Liten (2 millimeter) fläck på titelbladet.

[ ATA: 54232 ] Pris: 75 SEK

SWAHN, Sigbrit, Balzac i verket. Stockholm 1987. 261 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag Namnteckning.

[ ATA: 13437 ] Pris: 75 SEK

SWAHN, Sigbrit, En väg till Proust. Stockholm 1978. 214s. Häftad. Kraftigt veck på främre omslaget. Namnteckning i bläck på första bladet. Streckad med blyerts. Snedläst. Thure Stenströms ex.

[ ATA: 16578 ] Pris: 100 SEK

SWAHN, Sigbrit, Proust dans la recherche littéraire. Problèmes, méthodes, approches nouvelles. Gleerup 1979. 168pp. Publisher´s softcover.

[ ATA: 55199 ] Pris: 75 SEK

SWAHN, Sigbrit, Le Pourquoi du récit. Étude d´un roman inachevé de Balzac, Les Paysans. Uppsala 1999. 142pp. Publisher´s softcover. Dedication.

[ ATA: 55277 ] Pris: 75 SEK

SWAHN, Sven Christer, Jacob Frese. Från en finlandssvensk 1700-talsförfattares liv och dikt. Stockholm 1971. 336 s. Häftad. Första tjugo sidor med understrykningar i bläck. Omslagen litet fläckiga.

[ ATA: 24039 ] Pris: 90 SEK

SWAHN, Sven Christer, Den tvinnande enheten. En bok om enhörningar. Lund 1998. 174 (2) s. Häftad.

[ ATA: 41634 ] Pris: 75 SEK

SWAHN, Waldemar (red), Föreningen 1877 års män minnesskrift Jubileumsåret 1937. Stockholm 1937. 147,(1)s. illustrerad. Halvfranskt band.

¶ Tryckt i 400 exemplar.

[ ATA: 24543 ] Pris: 100 SEK

SWAHN, Waldemar, Haga. Från tjusarkonungens tid till våra dagar. Stockholm 1922. 88 s. Ill. Förlagets dekorerade pappband. Svag fuktrand å främre pärmens nedre marginal.

[ ATA: 41760 ] Pris: 75 SEK

SWAINSTON, Steph, Krigets år. Stockholm 2006. 460 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 35020 ] Pris: 90 SEK

SWAMI MADHAVANANDA (ed.), Minor Upanishads. Calcutta 1968. 92 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 43852 ] Pris: 90 SEK

SWAMI NIKHILANANDA (ed.), The Upanishads. A One-volume Abridgement Translated and Edited by Swami Nikhilananda. New York 1984. 392 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 43853 ] Pris: 100 SEK

SWAN, Lorraine M., Minerals and Managers: Production Contexts as Evidence for Social Organization in Zimbabwean Prehistory. Uppsala 2008. 126 pp. Ill. Softcover. Quarto. Very good condition. (Studies in Global Archaeology 12).

[ ATA: 41365 ] Pris: 125 SEK

SWANBERG, Lena Katarina, Springflod. Stockholm 2001. 284 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14694 ] Pris: 75 SEK

SWANBERG, Lena Katarina, Förunderligt och märkligt. Bonnier Alba 1997. 355,(5)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 35744 ] Pris: 100 SEK

SWANE, Leo, Nils Möllerberg. Stockholm 1959. 219 s. Ill. Förlagets klotband. Kvarto. Sveriges allmänna konstförenings publikation LXVIII.

[ ATA: 31433 ] Pris: 50 SEK

SWANN, Thomas Burnett, The Goat Without Horns. Ballantine 1971. 180 pp. Paperback.

[ ATA: 47572 ] Pris: 50 SEK

SWANN, Thomas Burnett, The Gods Abide. Daw 1976. 160 pp. Paperback. Signature.

[ ATA: 47747 ] Pris: 50 SEK

SWANSON, Gloria, Gloria. Min självbiografi. Stockholm 1981. 400 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 28645 ] Pris: 45 SEK

SWANSTRÖM, André, Separatistledare i 1700-talets Österbotten. Åbo 2004. 275s. Häftad.

[ ATA: 53028 ] Pris: 200 SEK

SWANTZ, Marja Liisa, Beyond the Forestline: The Life and Letters of Bengt Sandkler. Herefordshire 2002. 340 pp. Soft covers.

[ ATA: 16854 ] Pris: 100 SEK

SWARTSTRÖM, Carin (red.), Stora trädgårdsboken. Andra utgåvan, andra tryckningen. Västerås 1999. 184 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Got skick.

[ ATA: 39018 ] Pris: 100 SEK

SWARTZ, C. E., The Fundamental Particles. Addison-Wesley 1965. viii, 152 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 36680 ] Pris: 100 SEK

SWARTZ, Richard, Room service. Berättelser från det östra Europa. Norstedts 1998. 296s. Förlagets pappband.

[ ATA: 5950 ] Pris: 60 SEK

SWEDBERG, Jesper, America illuminata. Skriven och utgiven av dess biskop år 1732. Med en inledning av Robert Murray om biskopen som vägrade glömma svenskarna på andra sidan havet. Proprius 1985. 175s. Illustrerad. Häftad. Några kulspetsstreck + kulspetsanteckningar på sista blanka sidan.

[ ATA: 52468 ] Pris: 75 SEK

SWEDENBORG, Emanuel, Om Himmelen och dess underbara ting, samt om Helvitet efter hvad derom hördt och sedt är. Öfversättning från Latinska Urskriften som utkom 1758. Andra upplagan. Stockholm 1848. (8) 339 s. Privat senare halvklotband. Namnteckning på första sidan.

[ ATA: 35220 ] Pris: 400 SEK

SWEDENBORG, Emanuel, Drömboken. Journalanteckningar 1743-1744. Stockholm 1952. 78 s. Häftad. Understrykningar i blyerts.

[ ATA: 48560 ] Pris: 50 SEK

SWEDENBORG, Emanuel, Angelic Wisdom Concerning The Divine Love and The Divine Wisdom. From the Latin. London Swedenborg Society 1968. xiii, 318 pp. Softcover. Somewhat worn wrappers with one crease to upper right corner of front wrapper; else in good condition.

[ ATA: 48568 ] Pris: 75 SEK

SWEDENBORG, Emanuel, Angelic Wisdom Concerning The Divine Providence. From the Latin. London Swedenborg Society 1949. xxviii, 359 pp. Softcover. Somewhat worn wrappers with light bump to upper left corner; else in good condition.

[ ATA: 48569 ] Pris: 100 SEK

SWEDENBORG, Emanuel, Forerunner of a Reasoned Philosophy concerning the Infinite, the Final Cause of Creation. Also the Mechanism of the Operation of the Soul and Body. London Swedenborg Society 1965. xix, 235 pp. Publisher's hardcover. A few pages with pencil underlining; else in good condition.

[ ATA: 48570 ] Pris: 100 SEK

SWEDENBORG, Emanuel, The Spiritual Life and The Word Of God. London Swedenborg Society 1955. iv, 153 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 48571 ] Pris: 75 SEK

SWEDENBORG, Emanuel, The New Jerusalem and its Heavenly Doctrine. London Swedenborg Society 1972. xiv, 112 pp. Softcover. Signature. In good condition.

[ ATA: 48572 ] Pris: 75 SEK

SWEDENBORG, Lillemor (red.), Norstedts svenska synonymordbok. Ord för ord. Norstedts Ordbok 2002. Fjärde upplagan, sjunde tryckningen. 1028s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 52562 ] Pris: 150 SEK

SWEET, Henry, Second Middle English Primer. Second revised edition. Oxford University Press 1939. vi (2) 115 pp. Publisher's decorated cloth. Very good condition.

[ ATA: 32929 ] Pris: 100 SEK

SWEET, Henry, Anglo-Saxon Primer. Eight edition, revised. Oxford University Press 1931. ix (2) 116 pp. Publisher's decorated cloth. Spine a little pale. Some pencil underlinings.

[ ATA: 32930 ] Pris: 100 SEK

SWEETMAN, David, Vincent van Gogh. Ett konstnärsliv. Stockholm 1990. 406 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 42699 ] Pris: 90 SEK

SWENNING, Julius, Utvecklingen av samnordiskt aei i sydsvenska mål. Akademisk avhandling. Stockholm 1903. 151 s. + karta. Häftad. Omslag saknas.

[ ATA: 9159 ] Pris: 90 SEK

SWENSSON, Hugo, Skara i bild av Birgitta Falk. Stockholm 1952. 157 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 25260 ] Pris: 100 SEK

SWIFT, Jonathan, Gullivers underbara resor till lilleputtarnas och jättarnas land. Bearbetning för svensk ungdom av Hugo Gyllander. Med teckningar av David Ljungdahl. Stockholm 1902. 234 (2) s. Förlagets röda klotband. Nött med blyerts. (Barnbiblioteket Saga 10).

[ ATA: 34996 ] Pris: 60 SEK

SWIFT, Jonathan, Gullivers resor. Stockholm 1980. 296 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 43226 ] Pris: 75 SEK

SWIFT, Jonathan, Gulliver's Travels. Illustrated by Robert Högfeldt. Stockholm Jan Förlag 1947. 334 pp. + color plates. Publisher's decorated half cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 44646 ] Pris: 300 SEK

SWIFT, Jonathan, The Poems of Jonathan Swift. Edited by Harold Williams I - III. Oxford 1937. Lxxi,354,(2) + viii,355-766 + viii,767-1242. Frontispiece in each volume. Publisher´s blue cloth in very good condition. 3 volumes.

[ ATA: 51376 ] Pris: 750 SEK

SWIFT, Jonathan, The Letters of Jonathan Swift to Charles Ford. Edited by David Nichol Smith. Oxford, Clarendon Press. 1935. xlviii,260pp. Publisher´s cloth, no dustjacket. Hard cover. Signature: Per Erik Wahlund.

[ ATA: 51735 ] Pris: 300 SEK

SWIFT, Jonathan, Journal to Stella. Edited by Harold Williams. Oxford, Clarendon Press 1948. lxii,368 + (8),801pp. + plates. Publisher´s cloth, no dustjackets. Hardcovers. 2 volumes.

[ ATA: 51736 ] Pris: 500 SEK

SWITHIN, Antony, Princes Of Sandastre. Fontana 1990. 226 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47534 ] Pris: 50 SEK

SWYCAFFER, Jefferson P., Warsprite. TSR 1990. 320 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47564 ] Pris: 50 SEK

SYDOW, Carl-Otto, Harry Martinsons bibliografi 1. Uppsala 2005. 293s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 53543 ] Pris: 100 SEK

SYDOW, Christian von, Med industri och politik i bagaget. Askild & Kärnekull 1980. 256s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 13293 ] Pris: 65 SEK

SYDOW, Kendal von, Crafts. Hantverk på engelska. LT 1996. 160s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 52124 ] Pris: 150 SEK

SYDOW, Max von & Elisabeth Sörenson, Loppcirkus. max von Sydow berättar. Stockholm 1989. 336 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Fd biblioteksexemplar med stämplar. Mycket gott skick.

[ ATA: 13788 ] Pris: 75 SEK

SYKES, Christopher Simon, Private Palaces: Life In the Great London Houses. New York 1986. 352 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 49156 ] Pris: 100 SEK

SYKES, J. B. (ed.), The Concise Oxford Dictionary of Current English. New Edition. London 1981. 1368 pp. Publisher's hardcover with dj. Dj is worn to edge

[ ATA: 36367 ] Pris: 75 SEK

SYLVAN, Nils, Sjuttonhundratalet. 2 upplagan Saxon & Lindström, Stockholm 1949. (3),344-576s. Illustrerad. Häftad. Dedikation på främre omslaget. Veck å främre omslaget och första bladet. Särtryck ur Folkens historia genom tiderna.

[ ATA: 10895 ] Pris: 75 SEK

SYLVESTER, David, Samtal med Francis Bacon. Stockholm 1975. 140 s. Ill. Förlagsinbunden. Kvarto. Sprica å ryggens huvud.

[ ATA: 1442 ] Pris: 125 SEK

SYLWAN, Otto, Lyx och komfort. Stockholm 1937. 66 s. Heftad.

[ ATA: 12287 ] Pris: 60 SEK

SYLWAN, Otto, Ur tidningspressens historia. Stockholm 1902. 48 s. Häftad. Samtida namnteckning å främre omslag.

[ ATA: 33146 ] Pris: 75 SEK

SYLWAN, Peter / Urban Lendahl, Djur med nya gener. Kungliga vetenskapsakademien om transgena djur. Stockholm 1992. 94 s. Häftad. (Människan och den nya biologin 2)

[ ATA: 46438 ] Pris: 75 SEK

SYLWAN, Peter, Tvillingen i frysen. Stockholm 2001. 96 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 23759 ] Pris: 75 SEK

SYLWAN, Peter, In på livet. Natur och kultur 1994. 315,(1)s. Förlagets laminerade pappband.

[ ATA: 28329 ] Pris: 75 SEK

SYLWAN, Vivi, Svenska ryor. 77 bilder i texten och 98 planscher. Stockholm 1934. 141 (1) s. + planscher. Förlagets rödbruna halvfranska band med övre guldsnitt. Kvato. Något nött rygg.

[ ATA: 45489 ] Pris: 750 SEK

SYLWAN, Vivi, Svenska ryor. 77 bilder i texten och 98 planscher. Stockholm 1934. 141 (1) s. + planscher. Förlagets blåa halvfranska band med övre guldsnitt. Kvarto. Ryggen något nött.

[ ATA: 45490 ] Pris: 700 SEK

SYMON, Keith R., Mechanics. Third Edition. Addison-Wesley 1971. xiv,639pp. Half leather (morocco) bound paperback edition (!). Both covers tipped in. Pencil markings.

[ ATA: 12669 ] Pris: 300 SEK

SYMONS, Julian, Slutet på visan. Stockholm 1967. 195 s. Originalpocket.

[ ATA: 25183 ] Pris: 50 SEK

SYMONS, Julian, The Great Detectives: Seven Original Investigations. Illustrated by Tom Adams. London 1981. 144 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 30551 ] Pris: 125 SEK

SYMONS, Julian, Affären Detling. Höganäs 1984. 229 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 31581 ] Pris: 45 SEK

SYMONS, Julian, Snitseljakten. Stockholm 1963. 181 s. Häftad. Ouppskuren. Liten lagad reva å bakre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 31582 ] Pris: 125 SEK

SYMONS, Julian, Falskt vittnebörd. Höganäs 1974. 232 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött.

[ ATA: 31585 ] Pris: 60 SEK

SYMONS, Julian, Lilla mordboken. Från detektivhistoria till kriminalroman - en historik. Stockholm 1979. 339 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 32102 ] Pris: 200 SEK

SYMONS, Julian, Ett trepiporsproblem. Höganäs 1976. 278 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33392 ] Pris: 40 SEK

SYMONS, Julian, Den 31 februari. Höganäs 1970. 240 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 33393 ] Pris: 90 SEK

SYMONS, Julian, Så dog annabel Lee. Stockholm 1985. 220 s. Häftad.

[ ATA: 33394 ] Pris: 75 SEK

SYMONS, Julian, Döden går på vernissage. Stockholm 1949. 246 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 33395 ] Pris: 70 SEK

SYMONS, Julian, En mördares dröm. Stockholm 1974. 271 s. Häftad.

[ ATA: 33396 ] Pris: 60 SEK

SYMONS, Julian, Komplotten mot Roger Rider. Stockholm 1975. 218 s. Häftad.

[ ATA: 33397 ] Pris: 70 SEK

SYMONS, Julian, Mordets färg. Stockholm 1958. 218 pp. Häftad.

[ ATA: 33398 ] Pris: 100 SEK

SYMONS, Julian, Maktens labyrint. Stockholm 1980. 218 s. Häftad.

[ ATA: 33764 ] Pris: 100 SEK

SYNGE, J. M., Plays. Edited by Ann Saddlemyer. Oxford University Press 1980. xix, 229 pp. Softcover.

[ ATA: 35316 ] Pris: 75 SEK

SYNGE, J.L., The Relativistic Gas. Amsterdam 1957. 108 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 9665 ] Pris: 900 SEK

SYRÉHN, Gunnar, Akademisk avhandling. Uppsala 1979. 220s. Häftad.

[ ATA: 6760 ] Pris: 75 SEK

SYRÉHN, Gunnar, Gycklaren och vanmakten. Studier i Lars Forssells kabarédramatik. Almqvist 6 Wiksell 1991. 233s. + planscher. Förlagets dekorerade pappband. Försättsbladet med helsides dedikation.

[ ATA: 55197 ] Pris: 100 SEK

SYSE, Bernt (red.), Uppland 2005. Uppsala 2005. 326 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gottt skick.

[ ATA: 30879 ] Pris: 90 SEK

SYSTER NAN, Franciskus vägvisaren. Visdomsord av och om Franciskus av Assisi. Förord av Henrik Roelvink. Libris 2003. 59s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54648 ] Pris: 100 SEK

SZÉKELY, András, Spanish Painting. Artline Ed. 1989. 70 pp. + 48 plates. Publisher's cloth with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 45878 ] Pris: 75 SEK

SZÉKELY, Edmond Bordeaux, The Essene Origines of Christianity. IBS 1990. 208 pp. Paperback. Mark from price tagg on back of cover.

[ ATA: 8572 ] Pris: 90 SEK

SZABÓ, Mátyás, Herdar och husdjur. En etnologisk studie över Skandinaviens och Mellaneuropas beteskultur och vallningsorganisation. Stockholm 1970. 389 s. Ill. + utvikbar karta. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 32462 ] Pris: 400 SEK

SZABOLSCI, Bence, A Concise History of Hungarian Music. Chapter on Modern Music by Görgy Kroó. Second, enlarged edition. Budapest 1974. 257 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 13580 ] Pris: 125 SEK

SZAGUN, Anna-Katharina, Jugendkultur-Medienkultur. LIT 2002. 285,(3)pp. Original wrappers. Presentation copy. Rostocker Theologische Studien Band 8.

[ ATA: 16518 ] Pris: 100 SEK

SZEMERÉNYI, Oswald, Einführung in die Vergleichende Sprachwissenschaft. Zweite überarbeitete Auflage. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1980. XIV, 312 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 43965 ] Pris: 250 SEK

SZLEZÁK, Thomas, Platon och läsaren. Stockholm 1999. 212 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Några bkyertsstreck i marginalen; övrigt i gott skick.

[ ATA: 6816 ] Pris: 100 SEK

SZONDI, Peter, Das lyrische Drama des Fin de siècle. Herausgegeben von Henriette Beese. Frankfurt am Main 1975.. 532 pp. Paperback.

[ ATA: 27972 ] Pris: 100 SEK

SZPILMAN, Wladyslaw, Pianisten. Stockholm 2002. 237 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20098 ] Pris: 90 SEK

SZULC PACKALÉN, Malgorzata, Pokolenie 68. Studium o poezji polskiej lat siedemdziesiatych. Dissertation. Uppsala 1987. 356 pp. Softcover with dj, Studia Slavica Upsaliensia 23.

[ ATA: 22568 ] Pris: 100 SEK

T. LUCRETI CARI. DE RERUM NATURA. LIBRI I-III. Edited with Introduction and Notes by J. H. Warburton Lee. London 1893. 234 pp. Publisher's red cloth. With underlinings.

[ ATA: 17621 ] Pris: 75 SEK

T. MACCIUS PLAUTUS. Ausgewählte Komödien. Für den schulgebrauch Erklärt von Julius Brix. Erstes Bändschen: Trinummus. + Drittes Bändschen: Menaechmi. Fünfte Auflage bearbeitet von Max Niemeyer. Teubner 1907-1912. VI, 159 (3) +108 pp. Two volumes bound together in one private red cloth with front wrapper. Pencil annotations and underlining.

[ ATA: 18033 ] Pris: 150 SEK

T. MACCIUS PLAUTUS. Trinummus och fångarne. Översatt av Nils Lundqvist. Stockholm 1925. 102 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 40296 ] Pris: 50 SEK

TÖRNBLOM, Folke (red.), Bonniers musiklexikon. Andra reviderade upplagan. Stockholm 1994. 528 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 15347 ] Pris: 150 SEK

TÖRNBLOM, Folke H., Mozart. 13-15 tusendet. Stockholm 1958. 191 s. Förlagets dekorerade klotband. Exlibris å insida av främre pärm. Gott skick.

[ ATA: 29011 ] Pris: 75 SEK

TÖRNE, Bengt von, Upplevt. Stockholm 1964. 149 s. Häftad. Litet nött.

[ ATA: 12259 ] Pris: 60 SEK

TÖRNEBLADH, R., Latinska skriföfningar till inöfvande af syntaxens regler. Fjärde tillökade upplagan. Stockholm 1884. 160 s. Förlagets klotryggsband. Något nött.

[ ATA: 35366 ] Pris: 75 SEK

TÖRNEBLADH, R., Riksdagsminnen 1873-1909. Stockholm 1913. 414 s. Häftad. Fd. biblioteksexemplar med stämpel och exlibris. Nött.

[ ATA: 37697 ] Pris: 70 SEK

TÖRNEBLOM, Håkan, Studier av kunskapsutveckling. Lund, Doxa, 1983. 380 s.

[ ATA: 2131 ] Pris: 100 SEK

TÖRNEBOHM, Håkan, Studier av kunskapsutveckling. Lund, Doxa, 1983. 380 s. Ryggen mörknad.

[ ATA: 4482 ] Pris: 75 SEK

TÖRNEBOHM, Håkan, Fysik och filosofi. Ett vetenskapsteoretiskt studium. Göteborg 1957. 141s. Förlagets klotband.

[ ATA: 54807 ] Pris: 125 SEK

TÖRNEROS, Adolf, Bref och dagboksanteckningar. Ny upplaga utgifven af Richard Bergström. Stockholm 1891. XLIV, 615 (1) s. Förlagets dekorerade skinnryggsband. Blekt och nött rygg.

[ ATA: 39923 ] Pris: 150 SEK

TÖRNGREN, Anna, Opium för folket. Till kritiken av religionshistorien. Cavefors 1969. 296 s. Originalpocket.

[ ATA: 39579 ] Pris: 50 SEK

TÖRNGREN, L.M., Atlas till Gymnastik-reglemente för Kongl. Flottan. Norstedts 1879. (2)s. + XXXIII planscher + dubbelsidig plansch 'Förslag till Gymnastik-Inredning uti Excercishuset i Carlskrona 1877. Folio. Skinnryggsband med gulddekorerad främre pärm. De 33 planscherna har tillsammans 133 figurer av gymnastiska positioner/övningar. Något nött rygg. Mycket bra, fläckfritt, ex.

¶ Dedikation till 'Herr Statsrådet m.m. C.G. Malmström'.

[ ATA: 33509 ] Pris: 2500 SEK

TÖRNLUND, Niklas, I en av alla världar. Stockholm 1998. 90 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 34856 ] Pris: 50 SEK

TÖRNQUIST, Olle / Karl Reinhold Haellquist (ed.), Asian Societies in Comparative Perspectives. Copenhagen 1991. 411 pp. Softcover. Ex. library with one stamp to title page; else in good condition. (Nordic Proceedings in Asian Studies No 2).

[ ATA: 36459 ] Pris: 100 SEK

TÖRNQVIST, Arne, Bröstvärn. Stockholm 2001. 77 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21444 ] Pris: 50 SEK

TÖRNQVIST, Arne, Om vädret tillåter. Stockholm 1988. 75 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23435 ] Pris: 50 SEK

TÖRNQVIST, Arne, Medlarens bud. Stockholm 1994. 64 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 24089 ] Pris: 50 SEK

TÖRNQVIST, Egil, A drama of Souls: A Study in O'Neill's Super-naturalistic Technique. Doctoral Dissertation. Uppsala 1968. 284 pp. Original wrappers with dj.

[ ATA: 10282 ] Pris: 100 SEK

TÖRNQVIST, Einar, Substantivböjningen i Östergötlands folkmål.Bestämd form singularis maskulinum I-II. Uppsala 1953. 2 volymer. 205 s. + kartor. Häftad. (Studier till en svensk dialektgeografisk atlas 2:1 - 2:2).

[ ATA: 219 ] Pris: 125 SEK

TÖRNQVIST, Jan, Vänner för alltid. En liten bok om människans bästa vän. Stockholm 2004. Opag. (ca. 70 s.). Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 16070 ] Pris: 70 SEK

TÖRNQVIST, Jonathan, Min tro och andras. Stockholm 1948. 313 (7) s. Häftad. Ouppskuren. Med dedikation.

[ ATA: 39918 ] Pris: 75 SEK

TÖRNQVIST, Nils (ed.), Ein Denkmal der Devotio Moderna aus der Stiftsbibliothek zu Strängnäs. Im Auszug herausgegeben von Nils Törnqvist. Strängnäs 1946. 95 pp. + plates. Original wrappers. Uncut and in excellent condition.

¶ Beilage zu Strängnäs Läroverks årsredogörelse 1945-1946.

[ ATA: 37805 ] Pris: 75 SEK

TÖRNROS, Helge/ THUNQVIST, Olof/ THUNQVIST, Lars-Olof, Trönö och Norrala socknar. Glimtar ur socknarnas historia från äldsta tid till våra dagar. Norrala 1970 (2),66 blad. Kvarto. Stencilerad med tryckt omslag. Häftad.

¶ Stenciltryckt upplaga i 200 ex.

[ ATA: 55215 ] Pris: 150 SEK

TÖRNWALL, Gustaf, Själavård förr och nu. SKDB, Stockholm 1946. 248s. Häftad.

[ ATA: 9733 ] Pris: 75 SEK

TÄCKHOLM, Vivi, Sagans minareter. En bok om Islam. Stockholm 1971. 319 s. Ill. Förlagsband med skyddsomslag. Exlibris.

[ ATA: 798 ] Pris: 70 SEK

TÄCKHOLM, Vivi, Egyptisk vardag. Stockholm 1966. 221 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 809 ] Pris: 50 SEK

TÄCKHOLM, Vivi, Sagans minareter. 2 upplagan. Esselte Kartor AB 1985. 319s + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 11639 ] Pris: 150 SEK

TÄCKHOLM, Vivi, Egypten i närbild. Stockholm 1964. 292 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 46615 ] Pris: 75 SEK

TÄGIL, Sven (ed.), Religions in Upheaval: Ethnic Conflicts and Political Mobilization. Uppsala 1984. 314 pp. Softcover with dj.

[ ATA: 18573 ] Pris: 100 SEK

TÄHKÄ, Veikko, Psykoanalytisk psykoterapi. Översättning av Monica Parland. Andra utgåvan. Stockholm 1991. 362 (4) s. Förlagets laminerade pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 45381 ] Pris: 300 SEK

TÄLJEDAL, Inge-Bert, Eurydikesvit och andra dikter. Stockholm 1982. 75 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 24087 ] Pris: 40 SEK

TÄLJEDAL, Inge-Bert, Gräshoppssångaren. Stockholm 1983. 89 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel.

[ ATA: 24088 ] Pris: 50 SEK

TÄNNSJÖ, Torbjörn, Betrakta Petrarca. Stockholm 1970. 104 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 13523 ] Pris: 150 SEK

TÄRNLUND, Carl Albert, Det svenska järnet genom seklerna. Stockhom 1931. 72 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick. (Verdandis småskrifter 347).

[ ATA: 49145 ] Pris: 50 SEK

TÄUBER, C., Meine sechs Grossen Reisen durch Südamerika. Mit 200 Illustrationen und 9 Kartenskizzen. Zürich 1926. 372 pp. Publisher's green cloth.

[ ATA: 25113 ] Pris: 150 SEK

TACHIBANA, S., The Ethics of Buddhism. London 1975. xvi, 288 pp. Publisher's green cloth with dj. Signature. Very good condition.

[ ATA: 43847 ] Pris: 100 SEK

TACITUS. Agricola. Schulausgabe von A. Draeger. Sechste, umgearbeitete Auflage besorgt von W. Heraeus. Leipzig Teubner 1905. 58 (2) pp. Original wrappers. Old signature; some pencil annotation in margin.

[ ATA: 48881 ] Pris: 75 SEK

TACITUS. Dialogus de oratoribus. Für den Schulgebrauch erklärt von Georg Andersen. Vierte verbesserte Auflage. Leipzig Teubner 1918. 74 pp. Original wrappers. Old signature; some pencil annotation in margin.

[ ATA: 48882 ] Pris: 75 SEK

TACITUS. Annalen 2:1-2:2. Buch 11-13 / Buch 14-16. Schulausgabe von A. Draeger. Vierte verbesserte Auflage von Fred. Becher. Leipzig Teubner 1899. 2volumes. 128 + 133 (3) pp. Publisher's cloth backed volumes. Old signature; some pencil annotation in margin.

[ ATA: 48883 ] Pris: 200 SEK

TAGORE, Maharashi Devendranath Min levnad. Stockholm 1915. 334 s. Förlagets klotband. Ryggen litet mörknad.

[ ATA: 47069 ] Pris: 90 SEK

TAGORE, Rabindranath, Människans religion. Föreläsningar hållna i Oxford 1930 Stockholm 1932. 314 s. Häftad. Omslaget litet naggat och med en pappersförlust å nedre främre hörn.

[ ATA: 24816 ] Pris: 90 SEK

TAGORE, Rabindranath, Kärlekens gåva och Över mörka vatten. Från engelskan av Hugo Hultenberg. Andra upplagan. Stockholm 1921. 68 s. Häftad. Något nött med missfärgning efter tidningsurklipp å sista sida och omslag.

[ ATA: 26864 ] Pris: 90 SEK

TAGORE, Rabindranath, De rovlystna stenarna och andra berättelser. Norstedts 1918. (10),301s. Förlagets halvfranska band.

[ ATA: 51727 ] Pris: 100 SEK

TAGORE, Rabindranath, Mina minnen. Norstedts 1919. (4),283s. Förlagets halvfranska band. Något nött rygg.

[ ATA: 51728 ] Pris: 125 SEK

TAGORE, Rabindranath, Hemmet och världen. Norstedts 1921. (4),296s. Förlagets halvfranska band. Något nött rygg.

[ ATA: 51729 ] Pris: 100 SEK

TAGORE, Rabindranath, Skeppsbrottet. Norstedts 1921. 408s. Förlagets halvfranska band. Namnteckning: Per Erik Wahlund. Fläckat främre snitt.

[ ATA: 51730 ] Pris: 100 SEK

TAGORE, Rabindranath, Glimtar från Bengalen. Urval av brev från Rabindranath Tagore 1885 - 1895. + Offret och andra dramer. Norstedts 1921 respektive 1919. (6),106 + (10),162s. Förlagets halvfranska band. Namnteckning: Per Erik Wahlund. Fuktrand i övre marginalen efter marmoreringen av övre snittet.

[ ATA: 51731 ] Pris: 100 SEK

TAGORE, Rabindranath, Flyktingen. + Mashi och andra berättelser. Norstedts 1923 respektive 1920. (6),110 + (4),167s. Förlagets halvfranska band. Namnteckning: Per Erik Wahlund. Fuktrand i övre marginalen efter marmoreringen av övre snittet.

[ ATA: 51732 ] Pris: 100 SEK

TAGORE, Rabindranath, Den skapande enheten + Konungen av det mörka rummet. Norstedts 1923 respektive 1917. 170 + 157s. Förlagets halvfranska band. Namnteckning: Per Erik Wahlund. Liten fläck i högra marginalen på ss.33-40. Fuktrand i övre marginalen efter marmoreringen av övre snittet.

[ ATA: 51733 ] Pris: 100 SEK

TAILLANTER, Roger Le, Paris sur Vices. Paris Loisirs 1983. 242 pp. Publisher's hardcover with dj. Dj worn to edges.

[ ATA: 46359 ] Pris: 100 SEK

TAINE, Hippolyte, Die Entstehung des modernen Frankreich. Revolution und Keiserreich. Berlin 1954. 522 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 11323 ] Pris: 100 SEK

TAINE, John, The greatest adventure. Ace reprint of 1929 ed. 256pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 31743 ] Pris: 50 SEK

TAIT, Hugh, Porcelain. London 1962. 42 (2) pp. + LV Plates. Publisher's black cloth. Quarto.

[ ATA: 38882 ] Pris: 75 SEK

TAIT, Hugh, Clocks and Watches. London 1983. 71 (1) pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 38887 ] Pris: 75 SEK

TAIT, J.W., Testa ditt Bridgekunnande. Spektra, Halmstad 1979. 139s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 11507 ] Pris: 75 SEK

TAITTO, Ilkka, Catalogue of Medieval Manusript Fragments in the Helsinki University Library. Fragmenta membranea IV:1 -IV:2.Vol. I: Antiphonaria, Text. Vol. II: Plates. Helsinki 2001. (6),253,(1),v + (6),227pp. + errata slip. Publisher´s soft covers. 2 volumes.

[ ATA: 53924 ] Pris: 750 SEK

TAKAHASHI, Masanobu, The Essence of Dogen. London 1983. 90 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 42950 ] Pris: 200 SEK

TALAMONTI, Leo, Mystikens värld. De ockulta fenomenen i dikt och verklighet. Stockholm 1971. 352 s. Häftad.

[ ATA: 29633 ] Pris: 100 SEK

TALBOT RICE, David, Art of the Byzantine Era. 247 plates. 67 in colour. London 1970. 286 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 17923 ] Pris: 100 SEK

TALBOT RICE, Tamara, A Concise History of Russian Art. London 1963. 288 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Name on front fly leaf; else fine.

[ ATA: 26656 ] Pris: 100 SEK

TALLBERG BROMAN, Ingegerd, Perspektiv på förskolans historia. Lund 1999. 172 s. Häftad.

[ ATA: 34339 ] Pris: 90 SEK

TALLBERG, Axel, Zorn. Hans barndom, ungdom och studieår. Stockholm 1919. 230 s. Ill. Häftad. Fuktad.

[ ATA: 14423 ] Pris: 100 SEK

TALLBO, Anders / Jan-Erik Wellerfors, 10 säkra val i svampskogen. Stockholm 1999. 12 s. Ill. Ringpärm och med pensel.

¶ Förlagsny.

[ ATA: 24249 ] Pris: 75 SEK

TALLQVIST, Knut, Paradisets nyckel eller Huru man tillber Allah. Helsingfors 1930. 68 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 30123 ] Pris: 300 SEK

TAMELANDER, Michael, Malta. Kriget i Medelhavet 1940-1942. Historiska Media/Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek 2003. 443s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 42852 ] Pris: 125 SEK

TAMM, Olof, Den nordsvenska skogsmarken. Utgiven av Norrlands skogsvårdsförbund. Stockholm 1940. 284 (2) s. Ill. Förlagets linneband. Gott skick.

[ ATA: 42391 ] Pris: 150 SEK

TAMMINEN, Petri, Fel inställning. Stockholm 2002. 165 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag

[ ATA: 8177 ] Pris: 100 SEK

TAMMSAARE, Anton, Hin onde i avgrunden. Översättning från ryskan av S. Wallenius. Med illustrationer av A. Beljukin. Moskva u.å. 385 (3) s. Färg ill. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 48135 ] Pris: 150 SEK

TAN, Amy, Jay Luck Club. Stockholm 1990. 288 s Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Förlagsstämpel å sista sidan.

[ ATA: 20118 ] Pris: 40 SEK

TAN, Amy, Köksgudens hustru. Översättning av Jan Järnebrand. Stockholm 1992. 502 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 39004 ] Pris: 60 SEK

TANDEFELT, Marika, Mellan två språk. En fallstudie om språkbevarande och språkbyte i Finland. Uppsala 1988. 285 s. Häftad. Studia Multiethnica Upsaliensia 3.

[ ATA: 9173 ] Pris: 100 SEK

TANG, Truong Nhu, Mémoires d'un Vietcong. Paris Flammarion 1985. 348 pp. Ill. Softcover. Inscribed on titlepage. In good condition.

[ ATA: 49328 ] Pris: 100 SEK

TANGL, Eberhard, Junckers Wörterbuch Serbo-Kroatisch/Deutsch und Deutsch/Serbo-Kroatisch. Beide Teilie in einem Band. Berlin 1958. (8) 302 + 314 + 32 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 35131 ] Pris: 200 SEK

TANIKAWA, Hisashi, ALLAN, David E., HISCOCK, Mary E., ROEBUCK, Derek, Credit and Security in Japan. University of Queensland Press 1973. viii,170,(2)pp. Publishers cloth with dustjacket. Ex library copy with stamps.

[ ATA: 23497 ] Pris: 100 SEK

TANNENBAUM, Edward R., Västerlandets historia 1-4. Det europeiska samhällets utveckling - politik, kultur, ekonomi. Från medeltiden till våra dagar. Stockholm 1971. 4 volymer. 355 + 290 + 391 + 402 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 42834 ] Pris: 150 SEK

TANNER, Susan/ Jillian BALL, Att ta sig upp när man är nere. Hjälp till självhjälp vid depressioner. Natur och Kultur 1995. Andra utgåvan, första tryckningen 257s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 52934 ] Pris: 125 SEK

TANNERY, Jules, Introduction a la théorie des fonctions d´une variable. Paris, A. Herrmann 1886. XII,401.(1)pp. Half cloth. Name on front fly-leaf.

[ ATA: 11885 ] Pris: 400 SEK

TANTER, Raymond, Rogue Regimes. Updated Edition. St. Martin´s Griffin, New York 1999. xii, 338pp. Paperback.

[ ATA: 10402 ] Pris: 100 SEK

TAPLIN, Oliver, Greek Tragedy In Action. University of california Press 1979. x, 204 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 48982 ] Pris: 100 SEK

TAPPE, E. D., Rumanian Prose and Verse. University of London 1956. xxvii, 193 (3) pp. Publisher's hardcover with dj. Dj is worn at spine; else in good condition.

[ ATA: 35127 ] Pris: 90 SEK

TARCHIANI, N., Das mittelalterliche Italien. München 1925. 95 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 20327 ] Pris: 60 SEK

TARG, Russell & Harold Puthoff, Mind-Reach: Positive Proof that E.S.P. Exists. Paladin 1978. 230 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 12884 ] Pris: 60 SEK

TARG, Russell & Harold PUTHOFF, Mind-Reach. Scientists Look at Psychic Ability. Introduction by Margart Mead. Foreword by Richard Bach. Jonathan Cape 1977. xxvi,230pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. A few pencil markings.

[ ATA: 54034 ] Pris: 150 SEK

TARLE, Eugen, Bonaparte. Stockholm 1940. XV, 464 s. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning. Ryggen bleknad och något nött.

[ ATA: 48033 ] Pris: 75 SEK

TARN, William, Die Kultur der hellenistischen Welt. Dritte vom Verfasser unter Mitarbeit von G. T. Griffith durchgesehene Auflage. Darmstadt 1966. 468 pp. Soft covers. Some underlinings and annotations.

[ ATA: 8603 ] Pris: 100 SEK

TARN, William, Die Kultur der hellenistischen Welt. 3., vom Verfasser unter mitarbeit von G.T. Griffith durchgesehene Auflage. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1966. XII, 468 pp. Softbound.

[ ATA: 29695 ] Pris: 100 SEK

TARSCHYS, Bernhard, Affär i kultur. Den franska encykloedins historia. Malmö 1950. 19 s. Ill. Häftad.

¶ Nr 195.

[ ATA: 23728 ] Pris: 60 SEK

TARSKI, Alfred, Introduction to Logic and to the Methodology of Deductive Science. Second printing. Galaxy Book 1966. xviii, 239 pp. Softcover. Signature. Some pages with neat ball point underlining.

[ ATA: 35471 ] Pris: 100 SEK

TARSKY, Sue, Bildhandboken för kaktusar. Västerås 1980. 42 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 49682 ] Pris: 90 SEK

TARSKY, Sue, Bildhandboken för krukväxter. Västerås 1980. 42 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 49683 ] Pris: 90 SEK

TARTT, Donna, The little friend. Bloomsbury 2002. 555 pp. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 11898 ] Pris: 150 SEK

TASHI TSHERING, English-Tibetan-Chinese Dictionary. 1988. 1233pp. Publisher´s hardcover. Bookplate.

[ ATA: 54327 ] Pris: 300 SEK

TASSO, Torquato, Jerusalem Delivered. The Edward Fairfax Translation Newly Introduced by Roberto Weiss. Centaur Press 1962. xxii, 545 pp. Publisher's blue cloth with dj.

[ ATA: 48917 ] Pris: 500 SEK

TASSO, Torquato, Poesie. A cura di Francesco Flora. Milano Riccardo Ricciardi Editore 1952. 1028 pp. Publisher's cloth. Very good condition. (La Letteratura Italiana Storia E Testi. Direttori Raffaele Mattoli, Pietro Pancrazi, Alfredo Schiaffini. Volume 21).

[ ATA: 48926 ] Pris: 300 SEK

TATU, Michel, Power in the Kremlin: From Khrushchev to Kosygin. New York 1971. 570 pp. Softcover. Annotations in ball point on last (blank) page.

[ ATA: 36179 ] Pris: 75 SEK

TAUBE, Erika und Manfred, Schamanen und Rhapsoden. Die geistge Kultur der alten Mongolei. Edition Tusch, Wien 1983. 280pp. + folding table. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover. Bookplate.

[ ATA: 54058 ] Pris: 150 SEK

TAUBE, Evert, Samlade visor: Sju sjömansvisor och Byssan Lull samt Flickan i Havanna. Stockholm 1945. 114 s. Ill. Häftad. Kvarto. Svag rec.stämpel å främre omslag.

¶ Bilder av Kurt Jungstedt.

[ ATA: 32733 ] Pris: 100 SEK

TAUBE, Evert, Samlade visor: Fritiof Anderssons visbok. Stockholm 1945. 93 s. Ill. Häftad. Svag rec.stämpel å främre omslag.

[ ATA: 32734 ] Pris: 100 SEK

TAUBE, Evert, Samlade visor: Himlajord. Stockholm 1945. 57 s. Ill. Häftad. kvato. Svag rec.stämpel å främre omslag.

[ ATA: 32735 ] Pris: 100 SEK

TAUBE, Evert, Samlade visor: Ultramarin. Stockholm 1947. 101 s. Ill. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Något böjda pärmar.

[ ATA: 32736 ] Pris: 150 SEK

TAUBE, Evert, Västlig horisont. Bilder av Kurt Jungstedt. Andra upplagan. Stockholm 1974. 165 (12) s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 36078 ] Pris: 90 SEK

TAUBE, Gurli, Från gångna tiders Uppsala. Stockholm 1950. 198 s. + planscher. Häftad. Ryggen nött.

[ ATA: 48542 ] Pris: 60 SEK

TAUBE, N. E., De delandska teatersällskapen i Uppsala. En kulturbild från romantikens tid. Uppsala 1946. 226 s. Ill. Klotband med omslagen medbundna.

[ ATA: 11974 ] Pris: 150 SEK

TAUBE, Otto von, Stationen af dem Wege. Erinnerungen an meine Werdezeit vor 1914. Heidelberg 1969. 448 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 30734 ] Pris: 100 SEK

TAULI, Valter, Phonological Tendencies in Estonian. Köbenhavn 1956. 229,(1)pp. Original wrappers. Last c:a 30 pages of the upper right corner bumped. Waterstain in upper margin. Name on title. Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab. Historisk-filologiske Meddelelser, bind 36, nr 1.

[ ATA: 15020 ] Pris: 100 SEK

TAUSSI SJÖBERG, Marja, Rätten och kvinnorna. Från släktmakt till statsmakt på 1500- och 1600-talen. Stockholm 1996. 224 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 45784 ] Pris: 90 SEK

TAVASTSTJERNA, Karl A., Dikter i urval I-II. Helsingfors 1919. 220 + 123 (1) s. Två delar i en volym. Privat vitt halvfranskt band med fem upphöjda bind. Bandet litet solkigt och nött. Pärmarna skeva.

[ ATA: 41478 ] Pris: 200 SEK

TAWNEY, R. H., Religion und Frühkapitalismus. Ein historische Studie. Bern 1946. 331 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 24701 ] Pris: 125 SEK

TAYANIN, Damrong / Kristina Lindell, Hunting and Fishing in a Kammu Village. Curzon 1991. 160 pp. Ill. Softcover. Very good condition. (Studies on Asian Topics No. 14).

[ ATA: 47016 ] Pris: 90 SEK

TAYLOR BRADFORD, Barbara, Så många minnen. Stockholm 2000. 333 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 30955 ] Pris: 60 SEK

TAYLOR, A. J. P., Revolutions and Revolurionaries. New York 1980. 165 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Fine condition.

[ ATA: 23926 ] Pris: 60 SEK

TAYLOR, A.E., Aristoteles. Svensk översättning av Alf Ahlberg. Stockholm 1971. 110 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 13414 ] Pris: 100 SEK

TAYLOR, Andrew, Den amerikanske pojken. Forum 2005. 492,(4)s. Förlagets pappband med skyddsomslag

[ ATA: 23065 ] Pris: 100 SEK

TAYLOR, C., Diffraction. Bristol 1987. 55 pp. Softcover. Good condition,

[ ATA: 23782 ] Pris: 90 SEK

TAYLOR, Charles, Hegel och det moderna samhället. Göteborg, Röda bokförlaget, 1991. 234 s. Häftad.

