ANTIKVARIAT THOMAS ANDERSSON

Sök bland våra böcker

Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty

Författare / Author

Titel / Title

Fritext / Keywords

» Rensa / Clear

Din sökning gav 22456 träffar.

1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z ÅÄÖ...



ROBERTS, Bernadette, The Experience of No-Self. A Contemplative Journey. Shambhala 1982. 204pp. Softcover. Name on small title. Lots of Pencil underlinings and markings.

[ ATA: 53061 ] Pris: 75 SEK

ROBERTS, Bernadette, The Path to No-Self. Life at the Center. Shambhala 1985. x,214pp. Softcover. Inscription on small title. Pencil markings.

[ ATA: 53062 ] Pris: 100 SEK

ROBERTS, Kenneth, Slödder i vapen. En berättelse om Arundel och general Burgoynes invasion. Stockholm 1944. 722 s. Förlagets dekorerade linneband med främre omslag.

[ ATA: 40073 ] Pris: 90 SEK

ROBERTS, Micahel, Gustav Vasa. Stockholm 1970. 281 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 30657 ] Pris: 65 SEK

ROBERTS, Michael, Sverige och Europa. Studier i svensk historia. Natur och Kultur 1969. 287s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött.

[ ATA: 46523 ] Pris: 90 SEK

ROBERTS, Nora, Livsfarlig utsikt. Bonniers 2007. 488s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet.

[ ATA: 44349 ] Pris: 90 SEK

ROBERTS, Nora, Jagad av lögnen. Bonniers 2012. 458s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54920 ] Pris: 90 SEK

ROBERTS, Paul William, In Search of the Birth of Jesus: The Real Journey of the Magi. New York 1996. xiv, 384 pp. Softcover. A few pencil notes.

[ ATA: 42935 ] Pris: 100 SEK

ROBERTS, Peter, History of the Motor Car. London 1984. 256 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.

[ ATA: 26778 ] Pris: 100 SEK

ROBERTS, Shawn / Jody Williams, After The Guns Fall Silent: The Enduring Legacy of Landmines. Washington 1995. X (2) 554 pp. + fold outs. Softcover. Quarto. Lower right corner bumped; else in good condition.

[ ATA: 45567 ] Pris: 100 SEK

ROBERTSON, J. G., Goethe. Med förord av Martin Lamm. Stockholm 1928. 250 s. Häftad.

[ ATA: 41930 ] Pris: 60 SEK

ROBERTSON, Max, Wimbledon. BBC 1981. XII,308pp. Illustrated. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 12485 ] Pris: 100 SEK

ROBERTSON, Tom, Making New Ambitions Work: The Transformation of Norwegian Special Operations Forces. Oslo 2007. 98 (4) pp. Softcover. Very good condition. (Forsvarsstudier 1/2007).

[ ATA: 39890 ] Pris: 200 SEK

ROBESON, Kenneth, Quest of Qui. Bantam 1966. 119 (3) pp. Paperback.

[ ATA: 47219 ] Pris: 50 SEK

ROBIE, David, Och världen blundar... Wiken 1989. 284,(4)s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 18698 ] Pris: 100 SEK

ROBINS, R. H., General Linguistics an Introductory Survey. London, Longmans, 1964. 390 p. Hardcover with dust-jacket. Longman's Linguistics Library.

[ ATA: 1087 ] Pris: 125 SEK

ROBINS, R. H., A Short History of Linguistics. Second Edition. London 1984. 248 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 42705 ] Pris: 90 SEK

ROBINSON Jr, Charles Alexander, Ancient History. From Prehistoric Times to the Death of Justianian. Macmillan, New York 1951. xxiv,738pp. Illustrated. Red cloth. Hardcover. A few small white stains on the boards.

[ ATA: 51944 ] Pris: 100 SEK

ROBINSON, Christopher, French Literature In The Nineteenth Century. London 1978. 216 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 46327 ] Pris: 100 SEK

ROBINSON, David, World Cinema 1895-1980. Revised and expanded edition. London 1981. 494 pp. Ill. Softcover. Good condition.

[ ATA: 28581 ] Pris: 100 SEK

ROBINSON, Frank M., The Dark Beyond The Stars. TOR 1992. 408 pp. Paperback.

[ ATA: 47463 ] Pris: 50 SEK

ROBINSON, Fred C., Old English Literature. A Select Bibliography. Toronto, University of Toronto Press, 1970. 68 pp. Paperback. Toronto Medieval Bibliographies.

[ ATA: 1002 ] Pris: 60 SEK

ROBINSON, James M. (ed.), The Bultmann School of Biblical Interpretation: New Directions? New York 1965. XI, 183 (11) pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 42464 ] Pris: 100 SEK

ROBINSON, John A.T., Jesus and His Coming. SCM Press, London 1957. 192pp. publishers cloth. Pencil underlinings.

[ ATA: 7880 ] Pris: 100 SEK

ROBINSON, John J., Born in Blood. M. Evans & Company, New York copyright 1989. xx, 376pp. Publishers hardcover with dustjacket.

[ ATA: 10193 ] Pris: 200 SEK

ROBINSON, Kim Stanley, Icehenge. HarperCollins 1997. 264 pp. Paperback.

[ ATA: 47449 ] Pris: 50 SEK

ROBINSON, Kim Stanley, The Gold Coast. HarperCollins 1990. 392 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47529 ] Pris: 50 SEK

ROBINSON, Peter, Efter alla år av saknad. Minotaur 2003. 463s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 41338 ] Pris: 70 SEK

ROBINSON, Peter, All the Colours of Darkness. London 2008. 408 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49912 ] Pris: 75 SEK

ROBINSON, Peter, En lek med eld. Minotaur 2004. 409s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53861 ] Pris: 90 SEK

ROBINSON, Philip Bedford, Masque Of A Savage Mandarin. A Comedy of Horrors. Panther 1974 192 pp. Paperback. Signature.

¶ Bizarre offbeat science fiction!

[ ATA: 47765 ] Pris: 50 SEK

ROBINSON, Richard, Definition. Oxford at the Clarendon Press 1972. From corrected sheets of the first edition. viii,207pp. Publisher´s hardcover with dust jacket. Dust jacket price clipped. Name on fly leaf. Pp 149-157 with pencil underlinings.

[ ATA: 54587 ] Pris: 200 SEK

ROBLÈS, Emmanuel, Orostider. Stockholm 1986. 160 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 28419 ] Pris: 150 SEK

ROBOTHAM, Michael, Förlorad. Stockholm 2006. 380 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38469 ] Pris: 75 SEK

ROBSAHM, Carl, Anteckningar om Swedenborg. Med en inledande självbiografisk text av Emanuel Swedenborg: Svar på ett brev från en vän. Omarbetad och utökad upplaga. Stockholm 1989. 79 (3) s. Häftad. Mycket gott skick. (Skrifter utgivna av Föreningen Swedenborgs Minne 1).

[ ATA: 48565 ] Pris: 125 SEK

ROBSAHM, Carl, Anteckningar om Swedenborg. Med en inledande självbiografisk text av Emanuel Swedenborg: Svar på ett brev från en vän. Omarbetad och utökad upplaga. Stockholm 1989. 79 (3) s. Häftad. Liten fläck å främre omslag. Understrykningar i blyerts. (Skrifter utgivna av Föreningen Swedenborgs Minne 1).

[ ATA: 48566 ] Pris: 125 SEK

ROBSON, Graham, Open Top Style: An A-Z of Cenvertible Autos. London 1988. 128 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 18636 ] Pris: 75 SEK

ROBSON, Justina, Keeping it Real. Gollancz 2006. 279pp. Softcover.

[ ATA: 51477 ] Pris: 75 SEK

ROBSON, W.W., Modern English Literature. Oxford University Press 1970. xvi, 172pp. Paperback. A few pencil markings.

[ ATA: 12515 ] Pris: 90 SEK

ROCHEFORT, Christiane, Vår på parkeringsplatsen. Stockholm 1970. 191 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19938 ] Pris: 60 SEK

ROCHEFORT, Christiane, I nöd och lust. Stockholm 1965. 180 s. Häftad. Liten namnteckning. Nötta omslag.

¶ Les stances a Sophie.

[ ATA: 29081 ] Pris: 60 SEK

ROCHEFORT, Christiane, I nöd och lust. Stockholm 1965. 178 (2) s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 49589 ] Pris: 100 SEK

ROCHEFOUCAULD, Francois de la, Maximer. Andra upplagan. Stockholm 1931. 125 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 1991 ] Pris: 60 SEK

ROCK, Freddie, Tradition och förnyelse. Svensk dramatik och teater från 1914-1922. Akademilitteratur 1977. 200s. Häftad.

[ ATA: 55282 ] Pris: 50 SEK

RODAHL, Kåre, Mellan himmel och jord. Tre år som fallskärmshoppare. Stockholm 1946. 176 s. Häftad. Omslagen nötta.

[ ATA: 31310 ] Pris: 60 SEK

RODDENBERRY, Gene, Star Trek. Falun 1980. 258 s. Pocket.

[ ATA: 15270 ] Pris: 50 SEK

RODDICK, Anita, Body and Soul. Den fantastiska berättelsen om kvinnan bakom succén The Body Shop. Stockholm 1992. 256 s. Ill. Förlagets pappband. Namnteckning.

[ ATA: 38560 ] Pris: 80 SEK

RODENWALDT, Ernst, Leon Battista Alberti - ein Hygieniker der Renaissance. Herausgegeben von Helmut J. Jusatz. Heidelberg, Springer-Verlag 1968. 104,(4)pp. Original wrappers. Lower wrapper and a few of the last leaves with a crease.

[ ATA: 22462 ] Pris: 200 SEK

RODENWALDT, Gerhart, Griechische Tempel. Aufgenommen von Walter Hege. Deutscher Kunstverlag, o. O und o. J. 48 S. + 80 Abb. Gebunden.

[ ATA: 783 ] Pris: 75 SEK

RODERICK, Colin, Henry Lawson: Poet and Short Story Writer. Sydney 1966. 70 pp. Ill. Publisher's blue cloth with dj. Corners a little bumped.

[ ATA: 44736 ] Pris: 90 SEK

RODES, John E., Germany: a History. Holt, Rinehart and Winston 1964. xvi,703,(1)pp. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hard cover. Signature on fly leaf.

[ ATA: 50924 ] Pris: 100 SEK

RODGERS, Daniel T., The Work Ethic in Industrial America 1850-1920. Phoenix Edition. The University of Chicago Press 1979. xvi, 300pp. Paperback. Fore-edge stained.

[ ATA: 9942 ] Pris: 100 SEK

RODHE, Edbard, Geijer och samhället. En studie i svensk tradition. Stockholm 1942. 550 s. Häftad.

[ ATA: 43463 ] Pris: 75 SEK

RODHE, John, Mordängeln går genom firman. Stockholm 1939. 280 s. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 29123 ] Pris: 100 SEK

RODHE, Sven Edvard , Über die möglichkeit einer Werteinteilung. Lund 1937. 226, (2) pp. Original wrappers. Back cover with two creases.

[ ATA: 11577 ] Pris: 100 SEK

RODIN, Kerstin, Räven predikar för Gässen. En studie av ett ordspråk i senmedeltida ikonografi. Akademisk avhandling. Uppsala 1983. 119 s. illustrerad. ex libris. Studia Ethnologica Upsaliensia 11.

[ ATA: 163 ] Pris: 90 SEK

RODIN, Kerstin, Räven predikar för Gässen. En studie av ett ordspråk i senmedeltida ikonografi. Akademisk avhandling. Uppsala 1983. 119 s. Studia Ethnologica Upsaliensia 11.

[ ATA: 7381 ] Pris: 90 SEK

RODLEY, Lyn, Byzantine Art and Architecture: An Introduction. Cambridge University Press 1994. XIV, 380 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 41436 ] Pris: 500 SEK

RODRÍGUEZ, Luis Cortés, Tendencias actuales en el estudio del español hablado. Almería 1994. 156 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50356 ] Pris: 125 SEK

RODWELL, Sally, A Visitor's Guide to Historic Hing Kong. Second Printing. Hong Kong 1992. 208 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 43899 ] Pris: 75 SEK

RODZIANKO, Paul, Mannerheim. Krigaren och mäniskan. Stockholm 1942. 259 (3) s Ill. Förlagets klotband.

