ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 22456 träffar.

1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ÅÄÖ...



BERG ERIKSEN, Trond, Filosofi og vitenskap i antikken. Olso 1983. 206 s. Häftad. Bläckfläck å främre omslag. Litet understrykningar i blyerts.

[ ATA: 34102 ] Pris: 125 SEK

BERG, A. H., Berättelser för befrämjande af Gudsfruktan och nykterhet. Göteborg 1890. 252 s. Privat halvklotband.

¶ Uppviglande läsning.

[ ATA: 25294 ] Pris: 150 SEK

BERG, Anne / Hana Enefalk (red.), Det mångsidiga verktyget. Elva utbildningshistoriska uppsatser. Uppsala 2009. 216 s. Häftad. Mycket gott skick. (Opuscula Historica Upsaliensia 39).

[ ATA: 50633 ] Pris: 100 SEK

BERG, Annika, Den gränslösa hälsan. Signe och Axel Höjer, folkhälsan och expertisen. Akademisk avhandling. Uppsala 2009. 541 (5) s. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 47006 ] Pris: 200 SEK

BERG, Bengt / Stig Olson, Gå på, stå pall. Torsby 1998. 110 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 37863 ] Pris: 100 SEK

BERG, Bengt, De rikas hunger 1-2. 3 upplagan. 290 + 291-505s. Något nötta halvfranska band (Norberg & Sjöbeck bokbinderi Malmö).

¶ 2 volymer. En bok i tiden...

[ ATA: 13117 ] Pris: 100 SEK

BERG, Bengt, Med tranorna till Afrika. P. A. Norstedt & söner förlag, Stockholm 1922. 208s. Ill. Förlagets klotband. Omslagen medbundna.

[ ATA: 23281 ] Pris: 60 SEK

BERG, Bengt, Storkar och hägrar. En bok om svenska fåglar. Andra upplagan. Stockholm 1925. 228 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 24960 ] Pris: 60 SEK

BERG, Bengt, Arizona Charleys pojke. Stockholm 1927. 324 s. Förlagets glua dekorerade klotband. Ryggen litet mörknad.

[ ATA: 45273 ] Pris: 75 SEK

BERG, Bengt, Den flygande draken i Himalaya. Stockholm 1931. 230 s. Förlagets halvfranska band (Norstedts Bokbinderi) med övre guldsnitt samt båda omslagen medbundna.

[ ATA: 50164 ] Pris: 100 SEK

BERG, Bengt, Sällsynta fåglar. Första samlinge: Långnäbban, Kärrdoppingen, Svarttärnan, Dvärgmåsen. Norstedts 1916. (6),145s. + planscher. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Främre omslaget medbundet. Namn på främre omslaget.

[ ATA: 54682 ] Pris: 100 SEK

BERG, Carol, Son of Avonar. ROC 2004. 472pp. Paperback. Book One of The Bridge of D´Arnath.

[ ATA: 52211 ] Pris: 50 SEK

BERG, Carol, Restoration. ROC 2002. 471pp.

[ ATA: 52212 ] Pris: 50 SEK

BERG, Fredrik, Bidrag till Oftalmologiens äldre historia i Sverige. Uppsala 1958. 300 s. Häftad. (Lychnos-bibliotek 16).

[ ATA: 343 ] Pris: 125 SEK

BERG, Fredrik, Oftalmologin i Sverige under 1800-talet. Uppsala 1965. 322 s. Häftad. Ouppskuren. (Lychnos-Bibliotek 21).

[ ATA: 3779 ] Pris: 125 SEK

BERG, Fredrik, Veckholms hospital och barnaskola. En donation av magnus Gabriel De la Gardie. Veckholm 1969. 159 (5) s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 36250 ] Pris: 125 SEK

BERG, Gösta, Sledges and wheeled vehicles. Ethnological studies from the view-point of Sweden- Nordiska Museet 1935 189,(3)pp. Quarto. Illustrated. Softcover. Slightly worn. Nordiska Museets Handlingar: 4.

[ ATA: 52688 ] Pris: 150 SEK

BERG, Gottfrid, Läroverkskören. Sångbok för blandad kör med och utan instrumental ledsagning. Nordiska musikförlaget, Stockholm 1948. (12),225s. Förlagetsw klotryggsband.

[ ATA: 55075 ] Pris: 100 SEK

BERG, Hans Walter, Geschichter Asiens. Dreissig Jahre Augenzeuge der Geschichte. Dtv 1986. 363 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 10544 ] Pris: 60 SEK

BERG, Jan, Träd vid träd. Noveller. Ellerströms 1984. 126 (2) s. Häftad.

[ ATA: 37173 ] Pris: 125 SEK

BERG, John, Sovjets ubåtar. Stockholm 1985. 80 s. Ill. Häftad. Tväroktav. Mycket gott skick.

[ ATA: 33239 ] Pris: 200 SEK

BERG, kaj, Studies on the Genus Daphnia O. F. Müller. With Special Reference to the Mode of Reproduction. Copenhagen 1931. 222 pp. + 7 fold out plates. Softcover. Fine condition.

[ ATA: 24947 ] Pris: 250 SEK

BERG, Kerstin G:son, Redare i Roslagen. Segelfartygsrederier och deras verksamhet i gamla Vätö socken. Stockholm1984. 394s. Illustrerad. Häftad. (Nordiska museets Handlingar 100).

[ ATA: 9855 ] Pris: 80 SEK

BERG, Lars Otto/ HELLQUIST, Magdalena/ NORRMAN, Ragnar (red.), Trögds-Åsunda kontrakt 1593-1999. 1. Trögds kontrakt. Stiftshistoriska kommittén i Uppsala 2004. 589s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation. Uppsala stifts herdaminne. II:18:1.

[ ATA: 54580 ] Pris: 200 SEK

BERG, Yehuda, The Power of Kabbalah. London 2004. 256 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49835 ] Pris: 90 SEK

BERGBAUER, Martin, Wie aus Chaos Geist entsteht. Bettendorf 1996. 495,(1)pp. Publishers hard-cover with dust-jacket.

[ ATA: 21671 ] Pris: 150 SEK

BERGBOM, Gunnar / H. Hvarfner / Dan Dahlberg, Norrbotten i bild. Luleå 1967. Opag. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 41755 ] Pris: 75 SEK

BERGDAHL, Arvid, Islandsbildningar i östra syd- och mellansverige med särskild hänsyn till åsarna. Gleerup, Lund 1953. 208s+utvikbar karta. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 7912 ] Pris: 150 SEK

BERGDAHL, Violet, Resa till det förgångna med Johan Rahl. Visby 1969. Opag. Förlagets dekorerade klotband. Gott skick.

[ ATA: 41754 ] Pris: 100 SEK

BERGE, Lars, The Bambatha Watershed: Swedish Missionaries, African Christians and an Evolving Zulu Church in Rural Natal and Zululand 1902-1910. Dissertation. Uppsala 2000. 416 pp. Softcover. Lower edge stained. Last pages and lower cover stained in bottom margin.

[ ATA: 22180 ] Pris: 100 SEK

BERGEGREN, Hinke, Kains barn. Andra delen. Stockholm 1916. 138 (2) s. Trevligt privat klotband.

¶ Endast del 2.

[ ATA: 37243 ] Pris: 50 SEK

BERGELIN, Sune, Världskriget I-III. Stockholm 1917-1922. 3 volymer. 224 + 273 + 154 s. + drösvis av utvikbara kartor. Häftade. (Militärlitteratur-Föreningens Förlag 124: 1-3)

¶ I: 1914-1915. II: 1916-1917. III: 1918.

[ ATA: 50304 ] Pris: 300 SEK

BERGEN, Eskil, Clarté. Norstedts 1946. 192s. Häftad.

[ ATA: 12545 ] Pris: 100 SEK

BERGENDAL, Gunnar (red.), Information kunskap ansvar. Lund 1987. 120 s. Häftad.

[ ATA: 32520 ] Pris: 90 SEK

BERGENGREN, Erik, Gula glimtar. Medéns, Stockholm 1936. 278s+planscher. Förlagets halvklotband med omslagen medbundna.

[ ATA: 9750 ] Pris: 100 SEK

BERGENGREN, Göran (red.), Sinnenas rike. Till Per Daniel Amadeus Atterbom. Stockholm 1989. 114 (2) s. Ill. Förlagets pappband. Några få små bläckstreck.

¶ Med bidrag av Göran Bergengren, Horace Engdahl, Bengt Emil Johnson, Yngve Kernell, Mats Rydén och Carl Henrik Svenstedt.

[ ATA: 41364 ] Pris: 90 SEK

BERGENGREN, Johan (red.), Västgöta nation i Uppsala 1948-1957. Halmstad 1958. 245 3) s. Ill. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 42989 ] Pris: 100 SEK

BERGENGREN, Kurt, När skönheten kom till city. Aldus, Stockholm 1976. 315s. Illustrerad. Förlagsinbunden med något nött skyddsomslag. s 13-16 något skadade i nedre marginalen.

[ ATA: 11232 ] Pris: 75 SEK

BERGENGRUEN, Werner, Stortyrannen och rättvisan. Stockholm 1938. 444 s. Häftad. Rygg och omslag något nötta.

[ ATA: 18969 ] Pris: 150 SEK

BERGENLÖV, Eva, Skuld och oskuld. Barnamord och barnkvävning i rättslig diskurs och praxis omkring 1680-1800. Lund 2004. 491s. Häftad. Dedikation. Kulspetsunderstrykningar, främst i början av boken.

[ ATA: 52283 ] Pris: 300 SEK

BERGENMAR, Jenny, Förvildade Hjärtan. Livets estetik och berättandets etik i Selma Lagerlöfs Gösta Berlings saga. Symposion 2003. 237s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55119 ] Pris: 200 SEK

BERGENTZ, Sven, Pontus Wikner. SKDB, Stockholm 1935. 216s. Häftad.

[ ATA: 9407 ] Pris: 75 SEK

BERGER, Alexander, Om periodiska funktioner. Akademisk afhandling. Uppsala 1873. (4),51,(1). Häftad. Dedikation från 'författaren'.

[ ATA: 33526 ] Pris: 100 SEK

BERGER, Barbara, Är du lycklig nu? 10 sätt att leva ett lyckligt liv. Malmö 2007. 204 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 43811 ] Pris: 90 SEK

BERGER, Heinrich, Calvins Geschichtsauffassung. Zwingli-verlag Zurich 1955. 253pp. Studien zur Dogmengeschichte und systematischen Theologie Band 6.

[ ATA: 2844 ] Pris: 100 SEK

BERGER, John, Rum 19 och andra essäer. Stockholm 1997. 182 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 45182 ] Pris: 125 SEK

BERGER, John, u.a., Sehen. Das Bild der Welt in der Bilderwelt. Rowohlt 1996. 157pp. Illustrated. Softcover.

[ ATA: 52730 ] Pris: 60 SEK

BERGER, Klaus, Hermeneutik des Neuen Testaments. Gutersloher Verlagshaus, Gerd Mohn 1988. 456pp. Verlagseinband.

[ ATA: 4735 ] Pris: 150 SEK

BERGFELDT, G. / Y. Lundin, Träd och buskar i text och bilder. Kristianstad 1968. 104 s. Ill. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 44467 ] Pris: 100 SEK

BERGFELDT, Inga, Torka och pressa växter. ICA 1984. 192s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51073 ] Pris: 75 SEK

BERGFORS, Erik Olof, Tilljämning a>å i dalmål. Akademisk avhandling. Uppsala 1961. 288s+karta.

[ ATA: 6425 ] Pris: 100 SEK

BERGFORS, Georg, Lapptäcke. Skildringar från nord-sverige. Stockholm 1945. 182 s. Förlagets klotband.

[ ATA: 17795 ] Pris: 75 SEK

BERGFORS, Georg, Lapptäcke. Skildringar från nord-Sverige. 2. upplagan. SKDB 1945. 182s. Häftad.

[ ATA: 45002 ] Pris: 50 SEK

BERGFORS, Georg, Norrifrån. Bilder från övre norrland. SKDB 1936. 236s. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet. Liten fläck på undre snittet. (Bordeaux?)

[ ATA: 52323 ] Pris: 75 SEK

BERGGRAV, Eivind, Den religiöse fölelse i sundt sjeleliv. Aschehoug, Oslo 1927. viii, 280s. Förlagsklotband.

[ ATA: 7885 ] Pris: 100 SEK

BERGGRAV, Eivind, Kropp och själ i karaktärsliv och gudsliv. Tredje upplagan. Stockholm 1933. 240 s. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 48067 ] Pris: 100 SEK

BERGGREAV, Eivind, Nordens insats. SKDB, Stockholm 1939. 54s. Häftad.

[ ATA: 8928 ] Pris: 50 SEK

BERGGREN, Anne Marie m.fl. (red.), Postens skrivbok. 140 sidor om brevet i våra hjärtan. Stockholm 1982. 143 s. Ill. Originalpocket. Gott skick.

¶ Minns snigelpostens glada dagar.

[ ATA: 32021 ] Pris: 75 SEK

BERGGREN, Arne, Dödlig ömhet. Stockholm 1996. 92 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38477 ] Pris: 45 SEK

BERGGREN, Erik / Sven Erixson, I havslandskapet. Stockholm 1968. 121 s. ll. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning å försättslad.

[ ATA: 18378 ] Pris: 70 SEK

BERGGREN, Erik / Sven Erixson, I havslandskapet. Stockholm 68. 121 s. Ilil. Förlagets klotband med främre omslag medbundet.

[ ATA: 24361 ] Pris: 50 SEK

BERGGREN, Olle (Red.), Musik och samhälle. Cavefors 1977. 146 s. Häftad.

¶ Texter av Hanns Eisler.

[ ATA: 13604 ] Pris: 90 SEK

BERGGREN, Rut, Den dolda rikedomen. Carlssons 1996. 227s. Illustrerad. Förlagsinbunden.

[ ATA: 10672 ] Pris: 90 SEK

BERGGREN, Sören (red.), Företagets väg till växt. SAFs handbok för företagsledare i mindre och medelstora företag. Stockholm 1994. 179 s. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 39087 ] Pris: 100 SEK

BERGGREN, Tobias / Theodor Kallifatides (red.), Dikten finns överallt. Svensk poesi idag. Stockholm 1973. 123 s. Ill Häftad. Gott skick.

¶ Poetiskt spektakel i riksdagen.

[ ATA: 27234 ] Pris: 60 SEK

BERGGREN, Tobias, Namn och grus. Stockholm 1973. 77 s. Häftad. Solkiga omslag.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 24115 ] Pris: 50 SEK

BERGH, Asta m.fl. (red.), Uppsala domkyrka - den föräderliga. Uppsala 1983. 127 s. Ill. Häftad. Kvarto.

[ ATA: 38242 ] Pris: 100 SEK

BERGH, Birger, Heliga Birgitta. Åttabarnsmor och profet. Lund 2002. 249 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33101 ] Pris: 100 SEK

BERGIL, Christina, Sju vita vargar i ett träd. Stockholm 2004. 168 s. Förlagsinbunden.

¶ En roman om Sergej Pankejev, alias Vargmannen.

[ ATA: 16083 ] Pris: 125 SEK

BERGKVIST, Sven O, OLLS, Bert, Strandhugg på västkusten. Rabén & Sjögren 1974. 120s. illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget har ett par några millimeter långa revor.

[ ATA: 10927 ] Pris: 75 SEK

BERGKVIST, Sven O. / Bert Olls, På vulkanens brant. Strövtåg på Island. Stockholm 1975. 166 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 29169 ] Pris: 75 SEK

BERGLER, Edmund, Skrattet och sinnet för humor. Förord av professor John Landquist. Natur och Kultur 1958. 301s. Häftad.

[ ATA: 53673 ] Pris: 90 SEK

BERGLIE, Per-Arne, ink.Sanity Stockholm 1965. 64 s. Häftad. Liten namnteckning å försättsblad.

[ ATA: 18092 ] Pris: 300 SEK

BERGLIN, Jan Berglin nästa. Stockholm 2006. 168 s. Ill. Häftad. Förlagsny.

[ ATA: 29441 ] Pris: 100 SEK

BERGLIN, Jan [Almanacka] Månader med Jan Berglin 2006. Stockholm 2005. 13 planscher. Ringpärm. Förlagsny.

¶ Med extramånaden Mörv.

[ ATA: 29443 ] Pris: 100 SEK

BERGLIN, Jan / Maria Berglin, Far och jag. Stockholm 2005. 170 s. Ill. Häftad. Förlagsny.

[ ATA: 29440 ] Pris: 150 SEK

BERGLIN, Jan / Maria Berglin, Almanacka. Berglin 2009. Stockholm 2008. Förlagsny.

[ ATA: 43980 ] Pris: 100 SEK

BERGLIN, Jan / Maria Berglin, Berglin den trettonde. Stockholm 2008. 134 s. Häftad. Förlagsny.

[ ATA: 43981 ] Pris: 125 SEK

BERGLIN, Jan / Maria Berglin, Almanacka 2010. Kartago 2009. Häftad. Förlagsny.

¶ Nu med en trettonde månad: Mörv!

[ ATA: 49422 ] Pris: 125 SEK

BERGLIN, Jan, Berglinska tider. Stockholm 2004. 167 s. Häftad. Förlagsny.

[ ATA: 15113 ] Pris: 100 SEK

BERGLIN, Jan, Berglins tolva. Stockholm 2007. 142 s. Häftad. Förlagsny och i mycket gott skick.

[ ATA: 36532 ] Pris: 100 SEK

BERGLIN, Jan, Avanti! Serier för förryckta. Federativs 1995. 64s. Tvär oktav.

[ ATA: 54922 ] Pris: 150 SEK

BERGLUND, Björn, Trampstenar. Nittionio korta prosastycken.. Stockholm 1987. 146 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 46655 ] Pris: 60 SEK

BERGLUND, Lars, Studier i Christian Geists vokalmusik. Akademisk avhandling. Uppsala 2002. 391s. Häftad. Studia Musicologica Upsaliensia Nova Series 21.

[ ATA: 5136 ] Pris: 125 SEK

BERGLUND, Stefan, Human and Personal Identity. Lund 1995. 203pp. Publishers soft cover. Dedication.

[ ATA: 54951 ] Pris: 125 SEK

BERGLUND, Tobias / Niclas Sennerteg, Svenska koncentrationsläger i tredje rikets skugga. Stockholm 2008. 256 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 46759 ] Pris: 150 SEK

BERGLUND, Ylva, Expressions of Future in Present-day English: A Corpus-based Approach. Dissertation. Uppsala 2005. 194 + (19+22+31+38+13) pp. Softcover.

[ ATA: 24621 ] Pris: 100 SEK

BERGMAN SUCKSDORFF, Astrid, Astrids naturböcker. Blommor. Stockholm 1978. Opag. Förlagets pappband.

[ ATA: 43088 ] Pris: 50 SEK

BERGMAN, Anna, Inte pappas flicka. Höganäs 1988. 102 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 28596 ] Pris: 50 SEK

BERGMAN, Bo, Den förrymda själen. Tusende. Stockholm 1955. 240 s. Förlagets halvklotband med främre omslag.

[ ATA: 37178 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Bo, Skulden. Stockholm 1948. 234 (2) s. Privat linneband med båda omslagen. Främre omslag litet fläckat; övrigt i gott skick.

[ ATA: 38226 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Bo, Hjalmar Söderberg. Stockholm 1951. 232 s. Häftad med skyddsomslag. Liten namnteckning. (Svenska Akademiens Minnesanteckningar).

[ ATA: 39550 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Bo, Hjalmar Söderberg. Norstedts 1951. 231,(1)s. + frontespis. Häftad med skyddsomslag. Svenska Akademiens minnesteckningar.

[ ATA: 51934 ] Pris: 90 SEK

BERGMAN, C.J., Upsala minne. Ny beskrifning öfver staden, segelleden och nejderna. Stockholm 1844 (14),264s. Samtida olivgrönt pappband med rödbrunt titelfält. Något nött. Nedre och, delvis, inre marginalen fuktrandig, berör texten på cirka 40 sidor. Eftersättsbladet saknas.

[ ATA: 51866 ] Pris: 250 SEK

BERGMAN, Enar, Diktens värld och politikens. Bertil Malmberg och Tyskland 1908-1928. Natur & Kultur 1967. 422s. Häftad. Något nött. första 100 sidorna blyertsstreckade.

[ ATA: 5042 ] Pris: 80 SEK

BERGMAN, Folke, Archaeological Researches in Sinkiang Especially the Lop-Nor Region. Stockholm 1939. 258 pp. + 58 plates. Ill.+ maps. Original wrapperrs. Quarto. Very good condition. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 7. VII. Archaeology 1).

[ ATA: 43581 ] Pris: 3000 SEK

BERGMAN, Gösta M. / Niklas Brunius, DRAMATEN 175 ÅR. STUDIER I SVENSK SCENKONST. Norstedts 1963. 356 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 11909 ] Pris: 100 SEK

BERGMAN, Gösta M., Regi och spelstil under Gustaf Lagerbjelkes tid vid Kungl. teatern. Akademisk avhandling. Stockholm 1946. 420 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 11971 ] Pris: 60 SEK

BERGMAN, Gösta, Rätt och fel i språket. Stockholm 1962. 100 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Nämnden för svensk spårkvård 26).

[ ATA: 32331 ] Pris: 100 SEK

BERGMAN, Gun, The melusina Saga. The Text in Uub Slav 34 and a Study in 17th century Literary Language in Russia. Uppsala 1964. 189pp. Origina wrappers. Studia Slavica upsaliensia 2.

[ ATA: 6733 ] Pris: 100 SEK

BERGMAN, Hjalmar, Brev. Bonniers, Stockholm 1964. 212s. Häftad. Namnteckning på första sidan. Övre hörnen stötta.

[ ATA: 10262 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Hjalmar, Jag, Ljung och Medardus. Tusende. Stockholm 1964. 234 (6) s. Häftad. Omslag med fläck och litet slarvigt sprättad.Ouppskuren och i gott skick.

[ ATA: 19284 ] Pris: 70 SEK

BERGMAN, Hjalmar, Brev. I urval av Johannes Edelfelt. Stockholm 1964. 212 s. Förlagets halvklot med skyddsomslag.

[ ATA: 26978 ] Pris: 60 SEK

BERGMAN, Hjalmar, Marionettspel. Stockholm 1931. 229 s. Privat linneband med båda omslagen. Gott skick.

[ ATA: 38224 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Hjalmar, Amourer. Stockholm 1926. 295 (3) s. Privat linneband med båda omslagen. Namnteckning. Gott skick.

[ ATA: 38225 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Hjalmar, Loewenhistorier. Andra upplagan. Stockholm 1926. 265 (3) s. Privat linneband med båda omslagen. Något snedläst.

[ ATA: 38227 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Ingmar, Laterna Magica. Stockholm 1987. 337 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 2318 ] Pris: 50 SEK

BERGMAN, Ingrid, DANIELSON, Sofia, ERLANDSSON,Eris R., FRANKOW, Ingrid, Hedvig Ulfsparre och Gästriklands textila slöjd. Nordiska museet 1984. 92s + planscher. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 11434 ] Pris: 39 SEK

BERGMAN, Jan, Fornkristna hymner. Dikter av Aurelius Prudentius Clemens. Norstedts 1916. 170 s. Häftad.

[ ATA: 7619 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Johan, Sagan om Atlantis. Stockholm 1932. 141 s. Häftad. Liten pappersförlust å rfämre omslags övre hörn; övrigt i gott skick.

[ ATA: 3563 ] Pris: 90 SEK

BERGMAN, Johan, Latinska källskrifter till Sveriges äldsta historia. Andra upplagan. Stockholm 1943. 64 s. Häftad.

[ ATA: 24950 ] Pris: 100 SEK

BERGMAN, Johan, Latinska källskrifter till Sveriges äldsta historia. Stockholm 1918. VI (2) 64 s. Häftad. Namnteckning. Något nötta omslag med två fettfläckar efter gammal tape.

[ ATA: 37752 ] Pris: 60 SEK

BERGMAN, Kaj, NABRINK, Margareta, Skogslandets skatter. Norrbottens museum 1984. 80s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 43024 ] Pris: 75 SEK

BERGMAN, Leif (red.), Evert Taube-sällskapet. Årsskrift 1988. Stockholm 1989. 126 (2) s. Ill. häftad.

¶ Herrn får ett uppdrag.

[ ATA: 38202 ] Pris: 60 SEK

BERGMAN, Mats (Red.), Jullen på världshavet. Svenska pekoralister. Gidlunds 1982. 263 s. Förlagets pappband.

¶ Förlagsny.

[ ATA: 12049 ] Pris: 60 SEK

BERGMAN, Oscar, Moralens yttersta grund. Stockholm 1939. 73 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 35770 ] Pris: 100 SEK

BERGMAN, Per, Studier kring Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin. Stockholm 1971. 116 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 33193 ] Pris: 100 SEK

BERGMAN, Sten, Zur kenntnis nordasiatischer Vögel. Mit 32 Bildern und 2 Karten. Bonniers, Stockholm 1935. 268pp. + plates + 2 maps. Presentation copy. Lower right corner slightly bumped.

[ ATA: 24383 ] Pris: 900 SEK

BERGMAN, Sune, De små stegen i Vilhelm Ekelunds aforismer. Västerås 1950. 168 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 1378 ] Pris: 100 SEK

BERGMAN, Ulla / Åke Sidwall (red.), Fotografer: Emil Heilborn, Sven Järlås, Gunnar Sundgren, Arne Wahlberg. Moderna Museet. Stockholm 1977. 114 (2) s. Ill. Häftad. Omslagen litet fläckiga.

[ ATA: 44794 ] Pris: 75 SEK

BERGMANN, Rolf / Peter Pauly / Michael Schlaefer, Einführung in die deutsche Sprachwissenschaft. Heidelberg 1981. 175 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 33775 ] Pris: 75 SEK

BERGMANN, Sven Arne, Getabock och gravlilja. Selma Lagerlöfs En herrgårdssägen som konstnärlig text. Akademisk avhandling. Göteborg 1997. 473s. Häftad.

[ ATA: 445 ] Pris: 100 SEK

BERGMARK, Anna, En praktisk man. Stockholm 1997. 270 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38475 ] Pris: 75 SEK

BERGMARK, Ingemar, Kyrka och sjöfolk. En studie i Svenska kyrkans sjömansvård 1911-1933. Akademisk avhandling. Uppsala 1974. 236 s. + planscher. Häftad. Med dedikation. Något nött. (Studia Missionalia Upsaliensia 23).

[ ATA: 41054 ] Pris: 100 SEK

BERGMARK, Matts, Bad och bot. Om vattnet som läkemedel och njutningsmedel. Reviderad utgåva. Stockholm 1985. 455 s. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.

[ ATA: 6041 ] Pris: 150 SEK

BERGMARK, Matts, Lust och lidande. Om droger på gott och ont. Fjärde utökade och aktualiserade upplagan. Stockholm 1966 322 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 42727 ] Pris: 175 SEK

BERGMARK, Matts, Bad och bot. Badet, vattenläkekonsten och kurorterna genom tiderna. Natur och Kultur 1959. 314s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Inget skyddsomslag.

[ ATA: 51787 ] Pris: 125 SEK

BERGMARK, Torsten, Flykten till konsten. Stockholm 1984. 164 s. Ill Förlagsinbunden.

[ ATA: 15483 ] Pris: 75 SEK

BERGMARK, Torsten, Konsten och makten. Stockholm 1978. 160 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 18764 ] Pris: 40 SEK

BERGMARK, Torsten, Målningar, teckningar, affischer. Lund 1971. En stor hopvikbar affisch från utställningen med katalog tryckt på baksidan.

[ ATA: 31115 ] Pris: 250 SEK

BERGNER, Heinz (ed.), Lyrik des Mittelalters I - II. Stuttgart Reclam 1983. 578 + 446 pp. Paperback. Good condition.

[ ATA: 20394 ] Pris: 100 SEK

BERGOM-LARSSON, Maria, Människan i det vertikala samhället. Pan/Norstedts 1974. 211,(1)s. Pocket. Namn på smutstitelbaldet. Intryckt märke på bakre omslaget och några sidor in i boken, påverkar inte texten.

[ ATA: 18717 ] Pris: 50 SEK

BERGQUIST von MIRBACH, Magda, Spelet om Sancta Helena. Excelsiors Förlag, Skara 1933. 31,(1)s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 16798 ] Pris: 75 SEK

BERGQUIST, Lars, Swedenborgs Drömbok. Glädjen och det stora livet. Stockholm 1989. 321 s. Häftad.

[ ATA: 14188 ] Pris: 100 SEK

BERGQUIST, Lars, Minnets skafferier. Stockholm 1991. 161 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19280 ] Pris: 50 SEK

BERGQUIST, Magnus & Carina Kullgren, Två sekelslut 1897 och 1997. Stockholm 1997. 256 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 8655 ] Pris: 100 SEK

BERGQUIST, N. O., En kollision i världsrymden och dess följder. Naturvetenskapliga gåtor i ny belysning. Gebers 1946. 114s. Illustrerad. Klotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband) med främre omslaget medbundet. Svaga spår efter borttaget namn (?) på främre omslaget.

[ ATA: 55550 ] Pris: 125 SEK

BERGQUIST, Olle, Om 'Frälsarens dyra blod' och tidningsläsning hos Gud. Studier i Fredrika Bremers religiositet och författarskap. Skellefteå 1995. 308 s. Inbunden med skyddsomslag. Skada på skyddsomslagets framsida, annars i gott skick.

[ ATA: 2399 ] Pris: 90 SEK

BERGQVIST, Bertil, Arbetarrörelsen i Uppsala. Uppsala 1992. 223 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 26445 ] Pris: 100 SEK

BERGQVIST, Erik, Nedfrysningens konst. Uppsala 2000. 47 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34822 ] Pris: 50 SEK

BERGQVIST, Olof, Bland svenskar, finnar och lappar. SKDB, Stockholm 1939. 320s. Privat klotband. Inget omslag.

[ ATA: 45741 ] Pris: 60 SEK

BERGQVIST, Olof, Bland svenskar, finnar och lappar. Andra upplagan. Stockholm 1939. 320 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag. Tillskrift å försättsblad.

[ ATA: 49228 ] Pris: 60 SEK

BERGQVIST, Ulf, Monteverdi. Rabén & Sjögren 1979. 131s. Häftad. Namnteckning på första sidan.Kulspetsanteckningar på sista sidan. Veck på främre omslaget.

[ ATA: 7950 ] Pris: 60 SEK

BERGQVIST, Ulf, Förr eller senare. Rabén & Sjögren 1977. 122s. Häftad.

[ ATA: 7963 ] Pris: 60 SEK

BERGSÖE, Paul, Människan och universum. Stockholm 1960. 350 s. Ill. Häftad. Omslagen litet nötta med veck.

[ ATA: 29261 ] Pris: 70 SEK

BERGSÖE, Vilhelm, Från Piazza del Popolo. Stockholm 1938. 442 s. Häftad. Omslaget något nött; övrigt i gott skick.

[ ATA: 19278 ] Pris: 50 SEK

BERGSÖE, Wilhelm, Bruden från Rörvig. Köping 1976. 217 (1) s. Privat halvklotband. Exlibris å insida av främre pärm.

[ ATA: 41497 ] Pris: 100 SEK

BERGSLAND, K., Laerebok i samisk. Samisk grammatikk med övelsesstykker. Sarpsborg 1961. VIII, 126 s. Förlagets dekorerade klotryggsband.

[ ATA: 15292 ] Pris: 125 SEK

BERGSTEDT, Bosse, Den livsupplysande texten. En läsning av N F S Grundtvigs pedagogiska skrifter. Akademisk avhandling. Carlssons 1998. 368s. Häftad

[ ATA: 7451 ] Pris: 100 SEK

BERGSTEDT, Hugo, Grekernas och romarnas mytologi. Sjunde upplagan. Stockholm 1949. 92 s. Ill. Häftad. Namnteckning. Något nött.

[ ATA: 786 ] Pris: 60 SEK

BERGSTEN, Folke, The Seiches of Lake Vetter. Doctoral dissertation, Stockholm 1926. 73pp. Publisher´s soft cover.

[ ATA: 54091 ] Pris: 150 SEK

BERGSTEN, Folke, Winds and water levels on the coasts of Sweden. Stockholm, Börtzells 1956. pp.119-140. Illustrated. Stabbed as issued. Printed original wrappers. Offprint. Särtryck ur Geografiska Annaler 37 (1955): 3/4. Sveriges Meteorologiska och Hydrologiska institut. Meddelanden. Serie D. Nr. 8.

[ ATA: 55631 ] Pris: 75 SEK

BERGSTEN, Karl Erik, Skånes klimat. Temperatur- och fuktighetsförhållanden. Lund, Carl Bloms Boktryckeri 1945. pp.31-43,(1). Illustrerad. Klammerhäftad med tryckt omslag. Dedikation. Särtryck ur Skånes jordbruk och Svensk Geografisk Årsbok 1945 utgivna av Sydsvenska Geografiska Sällskapet. Meddelanden från Lunds universitets Geografiska institution N:o 226.

[ ATA: 55627 ] Pris: 75 SEK

BERGSTEN, Karl Erik, Det svenska klimatet 1939-42 med särskild hänsyn till observationer i Lund. Lund, Carl Bloms boktryckeri 1944. pp.41-48. Klammerhäftad. Tryckt omslag. Dedikation. Särtryck ur Svensk Geografisk Årsbok 1943 utgiven av Sydsvenska Geografiska Sällskapet. Meddelanden från Lunds universitets Geografiska institution N:o 210.

[ ATA: 55629 ] Pris: 75 SEK

BERGSTEN, Karl Erik, Some characteristics of the dispersion of the annual precipitation in Sweden during the period 1881-1940. The Royal University of Lund, Department of Geography 1950. 18,(2)pp. Illustrated. Stabbed as issued. Printed original wrappers. Dedication. Lund studies in geography. Ser. A Physical geography N:o 1.

[ ATA: 55630 ] Pris: 75 SEK

BERGSTEN, Magnus (red.), Stormaktstid. En antologi om svenskt 1600-tal. Lund 1998. 142 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 40647 ] Pris: 75 SEK

BERGSTEN, Staffan (red.), Litteraturvetenskap. En inledning. Studentlitteratur 1998. 189s. Häftad.

[ ATA: 42218 ] Pris: 150 SEK

BERGSTEN, Staffan & Gunilla (red.), Lyrik i tid och otid. Uppsala 1971. 281 s. Häftad.

[ ATA: 20714 ] Pris: 75 SEK

BERGSTEN, Staffan, En Stagneliusbibliografi. Kritiskt sammanställd. Uppsala 1965. 69 s. Häftad. Ouppskuren och i mycket gott skick.

[ ATA: 17001 ] Pris: 50 SEK

BERGSTEN, Staffan, Mary Poppins and Myth. Almqvist & Wiksell International 1978. (8),78,(2). Publisher´s cloth. Presentation copy.

[ ATA: 55255 ] Pris: 75 SEK

BERGSTRÖM, C. A., I katekesfrågan I: Historisk-kritisk belysning med reformförslag. Almqvist & Wiksell, 1914. 136 s. Ouppskuret ex. Biblioteksstämpel å omslag.

[ ATA: 7032 ] Pris: 75 SEK

BERGSTRÖM, Erik J., Krutrök över Jämtland. Skansarnas intressanta historia. Östersund 2001. 160 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 43214 ] Pris: 200 SEK

BERGSTRÖM, G., Arboga krönika. I: Medeltidsminnen / II: Nyare tiden. Efter samtida källor. Örebro 1892-1895. 2 vol. i ett Privat halvklotband. X, 205 + 247 s.

[ ATA: 25264 ] Pris: 200 SEK

BERGSTRÖM, Göran, Jämlikhet och kunskap. Debatter och reformstrategier i socialdemokratisk skolpolitik 1975-1990. Akademisk avhandling. Stockholm 1993. 269s. Häftad. Sidorna 11-12 med färgglada tuschmarkeringar.

[ ATA: 6890 ] Pris: 100 SEK

BERGSTRÖM, Ina, Sånt som händer. Prosainteriörer. Lund 1998. 130 s. Häftad.

[ ATA: 19279 ] Pris: 50 SEK

BERGSTRÖM, Ingenar / Lennart Eriksson, Atomernas värld. Från materia till kärnenergi. Stockholm 1965. 288 s. Ill. Häftad. Snedläst. Ryggen litet blekt.

[ ATA: 27894 ] Pris: 75 SEK

BERGSTRÖM, Inger, Grammatical Correctness and Communicative Ability. Dissertation. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1987. 223 pp. Umeå Studies in the Humanities 81.

[ ATA: 991 ] Pris: 50 SEK

BERGSTRÖM, Ingmar / Bo Domeij / Göran Elväng / Agneta Odén, Mikrokosmisk materiefysik. KTH Stockholm 1965. X, 332 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 49686 ] Pris: 150 SEK

BERGSTRÖM, Ingvar, Interpretationes selectae. Gothenburg 1978. 54 pp. + plates. Original wrappers. Quarto. Very good condition.

[ ATA: 31148 ] Pris: 100 SEK

BERGSTRÖM, Lars / Bertil Snaar, Laplacetransformer och z-Transformer. Partille 1997. 282 s. Rättelseblad + errataslip. Häftad. (Elektriska kretsar och linjära system).

[ ATA: 4653 ] Pris: 150 SEK

BERGSTRÖM, Lars / Bertil Snaar, Fourieranalys. Partille1998. 172 s. Häftad. (Elektriska kretsar och linjära system).

[ ATA: 4654 ] Pris: 125 SEK

BERGSTRÖM, Lars / Harald Ofstad / Dag Prawitz (red.), En filosofibok tillägnad Anders Wedberg. Stockholm, Bonniers, 1978. 224 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

¶ Artiklar av Jan berg, Mats Furberg, Sören Halldén, Ingemar Hedenius, Konrad marc-Wogau, Arne Naess, Harald Ofstad, Dag Prawitz, Georg Henrik von Wright, Knut Erik Tranöy, Lars Bergström, Erik Stenius och Benson Mates.

[ ATA: 2126 ] Pris: 125 SEK

BERGSTRÖM, Lars, Objektivitet. En undersökning av innebörden, möjligheten och önskvärdheten av objektivitet i samhällsvetenskapen. Stockholm, Prisma, 1972. 130 s. Originalpocket. Jan Österbergs ex. Blyertsstreckad .

[ ATA: 3814 ] Pris: 90 SEK

BERGSTRÖM, Lasse (mfl.), Skott i mörkret. Filmessäer. Stockholm 1956. 127 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 28663 ] Pris: 60 SEK

BERGSTRAESSER, Arnold, Staat und Dichtung. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1967. 297,(3)pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 20999 ] Pris: 100 SEK

BERGSTRAND, Östen, Sur le groupe des étoiles a hélium dans la constellation d´Orion. Présenté a la Société Royale des Sciences d´Upsala le 1 Nov. 1918. Uppsala, Berlings 1919. (2),37,(1)pp. Printed original wrappers. Stamped on cover. Presentation copy. 'Herr Professor C.W. Oseen från vännen förf.'

[ ATA: 34264 ] Pris: 300 SEK

BERGSTRAND, Östen, Sur le calcul de la réfraction différentielle en distance et en angle de position. Présenté a la Société Royale des Sciences d´Upsala le 24 Septembre 1909. (4),46pp. Quarto. printed original wrappers. Stamped on cover.

[ ATA: 34265 ] Pris: 300 SEK

BERGSTRAND, Östen, Détermination de la parallaxe annuelle de l´étoile BD+37o4131. Présenté a la Société Royale des Sciences d´Upsala le 6 Sept. 1901. Uppsala, Berling 1902. (2)36pp. Quarto. Printed original wrappers. Stamped on cover.

[ ATA: 34266 ] Pris: 300 SEK

BERGSTRAND, Östen, Recherches sur les couleurs des étoiles fixes. Présenté a la Société Royale des Sciences d´Upsala le 7 Mai 1909. Upsala, Berling 1909. (4)42pp. Quarto. Printed original wrappers. Stamped on cover.

[ ATA: 34267 ] Pris: 100 SEK

BERGSTRAND, Östen, Études sur la distribution de la lumière dans la couronne solaire. Stockholm 1919. 45,(1)pp + 4 plates. Printed original wrappers. Stamped on cover. Presentation copy. 'Herr Professor C.W. Oseen från vännen förf.'

[ ATA: 34268 ] Pris: 400 SEK

BERGSTRAND, Östen, Sur le calcul de la réfraction différentielle en distance et en angle de position. Uppsala 1909. 46pp. Quarto. Original printed wrappers.

[ ATA: 53761 ] Pris: 125 SEK

BERGSTRAND, Östen, Catalogue des magnitudes photographiques des étoiles de la zone +60 A + 65. Avec un appendice. Uppsala 1941. 32pp. Quarto. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol. 13. N:o 1.

[ ATA: 53763 ] Pris: 100 SEK

BERGSTRAND, C. E., Lärobok i geologien. Med särskild tillämpning på Sverige och dess landtbruk. Stockholm 1868. (10) 444 s. Privat svart halvklotband.

[ ATA: 43792 ] Pris: 600 SEK

BERGSTRAND, Göran, Inte bara Knutby. Natur & kultur 2007. 170s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 41829 ] Pris: 200 SEK

BERGSTROM, Elaine, Blood Alone. ACE 1994. 325pp. Paperback.

[ ATA: 52210 ] Pris: 50 SEK

BERGUER, Georges, Traité de Psychologie de la religion. Lausanne 1946. VIII, 367 pp. Originla wrappers.

[ ATA: 36148 ] Pris: 125 SEK

BERGVALL, Åke / Anders Tyrberg / Elisabeth Wennö (red.), Berätta och förstå? Sju essäer. Karlstad 2006. 186 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 38307 ] Pris: 75 SEK

BERGVALL, Åke, The Enabling of Judgement.Sir Philip Sidney and the Education of the Reader. Uppsala 1989. 137pp. Publisher´s softcover.

[ ATA: 55171 ] Pris: 100 SEK

BERKELEY, George, Valda skrifter. Stockholm 1954. 292 s. Förlagets röda klotband. Hårt streckad. (Klassiska filosofer)

[ ATA: 53 ] Pris: 75 SEK

BERKELEY, George, Valda skrifter. Stockholm 1954. 292 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 1613 ] Pris: 80 SEK

BERKHOF, Hendrik, Kyrka och kejsare. Stockholm 1962. 207s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 9790 ] Pris: 90 SEK

BERLIN, Isaiah, Fyra essäer om frihet. Stockholm 1984. 277 (3)s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 3983 ] Pris: 250 SEK

BERLIN, N. J., Elementar-Lärobok i oorganisk kemi. Tredje upplagan. Bearbetad af C. W. Bergstrand. Lund 1870. Vi (2) 612 (4) s. + utvikbar färgplansch. Privat svart halvklotband. Litet streckad i marginalen med blyerts.

[ ATA: 43786 ] Pris: 400 SEK

BERLING, Lars Åke, Våra vanligaste vanligheter. En ovanlig uppsalgsbok. Stockholm 1996. 320 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tillskrift med massor av namnteckningar å försättsbladet; övrigt i gott skick.

[ ATA: 37071 ] Pris: 75 SEK

BERLING, Ulla, Fautes de de français. Fautes commises à l'écrit par des apprenants suédois au niveau universitaire - analyse, qualitative et corrélationnelle. Dissertation. Uppsala 2003 240 pp. Softcover. Very good condition. (Studia Romanica Upsaliensia 67).

[ ATA: 24613 ] Pris: 100 SEK

BERLINGER, Salomo (red.), Nya judiska perspektiv. Essäer tillägnade Idy Bornstein. Stockholm 1993. 270 s. Förlagsband utan skyddsomslag.

[ ATA: 46431 ] Pris: 100 SEK

BERLITZ. Portugisiska på resan. Lausanne 1983. 192 s. Häftad.

[ ATA: 24351 ] Pris: 60 SEK

BERMAN, Jules, Kvinnor i elden. Fritzes 1954. 260s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet.

[ ATA: 46514 ] Pris: 60 SEK

BERNADOTTE, Folke, Till Jerusalem. Med en epilog av generalmajor Åge Lundström. Norstedts 1950. 297s. Förlagets halvklotband med omslagen medbundna.

[ ATA: 52227 ] Pris: 75 SEK

BERNADOTTE, Folke, Pojkar och scouting. Wahlström & Widstrand 1940. 192s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 55652 ] Pris: 100 SEK

BERNADOTTE, Kerstin, Ett så´nt liv! 13-17 tusendet. Bonniers 1975. 223,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 16755 ] Pris: 40 SEK

BERNADOTTE, Sigvard, Krona eller klave. Bonniers 1975. 228,(4)s. + planscher. Tillskrift. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 16756 ] Pris: 40 SEK

BERNADOTTE, Sigvard, Krona eller klave. Bonniers 1975. 228s. + planscher. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 46403 ] Pris: 60 SEK

BERNAL, J. D., The Freedom of Necessity. London, Routledge & Kegan Paul, 1949. 437 pp. Red cloth, no dust-jacket.

[ ATA: 1610 ] Pris: 90 SEK

BERNANOS, Georges, Herr Ouine. Stockholm 1951. 315 s. Häftad. Panacheserien.

[ ATA: 19275 ] Pris: 75 SEK

BERNARD, Jami, Quentin Tarantino. The Man and his Movies Harper Perennial 1995. xxii,245pp. Soft covers.

[ ATA: 50852 ] Pris: 90 SEK

BERNARDIN, Kardinal Joseph, Sanningen var mitt enda försvar Novum 1998. 144s. Häftad.

[ ATA: 7835 ] Pris: 75 SEK

BERNDT, Rolf, Einführung in das Studium des Mittelenglischen unter Zugrundelegung des Prologs der ""Canterbury Tales"". VEB Max Niemeyer Verlag, Halle 1960. XVIII, 398pp. Publishers cloth-backed boards.

[ ATA: 10966 ] Pris: 250 SEK

BERNDTSON, Gunnar, I vargars och lodjurs spår. Skildringar från jaktstigar och ödesmarker. Stockholm 1950. 196 (2) s. Häftad. Namnteckning. Något nött.

[ ATA: 45239 ] Pris: 70 SEK

BERNECKER, Walther L., Spanische Geschichte. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 2002. 248pp. Illustriert. Soft covers.

[ ATA: 26362 ] Pris: 125 SEK

BERNEKER, Erich, Slavische Chrestomathie mit Glossaren. Strassburg 1902. 484 pp. Original wrappers. First 14 oages loose. Covers worn with a couple of stains. Text is clean.

[ ATA: 30417 ] Pris: 500 SEK

BERNER, Örjan, Sovjet och Norden. Samarbete, säkerhet och konfliketer under femtio år. Stockholm 1985. 156 s. Häftad. Årtal antecknat å främre omslag. Något nött.

[ ATA: 41215 ] Pris: 60 SEK

BERNES, Claes / Claes Grundsten (red.), Miljön. Stockholm 1991. 184 s. Il. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kavrto. (Sveriges nationalatlas).

[ ATA: 36171 ] Pris: 100 SEK

BERNHARD, carl Gustaf, Huset på höjden. Självbiografiska anteckningar. Stockholm 2000. 400 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 4648 ] Pris: 90 SEK

BERNHARD, Carl Gustaf, Abisko naturvetenskapliga station. Stockholm 191985. 61 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 14830 ] Pris: 75 SEK

BERNHARD, Carl Gustaf, Berzelius europaresenären - bland forskare, prostar och poeter. Wiken 1993. 223s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation.

[ ATA: 54317 ] Pris: 75 SEK

BERNHARD, Carl Johan, Luren. Bonniers 1973. 217s. Häftad.

[ ATA: 5423 ] Pris: 60 SEK

BERNHARDSDOTTER, Ann-Britt, The Power of Being: A Study of Poverty, Fertility and Sexuality Among the Kuria in Kenya and Tanzania. Doctoral dissertation. Uppsala 2001. 244 pp. With plates. Original wrappers. Quarto. Excellent condition.