[ ATA: 643 ] Pris: 100 SEK

TAYLOR, David, Bonniers stora bok om katter. Stockholm 1990. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 29960 ] Pris: 100 SEK

TAYLOR, Elizabeth, Elizabeth igen! Stockholm 1988. 252 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsonslag.

[ ATA: 28644 ] Pris: 40 SEK

TAYLOR, I. A., Drottning Kristina. Gebers 1912. XII,344s. + planscher. Halvfranskt band med blekt och något nött rygg (F. Beck & Son).

[ ATA: 31190 ] Pris: 125 SEK

TAYLOR, Ina, The Edwardian Lady: The Story of Edith Holden. London 1980. 207 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 24727 ] Pris: 75 SEK

TAYLOR, John, Black Holes. Fontana/Collins 1974. 190pp. Paperback.

[ ATA: 11517 ] Pris: 50 SEK

TAYLOR, Lee/ Arthur R. Jones, Jr., Rural Life and Urbanized Society. Oxford University Press, New York 1964. xiv,493pp. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hard cover. Signature on fly leaf.

[ ATA: 50927 ] Pris: 100 SEK

TAYLOR, M. F. -W., Études sur l´organisation du travail dans les usines. Première partie: La Taille des Métaux. Deuxième partie: Lemploi des Courroies. Troisième partie: La direction des Atiliers. Paris H. Dunod et E. Pinat 1907. Frontispiece + (2) + VI + 412 pp. + 3 folding tables. Quarto. Front wrapper preserved. Illustrations in the text. Contemporary calf backed marbled boards. Printers information pasted on front wrapper and title. Small stains on front wrapper and frontispiece and first 5 leaves. A few pencil annotations. Publication de la revue de Métallurgie.

[ ATA: 36608 ] Pris: 6500 SEK

TAYLOR, Michael J. H. (ed.), Jane's Encyclopedia of Aviation. Updated edition. London 1993. 964 (12) pp. Ill. Publisher's hardcover. Quato. Signature on half-title. in good condition.

[ ATA: 38238 ] Pris: 300 SEK

TAYLOR, Roger, Caddoran. Headline 1998. 410 pp. Paperback.

[ ATA: 47533 ] Pris: 50 SEK

TCHEN YON-SUN. Je parle chinois. Paris 1945. 203 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 31997 ] Pris: 125 SEK

TEAGUE, Ken, Metalcrafts of Central Asia. Shire Publications 1990. 64pp. Illusrated. Original wrappers. Shire Ethnography.

[ ATA: 4793 ] Pris: 75 SEK

TEDEBRAND, Lars-Göran, Selånger. En sockens historia. Selångers församling och selångers hembygdsförening 1983. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Dedicerad till Phebe Fjellström.

[ ATA: 44867 ] Pris: 200 SEK

TEDEBRAND, Lars-Göran, Västernorrland och Nordamerika 1875-1913. Utvandring och återinvandring. Akademisk avhandling. Uppsala 1972. 342 s. Häftad. Med dedikation. (Studia Historica Upsaliensia 42).

[ ATA: 50614 ] Pris: 90 SEK

TEGEN, Einar, Amerikansk psykologi. Utvecklingslinjer och grundsyn. Stockholm, Tidens Förlag, 1949. 201 s. Klotband. Modern Människokunskap.

[ ATA: 2090 ] Pris: 100 SEK

TEGEN, Einar, Viljandet i dess förhållande till jaget och aktiviteten. Uppsala & Leipzig 1928. XIV, 568,(8),s. Häftad. Dedicerad. Något blyertsstreckad.

[ ATA: 11143 ] Pris: 300 SEK

TEGEN, Einar, Amerikansk psykologi. Stockholm, Tiden 1949. 201,(3)s. Förrlagets klotband.

[ ATA: 11167 ] Pris: 150 SEK

TEGEN, Einar, I filosofiska frågor. Uppsala 1927. 183 s. Häftad. Gott skick. Med dedikation.

[ ATA: 32816 ] Pris: 200 SEK

TEGEN, Martin, Svensk musikhistoria. En läsebok. Andra upplagan. Akademilitteratur 1976. 246 s. Häftad. Lite nött och solkig.

[ ATA: 45916 ] Pris: 90 SEK

TEGENGREN, Gustaf, Bestämning af ett enkelt sammanhängande minimalstycke, begränsadt af räta linjer, parallella med ett plan, samt af plan, vinkelräta mot samma plan, jämte undersökning af speciella hithörande ytor. Akademisk afhandling. Helsingfors 1904. X,(2),82,(2)pp. + 4 plates + 3 folding tables. Quarto. Stabbed as issued. Ex library copy with stamp.

[ ATA: 40382 ] Pris: 450 SEK

TEGENGREN, Jacob, Dikter i urval I-II. Helsingfors 1919. 2 volymer. 163 (1) + 196 s. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 41488 ] Pris: 400 SEK

TEGENU, Tsegaye, The Evolution of Ethiopian Absolutism: The Genesis and the Making of Fiscal Military State, 1696-1913. Dissertation. Uppsala 1996. 286 pp. Ill. Softcover with dj. Ex. library copy with stamps. Fine condition.

[ ATA: 26861 ] Pris: 100 SEK

TEGENU, Tsegaye, The Evolution of Ethiopian Absolutism: The Genesis and the Making of Fiscal Military State, 1696-1913. Uppsala 1996. 286 (6) pp. Softcover. with dj. Presentation copy from author. In good condition.

[ ATA: 50533 ] Pris: 125 SEK

TEGLER JERSELIUS, Kristina, Den stora häxdansen. Akademisk avhandling. Uppsala 2003. 342s. Häftad. Studia Historica Upsaliensia 209.

[ ATA: 11306 ] Pris: 175 SEK

TEGNÉR, Elof, Från farfarsfars och farfars tisd. Norstedts 1900. 348,(2) + 2 planscher. Rött halvfranskt band med fem upphöjda bind.

[ ATA: 15602 ] Pris: 75 SEK

TEGNÉR, Esaias, Esaias Tegnérs tal. I: Akademiska tal och Skoltal. Stockholm 1982. 423 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 17529 ] Pris: 100 SEK

TEGNÉR, Esaias, En österländsk besvärjelse och väseterländsk folktro. Med fyra bilder. Stockholm 1894. 51 s. Häftad. Med dedikation. Nött.

¶ Separattryck i 100 ex. ur Ord och Bild 1894.

[ ATA: 33994 ] Pris: 150 SEK

TEGNÉR, Esaias, Samlade skrifter 1-6. Malmö 1928. 6 volymer. 317 (3) + 315 (4) + 307 (6) + 285 (3) + 317 (3) + 314 (2) s. Förlagets skinnband.

[ ATA: 46877 ] Pris: 200 SEK

TEGNÉR, Esaias, Språkets makt över tanken. Stockholm, Samson & Wallin 1880. 139s. Halvfranskt band (Ömansson, Upsala). Något fläckad rygg. Ur vår tids forskning 26.

[ ATA: 52377 ] Pris: 150 SEK

TEGNÉR, Mimmi / Catharina Ödman (red.), S:t Jörgen mitt i byn. Malmö 2002. 80 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34565 ] Pris: 75 SEK

TEGNÉR, Torsten, Jord och himmel. En bok om hälsa, humanitet, heder. Stockholm 1950. 223 s. Häftad. Något snedläst och litet nött.

[ ATA: 22940 ] Pris: 50 SEK

TEGNÉR, Torsten, Fram till frihet. Malmö 1968. 190 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget med en lagning.

[ ATA: 47926 ] Pris: 50 SEK

TEGNÉR, Torsten, Den trånga sektorn. En bok om familj och samhälle. Norlin Förlag, Stockholm 1947. 176s. Häftad.

[ ATA: 52954 ] Pris: 50 SEK

TEGNAEUS, Harry, Blood-Brothers: An Ethno-Sociological Study of the Instituions of Blood-Brotherhood with Special Reference to Africa. Stockholm 1952. 182 pp. Ill. Publisher's cloth. Quarto. (The Ethnographical Museum of Sweden, Stockholm. New Series. Publication No. 10).

[ ATA: 9312 ] Pris: 300 SEK

TEGNAEUS, Harry, Le Héros civilisateur. Contribution à l'Étude Ethnologique de la Religion et de la Sociologie Africaines. Uppsala 1950. 224 pp. Quarto. Softcover. Good condition. Studia Ethnographica Upsaliensia II.

¶ Presentation copy.

[ ATA: 25429 ] Pris: 250 SEK

TEICH, Mikulas / Roy Porter (ed.), Fin de siècle and its Legacy. Cambridge University Press 1990. 345 pp. Softcover. Name on front fly leaf. Some underlining.

[ ATA: 25679 ] Pris: 125 SEK

TEICHMAN, Jenny, EVANS, Katherine C., Philosophy. A Beginner´s Guide. Second Edition. Reprinted 1996. viii,294pp. Publisher´s hard cover.

[ ATA: 53945 ] Pris: 100 SEK

TEICHMANN, Frank, Der Mensch und sein Tempel. Chartres. Schule und Kathedrale. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1991. 308 pp. Ill. Publisher's hardcover with decrated boards. Very good condition.

[ ATA: 19036 ] Pris: 200 SEK

TEIGE, Karel, Liquiderung der >Kunst> Analyse, Manifeste. Suhrkamp 1968. 135,(9)pp. Pocket. Ink-underlinings in the beginning.

[ ATA: 21221 ] Pris: 75 SEK

TEIJLER, Börje, Bibliographia Upsaliensis. 1-2. Hallstahammar, utan år. 458 + 181s. Kvarto. Förlagets linneryggband. 2 volymer.

[ ATA: 52430 ] Pris: 450 SEK

TEILING, Einar/ FLORIN, Sten, Stengärdet vid Kungsör. Bohuslänningen, Uddevalla. 11s. Klammerhäftad. Tryckt omslag. Särtryck ur Sveriges Naturs Årsbok 1956. Dedikation.

[ ATA: 55656 ] Pris: 75 SEK

TELANDER, Kajsa, Våga vara gammal. Stockholm 1991. 239 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 35421 ] Pris: 90 SEK

TELL, Leander, Cognac och konjak. En liten handbok. Stockholm 1968. 73 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 24367 ] Pris: 50 SEK

TELLE, Joachim, Petrus Hispanus in der altdeutschen Medizinliteratur. Untersuchung und Texte unter besonderer Berücksichtigung des Thesaurus pauperum. Heidelberg 1972. V, 473 (2) pp. Original wrappers.

¶ Inaugural-Disseration. Referent Gerhard Eis und Heinrich Schipperges.

[ ATA: 44672 ] Pris: 1750 SEK

TELLGREN, Christina, På barnens bokmarknad. Utgivningen av barn- och ungdomslitteratur i Sverige 1966-1975. Akademisk avhandling. Bonniers.1982. 188s. Häftad. Smutstitelbladet saknas.

[ ATA: 6578 ] Pris: 50 SEK

TELSTER, Lester G:, Theories of Competition. North-Holland 1988. 409 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 11364 ] Pris: 500 SEK

TEMNÉUS, Bosse (ed.), The Wisdom of Rome: Report from a Field Study to Rome 1998. Uppsala 1998. 234 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 34738 ] Pris: 150 SEK

TEMPLE, Cliff, Marathon, Cross Country and Road Running. London 1990. 224 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 38111 ] Pris: 75 SEK

TEMPLE, G., The General Principles of Quantum Theory. Reprint of 5th edition, London, Methuen 1953. viii,120pp.Publisher's hard cover. A few underlinings in red.

[ ATA: 50697 ] Pris: 150 SEK

TENDZIN, Ösel, Buddha in the Palm of Your Hand. London 1982. 109 (5)pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 31923 ] Pris: 100 SEK

TENGROTH, Birgit, Än lever häxan. Wahlström & Widstrand 1952. 162s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 55395 ] Pris: 150 SEK

TENGSTRÖM, Emil, Donatisten und Katholiken. Soziale, wirtschaftliche und politische Aspekte einer nordafrikanischen Kirchenspaltung. Gothenburg 1964. 202 pp. Publisher's cloth. Underlinings in pencil.

[ ATA: 34390 ] Pris: 250 SEK

TENN, William, The human angle. Ballantine 1956. 152pp. paperback. Small crease on upper wrapper.

[ ATA: 31737 ] Pris: 50 SEK

TEPPER, Sheri S., Six Moon Dance. Avon 1999. 536 pp. Paperback. One crease to back wrapper.

[ ATA: 47707 ] Pris: 50 SEK

TEPPER, Sheri S., Six Moon Dance. HarperCollins 1999. 456 pp. paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47708 ] Pris: 50 SEK

TERC, Abram, Domen faller. Stockholm 1960. 123 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 35279 ] Pris: 60 SEK

TERELL, Jaques, Spionbordellen. Terma 1966. 128 s. Häftad.

¶ Svensk pulp!

[ ATA: 48421 ] Pris: 150 SEK

TERENCE. Phormio. Edited by R. H. Martin. London 1959. vi, 182 pp. Publisher's cloth. Underlining in pencil.

[ ATA: 34356 ] Pris: 75 SEK

TERENIUS, Margareta, Jon Blund. En etnologisk studie av Jon Blund och med honom besläktade sömnväsen. Akademisk avhandling. Uppsala 1983. 171 s. illustrerad. ex libris. Studia Ethnologica Upsaliensia 10.

[ ATA: 162 ] Pris: 90 SEK

TERENTIUS, P. Afer, Andria 1-2. Hedelberg, F. H. Kerle Verlag 1951. 121 + 26 pp. Soft covers. Exlibris. Underlinings. Heidelberger Texte Lateinische Reihe, Band 22/22a.

¶ Volume 1 contains the Latin text and preface, volume 2 a wordlist.

[ ATA: 21473 ] Pris: 75 SEK

TERESA AV AVILIA. Boken om mitt liv. Helsingborg 1980. 320 s. Häftad.

[ ATA: 32173 ] Pris: 200 SEK

TERGEL, Alf, Kyrkan och tredje världen. Verbum 1991. 534s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 6413 ] Pris: 150 SEK

TERGEL, Alf, Church and Society in the Modern Age. Uppsala 1995. 275 pp. Softcover.

[ ATA: 33725 ] Pris: 75 SEK

TERGEL, Alf, Tro och religion i historia och samhälle. Nya Doxa 2002. 210 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 43531 ] Pris: 100 SEK

TERGEL, Algot, Svenska kyrkans lekmannaskola. 50 år i kyrkans tjänst. Falun 1972. 172s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 6490 ] Pris: 45 SEK

TERKEL, Studs, Rapport från amerikansk stad: Chicago. Pan original 1968. 299s. Pocket

[ ATA: 54456 ] Pris: 60 SEK

TERLETSKII, Ya. P., Paradoxes in the Theory of Relativity. With a Foreword by Banesh Hoffman. Plenum Press, New York 1968 xii,120pp. Publisher´s hardcover with dust jacket. Stamped on upper and lower edges. A few square millimeters paper loss in upper right corner of front dust jacket.

[ ATA: 52886 ] Pris: 400 SEK

TERNER, Erik, Studier över räkneordet En och dess sekundära användningar, förnämligast i nysvenskan. Akademisk avhandling. Uppsala 1922. 234 s. Häftad. Omslag och rygg nötta, texten ouppskuren.

[ ATA: 9183 ] Pris: 90 SEK

TERRASSE, Charles, La cathédrale. Miroir du monde. Éditions Alpina, Paris 1946. 160pp. Illustrated. Half cloth. Original wrappers tipped-in. Notes in pencil on last page and lower fly-leaf.

[ ATA: 22485 ] Pris: 100 SEK

TERRILL,Rogers (ed), Adventure stories. Bantam 1953. 281pp. Pocketbook.

[ ATA: 31205 ] Pris: 50 SEK

TESCH, Sten, Houses, Farmsteads, and Long-term Change. A Regional Study of Prehistoric Settlements in the Köpinge Area, in Scania, Southern Sweden. Dissertation. Uppsala 1993. 132pp., 22 Tables., 107 Figs., 13 Plates. Softcover.

[ ATA: 145 ] Pris: 125 SEK

TESTRUP, Erik, Försvarsrevisionen och lantförsvaret. Stockholm 1923. 58s. Klammerhäftad.

[ ATA: 35731 ] Pris: 60 SEK

TEUBNER, Christian, Sallad till fest. Stockholm 1985. 96 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 32077 ] Pris: 75 SEK

THÖLIX, Birger, En annan historia. Kring Vasabladet fram till världskriget. Helsingfors 1981. 457 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12279 ] Pris: 100 SEK

THÖRN, Niclas / Ulf Andersson, Isis hemlighet. Egyptisk visdom och magi. Damm 2007. 198 s. Rikt ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49965 ] Pris: 200 SEK

THÖRNGREN, Ina, Och tigern dansar i solen. Stockholm 1979. 125 s. Häftad.

[ ATA: 21407 ] Pris: 40 SEK

THÖRNVALL, Olle, Nere vid 72:an - en uppväxt i Saltsjöbaden. Ellerströms 2002. 128s. Häftad.

[ ATA: 6588 ] Pris: 90 SEK

THÖRNVALL, Olle, Det svarta puzzlet - en essä om Bruno K. Öijer. Lund 2002. 143 s. Pocket. Mycket gott skick. Förlagsny.

[ ATA: 7200 ] Pris: 40 SEK

THÖRNVALL, Olle, Det nödvändiga livet. Janus 1985. 78,(2)s. Häftad.

[ ATA: 11035 ] Pris: 60 SEK

THÖRRING, Jorun, Glasdockorna. Natur & Kultur 2008. 420s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44320 ] Pris: 90 SEK

THACKERAY, W. M., Vanity Fair: A Novel Without a Hero. With an Introduction by Elizabeth Jenkins. London 1967. 640 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 44661 ] Pris: 75 SEK

THAKAR, Vimala, Life is to be realted. Bookfund Vimala Thakar, n.y. 63 pp. Original wrappers.

[ ATA: 12898 ] Pris: 60 SEK

THAKAR, Vimala, Life is Movement. Bookfund Vimala Thakar 1988. No pag. (ca 40 pp.) publisher's hardcover. Very good condition.

[ ATA: 34993 ] Pris: 100 SEK

THAKAR, Vimala, Silence. Bookfund Vimala Thakar 1989. 48 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 46949 ] Pris: 300 SEK

THAKAR, Vimala, On an Eternal Voyage. Vimal Prakashan Trust 1989. 69 (3) pp. Original wrappers.

[ ATA: 46952 ] Pris: 300 SEK

THAKAR, Vimala, Contact With Vimala Thakar Nr 1 June 1977. Vimala Thakar Foundation 1977. 25 pp. Original wrappers.

[ ATA: 46954 ] Pris: 150 SEK

THAKAR, Vimala, Contact With Vimala Thakar Nr 2 Dec. 1977 Vimala Thakar Foundation 1977. 39 (1) pp. Original wrappers. Greene tone on back wrapper.

[ ATA: 46955 ] Pris: 150 SEK

THAKAR, Vimala, Contact With Vimala Thakar Nr 3 March 1978. Vimala Thakar Foundation 1978. 24 pp. Original wrappers.

[ ATA: 46956 ] Pris: 150 SEK

THAKAR, Vimala, Contact With Vimala Thakar Nr 5 Mei 1979. Vimala Thakar Foundation 1979. 57 pp. Original wrappers.

[ ATA: 46957 ] Pris: 200 SEK

THAKAR, Vimala, Contact With Vimala Thakar Nr 7 April 1980. Vimala Thakar Foundation 1980. 43 pp. Original wrappers.

[ ATA: 46958 ] Pris: 150 SEK

THAM, Richard, Lappland och Tornedalen i konsten. Landskapsvyer 1799 - 1910. Luleå, Norrbottens museum 1989. 211,(1)s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Bothnica 9.

[ ATA: 51329 ] Pris: 125 SEK

THAM, Ulla, Konst och miljö. S:t Olofsskolan i Norrköping. Linköping 1989. 48 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 26533 ] Pris: 60 SEK

THAM, Ulla, Glad i ost. Historia och ostkunskap med läckra recept. Bäckströms Förlag 1995. 144 s. Färg ill. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 30259 ] Pris: 90 SEK

THANING, Kirstine, Besejrede oldengelske ord. Betragtninger over sprog som udtryk för tanke. Dissertation. Köpenhamn, Gyldendal, 1904. 184 s. Häftad.

[ ATA: 1020 ] Pris: 90 SEK

THE ARTS AND ESOTERIC LORE. Papers on Language and Literature IV:4 Fall 1968. Southern Illinois University 1968. 145 pp. Ill. Original wrappers. Wrappers somewhat pale from sun.

¶ On Blake, Swedenborg, Kafka, Coleridge among others.

[ ATA: 33360 ] Pris: 100 SEK

THE CONCORD SAUNTERER 12/13. Special Walden Sesquicentennial Issue: Walden the Place and Walden th Book. Waverly 2005. 425 pp. Ill. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 33722 ] Pris: 100 SEK

THEANDER, Birgitta, Älskad och förnekad. Flickboken i Sverige 1945-65. Göteborg 2006. 504 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 31590 ] Pris: 200 SEK

THEANDER, Georg, Ordföljder. Stockholm 1958. 62 s. Häftad.

[ ATA: 21408 ] Pris: 40 SEK

THEAU, Jean, La philosophie de Jean-Paul Sartre. Ottawa 1977. 101 (3) pp. Softcover.

[ ATA: 36472 ] Pris: 125 SEK

THEILE, Car. Godofr. Guilielmus, Biblia Hebreica. Leipzig 1895. XVIII, 1236 pp. Nice lether volume. Prev. owner's bookplate on inside of fron board. In good condition.

[ ATA: 38108 ] Pris: 400 SEK

THELANDER, Th., Nordamerikanska reseintryck. I ord och bild återgivna av Th. Thelander överingenjör i Kungl. Järnvägsstyrelsen. Stockholm 1947. 138s. + färgplanscher. Illustrerad. Häftad. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 55365 ] Pris: 100 SEK

THELIN, Bengt, Dag Hammarskjöld. Barnet, skolpojken, studenten. Carlssons 2001. 214s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Dedikation.

[ ATA: 41895 ] Pris: 100 SEK

THELIN, Nils B., On Stress Assignment and Vowel Reduction in Contemporary Standard Russian. Uppsala 1971. 185 pp. + errata slip. Original wrappers.

[ ATA: 35123 ] Pris: 125 SEK

THEOBALD, D. W., An Introduction to the Philosophy of Science. Methuen 1968. xiv, 145pp. Softcover. Pencil markings in the beginning.

[ ATA: 52662 ] Pris: 90 SEK

THEODOROS STUDITES, Jamben auf verschiedene Gegenstände. Einleitung, kritischer Text, Übersetzung und Kommentar besorgt von Paul Speck. Walter de Gruyter & Co., Berlin 1968. XX,340,(2)pp. including 2 plates. Publishers cloth. No dust jacket Supplementa Byzantina, Band 1.

[ ATA: 41330 ] Pris: 750 SEK

THEORELL, A. G., Beskrifning på en apparat för registrering af observationer på luftens temperatur, fuktighetsgrad och pression. Med två taflor. Stockholm 1868. 11,(1)s. + 2 utvikbara planscher. Quarto. Publisher´s printed wrappers.

[ ATA: 55519 ] Pris: 300 SEK

THERESIA VON JESU. Weg der Vollkommenheit. München 1963. 432 pp. Publisher's blue cloth with dj. Very good condition. Sämtliche Schriften Bd. 6.

[ ATA: 30188 ] Pris: 200 SEK

THERNSTROM, Stephan, Poverty and Progress. Social Mobility in a Nineteenth Century City. Harvard University Press 1968. 2nd printing. xiv,286pp. Publisher´s cloth with price clipped dust jacket. Hard cover. Stamps.

[ ATA: 50950 ] Pris: 100 SEK

THEROUX, Paul, O-Zonen. Höganäs 1988. 512 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 25031 ] Pris: 60 SEK

THICH NHAT NANH. Umarme deine Wut. Sutra der Vier Verankerungen der Achtsamkeit. München 1993. 160 pp. Softcover.

[ ATA: 30225 ] Pris: 90 SEK

THICH NHAT NANH. Teachings on Love. Berkeley 1998. 183 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 31359 ] Pris: 90 SEK

THIEL, Tage, Sverige torepederat. Stockholm 1936. 182 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 48420 ] Pris: 75 SEK

THIELICKE, Helmut, Sexualetik. Gummessons 1967. 290,(2)s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött och med några små revor.

[ ATA: 16649 ] Pris: 150 SEK

THIESS, Frank, Sångaren från Neapel. Roman om Caruso. Stockholm 1961. 229 s. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 20114 ] Pris: 40 SEK

THILENIUS, Richard, Die Teilung Deutschlands. Eine zeitgeschichtliche Analyse. Hamburg 1962. 195 pp. Paperback.

[ ATA: 30823 ] Pris: 50 SEK

THISNER, Fredrik, Militärstatens arvegods. Officerstjänstens socialreproduktiva funktion i Sverige och Danmark, ca 1720-1800. Akademisk avhandling. Uppsala 2007. 373 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 34549 ] Pris: 150 SEK

THODE, Henry, Franz von Assisi und die Anfänge der Kunst der Renaissance in Italien. Vollständige Ausgabe. Wien 1934. 870 pp. Ill. Publisher's blue cloth.

[ ATA: 24894 ] Pris: 150 SEK

THOMA, Dieter / Wulf Ligges, Westfalen. Köln 1989. 32 p. + 167 plates. Quarto. Ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 28127 ] Pris: 100 SEK

THOMA, Dieter, Westfalen. 8. Auflage. DuMont Buchverlag, Köln 1989. 32pp. + 167 pictures. 4:o. Ill. Publisher's cloth with dustjacket.

¶ Text in German.

[ ATA: 22339 ] Pris: 100 SEK

THOMA, Ludwig, Ausgewählte Werke in einem Band. Gütersloh (no year). 646 pp. Publishers cloth with dj.

[ ATA: 26334 ] Pris: 75 SEK

THOMÉ / MIGULA, Flora von Deutschland, Österreich und der Schweiz I - XI:I. Band I-IV in 2. vermehrte und verbesserte Auflage. Berlin -Lichterfelde, Hugo Bermühler (1903)-1921. 14 volumes. Somewhat worn and stained spines. Text and plates spotlessand very well preseved.

[ ATA: 48920 ] Pris: 7500 SEK

THOMAE, J., Elementare Theorie der analytischen Functionen einer complexen Veränderlichen. Zweite erweiterte und umgearbeitete Auflage. Halle 1898. 150 pp. 4to. Cloth.

[ ATA: 9538 ] Pris: 500 SEK

THOMAEUS, Gustave, Det ondas rike. Gleerups Lund 1923. 216s.

[ ATA: 3157 ] Pris: 75 SEK

THOMAEUS, Gustave, Det ondas rike. Lund 1923. 216 s. Privat halvklotband med främre omslag. Ryggen blank.

[ ATA: 38965 ] Pris: 125 SEK

THOMAEUS, Jan, Byarnas bilder. Carlssons 1991. 232s. Illustrerad. Förlagets laminerade pappband.

[ ATA: 28746 ] Pris: 75 SEK

THOMAS, Caitlin och TREMLETT, George, Mitt liv med Dylan Thomas. Forum 1989. 241s. + planscher. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 10191 ] Pris: 125 SEK

THOMAS, Craig, Alla katter grå. Stockholm 1990. 418 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23981 ] Pris: 50 SEK

THOMAS, Craig, Rovfågeln. Stockholm 1989. 525 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23982 ] Pris: 60 SEK

THOMAS, Donald, Markis de Sade. En biografi. Natur och Kultur 1994. 339s, Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 6911 ] Pris: 150 SEK

THOMAS, Edward J., Ther Life of Buddha as Legend and History. London 1975. 297 pp. Paperback. Covers and spine worn. text is clean.

[ ATA: 14920 ] Pris: 100 SEK

THOMAS, Edward J., The History of Buddhist Thought. Routledge & Kegan Paul, 1959 reprint of the second edition. xvi,316pp. + frontispiece. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hardcover. Name on fly leaf.

[ ATA: 53787 ] Pris: 150 SEK

THOMAS, Elisabeth Marshall, Vägen till Betlehem. En Julsaga. Illustrerad av Andrew Davidson. W&W 1997. 124s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 46806 ] Pris: 60 SEK

THOMAS, Elizabeth Marshall, Av tigrars stam. En bok om kattdjur och deras kultur. Stockholm 1995. 281 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. 2 cm papperförlust å omslagets rygg; övrigt i gott skick.

[ ATA: 22408 ] Pris: 125 SEK

THOMAS, Elizabeth Marshall, Vildhustrun. Stockholm 1992. 324 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 39801 ] Pris: 100 SEK

THOMAS, Geoffrey, An Introduction to Ethics: Five Central Problems of Moral Judgement. London 1993. ix, 220 pp. Paperback. Signature and pencil underlining.

[ ATA: 21589 ] Pris: 90 SEK

THOMAS, George F., . Christian Ethics and Moral Philosophy New York 1955. xvi, 539 pp. Softcover.

[ ATA: 3161 ] Pris: 125 SEK

THOMAS, Gordon / Max Morgan Witts, Döden över Hiroshima. Enola Gay. Malmö 1981. 368 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 41570 ] Pris: 100 SEK

THOMAS, Gordon, MORGAN-WITTS, Max, Jordbävningen i San Francisco. Berghs 1977. 263,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med små skador i övre marginalen

[ ATA: 16640 ] Pris: 125 SEK

THOMAS, Henry / Dana Lee Thomas, Living Biographies of Great Philosophers. New York 1946. 336 pp. Publisher's green cloth.

[ ATA: 48685 ] Pris: 75 SEK

THOMAS, Klaus Bernd, Textkritische Untersuchungen zu Ciceros Schrift De Officiis. Münster 1971. 124 pp. Softcover. Worn with underlining and annotations in ballpoint.

[ ATA: 35224 ] Pris: 200 SEK

THOMAS, Lewis, Maneten och snäckan. Brombergs 1980. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54048 ] Pris: 65 SEK

THOMAS, Owen, Transformational Grammar and the Teacher of English. London 1969. x, 240 pp. Softcover. Signature. Very good condition.

[ ATA: 36304 ] Pris: 75 SEK

THOMAS, Ross, Kinesens chans. Höganäs 1990. 358 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40253 ] Pris: 40 SEK

THOMAS, Theodore L. / Kate Wilhelm, The Clone. Mayflower 1969. 144 pp. Paperback. Signature. Somewhat worn.

[ ATA: 47731 ] Pris: 50 SEK

THOMASEN, Vilh., Samlede afhandlinger. Tredje bind. Köpenhamn 1922. 516 s. Häftad. Ryggen nött. Främre omslag med fuktrand.

[ ATA: 30094 ] Pris: 250 SEK

THOMASEN, Vilh., Samlede afhandlinger. Andet bind. Köpenhamn 1920. 500 s. Häftad. Ryggen nött. Främre omslag med fuktrand.

[ ATA: 30095 ] Pris: 250 SEK

THOMASSEN, Ejnar, Dostojevskij. En livsskildring. Med förord av Alf Ahlberg. Stockholm 1942. 241 (3) s. Häftad.

[ ATA: 39938 ] Pris: 75 SEK

THOMASSON, Kuno, Araucanian Lakes. Plankton Studies in North Patagonia, with notes on Terrestrial Vegetation. Dissertation. Uppsala 1963. 139pp. Illustrated. Publishers cloth. Acta Phytogeographica Suecia 47.

[ ATA: 2429 ] Pris: 300 SEK

THOMPSON, Amy, Virtual Gil. Ace 1993. 248 pp. Paperback. Smewhat worn.

[ ATA: 47481 ] Pris: 50 SEK

THOMPSON, C. W., Victor Hugo and the Graphic Arts (1820 - 1833). Genève 1970. 144 pp. + 10 plates. Cloth.

[ ATA: 17066 ] Pris: 200 SEK

THOMPSON, Clara, Psykoanalysen då och nu. Almqvist & Wiksell, Stockholm 1955. 237s. Häftad.

[ ATA: 10384 ] Pris: 75 SEK

THOMPSON, G. P. / W. Cochrane, Theory and Practice of Electron Diffraction. London Macmillan 1939. xii, 334 (4) pp. Publisher's green cloth with dj. Helge Tyrén's copy.

[ ATA: 44856 ] Pris: 400 SEK

THOMPSON, J. M., European History 1494-1789. Harper Torch 1969. 346 pp. Paperback. A small cut-out hole on front cover and first eleven pages.

[ ATA: 14764 ] Pris: 75 SEK

THOMPSON, John B., Political Scandal. Power and Visibility in the Media Age. Polity 2000. xiv,324,(6)pp. Soft covers.

[ ATA: 50841 ] Pris: 125 SEK

THOMPSON, Lawrence S., Boktryckarkonstens uppkomst i Förenta Staterna. Uppsala 1956. 110s. Ill. Förlagsband med skyddsomslag. Grafiska institutets skriftserie 14

[ ATA: 16600 ] Pris: 75 SEK

THOMPSON, Paul B., Thorn and Needle. TOR 1992. 314 pp. Paperback.

[ ATA: 47570 ] Pris: 50 SEK

THOMPSON, Robert Farris, Flash of the Spirit: African and Afro-American Art and Philosophy. New York 1983. 318 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 13443 ] Pris: 200 SEK

THOMPSON, Robert, Peace Is Not At Hand. London 1974. xvi, 208 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Ex. library with stamps.

[ ATA: 47066 ] Pris: 90 SEK

THOMPSON, Sister Geraldine, Under Pretext of Praise: Satiric Mode in Erasmus' Fiction. University of Toronto Press 1973. 198 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 11800 ] Pris: 200 SEK

THOMPSON, Verita, Bogie and Me: A love Story. London 1984. 240 pp. Ill. Softcover.

¶ On Humphrey Bogart.

[ ATA: 28620 ] Pris: 90 SEK

THOMPSON, William Irwin, Den nya renässansen. Planetär kultur och världsförvaltning. Akademilitteratur 1982. 118s. Pocket.

[ ATA: 53951 ] Pris: 90 SEK

THOMSEN, Christian W. / Jens Malte Fischer (ed.), Phantastik in Literatur und Kunst. Darmstadt 1980. 563 pp. Ill. + plates. Publisher's hardcover.

[ ATA: 1597 ] Pris: 100 SEK

THOMSEN, Karl V., Germanerne. Aarhus 1955. 80 s. Häftad med skyddsomslag. Omslaget nött i övre marginalen.

¶ Med dedikation från författaren.

[ ATA: 30125 ] Pris: 100 SEK

THOMSEN, Mathias / Prosper Bovien, Haveplanternes skadedyr. Köbenhavn 1933. XVI, 412 s. Ill. Förlagets klotband. Något nött med litet blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 44459 ] Pris: 100 SEK

THOMSEN, Rudi, Oldtidens penge. Tidskriftet Sfinx 1994. 192 s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 16002 ] Pris: 275 SEK

THOMSEN, Vilh., Samlede afhandlinger I-IV. Med forfatterens portræt. Gyldendalske Boghandel, Nordisk Forlag, København og Kristiania 1919-1931. Porträtt,(6), III,(1),449,(1) + (6),500 + (8),516,4 planscher + (6),XII,(4),530s. Moderna gröna halvklotband. Litet blyerts- och bläckstreckad och med en del marginalanteckningar. Några sidor med mycket anteckningar.Ex libris. previous owners book plate.

[ ATA: 43897 ] Pris: 1200 SEK

THOMSON, A. J., & A. V. Martinet, A Practical English Grammar for Foreign Students. London, Oxford University Press, 1961. 311 pp. Paperback.

[ ATA: 914 ] Pris: 65 SEK

THOMSON, Basil, Förbrytaren. En kriminalpsykologisk studie Stockholm 1926. 218 s. Förlagets halvfranska band. Gott skick.

[ ATA: 25186 ] Pris: 100 SEK

THOMSON, Basil, Konstigt folk. En detektivchefs minnen från krigsåren. Andra upplagan. Stockholm 1927. 284 s. Förlagets halvfranska band. Gott skick.

[ ATA: 25187 ] Pris: 125 SEK

THOMSON, Edward, The gladiators. Futura 1975. 186pp. Pocket. Crisp copy.

[ ATA: 38051 ] Pris: 50 SEK

THOMSON, W. (Baron Kelvin), On the Rigidity of the Earth. S.l.s.a. Pp. 573-616. Quarto. Blank wrappers. 2 Verticl folding marks. Tears in lower margin.

[ ATA: 40384 ] Pris: 250 SEK

THOR, Anders J. / Anders Höglund, Mekanik. Ledningar I-III. Lund 1977-1981. 3 vol. 194 + 95 + 109 s. Häftade. Gott skick.

[ ATA: 30468 ] Pris: 150 SEK

THORÉ, Anders, Akademibondens plikt, univesitetets rätt. Feodala produktionsförhållanden vid Uppsala universitets gods 1650-1790. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 298 s. Häftad. Mycket gott skick. (Skrifter rörande Uppsala universitet: C Organisation och historia 68).

[ ATA: 484 ] Pris: 100 SEK

THORÉN, Arne / Ulf Thorén, Från min sida sett. Stockholm 1964. 116+122 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 25286 ] Pris: 60 SEK

THORÉN, Jesper, Irreducible Representations of Quantum Affine Algebras. Lund 2000. 134 pp. Softcover. Ex. library. Stamp on front board; else in very good condition.

[ ATA: 32903 ] Pris: 100 SEK

THORÉN, Lill, Min stad. Stockholm 2000. 128 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14699 ] Pris: 75 SEK

THORDÉN, Gustav B., Alla mina skepp. Göteborg 1962. 263 s. Ill. Häftad. Något nött.

[ ATA: 26874 ] Pris: 75 SEK

THORDEMAN, Bengt, Dolda skatters hemligheter. Stockholm 1941. 151 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 12278 ] Pris: 100 SEK

THORE, Petra, >wer bist du hier in dieser stadt, in diesem land, in dieser neuen welt<. Doctoral Dissertation. Uppsala 2004. 174,(2)s. Original wrappers. Studia germanistica Upsaliensia 45.

[ ATA: 16679 ] Pris: 100 SEK

THOREAU, Henry David, Skogsliv vid Walden. Inledning och översättning av Frans G. Bengtsson. W&W 1957. 427 s. Häftad. Raderad namnteckning på smutstitelbladet. Något solkigt omslag.

[ ATA: 4882 ] Pris: 150 SEK

THOREAU, Henry David, Cape Cod. Inledning och översättning av Gustav Sandgren. Stockholm 1960. 107s. Originalocket. Gott skick.

[ ATA: 7459 ] Pris: 100 SEK

THOREAU, Henry, Livet i Skovene (Walden). Paa dansk ved Ole Jacobsen. Forord af Jacob Paludan. Illustreret af Mads Stage. Köbenhavn Kunst og Kultur 1950. 401 (5) s. Förlagets skinnryggsband med dekorerade pärmar samt medbundna omslag. Original pappkassett. Ryggen litet fläckad.

[ ATA: 49007 ] Pris: 200 SEK

THORELL, Carolina, Det alkemiska hjärtat. Bonniers 2002. 89s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 10758 ] Pris: 85 SEK

THORELL, Carolina, Sången i sköldpaddshuset. Bonniers 2004. 98s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på försättsbladet.

[ ATA: 51966 ] Pris: 50 SEK

THORELL, Olof, Fem moseböcker på fornsvenska. En språklig undersökning på grundval av de bevarade handskrifterna. akademisk avhandling. Stockholm & Köpenhamn 1951. 236 s. dedikation. Nordiska texter och undersökningar 18.

[ ATA: 92 ] Pris: 75 SEK

THORFELT, Lars, Om undervisning i teori och praktik. Stockholm 2001. 100 s. Häftad.

[ ATA: 13667 ] Pris: 75 SEK

THORGEIRSSON, Thorgeir, Solo på en glansbild. Surrealistisk dokumentärroman. Stockholm 1979. 136 (2) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 41964 ] Pris: 75 SEK

THORILD, Thomas, Valda skrifter. Utgifna av Ruben G:son Berg. Stockholm 1908. VIII, 171 (1) s. Häftad. Ryggen nött.

[ ATA: 41295 ] Pris: 50 SEK

THORILD, Thomas, Samlade skrifter I - IV. Del I och II Palmblad, Uppsala 1819-1820, Del III Nordström, Stockholm 1824, del IV Hörberg, Stockholm 1835. (12),207,(1) + (4),348,(2) + (4),475,(1) + (8),272s. Nya svarta något guldornerade skinnryggsband i tidstrogen stil (Lindskogs bokbinderi Göteborg). 4 volymer Ex libris. Liten marginallagning, 1 kvadratcentimeter, på andra delens titelblad. Sista c:a 75 sidorna i del tre med svaga fuktränder i övre och nedre marginalerna. Sidorna 113-128 i del 4 lagerfläckade. Ett mycket trevligt exemplar.

[ ATA: 51092 ] Pris: 1500 SEK

THORLBY, A. K., The Romantic Movement. London 1969. 176 pp. Paperback. Prev. owner's stamp. Good condition.

[ ATA: 17727 ] Pris: 100 SEK

THORNE, Robert, Covent Garden Market: Its History and Restoration. London 1980. 120 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 34924 ] Pris: 90 SEK

THORNHILL, Teresa, Making Women Talk: The Interrogation of Palestinian Women Detainees. London 1992. 107 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 15110 ] Pris: 90 SEK

THORNTON, Bruce S., Eros. The Myth of Ancient Greek Sexuality. WestviewPress 1997 xviii,282pp. Publisher´s hard cover with dust jacket.

[ ATA: 54076 ] Pris: 200 SEK

THORSETH, May, Legitimate and Ilegitimate Paternalism in Polyethnic Conflicts. Dissertation. Gothenburg 1999. 214 pp. Soft covers. (Acta Philosophica Gothoburgensia 8).

[ ATA: 13814 ] Pris: 150 SEK

THORSLUND, Lennart, Humanism mot rationalism. Mora 1890-1970: Om två förhållningssätt och deras betydelse i småstadens planeringshistoria. Akademisk avhandling. Uppsala 1995. 372 s. Häftad. (Studia Historica Upsaliensia 177).

[ ATA: 13764 ] Pris: 90 SEK

THORSON, G, USSING, H., Contributions to the Animal Ecology of the Scoresby Sound Fjord Complex (East Greenland). Köbenhavn 1934. 70pp + Folding Plates and Maps. Original wrappers. Treaarsexpeditionen til Christian X´s Land 1931-34. Meddelelser om Grönland. Bd. 100. Nr.3.

[ ATA: 9463 ] Pris: 300 SEK

THORSON, Gunnar, Investigations on Shallow Water Animal Communities in the Franz Joseph Fjord (East Greenland) and Adjacent Waters. Köbenhavn 1933. 70pp + Folding Tables and Plates. Original wrappers. Lower right corner bumped. Meddelelser om Grönland. Treaarsexpeditionen til Christian den X´s Land !931-34.

[ ATA: 9469 ] Pris: 200 SEK

THORSON, Gunnar, Studies on the Egg-Capsules and development of Arctic marine Prosobranchs. Köbenhavn 1935. 72pp. Original wrappers. Meddelelser om Grönland. Bd 100. Nr 5. Treaarsexpeditionen til Christian den X´s Land 1931-34.

[ ATA: 9483 ] Pris: 200 SEK

THORSON, Gunnar, On the Reproduction and Larval stages of the Brittle-Stars Ophiocten Sericeum (Forbes) and Ophiura Robusta Ayres in East greenland. Köbenhavn 1934. 28pp + 3 plates, 1 folding. original wrappers. Meddelelser om Grönland. Bd 100. Nr 4. Treaarsexpeditionen til Christian X´s Land 1931-34.

[ ATA: 9484 ] Pris: 125 SEK

THORVALL, Kerstin, Tänk, om det är klimakteriet. Hormonfunderingar för kvinnor. Stockholm 1982. 212s. Förlagets pappband. Litet snedläst.

[ ATA: 42916 ] Pris: 75 SEK

THORVALL, Kerstin, Tacka och ta emot och andra berättelser om kärlekens förvillelser. Legenda 1987. 171s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53825 ] Pris: 75 SEK

THORWALD, Jürgen, Spåren som avslöjar. Fingeravtryck och kulmärken. Stockholm 167. 226 s. Ill. Förlagets klotband utan skyddsomslag.

[ ATA: 36602 ] Pris: 150 SEK

THOULESS, D. J., The Quantum Mechanics of Mind-Body Systems. New York 1961. x, 176 pp. Publisher's blue cloth. Very good condition. Helge Tyrén's copy with signature.