[ ATA: 40473 ] Pris: 250 SEK

RODZINSKI, Witold, A History of China I-II. Pergamon Press 1979. xxii,469pp.,plates + x,310pp., map. Publisher´s hardcover with dustjacket. 2 volumes. Bookplates.

[ ATA: 54377 ] Pris: 500 SEK

ROE, James Moulton, A History of the British and Foreign Bible Society 1905-1954. The British and Foreign Bible Society 1965. xii,497pp. + Corrigenda slip. Publisher´s cloth. no dust jacket.

[ ATA: 51241 ] Pris: 100 SEK

ROEGIEST, Eugeen, Les prépositions A et DE en espagnol contemporain. Valeurs contextuelles et signification générale. Gent 1980. 368 pp. Publisher's blue cloth with dj. Very good condition.

¶ No 60 of 600.

[ ATA: 50411 ] Pris: 400 SEK

ROGER, Frère, Im Heute Gottes leben. Freiburg 1976. 127 pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 31951 ] Pris: 50 SEK

ROGER, Philippe, Roland Barthes, roman. Paris 1986. 355 pp. Soft covers.

[ ATA: 1470 ] Pris: 100 SEK

ROGERS, Everett M. (ed), Social Change in Rural Society. A textbook in Rural Society. Appleton-Century-Crofts 1960. xii,490pp. Publisher´s cloth. Hard cover. No dust jacket. Signature.

[ ATA: 51158 ] Pris: 100 SEK

ROGERS, Frances & Alice Beard, 5000 Years of Gems and Jewelry. New, revised edition. Philadelphia 1947. 309 pp. Ill. Publisher's cloth.

[ ATA: 9280 ] Pris: 200 SEK

ROGERS, Michael C./ YOU, Clare/ RICHARDS, Kyungnyun K., College Korean. University of California Press 1992. xiv,363pp. Publisher´s softcover. Dedication.

[ ATA: 54510 ] Pris: 150 SEK

ROGGE, O. John, Hjärntvätt och bekännelser. Historia och metoder från inkvisitationen till Moskva och Mao Tse-tung. Stockholm 1960. 248 s. Häftad. Namnteckning. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 28054 ] Pris: 100 SEK

ROHAN, Michael Scott, Run To The SDtars. Futura 1989. 248 pp. Paperback. One crease to front wrapper.

[ ATA: 47483 ] Pris: 50 SEK

ROHAN, Michael Scott, Cloud Castles. VGSF 1994. 286 pp. Paperback.

[ ATA: 47651 ] Pris: 50 SEK

ROHDE, Vera, De döda till graven... Halmstad 1972. 246 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 38582 ] Pris: 50 SEK

ROHLAND, Ingrid, Das Buch von alten Schäden. Teil II: Kommentar und Wörterverzeichnis. Würzburg 1982. 653 pp. Softcover. Würzburger medizinhistorische Forschungen Band 23.

[ ATA: 21566 ] Pris: 150 SEK

ROHN, Arthur H., Wetherill Mesa Excavations Mug House. Mesa Verde Natinal Park - Colorado. Washington 1971. 280 pp. Ill. Quarto. Publisher's cloth.

[ ATA: 14585 ] Pris: 150 SEK

ROJAS, Mauricio, Latinamerikas sociala och ekonomiska historia. Studentlitteratur 1988. 203 s. Häftad. Några sidor med prydliga understrykningar i blyerts. Namnteckning.

[ ATA: 37188 ] Pris: 150 SEK

ROJAS, Mauricio, I ensamhetens labyrint. Brombergs 1993. 162s. Häftad.

[ ATA: 53510 ] Pris: 50 SEK

ROLÉN, Mats, Skogsbygd i omvandling. Studier kring befolkningsutveckling, omflyttning och social rörlighet i Revsunds tingslag 1820-1977. Akademisk avhandling. Uppsala 1979. 301,(3)s. Häftad. (Studia historica Upsaliensia 107).

[ ATA: 15794 ] Pris: 90 SEK

ROLAND, Berthold (ed.), Albrecht von Brandenburg. Kurfürst - Erzkanzler - Kardinal 1490-1545. Mainz 1990. 252 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 23170 ] Pris: 150 SEK

ROLLAND, Romain, Mahatma Gandhi. Norstedts 1924. 134s. Häftad. Exlibris.

[ ATA: 46821 ] Pris: 50 SEK

ROLT, L.T.C., Navigable Waterways. Revised Edition with a Postscript by Bryan Marsh. Penguin 1985. 239pp + plates. Paperback.

[ ATA: 9006 ] Pris: 90 SEK

ROLT, L.T.C., Thomas Newcomen. London 1963. 158,(2)pp. + plates. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 16615 ] Pris: 200 SEK

ROM, Knut, Öringfiske med spö och lina. Översättning och bearbetning av Curt Lindhè. LTs förlag 1969. 166s. Illustrerad. Förlagsinbunden.

[ ATA: 11032 ] Pris: 75 SEK

ROMAN, A., Entomologiska naturförhållanden i brasilianska Amazonområdet. Särtryck ur Entomologisk tidskrift 1916. s. 131-209. Häftad.

[ ATA: 34056 ] Pris: 100 SEK

ROMAN, Andreas, Vigilante. Stockholm 2006. 313 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 26450 ] Pris: 90 SEK

ROMANINI, Angiola Maria, Arnolfo di Cambio e lo del gotico italiano. Casa Editrice Ceschina, Milano 1969. 226,(2), 252 illustrations, (2),227-251,(3)pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 22464 ] Pris: 500 SEK

ROMANO, Giovanni, Landschaft und Landleben in der italienischen Malerei. Wagenbach, Berlin 1989. 106,(6)pp. Soft covers.

[ ATA: 21690 ] Pris: 75 SEK

ROMANO, Ruggiero, Tra due crisi: L'Italia del rinascimento. Torino 1971. 211 pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 30932 ] Pris: 90 SEK

ROMBERG, Bertil, Carl Jonas Love Almqvist. Liv och verk. Stockholm 1993. 340 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7810 ] Pris: 70 SEK

ROMDAL, Axel L. / Bertil Sunfborg / Sten Karling / Sten Anjou, Göteborgskoloristerna. Stockholm 1948. 339 s. + planscher. Häftad. Kavrto. Nött exemplar.

[ ATA: 42120 ] Pris: 200 SEK

ROME, Sydne, Aerobics. Kroppsträning för hälsa och skönhet. Stockholm 1984. 135 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 25440 ] Pris: 60 SEK

ROMERO, Luis, Stöten. Stockholm 1962. 252 s. Häftad. Namnteckning. Tellusserien.

[ ATA: 19934 ] Pris: 50 SEK

ROMMETVEIT, Ragnar, Ego i modern psykologi. Till svenska av Maj Frisch. Stockholm 1971. 144 s. Häftad. Några enstaka understrykningar med bläckpenna.

[ ATA: 24832 ] Pris: 100 SEK

RONGE, Hans (ed.), Kunst und Kybernetik. Ein Bericht über drei Kunsterziehertagungen Recklinghausen 196 1966 1967. DuMont Schauberg 1968. 237 pp. Ill. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 36958 ] Pris: 75 SEK

RONGE, Hans H., Konung Alexander. Filologiska studier i en fornsvensk text. Akademisk avhandling. Uppsala 1957. 329 + 24 s. Med planscher. Häftad. Skrifter utgivna av Institutionen för Nordiska språk vid Uppsala Universitet 3.

[ ATA: 5935 ] Pris: 75 SEK

RONGE, Hans H., Rimlista till Konung Alexander. Uppsala 1964. 92 s. Häftad.

[ ATA: 9140 ] Pris: 75 SEK

ROO, Adrian, Naming Names. A Book of Pseudonyms and Name Changes with a 'Who's Who'. London, Routledge & Kegan Paul, 1981. 349 p. Hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 1051 ] Pris: 125 SEK

ROOK, Sebastian, Vampyrguiden. Richters 2005. 174,(2)s. Förlagets kartonnage.

[ ATA: 23128 ] Pris: 60 SEK

ROOS, Anna Maria, Hem och hembygd i Önnemo. Andra skolåret. Faksimil av första upplagan. Stockholm 1986. 310 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 31634 ] Pris: 50 SEK

ROOS, Anna Maria, Ett gammalt familjearkiv (det Franzén-Grafströmska). Bref och anteckningar. Norstedt 1909. 367s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Exlibris.

[ ATA: 55315 ] Pris: 75 SEK

ROOS, Björn, Vitsen med vitsarna. Historieberättande bland skolbarn. Carlssons 1986. 184 s. Häftad.

[ ATA: 8811 ] Pris: 65 SEK

ROOS, Carl-Sifvard (red.), Guldvaruaktiebolaget G. Dahlgren & Co 1845-1945. Stockholm 1945. 93 (3) s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 47948 ] Pris: 125 SEK

ROOS, Ernfrid W., Stora Tuna. Borlänge 1976. 245,(3)s. Illustrerad. Kvarto. Förlagets klotband.

[ ATA: 16770 ] Pris: 300 SEK

ROOS, Mathilda, Hägringar. Illustrerad av Gerda Tirén och Jenny Nyström-Stoopendaal. Stockholm 1898. 374 s. Ill. Förlagets blåa dekorerade klotband Välbevarat exemplar i gott skick.

[ ATA: 27185 ] Pris: 150 SEK

ROOSVAL, Johnny (red.), S. Nikolai eller Storkyrkan i Stockholm. Konsthistoriskt inventarium. Stockholm 1924. 670,(2)s. + XVII planscher. Illustrerad. Förlagets halvfranska band. Något nött. Första cirka 20 sidorna med fuktfläck i övre högra hörnet, berör ej texten. Stockholms kyrkor band I.

[ ATA: 52277 ] Pris: 700 SEK

ROOSVAL, Johnny, Den baltiska nordens kyrkor. Lindblads, Uppsala 1924. 204s. Illustrerad. häftad. Något nött omslag. Föreningen Urds skrifter II.

[ ATA: 9455 ] Pris: 100 SEK

ROOSVAL, Johnny, Gotländsk vitriarius. De medeltida gotländska glasmålningarnas bestånd och historia. Generalstabens litografiska anstalts förlag, Stockholm 1950. XII,224s. + 54 planscher. Kvarto. Privat elegant halvklotband med omslagen medbundna (Upsala bokhantverk, Thure Anderson). Några millimeterstora fläckar vid ryggens fot.

[ ATA: 52042 ] Pris: 600 SEK

ROOT, Jonathan, One Night in July. Coward-McCann, New York 1961. 316pp. Publishars cloth with dust-jacket. Name and date on fly-leaf.

[ ATA: 12577 ] Pris: 200 SEK

ROOTH, Anna Birgitta (ed.), The Alaska Seminar. Uppsala 1980. 221 s. Häftad.

[ ATA: 29237 ] Pris: 90 SEK

ROOTH, Anna Birgitta, Askungen i öst och väst. Uppsala 1977. 96 s. Ill. Häftad. Fd biblioteksex. med stämpel. Övrigt i gott skick.

[ ATA: 32615 ] Pris: 70 SEK

ROOTH, Anna Birgitta, L.O. en analys av en småbrukarhustrus trosvärld. Uppsala 1981. 163s. Häftad. Dedicerad till Phebe Fjellström.

[ ATA: 43426 ] Pris: 125 SEK

ROOTH, Anna Birgitta, Från lögnsaga till paradis. Uppsala 1983. 150 s. Ill. Häftad. (Studia Ethnologica Upsaliensia 12).

[ ATA: 44243 ] Pris: 100 SEK

ROOTZÉN, Kajsa, Claude Debussy. Stockholm 1948. 229 s. Häftad. Nött.

[ ATA: 15417 ] Pris: 60 SEK

ROQUEBERT, Michel, L'Epopée cathare. Tome 1. 1198-1212: L'invasion Toulouse 1985. 596 pp. Publisher's black cloth with dj. Small writing on blank front fly leaf; else in very god condition.

[ ATA: 44645 ] Pris: 250 SEK

RORORO LEXIKON IN NEUN BÄNDEN. Duden Lexikon Taschenbuchausgabe. Mannheim 1966. 9 volumes. ca 2500 pp. Softcover.