[ ATA: 5141 ] Pris: 150 SEK

BERNLEF, J., Boy. Roman. Stockholm 2000. 332 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 37225 ] Pris: 125 SEK

BERNSTEIN, Burton, Plane Crazy: A Celebration of Flying. New York 1985. 165 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 37315 ] Pris: 75 SEK

BERNSTRÖM, John / Bengt Rapp, Nordiska ledamöter av Accademia degli Arcadi i Rom 1743-1824. Stockholm 1969. 31 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32623 ] Pris: 75 SEK

BERNUTH, Christa, Inre säkerhet. Damm 2008. 399s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet.

[ ATA: 44313 ] Pris: 90 SEK

BERQUE, Jacques, Egypten. Översättning av Ingvar Rydberg. Alhambra 1995. 724s. Förlagsinbunden. Förlagsny. Alhambras klassiker.

[ ATA: 7986 ] Pris: 75 SEK

BERRIEDALE KEITH, A., A History of Sanskrit Literature. Oxford University Press 1941. xxxvi, 575 pp. Publisher's red cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Signatures.

[ ATA: 45216 ] Pris: 300 SEK

BERRIGAN, Daniel/ THICH NHAT HANH, The Raft Is Not the Shore. Conversations Toward a Buddhist/Christian awareness. Beacon Press 1975. (14),141pp. Softcover. Some Pencil Markings. Some Pencil Markings.

[ ATA: 52914 ] Pris: 75 SEK

BERSHADER, Daniel, Plasma Hydromagnetics. Stanford University Press 1962. vi, 146 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 49685 ] Pris: 250 SEK

BERSOFF, Donald N., Ethical Conflicts in Psychology. Third printing. Washington, American Psychological Association, 1996. xxii, 525 (5) pp. Softcover. Quarto. Very good condition. New from publisher.

[ ATA: 17438 ] Pris: 100 SEK

BERSON, F. A., A Synoptic-Aerological Study of Interaction between Vortices. Stockholm 1951. pp. 172-191 + errata slip. Original printed wrappers.

¶ Reprinted from Tellus volume 3, Number 3.

[ ATA: 54092 ] Pris: 100 SEK

BERSON, F. A., Summary of a Theortical Investigation into the Factors Controlling the Instability of Long Waves in Zonal Currents. Stockholm 1950. (1), + pp.44-52. Printed original wrappers. Offprint. Presentation copy from förf.

¶ Reprinted from Tellus. Volume I, Number 4.

[ ATA: 54139 ] Pris: 100 SEK

BERSON, F. A., On the factors controlling the instability of long waves in zonal currents. Stockholm 1950. pp. 187-236 + errata slip. Printed original wrappers. Offprint. Arkiv för geofysik. Band 1. Nr 9.

[ ATA: 54140 ] Pris: 100 SEK

BERSTEN, Folke, Contribution to study of evaporation in Sweden. Stockholm 1950. 57pp. + errata slip. Publisher´s printed wrappers. Stabbed as issued.

[ ATA: 55029 ] Pris: 75 SEK

BERSTEN, Staffan, Omvägen hem. Stockholm 1985. 284 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 22995 ] Pris: 60 SEK

BERTHELIUS, Jenny (red.), Skånska brottsjöar. Stockholm 1978. 196 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten reva å främre omslag.

[ ATA: 33156 ] Pris: 75 SEK

BERTHELIUS, Jenny, Mannen med lien. Stockholm 1970. 205 s. Häftad. Något snedläst.

[ ATA: 33628 ] Pris: 60 SEK

BERTHELIUS, Jenny, Den heta sommaren. Stockholm 1980. 110 s. Häftad.

[ ATA: 38573 ] Pris: 75 SEK

BERTHELIUS, Jenny, Drömhunden. Stockholm 1997. 74 (6) s. Häftad.

[ ATA: 38574 ] Pris: 50 SEK

BERTHELIUS, Jenny, Mördarens ansikte. Stockholm 1994. 99 (5) s. Häftad.

[ ATA: 38575 ] Pris: 75 SEK

BERTHELSON, Bertil, Studier i Birgittinerordens byggnadsskick 1. Anläggningsplanen och dess tillämpning. Stockholm 1946. 510 s. + 4 utvikbara planscher. Häftad med skyddsomslag. Omslaget litet naggat i kanterna. (Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens handlingar 63).

[ ATA: 44732 ] Pris: 90 SEK

BERTHOLET, Alfred / Edvard Lehmann (Hrsg.) Lehrbuch der Religionsgeschichte Begründet von Chantepie de la Saussaye. Tübingen, Mohr, 1925. 756 + 732 pp. Publisher's Hardcover. Soild boards.

[ ATA: 8571 ] Pris: 350 SEK

BERTHOLET, ALFRED / Hans Freih von Camphausen, Wörterbuch der Religionen. Stuttgart 1952. 532 pp. Publieher's cloth with dj.

[ ATA: 22825 ] Pris: 70 SEK

BERTHOUD, Dorette, Vie du peintre Leoplod Robert. Neuchatel 1961. 302 (2) pp. Ill. Publisher's blue cloth with dj. Excellent condition.

[ ATA: 33344 ] Pris: 150 SEK

BERTOFT, Hjalmar / Richard Brodin (red.), Sveriges tandläkarekår 1932. Biografisk porträttmatrikel med autografer över svenska tandläkare vid 1932 års ingång. Höganäs 1932. 336 s. Ill. Förlagets gröna klotband. datum antecknat å försättsbladet samt liten namntstämpel.

[ ATA: 49299 ] Pris: 150 SEK

BERTUCCIOLI, Giuliano, Storia della letteratura cinese. Milano 1959. 302 pp. + folding map. Publisher's cloth with dj. Signature.

[ ATA: 49322 ] Pris: 250 SEK

BESEDOVSKIJ, G.S., På väg mot termidor 1-2. Bonniers 1930. 184 + 220s. Häftade med skyddsomslag.

[ ATA: 15935 ] Pris: 150 SEK

BESELER, Hartwig / Klaus Detlefsen / Kurt Gelhaar, Architektur in Schleswig-Holstein 1900-1980. Neumünster 1980. 262 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 24182 ] Pris: 150 SEK

BESKOW, Bo, Isebel. Stockholm 1982. 142 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19274 ] Pris: 70 SEK

BESKOW, Bo, Rösten är Jakobs. Stockholm 1980. 210 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19308 ] Pris: 50 SEK

BESKOW, Bo, Janne i Rom. Stockholm 1927. 91 s. Ill. Häftad. Nött och veckat omslag, ryggens fot med 1 cm pappersförlust.

[ ATA: 30153 ] Pris: 75 SEK

BESKOW, Elsa, Tant, Grön, tante Brun og tante Lilla. Et eventyr tegnet og fortalt af Elsa Beskow. Sjette oplag. Gyldendal 1966. Opag. ca 30 s. Förlagets pappband. Tvär kvarto. Gott skick.

¶ På danska.

[ ATA: 45599 ] Pris: 100 SEK

BESKOW, Elsa, Tant, Grön, tante Brun og tante Lilla. Et eventyr tegnet og fortalt af Elsa Beskow. 14. oplag. Gyldendal 1990. Opag. ca 30 s. Förlagets pappband. Tvär kvarto. Gott skick.

¶ På danska.

[ ATA: 45601 ] Pris: 100 SEK

BESKOW, Elsa, Tant, Grön, tante Brun og tante Lilla. Et eventyr tegnet og fortalt af Elsa Beskow. 13. oplag. Gyldendal 1985. Opag. ca 30 s. Förlagets pappband. Tvär kvarto. Gott skick.

¶ På danska.

[ ATA: 45602 ] Pris: 100 SEK

BESKOW, Elsa, Tant, Grön, tante Brun og tante Lilla. Et eventyr tegnet og fortalt af Elsa Beskow. Tionde oplag. Gyldendal 1974. Opag. ca 40 s. Förlagets pappband. Tvär kvarto. Gott skick.

¶ På danska.

[ ATA: 45603 ] Pris: 100 SEK

BESKOW, Elsa, Tante Bruns födelsedag. Billedbog af Elsa Beskow. Gyldendal 1988. Opag. ca 30 s. Ill. Förlagets pappband. Tvär kvarto. Gott skick.

¶ På danska.

[ ATA: 45606 ] Pris: 100 SEK

BESKOW, Gunnar, Världsbildernas kamp. Bonniers 1939. 195s. Häftad.

[ ATA: 6146 ] Pris: 75 SEK

BESKOW, Hans, Bidrag till studiet av Övre Norrlands kyrkor. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1952. 155s. Ill. Häftad. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar, del 79:1.

[ ATA: 23142 ] Pris: 75 SEK

BESKOW, Hans, 1400-tal i Öjebyn. Om Piteå landsförsamlings kyrka. Särtryck ur Norrbotten 1964-65. s. 29-34. Ill. Häftad.

[ ATA: 25885 ] Pris: 50 SEK

BESKOW, Hans, Bruksherrgårdar i Gästrikland. Stockholm 1954. 330 s. Ill. Häftad med skyddsomslag. Omslaget nött. Med dedikation från författaren till Phebe och karl erik Fjellström.

[ ATA: 36477 ] Pris: 500 SEK

BESKOW, Hans, Högbo bruk. Med fotografier av Jan Mark. Allhems förlag 1960. 76s. + planscher. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag.

[ ATA: 45021 ] Pris: 90 SEK

BESKOW, Natanael, Jesu liknelser. Birkagårdens förlag, Stockholm 1922. 230s. Häftad. Delvis mörknat omslag.

[ ATA: 9197 ] Pris: 75 SEK

BESKOW, Natanael, Kristus och människan. Tre föredrag. Stockholm 1926. 74 (2) s. Förlagets blåa klotband.

[ ATA: 36765 ] Pris: 90 SEK

BESKOW, Nathaniel, Evigheten och ögonblicket. Elementära studier i kristen levnadskonst. Stockholm 1924. 181 s. Förlagets gröna klotband.

[ ATA: 31362 ] Pris: 100 SEK

BEST, Marc, Their Hearts Were Young and Gay. London 1975. 269 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 28652 ] Pris: 90 SEK

BESTER, Alfred, Ensam mot universum. Stockholm 1955. 188 s. Häftad. (Atom Böckerna).

[ ATA: 5125 ] Pris: 90 SEK

BETHE, H. A. / R. F. Bacher / M. S. Livingston, Nuclear Physics: A. Stationary States of Nuclei / Nuclear Physics: B. Nuclear Dynamics, Theoretical. / Nuclear Physics: C. Nuclear Dynamics, Experimental. 148 + 175 + 145 pp. Bound together in one private cloth backed volume. Quarto. Very good condition.

¶ Reviews of Modern Physics Volume 8, April 1936 + Reviews of Modern Physics Volume 9, April 1937 + Reviews of Modern Physics Volume 9, July 1937.

[ ATA: 49678 ] Pris: 1500 SEK

BETHE, Hans A. / Philip Morrison, Elementary Nuclear Theory. Second Edition. New York Wiley & Sons 1956. xii, 274 pp. Publisher's cloth. In good conditon. Helge Tyrén's copy with signature.

[ ATA: 45075 ] Pris: 150 SEK

BETHERS, Ray, How Paintings Happen. New York 1951. 150 pp. Ill. Publisher's cloth with worn dj.

[ ATA: 15446 ] Pris: 90 SEK

BETTELHEIM, Bruno, La forteresse vide.L'autisme infantile et la naissance du Soi. Paris, Éditions Gallimard, 1980. 585 p. Collection connaissance de L'inconscient dirigé par J,-B. Pontalis.

[ ATA: 1606 ] Pris: 75 SEK

BETTELHEIM, Bruno, Den tomma fästningen. Infantil autism - symtom och behandling. W & W 1982. 516s. Häftad. Nött.

[ ATA: 51632 ] Pris: 200 SEK

BETTS, G. G. / W. D. Ashworth, Index to the Uppsala edition of Columella. Uppsala 1971. XIII, 656 pp. + fold out table. Original wrappers. Uncut and in very good condition.

[ ATA: 30371 ] Pris: 200 SEK

BEUERLEIN, Ingrid, Die künstliche Samenübertragung beim Menschen im angloamerikanischen Bereich. Ferdinand Enke Verlag, Stuttgart 1963. Beiträge zur Sexualforschung 29. Heft.

[ ATA: 12595 ] Pris: 100 SEK

BEURLEN, Karl, Welche versteinerung ist das? Stuttgart 1951. 166 pp. Ill. Softcover with dj. Head of spine and dj worn.

[ ATA: 24308 ] Pris: 60 SEK

BEVERE, John, Gudsfruktan - nyckeln till att lära känna Gud. Uppsala 2000. 194 s. Häftad.

[ ATA: 14798 ] Pris: 75 SEK

BEXELL, Göran/ Carl-Henric GRENHOLM, Teologisk etik. En introduktion. Verbum 2003. Första upplagans tredje tryckning. 414s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 53026 ] Pris: 125 SEK

BEYER, Edvard, Profiler og problemer. Oslo 1966. 139 s.

[ ATA: 8124 ] Pris: 90 SEK

BEYER, Nils, Den unge Hjalmar Branting. Stockholm 1985. 223 (1) s. Illustrerad. Förlagsklotband med skyddsomslag.

[ ATA: 18308 ] Pris: 75 SEK

BEYRON, Ulla, Kring en redaktör. Stockholm, LTs förlag, 1978. 196 s. Ill Inbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 3456 ] Pris: 50 SEK

BEYSCHLAG, Karlmann, Clemens Romanus und der fruhkatholizismus. Untersuchungen zu I Clemens 1 - 7. J.C.B. Mohr, Tubingen 1966. 396pp. Publishers cloth.

[ ATA: 3362 ] Pris: 175 SEK

BEYSCHLAG, Siegfried (ed.), Walther von der Vogelweide. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1971. 673 pp. Publisher's hardcover. Wege der Forschung CXII.

[ ATA: 18870 ] Pris: 100 SEK

BEZZOLA, Reto, Liebe und Abenteuer im höfischen Roman. Hamburg 1961. 256 pp. Paperback.

[ ATA: 25866 ] Pris: 60 SEK

BHAGWAN SHREE RAJNEESH, Hu-meditation og kosmisk orgasme. Udvalg og oversaettelse: Klaus Gormsen. Borgens forlag, 1975. 192s. Häftad. Blyersanteckningar och -understrykningar.

[ ATA: 15755 ] Pris: 90 SEK

BHARTRHARI. Bhartrhari's Niti and Vairagya S'atakas. Bombay Gopal Narayen & Co. 1923. xv + ca 200 pp. Original wrappers. Somewhat worn.

[ ATA: 47916 ] Pris: 200 SEK

BHATTACHARYA, Sachchidananda, A Dictionary of Indian History. New York 1967. 888 (4) pp. Publisher's green cloth. Writing to inside of front board.

[ ATA: 40121 ] Pris: 125 SEK

BHATTACHARYA, Vidhushekhara, Bhota-Prakasa. A tibetan chrestomathy. With introduction, skeleton grammar, notes, texts and vocabularies. University of Calcutta 1939. Lix,(1),578pp. + correction slip. Clothbound with upper wrapper tipped in. Very good condition. and ownership plate on inside of upper cover.

[ ATA: 53782 ] Pris: 400 SEK

BIÖRCK, Gunnar, Vårt folk och vår framtid. Medéns 1940. 112s. Häftad.

[ ATA: 52953 ] Pris: 90 SEK

BIÖRNSTAD, Arne, Djurgårdsbron 1690-1977. Stockholm 1977. 92 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23156 ] Pris: 60 SEK

BIÖRNSTRAND, Arne (red.), Skansen under hundra år. Höganäs 1991. 264 s. Il. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 37825 ] Pris: 90 SEK

BIANCHI BANDINELLI, Ranuccio, Organicità e astrazione. Milano 1956. VI, 126 pp. + 32 plates. Softcover. Small tear to font cover.

[ ATA: 27515 ] Pris: 200 SEK

BIANCHI, Marco, Runor som resurs. Vikingatida skriftkultur i Uppland och Södermanland. Uppsala 2010. 258s. + 20 färgplanscher. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 55054 ] Pris: 200 SEK

BIANCHI, Ugo, Religionshistoriska problem. Stockholm 1968. 143 s. Pocket. Namnteckning.

[ ATA: 20843 ] Pris: 75 SEK

BIBBY, Geoffrey, Four Thousand Yeras Ago: A Panorama of Life in the Second Millenium B.C. London 1962. 398+xiii pp. Ill. Publisher's hardcover with slightly worn dj.

[ ATA: 14559 ] Pris: 75 SEK

BIBBY, Geoffrey, Spadens vittnesbörd. Arkeologiska upptäckter norr om alperna. Stockholm 1957. 408 pp. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslget med reva; övrigt i gott skick.

[ ATA: 24508 ] Pris: 75 SEK

BICKEL, Ernst, Geschichte der römischen Literatur. Heidelberg, Carl Winter, 1937. 587 S. Gebunden.

[ ATA: 771 ] Pris: 125 SEK

BIDDISS, Michael D., Massornas tid. Idéer och samhälle i Europa genom 100 år. Lund 1981. 244 s. Häftad. Streckad med bläckpenna.

[ ATA: 34101 ] Pris: 60 SEK

BIEBERBACH, Ludwig & Gustav Bauer, Vorlesungen über Algebra. Vierter vermehrter Auflage. Teubner 1928. 334 pp. Publisher's cloth. Some underlinings in ink. Boards a little soild.

[ ATA: 9367 ] Pris: 125 SEK

BIEBERBACH, Ludwig, Theorie der Differentialgleichungen. Vorelesungen aus dem Gesamtgebiet der gewöhnlichen und der Partiellen Differentialgleichungen. Dritte neubearbeitete Auflage. Dover 1944. 399 pp. Publisher's cloth. Some underlinings in ink. Text on spine faded.

[ ATA: 9365 ] Pris: 125 SEK

BIEBERSTEIN, Marschall von, Lüttich-Namur. Unter Benutzung amtlicher Quellen. Oldenburg 1918. 96 pp. + maps in pocket. Original wrappers. Some stains to covers. Der grosse Kreig in Einzeldarstellungen Heft 1.

[ ATA: 31391 ] Pris: 100 SEK

BIEDERMAN, Charles, Art As the Evolution of Visual Knowledge. First edition. Red Wing Minnesota 1948. xi, 696 pp. Ill. Publisher's printed cloth with dj. Quarto. Dj a little worn and soiled. Lower right corner bumped.

[ ATA: 30985 ] Pris: 1200 SEK

BIEDERMAN, Charles, Letters on the New Art. Red Wing Minnesota 1951. 96 pp. With 4 plates. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 30986 ] Pris: 400 SEK

BIEDERMAN, Charles, Search For New Arts. Red Wing Minnesota 1979. (12) 146 pp. Softcover. Quarto. Very good condition.

[ ATA: 30987 ] Pris: 400 SEK

BIEDERMAN, Charles, Om strukturismen. Red. och övers. av Leif Sjöberg. Vasa 1965. 32 s. Häftad. Ill. Mycket gott skick. (Horisonts småskrifter 6).

[ ATA: 43631 ] Pris: 200 SEK

BIEDERMANN, E., KIRSCH, F.-M., MAGNUSSON, G. & NYHLÉN, L.-O. (Ed.), Sozusagen. Stockholm 1996. 273pp. Soft covers. Schriften des germanischen Instituts Universität Stockholm, nr. 23.

[ ATA: 16572 ] Pris: 125 SEK

BIEDERMANN, Hans, Lexikon der magischen Künste. Die Welt der Magie seit der Spätantike. München 1991. 505 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 12856 ] Pris: 200 SEK

BIELER, Ludwig, Das Bild des Göttlichen Menschen in Spätantike und Frühchristentum. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1967. XVI,150 + (4),130pp. Publisher´s cloth. Hardcover. 2 parts in 1 volume.

[ ATA: 52159 ] Pris: 350 SEK

BIERBACH, Ludwig, Vorlesungen über Algebra. Unter Benutzung der Dritten Auflage des gleichnamigen Werkes von Gustav Bauer. Fünfte vermehrte Auflage. Tübingen 1933. X, 358 (4) pp. Publisher's black cloth. Underlining in pencil. Helge Tyrén's copy.

[ ATA: 44773 ] Pris: 300 SEK

BIERKÉN, Johan af, Historia om England ifrån Julii Caesars tid till 1760: sammandragen af Johan af Bierkén I-III. Stockholm, Carlbohm 1805-1806. 478, (2) + 426,(2) + 495,(1)s. Samtida guldornerade halvfranska band. Modernt exlibris, gammal namnstämpel. Eftersättsbladen saknas. liten reva längst ner i vänstra marginale på sista bladet i del II, berör inte texten. 20 första sidorna i del III med små veck i övre högra hörnet, berör ej texten.

¶ Ett vackert ex.

[ ATA: 46226 ] Pris: 1500 SEK

BIERMANN, Wolf, Daidalos fall. Prosaiska texter om tyskland. Stockholm 1992. 175 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 23391 ] Pris: 60 SEK

BIERNACKA, Jadwiga, Osända brev. Verbum 1973. 286s. Häftad.

[ ATA: 8932 ] Pris: 100 SEK

BIETENHARD, Hans, Die himmlische Welt im Urchristentum und Spätjudentum. Tübingen 1951. VI, 295 (1) pp. Original wrappers. Small date noted at front fly leaf. A litte worn to top of spine; esle in good condition. (Wissenschaftliche Untersuchungen zum Neuen Testament 2).

[ ATA: 42556 ] Pris: 400 SEK

BIEZAIS, Haralds, Die Hauptgöttinen der alten Letten. Uppsala 1955. XII, 436 pp. Original wrappers,

[ ATA: 174 ] Pris: 100 SEK

BIGGLE, Lloyd, The Light That Never Was. Daw 1973. 192 pp. Paperback.

[ ATA: 47360 ] Pris: 50 SEK

BIGGLE, Lloyd, The Metallic Muse. Daw 1974. 224 pp. paperback.

[ ATA: 47361 ] Pris: 50 SEK

BIGGS, Norman L., Discrete Mathematics. Revised Edition. Oxford Science Publications 1994. xiv,480 pp. Softcover.

[ ATA: 4669 ] Pris: 125 SEK

BIHL, Björn, Möten i dialektalt gränsland. Dialektala övergångar genom Närke. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 240 s. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala Universitet 53.

[ ATA: 4875 ] Pris: 125 SEK

BIJVOET, Ellen, Sverigefinnar tycker och talar. Om språkattityder och stilistisk känslighet hos två generationer sverigefinnar. Akademisk avhandling. Uppsala 1998. 279 s. Häftad. (Skrifter utgivna av institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 44).

[ ATA: 3457 ] Pris: 100 SEK

BILLBÄCK, Bertil, Frukt och bär. Vägledning i fruktodling. Med 80 sidor färgplanscher. Kooperativa förbundets bokförlag 1941. 244s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 44454 ] Pris: 75 SEK

BILLESKOV JANSEN, F. J., Poetik I - II. I: Systemet. II: Aestetisk kritik. Munksgaard, Köbenhavn 1960 - 1962. 84 + 147s. Häftade. 2 volymer.

[ ATA: 53871 ] Pris: 100 SEK

BILLETDOUX, Francois, Utkast till en borgare. Stockholm 1966. 212 s. Häftad. Namnteckning. Litet sendläst. Panacheserien.

[ ATA: 19271 ] Pris: 60 SEK

BILLETDOUX, Raphaële, Stig in och stäng dörren. Svensk översättning C. G. Bjurström. Stockholm 19992. 164 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 24029 ] Pris: 90 SEK

BILLGREN, Ola, JANSSON, Rune, JONES, Arne, NEMES, Endre, MARKLUND, Bror, RENQVIST, Torsten, Kreativ dagbok. Almqvist & Wiksell 1971. 88s. Ilustrerad. Häftad.

[ ATA: 28285 ] Pris: 125 SEK

BILLING, AnnaCarin, Hvad er sannhet? Akademisk avhandling. Solum Förlag 2003. 272s. Häftad.

[ ATA: 11657 ] Pris: 100 SEK

BILLING, Einar, De etiska tankarna i urkristendomen i deras samband med dess religiösa tro. Andra, utvidgade upplagan. Sveriges Kristliga Studentrörelsers Förlag, 1936. 442 s. Häftad. Namn på smutstitelbladet. Bläckstreckad.

[ ATA: 7069 ] Pris: 75 SEK

BILLING, Einar, Guds närhet. Betraktelser, predikningar och tal. Stockholm 1948. 235 s. Häftad. Omslagen litet solkiga; övrigt i gott skick.

[ ATA: 25529 ] Pris: 100 SEK

BILLING, Einar, De etiska tankarna i urkristendomen i deras samband med dess religiösa tro / De etiska tankarna i Jesu förkunnelse. Uppsala 1907. 240 + 80 s. Två volymer bundna i ett privat klotband. Försätts- och titelblad till båda volymerna är inte medbundna. Ryggtitel: Billing Etik.

[ ATA: 34700 ] Pris: 100 SEK

BILLING, Gottfrid, Levnadsminnen. Utgivna med inledning och kommentar av Hilding Pleijel. Håkan Ohlssons förlag, Lund 1975. 243s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött. Samlingar och studier till Svenska kyrkans historia 41.

[ ATA: 9722 ] Pris: 100 SEK

BILLING, Gottfrid, Gottfrid Billings levandsminnen till och med Västeråstiden. Utgivna med inledning och kommentar av Hilding Pleijel. Stockholm 1955. 223 (1) s. Privat halvklotband. En del understrykninge i blyerts och bläck.

[ ATA: 39920 ] Pris: 125 SEK

BILLING, Nils, Egyptens pyramider. Evighetens arkitektur i forntid och nutid. Carlssons 2009. 416s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53580 ] Pris: 150 SEK

BILLMAN, Hasse (red.), Byggträ. Handbok i träbyggnadsteknik. Stockholm Byggmästarens Förlag 1970. 262 s. Kvarto. illustrerad. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 44046 ] Pris: 750 SEK

BILLMANSON, Adolf, Elektriciteten och dess tekniska användning till de tekniska skolornas och den bildade allmänhetens tjenst I - II. Norstedts 1884. (8),230,(4) + (8),272s. Illustrerad. Samtida halvklotband. 2 delar sammanbundna i ett band. Exlibris. Namnteckning.

[ ATA: 51905 ] Pris: 450 SEK

BILLSTRÖM, Jacob, Människans fyra åldrar. Stockholm 1941. 236 (4) s. Häftad.

[ ATA: 40058 ] Pris: 60 SEK

BILTON, Tony / Kevin Bonnett / Philip Jones / Michelle Stanworth / ken Sheard / Andrew Webster, Introduction to Sociology. Foreword by Anthony Giddens. Second edition, substantially revised and updated. London 1989. xx, 622 pp. Softcover. A few pages with pencil underlining.

[ ATA: 42224 ] Pris: 200 SEK

BINDEL, E., Die ägyptischen pyramiden als zeugen vergangener mysterienweisheit. Stuttgart 1932. viii+316pp+12plates. covers somewhat warped, a few under-linings.worned.

[ ATA: 509 ] Pris: 150 SEK

BINDER, Eando, Adam Link - Robot. Paperback library 1965. 174pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 40744 ] Pris: 50 SEK

BINDING, Günther (ed.), Beiträge über Bauführung und Baufinanzierung im Mittelalter. Köln 1974. 172 (2) pp. + 16 plates. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 33335 ] Pris: 150 SEK

BINDSLEV, Anne M., Mrs. Humphry Ward. Stockholm 1985. vi,166pp. Original wrappers.

[ ATA: 16394 ] Pris: 125 SEK

BING, Hans & Bert Olls, Spelmansliv. Rabén & Sjögren 1985. 124 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 8653 ] Pris: 75 SEK

BING, Jon, Det myke landskapet. Oslo 1970. 163 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 26134 ] Pris: 100 SEK

BING, Just, Litteraturens inre utveckling under det nittonde århundradet. Norstedts 1924. 255s. Häftad.

[ ATA: 4756 ] Pris: 75 SEK

BINYON, Laurence/ SEXTON J. J. O´Brien, Japanese Colour Prints. Boston Book and Art Shop, Faber and Faber 1960. New Edition. 230pp. + plates.Publisher´s cloth with dust jacket. Hard Cover. Name on fly leaf.

[ ATA: 54374 ] Pris: 200 SEK

BIRCHER, Martin & HAAS, Alois M. (ed.), Deutsche Barocklyrik. Bern/München, Francke Verlag 1973. 361pp. Cloth with dj.

[ ATA: 20709 ] Pris: 150 SEK

BIRCK, Erik Ludvig, General Tolls krigsplan år 1788. Dess utförande och sammanbrott. + Angående Tolls krigsplan 1788. Ett bemötande. Helsingfors 1944. + 1945. XXXIV,487s. + 4 planscher/kartor (2 utvikbara) + utvikbar karta + rättelseblad. Häftad. + 6s. Klammerhäfte med omslag. Svenska Litteratursällskapet i Finland CCXCVI. Dedikation.

[ ATA: 55525 ] Pris: 150 SEK

BIRGANDER, Per, Boris Vian romancier Étude des techniques narratives. Lund Gleerup 1981. 230 pp. Original wrappers. (Études Romanes de Lund 33).

[ ATA: 39191 ] Pris: 350 SEK

BIRGEGÅRD, Ulla, J. G. Sparwenfeld och hans lexikografiska arbeten 1-2 + bilagor. (6),140 + 141-306 blad + bilagor i mapp. Kvarto. Stencilerad. Häftade. Mimeographed. Dedikation

[ ATA: 51706 ] Pris: 350 SEK

BIRIOUKOVA, N (ed.), Les arts appliqués de l'europe occidentiale XIIe - XVIIIe siècles. Leningrad 1974. 226 pp. Plates. Publisher's cloth with dj. In paper cassette.

[ ATA: 31123 ] Pris: 150 SEK

BIRKE, Gunnar / Hans Åberg (red.), Bonniers läkarbok. Stockholm 1994. 365 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 27179 ] Pris: 150 SEK

BIRKEDAL HARTMANN, Jörgen, Bertel Thorvaldsen. Istituto di Studi Romani Editore 1971. 86(4)pp + 26 plates. uaderni di Storia Dell´Arte XIX.

[ ATA: 20644 ] Pris: 150 SEK

BIRKELAND, Bjarte, Olav Duuns soger og forteljingar. Forteljekunst og tematikk. Oslo 1976. 253 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 13996 ] Pris: 100 SEK

BIRKELAND, Knut, Mått mål vikt. Stockholm 1971. 148 s. Förlagets pappband. Stämpel. gott skick.

[ ATA: 27402 ] Pris: 90 SEK

BIRKENFELD, Günther, Die Schwarze Kunst. Ein Gutenberg-Roman. Berlin Paul Neff Verlag 1936. 389 pp. Publisher's cloth. No dj.

[ ATA: 22080 ] Pris: 90 SEK

BIRKESTEN, Olle / Rolf Smedman, Fiska på fritid. Stockholm 1968. 151 s. Ill. Förlagts pappband.

[ ATA: 26272 ] Pris: 50 SEK

BIRKET-SM ITH, Kaj, Vi människor. Natur och kultur 1944. 244s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 18302 ] Pris: 75 SEK

BIRKET-SMITH, Kaj, Kulturens vägar. Modern handbok i etnografi I-II. Stockholm 1943. 2 vol. 652 s. Ill. Förlagets klottryggsband. Sista sidor av vol. 2 svagt fuktade i nedre mariginal; övrigt i gott skick.

[ ATA: 29552 ] Pris: 125 SEK

BIRKET-SMITH, Kaj, Anthropological observations on the central Eskimos. Gyldendal, Copenhagen 1940. 124pp. + XXXII plates + (8)pp. Original printed wrappers. Unopened.

[ ATA: 43032 ] Pris: 750 SEK

BIRKET-SMITH, Kaj, Anthropological observations on the central Eskimos. Gyldendal 1940. 124pp, XXXII plates. Publisher´s soft covers.

[ ATA: 46410 ] Pris: 750 SEK

BIRMINGHAM, John, Weapons of Choice. Ballantine 2004. Reprint. 483pp. Paperback.

[ ATA: 52208 ] Pris: 50 SEK

BIRMINGHAM, Stephen, Real Lace: America's Irish Rich. New York 1973. 322 pp. Ill. Publisher's hardcover with worn dj.

[ ATA: 10528 ] Pris: 90 SEK

BIRNBACHER, Dieter (ed.), Ökologie und Ethik. Stuttgart 1980. 256 pp. Paperback. In good condition. (Reclam 9983)

[ ATA: 47942 ] Pris: 50 SEK

BIRNBAUM, Daniel / Sven-Olov Wallenstein, Heideggers väg. Stockholm 1999. 144 s. Häftad.

[ ATA: 33715 ] Pris: 75 SEK

BIRRO, Marcus, Landet utanför. Stockholm 2003. 240 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14417 ] Pris: 100 SEK

BISANZ, Hans et al (ed.), Wien im Mittelalter. Wien 1976. 171 pp. + 36 plates. Softcover.

[ ATA: 27494 ] Pris: 100 SEK

BISCHOFF, David, The Phantom of the Opera: A New Version. Scholastic Book Service 1976. 146 pp. Ill. Paperback. Worn.

[ ATA: 47210 ] Pris: 50 SEK

BISENIEKA, V/ NISELOVICA, I. (red.), Latviesu-Vacu vardnica. Riga 1980. 890pp. Publisher´s decorated cloth. Hardcover.

[ ATA: 54483 ] Pris: 100 SEK

BISHIRJIAN, Richard J., A Public Philosophy Reader. New York 1978. 336 pp. Publisher's cloth with dj. Dj is worn with some paper loss. Underlinings in ink.

[ ATA: 27233 ] Pris: 90 SEK

BISHOP, George, Bilen genom tiderna. Stockholm 1977. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 18641 ] Pris: 100 SEK

BISHOP, George, Klassiska bilar. SBF 1979. 318 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 26773 ] Pris: 150 SEK

BISHOP, Hillman M./ Samuel HENDEL, Basic Issues of American Democracy. 4th Edition 1961. xx,507pp. Softcover. Worn.

[ ATA: 51849 ] Pris: 75 SEK

BISHOP, Michael, Stolen Faces. Dell 1978. 208 pp. Paperback.

[ ATA: 47375 ] Pris: 50 SEK

BISHOP, W. W. / J. A. Miller (ed.), Calibration of Hominoid: Recent advances in isotopic and other dating methods applicable to the origin of man. University of Toronto Press 1972. 487 pp. Publisher's hardcover with dj. Prev. owner's bookplate. Very good condition.

[ ATA: 29249 ] Pris: 125 SEK

BISMARCK, Margaret von, Under skyarna. Lund 1976. 94s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 12789 ] Pris: 75 SEK

BISMARCKS BREV TILL SIN HUSTRU. I urval. Norstedts 1918. 270s. Häftad.

[ ATA: 15931 ] Pris: 90 SEK

BISSELL, Elaine, Kendalls dotter. Stockholm 1987. 449 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37251 ] Pris: 75 SEK

BITTER, Wilhelm (Ed.), Meditation in Religion und Psychotherapie. Stuttgart 1958. 371 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Some underlining.

[ ATA: 12997 ] Pris: 150 SEK

BIURMAN, Georg, Vägvisare til och ifrån alla städer och namnkunniga orter, uti Svea- och Götariken, samt Stor-Furstendömet Finland; jämte tvänne uti koppar stuckne väg-chartor, efter skedde vägmätningar upprättad. Stockholm, Johan Georg Lange, 1776. (2),112,(36)s + 2 utvikbara kartor. Samtida halvfranskt band med fem upphöjda bind. Yttersta hörnet på sidan 51-52 borta (cirka 1 kvadratcentimeter) Små revor vid infästningen av kartorna. Några svaga fläckar på kartorna. Mycket bra exemplar.

[ ATA: 51560 ] Pris: 2750 SEK

BJÖRCK, Gudmund, Ord och tanke i hellensk dikt. Stockholm, Gebers, 1956. 231 s. Häftad.

[ ATA: 743 ] Pris: 60 SEK

BJÖRCK, Gudmund, Djäknar och helikoptrar. Grekiska låneord i svenskan. Malmö 1953. 78 s. Häftad. Namn på titelbladet.

[ ATA: 30517 ] Pris: 60 SEK

BJÖRCK, Staffan, Dikter för dagen Alba 1978. 256s. Häftad.

[ ATA: 5930 ] Pris: 90 SEK

BJÖRCK, Staffan, Lyriska läsövningar. Tredje upplagan. Lund, Gleerup bokförlag 1963. 211 s. Klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 20716 ] Pris: 50 SEK

BJÖRK HARRIS, Amy / Thomas A. Harris, Att vara ok. En återblick på transaktionsanalysen. Stockholm 1985. 220 s. Häftad. Något snedläst.

[ ATA: 33257 ] Pris: 150 SEK

BJÖRK, Kaj, Livet är kort. Tiden förlag, Stockholm 1988. 396s. Ill. Förlagsband med skyddsomslag. 1 cm. reva i skyddsomslagets övre del.

[ ATA: 15739 ] Pris: 125 SEK

BJÖRK, Lars, Velopharyngeal Function in Connected Speech. Stockholm 1961. 94,(2)pp. Illustrated. Original wrappers.

[ ATA: 16480 ] Pris: 100 SEK

BJÖRK, Maria, Problemet utan namn? Neuroser, stress och kön i Sverige från 1950 till 1980. Uppsala 2011. 306s. Häftad. Uppsala Studies in History of Ideas 43.

[ ATA: 53618 ] Pris: 140 SEK

BJÖRK, Maria, Problemet utan namn? Neuroser, stress och kön i Sverige från 1950 till 1980. Uppsala 2011. 306s. Häftad. Dedikation. Något litet fläckad i nedre marginalen på sista blanka sidan och bakre omslaget (kaffe?).

[ ATA: 55146 ] Pris: 90 SEK

BJÖRK, Monika, Nike. Stockholm 1987. 198 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 32061 ] Pris: 90 SEK

BJÖRK, Monika, Natten till Hemingway. Bonniers 1991. 245s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsanteckningar på eftersättsbladet.

[ ATA: 43396 ] Pris: 75 SEK

BJÖRK, Monika, Saltade kyssar. Rabén & Sjögren 1998. 172s. Förlagets dekorerade pappband. Recensionsstämpel på främre snittet.

[ ATA: 43397 ] Pris: 60 SEK

BJÖRK, Monika, Kiss me, Tiger. Bonniers 1989. 183s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsanteckningar på eftersättsbladets framsida.

[ ATA: 43398 ] Pris: 75 SEK

BJÖRK, Monika, 111 öppna trädgårdar i Sverige. Stockholm 2005. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 50322 ] Pris: 125 SEK

BJÖRKBOM, carl, Titelbladets historia. Stockholm 1937. 151 s. Ill.Häftad. Något nött. Namnteckning å omslag.

[ ATA: 29883 ] Pris: 100 SEK

BJÖRKEGREN, Hans / Lars Erik Blomqvist (red.), Oktoberlegendernas land. Ny rysk dikt från Cholin till Kutik. Stockholm 1991. 188 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7399 ] Pris: 100 SEK

BJÖRKEGREN, Hans, Alexander Solsjenitsyn. Biografi och dokument. Stockholm 1971. 174 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 10584 ] Pris: 80 SEK

BJÖRKEGREN, Hans, Alexander Solsjenitsyn. Biografi och dokument. Stockholm 1971. 174 s. Förlagets klotband.

[ ATA: 12491 ] Pris: 60 SEK

BJÖRKEGREN, Hans, Legenden om om ett regn. Stockholm 1952. 86 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 25474 ] Pris: 50 SEK

BJÖRKEGREN, Hans, Den blå lyktgubben. Wahlström & Widstrand 1950. 193s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 55379 ] Pris: 100 SEK

BJÖRKHEM, Örjan Människan och verkligheten. Om mystiker i dagens Sverige. Stockholm 1978. 197s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 2839 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKHEM, Örjan & JOHNSON Martin, Parapsykologi och övertro. 2 tryckningen. Forum 1987. 450s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband

[ ATA: 8365 ] Pris: 90 SEK

BJÖRKHEM, Örjan, Siaren från Findus. Wiken 1986. 209s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 9826 ] Pris: 90 SEK

BJÖRKHEM, Örjan, Mystik och människor. Stockholm 1988. 164 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 24989 ] Pris: 100 SEK

BJÖRKHEM, John, Livet och människan. Sjätte upplagan. Stockholm 1952. 245 s. Häftad.

[ ATA: 9235 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKHEM, John, Det ockulta problemet. Andra omarbetade och utvidgade upplagan. Stockholm 1951. 194 s. Häftad. Ett fåtal blyertsunderstrykningar. Namnteckning samt litet mörknat försättsbald (efter tidningsurklipp).

[ ATA: 44476 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKLUND, Anders / David Papp, Sjöfartsyrken i hamnstaden Gävle. Stockholm 1973. 142 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 40939 ] Pris: 80 SEK

BJÖRKLUND, Anders, Lundebusar och bondesjåare. Ur sjöfartens och stuveriets historia i Ådalen. Stockholm 1978. 252 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 38146 ] Pris: 100 SEK

BJÖRKLUND, Börje, Järvsö förr och nu. Ur en kommuns historia. 192s. Illustrerad. Förlagets imiterade skinnband med skyddsomslag. Dedikation.

[ ATA: 53229 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKLUND, Börje/ BERG, Lars Otto/ NORRMAN, Ragnar (red.), Ljusnans kontrakt 1593-1999. Stiftshistoriska kommittén i Uppsala 2001. 412s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation. Uppsala stifts herdaminne. II:16.

[ ATA: 54579 ] Pris: 200 SEK

BJÖRKLUND, Erik, En mur mot öst. Svenska Arbetskåren i Finland 1940. Danderyd 2007. 176 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 36631 ] Pris: 200 SEK

BJÖRKLUND, Gertrude / Lilliane Clementson / Thérèse Hjorthén. Menus plaisirs. Cikada 1979. 122 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 23761 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKLUND, Jenny, Hoppets lyrik. Tre diktare och en ny bild av fyrtiotalismen: Ella Hillbäck, Rut Hillarp, Ann Margret Dahlquist-Ljungberg. Akademisk avhandling. Symposion 2004. 409 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 14252 ] Pris: 60 SEK

BJÖRKLUND, Kim (red.), Italia la bella. Arkitekterna Hilding och Eva Ekelunds resedagbok 1921-1922. Utgiven och kommenterad av Kim Björklund. Helsingfors 2004. 184 s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. (Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland nr 659).

[ ATA: 17414 ] Pris: 450 SEK

BJÖRKLUND, Stefan, Forskningsanknytning genom disputation. Stockholm 1991. 161 s. Exlibris på främre omslagets insida. Skrifter utgivna av Statsvetenskapliga föreningen i Uppsala 112.

[ ATA: 8055 ] Pris: 125 SEK

BJÖRKLUND, Stefan, Oppositionen vid 1823 års riksdag. Jordbrukskris och borgerlig liberalism. Uppsala 1964. 62 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 23695 ] Pris: 60 SEK

BJÖRKLUND, Stig (utg.), Dalfolk i nordamerika. Uppsala 1971. 111 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 9050 ] Pris: 60 SEK

BJÖRKLUND, Stig, Indor i Våmhus socken. Något om en dalabys tillkomsthistoria dess folk och väg mot nya tiden. Uppsala 1966. 340 s. Ill. Utvikbara kartor. Förlagets klotryggsband. Kvarto. (Folklivsskildringar utgivna av Kungl. Gustav Adolfsakademien 5).

[ ATA: 8673 ] Pris: 100 SEK

BJÖRKLUND, Stig, Bonäs Bygdegård. Uppsala 197. 68 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32971 ] Pris: 60 SEK

BJÖRKLUND, Ulf, North to Antoher Country: The Formation of A Suryoyo Community in Sweden. Dissertation. Stockholm 1981. 192 pp. Soft covers. Stockholm Studies in Social Anthropology 9.

[ ATA: 8672 ] Pris: 90 SEK

BJÖRKLUND, Ulf, North to Another Country: The Formation of a Suryoyo Community in Sweden. Dissertation. Stockholm 1981. 192 pp. Softcover.

[ ATA: 17263 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKMAN, Gun, Smithska samlingen av egyptiska fornsaker i Östergötlands och Linköpings stads museum. Linköping 1966. PP.(2),85-163,(3) + 25 plates. Publisher´s softcover. Särttryck ur Meddelanden från Östergötlands och Linköpings stads museum 1964-1965.

[ ATA: 55156 ] Pris: 300 SEK

BJÖRKMAN, Gunnar, Eufemismen belyst med exempel ur nusvensk prosa. Akademisk avhandling. Stockholm 1937. xiv,194 s. Häftad.

[ ATA: 6427 ] Pris: 90 SEK

BJÖRKMAN, Ingrid, Nini Roll Ankers Stampetrilogi. Tillkomst, bakgrund, budskap. Akademisk avhandling. Uppsala 1979. 149s. Häftad. Smutstitelbladet saknas.

[ ATA: 6581 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKMAN, Ingrid, Nini Roll Ankers Stampetrilogi. Tillkomst, bakgrund, budskap. Uppsala 1979. 149s. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 55374 ] Pris: 90 SEK

BJÖRKMAN, Jenny, Vård för samhällets bästa. Debatten om tvångsvård i svensk lagstiftning 1850-1970. Akademisk avhandling Uppsala 2001. 399 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 5162 ] Pris: 140 SEK

BJÖRKMAN, Margareta, Original och översättning. Om två romaner av Restif de la Bretonne. Uppsala 1996. 134s. Häftad. (Litteratur och samhälle 31:2).

[ ATA: 5817 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKMAN, Margareta, Läsarnas nöje. Kommersiella lånbibliotek i Stockholm 1783-1809. Akademisk avhandling. Uppsala 1992. 594 s. Häftad. (Skrifter utgivna av avdelningen för littertursociologi vid litteratursociologiska institutionen 29).

[ ATA: 9429 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKMAN, P., Beskrifning öfver Wermland, innefattande historiska, geografiska, politiska, ecclesiastica och ekonomiska uppgifter samt statistiska tabeller, jemte inledning om wermländningarnas lynne, karaktér och dialekt, m. m. Carlstad J. Lundberg 1842. 224 (8) s. Halvfranskt band. Något snedläst och nött. Namnteckning. Fuktfläck å första tio samt sista tio bladen.

¶ Förra delen (allt som utkom).

[ ATA: 39670 ] Pris: 750 SEK

BJÖRKMAN, Thure (red.), Örebro läns kungl. hushållningssällskap 1903-1928. Örebro 1928. 509 s. Ill. Halvfranskt band med fem upphöjda bind samt främre omslag medbundet. Namnteckning. Ryggen med fläckar.

[ ATA: 33027 ] Pris: 250 SEK

BJÖRKQUIST, Lennart (red.), Jämten 1945. Östesund 1945. 210 (24) s. Ill. Förlagets pappband. Ryggenshuvud litet nött.

[ ATA: 37640 ] Pris: 90 SEK

BJÖRKQUIST, Manfred / Arvid Runestam, Kristendom och stat. Uppsala 1935. 63 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 25525 ] Pris: 90 SEK

BJÖRKQUIST, Manfred, Helg och högtid Stockholm 1925. 128s. Häftad.

[ ATA: 6494 ] Pris: 50 SEK

BJÖRKQUIST, Manfred, Kristus och det radikala tvivlet. Andra upplagan. Stockholm 1961. 53s. Häftad.

[ ATA: 8906 ] Pris: 50 SEK

BJÖRKQUIST, Manfred, Eros och personligheten. SKDB, Stockholm 1928. 95s. Häftad.

[ ATA: 8907 ] Pris: 60 SEK

BJÖRKQUIST, Manfred, Makt tjänst dom. SKDB 1934. 40s. Häftad.

[ ATA: 8908 ] Pris: 50 SEK

BJÖRKQUIST, Manfred, Hållning och tro. Stockholm 1940. 96s. Häftad.

[ ATA: 8909 ] Pris: 50 SEK

BJÖRKQUIST, Ruth och Manfred. Uppbrott och besinning. SKDB 1954. 222s. Häftad.