[ ATA: 45067 ] Pris: 200 SEK

THOULESS, Robert H., Religionspsykologi i översiktlig framställning. SKDB 1926. 334s. Förlagets klotryggsband. Försättsbladet saknas.

[ ATA: 9237 ] Pris: 75 SEK

THOULESS, Robert H., Religionspsykologi i översiktlig fgramställning. Stockholm 1926. 334 s. Häftad. Nött.

[ ATA: 13006 ] Pris: 60 SEK

THOURSIE, Ragnar, MOD ATT LEVA. Dikter i urval illustrerade av Gösta Kriland. FIBs Lyrikklubb 1957. 97 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomlsag. Omslaget något slitet.

[ ATA: 4380 ] Pris: 90 SEK

THUBRON, Colin, Bakom muren. En resa genom Kina. Bonniers 1989. 363s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 4203 ] Pris: 100 SEK

THUCYDIDIS, De bello Peloponnesiaco I-II. Libri octo cum indice rerum. Nova editio stereotypa. Lipsiae 1844. VI,353,(1) + VI,353,(1)pp. Slightly worn half leather. Last 40 pages waterstained in upper right corner. Signatures on fly leaf.

¶ Greek text.

[ ATA: 39797 ] Pris: 300 SEK

THULIN, Erik, Mordbibeln. Stockholm 2006. 352 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38470 ] Pris: 90 SEK

THULIN, Erik, Det femte laboratoriet. Stockholm 2004. 312 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Nedre högra hörn litet kantstött; övrigt i gott skick.

[ ATA: 38471 ] Pris: 100 SEK

THULIN, Jan / Hans Ruin (red.), Svärdfejare och själamord. festskrift till Malmö nation. Allhems 1952. 236 (4) s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Något nött.

[ ATA: 37782 ] Pris: 90 SEK

THULIN, Sven (red.), Hågkomster och livsintryck XVII. Den eviga ungdomens stad. Uppsalaminnen berättad av gamla studenter och andra. Uppsala 1936. XXIII, 359 s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 32918 ] Pris: 75 SEK

THULIN, Sven (red.), Hågkomster och livsintryck XVIII. Uppsalaminnen berättade av gamla studenter och andra. Uppsala 1937. VIII,339s. Illustrerad. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 32919 ] Pris: 75 SEK

THULIN, Sven, Vildmarksveckor på gåsen. Särtryck ur STF Årsskrift 1927. 205-223 s. Häftad.

[ ATA: 24271 ] Pris: 60 SEK

THULSTRUP, Åke, Fredrik Böök som politisk skriftställare. W & W, Stockholm 1941. 107 s. Häftad. Namn i bläck på första bladet: Sven Rydberg -41. Något sliten.

[ ATA: 18488 ] Pris: 200 SEK

THULSTRUP, Åke, Aggressioner och allianser. Huvudlinjer i europeisk storpolitik 1935-39. Bonniers pp281-640. Illustrerad. Häftad. Signatur på titelbladet.

[ ATA: 49342 ] Pris: 70 SEK

THUN, Nils, Reduplicative Words in English: A Study of Formations of the Types Tick-Tick, Hurly-burly and Shilly-shally. Dissertation. Uppsala 1963. 349 pp. Private cloth bound with original front and back wrappers. Excellent condition.

[ ATA: 892 ] Pris: 200 SEK

THUNANDER, Rudolf, Luther i Värnamo och andra historier från Smålands inre. Stockholm 1998. 144 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 48533 ] Pris: 90 SEK

THUNBERG, Anne-Marie/ Lars, Makten att vara människa. Om brott, straff, våld och mänskligt värde. Gummessons kursiv 1972. 124s. Pocket. Exlibris.

[ ATA: 50980 ] Pris: 50 SEK

THUNBERG, Carl Peter, Resa uti Europa, Africa, Asia. Bokfrämjandet 1971. 2 volymer. 274 (4) + 264 (2) s. Förlagets goldornerade konstläderband. Gott skick.

[ ATA: 45468 ] Pris: 150 SEK

THUNBERG, Carl Peter, Beskrifning på Svenske djur. Första klassen om mammalia eller däggande djuren. Faksimilutgåva av 1798 års upplaga. Stockholm 1969. 100 s. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 48511 ] Pris: 90 SEK

THUNBERG, Göran, Uplandsbanken 1865-1965. Stockholm 1965. 98 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 49888 ] Pris: 60 SEK

THUNBERG, Lars, Spanat och mottaget. Proprius 2001. 143s. Häftad.

[ ATA: 7955 ] Pris: 60 SEK

THUNBERG, Lars, Det saliga bytet. Frälsningsschema och frälsarbild i teologihistorien. Akademisk avhandling. Uppsala 1977. 422 s. Häftad. Studia Doctrinae Christianae Upsaliensia 16.

[ ATA: 13066 ] Pris: 150 SEK

THUNBERG, Lars, Mänsklighetstanken i äldre och nyare teologi. Uppsala 1974. 232 s. Häftad. Ett par streck i bläck. Studia Doctrinae Christianae Upsaliensia 13.

[ ATA: 13077 ] Pris: 125 SEK

THUNBERG, Lars, Världsekumenik. Stockholm 1961. 115 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 22886 ] Pris: 90 SEK

THUNHOLM, Bo, Temperature and Freezing in Agricultural Soils as Related to Soil Properties and Boundary Conditions. Uppsala 1990. 26 + pp.61-65 + pp.179-184 + pp.153-166. + 14 + 7pp. Sammanläggningsavhandling. Dissertation made from several papers. Softcover.

[ ATA: 51868 ] Pris: 100 SEK

THUNMAN, Noriko, Nakahara Chuya and French Symbolism. Dissertation. Stockholm 1983. 280 pp. Original wrappers. Ex library copy with two stamps. In good condition.

[ ATA: 47017 ] Pris: 90 SEK

THUNMAN, Noriko, Nakahara Chuya and French Symbolism. Dissertation. Stockholm 1983. 280 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 47018 ] Pris: 175 SEK

THUNMAN, Olof, Mark och vindar. Stockholm 1935. 125 s. Häftad.

[ ATA: 21746 ] Pris: 100 SEK

THUNMAN, Olof, Pan spelar. Dikter. Stockholm 1919. 109 (3) s. Privat klotband med främre omslag. Ex libris å insida av främre pärm.

[ ATA: 34611 ] Pris: 100 SEK

THUNMARK-Nylén, Lena, Vikingatida dosspännen. Teknisk stratigrafi och verkstadsgruppering. Akademisk avhandling. Uppsala 1983. 146 s. Illustrerad. Kvarto. Häftad. (Aun 4).

[ ATA: 5685 ] Pris: 100 SEK

THURFJELL, Anna (Red.), Svar: En bok om ett visst slags männsikor som jobbar hela tiden. Stockholm 2000. 119 s. Ill. Häftad.

¶ man tror inte att det är sant.

[ ATA: 14845 ] Pris: 60 SEK

THURLEY, Geoffrey, The Romantic Predicament. London 1983. viii, 216 pp. Publisher's cloth with dj. First pages with pencil underlining.

[ ATA: 42252 ] Pris: 100 SEK

THURMAN, Judith, Karen Blixen. Ett diktarliv. 3 tryckningen. Forum 1986. 574s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget skadat.

[ ATA: 5820 ] Pris: 100 SEK

THURMAN, Robert A. F. (Translator), The Holy Teaching of Vimalakirti. A Mahayana Scripture. Translated by Robert A. F. Thurman. The Pennsylvania State University Press 1988. Fifth printing. x,166pp. Publisher´s soft cover.

[ ATA: 53991 ] Pris: 125 SEK

THYLEFORS, Ingela (red.), Arbetsgrupper. Från gränslösa team till slutna rum. Stockholm 2007. 219 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 35098 ] Pris: 200 SEK

TIAINEN-ANTTILA, Kaija, The Problem of Humanity: The Blacks in the European Enlightenment. Dissertation. Helsinki 194. 367 (1) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 41045 ] Pris: 350 SEK

TIBERG, Erik, Zur Vorgeschichte des Livländischen Krieges. Die Beziehungen zwischen Moskau und Litauen 1549-1562. Dissertation. Uppsala 1984. 266 + vii pp. Softcover. Exellent condition. (Studia Historica Upsaliensia 134).

[ ATA: 14343 ] Pris: 75 SEK

TIBERG, Erik, Moscow, Livonia and the Hanseatic League 1487-1550. Stockholm 1995. X, 290 pp. Original wrappers. Exellent condition. (Studia Baltica Stockholmiensia 15).

[ ATA: 16289 ] Pris: 125 SEK

TIBERG, Joar, Ingenting händer - en resa genom Sverige. Manifest, Stockholm 2002. 222 s. Häftad.

[ ATA: 14243 ] Pris: 75 SEK

TIBERG, Joar, Ingenting händer. En resa genom Sverige. Stockholm 2002. 222 s. Häftad.

[ ATA: 17126 ] Pris: 75 SEK

TIBERG, Nils, Estlandssvenska språkdrag. Uppsala 1962. 114 s. Häftad. Bakre omslag samt sista sidor fuktade. Estlandssvenskarnas folkliga kultur 6.

[ ATA: 217 ] Pris: 75 SEK

TIBULL. Gedichte. Leteinisch und Deutsch von Rudolf Helm. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1958. 145 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 25151 ] Pris: 125 SEK

TICHY, Franz, Italien. Ein geographische Landeskunde. Wissenschaftliche Landeskunde band 24. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1985. 640 pp. + maps. Publisher's hardcover.

[ ATA: 21071 ] Pris: 150 SEK

TIDESTRÖM, Gunnar, Edith Södergran. Wahlström & Widstrand 1991. 264s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 5043 ] Pris: 75 SEK

TIDESTRÖM, Gunnar, Poetiska figurer och mer än så. Svenska litteratursällskapet 176s. Häftad. Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet 40.

[ ATA: 17454 ] Pris: 75 SEK

TIDESTRÖM, Gunnar, Edith Södergran. Andra upplagan. Stockholm 1949. 318 s. Ill. Häftad. Namnteckning. Nött.

[ ATA: 27604 ] Pris: 90 SEK

TIDESTRÖM, Gunnar, Edith Södergran. W & W 1949. 319,(1)s. Häftad. Något blyertsstreckad.

[ ATA: 51741 ] Pris: 75 SEK

TIDESTRÖM, Hj. Bidrag till kännedomen om behandlingen af lungtuberkulos med konstgjord pneumothorax. Eksjö 1920. 120s. + planscher. Häftad.

¶ Tideström överläkare vid Eksjö Sanatorium.

[ ATA: 52371 ] Pris: 300 SEK

TIDHOLM, Kajs (red.), Är kvinnans ansvar mindre? Stockholm 1959. 56 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 26762 ] Pris: 60 SEK

TIDHOLM, Thomas, Tralala-la! Alfabeta 1998. 232s. Förlagets pappband.

[ ATA: 14240 ] Pris: 150 SEK

TIEDEMANN, Arthur E. (ed.), An Introduction to Japanese Civilization Columbia University Press 1974. (12),622pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. Bookplate.

[ ATA: 54380 ] Pris: 100 SEK

TIEDEMANN, Jörg, Recycling Translations. Doctoral Dissertation. Uppsala 2003. x,130,(2)pp. Original wrappers.

[ ATA: 16673 ] Pris: 100 SEK

TIEGHEM, Paul van, Europeisk litteraturhistoria. Natur och kultur 1927. 351,(1)s. Illustrerad. Privatklotband med främre omslaget medbundet. Något blekt rygg.

[ ATA: 11006 ] Pris: 75 SEK

TIETJENS, O., Beiträge zur Entstehung der Turbulenz. Sonderabdruck aus: Zeitschrift für angewandte Mathematik und Mechanik Band 5, 1925, Seite 200 bis 217. (1)-19,(1)pp. Printed original wrappers. stamped on front cover.

[ ATA: 34272 ] Pris: 100 SEK

TIETZE, Heinrich, Gelöste und Ungelöste mathematische Probleme aus alter und neuer Zeit Bd. I-II. München 1949. 256+305 pp. Ill. Publisher's cloth.

[ ATA: 9663 ] Pris: 250 SEK

TIGERSTEDT, Örnulf, Ön i havet. Vandringar på Bornholm. Strängnäs 1955. 240 s. Häftad. Gott skick. Lång dedikation till Gunnar Tideström.

[ ATA: 33044 ] Pris: 150 SEK

TIGERSTEDT, Örnulf, Skott i överkant. Wahlström & Widstrand 1934. 195s. Häftad.

[ ATA: 55391 ] Pris: 100 SEK

TIGERSTEDT, E. N., Det religiösa problemet i modern finlandssvensk litteratur. Akademisk avhandling. Helsingfors 1939. 646 s. Häftad. Ouppskuren. Nyskick. Svenska Litteratursällskapet i Finland CCLXXII.

[ ATA: 9346 ] Pris: 225 SEK

TIGERSTEDT, E. N., Svensk litteraturhistoria. Fjärde upplagan. Stockholm 1971. 520 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 29275 ] Pris: 75 SEK

TIGERSTEDT, E.N. (red), Ny illustrerad svensk litteraturhistoria I-V. Stockholm 1955-1958. 5 volymer. Förlagets mörkblå halvfranska band.

[ ATA: 31182 ] Pris: 400 SEK

TIKITIN, H., Rumänisches Elementarbuch. Heidelberg 1905. VIII, 228 pp. Publiher's blue cloth. Prev. owner's bookplate. Boards a little worn.

[ ATA: 30138 ] Pris: 125 SEK

TIKKANEN, Henrik, Brändövägen 8. Stockholm 1976. 132 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 35409 ] Pris: 75 SEK

TIKKANEN, Henrik, TTT. Stockholm 1979. 142 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 35415 ] Pris: 50 SEK

TILJANDER DAHLSTRÖM, Åsa, No Peace of Mind: The Tibetan Diaspora in India. Dissertation. Uppsala 2001. 210 pp. Ill. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 5193 ] Pris: 150 SEK

TILLY, Bertha (ed.), Vergilius Aeneid VII & XI - The Story of Camilla. Cambridge University Press 1956. 136 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18038 ] Pris: 75 SEK

TILLY, Richard H. (ed), Nachkriegsprobleme 1918-1924 im Vergleich. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1986. 137pp. Ownership plate on small title.

[ ATA: 45053 ] Pris: 90 SEK

TILLY,Richard H. (ed) Deutsche Frühindustrialisierung. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1979. pp.169-295. Subscription sheet(?) torn away.Ownership plate on small title.

[ ATA: 45026 ] Pris: 75 SEK

TILLYARD, Stella, Den ädle medborgaren. Edward Fitzgerald 1763-1798. Stockholm 1998. 320s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 3986 ] Pris: 50 SEK

TILLYARD, Stella, Aristokrater. Caroline, Emily, Louisa & Sarah Lennox 1740-1832. Tiden 1995. 416s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 4957 ] Pris: 100 SEK

TILMANN, Klaus, Die Führung zur Meditation 1-3. Ein Werkbuch I / Ein Werkbuch II: Christliche Glaubensmeditation (with Hedvig-Teresia von Peinen) / Übungsbuch zur Meditation. Zürich 1971-1978. 352 + 413 + 144 pp. + 7"" vinyl record. Softcover (third volume in hardcover).

[ ATA: 30525 ] Pris: 250 SEK

TIMANDER, Alice, Sådant händer Mr Prinkleton. Stockholm 1957. 189 s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick

[ ATA: 25462 ] Pris: 70 SEK

TIMBERG, Gustaf, Om temperaturens inflytande på några vätskors kapillaritetskonstanter. Stockholm 1891. 39,(1)pp. + utvikbar plansch. Blankt omslag. Dedikationsex: 'Prof.C.G. Lundqvist med vördnad och tacksamhet från förf'

[ ATA: 34295 ] Pris: 200 SEK

TIME-LIFE-BOOKS (red), Fräscha sallader. Bra Böcker 1995. 128s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51350 ] Pris: 75 SEK

TIME, Sveinung, Garborg. Oslo 1979. 73 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 25812 ] Pris: 50 SEK

TIMELL, Martin, Martins bästa. Stockholm 2004. 113 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 16049 ] Pris: 125 SEK

TIMELL, Staffan (red.), Människan, staden och ljuset. En antologi i ord och bild. Stockholm 1967. 158 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32382 ] Pris: 60 SEK

TIMM, Mikael, Trollspegel. Carlssons 1989. 196s. Förlagsinbunden. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 10947 ] Pris: 100 SEK

TIMM, Mikael, Liten handbok för tveksamma resenärer. Göteborg 2001. 153 s. Originalpocket. Mycket gott skick.

[ ATA: 31451 ] Pris: 60 SEK

TIMM, Mikael, Evert Taube. Livet som konst, konsten som liv. Bonniers 1998. 617s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Obetydligt nött skyddsomslag.

[ ATA: 55321 ] Pris: 150 SEK

TIMMAS, Eino, Allt om tid. Tideräkning i historiskt perspektiv. Södertälje 1986. 264 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 18193 ] Pris: 125 SEK

TINGDAL, Birgitta, Perenner. Trädgårdens stöttepelare. Stockholm 2003. 96 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 43087 ] Pris: 60 SEK

TINGSTEN, Hebert, Dagbok från Amerika. Andra upplagan. Stockholm 1968. 218 (2) pp. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 39172 ] Pris: 50 SEK

TINGSTEN, Herbert, Gud och fosterlandet. Studier i hundra års skolpropaganda. Stockholm 1969. 303 s. + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 7448 ] Pris: 75 SEK

TINGSTEN, Herbert, På marknadstorget. Stockholm 1958. 216 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 12268 ] Pris: 60 SEK

TINGSTEN, Herbert, Dagbok från Amerika. Stockholm 1968. 219 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12270 ] Pris: 60 SEK

TINGSTEN, Herbert, När skymningen faller på. Andra upplagan. Stockholm 1970. 200 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12271 ] Pris: 60 SEK

TINGSTEN, Herbert, Notiser om liv och död. Stockholm 1967. 187 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12272 ] Pris: 60 SEK

TINGSTEN, Herbert, Notiser om liv och död. Stockholm 1967. 187 s. Häftad.

[ ATA: 12273 ] Pris: 50 SEK

TINGSTEN, Herbert, Flyktförsök. Stockholm 1972. 185 s. Förlagsinbunden. Namnteckning.

[ ATA: 12274 ] Pris: 50 SEK

TINGSTEN, Herbert, De konservativa idéerna. Stockholm 1966. 202 s. Pocket.

[ ATA: 12680 ] Pris: 90 SEK

TINGSTEN, Herbert, Västtysklands problem. Bonniers 1950. 56s. Häftad. Smutstitelbladet mörknat av ilagt tidningsurklipp.

[ ATA: 21203 ] Pris: 50 SEK

TINGSTEN, Herbert, Mitt liv. Ungdomsåren. Andra upplagan. Stockholm 1961. 325 s. Förlagets klotband med omslagen medbundna.

[ ATA: 27032 ] Pris: 75 SEK

TINGSTEN, Herbert, När Churchill grep makten. Stockholm 1968. 164 (2) s. Pocket. Liten namnstämpel; övrigt i gott skick.

[ ATA: 46475 ] Pris: 50 SEK

TINGSTEN, Herbert, Mitt liv. Tidningen 1946-1952. Andra upplagan. Stockholm 1963. 368 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 50443 ] Pris: 60 SEK

TINGSTEN, L. H., Taktikens grunder I-III. I: Inledning / II: Formell teknik / III: Tillämpad taktik. Stockholm 1913. 148 + 168 s. Tre delar i ett originalklotband.

[ ATA: 50292 ] Pris: 150 SEK

TINGSTEN, Lars, Huvuddragen av Sveriges politik och krigföring i Tyskland efter Gustav II Adolfs död till och med sommaren 1635. Stockholm 1930. 215s. Illustrerad. Häftad. Militärlitteraturföreningens förlag N:r 157.

[ ATA: 16257 ] Pris: 75 SEK

TINGSTEN, Lars, De tre sista åren av det trettioåriga kriget jämte den västfaliska freden. Stockholm 1934. 88s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 16260 ] Pris: 70 SEK

TINGSTEN, Lars, Huvuddragen av generalstabstjänsten. Andra omarbetade upplagan. Stockholm 1920. 172 s. Häftad.

[ ATA: 29116 ] Pris: 100 SEK

TINGSTEN, Lars, Gustav II Adolfs politik och krigföring i Tyskland 1630-1632. Stockholm 1927. 190 s. Häftad.

[ ATA: 29119 ] Pris: 100 SEK

TINGSTEN, Lars, Strategiens grunder. Stockholm 1920. 131 s. Häftad.

[ ATA: 36234 ] Pris: 150 SEK

TINGSTEN, Lars, Infanteriets utbildning i exercis. Synpunkter och anvisningar. Stockholm 1918. II, 108 s. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 50290 ] Pris: 100 SEK

TISCHNER, Rudolf, Ergebnisse Okkulter Forschung. Eine Einführung in die Parapsychologie. Stuttgart 1950. 212 pp. Ill. Publisher's hardcover in worn dj.

[ ATA: 8596 ] Pris: 100 SEK

TISELIUS, Arne (red.), The Svedberg 1884-1944. Stockholm 1944. 731 (1) pp. Publisher's half cloth. Prev. owner's stamp on titlepage.

[ ATA: 40103 ] Pris: 1500 SEK

TISELIUS, Hans A. Json, Om dödlighets- premie- och vinstberäkningar inom lifförsäkringsteorien. Akademisk afhandling i Uppsala. Stockholm 1893. 71,(1)s. Blankt omslag med noteringar. Dedikation: 'Professorn m.m. C.G. Lundquist med vördnad och tillgifvenhet af förf.

¶ Interfolierat ex.

[ ATA: 34296 ] Pris: 750 SEK

TITI LIVI. Ab Urbe Condita Libri. Praefation. Liber Primus. edited by H. J. Edwards. Cambridge University Press 1951. 232 pp. + maps. Publisher's hardcover. Underlinings in ink. Pitt Press Series.

[ ATA: 17958 ] Pris: 75 SEK

TITMUSS, Christopher, The Profound and the Profane. Insight Books 1993. xiv,191,(3)pp. Soft covers. A few pencil markings.

[ ATA: 29852 ] Pris: 100 SEK

TITMUSS, Christopher, Freedom of the Spirit. More Voices of Hope for a World in Crisis. Green Print 1991. viii,180pp. Softcover.

[ ATA: 52963 ] Pris: 75 SEK

TIVELL, Frans, Förnuft och uppenbarelse. Örebro 1934. 291s.

[ ATA: 3165 ] Pris: 75 SEK

TIVELL, Frans, Förnuft och uppenbarelse. Örebro 1934. 291s. Häftad.

[ ATA: 8916 ] Pris: 90 SEK

TJÄDER, Börje, Behandlingen av palatalt r i substantivens pluralformer under fornsvensk och nysvensk tid. Akademisk avhandling. Uppsala 1961. 174 s. + karta. Häftad. Skrifter utgivna av Institautionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 9.

[ ATA: 9184 ] Pris: 75 SEK

TJÄDER, J.J., Karta öfver Fahlu eller Stora Kopparbergs grufwor. Stockholm, J.F.W. Mester; Falun, J.F Åkerblom; Stockholm, Höhrbergische Buchdruckerei. Litograferat titelblad,39 kolorerade kartor ,3,(1),3,(1)s. Klotryggsband med marmorerade pappärmar. Fuktrand på ryggen, annars välbevarat band. Försättsbladet solkigt. Namnteckning Sven Rydberg. Titelblad och kartor nr. 1-3,5-9 & 38 med fuktfläckar i vänster och höger (nedre och övre) marginal. Textbladen fuktfläckade.

¶ Exemplar med både svensk och tysk text.

[ ATA: 16802 ] Pris: 5000 SEK

TJECHOV, Anton, Om tobakens skadlighet. Stockholm 1960. 32 s. Häftad.

[ ATA: 16813 ] Pris: 75 SEK

TJECHOV, Anton, Måsen. Malmö stadsteater 1972. 12 s. Ill. Häftad.

¶ Program från föreställningen.

[ ATA: 38211 ] Pris: 50 SEK

TJEDER, Tord, Björnland. Smålänningen 1984. Förlagets pappband med skyddsomslaget. Skyddsomslaget lagat. Dedikation.75

[ ATA: 52224 ] Pris: 75 SEK

TJERNBERG, Martin / Michael Svensson (red.), Artfakta. Rödlistade ryggradsdjur i Sverige. Uppsala 2007. 550 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 50128 ] Pris: 200 SEK

TJERNELD, Andreas, Från borgarståndets storhetstid. Statsbudgeten som partiskiljande fråga i den sena ståndsriksdagen. Akademisk avhandling. Stockholm 1983. 176 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 22998 ] Pris: 70 SEK

TJERNELD, Staffan, En bok om Djurgården. Stockholm 1968. 162 s. Ill. Förlagets pappband. Något nött.

[ ATA: 45386 ] Pris: 60 SEK

TJERNELD, Stefan, Det romantiska 20-talet. Stockholm 1963. 160 s. Förlagets röda klotband med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 45914 ] Pris: 75 SEK

TJIRIKOFF, Eugen, Ungdom. Stockholm 1917. 268 s. Häftad. (Moderna romaner).

[ ATA: 48093 ] Pris: 100 SEK

TOBECK, Christina, Karl-Birger Blomdahl. En musikbiografi I - II. Akademisk avhandling. Göteborg 2001. 472 + 467 s. Ill. Förlagets pappband. Litet understrykningar i blyerts.

[ ATA: 17736 ] Pris: 500 SEK

TOBIN, Yishai, Aspect In The English Verb: Process and Result in Language. Longman 1993. xviii, 398 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50339 ] Pris: 75 SEK

TOBINO, Mario, Kvinorna i Magliano. Stockholm 1955. 178 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget nött vid ryggens huvud och fot.

¶ En djärv och gripande roman om livet på ett italienskt sinnessjukhus.

[ ATA: 32471 ] Pris: 200 SEK

TODHUNTER, I., An Elementary Treatise on the Theory of Equations. With a Collection of Examples. Cambridge 1861. 279 pp. Publisher's green cloth.

[ ATA: 26102 ] Pris: 250 SEK

TODHUNTER, I., A Treatise on the Integral Calculus and its Applications with Numerous Examples. Macmillan, London 1916. viii,408pp. Publisher´s cloth.

[ ATA: 55465 ] Pris: 150 SEK

TODHUNTER, I., A Treatise on the Differential Calculus with Numerous Examples. Macmillan, London 1911. viii,420pp. Publisher´s cloth.

[ ATA: 55466 ] Pris: 250 SEK

TODOROV, Tzvetan, Qu'est-ce que le structuralisme? 2. Poétique. Paris 1968. 112 pp. Softcover. Good condition.

[ ATA: 42582 ] Pris: 75 SEK

TOEPFLER, H, Die gasförmigen körper und die heutige Vorstellung vom Wesen der gasform. Berlin 1877. 40pp. Printed original wrappers.

[ ATA: 34294 ] Pris: 75 SEK

TOEPLER, August, Beobachtungen nach einer neuen optischen Methode. Mit 4 lithographierten Tafeln. Bonn, Max Cohen & Sohn 1864. (4),50,(2)pp. + 4 folding plates. Original printed wrappers. Wrappers a little worn.

[ ATA: 34273 ] Pris: 3500 SEK

TOFFLER, Alvin, Future Shock: A Study of Mass Bewilderment in the Face of Accelerating Change. London 1970. x, 504 pp. Publisher's hardcover with dj. Signtaure to front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 36149 ] Pris: 100 SEK

TOFTE, Finn, Klinisk kriminologi. Köbenhavn 1967. 120 s. Häftad. Gott skick. (Nordisk Tidskrift for Kriminalvidenskab. 55 Årgång 1 Hefte).

[ ATA: 49590 ] Pris: 200 SEK

TOFTEGAARD PEDERSEN, Arne, Det marginaliserede gennembrud. Tre moderne svensksprogede romaner fra 1880ernes Finland. Åbo Akademi 2002. 333s. Häftad. Svagt märke efter gem i övre marginalen på de första bladen.

[ ATA: 55178 ] Pris: 150 SEK

TOGAWA, Masako, Kvinnojägaren. Stockholm 1988. 198 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött.

[ ATA: 49412 ] Pris: 75 SEK

TOIJER-NILSSON, Ying, Berättelser för fria barn. Könsroller i barnboken. Stockholm 1978. 281 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 39035 ] Pris: 90 SEK

TOKSVIG, Signe, Emanuel Swedenborg. Vepenskapsman och mystiker. Stockholm 1949. 390 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 23942 ] Pris: 90 SEK

TOLAINI, Emilio, Forma Pisarum. Pisa, Nistri-Lischi 1967. (8),224,(2),65 plates,225-248,(4)pp original wrappers. Cultura e Storia pisana, 1.

[ ATA: 20652 ] Pris: 150 SEK

TOLHAUSEN, Alexander / Louis Tolhausen, Technological Dictionary in French, German and English Part II. Thenth Edition With a Large Supplement. Leipzig (no year). X, 837 + 189 pp. (supplement). Publisher's red cloth.

[ ATA: 36303 ] Pris: 75 SEK

TOLKIEN, J. R. R., Träd och blad. Stockholm 1972. 117 s. Originalpocket. Ryggen nött.

[ ATA: 23933 ] Pris: 75 SEK

TOLKIEN, J.R.R., Ringens värld. Dokument rörande sagorna om Härskarringen. 2 upplagan, 2 tryckningen. Gebers 1973. 160 s. Pocket. Veck å främre omslaget.

[ ATA: 5709 ] Pris: 60 SEK

TOLLIFSON, Joan, Bare-Bones Meditation. Waking Up from the Story of My Life. Bell Tower, New York 1996. xiv,239pp. Softcover. A few pencil markings. Slight water stain in outer margin of the last pages.

[ ATA: 52923 ] Pris: 75 SEK

TOLMAN, Rishard C., The principle of microscopic reversibility. Reprinted from the proceedings of the National Academy of Sciences, Vol. 11, No 7, pp. 436-439, July, 1925. pp436-439. Printed original wrappers. Stamped on front cover.

[ ATA: 34276 ] Pris: 75 SEK

TOLSTOY, Leo N., Anna Karenin I-II. Öfversättning af Walborg Hedberg. Andra genomsedda upplagan. Stockholm 1887. 352 + 430 s. Två volymer sammanbundna i ett privat halvklotband. Falsarna nötta och delvis spruckna.

[ ATA: 48577 ] Pris: 200 SEK

TOLSTOY, Leo, Skildringar från Sebastopolos belägring. Stockholm 1910. 195 s. Halvklotband (Appelgrens bokbinderi, Skara). Liten fläck på främre snittet.

[ ATA: 12397 ] Pris: 90 SEK

TOLSTOY, Leo, Katja / Skildringar från Sebastopolis belägring. Stockholm 1885-1886. 128 + 170 s. Privat halvklotband.

[ ATA: 48099 ] Pris: 300 SEK

TOLSTOY, Leo, Från mina barndoms- och ynglingaår / Husbonde och dräng. Stockholm 1886/1895. 241 (3) + 78 s. Två skrifter i ett halvfranskt band med fem upphöjda bind.

[ ATA: 48100 ] Pris: 300 SEK

TOLSTOY, Leo, Bilder ur ryska samhällslifvet (Två generationer / Polikaj / Fången i Kaukasus / Snöstorm). Stockholm 1887. 265 (1) s. Privat halvklotband. Några utgallringsstämplar samt exlibris äå insidan av främre pärmen.

[ ATA: 48101 ] Pris: 300 SEK

TOLSTOY, Leo, Furst Nechljudof. Översättning av Walborg Hedberg. Stockholm 1913. 158 (2) s. Förlagets konstläderband.

[ ATA: 48106 ] Pris: 100 SEK

TOMASCHEK, Wilhelm, Die Alten Thraker. Eine ethnologishe Untersuchung. II: Die Sprachreste. II. Häfte. Personen- und Ortsnamen. Wien 1894. 103 pp. Private half cloth. Prev. owner's bookplate; else in very good condition.

[ ATA: 30317 ] Pris: 750 SEK

TOMLINSON, John, Globalization and Culture. University of Chicago Press 1999. x,238pp. Soft covers.

[ ATA: 50850 ] Pris: 125 SEK

TOMPA, József, Kleine ungarische Grammatik. Akadémiai Kiadó, Budapest 1972. 247pp. Publisher´s cloth with dustjacket.

[ ATA: 55668 ] Pris: 100 SEK

TOMPKINS, J. M. S., The Popular Novel in England 1770-1800. London 1969. xiv, 388 (2) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49097 ] Pris: 100 SEK

TOMPKINS, Jane P. (ed.), Reader-Response Criticism: From Formalism to Post-Structuralism. Johns Hopkins University Press 1984. xxvi, 276 pp. Softcover. A few pages with pencil underlining; else in very good condition.

[ ATA: 42581 ] Pris: 125 SEK

TOMSON, Basil, Förbrytaren. En kriminalpsykologisk studie Stockholm 1926. 218 s. Häftad. Nött ryg.

[ ATA: 25185 ] Pris: 75 SEK

TOMSON, Ragnar, Lekmän, präster och prelater. Gummessons, Stockholm 1960. 330s. Häftad.

[ ATA: 9897 ] Pris: 125 SEK

TONG, Rosemarie, Feminist Thought: A Comprehensive Introduction. Routledge 1994. xi, 305 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 38932 ] Pris: 125 SEK

TONKIN, Archie (red.), Myntboken 1985. Linköping 1985. 256 s. Häftad.

[ ATA: 49702 ] Pris: 75 SEK

TOOMEY, Robert E., A World of Trouble. Ballantine 1973. 214 pp. Paperback.

[ ATA: 47519 ] Pris: 50 SEK

TOPELIUS, Christer (red.), Bättre bröd än fågelsång. En antologi. Stockholm 1969. 48 s. Ill. Förlagets pappband. (Piccolo).

[ ATA: 36791 ] Pris: 75 SEK

TOPELIUS, Christer (red), En bok om julen. 2 upplagan. Stockholm 1961. XVI,212s. + Planscher Brun smal fläck 6x1 cm på bakre eftersättsbladet och insidan av bakre pärmen.

[ ATA: 18678 ] Pris: 50 SEK

TOPELIUS, Christer, Det svenska hemmet. SKDB, Stockholm 1959. 286s.+planscher. Förlagsklotband med skyddsomslag.

[ ATA: 9749 ] Pris: 100 SEK

TOPITSCH, Ernst & Kurt Salamun, Ideologie. Herrschaft des Vor-Urteils. Langen Müller 1972. 142 pp. Soft cover.

[ ATA: 12692 ] Pris: 60 SEK

TOPITSCH, Ernst, Mythos Philosophie Politik. 2. Auflage. Rombach Hochschul Paperback 1969. 170,(2)pp. Soft covers.

[ ATA: 20814 ] Pris: 100 SEK

TOPITSCH, Ernst, Sozialphilosophie zwischen Ideologie und Wissenschaft. 2. Auflage. Luchterhand 1966. 363,(1)pp. Publishers cloth with dust-jacket. Soziologische Texte Band 10.

[ ATA: 20821 ] Pris: 100 SEK

TOPITSCH, Ernst, Sozialphilosophie zwischen Ideologie und Wissenschaft. Neuwied 1971. 363 pp. Softcover.

[ ATA: 35618 ] Pris: 75 SEK

TOPOR, Alain, Mentalvård i frihet. Stockholm 1985. 168 s. Häftad. Tippexad namnteckning å försättsblad.

[ ATA: 35802 ] Pris: 100 SEK

TOPSÖE, V. C. S., Från Amerika. Med 50 illustrationer och 1 karta. Stockholm 1874. 424 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning i blyerts,. Ryggen solblekt.

[ ATA: 26690 ] Pris: 300 SEK

TORÉN, Carl-Axel, SLÄKTEN TORÉN. Stockholm 1955. 69 s. Ill. Häftad. Geneologiska föreningens släktböcker 9.

[ ATA: 6118 ] Pris: 75 SEK

TORÈN, C.A., Predikningar. Samlade och utgivna af Oscar Quensel. Schultz, Uppsala 1905. 102s. Häftad.

[ ATA: 9200 ] Pris: 75 SEK

TORANSKA, Teresa, De ansvariga. Stockholm 1986. 410 s. Häftad.

[ ATA: 50484 ] Pris: 75 SEK

TORBACKE, Jarl, Försvaret främst. Tre studier till belysning av borggårdskrisens problematik. Akademsik avhandling. Stockholm 1983. 178 s. Häftad.

[ ATA: 40398 ] Pris: 90 SEK

TORBIÖRNSSON, Tore, Kritische bemerkungen zur slavischen laut- und akzentlehre. Uppsla 1914. (2),pp115-168. Original wrappers. Worn wrappers, lower wrapper with large (C.a 10 squarecentimeters) paper-loss.

¶ Sonderabdruck aus Le Monde Oriental, VIII.

[ ATA: 16277 ] Pris: 100 SEK

TORBIÖRNSSON, Tore, De litauiska akcentförskjutningarna och den litauiska verbalakcenten. Ur: Språkvetenskapliga Sällskapets i Uppsala Förhandlingar 1922-1924. (1)pp62-92,(2)pp. Printed original wrappers. Presentation copy:'Herr Professor Dr Wilhelm Oseen med tack för den matem. skriften'. Stamped on front cover.

[ ATA: 34290 ] Pris: 100 SEK

TOREKULL, Bertil, Lille hövdingen. Ett ömsint porträtt av Per Eckrberg vår förste politruk Stockholm 1993. 186 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12263 ] Pris: 75 SEK

TOREKULL, Bertil, Svenskan och hennes hövdingar. W&W 1994. 207,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Signerad av författaren. 2 centimeters reva i skyddsomslagets främre övre vänstra hörn.

[ ATA: 16768 ] Pris: 50 SEK

TORELL, Örjan, Litteraturen som karaktärsdanare. En presentation av sovjetisk litteraturpedagogik. Akademisk avhandling. Uppsala 1979. 195 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 13632 ] Pris: 75 SEK

TORELLO, Max, Nu ska vi trolla. Andra utökade upplagan. Stockholm 1973. 96 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 24293 ] Pris: 90 SEK

TORGNY, Ove, I Linnés spår genom Sverige. Bilda Förlag 2001. 264s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med en liten lagning i främre övre vänstra hörnet.

[ ATA: 53017 ] Pris: 75 SEK

TORHAMN, Urban, Vi kommer att träffas i morgon. Stockholm 1963. 91 s. Häftad.

¶ Med dedikation (tuschteckning och dikt som breder ut sig över insida av pärm och försättsblad).

[ ATA: 17896 ] Pris: 450 SEK

TORHAMN, Urban, Mr Heron efter detta. Stockholm 1960. 93 s. Häftad. Ouppsuren.

[ ATA: 21446 ] Pris: 40 SEK

TORHAMN, Urban, Mellan våra ansikten. Stockholm 1979. 202 s. Häftad. Något snedläst.

[ ATA: 21447 ] Pris: 50 SEK

TORHAMN, Urban, Resan till Ghanda. Stockholm 1969. 238 s. Häftad. Snedläst och nött.

¶ Lång flippad dedikation till Olle Adolphson som breder ut sig över omslagets insida och försättsblad.

[ ATA: 22432 ] Pris: 300 SEK

TORIN, Karl, De naturliga växtfamiljerna jemte växtgeografien i sammandrag utarbetade för elementar-undervisningen. Stockholm 1870. 71 (1) s. Ill. Förlagets klortryggsband.

[ ATA: 37383 ] Pris: 200 SEK

TORMALM, Ann-Mari, Spegelyta. Linköping 2003. 190 s. Häftad.

[ ATA: 38579 ] Pris: 75 SEK

TORNBERG, Ulrika, Vem var Helmut Giese? På spaning efter en far. Nya Doxa 2010. 204s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55074 ] Pris: 100 SEK

TORNBORG, Rita, Systrarna. Stockholm 1984. 290 (2) s. Pocket.

[ ATA: 39255 ] Pris: 50 SEK

TORNEBÄCK, Hans, Samlarbilar. Inköp Renovering Underhåll. Stockholm 1984. 215 (1) s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 39494 ] Pris: 150 SEK

TORREGO, Leonardo Gómez, Manual de español correcto I-II. 5-7 edición. Madrid 1996. 2 volumes. 358 + 462 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50420 ] Pris: 250 SEK

TORSSLOW, Stig, Dramatenaktörernas republik. Dramatiska teatern under associationstiden 1888-1907. Kungl. Dramatiska teatern 1975. 346s. illustrerad. Häftad. Blekt rygg.

[ ATA: 6309 ] Pris: 150 SEK

TORSSON, Björner, Youkali. Stockholm 1998. 71 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 22961 ] Pris: 75 SEK

TORSTENDAHL, Rolf (ed.), State Policy and Gender System in the Two German States and Sweden 1945-1989. Uppsala 1999. 239pp. Soft covers. Ex library copy. Stamped. Opuscula Historica Upsaliensia 22.

[ ATA: 20615 ] Pris: 75 SEK

TORSTENSON, Lars, Ditt och mitt livs novell. Illustartioner av Michael Salker. Malmö 1997. 141 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 38152 ] Pris: 75 SEK

TORUDD, Cecilia, Livet är ett helvete. Ordfront 2001. 176s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 17401 ] Pris: 90 SEK

TORUSDD, Cecilia (red.), Till alla mammor - 16 kända svenska kvinnor skriver om mammarollen. Stockholm 1997. 156 s. Ill. Förtlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 27413 ] Pris: 75 SEK

TORVALDS, Linus, Just for fun. Mannen bakom Linux. Alfabeta 2001. 261s. Förlagets dekorerade pappband. Recensionsstämpel på titelbladet. Några blad med veck ( s.k. hundöron).

[ ATA: 50869 ] Pris: 75 SEK

TORVALDS, Ole, Hemligt medansvar. Andra upplagan. Helsingfors 1945. 72 s. Häftad.

[ ATA: 39242 ] Pris: 40 SEK

TOSS, Margareta (red.), Bland tomtar och troll. Teckningar och omslag av Einar Norelius. Stockholm 1963. 128 s. Ill. Förlagets illustrerade halvklotband. Tillskrift å försättsblad; övrigt i gott skick.

¶ 56: årgången.

[ ATA: 27260 ] Pris: 125 SEK

TOTTEN, George O. / H. Eric Schockman (ed.), Community in Crisis: The Korean American Community After the Los Angeles Civil Unrest of April 1992. University of Southern California 1994. 302 pp. Ill. Softcover. Very good condition. Signed by G. O. Totten.

[ ATA: 31962 ] Pris: 250 SEK

TOTTER, Rolf, Helden am Steuer. Bärmeier und Nikel 1961. no pag. (ca 70 pp). Ill. Publisher's hardcover. Good condition.

[ ATA: 27378 ] Pris: 60 SEK

TOULMIN, Stephen, Vetenskapsteori. Bonniers 1964. 189s. Häftad.

[ ATA: 5362 ] Pris: 90 SEK

TOULMIN, Stephen, Einführung in die Philosophie der Wissenschaft. Göttingen 1969. 182 pp. Softcover.

[ ATA: 24848 ] Pris: 90 SEK

TOULMIN, Stephen, Knowing and Acting: An Invitation to Philosophy. New York 1976. viii, 310 pp. Softcover. Signature.

[ ATA: 48817 ] Pris: 125 SEK

TOURBIER, Richard, Das Adverb als attributives Adjektiv in Neuenglischen. Dissertation. Leipzig 1928. 80 pp. Original wrappers. Slightly worn. A little soiled. Prof. Nils Thun's signature to front page.

¶ Inaugural-Dissertation Friedrich-Wilhelms-Universität zu Berlin. Referenten: Prof. Dr. Alois Brandl und Prof. Dr. Wilhelm Dibelius.

[ ATA: 36319 ] Pris: 400 SEK

TOURNIER, Michel, Den röda dvärgen och andra berättelser. Stockholm 1980. 235 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 29914 ] Pris: 75 SEK

TOURNIER, Michel, Meteorerna. Stockholm 2008 478 (2) s. Häftad med skyddsomslag. Gott skick. (Modernista En modern klassiker 5)

[ ATA: 44960 ] Pris: 125 SEK

TOURNIER, Michel, Gulddroppen. Bonniers 1987. 224s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 54944 ] Pris: 75 SEK

TOURNIER, Paul, Våra roller och vi själva. SKDB, 1957. 263 s.

[ ATA: 7035 ] Pris: 75 SEK

TOURNOY, Gilbert / Godelieve Tournoy-Thoen, Giovanni Gigili and the Renaissance of the Classical Epithalamium in England. Leuven University Press 2000. pp. 133-193. Original wrappers.

¶ Excerpt from Myricae: Essays on Neo-Latin LIterature in Memory of Jozef Ijsewijn.

[ ATA: 32833 ] Pris: 75 SEK

TOURNOY, Gilbert, Bibliography of Jozef Ijsewijn 1956-2000. Leuven University Press 2000. pp. 9-114. Original wrappers.