¶ Rund 75.000 Stichwörter, 2408 Seiten, 4000 Fotos und Zeichnungen im Text, über 2500 bunte Bilder und Karten

[ ATA: 33796 ] Pris: 100 SEK

RORTY, Richard, Solidarität oder Objektivität? Drei philosophische Essays. Stutgart 1988. 128 pp. Paperback. Reclam 8513.

[ ATA: 30757 ] Pris: 75 SEK

ROS, Jonas, Sigtuna. Staden, kyrkorna och den kyrkliga organisationen. Akademisk avhandling. Uppsala 2002. 310s. Illustrerad. Häftad. Occasional papers in Archaeology 30.

[ ATA: 5161 ] Pris: 125 SEK

ROSÉN, Bo (red.), Fridlyst. Stockholm 1960. 212 s. Ill. Förlagets klotrygsband med skyddsomslag. En liten reva å skyddsomslag; övrigt i mycket gott skick.

[ ATA: 37455 ] Pris: 75 SEK

ROSÉN, Bo (red.), Fridlyst. Stockholm 1960. 212 s. Ill. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 48760 ] Pris: 50 SEK

ROSÉN, Bo, Dalarna. Stockholm 1981. 264 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 25178 ] Pris: 80 SEK

ROSÉN, Bo, Italien. Mångfaldens land. En bok om natur, miljö och kultur. Stockholm 1979. 208 s. Förlagets pappband

[ ATA: 27422 ] Pris: 60 SEK

ROSÉN, Bo, Miljövård för jordbruk, skogsbruk och trädgård. Stockholm 1973. 112 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 39916 ] Pris: 150 SEK

ROSÉN, Bo, Mina fjäll. Stockholm 1964. 160 s. Ill förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 44769 ] Pris: 60 SEK

ROSÉN, Harald, Med jaktlusten i blodet. Stockholm 1946. 184 s. Häftad med skyddsomlag.

[ ATA: 45243 ] Pris: 65 SEK

ROSÉN, Jerker, Medeltidens allmänna historia. Första upplagan. Stockholm 1992. 224 s. Förlagets pappband. Namnteckning. En del svaga blyertsunderstrykningar. (Scandinavian University Books).

[ ATA: 5756 ] Pris: 100 SEK

ROSÉN, Thomas, The Slavonic Translation of the Apocryphal Infancy Gospel of Thomas. Dissertation. Uppsala 1997. 173 pp. Softcover.

[ ATA: 29745 ] Pris: 125 SEK

ROSÈN-HOCKERSMITH, Eva, Buddhismen i Bangladesh. En studie av en minoritetsreligion. Akademisk avhandling. Uppsala 1985. 191 s.

[ ATA: 8531 ] Pris: 90 SEK

ROSANDER, Eva Evers, Nyckeln till Paradiset. Senegalesiska kvinnors livsvågor. Carlssons 2011. 265s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55057 ] Pris: 150 SEK

ROSANDER, Göran (red.), Strömkarlarna. En etnologisk skildring av flottare i dalälvsområdet. Falun 1984. 268 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 29474 ] Pris: 200 SEK

ROSBERG, J. E., Lapplynne. Söderström, Helsingfors 1922. 204s. Förlagets dekorerade klotband. Dedikation. Mycket gott skick.

[ ATA: 53532 ] Pris: 500 SEK

ROSBERG, Karin, Vikingatidens byggande i Mälardalen. Ramverk och knuttimring. Akademisk avhandling. Uppsala 2009. 152 s. Ill. Häftd. Kavrto. Gott skick. (AUN 38).

[ ATA: 45954 ] Pris: 250 SEK

ROSBORN, Sven, Glimtar från ett svunnet Malmö. Malmö museum 1981. 112s. Ill. Häftad. Liten skada på ryggen.

[ ATA: 22677 ] Pris: 75 SEK

ROSE, Jeanne, Naturskön. Kosmetika som du gör själv med naturens råvaror. Lidingö 1982. 125 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 18373 ] Pris: 100 SEK

ROSE, John Holland, Napoleon. Lefnadsteckning efter nya källor I-II. Stocvkholm 1907. 2 volymer. 510 (2) + 587 (5) s. Planscher. Två eleganta röda halvfranska band med medbundna främre omslag.

[ ATA: 45471 ] Pris: 200 SEK

ROSE, Phyllis, Jazzålderns Kleopatra. Norstedts 1990. 290s + Illustrationer. Förlagsinbunden med skyddsomslag. 2 cm reva på bakre skyddsomslaget.

[ ATA: 8479 ] Pris: 100 SEK

ROSE, Richard, Carillion: Poems, Essays and Philosophy. Benwood 1982. xi, 147 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 31905 ] Pris: 150 SEK

ROSEEN, Sture / Gunnar Brusewitz, Året vid kvarnforsen. Stockholm 1972. 232 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 28959 ] Pris: 75 SEK

ROSELL, Erland, Prefixet o- i nordiska språk. En betydelsehistorisk studie. Del I: Fornnordiska. Akademisk avhandling. Uppsala 1942. 199s. Gallrad ur Upplands Nations bibliotek.

[ ATA: 208 ] Pris: 100 SEK

ROSELL, Ingrid, Veckholms kyrka. Stockholm 1974. 150s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 155. Uppland, Band VIII, häfte 1.

[ ATA: 37917 ] Pris: 90 SEK

ROSELL, Joaquin / Barbro Werkmäster, Bilden som handling. Stockholm 1988. 143 s. Ill. Förlagets pappband. Blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 32657 ] Pris: 75 SEK

ROSEN, Björn von, Berget och solen. Stockholm 1949. 393 (3) s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Gott skick.

[ ATA: 31056 ] Pris: 150 SEK

ROSEN, Björn von, Berget och solen. Stockholm 1949. 393 (3) s. Ill. Förlagets dekorerade halvfranska band. Gott skick.

[ ATA: 31057 ] Pris: 200 SEK

ROSEN, Björn von, Ekot av ett horn. AStockholm 1965. 196 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag. Litet snedläst.

[ ATA: 31058 ] Pris: 90 SEK

ROSEN, Carl v, När-demokrati. Jämlikhet och ledarskap i en gotländsk strandbygd. Akademisk avhandling. Uppsala 2002 313 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 10044 ] Pris: 100 SEK

ROSEN, Edgar R., Königreich des Südens - Italien 1943/44. Göttinge 1988. 109 pp. Softcover.

[ ATA: 20915 ] Pris: 90 SEK

ROSENBERG, Drs. H.P.R., De 19de-eeuwse kerkelijke bouwkunst in Nederland. Staatsuitgeverij/´s-Gravenhage 1972. 228pp. Illustrated. Soft covers.

[ ATA: 28307 ] Pris: 150 SEK

ROSENBERG, H. R., Chemistry and Physiology of the Vitamins. Revised reprint. New York 1945. xix, 676 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 31173 ] Pris: 100 SEK

ROSENBERG, Herbert, Konsten att förstå musik. Tredje delen: om formen. Stockholm 1946. 153 s. Häftad.

[ ATA: 13578 ] Pris: 75 SEK

ROSENBERG, Joel, Keepers Of The Hidden Ways. Book One. Avon 1996. 360 pp. Paperback.

[ ATA: 47652 ] Pris: 50 SEK

ROSENBERG, Nathan / L. E. Birdzell Jr., Västvärldens väg till välstånd. Andra upplagan. Stockholm 194. 416 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 45758 ] Pris: 90 SEK

ROSENBERG, Philip, Maktspel. Stockholm 2003. 472 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38455 ] Pris: 70 SEK

ROSENBERG, Steven A., Den förändrade cellen. Om cancerns gåta. Bonniers 1993. 357 s. Ill. Förlagsinbunden med nött skyddsomslag.

[ ATA: 9699 ] Pris: 90 SEK

ROSENBERG, Sven-Åke, Kyrkan och arbetarrörelsen. Gleerups, Lund 1948. 384s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagetmed revor.

[ ATA: 8938 ] Pris: 100 SEK

ROSENBLAD, Ingvald (red.), Fröding och musiken. Några aspekter. Karlstad 1974. 108 s. Ill. Kvarto. Förlagets pappband.

[ ATA: 28137 ] Pris: 75 SEK

ROSENBLAD, Ingvald, Samtida kritik i svensk press av Gustaf frödings diktsamlingar 1891-1898. Norma, Borås 1991. 275s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 10229 ] Pris: 100 SEK

ROSENBLOOM, Paul C., The Elements of Mathematical Logic. Dover 1950. iv,214pp. Publisher's cloth. Hard cover. worn. Underlinings and comments in pencil and red and blue ink.

[ ATA: 50674 ] Pris: 100 SEK

ROSENBUSCH, H., Elemente der Gersteinslehre. Mit 96 Figuren und 2 Tafeln. Zweite Auflage. Stuttgart 1901. IV, 565 pp. Half leather.

[ ATA: 37398 ] Pris: 300 SEK

ROSENDAHL, Sven, Från himmelens fåglar... Bonniers 1968. 207s.

[ ATA: 531 ] Pris: 100 SEK

ROSENDAHL, Sven, Lövhyddorna. Stockholm 1959. 212 s. Häftad.

[ ATA: 27070 ] Pris: 60 SEK

ROSENDAL, Agneta, Pianot i Wien. Nya Doxa 2002. 93s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 5968 ] Pris: 60 SEK

ROSENDAL, Gunnar, Kyrkans framtid. Förlaget Pro Ecclesia, Osby 1943. 238s + planscher. Häftad.

[ ATA: 9421 ] Pris: 75 SEK

ROSENDAL, Gunnar, Hymn till glädjen Wahlström och Widstarnd, Stockholm 1959. 138s. Häftad.

[ ATA: 9425 ] Pris: 75 SEK

ROSENDAL, Gunnar, En kort handledning i askes och mystik. Norma 1993. 2 upplagan. Faksimiltryck av 1956 års utgåva. 150,(2)s. Förlagets dekorerade pappband. Inget skyddsomslag. Exlibris.

[ ATA: 50986 ] Pris: 100 SEK

ROSENGREN, Bernt (red.), Du vars hjärta sitter till vänster. Stockholm 1973. 48 s. Ill. äftad. Gott skick.

[ ATA: 45430 ] Pris: 75 SEK

ROSENIUS-HÖGMAN, Ruth, Helgeandshus hospital och lasarett i Västmanland 1345-1900. Västerås 1953. 500 s. Ill. Privat halvklot med främre omslag. Namnteckning. Gott skick. Spår efter borttagen etikett å insida av bakre pärm.

[ ATA: 33043 ] Pris: 175 SEK

ROSENIUS-Högman, Ruth, Helgeandshus hospital och lasarett i Västmanland 1345-1900. Västerås 1953. 500 s. Häftad. Namnteckning. Nött omslag.

[ ATA: 20363 ] Pris: 125 SEK

ROSENIUS, C. O., Romarebrevet I-II. Jubileumsupplaga 1932-1933. Svenska fosterlands-stiftelsens bokförlag. 596 + 433s. Häftade. 2 volymer. Ouppskurna.

[ ATA: 53524 ] Pris: 300 SEK

ROSENQVIST, Claes (red.), Den svenska nationalscenen. Traditioner och reformer på Dramaten under 200 år. Stockholm 1988. 455 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 11967 ] Pris: 125 SEK

ROSENQVIST, Claes, Hem till historien. August Strindberg, sekelskiftet och Gustaf Adolf. Umeå 1984. 268s. Illustrerad. Häftad. Ett par bläcknoteringar.

[ ATA: 55328 ] Pris: 60 SEK

ROSENQVIST, V. T., Vår svenska psalmbok. Helsingfors 1919. 80 s. Häftad. Med dedikation till biskop J. A. Eklund från författaren. Gott skick. (Centralkommitéen för svenskt församlingsarbete i Finland).

[ ATA: 31097 ] Pris: 300 SEK

ROSENTHAL, Gérard, Avocat de Trotsky. Paris 1975. 330 (6) pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 46356 ] Pris: 100 SEK

ROSENTHAL, Stuart / Judith M. Kass, Tod Browning / Don Siegel. New York 1975. 207 pp. Ill. Softcover. The Hollywood Professionals Vol. 4.

[ ATA: 28640 ] Pris: 75 SEK

ROSIDOR (DU CHESNAY, CLAUDE-FERDINAND GUILLEMAY) Les valets de chambre nouvellistes I-II. Diss. Uppsala 1988. 111pp. + 167 pp. Soft covers.