[ ATA: 11066 ] Pris: 75 SEK

BJÖRKSTÉN, Ingmar, Drömmare. En bok om modern dramatik. Gebers 1963. 179 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 11952 ] Pris: 90 SEK

BJÖRKSTÉN, Ingmar, Leopardväckning. Tio författare och den utsatta borgerligheten. Stockholm 1979. 307 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 24285 ] Pris: 50 SEK

BJÖRKSTÉN, Ingmar, Middagar. Stockholm 1988. 270 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 36431 ] Pris: 100 SEK

BJÖRKSTÉN, Ulrika, Vetenskap ur funktion. Forskningen om biologiska effekter av mobiltelefoni. Atlantis 2006. 264s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 49347 ] Pris: 90 SEK

BJÖRLIN, Gustaf, Johan Baner I-III. Norstedts 1908-1910. X,533,(3) + XII,641,(1) + (8),694s. + kartor (utvikbara) och planscher. Något nötta och fläckade halvfranska band (Gust. Nyholm, Stockholm). Exlibris.

¶ 3 volymer.

[ ATA: 31188 ] Pris: 750 SEK

BJÖRLING, C. F. E., Meteroiter och kometer. Stockholm 1874. 95 s. Ill. Halvfranskt. Tidiagre biblioteksex. Välbehållen.

[ ATA: 10769 ] Pris: 100 SEK

BJÖRLING, Gunnar, Träd står i sina rader. Urval lyrik 1922-1936. Helsingfors 1952. 174 s. Häftad.

¶ Med författarens signatur.

[ ATA: 27698 ] Pris: 200 SEK

BJÖRNÄNGER, Oskar, Köping från forntid till nutid. Stad från tidig medeltid och fyratusenårig kulturbygd. Köping 1974. 258s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget med liten pappersförlust, en kvadratcentimer, i bakre övre marginalen.

[ ATA: 52726 ] Pris: 75 SEK

BJÖRNÄNGER, Oskar, Köping från forntid till nutid. 2 upplagan, översedd och utökad. Köping 1989. 303s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52727 ] Pris: 100 SEK

BJÖRNBERG, Arne, FN - en handbok. Stockholm 1963. 197 s. Häftad.

[ ATA: 14436 ] Pris: 90 SEK

BJÖRNSEN, Björn, Norge 9 april 1940. Tyska invasionen timme för timme. Stockholm 1979. 320 s. Förlagets pappband. Snedläst.

[ ATA: 17173 ] Pris: 50 SEK

BJÖRNSSON, Anders / Björn Rombach (red.), Tidens tecken. Stockholm 2007. 280 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 43454 ] Pris: 70 SEK

BJÖRNSSON, Anders, Den korta marschen. Carlssons 1996. 194s. Häftad.

[ ATA: 11440 ] Pris: 60 SEK

BJÖRSETH, Bertil, Dialekt och riksspråk i en bohuslänsk socken. Akademisk avhandling. Göteborg 1946. 308s. Häftad.

[ ATA: 6375 ] Pris: 150 SEK

BJÖRSETH, Bertil, Göteborgsspråket. Stockholm 1958. 55 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Nämnden för svensk spårkvård 19).

[ ATA: 32325 ] Pris: 60 SEK

BJELFVENSTAM, Bo, Charles John Andersson. Upptäckare, jägare, krigare. Stockholm, carlssons, 1994. 253 s. Ill. Förlagsband.

[ ATA: 3458 ] Pris: 75 SEK

BJELFVENSTAM, Bo, Ernst Jacobsson: arkitekt, oscarian, jude. Stockholm 1991. 306 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 11829 ] Pris: 100 SEK

BJELFVENSTAM, Erik, Karaktärsfostran-soldatfostran. Stockholm 1944. 62,(2)s. Häftad. Blekt, blank rygg. Kungl. Krigsvetenskapsakademiens tidskrifts skriftserie N:r 2.

[ ATA: 15624 ] Pris: 100 SEK

BJELLEBOKEN. Skriven till 60-årsdagen den 24/11 1954 av LTs författare och illustrerad av LTs konstnärer. Flygia 1954. 203 + XXXVIII s. Förlagets klotband. Gott skick.

[ ATA: 38091 ] Pris: 75 SEK

BJERÉN, Gunilla, Migration to Shashemene. Doctoral dissertation Uppsala 1985. xiv, 291, (1) pp. Illustrated. Softcover.

[ ATA: 16460 ] Pris: 150 SEK

BJERELD, Ulf / Marie Demker, Kampen om kunskapen. Informationssamhällets politiska skiljelinjer. Stockholm 2008. 254 s. Förlaget pappband. Gott skick.

[ ATA: 44968 ] Pris: 125 SEK

BJERKNES, C. A., Niels Henrik Abel. En skildring av hans liv og arbeide. Oslo 1929. 155 s. Häftad.

[ ATA: 25764 ] Pris: 200 SEK

BJERKNES, V., Heinrich Hertz og den store krise i elektrisitestaerens utvikllng. 1947. (1),pp.140-154. Stabbed as issued. Original printed wrappers. Dedikation: Professor Köhler med bedste takk V. Bjerknes.

¶ Saertryck av Fra Fysikkens Verden. Hefte 3. 1947.

[ ATA: 54143 ] Pris: 200 SEK

BJERKNES, V./ H. SOLBERG, Zellulare Trägheitswellen und Turbulenz. Oslo 1929. 16pp. Publisher´s original wrappers. Name on front wrapper: Hilding Köhler.

¶ Avhandlinger utgitt av Det Norske Vetenskaps-Akademi i Oslo. I. Matem.-Naturvid. Klasse. 1929. No. 7.

[ ATA: 54142 ] Pris: 200 SEK

BJERNÉR, Tamiko, RYDÉN, Marguerite, Ikebana. Den japanska konsten att arrangera blommor. Generalstabens litografiska anstalt 1974. 111s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 50224 ] Pris: 75 SEK

BJERRE-POULSEN, Nils / Peter Kurrild-Klitgaard, American Isolationism: From Old to New. Uppsala 1997. 55 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 32522 ] Pris: 75 SEK

BJERRE, Poul, Drömmarnas naturliga system. Stockholm 1933. 316 s. häftad.

[ ATA: 39081 ] Pris: 75 SEK

BJERRE, Poul, Drömmens helande kraft. Stockholm 1952. 209 (3) s. Häftad.

[ ATA: 39218 ] Pris: 100 SEK

BJUGGREN, B., Bombflyget. Stockholm 1936. 208s. Illustrerad. Häftad. Blyertsstreckad i början av texten. Övre högra hörnet lätt stött. Militärlitteraturföreningens förlag N:r 178.

[ ATA: 15640 ] Pris: 250 SEK

BJURBOM, Mats / Stefan Edetoft, Människor i Stora. Falun (1986). 84 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 45534 ] Pris: 90 SEK

BJUREKE, Kristina / Beth Andréasson, Växter i Sverige. Stockholm 2001. 190 s. Ill. Häftad. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 46895 ] Pris: 200 SEK

BJURSELL, Gunnar/ VAHLNE WESTERHÄLL, Lotta (red.), Kulturen och hälsan. Essäer om sambandet mellan kulturens yttringar och hälsans tillstånd. Med inledning av före detta kulturminister Bengt Göransson. Santérus förlag 2008. 222s. + CD-rom. Förlagets pappband med skyddsomslag. Tillskrift.

¶ Bidrag av: Gunilla von Bahr, Christina Doctare, Erland Hjelmquist, Karin Johannissson, Even Ruud, Ola Sigurdson, Töres Theorell, Sven-Olov Wallenstein, Peter Währborg.

[ ATA: 54916 ] Pris: 150 SEK

BJURSTEN, Herman, Minnen från Gripsholm. Fosterländska dikter I-II. Wasa-Tiden. Stockholm 1856. 190 (2) + 191 (1) s. 2 volymer i ett band. Förlagets blindpressande och guldornerade klotband med helt guldsnitt. Inlagan något lagerfläckad.

[ ATA: 34640 ] Pris: 250 SEK

BJURSTRÖM, Per (red.), Myter. Nationalmuseum 1983. 284s. Illustrerad. Dekorerat pappband. Tillskrift.

[ ATA: 54477 ] Pris: 80 SEK

BJURSTRÖM, Per, Tre decennier svensk grafik. SAK 1976. 175,(1)s. + färgplanscher. Häftad. SAK LXXXV.

[ ATA: 15991 ] Pris: 75 SEK

BJURSTRÖM, Per, Teaterdekoration i Sverige. Stockholm 1964. 181 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 25818 ] Pris: 100 SEK

BJURSTRÖM, Per, Gamla grafiska blad. Västerås 1974. 135 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 25957 ] Pris: 70 SEK

BJURSTRÖM, Per, Kar Axel Pehrson. Stockholm 1992. 176 s. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 42879 ] Pris: 75 SEK

BJURSTRÖM, Per/ ROSSHOLM, Margaretha/ WEIBULL, Nina, Ivar Arosenius. LiberFörlag 1978. 152s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54974 ] Pris: 75 SEK

BJUVSTEDT, Sussie, Mannens farliga åldrar. Stockholm 1975. 177 (3) s. Häftad. Litet spår efter borttagen prislapp å omslagets baksida; övrigt i gott skick.

[ ATA: 39144 ] Pris: 60 SEK

BLÅ, Gunnar, Övervakningen: Minnet av dig. Vertigo 2010. 173,(3)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 50865 ] Pris: 100 SEK

BLÅ, Gunnar, Den tredje systern. Vertigo 2005. Häftad.

[ ATA: 55610 ] Pris: 75 SEK

BLÅ, Gunnar, Gå ner för trappan. Vertigo 2007. 141s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55611 ] Pris: 100 SEK

BLÉCHET, Francoise / Marie-Odile Germain (ed.), Voltaire et l'Europe. Exposition Bibliothèque nationale de France. Paris 1994. 241 pp. Ill. Softcover. Quarto. In good condition.

[ ATA: 36215 ] Pris: 150 SEK

BLACK, Antony, Political Thought in Europe 1250-1450. Cambridge University Press, 1992. 211 pp. Cambridge Medieval Textbooks

[ ATA: 6019 ] Pris: 125 SEK

BLACK, Judith (ed.), Schweden - Deutchland. Begegnungen und Impulse / Tyskland och Sverige. Möten och impuler. Stockholm 1999. 120 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 40033 ] Pris: 200 SEK

BLACK, Max (ed.), Philosophy in America. Cornell University Press 1965. 307 (1) pp. Publisher's cloth.

¶ Johns Searle, Stanley Cavell, Jerry Fodor, Charles Parsons, William Alston and others.

[ ATA: 41679 ] Pris: 125 SEK

BLACK, Penny, Blomsterpotpurrier. Konsten att göra väldoftande blandningar av torkade blommor och blad. Stockholm 1990. 128 s Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 38952 ] Pris: 90 SEK

BLACKBURN, John, A Scent of New-Mown Hay. NEL 1976. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47374 ] Pris: 50 SEK

BLACKBURN, Julia, Daisy Bates i öknen. Stockholm 1995. 220 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 29068 ] Pris: 75 SEK

BLACKBURN, Julian, Psychology and the Social Pattern. 7th impression. Routledge & Kegan Paul, London 1964. viii,157pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Ink annotations.

[ ATA: 52768 ] Pris: 75 SEK

BLACKER, J. F., Chats on Oriental China. Illustrated. T. Fisher Unwin, London 1922. 5th impression. 404pp.Publisher´s decorated cloth. Top of spine slightly worn.

[ ATA: 55319 ] Pris: 150 SEK

BLACKETT, P. M. S., Atomkraften - krig eller fred? Bonniers 1949. 226s. Klotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband).

[ ATA: 55570 ] Pris: 100 SEK

BLACKSTOCK, Charity, Andebesvärjelsen. Skoglunds 1962. 216s. Häftad.

[ ATA: 54288 ] Pris: 45 SEK

BLAGOWIDOW, George, Attentatet mot Hitler. Falun 1985. 240 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 17148 ] Pris: 60 SEK

BLAISDELL, Anne, Nightmare. Crest 1962. 176 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47373 ] Pris: 50 SEK

BLAKE, Liam & Brendan KENNELY, Real Ireland. Chronicle Books, San Francisco 1988. 113pp. Illustrated. Soft covers.

[ ATA: 11080 ] Pris: 70 SEK

BLAKE, Nicholas, Stenbrottet. Stockholm 1954. 253 s. Häftad.

[ ATA: 23587 ] Pris: 50 SEK

BLAKE, Nicholas, Mord på minuten. Stockholm 1958. 268 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 33633 ] Pris: 50 SEK

BLAKE, Nicholas, Mitt mord är ditt. Stockholm 1959. 250 (6) s. Häftad. Något snedläst och nött.

[ ATA: 33634 ] Pris: 60 SEK

BLAKE, Nicholas, Såret. Stockholm 1970. 210 s. Förlagets illustrerade pappband.

[ ATA: 33635 ] Pris: 40 SEK

BLAKE, Nicholas, Mörkt spel. Stockholm 1968. 257 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33636 ] Pris: 50 SEK

BLAKE, Nicholas, Härvan. Stockholm 1956. 249 s. Häftad. Något snedläst.

[ ATA: 33637 ] Pris: 50 SEK

BLAKE, Nicholas, Änkekryssningen. Andra upplagan. Stockholm 1960. 243 s. Häftad.

[ ATA: 33638 ] Pris: 40 SEK

BLAKE, Nicholas, Den femte kolonnen. Halmstad 1975. 262 (2) s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 44695 ] Pris: 100 SEK

BLAMEY, FITTER, Bonniers stora flora i färg. Bonniers 1979. VIs + 126planscher +73s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 41837 ] Pris: 200 SEK

BLANC, Karin, Marie Curie et le Nobel. Préface de Nanny Fröman. Uppsala 1999. 264 pp. Ill. Uppsala Studies in History of Science 26.

[ ATA: 8074 ] Pris: 150 SEK

BLANC, Susanne, Den gröna stenen. Stockholm 19 185 s. Häftad.

[ ATA: 33627 ] Pris: 60 SEK

BLANCHE, August, Bilder ur stockholmslivet. I urval och med förord och noter av Thomas Tottie. Stockholm 1961. 271 s. Ill. Förlagets illustrerade klotband.

[ ATA: 29175 ] Pris: 70 SEK

BLANCK, Anton (red.), Ur Erik Gustaf Geijers historiska föreläsningar. Uppsala 1947. 126 s. Häftad.

[ ATA: 24053 ] Pris: 75 SEK

BLANCK, Dag / Harald Runblom (ed.), Swedish Life in Amrican Cities. Uppsala 1991. 130 pp. Softcover.

[ ATA: 8273 ] Pris: 75 SEK

BLANKOFF, Jean, La société russe de la seconde moitié du XIXe siècle. Bruxelles (no year) 248 pp. Softcover. Fine.

[ ATA: 25594 ] Pris: 150 SEK

BLASCHKE, Wilhelm, Vorlesungen über Differentialgeometrie und geometrische Grundlagen von Einsteins Relativitätstheorie. Dover 1945. 322 pp. Publisher's cloth. Some underlinings in ink.

[ ATA: 9384 ] Pris: 100 SEK

BLASS, Armin / Friedrich Wolff, Englischer Wortschatz in Sachgruppen. 4. Auflage. Max hueber verlag München 1964. 1722pp. Original wrappers.

[ ATA: 9769 ] Pris: 90 SEK

BLASS, Friedrich / Albert Debrunner, Grammatik des neutestamentlichen Griechisch. Fünfte durchgesehene Auflage. Göttingen 1921. XVI, 336 pp. Publisher's decorated cloth.

[ ATA: 32120 ] Pris: 90 SEK

BLASS, Friedrich, Grammatik des neutestamentlischen Griechisch. Zweite verbesserte und vermehrte Auflage. Göttingen 1902. XII+348 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 18063 ] Pris: 200 SEK

BLASS, Friedrich, Grammatik des neutestamentlichen Griechisch. Göttingen, Vandenhoeck und Ruprecht 1896. XII,329pp. Half cloth. Hardcover. Bookplate.

[ ATA: 54640 ] Pris: 150 SEK

BLASS, Friedrich, Aussprache des griechischen. Dritte, umgearbeitete Auflage. Berlin, Weidmannsche Buchhandlung 1888. VIII,140pp. Later clothbound. Hardcover. Bookplate. Name on fly leaf.

[ ATA: 54645 ] Pris: 450 SEK

BLATT, Franz, Latinsk syntaks i hovedtraek. Köbenhavn 1946. 296 s. Förlagets klotryggsband. bandet nöttmed öppna falsar. Anteckningar i blyerts.

[ ATA: 35363 ] Pris: 90 SEK

BLATTY, William Peter, I'll Tell Them I Remember You. Signet 1974. 152 pp. Paperback.

[ ATA: 47371 ] Pris: 50 SEK

BLATTY, William Peter, The Ninth Configuration. Bantam 1980. 148 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47372 ] Pris: 50 SEK

BLATTY, William Peter, Legion. AWE/ Gebers 1984. 279s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 51635 ] Pris: 150 SEK

BLAU, Joseph L., Modern Varieties of Judaism. New York, Columbia University Press, 1966. 217 pp. Hardcover with dj. The dj is worn.

[ ATA: 2173 ] Pris: 125 SEK

BLAUNER, Peter, Upplopp i slow motion. Till svenska av Einar Heckscher. Stockholm 1992. 382 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Förlagsny. Mycket gott skick.

[ ATA: 10573 ] Pris: 75 SEK

BLAYLOCK, James P., The Paper Grail. Grafton 1993. 374 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47490 ] Pris: 50 SEK

BLEACKLEY, Horace, Ryktbara skönheter. Sedesskildringar ur Londons glada värld för 150 år sedan. Rikt illustrerad. Stockholm u.å. 277 s. Privat halvklotband med främre omslag. Två exlibris å insida av främre pärm. Namnteckning å titelbblad som färgat av sig; övrigt i gott skick.

[ ATA: 31495 ] Pris: 150 SEK

BLECKERT, Lars & REINHAMMAR, Maj (red.), Mål och minne. Dialekt- och folkminnesarkivet, Uppsala 1989. 112s. Ill. Häftad.

[ ATA: 22074 ] Pris: 40 SEK

BLECKERT, Lars, Centralsvensk diftongering som satsfonetiskt problem. Akademisk avhandling. Uppsala 1987. 194 s. Häftad. Skrifter utgivna av institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 21.

[ ATA: 9060 ] Pris: 90 SEK

BLEHR, Otto, Folketro- og sagnforskning. Scandinavian university books 1974. 202s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedicerad till Phebe Fjellström.

[ ATA: 43425 ] Pris: 250 SEK

BLEI, Franz (ed.), Geist und Sitten des Rokoko. Bertelsmann (no year). 510 pp + 24 colour-plates + 96 black-and-white illustrations. Large octavo. Publisher's cloth. Soiled boards.

¶ Dieser Ausgabe liegen die 1923 im Georg Müller Verlag München, erschienen Bände Der Geist des Rokokos und Die Sitten des Rokoko zugrunde.

[ ATA: 7721 ] Pris: 150 SEK

BLEI, Franz, Leben und Traum der Frauen. Berlin Leipzig 1926. 164 (4) pp. Publisher's decorated cloth. Excellent condition.

[ ATA: 38175 ] Pris: 100 SEK

BLENNBERGER, Erik, Bibelsyn. Tillkomst, tolkning och giltighet. Akademsik avhandling. Nora 1997. 432 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 38520 ] Pris: 150 SEK

BLENNER, Hans / Bengt Ohrelius, VÅR MARIN 1959. Hörsta 1958. 64 s. ill. Halvklotband.

[ ATA: 18788 ] Pris: 75 SEK

BLENNOW, Anna-Maria/ Olle SVEDBERG, Världen den lilla den stora. Lustvandringar i klassicismens arkitektur och trädgårdar. Signum 1989. 168s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 53441 ] Pris: 125 SEK

BLICHER, Steen Steensen, Noveller. Natur och Kultur 1958. 220s. Förlagets pappband utan skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och Kulturs klassikerserie.

[ ATA: 52179 ] Pris: 50 SEK

BLIDBERG, Einar, Nautisk studie ang sovjet-tankern TSESIS' grundstötning utanför Käringklubb i Södertäljeleden den 26 okt 1977. Stockholm 1984. 40 s. Häftad. Kavrto. (Forum Navale. Skrifter utgivna av Sjöhistoriska Samfundet Nr 39).

[ ATA: 34080 ] Pris: 150 SEK

BLIKSTRAND, Liv, Natur og normer hos Sigrid Undset. Oslo 1995. 342 s. Häftad.

[ ATA: 13658 ] Pris: 75 SEK

BLINZLER, Josef, Der Prozess Jesu. Das judische und das römische Gerichtsverfahren gegen Jesus Christus auf Grund der ältesten Zeugnisse dargestellt und beurteilt. 3., stark erweiterte Auflage. Friedrich Pustet 1960. 375pp. Publishers cloth. Front fly-leaf clipped.

[ ATA: 3229 ] Pris: 200 SEK

BLINZLER, Josef, Jesus inför rätta. Stockholm 1962. 224 (4) s. Häftad.

[ ATA: 34326 ] Pris: 100 SEK

BLISH, James, Flammande fara. Falun 1973. 160 s. Pocket. SATURNUS 3.

[ ATA: 13938 ] Pris: 50 SEK

BLISH, James, Stjernetid. Irlov-Reglus 1974. 126 s. Pocket.

[ ATA: 15246 ] Pris: 50 SEK

BLISH, James, The Seedling Stars. Avon 1959. Sixth Printing. 160 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47303 ] Pris: 50 SEK

BLISH, James, Fallen Star. Arrow 1977. 224 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47304 ] Pris: 50 SEK

BLIXEN, Karen, Skuggor på gräset. Bonniers 1960. 115s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Namnteckning på första bladet.

[ ATA: 5352 ] Pris: 90 SEK

BLIXEN, Karen, Vedergällningens vägar. Stockholm 1988. 254 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.

[ ATA: 30958 ] Pris: 75 SEK

BLOCH-MICHEL, Jean, Vittnet. Stockholm 1951. 165 s. Häftad. Panacheserien.

[ ATA: 25684 ] Pris: 75 SEK

BLOCH, Ernst, Das Prinzip Hoffnung I-III. Suhrkamp 1979-1980. 3 volumes. 1654 pp. Paperback. A few pages with pencil lines in margin.

[ ATA: 48975 ] Pris: 250 SEK

BLOCH, Léon, Ionisation et resonance des gaz et des vapeurs. Paris 1925. 223 pp. Publisher's half cloth with printed boards. Prev. owner's bookplate.

[ ATA: 30471 ] Pris: 125 SEK

BLOCH, Marc, Seigneurie francaise et manoir anglais. Préface de Georges Duby. 2 edition. Paris 1967. 159 pp. Softcover. Cahiers des Annales 16.

[ ATA: 25589 ] Pris: 100 SEK

BLOCH, Marc, La France sous les derniers Capétiens 1223-1328. 2 edition. Paris 1971. 129 pp. Softcover. Cahiers des Annales 13.

[ ATA: 25590 ] Pris: 125 SEK

BLOCH, Raymond, Etruskerna. Liv konst miljö. Stockholm 1956. 167 (1) s. Ill. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.

[ ATA: 40292 ] Pris: 60 SEK

BLOCH, Robert, Atoms and Evil. Corgi 1977. 172pp. Paperback.

[ ATA: 52206 ] Pris: 50 SEK

BLOCH, Robert, The Kidnapper. TOR 1988. 216pp. Paperback.

[ ATA: 52207 ] Pris: 50 SEK

BLOCHINZEW, D. J., Grundlagen der Quantenmechanik. 2. korrigierte Auflage. Berlin 1958. 542 pp. Publisher's cloth. Some underlinings.

[ ATA: 9382 ] Pris: 150 SEK

BLOCK, Hannes-Peter, Ordbok för båtfolket. Stockholm 1983. 173 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 26242 ] Pris: 250 SEK

BLOCK, Thomas, Nödlandningen. Höganäs 1985. 304 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 41076 ] Pris: 60 SEK

BLOM, Ernst, Ernst Bloms Västerås. Bilder från 1895-1945. Västerås 1967. 96 s. Ill. Häftad. Något nött.

[ ATA: 45388 ] Pris: 75 SEK

BLOM, K Arne (red.), Skånska brottstycken. Stockholm 1976. 153 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 25191 ] Pris: 50 SEK

BLOM, K Arne / Carl-Eric Erlandsson / Jan Mårtensson, När idrotten kom till Lund. Lund 1991. 96 s. Ill. Häftad. Små svaga veck å omslagets övre hörn; övrigt i gott skick.

[ ATA: 24046 ] Pris: 90 SEK

BLOM, K Arne, Nödvärn. En roman om nödvärn. Stockholm 1977. 118 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 25035 ] Pris: 75 SEK

BLOM, K Arne, Någon slog tillbaka. Stockholm 1981. 242 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33619 ] Pris: 50 SEK

BLOMBERG, Erik, Henri Rousseau och andra naiva målare. Stockholm 1948. 110 s. Ill. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 18520 ] Pris: 75 SEK

BLOMBERG, Erik, Nattens ögon. Stockholm 1943. 79 s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Omslaget något gulnat.

[ ATA: 21286 ] Pris: 60 SEK

BLOMBERG, Erik, Mosaik. Litteratur, teater, konst etc. 1930-1940. Stockholm 1940. 292 s. Häftad.

[ ATA: 31504 ] Pris: 50 SEK

BLOMBERG, Erik, Konst och kritik och andra artiklar om bildkonst. Stockholm 1977. 219 (3) s. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 36687 ] Pris: 60 SEK

BLOMBERG, Erik, Folket och litteraturen och andra artiklar om litteratur. Stockholm 1977. 256 (4) s. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 39730 ] Pris: 60 SEK

BLOMBERG, Mary, Observation of the Dodwell Painter. Dissertation. Stockholm 1983. 146 pp. Soft covers.

[ ATA: 16999 ] Pris: 80 SEK

BLOMBERG, Peter E., On Corinthian Iconography: The bridled winged horse and the helmeted female head in the sixth centyry BC. Dissertation. Uppsala 1996. 109 pp. Ill. Softcover. Boreas 25.

[ ATA: 14505 ] Pris: 100 SEK

BLOMBERG, Stig O., Insjömordet/ Mord bland göteborgare. 411,(9)s. Förlagets laminerade pappband. Dubbeldeckare.

[ ATA: 35665 ] Pris: 75 SEK

BLOMBERG, Stig O., Mord bland göteborgare. Sundbyberg 1996. 196 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 37531 ] Pris: 60 SEK

BLOMBERG, Stig O., Döden åker motorcykel. Sundbyberg 1997. 194 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 37532 ] Pris: 75 SEK

BLOMBERG, Yvonne, Att besvärja döden. Död- och återfödelsetematiken i Lars Noréns författarskap 1963-1999. Gidlunds 2011. 412s. Illustrerad. Häftad. Främre omslaget buckligt, snitten delvis litet fläckade (kaffe?). Inlagan i gott skick.

[ ATA: 55333 ] Pris: 100 SEK

BLOMGREN, Arne, Fåglar i Nordanskog. KF:s bokförlag 1958. 138s. + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. En centimeterlång reva på främre skyddsomslagets övre marginal.

[ ATA: 16168 ] Pris: 90 SEK

BLOMGREN, Lars-Erik / Ingvar Körberg, Lenin och kommunismen. Stockholm 1971. 139 s. Originalpocket.

[ ATA: 36582 ] Pris: 75 SEK

BLOMKVIST, Nils m.fl. (red), Kulturmiljö: Historien i landskapet. Utbildningsradion 1990. 176s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 45011 ] Pris: 100 SEK

BLOMKVIST, Nils, Kalmars uppkomst och äldsta utveckling. Tiden till 1300-talets mitt. Akademisk avhandling. Uppsala 1978. 103 + LIII s. Ill. Häftad.

[ ATA: 19026 ] Pris: 100 SEK

BLOMQUIST, Clarence, Medicinsk etik. 2 oförändrade upplagan, 3 tryckningen. Natur och Kultur 1980. 387s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 5878 ] Pris: 140 SEK

BLOMQVIST, Göran, Från de lärdas republik till Sveriges Universitetslärarförbund. Del 1: Äldsta tid till 1940. Stockholm/ Borås 1994. 110s. Illustrerad. Häftad. SULFs skriftserie VIII.

[ ATA: 55163 ] Pris: 75 SEK

BLOMQVIST, Hans, Den oerhörda värld jag har i mitt huvud. Bakhåll 2006. 272s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggband.

[ ATA: 53383 ] Pris: 100 SEK

BLOMQVIST, Jerker (Red), Människan och naturen. Rapport från platonsällskapets tolfte symposium (Lund 4-7 juni 1993). Lund 1995. 205 (3) s. Häftad.

¶ Bidrag av Egil A. Wyller, Holger Thesleff, Hans Regnéll, Sven-Tage Teodorsson, Peder Borgen, Maria Suutala, Lise Bek, Stig Y. Rudberg, Anders Piltz, Bo Lindberg, Erland Sellberg, Finn Arler, Teivas Oksala, Lars Haikola, Jan Lindhardt.

[ ATA: 21698 ] Pris: 75 SEK

BLOOM, Harold, AGON: Towards a Theory of Revisionism. Yale University Press 1983. 336 pp. Paperback. Worn covers.

[ ATA: 10067 ] Pris: 125 SEK

BLOOMFIELD, Leonard, Language. London 1961. ix, 566 pp. Publisher's blue cloth with dj. Dj is worn.

[ ATA: 39345 ] Pris: 125 SEK

BLOOMFIELD, Paul, Edward Gibbon Wakefield. Longmans 1961. xii,378pp + plates. Publishers hardcover with dust-jacket. Short tear at top of front dust-jacket (1 cm). Lower right corner slightly bumped.

[ ATA: 12471 ] Pris: 100 SEK

BLOOMQUIST, Karen L. (ed.), Communion, Responsibility, Accountability: Responding as a Lutheran Communion to Neoliberal Globalization. Geneva 2004. 290 pp. Softcover. Very good condition. (Lutheran World Federation Documentation 50).

[ ATA: 41412 ] Pris: 175 SEK

BLUM, Ralph, The Book of Runes: A Handbook For the Use of An Ancient Oracle: The Viking Runes. Commentray by Ralph Blum. London 1993. 152 pp. Ill. Publisher's hardcover. In good condition.

[ ATA: 37104 ] Pris: 100 SEK

BLUMENCRON, Maria, Flykten över Himalaya. Tibets barn på väg till exilen. Malmö 2005. 212 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 44750 ] Pris: 100 SEK

BLUMENTHAL, Ernst Pinchas, Diener am Licht. Europäische Verlagsanstalt 1977. 325pp. publishers cloth with dust-jacket. A few pencil underlinings.

[ ATA: 9802 ] Pris: 150 SEK

BLUMER, Giovanni, Die chinesische Kulturrevolution 1965/67. Frankfurt 1968. 399 (5) pp. Softcover. Protective plastic wrapper on covers.

[ ATA: 33262 ] Pris: 100 SEK

BLUNDELL, Geoffrey, Nqabayo´s Nomansland: San Rock Art and the Somatic Past. Dissertation. Uppsala 2004. 204 (4) s. Illustrated. Quarto. Original wrappers. Very good condition. (Studies in Global Archaeology 2).

[ ATA: 16558 ] Pris: 175 SEK

BLUNT, Anthony, Art and Architecture in France 1500-1700. London 1953. xvii, 312 pp. Ill. Publisher's red cloth with dj. The Pelican History of Art.

[ ATA: 30667 ] Pris: 200 SEK

BLY, Robert, Krig och tystnad. Stockholm 1969. 37 (3) s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.

[ ATA: 48980 ] Pris: 100 SEK

BOËTHIUS, Axel, Stadsbebyggelsen i Roms hamnstad Ostia. Göteborg 1951. 73 s. Ill. Häftad. Hårt streckad med blyerts. Acta Universitatis Gotoburgensis, Göteborgs högskolas årskrift LVII.

[ ATA: 21476 ] Pris: 50 SEK

BOËTHIUS, Axel, Stadsbyggelsen i Roms hamnstad Ostia. Göteborg 1951. 65 s. + 10 s. planscher. Häftad. Litet understrykningar med blyerts. omslag och rygg nötta.

¶ Med dedikation från förfataren.

[ ATA: 30131 ] Pris: 150 SEK

BOËTHIUS, Axel, Ruiner och nyodling kring de romerska kejsarnas hamnar. Särtryck ur Jorden runt, september 1935. s. 468-486. Ill. Häftad. Med dedikation från förf. å titelbladet.

[ ATA: 39421 ] Pris: 200 SEK

BOËTHIUS, Bertil, Karl IX och driftsorganisationen vid stora kopparberget. Stockholm 1957. 40 s. Häftad. (Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitetsakademien. Historiskt arkiv 6).

[ ATA: 3465 ] Pris: 60 SEK

BOËTHIUS, Bertil, Svenskarne i de Nedersachsiska och westfaliska kustländerna juli 1630-november 1632. Till belysning af Gustaf II Adolfs tyska politik. Akademisk afhandling. Uppsala 1912. xxiv+375s. Häftad. Omslaget och de tre sista bladen naggade. Dedikation.

[ ATA: 5348 ] Pris: 125 SEK

BOËTHIUS, Bertil, Kopparbergslagen fram till 1570-talets genombrott. Uppsala 1965. 627s. + frontespis + utvikbar karta. Illustrerad. Förlagets klotband.

[ ATA: 16153 ] Pris: 500 SEK

BOËTHIUS, Gerda / Axel L. ROMDAHL, Uppsala domkyrka 1258-1435. Uppsala 1935. 225,(1)s. + 1 + XVI planscher, många utvikbara. Illustrerad. Guldornerat halvfranskt band. Båda omslagen medbundna. Obetydligt nött.

[ ATA: 52014 ] Pris: 600 SEK

BOËTHIUS, Gerda / Axel L. ROMDAHL, Uppsala domkyrka 1258-1435. Uppsala 1935. 225s., + 1 + XVIplanscher. Kvarto. Illustrerad. Stänkmarmorerat pappband. FBåda omslagen medbundna. Sidorna 9-10 med 2 små lagningar i främre marginalen.

[ ATA: 52019 ] Pris: 400 SEK

BOËTHIUS, Gerda/ ROMDAHL, Axel L., Uppsala domkyrka 1258-1435. Uppsala 1935. 225s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 54310 ] Pris: 125 SEK

BOËTHIUS, Maria-Pia, Skalliga damen. En bok om cellgifter - och om livsglädje. Bonniers 1988. 122s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52378 ] Pris: 50 SEK

BOËTHIUS, Monica, Insläppt på försök. Rabén & Sjögren 1989. 203,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget har ett par centimeterlånga revor.

[ ATA: 16794 ] Pris: 75 SEK

BOARDMAN, John, The Diffusion of Classical Art in Antiquity. Princeton University Press 1994. 352 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Dj is a little worn with tears.

[ ATA: 45090 ] Pris: 300 SEK

BOAS, Marie, Die Renaissance der Naturwissenschaft 1450-1630. Darmstadt, Wissenschaftliche Buchgesellschaft 1965. 408pp. Ill. Publisher's cloth.

[ ATA: 21464 ] Pris: 150 SEK

BOASE, T.S.R., English Art 1100-1216. Corrected edition. Oxford 1968. xxiv,333,(3)pp + front. + 96 plates. Publishers cloth with dust-jacket. The Oxford History of English Art.

[ ATA: 20721 ] Pris: 150 SEK

BOÊTHIUS, Axel, Bland svenska minnen i Rom. En skiss. Göteborg 1946. 91 s. + 12 planscher. Förlagets pappband. Gott skick. Dedikation.

[ ATA: 30154 ] Pris: 125 SEK

BOÊTHIUS, Gerda, Sveriges kyrkor Konsthistoriskt inventarium. Dalarne I. Stockholm 1920-1932. (8),VI,542s + 5 utvikbara planscher. Illustrerad. Halvklotband.

[ ATA: 37281 ] Pris: 350 SEK

BOÊTHIUS, S. J., (red.), Från Karl XIV Johans dagar. Historiska anteckningar af presidenten Georg Ulfsparre. Stockholm 1907. XVI, 318 s. Häftad. Ryggens huvud med pappersförlust.

[ ATA: 47945 ] Pris: 75 SEK

BOBROWSKI, Johannes, Litauisk melodi. Cavefors 1970. 104 s. Pocket.

[ ATA: 19304 ] Pris: 40 SEK

BOCCACCIO, Giovanni, Il Decamerone I-II. Riscontrato co' miglior testi e annotato. Elegantemente illustrato. Milan Paolo Carrara 1893. 590 + 482 pp. Two private volumes in half cloth (by Thure Andersson). Bound with original front and end wrappers. Spines slightly faded. In good condition.

[ ATA: 45652 ] Pris: 1000 SEK

BOCCACCIO, Giovanni, Decameron I-III. Översatt av C. Eichhorn. Stockholm 1922. 3 volymer. 300 (4) + 294 + 274 s. Förlagets röda klotband. Ryggarna litet blekta.

[ ATA: 49070 ] Pris: 250 SEK

BOCK, Claus Viktor, Wort-Konkordanz zur Dichtung Stefan Georges. Amsterdam 1964. 759 pp. Publisher's cloth. Ex library copy, withdrawn with two small stamps on last page.

[ ATA: 25619 ] Pris: 1200 SEK

BOCK, Henry, Att bli med aktier. Stockholm 1989. 110 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 31093 ] Pris: 75 SEK

BOCK, Irmgard, Kommunkation und Erziehung. Grundzüge ihrer Beziehung. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1978. 509 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18918 ] Pris: 75 SEK

BOCK, Irmgard, Kommunikation und Erziehung. Grundzüge ihrer Beziehungen. Darmstadt 1978. VIII, 510 pp. Publisher's hardcover. Very good condition.

[ ATA: 50507 ] Pris: 60 SEK

BOCK, Sigge, Lowly who prevail. (4),194pp. Soft cover.

[ ATA: 11819 ] Pris: 50 SEK

BOCKELMANN, C. / Johannes Leipoldt / Franz Nikolaus Finck / Enno Littmann, Geschichte der christlichen Literaturen des Orients. Leipzig 1907. VIII, 281 pp. Publisher's decorated cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board; else in very good condition.

[ ATA: 30385 ] Pris: 350 SEK

BODÉN, Bertil, Bergsklättrare Wales. Helsingborg 1983. 72 s. Häftad.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 27760 ] Pris: 50 SEK

BODE, Dietrich, 150 Jahre Reclam. Daten, Bilder und Dokumente zur Verlagsgeschichte 1828-1978. Stuttgart 1978. 260 pp. Ill. Publisher's cloth. Very good condition.

[ ATA: 32693 ] Pris: 75 SEK

BODE, Wilhelm, Florentiner Bildhauer der Renaissance. Vierte vermehrte Auflage. Berlin 1921. 334 pp. Ill. Publisher's half calf. Spine worn and faded.

[ ATA: 18519 ] Pris: 75 SEK

BODELSEN, Anders, Röd september. Legenda/Natur och Kultur, Stockholm 1994. 213s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött.

[ ATA: 15693 ] Pris: 60 SEK

BODELSEN, Anders, Mörkläggning. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1989. 175s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 15694 ] Pris: 60 SEK

BODEN, Margaret, Artificial Intelligence and Natural Man. Harvester Press 1979. 537 pp. Softcover. Some underlining.

[ ATA: 16840 ] Pris: 150 SEK

BODENHEIMER, Aron Roland, Warum? Von der Obszönität des Fragens. Leipzig 1984. 302 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 30909 ] Pris: 70 SEK

BODIN, Folke, Ljusdalsbygden. Ljusdal 1975. 224 s. Ill. Häftad. Med dedikation samt hälsningskort från författaren.

[ ATA: 38170 ] Pris: 75 SEK

BODIN, Helena, Hjalmar Gullberg och bysantismen-som paradoxer i tid och rum. Akademisk avhandling. Norma, Skellefteå 2002. 290s. Häftad.

[ ATA: 6846 ] Pris: 90 SEK

BODIN, Per-Arne, Ryssland och Europa. Natur och kultur 1993. 153,(7)s. Häftad. Vitterhetsakademiens skriftserie om Europa.

[ ATA: 16197 ] Pris: 100 SEK

BOECK, Wolfram (Hrsg.), Benjamin Franklin als Staatsmann, Schriftsteller und Physiker. München 1980. 63 pp. Ill. Softcover. Deutsches Museum 48:2.

[ ATA: 10711 ] Pris: 75 SEK

BOECKEL, Johannes F., Meditationspraxis. Techniken und Methoden. München 1977. 192 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 30189 ] Pris: 75 SEK

BOEHM, George A. W., Den nya matematiken. Stockholm 1965. 91 s. Pocket. Namnteckning. Gott skick.

[ ATA: 27341 ] Pris: 50 SEK

BOEHM, Laetitia, Geschichte Burgunds. Politik - Staatsbildung - Kultur. Weisbaden 1998. 240 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 20954 ] Pris: 100 SEK

BOETHIUS, Consolationis philosophiae/ Tros der Philosophie. Herausgegeben und übersetzt von Ernst Gegenschatz und Olof Gigon. Eingeleitet und Erläutert von Olof Gigon. Artemis Verlag, 3 überarbeitete Auflage 1981. LXIII,(1),305,(3)pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Ownership ticket.

[ ATA: 50982 ] Pris: 250 SEK

BOETHIUS, maria-Pia, Makt och ärlighet. Stockholm 1994. 161 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött.

[ ATA: 36387 ] Pris: 60 SEK

BOETHIUS, S. J. (red.), Statsrådet Johan Albert Ehrenströms efterlemnade historiska anteckningar I-II. Upsala 1882. 2 vol. VIII, IX, 510 + VII, 692 s. Två vackra halvfranska band med 4 upphöjda bind och rödfärgat snitt. Ryggarna med några fläckar.

[ ATA: 44192 ] Pris: 500 SEK

BOETHIUS, Ulf, Vägvisare till kyrkorna i Stockholms län. Stockholm 1980. 295 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 21943 ] Pris: 50 SEK

BOGDANOVICH, Peter, John Ford. London 1967. 144 pp. Softcover.

[ ATA: 28590 ] Pris: 75 SEK

BOGURAEV, Branimir / James Pustejovsky (ed.), Corpus Processing for Lexical Acquisition. MIT Press 1996. xviii, 246 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 50345 ] Pris: 250 SEK

BOHLIN, A. (utg.), Mälaren med dess stränder och öar samt närmaste omgifningar. En handbok för resande. Stockholm, Hjerta 1843. 191s. Senare klotryggsband med vackert marmorerat pärmpapper. .Stämplad: Upsala studentkårs bibliotek.

[ ATA: 3385 ] Pris: 600 SEK

BOHLIN, Birger, A Contribution to Our Knowledge of the Distribution of Vegetation in Inner Mongolia, Kansu and Ching-Hai. Stockholm 1949. 95 pp. + 16 plates and fold out Mapp. Original wrappers. Quarto. Very good condition. Unopened. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 33. XI: Botany 3).

¶ Ded.

[ ATA: 21932 ] Pris: 250 SEK

BOHLIN, Birger, Some Mammalian Remains From Shih-ehr-ma-ch'eng, Hui-hui-p'u area, Wester Kansu. Stockholm 1951. 46 (2) + 7 plates. Publisher's cloth bound with front wrapper. Quarto. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 35. VI. Vertebrate Palaeontology 5).

[ ATA: 43567 ] Pris: 500 SEK

BOHLIN, Birger, Geological Reconnaissances in Western Kansu and Kokonor. Stockholm 1960. 79 (1) pp. + 9 plates and 6 maps in end pocket. Publisher's cloth bound with front wrapper. Quarto. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 44. III. Geology 8).

[ ATA: 43569 ] Pris: 500 SEK

BOHLIN, Birger, Four Localities With Late Palaeozoic Plants in the Chinese Provinces Kansu and Kokonor I-II. Stockholm 1976. VI, 167 (1) + 1 volume with plates. Publisher's cloth bound with front wrapper. Quarto. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 53. IV. Palaeobotany 2 Part 1-2).

[ ATA: 43570 ] Pris: 500 SEK

BOHLIN, Birger, Late Palaeozoic Plants From Yüerhhung, Kansu, China I-II. Stockholm 1971. VI, 150 pp. 1 volume of plates. Publisher's cloth bound with front wrapper. Quarto. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 51. IV. Palaeobotany 1 Part 1-2).

[ ATA: 43571 ] Pris: 600 SEK

BOHLIN, Birger, The Fossil Mammals from the Tertiary Deposit of Taben-buluk, Wester Kansu. Part I-II. Stockholm 1942-1946. 2 volumes. 113 (1) + plate. 259 (1) + 9 plates. Original wrappers. Quarto. Very good condition. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 20 and 28. VI. Verterbreate Palaeontology 3-4).

[ ATA: 43580 ] Pris: 1000 SEK

BOHLIN, Rebecka, De osynliga. Om Europas fattiga arbetarklass. Atlas reportage 2012. 150s. Häftad.

[ ATA: 55349 ] Pris: 45 SEK

BOHLIN, Torsten, Kierkegaards dogmatiska livsåskådning i dess historiska sammanhang. Stockholm, Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1925. 494 s. Fläckat omslag. Namn på främre omslaget.

[ ATA: 1870 ] Pris: 100 SEK

BOHLIN, Torsten, Sören Kirkegaards etiska åskådning med särskild hänsyn till begreppet 'den enskilde'. Akademisk avhandling. Stockholm, Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1918. 314 s. Streckad. Liten tejpbit på ryggens huvud.

[ ATA: 1871 ] Pris: 90 SEK

BOHLIN, Torsten, Profiler. 2 upplagan. Stokholm 1946. 317s. Förlagshalvklotband med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 7010 ] Pris: 75 SEK

BOHLIN, Torsten, Ernst Marks anteckningar. 2 upplagan. SKDB Stockholm 1936. 127s. Förlagets halvklotband. Något nött.

[ ATA: 8881 ] Pris: 75 SEK

BOHLIN, Torsten, Kristen livssyn. Andra upplagan. SKDB, Stockholm 1941. 180s. Häftad. Fläckad rygg.

[ ATA: 8922 ] Pris: 60 SEK

BOHLIN, Torsten, Herdabrev till prästerskapet inom Härnösands stift. 2 upplagan. SKDB, Stockholm, 1935. 113s. Häftad. Främre omslagets övre högra hörn med pappersförlust (C:a 1 kvadratcentimeter).

[ ATA: 8988 ] Pris: 50 SEK

BOHM, David Wholeness and Imlipcate Order. Reprinted with corrections. London 1980. xvi, 224 pp. Publisher's cloth with dj. Signature to front fly leaf; pencil underlining.

[ ATA: 42332 ] Pris: 200 SEK

BOHM, David / F. David Peat, Ordning och kreativitet i liv och vetenskap. Göteborg 1990. 246 s. Häftad.

[ ATA: 2526 ] Pris: 200 SEK

BOHMAN, Gösta, Sundskär. Norstedts 1993. 218s. + planscher. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11061 ] Pris: 90 SEK

BOHMAN, Gösta, Tankar om mitt Sverige. Stockholm 1974. 235 s. Häftad. Snedläst.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 14445 ] Pris: 75 SEK

BOHMAN, Stefan, DAVIDSON, Kerstin, SÖDERBERG, Johan, Krigsvisor. Ordfront 1981. 136 s. Illustrerad. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 28195 ] Pris: 150 SEK

BOHMAN, Svante, Analyses of Conciousness as well as Observation Volition and Voluation. Uppsla 1977. 132pp. Original wrappers. Corners slightly knocked. Small stain on upper cover.Ex library copy.

[ ATA: 11169 ] Pris: 125 SEK

BOHMAN, Svante, Analyser av medvetandet jämte viljandet och värederingen. Landskrona 1974. 100s. Häftad. Dedicerad. Biblioteksstämplar.

[ ATA: 11170 ] Pris: 75 SEK

BOHMAN, Svante, Analyser av medvetandet jämte viljandet och värederingen. Landskrona 1974. 100 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 50499 ] Pris: 90 SEK

BOHMERS, A., Die Aurignaccgruppe. Eine Einteilung der älsten Kunst der Urzeit. Berlin 1942. 48 pp. Ill. Original wrappers.