¶ Excerpt from Myricae: Essays on Neo-Latin LIterature in Memory of Jozef Ijsewijn.

[ ATA: 32832 ] Pris: 75 SEK

TOWERS, Harry Alan / Leslie Mitchell, The March of the Movies. London [1947] 88 pp. + plates. Publisher's cloth. Discouloring from sun on spine and boards.

[ ATA: 32652 ] Pris: 100 SEK

TOYE, Hugh, Laos: Buffer State or Battleground. Oxford University Press 1968. xviiii, 246 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. One stamp to title page. Dj worn to margins.

[ ATA: 50175 ] Pris: 100 SEK

TOYNBEE, Arnold J. & Daisaku Ikeda, Choose Life. A Dialogue. London, Oxford University Press, 1976. 348 pp. Hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 672 ] Pris: 100 SEK

TOYNBEE, Arnold J., Kulturernas historia. Stockholm 1950. (8) 678 s. + planscher. Förlagets halvfranska band. Ryggen nött.

[ ATA: 12820 ] Pris: 150 SEK

TOYNBEE, Arnold J., Kulturernas historia. Stockhom 1950. 678 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 43187 ] Pris: 100 SEK

TOYNBEE, Polly, Hard Work: Life In Low-Pay Britain. London 2003. 242 (4) pp. Paperback. Excellent condition.

[ ATA: 37688 ] Pris: 75 SEK

TOYODA, Takeshi, A History of Pre-Meiji Commerce In Japan. Tokyo 1969. 106 (2) pp. + 20 plates and 1 fold out map. Softcover. Exlibrary with three stamps.

[ ATA: 48345 ] Pris: 100 SEK

TRÄGER, Claus / Frauke Schaefer (ed.), Die französische Revolution im Spiegel der deutschen Literatur. Leipzig 1975. 1134 (2) pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 49560 ] Pris: 75 SEK

TRÄGER, Claus, Studien zur Erbetheorie und Erbeaneignung. Leipzig 1981. 377 pp. Paperback.

[ ATA: 18949 ] Pris: 60 SEK

TRÄGER, Claus, Studien zur Realismustheorie und Methodologie der Literaturwissenschaft. Leipzig 1972. 473 (7) pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 49559 ] Pris: 50 SEK

TRÄSKMAN, Sune, Fjäderfäskötsel. 2 upplagan. LT:s 1949. 142s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband.

[ ATA: 50216 ] Pris: 100 SEK

TRACHSLER, Beat, Der Basler Zeichner Emanuel Büchel. Basel 1973. 88 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 25152 ] Pris: 90 SEK

TRACHTENBERG, Marvin/ Isabelle HYMAN, Architecture from prehistory to post-modernism / The western tradition. Abrams 1986. 606pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover.

[ ATA: 53575 ] Pris: 300 SEK

TRACY, P. J., Levande byte. Malmö 2006. 352 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 37747 ] Pris: 125 SEK

TRACY, P.J., Dött lopp. Bra Böcker 2007. 318s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet.

[ ATA: 44365 ] Pris: 90 SEK

TRAEGER, Jörg (Ed.), Kunst in Hauptwerken. on der Akropolis zu Goya. Regensburg 1988. 311 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 20318 ] Pris: 75 SEK

TRAIN, John, The Moneymasters. Harper & Row 1987. xxviii,304pp. Paperback. A few ink-underlinings pp 8-19.

[ ATA: 10860 ] Pris: 90 SEK

TRAKL, Georg, Helian och andra dikter. Stockholm 1956. 75s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 5491 ] Pris: 60 SEK

TRAKL, Georg, Gesang des Abgeschiedenen. Gedichte. 27-36 tausend. Wiesbaden 1955. 63 (3) pp. Publisher's hardcover. Last pages with a few preassure marks. (Insel-Bücherei Nr. 436).

[ ATA: 47028 ] Pris: 100 SEK

TRAMPE, Peter af / Åke Viberg, Allmän språkteori och grammatik. En introduktion. Lund 1972. 366 (2) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 1139 ] Pris: 100 SEK

TRANÖY, Knut Erik, Filosofi og vitenskap i middelalderen. Universitetsforlaget 1983. 129 s. Häftad.

[ ATA: 9014 ] Pris: 100 SEK

TRANÖY, Knut Erik, Wholes and Structures: An Attempt at a Philosophical Study. Copenhagen 1959. 42 pp. Softcover. Prof. Stig Kanger's copy. Exlibrary with stamps.

[ ATA: 18752 ] Pris: 100 SEK

TRANÖY. Knut Erik, Vitenskapen - samfunnsmakt og livsform. 2. opplag. Universitetsforlaget 1988. 236s. Häftad. Dedikation, en del understrykningar i rött och blyerts.

[ ATA: 55017 ] Pris: 200 SEK

TRANKELL, Arne, Reliability of Evidence: Methods for Analyzing and Assrssing Witness Statements. Stockholm 1972. 165 (3) pp. Publisher's hardcover. Signature on front leaf. Underlining with black ink; else in good condition.

[ ATA: 49524 ] Pris: 500 SEK

TRANSTRÖMER, Thomas, 17 dikter. Stockholm, Bonniers, 1954. Originalupplaga. 56 s. Häftad. Obetydligt solkat omslag

¶ .

[ ATA: 261 ] Pris: 1700 SEK

TRANSTRÖMER, Thomas, Hemligheter på vägen. Stockholm, Bonniers, 1958. 48 s. Häftad. Ouppskuren. Smutstitelblade något mörknat av tidningsurklipp.

[ ATA: 262 ] Pris: 600 SEK

TRANSTRÖMER, Thomas, Mörkerseende. Andra upplagan. Sjunde tusendet. Författarförlaget 1970. 48 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 14474 ] Pris: 150 SEK

TRÜMPY, Hans (ed.), Kontinuität Diskontinuität in den Geisteswissenschaften. Darmstadt 1973. 242 pp. Softbound. In good condition.

[ ATA: 37877 ] Pris: 75 SEK

TRAPP, J. B. (ed.), Medieval English Literature Oxford University Press 1973. xi, 532 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 49034 ] Pris: 75 SEK

TRAUTMANN, Reinhold, Altrussisches Lesebuch. Teil I: 11.-14. Jahrhundert. Leipzig, Otto Harrassowitz 1949. (4), 152 pp. Original wrappers. (Slavistische Studienbücherei Heft 3).

[ ATA: 15980 ] Pris: 125 SEK

TRAUTZ, Max / Oskar Emert, Die Abweichungen vom Dalton´schen Teildruckgesetz. Reprint from Zeitschrift für anorganische und allgemeine Chemie Band 150, Heft 4. Leipzig, Leopold Voss 1926. pp277-303,(1)pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover.

[ ATA: 34293 ] Pris: 300 SEK

TRAUTZ, Max, Berichtigung zu der Abhandlung der Herren Franz Fischer und Walter Krönig: Über die Vorgänge bei der Entladung der Knallgaskette. Reprint from Zeitschrift für anorganische und allgemeine Chemie Band 137, 1924. Leipzig, Leopold Voss. pp79-80. Printed original wrappers. Stamped on front cover.

[ ATA: 34289 ] Pris: 150 SEK

TRAUTZ, Max, GEISSLER, Friedrich, Neue Messungen des Chlorzerfalls in Atome. Reprint from Zeitschrift für anorganische und allgemeine Chemie Band 140, Heft 1 u. 2. Leipzig, Leopold Voss 1924. (1)pp.116-148. Printed original wrappers. Stamped on front cover. Folding marks.

[ ATA: 34292 ] Pris: 300 SEK

TRAUTZ, Max, GERWIG, Wilhelm, Die Geschwindigkeit der reaktion 2 NO + CL2 - 2 NOCl im Kondensat. Reprint from Zeitschrift für anorganische und allgemeine Chemie Band 146, Heft 1 u. 2. Leipzig, Leopold Voss 1925. 41,(1)pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover. Folding marks.

[ ATA: 34291 ] Pris: 300 SEK

TRAVEN, B., De hängdas revolution. Malmö 1971. 380 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 20100 ] Pris: 40 SEK

TRAVEN, B., Diktatur. Stockholm 1956. 318 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38622 ] Pris: 60 SEK

TRAVEN, B., Sierra Madres skatt. Stockholm 1968. 218 s. Pocket.

[ ATA: 45924 ] Pris: 60 SEK

TRAVER, Robert, Mordets anatomi. Stockholm 1959. 347 s. Förlagets dekorerade klotband. Något nött. Ryggens fot med liten skada.

[ ATA: 33391 ] Pris: 90 SEK

TRAVIS, Charles, Unshadowed Thought: Representation in Thought and Language. Harvard University Press 2000. xiv, 263 (1) pp. Publisher's cloth with dj. Excellent condition.

[ ATA: 41716 ] Pris: 350 SEK

TRAVIS, Gretchen, 2 Spruce Lane. Ballantine 1976. 216 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47521 ] Pris: 50 SEK

TRAVISS, Karen, Ally. HarperCollins 2007. 388 pp. Paperback.

[ ATA: 50248 ] Pris: 50 SEK

TRAXLER, Patricia, Blod. Stockholm 2003. 414 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel.

[ ATA: 38448 ] Pris: 75 SEK

TRENTER, Laura, Julian och Jim. Stockholm 2002. 156 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 26131 ] Pris: 75 SEK

TRENTER, Stieg, Färjkarlen. Stockholm 1961. Originalutgåvan. 218 s. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag. Litet överstruket namn på försättsbladet

[ ATA: 24530 ] Pris: 75 SEK

TRENTER, Stieg, Skuggan. Stockhom 1968. 189 s. Förlagets spindeldekorerade pappband.

[ ATA: 31574 ] Pris: 50 SEK

TRENTER, Stieg, Roparen. 26. - 33. tusendet. Bonniers 1954. 328s. Häftad. Något nött, ett blad med 2 veck. Namnteckning på smutstitelbladet.

[ ATA: 35717 ] Pris: 100 SEK

TRENTER, Stieg, Eld i håg. 15-19 tusendet. Bonniers 1949. 290,(2)s. Häftad. Nött, namn och datum på smutstitelbladet.

[ ATA: 36810 ] Pris: 600 SEK

TRENTER, Stieg, Roparen. Bonniers 1954. 326,(2)s. Häftad. Namn och år på smutstitelbladet.

[ ATA: 36811 ] Pris: 150 SEK

TRENTER, Stieg, Sjöjungfrun. Stockholm 1966. 213 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Snedläst. Skyddsomslaget nött.

[ ATA: 36823 ] Pris: 90 SEK

TRENTER, Stieg, Roparen. Stockholm 1954. 325 (3) s. Häftad. Tidigare ägares namntstämpel å försättsblad. Något nött.

[ ATA: 36827 ] Pris: 125 SEK

TRENTER, Stieg, Tragiskt telegram. Femte tusendet. Stockholm 1947. 316 (4) s. Häftad. Nött. Spår efter tejpklister å främre omslag. Ryggen nött. Namnteckning å försättsblad.

[ ATA: 36837 ] Pris: 750 SEK

TRENTER, Stig, Tragiskt telegram. Femte tusendet. Stockholm 1947. 316 (4) s. Häftad. Hårt nött. Namnteckning å försättsbladet. Främre omslagets vänstar marginal med spår efter tejplagning (så även inre fals).

[ ATA: 47913 ] Pris: 750 SEK

TRENTER, Ulla, Påfågeln. Stockholm 1969. 194 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 33437 ] Pris: 75 SEK

TRENTER, Ulla, Gästen. Stockholm 1971. 202 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33438 ] Pris: 75 SEK

TRENTER, Ulla, Odjuret. Stockholm 1970. 198 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33439 ] Pris: 75 SEK

TRENTER, Ulla, Påfågeln. Stockholm 1969. 194 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 33440 ] Pris: 75 SEK

TRENTER, Ulla/ KARLSSON, Harry, Mariefred. Staden Slottet Omgivningarna. Trevi 1979. 144s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54946 ] Pris: 75 SEK

TRETHOWAN, Dom Illtyd, Absolute value. A Study in Christian Theism. Allen & Unwin 1970. 255s. Publishers cloth with dust-jacket. Muirhead Library of Philosophy.

[ ATA: 3168 ] Pris: 125 SEK

TRETTONDAL, Edvin, David Otto Francke. . Göteborg 1976. 95s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 16170 ] Pris: 75 SEK

TREVANIAN, Uppdrag Eiger. Bra Böcker 1974. 258,(2)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 28215 ] Pris: 75 SEK

TREVOR, Elleston, The Shoot. NEL 1968. 160 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47729 ] Pris: 50 SEK

TREVOR, William, The old Boys. Penguin Books 1980. 189 pp. Paperback.

[ ATA: 24210 ] Pris: 60 SEK

TREXLER, Richard C., (Ed.), Persons in Groups: Social Behavior as Identity Formation in Medieval and Renaissance Europe. New York 1985. 268 pp. Ill. Publisher's red cloth. Some underlining. Medieval & Renaissance Texts & Studies Vol 36.

[ ATA: 14766 ] Pris: 150 SEK

TRIBLE, Phyllis, God and the Rhetoric of Sexuality. Fortress Press 1995. 206 pp. paperback.

[ ATA: 16857 ] Pris: 150 SEK

TRIEWALD, Mårten, Kort beskrivning om Eld- och Luftmaskin vid Dannemora gruvor. Faksimil. Ingenjörsförlaget 1985. 10,(8),107s. + utvikbar karta i ficka på bakre pärmen. Förlagets pappband. Tillskrift över hela försättsbladet.

[ ATA: 54225 ] Pris: 90 SEK

TRIGG, George L., Lndmark Experiments in Twentieth Century Physics. New York 1975. X, 310 pp. Publisher's hardcover. Ex library copy with stamps.

[ ATA: 44863 ] Pris: 75 SEK

TRILLHAAS, Wolfgang, Die innere Welt. Religionspsychologie. 2 umgearbeitete Auflage. München 1953. 220 pp. Soft cover. One corner bumped.

[ ATA: 12996 ] Pris: 125 SEK

TRILLITZSCH, Winfried (ed.), Der deutsche Renaissance-Humanismus. Leipzig 1981. 660 pp. Publiser's hardcover with dj.

[ ATA: 19066 ] Pris: 75 SEK

TRIMBLE, Louis, The Bodelan Way. Daw 1974. 160 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47540 ] Pris: 50 SEK

TRIMBLE, Louis, The City Machine. Daw 1972. 144 pp. Paperback.

[ ATA: 47541 ] Pris: 50 SEK

TRITTON, A. S., Teach Yourself Arabic. London 1962. 296 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 30321 ] Pris: 100 SEK

TRITTON, A. S., Teach Yourself Arabic. London 1962. 296 pp. Publisher's hardcover with dj. Prev. owner's bookplate on inside of front board.

[ ATA: 45367 ] Pris: 100 SEK

TROEDSSON, Gustaf. On the Höganäs sries of Sweden (Rhaeto-lias). With 24 plates. Gleerup. Lund 1951. 269,(1)pp. + 24 plates.

[ ATA: 44017 ] Pris: 200 SEK

TROELS-LUND, T F., Att dö i Norden. Föreställningar om livets slut på 1500-talet. Stockholm 1984. 311 s. Ill. Förlagets pappband. Något snedläst.

[ ATA: 4599 ] Pris: 100 SEK

TROFAST, jan (red.), Brevväxlingen mellan Jön Jacob Berzelius och Carl Palmstedt. Del 1-2. Lund 1979-1981. 322+497 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Del 3 saknas.

[ ATA: 22782 ] Pris: 150 SEK

TROFAST, Jan (red.), Brevväxlingen melan Jöns Jacob Berzelius och Carl Palmstedt Del 1-3. Stockholm 1979-1983. 3 volymer. 319 (5) + 497 + 496 s. Förlagets klotband med skyddsomlag.

[ ATA: 33911 ] Pris: 300 SEK

TROFAST, Jan, Excellensen och Berzelius. En skildring med inledning och noter av Jan Trofast. Atlantis, Stockholm 1988. 222s+planscher. Förlagsinbunden.

[ ATA: 8392 ] Pris: 75 SEK

TROFAST, Jan, Jac. Berzelius i de kungliga kretsarna. Lund 1990. 120s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51870 ] Pris: 70 SEK

TROLLE-BONDE, G., Guld luttrat i eld. 1946. 3 blad+249blad. Kvarto. Klotband.

¶ Stencilerad. Text på endast en sida.

[ ATA: 5799 ] Pris: 600 SEK

TROLLE, Elsa af, Tio år på torpet. W&W, Stockholm 1949. 211s. Illustrerad. Häftad. Vertikalt veck på främre omslaget.

[ ATA: 50232 ] Pris: 75 SEK

TROLLOPE, Joanna, Britannia's Daughters: Women of the British Empire. London 1994. 224 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 13559 ] Pris: 70 SEK

TROSELL, Aino, Tvångströjan. Stockholm 2004. 286 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 26752 ] Pris: 100 SEK

TROST, Heinrich (ed.), Die bau- und Kunstdenkmale in der DDR: Bezirk Frankfurt/Oder. Berlin 1980. 320 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 21048 ] Pris: 100 SEK

TROTZIG, Birgitta, Sjukdomen. 5-6 tusendet. Bonniers 1973. 246s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.

[ ATA: 7426 ] Pris: 75 SEK

TROTZIG, Birgitta, Sveket. En berättelse. 4-5 tusendet. Stockholm 1966. 154 s. Häftad. Exlibris å försättsblad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 7433 ] Pris: 75 SEK

TROTZIG, Birgitta, Levande och de döda. Stockholm 1964. 223 s. Häftad. Exlibris å insida av omslag.

[ ATA: 12955 ] Pris: 75 SEK

TROTZIG, Birgitta, Ordgränser. Stockholm 1968. 64 s. Häftad. Exlibris å insida av omslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 12956 ] Pris: 90 SEK

TROTZIG, Birgitta, Berättelser. Originalupplaga. Stockholm 1977. 166 s. Häftad. Litet exlibris å försättsbladet.

[ ATA: 12958 ] Pris: 60 SEK

TROTZIG, Dag, Slagan och andra tröskredskap. En etnologisk undersökning med utgångspunkt från svenskt material. Stockholm 1943. 207s. + utvikbar plansch. Kvarto. Illustrerad. Häftad Hårt nött och litet tejpat omslag.

[ ATA: 53894 ] Pris: 100 SEK

TROTZIG, Karl, Hedemora stads historia. Hedemora 1943. XII,646,(2)s + planscher och en utvikbar vy. Förlagets blå halvfranska band med fem upphöjda bind. Försätts- och smutstitelbladet med veck.

¶ Bibliofilupplaga. Nummer 172 av 200 exemplar

[ ATA: 12129 ] Pris: 450 SEK

TROTZIG, Karl, Dalarna. Femte upplagan. Stockholm 1922. 251 (10) s. + karta. Förlagets röda klotband. (Svenska Turistföreningens Resehandböcker XII).

[ ATA: 33918 ] Pris: 90 SEK

TROTZKI, Leo, Tagebuch im Exil. Dtv Dokumente 1962. 193,(7)pp. Paperback.

[ ATA: 21708 ] Pris: 50 SEK

TROUBETZKOY, N. S., Principles de Phonologie. Paris 1957. xxxiv, 396 pp. Original wrappers. Spine mended with tape, text with some pencil notes.

[ ATA: 32401 ] Pris: 75 SEK

TROY HOLMGREN, Maria, In the First Person and in the House: The House Chronotope in Four Works by American Women Writers. Diss. Uppsala 1999. 235 pp. Studia Anglistica Upsaliensia 108.

[ ATA: 4863 ] Pris: 100 SEK

TROY, Simon, Släkting ur leken. Stockholm 1963. 216 s. Häftad. Snedläst. Nött.

[ ATA: 33435 ] Pris: 75 SEK

TROYAT, Henri, Peter den Store. Stockholm 1981. 325 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11606 ] Pris: 75 SEK

TROYAT, Henri, Rasputin. Stockholm 1998.. 208s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 36227 ] Pris: 75 SEK

TRUBO, Richard, Sova gott. Om sömn och sömnstörningar. Förord av David H. Ingvar. Forum 1980. 191s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 6324 ] Pris: 100 SEK

TRUNGPA, Chögyam, Cutting Through Spiritual Materialism. Shambhala 1973. (4),250pp. Softcover. Name on small title. Worn. Heavily underlined with ink and pencil.

[ ATA: 52895 ] Pris: 75 SEK

TRUSTED, Jennifer, An Introduction to the Philosophy of Knowledge. London 1981. xii, 271 (1) pp. Softcover.

[ ATA: 41693 ] Pris: 125 SEK

TRYGGER, Ernst, Några ord om Uppsala universitets ekonomi. Uppsala 1902. 32 s. Häftad.

[ ATA: 49265 ] Pris: 80 SEK

TRYGGVASON, Tómas, On the Stratigraphy of the Sog Valley in SW Iceland. Reykjavík 1955. 38pp + plates. Original wrappers. Ex library copy, stamped on upper cover. Acta naturalia Islandica vol. 1. - No. 10.

[ ATA: 12732 ] Pris: 100 SEK

TRYPUCKO, Jozef (ed.), Studia Slavica Gunnaro Gunnarsson Sexagenario Dedicata. Uppsala 1960. 196 (4) pp. + 1 illustration. Original wrappers. (Studia Slavica Upsaliensia 1).

¶ Contributions by Astrid Baecklund, Carin Davidsson, Zbigniew Folejewski, Gunnar Jacobsson, Lennart Kjellberg, N.P. Nikolaev, Nils Åke Nilsson, Karin pontoppidan-Sjövall, Allan Ringheim, Jurij Semjonow, Lennart Stenborg, Jósef Trypucko, Emil Walter.

[ ATA: 6732 ] Pris: 100 SEK

TRYPUCKO, Jozef (ed.), Studia Slavica Gunnaro Gunnarsson Sexagenario Dedicata. Uppsala 1960. 196 (2) pp. Original wrappers. Ex library with two stamps; in good condition. (Studia Slavica Upsaliensia 1).

¶ Contributions by Astrid Baecklund, Carin Davidsson, Zbigniew Folejewski, Gunnar Jacobsson, Lennart Kjellberg, N.P. Nikolaev, Nils Åke Nilsson, Karin pontoppidan-Sjövall, Allan Ringheim, Jurij Semjonow, Lennart Stenborg, Jósef Trypucko, Emil Walter.

[ ATA: 39887 ] Pris: 75 SEK

TSCHIRIKOFF, Jevgenij, Humoresker. Stockholm 1906. 201 (3) s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 48094 ] Pris: 250 SEK

TSCHISCHWITZ, Erich von, Antwerpen 1914. Oldenburg 1921. 108 pp. Ill. + fold outs in pocket. Original wrappers. Schlachten des Weltkrieges 1914-1918. Heft 1.

[ ATA: 31388 ] Pris: 100 SEK

TSCHOPP, Silvia Serena, Heilsgeschichte Deutungsmuster in der Publizistik der Dreissigjährigen Kreiges. Peter Lang 1991. 393 pp. Ill. Softcover. Fine condition.

[ ATA: 24178 ] Pris: 300 SEK

TSU-YII, Hwang, Det blommande granatäppelträdet. Stockholm 1948. 254 s. Privat linneband med båda omslagen medbundna. Med dedikation.

[ ATA: 34892 ] Pris: 200 SEK

TSUCHIYA, Takao, An Economic History of Japan. Translation by Michitaro Shidehara, revised by Neil Skene Smith. Edited with an Introduction and Notes by Kurt Singer. Porcupine Press 1977. xviii, 269 (3) pp. + 40 plates. Publisher's cloth. Ex library copy with two stamps. In good condition.

[ ATA: 47015 ] Pris: 200 SEK

TSUNOYAMA, Sakae, A Concise Economic History of Modern Japan. Vora Publ. 1965. viii, 132 pp. Publisher's cloth with dj. Ex. library copy with two stamps. Dj thorn to edges.

[ ATA: 47065 ] Pris: 125 SEK

TSURUMI, Yoshi, The Japanese Are Coming: A Mutual Interaction of Firms and Politics. Cambridge 1976. 336 pp. Publisher's hardcover. Stamps. In good condition.

[ ATA: 50432 ] Pris: 100 SEK

TUBB, E. C., Vinadrnas planet. Stockholm 1970. 159 s. Pocket. Lindqvist Science Fiction 16.

[ ATA: 19135 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., Jack of Swords. Arrow 1979. 154 pp. Paperback. Slightly worn.

[ ATA: 47248 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., Veruchia. Arrow 1973. 192 pp. Paperback. Slightly worn.

[ ATA: 47249 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., Derai. Arrow 1973. 192 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47250 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., The Terra Data. Dumarest of Terra #22. Daw 1980. 172 (4) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47251 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., Eye of the Zodiac. Daw 1975. 176 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47252 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., Heave of Darkness. Dumarest of Terra #16. Daw 1977. 173 (4) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47253 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., Spectrum of A Forgotten Sun. Daw 1976. 160 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47254 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., Jack of Swords. Daw 1976. 154 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47255 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., Jondelle. Daw 1973. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47292 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., The Terra Data: Dumarest of Terra #22. Daw 1980. 172 (4) pp. Paperback. Prev. owner's stamp. Somewhat worn.

[ ATA: 47296 ] Pris: 50 SEK

TUBB, E. C., The Winds of Gath. Arrow 1976. 192 pp. Paperback. Signature. Somewhat worn.

[ ATA: 47745 ] Pris: 50 SEK

TUBIELEWICZ MATTSSON, Dorota, Polska socrealistyczna krytyka literacka jako narzedzie wladzy. Uppsala 1997. 202 pp. Original wrappers. Very good condition.

¶ With an English Summary: Socialist Realist literary criticism in Poland as a tool of power.

[ ATA: 35126 ] Pris: 125 SEK

TUCCI, Giuseppe, The Religions of Tibet. London 1980. xii, (4), 340 pp. Publisher's hardcover with dj. Signature on front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 29900 ] Pris: 250 SEK

TUCCI, Giuseppe, The Religions of Tibet. Translated From the Germabn and Italian by Geoffrey Samuel. University of California Press 1980. xii, (4), 340 pp. Publisher's cloth with dj. Prev. owner's bookplate on inside of front board; else in good condition.

[ ATA: 44599 ] Pris: 250 SEK

TUCCI, Guiseppe, Deb t'er dmar po gsar ma. Tibetan Chronicles by bSod nams grags pa Vol. I.: Tibetan Text, Emendations to the Text, English Translation and an Appendix containing two Minor Chronicles. Roma 1971. xiv, 245 (1) pp. Plates. Private cloth volume bound with original front wrapper. Signtaure on front fly leaf. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition. (Serie Orientale Roma XXIV).

[ ATA: 43834 ] Pris: 750 SEK

TUCHMAN, Barbara, In Geschichte Denken. Essays. Düsseldorff 1982. 351 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 24699 ] Pris: 100 SEK

TUCHMAN, Barbara, W., Det stolta tornet. Världen före första världskriget: 1890-1914. Stockholm 1966. 483s. Illustrerad. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.

[ ATA: 7468 ] Pris: 100 SEK

TUCHOLSKY, Kurt, Tyskland - vårt Tyskland. Stockholm 1977. 340 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20133 ] Pris: 60 SEK

TUCKER, Wilson, Spion från framtiden. Wennerbergs 1959. 143s. Pocket. Rymdböckerna 18.

[ ATA: 5539 ] Pris: 75 SEK

TUCKER, Wilson, Tidsjakten. Falun 1984. 156 s. Originalpocket. NOVA POCKET 15.

[ ATA: 13850 ] Pris: 50 SEK

TUCKER, Wilson, The year of the quiet sun. Arrow 1972. 192pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 43248 ] Pris: 50 SEK

TUCKER, Wilson, The time masters. Signet 1954. 128 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 43249 ] Pris: 50 SEK

TUCKER, Wilson, The Lincoln Hunters. ACE 1958. 192pp. Paperback.

[ ATA: 43250 ] Pris: 50 SEK

TUCKER, Wilson, The Time Masters. Signet 1954. 128 pp. Paperback.

[ ATA: 47113 ] Pris: 50 SEK

TUCKER, Wilson, The Lincoln Hunters. Coronet 1979. 190 (2) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47117 ] Pris: 50 SEK

TUDERUS, Victor, Militär och målare. En skildring från rysk-turkiska kriget 1877-1878. Utgiven av Eva Gädda. Svenska Litteratursällskapet i Finland, Helsingfors 2009. 376s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51644 ] Pris: 250 SEK

TUDOR-SANDAHL, Patricia, Den tredje åldern Fjärdee tryckningen. Stockholm 2000. 178s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 8957 ] Pris: 70 SEK

TUDOR-SANDAHL, Patricia, Tid att vara ensam. Stockholm 2002. 222 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 32189 ] Pris: 75 SEK

TULEJA, tad, Etik i affärslivet. Stockholm 1988. 284 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 36214 ] Pris: 100 SEK

TULKU, Tarthang, Knowledge of freedom. Dharma publishing, Berkeley 1984. (v-xxiii), 380pp. Soft covers. Somewhat worn.

[ ATA: 15782 ] Pris: 100 SEK

TULKU, Tarthang, Skillfull Means. Berkeley 1978. 136 (4) pp. Softcover. Pencil underlining.

[ ATA: 42619 ] Pris: 75 SEK

TULKU, Tarthang, Knowledge of Freedom: Time To Change. Berkeley 1984. xxiii, 380 (6) pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 42925 ] Pris: 150 SEK

TULKU, Tarthang, Dimensions of Thought: Current Explorations in Time, Space and Knowledgge Vol II. Berkeley 1980. 312 pp. Softcover. Worn wrappers.

[ ATA: 42963 ] Pris: 125 SEK

TULKU, Tarthang, Knowledge of Time and Space. Berkeley 1990. xxii, 518 pp. Softcover. Worn wrappers. Some pencil notes.

[ ATA: 42964 ] Pris: 100 SEK

TULKU, Tarthang, Skillful Means: Wake Up! Mastering Successful Work. Dharma Publishing 1994. xviii,269pp. Softcover.

[ ATA: 53147 ] Pris: 75 SEK

TULLANDER, Boris, De ekonomiska idéernas utveckling. Med särsild hänsyn till värdeteorien. Akademisk avhandling. Uppsala 1956. 251 s. Häftad.

[ ATA: 20219 ] Pris: 100 SEK

TULLBERG, Hasse W., Hasse W. Tullbergs Stockholms-Album. Mindre upplagan med 72 bilder. Stockholm 1902. 23 (3) s. Ill. Häftad. Tväroktav. Något nött.

[ ATA: 39809 ] Pris: 150 SEK

TULLBERG, Otto Fredrik, På biblioteket - där har jag min största förnöjelse. En svensk orientalists brev till sin hustru från lärdomscentra i Europa under 1800-talets förra hälft. Ett urval med inledning och kommentarer utgivna av Karin Beskow Tainsh. Almqvist & Wiksell 1972. 261s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 46171 ] Pris: 50 SEK

TULLGREN, Alb., Våra insekter såsom sjukdomsspridare. Stockholm 1918. 32s. Illustrerad. Häfte. Något nött.

[ ATA: 10933 ] Pris: 70 SEK

TULLGREN, Alb., Våra insekter såsom sjukdomsspridare. På uppdrag av kungl. medicinalstyrelsen. Stockholm 1918. 31 s. Ill. Häftad. Med ett par veck.

[ ATA: 27649 ] Pris: 50 SEK

TUNANDER, Britt / Ingemar Tunander, Köpa möbler på auktion. Västerås 1960. 116 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 34771 ] Pris: 50 SEK

TUNANDER, Britt / Ingemar Tunander, Oskariana. Möbler, husgeråd och prydnadsting från Oscar II:s tid. Västerås 1971. 120 s. Ill. Häftad. Ryggens huvud litet kantstött.

[ ATA: 49905 ] Pris: 60 SEK

TUNANDER, Ingemar, Skånska bilder. Stockholm 1977. 222 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 42988 ] Pris: 75 SEK

TUNANDER, Ingemar, WALLIN, Sigurd (red), Anders Tidströms resa genom Dalarna 1754 med utförlig kommentar. Falun 1954. 171s. Illustrerad. Häftad. Ingår även i Dalarnas Hembygdsbok 1955.

[ ATA: 46159 ] Pris: 100 SEK

TUNBERG, Sven, Rod och roslag i det gamla sveariket. Gebers 1947. 54s. Illustrerad. Häftad. Det levande förflutna. Svenska historiska föreningens folkskrifter 11.

[ ATA: 15912 ] Pris: 50 SEK

TUNBERG, Sven, Stockholms högskolas historiam före 1950. Stockholm 1957. VIII, 308 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 49309 ] Pris: 75 SEK

TUNBERG, Sven, PALMSTIERNA, Carl-Fredrik, MUNTHE, Arne, FORSSELL, Arne, GIHL, Torsten, WOLLIN, Nils G., Den svenska utrikesförvaltningens historia. Uppsala 1935. VIII,548s. + planscher. Kvarto. Illustrerad. häftad. Namnt Sven Rydeberg. Några blyertsanmärkningar.

[ ATA: 44040 ] Pris: 200 SEK

TUNBERGER, Pernilla, Pernilla om vin. Stockholm 1970. 128 s. Ill. Pocket. Gott skick.

[ ATA: 25378 ] Pris: 35 SEK

TUNBERGER, Pernilla, Pernillas kokbok. Tredje omarbetade upplagan. Bonniers folkbibliotek 1966. 216s. + färgplanscher. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 55238 ] Pris: 75 SEK

TUNBLAD, Tor, Att bekämpa i trädgård. Riksförbundet svensk trädgård 1966. 66 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 45146 ] Pris: 100 SEK

TUNING, William, Tornado Alley. Ace 1978. 252 pp. Paperback.

[ ATA: 47256 ] Pris: 50 SEK

TUNSTRÖM, Göran, Skimmer. Stockholm 1996. 242s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 9932 ] Pris: 75 SEK

TURÈLL, Dan, Mord i mörker. Stockholm 1990. 256 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 27842 ] Pris: 50 SEK

TURÈLL, Dan, Mord på Måndag. Stockholm 1989. 238 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 48466 ] Pris: 60 SEK

TURESSON, Gunnar, Folkliga kristna sångtraditioner. LTs 1980. 176s. Förlagets dekorerade pappband. Exlibris Värmländska kulturtraditioner IX.

[ ATA: 50988 ] Pris: 75 SEK

TURGENEV, Ivan, Turgenev's Literary Reminiscences and Autobiographical Fragments. Translated by David Magarshack. With an Essay by Edmund Wilson. London 1984. 272 pp. Softcover. A few pages in the beginning with pencil underlining.

[ ATA: 42462 ] Pris: 75 SEK

TURI, Johan, Mui´talus sámid birra. Kungl. skolöverstyrelsen 1965. XVI,125,(3)s. Tvär oktav. Illustrerad. Förlagets pappband. Tillskrift på försättsbladet.

[ ATA: 37943 ] Pris: 200 SEK

TURKINA, E., Latviesu-Anglu vardnica. Riga 1963. 776pp. + errata slip. Publisher´s cloth. Hardcover. Bookplate, signature.

[ ATA: 54487 ] Pris: 300 SEK

TURKLE, Sherry, Leva Online. Stockholm 1997. 403 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 16847 ] Pris: 150 SEK

TURNER, Almon G., Methods in Molecular Orbital Theory. Prentice-Hall 1974. 225 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 9692 ] Pris: 200 SEK

TURNER, Frederick, A Double Shadow. Berkley 1979. 218 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47538 ] Pris: 50 SEK

TURNER, George, Yesterday's Men. Sphere 1984. 224 pp. Paperback. Signature. Somerwhat worn.

[ ATA: 47752 ] Pris: 50 SEK

TURNER, Merle B., Philosophy and the Science of Behavior. New York 1967. 539 pp. Publisher's hardcover. Name on front fly leaf. Some underlining in ink.

[ ATA: 13551 ] Pris: 90 SEK

TURNER, William, Libellus de re Herbaria Novus (1538). Edited with a translation into English by Mats Rydén, Hans Helander & Kerstin Olsson. Uppsala 1999. 146pp. Original wrappers with dust-jacket.

[ ATA: 7844 ] Pris: 125 SEK

TUROW, Scott, Skyldig. Stockholm 1994. 378 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33436 ] Pris: 75 SEK

TURPIN-DELPORT, Lesley, The complete book of appliqué and patchwork. New Holland 1986. 191s. Quarto. Illustrated. Publishers pictorial hardcover with dust jacket. Signature on fly leaf.

[ ATA: 41842 ] Pris: 100 SEK

TURQUAN, Joseph, Les femmes de l'émigration 1789-1815 I-II. Deuxième édition. Paris 1912. 2 volumes. 371 (1) + 393 (1) pp. Two private gold decorated half calfs. Signature to title page.

[ ATA: 40117 ] Pris: 750 SEK

TURSTEN, Helen, Guldkalven. AlfabetaAnamma 2004. 284s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44381 ] Pris: 90 SEK

TURSTON, Helen, Guldkalven. Stockholm 2005. 284 s. Förlagets kartonnage.

[ ATA: 40912 ] Pris: 75 SEK

TURTLEDOVE, Harry, Curious Notions. TOR 2005. 272 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47558 ] Pris: 50 SEK

TUSZYNSKA, Agnieszka (ed.), Krzysztof Warlikowski: Theatre / Teatr. Waszawa 2006. 171 (2) pp. Richly illustrated in color. Publisher's hardcover with decorated boards. Excellent condition.

[ ATA: 43926 ] Pris: 300 SEK

TUTUOLA, Amos, Palmvindrinkaren. Bakhåll 1996. 125s. Häftad.

[ ATA: 51997 ] Pris: 125 SEK

TUULSE, Armin, Kyrkor i Färentuna Härad. Mellersta delen konsthistoriskt inventarium. Stockholm 1956. 215-378 s. Ill. Häftad. Insida av omslagspärmar förstärkta med tejp.

[ ATA: 15520 ] Pris: 60 SEK

TUULSE, Armin, Gustav Vasas reformationstavlor. Malmö 1958. 110 s. + 5 monterade planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat. Försättsblad färgat efter tidningsutklipp; övrigt i gott skick.

[ ATA: 23539 ] Pris: 100 SEK

TUULSE, Armin, Romansk konst i Norden. Stockholm 1968. 166 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 31113 ] Pris: 100 SEK

TWAIN, Mark, Snälla gossar och stygga. Stockholm 1980. 282 s. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift å försättsblad.

[ ATA: 38621 ] Pris: 60 SEK

TWAIN, Mark, En droppe negerblod / Miljonpundsedeln. Stockholm 1929. 286 s. Förlagets halvfranska band. Exlibris å insida av främre pärm. Bandet något nött.

[ ATA: 45190 ] Pris: 90 SEK

TWAIN, Mark, En yankee vid kung Arturs hov. Översättning av Hanny Flygare. Helsingfors Söderströms 1923. 328 s. Häftad. Ryggens huvud nött.

[ ATA: 45907 ] Pris: 150 SEK

TWEEDIE, Irina, The Chasm of Fire. A Womans Experience of Liberation Through the Teachings of a Sufi Master. Element Books 1979. 206pp. Softcover. Pencil markings.

[ ATA: 53065 ] Pris: 75 SEK

TWENEY, C. F. / L. E. C. Hughes, Chamber's Technical Dictionary. Revised Edition with Supplement. London 1967. vi, 1028 (4) pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 36324 ] Pris: 90 SEK

TWINS, Unger, Bland Hollywoods toppar. Stockholm 1958. 147 s. + planscher. Häftad. Något nött.

¶ Vampar, vampar, vampar ...

[ ATA: 28580 ] Pris: 90 SEK

TYDÉN-JORDAN, Astrid, Kröningsvagnen. Akademisk avhandling. Stockholm 1985. 189s. Ill. Häftad.

[ ATA: 22067 ] Pris: 150 SEK

TYDÉN, Folke, Vok. u ock o i gammal kort stavelse i upp- ock mellansvenska folkmål. Akademisk avhandling. Uppsala 1924. 157s. dedikation.blekt omslag.nött rygg.

[ ATA: 226 ] Pris: 90 SEK

TYERMAN WILLIAMS, John, Puh och filosoferna. Andra tryckningen. Stockholm 1997. 232 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 29351 ] Pris: 60 SEK

TYLER, parker, The Hollywood Hallucination. Introduced by Richard Schickel. New York 1970. x, 246 pp. Softcover.

[ ATA: 28627 ] Pris: 75 SEK

TYNAN, Kathleen, The Life of Kenneth Tynan. London 1987. 467 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 11919 ] Pris: 150 SEK

TYNDALL, John, On the Action of Rays of high Refrangibility upon Gaseous matter. pp. 333-365. Blank wrappers with hand written title. Vertical folding marks. Small tear at lower margin.

[ ATA: 40381 ] Pris: 75 SEK

TYRANNII RUFINI. Librorum Adamantii Origenis Adversus Haereticos Interpretatio. Eingeleitet, herausgegeben und kritisch kommentiert von Vinzenz Buchheit. München 1966. LI, 156 pp. Publisher's cloth. Underlining in pencil and a few annotations in ballpoint.

[ ATA: 35255 ] Pris: 250 SEK

TYRBERG, Anders, Skuldkänslans broderskap. En bok om Peder Sjögrens romaner. Akademisk avhandling. Carlssons 1996. 361s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 447 ] Pris: 75 SEK

TYRER, Walter, Inget ont om mördaren. Stockholm 1959. 261 s. Häftad.

[ ATA: 33434 ] Pris: 100 SEK

TYRRELL, G.N.M., Science and psychical phenomena & Apparitions. New York 1961. 379+172pp.Publisher´s cloth, no d.-j.

[ ATA: 507 ] Pris: 150 SEK

TYSK, Karl-Erik (red), Brynolf Algotsson - scenen, mannen, rollen. Viktoria 1995. 158s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 50878 ] Pris: 100 SEK

TYSTAD, Göran, Europa i världen ca 1500-1700. Expansion och integration. Stockholm 1996. 288 s. Förlagets pappband. Namnteckning. Gott skick. (Allmän historia del 3).

[ ATA: 50648 ] Pris: 200 SEK

TZIMOULA, Despina, Eidola: Gender and Nation in the Writings of Penelope Delta (1874-1941). Dissetation. Lund 2008. xi, 298 pp. Softcover. Excellent condition.

[ ATA: 43860 ] Pris: 250 SEK

UDDÉN, Anna, Veils of Irony: The Development of Narrative Technique in Women's Novels of the 1790s. Doctoral Dissertation. Uppsala 2000. 187 (5) pp. Original wrappers. Excellent condition. (Studia Anglistica Upsaliensia 112).

¶ On Jane West, Charlotte Smith and Anna Maria Bennett.

[ ATA: 5034 ] Pris: 100 SEK

UDDENBERG, Agneta, Vett och etikett på 90-talet. Så kan man göra. Frågor och svar. ICA 1994. 182s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51062 ] Pris: 60 SEK

UDDENBERG, Nils, Prometheus och Dryaden. Människan, naturen, tekniken, etiken. Stockholm 1990. 295 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 16924 ] Pris: 80 SEK

UDDHOLM, Alf, Tokrektorn. Till minnet av Höglärde Herr Johan Unonius i Gefle stad. Gävle 1996. 203 s. Ill. Förlagsinbunden. Bidrag till Gästriklands kulturhistoria 4.

[ ATA: 8083 ] Pris: 100 SEK

UEDING, Gert (ed.), Materialien zu Hans Meyer Aussenseiter. Frankfurt 1978. 218 pp. Paperback.

[ ATA: 25863 ] Pris: 75 SEK

UGGLA, Andrzej Nils m.fl. (Ed.), Acta Sueco-Polonica 8/9 (199/2000). Uppsala 200. 255 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 29759 ] Pris: 100 SEK

UGGLA, Andrzej Nils, Sverige och polska skalder. Från Mickiewicz till Milosz. Uppsala 1990. 234s. Häftad. Uppsala Slavic papers 16.

[ ATA: 5261 ] Pris: 100 SEK

UGGLA, Andrzej Nils, Strindberg och den polska teatern 1890-1970. Uppsala 1977. 215s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 10590 ] Pris: 75 SEK

UGGLAS, Carl R. af, Edterlämnade konsthistoriska studier. Stockholm 1951. 328s. Illustrerad. Häftad med extra skyddsomslag. Nedre högra hörnet något stött. Fläck i övre marginalen på sista sidan.

[ ATA: 10959 ] Pris: 100 SEK

UHLÈN, Axel, Arbetardiktningens pionjärperiod 1885-1909. Stockholm 1978. 350 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 8099 ] Pris: 100 SEK

UHU, Das Magazin der 20er Jahre Nachdruck. Ullstein, Berlin 1979. 355pp. Illustrated. Soft covers.