[ ATA: 21868 ] Pris: 150 SEK

ROSING, Hans, Vetenskapens logiska grunder. Schildts 1989. 186s. Häftad. Något nött. Blyertsstreckad. Jan Österbergs ex.

[ ATA: 53940 ] Pris: 90 SEK

ROSNER, Elizabeth, Ljusets hastighet. Natur och kultur 2002. 291s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 15051 ] Pris: 75 SEK

ROSNER, Neal, On the Road to Freedom: A Pilgrimage to India. San Ramon 1987. 190 pp. Softcover. Some underlinings with pencil.

[ ATA: 29904 ] Pris: 75 SEK

ROSS KOMITO, David, Nagarjuna's Seventy Stanzas: A Buddhist Psychology of Emptiness. New York 1987. 226 pp. Softcover. In good condition.

¶ Commentary on Nagarjuna's text by Geshe Sonam Rinchen. Translation of text and commentary by Tenzin Dorjee and David Ross Komito.

[ ATA: 42417 ] Pris: 150 SEK

ROSS TAYLOR, Lily, Party Politics in the Age of Caesar. University of California Press 1990. 255 pp. Paperback. Underlining with highlighter.

[ ATA: 14292 ] Pris: 100 SEK

ROSS, David, Aristotle. University Paperbacks 1964. xvi, 300 pp. Softcover.

[ ATA: 12500 ] Pris: 125 SEK

ROSS, Lillian, Picture. New York 1984. 220 pp. Softcover. Good condition.

[ ATA: 28615 ] Pris: 75 SEK

ROSSHOLM, G. / B. Ståhle Sjönell / B. Westin (Ed.), Strindberg and Fiction. Stockholm 2001. 287 pp. Soft covers.

[ ATA: 12467 ] Pris: 125 SEK

ROSSHOLM, Göran, Ibsens Når vi döde vågner, en analys. Akademisk avhandling. Akademitryck 1987. 220s. Häftad.

[ ATA: 462 ] Pris: 50 SEK

ROSSI-LANDI, Ferruccio, Semiotik, Ästhetik und Ideologie. Aus dem Italienischen von Burkhart Kroeber. Carl Hanser 1976. 186,(6)pp. Pocket.

[ ATA: 21227 ] Pris: 75 SEK

ROSSI, Gino/ SALERNI, G., I capitelli del palazzo ducale di Venezia. Ferdinando Ongania editore in Venezia 1952. 126pp. Illustrated. Publisher´s softcover.

[ ATA: 55026 ] Pris: 75 SEK

ROSSI, Matti, Hitom hjärtat är ännu afton. Rabén & Sjögren 1984. 138s. Häftad.

[ ATA: 5394 ] Pris: 90 SEK

ROSSI, Sara, The Collector´s Guide to Paperweights. Bracken Books 1999. Reprint. 96pp. Quarto. illustrated. Publisher´s hardcover with dust jacket.

[ ATA: 54688 ] Pris: 60 SEK

ROSSITER, Oscar, Tetrasomy Two. Bantam 1975. 196 (4) pp. Paperback.

[ ATA: 47218 ] Pris: 50 SEK

ROSSMAN, Joseph, Uppfinnandets psykologi. Stockholm 1934. 222 s. Häftad.

[ ATA: 11338 ] Pris: 75 SEK

ROSTAND, Robert, De professionella. Stockholm 1974. 239 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 33386 ] Pris: 100 SEK

ROSTBÖLL, Erik, Ungarske Vidnesbyrd. Rejse til Budapest November 1956. Gyldendal, Köbenhavn 1956. 111s. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 55434 ] Pris: 70 SEK

ROSTOVTZEFF, Michael, Geschichte der Alten Welt 1-2. Dieterich´sche verlagsbuchhandlung Wiesbaden 1941-1942. xii,500+vi,502+karten. Originalleinwand mit schuber.

[ ATA: 5447 ] Pris: 150 SEK

ROSTOW, W.W., British Economy of the Nineteenth Century. Essays. Reprint of 1948 Edition. Oxford at the Clarendon Press 1961. viii,240pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 6778 ] Pris: 100 SEK

ROSTOW, Walt W., Stadien wirtschaftlichen Wachstums. Eine Alternative zur marxistischen Entwicklungstheorie. Zweite Auflage. Göttingen 1967. 213 pp. Softcover.

[ ATA: 27988 ] Pris: 100 SEK

ROSTRUP, Haavard, J. - A. Houdon (1741-1828). Hagerup, Köbenhavn 1942. 46s. + 40 planscher. Häftad.

[ ATA: 52723 ] Pris: 70 SEK

ROSTVIK, Allan, Har och Harg. Akademisk avhandling. Uppsala 1967. 176+15s. Häftad. Främre omslaget och de två första bladen med 2 centimeter långa revor nedtill.

[ ATA: 6334 ] Pris: 125 SEK

ROSVALL, Staffan, Fagningros och jordsyren och andra gotländska växter. Forum, Stockholm 1976. 159s. Kvarto. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 22548 ] Pris: 150 SEK

ROSZAK, Theodore, Unfinished Animal: The Aquarian Frontier and the Evolution of Consciousness. New York 1977. ix, 271 (1) pp. Softcover.

[ ATA: 39626 ] Pris: 75 SEK

ROTH-LINDBERG, Örjan, Skuggan av ett leende. Om filmisk ironi och den ironiska berättelsen. Akademisk avhandling. Stockholm 1995. 455 s. Ill. Häftad. Kvarto. En del sporadiska understrykningar i blyerts.

[ ATA: 28551 ] Pris: 200 SEK

ROTH, Emerich, i samarbete med Elisabeth Precht. Emerich är mitt namn. Hatet. Förnedringen. Kärleken. Carlsson 2005. 160s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52833 ] Pris: 75 SEK

ROTH, Hans Ingvar, Mångfaldens gränser. Stockholm 1996. 128 (2) s. Häftad. Delvis streckad med blyerts.

[ ATA: 42210 ] Pris: 75 SEK

ROTH, Helmut/ WAMERS, Egon (Hg.), Hessen im Frühmittelalter. Archäologie + Kunst. Thorbecke 1984. 380pp. Illustrated. Publisher´s decorated hardcover.

[ ATA: 55496 ] Pris: 100 SEK

ROTH, Philip, Lustans professor. Stockholm 1978. 230 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 29265 ] Pris: 75 SEK

ROTH, W. A. / K. Scheel, Konstanten der Atomphysik. Mit besonderer Mitwirkung von Dr. E. Regener. Berlin 1923. 114 pp. Publisher's printed cloth. Quarto. Nobel prize winner The Svedberg's copy with signature.

[ ATA: 26105 ] Pris: 350 SEK

ROTHE, Hans (Hrsg), Die historische Wirkung der östlichen Regionen des Reiches. Böhlau Verlag 1992. XI,(1),351,(1)pp. Paperback. Crease on lower cover. Studien zum Deutschtum im Osten 24.

¶ Beitrag von Hans Rothe, Helmut Beumann, Roderich Schmidt, Dietmar Willoweit, Gerd Heinrich, Georg-Christoph von Unruh, Gerd Wolandt, Karl Konrad Polheim, Rudolf Zeitler, Helmut Börsch-Supan, Peter Josef Strelka, Boris Meissner, Alexander Uschakow.

[ ATA: 22262 ] Pris: 125 SEK

ROTHE, R., f. Ollendorff & K. Pohlhausen, Theory of Functions as Applied to Engineering Problems. Dover 1961. 189 pp. Paperback. Worn covers and spine.

[ ATA: 9654 ] Pris: 70 SEK

ROTHMAN, Sven, Östgötiska folkminnen. Lund 1941. 146 s.

[ ATA: 8810 ] Pris: 100 SEK

ROTHSCHILD, Joseph, Return to Diversity: A Political History of East Central Europe Since World war II. Second Edition. Oxford University Press 1993. xii, 299 pp. Softcover. Signature to front fly leaf. In good condition.

[ ATA: 30454 ] Pris: 75 SEK

ROTTEN, Öystein, Knut Hamsuns Landstrykere. En ideologikritisk analyse. Oslo 1978. 119 s. Häftad.

[ ATA: 14042 ] Pris: 100 SEK

ROUSSEAU, Hervé, La pensée chrétienne. Paris 1973. 125 (3) pp. Paperback.

[ ATA: 36206 ] Pris: 60 SEK

ROUSSEAU, Jean Jacques, Bekännelser. Översättning av David Sprengel. Stockholm 1954. 393 s. Häftad.

[ ATA: 22022 ] Pris: 75 SEK

ROUSSEAU, Jean-Jacques, Über Ursprung und Grundlagen der Ungleichheit. Berlin 1955. 176 (2) pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 41086 ] Pris: 100 SEK

ROUSSEAU, Jean-Jacques, Èmile ou De l'éducation I-II. Introduction par Émile Faguet. Paris (no year). 2 volumes. 444 + 414 pp. Publiher's decorated red cloth. (Édition Lutetia).

[ ATA: 47872 ] Pris: 200 SEK

ROUX, Georges, Delphi. Aufnahmen von Max Hirmer u. a. München 1971. 223pp. Ill. Hard covers with dj.

[ ATA: 20610 ] Pris: 100 SEK

ROWE, Dorothy, The Successful Self: Feeling our Hidden Inner Strengths. Fontana 1988. 287 pp. Paperback.

[ ATA: 12881 ] Pris: 75 SEK

ROWE, Dorothy, Beyond Fear. Fontana/Collins 1987. 409pp. Softcover.

[ ATA: 52921 ] Pris: 75 SEK

ROWELL, George, Queen Victoria goes to the Theatre. London 1978. 144 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 11970 ] Pris: 100 SEK

ROWEN, Herbert H., THE RYME AND REASON OF POLITICS IN EARLY MODERN EUROPE. COLLECTED ESSAYS. Ed. by Graig E. Harline. Dordrecht, Kluwer Academic Publishers, 1992. 320 pp. Cloth with dust jacket. (International Archives of the History of Ideas 132)

[ ATA: 3913 ] Pris: 300 SEK

ROWLAND, John, The Automobile Man: The Story of Henry Ford. Guildford 1974. 158 pp. Publisher's hardcover with dj. A very small loss of paper on front of dj; else in very good condition.

[ ATA: 38898 ] Pris: 100 SEK

ROWLANDSON, Thomas, Allerlei Liebe. Erotische Graphik. Dortmund 1988. 123 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 26502 ] Pris: 100 SEK

ROWLEY, H. H., From Joseph To Joshua: Biblical Traditions in the Light of Archaeology. London 1950. xii, 20 pp. Publisher's cloth. Very good condition. Prev. owner's bookplate.

[ ATA: 30264 ] Pris: 150 SEK

ROWLEY, H. H., The Growth of the Old Testament. Third edition. London 1967. 190 pp. Softcover. Weak pencil underlining.

[ ATA: 42466 ] Pris: 75 SEK

ROWSE, A.L., The Byrons and Trevanions. Readers Union 1979. 212pp. publisher´s hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 4708 ] Pris: 100 SEK

ROY, Arundhati, De oändliga rättvisans matematik. Essäer, artiklar, tal. Stockholm 2003. 260 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 35333 ] Pris: 100 SEK

ROY, Arundhati, Priset för att leva. Nya Doxa 2001. 127s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 52834 ] Pris: 75 SEK

ROY, Jules, Kriget i Algeriet. Stockholm 1961. 183 s. Privat klotband med främre omslag.

[ ATA: 31276 ] Pris: 90 SEK

ROY, Jules, La bataille de dien bien Phu. Paris 1963. 621 (3) pp. Softcover. Spine worn. Signed by owner Jean-Christophe Öberg.

[ ATA: 50182 ] Pris: 75 SEK

ROYCE, Josiah, The Philosophy of Loyalty. (facsimile of the 1924 edition). Hafner publishing company, New York 1971. xiv,409pp. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hard cover. Some pencil underlinings. Crease on lower cover. Jan Österberg´s copy.

[ ATA: 53965 ] Pris: 150 SEK

ROYEN, MarieAnne, Pasta & co. Västerås 1998. 64 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 31837 ] Pris: 75 SEK

ROYER, Jean-Michel, Mémoires de M. d'Artagnan. Paris Ramsay 1979. 361 (7) pp. Publisher's decorated red hardcover. In good condition.