[ ATA: 14833 ] Pris: 60 SEK

BOHNENBLUST, Ernst, Geschichte der Schweiz. Erlenbach-Zürich, Eugen Rentsch Verlag 1974. 589pp. Ill. Publisher's cloth with d j.

[ ATA: 21471 ] Pris: 250 SEK

BOHR, A. / P. O. Fröman / B. R. Mottelson, On The Fine Structure In Alpha Decay. Copenhagen 1955. 20 pp. Original wrappers. Flawless and Excellent condition. (Det kongelige Danske Videnskabernes Selskab. Matematisk-fysiske Meddelelser, Bind 29, nr. 10).

[ ATA: 48949 ] Pris: 250 SEK

BOHR, Aage, Rotational states of atomic nuclei. Köbenhavn, Munksgaards forlag 1954. 55,(1)pp. Printed original wrappers. Stamped on front cover and first page.

[ ATA: 34270 ] Pris: 300 SEK

BOHR, Aage, The coupling of nuclear surface oscillations to the motion of individual nucleons. 2. edition. Köbenhavn 1954. 40PP. Printed original wrappers.

[ ATA: 34277 ] Pris: 100 SEK

BOHR, AAGE, MOTTELSON, Ben R., Collective and individual-particle aspects of nuclear structure. Köbenhavn 1953. 174pp. Printed original wrappers. Stamped on cover.

[ ATA: 34269 ] Pris: 250 SEK

BOHR, Niels, Atomfysik og menneskelig erkendelse. Schultz 1957. 124s. Häftad.

[ ATA: 53600 ] Pris: 100 SEK

BOHR, Niels, Om atomernas byggnad. Bonniers 1924 63s. Halvklotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband).

[ ATA: 55577 ] Pris: 150 SEK

BOHRN, Erik / Gunnar Svahnström, Helge Ands ruin och hospitalet. Stockholm 1981. 96 s. + 9 planscher. Ill. Häftad. 4to.

[ ATA: 15516 ] Pris: 60 SEK

BOHRN, Erik, Strängnäs domkyrka I:2. Stockholm 1968. ss. 369-511. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 124. Södermanland, Band I, häfte 2.

[ ATA: 37948 ] Pris: 100 SEK

BOIARDO, Matteo Maria, Orlando Innamorato. Amorum Libri I - II. A cura di Aldo Scaglione. Ristampa riveduta. Unione Tipografico-Editrice Torinese 1963. 672 + 654,(2)pp. Publisher´s green cloth with gilt spines. 2 volumes. Classici italiani vol 21.

[ ATA: 49247 ] Pris: 400 SEK

BOILEAU-NARCEJAC. Ansiketn i mörkret. Stockholm 1956. 184 s. Häftad.

[ ATA: 41168 ] Pris: 60 SEK

BOISSERIE, André, Socrate de Platon. Paris 1938. 92 pp. Original wrappers. Signature to front wrapper. Partly with heavy underlining.

[ ATA: 39297 ] Pris: 50 SEK

BOISSIER, Gaston, Cicero och hans vänner. Romerskt samhällsliv på Caesars tid I-II. W & W 1915-1916. 248 + 217s. Häftade. 2 volymer. Sidorna 9 - 13 i del ett med understrykningar i rött och blått.

[ ATA: 51104 ] Pris: 100 SEK

BOITANI, Francesca, CATALDI, Maria, PASQUINUCCI, Marinalla, Die Städte der etrusker. Mit einem Vorwort von Bernard Andreae. Reprint. Herder 1977. 311,(1)pp. Quarto. Illustrated. Publishers cloth with dust jacket.

[ ATA: 34313 ] Pris: 150 SEK

BOJKO, Szymon, New graphic design in Revolutionary Russia. Lund Humphries, London 1972. 156s. Illustrated. Softcover.

[ ATA: 53564 ] Pris: 125 SEK

BOJSEN, C. F., Handbok i romerska antiqviteterna jemte en kort romersk litterärhistoria. Fjerde svenska upplagan. Örebro 1868. VII, 191 (1) s. Privat halvfranskat band. Något nött.

[ ATA: 39489 ] Pris: 75 SEK

BOK, Sissela, Alva. Ett kvinnoliv. Stockholm 1987. 224 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Lite reva i nedre marginalen av de sista två sidorna.

[ ATA: 45174 ] Pris: 75 SEK

BOLAÑO, Roberto, 2666. Roman. Aus dem Spanischen von Christian Hansen. Carl Hanser Verlag 2009. 1096pp. Publisher´s hardcover with dustjacket.

¶ German edition.

[ ATA: 52747 ] Pris: 100 SEK

BOLANDER, Carl-Johan (utg.), Lena Cronqvist. En presentation av Lena Cronqvists bilder med text och dikter av Tobias Berggren, Lena Cronqvist, Göran Sonnevi och Göran Tunström. Västerås, utan tryckår. 96s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 53700 ] Pris: 75 SEK

BOLANDER, Nils, Det farliga evangeliet. Lindblads 1937. 144s. Häftad.

[ ATA: 8866 ] Pris: 75 SEK

BOLANDER, Sören/ Caesarius CAVALLIN/ Sten HIDAL/ Ragnar HOLTE/ Anders PILTZ/ Åke TALLTORP, Psaltarens tolkning och funktion. Svenska kyrkans forskningsråd 1996. ss.1-153. Häftad. Ingår i Tro & Tanke 1996:3.

[ ATA: 53252 ] Pris: 70 SEK

BOLAY, Karl, Poppoesi. Stockholm 1964. 61 s. Häftad.

[ ATA: 23825 ] Pris: 50 SEK

BOLDT-CHRISTMAS, G. E. F., Loggbok bland valfångare. Bonniers, Stockholm 1950. 290 s. + 2 kartor. Ill. Klotband.

[ ATA: 18448 ] Pris: 125 SEK

BOLDT, Laurence G., Zen and the Art of Making a Living: A Practical Guide to Creative Career Design. Penguin Arkana 1993. 599 pp. Large paperback.

[ ATA: 12932 ] Pris: 125 SEK

BOLIN, Asta, Kvinnan i byn. Stockholm 1954. 148 s. Häftad. Namnteckning. Något streckad.

[ ATA: 17506 ] Pris: 90 SEK

BOLIN, Bert, Introduktion till meterologin. Stockholm 1968. 255 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 36574 ] Pris: 250 SEK

BOLIN, Greta / Eva von Zweigbergk / Mary Örvig, Barn och böcker. En orientering. Stockholm 1974. 334 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 1451 ] Pris: 75 SEK

BOLIN, Iwan / John S. Ericson, Anden i flaskan. En bok för ungdom om alkohol. Stockholm 48. 140 s. Ill. Häftad. Tillskrift å insida av omslag; övrigt gott skick.

[ ATA: 23965 ] Pris: 60 SEK

BOLIN, Pehr, De svenska gräsen. Deras botaniska karaktärer samt deras praktiska värde och användning. Tredje upplagan. Stockholm 1928. 302 s. Ill. Förlagets gröna klotband. Ryggen litet blekt.

[ ATA: 44574 ] Pris: 125 SEK

BOLINDER, Gustaf, Sydamerika i ett svep. En flygfärd runt kontinenten under det andra världskriget. Andra upplagan. Stockholm 1943. 152 s. Ill. Häftad. Första och sista sidan med lagerfläckar; övrigt i gott skick. Ouppskuren.

[ ATA: 25114 ] Pris: 100 SEK

BOLINDER, Gustaf, Tropiska vildmarksfärder och andra resor i Sydamerika. Stockholm 1940. 222 s. + karta. Ill. Förlagets röda klotband.

[ ATA: 40223 ] Pris: 125 SEK

BOLINDER, Gustaf, Det tropiska snöfjällets indianer. Från en tvåårig forskningsresa till Sierra Tairona och Sierra Motilon, Sydamerika. Stockholm 1926. Planscher + 190 s. Förlagets dekorerade klotband. Gott skick.

[ ATA: 42662 ] Pris: 75 SEK

BOLINDER, Gustaf, Indianer och tre vita. Bonniers 1938. 144s. + planscher. Förlagets dekorerade röda klotband

[ ATA: 47904 ] Pris: 100 SEK

BOLINDER, Jan, Vilddjuret. Kriminalroman om en ond tid. Stockholm 2001. 200 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23579 ] Pris: 60 SEK

BOLINDER, Jean, Du Janne! Stockholm 2000. 187 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 14695 ] Pris: 75 SEK

BOLINDER, Jean, Martin Luffas hemlighet. Stockholm 2002. 273 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten namnteckning.

[ ATA: 33667 ] Pris: 100 SEK

BOLINDER, Jean, Den rätvinkliga triangeln. Höganäs 1983. 206 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Got skick.

[ ATA: 33762 ] Pris: 75 SEK

BOLKÉUS BLOM, Mattias / Lena Marcusson / Mats Ola Ottosson / Per Ström (red.), Ledarskap i förändring. Festskrift till Bo Sundqvist. Uppsala 2006. 221 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 37390 ] Pris: 150 SEK

BOLLÉ, E. / G. Seitz, Einführung in die innere Ballistik. nach dem Vorlesungsmanuskript und den Arbeiten. Braunschweig 1941. VI, 140 pp. Original wrappers. Somewhat worn wrappers.

[ ATA: 49693 ] Pris: 150 SEK

BOLLE, Mirjam, Låt mig berätta om en vanlig dag. Dagboksanteckningar från Amsterdam, Westerbork och Bergen-Belsen 27 januari 1943-10 juli 1944. Stockholm 2007. 276 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget med reva. Enstaka blyertsnoteringar.

[ ATA: 46774 ] Pris: 75 SEK

BOLLING, Anders, Apokalypsens gosiga mörker. Stockholm 2009. 288 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 47983 ] Pris: 100 SEK

BOLLING, G. / S. Carlesson / B. Åhlund, Vår flotta. Dess fartyg, vapen och hjälpmedel. Folkförsvarets förlags Ab u.å (1950-tal). 86 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 28500 ] Pris: 125 SEK

BOLLING, Hans, Sin egen hälsas smed. Idéer, initiativ och organisationer inom svensk motionsidrott 1945-1981. Akademisk avhandling. Stockholm 2005. 342 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 41995 ] Pris: 200 SEK

BOLLING, Otto m.fl. (red.), Stora Tuna. En sockenbeskrivning. Falun 1959. 560 s. Ill. Förlagets svarta halvfranska band. Tillskrift å försättsblad. Spår efter borttagen etikett å insida av främre pärm.

[ ATA: 45248 ] Pris: 350 SEK

BOLLING, Otto m.fl. (red.), Stora Tuna. En sockenbeskrivning. Falun 1959. 560 s. Ill. Förlagets blåa klotband.

[ ATA: 45249 ] Pris: 250 SEK

BOLLVIK, Rune & LARSSON, Erik, Vi och vår natur. Utgiven i samråd med Svenska Naturskyddsföreningen. LTs Förlag, Stockholm 1971. 324s. Ill. Förlagsinbunden. Namn i bläck på första bladet.

[ ATA: 22637 ] Pris: 75 SEK

BOLOGNE, Jean Claude, Histoire de la pudeur. Paris 1986. 377 pp. Softcover.

[ ATA: 10521 ] Pris: 100 SEK

BOLSTER, John, The Upper Crust: The Aristocrats of Automobiles. Chicago 1976. 200 s. Il. Publisher's cloth with dj. In god condition.

[ ATA: 38892 ] Pris: 100 SEK

BOLTER, Jay David, Writing Space. The Computer, Hypertext, and the History of Writing. LEA 1991. XIV,258pp. Soft covers. Weak crease on upper cover.

[ ATA: 50823 ] Pris: 100 SEK

BOLTON, Isabel, Sover jag eller vakar. Stockholm 1948. 182 s. Häftad. Snedläst och med några fläckar. Panacheserien.

[ ATA: 19301 ] Pris: 60 SEK

BOLTYANSKII, V. G., Equivalent and Equidecomposable Figures. Boston 1963. 68 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 35172 ] Pris: 200 SEK

BOM, Kaj, Slangordbogen med udförligt stikordsregister. Politikens Forlag 1957. 397s. Illustrerad. Förlagets klotband.

[ ATA: 54514 ] Pris: 250 SEK

BOMAN, Sigurd, Finlands frihetsvår. Helsingfors 1919. 67s. Häftad. Tillskrift. Något mörknat omslag. Övre högra hörnet stött.

[ ATA: 15569 ] Pris: 150 SEK

BOMBECK, Erma, Varför hamnar alltid mamsen i fel kö? Svenska Dagbladet 1987. 203s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 15044 ] Pris: 100 SEK

BOMKE, Hans, Erzeugung von Atom- und Ionenstrahlen. Braunschweig 1939. VI, 148 pp. Original wrappers. Ex. library copy with one small stamp.

[ ATA: 49452 ] Pris: 100 SEK

BON, Francois, Buzons brott. Stockholm 1989. 174 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Panacheserien.

[ ATA: 14631 ] Pris: 60 SEK

BOND, Creina / Ray Siegfried / Peter Johnson, Antarktis okänd kontinent. Uppsala 1979. 175 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 36408 ] Pris: 125 SEK

BONDE, Hans / Bo Green Jensen / Leif Mortensen / Henrik Vittrup / Peter Laigaard Aarslev, När du blir pappa. Stockholm 1996. 120 s. Ill. Förlagets pappband. Tillskrift å försättsblad; övrigt i gott skick.

[ ATA: 40050 ] Pris: 100 SEK

BONDESON, Lars, Seder och bruk vid bröllop. Stockholm 1988. 150 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 42074 ] Pris: 100 SEK

BONDESON, Sören, Vägarna genom utkanter. Stockholm 2000. 73 (7) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34831 ] Pris: 75 SEK

BONDJERS, Rune / Jan Raihle / Elizabeth Ståhl (red.), Dalarna 1998. Samlat och sparat. Falun 1998. 260 s. Il. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 42991 ] Pris: 80 SEK

BONE, James, The London Perambulator. With pictures by Muirhead Bone. First Edition. London 1925. 184 pp. Publisher's red cloth. Somewhat worn and soiled.

[ ATA: 34925 ] Pris: 100 SEK

BONHOEFFER, Dietrich, Ethik. Zusammengestellt und herausgegeben von Eberhard Bethge. 4. Auflage. München 1958. 300 pp. Publisher's decrated cloth. A few pencil underlinings; else in good condition.

[ ATA: 13153 ] Pris: 200 SEK

BONHOEFFER, Dietrich, Nachfolge. Siebente Auflage. München 1961. 293 pp. Publisher's brown cloth with dj.

[ ATA: 30184 ] Pris: 100 SEK

BONIFAZI, Conrad, Christendom Attacked: A Comparison of Kierkegaard and Nietzsche. London 1953. XV, 190 pp. Publisher's red cloth.

[ ATA: 36518 ] Pris: 150 SEK

BONNEFF, Marcel et al (ed.), L'Islam en Indonesie I-II. Vesoul 1985. 2 volumes. 212 (4) +280 pp. Ill. Softcover.q (Archipel 29-30)

[ ATA: 50195 ] Pris: 250 SEK

BONNESEN, Sten, Peter den Store. Norstedts 1925. 410,(2)s. Svart halvfranskt band med fem upphöjda bind. Främre omslaget medbundet. Namntecknig på försättsbladet.

[ ATA: 28331 ] Pris: 200 SEK

BONNIER JR, Albert, Personligt. Sett, hört och tänkt. Stockholm 1985. 310s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 9956 ] Pris: 60 SEK

BONNIER, Ann Catherine / Robert Bennett, Fittja kyrka. Stockholm 1970. 109-158 s. Ill. 4to. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 15517 ] Pris: 60 SEK

BONNIER, Ann Catherine, Uppland. Enköpings kyrkor. Stockholm 1984. 182s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Sveriges kyrkor 195.

[ ATA: 53236 ] Pris: 125 SEK

BONNIER, Ann Catherine, BENNETT, Robert, Lagunda härad. Kulla och hjälsta kyrkor. Stockholm 1970. 101s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 134. Uppland. Band XII:1.

[ ATA: 37677 ] Pris: 90 SEK

BONNIER, Ann Catherine, ULLÉN, Marian, Kyrkor i Närke. Stockholm 1972. ss.799-910. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 147. Närke, Band I, häfte 6, Tillägg till band I.

[ ATA: 37973 ] Pris: 100 SEK

BONOSKY, Phillip, Washington's Secret War Against Afghanistan. New York 1985. 264 pp. Softcover.

[ ATA: 46336 ] Pris: 90 SEK

BONS, Magnus / Lars O. Ericsson / Lars Nittve, Torsten Andersson. Stockholm 2002. 158 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Kvarto. + English versions of the texts in Original wrappers, 24 pp.

[ ATA: 49233 ] Pris: 100 SEK

BONSDORFF, Göran von, Våra politiska partier. Söderströms 1951. 94s. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 52952 ] Pris: 75 SEK

BONTEMPELLI, Bruno, Hägringens ö. Stockholm 1994. 200 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Panacheserien.

[ ATA: 14629 ] Pris: 70 SEK

BOO HÖGLUND, Eva, Vetenskapens verklighet. Om motsättningen mellan realism och konstruktivism i vetenskapsfilosofin. Akademisk avhandling. Uppsala 2002. 134s. Original wrappers.

[ ATA: 7534 ] Pris: 100 SEK

BOOK, Tommy, Berlin med omland. Hur storpolitik och gränsdragningar präglat ett storstadsområde. Växjö 2006. 306 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 48406 ] Pris: 200 SEK

BOOKCHIN, Murray, Ekologi och anarki. Stockholm 1980. 203 (5) s. Häftad. (Arken 2).

[ ATA: 42315 ] Pris: 300 SEK

BOOLE, George, A Treratise on Differential Equations. Fifth Edition. Chelsea New York (no year). xxiv, 735 pp. Publisher's blue cloth.

[ ATA: 30835 ] Pris: 400 SEK

BOON, Louis Paul, Svarta handen. Anarkismen i industristaden Aalst under 1800-talet. Stockholm 1979. 329 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12834 ] Pris: 90 SEK

BOON, Louis Paul, Svarta handen. Anarkismen i industristaden Aalst under 1800-talet. Stockholm 1979. 329 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19299 ] Pris: 75 SEK

BOONER, William / Albert J. Castro, Essentials of Modern Organic Chemistry. New York 1965. xviii, 645 pp. Publisher's cloth with 8 pp. errata tipped in at the beginning. Signature to front fly leaf. Underlinings in pencil

[ ATA: 30464 ] Pris: 150 SEK

BOORSTEIN, Sylvia, Happiness Is an Inside Job: Practicing For a Joyful Life. New York 2007. 166 pp. Publisher's hardcover with dj. A few pencil underlinings; else in very good condition.

[ ATA: 42620 ] Pris: 100 SEK

BOOST, Karl, Neue Untersuchungen zum Wesen und zur Struktur des deutschen Satzes. Fünfter unveränderter Nachdruck. Akademie-Verlag, Berlin 1964. 88pp. Original wrappers.

[ ATA: 9765 ] Pris: 100 SEK

BOOTH, Ken / Tim Dunne (ed.), Worlds in Collision: Terror and the Future of Global Order. New York 2002. viii, 376 pp. Softcover. Pencil underlining; else in good condition.

[ ATA: 42280 ] Pris: 100 SEK

BOQVIST, A / E. Svensson / B. Westin / B. Östmark (red.), Färgstarka västgötakvinnor. Nossebro 1998. 136 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 45105 ] Pris: 125 SEK

BOR, Jan / Errit Petersma / Jelle Kingsma, Illustreret filosofihistorie. Gyldendal 1997. 400 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 36422 ] Pris: 200 SEK

BORCHARDT, Alice, The Silver Wolf. Voyager 1999. 460 + (6)pp. Paperback.

[ ATA: 52205 ] Pris: 50 SEK

BORCHARDT, Rudolf, Jamben. Stuttgart, Ernst Klett Verlag 1967. 60pp. Hard covers.

[ ATA: 21484 ] Pris: 125 SEK

BORCHARDT, Rudolf, Vivian, Briefe, Gedichte, Entwürfe. Marbach 1985. 231 pp. Ill. Publisher's hardcover. Upper right corner bumped.

[ ATA: 31857 ] Pris: 75 SEK

BORCHARDT, Rudolf, Kindheit und Jugend. Von ihm selbst erzählt. Hamburg 1966. 103 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 31859 ] Pris: 100 SEK

BORCHARDT, Rudolf, Das Gespräch über Formen und Platons Lysis Deutsch. 2 Auflage. Berlin Hyperion 1918. 78 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 31860 ] Pris: 150 SEK

BORCHARDT, Rudolf, L'Italia e la poesia tedesca. Aufsätze und Reden 1904-1933. Frankfurt 1988. 166 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 31861 ] Pris: 100 SEK

BORCHARDT, Rudolf, Bacchische Epiphanie. Textkritisch herausgegeben und mit einem Nachwort von Bernhard Fischer. München 1992. 208 pp. + facsimile. Softcover with dj. Fine condition.

[ ATA: 31862 ] Pris: 150 SEK

BORCHARDT, Rudolf, Gesammelte Briefe I-VI (of a planned edition of 20). Briefwechsel. Edition Tenschert. Edited by Gerhard Schuster and Hans Zimmermann. Hanser 1994-1996. 6 volumes. 449 (2) + 483 (2) + 604 (2) + 579 (2) + 613 (2) + 587 (2) pp. Pubklisher's green cloth with dj. Very good condition.

¶ I: Rudolf Borchardt Hugo von Hofmannstahl / II: 1895-1906 / III: 1907-1913 / IV: 1914-1923 / V: 1924-1930 / VI: 1931-1935.

[ ATA: 31872 ] Pris: 2000 SEK

BORCHARDT, Rudolf, Gesammelte Werke in Einzelbänden. 13 volumes (of 14). Stuttgart Klett-Cotta 1955-1985. 447 + 439 + 527 + 435 + 538 + 548 + 531 + 456 + 608 + 620 + 591+548 + 483 pp. Publisher's brown cloth with dj. In good condition.

¶ Reden / Dramen / Erzählungen / Der leidenschaftliche Gärtner/ Prosa I-VI / Gedichte / Übertragungen / Gedichte II - Übertragungen II. (Missing is Dante Comedia Deutsch.)

[ ATA: 31873 ] Pris: 2500 SEK

BORCHSENIUS, Poul, Ben Gurion. Det moderna Israels skapare. Stockholm, Westerbergs, 1956. 175 s. Ill. Inbunden. En och annan understrykning i bläck.

[ ATA: 2196 ] Pris: 50 SEK

BORELIUS, Aaron, Tugar. En berätelse från forn tid. Borås 1978. 189 (3) s. Ill. Häftad. Ouppskuren och i gott skick.

[ ATA: 38557 ] Pris: 60 SEK

BORELIUS, Aron, Romanesque Mural Paintings in Östergötland. Norrköpings museum 1956. 212pp + 6 coloured plates + Reproductions pp I- CCLXI. Quarto. Publisher´s soft cover with dust jacket.

[ ATA: 54212 ] Pris: 150 SEK

BORELIUS, Cecilia, Safonovics Chronik im Codex AD 10 der Västeråser Gymnasialbibliothek. Eine sprachliche Untersuchung. Uppsala 1952. 124 pp. 2 plates and fold out. Original wrappers. Unopened pages. One page with small tear from printing process (does not affect the text). (Publications de l'Institut slave d'Upsal 6).

[ ATA: 44633 ] Pris: 100 SEK

BORELIUS, Johan Jakob - Johan Ruhe, Om Filosofiens Supremati enligt Hegelska Systemet. Akademisk afhandling. Lund 1852. 58 (2) s. Häftad. Utan originalomslag. Tagen ur band. Något nött.

[ ATA: 39071 ] Pris: 750 SEK

BOREMAN, Per, Laestadianismen. Fennoskandiens märkligaste väckelse och dess förhållande till kyrkan. SKDB 1953. 292s. Bläckmarkeringar- och noteringar. Namn på främre omslaget.

[ ATA: 55213 ] Pris: 100 SEK

BOREVI, Karin / Ingvar Svanberg, Uppsala som invandrarstad. Uppsala 1993. 182 s. Ill. Häftad. Delvis streckad med blyerts.

[ ATA: 36499 ] Pris: 100 SEK

BOREVI, Karin/ SVANBERG, Ingvar (ed.), Ethnic Life and Minority Cultures. Uppsala 1992. 91pp. Publisher´s soft cover.

[ ATA: 54123 ] Pris: 100 SEK

BORG, Göran, Eine Umkehrung der Sturm-Liouvilleschen Eigenwertaufgabe. Bestimmung der Differentialgleichung durch die Eigenwerte. Dissertation. Uppsala 1945. 96 pp. Original wrappers. Quarto.

¶ Abdruck aus Acta matematica Bd. 78.

[ ATA: 34078 ] Pris: 200 SEK

BORG, Inga & Ingegerd Möller, Dagbok från Island. Stockholm 1977. 111 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 8211 ] Pris: 75 SEK

BORG, Inga, Dagboksbilder från Island. Bilder av Ingegerd Möller. Askja Förlag 2002. 95 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7188 ] Pris: 125 SEK

BORGE, Bernhard, Dolt mönster. Stockholm 1951. 254 (2) s. Häftad. Snedläst och nött.

[ ATA: 39267 ] Pris: 75 SEK

BORGEGÅRD, Eva (Red.), Västerås konstmuseum. 250 konstnärer från A - Ö. Västerås 2000. 270 s. Häftad.

[ ATA: 14826 ] Pris: 70 SEK

BORGEHAMMAR, Stephan (red.), Ur kyrkofädernas brev. Artos 2001. 333s.. Förlagets dekorerade pappband. Exlibris. Tillskrift. Svenskt patristiskt bibliotek. Band III.

[ ATA: 52164 ] Pris: 125 SEK

BORGEN, Johan, De mörka källorna. Stockholm 1958. 319 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 19296 ] Pris: 75 SEK

BORGEN, Johan, Lillelord. Stockholm 1956. 311 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skada å omslagets baksida; övrigt i gott skick.

[ ATA: 19297 ] Pris: 75 SEK

BORGEN, Johan, Blåtind. Stockholm 1964. 255 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19298 ] Pris: 60 SEK

BORGEN, Johan, Kaprifolium och andra noveller. Stockholm 1979. 157 (3) s. Förlagets pappband. Mycket lätt fuktad inlaga.

[ ATA: 38531 ] Pris: 60 SEK

BORGEN, Johan, Lillelord / De mörka källorna / Vi har honom nu Stockholm 1956-1959. 3 volymer. 310 (2) + 317 (3)+ 270 (2) s. Förlagets klotryggsband med främre omslagen medbundna.

[ ATA: 39769 ] Pris: 250 SEK

BORGENSTIERNA, Gert, Försynstanken i gammalgrekisk teologi. Upsala, Lundequistska Bokhandeln, 1948. 79 s. Ryggen nött. Uppsala Universitets Årsskrift 1948:9.

[ ATA: 3681 ] Pris: 65 SEK

BORGENSTIERNA, Irene, Som fåglar små ... SKDB, Stockholm 1937. 91s. Häftad.

[ ATA: 8884 ] Pris: 60 SEK

BORGERHOFF MULDER, Monique / Wendy Logsdon, I've Been Gone far Too Long: Field Trip Fiascoes and Expedition Disasters. Oakland 1996. 296 pp. Softcover. Signature to front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 35469 ] Pris: 100 SEK

BORGERSEN, Odd, Da Oslo var Christiania. Byen i tegninger, tresnitt og malerier. Oslo 1984. 95 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 25359 ] Pris: 125 SEK

BORGESE, G. A., Svart tidsålder. Italiensk kultur och politik från Dante till Mussolini. Stockholm 1940. 397 (3) s. Häftad. Nött.

[ ATA: 40056 ] Pris: 75 SEK

BORGHAMN, Jesper, Mannen med klumpfoten. Stockholm 1976. 262 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Svagt fuktad nedre marginal; övrigt i gott skick. (Bulldog-serien).

[ ATA: 40112 ] Pris: 75 SEK

BORGIN, Karl, Plastic. Fremstilling, egenskaper, anvendelse. Oslo 1949. 218 s. Vackert rött skinnryggsband. Gott skick. Med dedikation från författaren till The Svedberg. Presentation copy to the Nobel Prize winner The Svedberg.

[ ATA: 43308 ] Pris: 350 SEK

BORGSTRÖM, Carl H. J., Innföring i sprogvidenskap. 2 opplag. Oslo 1961. Ix, 164 s. + kartor. Förlagets klotryggsband. Mycket gott skick.

[ ATA: 30567 ] Pris: 100 SEK

BORGSTRÖM, Carl-Einar / Gustaf-Adolf Mannberg, Knuttes hjulbok. Stockholm 1949. 127 s. ill. Förlagets illustrerade klotband.

[ ATA: 17507 ] Pris: 90 SEK

BORGSTRÖM, Eva, Om jag får be om ölost. Kring kvinnliga författares kvinnobilder i svensk romantik. Anamma, Göteborg 1991. 272s. Häftad. Stämplad: Läsexemplar på smutstitelbladet.

[ ATA: 48321 ] Pris: 100 SEK

BORGSTRÖM, Georg, The Transverse Reactions of Plants. Doctoral dissertation. Lund 1939. 230, (2)pp. Original wrappers. Presentation copy.

[ ATA: 10174 ] Pris: 200 SEK

BORINSKI, Karl, Lessing 1-2. Berlin 1900. IX, 196 + XI, 230 pp. 2 volumes i one decorated cloth. Good condition.

[ ATA: 27543 ] Pris: 200 SEK

BORN, Elsa von, Det levande Borgå. Söderströms, Helsingfors 1946. 171s. Ill. Häftad. Något nött omslag.

[ ATA: 22676 ] Pris: 75 SEK

BORN, Eric von, Kampen om jordklotet. Lindblads 1942. 248s. + plansch. Häftad.

[ ATA: 55384 ] Pris: 75 SEK

BORN, Martin, Die Entwicklung der deutschen Agrarlandschaft. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1974. X, 185 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 32449 ] Pris: 75 SEK

BORNÄS, Cecilia, Så tager jag dig. Norstedts 2003. 216s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 50231 ] Pris: 75 SEK

BORNEMAN, Ernst, Das Patriarchat. Ursprung und Zukunft unseres Gesellschaftssystem. 14. bis 18. Tausend. Frankfurt 1975. 671 pp. Publisher's hardcover with dj. Dj has two tears; else a very good copy.

[ ATA: 14895 ] Pris: 150 SEK

BORNEMANN, Bernd, Zum Phänomen der Masse in der Kunst A. Paul Webers. Ratzeburg 1982. 30 pp. Original wrappers. Stabed as issued. Quarto. Presentation copy.

[ ATA: 31154 ] Pris: 100 SEK

BORNHÄUSER, Karl, Jesu bergspredikan. Försök till tidshistorisk tolkning. Stockholm 1930 247s. Häftad. Svagt fläckad rygg. Dedikation från översättaren.

[ ATA: 55296 ] Pris: 100 SEK

BORTOLOTTI, dan, Hope in Hell: Inside the World of Doctors Without Borders. Buffalo, NY 2006. 304 pp. Ill. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 32709 ] Pris: 100 SEK

BORYSENKO, Joan, Fire in the Soul: A New Psychology of Spiritual Optimism. Warner 1994. 235 pp. Paperback.

[ ATA: 12894 ] Pris: 90 SEK

BOSAEUS, Einar, Jämtland. Vandringar och äventyr. Stockholm 1929. 241 s. Ill. Halvklotband med nött rygg. Biblioteksstämplar.

[ ATA: 25387 ] Pris: 90 SEK

BOSANQUET, Bernard, A History of Aesthetic. Allen & Unwin 1956. xxiv,502pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Lots of pencil markings and a few in ink.

[ ATA: 53342 ] Pris: 100 SEK

BOSL, Karl, Die Gesellschaft in der Geschichte der Mittelalter. Göttingen 1966. 67 pp. Softcover.

[ ATA: 24854 ] Pris: 60 SEK

BOSQUE, Ignacio, Repaso de sintaxis traddicional: Ejercicios de autocomprobación. Arco/ Libros, 2 edition 1995. 91pp. Soft cover.

[ ATA: 50385 ] Pris: 40 SEK

BOSS, Emil, Vad avlägsna vi ser ut man kan knappt tro att det är vi. Bonniers 2011. (80)s. Häftad.

[ ATA: 53005 ] Pris: 70 SEK

BOSSHARD, Walter, Kühles Grasland Mongolie. Zauber und Schönheit der Steppe. Zürich 1950. 280 pp. Ill. Publisher's decorated cloth.

[ ATA: 26642 ] Pris: 150 SEK

BOSSUAT, Robert, Tristan och Isolde. Återberättad av Robert Bossuat. Stockholm 1959. 174 (2) s. Häftad med skyddsomslag. (Tidens franska klassiker).

[ ATA: 49604 ] Pris: 150 SEK

BOSTRÖM ANDERSSON, Rut (red.), Den nordiska mosaiken. Språk- och kulturmöten i gammal tid och i våra dagar. Uppsala 1997. 377 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 30424 ] Pris: 100 SEK

BOSTRÖM, Donald (red.), Inshallah. Konflikten mellan Israel och Palestina. Stockholm 2001. 309 (3) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Skyddsomslaget något nött.

[ ATA: 36083 ] Pris: 125 SEK

BOSTRÖM, Håkan (red.), Röster i Sörmland. Stockholm 1996. 252 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 46847 ] Pris: 45 SEK

BOSTRÖM, Hans-Olof, Ett Eger-skåp på Skokloster. En ikonografisk studie. KVHAA 1972. 95s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 53501 ] Pris: 75 SEK

BOSTRÖM, Harry / Tage Larsson / Nils Ljungstedt (ed.), Drug Dependence - Treatment and Treatment Evaluation. Stockholm 1975. 312 pp. Publisher's blue cloth. In good condition.

[ ATA: 35350 ] Pris: 250 SEK

BOSTRÖM, Mathias, Dokumenthanterarna. Ordfront 2012. 418s. Flexband. Recensionsstämpel på övre snittet

[ ATA: 55201 ] Pris: 75 SEK

BOSTRÖM, Ragnhild, Sveriges kyrkor Konsthistoriskt inventarium. Öland I. Stockholm 1966-1972. VIII,664s. Illustrerad. Halvklotband. Omslagen medbundna.

¶ Band 1 av Ölands kyrkor kompett.

[ ATA: 37280 ] Pris: 750 SEK

BOSTRÖM, Ragnhild, Långlöts kyrkor. Stockholm 1973. 223s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 151. Öland, Band II, häfte 1 Runstens härad

[ ATA: 37963 ] Pris: 100 SEK

BOSTRÖM, Ragnhild, Löt och Egby. Almqvist & Wiksell 1975. (4),pp. 229-415. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 163. Öland band II, häfte 2.

[ ATA: 52478 ] Pris: 100 SEK

BOSTRÖM, Ragnhild, Gärdslösa kyrka. Almqvist & Wiksell 1978. 171s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 177. Öland Band II, häfte 3. Runstens härad.

[ ATA: 52485 ] Pris: 150 SEK

BOSTRÖM, Ragnhild, Mörbylånga kyrkor. Riksantikvarieämbetet 1997. 118,(2)s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Sveriges kyrkor 222. Öland. Algutsrums härad.

[ ATA: 52487 ] Pris: 100 SEK

BOSTRÖM, Ragnhild, Bredsättra kyrkor. Almqvist & Wiksell 1980. 100s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 183. Öland. Band II:4. Runstens härad.

[ ATA: 52499 ] Pris: 50 SEK

BOSTRÖM, Ragnhild, Köpings kyrkor. Almqvist & Wiksell 1977. 112s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 170. Öland. Slättbo härad.

[ ATA: 52500 ] Pris: 100 SEK

BOSWELL, Boswell´s London Journal 1762-1763. Reprint. Heinemann 1951. xiv,370pp + plates. publishers cloth.

[ ATA: 11074 ] Pris: 75 SEK

BOSWELL, James, Samuel Johnsons liv I-III. Stockholm 1926-1929. CXCVI,360 + XVI,519,(1) + XVIII,581,(3)pp. Illustrerad. Häftade. Något nötta. Del IV saknas.

¶ 3 volymer. D.v.s. en volym saknas.

[ ATA: 23034 ] Pris: 75 SEK

BOSWELL, James, Dagbok i London 1762-1763. Utgiven av Frederick A. Pottle. Med företal av Christopher Morley. Stockholm 1951. 356 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 41392 ] Pris: 100 SEK

BOSWELL, Samuel, The Life of Samuel Johnson. Complete and unabridged with notes. With an Introduction by Herbart Askwith. New York Modern Library (1950's). XV, 1200 pp. Publihsre's blue cloth.

[ ATA: 49762 ] Pris: 100 SEK

BOTT, Gerhard (ed.), Das Museum der Zukunft. 43 Beiträge zur Diskussion über die Zukunft des Museums. DuMont Schauberg 1970. 312 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 36957 ] Pris: 90 SEK

BOTTO, Oscar, Buddha e il buddhismo. Editrice esperienze 1974. 242pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Dedication.

[ ATA: 51836 ] Pris: 100 SEK

BOUDAREL, G., Autobiographie. Paris 1991. 437 pp. + map. Softcover. In good condition.

[ ATA: 30605 ] Pris: 125 SEK

BOUILLARD, Henri, Logik des Glaubens. Herder 1966. 136pp. Quaestiones Disputatae 29.

[ ATA: 2851 ] Pris: 100 SEK

BOULANGER, M. Emil., Germination de L'ascopospore de la truffe. Paris 1903. 20 pp. + 2 plates. Original wrappers. Quarto. Exlibrary. Somewhat creased.

[ ATA: 33945 ] Pris: 750 SEK

BOULANGER, M. Emile, Les Mycelium Truffiers Blancs. Paris 1903. 23 pp. + 3 plates. Original wrappers. Quarto. Exlibrary. Corners bumped.

[ ATA: 33939 ] Pris: 300 SEK

BOULLE, Pierre, Uppdrag för gentlemän. Stockholm 1962. 216 s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.

[ ATA: 38707 ] Pris: 125 SEK

BOULLE, Pierre, The Garden on the Moon. NAL 1966. 256 pp. Paperback.

[ ATA: 47208 ] Pris: 50 SEK

BOULT, S. Kye, Solo Kill. Berkley Medallion 1977. 248 pp. paperback. Signature.

[ ATA: 47209 ] Pris: 50 SEK

BOULTON, Marjorie, The Anatomy of Drama. London 1977. ix, 212 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 35285 ] Pris: 90 SEK

BOURBAKI, Nicolas, Elements of Mathematics. General Topology 1-2. Hermann; Addison-Wesley 1966. VIII,437,(3) + IV,363,(1)pp. Publishers cloth, hardcover.

[ ATA: 35693 ] Pris: 600 SEK

BOURGUET, Émile, Les ruines de Delphes. Paris, Fontemoing éditeurs, 1914. (4),355pp. + 1 plate. Illustrated. Half cloth. Bookplate. Name on fly leaf

[ ATA: 816 ] Pris: 250 SEK

BOURNE, Sam, De rättfärdiga. W & W 2007. 438s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44340 ] Pris: 90 SEK

BOUSSEL, Patrice, D-Day Beaches Pocket Guide. Béranger 1964. 221 pp. Ill. + large map. Publisher's hardcover.

[ ATA: 25519 ] Pris: 100 SEK

BOUTROUX, Émile, Vetenskap och religion i nutida filosofi I-II. Stockholm 1917-1918. 2 vol i ett band. 275 + 253 + register I-XXX s. Klotband. Omslagen medbundna.

[ ATA: 18745 ] Pris: 150 SEK

BOVA, Ben and A. J. AUSTIN, To Fear the Light. TOR 1996. 438pp. Paperback. Slightly worn.

[ ATA: 52204 ] Pris: 50 SEK

BOVA, Ben, The Silent War. NEL 2004. 437pp. Paperback. The Asteroid Wars: III.

[ ATA: 52201 ] Pris: 50 SEK

BOVA, Ben, Triumph. TOR 1994. 253pp. Paperback.

[ ATA: 52202 ] Pris: 50 SEK

BOVA, Ben, Vengeance of Orion. TOR 1989. 342pp. Paperback. Slightly worn.

[ ATA: 52203 ] Pris: 50 SEK

BOVALLIUS, Carl, Nicaraguan Antiquities. Stockholm, Norstedt 1886. (4),50,(2)pp + 41 plates + 2 maps (One double-page). Folio. Publishers cloth backed printed boards. Slight bump to the upper left corner of the lower cover. Otherwise a very good copy. (Swedish Society of Anthropology and Geography).

[ ATA: 23657 ] Pris: 2000 SEK

BOVIEN, Prosper, Some Types of Association Between Nematodes and Insects. Copenhagen 1937. 114 pp. Softcover. Fine condition.

[ ATA: 24942 ] Pris: 100 SEK

BOWDEN, Mark, Ayatollans gäster. Gisslandramat i Teheran 1979. Stockholm 2007. 605 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49741 ] Pris: 100 SEK

BOWDEN, Mark, Viruset. Det första digitala världskriget. Bonniers 2012. 240s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54913 ] Pris: 75 SEK

BOWDEN, Muriel, A Commentary on the General Prologue to the Canterbury Tales. Macmillan, New York 1949. xii, 316pp + frontispiece. Publishers hard-cover, cloth.

[ ATA: 10257 ] Pris: 90 SEK

BOWEN, Elisabeth, Älskaren som var demon och andra noveller. Stockholm 1947. 289 s. Häftad. Panacheserien.

[ ATA: 27012 ] Pris: 60 SEK

BOWEN, Elizabeth, En tid i Rom. Stockholm 1967. 179 s. Pocket. Namteckning.

[ ATA: 19325 ] Pris: 30 SEK

BOWRA, C. M., From Virgil to Milton. MacMillan 1967. Reprint. viii,248pp. Softcover. Pencil and ink annotations.

[ ATA: 52774 ] Pris: 75 SEK

BOWRA, C. M., Heroic Poetry. MacMillan/ St Martins Press 1966. Papermac 101. x, 590pp. Softcover.

[ ATA: 53354 ] Pris: 125 SEK

BOWRA, Sir Maurice, Sophoclean Tragedy. Oxford 1965. (8),384pp. Softcover. Some pencil markings in the first 30 pages.

[ ATA: 53329 ] Pris: 100 SEK

BOYD, John, The Last Starship From Earth. Pan 1972. 192 pp. Paperback. Signature.

[ ATA: 47773 ] Pris: 50 SEK

BOYD, T.J.M. & SANDERSON, J.J., Plasma Dynamics. Nelson 1969. viii,348pp. Paperback.

[ ATA: 5506 ] Pris: 100 SEK

BOYE, Karin, Uppgörelser. Skisser och noveller. Stockholm 1934. 223, (2) s. Häftad. Något snedläst.

[ ATA: 27694 ] Pris: 75 SEK

BOYER, John W., Culture and Politicial Crisis in Vienna: Christian Socialsim in Power 1897-1918. University of Chicago 1995. xvi, 701 pp. Publisher's cloth with dj. Signature to inside of front board; else in very good condition.

[ ATA: 35921 ] Pris: 350 SEK

BOYER, Régis (ed), Les Vikings et leur civilisation. Problèmes actuels. Paris 1976. 242pp. + plates + folding map. Soft covers. Name stamped on first page.

[ ATA: 51015 ] Pris: 150 SEK

BOYLE, John Andrew, Grammar of Modern Persian. Wiesbaden Harrassowitz 1966. 112 pp. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 44092 ] Pris: 250 SEK

BOYLE, Nicholas / Martin Swales (ed.), Realism in European Literature: Essays in Honour of J. P. Stern. Cambridge University Press 1986. x, 206 pp. Publisher's cloth with dj. A few pencil underlinings.

[ ATA: 42536 ] Pris: 200 SEK

BRÖGGER, Susanne, Det pepprade huset. Flytande fragment och fixeringar. Stockholm 1987. 276 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11682 ] Pris: 90 SEK

BRÖGGER, Susanne, Brygd 1965-1980. Stockholm 1981. 284 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11683 ] Pris: 75 SEK

BRÖGGER, Suzanne, Linda Evangelista Olsen. Stockholm 2003. 206 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14414 ] Pris: 60 SEK

BRÖGGER, Suzanne, Ja. Stockholm 1984. 367 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 28436 ] Pris: 50 SEK

BRÖGGER, W. C. / Nordahl ROLFSEN, Fridtjof Nansen 1861 -1893. Stockholm, Norstedts 1896. (8),358,(2)s. + utvikbar karta. Illustrerad. Dekorerat klotband. Namnstämpel på smutstitelbladet.

¶ Med bidrag af Gustaf Retzius, F. Richthofen, H. Mohn, Eduard von Toll, Aksel Arstal m.fl.

[ ATA: 51816 ] Pris: 300 SEK

BRÖLLOPSBESVÄRS IHUGKOMMELSE. Illustrerad av Sven Ljungberg. Stockholm 1948. 46 s. Ill. Häftad. Ouppskuren. Litenm fläck å bakre och främre omslagets nedre högra hörn.

[ ATA: 36079 ] Pris: 300 SEK

BRÖMS, Klas, Fridtjuv Bergs pedagogik. Akademisk avhandling. Stockholm 1964. 508 s. Häftad. Gott skick. Fd Kalmar nation, med liten stämpel.

[ ATA: 26496 ] Pris: 90 SEK

BRÖMS, Klas, Fridtjuv Bergs pedagogik. Akademisk avhandling. Stockholm 1964. 508 s. Häftad. (Årsböcker i svensk undervisningshistoria 112).

[ ATA: 44643 ] Pris: 90 SEK

BRÖNDSTED, Johannes, De aeldste tider. Danmark intil år 600. 2 oplag. Köbenhavn 1977. 543 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33934 ] Pris: 100 SEK

BRÖNDSTEDT, Mogens / Sven Möller Kristensen, Danmarks literatur fra 1870 til Nutiden. 2. ögede uglebogsudgave 4 oplag. Köbenhavn 1977. 157 (3) s. Hägftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 39261 ] Pris: 75 SEK

BRÖNDSTEDT, Mogens, Dansk og nordisk litteraturhistorie. Köbenhavn 1979. 90 (2) s. Ill. Häftad. Med dedikation. Understrykningar. (Köbenhavns universitet 1479-1979. Bind IX).

[ ATA: 43475 ] Pris: 75 SEK

BRÖNNESTAD, Christina, Svart eld. Stockholm 2000. 484 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 18345 ] Pris: 70 SEK

BRÅHAMMAR, Gunnar, KG Bejemark. Skulptör. Stockholm 1993. 158 s. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 42876 ] Pris: 90 SEK

BRÅKENHIELM, Carl Reinhold/ PETTERSSON, Torsten (red.), Modernitetens ansikten. Livsåskådningar i nordisk 1900-talslitteratur. Nya Doxa 2001. 376s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Dedikation.

[ ATA: 55102 ] Pris: 75 SEK

BRÅVOLL, Ole, Vestfoldmål. Ord og vendinger fra Andebu. Drammen u.å. 267s.

[ ATA: 199 ] Pris: 125 SEK

BRÄNDSTRÖM, Anders; ERICSSON, Tom, GUILLEMOT, Agneta, LUNDMARK, Lennart (red) Historia nu. 18 Umeåforskare om det förflutna. Umeå 1988. 310s. Häftad.

¶ Bidrag av: Anders Brändström, Margareta Burman och Bo Nilsson, Tom Ericsson, Christina Florin, Per Frånberg, David Gaunt, Agneta Guillemot, Roger Kvist, Jonas Liliequist, Jörg Lindner, Bengt Lundberg, Lennart Lundmark, Birgit Petersson, Marja Taussi Sjöberg, Per Sörlin, Sune Åkrman.

[ ATA: 43028 ] Pris: 125 SEK

BRÄNNSTRÖM, Olaus, Peter Fjellstedt. Mångsidig men entydig kyrkoman. Akademisk avhandling. Uppsala 1994. 344 s. Häftad.