[ ATA: 22244 ] Pris: 100 SEK

ULANOV, Ann & Barry, Primary Speech. A Psychology of Prayer. SCM Press 1985. xii,178pp. Softcover. A few pencil markings.

[ ATA: 52737 ] Pris: 75 SEK

ULFVENS, Johan, Höstbilder. Söderström 1978. 219,(3)s. Illustrerad. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 28708 ] Pris: 150 SEK

ULLÉN, Magnus, The Half-Vanished Structure: Hawthorne's Allegorical Dialectics. Dissertation. Uppsala 2001. 364 pp. Original wrappers.

[ ATA: 5209 ] Pris: 75 SEK

ULLÉN, Marian, Vederslöv och Dänningelanda. Almqvist & Wiksell 1981. 102s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 185. Småland. Band V, Häfte 3. Kinnevalds härad.

[ ATA: 52481 ] Pris: 90 SEK

ULLÉN, Marian, Lenhovda och Herråkra kyrkor. Almqvist & Wiksell 1977. 90s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 171. Småland Band VI:2. Uppvidinge härad.

[ ATA: 52495 ] Pris: 90 SEK

ULLBERG, Anne, Au chemin de salvaton. La chanson spirituelle réformaton (1533-1678). Dissertation. Uppsala 2005. 383 pp. Softcover.

[ ATA: 24609 ] Pris: 200 SEK

ULLENHAG, Kersti (ed.), Hundred Flowers Bloom: Essay in Honour of Bo Gustafsson. Uppsala 1991. 217 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 36840 ] Pris: 125 SEK

ULLENHAG, Kersti, Förnyelse, förvandling, fusion. Uplandsbanken 1965-1985. Uppsala 1990. 221 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 14443 ] Pris: 90 SEK

ULLENHAG, Kersti, Industriell utveckling och demokratisering 1862-1921. Uppsala 1964. 299 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 26714 ] Pris: 125 SEK

ULLMAN, James Ramsey, The Sands of Krakorum. Bantam 1955. 154 pp. Paperback.

[ ATA: 47247 ] Pris: 50 SEK

ULLMAN, Magnus, Sjöfästningen Sveaborgs fall 1808. Förräderi eller krigslist Bokförlaget Magnus Ullman 2008. 160s. Tvär kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 50756 ] Pris: 125 SEK

ULLMAN, Montague / Nan Zimmerman, Använd dina drömmar. Stockholm 1982. 274 s. Häftad.

[ ATA: 10397 ] Pris: 75 SEK

ULLMANN, Ernst (ed.), 100 Jahre Kunstwissenschaft in Leipzig. Leipzig 1975. 179 pp. Softcover.

[ ATA: 21031 ] Pris: 75 SEK

ULLMANN, Linn, Nåd. Stockholm 2003. 152s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 9980 ] Pris: 60 SEK

ULLMANN, Liv, Tidvatten. Stockholm 1985. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet naggat i övre marginal.

[ ATA: 28597 ] Pris: 50 SEK

ULLMANN, Stephen, Style in the Frensch Novel. Oxford 1964. 277 s. Hardcover.

[ ATA: 8071 ] Pris: 125 SEK

ULLMANN, Stephen, The Principles of Semantics. Oxford 1967. 352 pp. Publisher's cloth with dj. Dj is worn with tears. Miscoloring to boards. Internally in very good condition.

[ ATA: 42586 ] Pris: 125 SEK

ULLMANN, Stephen, Semantics. An Introduction to the Science of Meaning. Blackwell 1964. Reprint of 1962 edition. (10),278pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 53323 ] Pris: 100 SEK

ULLMANN, Stephen, Language and Style. Collected Papers. Blackwell 1966. reprint of 1964 edition. x,270pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 53324 ] Pris: 100 SEK

ULLYETT, Kenneth, In Quest of Clocks. With a Glossary of Terms, Notes on Care and Repair, Time Charts, Date Lists. Spring Books 1968. 269 pp + plates. Publisher's hardcover with dj. Somewhat worn dj.

[ ATA: 4273 ] Pris: 150 SEK

ULMER, Georg, Aus Seen und Bächen. Die niedere Tierwelt unserer Gewässer. Mit zahlreichen Abbildungen in Text und 3 Tafeln. Leipzig 1913. 149 pp. Publisher's beautifully decorated cloth.

[ ATA: 24924 ] Pris: 100 SEK

ULMER, Georg, Unsere Wasserinsekten. Mit 119 Abbildungen im Text und 3 Tafeln. Leipzig 1911. 165 pp. Publisher's beautifully decorated cloth.

[ ATA: 24925 ] Pris: 100 SEK

ULMERT, Charlotte, Visan som gåva. Olle Adolphsons litterära kvarlåtenskap. Makadam 2004. 422s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55151 ] Pris: 150 SEK

ULRICH, Arvid, En kulturbild från Hedemora för cirka 100 år sedan. Gävle 1915. (3),4-23,(1)s. Marmorerat pappband med titeletikett på främre pärmen

[ ATA: 4400 ] Pris: 250 SEK

ULRICH, J., Rhätoromanische Chrestomathie I-II. Oberländische Chrestomathie. Texte, Anmerkungen, Glossar / Engadinische Chrestomathie. Texte, Anmerkungen, Glossar. Halle 1882-1883. VIII, 275 + VIII, 255 (2) pp. Modern private half cloth. Signature to fron fly leaf; else in very good condition.

[ ATA: 30416 ] Pris: 1500 SEK

ULTVEDT, P. O., Lag och ordning. Stockholm 1986. 110 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet fuktat.

[ ATA: 36241 ] Pris: 75 SEK

ULVÖNÄS, Stafan, Kraft till hands. Portabla strömkällor under 200 år. Stockholm 1965. 63 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 28089 ] Pris: 90 SEK

ULVROS, Eva Helen, Carl Swartz. Bonniers 2010. 128s. Häftad. Sveriges statsministrar under 100 år.

[ ATA: 53072 ] Pris: 75 SEK

UNDERHILL, Ruth M., Indianerna i USA. Historia, traditioner och nutida livsvillkor. Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm 1957. 337s. + planscher och kartor. Förlagets klotband. Inget skyddsomslag. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 53089 ] Pris: 90 SEK

UNDERHILL, Ruth, Indianerna i USA. Historia, traditioner och nutida livsvillkor. Stockholm, KF 1957. 337s. + kartor. Förlagets dekorerade klotband. Solkig och blyertsstreckad/ anmärkningar.

[ ATA: 51188 ] Pris: 75 SEK

UNDERWOOD, Peter, Gazetteer of British Ghosts: An illustrated guide to 236 haunted sites. Souvenir Press 1971. 256 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 12903 ] Pris: 200 SEK

UNDORF, Wolfgang, Hogenskild Bielke´s Library. A Catalogue of the Famous 16th Century Swedish Private Collection. Uppsala 1995. 261pp. Illustrated. Original Wrappers. Acta Bibliothecae R. Universitatis Upsaliensis vol. XXXII.

[ ATA: 4678 ] Pris: 100 SEK

UNDSET, Sigrid, På livets skuggsida. Stockholm 1931. 319 s. Förlagets halvfranska band.

[ ATA: 38620 ] Pris: 50 SEK

UNEFÄLDT, Gösta, Lax i Laxá. Om sportfiske på Island. Stockholm 1967. 196 s. Ill. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 26220 ] Pris: 150 SEK

UNGE, Suzanne (red.), Skyterna. Stockholm u.å. 168 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 42031 ] Pris: 50 SEK

UNGER, Anne / Lillian Huber, The Horary Reference Book. San Diego 1984. 197 (15) pp. Softcover. Signature to front fly leaf.

[ ATA: 39080 ] Pris: 75 SEK

UNGER, Christina, Makten och fattigdomen. Fattigpolitik och fattigvård i 1600-talets Stockholm. Akademisk avhandling. Stockholm 1996. 352s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 590 ] Pris: 150 SEK

UNGER, Georg, Vom Bilden physikalischer Begriffe. Teil III: Grundbegriffe der modernen Physik, Quanten, Teilchen, Relativität. Stuttgart 1967. 219 (5) pp. Publisher's cloth. Ex. library copy with three stamps; bright and clean pages.

[ ATA: 48755 ] Pris: 500 SEK

UNGER, Gunnar, Skeppsholmsbilder. Malmö 1946. 430 s. Ill. Förlagets röda klotband.

[ ATA: 44814 ] Pris: 175 SEK

UNGER, Johan (red.), Barnboken som livsorientering. Om tro och konst i barnlitteraturen. Stockholm 1980. 141 s. Originalpocket.

[ ATA: 39090 ] Pris: 75 SEK

UNGER, Johan, On Religious Experience: A Psychological Study. Dissertation. Uppsala 1976. 177 pp. Soft covers.

[ ATA: 13573 ] Pris: 100 SEK

UNGER, Johan, Guds boning - från Betel till Betlehem. Svenska kyrkans forskningsråd 2001. 106,(6)s. Häftad.

[ ATA: 28734 ] Pris: 75 SEK

UNGER, Rudolf, Gesammelte Studien. Erster Band. Aufsätze zur Prinzipenlehre der Literaturgeschichte. Darmstadt 1966. 232 pp. Publisher's blue cloth. Very good condition.

[ ATA: 43480 ] Pris: 100 SEK

UNGNAD, Arthur, Babylonisch-Assyrisches Keilschriftlesebuch. München 1927. (10) 86 pp. Publisher's hardcover. Prev. owner's bookplate (Erik Gren). In good condition.

[ ATA: 32284 ] Pris: 150 SEK

UNGNAD, Arthur, Babylonisch-Assyrische Grammatik. Mit Übungsbuch (in Transkription). Zweite, durchgesehene Auflage. München 1926. IX, 185 pp. Publisher's hardcover. Prev. owner's bookplate (Erik Gren). In god condition.

[ ATA: 32285 ] Pris: 150 SEK

UNGNAD, Arthur, Babylonisch-assyrische Grammatik. Mit Ûbungsbuch (In Transkription). München, Beck 1906. X,163pp. Publisher´s cloth. Bookplate.

[ ATA: 54642 ] Pris: 200 SEK

UNNERBÄCK, Eyvind, Vadstena slott 1545-1554. En byggnadshistorisk undersökning. Stockholm 1966. 197s+utvikbara planscher. Häftad med skyddsomslag. Extra skyddsomslaget något nött. KVHAA handlingar. Antikvariska serien sjuttonde delen

[ ATA: 6734 ] Pris: 150 SEK

UNONIUS, Gustaf, Minnen från en sjuttonårig vistelse i nordvästra Amerika. Stockholm 1983. 424 s. Förlagets pappband.

¶ Faksimilutgåva av 1861 års upplaga.

[ ATA: 25668 ] Pris: 100 SEK

UNSWORTH, Barry, Nelsons skugga. Stockholm 2000. 319 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20125 ] Pris: 60 SEK

UNSWORTH, Barry, Pascali's Island. London 1980. 189 pp. Paperback. In very good condition.

[ ATA: 30528 ] Pris: 75 SEK

UOTILA, U. A., Gravity Anomalies for a Mathematical Model of the Earth. Helsinki 1964. 14,(2)pp. Illustrated. Stabbed as issued. Printed original wrappers. Offprint. Publications of the Isostatic Institute of the International Association of Geodesy, N:o 43. Reprinted from the Annales Academiae Scientiarum Fennicae, Ser. A, III. Geologica-Geographica, 74.

[ ATA: 55633 ] Pris: 75 SEK

UPDIKE, John, Basar i fattighuset. Första svenska utgåvan. Stockholm 1962. 194 s. Häftad. Ouppskuren. Namnteckning. Gott skick. (Panacheserien)

[ ATA: 1334 ] Pris: 100 SEK

UPDIKE, John, Duvfjädrar. Stockholm 1965. 246 (6) s. Häftad. Namnteckning. (Panacheserien).

[ ATA: 38688 ] Pris: 60 SEK

UPDIKE, John, Hugging the Shore: Essays and Criticism. New York 1983. xx, 919 (3) pp. Publisher's coth with dj. Very good condition.

[ ATA: 49015 ] Pris: 100 SEK

UPDIKE, John, Kuppen. Forum.1979. 305s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55096 ] Pris: 60 SEK

UPPLAND 1997. Tidernas kyrka i Uppland. Uppsala 1997. 151 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 24684 ] Pris: 75 SEK

UPPMAN, Brit, Samhället och samerna 1870-1925. Umeå 1975. 192s. Häftad. Två svag fläckar på främre omslaget. Namn på försättsbladet: Phebe Fjellström.

[ ATA: 41858 ] Pris: 125 SEK

UPPSALA STADS HISTORIEKOMMITTÉ, Uppsala stads historia I-V. Vol I: Nils Sundqvist, Östra Aros. Stadens uppkomst och dess utveckling intill år 1300. Vol II: Sven Ljung, Uppsala under yngre medeltid och vasatid. Vol. III: Torsten Petré, Uppsala under tidsskedet 1619-1789. Vol. IV: Herbert Lundh, De dominerande landshövdingarnas tidsskede 1786-1862. Vol. V: Kersti Ullenhag, Industriell utveckling och demokratisering 1862-1921. Uppsala 1953 - 1984. 464 + 464 + 508 + 603 + 299pp. + utvikbara planscher i vol I-III. Illustrerade. Förlagets klotband. 5 volymer Inklistrade gåvoetiketter i vol. I och II. Litet vita prickar på titelfältet på vol. I.

¶ De fem första volymerna i den alltjämt utkommande serien.

[ ATA: 53680 ] Pris: 500 SEK

UPPSTRÖM, Vilhelm, Gotiska bidrag med särskild hänsyn till de ambrosianska urkunderna. Uppsala 1868. 48s. Blank pappersremsa som rygg. Sewn as issued. Akademisk afhandling. Cirka 5 centimeter lång reva i titelbladets övre vänstra hörn.

[ ATA: 43916 ] Pris: 150 SEK

URBAN, G. R. (Ed.), Stalinism: Its Impact on Russia and the World. Wildwood House 1985. 454 pp. Paperback.

[ ATA: 14606 ] Pris: 100 SEK

URBANCZYK, Przemyslaw (ed.), The neighbours of Poland in the 11th century. Institute of Archaeology and Ethnology, Polish Academy of Sciences, 2002. 210pp. Illustrated. Publisher´s hardcover.

[ ATA: 55603 ] Pris: 150 SEK

URBANCZYK, Przemyslaw (ed.), The neighbours of Poland in the 10th century. Institute of Archaeology and Ethnology, Polish Academy of Sciences, 2000. 204pp. Illustrated. Softcover.

[ ATA: 55604 ] Pris: 100 SEK

URIS, Leon, Röd gryning. Trinity första boken. Stockholm Gebers 1976. 463 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Snedläst.

[ ATA: 32028 ] Pris: 75 SEK

URIS, Leon, Kanske aldrig mer. Stockholm 1989. 342 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 39005 ] Pris: 90 SEK

URMSON, J. O., Philosophical Analysis. Its Development between the Two World Wars. Oxford University Press 1969. x, 204pp.

[ ATA: 52664 ] Pris: 90 SEK

URSIN, Dr. Georg Frederik (utg.), Magazin for kunstnere og haandvaerkere. Tredie Bind. Med 17 Stannograferede Tegninger, flere Traesnit og Ole Römer´s Portrait som Titelkobber. Trykt paa Udgivernes Forlag Kiöbenhavn 1828. VI,465,(1). Samtida nött klotband. Blank rygg. Nummer 85 - 126.

[ ATA: 48718 ] Pris: 1800 SEK

URSING, Björn mfl. Svensk växter i text och bild. Tusende. Stockholm 1949. 529 s. Ill. Förlagets klotband.

[ ATA: 24280 ] Pris: 50 SEK

URSING, Björn, Fåglar. En fälthandbok. Stockholm 1972. 255s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 23252 ] Pris: 70 SEK

URSING, Björn, Svenska växter i text och bild I-II. Del I i 70-85 tusendet. Del II i 6-20 tusendet. Nordisk rotogravyr 1950-1949. 398,(2) + 529,(1)s. Illustrerade. Förlagets gröna guldornerade halvfranska band.

¶ 2 volymer.

[ ATA: 30033 ] Pris: 300 SEK

URSING, Björn, Svenska växter i text och bild. Fanerogamer. Stockholm 1944. 398 s. Förlagets klotband. Fd Kalmar nations bibliotek. Stämplar.

[ ATA: 31267 ] Pris: 60 SEK

URSING, Björn, Fåglar. En fälthandbok. Stockholm 1979. 256 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 49878 ] Pris: 70 SEK

USPENSKY, J.V., Theory of Equations. First Edition, 12th Impression. McGraw-Hill 1948. 353 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 9691 ] Pris: 250 SEK

UTRIKESPOLITISKA INSTITUTET. Krigsutbrottet i dokumentens belysning: Frankrikes gula bok. Stockholm 1940. 542 s. Klotband. Fed biblioteksex. med två stämplar. Gott skick.

[ ATA: 25451 ] Pris: 150 SEK

UTTERSTRÖM, Gustaf, Fattig och föräldralös i Stockholm på 1600- och 1700-talen. Umeå 1978. 248s+ utvikbar plansch. Häftad. Umeå studies in the Humanities 14.

[ ATA: 6469 ] Pris: 125 SEK

UTTERSTRÖM, John, Pälsjägarliv. Med kamera och bössa på canadensiska jaktstigar. Stockholm 1932. 216 s. Ill. Häftad. Något blekta omslag.

[ ATA: 45522 ] Pris: 150 SEK

UTVIK, Magnus, Genom mörker går jag med dig tillsammans med ditt mörker. Stockholm 2000. 48 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34817 ] Pris: 60 SEK

UVNÄS MOBERG, Kerstin, Närhetens hormon. Oxytocinets roll i relationer. Natur och Kultur 2009. 208s. Förlagets kartonnage.

[ ATA: 51688 ] Pris: 125 SEK

UXKULL, Boris, Krig och kärlek. En dagbok från napoleontiden. Stockholm 1967. 316 s. Ill. Häfatd. Omslagen har förstärkningar med transparent tejp (ej så farligt).

[ ATA: 14374 ] Pris: 125 SEK

VÅGE, Lars / Erik Stattin / Gunnar Nygren, Bloggtider. Stockholm 2005. 104 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 45058 ] Pris: 100 SEK

VÄISÄNEN, Maija, La musa dalle molte voci: Studio sulle dimensioni storiche dell'arte di Catullo. Helsinki 1989. 199 pp. Softcover. Very good condition. (Studia Historica 30).

[ ATA: 7283 ] Pris: 175 SEK

VÄNGE HEMBYGDSFÖRENING (utg.), Vi i Vänge - en hembygdsbok. Vänge hembygdsförening 2007. viii,376s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 52166 ] Pris: 200 SEK

VAAGAN, Robert, Iskusstvo videt´ prekrasnoe. The Literary Aesthetics of Aleksandr Voronskij 1921-1928. Doctoral Dissertation Oslo 1999. (6),vi,440pp. Soft covers. A few pencil markings. Acta Humaniora nr.53.

[ ATA: 11275 ] Pris: 200 SEK

VACEK, J./ S. DULAM, A Mongolian Mythological Text. Charles University, Prague 1983. 152pp. Softcover.

[ ATA: 53261 ] Pris: 250 SEK

VÏETOR, Karl, Goethe. Dichtung, Wissenschft, Weltbild. Bern 1949. 600 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 27541 ] Pris: 125 SEK

VAILLANT, G. C., The Aztecs of Mexico: Origins, Rise and Fall of the Aztec Nation. London 1956. 333 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 30322 ] Pris: 75 SEK

VALDÉN, Nils Gösta, Grekiska termer hos Vilhelm Ekelund. Lund 1961. 250 s. Häftad. Något nött omslag.

[ ATA: 20218 ] Pris: 100 SEK

VALDÉN, Nils Gösta, Motbilder (Pred. 12:69. Stockholm 1999. 64 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34826 ] Pris: 50 SEK

VALDÉS, Ana Luisa, Er tid skall komma. Stockholm 2008. 208 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 43503 ] Pris: 90 SEK

VALENTIN, Erich, Mozart. En bildbiografi. Stockholm 1960. 150 s. Förlagets gröna klotband. Bandet litet solkigt.

[ ATA: 45761 ] Pris: 75 SEK

VALENTIN, G., Lehrbuch der Physiologie des Menschen. Für Aerzte und Studirende. In zwei Bänden. I-II. Zweite umgearbeitete und vermehrte Auflage. Braunschweig 1847-1848. VIII,866,(4) + 420,(2) + 731,(1)pp. Illustrated. Half leather. Bound in 2 volumes. Worn spines.

[ ATA: 54801 ] Pris: 900 SEK

VALENTIN, Hugo, Den fjättrade Clio. Stockholm 1957. 188 s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 10991 ] Pris: 75 SEK

VALENTIN, Hugo, Fredrik den store inför eftervärlden. Uppsala 1937. 229,(9)s. Häftad.

[ ATA: 28713 ] Pris: 125 SEK

VALENTIN, Hugo, Den fjättrade Clio. Stockholm 1966. 167 s. Ill. Pocket. Gott skick.

[ ATA: 31003 ] Pris: 60 SEK

VALENTIN, Karl, Populär allmän musikhistoria. Med tillägget Ur svenska musikens hävder av Adolf Lindgren Andra omarbetade upplagan. Stockholm 1916. 323 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Tillskrift å försättsblad.

[ ATA: 32085 ] Pris: 60 SEK

VALENTIN, Veit, KLÖSS, Erhard, Geschichte der Deutschen. Kiepenhauer & Witsch 1999. 861,(1). Illustrated. Publishers hardcover.

[ ATA: 21240 ] Pris: 100 SEK

VALERIUS MAXIMUS, Dictorium factorumque memorabilium libri IX. Roterodami, Apud Arnoldum Leers Ao 1662. (24),554,(26)pp. 12:o. Engraved title page. Contemporary vellum. First fly leaf missing. Inscriptions on insides of boards.

[ ATA: 48723 ] Pris: 1200 SEK

VALLÉE POUSSIN, Ch.-J. de la, Intégrales de Lebesgue fonctions d'ensemble classes de baire. Deuxième Édition. Paris 1950. 193 pp. Soft covers. Name on title page. Worn.

[ ATA: 9688 ] Pris: 90 SEK

VALLÉE POUSSIN, L. de la, Bouddhisme. Opinions sur l'Histoire de la Dogmatique. Paris Beauchesne 1909. VIII, 420 pp. Private half cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Signature to first leaf. Spine a little darkened.

[ ATA: 49143 ] Pris: 350 SEK

VALLAUD, Pierre (ed.), Les termes juridiques. Alleur 1990. 89 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 31995 ] Pris: 90 SEK

VALLENTIN, Antonia, Det obarmärtiga ögat. Goyas liv och konst. Med 6 färgplanscher och 64 planscher i svart-vitt. Stockholm 1954. 306 s. Förlagets halvklotband med främre omslag.

[ ATA: 18767 ] Pris: 75 SEK

VALLENTYNE, Peter (ed.), Contractarianism and Rational Choice. Essays on David Gauthier´s Morals by Agreement. Cambridge University Press 1991. xvi,339pp. Publisher´s softcover. Name on first, blank, page. Some pebcil underlinings.

[ ATA: 54497 ] Pris: 200 SEK

VALLES, Carlos, Mastering sadhana. On retreat with Anthony de Mello. Fount 1988. 190pp. Softcover.

[ ATA: 52861 ] Pris: 75 SEK

VALLQUIST, Gunnel, Helena Nyblom. Stockholm, Norstedts, 1987. 350 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Svenska akademiens minnesteckningar.

[ ATA: 4597 ] Pris: 75 SEK

VALLQUIST, Gunnel, Helena Nyblom. Norstedts, Stockholm 1987. 350s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött. Svenska Akademiens minnesteckningar.

[ ATA: 10219 ] Pris: 90 SEK

VALLQUIST, Gunnel, Uppbrott. Dagbok från Rom del IV. Stockholm 1966. 340 s. Häftad. Omslag med ett veck. Spår efter exlibris å insida av pärm.

[ ATA: 14924 ] Pris: 90 SEK

VALLQUIST, Gunnel, Kyrkligt världsligt kvinnligt. Dagbok från Rom del III. Bonniers 1965. 295s. Häftad. Något nött. Exlibris.

[ ATA: 55001 ] Pris: 50 SEK

VALMIN, Natan, Det doriska problemet. Stockholm 1945. 137s. Illustrerad. Häftad. Svenska Humanistiska Förbundet 56.

[ ATA: 10620 ] Pris: 50 SEK

VALONEN, Niilo (ed), Ethnologia Fennica. Finnish studies in Ethnology. vol. 10 Helsinki 1980. 160pp. Illustrated. Soft covers.

[ ATA: 46540 ] Pris: 100 SEK

VALTAVUO-PFEIFER, Ritva, Terrängnamn i Svenskfinland. Helsingfors 1998. 263s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 43031 ] Pris: 120 SEK

VAMADEVA, Chandraleka, The Concept of Vannanpu ""Violent Love"" in Tamil Saivism, with Special Reference to the Periyapuranam. Uppsala 1995. (10),139pp. Pencil annotations, mostly in the beginning.

[ ATA: 53206 ] Pris: 75 SEK

VÁMBÉRY, Hermann, Resa i Central-Asien från Tehran, genom turkmaniska öknen vid Kaspiska hafvets östra kust, till Khiwa, Bokhara och Samarkand, år 1863. Stockholm P.G. Berg 1866. VIII, 273 s. 5 planscher + 1 utvikbar karta. Samtida halvfranskt band med guldornerad rygg. Rygg och hörn något nötta. Exlibris å insida av främre pärm (Erik Gren).

[ ATA: 32400 ] Pris: 600 SEK

VAMBÉRY, Hermann, Resa i Persien. Med 8 planscher. Landskrona, J. L. Törnqvists Förlag 1869 272s. + planscher. Förlagets röda blindpressade klotband. Ryggen obetydligt blekt.

[ ATA: 53073 ] Pris: 400 SEK

VAN DE VELDE, Th. H., Fruktsamheten i äktenskapet och dess avsiktliga kontroll. Stockholm Skandinaviska pressförlaget 1938. 362 s. + planscher. Förlagets dekorerade klotband. Något nött och snedläst.

[ ATA: 47964 ] Pris: 100 SEK

VAN DE WETERING, Janwillem, Massakern i Maine. Höganäs 1980. 221 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 25192 ] Pris: 50 SEK

VAN DE WETERING, Janwillem, Den blonda babianen. Höganäs 1979. 236 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33318 ] Pris: 75 SEK

VAN DE WETERING, Janwillem, En torghandlares död. Stockholm 1980. 244 s. Häftad. Litet snedläst.

[ ATA: 48491 ] Pris: 125 SEK

VAN DER HEYDEN, A., Denderah Karnak Luxor. Elsevir 1979. 32 pp. Ill. Quarto softcover.

[ ATA: 32544 ] Pris: 75 SEK

VAN DER HEYDEN, A., Edfu-Komombo Aswan-Kalabsha Philae Abu Simbel. Elsevir 1979. 32 pp. Ill. Quarto Softcover.

[ ATA: 32545 ] Pris: 75 SEK

VAN DER HEYDEN, A., Valley of the Kings / Tal der Könige / Vallée des Rois. Elsevir 1979. 32 pp. Ill. Quarto Softcover.

[ ATA: 32546 ] Pris: 75 SEK

VAN DER MEULEN, jan, Die europäische Grundlage der Kolonialarchitektur am Kap der Guten Hoffnung. Dissertation. Marburg 1962. 3 vol. 160 + 206 + volume of 879 pictures. Softcover.

[ ATA: 25839 ] Pris: 450 SEK

VAN DER POST, Laurens, Vågspel i det inre. Andra upplagan. Stockholm 1952. 213 (3) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.

[ ATA: 35458 ] Pris: 60 SEK

VAN DER WETERING, Janwillem, Jerikorosen. Höganäs 1984. 248 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33431 ] Pris: 60 SEK

VAN DINE, S. S., Greene-Mysteriet. Tredje upplagan. Stockholm 1930. 352 s. Häftad. Nött. Främre omslag med skada (pappersförlust).

[ ATA: 34035 ] Pris: 75 SEK

VAN DOREN STERN, Philip, The Life and Writings of Abraham Lincoln. New York 1940. xxvi, 864 pp. Publisher's cloth. Front board with a stain. a little soiled.

[ ATA: 42525 ] Pris: 100 SEK

VAN GULICK, Robert, De kinesiska klockmorden. Stockholm 1960. 251 s. Häftad. Nött exemplar.

[ ATA: 33166 ] Pris: 100 SEK

VAN LOHUIZEN-DE LEEUW, J. E., The Scythian Period: An Approach to the History, Art, Epigraphy and Palaeography of North India from the 1st Century B. C. to the 3rd Century A. D. With 29 Textfigures and 72 Figures. Leiden Brill 1949. X, (2) 435 pp. + XL plates. Publisher's green cloth. Quarto. Spine a little worn; else in good, unmarked condition.

[ ATA: 30176 ] Pris: 2500 SEK

VAN LOON, Karel Glastra, Lisas andetag. Stockholm 2003. 282 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 47807 ] Pris: 90 SEK

VAN NAME, Mark L., One Jump Ahead. Baen 2008. 408 pp. Paperback.

[ ATA: 50251 ] Pris: 50 SEK

VAN OS, Henk, De Vreugden van de Kunst(geschiedenis). Baarn 1993. 216 pp. Softcover.

[ ATA: 20313 ] Pris: 100 SEK

VAN PRAAG, M. M., Nederland bouwt. Aan den Rijn 1966. 186 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 45590 ] Pris: 90 SEK

VAN RJNDT, Philippe, Sista anrop till Berlin. Stockholm 1990. 507 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 28958 ] Pris: 60 SEK

VAN SCYOC, Sydney, Cloudcry. Berkley medallion 1978. 218 pp. Paperback.

[ ATA: 47213 ] Pris: 50 SEK

VAN STRAATEN, Peter, Detta litterära liv. Fabel 1991. (ca 120 s.). Ill. Häftad.

¶ Förlagsny.

[ ATA: 24236 ] Pris: 40 SEK

VAN STRAATEN, Peter, Anstöt. 52 osedliga teckningar. Fabel 1991. (ca 100 s.). Ill. Häftad.

¶ Förlagsny.

[ ATA: 24237 ] Pris: 100 SEK

VAN VEEN, J. M., Nathan Söderblom. Leven en denken van een godsdiensthistoricus. Dissertation. Amsterdam 1940. X, 251 + 4 pp. Softcover.

[ ATA: 27495 ] Pris: 150 SEK

VAN VLIET, Marian, Vika papper. Västerås 1970. 31 s. Ill. Häftad. Tväroktav. bakre omslag med ett veck; övrigt i gott skick.

[ ATA: 25504 ] Pris: 90 SEK

VAN VOGT, A. E., Tidmaskinen. Stockholm 1955. 188 s. Förlagets röda klotryggsband.

[ ATA: 11786 ] Pris: 75 SEK

VAN VOGT, A. E., Slan. Falun 1973. 142 s. Pocket. LINDFORS 2.

[ ATA: 13943 ] Pris: 75 SEK

VAN VOGT, A. E., The Mixed Men: An Interstellar Adventure. Stated first edition. Gnome Press 1952. 223 (1) pp. Publisher's hardcover with dust-jacket (not price clipped). Excellent condition.

[ ATA: 43229 ] Pris: 450 SEK

VAN VOGT, A. E., The War Against the Rull. Stated first printing. Simon & Schuster 1959. 244 pp. Publisher's hardcover with dust-jacket (not price clipped). Very good condition.

[ ATA: 43231 ] Pris: 400 SEK

VAN VOGT, A. E., Masters of Time. Stated first edition. Fantasy Press 1950. 227 (1) pp. Publisher's hardcover with dust-jacket (not price clipped). Very good condition. One 1 centimeter tear at upper margin of front dust jacket.

[ ATA: 43232 ] Pris: 500 SEK

VAN VOGT, A. E., Slan. Dell (no year, 50's). 224 pp. Paperback. First (blank) leaf missing.

[ ATA: 47129 ] Pris: 50 SEK

VAN VRIESLAND, Victor E. (ed.), Spiegel van de nederlandse poëzie I-III. Amsterdam 1965. 3 voumes. XVI, 480 + 496 + XIV, 686 pp. Softcover.

¶ I: Van Heinric van Veldeke tot en met Willem Bilderdijk / II: Van Jacobus Bellamy tot en met Alex Gutteling / III: 1900-1940.

[ ATA: 45475 ] Pris: 300 SEK

VANCE, Jack, Lyonesse I-II: Suldrun's Garden / The Green Pearl. Grafton 1984-1987. 2 volumes. 436+368 pp. Large softcover. Somewhat worn.

[ ATA: 47694 ] Pris: 100 SEK

VANCE, Jack, Lyonesse II: The Green Pearl. Grafton 1987. 368 pp. Large softcover. Somewhat worn.

[ ATA: 47695 ] Pris: 60 SEK

VANCE, Steve, The Asgard Run. Leisure Books 1990. 314 pp. Paperback.

[ ATA: 47665 ] Pris: 50 SEK

VANCEA, Georgeta, Der narrative Diskurs in Christoph Heins Der Fremde (sic!) Freund. Doctoral dissertation. Uppsala 1993. 142pp. Original wrappers. Studia Germanistica Upsaliensia 33.

[ ATA: 9925 ] Pris: 75 SEK

VANDAL, Albert, Bonaparte förste konsul. Stockholm 1917. 450 s. Förlagets halvfranska band. Något nött rygg. Ett par blyertsstreck.

[ ATA: 48137 ] Pris: 100 SEK

VANDAL, Albert, Bonaparte och Brumaire Sockholm 1906. 568 s. Ill. Förlagets halvfranska band. Något nött rygg. Ett par blyertsstreck.

[ ATA: 48138 ] Pris: 150 SEK

VANDENBERG, Philipp, Das Geheimnis der Orakel. Bertelsmann 1979. 352pp + plates. Publishers hardcover with dust-jacket. First two leafs with crease.

[ ATA: 12472 ] Pris: 100 SEK

VANDENHAUTE, Daan, Om inträdet i världen. Lyrikdebutanterna i 1970-talets svenska litterära fält. Akademisk avhandling. Stockholm 2004. 220 s. Häftad.

[ ATA: 17777 ] Pris: 100 SEK

VANIER, Jean, Texter i urval. Libris 1994. 84s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 53190 ] Pris: 125 SEK

VANN NATH, Ett kambodjanskt fängelseporträtt. Tranan 2008. 182s. Häftad. Danskt band.

[ ATA: 52006 ] Pris: 100 SEK

VANNÉRUS, Allen Metafysik. Gleerups, Lund 1914. X,378s. Häftad. Solkigt omslag.

[ ATA: 11113 ] Pris: 150 SEK

VANNÉRUS, Allen, Etiska tankegångar. Bonniers 1922. 229s. Häftad.

[ ATA: 4480 ] Pris: 90 SEK

VANNÉRUS, Allen, Vetenskapssystematik Ljus, Stockholm 1907. (8),340,(4)s. Häftad Något nött med smärre pappersförluster på ryggens fot.

[ ATA: 11111 ] Pris: 125 SEK

VANNÉRUS, Allen, Värdeidealism. Lund, Gleerups 1914. 79,(1)s. Häftad. Något nött omslag.

[ ATA: 11136 ] Pris: 90 SEK

VANNÉRUS, Allen, Religionen och övervärlden. Bonniers 1928. (4),99,(1)s. Häftad.

[ ATA: 11525 ] Pris: 100 SEK

VANNÉRUS, Allen, Kring medvetandet, jaget och hjärnan samt om varseblivandet och seendet. Bonniers 1929,. första 8 sidorna marginalfläckade.

[ ATA: 11527 ] Pris: 80 SEK

VANNÉRUS, Allen, Livsvärdena. Stockholm 1933. 160 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32814 ] Pris: 125 SEK

VANNÉRUS, Allen, Efterstudier. Filosofiska och ickefilosofiska. Stockholm 1934. 205 s. Häftad. Något solkiga omslag. Ryggens huvud med pappersförlust.

[ ATA: 33008 ] Pris: 200 SEK

VANNÉRUS, Allen, Principlära. Stockholm 1926. 326 s. Häftad. Namnteckning Ivan Broman å främre omslag. Med ett brev från Vannérus till Ivan Broman.

[ ATA: 33012 ] Pris: 300 SEK

VANSITTART, The Rt. Hon. Lord, Lessons of my life. 18th thousand. Reprint. Hutchinson & Co 1944. (2), 243pp. Publishers cloth. Spine slightly faded.

[ ATA: 10566 ] Pris: 75 SEK

VARCOE, George, The Intrusive Narrator: Fielding, Thackeray and the English Novel. Uppsala 1972. 129 pp. Mimeographed. Original wrappers. Quarto. Signature. A few annotations.

[ ATA: 49234 ] Pris: 200 SEK

VARELA, Soledad (ed.), La formación de palabras. Madrid 1993. 420 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50391 ] Pris: 75 SEK

VARENIUS, Otto, Carl Johan och Danmark 1814. Avec un résumé francais. Uppsala 1938. 384 s. Häftad. Ouppskuren och i mycket gott skick.

[ ATA: 32626 ] Pris: 190 SEK

VARESCHI, Volkmar / Ernst Krause, Der Berg Blüht. Erleben und deutung alpiner Pflanzen in Wort und Bild. München 1959. 168 pp. Ill. Publisher's green cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 39290 ] Pris: 75 SEK

VARGO, Lars, Social and Economic Conditions for the Formation of the Early Japanese State. Dissertation. Stockholm 1982. 189 pp. Softcover.

[ ATA: 17570 ] Pris: 150 SEK

VARLEY, H. Paul, Japanese Culture. A Short History. Faber and Faber 1973. xii,227pp. + plates. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Library stamps.

[ ATA: 53314 ] Pris: 75 SEK

VARNHAGEN VON ENSE, Karl, Denkwürdigkeiten des eignen Lebens I-II. Berlin 1971. 2 volumes. 530 + 564 pp. Ill. Puublisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 36145 ] Pris: 300 SEK

VARSJAVSKIJ, Ilja, Sällsamma händelser i Donomaga. Delta förlag 1981. 279 s. Häftad. (DELTA 129).

[ ATA: 11787 ] Pris: 50 SEK

VASIL'EVSKII, R. S. / E. L. Laurov / Chan Su Bu, Kul'tury Kamennogo Veka Severnoi Yaponii. (The Culture of the Stone Age of Northern Japan). Novosibirsk 1982. 204 (4) pp. Ill. Publisher's hardcover. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition. Text in Russian.

[ ATA: 43627 ] Pris: 300 SEK

VASILIEV, A. A., History of the Byzantine Empire I - II. The University of Wisconsin Press 1964. viii,374 + vi,375-846pp. Publisher´s softcover. 2 volumes. Name on titlepage.

[ ATA: 54658 ] Pris: 125 SEK

VASSILI, Paul, Bakom förlåten till ryska hovet I-II. Stockholm 1914. 166 + 168 s. Två delar sammanbundna i förlagets dekorerade klotband. Gott skick.

[ ATA: 43223 ] Pris: 150 SEK

VAT, Dan van der, The Good Nazi. The Life & Lies of Albert Speer. Second printing. Houghton Mifflin Co, 1997. (10),406pp. + plates. Publisher´s softcover.

[ ATA: 55049 ] Pris: 100 SEK

VAZ DE CAMOES, Luis, The Lusiads. In Sir Richard Fanshawe's Translation. Edited and Introduced by Geoffrey Bullough. Centaur Press 1963. 352 pp. Publisher's blue cloth with dj. Quarto.

[ ATA: 48918 ] Pris: 500 SEK

VEDIN, Maria, Handbok i galvaniska språk. Stockholm 2001. 35 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34855 ] Pris: 50 SEK

VEDUNG, Siv, A Book Collector on the Texas Frontier. Texas Swedish Cultural Foundation, Houston 1990. 156pp. Ill. Hard cover w. dust jacket.

[ ATA: 16373 ] Pris: 150 SEK

VEEN, Roel van der, Makt och Vanmakt i Afrika - en samtidshistoria. Dualis 2011. 494s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54923 ] Pris: 150 SEK

VEGARD, L., Die Anordnung und grösse der Atome in den wasserfreien Nitraten der Erdalkalimetalle und in damit Isomorphen verbindungen. Mit 7 fig. im Text und 1 Tafel. Kristiania 1922. 21,(1)p. + plate. Original printed wrappers. Unopened. Stamped on front cover. Ex library copy.

[ ATA: 33951 ] Pris: 150 SEK

VEGARD, L., Die verwandtschaftsverhältnisse der Elemente im Licht moderner Atomtheorie. Mit 7 Figuren im Text. Kristiania 1922. 24pp. Original printed wrappers. Ex library copy. Stamped on front cover.

[ ATA: 33952 ] Pris: 300 SEK

VEGARD, L., Results of crystal analysis space lattices and atomic dimenstions. With 19 figures in the text and 1 plate. Oslo 1925. 43,(1)p. + 1 plate. Original printed wrappers. Presentation copy: 'Hr Professor C.W. Oseen Med venlig hilsen fra L. Vegard´. One 1 centimeter long tear in right margin of the plate. Ex library copy. Stamped on front cover.

[ ATA: 33953 ] Pris: 500 SEK

VEGARD, L., Die Struktur des Nordlichts und die Art der kosmischen Strahlen. Mit 2 Fig. im Text. Kristiania 1921. 16pp. Original printed wrappers. 'Med hilsen fra Forf.' Ex library copy. Stamped on front cover.

[ ATA: 33955 ] Pris: 400 SEK

VEGARD, L., Nordlichtuntersuchungen. Mit 12 figuren im Text u. 5 Tafeln. Kristiania 1916. 102p. + 5 plates. Original printed wrappers. Presentation copy: 'Hr. Prof. C.W. Oseen Med hilsen fra L. Vegard'.Ex library copy. Stamped on front cover.

[ ATA: 33956 ] Pris: 1500 SEK

VEGARD, L., KROGNESS, O., The position in space of the Aurora Polaris from observations made at the Haldde-Observatory 1913-1914. Kristiania 1920. (10),172pp. + XXXIVb plates + 3 large folding maps. Quarto. Printed original wrappers. Presentation copy. 'Hr. Professor C.W. Oseen Med venlig hilsen L. Vegard'

[ ATA: 34259 ] Pris: 2500 SEK

VEGESACK, Thomas von, Makten och fantasin. Norstedts 1978. 229,(3)s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11007 ] Pris: 100 SEK

VEGESACK, Thomas von, Makten och fantasin. Norstedts 1978. 229s. Förlagets pappband med skyddsomslag. 1 centimeterlång reva på skyddsomslaget främre sida.

[ ATA: 16182 ] Pris: 50 SEK

VEGESACK, Thomas von, Iakttagelser vid gränsen. När skönlitteraturen möter sina vedersakare. Stockholm 2001. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37433 ] Pris: 90 SEK

VEITS, Ulf, Återkomst. Stockholm 1959. 155 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 23989 ] Pris: 70 SEK

VEJDE, Olle, Hur man räknar statistik. Metoder och exempel. Femte upplagan, trdeje tryckningen. Natur och Kultur 1967. 389s. Förlagets klotband.

[ ATA: 55535 ] Pris: 100 SEK

VEN, Paul van den (ed.), La vie ancienne de S. Siméon stylite le jeune (521-592) I - II. Tome I: Introduction et texte grec. Tome II: Traduction et Commentaire. Vie grecque de sinta Marthe mère de S. Syméon. Indices. Société des bollandistes, Bruxelles 1962-1970. 224,224 + viii,376p, 4 plates. Publisher´s soft cover. 2 volumes. Name on small title of volume I. Subsidia hagiographica, no 32.

[ ATA: 54248 ] Pris: 500 SEK

VENABLES, Hubert (red.), Frankensteins dagbok. Stockholm 1980. 120 s. Ill. Förlagets skinnimitationsband med skyddsomslag.

[ ATA: 28369 ] Pris: 150 SEK

VENDRYES, J., Le langage. Introduction linguistique a l'histoire. Paris 1921. XXVIII, (8), 439 s. Original wrappers.

[ ATA: 30142 ] Pris: 90 SEK

VENGSTAD, Kjertil, Fleksibilitet, slagkraft og overlevelsesevne. Luftforsvaret og Natos infrastrukturprogram 1950-1957. Oslo 2006. 108 (16) s. Häftad. Mycket gott skick. (Forsvarsstudier 3/2006).

[ ATA: 38331 ] Pris: 150 SEK

VENNBERG, Karl, På mitt samvete. Recensioner, essäer och tidskritik från fem decennier. Stockholm, Författarförlaget, 1987. 495 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 4913 ] Pris: 75 SEK

VENNBERG, Karl, Vid det röda trädet. Stockholm 1955. 84 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21436 ] Pris: 50 SEK

VENNBERG, Karl, Bilder I-XXVI. Stockholm 1981. 75 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21437 ] Pris: 50 SEK

VENNBERG, Karl, Fiskefärd. Stockholm 1949. 93 (7) s. Häftad. Främre omslag naggat i övre marginal.