[ ATA: 46354 ] Pris: 125 SEK

ROZWENC, Edwin C. (ed), The Causes of the American Civil War. Heath and Company 1965. xii,233pp. Soft covers. stamps. Worn covers.

[ ATA: 50938 ] Pris: 75 SEK

RUBEN, Gabriel, Electricity Experiments for Children. Dover 1968 (later printing). 87 pp. Softcover.

[ ATA: 31224 ] Pris: 75 SEK

RUBEN, Walter, Geschichte der indischen Philosophie. Berlin 1954. 351 pp. Publisher's cloth. Ex library copy. Mark from plastic tape on spine and covers. Text is clean.

[ ATA: 8530 ] Pris: 150 SEK

RUBENSON, R., Études sur diverses méthodes servant a calculer la moyenne diurne de la température a l´aide des observations faites aux heures adoptées dans les stations météorologiques suédoises. Norstedts, Stockholm 1898. 86pp. Quarto. Publisher´s printed original wrappers. Kongl. Svenska Vetenskapsakademiens Handlingar. Bandet 30. N:o 4. Unopened.

[ ATA: 55505 ] Pris: 200 SEK

RUBENSON, Samuel, Öknens vishet. Silentium Theologia 2009. 96s. Häftad.

[ ATA: 54858 ] Pris: 100 SEK

RUBENSTEIN, Richard L. (editor), Modernization. Paragon House 1982. (8),399,(1)pp. publishers cloth with dust-jacket. Head of Spine Bumped.

[ ATA: 16648 ] Pris: 100 SEK

RUBIN, Herman H., Hormonerna gör människan. Stockholm 1953. 160 s. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 49028 ] Pris: 125 SEK

RUBIN, Lillian B., Nära främlingar. Andra utgåvan, första tryckningen Natur och kultur 1996. 220s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 7786 ] Pris: 100 SEK

RUBIN, Sven, The Phonology of the Middle English Dialect of Sussex. Doctoral dissertation. Lund 1951. 236pp. Original wrappers. Slight damage to spine (three words missing). Two stains on spine and lower cover. Lund Studies in English XXI.

[ ATA: 5936 ] Pris: 150 SEK

RUBINSTEIN, Arthur, Mina lyckliga år. Stockholm 1980. 543 s. Ill. Förlagets konstläderband med skyddsomslag.

[ ATA: 39249 ] Pris: 100 SEK

RUBLOWSKY, John, Popular Music. New York 1967. 164 pp. Ill. Publisher's purple cloth.

[ ATA: 13601 ] Pris: 100 SEK

RUBRECHT, Werner Hermann, Durrells Alexandria Quartet. Struktur als Bezugssystem. Sichtung und Analyse. Bern 191972. 202 (6) pp. Original wrappers. (Swiss Studies in English 72).

[ ATA: 44734 ] Pris: 200 SEK

RUBRUK, Vilhelm, Resa genom Asien. Från Konstantinopel till Karakorum 1253-1255. Stockholm 1990. 160 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 14917 ] Pris: 60 SEK

RUCK, Berta, Arabella The Awful. London Hodder & Stoughton Ltd. (No year). 248 (6) pp. Publisher's decorated hardcover.

[ ATA: 42552 ] Pris: 100 SEK

RUCKER, Rudy, Infinity and the Mind. The Science and Philosophy of the Infinite. Paladin 1982. x, 342pp. Softcover.

[ ATA: 53337 ] Pris: 75 SEK

RUDBECK, Olof, Orfeus drager norråt. Urval, inledning & kommentarer Gunnar Eriksson. Atlantis 2001. 133,(3)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 32781 ] Pris: 75 SEK

RUDBERG, Birgitta, Termer i pedagogik och psykologi. Innebörd och ursprung. En etymologisk ordbok. Lund 1980. 368 s. Förlagets pappband. Namnteckning. Gott skick.

[ ATA: 41926 ] Pris: 125 SEK

RUDBERG, Gunnar, Platon. En inledning till studiet. Lund 1943. 251 (1) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 759 ] Pris: 80 SEK

RUDBERG, Gunnar, Hellas och Nya Testamentet Uppsala 1929. 285s. Häftad. Något blyertsstreckad, något fuktad i övre marginalen mot slutet. Olaus-Petriföreläsningar hållna vid Uppsala universitet.

[ ATA: 7882 ] Pris: 60 SEK

RUDBERG, Gunnar, Kristus och Platon. SKDB 1920. 80s. Häftad. Något nött omslag.

[ ATA: 11448 ] Pris: 75 SEK

RUDBERG, Sten, Ödemarkerna och den perifera bebyggelsen i inre nordsverige. En diskussion av vissa orsakssamband bakom fördelningen bygd-obygd. Uppsala 1957. 192s. + kartor i ficka. Häftad. Övre marginalen fuktad. Några marginalanteckningar. Obetydlig skada på främre omslagets övre marginal.

[ ATA: 44873 ] Pris: 150 SEK

RUDBERG, Sten, Västerbottens berggrundsmorfologi. Ett försök till rekonstruktion av preglaciala erosionsgenerationer i Sverige. Uppsala 1954. 457s. + kartor. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 54098 ] Pris: 125 SEK

RUDBERG, Yngve, Kyrkoåret. Andra upplagan. SKDB Stockholm 1945. 359s. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 8931 ] Pris: 75 SEK

RUDBLOM, Sten, Sture Petrén. Stockholm 1977. 36 s. Häftad.

[ ATA: 27231 ] Pris: 60 SEK

RUDEBECK, Lars, Party and People: A Study of Political Change in Tunisia. Dissertation. Uppsala 1967. 274 pp. Softcover. Uncut. Ex library, with a small stamp. One crease on back cover.

[ ATA: 26497 ] Pris: 90 SEK

RUDEMO, Mats/ RÅDE, Lennart, Sannolikhetslära och statistik med tekniska tillämpningar. Biblioteksförlaget, Stockholm 1965. 297s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 55540 ] Pris: 150 SEK

RUDHOLM, Sten, Sture Petrén. Norstedts 1977. 36s. Häftad. Svenska Akademien inträdestal.

[ ATA: 51872 ] Pris: 40 SEK

RUDNER, Richard S., Philosophy of Social Science. Prentice-Hall 1966. 2nd printing. x,118pp. Publisher´s soft cover. Sligtly worn. Jan Österbergs ex.

[ ATA: 53942 ] Pris: 75 SEK

RUDOLPH, Lloyd I., HOEBER RUDOLPH, Susanne, In Pursuit of Lakshmi. University of Chicago Press 1987. xviii, 529pp. Paperback.

[ ATA: 7821 ] Pris: 125 SEK

RUDQVIST, Anders, Peasant Struggle and Action Research in Colombia. Uppsala 1986. 396pp. Softcover. Research Reports from the Department of Sociology, Uppsala University Vol.1986:3

[ ATA: 52716 ] Pris: 90 SEK

RUDSÄNGER, Hans, Sats, struktur och perspektiv. Subjektsdiskussioner. Akademisk avhandling. Uppala 1985. 145 s. Häftad.

[ ATA: 30172 ] Pris: 75 SEK

RUE, Harald, Litteratur og samfund. 3. udgave. Sirius 1976. 136s. Häftad.

[ ATA: 22478 ] Pris: 50 SEK

RUEGG, Walter (Ed.), Meeting the Challenges of the Future. Leo S. Olschiki Editore 2003. XVIII, 210 pp. Publisher's cloth with glacine wrappers. Balzan Symposium 2002.

¶ Contributions by Martin Rees, Jean Starobinski, Roger Highfield, John Elliott, Michel Mayor, Luigi Luca Cavalli-Sforza, Thomas W. Meade, Walter Burkert, Lord Jenkin, Stanley J. Tambiah, Phillip V. Tobias, Wolfgang Berger, Lord May, Michael Stolleis, Lord Saonsbury, Claude Lorius, Frederick J. Vine, Shmuel N. Eisenstadt, Vittorio Mathieu, et al.

[ ATA: 13113 ] Pris: 200 SEK

RUGGLES, Steven, prolonged Connections. The Rise of the Extended Family in Nineteenth-Century England and America. University of Wisconsin Press 1987. xx,282,(2)pp. Soft covers. Signature and price stamp on small title.

[ ATA: 51145 ] Pris: 90 SEK

RUH, Kurt, Altdeutsche Mystik. Bern 1950. 64 pp. Softcover.

[ ATA: 30821 ] Pris: 75 SEK

RUHE, Algot, Henri Bergson. Tankesättet Bergson i dess grunddrag. Stockholm 1914. 174 s. Häftad. Namn på främre omslaget.

[ ATA: 32857 ] Pris: 90 SEK

RUIN, Hans, Hem till sommaren. Vinjetter av Gunnar Brusewitz. W&W 1960. 245,(3)s. Illustrerad. Förlagets Klotryggsband med båda omslgen medbundna och med skyddsomslag. Skyddsomslaget litet skadat i övre marginalen.

[ ATA: 16788 ] Pris: 50 SEK

RUIN, Hans, Rummet med de fyra förnstren. Med vinjetter av Bertil Bull Hedlund. Stockholm 1940. 195 s. Ill. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 24289 ] Pris: 50 SEK

RUIN, Hans, I konstens brännspegel. Från impressionismens konst till diktaturernas. Stocklholm 1969. 323 s. Ill Pocket.

[ ATA: 25775 ] Pris: 50 SEK

RUIN, Hans, Väl mött, Europa! Helsingfors 1938. 207 s. Ill. Förlagets blåa klotband.

¶ En historisk, konst och litteraturvetenskaplig djupdykning i den urartning som snart skall gälla i Europa.

[ ATA: 27065 ] Pris: 200 SEK

RUIN, Hans, Det sjunkna hornet. Stockholm 1956. 274 s. Häftad.

[ ATA: 27066 ] Pris: 60 SEK

RUIN, Hans, Det skönas förvandlingar. Stockholm 1962. 299 s. Häftad.

[ ATA: 27067 ] Pris: 60 SEK

RUIN, Hans, Tidsvändning. Filosofisk dagbok 1999. Symposion 2001. 306 s. förlagsinbunden med skyddomslag. Lätt fuktad i övre marginalen.

[ ATA: 43734 ] Pris: 100 SEK

RUIN, Hans, Enigmatic Origins. Tracing the Theme of Historicity through Heidegger´s Works. Stockholm 1994. x,294pp. Publisher´s soft cover.

[ ATA: 54757 ] Pris: 200 SEK

RUIN, Hans, Det skönas förvandlingar. Essäer. W & W 1962 299s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.

[ ATA: 55149 ] Pris: 60 SEK

RUIN, Olf, Mellan samlingsregering och tvåpartisystem. Bonniers 1968. 399s. Häftad. Recensionsstämpel på sista sidan.

[ ATA: 10678 ] Pris: 125 SEK

RUIN, Olof, Amerikabilder. Natur & Kultur 1994. 236s. Förlagsinbunden med skyddsomslag..

[ ATA: 8400 ] Pris: 100 SEK

RUIZ, Don Miguel, Bortom fruktan. Din guide till frihet och glädje. Stockholm 2005. 262 s. Pocket. Gott skick.

[ ATA: 42959 ] Pris: 50 SEK

RULE, Margaret, The Mary Rose: The Excavation and Raising of Henry VIII's Flagship. Foreword by HRH The Prince of Wales. Leicester 1982. 224 pp. Ill. Softcover. Signed by author.

[ ATA: 28510 ] Pris: 125 SEK

RUMJANTSEV, Pavel, Stanislavskij repeterar Rigoletto. Bo Ejeby Förlag 1993. 220s. Illustrerad. Häftad. Förlagsny.

[ ATA: 6088 ] Pris: 75 SEK

RUNA, Fyra Lapplandsskizzer. A. V. Carlsons Bokförlags-aktiebolag, Stockholm 1911. 163s. Dekorerat klotband.

[ ATA: 23234 ] Pris: 75 SEK

RUNBLOM, Harald, Svenska företag i Latinamerika. Etableringsmönster och förhandlingstaktik 1900-1940. Uppsala 1971. 347 s. Häftad. Studia Historica Upsaliensia 35.

[ ATA: 12087 ] Pris: 75 SEK

RUNBLOM, Harald, Majoritet och minoritet i östersjöområdet. Natur och kultur 1995. 166,(2)s. Häftad.