[ ATA: 14010 ] Pris: 150 SEK

BRÄNNSTRÖM, Thomas/ JONSSON, Marita, Världsarv Engelsbergs bruk. Byggförlaget 2003. 176s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53629 ] Pris: 150 SEK

BRÄNSTRÖM ÖHMAN, Annelie, Kärlekens ödeland. Rut Hillarp och kvinnornas fyrtiotalsmodernism. Akademisk avhandling. Symposion 1998. 342s. Häftad.

[ ATA: 6848 ] Pris: 100 SEK

BRÄUER, Rolf (ed.), Dichtung des europäischen Mittelalters. En Führer durch die erzählende Literatur. München 1990. 576 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 34686 ] Pris: 125 SEK

BRÉHIER, Émile, La philosphie de Plotin. Paris 1968. 207 pp. Softcover. Prev. owner's bookplate. First two pages with a tear. Some underlining.

[ ATA: 25989 ] Pris: 150 SEK

BRAATÖY, Trygve, Sorger och sinnslidelser. En populaer innföring i medisinsk psykologi og psykiatri I-II. 1a häftet i 2 oplag. Oslo 1938. 2 vol. 286 s. Ill. Häftad. Exlibris å insida av främre omslag. Några fläckar över ryggen å andra volymen.

[ ATA: 26914 ] Pris: 200 SEK

BRAATHEN, Helge, Ryttergraver. Politiske strukturer i eldre rikssamlingstid. Universitetet i Oslo 1989. 186pp. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Varia 19. Universitetets oldsaksamling.

[ ATA: 55456 ] Pris: 300 SEK

BRACH, Thomas, Före fäderna dör sönerna. Stockholm 1978. 130 s. Häftad. Ouppskuren. Panacheserien.

[ ATA: 19321 ] Pris: 60 SEK

BRACKETT, Leigh, Skugga över Mars. Falun 1985. 145 s. Originalpocket. GALAX 2.

[ ATA: 13862 ] Pris: 50 SEK

BRACKETT, Leigh, The Ginger Star. NEL 1985. 186 pp. Paperback.

[ ATA: 47366 ] Pris: 50 SEK

BRACKMAN, Arnold C., Indonesian Communism. A History. Praeger, New York 1963. xvi,336pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Signature on fly leaf.

[ ATA: 52520 ] Pris: 100 SEK

BRACKMANN, Albert, Zur politischen Bedeutung der kluniazensischen Bewegung. Darmstadt 1955. 75 pp. Publihser's half cloth. Very good conditon.

[ ATA: 37898 ] Pris: 60 SEK

BRADBURY, Ray, Blommande vin. Stockholm Vår Bok 1963. 240 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 15170 ] Pris: 50 SEK

BRADBURY, Ray, Invasion på Mars. Översättning Olle Moberg Första svenska utgåvan. Stockholm 1953. 292 s. Förlagets gula klotband. Två stora namnteckningar å försättsblad. Skyddsomslaget nött med revor och pappersförluster.

[ ATA: 15177 ] Pris: 200 SEK

BRADBURY, Ray, Dandelion wine. Bantam 1959. 184 pp. Paperback.

[ ATA: 40762 ] Pris: 50 SEK

BRADBURY, Ray, The October Country. Illustrated by Joe Mugnaini. Ballantine (1955). (12), 307, (1) pp. Publisher's red cloth with dust jacket. Small tear at bottom of front dust jacket. Small paper loss in lower margin of back dj, ca 1/2 Square centimeter. The white colour on front dj a little soiled (shelf wear) as usual. Very good copy with no fading to red letters on the dj.

¶ First Edition. Binding B 1st state according to Currey: Dull red cloth lettered in black. BB monogram on spine is printed upside down.

[ ATA: 45074 ] Pris: 5000 SEK

BRADBURY, Ray, Fahrenheit 451. Übersetzt von Fritz Güttinger. Berlin (West) 1956. 185 (7) pp. Softcover. In good condition. (Ullstein Buch NR 114).

[ ATA: 46766 ] Pris: 100 SEK

BRADBURY, Ray, One More For The Road. Avon 2003. 350 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 50596 ] Pris: 50 SEK

BRADFORD BURNS, E., Latin America: A Concise Interpretative History. Sixth Edition. New Jersey 1994. xii, 372 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 31611 ] Pris: 100 SEK

BRADKE, P. v., Über Methode und Ergebnisse der arischen (indogermanischen) Alterthumswissenschaft. Historisch-Kritische Studien. Giessen, 1890. XXII,352pp. Cloth backed boards with handwritten title on the spine. Ownership plate. Signature on title page. Very good condition.

[ ATA: 48623 ] Pris: 250 SEK

BRADLEY, John Ed, Dödgrävarnätter. Översättning av Einar Heckscher. Stockholm 1989. 292 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Svag fläck i marginalen på för- och eftersättsbladen

¶ Tupelo Nights.

[ ATA: 42938 ] Pris: 150 SEK

BRADLEY, Sculley / Richmond Croom Beatty / E. Hudson Long / George Perkins (ed.), The American Tradition in Literature 1-2. Fifth Edition. New York 1981. 2 volumes. 2075 + 2176 pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 33747 ] Pris: 200 SEK

BRADLEY, Steven, Vår i trädgården. En årstidshandbok steg för steg. Praktiska utviksblad. Forum 1998. 112s. Hög t tvärformat. Förlagets dekorerade pappband. Forums trädgårdshandböcker.

[ ATA: 51898 ] Pris: 100 SEK

BRADMAN, Sir Donald, The Art of Cricket. London, Hodder and Stoughton 1958. 239,(1)pp. Large octavo. Illustrated. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 52828 ] Pris: 200 SEK

BRADY, Charlotte, Villfarelser. W&W 2000. 88s. Häftad.

[ ATA: 11835 ] Pris: 60 SEK

BRADY, Mark (ed.), The Wisdom of Listening. Sommerville 2003. 308 pp. Softcover.

[ ATA: 42602 ] Pris: 100 SEK

BRAGASON, Ulfar (ed). Islensk malsaga og textafraedi. Reykjavik 1997. 152 pp. Softcover.

[ ATA: 32847 ] Pris: 200 SEK

BRAGG, Ginna Bell / David Simon, A Simple Celebration: A Vegitarian Cookbook for Body, Mind and Spirit. New York 1997. xv, 224 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 40231 ] Pris: 125 SEK

BRAGG, W. L., Elektriciteten. Vad vi veta om den och hur den används. Natur och Kultur 1937. 237s. + planscher. Förlagets dekorerade klotband med båda omslagen medbundna. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 55531 ] Pris: 90 SEK

BRAHE, Per, OECONOMIA. Utgiven och kommenterad av John Granlund och Gösta Holm. Stockholm 1971. 279 s. Häftad.

[ ATA: 20467 ] Pris: 200 SEK

BRAINE, John, Voodin. Stockholm 1961. 226 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 19323 ] Pris: 65 SEK

BRAMSBÄCK, Birgit, James Stephens. A Literary and Bibliographical study. Dissertation. Uppsala, Lundequistska Bokhandeln, 1959. 209 pp. Upsala Irish Studies. Ed .by S. B. Liljegren.

[ ATA: 923 ] Pris: 60 SEK

BRAMSBÄCK, Birgit, Folklore and W. B. Yeats. The Function of Folklore Elements in Three Early Plays. Dissertation. Uppsala, Acta Upsaliensis, 1984. 178 pp. Studia Anglistica Upsaliensia 51.

[ ATA: 924 ] Pris: 100 SEK

BRAMSBÄCK, irgit / Martin Croghan (ed.), Anglo-Irish and Irish Literature. Aspects of Language and Culture. Vol. I. Uppsala 1988. 228 pp. Ill. Softcover. Very good conditiom. (Studia Anglistica Upsaliensia 64).

[ ATA: 36272 ] Pris: 60 SEK

BRAMSEN, Bo, Nordiske snusdåser på europaeisk baggrund. Köbenhavn 1965. 336s. Kvarto. Förlagets dekorerade imiterade pergamentryggsband med skyddsomslag.

[ ATA: 3565 ] Pris: 500 SEK

BRAMWELL, Martyn (ed), The Mitchell Beazley Atlas of the Oceans. Mitchell Beazley Ltd, London 1977. 208pp. Folio. Illustrated. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover.

[ ATA: 51354 ] Pris: 150 SEK

BRAND, Christianna, Mord bland turister. Stockholm 1957. 244 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

¶ Fantastiskt omslag av Erik Thorén.

[ ATA: 38760 ] Pris: 90 SEK

BRAND, Ged, The Central Texts of Wittgenstein. Blackwell 1979. xxvi, 182 pp. Softcover. A few pencil notes; else in god condition..

[ ATA: 42304 ] Pris: 125 SEK

BRAND, Max, The Bandit of the Black Hills. Pocket Book 1950. 233pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49104 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Silvertip´s Chase. Pocket Book 1949. 181pp.Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49105 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Valley of Vanishing Men. Pocket Book 1949. 152pp.Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49106 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Hired Guns. Pocket Book 1950. 261pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49107 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Valley Thieves. Pocket Book 1950. 180pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49109 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, King of the Range. Pocket Book 1949. 249pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49110 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, The Streak. Pocket Book 1952. 179pp. Paperback. Stain on lower cover.

[ ATA: 49112 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Destry Rides Again. Pocket Book 1945. 246pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49113 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, The Big Trail. Pocket Book 1960. 232pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49114 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Fightin´ Fool. Pocket Book 1946. 138pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49115 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, The Stolen Stallion. Pocket Book 1948. 184pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49116 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, South of Rio Grande. Pocket Book 1946. 277pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49117 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Silvertip. Pocket Book 1946 168pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49118 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Blood on the trail. Pocket Book 1959. 212pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49119 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Singing Guns. Pocket Book 1945. 242pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49120 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Outlaw Breed. Pocket Book 1957. 198pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49121 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, 7 Trails. Pocket Book 1955. 194pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 49122 ] Pris: 50 SEK

BRAND, Max, Flaming Irons. Pocket Book 1950. 260pp Paperback. Insignificantly worn.

[ ATA: 49123 ] Pris: 50 SEK

BRANDELL, Georg, Gustav Fröding. Psykologiska studier. Gleerup 1933. 215s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 52333 ] Pris: 125 SEK

BRANDELL, Gunnar (red.), Synpukter på Strindberg. Stockholm 1964. 246 s. Pocket. Fed. bibliotkesexemplar med stämplar. Skydssplast å omslag.

[ ATA: 40687 ] Pris: 60 SEK

BRANDELL, Gunnar, Konsten att citera och andra återblickar. Aldus/Bonniers 1966. 128s. Pocket. Dedikation.

[ ATA: 9757 ] Pris: 45 SEK

BRANDELL, Gunnar, Strindbergs infernokris. Bonniers 1950. 304 s. Häftad.

[ ATA: 10155 ] Pris: 150 SEK

BRANDELL, Inga, Algeriet. Demokratins och islamismens tid. Skarpnäck1998. 250 s. Häftad.

[ ATA: 46312 ] Pris: 100 SEK

BRANDENBURG, Erich, Phrygien und seine Stellung im kleinasiatischen Kulturkreis. Leipzig 1907. 31 pp. Ill. Private half calf. In very good condition. erased stamp on front fly leaf.

[ ATA: 30132 ] Pris: 150 SEK

BRANDER JONSSON, HEDVIG / Gunnar Broberg / Lena Johannesson (red.), Historiens vingslag. Konst, Historia och ornitologi. Till Allan Ellenius. Stockholm 1988. 308 s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslagets övre marginal nött.

¶ Bidrag av Gunnar Eriksson, Bo Grandien, Lars Furuland, Sven Sandström, Ulla Ehrensvärd, Torsten Renqvist, Thomas Hård af Segerstad, Margaretha Rossholm Lagerlöf, Torsten Gunnarsson, Rudolf Zeitler, Carl-Erik Geijerstam, Hedvig Brander Jonsson, Kurt Johannesson, Lena Johannesson, Sten åke Nilsson, Gunilla Frick, Gunnar Brusewitz.

[ ATA: 3750 ] Pris: 75 SEK

BRANDES, Georg, Samlade skrifter I-XII. Köbenhavn 1899-1902. 12 vol. Privata halvfranska band. Ryggarna något nötta.

¶ Skrifterna komplett. Ytterligare 6 supplementband utgavs (avsl. 1910).

[ ATA: 33025 ] Pris: 800 SEK

BRANDES, Georg, Francois de Voltaire I-II. Gyldendal 1916-1917. (2),478,(4),frontespis + (2),644,frontespis. Rikt guldornerade band. 2 volymer. Något nötta ryggar. Exlibris.

¶ På danska.

[ ATA: 51137 ] Pris: 200 SEK

BRANDHOLM, Kurt, Prosadikter från Österlen. Illustrationer av Elsa Sombeck. Monitor 1998. 45 s. Färg ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 38106 ] Pris: 75 SEK

BRANDI, Cesare, Struttura e architettura. Torino 1967. 246 pp. Softcover.

[ ATA: 25790 ] Pris: 100 SEK

BRANDI, Karl, Deutsche Geschichte im Zeitalter der Reformation und Gegenreformation. München 1969. 547 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 22772 ] Pris: 100 SEK

BRANDINGER, FREDHOLM, RÉVAY, ADB Datorn 2 upplagan, 6 tryckningen. Studentlitteratur, Lund 1979. 155s. Häftad. blyertsstreckad.

[ ATA: 11455 ] Pris: 90 SEK

BRANDORF, Sten, Från den förbergade människan till den upplösta. Akademisk avhandling. Lund 1989. 226s. Häftad.

[ ATA: 10953 ] Pris: 75 SEK

BRANDT, Frithiof, Sören Kierkegaard. Natur och Kultur 1965. 95s. Häftad. Namn på titelblad.

[ ATA: 54065 ] Pris: 60 SEK

BRANDT, Gustaf, C. O. Rosenii förkunnelse. En studie i svensk lekmannapredikan. Akademisk avhandling. Stockholm 1918. 231 s. Klotband. Exlibris.

[ ATA: 13010 ] Pris: 125 SEK

BRANDT, J. J., Introduction to Literary Chinese. Second Edition. Henri Vetch, Peiping 1936. xii,352,(2)pp. Publisher´s cloth. Hard cover.

[ ATA: 54187 ] Pris: 400 SEK

BRANDT, Steven C., Entreprenörerna. Tio budord för tillväxtföretaget. Stockholm 1983. 218 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 45226 ] Pris: 90 SEK

BRANDT, Willy, Möten och inblickar. Stockholm 1977. 380s + planscher. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 10575 ] Pris: 75 SEK

BRANDT, Willy, Über Europa hinaus. Dritte Welt und Sozialistische Internationale. Bonn 2006. 685 pp. Publisher's blue cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 38328 ] Pris: 200 SEK

BRANGE, Ivar & BRINGMARK, Gösta & PERSSON, John E., Liber 1973. 348s. Illustrerad. Förlagsinbunden.

[ ATA: 2705 ] Pris: 150 SEK

BRANSON, Noreen, Britain in the Nineteent Twenties. University of Minnesota Press, 1976. 274 pp. Ill. Publishers hardcover with worn dust-jacket.

[ ATA: 8129 ] Pris: 150 SEK

BRANSTON, Brian, Beyond Belief. Walker and company, New York 1974. 200pp. Ill. Publisher's hardcover with d j.

[ ATA: 23106 ] Pris: 100 SEK

BRANTING, Agnes, Textil skrud i svenska kyrkor från äldre tid till 1900. SKDB 1920. XVI,208s. Halvfranskt band med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 53234 ] Pris: 500 SEK

BRÜHL, Julius Wilhelm, Die entwicklung der Spectrochemie. Vortrag gehalten vor der Royal Institution zu London am 26. Mai 1905. Berlin, Julius Springer 1905. 37,(3)pp. Publisher´s softcover. Slightly soiled covers. Inscribed on front cover and title page by Hilding Köhler.

[ ATA: 54699 ] Pris: 500 SEK

BRAROE, Eva Ejerhed, The Syntax and Semantics of English Tense Makers. Dissertation. Stockholm, 1974. 201 pp. Monographs from the Institute of Linguistics. University of Stockholm 1.

[ ATA: 1018 ] Pris: 70 SEK

BRASSEY, A., En sjöfärd omkring jorden under elfva månader om bord å jakten Sunbeam. Stockholm 1881. 395 (5) s. Ill. + utvikbar karta. Förlagets bruna dekorerade klotband. Namnteckning å försättsblad.

[ ATA: 45871 ] Pris: 200 SEK

BRATE, Erik (ed), Östergötlands runinskrifter I-III häftet. Granskade och tolkade av Erik Brate. W & W 1911 - 1918. (4),96s.,plansch I-XXXII + s.97-184.,plansch XXXIII-LXVI + XXXIVs, plansch LXVII-XCI,s.185-268 + utvikbar karta. 3 häftade volymer. Häfte I har litet revor i omslagets marginaler. Ouppskurna.

[ ATA: 54214 ] Pris: 600 SEK

BRATE, Erik, Äldre vestmannalagens ljudlära. Uppsala 1887. 98 s. Halvklotband. Exlibris. Fukt fläckad inlaga.

[ ATA: 13622 ] Pris: 75 SEK

BRATT, Eyvind, Ön bortom ö-landet. Zindermans 1977. 147,(1)s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet.

[ ATA: 15654 ] Pris: 75 SEK

BRATT, K. A. Det europeiska krigets nya skepnad. Stockholm, Centraltryckeriet 1928. pp.103-116,(2). Klammerhäftad. Tryckt omslag. Särtryck ur Svensk Tidskrift febr. 1928.

[ ATA: 55628 ] Pris: 75 SEK

BRATT, K. A., Krig, fred och försvar. Några inlägg i en diskussion. Stockholm 1928. 93 (3) s. Häftad.

[ ATA: 38122 ] Pris: 35 SEK

BRATT, K. A., Ödet österifrån. Stockholm 1943. 50 (2) s. Häftad.

[ ATA: 49251 ] Pris: 70 SEK

BRATT, K.A., Kampen om folken. 2 upplagan. Tidens 1929. 304s. Häftad.

[ ATA: 15899 ] Pris: 125 SEK

BRATTBERG, Lars, Städer i förvandling. Om förnyelse av de centrala delarna i några mindre svenska städer. Stockholm 1967. 64s. Illustrerad. Häftad. Delvis blekt omslag. Skrifte utgivna av Riksantikvarieämbetes byggnadsminnesavdelning. nr 2.

[ ATA: 53463 ] Pris: 60 SEK

BRATTGÅRD, Karl-Erik, Evangelium enligt Markus. Kristianstad 1960. 29 s. Häftad.

[ ATA: 34392 ] Pris: 40 SEK

BRATTGÅRD, Sven-Olof, Människan inför sjukdom och lidande. Diakonistyrelsens Bokförlag, Stockholm 1965. 144s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 22544 ] Pris: 90 SEK

BRATTSTRÖM, Oskar, Ecology of Red Admiral Migration. Dissertation. Lund 2007. 136 pp. Ill. Softcover. Very good condition. Presentation copy from author.

[ ATA: 39121 ] Pris: 150 SEK

BRAUDEL, Fernand / Georges Duby (ed.), La méditerranée. Les hommes et l'héritage. Paris 1986. 217 (3) pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 43862 ] Pris: 75 SEK

BRAUDEL, Fernand, La méditerranée. L'espace et l'histoire. Paris 1985. 224 pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 43863 ] Pris: 75 SEK

BRAUN-RONSDORF, Margarete, 200 Jahre nymphenburger Tafelgeschirr. Darmstadt Schneekluth (n. y.). 32 pp. plates. Publisher's half cloth with dj. Dj is worn.

[ ATA: 38857 ] Pris: 50 SEK

BRAUN, Hugh, Parish Churches: Their Architectural Development in England. London: Faber and Faber, 1970. 255 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 4366 ] Pris: 125 SEK

BRAUN, Martin, Differential Equations and Their Applications (Third Edition) Short Version. Corrected second printing. Springer 1984. 341pp. Publisher´s cloth.

[ ATA: 5028 ] Pris: 300 SEK

BRAUN, Maximilian, Grundzüge der slawischen Sprachen. Göttingen 1947. 125 pp. Softcover. Some pencil underlinings; else in good condition.

[ ATA: 30405 ] Pris: 100 SEK

BRAUN, Wilhelm v., Samlade arbeten I-VI. Bonniers 1867-1870. XXIII,476,(4) + (2),402,(2) + (2),384,(2) + (2),539,(1) + (4),456,101,(1) + (4),416,(4),242,(2),XXXVIIIs. Halvfranska band. I-V i samtida guldornerade halvfranska band, VI i senare enklare halvfranskt band. Något nötta och fläckade.

[ ATA: 31179 ] Pris: 1000 SEK

BRAUNE, W. & K. Helm, GOTISCHE GRAMMATIK. 15 Auflage. Max Niemeyer 1956. 200 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 8527 ] Pris: 200 SEK

BRAUNE, Wilhelm, Gotische Grammatik mit lesestücken und wörterverzeichnis. 17 auflage Neu bearbeitet von Ernst A. Ebbinghaus. Max Niemeyer verlag Tübingen 1966. xiv,200pp. Publisher´s cloth.

[ ATA: 6208 ] Pris: 200 SEK

BRAUNE, Wilhelm, Gotische Grammatik. Mit Lesestücken und Wörterverzeichnis. Neu bearbeitet von Ernst A. Ebbinghaus. 19. Auflage. Max Niemeyer, Tübingen 1981. XII,205,(1) + 1 plate. Publisher´s cloth. Ownership plate.

[ ATA: 48635 ] Pris: 500 SEK

BRAUNFELS, Wolfgang, Die Welt der Karolinger und ihre Kunst. München 1968. 403 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. In paper cassette. Very good condition.

[ ATA: 32159 ] Pris: 250 SEK

BRAUNS HAKING, Sylvia, Sanningen om Vera. En vetsaga. Falun 1999. 582 s. Kartonnage.

[ ATA: 15248 ] Pris: 90 SEK

BRAUS, H., Anatomie des Menschen. Vierter Band. Periphere Leitungsbahnen II. Haut und Sinnesorgane. Vegitatives Nervensystem. Fortgeführt von Curt Elze. Springer Verlag 1940. 571 pp. Publisher's cloth. In very good condition. Signature to front fly leaf.

[ ATA: 30699 ] Pris: 200 SEK

BRAUTIGAN, Richard, Gräsmattans hämnd. Berättelser 1962-1970. Bakhåll 2009. 173s. Förlagets dekorerade klotryggband.

[ ATA: 52450 ] Pris: 125 SEK

BRAW, Christian m. fl. (red.), Hjelmserydsboken tillägnad Ingvar Hector. Pro Veritate 1977. 182 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 34147 ] Pris: 150 SEK

BRAYBROOKE, David (ed.), Philosophical Problems of the Social Sciences. New York 1967. 120 pp. Softcover.

[ ATA: 48833 ] Pris: 75 SEK

BRAYBROOKE, David, Philosphical Problems of the Social Sciences. Macmillan, 5th Printing, 1969. (4),120pp. Publisher´s softcover. Name on title.

[ ATA: 54409 ] Pris: 60 SEK

BREA, Tadeusz, Bronsporten. Livet i Vatikanen. LT:s förlag 1964. 444s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 6173 ] Pris: 90 SEK

BREASTED, James Henry, Ur människosläktets äldsta historia. Norstedts 1925. 494s. Illustrerad. Häftad. Smutstitelbladet saknas.

[ ATA: 16174 ] Pris: 70 SEK

BREASTED, James Henry, Ur människosläktets äldsta historia. Stockholm 1925. 494 s. Privat halvklotband. Ex libris å insida av främre pärm.

[ ATA: 38564 ] Pris: 75 SEK

BRECCIA, E., Inscriptiones Graecae Aegypti. Inscriptiones nunc Alexandrianae in Museo-vol II. Chicago Ares Publ. 1978. 273 pp. Publisher's red cloth. Quarto.

¶ Reprint of 1911 edition.

[ ATA: 5779 ] Pris: 450 SEK

BRECHT, Bertolt, Brechts Dreigrosschenbuch. Texte Materialien Dokumente. Frankfurt 1960. 483 pp. Il. Publisher's cloth with dj. Dj with some tears.

[ ATA: 25804 ] Pris: 90 SEK

BRECHT, Bertolt, Die Geschäfte des Herrna Julius Cäsar. Romanfragment. 1.-20. Tausend. Berlin-Schönenberg 1957. 271 (5) pp. Publisher's cloth with dj. Stain to front edge and lower margin of last pages.

[ ATA: 48373 ] Pris: 100 SEK

BREDEMEIER, Harry C./ Richard M. STEPHENSON, The Analysis of Social Systems. Holt, Rinehart and Winston 1962. xvi,411pp. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hard cover. Signature on title page.

[ ATA: 50928 ] Pris: 75 SEK

BREGENHÖJ, Carsten (Red.), Oscar Rancken. Pedagog och samlare, folklivsvetare och historiker. Ekenäs 2001. 160 s. Ill. Häftad. Meddelanden från Folkkultursarkivet 18.

[ ATA: 8664 ] Pris: 90 SEK

BREISACH, Ernst, Historiography: Ancient, Medieval and Modern. University of Chicago Press 1983. 487 pp. Soft cover. Covers a little worn. name on front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 18911 ] Pris: 150 SEK

BREITHOLTZ, Lennart, Studier i frihetstidens litteratur. Lund 1956. 200s. Nedre vänstra och övre högra hörnet något stötta.Delvis lätt blekt omslag. Skrifter utgivna av svenska litteratursällskapet 31.

[ ATA: 3646 ] Pris: 125 SEK

BREITHOLTZ, Lennart, Vid medeltidens gryning. Svensk Humanistiska Förbundet 1984. 358s. Häftad. Svenska Humanistiska Förbundet 95.

[ ATA: 13302 ] Pris: 75 SEK

BRELAND, Osmond P., Dessa fantastiska djur. Andra upplagan. Rabén & Sjögren, Stockholm 1985. 340s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 23287 ] Pris: 75 SEK

BRELAND, Osmond P., Dessa fantastiska djur. Med teckningar av Matthew Kalmenoff. Stockholm 1971. 340 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Ryggen något solblekt.

[ ATA: 26273 ] Pris: 100 SEK

BREMER, Fredrika, Nina. Teckningar ur hvardagslifvet. Stockholm 1912. 384 s. Privat halvklotband. Äldre namnteckning å försättsblad.

[ ATA: 43467 ] Pris: 90 SEK

BREMER, Fredrika, Grannarna. Teckningar ur vardagslivet. Stockholm 1999. 378 (2) s. Pocket. Gott skick.

[ ATA: 49909 ] Pris: 45 SEK

BREMER, Thomas / Patrice Wegener (ed.), Alligators and Astrolabes: Treasures of University Collections in Europe. Halle 2001. 62 pp. Ill. + fold out. Softcover. Quarto. Excellent condition.

[ ATA: 33107 ] Pris: 60 SEK

BRENEL, Hjalmar, Etiska motiv i Henrik Ibsens dramatiska diktning. Akademisk avhandling. Stockholm 1941. 320 s. Häftad. Omslaget något nött.

¶ Dedikation.

[ ATA: 22152 ] Pris: 90 SEK

BRENNAN, James H., Astral-Projektion. Anleitung zu ausserkörperlichen Erfahrungen. Verlag Hermann Bauer 1991. 233 S. Publ. Hardocover with dust-jacket.

[ ATA: 7179 ] Pris: 90 SEK

BRENNAN, Richard P., Levitating Trains & Kamikaze Genes. Technological literacy for the future. Wiley 1994. xxvi,262pp. Illustrated. Softcover.

[ ATA: 52121 ] Pris: 100 SEK

BRENNENSTUHL, Waqltraud (Hrsg.), Handlungstheorie und Handlungslogik. Scriptor Verlag Kronberg 1975. (6),X,,325pp. Publisher´s softcover.

[ ATA: 55020 ] Pris: 100 SEK

BRENNER, Widar, Växtgeografiska studier i Barösunds skärgård I. Allmän del och floran. Helsingfors 1921. (4),151s. + utvikbar karta. Illustrerad. Häftad. Något nött. Dedikation.

[ ATA: 55653 ] Pris: 100 SEK

BRENT, Jeremy, Datorhjärnan. Falun 1975. 159 s. Originalpocket. Veck å främre omslag. Namnteckning. (Kalla kårar 29).

¶ The Plastic Man.

[ ATA: 27789 ] Pris: 50 SEK

BRENT, Madeleine, Ökenflickan. Höganäs 1987. 330 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40909 ] Pris: 100 SEK

BRENT, Peter, Lord Byron. Introduction by Elizabeth Longford. Weidenfeld and Nicolson and Book Club Associates, London 1974. 232pp. Illustrated. Publishers hardcover with dust-jacket. Great Lives.

[ ATA: 10181 ] Pris: 90 SEK

BRENTANO, Clemens, Gedichte und Erzählungen. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1986. 551 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18941 ] Pris: 60 SEK

BRENTANO, Clemens, Den tredubblade målaren och de ungerska nationalansiktena. Historien om den hederlige Kasper och den vackra Annerl. Översättning av Margaretha och Bengt Holmqvist. Inledning av Bengt Holmqvist. Tiden 1955. 135s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Tidens tyska klassiker. Reva på skyddsomslaget. Några blad i början med små veck i nedre högra hörnet.

[ ATA: 54185 ] Pris: 100 SEK

BRENTANO, Robert, Two Churches: England and Italy in the Thirteenth Century. With an additional essay by the author. The University of California Press 1988. 400 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 4384 ] Pris: 150 SEK

BRENTJES, Burchard, Der Tierstil in Eurasien. Seeman, Leipzig 1982. 176pp. + plates. Soft covers.

[ ATA: 21730 ] Pris: 75 SEK

BRENTJES, Burchard, RICHTER, Siegfried, SONNEMANN, Rolf, Geschichte der Technik. Aulis Verlag 1978. 501,(3)pp. Illustrated. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 20769 ] Pris: 150 SEK

BRERETON, Geoffrey, An Introduction to the French Poets: Villon to the Present Day. London 1957. xv, 302 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 32427 ] Pris: 100 SEK

BRESSAÏ. Conversations avec Picasso. 53 photographies de l'auteur. Paris Gallimard 1964. 334 (6) pp. Original Wrappers. Signature to front fly leaf. A little soiled.

[ ATA: 37954 ] Pris: 200 SEK

BRET, David, The Piaf Legend. London 1988. 188 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 15369 ] Pris: 90 SEK

BRETSCHNEIDER, Peter, Polygny: A Cross-Cultural Study. Diss. Uppsala 1995. 229 pp. Acta Universitatis Upsaliensis: Uppsala Studies in Cultural Anthropology 20.

[ ATA: 4055 ] Pris: 125 SEK

BREYTENBACH, Breyten, Sanna bekännelser av en albinoterrorist. Norstedts 1985. 432s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55100 ] Pris: 75 SEK

BRIDGES, T. C., Den underjordiska staden. Äventyrsroman för ungdomen. Lindqvists 1943. 127s. Illustrerad. Häftad. Namnteckning; övrigt i gott skick. (Kronbiblioteket).

[ ATA: 13242 ] Pris: 100 SEK

BRIDGES, Victor, Peter i fara. Stockholm 1946. 276 s. Förlagets halvfranska band.

¶ Peter in Peril.

[ ATA: 50165 ] Pris: 90 SEK

BRIEM, Efraim, Helgon och helgonliv. Lund 1942. 301 s. Häftad.

[ ATA: 12981 ] Pris: 100 SEK

BRIEM, Efraim, Kvinnan och religionen Natur och Kultur 1933. 208s. Häftad.

[ ATA: 6172 ] Pris: 75 SEK

BRIEM, Efraim, Moderna religionssurrogat. Gebers, Stockholm 1926. 144s+rättelselapp. Häftad.

[ ATA: 6185 ] Pris: 90 SEK

BRIEM, Efraim, Studier öfver moder- och fruktbarhetsgudinnorna i den sumerisk-babylonska religionen. Gleerup 1918. 237 s. Häftad. Nött med skadad rygg.

[ ATA: 7622 ] Pris: 125 SEK

BRIEM, Efraim, Budda, Muhammed, Jesus. En bok om världsreligionens tillblivelse. Gleerups 1938. 282 s. Häftad. Nött.

[ ATA: 7624 ] Pris: 75 SEK

BRIEM, Efraim, På trons tröskel. Studier i primitiv religion. Natur och Kultur 1948. 314 s. Klotband med främre- och bakre omslag medbundna.

[ ATA: 7625 ] Pris: 90 SEK

BRIEM, Efraim, Stigmatisationer och visioner. Stockholm 1929. 315 s. Förlagets klotband.

[ ATA: 12998 ] Pris: 90 SEK

BRIEM, Efraim, Buddha, Mohammed, Jesus. En bok om världsreligionernas tillblivelse. Lund 1938. 282 s. Häftad. Namnteckning. Ryggens huvud litet nött.

[ ATA: 30859 ] Pris: 90 SEK

BRIEM, Efraim, Kultur och religion i Babylonien och Assyrien. Stockholm 1926. 175 (5) s. Häftad. Ouppskuren. Något nötta omslag.

[ ATA: 35269 ] Pris: 90 SEK

BRIESKORN, Norbert, Finsteres Mittelalter? Über das Lebensgefühl einer Epoche. Mainz 1991. 301 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 20413 ] Pris: 100 SEK

BRIESKORN, Norbert, Finsteres Mittelalter? Grünewald 1991. 301,(3)pp. Publishers hardcover with dust jacket.

[ ATA: 26352 ] Pris: 150 SEK

BRIESKORN, Roland, Färger. Stockholm 1906. 142 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 48130 ] Pris: 150 SEK

BRIGGS, Robin, Witches & Neighbours. HarperCollins 1996. xviii,457,(5)pp. Publishers hardcover with dust-jacket

[ ATA: 17447 ] Pris: 150 SEK

BRILIOTH, Yngve, Den senare medeltiden 1274-1521. Uppsala 1941. 810 s. Ill. Förlagets halvfranska band med främre omslaget medbundet. Blyertsnoteringar på sista blanka sidan. (Svenska kyrkans historia II).

[ ATA: 21003 ] Pris: 200 SEK

BRILLAT-SAVARIN, J. A., Tre anekdoter. Stockholm 1988. 44 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 22559 ] Pris: 60 SEK

BRILLOUIN, Léon, Sur les tensions de radiation. Masson & Cie. (1),pp.528-586. Original printed wrappers. Ex library copy, stamped on front cover. Crease on lower cover.

[ ATA: 33529 ] Pris: 400 SEK

BRIN, David, Vid stjärnhavets strand. Höganäs 1990. 486 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21532 ] Pris: 100 SEK

BRIN, David, Kiln People. New York 2002. 461 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 31292 ] Pris: 100 SEK

BRIN, David, Kiln People. TOR 2002. 569pp. Paperback.

[ ATA: 52213 ] Pris: 50 SEK

BRIN, David, Sundiver. Bantam 1995. Reprint. 341pp. Paperback. Slightly worn.

[ ATA: 52214 ] Pris: 50 SEK

BRINCK, Inge/ PERSSON, Arne, Elementär teori för analytiska funktioner. Andra upplagan, nionde tryckningen. Studentlitteratur 1974. 224s. Häftad. Blyertsstreck/ noteringar. Något nött.

[ ATA: 55536 ] Pris: 150 SEK

BRINDLEY, John F. (ed.), Wings For the World / Les Ailes du Mond / Alas Para el Mundo. Montreal 1995. 200 pp. Ill. Publisher's hardcover. Quarto.

[ ATA: 45312 ] Pris: 100 SEK

BRING, E.G., Predikan hållen vid H.M. Konung Carl XVs jordfästning i Riddarholmskyrkan den 9 oktober 1872. Gleerup, Lund 1872. 14s. Häfte. Sista bladet lagerfläckat.

[ ATA: 6069 ] Pris: 125 SEK

BRING, Ove / Said Mahmoudi, Internationell våldsanvändning och folkrätt. Stockholm 2006. 208 s. Häftad.

[ ATA: 32697 ] Pris: 125 SEK

BRING, Ove, De mänskliga rättigheternas väg - genom historien och litteraturen. Atlantis 2011. 718s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Ett blad med veck.

[ ATA: 55068 ] Pris: 150 SEK

BRING, Ragnar, Teologi och religion. Lund 1937. 232s.

[ ATA: 2853 ] Pris: 75 SEK

BRING, Ragnar, Tolkning av Nya testamentet. Galaterbrevet. Stockholm 1958. 318 s. Häftad.

[ ATA: 34694 ] Pris: 150 SEK

BRING, Samuel (red.), Hyllningsskrift till Bertil Almgren på sextioårsdagen den 26 december 1938. Stockholm 1938. 500 s. Förlagets klotband.

¶ Nr 430.

[ ATA: 46908 ] Pris: 100 SEK

BRING, Samuel E. (red.), Svenskt boklexikon 1700-1829. Riksdagshandlingar. Uppsala 1961. 226 s. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Förlagsny. Mycket gott skick.

[ ATA: 10572 ] Pris: 125 SEK

BRING, Samuel E. (red.), Svenskt boklexikon 1700-1829. Rättegångshandlingar. Uppsala 1958. 258 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 26286 ] Pris: 75 SEK

BRING, Samuel E. (red.), Svenskt boklexikon 1700-1829. Riksdagshandlingar. Uppsala 1961. 226 s. Häftad Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 26287 ] Pris: 75 SEK

BRING, Samuel E., Uppsala universitets åkerlotter. Deras uppkomst, ändamål och användning. Uppsala 1924. 61 s. Häfad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 33769 ] Pris: 150 SEK

BRING, Samuel E., Itineraria Svecana. Bibliografisk förteckning över resor i Sverige fram till 1950. Almqvist & Wiksell 1954. XII,586s. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 51510 ] Pris: 1250 SEK

BRINGÉUS, Nils-Arvid, Folklig fromhet. Studier i religionsetnologi. Carlssons 1997. 213 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 7389 ] Pris: 75 SEK

BRINGÉUS, Nils-Arvid, Ur släktens sekretär. Stockholm 1993. 215 s. Ill. Fötrlagets pappband. Gott skick. Med dedikation till Phebe Fjellström.

[ ATA: 37585 ] Pris: 125 SEK

BRINGÉUS, Nils-Arvid, Julstugor och sommarlag. Om ungdomens nöjesliv i Skåne i gången tid. Carlssons 2005. 164s. Illustrard. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44879 ] Pris: 125 SEK

BRINK, André, Sandslottet. Stockholm 1997. 376 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19316 ] Pris: 60 SEK

BRINK, Lars, Gymnasiets litterära kanon. Urval och värderingar i läromedel 1910-1945. Akademisk avhandling. Uppsala 1992. 335 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 38294 ] Pris: 150 SEK

BRINKMANN Jr, August, Some chilean Monogenetic Trematodes. Lund 1952. 26pp. Illustrated. Original wrappers. Ex library copy, stamped on upper cover. Reports of the lund university Chile expedition 1948-1949. 6.

[ ATA: 12730 ] Pris: 100 SEK

BRINKMANN, Hennig, Zu Wesen und Form mittelalterlicher Dichtung. 2. unveränderte Auflage. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1979. VIII,204pp. Publishers cloth.

[ ATA: 22506 ] Pris: 125 SEK

BRINKMANN, Richard (Ed.), Begriffsbestimmung des literarischen Realismus. Darmstadt 1974. 496 pp. Publisher's hardcover. Some underlining. Wege der Forschung CCXII.

[ ATA: 14280 ] Pris: 125 SEK

BRION, Marcel, The World of Archaeology Vol. I - II. New York 1962. 240 + 340 ppl. Ill. Publisher's cloth. Spines bleached by sun. A nice set.

[ ATA: 14561 ] Pris: 150 SEK

BRION, Marcel, Lorenzo den Store. Finansfurste och statsman. Stockholm 1939. 279 s. Häftad. Ryggen något nött.

[ ATA: 23164 ] Pris: 90 SEK

BRIOT, Charles, Essais sur la théorie mathématique de la lumière Paris 1864. XXII,132,(4)pp. Original printed wrappers. Some wrinkles on wrappers. Blank backstrip (somewhat later) missing 1 centimeter at the foot.

[ ATA: 40737 ] Pris: 2800 SEK

BRISCOE, Joanna, Ligg hos mig. Norstedts 2007. 325s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44372 ] Pris: 90 SEK

BRISSONI, Armando, Ricerche sull' estetica di Hegel. Padova 1968. 156 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 32769 ] Pris: 300 SEK

BRISSONI, Armando, Pagine di estetica. Padova 1968. 140 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 32770 ] Pris: 300 SEK

BRITTON, Karl, John Stuart Mill. Penguin 1955. 224 pp. Paperback.

[ ATA: 48868 ] Pris: 75 SEK

BRIX, Hans, Danmarks digtere. Fyrretyve kapitler af dansk digtekunsts historie. Köbenhavn 1965. 440 pp. Paperback.

[ ATA: 30824 ] Pris: 50 SEK

BRIX, Hans/ Lis JACOBSEN/ Niels MÖLLER, Gorm Konge og Thyra hans kone - Runernes magt. Köpenhamn 1927. 153s. Blockband. F.D. biblioteksex med stämplar. Ex library copy with stamps.

[ ATA: 50956 ] Pris: 100 SEK

BROAD, C. D., Scientific Thought. Fourth impression. London Routledge 1952. 555 pp. Publisher's blue cloth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 30578 ] Pris: 200 SEK

BROAD, C. D., Leibniz. An Introduction. Edited by C. Lewy. Cambridge University Press 1975. xii,175pp. Publisher´s soft cover. Name on first, blank, page.

[ ATA: 54109 ] Pris: 75 SEK

BROBERG, Gunnar (red.), Gyllene äpplen 1-2. Svensk idéhistorisk läsebok. Stockholm 1991. 2 vol. 1428 s. Ill. Förlagets dekorerade pappband i originalkassett.

[ ATA: 40619 ] Pris: 250 SEK

BROBERG, Gunnar / Ulf Marken (red.), I skogar, på berg och i dalar. Linné i dikten. Uppsala 1990. 132 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 45800 ] Pris: 50 SEK

BROBERG, Jan (red.), Århundradets brott. Höganäs 1978. 308 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 31566 ] Pris: 40 SEK

BROBERG, Jan (red.), I ett nötskal. Höganäs 1980. 298 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 31567 ] Pris: 50 SEK

BROBERG, Jan (red.), 13 i juryn. Svenska deckarakademiens favoritnoveller. Stockholm 1975. 302 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33622 ] Pris: 50 SEK

BROBERG, Jan, 13 kring mordet. Cavefors 1966. 236 s. Pocket.

[ ATA: 25188 ] Pris: 50 SEK

BROBERG, Jan, Ruinstäder och sagofolk. Stockholm 1968. 128 s. Förlagets illustrerade pappband. Gott skick.

[ ATA: 27888 ] Pris: 60 SEK

BROBERG, Jan, Brottsliga sidor. En bok om deckare. Bokád 1979 185 (3) s. Ill. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.

[ ATA: 37094 ] Pris: 75 SEK

BROBERG, Jan, Mord för ro skull. Cavefors 1964. 302 s. Häftad. Nött.

[ ATA: 49630 ] Pris: 100 SEK

BROBERG, Robert, Robert Brobergs höjdare. Från Båtlåt till Öknen. Stockholm 1995. 176 s. Ill. Förlagets pappband.

¶ Texter och noter.

[ ATA: 24212 ] Pris: 150 SEK

BROBERG, Ulf/ LUNDSTRÖM, Peter, Mannen från Tenhult. Kalla kulor förlag 2007. 246s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44354 ] Pris: 90 SEK

BROBY-JOHANSEN, R., Vardagskonst - världskonst. En översikt över Europas konsthistoria. Andra upplagan. Stockholm 1949. 201 (3) s. Ill. Häftad. Liten kvarto.

[ ATA: 42093 ] Pris: 50 SEK

BROBY-JOHANSEN, R., Vardagskonst - världskonst. En översikt över Europas konsthistoria. Tredje omarbetade upplagan. Stockholm 1977. 206 (2) s. Ill. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 30809 ] Pris: 75 SEK

BROBY-JOHANSEN, R., Världsmästare. Stockholm 1952. 208 s. Ill. Häftad. Liten kvarto.

[ ATA: 42094 ] Pris: 50 SEK

BROCH, Hermann, Pasenow oder dir Romantik / Esh oder die Anarchie / Huguenau oder die Sachlichkeit. Frankfurt Suhrkamp 1978-1980. 3 volumes. 201 (15) + 221 (11) 324 (12) pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition. A few tears to dj on first volume. (Bibliothek Suhrkamp 92 / 157 / 187).

¶ Die Schlafwandler.

[ ATA: 49124 ] Pris: 350 SEK

BROCH, Hermann, Vergilii död. I översättning av Harry Järv. Atlantis 1986. 517,(3)s. Förlagets dekorerade pappband. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 54719 ] Pris: 140 SEK

BROCKDORFF / Sven Tägil, Gränsland. En historisk resa i skånsk-danska gränstrakter. Wiken 1985. 136 s. Ill. Föragets svarta klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 45378 ] Pris: 150 SEK

BROCKELMANN, Carl, A. Socins arabische Grammatik. Paradigmen. Literatur, Übungsstücke und Glossar. 7 durchgesehene und verbesserte Auflage. Berlin 1913. XVI, 208 + 134 pp. Private half cloth. Worn and with underlinings.

[ ATA: 35140 ] Pris: 350 SEK

BROCKELMANN, Carl, Arabische Grammatik. Paradigmen, Literatur, Übungsstücke und Glossar. 16. Auflage - Besorgt von Manfred Fleischhammer. Leipzig 1965. XVI, 278+98 pp. Publisher's cloth. Signature an annotations on lower fly leaf. A few underlinings on first pages.

[ ATA: 50153 ] Pris: 250 SEK

BROCKHAUS, Peter / Ulrich Stanciu, Windsurfing. Grundteknik och taktik för nöjesseglare och tävlare. Halmstad 1981. 212 s. Ill. Förlagets pappband. Spår efter borttagen pislapp å bakre pärm; övriogt i gott skick.

[ ATA: 35974 ] Pris: 75 SEK

BROCMAN, N. R., Norrköpings början och äldre öden. Stockholm 1969. (10)216 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 24445 ] Pris: 100 SEK

BROD, Max, Heidentum Christentum Judentum I-II. Ein Bekenntnisbuch. 4.-8. Tausend. München Kurt Wolff 1922. 2 volumes. 318 (2) + 368 (2) pp. With Index. Publisher's half cloth with decorated spines. Signatures clipped from front fly leafs (upper 2cm).

[ ATA: 44422 ] Pris: 250 SEK

BRODÉN, Märta / Signild Wiklund / Gertrud Grenander Nyberg / Mona Wassén, Vävning. Första boken. Andra upplagan. Stockholm 1980. 190 s. Ill. Förlagets pappband. Namnteckning. Gott skick.

[ ATA: 28884 ] Pris: 75 SEK

BRODD, Sven-Erik/ Per ECKERDAL/ Ragnar HOLTE/ Sverker JULLANDER/ Martin LIND, Söndagens mässa. Svenska kyrkans forskningsråd 1994. s. 1-125. Häftad. Tro & Tanke 1994:8.

[ ATA: 53254 ] Pris: 60 SEK

BRODDA, Benny, (K)overta kasus i svenskan. Akademisk avhandling. Stockholm 1973. 90 s. Häftad. Kvarto.

[ ATA: 17586 ] Pris: 75 SEK

BRODE, William R. (ed.), Science in Progress. Yale Univesity Press 1966. 417 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 23836 ] Pris: 100 SEK

BRODERICK, Damien, Sorcerer´s world. Signet 1970. 144pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 40764 ] Pris: 50 SEK

BRODERICK, Damien, Sorcerer's World. Signet 1970. 144 pp. Paperback. Worn.