[ ATA: 33878 ] Pris: 50 SEK

VENNBERG, Karl, Synfält. Stockholm 1954. 66 (6) s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 33879 ] Pris: 60 SEK

VENNERHOLM, John, Hästen som handelsvar och försäkringsobjekt. Stockholm, Tullbergs 1923. 181,(3)s. Förlagets klotband. Blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 15977 ] Pris: 150 SEK

VENOHR, Wolfgang, Fridericus Rex. Friedrich der Grosse - Porträt einer Doppelnatur. Bergisch Gladbach 2000. 416 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 20342 ] Pris: 75 SEK

VENTEGODT, Sören, Livskvalitet. Att erövra livets mening. Stockholm 1997. 235 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 31308 ] Pris: 125 SEK

VENTURI, Lionello, Storia della critica d'arte. Torino 1964. 388 pp. Paperback.

[ ATA: 31481 ] Pris: 75 SEK

VENZMER, Wolfgang (ed.), Paul Strecker. Ölbilder und Zeichnungen. Mainz 1978. 71 pp. Ill. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 32849 ] Pris: 100 SEK

VERBRAEKEN, René, Clair-Obscur, - histoire d'un mot. Nogent-le-Roi 1979. 315 pp. Ill. Softcover. Quarto. Covers with creases.

[ ATA: 17048 ] Pris: 200 SEK

VERENE, Donald Phillip, Philosophy and the Return to Self-Knowledge. Yale University Press 1997. xx,296pp. Publisher´s hardcover with dustjacket. A few pencil markings.

[ ATA: 52756 ] Pris: 150 SEK

VERESAJEV, V., Två systrar. Roman från våra dagars Ryssland. Stockholm 1934. 240 s. Privat halvfranskt band med fryra upphöjda bind. Bandet något nött.

[ ATA: 48041 ] Pris: 100 SEK

VERGIl. The Aenid of Vergil. Book II. Edited with notes and vocabulary by A. Sidgwick. Cambridge University Press 1952. 102 pp. Publisher's pictorial cloth. Very good condition.

[ ATA: 49154 ] Pris: 100 SEK

VERGIL. The Aenid of Vergil. Book III. Edited with notes and vocabulary by A. Sidgwick. Cambridge University Press 1951. 110 pp. Publisher's pictorial cloth. Very good condition.

[ ATA: 49155 ] Pris: 100 SEK

VERLAINE, Paul, OEVRES POÉTIQUES COMPLÈTES. Texte établi et annoté par Y.-G. Dantec. édition reévisée, complétée et présentée par Jacques Borel. Gallimard. Bibliothèque de la pléiade. 1965. 1491 pp. Publisher's hardcover with dj. Name on front fly leaf.

[ ATA: 9276 ] Pris: 350 SEK

VERLAINE. Poésies. Préface de Marcel Raymond. Lausanne 1961. 678 pp. Publisher's white lether. Numbered copy.

[ ATA: 27501 ] Pris: 200 SEK

VERMES, G., The Dead Sea Scrolls in English. Third Edition. Penguin Books 1966. 256 pp. paperback. Very good condition.

[ ATA: 17189 ] Pris: 75 SEK

VERMES, Geza, The Dead Sea Scrolls. Qumran in Perspective. Second Edition. London 1982. 238 pp. Paperback.

[ ATA: 18216 ] Pris: 75 SEK

VERNE, Jules, Den envise Keraban. Svarta havet runt på 45 dagar. Allhambra 2000. 452 s. ll. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 20228 ] Pris: 50 SEK

VERNE, Jules, Tsarens kurir. Förkortad upplaga. Stockholm 1928. 260 (2) s. Förlagets klotryggsband med dekorerade pärmar. (Önskeböckerna. Bibliotek för ungdom).

[ ATA: 45283 ] Pris: 75 SEK

VERNON, James (ed.), Re-Reading the Constitution: New Narratives in the Political History of England's Long Nineteenth Century Cambridge University Press 1996. xiv, 262 pp. Ill. Publisher's cloth. Very good condition.

[ ATA: 7148 ] Pris: 150 SEK

VERNON, M. D., Wahrenehmung und Erfahrung. Köln 1974. 310 pp. Softcover.

[ ATA: 31012 ] Pris: 125 SEK

VERNSTRÖM, Sven, Flygkamraterna korsar rymden. Stockholm 1949. 144 s. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Något nött.

[ ATA: 40258 ] Pris: 40 SEK

VERWORN, Max, Biologische Richtlinien der staatlichen Organisation. Naturwissenschaftliche Anregungen für die politische Neuorientierung Deutschlands. Jena Gustav Fischer 1917. (4) 30 (2) pp. Original wrappers. Excellent condition.

[ ATA: 48711 ] Pris: 150 SEK

VESAAS, Halldis Moren, I midtbös backar. Stockholm 1977. 211 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Omslaget har en reva.

[ ATA: 22628 ] Pris: 75 SEK

VESAAS, Tarjei, Huset och fågeln. Reigerad av Walter Baumgartner. Stockholm 1973. 184 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 20166 ] Pris: 75 SEK

VESAAS, Tarjei, Huset og fuglen. Tekster og bilete 1919-1969 redigert av Walter Baumgartner. Oslo 1971. 359 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 27181 ] Pris: 125 SEK

VESAAS, Tarjei, Fåglarna. Stockholm 1957. 298 (2) s. Häftad.

[ ATA: 48678 ] Pris: 100 SEK

VESAAS, Tarjei, Det stora spelet. Stockholm 1949. 278 (2) s. Häftad.

[ ATA: 48679 ] Pris: 100 SEK

VESAAS, Tarjei, En vacker dag. Noveller. Stockholm 1959. 224 s. Förlagets klotryggband. Inget skyddsomslag.

[ ATA: 48680 ] Pris: 75 SEK

VESAAS, Tarjei, Grodden. Stockholm 1951. 202 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 48682 ] Pris: 100 SEK

VESTLUND, Gösta, Arbetsglädjens problem. Stockholm 1949. 90 (2) s. Häftad. Med dedikation.

[ ATA: 33349 ] Pris: 100 SEK

VETTAG, Franz, Die Eroberung von Nowo Georgiewsk. Oldenburg 1921. 127 pp. Ill. + fold outs in pocket. Original wrappers. Schlachten des Weltkrieges 1914-1918. Heft 4.

[ ATA: 31385 ] Pris: 100 SEK

VETTERLI, W. A., Geschichte der italienischen Literatur des 19. Jahrhunderts. Bern 1950. 174 pp. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 32898 ] Pris: 75 SEK

VETTERLUND, Fredik, Ur portföljen. Stockholm 1927. 292 s. Häftad. Ouppskuren. Omlaget litet naggat.

[ ATA: 42124 ] Pris: 75 SEK

VETTERLUND, Fredik, Skissblad om poeter. En essaysamling. Stockholm 1914. 404 s. Häftad. Tidigare ägarestämpel. Något nött.

[ ATA: 42125 ] Pris: 75 SEK

VETTERLUND, Fredik, I gråbergsland och andra dikter. Stockholm 1909. 133 (3) s. Häftad. Ouppskuren. Omlaget lietet fläckat.

[ ATA: 42126 ] Pris: 150 SEK

VETTERLUND, Fredrik, Atterboms sagospel Lycksalighetens ö. Norstedts Stockholm 1924. (8), 405s. Häftad. Namn på smutstitelbladet. Svag fläck på ryggen. Något nött.

[ ATA: 10600 ] Pris: 90 SEK

VETTERLUND, Fredrik, Miniatyrer på prosa. Stockholm 1926. 118 (2) s. Häftad.

[ ATA: 48691 ] Pris: 90 SEK

VETTERLUND, Fredrik, Thuledagar. Några dikter. Stockholm 1922. 103 s. Vackert privat halvpergamentband med främre omslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 48692 ] Pris: 150 SEK

VIËTOR, Karl, Goethe. Liv och diktning. Stockholm 1953. 334 s. Förlagets halvklotband med främre omslag. Gott skick.

[ ATA: 28002 ] Pris: 90 SEK

VIËTOR, Wilhelm, Deutsches Aussprachewörterbuch. Leipzig 1912. XVIII, 470 pp. Publisher's decorated green cloth. Signature. Boards and spine worn and partly loose.

[ ATA: 33800 ] Pris: 100 SEK

VIALLANEIX, N., Écoute, Kierkegaard. Essai sur la communication de la Parole. Tome II. Préface de Jacques Ellul. Paris Éditions du CERF 1979. 373 (7) pp. With index to both volumes. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 46857 ] Pris: 300 SEK

VIAN, Boris, L´automne a Pekin. Les Editions de Minuit 1987. 299pp. Softcover. Inscribed on first leaf.

[ ATA: 52885 ] Pris: 50 SEK

VIBE, Christian, Preliminary Investigations on Shallow Water Animal Communities in the Upernavik- and Thule-Districts (Northwest Greenland) With 3 Figures in the Text 8 Tables and 4 Plates. Köbenhavn 1939. 44pp + Plates. Original Wrappers. Meddelelser om Grönland Bd 124. Nr 2. The Natural History Expedition to Northwest Greenland 1936.

[ ATA: 9464 ] Pris: 125 SEK

VICEDOM, G.F., Världsreligionerna marscherar upp. Gummessons 1959. 188s. Häftad.

[ ATA: 6134 ] Pris: 60 SEK

VICKERS, Roy, Kanske ett mord. Stockholm 1957. 256 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 33755 ] Pris: 75 SEK

VICKERY, John B., The Literary Impact of The Golden Bough. Princeton University Press 1973. x,435pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Pencil underlinings.

[ ATA: 52697 ] Pris: 150 SEK

VICO, Giambattista, The Autobiography of Giambattista Vico. Translated From the Italian by Thomas Goddard Bergin and Max Harold Fisch. Cornell University Press 1963. 240 pp. Paperback. Covers a little worn.

[ ATA: 22225 ] Pris: 100 SEK

VICO, Giambattista, Självbiografi. Stockholm 1999. 143 (7) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 39925 ] Pris: 110 SEK

VICTOR, Helena, Med graven som granne. Om bronsålderns kulthus. Akademisk avhandling. Uppsala 2002. 214s. 4:o. Häftad. Kvarto. (AUN 30).

[ ATA: 5218 ] Pris: 175 SEK

VICTOR, Walther, Carl Friedrich Zelter und seine Freundschaft mit Goethe. Berlin 1960. 69 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Dj is worn.

[ ATA: 31888 ] Pris: 75 SEK

VICTORIN, Harald, Islandsflygarna. Åhlén & Åkerlund 1943. 127s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Pojkarnas flygbok.

[ ATA: 6227 ] Pris: 50 SEK

VIEHL, S. L., Eternity Row: A Stradoc Novel. ROC 2002. 410 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47469 ] Pris: 50 SEK

VIERORDT, Hermann, En läkares ströftåg på historiens marker. Stockholm 1911. 208 s. Klotband.

[ ATA: 27485 ] Pris: 90 SEK

VIGHI, Roberto (ed.), Mostra augusta della romanità. Catalogo. Primas edizione. Roma 23 settembre 1937 - 23 settembre 1938. Preface by Giulio Quirino Giglioli. Roma Colombo 1937. xxiv, 774 pp. + 80 plates and fold outs. Original wrappers. Text on spine a litte faded and with waterstains.

[ ATA: 45349 ] Pris: 250 SEK

VIGSÖ, Orla, Valretorik i text och bild. En studie i 2002 års svenska valaffischer. Akademisk avhandling. Uppsala 2004. 235 s. Häftad.

[ ATA: 24603 ] Pris: 125 SEK

VIGUERA, Manuel ariza, Manual de Fonología Histórica del Español. Madrid 1990. 200 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50427 ] Pris: 125 SEK

VIHERJUURI, H. J., Finnbastu. Söderström, Helsingfors 1942. 135s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 55661 ] Pris: 125 SEK

VIKGREN, David, För en framtida antropologisk forskning. Stockholm 2002. 69 (3) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34841 ] Pris: 70 SEK

VIKLUND, Helmer / Ture Karlström, Vinden tände staden. Stadsbyggnad i Gävle under 100 år. Gävle 1968. 127 s. Ill. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Gott skick.

[ ATA: 37362 ] Pris: 100 SEK

VIKLUND, Jon, Ett vidunder i sitt sekel. Retoriska studier i C.J.L. Almqvists kritiska prosa 1815-1851. Akademisk avhandling. Stockholm 2004. 396s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 16554 ] Pris: 75 SEK

VIKSTEN, Albert, Vildmarksflickan. Uppsala 1973. 122 s. Häftad.

[ ATA: 48388 ] Pris: 50 SEK

VIKSTEN, Albert, Tankar vid en dödsdömd sjö. Stockholm 1956. 44 (2) s. Il. Häftad.

[ ATA: 49147 ] Pris: 40 SEK

VIKSTEN, Albert, Mitt paradis FiBs förlag 1959. 191s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 50233 ] Pris: 60 SEK

VIKSTEN, Albert, Bäverbäcken. Med teckningar av Eric Palmquist. LT 1946. 233s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 50237 ] Pris: 75 SEK

VIKSTRÖM, Eva, Platsen, bruket och samhället. Tätortsbildning och arkitektur 1860-1970. Akademisk avhandling. Stockholm 1991. 205 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 30980 ] Pris: 400 SEK

VIKSTRÖM, Lena / Birgitta Malmcrona (red.), Gunebo slott och trädgårdar. Gunnebo 2000. 96 s. Färg ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 47925 ] Pris: 75 SEK

VIKTOR, Viktor, Himmelrikets vägar. Fritt efter legenden om Sankt Sigfrid. Stockholm 1972. 272 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 26304 ] Pris: 60 SEK

VILJANEN, Lauri, Runeberg och hans diktning 1804-1837. Schildts, Helsingfors 1947. 519s. + planscher. Halvklotband med främre omslaget medbundet. Dedicerad till Gunnar Tideström.

[ ATA: 10345 ] Pris: 90 SEK

VILJANEN, Lauri, Runeberg och hans diktning 1804-1837. Gleerups 1947. 519,(1)s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 20663 ] Pris: 75 SEK

VILLARSEN MELDGAARD, Eva, Sydvestjysk navneskik gennem 300 år. Akademisk avhandling. Köbenhavn 1965.

[ ATA: 195 ] Pris: 75 SEK

VILLGRUND, Henry (Red.), Blekingskt bygdemåleri och dess mästare. Lund 1951. 263 s. Ill. 4to. Häftad med ett något nött skyddsomslag.

[ ATA: 15490 ] Pris: 300 SEK

VILLOLDO, Alberto, Schamansk healing. Indiansk läkedom för att hela dig själv och andra. Richters 2003.. 233 s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag.

[ ATA: 42958 ] Pris: 90 SEK

VILLON, Francois, Stora Testamentet i svensk tolkning af Ane Randel samt inledande essay af öfversättaren. Upplaga 100 numrerade exemplar jämte 10 exemplar tryckta för författaren och utgifvare försedd med handtecknad initial samt 5 för recensenter. Typografien öfvervakad af Akke Kumlien och John Oldenburg. Norstedts 1920. (4),171,(1)s. Vackert handkolorerad första initial. Imiterat pergamentband med övre guldsnitt och råsnitt i övrigt, rödbrun titelskylt och något förgylld rygg (Ivar Forsberg, Stockholm). Främre falsens övre 5 centimeter med spricka

¶ Upplagans nummer 78. Vackert exemplar.

[ ATA: 48724 ] Pris: 1400 SEK

VILLON, Francois, Det stora testamentet. I svensk tolkning och med inledning av Ane Randel. Illustrationer av Acke Janson. Bokvännerna 1959. 201 (5) s. Förlagets dekorerade pappband. Kvarto. I dekorerad originalkassett.

¶ Tryckt i 900 exemplar.

[ ATA: 50479 ] Pris: 275 SEK

VILLSTRAND, Nils-Erik (red.), Kustbygd och cenralmakt 1560 - 1721. Studier i centrum-periferi under svensk stormaktstid. Svenska litteratursällskapet i Finland 1987. 430s. Häftad.

[ ATA: 53794 ] Pris: 150 SEK

VINBERG, Johan, Lennabanorna. En bok om Upsala-Lenna och Lenna-Norrtelje Jernvägar samt efterföljarna SRJ (Stockholm-Rimbo och Stockholm-Roslagens Järnvägar), 39:e driftsektionen vid SJ och museijärnvägen Lennakatten. Museiföreningen Stockholm-Roslagens Järnvägar 2004. 207s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från en av författarna.

[ ATA: 50835 ] Pris: 200 SEK

VINBERG, Ola, Strindberg och hans kvinnohat. Chelius & Co., Stockholm 1929. 111,(1)s. Häftad. Liten namnteckning å främre omslagets övre vänstra hörn.

[ ATA: 15606 ] Pris: 70 SEK

VINBERG, Olle m.fl.(red.), Femton år på Roslagsspår. En bildkavalkad om SRJmf. T&B, Text & Bildförlaget & SRJ, Museiföreningen Stockholm-Roslagens Järnvägar 1983. 112s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 54938 ] Pris: 90 SEK

VINBERG, Sal., Stockholms Stads Hamnstyrelse 1909 - 1933. Minnesskrift. Ahlberg & Lundquist1933. 104s + karta. bakre omslag saknas.

[ ATA: 2594 ] Pris: 50 SEK

VINCENT, Mona, Språkspel Stavelsemusik. Carlssons 2000. 158s. recensionsstämpel.

[ ATA: 2473 ] Pris: 90 SEK

VINCENZI, Penny, Överraskningen. Stockholm 1999. 527 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14866 ] Pris: 75 SEK

VINCENZI, Penny, Celias döttrar. Stockholm 2004. 550 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel över snitt.

[ ATA: 16087 ] Pris: 100 SEK

VINDEX, Stalinismen. Sovjetpolitiken under det andra världskriget. Andra upplagan. Bokförlaget Argus, Stockholm 1944. 160s. Häftad.

[ ATA: 55430 ] Pris: 100 SEK

VINE, Peter, Jewels of the Kingdom: The Heritage of Jordan. London 1987. 159 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.

[ ATA: 14837 ] Pris: 100 SEK

VINGE, Joan D., Tangled Up In Blue. TOR 2001. 294 pp. Paperback.

[ ATA: 47672 ] Pris: 50 SEK

VINGE, Louise (Red.), Skånes litteraturhistoria I - II. Corona 1996-1997. 284 + 303s. Illustrerad. Förlagets linneband med skyddsomslag. 2 volymer.

[ ATA: 55372 ] Pris: 300 SEK

VINGE, Louise (red), Skånes litteraturhistoria I. Fram till 1940-talet. Corona 1996. 284s. Förlagets linneband med skyddsomslag.

[ ATA: 48318 ] Pris: 150 SEK

VINGE, Louise, Skånska läsningar. Malmö 1999. 204 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 37075 ] Pris: 100 SEK

VINGE, Vernor, Grimm´s world. Berkley 1969. 176pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 40788 ] Pris: 50 SEK

VINGEDAL, S. E., Näktergalen sjunger i Roslagen. Nya Roslagskrönikor i ord och bild. Norrtälje 1964. 168 s. Ill. Häftad. Två veck å främre omslag.

[ ATA: 25323 ] Pris: 90 SEK

VINOGRADOU, A. I. (ed.), Persidsko-Russkij Slovar' I-II. Second Edition. Moscow 1983. 2 volumes. 800 + 864 pp. Publisher's blue cloth. Very good condition.

¶ Persian - Russian dictionary.

[ ATA: 43535 ] Pris: 750 SEK

VIOLLET LE DUC, E., Lettres d'Italie 1836 1837 adressées à sa famille. Annotées par Geneviève Viollet le Duc. Paris 1971. 440 pp. Ill. Publisher's red cloth with dj.

[ ATA: 27546 ] Pris: 250 SEK

VIOTTI, Andrea, Garibaldi. The Revolutionary and his Men. Blandford Press 1979. 236pp. Illustrated. Publisher´s hardcover with dustjacket.

[ ATA: 55370 ] Pris: 100 SEK

VIRDESTAM, Gotthard, Under växsjödômens spira. Lund 1936. 199 s. Ill. Häftad. Ouppskuren. Ryggen nött.

[ ATA: 12225 ] Pris: 60 SEK

VIRGILE. Bucoliques. Texte établi et traduit par E. de saint-Denis. Paris 1956. ca 200 pp. Softcover. Previous owner's bookplate.Marginalia.

[ ATA: 20838 ] Pris: 100 SEK

VIRGILE. Les Géorgiques. Texte établi et traduit par Henri Goelzer. Paris 1926. XXXII, 181 pp. Elegant half calf. Collection Budé.

[ ATA: 27817 ] Pris: 300 SEK

VIRGIN, Eric, Abessinska minnen. Stockholm 1936. 262 (2) s. Ill. + utvikbar karta. Förlagets blåa klotband med främre omslag. Gott skick.

[ ATA: 40238 ] Pris: 75 SEK

VIRILIO, Paul, Försvinnandets estetik. Göteborg 1996. 124 s. Häftad. Något litet blyertsstreckad.

[ ATA: 43717 ] Pris: 75 SEK

VIROLI, Maurizio, Niccolòs leende. Historien om Machiavelli. Stockholm 2004. 326 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 47804 ] Pris: 125 SEK

VIRTANEN, Risto / Seppo Eurola, Midle oroarctic vegetation in Finland and middle-northern arctic vegetation on Svalbard. Uppsala 1997. 64 pp. Ill. Publisher's cloth. Quarto. (Acta Phytogeographica Suecia 82).

[ ATA: 41756 ] Pris: 300 SEK

VISCHER, Friedrich Theodor, Faust. Der Tragödie dritter Teil. Herausgegeben von Fritz Martini. Stuttgart 1978. 256 pp. Paperback. Very good condition. (Reclam 6208)

[ ATA: 49461 ] Pris: 60 SEK

VISING, Johan, Den franska romantiken. Bonniers 1915. VIII,181,(3)s. Häftad. Fläckat och något nött omslag. Populärt vetenskapliga föreläsningar vid Göteboergs högskola. Ny Följd XIII.

[ ATA: 11010 ] Pris: 60 SEK

VITALIS. Samlade skrifter. Stockholm 1873. 421 s. Nött halvfranskt band. Lagerfläckar.

[ ATA: 25288 ] Pris: 100 SEK

VLADIMIROVA, Vladislava, Just Labor: Labor Ethic in a Post-Soviet Reindeer Herding Community. Dissertation. Uppsala 2006. 433 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 30056 ] Pris: 150 SEK

VLASIUK, A. I / A. I. Kaplun / A. A. Kiparisova, Kazakov (Matvei Fedorovich). Moscow 1957. 372 pp. Ill Publisher's cloth with dj. Decorated spine. Dj worn to edges. Corners slightely bumped. Else in very good condition.

[ ATA: 32977 ] Pris: 1000 SEK

VLASTOS, Gregory (ed.), The Philosophy of Socrates. A Collection of Critical Essays. University of Notre Dame Press 1980. (6),354pp. Publisher´s softcover.

[ ATA: 55257 ] Pris: 100 SEK

VLEKKE, Bernard H. M., Nusantara: A History of Indonesia. Wholly revised edition. Bruxelles 1961. VIII, 479 pp. Publisher's cloth. Small stain to front board.

[ ATA: 33261 ] Pris: 125 SEK

VOEGE, Ernst, Mittelbarkeit und Unmittelbarkeit in der Lyrik. Reprografischer Nachdruck der 1. Auflage, München 1932. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1968. 147,(3)pp. Publishes cloth.

[ ATA: 22474 ] Pris: 100 SEK

VOEGELIN, Eric, Vetenskap, politik och gnosticism. Översättning och inledning av Jan Olof Bengtsson. Prisma 2001. 160s. Förlagets pappband med skyddsomslag. exlibris.

[ ATA: 50984 ] Pris: 90 SEK

VOGE, Richard, Fritz Heitmann. Das Leben eines deutschen Organisten. In Verbindung mit Elisabeth Heitmann dargestellt. Berlin 1963. 167 pp. Ill. Publisher's cloth backed hardcover. Very good condition.

[ ATA: 36949 ] Pris: 125 SEK

VOGEL, August, Überblick über die Geschichte der Philosophie in ihren interessantesten Problemen. Bd. I - II. Leipzig, Friedrich Brandstetter, 1904-1905. 127 S + 200 S. Abb. Geb.

[ ATA: 2159 ] Pris: 60 SEK

VOGEL, Ezra F. (ed), Modern Japanese Organization and Decision-Making. University of California Press 1975. xxvi,340pp. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hard cover. library stamps.

[ ATA: 51239 ] Pris: 100 SEK

VOGEL, G.-H. & LICHTNAU, B., Rügen als Künstlerinsel von der Romantik bis zur Gegenwart. Galerie Verlag, Fischerhude 1993. 168pp. Ill. Soft covers.

[ ATA: 20516 ] Pris: 50 SEK

VOGEL, Gerd-Helge (ed.), Klassizismus - Romantik - Realismus. Malerei und Graphik aus sächsischen Kunstsammlungen. Zwickau 1994. 100 pp. Color and b/w ill. Softcover. Quarto. Very good condition.

[ ATA: 46879 ] Pris: 75 SEK

VOGEL, Gerd-Helge, Kunst und Kultur um 1800 im Zwickauer Mudenland. Zwickau 1996. 100 pp. Ill. Quarto. Publisher's hardcover with dj. Good condition.

[ ATA: 28130 ] Pris: 90 SEK

VOGEL, Herma / Gitte Spee, Noas ark och andra berättelser ur Gamla och Nya testamentet. Stockholm 2000. 143 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 27295 ] Pris: 100 SEK

VOGEL, Joachim / Lars Häll (red.), Välfärd och ojämligket i 20-årsperspektiv 1975-1995. Stockholm 1997. 672 s. Häftad. Kvarto. SCB Rapport 91. Levnadsförhållanden.

[ ATA: 27314 ] Pris: 150 SEK

VOGEL, Walther, Die Kämpfe um Baranowitschi Sommer 1916. Oldenburg 1921. 76 (4) pp. Ill. + fold outs in pocket. Original wrappers. Schlachten des Weltkrieges 1914-1918. Heft 2.

[ ATA: 31387 ] Pris: 100 SEK

VOGELIN, Eric, Vetenskap, politik och gnosticism. Stockholm 2001. 160 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40184 ] Pris: 100 SEK

VOGT, Adolf Max, Max Gubler. Editions du Griffon 16 pp + 8 plates. In publisher's folder. Quarto. Very good conditon.

¶ Nr 1127 of 1200 copies.

[ ATA: 31147 ] Pris: 150 SEK

VOGT, Johan, Sandemose. Minner, brev, betraktninger. Oslo, Aschehoug & Co., 1973. 118 s.

[ ATA: 2366 ] Pris: 100 SEK

VOGT, Joseph, Constantin der Grosse und sein Jahrhundert. 2. neubearbeitete Auflage. Bruckmann, München 1960. 304pp. + frontispiece. Publishers cloth with dustjacket.

[ ATA: 21206 ] Pris: 90 SEK

VOGT, Joseph, Römische Republik I-II. Der Aufsteig Roms / Weltreich und Krise. Freiburg 1962-1963. 2 volumes. 198 + 188 pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 30370 ] Pris: 100 SEK

VOLD, Karl, Den babylonisk-assyriske religion. Fremstillet i sammenhaeng efter sine kilder. Oslo 1925. 311 s. Ill. + karta. Förlagets dekorerade klotband. Understrykningar.

[ ATA: 36061 ] Pris: 100 SEK

VOLD, Karl, Det gamle testamentets profeter. Kristiania 1923. 473 s. Privat klotband.

[ ATA: 37557 ] Pris: 200 SEK

VOLF, Pavel, Seger åt Gudarna. Rituell besatthet hos ladakhier. Akademisk avhandling. Stockholm 1994. 248s. Original wrappers.

[ ATA: 4191 ] Pris: 100 SEK

VOLKMANN, Ulrich, Die Preussische Revolution. Stockholm 1940. 77 pp. Publisher's softcover with dj. Schriftenreihe Ausblicke.

[ ATA: 24192 ] Pris: 150 SEK

VOLLER, Debbi, Madonna i helfigur. Stockholm 1992. 96 s. Rikt ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 49681 ] Pris: 75 SEK

VOLLMANN, William T., 13 fortellinger & 13 gravskrifter. Fortellinger. Oversatt fra engelsk av Geir Uthaug. Damm 2006. 368s. Förlagets dekorerade klotryggband. Bandet litet skevt.

¶ På norska.

[ ATA: 52881 ] Pris: 150 SEK

VOLTA, Ornella, Av och till Satie. En brevbiografi. Inledning av John Cage. Översättning av Magnus Hedlund. Göteborg 1992. 223 s. Il. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 28392 ] Pris: 120 SEK

VOLTAIRE, Francois-Marie, Candide ou L'optimisme. Édition critique. Avec une introduction et un commentaire par René Pomeau. Paris Nizet 1968. 298 pp. Original wrappers. Small signature. Unopened pages. Very good condition. (Textes et commentaires).

[ ATA: 46721 ] Pris: 75 SEK

VOLTAIRE. Candide. Stockholm 1992. 147 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21606 ] Pris: 60 SEK

VOLTAIRE. Candide. Svensk översättning a Olof Rabenius. Fabel 1987. 147 s. Pocket.

¶ Förlagsny.

[ ATA: 24239 ] Pris: 50 SEK

VOLTAIRE. The Princess of Babylon. With Decorations by Thomas Lowinsky. London 1927. 156 (2) pp. Ill. Publisher's half vellum. In good condition.

¶ Nr 499 of 1500 copies.

[ ATA: 41559 ] Pris: 200 SEK

VOLTAIRE. Collection complette des oeuvres de Mr. de Voltaire Cramer 1756-1757. Gilt half calf. Frontispiece in vol 1. 17 volumes. Signature on fly leaf and some of the title pages. Slightly worn.

¶ Premiere edition. Nice copy.

[ ATA: 42682 ] Pris: 12000 SEK

VON ARBIN, Christina / Thomas Roth (red.), Barn och krig. Stockholm 2005. 92 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick. (Meddelande 64. Armémuseum 2004).

[ ATA: 48084 ] Pris: 100 SEK

VON ARNIM, Achim, Den galne invaliden och andra berättelser. Stockholm 1957. 208 s. Pappband. Namnteckning. Exlibris. Gott skick.

[ ATA: 14175 ] Pris: 60 SEK

VON AUE, Hartmann, Der arme Heinrich. Mittelhochdeutscher Texte und Übertragung. Frankfurt 1967. 137 pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 31076 ] Pris: 50 SEK

VON BOMHARD, Bettina (ed.), Rainer Maria Rilke - Katharina Kippenberg. Briefwechsel. Mit acht Abbildungen und zwei Faksimiles. Wiesbaden Insel-Verlag 1954. 725 (3) pp. Publisher's brown cloth.

[ ATA: 43667 ] Pris: 150 SEK

VON BONSDORFF, Bengt m.fl. (red.), Jaettu kauneus / Delad skönhet. Jyväskylä 1997. 192 s. Färg ill. Häftad. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 43656 ] Pris: 100 SEK

VON BORN, Heidi, Ett bländande ljus. Stockholm 2008. 342 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 39692 ] Pris: 100 SEK

VON DÜBEN, Lotten, I Lappland / In Lappland. Introduktion / Introduction av Eva Dahlman. Alfabeta bokförlag, 1991. 80 s. Ill. Häftad. LUCINDA-Serien 12.

[ ATA: 24898 ] Pris: 90 SEK

VON DEN STEINEN, Wolfram, Homo Caelestis. Das Wort der Kunst im Mittelalter. 2 vol. Bern 1965. 339 + 298 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 20953 ] Pris: 300 SEK

VON DER HOLTZ, Freiherr, Der jungen Türkei Niederlage und die Möglichkeit ihrer Wiedererhebung. Berlin 1913. 70 (2) pp. Original wrappers.

[ ATA: 50300 ] Pris: 250 SEK

VON DER LIPPE, Inger Marie, Profession or Occupational Culture? An Ethnological Study of the Textile Conservator's Working Conditions at the Museums. Dissertation. Uppsala 1985. 184 s. Häftad. Ex. library with stamp. Good condition.

[ ATA: 26840 ] Pris: 90 SEK

VON DER OSTEN, H. H., Die Welt der Perser. Stuttgart 1956. 299 pp. Ill. + map. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 21122 ] Pris: 150 SEK

VON DER OSTEN, H. H., Die Welt der Perser. Stuttgart 1956. 299 pp. + 118 plates. and fold out map. Lower part of spine bumped. Presentation copy with author's signature.

[ ATA: 30156 ] Pris: 100 SEK

VON DER OSTEN, Hans Henning, Die Grabung von Tell Es-Salihiyeh. Mit einem Beitrag von Joseph Sabeh. Lund 1956. X, 103 (1) + plates and fold outs. Original wrappers. Quarto. (Svenska Syrienexpeditionen 1952-1953 Vol. I).

[ ATA: 41439 ] Pris: 500 SEK

VON ENGSTRÖM, Nina, Praktisk väfbok tillegnad den idoga Svenska qvinnan. Tredje upplagan. Stockholm 1902. 79 (1) s. Ill + utvikbara planscher. Förlagets klotryggsband med tryckta pärmar. Äldre namnteckning. Nött och solkigt exemplar.

[ ATA: 38825 ] Pris: 200 SEK

VON FRIESEN, Otto / Anders Grape / Hugo Andersson, Om Codex Argenteus dess tid, hem och öden. Uppsala 1928. 204 s + planscher. Häftad. Förlagsny. Mycket gott skick. (Skrifter utgivna av svenska litteratursällskapet 27).

[ ATA: 3811 ] Pris: 75 SEK

VON FRIESEN, Otto, Vi rustade en bondeskepparegård. Stockholm 2001. 136 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 43984 ] Pris: 90 SEK

VON GADOW, Henning, Die Quellen zu den Siedlungsnamen der Rheinlande vor dem Jahre 1100. Heidelberg 1969. 70 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 36299 ] Pris: 75 SEK

VON GEGERFELT, Gunnar, Keramik. Andra upplagan. Stockholm 1974. 142 s. Ill. Häftad. Kvarto. Gott skick. Namnteckning.

[ ATA: 41055 ] Pris: 75 SEK

VON HARTMANN, Eduard, Die Weltanschauung der modernen Physik. First Edition. Leipzig Hermann Haacke 1902. X, 233 (1) pp. Private cloth. Signature to front fly leaf (Jean Louis Calais). Very good condition. pages bright and clean.

[ ATA: 34619 ] Pris: 400 SEK

VON HELAND, Madeleine, Från Aquilonia. Ett panoramabygge. Stockholm 1994. 331 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19574 ] Pris: 50 SEK

VON HELAND, Madeleine, Förändrad värld. Resor i tid och rum. Akademilitteratur 1977. 142 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 39623 ] Pris: 60 SEK

VON HORN, Paridon / Torsten Bergentz, Portar. Stockholm 1982. 160 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 45874 ] Pris: 150 SEK

VON KARTASCHEW, Kenneth, Karlsborgs fästning och Vabergets. Historik och beskrivning. Stockholm 1999. 284 s. Ill. + 4 bilagor i storbildformat. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 40475 ] Pris: 750 SEK

VON LABAN, Rudolf / Mary Wigman (ed.), Die tänzerlische Situation unserer Zeit. Dresden 1936. 69 (3) pp. Ill. Publisher's cloth. In good condition.

[ ATA: 42404 ] Pris: 350 SEK

VON LEIPZIGER, Wanda, Fin de siècle-Bilder. Zwei Teile in einem Bande. Leipzig Gustav Müller 1902. 132 pp. Publisher's decorated cloth.

[ ATA: 35326 ] Pris: 100 SEK

VON LINDEN, Franz-Karl / Helfried Weyer, Island. Bern / Reykjavik 1974. 224 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Dj with tears. Inscription on p. 5. Else in good condition.

¶ Text in German.

[ ATA: 38285 ] Pris: 200 SEK

VON MIKUSCH, Dagobert, Gasi Mustafa Kemal. Ett världsrikes undergång En nationalstats födelse. Stockholm 1930. 3190 s. + utvikbar karta. Privat halvklotband med främre omslag.

[ ATA: 41111 ] Pris: 100 SEK

VON NUMERS, Lorenz, Snäckans bröder. 2 upplagan. Stockholm 1946. 346 s. Häftad.

[ ATA: 19865 ] Pris: 75 SEK

VON PLATEN, Magnus, Svenska skägg. Våra manshakor genom tiderna. Stockholm 1995. 158 s. Ill. Häftad. Med dedikation till Phebe Fjellström.

[ ATA: 24722 ] Pris: 100 SEK

VON POST, Hampus, Grundlinier till åkerbrukskemien I-III. Efter föreläsningar hållna vid Ultuna landtbruksinstitut. Utgifna af Robert in de Bétou. Upsala 1877. XII, 65 + 210 + 94 (+ 29 s. och tre utvikbara tabeller). Tre delara bundna i ett privat svart halvklotband.

[ ATA: 43788 ] Pris: 400 SEK

VON ROSEN, Carl (red.), Brev från Olof Hermelin till Samuel Barck 1702-1709. Stockholm 1913. 180 s Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget något naggat; övrigt i mycket gott skick.

[ ATA: 31358 ] Pris: 300 SEK

VON ROTSCHILD, Lazarus, Från Engelbrekt till Gustaf V. Konturer och episoder från fem seklers svenska riksdagar 1435-1935. Stockholm 1935. 319 (1) s. Häftad. Namnteckning. Omslaget litet naggat.

[ ATA: 41238 ] Pris: 100 SEK

VON SAVIGNY, Eike, Grundkurs im wissenschaftlichen Denken. München 1970. 168 (8) pp. Paperback. Good condition.

[ ATA: 42358 ] Pris: 75 SEK

VON SCHEFFEL, J. D. Ekkehard. Eine Geschichte aus dem zehnten Jahrhundert. Mit Bildern von Grunenberg. 25 tausend. Berlin Wilhelm Borngräber (early 1900's). 462 (2) pp. Publisher's decorated hardcover.

[ ATA: 41501 ] Pris: 100 SEK

VON SCHENCK, Karin / Anna Geisler, Vackra krukväxter. Nya och gamla krukväcter för alla hem. Stockholm 1993. 96 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 26941 ] Pris: 60 SEK

VON SCHENCK, Karin / Margareta Wiking (red.), Gammalt och fint. Stockholm 1973. 72 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 41526 ] Pris: 50 SEK

VON SCHINKEL, Agneta, Skvaller för miljoner. Stockholm 1996. 205 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 13654 ] Pris: 90 SEK

VON SCHOULTZ, Gösta, Kistor. Stockholm 1949. 18 s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 40276 ] Pris: 125 SEK

VON SCHREEB, Johan, Needs Assessments for International Humanitarian Health Assistance In Disasters. Dissertation. Stockholm 2007. ca 150 pp. Original wrappers. Excellent condition.

[ ATA: 39205 ] Pris: 150 SEK

VON SETH, Carl Magnus, Vicklundska febern. Stockholm 1971. 89 s. Häftad.

¶ Med ded. till Reidar Ekner.

[ ATA: 21275 ] Pris: 60 SEK

VON SETH, Carl Magnus, Förståndsförbättringsapparaten. Stockholm 1969. 62 s. Häftad.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 27753 ] Pris: 75 SEK

VON STIERMAN, Anders Ant., Swea och Götha Höfdinga-Minne. I-II. Del 1 i andra upplagan och del 2 i första upplagan. Stockholm 1835-1836. 2 volymer. VI (2) 440 + VII (1) 543 (1) s. Två senare halvfranska band. Exklibris å insida av främre pärm. En del svaga fuktfläckar; övrigt i gott skick.

[ ATA: 37708 ] Pris: 1000 SEK

VON THURN UND TAXIS, Gloria / Alessandra Borghese, Unsere Umgangsformen. Die Welt der guten Sitten von A-Z. Niedernhausen 2000. 193 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 34942 ] Pris: 75 SEK

VON WÜRTEMBERG, Robert Marks, Min barndoms Linköping. Linköping 1955. 105 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 36069 ] Pris: 75 SEK

VON WEIZSÄCKER, C.F., Gedanken über unsere Zukunft. 2. Auflage. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1967. 78,(2)pp. Original wrappers.

[ ATA: 20822 ] Pris: 50 SEK

VON WESENDONK, O. G., Das Weltbild der Iranier. München 1933. 354 (2) pp. Publisher's decorated cloth with dj. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Kafka: Geschichte der Philosophie in Einzeldarstellungen Bd. 1a).

[ ATA: 35508 ] Pris: 150 SEK

VON WRIGHT, Magnus, Dagbok 1850-1862. + register. Stockholm 2002. 496 + 65 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Förlagsny.

[ ATA: 45251 ] Pris: 200 SEK

VON ZWEIGBERGK, Charlotta, Den andra munnen. Stockholm 1995. 113 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 27101 ] Pris: 90 SEK

VONNEGUT, Kurt, Välkommen till aphuset. Översättning av Olov Jonason. Stockholm 1971. 249 (3) s. Originalpocket. Något nött.

[ ATA: 50036 ] Pris: 300 SEK

VONNEGUT, Kurt, Morgonmål för mästare. Med teckningar av författaren. Översättning av Olov Jonason. Stockholm 1973. 239 (3) s. Förlagets gröna klotband med skyddsomslag. Det blanka försättsbladet sakas, ett veck å främre omslaget; övrigt i gott skick.

[ ATA: 50037 ] Pris: 400 SEK

VOORS, Barbara, Mina döttrars systrar. Stockholm 2004. 414 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Stämpel över snitt.

[ ATA: 25915 ] Pris: 90 SEK

VORETZSCH, Karl, Altfransösisches Lesebuch. Zur erläuterung der altfransösischen Literaturgeschichte. 4 Auflage. Halle 1966. 315 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 25146 ] Pris: 125 SEK

VORNHOLT, John, The Fabulist. Avon 1993. 246 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47482 ] Pris: 50 SEK

VOROB´EV, M. V., Kul´tura chzhurchzhenei i gosudarstva Tzin´ X c. - 1234r. (The Culture of the Jurjens and the Qing State X century - 1234). Moscow 1983. 348pp + 16 pages of illustrations + 3 pages of summary in english. Maps on fly leafs. Publisher´s cloth. Hardcover. Name on fly leaf.

¶ In russian.

[ ATA: 54063 ] Pris: 250 SEK

VOS, Frits, Die Religionen Koreas. Kohlhammer 1977. 264pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Bookplate.

[ ATA: 54453 ] Pris: 200 SEK

VOSKANYAN, G. A., Russko-Persidskii Slovar'. (Russian-Persian Dictionary). Moscow 1986. 829 (3) pp. Publisher's hardcover. Quarto. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board

[ ATA: 43544 ] Pris: 500 SEK

VOSS, C. D., Ludvik XIV:s tidhvarf I-II. Öfversättning. Stockholm 1825. 2 vol. XIV, 222 + (6) 222 s. Förlagets gråpappomslag. Lagerfläckar. Något nötta band. Planscher saknas.

[ ATA: 32819 ] Pris: 100 SEK

VOSS, Lena, Goethes unsterbliche Freundin (Charlotte von Stein). Mit 8 Tafeln. Leipzig 1922. VIII, 205s + Tafeln. OLwd.

[ ATA: 10231 ] Pris: 75 SEK

VOSSLER, Karl, Die Romanische Welt. Gesammelte Aufsätze. Mit einem Vorwort von Hugo Friedrich. München 1965. 374 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 30725 ] Pris: 90 SEK

VOSSLER, Otto, Die Revolution von 1848 in Deutschland. Frankfurt 1967. 152 (8) pp. Softcover iwth dj. Very good condition. (Edition Suhrkamp 210).

[ ATA: 39637 ] Pris: 75 SEK

VOSTRIKOV, André Ivanovich., Tibetan Historical Literature. Translated From the Russian by Harish Chandra Gupta. Rivhmond Curzon 1994. vi (2) 278 pp. Publisher's green cloth. Very weak vertical crease in the middle of the book block (probably from binding process), nothing serious.

[ ATA: 44604 ] Pris: 750 SEK

VOVELLE, Michel, Revolutionens mentalitet. samhälle och tänkande under franska revolutionen. Stockholm 1988. 300 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning å försättsblad. Understrykningar med blyerts.

[ ATA: 38349 ] Pris: 90 SEK

VRANG, Bertil (red), In the Service of Peace"". Svensk FN-bataljon 27 G - Mars-Oktober 1965. minnesbok. 109s. Illustrerad. Förlagets dekorerade blå klotband. Delvis något blekt band.