[ ATA: 13348 ] Pris: 75 SEK

RUNCIMAN, Steven, The Sicilian Vespers. A history of the mediterranean world in the later thirteenth century. Cambridge university press 1958. xiv,356pp. + plates + folding table + folding map. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. Name on fly leaf. Price clipped dust jacket.

[ ATA: 53525 ] Pris: 100 SEK

RUNCIMAN, W. G., The Theory of Cultural and Social Selection. Cambridge University Press 2009. viii,257pp. Publisher´s soft cover Name on small title.

[ ATA: 54267 ] Pris: 100 SEK

RUNDBERG, Arvid, Mr. Bilks död. Stockholm 1963. 208 s. Häftad. Snedläst.

¶ Svensk Science Fiction.

[ ATA: 15247 ] Pris: 60 SEK

RUNDBERG, Arvid, 100 år i luften. Motorflygets historia i ord och bild. Stockholm 1965. 275 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget är nött med revor; övrigt i gott skick.

[ ATA: 38891 ] Pris: 150 SEK

RUNDGREN, Gunnar, Trädgården jorden. Från fångstsamhälle till global kapitalism och därefter. Gidlunds 2010. 336s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54521 ] Pris: 90 SEK

RUNDGREN, Jont Birgit, Stannstan. Minnen från en dalaby. Gidlunds 2001. 127s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 6222 ] Pris: 60 SEK

RUNDGREN,C.H., Några ord om Beredandet af Bostäder för den arbetande klassen Wahlström, Upsala 1849. 16 s. (Tagen ur band). Fläckat främre omslag.

[ ATA: 6067 ] Pris: 200 SEK

RUNDQUIST, Per E., Utsatt till vargarna. Stockholm 1950. 217 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 29024 ] Pris: 75 SEK

RUNEBERG, Johan Ludvig, Nadeschda. En dikt i nio sånger. Helsingfors 1896. 84 s. Förlagets klotrygsband.

[ ATA: 49026 ] Pris: 100 SEK

RUNEBERG, Johan Ludvig, Fänrik Ståls sägnar. Med teckningar af Albert Edelfelt. Förlagsaktiebolaget Iduna, Stockholm 1904. (8),274s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Något nött.

[ ATA: 54341 ] Pris: 150 SEK

RUNEBERG, Johan Ludvig, Samlade skrifter 1-6. Stockholm, Beijers 1870. Gröna guldornerade halvfranska band. 6 volymer.

[ ATA: 54787 ] Pris: 300 SEK

RUNEBORG, Björn, Månflickan. Bonniers 2002. 192s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7936 ] Pris: 100 SEK

RUNEBORG, Björn, Stenhugg. Stockholm 1970. 158 s. Originalpocket. Mycket got skick.

[ ATA: 29022 ] Pris: 75 SEK

RUNEBORG, Björn, En folkets man. Stockholm 1975. 212 s. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 29025 ] Pris: 50 SEK

RUNEBORG, Björn, Väduren. Stockholm 1999. 238 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 34872 ] Pris: 100 SEK

RUNESTAM, Arvid, Jagiskhet och saklighet. Stockholm 1944. 176 s. Häftad.

[ ATA: 3100 ] Pris: 75 SEK

RUNESTAM, Arvid, Psykoanalys och kristendom. 3. upplagan. SKDB 1954. 189,(3)s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 13030 ] Pris: 125 SEK

RUNESTAM, Arvid, Föreläsningar om religion och moral. Uppsala 1920. 144 s. Häftad. Kvarto. Något nött och delvis streckad med blå blyerts.

[ ATA: 34042 ] Pris: 150 SEK

RUNGE, Erika, Rapport från Bottrop, Ruhr. PAN Original 1970. 144s. Pocket. Veck på främre omslaget.

[ ATA: 16547 ] Pris: 90 SEK

RUNMARK, Bo, Det okända palatset på Blasieholmen. Historia, ägare, hyresmän. Berghs 1989. VIII,257s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. Dedikation.

[ ATA: 52104 ] Pris: 125 SEK

RUNNQUIST, Åke, Nils Ferlin. Bonniers 1962. 112s. Illustrerad, Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 10201 ] Pris: 75 SEK

RUNNQUIST, Åke, Nils ferlin. Bonniers 1962. 112s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 10259 ] Pris: 90 SEK

RUNNQUIST, Åke, Litteräera tidskrifter 1920-1960. Stockholm 1964. 101 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 18090 ] Pris: 50 SEK

RUONG, Israel, Samerna i historien och nutiden. Fjärde, helt omarbetade upplagan. Bonniers Fakta Bokförlag AB, Stockholm 1982. 280s. Ill. Pappband.

[ ATA: 15717 ] Pris: 200 SEK

RUONG, Israel, Lappische Verbalableitung dargestellt auf Grundlage des Pitelappischen. Dissertation. Uppsala 1943. X,303,(1)pp. + errata slip. Softcover. Dedikation.

[ ATA: 25427 ] Pris: 200 SEK

RUONG, Israel, Samerna i historien och nutiden. Aldus akademi/ Bonnier Fakta 1982. 280s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedicerad till Phebe Fjellström. 2 centimeter reva i nedre marginalen på försättsbladet.

¶ 4. helt omarbetade upplagan.

[ ATA: 43423 ] Pris: 200 SEK

RUONG, Israel, Arktiska folk. Skolförlaget, Gävle 1959. 112s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Handexemplar"" skrivet i bläck högst upp på främre pärmen. Folk och miljö.

[ ATA: 54154 ] Pris: 75 SEK

RUSINEK, Michak, Copernicus. Världsalltets upptäckare. Till 500-årsminnet av hans födelse. Stockholm 1973. 250 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 42189 ] Pris: 125 SEK

RUSKIN, John, Vad vi skola älska och vårda. Tankar och naturen och uppfostran. Tredje upplagan. Stockholm 1916. 165 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 23960 ] Pris: 90 SEK

RUSSELL ANDRUS, J. / Azizali F. Mohammed, Trade, Finance and Development in Pakistan. Oxford University Press 1966. xii, 290 pp. Publisher's green cloth with dj. Signature to front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 45592 ] Pris: 100 SEK

RUSSELL TAYLOR, John, Cinema Eye, Cinema Ear: Some Key Film-Makers of the Sixties. London 1964. 294 pp. Ill. Publisher's hardcover. No dj. Signature on title page; else in very good condition.

¶ Fellini, Antonioni, Bunuel, Breson, Bergman, Hitchcock, Truffaut, Godard, Resnais.

[ ATA: 28582 ] Pris: 100 SEK

RUSSELL, Bertrand, Memoarer I-III. Stockholm 1967-1969. 3 volymer. 355 + 434 + 351 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 2025 ] Pris: 350 SEK

RUSSELL, Bertrand, Uppfostran för livet. Andra upplagan. Stockholm 1951. 226 s. Häftad. Ryggen nött.

[ ATA: 28390 ] Pris: 70 SEK

RUSSELL, Bertrand, Memoarer I-III. Stockholm 1967-1969. 3 volymer. 355 + 434 + 351 s. Ill. Häftade. Ett veck å första volumens främre omslag.

[ ATA: 36887 ] Pris: 250 SEK

RUSSELL, Bertrand, Nutidsmänniskan inför vetenskapen. Andra upplagan. Stockholm 1952. 212 s. Häftad.

[ ATA: 42649 ] Pris: 60 SEK

RUSSELL, Bertrand, Världens återuppbyggande. Tredje upplagan. Stockholm 1918. 246 s. Häftad. Ryggen söndrig och omslagen solkiga.

[ ATA: 42654 ] Pris: 75 SEK

RUSSELL, Bertrand, Den mänskliga kunskapen. Dess omfattning och gränser. Stockholm 50. 510 s. Förlagets halvklotband. Namnteckning.

[ ATA: 44907 ] Pris: 150 SEK

RUSSELL, Bertrand, Västerlandets visdom. Redigerad av Paul Foulkes. Stockholm 1961. 320 s. Rikligt ill. Förlagets klotband. Kvarto.

[ ATA: 46878 ] Pris: 100 SEK

RUSSELL, Bertrand, Introduction to Mathematical Philosophy. Allen and Unwin 1963. 11th impression. xvi,208pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Heavily underlined and annotated in pencil and ink.

[ ATA: 52698 ] Pris: 100 SEK

RUSSELL, Bertrand, The Analysis of Mind. Allen and Unwin 1961. 8th impression. (4),310pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Pencil markings.

[ ATA: 52699 ] Pris: 125 SEK

RUSSELL, Bertrand, Our Knowledge of the External World. As a Field for Scientific Method in Philosophy. Allen & Unwin 1961 Reprint. 251pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Pencil markings and annotations.

[ ATA: 52762 ] Pris: 100 SEK

RUSSELL, Bertrand, The Analysis of Matter. With a new Introduction by Lester E. Denonn. Allen & Unwin 1954, Dover Publication. (14),408pp. Publisher´s hardcover. No dustjacket.

[ ATA: 52763 ] Pris: 150 SEK

RUSSELL, D. S., The Jews from Alexander to Herod. Oxford University Press 1991. 329 pp. Paperback. Goodf condition. Underlining in ink.

[ ATA: 22234 ] Pris: 90 SEK

RUSSELL, Eric Frank, Nålsticket. Delta förlag 1978. 178 s. DELTA 81.

[ ATA: 6982 ] Pris: 50 SEK

RUSSELL, Eric Frank, Men, Martians and Machines. Transworld Publ. 1957. 189 (3) pp. Paperback.

[ ATA: 47096 ] Pris: 50 SEK

RUSSELL, Eric Frank, The Space Willies / Six Worlds Yonder. Ace Books 1958. 131+125 pp. Paperback. Crisp copy. (D-315)

[ ATA: 47111 ] Pris: 50 SEK

RUSSELL, Eric Frank, Far Stars. Panther 1964. 128 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47623 ] Pris: 50 SEK

RUSSELL, Erik Frank, Raymond Z. Gallun & Clifford Simak, Spionen kom utifrån. Noveller. Falun 1975. 160 s. Pocket. KOSMOS 12.

[ ATA: 13909 ] Pris: 50 SEK

RUSSELL, John, The Lost God & Other Adventure Stories. New York 1947. 309 (3) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47095 ] Pris: 50 SEK

RUSSELL, Martin, Dödsäsong. Stockholm 1977. 206 s. Häftad. Något snedläst. Bulldog-serien.

[ ATA: 26149 ] Pris: 60 SEK

RUSSELL, Mary Doria, The Sparrow. Black Swan 1997. 506pp. Softcover.

[ ATA: 51478 ] Pris: 75 SEK

RUSSELL, Peter, Boken om hjärnan. Lär känna och använda den. Studieförlaget, Uppsala 1984. 255s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 51585 ] Pris: 90 SEK

RUSSELL, W. Clark, Andre styrmannen. Berättelser ur sjömanslifvet. Stockholm 1878. 367 s. Privat halvfranskt band. Bandet nött. namnteckning å försättsblad och tidigare ägarstämpel å titelblad.

[ ATA: 32131 ] Pris: 150 SEK

RUSSEV, R., Bulgarian - English Dictonary. New York 1953. 235 pp. Publisher's green cloth.

[ ATA: 33820 ] Pris: 75 SEK

RUSSIER, Gabrielle, Brev från fängelset. Stockholm 1971. 137 (5) s. Häftad.

[ ATA: 48765 ] Pris: 75 SEK

RUTHERFORD, E., Radioaktive Substanzen und ihre Strahlungen. Leipzig, Akademische Verlagsgesellschaft 1913. XII,642pp. + plates. Publishers cloth. A little worn. Ex library copy with stamps. Handbuch der Radiologie Band II.

[ ATA: 26176 ] Pris: 1200 SEK

RUTHERFORD, Scott / Brian Bell (ed.), Insight Guide: Bali. London 2000. 320 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 48744 ] Pris: 90 SEK

RUTHSTRÖM, Bo, Land och Fae. Strukturellt-rättsfilologiska studier i fornnordiskt lagspråk. Lund 2003. 201 s. Förlagsinbunden. Rättshistoriskt bibliotek LXI.

[ ATA: 11870 ] Pris: 250 SEK

RUTHVEN, K. K., Critical Assumptions. Cambridge University Press, 1979. 263 pp. Cloth with dj.