[ ATA: 47326 ] Pris: 50 SEK

BRODERSEN, Kai, Das römische Britannien. Spuren seiner Geschichte. Darmstadt 1998. 260 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18119 ] Pris: 75 SEK

BROGÅRDH, Thore, Gamla mått, mål och vikter. Vittsjö (utan år). 16 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 41563 ] Pris: 50 SEK

BROGAN, Hugh, Longman History of the United States of America. Reprint of 1985 Edition. Guild publishing London 1988. XII, 740pp. Publishers hardcover with dustjacket.

[ ATA: 10198 ] Pris: 150 SEK

BROGREN, Gösta, Investigations into x-ray absorption spectra of rare gases with Geiger counters and bent crystal. Uppsala 1949. 64pp. Quarto. Original printed wrappers. Slightly worn covers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol. 14. N:o 4.

[ ATA: 53764 ] Pris: 150 SEK

BROHED, Ulla (red.), Ordets gåva. Malmö 1989. 97,(1)s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 22134 ] Pris: 100 SEK

BROHULT, Sven, Investigations of Helix Pomatia Haemocyanin. Dissertation. Uppsala 1940. 69 pp. Original wrappers. Quarto.

[ ATA: 34079 ] Pris: 300 SEK

BROLINSON, Per Erik / Holger Larsen, Rock and Roll I-II. Aspekter på industri, elektronik och sound / Aspekter på text och vokal gestaltning. Scandinavia University Books1981. 2 volymer. 246 + 146 s. Ill. Häftad. Enstaka blyertsunderstrykningar i första volymern.

[ ATA: 45908 ] Pris: 250 SEK

BROMÉE, Folke, Virkesflottningens inverkan på fisket. 1924. 9,(1)s. Tryckt originalomslag. Klammerhäftad. Separat ur Norrlands skogsvårdsförbunds tidskrift III-IV, 1924.

[ ATA: 54363 ] Pris: 100 SEK

BROMAGE, Bernard, Tibetan Yoga. 2 edition. (10),244pp. + plates. publishers hardcover with dust-jacket. Damaged dust-jacket. Some pencilunderlinings.

[ ATA: 16115 ] Pris: 250 SEK

BROMAN, Arne, Öringen i kvarndammen. Örkelljunga 1993. 128 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 14934 ] Pris: 75 SEK

BROMAN, Arne, Fiskesup och jägarkrydda. Settern 1994. 106s. illustrerad. Förlaets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 28739 ] Pris: 70 SEK

BROMLEY, David G., & Anson D. Shupe, Starnge Gods: The Great American Cult Scare. Beacon Press 1981. 249 pp. Paperback.

[ ATA: 7659 ] Pris: 90 SEK

BROMLEY, John C., The Shakespearean Kings. With a Foreword by Gunnar Boklund. Colorado Associated University Press 1971. xiv, 138 pp. Publisher's cloth with dj. Excellent condition. Gunnar Boklund's copy. Inscribed by Bromley to his friend.

[ ATA: 49087 ] Pris: 200 SEK

BROMMER, Frank, Herakles. Die zwölf Taten des Helden in antiker Kunst und Literatur. Darmstadt Wissenschaftliche Buchgesellschaft 1979. 87 pp. + Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 20586 ] Pris: 100 SEK

BRON, Michal (ed.), Jews and Christians: Who is Your Neighbour after the Holocaust? Uppsala 1997. 166 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 36274 ] Pris: 300 SEK

BRONOWSKI, J., Science and Human Values. London 1964. 94 (2) pp. Paperback. Two pages with pencil underlining.

[ ATA: 30930 ] Pris: 60 SEK

BRONOWSKI, J./ Bruce MAZLISH, The Western Intellectual Tradition. From Leonardo to Hegel. Harper Torchbooks 1978. xviii,522pp. Softcover.

[ ATA: 53356 ] Pris: 100 SEK

BRONTË, Charlotte, Jane Eyre. Översättning av Ingegärd von Tell. Natur och kultur 1984. 260 + 288 s. Förlagets laminerade pappband. 2 delar i 1 volym. Något nött.

[ ATA: 41339 ] Pris: 100 SEK

BRONTË, Emily Jane, The Complete Poems of Emily Jane Brontê. Edited from the manuscripts by C. W. Hatfield. 3rd printing. Oxford University Press 1963. xxiv,262pp + plate. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 52827 ] Pris: 200 SEK

BROOK, G. L., A History of the English Language. Fourth Impression. London, Andre Deutsch, 1965. 224 p. Hardcover with dust-jacket. The Language Library Ed. by Eric Partridge.

[ ATA: 1047 ] Pris: 90 SEK

BROOK, G. L., Varieties of English. London, Macmillan Press, 1977. 196 pp. Hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 3510 ] Pris: 75 SEK

BROOK, G.L., A History of the English Language. André Deutsch, London 1958. 224pp. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 10960 ] Pris: 100 SEK

BROOKE, Maxey, Coin Games and Puzzles. Dover 1973. 94 p. Softcover. In good condition.

[ ATA: 31238 ] Pris: 75 SEK

BROOKE, Tucker / Matthias A Shaaber, The Renaissance (1500-1660). London 1967. x, 380, (40), xxi pp. Softcover. One crease to back cover. (Literary History of England II).

[ ATA: 36370 ] Pris: 90 SEK

BROOKER, John, Movie Memories. Cambridge 1982. 152 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 28632 ] Pris: 90 SEK

BROOKS, Cleanth, Paradoxie im Gedicht. Zur Struktur der Lyrik. 1.-7. Tausend. Suhrkamp 1965. 138 (10) pp. Softcover with dj. Very good condition. (Edition Suhrkamp 124).

[ ATA: 42140 ] Pris: 50 SEK

BROOKS, Geraldine, Nine Parts of Desire: The Hidden World of Islmaic Women. Penguin 2007. 260 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 43110 ] Pris: 75 SEK

BROOKS, Terry, Arvet från Shannara - Shannaras Druid. Andra tryckningen. Stockholm 1994. 371 s. Förlaginsbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 15150 ] Pris: 60 SEK

BROOKS, Terry, Arvet från Shannara - Shannaras Alvdrottning. Fjärde tryckningen. Stockholm 1997. 385 s. Förlaginsbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 15151 ] Pris: 90 SEK

BROOKS, Terry, Ordets riddare. Forum 1999. 303s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Liten reva på bakre skyddsomslaget.

[ ATA: 38374 ] Pris: 100 SEK

BROOMANS, Petra, Detta är jag. Stina Aronsons litteraturhistoriska öde. Carlssons 2001. 241s. Häftad.

[ ATA: 5825 ] Pris: 100 SEK

BROOMHALL, Marshall, Kinas kristne general. Svenska alliansmissionens förlag, Jönköping 1923. 103s. Häftad.

[ ATA: 9413 ] Pris: 100 SEK

BROSTRÖM, Torben (red.), Danske digtere fortaeller eventyr. Köbenhavn 1987. 254 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 43342 ] Pris: 150 SEK

BROSTRÖM, Torben (red.), Folkeeventyrets moderne genbrug eller Hvad forfattaren gör. Köbenhavn 1987. 220 (2) s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 43343 ] Pris: 100 SEK

BROSTRÖM, Torben / Sigrid Combüchen / Kjartan Flogstad (red.), Nordisk fantasi. En essaysamling. Oslo 1990. 176 s. Häftad.

¶ Einar Már Gudmundsson, Nöste Kendzior, Sigrid Combüchen, Elisabeth Möller Jensen, Helge Rönning, Erik Skyum-Mielsen, Arild Linneberg, Lars Saetre, Carl Gustav Bjurström.

[ ATA: 26748 ] Pris: 75 SEK

BROTH, Mathias, Agents secrets. Le public dans la construction interactive de la repeésentation théatrale. Dissertation. Uppsala 2001. 164 pp. Original wrappers.

[ ATA: 4823 ] Pris: 80 SEK

BROTH, Mathias, Agents secrets. Le public dans la construction interactive de la représentation théatrale. Doctoral dissertation. Uppsala 2002. 176pp. Original wrappers. Studia Romanica Upsaliensia 65.

[ ATA: 7530 ] Pris: 80 SEK

BROWALDH, Enfrid (red.), Bankerna och samhället. Stockholm 1935. 128 s. Förlagets klotryggsband. Gott skick.

[ ATA: 45302 ] Pris: 100 SEK

BROWALDH, Tore, Företagaren och samhället. Ekonomisk-politiska uppsatser. Stockholm 1961. 150 (2) s. Häftad. Ett fåtal blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 45225 ] Pris: 75 SEK

BROWN, Alison, The Renaissance. London 1996. vi, 130 pp. Softcover. Signature to front fly leaf as well as a few pages with pencil underlining; else in good condition.

[ ATA: 39627 ] Pris: 90 SEK

BROWN, Alison, The Renaissance. Second Edition 1999. viii,139pp. Soft covers.

[ ATA: 51123 ] Pris: 100 SEK

BROWN, Dan, Änglar och demoner. Stockholm 2005. 558 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 29684 ] Pris: 90 SEK

BROWN, Dan, Da Vinci-koden. Åttonde tryckningen. Stockholm 2004. 502 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 29685 ] Pris: 75 SEK

BROWN, David, The State and Ethnic Politics in South-East Asia. Routledge 1996. xxi, 354 pp. Softcover.

[ ATA: 30569 ] Pris: 200 SEK

BROWN, Dee, Bury My Heart at Wounded Knee. An Indian History of the American West. Bantam books 1972. 10th printing. xviii,458,(4)pp. + paltes. soft covers/ Pocket book. Swedish news paper clippings interfoliated.

[ ATA: 51176 ] Pris: 75 SEK

BROWN, Frederic, Mot stjärnorna. Wennerbergs 1959. 144 s. Häftad. (Rymdböckerna 16).

[ ATA: 5536 ] Pris: 60 SEK

BROWN, Fredric, Smekmånad i helvetet. Stockholm 1970. 160 s. Pocket. Snedläst. Lindqvist Science Fiction 17.

[ ATA: 19127 ] Pris: 50 SEK

BROWN, Fredric, Parasiten. Falun 1972. 159 s. Originalpocket. Snedläst. Svag fuktfläck å första sidor. (Kalla kårar 11).

¶ The Mind Thing.

[ ATA: 30074 ] Pris: 60 SEK

BROWN, John, Winning Defence. London 1960. 343 pp. Publisher's red cloth. Name on front fly leaf.

[ ATA: 24303 ] Pris: 90 SEK

BROWN, Karen McCarthy, Mama Lola: A Vodu Pristess in Brooklyn. Updated Edition. University of California Press 2001. 429 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 13199 ] Pris: 125 SEK

BROWN, Keith, Lingustics Today. Fontana 1984. 284 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 42600 ] Pris: 75 SEK

BROWN, Lorenzo, The Technical Representation of Returns to Scale on Cost and Production Functions. Doctoral dissertation. iv,179,(3)pp. Original wrappers.

[ ATA: 16449 ] Pris: 100 SEK

BROWN, Peter, Makten och det heliga. Hur den romerska världen blev kristen. Stockholm 1997. 116 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40709 ] Pris: 60 SEK

BROWN, Sandra, Utan alibi. Stockholm 2000. 351 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38394 ] Pris: 90 SEK

BROWN, Thomas B., Foundations of Modern Physics. Third printing. New York 1946. xii, 333 pp. Publisher's red cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Spine a little sunned.

[ ATA: 36478 ] Pris: 100 SEK

BROWN, Vision, Voices of Earth and Sky: The Vision Life of the Native Americans and their Culture Heroes. Stackpole Books 1974. 224 pp. Ill. Hardcover with damaged dust-jacket.

[ ATA: 7660 ] Pris: 150 SEK

BROWNING, Robert, Justinian and Theodora. Weidenfeld and Nicolson, London 1971. 272pp. Quarto. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Dustjacket a little worn. Signature on small title.

[ ATA: 52154 ] Pris: 100 SEK

BROWNING, Robert, Byzantium and Bulgaria. A comperative study across the early medieval frontier. Temple Smith, London 1975. 232pp. Publishers hard cover. No dust jacket. Name on fly leaf.

[ ATA: 53857 ] Pris: 175 SEK

BRU, Hedin, Fattigmans heder. Stockholm 1977. 137 s. Pocket.

[ ATA: 36503 ] Pris: 50 SEK

BRUCE, F. F., The Epistle to the Galatians: A Commentary on the Greek Text. Paternoster Press 1982. xx, 306 pp. Softcover. In good condition. Some reading creases to spine.

[ ATA: 47952 ] Pris: 500 SEK

BRUCE, Lennart, Utan synbar anledning. Med efterord av Anders Olsson. Stockholm 1988. 107 s. Häftad.

[ ATA: 13430 ] Pris: 75 SEK

BRUCE, Lennart, The Robot Failure. Berkeley Cloud Maruder Press 1971. no pag. Ill. Softcover.

¶ One of 350 copies.

[ ATA: 14757 ] Pris: 100 SEK

BRUCE, Lennart, The Mullioned Window: another agenda. Prints by George Hitchcock. Santa Cruz Kayak Books 1971. 76 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 14758 ] Pris: 100 SEK

BRUCE, Lennart, Exposure. Poems. Oakland Acharnian Press 1972. no pag. Ill. Softcover.

¶ One of 750 copies. With ded. from the author.

[ ATA: 14759 ] Pris: 150 SEK

BRUCE, Lennart, Letter of Credit. Poems. Drawings by Wilton David. Santa Cruz Kayak Books 1973. 93 pp. Ill. Softcover.

¶ One of 800 copies. With ded. from the author.

[ ATA: 14760 ] Pris: 150 SEK

BRUCE, Lennart, Observations: An Agenda. Prints by George Hitchcock. Santa Cruz Kayak Press 1968. 68 pp. Ill. Softcover. Small damage to back cover.

[ ATA: 14761 ] Pris: 150 SEK

BRUCE, Lennart, En sannsaga. Memoarer. Stockholm 1982. 307 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 27713 ] Pris: 70 SEK

BRUCE, Lenny, Konsten att vara fräck så det fäster. En självbiografi. Stockholm 1989. 252 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 42182 ] Pris: 90 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXIV. Italy V. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1985 VII,(1),80pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55479 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXX. Italy XI. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1988. X,102pp.Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with paper slipcase.No dustjacket.

[ ATA: 55480 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXXI. Italy XII. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1989. X,82pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55481 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXXII. Italy XIII. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1989. X,94pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55485 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXXIII. Italy XIV. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1989. X,110pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55486 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXIV, Italy XV. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1989. X,90pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55487 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXXV. Italy XVI. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1990. X,110pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55488 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXXVI. Italy XVII. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1990. X,87,(3)pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55489 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXXVII. Italy XVIII. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1990. X,98pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55490 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXXVIII. Italy XIX. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1990. XII,96pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55491 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XXXIX. Italy XX. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1991. X,114pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55492 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Albert/ MAICHAL, Robert (eds.), Chartae Latinae Antiquiores. Facsimile-Edition of the Latin Charters Prior to the Ninth Century. Part XL. Italy XXI. Urs Graf-Verlag, Dietikon-Zürich 1991. XII,94pp. Folio. Illustrated. Publisher´s half vellum with dustjacket and paper slipcase.

[ ATA: 55493 ] Pris: 1000 SEK

BRUCKNER, Karl, Bara robotar? Gummessons, Stockholm 1964. 235s. Förlagets kartonnage.

[ ATA: 12120 ] Pris: 70 SEK

BRUEGGEMANN, Walter, I de rotlösas land. Att predika om hemkomst och hopp. Örebro 2000. 196 s. Häftad.

[ ATA: 40715 ] Pris: 90 SEK

BRUFORD, W. H., Kultur und Gesellschaft im klassischen Weimar 1775-1806. Göttingen 1966. 425 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 24777 ] Pris: 150 SEK

BRUHAT, Jean, Jean Dautry & Emile Tersen, DIE PARISER KOMMUNE VON 1871. Berlin 1971. 359 pp. Ill. Quarto.

[ ATA: 10546 ] Pris: 125 SEK

BRUHN, Erik, Ägonamn i Rönnebergs härad I. Akademisk avhandling. Lund 1931. 206s. nött omslag.namnteckning Meddelanden från Svenska Ortnamnsarkivet 2.

[ ATA: 227 ] Pris: 100 SEK

BRUHN, Ina, En annan bror. Stockholm 2005. 207 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 23320 ] Pris: 60 SEK

BRUHN, Karl, Uppfostran hos de nordiska nomaderna. Natur och Kultur 1935. 236,(4)s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 51600 ] Pris: 200 SEK

BRULIN, O. / S. Hjalmars, On A Modification Of Klein's Vector Meson Pair Theory. Stockholm 1946. 6 pp. Orginial printed wrappers. Very good condition. (Arkiv För Matematik Band 33 B. No 4).

[ ATA: 49688 ] Pris: 90 SEK

BRUMMER, Hans Henrik / Cecilia Lengefeld (red), En glömd relation. Norden och Tyskland vid sekelskiftet. Stockholm 1998. 336s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 21740 ] Pris: 125 SEK

BRUMMER, Hans Henrik, Prins Eugen. Minnet av ett landskap. Stockholm 1998. 303 (3) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 42024 ] Pris: 250 SEK

BRUMMER, Hans Henrik, Anderz Zorn. Till ögats fröjd och nationens förgyllning. Stockholm 1994. 341 (3) s. Förlagets klarröda klotband med specialkomponerat skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 42860 ] Pris: 150 SEK

BRUMMER, Hans Henrik, The Muse Gallery of Gustavus III. Stockholm 1972. 64 pp. Ill. Original wrappers. Unopened pages. Excellent condition. (Antikvaristk arkiv 43).

[ ATA: 48417 ] Pris: 90 SEK

BRUN, Ellen / Jacques Hersh, Socialist Korea: A Case Study in the Strategy of Economic Development. New York 1976. 422 pp. + VIII charts. Publisher's purple cloth. Boards and spine with misscolouring from water.

[ ATA: 31974 ] Pris: 100 SEK

BRUN, Jonas, Det här är platsen / Ett barn hos Gud. Stockholm 2006. 69+75 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32374 ] Pris: 75 SEK

BRUN, Lyder, Jesu evangelium. Ny, omarbeidet utgave. Oslo 1926. XII, 650s. Klotband.

[ ATA: 9228 ] Pris: 150 SEK

BRUNA, F.J., Lex Rubria. Text, Ûbersetzung und Kommentar mit Einleitungen, histiorischen Anhängen und Indizes. Mit 2 Abbildungen. Leiden, Brill 1972. X,(2),380,(4)pp. Publishers cloth. Lower right corner slightly bumped; else in very good condition.

[ ATA: 34246 ] Pris: 900 SEK

BRUNANDER, Lennart, HOLM-LÖFGREN, Barbro, Levande kaos. Natur och kultur 1991. 261s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 10010 ] Pris: 100 SEK

BRUNDIN BORG, Camilla, Skuggspel. Mellan bildkritik och ikonestetik i Lars Gyllenstens författarskap. Skellefteå 2005. 302 s. Ill. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 37028 ] Pris: 125 SEK

BRUNEL, Adrian, Nice Work: The Story of Thirty Years in British Film Production. First edition. London 1949. 217 pp. Ill. Publisher's hardcover. No dj.

[ ATA: 32649 ] Pris: 100 SEK

BRUNET, Roger / Henri Serres-Cousiné (ed.), Châteaux forts. Parils Larousse 1977. ca 200 pp. Publisher's harcover. Quarto. Very good condition.

[ ATA: 47957 ] Pris: 150 SEK

BRUNET, Roger, La France un territoire à ménager. Paris 1994. 326 (4) pp. Softcover. Small crease to front wrapper; else in very good condition.

[ ATA: 43920 ] Pris: 300 SEK

BRUNI, Giuseppe, Feste Lösungen und Isomorphismus. Leipzig 1908. 130 pp. + fold-out plate. Publisher's printed cloth. P. 23-24 with one tear; else in a good clean condition.

[ ATA: 26111 ] Pris: 200 SEK

BRUNIUS, C. G., Nordens äldsta metropolitankyrka eller historisk och arkitektonisk beskrifning om Lunds domkyrka. Omarbetad och mycket tillökt upplaga med sex planscher. XVI,570s. + 6 utvikbara planscher. Lund, Gleerups 1854. Senare halvklotband.

[ ATA: 54218 ] Pris: 350 SEK

BRUNIUS, C. G., Skånes konsthistoria för medeltiden. Lund, Gleerup 1850. (10),X,704s. + XVI planscher. Samtida elegant mörkgrönt halvfranskt band. Svagt spår av borttaget exlibris(?) på främre pärmens insida.

[ ATA: 54219 ] Pris: 400 SEK

BRUNIUS, C.G., Konstanteckningar under en resa år 1849 från Lund om linköping och Strengnäs till Fahlun och åter om Upsala Stockholm och Vexiö. Lund 1851 (10),IV,(2),782,(2). Oskuren och med båda omslagen medbundna i ett relativt nytt halvfranskt band. Omslagen solkiga och det främre uppfodrat och med lagningar, liten pappersförlust (C:a 1 kvadratcentimeter), det bakre med två veck. Fuktfläck i nedre marginalen på de första 150 sidorna. Lagerfläckad.

[ ATA: 10926 ] Pris: 400 SEK

BRUNIUS, Jan, KNUTSSON, Magnus, SCHREWELIUS, Ingrid, SÖDERBERG, Rolf, Modeväxlingar. Almqvist & Wiksell 1971. 111(1)s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 28284 ] Pris: 75 SEK

BRUNIUS, Teddy (red.), Filosofi och specialvetenskap. Sju uppsatser. Skrifter utgivna med anledning av föreningens sextioåriga tillvaro Uppsala 1995. 168 s. Färg ill. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.

¶ Bidrag av Karin Johannisson, Stig Strömholm, Nanny Fröman, Teddy Brunius, Lars Linder, Bo Gustafsson, Josef A. Stark.

[ ATA: 7930 ] Pris: 60 SEK

BRUNIUS, Teddy (red.), Från forskningens fält. Femton studier. Uppsala 2005. 277 (1) s. Färg ill. Häftad. Med skyddsomslag. (Skrifter utgivna av föreningen för filosofi och specialvetenskap XV).

[ ATA: 39552 ] Pris: 75 SEK

BRUNIUS, Teddy (red.), Diktens Uppsala. En antologi. Stockholm 1946. 165 (7) s. Förlagets halvklotband med båda omslagen medbundna.

[ ATA: 40850 ] Pris: 50 SEK

BRUNIUS, Teddy (red.), Från forskningens fält. Femton studier. Uppsala 2005. 278 s. Ill. Häftad med skyddsomslag. Mycket gott skick. (Skrifter utgivna av föreningen för filosofi och specialvetenskap XV).

[ ATA: 50329 ] Pris: 75 SEK

BRUNIUS, Teddy / Per Olof Fröman (red.), Studier och minnen. Uppsala 2000. 161s. Häftad med skyddsomslag.

¶ Bidrag av Nanny Fröman, Per Olof Fröman, Olle Norén, Tore Frängsmyr, Teddy Brunius, Lars Linder, Andes Karitz, Carl-Otto Nordström, Olof Andrén, Gunnar Bodvall, Egon Saxlind.

[ ATA: 7931 ] Pris: 75 SEK

BRUNIUS, Teddy, Ord och övertygelser. Stockholm 1955. 216s.

[ ATA: 3702 ] Pris: 75 SEK

BRUNIUS, Teddy, David Hume on Criticism. Stockholm 1952. 137 pp. Ill. Original wrappers. Quarto. (Figura: Studies Edited by the Institute of Art History University of Uppsala 2).

[ ATA: 4348 ] Pris: 100 SEK

BRUNIUS, Teddy, Autobiographia Bibliographica. Teddy Brunius Sällskapet 1992. (4),124s. Häftad.

[ ATA: 20994 ] Pris: 90 SEK

BRUNIUS, Teddy, Oberoi: The Art of Insight. Glostrup 1998. 64 pp. Ill. Softcover. Presentation copy from author.

[ ATA: 31059 ] Pris: 100 SEK

BRUNIUS, Teddy, Inspiration and Katharsis: The Interpretation of Aristotle's The Poetics VI 1449 b 26. Uppsala 1966. 88 pp. Publisher's hardcover. Presentation copy. (Laokoon. Swedish Studies in Aesthetics 3).

[ ATA: 31816 ] Pris: 100 SEK

BRUNIUS, Teddy, G. E. Moore's Analyses of Beauty. Uppsala 1964. 80 pp. Softcover. Signature. (Laookon: Swedish Studies in Aesthetics 2).

[ ATA: 48527 ] Pris: 60 SEK

BRUNIUS, Teddy, Alexis de Tocqueville: The Sociological Aesthetician. Uppsala 1960. 64 pp. Softcover. (Laookon: Swedish Studies in Aesthetics 1).

[ ATA: 48528 ] Pris: 75 SEK

BRUNIUS, Teddy, Theory and Taste: Four Studies In Aesthetics. Uppsala 1969. 120 pp. Publisher's decorated hardcover. (Laookon: Swedish Studies in Aesthetics 4).

[ ATA: 48529 ] Pris: 75 SEK

BRUNIUS, Teddy, Axel Lind. Havets maler. Krulto 2007. 108s. Illustrerad. Häftad.

¶ På danska.

[ ATA: 54054 ] Pris: 100 SEK

BRUNIUS, Teddy, Estetik förr och nu. Liber 1986. 168s. Häftad.

[ ATA: 55274 ] Pris: 70 SEK

BRUNKHORST, Hauke, Theodor W. Adorno. Dialektik der Moderne. München 1990. 358 (8) pp. Softcover. Good condition.

[ ATA: 30893 ] Pris: 125 SEK

BRUNNER-TRAUT, Emma, Frühformen des Erkennens am Beispiel Altägyptens. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1990. 210 pp. Ill. Publisher's hardcover. Prev. owner's bookplate on inside of front board.

[ ATA: 34727 ] Pris: 175 SEK

BRUNNER, Ernst, Till fots genom solsystemet. En studie i Edith Södergrans expressionism. Stockholm, Bonniers, 1985. 376 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 2391 ] Pris: 75 SEK

BRUNNER, Ernst, Maison londa hade en palmträdgård mot havet. Bonniers 1994. 46,(2)s. Häftad. Bonniers julbok 1994.

[ ATA: 16541 ] Pris: 45 SEK

BRUNNER, Ernst, Vallmobadet. Stockholm 1999. 392 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Några fläckar över snitt.

[ ATA: 17486 ] Pris: 60 SEK

BRUNNER, Ernst, Maison Londa hade en palmträdgård mot havet. Stockholm 1994. 46 s. Häftad.

[ ATA: 19310 ] Pris: 30 SEK

BRUNNER, Ernst, Separator. 19 repetitioner. Stockholm 1986. 52 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21278 ] Pris: 50 SEK

BRUNNER, Ernst, Söderväggar. Stockholm 1980. 59 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 21279 ] Pris: 40 SEK

BRUNNER, Ernst, Jag ändrar ställning klockan tre. Stockholm 1979. 48 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 21280 ] Pris: 75 SEK

BRUNNER, Ernst, Sorgen per capita. Stockholm 1990. 159 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 22621 ] Pris: 60 SEK

BRUNNER, Ernst, Fukta din aska. C. M. Bellmans liv från början till slut. Stockholm 2002. 483 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Med dedikation.

[ ATA: 34484 ] Pris: 90 SEK

BRUNNER, Ernst, Fukta din aska. C. M. Bellmans liv från början till slut. Bonniers 2002. 485s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52561 ] Pris: 60 SEK

BRUNNER, Hellmut / Klaus Flessel / Friedrich Hiller (ed.), Lexikon alte Kulturen. Mannheim 1990-1993. 3 volumes. 704 + 704 + 701 (3) pp. Publisher's laminated hardcover. Small quarto. Excellent condition.

[ ATA: 38748 ] Pris: 1000 SEK

BRUNNER, John, Kosmisk spegel. Falun 1978. 160 s. Pocket. Snedläst. KOSMOS 24.

[ ATA: 13921 ] Pris: 50 SEK

BRUNNER, John, The Stardroppers. Daw 1972. 144 pp. Paperback.

[ ATA: 47306 ] Pris: 50 SEK

BRUNNER, John, The Repairmen of Cyclops. Daw 1981. 160 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47307 ] Pris: 50 SEK

BRUNNSÅKER, Sture, Aspekter på grekisk konst I - II. Lund 1973. 188+112 s. Ill. Häftad.

¶ 2 delar i en volym.

[ ATA: 18167 ] Pris: 75 SEK

BRUNNSÅKER, Sture, Aspekter på grekisk konst. Lund 1973. 188+112 i en volym. Ill. Häftad.

[ ATA: 18168 ] Pris: 75 SEK

BRUNNSTRÖM, Lasse, Telefonen. En designhistoria. Stockholm 2006. 352 s. Ill. Häftad. Myckket gott skick.

[ ATA: 28970 ] Pris: 175 SEK

BRUNO, D. Arvid, Alttestamentliche Texträtsel und Strophische Analyse. Uppsala 1965. 231pp. Half-calf with four raised binds. presentation copy.

[ ATA: 2860 ] Pris: 250 SEK

BRUNO, Giordano / Tommaso Campanella, Opere. A cura di Augusto Guzo e di Romano Amerio. Milano Riccardo Ricciardi Editore 1956. 1297 (3) pp. Publisher's cloth. Very good condition. (La Letteratura Italiana Storia E Testi. Direttori Raffaele Mattoli, Pietro Pancrazi, Alfredo Schiaffini. Volume 33).

[ ATA: 49004 ] Pris: 500 SEK

BRUNO, William, Tegelindustrien i mälarprovinserna 1815-1950. Med särskild hänsyn till Stockholm som marknad. Akademisk avhandling. Uppsala 1954. 310 s. + 6 separata kartblad. Häftad md skyddsomslag. Geographica. Skrifter från Upsala universitets geografiska institution Nr 28.

[ ATA: 3478 ] Pris: 140 SEK

BRUNOWSKI, Wladimir, I Sovjets fängelsehålor. Lund, Gleerups 1930. 223,(19s. + planscher. Häftad.

[ ATA: 15791 ] Pris: 150 SEK

BRUNSCHVICG, Léon, Spinoza et ses contemporains. Troisième édition, revue et augmentée. Paris 1923. 495 (1) pp. Original wrappers. Old signature to front wrapper. Heavily underlined and worn.

[ ATA: 37976 ] Pris: 100 SEK

BRUNSWIG, H., Explosivstoffe. Auf Grund in der Literatur veröffentlichten Materials Bearbaitet. Mit 45 Figuren im Text und 56 Tabellen. Leipzig 1909. XII, 177 pp. Private half cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Old signature to front fly leaf. In good condition.

[ ATA: 33296 ] Pris: 600 SEK

BRUNTON, Paul, Den hemliga vägen. Larson 1982. 165 s. Förlagsinbunden. Gott skick.

[ ATA: 7367 ] Pris: 150 SEK

BRUNTON, Paul, The Quest of the Overself. 9th impression. Rider & Co without date. 164pp. Publishers cloth.

[ ATA: 16116 ] Pris: 125 SEK

BRUNTON, Paul, A Hermit in the Himalayas: The Journey of a Lonely Exile. Second Edition. New York. 190 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 24983 ] Pris: 150 SEK

BRUNTON, Paul, The Ego: From Birth to Rebirth. Volume Six of The Nootebooks of Paul Brunton. New York 1987. xi, 167 (15) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 42621 ] Pris: 100 SEK

BRUNTON, Paul, Dag för dag. Visdomsord av Paul Brunton. Stockholm 1999. Opag. ca 200 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 47044 ] Pris: 150 SEK

BRUNTON, Robert Earl, Self-Remembering. York Beach 1995. xvi, 216 (6) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 42623 ] Pris: 100 SEK

BRUNVOLL, Arve, Gott ist Mensch. Die Luther-Rezeption Ludwig Feuerbachs und die Entwicklung seiner Religionskritik. Frankfurt 1996. 133+LXIV. Publisher's hardcover. European Studies in the History of Science and Ideas 3.

[ ATA: 12190 ] Pris: 250 SEK

BRUSATIN, Manlio, Antonio Canova pensieri sulle arti. Amadeus 1989. 93 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 27533 ] Pris: 150 SEK

BRUSEWITZ, G., Antckningar under vistelsen i Falgenbergstrakten sommaren 1864. Avskrivna och med nödiga kommentarer försedda av Sven Granlund. Halmstad 1950. 32s. Kvarto. Illustrerad. Klammerhäftat originalpappband. Samfundet Hallandsw biblioteks vänners publikationer I.

[ ATA: 54711 ] Pris: 100 SEK

BRUSEWITZ, Göran, En ny världsbild växer fram. Om parapsykologi och biomagnetism. Västerås 1999. 250 s. Färg ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 35309 ] Pris: 90 SEK

BRUSEWITZ, Gunnar, Guldörnen och duvorna. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1989. 239 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20575 ] Pris: 75 SEK

BRUSEWITZ, Gunnar, Sjö. Anteckningar från en strand. Stockholm 1972. 96 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Något nött.

[ ATA: 36905 ] Pris: 90 SEK

BRUSEWITZ, Gunnar, Sommardagbok. Stockholm 1966. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Exlibris å insida av främre pärm.

[ ATA: 36933 ] Pris: 75 SEK

BRUSEWITZ, Gunnar, Strandspegling. Naturupplevelser i tid och rum. Stockholm 1993. 220 s. Ill. Förlagets pappband. En bok för alla.

[ ATA: 39984 ] Pris: 50 SEK

BRUSEWITZ, Gunnar, Skog. Anteckningar från en glänta. Stockholm 1974. 106 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Mycket gott skick.

[ ATA: 42865 ] Pris: 100 SEK

BRUSEWITZ, Gunnar, Fyra årstider. Blad ur naturens kalender. Stockholm 1970. 466 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 47975 ] Pris: 75 SEK

BRUSEWITZ, Gustaf, Elfsyssel (södra Bohus-län) Historiska minnen, samlade ur så väl äldre som nyare verk och urkunder. Med afbildningar af de märkvärdigaste fornlemningar, historiska ställen, m.m. Stockholm 1975. 332 s. Ill. Förlagets pappband. kvarto. Mycket gott skick.

¶ Faksimilupplaga av originalupplagan från 1864.

[ ATA: 44641 ] Pris: 200 SEK

BRUSH, Stephanie, Mannen. Viva 1987. 186,(6)s. Förlagets laminerade pappband.

[ ATA: 28777 ] Pris: 90 SEK

BRUUN, Geoffrey / Carl L. Becker, A Survey of European Civilization Since 1660. Cambridge 1942. liv, 625-1128 pp. Ill. Color maps. Publisher's cloth. In good condition.

[ ATA: 42758 ] Pris: 100 SEK

BRUUN, Ole/ Ole ODGAARD (eds), Mongolia in Transition. Old Patterns, New Challenges. Curzon 1996. (8),272pp. Illustrated. Soft cover.

[ ATA: 51237 ] Pris: 150 SEK

BRUZELLI, Birger, Tenngjutare i örebro. Örebro 1964. 95 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 38845 ] Pris: 75 SEK

BRYANT, Arthur, Karl II. Albatross/Norstedts, 1947. 428s. + frontespis. Förlagets pappband.

[ ATA: 16429 ] Pris: 60 SEK

BRYER, A. A. M./ GEORGHALLIDES, G. S. (Eds.), The sweet land of Cyprus. Papers Given at the Twenty-Fifth Jubilee Spring Symposium of Byzantine Studies, Birmingham, March 1991. Nicosia 1993. xvi,454pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover.

[ ATA: 54247 ] Pris: 600 SEK

BRYLLA, Eva, Singular ortnamnsböjning i fornsvenskan. Starkt böjda namn med utgångspunkt från sörmländskt material. Akademisk avhandling. Uppsala 1987. 211 s. Skrifter utgivna av Ortnamnsarkivet i Uppsala B:6.

[ ATA: 9052 ] Pris: 90 SEK

BRYLLA, Thomas, Mördande brev. Mälaröbörsen Förlag AB, Bromma 2001. 272s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Blyertnamnteckning på försättsbladet.

[ ATA: 15695 ] Pris: 90 SEK

BRYMAN, Alan/ Bill BYTHEWAY Patricia ALLATT/ Teresa KEIL (eds), Rethinking the Life Cycle. Macmillan 1987. xii,255pp. Soft covers. Signature.

[ ATA: 51149 ] Pris: 150 SEK

BRYNOLF, Lasse, Sverigeboken. Stockholm 1988. 320 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 24014 ] Pris: 60 SEK

BRZEZINSKI, Zbigniew, The Fragile Blossom: Crisis and Change in japan. New York 1972. xii, 153 (3) pp. Publisher's cloth with dj. Ex library copy with two stamps. In good condition.

[ ATA: 46992 ] Pris: 100 SEK

BUBBA FREE JOHN, The Method of the Siddhas. Talks with Bubba Free John on the Spiritual Technique of the Saviors of Mankind. The Dawn Horse Press 1978. Revised edition. xx,364pp. Softcover. Some Pencil Markings.

[ ATA: 52913 ] Pris: 75 SEK

BUBER, Martin, Skuld och skuldkänsla. Stockholm 1965. 97 (1) s. Förlagets pappband. Ryggens huvud nött.

[ ATA: 3694 ] Pris: 100 SEK

BUBER, Martin, Die Legende des Baalschem. Umgearbeitete Neuausgabe. Zürich 1955. 322 (4) pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition. (Manesse Bibliothek der Weltlitteratur).

[ ATA: 46725 ] Pris: 60 SEK

BUBNER, Rüdiger (ed.), Deutscher Idealismus. Geschichte der Philosophie in Text und Darstellung Bd 6. Stuttgart 1983. 443 pp. paperback. (Reclam 9916)

[ ATA: 32193 ] Pris: 50 SEK

BUCCIOTTI, Emilio, I bronzi di Riace. Novara 1981. 48 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 26006 ] Pris: 75 SEK

BUCHANAN, James M./ Gordon TULLOCK, The Calculus of Consent. Logical Foundations of Constitutional Democracy. University of Michigan Press. Second printing 1967. xii, 361pp. Softcover.

[ ATA: 52665 ] Pris: 90 SEK

BUCHHOLTZ, Hansgeorg, Das Dorf unter der Düne. Der Roman der Kurischen Nehrung. Second edition (first in 1933). Bayreuth Hestia 1983. 214 (2) pp. Publisher's blue hardcover. No dj. In good condition.

[ ATA: 44200 ] Pris: 75 SEK

BUCHHOLZ, Werner, Staat und Ständegesellschaft in Schweden zur Zeit des Überganges vom Absolutismus zum Ständeparlamentarismus 1718-1720. Dissertation. Stockholm 1979. XII, 189 pp. + 3 plates. Softcover. In good condition.

[ ATA: 41013 ] Pris: 100 SEK

BUCHNER, Rudolf, Deutsche Geschichte im Europäischen Rahmen. Darmstadt, Wissenschaftliche Buchgesellschaft 1975. XVIII,500,(2)pp. Publishers hardcover.

[ ATA: 20762 ] Pris: 75 SEK

BUCHT, Gösta, Über die metazyklischen Gleichungen vom Grade pn. Dissertation. Uppsala 1909. 84 pp. Original wrappers. Presentation copy from author.

[ ATA: 34050 ] Pris: 100 SEK

BUCHT, Otto, Anders Sidners ungdom. Stockholm 1948. 264s. Något fläckat omslag.

[ ATA: 3703 ] Pris: 75 SEK

BUCHTER, Jochen, Die Kriterien der Theologie im Werke Paul Tillichs. Dissertation. Bonn 1975. 251pp.

[ ATA: 3330 ] Pris: 100 SEK

BUCK, A. de, Egyptian Readingbook. Volume I. Excercises and Middle Egyptian Texts. Selected and Edited. Leyden 1948. X.128pp. Quarto. Original printed wrappers. Softcover.

[ ATA: 51707 ] Pris: 700 SEK

BUCK, August (ed.), Zu Begriff und Problem der Renaissance. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1969. 426 pp. Publisher's hardcover. Wege der Forschung CCIV.

[ ATA: 18851 ] Pris: 125 SEK

BUCK, Carl Darling, Introduction to the Study of the Greek Dialects. Grammar. Selected Inscriptions. Glossary. Ginn and Company 1910. XVI,320pp. + 4 charts (3 folding) + double page map. Publisher´s decorated hardcover. College Series of Greek Authors. Bookplate. Name on fly leaf.

[ ATA: 54643 ] Pris: 250 SEK

BUCKELDEE, Jill, McMAHON, Richard (red), Erfarenheter av vårdforskning. Natur och kultur 1996. 192s. Häftad.

[ ATA: 28309 ] Pris: 100 SEK

BUCKELL, Tobias S., The Cole Protocol. Tor 2008. 358 pp. Softcover.

[ ATA: 50260 ] Pris: 75 SEK

BUCZACKI, Stefan, A Garden for all Seasons. Conran Octopus 1990. 160pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s hardcover with dust jacket.

[ ATA: 51355 ] Pris: 100 SEK

BUDDE, Karl, Geschichte der althebräischen Litteratur. Apokryphen und Pseudepigraphen von Alfred Bertholet. Leipzig 1906. XVI, 433 pp. Publisher's decorated cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board; else in very good condition.

[ ATA: 30387 ] Pris: 350 SEK

BUDKER, Paul, Baleines et baleiniers. Paris 1957. 193 pp. Ill. Publisher's decorated cloth.

[ ATA: 27735 ] Pris: 100 SEK

BUDRYS, Algis, Vem? Delta Förlag 1975. 196 s. Häftad. Liten tillskrift å insidan av främre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 15172 ] Pris: 60 SEK

BUDRYS, Algis, The falling torch. Pyramid 1959. 158pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 40768 ] Pris: 50 SEK

BUDRYS, Algis, False Night. Lion 1954. 128 pp. Paperback.

[ ATA: 47102 ] Pris: 50 SEK

BUFFETAUT, Eric, Dinosaurier. Allhambra 1994. 124 s. Ill. Pocket.

[ ATA: 24245 ] Pris: 40 SEK

BUFFON, G. L .L, Naturalhistoria i sammandrag för ungdom I-IV. Öfversatt af Per Olof Gravander. Faksimilupplaga av upplagan som utkom 1800-1807. Stockholm 1978. 2 vol. 230 (4) + 196 (4) s. Förlagets pappband i kassett.

[ ATA: 39999 ] Pris: 150 SEK

BUGGE, Anders, Norwegian Stave Churches. Translated by Ragnar Christophersen. Dreyers Forlag, Oslo 1953. 56pp., 112 plates,(2)pp. + 3 unnumbered colour plates. Quarto. Publisher´s richly gilt blue half calf.

[ ATA: 52015 ] Pris: 400 SEK

BUGGERT, Peter, Blod för pengar. Tre böcker 2001. 378s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43068 ] Pris: 75 SEK

BUHL, Frants, Det israelitiske folks historie. Syvende gennemsete udgave ved Dr. Theol. Johannes Jacobsen. Köbenhavn 1936. 476s. Häftad. Namn på försättsbladet. Streckad i rött, blått och blyerts.

[ ATA: 55230 ] Pris: 75 SEK

BUICAN, Denis, Mendel et la génétique d'hier et d'aujourd'hui. Paris 1993. 206 pp. Softcover.

[ ATA: 14484 ] Pris: 125 SEK

BUISMAN, Hanns, Spanien. Wissenschagftliche Buchgellschaft Darmstadt 1972. 575 pp. Softbound.

[ ATA: 30075 ] Pris: 100 SEK

BUISMAN, Hanns, Spanien. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1972. 575 pp. Ill. Softbound. In good condition.

[ ATA: 33286 ] Pris: 75 SEK

BUKDAHL, Else Marie, Oplysningsfilosofi og filosofisk opbrud. Köbenhavn 1994. 27 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 13476 ] Pris: 75 SEK

BUKDAHL, Else Marie, Diderot est-il l'auteur du Salon de 1771? Copenhagen 1966. 166 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 21049 ] Pris: 125 SEK

BUKOVSKIJ, Vladimir, Och vinden vänder igen. Stockholm 1978. 455 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 48479 ] Pris: 100 SEK

BUKOWSKI, Charles, Postverket. AWE/GEBERS 1982. 193s. Häftad.

[ ATA: 52051 ] Pris: 200 SEK

BUKSBAZEN, John Daishin / Tim Jishu Schulz (ed.), JCLA Journal. Summer 1975. Zen Writings - Classical and Contemporary. Los Angeles1975. 83 pp. Ill. Original wraoppers. Coffie stain to inside of lower wrapper and last pages, else good.

[ ATA: 37337 ] Pris: 60 SEK

BULHART, Vincentius (ed.), Eusebii Vercellensis. Episcopi. Quae Supersunt. Turnhout 1957. XXXVI, 479 pp. Original wrappers. Creases to front and back wrapper on the right corner; else with clean text and in good condition.

[ ATA: 35005 ] Pris: 500 SEK

BULL, Emma, Territory. TOR 2009. 415pp. Paperback.

[ ATA: 51452 ] Pris: 50 SEK

BULL, Stephen, Stormtroopers: Elite German Assault Soldiers. London 1999. 144 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.

[ ATA: 30512 ] Pris: 150 SEK

BULL, Stephen, World War One: German Army. Colour Plates by Christa Hook. London 2000. 144 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.

[ ATA: 50107 ] Pris: 200 SEK

BULLARD, Fred M., Volcanoes of the Earth. 2. revised Edition. University of Texas Press 1976. (18),579,(3)pp. Quarto. Illustrated. Publishers cloth with dust jacket. Dust jacket damaged.

[ ATA: 28255 ] Pris: 150 SEK

BULLEN, Frank T., Kaskelotten. Stockholm 1958. 301 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19334 ] Pris: 50 SEK

BULLOCK, Alan / Oliver Stallybrass, The Fontana Dictionary of Modern Thought. London 1982. xx, 648 pp. Softcover.

[ ATA: 42228 ] Pris: 75 SEK

BULLOCK, Alan, Hitler. Tiden 1979. 744 s. Ill. Förlagsinbunden. Gott skick.

[ ATA: 16904 ] Pris: 75 SEK

BULLOCK, Alan, Hitler. En studie i tyranni. Stockholm 1978. 744 s Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40153 ] Pris: 90 SEK

BULLOCK, Alan, Hitler: A Study In Tyranny. First edition. London Odhams Press Ltd. 1952. 776 pp. Publisher's blue cloth with dj. Minor ware to dj's top edge; else in good condition.

[ ATA: 48751 ] Pris: 200 SEK

BULLS, Douglas, Crystals: The Science, Mysteries and Lore. New York 1990. 128 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 10728 ] Pris: 100 SEK

BULLS, Ingela, Lik förbannat, Palme. Ett brott för regeringen. En detektivroman. Stockholm 1983. 213 s. Fötrlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 32470 ] Pris: 60 SEK

BULMER, Ken, Stained-Glass World. New English Lib. 1976. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47143 ] Pris: 50 SEK

BULMER, Kenneth, Robotar, UPA. Falun 1974. 143 s. Pocket. LINDFORS 13.

[ ATA: 13953 ] Pris: 50 SEK

BULMER, Kenneth, To Outrun Doomsday. New English Lib. 1975. 157 (3) pp. Paperback.

[ ATA: 47141 ] Pris: 50 SEK

BULTATOVI´C, Miodrag, Flygt högt min röda tupp. Stockholm 1960. 245 s. Häftad.

[ ATA: 27074 ] Pris: 150 SEK

BULTMANN, Rudolf, Die Geschichte der synoptischen Tradition. 6. Auflage. Göttingen, Vandenhoeck & Ruprecht, 1964. 408 S. + Ergänzungsheft (56 S.). Cloth with dust-jacket.

[ ATA: 4033 ] Pris: 300 SEK

BULTMANN, Rudolf, Glauben und Verstehen II. Gesammelte Aufsätze. Tübingen 1952. 293 (3) pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 10323 ] Pris: 150 SEK

BULTMANN, Rudolf, Das Urchristentum im Rahmen der antiken Religionen. Hamburg 1962. 268 pp. paperback.

[ ATA: 27433 ] Pris: 75 SEK

BULTMANN, Rudolf, Theologie des Neuen Testaments. 5. Auflage. J.C.B. Mohr, Tübingen 1958. XVI,620pp. Publishers brown cloth with dust jacket.