[ ATA: 45658 ] Pris: 200 SEK

VREESWIJK, Cornelis, En handfull gräs. Stockholm 1970. 70 (4) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 41388 ] Pris: 200 SEK

VRETBLAD, Anders, Algebra och kombinatorik. Tredje upplagan. Gleerups 1994. 222s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 6437 ] Pris: 125 SEK

VRETBLAD, Anders, Algebra och geometri. Malmö 1999. 304 s. Häftad.

[ ATA: 38666 ] Pris: 150 SEK

VRETBLAD, Anders, Algebra och kombinatorik. Tredje upplagan. Malmö 1996. 224 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 42694 ] Pris: 150 SEK

VRYONIS, Speros, Byzantium and Europe. Thames and Hudson 1967. 216pp. Illustrated. Publisher´s cloth with dustjacket. Dustjacket price clipped. Otherwise in very good condition.

[ ATA: 53366 ] Pris: 200 SEK

VUCO, Aleksandar, Fridagarna. Stockholm 1965. 372 s. Häftad. Tellusserien.

[ ATA: 20184 ] Pris: 65 SEK

VULOVIC, Jimmy, Ensamhet och gemenskap i förvandling. Vägar genom Eyvind Johnsons och Rudolf Värnlunds mellankrigsromaner. Akademisk avhandling. Stockholm 2009. 324 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49910 ] Pris: 125 SEK

VUOLLE, Tuula, Paikallisesta hyväntekeväisyydestä valtion asiaksi. Dissertation. University of Jyväskylä 1993. 217 s.

¶ Med svensk sammanfattning.

[ ATA: 11209 ] Pris: 100 SEK

VUORELA, Toivo, The Finno-Ugric Peoples. Translated by John Atkinson. Indiana University Publications 1964. (6) 392 pp. Illustrated. Original wrappers.

[ ATA: 44889 ] Pris: 750 SEK

WÖLFFLIN, Heinrich, Classic Art: An Introduction to the Italian Renaissance. London 1994. 204 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 18766 ] Pris: 200 SEK

WÅHLSTRAND, Arne, 1905 års ministärkriser. Uppsala 1941. 434 s. Klotband. Fd biblioteksex. Stämplar.

[ ATA: 25251 ] Pris: 100 SEK

WÅNGSTEDT, Sten W., Ausgewählte demotische Ostraka. Der Sammlung des Victoria-Museums zur Uppsala und der staatlichen Papyrussammlung zu Berlin. Uppsala 1954. XII, 248 pp. + 15 Plates. Original wrappers. Presentation copy from author. With errata slip.

[ ATA: 12468 ] Pris: 200 SEK

WÄCHTER, Michaël, Hjärntvätt. En studie i beteendekontroll. Stockholm 1965. 258 s. Originalpocket. Ett veck å bakre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 46732 ] Pris: 90 SEK

WÄGNER, Elin, Camillas äktenskap. Kvarteret Oron. 6 respektive 5 upplagan. 1925, 1919. 175 + 210s. Förlagets halvfranska band. Något nött.

¶ 2 arbeten i en volym.

[ ATA: 16377 ] Pris: 100 SEK

WÄGNER, Elin, Den namnlösa. 7 upplagan. Bonniers 1927. 343s. Förlagets halvfranska band.

[ ATA: 16378 ] Pris: 100 SEK

WÄGNER, Elin, Svalorna flyga högt. Stockholm 1944. 323 (5) s. Privat halvklotband. Namnteckning.

[ ATA: 37214 ] Pris: 90 SEK

WÄGNER, Elin, Släkten Jerneploogs framgång. Tredje upplagan. Stockholm 1916. 326 s. Privat linneband.

[ ATA: 37629 ] Pris: 100 SEK

WÄGNER, Ria, Rena rama Ria. Intryck och hågkomster. Stockholm 1991. 245 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12217 ] Pris: 70 SEK

WÄGNER, Sven, Det omedvetnas filosofi Akademisk afhandling. Lund 1877. 66s. Utan omslag.

[ ATA: 11151 ] Pris: 250 SEK

WÄHRBORG, Peter, Stress och den nya ohälsan. Natur och kultur 2003. 1 utgåvan, 2 tryckningen. 340s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 51132 ] Pris: 90 SEK

WÄLLHED, Anders, Ljussättaren. Göteborg 1999. 207 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14844 ] Pris: 75 SEK

WÄNGÖ, Joël, Ordbok över Knäredsmålet. Lund 1963. 250 s. Häftad. Omslagen nött och med en pappersförlust. Övre högra hörnet kantstött. Exlibris å titelblad.

[ ATA: 25542 ] Pris: 350 SEK

WÄRE, Ritva, Ödemarksateljéer. Finska konstnärsvillor från sekelskiftet. Helsingfors 1979. 53 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 32949 ] Pris: 150 SEK

WÄRENDH, Thure P:Son, Tegnér och teologien. Idéhistorisk undersökning. Akademisk avhandling. Lund 1939. 376 s. Häftad. Omslagen solkiga och nötta. Stäplar å omslag.

[ ATA: 13052 ] Pris: 75 SEK

WÄSTBERG, Erik, Gustaf Dalén. En stor svensk. Stockholm, 1938. 260 s. Ill. Förlagets klotband med omslag medbundet.

[ ATA: 8146 ] Pris: 75 SEK

WÄSTBERG, Erik, Gustaf Dalén. Hökerbergs, Stockholm 1938. 260s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 30032 ] Pris: 60 SEK

WÄSTBERG, Per (red), Afrika berättar. Cavefors 1961. 439,(1)s. Förlagets svarta klotband utan skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladets insida.

[ ATA: 36712 ] Pris: 50 SEK

WÄSTBERG, Per, Edith Whartons hemliga trädgård. Essäer. Wahlström & Widstrand 2000. 340s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 5823 ] Pris: 90 SEK

WÄSTBERG, Per, Et gammalt skuggspel. Stockholm 1952. 150 s. Häftad. Nött.

[ ATA: 20183 ] Pris: 30 SEK

WÄSTBERG, Per, Bestämda artiklar. Stockholm 1982. 281 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20214 ] Pris: 90 SEK

WÄSTBERG, Per, Vattenslottet. Andra upplagan. Stockholm 1968. 208 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 49430 ] Pris: 60 SEK

WÄSTBERG, Per, Östermalm. Med fotografier av Lennart af Petersens. W & W 1962. 160s. + planscher. Förlagets dekorerade pappband. Inget skyddsomslag.

[ ATA: 53231 ] Pris: 90 SEK

WAAL, Frans de/ LANTING, Frans, Bonobo. The Forgotten Ape. University of California Press 1997. 210pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s hardcover with dust jacket. Name on title.

[ ATA: 54664 ] Pris: 200 SEK

WAAS, Adolf, Die Bauern im Kampf um Gerechtigkeit 1300-1525. Büchergilde Gutenberg 1964. 289,(3)pp + facsimiles. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 21158 ] Pris: 150 SEK

WAAS, Adolf, Der Mensch im deutschen Mittelalter. Wiesbaden 1996. 233 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 27416 ] Pris: 100 SEK

WACHOWSKI, Krzysztof, Cmentarzyska doby wczesnopiastowskiej na slasku. Wroclaw etc. 1975. 156pp. + XII plates. Publisher´s softcover.

[ ATA: 55500 ] Pris: 150 SEK

WACHTMEISTER, Arvid, Själens sällsamma vandringar. Natur och Kultur 1957. 195 s. Häftad. Streckad och slitna omslag.

[ ATA: 8592 ] Pris: 150 SEK

WACHTMEISTER, Arvid, Själavandringsföreställningar hos Nordamerikas indianer. Natur och Kultur 1957. 195s. Häftad. Några blyertsstreck.

[ ATA: 47903 ] Pris: 150 SEK

WACHTMEISTER, karin (red.), Smalmat. Läckra matidéer. Stockholm 1987. 63 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 32071 ] Pris: 75 SEK

WACKLIN, Sara, Hundrade minnen från Österbotten jämte Österbottniska anekdoter. En efterskörd efter Sara Wacklin. Utgivna och försedda med en levnadsteckning av Helena Westermarck. Helsingfors 1919. 508 (4) s. Privat halbvfranskt band med främre omslag. Namnteckning. Något nött.

[ ATA: 41479 ] Pris: 300 SEK

WACKLIN, Sara, Hundrade minnen från Österbotten jämte österbottniska anekdoter. En efterskörd efter Sara Wacklin. Utgivna och försedda med en levnadsteckning av Helena Westermarck. Björck & Börjesson 1920. 508,(4)s. + frontespis. Privat halvklotband med främre omslaget medbundet. Namnstämpel på försättsbladet.

[ ATA: 51623 ] Pris: 275 SEK

WADBRING, Ingela / Lennart Weibull (red.), Tryckt. 20 kapitel om dagstidningar i början av 2000-talet. Göteborg 2000. 252 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 48784 ] Pris: 125 SEK

WADDELL, Helen, The Wandering Scholars. London 1954. 320 pp. Paperback.

[ ATA: 30244 ] Pris: 75 SEK

WADDELL, L. Austine, The Buddhism of Tibet or Lamaism with its Mystic Cults, Symbolism and Mythology, and in its Relation to Indian Buddhism. Second Edition. Cambridge: W. Heffer & Sons. Reprinted 1959. L,598pp. + folding plates. Richly illustrated. Publisher´s pictorial hardcover with dust jacket. Slightly worn, beautiful, dust jacket. Name on fly leaf. Bookplate.

[ ATA: 54472 ] Pris: 300 SEK

WADELL, Maj-Brit, Hjärtums och Västerlanda kyrkor. Almqvist & Wiksell 1968. 83s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 122. Bohuslän. Band III:1

[ ATA: 52498 ] Pris: 100 SEK

WADSTEIN, Elis, Runinskriften på Forsaringen. Vårt älsta lagstadgande. Upsala 1898. 20 s. Häftad. Liten pappersförlust å bakre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 32913 ] Pris: 75 SEK

WAERN, Mats, Remarks on Swedish Lithoderma. Särtryck ur Svensk Botanisk Tidskrift Bd 43 H. 2-3 Uppsala 1949. 633-670 + 3 plates. Softcover.

[ ATA: 22721 ] Pris: 75 SEK

WAERN, Yvonne, Kunskap och tankeprocesser. En introduktion i kognitiv psykologi. Stockholm 1973. 186 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 40526 ] Pris: 100 SEK

WAERNE, Gösta, Nyodling. Värmländsk kultur- och bygdeskildring. Stockholm 1935. 242 s. Privat halvklotband.

[ ATA: 49253 ] Pris: 300 SEK

WAERNE, Gösta, Nyodling. Värmländsk kultur- och bygdeskildring. Stockholm 1935. 242 s. Privat halvklotband med främre omslaget medbundet. Namnteckning.

[ ATA: 49254 ] Pris: 400 SEK

WAETZOLDT, Wilhelm, Schöpferische Phantasie. Dieterich´sche Verlagsbuchhandlung, Wiesbaden 1947. (19),202,(2)pp. + 46 plates. Publishers cloth-backed boards.

[ ATA: 22483 ] Pris: 60 SEK

WAFU NISHIJIMA, Gudo / Jeffrey Bailey, To Meet the Real Dragon. Woking Surrey 1992. 215 pp. Softcover.

[ ATA: 30234 ] Pris: 100 SEK

WAGNER, Fritz, Gescichtswissenschaft. Verlag Karl Alber Freiburg, München 1951. VIII,468pp. Publishers cloth with repaired dust-jacket.

[ ATA: 22450 ] Pris: 125 SEK

WAGNER, Karl Willy, Elektromagnetische Wellen. Eine Einführung in die Theorie als Grundlage für ihre Anwendung in der elektrischen Übertragungstechnik. Verlag Birkhäuser 1953. 268 pp. Publisher's cloth with dj. Dj is wonr to edges and with a couple of tears; else in good condition.

[ ATA: 46852 ] Pris: 500 SEK

WAGNER, Richard, The Ring of the Nibelung. New York 1960. xli, 340 pp. Paperback. One crease to back wrapper; else in good condition.

[ ATA: 49100 ] Pris: 90 SEK

WAGNER, W., Die Heide. Mit zahlreichen Abbildungen im Text und 7 Tafeln. Leipzig 1909. 200 pp. Publisher's beautifully decorated cloth.

[ ATA: 24926 ] Pris: 75 SEK

WAGNER, Wilhelm (ed.), Medieval Greek Texts: Being a Collection of the Earliest Compositions in Vulgar Greek, Prior to the Year 1500. Edited, with Prolegomena and Critical Notes, by Wilhelm Wagner. Amsterdam 1970. xxiv, 190 (2) pp. Publisher's cloth. Very good condition. Small signature to front fly leaf.

[ ATA: 38922 ] Pris: 1000 SEK

WAGNSSON, Ruben, ABC. Redigerad av Dag W. Scharp. Bildredaktör Erik Eriksson. Förlagsaktiebolaget svenska folkrörelser 1955. 400s. Kvarto. illustrerad. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt.

[ ATA: 28286 ] Pris: 250 SEK

WAHLÖÖ, Claes (red.), Metropolis Daniae. Ett stycke Europa. Stockholm 1998. 222 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 40220 ] Pris: 50 SEK

WAHLÖÖ, Claes (red.), Mellanöstern är här. Stockholm 2004. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 42091 ] Pris: 75 SEK

WAHLÉN, Tomas (red.), Jägarens och fiskarens årsbok 1. Settern 1998. 160 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 48758 ] Pris: 75 SEK

WAHLBERG, Erik, Finska ortnamn i Sverige. Tornedalica 1963. 282,(2)s. Häftad. Dedicerad till Phebe Fjellström (på främre omslaget)

[ ATA: 36733 ] Pris: 125 SEK

WAHLBERG, Karin, Tröstaren. Stockholm 2008. 360 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten reva å främre skyddsomslag.

[ ATA: 44509 ] Pris: 75 SEK

WAHLBERG, Marianne, Jordens förbannelse. En kulturell studie av moderniseringsprocesser i Norrbotten. Akademisk avhandling. Uppsala 1996. 175 s. Häftad. Gott skick. (Studia Etnologica Upsaliensia 16).

[ ATA: 121 ] Pris: 100 SEK

WAHLBERG, Mats / Katharina Leibring / Staffan Nyström, Ortnamnssällskapets i Uppsala Årskrift 2007. Uppsala 2007. 120 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 48485 ] Pris: 100 SEK

WAHLBERG, Mats, Bebyggelsenamnen i Våla härad i Uppland. Akademisk avhandling. Uppsala 1988. xii,154s. Häftad. Något blyertsstreckad.

[ ATA: 6565 ] Pris: 80 SEK

WAHLENBERG, Georgio, Flora upsaliensis enumerans plantas circa Upsaliam sponte crescentes. Enchiridion excursionibus studiosorum upsaliensium accomodatum a Georgio Wahlenberg. Upsaliae 1820. VIII,495,(3)pp. + utvikbar karta. Nyare (1900-tal) rödbrunt klotband. Något fuktad i nedre marginalen. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 51315 ] Pris: 1000 SEK

WAHLGREN, Åke, Kriget till lands. Stockholm 1946. 154s. Illustrerad. Häftad. Militärlitteraturföreningens förlag N:r 195.

[ ATA: 16248 ] Pris: 75 SEK

WAHLGREN, A./ G. SCHOTTE (red.), Sveriges skogar och huru vi utnyttja dem. Med bidrag av fackmän. Hökerbergs 1928.754,IV + (8),755-1682s. Illustrerade. Förlagets klotband. 2 volymer.

[ ATA: 51855 ] Pris: 250 SEK

WAHLGREN, Anna, Barnaboken. Med illustrationer av Gunnar Haglund. Stockholm Bonniers juniorförlag 1984. 763 s. Illustrerad. Förlagets röda klotband utan skyddsomslag.

[ ATA: 10753 ] Pris: 100 SEK

WAHLGREN, Anna, Mannen i kjol. Tusende. Stockholm 1980. 219 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 32060 ] Pris: 60 SEK

WAHLMAN, L. I., Engelbrektskyrkan i ord och bild. Stockholm 1925. 24 s. + 20 planscher. Häftad. Kvarto.

[ ATA: 33120 ] Pris: 75 SEK

WAHLQUIST, Vilhelm (red.), Farmaceutisk revy. Åttonde årgången. Stockholm 1909. VII, 570 s. Privat halvklotbnd.

[ ATA: 37639 ] Pris: 75 SEK

WAHLSTEDT, Jens, I pandans tecken. ICA bokförlag, Västerås 1996. 156s. 4:o. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 23264 ] Pris: 50 SEK

WAHLSTEDT, Ninni / Anders Tapper (red.), Lakan medtages. En ciceron till alla tiders vandrarhem. STF 2004. 207 s. Ill. Häftad. Mycket got skick.

[ ATA: 30520 ] Pris: 75 SEK

WAHLSTRÖM, Gunilla O., Där din skatt är. Runa 2000. 261,(1)s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 37001 ] Pris: 100 SEK

WAHLSTRÖM, Gunilla O., Blott en ljudande malm. Runa 1999. 304s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 37002 ] Pris: 100 SEK

WAHLSTRÖM, Lage, Geografiutveckling och geografisk utveckling... som om platser betydde något. Göteborg 1984. 232s. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 54622 ] Pris: 125 SEK

WAHLSTRÖM, Lydia, Sverige och England under revolutionskrigens början. Bidrag till den Reuterholmska regeringens historia. Norstedts 1917. xvi + 280 s. Häftad. Nött och skadat omslag.

[ ATA: 4758 ] Pris: 90 SEK

WAHLSTRÖM, Lydia, Själens hälsa. Stockholm 1929. 134s. Häftad. Ex libris.

[ ATA: 6129 ] Pris: 75 SEK

WAHLSTRÖM, Lydia, Vardagens religion. Stockholm 1925. 121s. Häftad. Främre omslaget något fläckat. Papperet på ryggens översta 2 centimeter saknas.

[ ATA: 6131 ] Pris: 50 SEK

WAHLSTRÖM, Lydia, Bland nutida jesuiter och hugenotter. Strövtåg i länder och böcker. Stockholm 1922. 227 s. Häftad. Snedläst.

[ ATA: 34040 ] Pris: 90 SEK

WAHLSTRÖM, Sten / Jörgen Weibull, Historia på plats. Höganäs 1990. 174 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 39659 ] Pris: 75 SEK

WAHLUND, Per Erik, Sverigeresan. En biltur i Fredrik Bööks hjulspår från Smygehuk till Pajala sommaren 1975. Stockholm 1976. 188 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12250 ] Pris: 60 SEK

WAHLUND, Per Erik, Frändskaper. Aderton essäer. Stockholm 1979. 225 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12252 ] Pris: 60 SEK

WAHLUND, Per Erik, Familjebok. Stockholm 1980. 232 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20150 ] Pris: 60 SEK

WAHLUND, Per Erik, Om teaterkritik. Uppsala 1966. 28 (4) s. Häftad.

¶ Begränsad upplaga om 300 ex, varav detta nr 237. Med dedikation från författaren till Reidar Eknermed anledning av en mycket intressant uppsats.

[ ATA: 36143 ] Pris: 75 SEK

WAHLUND, Per Erik, Avsidesrepliker. Teaterkritik 1961-1965. Stockholm 1966. 270 s. Häftad. Med dedikation till Phebe Fjellström.

[ ATA: 46650 ] Pris: 125 SEK

WAHLUND, Per Erik, Vederkvickelser. Eassayer och miniatyrer i urval. Stockholm 1973. 249 (5) s. Originalpocket.

[ ATA: 46749 ] Pris: 45 SEK

WAHLUND, Per Erik, Återspegling. Aderton essayer till. Natur och Kultur 1990. .216s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.

[ ATA: 51939 ] Pris: 50 SEK

WAHLUND, Per Erik, Scenväxling. Teaterkritik 1954 - 1960. Natur och Kultur 1962, 288s. + planscher. Förlagets dekorerade pappband. Inget skyddsomslag. Tillskrift.

[ ATA: 52040 ] Pris: 75 SEK

WAHLUND, Per Erik, Återspegling. Aderton essayer till. Natur och Kultur 1990. 216s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 52117 ] Pris: 50 SEK

WAHRIG, Gerhard (ed.), dtv-Wörterbuch der deutschen Sprache. München 1978. 942 (2) pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 33808 ] Pris: 70 SEK

WAIS, Kurt (ed.), Interpretationen französischer Gedichte. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1970. 415 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 25614 ] Pris: 125 SEK

WAITE, Dennis, How to meet yourself ...and find true happiness. O books 2007. (8), 278pp. Softcover. Some pencil markings.

[ ATA: 52598 ] Pris: 100 SEK

WAITE, Dennis, Enlightenment. The Path through the Jungle. O books 2008. (12), 186pp. Softcover. Some pencil markings.

[ ATA: 52601 ] Pris: 100 SEK

WAKEFIELD, Hugh, 19th Century British Glass. Fabe & faber 1961. 64p. + plates. Publisher´s cloth with dustjacket. Last fly leaf with folding marks,

[ ATA: 55369 ] Pris: 100 SEK

WALBANK, F. W., The Decline of the Roman Empire in the West. London 1946. (xiii) 97 pp. Ill. Publisher's cloth. Some underlining. Name on front fly leaf.

[ ATA: 18113 ] Pris: 90 SEK

WALDÉN, Bertil (red.), Vieille Montagne hundra år i Sverige 1857-1957. Minnesskrift. Örebro 1957. 236 s. Ill. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Gott skick.

[ ATA: 32151 ] Pris: 250 SEK

WALDÉN, Bertil, Guldsmeder i Örebro före 1700-talet. Örebro 1949. (2),59-107. Häfte. Dedikation. Särtryck ur Meddelanden från Föreningen Örebro läns museum XV.

[ ATA: 12744 ] Pris: 90 SEK

WALDÉN, Bertil, Forskningar och färder. Stockholm, Saxon & Lindström 1936 400s. Illustrerad. Halvfranskt band med främre omslaget medbundet. Namn på smutstitel. obetydligt blekt rygg med en svag fläck.

[ ATA: 37936 ] Pris: 150 SEK

WALDÉN, Bertil, Hammars glasbruk 1854-1954. Minnesskrift. Örebro 1954. 212s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband.

[ ATA: 46411 ] Pris: 150 SEK

WALDÉN, Bertil, Frövifors bruk och dess föregångare Frövi bruk. Minnesskrift på uppdrag av styrelsen för Frövifors bruks aktiebolag. Stockholm 1951. 306s. + färgplanscher. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade halvklotband.

[ ATA: 54707 ] Pris: 125 SEK

WALDÉN, Katja (redaktör), Teatern i centrum. Stockholms stad 1990. 266s. Tvär Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband. Stockholmsmonografier 101.

[ ATA: 16737 ] Pris: 150 SEK

WALDÉN, Katja, Boken om Örebro. Den ständigt erövrade staden. Stockholm 1977. 280 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav. Gott skick.

[ ATA: 25055 ] Pris: 100 SEK

WALDECK. Ankan. En skämtsam årsbok ritad och skrifven af Waldeck. Stockholm 1906. 57 (3) s. Häftad. Ryggen nött.

[ ATA: 45325 ] Pris: 100 SEK

WALDEKRANZ, Rune, Italiensk film. Stockholm 1953. 215 s. Ill. Häftad. Ryggen litet nött.

[ ATA: 28666 ] Pris: 75 SEK

WALDEKRANZ, Rune, Modern film. Stockholm 1951. 286 s. Ill. Häftad. Nött. namnteckning å insida av främre omslag.

[ ATA: 28668 ] Pris: 60 SEK

WALDEN, Peter, Tyd dina egna drömmar. Stockholm 1985. 267 s. Ill. Förlagets pappband. Namnteckning.

[ ATA: 32514 ] Pris: 100 SEK

WALDER, Anne, Swinburne's Flowers of Evil. Baudelaire's Influence on Poems and Ballads, First Series. Dissertation. Uppsala, Acta Upsaliensis, 1976. 157 pp. Studia Anglistica Upsaliensia 25.

[ ATA: 949 ] Pris: 70 SEK

WALDMANN, Paul, Jägarlif. Minnen från skog och mark. Stockholm 1896. 193 s. Ill. Halvklotband.

[ ATA: 17869 ] Pris: 150 SEK

WALDSCHMIDT, Ermst / Ludwig Alsdorf / Bertold Spuler / Hans O. H. Stange / Oskar Kressler, Geschichte Asiens. München 1950. VIII, 767 pp. Publisher's blue cloth. Some pencil underlining. Prev. owner's bookplate.

[ ATA: 30344 ] Pris: 200 SEK

WALDSTÄTTEN, Freiherr von, Ausgewählte militarische Schriften. Berlin 1882. X, 238 pp. Contemporary half calf.

[ ATA: 27621 ] Pris: 250 SEK

WALECKA-GARBALINSKA, Maria, Jules Lefèvre-Deumier (1797-1857) et le mythe romantique du Génie. Dissertation. Uppsala 1987. 174 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 23015 ] Pris: 100 SEK

WALEY, Arthur, The Life and Times of Po Chü-I 772-846 A.D. London 1949. 238 pp. + fold out map. Publisher's decorated cloth. Signature to fisrt leaf. Somewhat soield boards.

[ ATA: 50081 ] Pris: 150 SEK

WALEY, Arthur, The Opium War Through Chinese Eyes. Allen & Unwin 1958. 257pp. Publisher´s hardcover with dustjacket. Name on fly leaf.

[ ATA: 53317 ] Pris: 200 SEK

WALEY, Arthur, The real Tripitaka and other pieces. Allen & Unwin 1952. 291pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. Bookplate on inside of front cover. Signature on fly leaf.

[ ATA: 53805 ] Pris: 250 SEK

WALEY, Arthur, Three Ways of Thought in Ancient China. George Allen & Unwin, London 1953. Third Impression. 275pp. Publisher´s hardcover with dust jacket. Name on fly leaf.

[ ATA: 54358 ] Pris: 100 SEK

WALEY, Arthur, Yuan Mei. Eighteenth Century Chinese Poet. Grove Press. Reprint of 1956 edition. 227pp. Publisher´s softcover. Slightly worn. Name on small title.

[ ATA: 54361 ] Pris: 75 SEK

WALICKI, Michal, Hans Memling - Sad ostateczny. Niedokonczony rekopis opracowal i uzupelnil Jan Bialostocki. Warsawa 1973. 33 pp. + approx. 100 plates. Publisher's hardcover with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 31114 ] Pris: 100 SEK

WALICKIEGO, Michala (ed.), Drzwi gnieznienskie. Tom I + Album. Wroclaw 1956. 2 volumes. 226 + 153 plates. Publisher's decorated cloth. Quarto.

¶ A second volume was published.

[ ATA: 37423 ] Pris: 500 SEK

WALKER, David, The Lord's Pink Ocean. Daw 1973. 160 pp. Paperback. Stains to back wrapper; else in very good condition.

[ ATA: 47293 ] Pris: 50 SEK

WALKER, David, The Lord's Pink Ocean. Daw 1973. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47543 ] Pris: 50 SEK

WALKER, John A., Efter popkonsten. Stockholm 1977. 64 + 63 planscher. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 28348 ] Pris: 60 SEK

WALKER, Mary Willis, Det röda skriket. Forum 1999. 341s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 16491 ] Pris: 90 SEK

WALKER, Michele, Lappteknik och applikation. Maerial, teknik, mönster. Stockholm 1981. 96 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 22591 ] Pris: 75 SEK

WALKER, Nicholas John, Late Pleistocene and Holocene Hunter-gatherers of the Matopos. Dissertation. Uppsala 1995. 284 pp. Ill. Softcover. Studies in African Archaeology 10.

[ ATA: 14527 ] Pris: 100 SEK

WALKER, Robert H. (Ed.), The Reformation Spirit in America: A Documentation of the Pattern of Reform in the American Republic. Florida 1985. 682 pp. Publisher's cloth with ill front board.

[ ATA: 14781 ] Pris: 100 SEK

WALL, Bengt V. Rapport från Zenotien. Stockholm 1971. 175 (5) s. Häftad.

[ ATA: 43590 ] Pris: 60 SEK

WALL, Bengt V., Vännen Patrik. Tidens förlag, Stockholm 1948. 357s. Häftad. Namnteckning med blyerts å första bladet.

¶ Andra upplagan.

[ ATA: 16590 ] Pris: 50 SEK

WALL, Jan, Tjuvmjölkande väsen. I: Äldre nordisk tradition. Akademisk avhandling. Uppsala 1977. VIII, 262 (2) s. Illustrerad. Häftad. (Studia Ethnologica Upsaliensia 3).

¶ Magical milk-stealing creatures in older Nordic Tradition

[ ATA: 28270 ] Pris: 125 SEK

WALL, Kerstin, L'inversion dans la subordonnée en francais contemporain. Uppsala 1980. 180 pp. Original wrappers. Very good conditon. ( Studia Romanica Upsaliensia 30).

[ ATA: 48425 ] Pris: 140 SEK

WALLÉN, Axel, Från vattnets rike. En bok om floder och sjöar. Norstedts 1930. 216s. Illustrerad. Häftad. Svag stämpel FRIEXEMPLAR på främre omslagets insida.

[ ATA: 52293 ] Pris: 75 SEK

WALLÉN, Carl Christian, Glacial-Meteorological Investigations on the Kårsa Glacier in Swedish Lappland 1942-1948. Reprinted from Geografiska Annaler 1948-49. 240pp. Illustrated. Publisher´s softcover. Dedication.

[ ATA: 54898 ] Pris: 150 SEK

WALLACE, Edgar, Mr. Reeder's kriminelle Tankegang. Norild Forlag 1988. 160 s. Förlagets blåa konstläderband med skyddsomslag. Något nött. Ägareetikett å försättsblad.

[ ATA: 45911 ] Pris: 100 SEK

WALLACE, Ian, A Voyage To Dari. Daw 1974. 240 pp. paperback.

[ ATA: 47518 ] Pris: 50 SEK

WALLACE, Ian, The World Asunder. Daw 1976. 256 pp. Paperback.

[ ATA: 47542 ] Pris: 50 SEK

WALLACE, Lew., Ben Hur. En berättelse från Kristi tid. Hälsingborg 1980. 220 s. Ill. Förlagets pappband. Tidigare ägares stämpel å titelblad.

[ ATA: 24521 ] Pris: 60 SEK

WALLE, Etienne van de, The Female Population of France in the Nineteenth Century. A Reconstruction of 82 Départements. Princeton University Press 1974. xxx,483pp. Publisher´s cloth with price clipped dust jacket. Library ticket and stamp.

[ ATA: 51157 ] Pris: 150 SEK

WALLEN, Nils Erik, Sophie von Knorring och samhället. Lundelin & Co, Helsingfors 1962. 243s. Häftad. Dedikation. Veck på bakre omslaget.

[ ATA: 7921 ] Pris: 125 SEK

WALLENBERG, Berit, Arkitektur i medeltidens Frankrike 1- 2. Stockholm 1985. 280 + 195 s. Ill. Förlagsinbundna.

[ ATA: 15484 ] Pris: 275 SEK

WALLENBERG, Berit, Lövö kyrka som byggnadsverk. Stockholm 1984. 63 (1) s. Ill. Förlagets klotband. Kvarto.

[ ATA: 41381 ] Pris: 75 SEK

WALLENBERG, Jacob, Samlade skrifter I-II. Stockholm 1998-1999. 2 vol. 318 + 327 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 37832 ] Pris: 200 SEK

WALLENBERG, Jacob, Min son på Galejan eller En ostindisk resa. Innehållande allehanda bläckhorns-kram samlat på skeppet Finland som afseglade från Götheborg i december 1769, samt återkom därsammastädes i junio 1771. Stockholm 1923. 198 s. Förlagets vita dekorerade klotband med främre omslaget medbundet.

¶ Akvareller och teckningar av Kurt Jungstedt

[ ATA: 44813 ] Pris: 150 SEK

WALLENBERG, Jakob, Humoristiskt bibliotek I. Min son på Galejan och Sannfärdig resebeskrifning. Stockholm 1881. 267 s. Privat halvklotband. Rygen något blekt.

[ ATA: 32310 ] Pris: 250 SEK

WALLENBERG, Jonas, Några effektivitetsproblem i statlig byråkrati. Akademisk avhandling. Lund 1985. 193 s. Häftad.

[ ATA: 17254 ] Pris: 90 SEK

WALLENGREN, Axel, Samlade skrifter I-IV. Utgivna av Hans Küntzel. (V utkom). Stockholm 1923-24. 255 + 261 + 213 + 271 s. Förlagets dekorerade klotband. banden något solkiga.

[ ATA: 27442 ] Pris: 250 SEK

WALLENIUS, Allan, Trollfiolen. Stockholm 1919. 157 s. Klotband.

[ ATA: 20149 ] Pris: 50 SEK

WALLENIUS, Anna-Britta, Africana Suecana 1945-1965. An Analytical Approach to Swedish Printed Material on Africa. Uppsala 1975. 490 pp. Soft covers. Occasional Papers IV.

[ ATA: 8833 ] Pris: 125 SEK

WALLENQUIST, Åke, On the distribution of light in the solar corona of june 30, 1954. The results of the eclipse expedition from the university of Uppsala observatory to Holmhällar, Gotland. Uppsla 1957. 36pp. + 2 plates. Quarto. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol.16. N:o 4.

[ ATA: 53757 ] Pris: 200 SEK

WALLENQUIST, Åke, Some structural properties of galactic clusters. Results based on the space distribution of the stars. Uppsala 1959. 40pp.+2 plates. Quarto. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol.17. N:o 7.

[ ATA: 53758 ] Pris: 125 SEK

WALLENQUIST, Arend, Carl von Linnés lärjungar i Östergötland. Idé och handling. Linköping 2007. 220 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav. Gott skick.

[ ATA: 45885 ] Pris: 200 SEK

WALLENQUIST,Åke, A general catalogue of differences in magnitudes of double stars. With a survey of double star photometry. Uppsala 1954. 79,(1)pp. Quarto. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol.15. N:o 13.

[ ATA: 53759 ] Pris: 100 SEK

WALLENSTEEN-JAEGER, Rut, Själens salighet och kroppens sura ben. J P Wallensteen, präst och folklivsskildrare. LTs Förlag 1980. 173 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7596 ] Pris: 60 SEK

WALLENSTEEN, Ivar / Gunnar Brusewitz, Världens bästa ordspråk. Västerås 1991. 173 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 35192 ] Pris: 75 SEK

WALLENSTEEN, J. P., Vidskepelser, vantro och huskurer i Danderyd och Lidingö i slutet af 1700-talet. Stockholm 1899. IV, 22 s. Häftad. Ryggens huvud nött. Bidrag till vår odlingshäfder. Serie utgiven av Nordiska Museet 7.

[ ATA: 27598 ] Pris: 100 SEK

WALLER, Eric/ SIDÉN, Johan E., Handledning i frökännedom. Bihang till Frösamling. Landskrona 1918. 16s. + utvikbar litograferad plansch. Namn på titelbladet. En del blad lösa. Men med den underbara planschen i mycket gott skick

¶ Plansch: I spannmåls- och frövaror vanligast förekommande frön och frukter av ogräs.

[ ATA: 55592 ] Pris: 150 SEK

WALLER, Maureen, London år 1700. Scener ur det dagliga livet. Stockholm 2002. 416 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Förlagsnytt exemplar. Mycket gott skick.

[ ATA: 39741 ] Pris: 75 SEK

WALLERIUS, Johan Gotscalk, Hydrologia, eller watturiket, indelt och beskrifvit, jämte anledning til vattuprofvers anställande. Stockholm, Lars Salvius, 1748. (18),134s. + 1 plansch. Halvfranskt band med 5 upphöjda bind. Obetydligt lagerfläckad (planschen något mer).

[ ATA: 51976 ] Pris: 3500 SEK

WALLERT, Evert, En dalbos memoarer. 50 år i Roslagsby. 1977. 238s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 55650 ] Pris: 50 SEK

WALLES, Jonas, Resa i Nordsyrien och Palestina 1904. Lund 1992. 110 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 2510 ] Pris: 75 SEK

WALLGREN, Erik, Individen och samfundet. Bidrag till kännedomen om samfundstänkandet i Swensk Kyrkotidning 1855-1863. Akademisk avhandling. Lund 1959. 426 s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.

[ ATA: 28174 ] Pris: 100 SEK

WALLGREN, Erik, Individen och samfundet. Bidrag till kännedomen om samfundstänkandet i Swensk Kyrkotidning 1855-1863. Gleerup, Lund 1959. 426,(2)s. Häftad. Pencil linings in the nargins.

[ ATA: 52363 ] Pris: 75 SEK

WALLHEIM, Henrik, En underbar berättelse om ridderliga äventyr. V. F. palmblad och den romantiska romanen. Symposion 2007. 399 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 36415 ] Pris: 125 SEK

WALLIMANN, Silvia, Brücke ins Licht. Das Leben danach. Freiburg 1986. 159 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 12869 ] Pris: 60 SEK

WALLIN, Gunnar, Wallins Gubbar. Göteborg 1948. 100 s. Ill. Häftad. Fläckar å rygg; övrigt i gott skick.

[ ATA: 27323 ] Pris: 60 SEK

WALLIN, Johan Olof, Dödens Engel. C. E. Fritze's K. Hofbokhandel, Stockholm 1880. 40 s. Ill. Dekorerat rött klotband. Slitna pärmar.

[ ATA: 18460 ] Pris: 75 SEK

WALLIN, Johan Olof, Dikter och psalmer. Valda och utgivna till 100-årsminnet av författarens död. Med inledning av Biskop Tor Andrae Stockholm 1939. 165 (7) s. Häftad med skyddsomslag. kvarto. Enstaka marginalanteckningar i blyerts.

[ ATA: 36947 ] Pris: 75 SEK

WALLIN, Sigurd (red.), Kring Svecia Antiqua. Stockholm 1967. 128 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 27439 ] Pris: 60 SEK

WALLIN, Sigurd, Kyrkoinredning för herremän. Stockholm 1948. 226 s. Ill. Förlagets röda klotband. Kvarto. Namnteckning.

[ ATA: 33121 ] Pris: 125 SEK

WALLIN, Sven, Vadstena. En rundvandring bland dess minnesmärken och utflycketr i omnejden. Sjunde upplagan. Vadstena 1948. 72 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 31900 ] Pris: 75 SEK

WALLIS, Jim, Ett nytt sätt att leva. Andra upplagan. Örebro 1983. 180 s. Häftad. Något snedläst och nött. nanteckning.

¶ The Call To Conevrtion.

[ ATA: 45499 ] Pris: 100 SEK

WALLNER, Björn, An Exposition of Qui Habitat and Bonum Est in English. Edited from the Manuscripts with Introduction, Notes and Glossary. Dissertation. Lund, Gleerups, 1954. 120 pp. Lund Studies in English 23.

[ ATA: 980 ] Pris: 100 SEK

WALLNER, Helmer, Storvretabygden. Forntid - nutid. Uppsala 1990. 208 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 14420 ] Pris: 125 SEK

WALLQUIST, Einar, Lappmarksdoktorn berättar 1-10 i 5 band. Stockholm 1954. (255 + 273) + (280 + 275) + (269 + 227) + (229 + 240) + (227 + 231) s. Ill. Fem halvfranska band med övre guldsnitt samt med alla främre omslagen medbundna. Gott skick.

¶ Dagen oss förunnad / Möte med granne / Lappmarksår / Få mans land / Väster om väg / Att få komma / Kan doktorn komma? / Lappmarksdoktor / Med varandra / Mer än matalsskriven.

[ ATA: 33322 ] Pris: 500 SEK

WALLROTH, Per, Eländets triumfator. Studier i Hjalmar Bergmans roman Knutsmässo marknad. Akademisk avhandling. Uppsala 1992. 223 s. Häftad. (Hjalmar Bergman Samfundet 6).

[ ATA: 18471 ] Pris: 70 SEK

WALLSTRÖM, Ylva, Den röda katten Aloysius. Stockholm 2000. 103 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsosmslag. Gott skick.

[ ATA: 31622 ] Pris: 100 SEK

WALLWORK, J. F., Language and Linguistics: An Introduction to the Study of Language. London 1969. vii, 184 pp. Softcover.

[ ATA: 41713 ] Pris: 75 SEK

WALSCH, Neale Donald, Gemenskap med Gud. Stockholm 2003. 186 s. Pocket. Gott skick.

[ ATA: 42896 ] Pris: 50 SEK

WALSER, Martin, Liebes Erklärungen. Suhrkamp 1983. 272pp. Publishers paperbound with dust-jacket. Ink inscription on front fly-leaf.

[ ATA: 20811 ] Pris: 60 SEK

WALSER, Richard, Thomas Wolfe, Holt, Rinehart and Winston 1961. viii,152pp. Paperback. Lower right corner bumped. American Authors and Critics Series.

[ ATA: 12543 ] Pris: 75 SEK

WALSH, William, Commonwealth Literature. Oxford university press 1973. x,150pp. Paperback.

[ ATA: 12512 ] Pris: 75 SEK

WALSTED, Otto, Nordamerikas Indianere. Branner og Korch, Köbenhavn 1958. 191s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 51214 ] Pris: 125 SEK

WALTARI, Mika, Mikael Hakim. Stockholm 1951. 675 (1) s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Något nött.

[ ATA: 40093 ] Pris: 90 SEK

WALTARI, Mika, Guldhår. Guldhår / En ö av is / Månlandskapet / Början till slutet / Pariserslipsen. Stockholm 1954. 311 (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 41240 ] Pris: 100 SEK

WALTARI, Mika, The Roman. Berkley 1971. 428 (4) pp. Paperback.

[ ATA: 48072 ] Pris: 75 SEK

WALTER, Hans, Griechische Götter. Piper, München 1971. 402,(2)pp. illustrated. Publishers cloth with dust-jacket. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 20651 ] Pris: 200 SEK

WALTER, Hans, Ägina. Die archäologische Geschichte einer griechischen Insel. München 1993. 93 (3) pp. Ill. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 37894 ] Pris: 75 SEK

WALTER, Hugh, En kula för Charles. Uppsala 1956. 280 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 33159 ] Pris: 100 SEK

WALTER, Jess, Mörk flod. Stockholm 2007. 360 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 36862 ] Pris: 90 SEK

WALTER, John / Roger Schofield (ed.), Famine, Disease and Social Order in Early Modern Society. Cambridge University Press 1989. xiv, 336 pp. Publisher's cloth with dj. Signature. In good condition.

[ ATA: 50550 ] Pris: 250 SEK

WALTER, Otto F., Den stumme. Wahlström & Widstrand 1960. 230s. Häftad. Något nött omslag, på bakre omslaget en kvadratcentimeter stor ytskada(efter prislapp?).

[ ATA: 7425 ] Pris: 125 SEK

WALTERS, Derek, Ming Shu. Den urgamla konsten att ställa ett kinesiskt horoskop. Stockholm 1988. 96 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 41733 ] Pris: 100 SEK

WALTERS, H. B., History of Ancient Pottery Greek, Etruscan and Roman. Based on the Work of Samuel Birch. London John Murray 1905. 2 volumes. XXVI, 504 + XIV, 588 pp. Ill Publisher's decorated blue cloth. Small quarto. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Signature. Small annotation in ink on front fly leaf. Spines somewhat worn.

[ ATA: 45476 ] Pris: 600 SEK

WALTERS, Minette, Ormars skepnad. Stockholm 2001. 385 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23588 ] Pris: 50 SEK

WALTERS, Minette, Eko. Stockholm 1999. 357 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23590 ] Pris: 50 SEK

WALTERSTORFF, Emelie von (utg.), Textilt bildverk. Nordiska museet 1925. 110,(2)s. + planscher med 245 bilder. Kvarto. Halvfranskt band. Namn på första blanka bladet. Nött band.

[ ATA: 52020 ] Pris: 750 SEK

WALTON CAUGHEY, John, Hubert Howe Bancroft: Historian of the West. University of California Press 1946. ix (4) 422 pp Publisher's decorated cloth. Prev. owner's bookplate.

[ ATA: 30141 ] Pris: 100 SEK

WALZER, Michael, Pluralism & jämlikhet. En teori om rättvis fördelning. Daidalos 1993. 416s. Häftad.

[ ATA: 5792 ] Pris: 150 SEK

WALZER, Michael, Argument från vänster. Stockholm 1997. 214 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel. Delvis hårt streckad.

[ ATA: 49519 ] Pris: 90 SEK

WAMBERG, Niels Birger (red.), Sandemoses ansikter. Oslo 1969. 222 (8) s. Ill. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 40839 ] Pris: 90 SEK

WAMSER, Ludwig, Biriciana - Weissenburg zur Römerzeit. Kastell - Thermen - Römermuseum. Stuttgart 1990. 120 pp. Ill. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 32894 ] Pris: 100 SEK

WANDE, Erling (ed.), Nordic Linguistic Bulletin. Vol 4 No 3-4. Uppsala 1980. 104 pp. Softcover.