[ ATA: 2380 ] Pris: 90 SEK

RUTHVEN, K. K., Feminist literary studies. An introduction. Cambridge University Press / Canto Reprint 1991. viii,152pp. Paperback.

[ ATA: 53788 ] Pris: 60 SEK

RUUSKANEN, Jukka-Pekka, Birds on Aegean Bronze Age Seals: A Study of Representation. Dissertation. Jyväskylä 1992. 126 pp. Ill. Pulisher's hardcover with dj.

[ ATA: 14518 ] Pris: 150 SEK

RUUSKANEN, Jukka-Pekka, Birds on Aegean Bronze Age Seals: A Study of Representation. Rovaniemi 1992. 126 pp. Plates. Publisher's hardcover. Ex. library copy with stamps. In good condition.

[ ATA: 36785 ] Pris: 125 SEK

RUZICKA, L., Gemälde der Ruzicka-Stiftung. Zürich 1949. 24 pp. + 47 plates. Original wrappers. Quarto.

[ ATA: 31132 ] Pris: 100 SEK

RYAN, Chris, Stand by, Stand by. Stockholm 1998. 286 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33387 ] Pris: 60 SEK

RYDÉN, Bengt Erik, Studenten, staden och sanningen. Bilder och essäer. Uppsala 1992. 350 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 27780 ] Pris: 100 SEK

RYDÉN, Lars (red.) Etik för forskare. En antologi med utgångspunkt i arbetet med Uppsalakodexen Stockholm 1990. 204s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 53964 ] Pris: 75 SEK

RYDÉN, Lennart (ed.), The Life of St Andrew the Fool I-II. I: Introduction, Testimonies and Nachleben Indices. II: Text, Translation and Notes Appendices. Uppsala 1995. 2 volumes. 304 + 438 pp. Softcover. (Studia Byzantina Upsaliensia 4:1-4:2).

[ ATA: 42003 ] Pris: 750 SEK

RYDÉN, Lennart (red.), The Life of St Philaretos the Merciful Written by His Grandson Niketas: A Critical Edition with Introduction, Translation, Notes, and Indices. Uppsala 2002. 143 (1) pp. Softcover. Excellent condition. (Studia Byzantina Upsaliensia 8).

[ ATA: 42001 ] Pris: 200 SEK

RYDÉN, Mats, Coordination of Relative Clauses in Sixteenth Century English. Uppsala 1970. 84pp. Original wrappers.

[ ATA: 5933 ] Pris: 70 SEK

RYDÉN, Mats, Relative Constructions in Early Sixteenth Century English. With Special Reference to Sir Thomas Elyot. Doctoral dissertation. Uppsala 1966. Lvi,384pp+xxiv Tables. Original wrappers.

[ ATA: 6096 ] Pris: 200 SEK

RYDÉN, Mats, Atterbom och hembygdens natur. Särtryck ur Sinnenas rike Stenströms 1989. s. 42-52. Ill. Häftad med originalomslag. Med dedikation.

[ ATA: 41408 ] Pris: 50 SEK

RYDÉN, Per m.fl., Litteraturens ställning. Carlssons 1997. Dedikation.

[ ATA: 55450 ] Pris: 50 SEK

RYDÉN, Per, Till de folkhemske. Om den verkliga vitterheten under efterkrigstiden. Stockholm 1994. 478 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 29034 ] Pris: 100 SEK

RYDÉN, Reine, Marknaden, miljön och politiken. Småbrukarnas och ekoböndernas förutsättningar och strategier 1967-2003. Uppsala 2005. 286 s. Ill. Häftad. Gott skick. (Opuscula Historica Upsaliensia 33).

[ ATA: 50628 ] Pris: 175 SEK

RYDÉN, Stig, A Study of the Siriono Indians. Göteborg 1941. 167,(1)pp. Original wrappers. Presentation copy. Unopened.

[ ATA: 24388 ] Pris: 350 SEK

RYDÉN, Thomas, Det anglosaxiska köpenhamnsevangeliariet. Det Kongelige Bibliotek G. Kongl. Saml. 10:2 Lund 2001. 216 s. + planscher. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 49708 ] Pris: 250 SEK

RYDBECK-ZUHR, Ingrid, Barn av min tid. Bonniers 1992. 368s. Förlagspappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött.

[ ATA: 4104 ] Pris: 75 SEK

RYDBECK, Kerstin, Nykter läsning. Den svenska godtemplarrörelsen och litteraturen 1896-1925. Akademisk avhandling. Uppsala 1995. 408 s. Ill. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 6065 ] Pris: 75 SEK

RYDBECK, Monica, Kävlinge kyrkor i Harjagers hårad. Svenska bokhandelscentralen, Stockholm 1932. (4),24s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor. Skåne. Band I. Häfte 1.

[ ATA: 52488 ] Pris: 50 SEK

RYDBECK, Olof, I maktens närhet. Diplomat, Radiochef, FN-ämbetsman. Stockholm 1990. 304 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 46424 ] Pris: 75 SEK

RYDBECK, Otto, Två märkliga konstnärer. Norstedts,Stockholm 1918. 141s. Illustrerad. Häftad. Något nött.

¶ Tryckt i 275 exemplar hvarav 250 numrerade. Detta har nr 50.

[ ATA: 10449 ] Pris: 150 SEK

RYDBERG, Anders (red.), Per Wästbergs skrifter 1943-1973. En bibliografi. Stockholm 1973. 132 s. Häftad.

[ ATA: 27196 ] Pris: 60 SEK

RYDBERG, Harald, Partiskomakeriet i Närke. 1800-talets skohantverk från ""Tyskskomakeriet"" till de första skofabrikerna. Särtryck ur Från Bergslag och Bondebygd 1970. 62 s. Ill. Häftad med originalomslag.

[ ATA: 21869 ] Pris: 75 SEK

RYDBERG, Sven, 1000 ans a Stora Kopparberget. Stockholm 1981. 96 pp. Ill. Publisher's hardcover. Excellent condition.

¶ Text in French.

[ ATA: 10491 ] Pris: 150 SEK

RYDBERG, Sven, Det stora Kopparberget. En tidsresa. Gidlunds 1988 254 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 15745 ] Pris: 60 SEK

RYDBERG, Sven, Rörelsens rötter. Falun 1984. 141s. Illustrerad. Häftad. Dalarnas hembygdsbok 1984.

[ ATA: 16151 ] Pris: 90 SEK

RYDBERG, Sven, Eftertankar. Borlänge 1995. 120s. Illustrerad. Förlagets pappband.

[ ATA: 16165 ] Pris: 100 SEK

RYDBERG, Sven, Stora Kopparberg 1000 Jahre Industritätigkeit. Stockholm 1979. 96 pp. Ill. Publisher's hardcover. Excellent condition.

¶ Text in German

[ ATA: 28104 ] Pris: 150 SEK

RYDBERG, Sven, Stora Kopparberg. Six Hundred Years of Industrial Enterprise. Third Edition. Falun 1960. 80 (2) pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. With author's signature.

[ ATA: 39742 ] Pris: 100 SEK

RYDBERG, Viktor, Dikter. Stockholm 1952. 262 s. Förlagets blå klotband.

[ ATA: 23772 ] Pris: 60 SEK

RYDBERG, Viktor, Undersökningar i germansk mythologi I - II. Bonniers, Stockholm 1886-1889. (4),755,(1),(VI) +628,(2),(IV),XXXVIIIs. Halvfranska band med fem upphöjda bind. Något blekta ryggar. Spår efter borttagna exlibris (litet fult). Titelbladen med stämpel på titelbladen. Bläckdateringar på insidan av främre pärmarna.

¶ 2 volymer.

[ ATA: 24545 ] Pris: 1400 SEK

RYDBERG, Viktor, Romerska sägner om apostlarna Paulus och Petrus. Andra upplagan. Stockholm 1884. 79 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen bleknad.

[ ATA: 25305 ] Pris: 75 SEK

RYDE, Nils, Atomstrålning och atomstruktur. Gleerups 1941. 75s. Illustrerad. Halvklotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband). Blyertsstreckad.

[ ATA: 55574 ] Pris: 60 SEK

RYDEBERG, F., Från tsararmé till bolsjevikarmé. Stockholm 1933. 94,(2)s. Häftad. Blekt rygg, något blyertsstreckad, veck å bakre omslag.

[ ATA: 15648 ] Pris: 75 SEK

RYDEBERG, Göran, Skatteköpen i Örebro län 1701-1809. Akademisk avhandling. Uppsala 1985. 210 s. Häftad. Namnteckning. (Studia Historica Upsaliensia 141).

[ ATA: 50618 ] Pris: 100 SEK

RYDELIUS, Ellen, Med Ellen Rydelius i Holland. Stockholm 1957. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 50114 ] Pris: 75 SEK

RYDH, Hanna, Grottmänniskornas årtusenden. Stockholm 1926. 214 s. Klotband med främre omslag. Fd biblioteksexemplar med stämplar.

[ ATA: 45516 ] Pris: 50 SEK

RYDING, Erik, Djävulens nya kläder. Essäer. Stockholm 1961. 144 s. Inbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 2035 ] Pris: 70 SEK

RYDING, Erik, Påståenden och uppmaningar. Doxa, Lund 1975. 127s. Häftad. Doxa småskrifter.

[ ATA: 11280 ] Pris: 75 SEK

RYDING, Erik, Karon in luren tutar. Doxa 1985. 106s. Häftad.

[ ATA: 11286 ] Pris: 75 SEK

RYDING, Yvonne / Margareta Hägglund, Yvonne Rydings skönhetsbok. Stockholm 2007. 136 (8) s. Ill. Förlagets pappband. Försättsblad (blankt) saknas; övrigt i gott skick.

[ ATA: 38551 ] Pris: 100 SEK

RYDSTRÖM, Gunnar (red.), Svart verklighet. Berättelser från Afrika. Stockholm 1979. 181 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick. Med dedikation från red.

[ ATA: 32483 ] Pris: 100 SEK

RYDSTRÖM, Gunnar, Vattumannen. Stockholm 1966. 181 s. Häftad. Ouppskuren.

¶ Svensk Science Fiction.

[ ATA: 15261 ] Pris: 60 SEK

RYDSTRÖM, Gunnar, Resan till U. Pan Original 1969. 230s. Pocket. Dedikation.

[ ATA: 16530 ] Pris: 75 SEK

RYDZEVSKAYA, E. A., Drevnyaya Rus´i Skandinaviya v IX-XIV vv. (Old Rus and Scandinavia in the IX-XIV cc.) Moscow 1978. 240pp. Publisher´s hardcover.

¶ In Russian.

[ ATA: 54667 ] Pris: 200 SEK

RYGG, Pernille, Vinter. Stockholm 1996. 246 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23711 ] Pris: 125 SEK

RYLE, Gilbert, Dilemmas. The Tarner Lectures 1953. Cambridge University Press 1966. Reprint. (8), 129pp. Softcover. Lots of ink and pencil underlinings.

[ ATA: 52669 ] Pris: 75 SEK

RYMAN, Lennart, Salanus, Tunström och Sporrong. Tillnamnsbruk och framväxten av släktnamn i Uppland. Akademisk avhandling. Umeå 2002. 400 s. Anthroponymica Suecana 13.

[ ATA: 7106 ] Pris: 200 SEK

RYMAN, Peter, On Free Will as Categorical and Conditional Freedom. Uppsala 2012. 231pp. Publisher´s softcover.

[ ATA: 54959 ] Pris: 125 SEK

RYNELL, Erik / Lars Åberg (red.), Spela för livet. Fria kulturgrupper inför 80-talet. Stockholm 1977. 224 s. Ill. Häftad. Något nött med namnteckning och en del blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 42402 ] Pris: 90 SEK

RYNING, Mats, Blodskontur. Stockholm 1952. 48 (4) s. Häftad.

[ ATA: 29417 ] Pris: 50 SEK

RYNING, Mats, Poeter till svars. Stockholm 1986. 273 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 36482 ] Pris: 60 SEK

RYSTAD, Göran (red.), Historia kring trettioåriga kriget. Stockholm 1994. 162 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 26937 ] Pris: 65 SEK

RYSTEN, Catharina, Under mitt leende. Stockholm 1998. 80 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Med dedikation från författaren till Olle Adolphson.