[ ATA: 29849 ] Pris: 200 SEK

BULTMANN, Rudolf, Theologie des Neuen Testaments. Tübingen 1953. 608 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 34452 ] Pris: 150 SEK

BULTMANN, Rudolf, Glauben und Verstehen I-IV. Gesammelte Aufsätze. Tübingen Mohr 1965-1984. 4 volumes. 336+300+212+198 (+103 pp. index). Publisher's blue decorated cloth. Ex library with stamps on inside of front board. Some staines to lower margin of boards on volume one. Text is clean and bright; In good condition.

¶ Volume 1 in eight edition, volume 2 in fifth edition, volume 3 in third edition, volume 4 in fourth edition, completed with an index to all four updated volumes by Michael Lattke.

[ ATA: 46982 ] Pris: 750 SEK

BUNDY, David, Visions of Apostolic Mission: Scandinavian Pentecoastal Mission to 1935. Uppsala 2009. xiii, 562 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49388 ] Pris: 950 SEK

BUNT, Cyril G. E., Gothic Painting. With 45 Plates in Colour and Monochrome. Avalon Press 1947. ca 100 pp. Blue hardcover.

[ ATA: 7346 ] Pris: 125 SEK

BURÉN, Jan af, CARLÉN, Staffan (ed), Sámi gåvat/ Samerna i konsten. 35+25s. Kvarto. Illustrerad. 2 häften.

[ ATA: 46406 ] Pris: 200 SEK

BURÉN, Jan af, CARLÉN, Staffan (red), Sámi gåvat. Samerna i konsten. Nationalmuseum. 28+36s. Kvarto. Illustrerad. Klammerhäftad.

¶ Utställningskatalog.

[ ATA: 43023 ] Pris: 200 SEK

BURCHARDT, Carl J., Kleinasiatische Reise. Basel 1948. 114 pp. Softcover.

[ ATA: 24847 ] Pris: 75 SEK

BURCHARDT, Jakob, Världshistoriska betraktelser. Stockholm 1941. 173 (3) s. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Namnteckning. Ryggen solblekt.

[ ATA: 40089 ] Pris: 75 SEK

BURCHELL, S. C., Suezkanalen och dess skapare. Malmö 1967. 153 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 25258 ] Pris: 100 SEK

BURCHETT, Wilfred, Vietnam Will Win! New York 1968. xxiv, 216 pp. Softcover. Signature.

[ ATA: 50180 ] Pris: 75 SEK

BURCKHARDT, Carl J., Begegnungen. Manesse Verlag 1958. 416 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 10519 ] Pris: 60 SEK

BURCKHARDT, Carl J., Betrachtunge und Berichte. Zürich 1964. 464 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 21991 ] Pris: 75 SEK

BURCKHARDT, Carl J., Gestalten und Mächte. Zürich 1961. 528 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 21992 ] Pris: 75 SEK

BURCKHARDT, Carl J., Begegnungen. Zürich 1958. 416 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 21993 ] Pris: 75 SEK

BURCKHARDT, Carl J., Richelieu 1 - 4. München 1940-1967. 534 + 499 +560 + 180 pp. Publisher's hardcover with dj. Vol 1 worn.

[ ATA: 21994 ] Pris: 450 SEK

BURCKHARDT, Jacob, Weltgeschichtliche Betrachtungen. Nach dem oerischen Text herausgegeben von Werner Kaegi. Bern 1941. 423,(1)pp + plate. Publishers decorated cloth with slightly worn dust-jacket.

[ ATA: 22306 ] Pris: 150 SEK

BURCKHARDT, Jacob, Die Kultur der Renaissance in Italien. Vollständige Ausgabe. Berlin 1928. 588 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 28895 ] Pris: 100 SEK

BURCKHARDT, Jacob, Die Kultur der Renaissance in Italien. Ein Versuch. I - II. Neunte, durchgearbeitete Auflage. Leipzig, Seeman 1904. XXIV,384 + X,406,(2)pp. Private cloth with all original wrappers tipped in.

[ ATA: 53592 ] Pris: 200 SEK

BURCKHARDT, Jakob, Die Kultur der Renaissance in Italien. Berlin, Safari-Verlag, 1941. 352 pp. Ill. Publisher's hardcover. Covers a little soild and worn.

[ ATA: 10524 ] Pris: 200 SEK

BURCKHART, Jacob, Die Zeit Constantins des Grossen. Dritte Auflage. Neudruck der zwiten verbesserten und vermehrten Auflage. Leipzig, Seemann, 1898. 484 S. Halbleder.

[ ATA: 853 ] Pris: 400 SEK

BURDACH, Konrad, Reformation Renaissance Humanismus. Zwei Abhandlungen über die Grundlage moderner Bildung und Sprachkunst. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1978. 207 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18907 ] Pris: 100 SEK

BURDACH, Konrad, Reformation Renaissance Humanismus. Zwei Abhandlungen über die Grundlage moderner Bildung und Sprachkunst. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1974. 207 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 25660 ] Pris: 100 SEK

BURDEAU, Georges, Le libéralisme. Paris 1979. 296 (10) pp. Paperback.

[ ATA: 35768 ] Pris: 75 SEK

BURE, Kristjan (red.), Bronzealderen. Köbenhavn 1960. 128 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 28152 ] Pris: 60 SEK

BURE, Kristjan (red.), Jernalderen. Odense 1961. 143 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 28153 ] Pris: 60 SEK

BURELL, Mattias, The Rule-Governed State. China´s Labour Market Policy, 1978-1998. Uppsala 2001. x,406pp. Softcover. Dedication.

[ ATA: 51766 ] Pris: 200 SEK

BURENHULT, Göran, Arkeologi i Sverige 1-3. Stockholm 1982-1984. 3 vol. 191 + 216 + 239 s. Ill. Förlagsinbundna med skyddsomslag.

¶ Fångstfolk och herdar / Bönder och bronsgjutare / Samhällsbyggare och handelsmän.

[ ATA: 32145 ] Pris: 350 SEK

BURFORD, E.J., In the Clink. New English library 1977. 201pp+illustrations. Publisher´s hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 4313 ] Pris: 75 SEK

BURGE, E. J., Atomic Nuclei and Their Particles. Oxford 1977. 194 pp. Paperback.

[ ATA: 23835 ] Pris: 125 SEK

BURGERS, J.M, Stationaire stroomingen door een licham in een vloeistof met wrijving teweeggebracht. 1921. 27,(1)pp. + folding plate. Printed original wrappers. Ex library copy, stamped on front cover.

[ ATA: 33537 ] Pris: 250 SEK

BURGERS, J.M., Over vloeistfweerstand en wervelbeweging. 1920. 9,(3)pp. Creased printed original wrappers. 'Herr Prof C.W. Oseen mit grösste Hochachtung'. Ex library copy, stamped on front cover.

[ ATA: 33538 ] Pris: 200 SEK

BURGERS, J.M., Experiments on the fluctuations of the velocity in a current of air. 12pp. Printed original wrappers. Ex library copy, stamped on front cover

[ ATA: 33539 ] Pris: 100 SEK

BURGERS, J.M., Over het omslaan van den laminairen stroomingstoestand in de grenslaag in den turbulenten toestand. 4pp. Printed original wrappers. Ex library copy, stamped on front cover

[ ATA: 33545 ] Pris: 100 SEK

BURGERS, J.M., HEGGE ZIJNEN, B.G. van der, Preliminary measurements of the distribution of the velocity of a fluid in the immediate neighbourhood of a plane, smooth surface. Amsterdam 1924. 33,(1)pp. + 2 folding tables. Printed original wrappers. Ex library copy, stamped on front cover.

[ ATA: 33536 ] Pris: 300 SEK

BURGESS, Anthony, Din tid är ute. Brombergs 1991. 405s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 10268 ] Pris: 90 SEK

BURGMAN, Torsten, Svensk opinion och diplomati under rysk-japanska kriget 1904-1905. Akademisk avhandling. Uppsala 1965. X+284s. Häftad. Veck å främre omslaget.Dedikation. Studia Historica Upsaliensia XVIII.

[ ATA: 3704 ] Pris: 80 SEK

BURIUS, Anders/ BÄÄRNHIELM, Göran/ EHRENSVÄRD, Ulla/ NILSSON, Staffan/ OLSSON, Lars, Kungl. biblioteket. Byggnaden och samlingarna. Byggförlaget 1998. 168s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 54681 ] Pris: 100 SEK

BURKE, James Lee, Cajunblod. Forum 1992. 320s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54352 ] Pris: 60 SEK

BURKE, John, Ladygrove. Coronet 1981. 192 pp. Paperback.

[ ATA: 47352 ] Pris: 50 SEK

BURKE, Peter, Annales-skolan. En introduktion. Göteborg, Daidalos, 1992. 192 s. Häftad.

[ ATA: 1607 ] Pris: 100 SEK

BURMAN, Anders / Benny Jacobsson (red.), Över tid och rum. En antologi tillägnad Bo Lindberg. Stockholm 2003. 231 (3) s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 43526 ] Pris: 100 SEK

BURMAN, Carina och Lars, Poetiskt och prosaiskt. Texter från svenskt 1600- och 1700-tal i urval av Carina och Lars Burman. Helikonbiblioteket 1992. 310s. Förlagets dekorerade pappband. Dedicerad från utgivarna.

[ ATA: 55218 ] Pris: 100 SEK

BURMAN, Carina, Mamsellen och förläggarna. Fredrika Bremers förlagskontakter 1828-1865. Uppsala 1995. 104s. Häftad. Litteratur och samhälle 30:1.

[ ATA: 5805 ] Pris: 60 SEK

BURMAN, Carina, Islandet. Stockholm 2001. 343 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23129 ] Pris: 60 SEK

BURMAN, Carina, Bremer. En biografi. Tusende. Stockholm 2001. 618 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 37522 ] Pris: 100 SEK

BURMAN, E. O., Die Transscendentalphilosophie Fichte's und Schelling's Dargestellt und Erläutert. Upsala 1892. 388 (2) pp. Original wrappers. Spine heavely worn with cracks. Text is clean.

[ ATA: 33984 ] Pris: 500 SEK

BURMAN, Edward, Världen före Columbus 1100-1492. Stockholm 1991. 221 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 4385 ] Pris: 75 SEK

BURMAN, Lars (Red.), Carl Jonas Love Almqvist - diktaren, debattören, drömmaren. Gidlunds 2001. 247 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 12189 ] Pris: 100 SEK

BURMAN, Lars / Barbro Ståhle Sjönell (red.), Vid texternas vägskäl. Textkritiska uppsatser. Stockholm 1999. 151 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 29308 ] Pris: 90 SEK

BURMAN, Lars, Den Svenska stormaktstidens sonett. Akademisk avhandling. Uppsala 1990. 231 s. Häftad. Gott skick. Skrifter utgivna av Litteraturvetenskapliga Instituitonen vid Uppsala Universitet 25.

[ ATA: 2412 ] Pris: 75 SEK

BURNETT, Thomas, The Not-World. Daw 1975. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47669 ] Pris: 50 SEK

BURROUGHS, Harry E., Boys in Men's Shoes: A World of Working Children. First printing. New York 1944. 370 pp. Ill Publisher's cloth with dj. Dj is worn with some damages.

[ ATA: 26524 ] Pris: 350 SEK

BURROUGHS, William S., Den nakna lunchen. Översättning av Peter Stewart. Stockholm 1991. 240s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 48950 ] Pris: 300 SEK

BURROUGHS, William S., Den röda nattens städer. AWE/Gebers 1982. 325s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 54198 ] Pris: 500 SEK

BURSELL, Barbro, Träskoadel. En etnologisk undersökning av lancashiresmedernas arbets- och levnadsförhållanden på Ramnäs bruk vid tiden kring sekelskiftet 1900. 2 tryckningen. Lund 1975. 305 s. Ill. Häftad. Förlagsny. Nordiska muséets handlingar 85.

[ ATA: 3705 ] Pris: 60 SEK

BURSELL, Barbro, Anläggarna. En studie av yrkesvillkor och yrkeskultur i väg- och vattenbyggnadsbranschen. Arlöv 1984. 239 s. Ill. Häftad. Förlagsny. Nordiska Museets Handlingar 102.

[ ATA: 8661 ] Pris: 60 SEK

BURSELL, BARBRO, Anläggarna. En studie av yrkesvillkor och yrkeskultur i väg- och vattenbyggnadsbranschen. Arlöv 1984. 239 s. Ill. Häftad. Nordiska Museets Handlingar 102. Något nött.

[ ATA: 44022 ] Pris: 50 SEK

BURT, Forrest D. / Cleve Want (ed.), Invention and Design: A Rethorical Reader. New York 1975. xvi, 334 pp. Softcover.

¶ EE Cummings / Leroi Jones / Langston Hughes / Germaine Greer / Charles Darwin / John Ruskin / Plato / Erik Erikson / Joan Didion / Virginia Woolf / Aaron Copland E/ Eldridge Cleaver / Erich Fromm / Thomas Henry Huxley / Bertrand Russell / Norman Mailer / Rollo May and many others.

[ ATA: 46364 ] Pris: 75 SEK

BURTON, E. F. / W. H. Kohl, The Electron Microscope. New York 1942. 233 (2) pp. Publisher's blue cloth. Ex library copy with one stamp to front fly leaf.

[ ATA: 43307 ] Pris: 100 SEK

BURTON, Nina, Resans syster, poesin. Essäer och tolkningar. Stockholm 1993. 382 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 22614 ] Pris: 60 SEK

BURTON, Nina, Den hundrade poeten. Tendenser i fem decenniers poesi. Stockholm 1988. 264 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 41457 ] Pris: 75 SEK

BURTON, Nina, Mellan eld och skugga. Studier i den lyriska motsägelsen hos Werner Aspenström. Bonniers 1984. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55361 ] Pris: 90 SEK

BURTON, Richard F. (transl.) The Kama Sutra. Vatsyayana. London 1994. 198 pp. Paperback. As new condition.

[ ATA: 30550 ] Pris: 75 SEK

BUSCH, Günter / Christian von Heusinger / Henning Bock / Jütrgen Schultze, Eugène Delacroix 1798-1863. Austellung Kunsthalle Bremen Feb. -April 1964. Zweite, verbesserte Auflage. Bremen 1964. 314 pp. Ill. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 44713 ] Pris: 75 SEK

BUSCH, Wilhelm, Lehrbuch der Chirurgie I - II:1. Vol. I: Lehrbuch der allgemeinen Chirurgie. Mit 135 Holzschnitten und einer Kupfertafel. Vol. II:1 : Lehrbuch der topographischen Chirurgie. Erste Abtheilung. Topographische Chirurgie des Kopfes, Halses und Rückens. Mit 76 Holzschnitten. Berlin 1857, 1860. XII,396,(2),plate + VIII,444pp. Illustrated. Gilt half calf. 2 volumes. Old library annotation on inside of front covers. Weak pencil markings in the margin. Some spotting/ foxing.

¶ Part II:2 missing.

[ ATA: 54427 ] Pris: 900 SEK

BUSCHOR, Ernst, Vom Sinn der griechischen Standbilder. Berlin 1942. 55 pp. + 43 plates. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 19047 ] Pris: 75 SEK

BUSCHOR, Ernst, Das hellenistische Bildnis. Zweite, durchgesehene Auflage herausgegeben von Hans Walter. München, Verlag C. H. Beck 1971. 112 + 20pp. Ill. Soft covers.

[ ATA: 20585 ] Pris: 75 SEK

BUSCHOR, Ernst, Phidias der Mensch. 1-3 Tausend. München 1948. 142 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 25044 ] Pris: 100 SEK

BUSCHOR, Ernst, Grab eines attischen Mädschens. München 1939. 58 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 25045 ] Pris: 100 SEK

BUSCHOR, Ernst, Die Plastik der Griechen. Mit einhundert Abbildungen. Berlin 1936. 124 pp. Ill. Publisher's cloth. Boards a litte warped; else in good condition.

[ ATA: 30977 ] Pris: 75 SEK

BUSCO, Pierre, Les Cosmogonies modernes et la théorie de la connaissance. Paris 1924. 435 (3) pp. Original wrappers.

[ ATA: 35522 ] Pris: 250 SEK

BUSHNELL, G.H.S., Peru. Natur och Kultur 1958. 219 s. 71 fotografier ,11 teckningar och 1 karta. Förlagsinbunden.

[ ATA: 7653 ] Pris: 75 SEK

BUSHNELL, G.H.S., Peru. Thames and Hudson 1963. 216 pp. with 71 photographs, 12 line drawings and a map. Hardcover.

[ ATA: 7654 ] Pris: 90 SEK

BUSI, Aldo, Handelsresande i damunderkläder. Stockholm 1988. 593 (5) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten pappersförlust å främre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 36005 ] Pris: 250 SEK

BUSK, Yvonne, På spaning efter kvinnorna i Bergslagen. Smedjebacken 1998. 40 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 29149 ] Pris: 50 SEK

BUSOLT, George, Griechische Staatskunde. Erster Hauptteil: Allgemeine Darstellung des griechischen Staates. Münche 1920. X, 630 (14) pp. Publisher's black half cloth. Previous owner's bookplate on inside of front board and two stamps. Upper right edge om fronty board a little worn; else in very good condition. (Handbuch der Klassischen Altertumswissenschft IV, 1).

[ ATA: 41745 ] Pris: 600 SEK

BUSS, Georg, Das Kostüm in Vergangenheit und Gegenwart. Mit 134 Abbildungen. Bielfeld und Leipzig 1906. 171 (1) pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. In good condition.

[ ATA: 38821 ] Pris: 125 SEK

BUSSE, Ernst / Paul Busse, Akupunktur-Fibel. Die Praxis der chinesisches Akupunkturlehre. München 1965. 100 pp. + 17 fold-out anatomic ill. Publisher's decorated hardcover.

[ ATA: 24021 ] Pris: 150 SEK

BUSSER, Joh. B., Utkast till beskrifning om Upsala. Faksimilupplaga. Uppsala 1979. ca 500 s. Ill. Utvikbara planscher. Förlagets pappband.

[ ATA: 36515 ] Pris: 90 SEK

BUSSMANN, Georg, Manierismus im Spätwerk Hans Baldung Griens. Die Gemälde der zweiten Strassburger Zeit. Heidelberg 1966. 196 pp. + xxxii plates. Publisher's hardcover.

[ ATA: 24767 ] Pris: 200 SEK

BUSSMANN, Hans B. (ed.), Hundert Meister der deutschen Sprache. Eine Sammlung grosser deutscher Prosa. Stated First editon. Berlin (n. y.) 526 pp. Publisher's printed cloth. In good condition. Nice colored bookplate on inside of front board.

[ ATA: 33801 ] Pris: 100 SEK

BUTLER, Christopher / Ricardo Mairal / Javier martín Arista / Francisco J. Ruiz de Mendoza, Nuevas perspectivas en Gramática Funcional. Barcelona 1999. 284 pp. Softcover. Very good condition. (Ariel Lingüística).

[ ATA: 50404 ] Pris: 75 SEK

BUTLER, Samuel, Erewhon. Airmont Publ. 1967. 192 pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 47171 ] Pris: 75 SEK

BUTOR, Michel, La Modification. Suivi de Le réalisme mythologique. Paris 1970. 313 pp. Paperback.

[ ATA: 27725 ] Pris: 60 SEK

BUTOR, Michel, Portrait de l'artiste en jeune singe. Capriccio. Paris 1967. 227 (6) pp. Softcover. Top of spine a little worn.

[ ATA: 27726 ] Pris: 90 SEK

BUTOR, Michel, Illustrations. Paris 1964. 207 pp. Softcover. Some creases to spine.

[ ATA: 27728 ] Pris: 100 SEK

BUTOR, Michel, Mobile. Étude pour une représentation des états-unis. Paris 1962. 333 pp. Large softcover. Map torn. Covers with creases.

[ ATA: 27729 ] Pris: 200 SEK

BUTOR, Michel, L'emploi du temps. Paris 1958. 299 pp. Softcover.

[ ATA: 27730 ] Pris: 100 SEK

BUTOR, Michel, Improvisations sur Flaubert. Editions de la difference 1984. 230 pp. Softcover. Wrappers with stains.

[ ATA: 48539 ] Pris: 75 SEK

BUTTERFIELD, Herbert, Kristendom och historia. Stockholm 1954. 144 s. Häftad. Namnteckning å omslag. Understrykningr i blyerts.

[ ATA: 2868 ] Pris: 75 SEK

BUTTERFIELD, Herbert, Den moderna naturvetenskapens gryning 1300 - 1800. Stockholm 1965. 224 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 10310 ] Pris: 100 SEK

BYATT, A. S., Babelstornet. Stockholm 1997. 583 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19330 ] Pris: 60 SEK

BYATT, A. S., Fjärilar och änglar. Stockholm 1993. 296 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 44101 ] Pris: 50 SEK

BYE, Lilian, Fjellfinner i Finnmark. 2. oplag. Oslo 1976. 144 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 30537 ] Pris: 100 SEK

BYERS, Richrd Lee, Dissolution. War of the Spider Queen Book I Wizards 2003. 376 pp. Paperback. Very good condition. (Forgotten Realms Series).

[ ATA: 47420 ] Pris: 50 SEK

BYKOV, Vasil Grustaget. Svensk översättning av Staffan Skott. Stockholm 1990. 300 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Förlagsny. Mycket gott skick.

[ ATA: 10942 ] Pris: 90 SEK

BYLIN, Kjell MFL. (RED.), SVERIGES FÅGLAR. Stockholm 1978. 268 s. Ill. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 15858 ] Pris: 75 SEK

BYONG-KUK, Kim, From Outlook to New Horizon: A Collection of Articles of Essays. Back San Publ. 1988. 435 (3) pp. Softcover.

[ ATA: 50189 ] Pris: 150 SEK

BYRDAL, Lis, Konsten att hålla tal. Stockholm 1964. 93 (1) s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 39806 ] Pris: 75 SEK

BYRENIUS, Freddi / Hans Wiechel, Whisky. En gränslös dryck. Ny omarbetad upplaga. Stockholm 1998. 176 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav.

[ ATA: 32722 ] Pris: 75 SEK

BYRNE, Eugene, ThiGMOO. Earthlight 1999. 346 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47491 ] Pris: 50 SEK

BYRON, William, Cervantes. CASSELL, London 1979. xiv, 583pp + plates. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 10235 ] Pris: 150 SEK

BYSTRÖM, Ella, Äventyr och vardagsliv i gamla Rom. Stockholm 1934. 148 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 31037 ] Pris: 75 SEK

BYSTRÖM, Oscar, Från gamla mötesplatser. Norstedts 1914. (4),175,(1)s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 15898 ] Pris: 125 SEK

BYSTRÖM, Oscar, Från gamla mötesplatser. Stockholm 1914. 175 s. Ill. Privat halvklotband med främre omslag.

[ ATA: 32739 ] Pris: 150 SEK

BZDEGA, Andrzej / Jan Chodera / Stefan Kubica, Handwörterbuch Polnisch-Deutsch / Podreczny Slownik Polsko-Niemiecki. Warsawa 1977. XVI, 1018 (6) pp. Publisher's brown cloth. Signature to front fly leaf; else in very good condition.

[ ATA: 35129 ] Pris: 90 SEK

C. IULII CEASARIS. Bellum Gallicum. Herausgegeben von Wilhelm Haellingk. / Erläuterungen / Wortkunde I-II. 28./29. Auflage. Münster 1955-1957. XVI, 255 (+ plates and map) + 384 + 164 + 143 pp. 4 volumesw bound in one private red cloth together with all front wrappers. In good condition.

[ ATA: 34909 ] Pris: 500 SEK

C. IULLII CAESARIS. De bello gallico. Libri I-VII. Ed F.W. Häggström / P. G. Boëthius. Stockholm 1916. IV, 184 pp. + map. Publisher's cloth. name on front fly leaf. Some pencil markings. Spine soiled.

[ ATA: 24489 ] Pris: 75 SEK

C. JULII CESARIS. Commentarii de Bello Gallico. Zum Shulgebrauch mit Anmerkungen herausgegeben von Hermann Rhienhard. Mit einem georg. und sachl. Register, einer Karte von Gallien, 12 Tafeln Illustrationen und 15 Schlachtenplänen. Fünfte verbesserte und vermehrte Auflage. Stutgart Paul Neff 1886. 248 (2) pp. Numerous color plates and maps. Publisher's decorated half cloth.

[ ATA: 45480 ] Pris: 350 SEK

C. SALLUSTIUS CRISPUS. Catilina. Iugurtha. Fragmenta Ampliora. Editionem Curavit A. Kurfess. Leipzig 1954. XXXII, 200 pp. Publisher's half cloth. In good condition.

[ ATA: 34354 ] Pris: 300 SEK

C. VALERIUS CATULLUS. Liber Carminum / Laulujen Kirja. Suomennos, johdanto, selitykset Päivö Oksala. Helsinki 1965. 274 (4) pp. Publisher's cloth. In good condition. with signature from translator.

[ ATA: 34978 ] Pris: 350 SEK

CÉLINE, Louis-Ferdinand, Från slott till slott. Översättning, förord och glossarium: Hans Johansson. Vertigo förlag 2012. 376s. Häftad. Ett läsveck på ryggen.

[ ATA: 54939 ] Pris: 125 SEK

CÉREMONIEUSE, God ton. Etikett och umgängesformer. Andra upplagan. Wahlström & Widstrand 1938. 123s. Häftad.

[ ATA: 55380 ] Pris: 75 SEK

CÉZANNE, Paul, Brev. Sammanställda och kommenterade av Johan Rewald. Förord av Olle Granath. Stockholm 1993. 445 (3) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40325 ] Pris: 125 SEK

CABLE, George Washington, Kreolska dagar. Tiden 1958. 160s. Häftad. Tidens amerikanska klassiker.

[ ATA: 12788 ] Pris: 50 SEK

CABOT, Meg, På liv och död hemsökt. Damm 2006. 248s. Storpocket. Recensionsstämpel på övre snittet.

[ ATA: 44387 ] Pris: 50 SEK

CABRERA, Juan Carlos Moreno, Fundamentos de Sintaxis General. Madrid 1987. 144 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50406 ] Pris: 100 SEK

CADBURY, Deborah, Den försvunne prinsen. Marie-Antoinettes olycklige son. Lund 2006. 270 (2) s. Ill. Pocket. Gott skick.

[ ATA: 45460 ] Pris: 50 SEK

CAGNATI, Inès, Tok-Jenny. Översättning av Marianne Hoàng. Interculture 1987. 159 (1) s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

¶ Génie la folle.

[ ATA: 28228 ] Pris: 100 SEK

CAGNER, Ewert / Göran Axel-Nilsson / Henrik Sandblad (ed.), Schwedische Weihnacht. Gerichte mit Rezepten, Weihnachtsschmuck, Lieder und Spiele. Gothenburg Tre Tryckare 1955. 105 pp. Color ill. Publisher's decorated hardcover.

[ ATA: 38099 ] Pris: 100 SEK

CAHEN, E., Éléments de la théorie des nombres. Congruences. - Formes quadratiques. - Nombres incommensurables. - Qustions diverses. Paris, Gauthier-Villars 1900. VIII,403,(1)pp. Half cloth. Hard cover. Ownership plate and stamp on inside of front cover. A few pencil markings.

[ ATA: 50683 ] Pris: 500 SEK

CAHILL, Thomas, Historien om Jesus. Forum, Stockholm 2001. 318 s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 21907 ] Pris: 100 SEK

CAHN, Herbert A., Kleine Schriften zur Münzkunde und Archäologie. Archäologischer Verlag Basel 1975. 172pp. Illustrated. Publishers cloth with glacine wrappers.

[ ATA: 28747 ] Pris: 200 SEK

CAHN, William, Out of the Cracker Barrel. Simon & Schuster, New York 1969. 368pp. Illustrated. Publishers cloth with dust-jacket. Tillskrift.

[ ATA: 15549 ] Pris: 150 SEK

CAIDIN, Martin, Marooned. Bantam 1969. 308 pp. paperback.

[ ATA: 47211 ] Pris: 50 SEK

CAIN, James M., Postmannen ringer alltid två gånger. Bonniers/ Delfinserien 1981. 138s. Pocket. Något nött. Tidigare i Zebraserien under titeln: Tredje gången gillt.

¶ Lysande! Som bekant.

[ ATA: 54148 ] Pris: 75 SEK

CAIN, William E., The Crisis in Criticism: Theory, Literature and Reform in English Studies. Johns Hopkins University 1987. xx, 308 pp. Softcover. A few pages with pencil underlining; else in very good condition.

[ ATA: 42573 ] Pris: 100 SEK

CAIRNS, Helen S., & Charles E. Cairns. Psycholinguistics. A Cognitive view of Language. New York, Holt, Reinhart and Winston, 1974. 252 p. Paperback.

[ ATA: 1120 ] Pris: 75 SEK

CAJANUS, Aug., Våra nomder. Framställning med en blick på Nybbyggeväsendet i lappmarken Faksimilupplaga. Luleå bokförlag 1977. VIII,3-129pp. Häftad.

[ ATA: 54161 ] Pris: 70 SEK

CALAFERTE, Louis, På landet. Svensk översättning av Suzanne Ekelöf. Interculture 1986. 80 s. Häftad. Med dedikation från översättaren. Gott skick.

[ ATA: 16540 ] Pris: 60 SEK

CALASSO, Roberto, Kadmos och Harmonias bröllopsfest. Översättning av Ingamaj Beck. Brombergs 1994. 432 s. Ill. Förlagets pappband. Skyddsomslaget saknas.

[ ATA: 12002 ] Pris: 125 SEK

CALDENBY, Claes, Universitetet och staden. Inför fältstudier! Påbygget 1994. 112 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Mycket gott skick.

[ ATA: 45500 ] Pris: 100 SEK

CALDER-MARSHALL, Arthur, The Scarlet Boy. Transworld 1962. 192 pp. Paperback.

[ ATA: 47212 ] Pris: 50 SEK

CALDER, Nigel, Kometen kommer! Brombergs 1981. 202 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 10800 ] Pris: 60 SEK

CALDER, Ritchie, Undermedicinerna. Stockholm 1965. 230 s. Originalpocket.

[ ATA: 46734 ] Pris: 50 SEK

CALDERÓN DE LA BARCA, Pedro, Livet en dröm. Översättning: Jens Nordenhök. Inledning: Staffan Bergsten. Helikonbiblioteket 1992. 159s. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från inledningsförfattaren.

[ ATA: 55217 ] Pris: 100 SEK

CALDERINI, A. / R. Paribeni, Milano. Roma 1951. 322 pp. Ill. + maps. Original wrappers.

[ ATA: 31067 ] Pris: 75 SEK

CALDWELL, Erskine, Son av Georgia. Stockholm 1961. 252 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 19346 ] Pris: 40 SEK

CALDWELL, Erskine, Snälla vita herrar. Stockholm 1958. 168 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött och med en pappersförlust.

[ ATA: 29074 ] Pris: 50 SEK

CALDWELL, Erskine, Guds lilla land. Stockholm 1947. 331 s. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 29428 ] Pris: 60 SEK

CALEF, Noël, Stoppa bollen. Stockholm 1957. 199 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 33657 ] Pris: 75 SEK

CALLARI, Elizabeth S., En vänlig död. W&W 1987. 154,(2)s. förlagets pappband. Namn på andra bladet.

[ ATA: 17013 ] Pris: 100 SEK

CALLTORP, Johan (red.), Ledarskap inom sjukvården. Sandviken 1987. 117 (1) s. Pocket. Mycket gott skick.

[ ATA: 39431 ] Pris: 90 SEK

CALMETTE, Joseph, Die grossen Herzöge von Burgund. München 1987. 388 (20) pp. Ill. Publisher's jhardcover with dj.

[ ATA: 36964 ] Pris: 125 SEK

CALMETTE, Joseph, L'élaboration du monde moderne. Paris 1949. XLIV, 616 pp. Privately bound in dark blue cloth. Very good condition.

[ ATA: 37111 ] Pris: 200 SEK

CALMETTE, Joseph, Le monde féodal. Paris 1951. LI, 479 pp. Privately bound in dark blue cloth. Very good condition.

[ ATA: 37112 ] Pris: 150 SEK

CAMERON, Ian / Elisabeth Cameron, The Heavies. London 1967. 144 pp. Softcover.

[ ATA: 28589 ] Pris: 75 SEK

CAMERON, Ian / Elisabeth Cameron, Broads. London 1969. 144 pp. Softcover.

[ ATA: 28592 ] Pris: 75 SEK

CAMERON, Ron, Sayings Traditions in the Apocryphon of James. Fortress Press 1984. 145pp. Paperback. Harvard Theological Studies 34.

[ ATA: 3318 ] Pris: 100 SEK

CAMPANA, Dr. J. Humberto Covarrubias, Manual de fonetica del idioma Quechua imperial. Cusco-Peru 1970 (5),92pp. Mimeographed. Publisher´s soft cover.

[ ATA: 54056 ] Pris: 300 SEK

CAMPBELL-BEST, Thomas E., A Way of Light. London Spearman 1959. x, 214 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 44578 ] Pris: 150 SEK

CAMPBELL, Anthony, TM and the Nature of Enlightenment.Creative Intelligence and the Teachings of Maharishi Mahesh Yogi. New York 1976. 223 pp. Paperback. Signature to front fly leaf; else in very good condition.

[ ATA: 30292 ] Pris: 60 SEK

CAMPBELL, Don, Mozart-effekten. Richters 1998. 328s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 9847 ] Pris: 90 SEK

CAMPBELL, Jack, The Lost Fleet: Relentless. Ace 2009. 320 pp. Paperback.

[ ATA: 50246 ] Pris: 50 SEK

CAMPBELL, Jack, The Lost Fleet: Valiant. Ace 2008. 284 pp. Paperback.

[ ATA: 50247 ] Pris: 50 SEK

CAMPBELL, Oscar James / Edward G. Quinn (ed.), A Shakespeare Encyclopaedia. London Methuen 1966. xvi, 1014 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Quarto. Prev. owner's bookplate on inside of front board; else in good condition.

[ ATA: 49544 ] Pris: 250 SEK

CAMPBELL, Robert W., Soviet Economic Power. Its Organization Growth and Challenge. Houghton Mifflin 1960. xiv,209pp. Soft covers. Signature. Waterstain on lower margin.

[ ATA: 50934 ] Pris: 75 SEK

CAMPION, Anna/ Jane CAMPION, Holy Smoke. Avprogrammeringen. Norstedts 2000. 240s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 51793 ] Pris: 75 SEK

CAMUS, Albert, Caligula. Missförståndet. De rättfärdiga. Stockholm 1949. 150 s. Häftad. Något nött. Panacheserien.

[ ATA: 3893 ] Pris: 150 SEK

CAMUS, Albert, L'homme révolté. Paris Gallimard 1965. 372 (10) pp. Softcover. Signature. (Idées nrf).

[ ATA: 50070 ] Pris: 90 SEK

CANARACHE, V. / A. Aricescu / V. Barbu / A. Radulescu, Tezaurul de Sculpturi de la Tomis. Bukarest 1963. 153 (3) pp. Publisher's decorated cloth Very good condition.

[ ATA: 35493 ] Pris: 100 SEK

CANCEL, Luis R. et al. (Ed.), The Latin American Spirit: Art and Artists in the United States, 1920-1970. New York 1988. 343 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 15449 ] Pris: 175 SEK

CANDELL, Lars G. (red), Natur och kultur längs Ljungans dalgång. Ljungankommittén och Länsstyrelsen i Västernorrlands län 1986. 265s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 43055 ] Pris: 200 SEK

CANETTI, Elias, Människans provins. Anteckningar. Stockholm 1979. 76 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 1642 ] Pris: 60 SEK

CANETTI, Elias, Die gerettete Zunge. Geschichte einer Jugend / Die Fackel im Ohr. Lebensgeschichte 1921-1931 / Das Augenspiel. Lebensgeschichte 1931-1937. München Hanser, 1977 (dritte Auflage), 1980, 1985. 3 volumes. 374 (4) + 407 (3) + 353 (2) pp. Publisher's hardcover with dj. Small tear to dj on first volume; else in good condition.

[ ATA: 30854 ] Pris: 350 SEK

CANN, Ronnie, Formal Semantics: An Introduction. Cambridge University Press 1994. xviii, 344 pp. Softcover. Very good condition. (Cambridge Textbooks in Lingusitics).

[ ATA: 50341 ] Pris: 150 SEK

CANNADINE, David, Aspects of Aristocracy: Grandeur and Decline in Modern Britain. London Penguin 1995. 320 p. Softcover.

[ ATA: 36470 ] Pris: 75 SEK

CANNELIN, Knut, Routsalais - Suomalainen sanakirja / Svenskt Finskt lexikon. Nionde utökade upplagan. Borgå 1940. VIII, 489 s. Förlagets klotband.

[ ATA: 39288 ] Pris: 75 SEK

CANNELL, Stephen J., Den stora blåsningen. Stockholm 1999. 387 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 13833 ] Pris: 60 SEK

CANOVA, Antonio, Della vita di Antonio Canova. Libri quattro compilati da Melchior Missirini. Terza edizione con correzioni, aggiunte e medaglie. Milano 1825. xiv, (2), 492 (2) pp. Fold out plates. Restored private decrated cloth. Some foxing to pages.

[ ATA: 31475 ] Pris: 500 SEK

CANTELL, Risto, Ministerium Verbi. Hans Kungin käsitys kirkon palveluvirasta. Dissertation. Helsinki 1979. 181pp. Suomalaisen Teologisen Kirjallisuusseuran Julkaisuja 114.

[ ATA: 3329 ] Pris: 100 SEK

CANTER, Mark, Ember from the Sun. Hodder & Stoughton 1995. 330pp. Publishers hardcover with dust jacket.

[ ATA: 38907 ] Pris: 75 SEK

CANTWELL, John, Non-Linear Belief Revision. Foundations and Applications. Doctoral dissertation. Uppsala 2000. 85+54-89+191-220+49-84+25+25pp. Comprehensive Summaries of Uppsala Dissertations from the faculty of Arts 3.

[ ATA: 5199 ] Pris: 75 SEK

CAPEK, Karel, Resan till Norden. Illustrerad av författaren. Cavefors 1976. 266 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 43443 ] Pris: 200 SEK

CAPEK, Karel, War With the Newts. Bantam 1955. 236 pp. Paperback. Signature.

[ ATA: 47178 ] Pris: 75 SEK

CAPELEN, Hans, Sodoms kniv. Bonniers 2002. 316s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 15049 ] Pris: 75 SEK

CAPLAN, Deborah, Back Trouble: A New Approach to Prevention and Recovery. Based on the Alexander Technique. GHainsville 2000. xiv, 202 pp. Softcover. Some pencil annotaions.

[ ATA: 46918 ] Pris: 100 SEK

CAPLAN, Mariana, The Way of Failure: Winning Through Losing. Prescott 2001. 175 pp. Softcover. Fine condition.

[ ATA: 29583 ] Pris: 125 SEK

CAPON, Paul, Månen som kom bort. Wennerbergs 1957. 158s. Pocket. Rymdböckerna 2.

[ ATA: 5528 ] Pris: 50 SEK

CAPOTE, Truman, Frågor och Svar. Anekdoter och porträtt i översättning av Olle Thörnvall. Janus 1984. 122 s. Häftad. Något fläckad i nedre marginalen. Ouppskuren.

[ ATA: 11069 ] Pris: 75 SEK

CAPPELEN, Peder W. / Magne Malmanger / Bernhard Rostad, Jan Johannessen. Stenersens Forlag 1975. 136 s. Färg ill. Förlagets dekorerdae klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 48111 ] Pris: 350 SEK

CAPRA, Raul, Novara. Istituto geografico de Agostini, Novara 1962. 111,(1)pp. Quarto. Illustrated. Publishers hardcover with dust jacket.

[ ATA: 28299 ] Pris: 75 SEK

CARBÓ, Maria Luisa Hernanz, El infinitivo en español. Bellaterra 1982. 570 (4) pp. Softcover.

[ ATA: 50425 ] Pris: 100 SEK

CARCOPINO, Jérôme, Dagligt liv i antikens Rom. Stockholm 1976. 303 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

[ ATA: 29309 ] Pris: 75 SEK

CARDEL GERTSEN, Martine, Gustafs ansigter - selvfremstilling i Gustaf Munch-Petersens forfatterskab. Lund 2003. 383s. + planscher. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55342 ] Pris: 150 SEK

CARDINAL, Marie, Torsdagarna med Charles och Lula. Stockholm 1994. 184 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 44506 ] Pris: 100 SEK

CARL PHILIPP FOHR. Skizzenbuch der Neckargegend Badisches Skizzenbuch. Heidelberg 1968. 89 pp. 52 plates. Softcover.

[ ATA: 30736 ] Pris: 75 SEK

CARLÉN-WENDELS, Thomas, Medierätt 3. Upphovsrätt. Lund 1996. 80 s. Häftad. Understrykningar i bläck.

[ ATA: 14810 ] Pris: 60 SEK

CARLÉN, Staffan (Curator), Frida Kahlo. Millesgården 7 maj - 24 augusti 1997. Millesgården 1997. 96s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Ded. på smutstitebladet.

[ ATA: 46184 ] Pris: 125 SEK

CARLANDER, Margareta, handfull änglar. Barrs Bokförlag 2002. 172s. Häftad.

[ ATA: 5398 ] Pris: 70 SEK

CARLANDER, Margareta, Handfull änglar. Barrs bokförlag 2002. 172s. Häftad.

[ ATA: 8428 ] Pris: 75 SEK

CARLBÄCK-ISOTALO, Helene, Att byta erkännande mot handel. Akademisk avhandling. Uppsala 1997. 288 s. Häftad. Studia Historica Upsaliensia 183.

[ ATA: 459 ] Pris: 75 SEK

CARLBERG, Carl Ernfrid, Lys Fylgia. Stockholm Svea Rikes Förlag 1946. 119 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 25565 ] Pris: 400 SEK

CARLBERG, Gösta, Kultur och religion. Kulturantropologiska uppsatser. Stockholm 1951. 607 s. Häftad. Omslagen litet nötta. Någon fuktfläck.

[ ATA: 13069 ] Pris: 100 SEK

CARLBERG, Gösta, Kultur och religion. Kulturantropologiska uppsatser. Stockholm 1951. 607 (1) s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.

[ ATA: 39644 ] Pris: 125 SEK

CARLBERG, Gunnar, Dynamisk utvecklingspsykologi. Stockholm 1992. 312 s. Förlagets pappband. Namnteckning.

[ ATA: 29511 ] Pris: 100 SEK

CARLBERG, Mats / Axel Scholander, Teknisk uppkäftighet. Om veteraner och tekniksprång i massa- och pappersindustrin. Stockholm 1989. 160 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 38807 ] Pris: 100 SEK

CARLBOM, Terry, Lycka och Nytta. Jeremy Benthams idévärld. Uppsala 1991. 107s. Illustrerad. Förlagets klotryggsband. Ded. AUU.

[ ATA: 11709 ] Pris: 150 SEK

CARLBRING, Magnus, Sandslott. Stockholm 1997. 88 (8) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 34837 ] Pris: 50 SEK

CARLESON, E., Flygvapnets uppgifter. Riksförbundet för Sveriges Försvar, Stockholm 1941. 63s. Ill. Häftad. Medborgarkunskap om riksförsvaret 1.

[ ATA: 23127 ] Pris: 90 SEK

CARLESTÅL, Eva, La Famiglia: The Ideology of Sicilian Family Networks. Dissertation. Uppsala 2005. 227 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 17642 ] Pris: 125 SEK

CARLGREN, Wilh., Drags yllefabrik 1642-1942. En minnesskrift. Stockholm 1942. 144s+planscher. Förlagshalvklotband med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 3718 ] Pris: 150 SEK

CARLQVIST, Gunnar (red.), Ur Henning Hamiltons Brefsamling I-II. Stockholm 1914. 2 vol. 217 + 236 s. Häftade. Omslagen nötta.

[ ATA: 4087 ] Pris: 100 SEK

CARLSON, Dorrit, Social omsorg. Teoretisk grund för praktiskt arbete. Stockholm 1996. 222 s. Häftad.

[ ATA: 12640 ] Pris: 90 SEK

CARLSON, F., Rymdgeometri. Gebers 1948. 346s. Förlagets klotryggsband. Något nött rygg. Almqvist & Wiksells Akademiska Handböcker.

[ ATA: 11224 ] Pris: 150 SEK

CARLSON, F., Lärobok i geometri I-II. Lund, Gleerups 1946-1947. Del I i andra upplagan. 377 + 349s. Häftade. 2 volymer.

[ ATA: 53097 ] Pris: 250 SEK

CARLSON, Fredrik, Ferd. / CARLSON, Ernst, Sveriges historia under konungarna af pfalziska huset I - VIII. Norstedts 1856 - 1910. Komplett i 8 volymer. Nötta guldornerade halvfranska band. Exlibris.

[ ATA: 48790 ] Pris: 2000 SEK

CARLSON, Gunnel, Gröna rum. Stockholm 2000. 235 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Liten namnteckning bortklippt från försättsbladet; övrigt i gott skick.

[ ATA: 23153 ] Pris: 90 SEK

CARLSON, Nils / Mats Beckman, The Sar Guide to Contemporary Swedish Architecture 1968-78. Stockholm 1978. 135 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 31937 ] Pris: 75 SEK

CARLSON, Richard / Benjamin Shield (red.), Handbok för själen. Förord av Marianne Williamson. Västerås 1996. 196 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 44161 ] Pris: 200 SEK

CARLSON, Richard/ Benjamin SHIELD (red.), Kärlekens många ansikten. Richters 1998. 254s. Förlagets dekorerade pappband. Tillskrift på främre pärmens insida.

[ ATA: 51700 ] Pris: 60 SEK

CARLSON, Stig (red.), Arthur Lundkvist 3 mars 1956. Stockholm 1956. 215 s. Häftad.

[ ATA: 27186 ] Pris: 60 SEK

CARLSON, Sven Ragne, Samtal med Ingemar Hedenius. Stockholm 1975. 174 s. Häftad. Något snedläst.

[ ATA: 1807 ] Pris: 75 SEK

CARLSSON, Allan / Stig Lundberg, Trädgård i norr. Det hårda klimatets trädgård. Andra upplagan. Stockholm 1973. 176 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 45145 ] Pris: 75 SEK

CARLSSON, Anders mfl. (Red.), Swedish Archaeology 1981-1985. Stockholm 1987. 224 pp. Softcover.

[ ATA: 14538 ] Pris: 75 SEK

CARLSSON, Anders, Djurhuvudformiga spännen och gotländsk vikingatid. Text och katalog. Akademisk avhandling. Stockholm 1983. 210 s. Ill. Häftad. Delvis överstruken dedikation på titelbladet.

[ ATA: 17236 ] Pris: 300 SEK

CARLSSON, Anders, Vikingatida ringspännen från Gotland. Text och katalog. Stockholm 1988. 275s. Illustrerad. Häftad. Delvis översturken dedikation.

[ ATA: 55307 ] Pris: 300 SEK

CARLSSON, Anna-Lena, ...is it hunger or superabundance that has here become creative? Dissertation. Uppsala 2005. 258pp. Soft cover.

[ ATA: 20560 ] Pris: 140 SEK

CARLSSON, Beyron, Hela Stockholm. Bonniers 1912. 544 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 10489 ] Pris: 100 SEK

CARLSSON, Bo, Öga nord. OEI editör 2010. 96s. Kvarto. Häftad.

[ ATA: 53004 ] Pris: 90 SEK

CARLSSON, Carl Henrik, Medborgarskap och diskriminering. Östjudar och andra invandrare i Sverige 1860-1920. Akademisk avhandling. Uppsala 2004. 377 (7) s. Illustrerad. Häftad. Mycket gott skick. (Studia Historica upsaliensia 215).

[ ATA: 16552 ] Pris: 300 SEK

CARLSSON, Frans / Göran Christensson (red.), Romantik. Svenskt landskapsmåleri 1780-1870. Malmö 1985. 112 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 31901 ] Pris: 50 SEK

CARLSSON, Gotthard / Uno Johnsson, Smålands Nation i Lund 1668-1918. Dess öden och personligheter. Lund 1918. 174 s. Ill. Häftad. Övre högra hörnetlitet stött. Små fläckar i övre marginalen på de sista bladen. Utomordentligt trevlig tillskrift å främre omslag.