[ ATA: 32023 ] Pris: 60 SEK

WANDEL, Hugo, Myglet kring arkitekttävlingen om Riksdagens hus. Stockholm 1979. 16 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34063 ] Pris: 150 SEK

WANG, Lulu, Syrendrömmar. Bra Böcker 2002. 579s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11895 ] Pris: 100 SEK

WANGÖ, Joel, Ägo- och naturnamnen i Knäreds socken. Uppsala 1970. 125s. dedikation.

[ ATA: 211 ] Pris: 90 SEK

WANNAGAT, Detlev, Der Blick des Dichters. Herausgegeben und kommentiert von Detlev Wannagat. Darmstadt, Wissenschaftliche Buchgesellschaft 1997. 247,(3)pp. Illustrated. Publishers hardcover.

[ ATA: 20763 ] Pris: 75 SEK

WANSCHER, Ole, Möbelkonsten. Typer och interiörer från fem årtusenden. Stockholm 1967. 419 (1) s. Ill. Förlagets klotband. Kvarto.

[ ATA: 38880 ] Pris: 250 SEK

WÜSCHER, Hermann, J., Liberty, Equality, and Fraternity in Wordsworth 1791-1800. Doctoral dissertation. Uppsala 1980. 204pp. Original wrappers. Studia Anglistica Upsaliensia 39.

[ ATA: 6100 ] Pris: 50 SEK

WAPNEWISKI, Peter, Waz ist minne. München, Verlag C H Beck 1975. 200pp. Soft cover.

[ ATA: 20708 ] Pris: 100 SEK

WAPNEWSKI, Peter, Deutsche Literatur des Mittelalters. Göttingen 1960. 127 pp. Softcover.

[ ATA: 24858 ] Pris: 50 SEK

WAPNEWSKI, Peter, Zumutungen. Essays zur Literatur des 20. Jahrhunderts. Düsseldorf 1979. 287 pp. Publisher's hardcover. Very good condition.

[ ATA: 32761 ] Pris: 75 SEK

WARBURG, E. (ed.), Physik. Mit 106 Abbildungen im Text. Leipzig Teubner 1915. VIII, 762 pp. Publisher's printed red cloth. Quarto. Prev. owner's bookplate. (Kultur der Gegenwart III:3, I).

[ ATA: 32233 ] Pris: 500 SEK

WARBURG, Karl, Velasquez och hans konst. Göteborg, Wettergren & Kerber, 1899. (6),85,(3)s. + planscher. Privathalvklotband. (Populärt vetenskapliga föreläsningar vid Göteborgs Högskola X).

[ ATA: 11477 ] Pris: 75 SEK

WARBURG, Karl, Carl Snoilsky. Hans levnad och skaldskap. Stockholm 1905. VI, 480 s. Vackert rött privat halvfranskt band med guldornering samt fem upphöjda bind.

[ ATA: 37663 ] Pris: 125 SEK

WARBURTON, Th., Du, människa. Helsingfors 1942. 75 s. Häftad.

[ ATA: 21439 ] Pris: 60 SEK

WARBURTON, Th., Bröd av lera. Helsingfors 1945. 70 s. Häftad.

[ ATA: 23967 ] Pris: 75 SEK

WARDAPET EZNIK VON KOLB. Wider die Sekten. Aus dem Armenischen übersetzt und mit Einleitung. Inhalts-Übersichten und Anmerkungen versehen von Joh. Michael Schmid. Wien 1900. X, 210 pp. Original wrappers. Worn copy. Lower wrappers missing. Clean text.

[ ATA: 36162 ] Pris: 750 SEK

WARE, James R. (transl.), The Sayings of Mencius. New York 1960. 173 pp. Paperback.

[ ATA: 31908 ] Pris: 50 SEK

WARMING, EUG., Fröplanterne (Spermatofyter). Med 591 i teksten trykte figurer eller figurgrupper. Köbenhavn 1912. 467 s. Privat halvfranskt band.

[ ATA: 24953 ] Pris: 150 SEK

WARMING, Eugen / Martin Möbius, Handbuch der systematischen Botanik. Deutsche Ausgabe. Vierte Auflage. Berlin 1929. XVI, 526 pp. Ill. + fold out tabel. Publisher's blue cloth. Some unerlining in penciland (weak) red ink.

[ ATA: 44465 ] Pris: 200 SEK

WARNECK, Joh., Die Religion der Batak. Ein Paradigma für die animistischen Religionen des Indischen Archiples. Leipzig 1909. 136 pp. Ill. Publisher's hardcover. Warter stained boards.

[ ATA: 8609 ] Pris: 125 SEK

WARNER, Alan, Vandraren. Översättning av Einar Heckscher. Stockholm 2005. 309 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 47277 ] Pris: 150 SEK

WARNER, Marina, Konrads konstiga natt. Illustrationer av Malcolm Libingstone. Göteborg 1981. Opag. ca 20 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 45616 ] Pris: 75 SEK

WARNER, Marina, Joan of Arc. The Image of Female Heroism. Vintage 1991. xxviii,349pp. + plates. Softcover.

[ ATA: 52512 ] Pris: 75 SEK

WARNER, Oliver, Lord Nelson. Christofers Bokförlag 1959. 306s. Förlagets klotband med främre omslaget medbundet. Inget skyddsomslaget.

[ ATA: 53040 ] Pris: 75 SEK

WARNER, Rex, Imperial Caesar. London 1960. 384 pp. Publisher's hardcover with dj. Good condition.

[ ATA: 18649 ] Pris: 100 SEK

WARNER, Susan, Mr Rutherfords barn Hierta, Stockholm 1897. (2), 148s. Förlagets dekorerade klotband. Gamla ungdomsböcker i nya upplagor. I.

[ ATA: 7735 ] Pris: 90 SEK

WARNOCK, G., Contemporary Moral Philosophy. MacMillan/St Martins Press 1967. 82pp. Paperback. New Studies in Ethics.

[ ATA: 11157 ] Pris: 75 SEK

WARNOCK, Mary, Sartres filosofi. Stockholm 1966. 192 s. Pocket. Namnteckning.

[ ATA: 18605 ] Pris: 60 SEK

WARNOCK, Mary, Imagination and Time. Blackwell 1994. xii,193p. Publisher´s soft cover. First 21 pages with underlinings. Jan Österberg´s copy.

[ ATA: 53977 ] Pris: 150 SEK

WARNQVIST, Åsa, Poesifloden. Utgivningen av diktsamlingar i Sverige 1976-1995. Akademisk avhandling. Ellerströms 2007. 398 s. Färgill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 37718 ] Pris: 100 SEK

WARTBURG, W. v., Einführung in Problematik und Methodik der Sprachwissenschaft. Halle, Max Nemwyer, 1843. 209 S.

[ ATA: 1100 ] Pris: 100 SEK

WARTBURG, W. v., Évolution et structure de la langue francaise. Neuvième édition. Bern 1969. 294 pp. Publisher's hardcover. Approx. twenty pages with underlining in ink; else fine.

[ ATA: 29222 ] Pris: 100 SEK

WASA (Lars y Johansson). Bläcksjön. Den otroligt spännande och mystiska historien om ett äventyr. Stockholm 1992. 204 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning och kludd å försättsblad.

[ ATA: 37070 ] Pris: 75 SEK

WASASTJERNA, Jarl A., Bidrag till kännedomen om sammanhanget mellan elektriska elements termokemi och elektromotoriska kraft. Helsingfors, Holger Schildts förlag 1918. 122,(2)s. Häftad. Stämplad på fr. omslaget.

[ ATA: 33516 ] Pris: 150 SEK

WASASTJERNA, Jarl A., Lichtbrechung und Atombau. Die Refraktionsäquivalente der Ionen. Helsingfors 1921. 18pp. Original printed wrappers. Front wrapper stained and with crease. Ex library copy, stamped on front cover.

[ ATA: 33517 ] Pris: 350 SEK

WASASTJERNA, Jarl A., Molekylernas, atomernas och jonernas refraktionsekvivalenter. Helsingfors 1924. 13,(1)s. Tryckt omslag. Ex library copy, stamped on front cover.

[ ATA: 33518 ] Pris: 90 SEK

WASASTJERNA, Jarl A., On the Radii of Ions. Helsingfors 1923. 25,(1)pp. Printed original wrappers. Ex library copy, stamped on front cover.

[ ATA: 33519 ] Pris: 400 SEK

WASASTJERNA, Jarl A., Sur l´hydrolyse du monosulfure de potassium. Helsingfors 1923. 24pp. Original printed wrappers. Crease on front wrapper. Ex library copy, stamped on front cover.

[ ATA: 33520 ] Pris: 150 SEK

WASASTJERNA, Jarl A., L´hydrolyse en solutions aqueuses de sulfhydrate de potassium. Helsingfors 1923. 15,(1)pp. Original printed wrappers. Ex library copy, stamped on front cover.

[ ATA: 33521 ] Pris: 150 SEK

WASASTJERNA, Jarl A., Untersuchung der Brechungsexponenten des Zinkselenids und des Zinktellurids. 10pp. No wrappers. Ex library copy, stamped on first page.

[ ATA: 33522 ] Pris: 75 SEK

WASH WATTS, J., A Survey of Syntax in the Hebrew Old Testament. Nashville 1951. ix, 150 pp. Publisher's cloth. Undrerlinings with ball point.

[ ATA: 35170 ] Pris: 100 SEK

WASMO, Herbjörg, Ett glas mjölk, tack. Stockholm 2008. 398 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 42169 ] Pris: 100 SEK

WASSÉN, Gunnar, Gardiken. Vegetation und Flora eines lappländischen Seeufers. Uppsala 1966. 142pp + folding plate + inserted page with sign explanations. Soft cover with dust jacket. ex library copy with stamps.

[ ATA: 52724 ] Pris: 125 SEK

WASSERSTEIN, Bernard, Europa ohne Juden. Aus dem englischen von Bernd Rullkötter. Kiepenheuer & Witsch 1999. 388,(12)pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 21663 ] Pris: 150 SEK

WASSMER, Arthur, Våga vara dig själv. Forsbergs böcker, Linköping 1981. 186,(6)s. Häftad. Blyrtsanteckningar på första blanka bladet efter själva texten.

[ ATA: 28767 ] Pris: 100 SEK

WASSMO, Herbjörg, Karnas arv. Stockholm 1999. 593 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 20142 ] Pris: 50 SEK

WATANUKI, Joji, Politics In Postwar Japanese Society. University of Tokyo Press 1977. x, 172 pp. Publisher's cloth with dj. Ex. library copy with stamps. In good condition.

[ ATA: 48346 ] Pris: 100 SEK

WATERS, Sarah, Nattvakten. Stockholm 2007. 444 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 35021 ] Pris: 75 SEK

WATERWORTH, Jayne M., Living in the Light of Hope: An Investigation into Agency and Meaning. Dissertation. Umeå 2001. 191 pp. Soft covers. Ex library with stamps.

[ ATA: 13771 ] Pris: 100 SEK

WATSON, Burton, Early Chinese Literature. Columbia University Press 1971. Third printing. (12),304pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. Name on fly leaf. Dust jacket price clipped.

[ ATA: 54355 ] Pris: 100 SEK

WATSON, Don, Indians of the Mesa Verde. Mesa Verde 1961. 188 pp. Ill. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 44903 ] Pris: 90 SEK

WATSON, Ian, Deathhunter. Corgi 1982. 176 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47473 ] Pris: 50 SEK

WATSON, Ian, God's World. Panther 1982. 288 pp. Paperback. Signature. Somewhat worn.

[ ATA: 47740 ] Pris: 50 SEK

WATSON, James D., Den dubbla spiralen. Stockholm 1968. 211s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. 2 x 0,5 centimeter pappers förlust i skyddsomslagets bakre övre högra hörn.

[ ATA: 26319 ] Pris: 150 SEK

WATSON, Louis H., Watson's the Play of the Hand at Bridge. New York 1960. 475 pp. Softcover.

[ ATA: 24305 ] Pris: 75 SEK

WATSON, Lyall, På liv och död. Norstedts 1975. 248s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tillskrift.

[ ATA: 9832 ] Pris: 75 SEK

WATSON, Lyall, En strörre verklighet. Mellan vetande och övertro. Stockholm 1973. 308 (2) s. Förlagets dekorerade pappband. Något nött.

[ ATA: 39831 ] Pris: 75 SEK

WATSON, William & Bo Gyllensvärd, Arkeologiska fynd från Folkrepubliken Kina. Stockholm 1974. 139 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 14554 ] Pris: 60 SEK

WATT, W. Montgomery, The Majesty That Was Islam: The Islamic World 661-1100. London 1984. 276 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 43892 ] Pris: 100 SEK

WATT, W. Montgomery, The Faith and Practice of Al-Ghazali. Sh. Muhammad Ashraf Publishers, Lahore 1981. 156pp. Softcover.

[ ATA: 52903 ] Pris: 75 SEK

WATTS, Alan, Taoism. Way Beyond Seeking. The Edited Manuscripts. Thorsons 1999. XII,129pp. Softcover. Pencil markings.

[ ATA: 52928 ] Pris: 75 SEK

WATTS, Sheldon J., Västeuropas sociala historia 1450-1720. Författarförlaget 1987. 378s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 6795 ] Pris: 50 SEK

WAXELL, Anders, Uppsalas biotekniska industriella system. Uppsala 2005 230,(10)s. Häftad. Geografiska regionstudier nr 62.

[ ATA: 26372 ] Pris: 150 SEK

WEALE, Adrian, Science and the Swastika. London 2001. 224 pp. Plates. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 49760 ] Pris: 200 SEK

WEBB, Sharon, Odödlighetens sång. Falun 1985. 157 s. Originalpocket. NOVA POCKET 27.

[ ATA: 13856 ] Pris: 60 SEK

WEBE, Gösta, Nautika. Sjöhistorisk årsbok 1985-1986. Föreningen Sveriges Sjöfartsmuseum i Stockholm 333 s. Ill. Förlagsband.

[ ATA: 3501 ] Pris: 150 SEK

WEBER, David / John Ringo, March To The Stars. Baen 2004. 634 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47454 ] Pris: 50 SEK

WEBER, F. A., Neues vollständiges Wörterbuch der Italienischen und der Deutschen Sprache, nach den neuesten und besten Quellen bearbeitet 1-2. I: Italienisch - Deutsch / II: Deutsch - Italienisch. Leipzig n. y. (1880's). 2 volumes. 568 + 722. Two later cloth volumes. Prev. Owner's bbokplate on inside of front boards.

[ ATA: 33822 ] Pris: 250 SEK

WEBER, Georg / O. Langer, Weltgeschichte in übersichtlicher Darstellung. 23 Auflage. Leipzig 1922. 779 pp. Publisher's decorated cloth.

[ ATA: 33061 ] Pris: 75 SEK

WEBER, Heinrich, Lehrbuch der Algebra I - III. Vol I zweite Auflage, neuer Abdruck; Vol II zweite Auflage; Vol III zweite Auflage. Braunschweig 1912, 1899, 1908. XVI,703 + XVI,856 + XVI,733pp. Publisher´s half cloth. 3 volumes.

[ ATA: 55462 ] Pris: 750 SEK

WEBER, Helmut, Das wechselseitige Verhältnis von Konstruktion und Formung and den Kathedralen Nordfrankreichs. Dissertation. Hannover 1957. 79 pp. + 8 plates. Softcover.

[ ATA: 25850 ] Pris: 100 SEK

WEBER, Marlis, Från naturens eget kök. Tredje upplagan. Gävle 1984. 162 (2) s. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 41187 ] Pris: 70 SEK

WEBER, Max, Le savant et le politique. Préface de Raymond Aron. Paris Plon 1991. 184 (8) pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 43887 ] Pris: 50 SEK

WEBER, Max, Zur Neuordnung Deutschlands. Shriften und Reden 1918-1920. Studienausgabe. Tübingen 1991. VIII, 264 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49734 ] Pris: 200 SEK

WEBER, Max, The religion of China. Confucianism and Taoism. Allen & Unwin 1951. xii,308pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Price clipped. Name on fly leaf.

[ ATA: 53784 ] Pris: 250 SEK

WEBER, Wilhelm Zur Galvanometrie. Göttingen 1862. 96pp. + 1 plate. Quarto. As issued. Backstrip and edges slightly frayed. Aus dem zehnten Bande der Abhandlungen der Königlichen Gesellschaft der Wissenschaften zu Göttingen.

[ ATA: 39662 ] Pris: 4000 SEK

WEBER, Wolfgang (ed.), Spektrallinien - Philosophie, Geschichte, Kunst. Mannheim 1997. 326 pp. Softcover.

[ ATA: 20292 ] Pris: 125 SEK

WEBSTER, Maud, Maffians värld. Historien om Cosa Nostra. Lund 2004. 215 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 36689 ] Pris: 75 SEK

WEBSTER, T. B. L., Griechische Bühnenaltertümer. Göttingen 1963. 84 pp. Ill. Soft covers. Owner's name (prof. Lennart Rydén).

[ ATA: 18405 ] Pris: 100 SEK

WECKSELL, J. J., Samlade dikter I-II + Daniel Hjort. Femte upplagan. Stockholm 1919. 227 (1) + 195 (1) + 136 s. Tre delar i två volymer. Häftad. Fläck å främre omslag av volym 1.

[ ATA: 41486 ] Pris: 150 SEK

WEDAR, Sven, Duty and Utility: A Study in English Moral Philosophy. Lund 1952. 150 pp. Original wrappers.

¶ Dedikation.

[ ATA: 14399 ] Pris: 150 SEK

WEDBERG, Anders, Filosofins historia: Nyare tiden till romantiken. Stockholm 1959. 184 s. Förlagets gröna klotband, skyddsomslag saknas.

[ ATA: 3686 ] Pris: 100 SEK

WEDBERG, Anders, Filosofins historia: Antiken och medeltiden. Andra reviderade upplagan. Stockholm 1985. 236 s. Förlagets gröna klotband.

[ ATA: 3687 ] Pris: 100 SEK

WEDBERG, Anders, Den logiska strukturen hos Boströms filosofi. Akademisk avhandling. Uppsala 1937. 259, (1)s.Häftad. Något nött.

[ ATA: 11164 ] Pris: 300 SEK

WEDBERG, Anders, Filosofins historia: Antiken och medeltiden. Stockholm 1958. 196 (2) s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 18390 ] Pris: 100 SEK

WEDBERG, Anders, Filosofins historia: Nyare tiden till romantiken. Andra reviderade upplagan. Stockholm 1970. 260 (2) s. Förlagets gröna klotband. En del blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 21602 ] Pris: 100 SEK

WEDBERG, Anders, Den nya logiken I-II. Bonniers 1945. 61,(1) + 72s. Häftade. 2 volymer. Några bläcknoteringar. Verdandis småskrifter N:r 477-478.

[ ATA: 52796 ] Pris: 70 SEK

WEDBERG, Birger, Om nåd och lejd. Under konungens högsta domstols gustavianska skede. Stockholm 1922. 45 s. Häftad. Omslagen något nötta. Med biblioteksexlibris. Juridisk sommarlektyr.

[ ATA: 12241 ] Pris: 60 SEK

WEDBERG, Birger, Lidingöliv i gamla dar. Norstedts 1924. 341,(3)s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 23006 ] Pris: 90 SEK

WEDBERG, Birger, Om nåd och lejd under konungens högsta domstols gustavianska skede. Stockholm 1922. 46 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 49250 ] Pris: 100 SEK

WEDEWER, Rolf, Bildbegriffe. Kohlhammer 1963. 131,(1)pp. + plates. Soft covers. Spine a little damaged.

[ ATA: 22487 ] Pris: 75 SEK

WEDGWOOD, C.V., The King's Peace 1637-1641. London 1955. 510 pp. Ill. Publisher's hardcover with worn dj.

[ ATA: 11214 ] Pris: 90 SEK

WEDGWOOD, C.V., Seventeenth-Century English literature. 2nd edition. Oxford University Press 1970. (8),148pp. Paperback. Covers partly sun-bleached.

[ ATA: 12516 ] Pris: 90 SEK

WEDIN ROTHSTEIN, Ruth (red.), Nya tjeckiska noveller. Stockholm 1927. 244 s. Häftad. Samtida signatur å främre omslag.

[ ATA: 29425 ] Pris: 60 SEK

WEDMARK, Bertil / Jan Liedgren (red.), Svenskt diplomatarium VIII: häfte 1-4. (1361-1365 + register och källförteckningar) Stockholm 1953-1976. 4 volymer. 946 (2) s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick. (Diplomatarium Suecanum. Utgivet av Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitetsakademien och Riksarkivet.).

[ ATA: 43299 ] Pris: 400 SEK

WEECH, W. N. (red.), Världens historia. Stockholm 1949. 1168 (4) s. Häftad.

[ ATA: 38094 ] Pris: 200 SEK

WEEKLEY, Ernest, The Romance of Words. With an Introduction by Ivor Brown. London 1961. 189 pp. Publisher's cloth. Some underlining in ball point pen.

[ ATA: 36354 ] Pris: 60 SEK

WEFEL, Franz, Stern der Ungebornen. Ein Reiseroman. Bermabnn-Fischer Verlag 1949. 714 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 14203 ] Pris: 100 SEK

WEGNER, Max, Altertumskunde. Verlag Karl Alber ,Freiburg/München 1951. (8),335,(1)pp. Publishers cloth with repaired dust-jacket.

[ ATA: 22451 ] Pris: 100 SEK

WEHL, David, The Birth of Indonesia. London 1948. 216 pp. + fold out map. Publisher's red cloth. One stamp to title page.

[ ATA: 50192 ] Pris: 150 SEK

WEHLER, Hans-Ulrich (ed), Professionalisierung in historischer Perspektive. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1980. pp.311-463. Soft covers. Ownership plate on small title. Some pencil underlinings.

[ ATA: 45023 ] Pris: 75 SEK

WEHLER, Hans-Ulrich (ed), Frauen in der Geschichte des 19. und 20. Jahrhunderts. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1981. pp.321-624. Ownership plate on small title.

[ ATA: 45036 ] Pris: 200 SEK

WEHLER, Hans-Ulrich, Geschichte als Historische Sozialwissenschaft. Suhrkamp 1973. 124,(12)pp. Pocket.

[ ATA: 21230 ] Pris: 50 SEK

WEHLER, Hans-Ulrich, Das Deutsche Kaiserreich 1871-1918. Zweite ergänzte Auflage. Göttingen 1975. 275 (5) pp. Softcover.

[ ATA: 36959 ] Pris: 60 SEK

WEHR, Gerhard, Carl Gustav Jung. Leben, Werk, Wirkung. Zürich, Diogenes, 1988. 478 S.

[ ATA: 1840 ] Pris: 75 SEK

WEHR, Gerhard, Veränderung beginnt innen. Gestalten und Dimensionen Christlicher Spiritualität. Steinkopf 1977. 199pp. Publishers hardcover.

[ ATA: 3170 ] Pris: 75 SEK

WEHR, Hans, A Dictionary of Modern Written Arabic. Edited by J. Milton Cowan. Second Printing. Wiesbaden 1966. VII, 1110 pp. Publisher's cloth. Small signature to titlepage; else in very good condition.

[ ATA: 32927 ] Pris: 500 SEK

WEHR, Hans, A Dictionary of Modern Written Arabic (Arabic-English). Edited by J Milton Cowan. Fourth Edition. Harrassowitz 1979. XVII, 1302 pp. Publisher's blue cloth with dj. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board

[ ATA: 43543 ] Pris: 800 SEK

WEI LIANG, Diane, Jadeögat. Stockholm 2007. 240 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 38325 ] Pris: 100 SEK

WEIBULL, Curt, Händelser och utvecklingslinjer. Gleerups 1949. 254s. Häftad med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 12123 ] Pris: 70 SEK

WEIBULL, Curt, Händelser och utvecklingslinjer. Historiska studier. Gleerups 1949. 254 s. Häftad.

[ ATA: 12244 ] Pris: 60 SEK

WEIBULL, Jörgen, Källkritik i modern historia. Lund 1964. 30 s. Häftad. Svaga anteckningar i blyerts.

[ ATA: 41769 ] Pris: 60 SEK

WEIBULL, Lauritz, Bibliotek och arkiv i skåne under medeltiden. Lund 1901. 139 s. Häftad. Främre omslaget saknas. Nött och lite solkig.

[ ATA: 18577 ] Pris: 75 SEK

WEIBULL, Mary / Britt G. Hallqvist / Olga Lindälv, Min ordskatt. 1100 vanliga ord i text och bild. Illustrationer av Walther Gube. Stockholm 1950. 216 s. Förlagets klotryggsband med tryckta pärmar. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 38774 ] Pris: 100 SEK

WEIBUST, Knut, Landskap, Redskap, Manskap. Om fiskelag på aveirokysten i Portugal. Tredje upplagan. Stockholm 1978. 18 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 8831 ] Pris: 45 SEK

WEIDNER, A., Commentar zu Vergil´s Aeneis Buch I und II. Leipzig, Teubner 1869. VIII,488pp. Calf backed boards. Somewhat worn spine.

[ ATA: 51886 ] Pris: 600 SEK

WEIERS, Michael (ed.), Die Mongolen Beiträge zu ihrer Geschichte und Kultur. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1986. 632 pp. + 24 plates. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18938 ] Pris: 100 SEK

WEIERS, Michael, Die Mongolen. Beiträge zu ihrer geschichte und Kultur. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1986. XX,632pp. + 24 Abbildungen.

[ ATA: 55470 ] Pris: 90 SEK

WEIL, André, L´intégration dans les groupes topologiques et ses applications. Deuxième édition, Paris 1953. 162pp. Softcover. Slightly worn cover = a couple of small paper losses. Pencil underlinings.

[ ATA: 52100 ] Pris: 300 SEK

WEILER, Ingomar, Der Sport bei den Völkern der altern Welt. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1981. 305 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18925 ] Pris: 75 SEK

WEILL, R, Monuments nouveaux des Premières dynasties. Upsala 1911. 35pp. Original wrappers (Sphinx ordinary wrappers). Sphinx. Vol. XV - Fasc. I.

¶ This number also includes N. Reich, Zur Lesung des Grabsteines zu Kopenhagen pp36-42. and a review by C. Autran of J. Garstang, The land of the Hittites pp43-52.

[ ATA: 10464 ] Pris: 75 SEK

WEIMANN, Robert (ed.), Realismus in der Renaissance. Aneignung der Welt in der erzählenden Prosa. Berlin 1977. 807 (1) pp. Publsher's cloth with dj. Lower part of spine bumped.

[ ATA: 40842 ] Pris: 75 SEK

WEIMARCK, Ann-Charlotte / Torsten Weimarck, Höganäskeramik. Konst- och bruksföremål 1832-1926. Västerås 1969. 127 s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 37103 ] Pris: 75 SEK

WEIMARCK, Torsten, Solen smälta ner som snö. Essäer i konst: ordens, bildernas, stenarnas. Symposion 1990. 411 s. Ill. Häftad. Fuktad. Omslagen med fläckar.

[ ATA: 17069 ] Pris: 100 SEK

WEINHOLD, Rudolf, Vivat Bacchus. A History of the Vine and its Wine. Argus Books 1978. 228s. Quarto. Illustrated. Publisher´s decorated cloth with dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 52462 ] Pris: 150 SEK

WEINREICH, Uriel, On Semantics. University of Pennsylvania Press 1980. xviii, 420 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 41714 ] Pris: 150 SEK

WEIR, Tom, The Western Highlands. First Edition. London 1973. 184 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Inscription on front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 36976 ] Pris: 60 SEK

WEIS, Margaret / Tracy Hickman, Tidens härskare. Draklanslegenderna 3. Stockholm 2002. 238 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 17177 ] Pris: 70 SEK

WEIS, Margaret, HICKMAN, Tracy, Drakarnas natt. Wahlström fantasy 1998. 221,(3)s. Förlagets laminerade pappband.

[ ATA: 28214 ] Pris: 70 SEK

WEISE, Lis Efterstillet adjektiv i danske stednavne. Akademisk forlag, Köbenhavn 1969. 233s. Häftad.

[ ATA: 11292 ] Pris: 90 SEK

WEISS, Alexander, Obekväm arbetstid. Originalupplaga. Cavefors 1975. 148 s. Häftad.

[ ATA: 43193 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Alexander, Kris. Originalupplaga. Cavefors 1975. 181 (5) s. Häftad.

[ ATA: 43194 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Alexander, Definitioner. Originalupplaga. Cavefors 1970. 296 s. Häftad.

[ ATA: 43195 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Alexander, Additioner. Originalupplaga. Cavefors 1968 86 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 43196 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Alexander, Negationer. Originalupplaga. Cavefors 1966. 148 s. Häftad.

[ ATA: 43198 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Alexander, Reaktioner. Originalupplaga. Cavefors 1965. 64 s. Häftad.

[ ATA: 43199 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Alexander, Relationer. Originalupplaga. Cavefotrs 1965. 92 s. Häftad.

[ ATA: 43200 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Alexander, Positioner. Originalupplaga. Cavefors 1964. Opag. ca 100 s. Häftad.

[ ATA: 43201 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Alexander, När bröt Freud med psykoanalysen? Korpen 1980. 88s. Häftad.

[ ATA: 53503 ] Pris: 50 SEK

WEISS, Burghard, Zwischen Physikotheologie und Positivismus. Pierre Prevost (1751-1839) und die korpuskularkinetische Physik der Genfer Schule. Frankfurt, Peter Lang, 1988. 468 pp. Softcover. Europäische Hochschulschriften. Reihe III Geschichte und ihre Hilfswissenschaften.

[ ATA: 329 ] Pris: 150 SEK

WEISS, Emil, Tun: Machen. Bezeichnungen für die kausative und die periphrastische Funktion im Deutschen bis um 1400. Stockholm 1956. 272 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 36292 ] Pris: 150 SEK

WEISS, Karl (ed.), Deutscher Kamera-Almanach 19 Band. Berlin [1928]. 296 pp. Original wrappers. Worn.

[ ATA: 33152 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Peter, Notisböcker 1971-1975. Stockholm 1984. 381 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 1337 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Peter, Skuggan av kuskens kropp. Stockholm 1966. 96 s. Häftad. Namnteckning. Något nött. (Tellusserien).

[ ATA: 1345 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Peter, Hölderlin. Norstedts 1972. 187s. Originalpocket. Delvis streckad med bläckpenna.

[ ATA: 5726 ] Pris: 75 SEK

WEISS, Peter, Exil. Två romaner. Stockholm 1996. 164 s. Pocket.

[ ATA: 36025 ] Pris: 50 SEK

WEISS, Pierre, La mobilité sociale. Paris 1986. 128 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 31992 ] Pris: 75 SEK

WEISSER, Christoph (ed.), Würzburger medizinhistorische Mitteilungen, Band 4. Hannover, Horst Wellm Verlag 1986. 290pp. Ill. Soft covers.

[ ATA: 21516 ] Pris: 100 SEK

WEITZMANN, Kurt, The Miniatures of the Sacra Parallela. Parisinus Graecus 923. Princeton University Press 1979. xiii, 272 pp. + CLXII plates. Publisher's black cloth. Quarto. Very good condition. (Studies in Manuscript Illumination 8).

[ ATA: 42008 ] Pris: 600 SEK

WEITZMANN, Kurt, Greek Mythology in Byzantine Art. Princeton University Press 1951. xii, 218 pp. + LX plates.- Publisher's black cloth. Quarto. Very good condition. (Studies in Manuscript Illumination 4).

[ ATA: 42009 ] Pris: 1200 SEK

WEIZÄCKER, Carl Friedrich von, Wahrnehmung der Neuzeit. 2. Auflage. München 1983. 440 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 21995 ] Pris: 100 SEK

WEIZÄCKER, Carl Friedrich von, Der Garten des Menschlichen. Beiträge zur geschichtlichen Anthropologie. München 1977. 612 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 21996 ] Pris: 100 SEK

WEIZÄCKER, Carl Friedrich von, Die Einheit der Natur. Studien. 4. Auflage. München 1972. 491 pp. Softcover.

[ ATA: 21997 ] Pris: 75 SEK

WEIZÄCKER, Carl Friedrich von, Diagnosen zur Aktualität. 2. Auflage. München 1979. 100 pp. Softcover.

[ ATA: 21998 ] Pris: 60 SEK

WEIZSÄCKER, Carl Friedrich von, Deutlichkeit. 2. Auflage. Hanser 1979. 184pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 21676 ] Pris: 75 SEK

WEIZSÄCKER, Carl Friedrich von, Die Einheit der Natur. Studien. München 1982. 491 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 25579 ] Pris: 100 SEK

WELCH, Holmes / Anna Seidel (ed.), Facets of Taoism: Essays in Chinese Religion. Yale University Press 1979. 302 pp. Publisher's cloth. Very good condition.

[ ATA: 44073 ] Pris: 500 SEK

WELCH, Holmes, Buddhism under Mao. Harvard University Press 1972. xx,666pp. Illustrated. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover. Library stamps.

[ ATA: 53988 ] Pris: 600 SEK

WELCH, Stuart Cary, Imperial Mughal Painting. New York 1978. 120 pp. Color plates. Softcover. Quarto. In good condition.

[ ATA: 50097 ] Pris: 75 SEK

WELDON, Fay, Landets hjärta. Stockholm 1988. 191 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14737 ] Pris: 60 SEK

WELDON, Fay, Skapelsens krona. Stockholm 1992. 250 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14738 ] Pris: 60 SEK

WELDON, Fay, Ett jordiskt paradis. Stockholm 91. 287 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 22434 ] Pris: 60 SEK

WELDON, Fay, Presidentens son. Stockholm 1983. 220 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 32188 ] Pris: 50 SEK

WELHAVEN, Elisabeth, Fortaellinger fra det gamle Bergen. Illustreret af C.J.A.A. Dörnberger. Alb. Cammermeyers forlag u.å. 238,(2)s. + planscher. Förlagets dekorerade klotband. Tillskrift på smutstitelbladet. 4 blad litet lösa i inbindningen (som vanligt).

[ ATA: 37934 ] Pris: 150 SEK

WELIN, Carl Wilhelm, Studies in Computational Text Comprehension. Stockholm 1979. 193 pp. Softcover.

[ ATA: 17804 ] Pris: 100 SEK

WELIN, Stellan (re.), Att förstå världen. Vetenskapsteoretiska essäer. Doxa 1984. 166 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 39643 ] Pris: 125 SEK

WELLANDER, Erik, Die Bedeutungsentwickelung der Partikel AB in der mittelhochdeutschen Verbalkomposition. Ein Beitrag zur wissenschaftlichen Bedeutungslehre. Akademische Abhandlung. Uppsala, Appelbergs boktryckeri, 1911. 116 S. Ex library copy.

[ ATA: 1146 ] Pris: 75 SEK

WELLEK, René, Concepts of Criticism. Edited and with an Introduction by Stephen G. Nichols, Jr. Yale University Press 1967. Fourth printing. xvi,403pp. Publisher´s softcover. Pencil underlinings.

[ ATA: 54804 ] Pris: 75 SEK

WELLEK, René, WARREN, Austin, Theorie der Literatur. Durchgesehene Neuauflage. Beltz Athenäum 1995. (4),407,(3)pp. Soft covers.

[ ATA: 20733 ] Pris: 90 SEK

WELLEK, René, WARREN, Austin, Theorie der Literatur. Durchgesehene Neuauflage. Beltz Athenäum 1995. 407,(3)pp. Soft covers. Excellent condition.

[ ATA: 30007 ] Pris: 100 SEK

WELLER, Stella, Besvärsfria perioder. Det naturliga sättet att bli av med smärtor och obehag före och under mens. Stockholm 1987. 175 s. Häftad. Pris skrivet å främre omslag; övrigt i mycket gott skick.

[ ATA: 39083 ] Pris: 75 SEK

WELLHAGEN, Julius, Aldrig ge tappt. Verbum 1968. 203s. Häftad.

[ ATA: 9403 ] Pris: 75 SEK

WELLHAUSEN, Julius / Adolf Jülicher / Adolf Hartnack / Nathanael Bonwetsch / Karl Müller / Albert Ehrhard / Ernst Troeltsch, Geschichte der christlichen Religion. Mit Einleitung: Die israelitisch-jüdische Religion. Zweite, stark vermehrte und verbesserte Auflage. Berlin / Leipzig 1909. X, 792 pp. Publisher's decorated red cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Old signature to front fly leaf. Spine and front board a little tanned from sun; else in good condition. (Kultur der Gegenwart. Teil 1: Abteilung IV).

[ ATA: 45350 ] Pris: 250 SEK

WELLMAN, Manley Wade, Twice in time. Galaxy novel 1958. 191pp. pocket book.

[ ATA: 31208 ] Pris: 50 SEK

WELLMER, Albrecht, Dialektiken mellan det moderna och det postmoderna. Symposion 1986. 175s. Häftad. Blekt rygg.

[ ATA: 53321 ] Pris: 150 SEK

WELLS Rebecca, Ya-Ya flickornas gudomliga hemligheter. Stockholm 2001. 393 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 30587 ] Pris: 60 SEK

WELLS, Colin, The Roman Empire. Glasgow 1984. 350 (6) pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 44202 ] Pris: 75 SEK

WELLS, H. G., En biskops själ. Stockholm 1918. 337 s. Klotband med främre omslag.

[ ATA: 20139 ] Pris: 50 SEK

WELLS, H. G., Die Zeitmaschine. Rowohlt 1951. 160 (8) pp. Paperback with cloth soine.

¶ Fantastic cover art by Karl Gröning Jr,.

[ ATA: 47775 ] Pris: 100 SEK

WELLS, H. G., En tjuvpojke på äventyr (Bealby). Stockholm 1918. 351 (3) s. Privat halvklotband med främre omslaget medbundet. Sista 20 sidorna litet fuktaskadade.

[ ATA: 49706 ] Pris: 100 SEK

WELSCHINGER, Henri, Der Krieg von 1870. Ursachen und Verantwortungen I-II. Berlin Grunewald 1910. 2 vol. XVIII, 308 + 354 pp. Publisher's decorated cloth. Some underlining in red pencil.

[ ATA: 40115 ] Pris: 150 SEK

WENDEL, Francois, Calvin. Sources et évolution de sa pensée religieuse. Paris 1950. 292 pp. Soft covers.

[ ATA: 8608 ] Pris: 150 SEK

WENDELBORN, Walter, Franziskus von Assisi. Eine historische Darstellung. Wien 1982. 364 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 24679 ] Pris: 90 SEK

WENDELIUS, Lars, Kulturliv i ett svenskamerikanskt lokalsamhälle. Akademisk avhandling. Uppsala 1990. 177s. Häftad.

[ ATA: 5257 ] Pris: 50 SEK

WENDELIUS, Lars, Form och tematik i Peter Weiss´ Motståndets estetik. Akademisk avhandling. Uppsala 1991. 229 s. Häftad.

[ ATA: 5818 ] Pris: 100 SEK

WENDELIUS, Lars, Rationalitet och kaos. Nedslag i svensk kriminalfiktion efter 1965. Akademisk avhandling. Stockholm 1999. 276 s. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 18210 ] Pris: 150 SEK

WENDELIUS, Lars, Fredrika Bremers amerikabild. En studie i Hemmen i den nya verlden. Akademisk avhandling. Uppsala 1985. 153 s. Häftad.

[ ATA: 18212 ] Pris: 60 SEK

WENDELIUS, Lars, Bilden av Amerika i svensk prosafiktion 1890-1914. Akademisk avhandling. Uppsala 1982. VIII, 204 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Litteraturvetenskapliga institutionen vid Uppsala universitet 16).

[ ATA: 49960 ] Pris: 70 SEK

WENDROFF, Burton, Theoretical Numerical Analysis. Academic Press 1966. 239 pp. Publisher's hardcover with worn dj. Ex library copy with stamps.

[ ATA: 9684 ] Pris: 150 SEK

WENDT, G., Syntax des heutigen English 1-2. I: Die Wortlehre / II: Die Satzlehre. Heidelberg 1911-1914. XII, 328 + XII, 279 pp. 2 volumes bound together with front and back wrappers in one private cloth backed volume.

[ ATA: 33810 ] Pris: 400 SEK

WENDT, Lloyd / Herman Kogan, Give the Lady What She Wants! Fourth nprinting. Chicago 1953. 384 pp. Ill. Publisher's decorated cloth. No dj. In good condition.

[ ATA: 39149 ] Pris: 100 SEK

WENHAM, Edward, Old Furniture for Modern Rooms from the Restoration to the Regency. Illustrated by Edgar Holloway. Spring Books, London 1951. Reprint of 1939 edition. xiv,198pp. + plates. Publisher´s hardcover with dustjacket.

[ ATA: 55326 ] Pris: 75 SEK

WENK, Eduard, SCHWANDER, Hans, WENK, Hans-Rudolf, Labradorit von Surtsey. Reykjavík 1965. 29pp. Original wrappers. Upper corners bumped. Ex libray copy, stamped on front cover. Acta Naturalia Islandica vol. II - No. 5.

[ ATA: 12572 ] Pris: 100 SEK

WENNBERG, Birger, Glimtar ur Örebros historia. Lindesberg 1982. 125 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav.

[ ATA: 25297 ] Pris: 75 SEK

WENNBERG, Birger, Nya glimtar ur Örebros historia. Lindesberg 1984. 114 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav.

[ ATA: 25298 ] Pris: 75 SEK

WENNBERG, Birger, Fler glimtar ur Örebors historia. Lindesberg 1986. 138 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav.

[ ATA: 25300 ] Pris: 75 SEK

WENNBERG, Birger, Ännu fler glimtar ur Örebros historia. Lindesberg 1989. 122 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav.

[ ATA: 25301 ] Pris: 75 SEK

WENNBERG, Bodil / Sofia Norberg, Makt, känslor och ledarskap i klassrummet. Hur EQ kan ge arbetsro i skolan. Stockholm 2004. 224 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 16074 ] Pris: 125 SEK

WENNBERG, Kåa, Strindberg på Brevik. Bohuslänningens boktryckeri AB, 1994. 144s. Illustrerad. Förlagsinbunden.

[ ATA: 8245 ] Pris: 75 SEK

WENNERBERG, Gunnar, Bref och minnen 1.2. Del 2 i andra upplagan. Gebers, Stockholm 1913-14. XVI,333,(3)s,frontispis + VIII,332s,frontispis. Privathalvklotband.

¶ 2 volymer.

[ ATA: 10999 ] Pris: 125 SEK

WENNERBERG, Gunnar, Gluntarne. Stockholm 1882. 252 s. Samtida halfranskt band. Ryggen nött. Samlade skrifter II.

[ ATA: 26072 ] Pris: 100 SEK

WENNERBERG, Gunnar, Gluntarne. I bild av Ernst Josephson. Inledning och kommentar av Gurli Taube och P. G. Hamberg. Allhems 1954. 215s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Notlös utgåva.

[ ATA: 51428 ] Pris: 150 SEK

WENNERBERG, Hjalmar (red.), Nio filosofiska studier tillägnade Konrad Marc-Wogau. Uppsala 1968. (3),110 blad. Kvarto. Häftad.

[ ATA: 54784 ] Pris: 100 SEK

WENNERBERG, Hjalmar, The Pragmatism of C. S. Peirce. An Analytical Study. Lund, Gleerup, 1962. 195 pp. Original wrappers. (Library of Theoria 9).

[ ATA: 2017 ] Pris: 100 SEK

WENNERBERG, Hjalmar, Den cartesianska cirkeln. En presentation och analys av René Descartes' verk. Stockholm, Natur och Kultur, 1971. 125 s. Något nött.

[ ATA: 2133 ] Pris: 100 SEK

WENNERBERG, Hjalmar, Pragmatismen. Tema/Rabén & Sjögren 1966. 198s. Pocket.

[ ATA: 11176 ] Pris: 60 SEK

WENNERBOM, Irene arthur, Svar till: ""Mycket ensam"". Stockholm 1999. 139 s. Häftad.

[ ATA: 14861 ] Pris: 60 SEK

WENNERHOLM, Eric, Jag Kulle med nyskrivet förord av Lars Löfgren. Stockholm 1997. 310 s. Ill. Kartonnage.

[ ATA: 11960 ] Pris: 60 SEK

WENNERHOLM, Eric, Jag Kulle. Med nyskrivet förord av Lars Löfgren. Stockholm 1997. 310 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 22937 ] Pris: 75 SEK

WENNERHOLM, Eric, Olle Olsson och hans Hagalund. Stockholm 1977. 115 (3) s. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 42871 ] Pris: 75 SEK

WENNERHOLM, Eric, Flit och flärd. Minnen. Stockholm 1971. 252 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 45169 ] Pris: 75 SEK

WENNERHOLM, Eric, Anders de Wahl - människan bakom maskerna. Bonniers 1974. 230s. + planscher. Förlagets klotband utam skyddsomslag.

[ ATA: 46513 ] Pris: 60 SEK

WENNERHOLM, Staffan, Framtidsskaparna. Vetenskapens ungdomskultur vid svenska läroverk 1930-1970. Akademisk avhandling. Lund 2005. 319 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 17641 ] Pris: 60 SEK