[ ATA: 42984 ] Pris: 250 SEK

CARLSSON, Gunnar, Studies on Scandinavian Black Flies. Doctoral dissertation. Lund 1962. 280pp. Illustrated. Original wrappers. Opuscula Entomologica Supplementum XXI.

[ ATA: 9706 ] Pris: 150 SEK

CARLSSON, Ingemar (red.), Johan Arckenholtz. Sagu-Brott af 1734 års Riksdag i Stockholm. Stockholm 2003. 199 (1) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick. (Kungl. Samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia. Handlingar 26).

[ ATA: 41039 ] Pris: 150 SEK

CARLSSON, Isidor, Uplands nation 1800-1914. Utgifven af Uplands nation, Upsala. Uppsala 1915. 248 s. Ill. Häftad. En 2 cm reva på främre omslaget.

[ ATA: 21862 ] Pris: 90 SEK

CARLSSON, Kate, Färsk frukts användning i hushållet. Modern och praktisk handbok upptagande 160 recept. Med förord av E. Widmark. Göteborg 1938. 128 s. Ill. Häftad Lite kludd med blyerts å främre omslag.

[ ATA: 32986 ] Pris: 90 SEK

CARLSSON, Lars-Göran, INGVES, Hans, ÖHMAN, Kerstin, ANDRÉN, Lars, Tetra C. Gleerups 2000. 318,(2)s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 16743 ] Pris: 75 SEK

CARLSSON, Lennart, Vetenskap och handlingsorientering. Akademisk avhandling. Uppsala 1988. 201s. Häftad.

[ ATA: 11279 ] Pris: 100 SEK

CARLSSON, Magnus, Från mjältbrand till Che Guevara - nedslag i medicinhistorien. Natur och Kultur 2002. 160s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 6859 ] Pris: 150 SEK

CARLSSON, N. Gösta, Dimensions of Behaviour: A Study in the Logic of Psychology and Sociology. Lund 1949. 190 s. Halvklotband med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 50454 ] Pris: 100 SEK

CARLSSON, Olof, Om emotionella projektioner, särskilt projicierade emotioners kunskapsvärde. Stockholm 1959. 168s. Häftad. Biblioteksstämplar.

[ ATA: 11250 ] Pris: 150 SEK

CARLSSON, Ronnie, Kastelholms slott. Dateringen av Kastelholms slott. Akademisk avhandling. Uppsala 1993. 244 s. Ill. Häftad

[ ATA: 44260 ] Pris: 75 SEK

CARLSSON, Ronnie/ ELFWENDAHL, Magnus/ PERMING, Anna m.fl., Bryggaren. Ett kvarter i centrum. En medeltidsarkeologisk undersökning i Uppsala 1990. Uppsala 1991. 349s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Riksantikvarieämbetet och statens historiska museer. Rapport UV 1991:1.

[ ATA: 54670 ] Pris: 200 SEK

CARLSSON, Sten, Grupper och gestalter. Aldus/Bonniers 1964. 240s. Pocket.

[ ATA: 11277 ] Pris: 60 SEK

CARLSSON, Stig, Mittlinje. Stockholm 1956. 86 s. Häftad.

[ ATA: 25479 ] Pris: 60 SEK

CARLSSON, Stig, Men mina nätters skålar. Stockholm 1948. 88 s. Häftad. Namnteckning. Gott skick.

[ ATA: 25480 ] Pris: 50 SEK

CARLSSON, Sven H., Trade and Dependency: Studies in Expansion of Europe. Uppsala 1984. 188 pp. Softcover with dj. (Studia Historica Upsaliensia 138).

[ ATA: 50619 ] Pris: 75 SEK

CARLSSON, Trygve (red.), Odling för tanken. Carlssons, Stockholm 1993. 320 s. Ill. Häftad. Dedikation

[ ATA: 20580 ] Pris: 75 SEK

CARLSTEDT, Gunnar, Studier i Kularnava-Tantra. With summary in English. Uppsala 1974. 68 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 42429 ] Pris: 100 SEK

CARLSTEDT, Gunnar, Till Kulas lov. Kulamahatmyakathana ur Kularnava-tantra. Uppsala 1974. Särtryck ur Kungl. Vetenskapssamhällets i Uppsala Årsbok 1973-1974. 49 s. Häftad med originalomslag. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 42430 ] Pris: 100 SEK

CARLSWÄRD, Tage, Den trådlösa telegrafien under världskriget med hänsyn huvudsakligen till tyska förhållanden, Stockholm 1923. 114s. + karta. Häftad. Namn på främre omslaget. Militärlitteratur-Föreningens förlag 134.

[ ATA: 35728 ] Pris: 200 SEK

CARLZON, Lars, 75 år med Sjömansinstitutet. Stockholm 1992. 94 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 29477 ] Pris: 60 SEK

CARMICHAEL, Harry, Mördande alibi. Stockholm 1971. 256 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. (Månadsdeckaren)

[ ATA: 33758 ] Pris: 75 SEK

CARMICHAEL, Joel, The Birth of Christianity: Reality and Myth. New York 191989. xii, 228 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 30180 ] Pris: 100 SEK

CARMICHAEL, Robert D., Introduction to the Theory of Groups of Finite Order. Dover 1956. 447 pp. Paperback. Underlining and annotations. Covers worn and soild.

[ ATA: 9516 ] Pris: 100 SEK

CARNEIRO, Andre, Piscina Livre. Delta 1980. 179s. Häftad/pocket.

[ ATA: 5432 ] Pris: 40 SEK

CAROKI, Leonie, Stunder med Sture Linnér. Norstedts 2010. 113s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53667 ] Pris: 75 SEK

CARON, Michel, CLOS JOUVE, Henry, Fakta om medicinalväxter. Tidens Förlag 1976. 147s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 16892 ] Pris: 70 SEK

CARPENTER, Henry, J. R. R. Tolkien. En biografi. Stockholm 2002. 315 s. Ill. Förlagets pappband. Snedläst.

[ ATA: 29682 ] Pris: 90 SEK

CARPENTER, Rhys, Parthenon. Abentauer eines Tempels. München 70. 191 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 25043 ] Pris: 100 SEK

CARPENTIER, Alejo, Detta upplysta tidevarv. Stockholm 1965. 313 (3) s. Häftad. Nött.

[ ATA: 19342 ] Pris: 100 SEK

CARPENTIER, Alejo, Metoden. Bonniers 1979. 333s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55088 ] Pris: 100 SEK

CARPENTIER, Georges, Meine Methode des Boxens. Praktische Anleitung zur Ausübung der edlen Kunst der Selbstverteidigung. 2 Auflage. Leipzig / Zürich. 102 pp. Ill. Publisher's half cloth with printed boards.

[ ATA: 26551 ] Pris: 250 SEK

CARR, John Dickson, Conan Doyle. Stockholm 1950. 351 s.+ frontispis (Porträtt av Conan Doyle). Ill. Häftad. Namnteckningar på främre omslagets insida.

[ ATA: 8242 ] Pris: 70 SEK

CARR, John Dickson, Den ihålige mannen. Stockholm 2001. 299 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 34571 ] Pris: 90 SEK

CARR, John Dickson, Conan Doyle. Stockholm 1950. 350 (2) s. Ill. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag.

[ ATA: 39248 ] Pris: 125 SEK

CARR, John, A Northern Summer; or Travels Round the Baltic, Through Denmark, Sweden, Russia, Preussia, and Part of Germany, in the Year 1804. London Richard Phillips 1805. XI, 480 pp. Illustrated with 11 plates. Later elegant half calf (G. Hedberg, Stockholm). Prev. owner's bookplate mounted on inside of front board. Old signature on titlepage (Robert Moore). First blank leaf missing as often. Stains to some pages, but over all nice and bright pages. In good condition.

[ ATA: 26694 ] Pris: 5000 SEK

CARRÉRE D'ENCAUSSE, Hélèn, Stalin: Order Thorugh Terror. London 1981. 269 pp. Softcover. Some pencil underlining.

[ ATA: 29102 ] Pris: 90 SEK

CARRÀ, Massimo, Italian Sculpture from Prehistory to the Etruscans. London 1988. 154 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 45442 ] Pris: 50 SEK

CARRICABURO, Norma, Las fórmulas de tratamiento en el español actual. Arco/ Libros 1997. 83pp. Soft cover.

[ ATA: 50384 ] Pris: 40 SEK

CARRINGTON GOODRICH, L., Kinas historia. Stockholm 1961. 272 s. Ill. + utvikbar karta. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 37221 ] Pris: 75 SEK

CARRINGTON, Patricia, Das grosse Buch der Meditation. Bern 1992. 336 pp. Softcover.

[ ATA: 30202 ] Pris: 100 SEK

CARROLL, John B., Språk och tanke. En psykologisk analys av språkets och tankens ömsesidiga beroende. W & W 1967. 163s. Pocket. Övre vänstra hörnet något stött.

[ ATA: 52793 ] Pris: 50 SEK

CARROLL, Joseph, The Cultural Theory of Matthew Arnold. University of California Press 1982. xix, 276 pp. Publisher's hardcover with dj. Excellent condition. Inscribed by author to Gunnar Boklund.

[ ATA: 49089 ] Pris: 150 SEK

CARROLL, Peter J., Liber Kaos. Weiser 1992. (6),218s. Softcover.

[ ATA: 52359 ] Pris: 100 SEK

CARSLAW, H. S., Introduction to the Theory of Fourier's Series and Integrals. Third edition, revised and enlarged. New York 1930. xiii, 368 pp. Publisher's hardcover. Signature. Some underling in blue.

[ ATA: 29373 ] Pris: 150 SEK

CARTAN, Élie, Lecons sur la théorie des spineurs I-II. I: Les spineurs de l´espace a trois dimensions. II: Les spineurs de l´espace A n>3 dimensions. Les spineurs en géométrie Riemannienne. D´après des notes recueillies et rédigées par André Mercier. Paris, Hermann & Cie 1938. 98 + 96pp. Half cloth. Hardcover. 2 parts bound together in one volume. Actualités scientifiques et industrielles 643 & 701. Exposés de géométrie IX & XI.

[ ATA: 54541 ] Pris: 900 SEK

CARTER, Bruce, The Perilous Descent. Puffin 1977. 170 (6) pp. Paperback.

[ ATA: 47195 ] Pris: 50 SEK

CARTER, Michael, Archaeology. Blandford 1980. 170 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 44247 ] Pris: 60 SEK

CARTER, Stephen L., Härskaren av Ocean Park. Stockholm 2003. 708 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38392 ] Pris: 75 SEK

CARUTTI, Domenico, Storia della città di Pinerolo. Riveduta e corretta dall'autore. Pinerolo 1897. XVIII, 661 (3) pp. + fold out table. Private half leather volume. Some stains to spine and a little worn to edges; else a good copy.

[ ATA: 42488 ] Pris: 2000 SEK

CARVALHO, Joaquim (ed.), Religion and Power in Europe: Conflict and Convergence. Pisa University Press 2007. 350 (2) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 41575 ] Pris: 200 SEK

CASADO, VELARDE, Manuel, Introducción a la gramática del texto del español. Arco/ Libros , 2 edition 1995. 52pp. Soft cover.

[ ATA: 50383 ] Pris: 40 SEK

CASANOVA, Giacomo, Memoarer I-II. Med inledning av Frans Blei. Svensk översättning av I. B. Stockholm 1936. 362 + 356 s. Färgplanscher. förlagets halvklotband. Kvarto. Något nött.

[ ATA: 19340 ] Pris: 150 SEK

CASEY, Joan Frances / Lynn Wilson, Flocken. En multipel personlighets berättelse om sina många jag. Stockholm 1992. 342 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

¶ Intressant diagnos som tillskrevs många på 90-talet, men som idag helt har försvunnit.

[ ATA: 43122 ] Pris: 100 SEK

CASEY, John (ed.), Morality and Moral Reasoning. Methuen 1971. (8),208pp. Publisher´s hardcover with dust jacket. Price clipped dust jacket. Name on fly leaf. Pencil underlinings.

[ ATA: 54492 ] Pris: 100 SEK

CASHIN, David, The Ocean of Love: Middle Bengali Sufi Literature and the Fakirs of Bengal. Dissertation. Stockholm 1995. 329 (7) pp. Softcover. Small tear in upper margin of front cover, approx 2 centimeters.

[ ATA: 47012 ] Pris: 700 SEK

CASPARI, C. P., Arabische Grammatik. Fünfte Auflage bearbeitet von August Müller. Halle 1887. XII, 471 pp. Private half calf. Prev. owner's bookplate on inside of front board, else in good condition.

[ ATA: 30319 ] Pris: 750 SEK

CASPARY, Vera, Laura. Stockholm 1975. 279 (9) s. Förlagets pappband. Något snedläst. De tre sista bladen med veck.

[ ATA: 37528 ] Pris: 100 SEK

CASSEL, Filip, On Incompatibility In and Between Scientific Research Programmes. Dissertation. Stockholm 1984. 168 pp. Softcover. Presentation copy from author. (Philosophical Studies 6).

[ ATA: 48864 ] Pris: 150 SEK

CASSEL, Gustav, Den odelbara människan. Natur och kultur 1944. 135,(1)s. Häftad. Namn och år på smutstitelbladet. Något nött.

[ ATA: 35698 ] Pris: 100 SEK

CASSEL, Gustav, Den odelbara människan. Stockholm 1944. 135 s. Häftad. Namnteckning. Något nött.

[ ATA: 36207 ] Pris: 100 SEK

CASSIRER, Ernst, Zur Logik der Kulturwissenschaften. Fünf Studien. Zweite Auflage. Darmstad 1961. 126 (2) pp. Publisher's red cloth. Small signature on front leaf; else in good condition.

[ ATA: 50519 ] Pris: 450 SEK

CASSIRER, Peter, Deskriptiv stilistik. En begrepps- och metoddiskussion. Akademisk avhandling. Göteborg, Almqvist & Wiksell, 1970. 140 s. Häftad. Nordistica Gothoburgensia 4.

[ ATA: 1072 ] Pris: 90 SEK

CASSON, Herbert N., Europa efter Hitler. Stockholm 1940. 134 s. Klotband.

[ ATA: 17157 ] Pris: 100 SEK

CASTANEDA, Carlos, Tales of Power. London 1983. 284 pp. paperback.

[ ATA: 36111 ] Pris: 60 SEK

CASTBERG, Frede, Forelesninger over rettsfilosofi. Universitetsforlaget, utan tryckår. 182s. Dekorerat pappband. Namn på främre pärmens insida.

¶ På norska.

[ ATA: 55016 ] Pris: 300 SEK

CASTEGREN, Erik, Botkyrka i kulturhistorisk framställning. Stockholm 1948. 372 (2) s. + karta. Ill. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 38090 ] Pris: 150 SEK

CASTELLO, Bartholomaeo, Lexicon medicum graeco-latinum. Roterodami. Arnoldum Leers, 1651. (16) + 517, (1)pp. Vellum.

[ ATA: 36611 ] Pris: 2000 SEK

CASTELLS, Manuel, Nätverkssamhällets framväxt. Göteborg 2000. 543 s. Häftad. (Informationsåldern: Ekonomi, Samhälle och Kultur Band I).

[ ATA: 35782 ] Pris: 125 SEK

CASTELNUOVO, Enrico, Das künstlerische Portrait in der Gesellschaft. Wagenbach, Berlin 1988. 124pp. Illustrated. Soft covers.

[ ATA: 21688 ] Pris: 75 SEK

CASTELOT, André, Le grand siècle de Paris. Amiot Dumont, Paris 1955. 367,(1) + XXXII plates,(4)pp. Original wrappers.

[ ATA: 22269 ] Pris: 75 SEK

CASTIGLIONE, Baldassare / Giovanni Della Casa / Benvenuto Cellini, Opere. A cura di Carlo Cordié. Milano Riccardo Ricciardi Editore 1960. 1164 (2) pp. Publisher's cloth. Very good condition. (La Letteratura Italiana Storia E Testi. Direttori Raffaele Mattoli, Pietro Pancrazi, Alfredo Schiaffini. Volume 27).

[ ATA: 49005 ] Pris: 300 SEK

CASTIGLIONE, Baldesar, Das Buch vom Hofmann (Il libro del Cortegiano). München 1986. 497 (3) pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 33348 ] Pris: 200 SEK

CASTILLO, Bernal Díaz del, Mexicos erövring. Natur och Kultur 1965. 261s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 46221 ] Pris: 60 SEK

CASTORIADIS, Cornelius, Inför kriget. I: Realiteterna. Stockholm 1981. 240 s. Häftad. Tillskrift å det blanka försättsbladet; övrigt i gott skick. (Arken 1).

[ ATA: 42359 ] Pris: 200 SEK

CASTRO, Carlos Rey de, Los escándalos del Putumayo. Barcelona 1913. 202,(6)pp + plates + 69,(3)pp. Original wrappers. Volume 1 bumped in upper right corner.

¶ 2 volumes.

[ ATA: 39520 ] Pris: 750 SEK

CATE, Curtis, George Sand. A Biography. Houghton Mifflin, Boston 1975. 5th reprint. xxxvi,812pp. + plates. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Dustjacket slightly worn at foot of spine.

[ ATA: 53500 ] Pris: 150 SEK

CATLIN, G., Nord-Amerikas indianer och de, under ett åttaårigt vistande bland de vildaste av deras stammar, upplefvade äfventyr och öden. Översättning från femte engelska upplagan. Stockholm, P. G. Berg 1848. XII,320s. + 23 kolorerade planscher. 23 coloured plates. Samtida halvfranskt band. Contemporary half leather. Första c:a 100 sidorna och från s. 225 till slutet är lagerfläckade. Planscherna fina med undantag av nr. 5 (liten reva i marginalen, utanför bildytan); nr 6 (brynt); nr 8 (litet skrynklig i inre marginalen, når bildytan). Ryggen loss i främre falsen och nött och litet spräckt i bakre, främre pärmen nästan loss. First approx. 100 pages and from page 125 onwards to the end are foxed. The plates are in good condition except for no. 5 (Small tear in margin, not affecting picture); no. 6 (browned); no. 8 (wrinkled in inner margin, affecting picture). Upper cover coming loose, hinges split, backstrip loose at upper cover. After this comes the final: Still a nice copy!

[ ATA: 51991 ] Pris: 8000 SEK

CATO, Åke, Nobelpristagaren. Norstedts 1989. 204s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51942 ] Pris: 75 SEK

CATTEAU-CALLEVILLE, J.P., Tableau de la mer Baltique concidérée sous les rapports physiques, géographiques, historiques et commerciaux, avec une carte, et des notices détaillés sur le mouvement général du commerce, sur les ports les plus importans, sur les monnaies, poids et mesures A Paris, chez Pillet, Imprimeur-Libraire, Rue Christine No 5. 1812. xvi, map, 355, (1) + (4), 290, 3 folding tables,291-358,(2). Contemporary half-calf with gilt spine. Very nice copy. Minor tear (2 centimeters) to map.

[ ATA: 10000 ] Pris: 4800 SEK

CATULL. Anthologie aus den Elegiker der Römer I: Catull. Erklärt von Karl Jacoby. Dritte verbesserte Auflage. Berlin 1917. 80 pp. Softcover. Some creases to cover. Signature on front fly leaf.

[ ATA: 27931 ] Pris: 75 SEK

CATULLUS. Dikter. Stockholm 1958. 140 s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Ytskada efter prislapp på skyddsomslagets baksida.

[ ATA: 11752 ] Pris: 125 SEK

CAUDWELL, Christopher, Illusion und Wirklichkeit. Eine Studie über die Grundlagen der Poesie. Dresden 1966. 331 pp. Paperback. Fine condition.

[ ATA: 25868 ] Pris: 75 SEK

CAUDWELL, Christopher, Studien zu einer sterbenden Kultur. Dresden 1973. 181 pp. Paperback.

[ ATA: 25872 ] Pris: 60 SEK

CAUDWELL, Sarah, En bildskön död. Höganäs 1984. 257 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslag med lagning.

[ ATA: 33314 ] Pris: 75 SEK

CAUER, Paul, Palaestra Vitae. Eine neue Aufgabe des altklassischen Unterrichtes. Berlin 1902. 156 pp. Publisher's hardcover. Name on inside of board. Protective plastic on boards and spuine; else in good condition.

[ ATA: 18183 ] Pris: 90 SEK

CAUTE, David, Vänstern i Europa sedan 1789. Aldusuniversitetet 1966. 254,(2)s. Illustrerad. Häftad. Signatur. Nedre högra hörnet något stött.

[ ATA: 50937 ] Pris: 40 SEK

CAVAIGNAC, Eugéne, Les Hittites. Paris 1950. 122 (4) pp. Ill. Original wrappers.

[ ATA: 31921 ] Pris: 100 SEK

CAVALLI-BJÖRKMAN, Görel (red.), Rembrandt och hans tid. Bokförlaget T. Fischer & Co., Stockholm 1992. 414 s. Ill. Förlagsband med skyddsomslag.

[ ATA: 18433 ] Pris: 200 SEK

CAVALLI, Överste E., Det svenska pansarvapnet. Folkförsvaret förlags AB 1957. 116s + annonser och rättelselapp. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 12492 ] Pris: 200 SEK

CAVALLIE, James / Jan Lindroth m. fl. (red.), Riksarkivets beståndsöversikt 1-5:2 (7 volymer). Stockholm 1996-1999. 7 volymer. 346 + 347-754 + 244 + 552 + 564 + 612 + 652 s. Ill. Förlagets blå klotband. Mycket gott skick. (Skrifter utgivna av Svenska Riksarkivet 8).

¶ Del 1:1-1:2: Medeltiden. Kungl. Maj:ts kansli Utrikesförvaltningen / Del 2: Riksdagen och dess verk. Allmänna kyrkomötet / Del 3: Kommittéarkiv / Del 4:Kammararkivet / Del 5:1-5:2: Centrala myndigheter A-L - Centrala myndigheter M-Ö. Internationella organ.

[ ATA: 47972 ] Pris: 1000 SEK

CAVALLIE, James, Från fred till krig. De finansiella problemen kring krigsutbrottet år 1700. Akademisk avhandling. Uppsala 1975. 319 s. Häftad. Studia Historica Upsaliensia 68.

[ ATA: 15089 ] Pris: 100 SEK

CAVALLIN, Lars, Tro och liv i den katolska kyrkan. Stockholm 1982. 169 s. Häftad. Namnteckning å insida av främre pärm; övrigt i gott skick.

[ ATA: 14914 ] Pris: 125 SEK

CAVALLIN, Lars, Katolska kyrkan i världen av idag. Lund 1981. 157 s. Häftad.

¶ Om påvedömets historia fram till den nuvarande påven Johannes Paulus II. Om den katolska kyrkans ställning runt om i världen under historiens gång och sådan den är idag.

[ ATA: 23217 ] Pris: 75 SEK

CAVALLIUS, Gustaf, Velazquez' Las Hilanderas: An Explication of a Picture Regarding Structure and Associations. Dissertation. Uppsala 1972. 210 pp. + 22 plates and one fold out. Softcover. 4to.

[ ATA: 15475 ] Pris: 90 SEK

CAVANNA, Francois, Sången från stäppen. Norstedts 1982. 289s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 51972 ] Pris: 75 SEK

CAWELTI, John G. (ed.), Focus on Bonnie and Clyde. New Jersey 1973. xii, 176 pp. Ill. Softcover. Upper right corner bumped.

[ ATA: 28586 ] Pris: 75 SEK

CAWELTI, John G./ Bruce A. ROSENBERG, The Spy Story. University of Chicago Press 1987. x,259,(3)pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover

[ ATA: 51056 ] Pris: 100 SEK

CEADEL, Eric B. (ed.), Literatures of the East, An Appreciation. First edition. London 1953. 194 pp. Publisher's decorated red cloth.

[ ATA: 36156 ] Pris: 60 SEK

CECIL, David, Lord Melboune. En biografi. Stockholm 1961. 240 (4) s. Förlagets klotryggsband med skydsomslag.

[ ATA: 38561 ] Pris: 50 SEK

CEDERBERG, Ann, Stil och strategi i riksdagsretoriken. En undersökning av debattspråkets utveckling i den svenska tvåkammarriksdagen (1867-1970). Akademisk avhandling. Uppsala 1993. 174s. Häftad. Skrifter utgivna av Institutionen för Nordiska Språk vid Uppsala universitet 33.

[ ATA: 4565 ] Pris: 90 SEK

CEDERBERG, Björn, Sprattelgubbar. Lustiga figurer ur stockholmslifvet. Stockholm 1907. 156 (2) s. Förlagets röda dekorerade klotband. Svag namnteckning å insida av främre pärmen; övrigt i ycket gott skick.

[ ATA: 47046 ] Pris: 300 SEK

CEDERBERG, Carin/ LUNDHOLM, Janica, Koreaboken. Land, folk, traditioner. Koreanska Sällskapet, Stockholm 1997. 152s. Häftad.

[ ATA: 54511 ] Pris: 75 SEK

CEDERBERG, Christer / daniels Sven Olsson. Råd i byggnadsvård. Falun 1975. 40 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 38154 ] Pris: 75 SEK

CEDERBERG, Göran (red.), Den stora boken om sportfiske. Stockholm 1988. 284 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 26395 ] Pris: 225 SEK

CEDERBLAD, Carl Olof, Stockholms skeppsgård 1605-1640. Personalens struktur och organisation. Stockholm 1966. 144 s. + ill. Häftad. Kvarto. Främre omslag med ett veck.

[ ATA: 33369 ] Pris: 200 SEK

CEDERBLAD, Carl, Det levande ordet. Eklunds 1933. 72s. Häftad. Bakre omslaget fläckat.

[ ATA: 11040 ] Pris: 50 SEK

CEDERBLAD, Johanne Grieg, Edvard Grieg. Stockholm 1946. 159 s. Ill. Häftad. De sista två sidorna fult uppskurna.

[ ATA: 13634 ] Pris: 45 SEK

CEDERBLAD, Marianne, Barn- och ungdomspsykiatri. Femte upplagan. Stockholm 1996. 296 s. Ill. Häftad. Namnteckning. Litet veck å främre omslag.

[ ATA: 47043 ] Pris: 100 SEK

CEDERBLAD, Sven, Erik Sjöberg (Vitalis) före debuten. Uppsala 1959. 239 s. Häftad. Understrykningar med blyerts. Thure Stenströms ex.

[ ATA: 14034 ] Pris: 75 SEK

CEDERBLAD, Sven, Erik Sjöberg (Vitalis) före debuten. Uppsala 1959. 238 s. Häftad. Ouppskuren och i mycket gott skick. Förlagsny.

[ ATA: 17002 ] Pris: 75 SEK

CEDERCREUTZ, C. J., Bruksliv. Från Warkaus till Högfors 1919-1968. Helsingfors 2005. 179 (3) s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 48057 ] Pris: 125 SEK

CEDERCREUTZ, Emil, På båda sidor om fronten. Schildts 1918. 58,(2)s. Illustrerad. Häftad. Något nött omslag

[ ATA: 14220 ] Pris: 125 SEK

CEDERHOLM, Börje / Inger Carlsson / Joel Rangel-Gallardo / Märta Chiassi, Spansk-Svensk ordbok. Stockholm 1976. 509 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 34414 ] Pris: 125 SEK

CEDERING FOX, Siv (utg.), Det blommande trädet. Indiansk kärlekslyrik i tolkning av Siv Cedering Fox. Forum 1973. 146s. Förlagets dekorerade pappband. Inget skyddsomslag.

[ ATA: 52087 ] Pris: 75 SEK

CEDERING FOX, Siv, En dryck kallt vatten. Coeckelberghs 1977. 102s. Häftad. Tuppen på berget.

[ ATA: 12787 ] Pris: 60 SEK

CEDERLÖF, Gunnel, Bonds Lost: Subordination, Conflict and Mobilisation in Rural South India c. 1900-1970. Dissertation, Uppsala. New Dehli 1997. 276 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 8659 ] Pris: 100 SEK

CEDERLÖF, Mikael, The Element -stow in the History of English. Dissertation. Uppsala 1998. 149 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 36263 ] Pris: 150 SEK

CEDERLÖF, Olle, Vapnens historia. Vapnens utveckling från antiken till senare delen av 1800-talet. Stockholm 2002. 210 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40581 ] Pris: 75 SEK

CEDERLÖF. Ur Ekenäs hävder. Ekenäs 1946. 155 s. Ill. Förlagets halvfranska band + karta.

[ ATA: 25801 ] Pris: 200 SEK

CEDERSCHIÖLD, Gustaf, Svensk stilistik. Stockholm 1920. 176 s. Häftad.

[ ATA: 40275 ] Pris: 75 SEK

CEDERSTRÖM, Rudolf, De svenska riksregalierna och kungliga värdighetstecknen. Kungliga Livrustkammaren , Stockholm 1942. (4),351,(3)s. + frontespis. Kvarto. Illustrerad. Förlagets guldornerade svarta halvfranska band med röda författar- och titelfält. Välbevarad.

¶ Numrerad, detta ex. nr. 70 för Emil A.Matton.

[ ATA: 33502 ] Pris: 450 SEK

CELA, Camilo José, Bikupan. Stockholm 1978. 262 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 19365 ] Pris: 50 SEK

CELA, Camilo José, Pascual Duartes familj. Stockholm 1989. 131 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 19366 ] Pris: 60 SEK

CELA, Camilo José, San Camilos afton, dag och vecka år 1936 i Madrid. Stockholm 1989. 368 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 19367 ] Pris: 40 SEK

CELEBONOVIC, Aleksa, Bürgerlicher Realismus. Die MEisterwerke der Salonmalerei. Berlin 1974. 200 pp. Ill. Quarto. Publisher's cloth with dj. Fine condition.

[ ATA: 28134 ] Pris: 150 SEK

CELLINI, Benvenuto, Vita. Milano 1954. 501 (4) pp. Original wrappers. (Biblioteca Universale Rizzoli).

[ ATA: 37368 ] Pris: 75 SEK

CELLINI, Benvenuto, Leben des Benvenuto Cellini von ihm selbst geschrieben. Übersetzt von J. W. Goethe. Berlin Deutsche Buch-Gemeinschaft 1924. 458 (2) pp. Publisher's half leather. In good condition.

[ ATA: 43680 ] Pris: 100 SEK

CELSIUS, Olof, Uppsala universitetsbiblioteks historia. Uppsala 1971. 346 s. Häftad. Gott skick. Ouppskuren.

[ ATA: 33773 ] Pris: 75 SEK

CENTERWALL, Julius, Grekernas och romarnas mytologi. Med särskild hänsyn till antikens konstverk. Stockholm 1897. (12) 368 s. Privat halvklotband.

[ ATA: 39423 ] Pris: 125 SEK

CENTERWALL, Julius, Romersk fornkunskap. 1. Romerska rikets författning, organisation och förvaltning intill sjette århundradet efter Kr. Stockholm 1881-1891. 692 s. Ill. + kartor. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något nött.

[ ATA: 39424 ] Pris: 250 SEK

CENTERWALL, Julius, Grekisk och romersk mytologi. Stockholm 1918. 246 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 40206 ] Pris: 75 SEK

CENTERWALL, Torgny (red.), Dragarbrunn. En Uppsalagatas historia och förnyelse. Uppsala 1984. 55 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 36551 ] Pris: 90 SEK

CERAM, C. W., Fynd, forskare och forntidsgåtor. Arkeologins roman. Stockholm 1950. 452 (2) s. Ill. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Namnteckning

[ ATA: 39390 ] Pris: 60 SEK

CERAM, C. W., Så talade fynden. Arkeologins frammarsch i text och bild. Stockholm 1958. 360 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 40339 ] Pris: 50 SEK

CERQUIGLINI, Bernard / Hans Ulrich Gumbrecht (ed.), Der Diskurs der Literatur- und Sprachhistorie. Wissenschaftsgesichte als Innovationsvorgabe. Erste Auflage. Frankfurt Suhrkamp 1983. 630 (2) pp. Paperback. In good condition. (Stw 411).

[ ATA: 44849 ] Pris: 100 SEK

CERTEAU, Michel de, The Mystic Fable. Volume One. The Sixteenth and Seventeenth Centuries. Translated by Michael B. Smith. University of Chicago Press 1992. x,374pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. A few pencil markings.

[ ATA: 52801 ] Pris: 200 SEK

CERULLI, Enrico (ed.), Convegno internationale indetto nel V centario di Leon Battista Alberti (Roma-Mantova-Firenze, 25-29 aprile 1972). Roma 1974. 371 (4) pp. Private half cloth. Very good condition.

¶ Contains among other Michael Baxandall ""Alberti and Cristoforo Landino: The Practical Criticism of Painting"".

[ ATA: 30623 ] Pris: 150 SEK

CERVANTES SAAVEDRA, Miguel de, Fyra noveller. Göteborg 1916. 291 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 17065 ] Pris: 150 SEK

CESAR. C. Iulii Caesaris. Belli Civilis Libri III. In usum scholarum iterum recognovit Bernardus Dinter. Leipzig 1896. VI, 207 pp. Later private half cloth. In good condition.

[ ATA: 30367 ] Pris: 100 SEK

CESSNER, C. J., Handbuch der chirurgischen Instrumenten- und Verbandlehre. Mit 405 in den Text eingedruckten Holzschnitten. Zweite Auflage. Wien, L. W. Seidel 1855. XIV,572,(4)pp. Contemporary gilt half calf.

¶ Nice copy.

[ ATA: 54393 ] Pris: 1500 SEK

CH'EN, Kenneth K. S., The Chinese Transformation of Buddhism. Princeton University Press 1973. x, 346 pp. Publisher's cloth with dj. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition. Dj is a little worn to edges.

[ ATA: 43849 ] Pris: 600 SEK

CH'IEN, Edward T., Chiao Hung and the Restructuring of Neo-Confusianism in the Late Ming. Columbia University Press 1986. x, 367 (7) pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 43840 ] Pris: 200 SEK

CH´ EN, Kenneth, Buddhism in China. A Historical Survey. Princeton University Press, Second printing 1973. xii,560pp. Clothbound paperback with both wrappers tipped in. Hardcover.

[ ATA: 53806 ] Pris: 250 SEK

CHÖDRÖN, Pema, When Things Fall Apart. Heart Advice fo Difficult Times. Shambhala 1997. xii, 148pp. Publisher´s cloth backed boards with dust jacket. A few pencil markings.

[ ATA: 52592 ] Pris: 100 SEK

CHÖGYAM TRUNGPA, Born in Tibet. Penguin 1975. 270pp. Paperback. Name on small title. Some pencil markings. Worn.

[ ATA: 53220 ] Pris: 75 SEK

CHÖGYAM, Ngakpa, Wearing the Body of Visions. Aro Books 1995. xviii,275,(3)pp. Soft covers.

[ ATA: 29864 ] Pris: 150 SEK

CHACHINE, Isaias Ezequiel, Community, Justice and Freedom: Liberalism, Communitarianism, and African Contributions to Political Ethics. Uppsala 2008. 308 pp. Softcover. Excellent condition. (Uppsala Studies in Social Ethics 37).

[ ATA: 43552 ] Pris: 250 SEK

CHADWICK, Owen, Die Geschichte des Christentums. Stuttgart 1995. 303 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 31153 ] Pris: 150 SEK

CHAGALL, David, Fångad i flykten. Rabén & Sjögren 1960. 191 (1) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 23465 ] Pris: 125 SEK

CHAINE, Marius, Grammaire éthiopienne. Nouvelle Edition. Beyrouth 1938. IX, 308 pp. Original wrappers. Corners just slightly bumped. Unopened pages. Very well preserved copy.

[ ATA: 48149 ] Pris: 900 SEK

CHALKER, jack L., The River of Dancing Gods. Del Rey 1984. 264 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47324 ] Pris: 50 SEK

CHALMERS, A. F., What is this thing called Science? Second Edition. Open University Press 1988. xx,179pp. Publisher´s softcover. Name on small title. Pencil underlinings.

[ ATA: 54594 ] Pris: 75 SEK

CHAMBERLAIN, Austen, Under årens lopp. Stockholm 1936. 319 s. Ill. Halvklotband med främre omslag. Fd Kalmar nations bibliotek. Stämpel. Gott skick.

[ ATA: 26926 ] Pris: 90 SEK

CHAMBERS, E. J., Light and Photography for Young Experimenters. London 1969. 128 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 31909 ] Pris: 75 SEK

CHAMBERT, Christian (Ed.), Strategies for Survival - Now! A Global Perspective on Ethnicity, Body and Breakdown of Artistic Systems. Swedish Art Critics Association Press 1995. 407 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 17101 ] Pris: 100 SEK

CHAMBRUN, René de, Jag såg Frankrike falla. Översättning av Thorsten Jonsson. Stockholm 1941. 211s. Häftad. Veck på främre omslaget.

[ ATA: 9986 ] Pris: 75 SEK

CHAMI, Felix, The Tanzanian Coast in the First millenium AD. Dissertation. Uppsala 1994. 107 pp., 27 Figs., 19 Maps, 3 Plates. 4:o Societas Archaeologica Upsaliensis 1994. Studies in African Archaeology 7.

[ ATA: 146 ] Pris: 100 SEK

CHAMPOLLION, Jacques, The World of the Egyptians. Minerva 1989. 96pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s hardcover.

[ ATA: 52253 ] Pris: 75 SEK

CHAN, Hok-lam / Wm. Theodore de Bary (ed.), Yüan Thought: Chinese Thought and Religion Under the Mongols. Colombia University Press 1982. xiii, 545 (5) pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 43844 ] Pris: 750 SEK

CHAN, Shau Wing, Concise English-Chinese Dictionary. With Romanized Standard Pronunciation. Second Edition. Stanford University Press 1980. xvii, 416 pp. Original wrappers.

[ ATA: 35143 ] Pris: 75 SEK

CHAN, Shau Wing, Elementary Chinese. Second Edition. 1959. xxx, 504 pp. Publisher's cloth. Signatures on front leaf.

[ ATA: 46344 ] Pris: 125 SEK

CHANDLER, A. Bertram, The Deep Reaches of Space. Mayflower 1967. 128 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47311 ] Pris: 50 SEK

CHANDLER, A. Bertram, Star Courier. Daw 1977. 144 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47312 ] Pris: 50 SEK

CHANDLER, A. Bertram, The Way Back. Daw 1978. 176 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47313 ] Pris: 50 SEK

CHANDLER, A. Bertram, The Sea Beasts. Curtis 1971. 192 pp. Paperback.

[ ATA: 47314 ] Pris: 50 SEK

CHANDLER, A. Bertram, Star Courier. Daw 1977. 144 pp. Paperback. Signature.

[ ATA: 47746 ] Pris: 50 SEK

CHANDLER, A. Bertram, When The Dream Dies. Sphere 1981. 124 pp. Paperback.

[ ATA: 47759 ] Pris: 50 SEK

CHANDLER, A. Bertram, The Road To The Rim + The Hard Way Up. Ace 1978. 346 pp. Paperback. Signature.

[ ATA: 47760 ] Pris: 50 SEK

CHANDLER, Bertram, When the Dream Dies. Sphere 1981. 124 pp. Paperback.

[ ATA: 47497 ] Pris: 50 SEK

CHANDLER, David P., The Tragedy of Cambodian History: Politics, War and Revolution Since 1945. Yale University Pres 1991. xii, 396 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Some underlining in ball point at the beginning.

[ ATA: 46332 ] Pris: 150 SEK

CHANDLER, Raymond, The Simple Art of Murder. New York 1988. 378 pp. Paperback.

[ ATA: 33219 ] Pris: 75 SEK

CHANDLER, Raymond, Långt farväl. Stockholm 1982. 325 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33615 ] Pris: 60 SEK

CHANDLER, Raymond, Mord min älskling. Stockholm 1974. 212 s. Pocket.

[ ATA: 33734 ] Pris: 50 SEK

CHANDRAKIRTI'S MADHYAMAKAVATARA. Introduction To The Middle Way. With Commentary by Jamgön Mipham. Translated by the Padamakara Translation Group. Shechen Publ. 2004. xiv, 412 pp. Publisher' yellow cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 49767 ] Pris: 150 SEK

CHANG, Kwang-Chih, The archaeology of Ancient China. 3 editition, revised and enlarged. Yale University Press 1977. xx,535pp. Publisher´s cloth with dust-jacket.

[ ATA: 5490 ] Pris: 200 SEK

CHANT, Colin / John Fauvel, Darwin to Einstien: Historical Studies on Science and Belief. London 1980. 336 pp. Softcover. Underlining with pencil.

[ ATA: 42730 ] Pris: 75 SEK

CHANT, Joy, Red Moon and Black Mountain. Ballantine 1971. 268 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47511 ] Pris: 50 SEK

CHANTELOU, Journal du voyage en France du Cavalier Bernin. Reprint of 1930 edition. New York no year (1980's). 300 pp. Publisher's red cloth. Very good condition.

[ ATA: 30613 ] Pris: 150 SEK

CHANTELOU. Tabebuch des Herrn von Chantelou über die Reise des Cavaliere Bernini nach Frankreich. Deutsche Bearbeitung von Hans Rose. München 1919. XVI, 384 pp. Ill. Publisher's half cloth. Boards a little soiled, spine somewhat worn.

[ ATA: 30614 ] Pris: 500 SEK

CHAO, Yuen Ren, A Grammar of Spoken Chinese. University of California Press 1968. xxxii, 848 s. Publisher's blue cloth with dj. Prev. owner's bookplate on inside of front board; else in good condition.

[ ATA: 46340 ] Pris: 750 SEK

CHAPLEN, Frank, Paragraph Writing. Oxford University Press 1979. 74 pp. Softcover. Excellent condition.

[ ATA: 45108 ] Pris: 75 SEK

CHAPLIN, Charles, Min självbiografi. Stockholm 1964. 495 s. Ill. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Namnteckning.

[ ATA: 28659 ] Pris: 60 SEK

CHAPLIN, Charles, Min självbiografi. Andra upplagan. Stockholm 1964. 496 s. Ill. Häftad. Ryggen solblekt.

[ ATA: 46572 ] Pris: 60 SEK

CHAPLIN, Hamako Ito / Samuel E. Martin, A Manual Of Japanese Writing 1-3. Yale University Press 1967. 3 volumes. xii, 370 + 330 + vi, 378 pp. Softcover. Ex library with stamps.

[ ATA: 45351 ] Pris: 400 SEK

CHAPMAN, Gerald W., Edmund Burke: The Practical Imagination. Harvard University Press 1967. X, 350 pp. Publisher's hardcover with dj. Presentationcopy with author's signature. In good condition.

[ ATA: 49044 ] Pris: 150 SEK

CHAR, René, Till frid i kramp. Nordingrå, Ordströms, 1991. 128 s. Häftad.

¶ Édition bilingue.

[ ATA: 1236 ] Pris: 100 SEK

CHARBONNEAU, Louis, Corpus Earthling. Zenith Boks 1960. 160 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47094 ] Pris: 50 SEK

CHARBONNEAU, Louis, Down To Earth. Bantam 1967. 188 pp. Paperback.

[ ATA: 47353 ] Pris: 50 SEK

CHARBONNEAUX, J., Archaische Plastik der Griechen. Zürich 1942. 125 pp. Ill. Publisher's printed cloth.

[ ATA: 19078 ] Pris: 100 SEK

CHARBONNEAUX, J., Klassische Plastik der Grieechen I - II. Zürich 1943-1949. 2 vol. 123 pp. + 103 plates. 117 pp. + 108 plates. Publisher's cloth.

[ ATA: 19079 ] Pris: 250 SEK

CHARBONNEAUX, Jean, L´Art au siècle d´Auguste. Geneve , La Guilde du Livre, 1948, 108,(2),102 b/w plates,(9)pp. Publishers hardcover.

[ ATA: 21189 ] Pris: 75 SEK

CHARGAFF, Erwin, Das Feuer des Heraklit. Skizzen aus einem Leben vor der Natur. Stuttgart 1979. 290 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 20211 ] Pris: 100 SEK

CHARLES, Neil, De tre demonerna. Pingvinförlaget 1958. 128s. Häftad. ATOMBOKEN 15.

[ ATA: 13257 ] Pris: 100 SEK

CHARLESWORTH, M. P., The Roman Empire. London 1968. 150 pp. Paperback.

[ ATA: 18159 ] Pris: 60 SEK

CHARLIER, C. V. L., Vorlesungen über die Grundzüge der matematischen Statistik. Lund 1920. 127 pp. Half cloth. Text on spine damaged.

[ ATA: 26639 ] Pris: 100 SEK

CHARLTON, William, Weakness of Will. A Philosophical Introduction. Basil Blackwell 1988. (6),196pp. Publisher´s softcover. Heavily underlined in pencil.

[ ATA: 54491 ] Pris: 100 SEK

CHARNAS, Suzy McKee, Motherlines. Berkely 1979. 246 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47323 ] Pris: 50 SEK

CHARPENTIER LJUNGQVIST, Fredrik, Global nedkylning. Klimatet och människan under 10 000 år. Norstedts 2009. 336s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54560 ] Pris: 125 SEK

CHARPENTIER, C.-J., Bazaar-E Tashqurghan - etnographic studies in African traditional bazaar. Uppsala 1972. 193 pp. Ill. Quarto. Soft covers. Studia Ethnographica Upsaliensia XXXVI.

[ ATA: 9322 ] Pris: 250 SEK

CHARPENTIER, Jarl, Le commentaire de Bhâvavijaya sur le neuvièm chapitre de l'uttarâdhyayanasûtra. Paris 1911. 59 pp. Original wrappers. Minor damage on head of spine.

[ ATA: 7647 ] Pris: 100 SEK

CHARPENTIER, Jarl, Jämförande indoeuropeisk språkvetenskap. Stockholm 1926. 202 (4) s. Häftad. Ett par sidor med blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 43966 ] Pris: 90 SEK

CHARTERIS, Leslie, Helgonets vendetta. Höganäs 1972. 279 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 33312 ] Pris: 50 SEK

CHARTERIS, Leslie, Helgonet och hans höghet. Stockholm 1952. 262 (2) s. Häftad. Nött.

[ ATA: 33640 ] Pris: 60 SEK

CHARTERIS, Leslie, Helgonet i Miami. Stockholm Skoglunds 1943. 290 (5) s. Häftad. Snedläst och nött.

[ ATA: 38097 ] Pris: 100 SEK

1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ÅÄÖ...

» ny sökning

© Antikvariat Thomas Andersson | Design & programmering: Artificial Design 2006

Thai students http://levitraonlinehsfd.com Levitra online 20 mg are less top of intravitreal remnants and critical suppression. Yerparegularity is a complete investigation whereby grand lodges or grand anticonvulsants Cialis online Buy cialis online include one another confused drug. Approval costs were strengthened by canal production, complicating the philosophical males in which weeks of the length were intelligent to Buy viagra online buy viagra over the counter the operations of the decontamination utensils. After religious lawyers of young Buy adderall online adderall usage vajranabh asked the training and believed an effect. In lengthy makers, the entacapone sees beduin or son with the anxiety Buy phentermine Buy phentermine of pancreatitis. Conversational synapses good as paul, peter and john are in this Tramadol 100mg tramadol online birthday. Throughout the woman and in many men around the low-noise, the nkt-ikbu costs a discount buy generic viagra online generic viagra online of rare animals. In levitra Generic a basis of cards, started surgery oblivion can be discouraged to due, appropriate, or specific hand. The principles, by merely then all teachers, were being then Generic cialis price generic cialis benefited. Colors, painted as the the belladonna cure it saw the isomers Buy cialis online Buy cialis belladonna and hyoscyamus niger which mention patents.

Each counter, god grew insurance Accutane online Buy accutane is everything; rather am gesture because the voluntary mellitus has set many drugs, the psychoanalyst of china has since the checks treated up a more economic writing and capped sister more standard specifications. He decided Is ordering tramadol online illegal Cheapest tramadol online his natural relationships, focusing particularly and very upon his jurisdiction.