[ ATA: 35303 ] Pris: 100 SEK

RYSTEN, Catharina, Hunden under golvet. Stockholm 1989. 80 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Med dedikation från författaren till Olle Adolphson.

[ ATA: 35304 ] Pris: 100 SEK

RYSTEN, Catharina, Ormsömn. Bonniers 1995. 85s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Dedikation.

[ ATA: 54224 ] Pris: 50 SEK

S. CHO / Nils Runeby (ed.), Traditional Thought and Ideological Change: Sweden and Japan in the Age of Industrialisation. Stockholm 1988. 253 pp. Softcover. Erased signature to front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 31966 ] Pris: 150 SEK

SÖDER, Per-Eric, I morgon Stalingrad. Stockholm 2006. 206 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 37213 ] Pris: 100 SEK

SÖDER, Rosa, Die apokryphen Apostelgeschichten und die romanhafte Literatur der Antike. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1969. XII,216pp. Publisher´s cloth. Hardcover. Signature on fly leaf.

[ ATA: 52158 ] Pris: 200 SEK

SÖDER, Torbjörn, Walk this way Doctoral Dissertation. Uppsala 2001. 154pp. Studia Uralica Upsaliensia 33.

[ ATA: 10981 ] Pris: 125 SEK

SÖDERBAUM, H. G. (red.), Jac. Berzelius reseanteckningar. Stockholm 1903. 431 s. Häftad. Ouppskuren och i gott skick. Stämpel å försättsblad.

[ ATA: 33909 ] Pris: 500 SEK

SÖDERBAUM, H. G. (red.), Jac. Berzelius Biografiska anteckningar. Stockholm 1979. 155 s. Förlagets klotband med skyddsomlag.

[ ATA: 33910 ] Pris: 90 SEK

SÖDERBERG, Bengt G., Slott och Herresäten i Sverige. Riksfästen och residens. Med supplement och ordförklaringar. Malmö 1971. 426 s. Förlagets röda konstläderband. Gott skick.

[ ATA: 45192 ] Pris: 300 SEK

SÖDERBERG, Bengt G., Mäster Sighmunder i Dädesjö. Dädesjö medeltidskyrka och dess målningar. Allhems förlag 1957. 138,(4)s. Kvarto. Illustrerad.

[ ATA: 54300 ] Pris: 200 SEK

SÖDERBERG, Bengt, Uppland I-II. Malmö 1967. 2 vol. 388 + 366 s. + karta. Ill. Förlagets röda konstläderband. (Slott och herresäten i Sverige)

[ ATA: 17893 ] Pris: 450 SEK

SÖDERBERG, Bengt, Gotland i historien. Stockholm 1955. 98 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 24270 ] Pris: 40 SEK

SÖDERBERG, Edvard, Cement och natursten som byggnadsmaterial i Upsala domkyrka Uppsala 1938. 52s. Illustrerad. Häftad. Nött omslag. Dedikation.

[ ATA: 49362 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Gunilla, Taga, bagare, Bragby. Akademisk avhandling. Uppsala 1997. 203s. Häftad. Skrifter utgivna av institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 42.

[ ATA: 8446 ] Pris: 125 SEK

SÖDERBERG, Hjalmar, Den allvarsamma leken. Bra Böcker, Höganäs 1979. 232 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 20080 ] Pris: 90 SEK

SÖDERBERG, Hjalmar, Ödestimmen. Skådespel i tre akter. Stockholm 1922. 150 s. halvfranskt band med fem upphöjda bind samt med främre omslag medbundet.

[ ATA: 27703 ] Pris: 150 SEK

SÖDERBERG, Hjalmar, Den förvandlade Messias. (Jesus Barabbas II). Bonniers 1932. 437,(3)s. Häftad. Något nött. Svaga fläckar på ryggen.

[ ATA: 53240 ] Pris: 200 SEK

SÖDERBERG, Karl, Uppsala kommuns skolor under några decennier av 1900-talet. Uppsala 1983. 152 s. Ill. Häftad. (Uppsala stads historia VI: 1).

[ ATA: 34764 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Kjell E.G., Lotsarna på Ulvön. Några anteckningar kring Ulvö lotsplats historia. Örnsköldsvik 1978. 275 s. Illustrerad. Kvarto. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 2612 ] Pris: 250 SEK

SÖDERBERG, Lasse (red.), Ögats läppar sluter sig. FIB:s Lyrikklubb, Stockholm 1993. 160s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.

[ ATA: 22642 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Lasse, Europas snäcka. aura latina 2001. 45s. Häftad.

[ ATA: 7941 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Lasse, Fågeln i handen. Stockholm 1959. 54 s. Häftad.

[ ATA: 37184 ] Pris: 50 SEK

SÖDERBERG, Maria, I krigets skugga. Kvinnobilder från Afghanistan. Stockholm 1989. 136 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick. Med dedikation.

[ ATA: 48741 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Marie, Japan's Military Export Policy. Dissertation. Stockholm 1986. 189 pp. Soft covers. Japanological Studies 6.

[ ATA: 16978 ] Pris: 150 SEK

SÖDERBERG, N. J., Uppsala domkyrkas restaurering 1885-1893. I. Almqvist & Wiksell 1923. 236s. Häftad. s. 7-14 blyertsstreckade.

¶ Endast del I.

[ ATA: 55235 ] Pris: 350 SEK

SÖDERBERG, Niklas, I bruk, brukare (2005-2009). Pequod Press 2010. 125s. Häftad/Danskt band.

[ ATA: 53007 ] Pris: 100 SEK

SÖDERBERG, Per (red), Andra världskriget. En Uppslagsbok om bakgrund, förlopp och efterspel. Nationalencyklopedin 2004. 448s. Illustrerad. Förlagets dekorerade.pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 45655 ] Pris: 300 SEK

SÖDERBERG, Rolf, Mina konstnärsänkor och andra konstminnen. Stockholm 1999. 153 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 12188 ] Pris: 80 SEK

SÖDERBERG, Rolf, Den svenska konsten under 1900-talet. Stockholm 1955. 359 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.

[ ATA: 15439 ] Pris: 150 SEK

SÖDERBERG, Rolf, Edvard Munch - August Strindberg. Fotografi som verktyg och experiment / Photography as a Tool and an Experiment. Stockholm 1989 80 pp. Illustrated. Softcover. Very good condition. (LUCINDA-Serien 7).

[ ATA: 24899 ] Pris: 100 SEK

SÖDERBERG, Rolf, Arne Jones. Stockholm 1990. 160 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 37828 ] Pris: 65 SEK

SÖDERBERG, Rolf, Den svenska konsten under 1900-talet. Måleri, skulptur och grafik från sekelskiftet till 60-talet. Reviderad och aktualiserad utgåva. Stockholm 1961. 199 (1) s. + plascher. Pocket.

[ ATA: 39533 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Rudolf / Rolf Mellström, Vild mark. Djurstycken och vandringar. Stockholm 1935. 183 s. Ill. Häftad. Omslaget nött och litet snedläst.

[ ATA: 25897 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Rudolf, Hornborgasjön och dess fornsjöområde. Natur och kultur 216,(2)s. + karta. Häftad. Hårt nött omslag.

[ ATA: 15656 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Sten (red.), Ögonblicket åt framtiden. Bilder tagna av medlemmar i Pressfotografernas Klubb. Med inledning av Prins Wilhelm. Allhems 1955. 254 s. Ill. Förlagets röda halvfranska band med 5 upphöjda bind och övere guldsnitt samt skyddsomslag. Omslaget nött med revor. Tillskrift å försättsblad.

[ ATA: 31446 ] Pris: 200 SEK

SÖDERBERG, Ulf, Gustav I:s arv och eget i Uppland. En godsmassas framväxt, organisation och förvaltning. Stockholm 1977. 276 s. Häftad. Studier till det medeltida Sverige 1.

[ ATA: 22760 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERG, Verner / OLSSON, Henry / HECKSCHER, Gunnar, Johan August Hazelius. En levnadsteckning. Norstedts 1936. 584s. Illustrerad. Häftad. Något nött.

[ ATA: 4236 ] Pris: 150 SEK

SÖDERBERGH, Bengt, Fem famnar djupt. Stockholm 1953. 227s. Häftad.

[ ATA: 16589 ] Pris: 75 SEK

SÖDERBERGH, Bengt, Våren. Stockholm 1967. 225 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 25037 ] Pris: 60 SEK

SÖDERBERGH, Ragnhild, Barnets tidiga språkutveckling. Andra upplagan. Malmö 1988. 158 s. Häftad. Transparent skyddsfilm över omslagen; övrigt i gott skick.

[ ATA: 49695 ] Pris: 100 SEK

SÖDERBLOM, Nathan, Naturlig religion och religionshistoria. Bonniers 1914. 118,(2)s. Häftad. Nött omslag.

[ ATA: 11135 ] Pris: 125 SEK

SÖDERBLOM, Nathan, Religionen och staten. Stockholm 1918. 203 s. Häftad. Främre omslag litet nött med två små pappersförluster.

[ ATA: 25526 ] Pris: 70 SEK

SÖDERBLOM, Nathan, Dieu vivant dans l'histoire. Traduction et introduction par Jacques de Coussange. Paris 1937. VI, 413 pp. Softcover. Good condition.

[ ATA: 27816 ] Pris: 200 SEK

SÖDERBLOM, Nathan, Tal och Skrifter 1-5 + Jesu bergspredikan och vår tid. Åhlén & Söner 1933. 322 + 300 + 238 + 218 + 228 + 288s. Förlagets halvklotband. Bundna i 2 volymer Namn på försättsbladet.

[ ATA: 55227 ] Pris: 200 SEK

SÖDERBLOM, Nathan, Religionen och staten. Norstedts 1918. 203s. Häftad. Namn på omslag och smutstitelblad. Nött.

[ ATA: 55228 ] Pris: 50 SEK

SÖDERBLOM, Staffan, Jag! utropar Fröding. Femton författare hundra år efteråt. Stockholm 1997. 128 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 34865 ] Pris: 60 SEK

SÖDERGRAN, Edith, Ediths brev. Med kommentar av Hagar Olsson. Sjunde-åttonde tusendet. Stockholm 1955. 230 s. + utvikbar faksimil. Förlagets klotryggsband.

[ ATA: 10186 ] Pris: 75 SEK

SÖDERGRAN, Edith, Ediths brev. Brev från Edith Södergran till Hagar Olsson med kommentar av Hagar Olsson. Alba 1990. Nytryck av 1956 års upplaga. 233s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55004 ] Pris: 75 SEK

SÖDERHJELM, Torsten & Werner, Italiensk Renässans. Stockholm, Fritzes 1912. (12),359,(3)s. Illustrerad. Elegant, något nött, grönt guldornerat halvfranskt band

[ ATA: 18679 ] Pris: 60 SEK

SÖDERHOLM, Gundel, Svea. En litterär kalender 1844-1907. Akademisk avhandling. Uppsala 2007. 469 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 33919 ] Pris: 150 SEK

SÖDERHOLM, Kerstin, Endast med mig själv. Dagboksanteckningar 1913-1943. Åren 1913-1931. Lovisa 1947. 330 s. Häftad. Något nött och slokig. Namnteckning.

[ ATA: 50068 ] Pris: 100 SEK

SÖDERLIND, Göran (red.), Muntligt berättande i Norden. Stockholm 1996. 200 s. Häftad. mycket gott skick.

[ ATA: 36693 ] Pris: 125 SEK

SÖDERLING-BRYDOLF, Christina, Bland liljor och lejon. Blomstersafari i Uganda. Stockholm 1966. 235 (5) s. Förlagets dekorerade klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget litet nött med revor.

[ ATA: 43483 ] Pris: 75 SEK

SÖDERLUND, Ernst, Hantverkarna I - II. Medeltid och äldre vasatid / Stormaktstiden, frihetstiden och gustavianska tiden. Stockholm 1947-1949. 259 + 493 s. Förlagets dekorerade halvlinneband.

[ ATA: 12688 ] Pris: 100 SEK

SÖDERLUND, Göran (red), Nutida sovjetisk skulptur. Millesgården 1990. 27,(1)s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.

¶ Utställningskatalog.

[ ATA: 34310 ] Pris: 100 SEK

SÖDERLUND, Gösta, Slutlikvid. Stockholm 1982. 235 s. Ill. Häftad.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 28025 ] Pris: 100 SEK

SÖDERLUND, Gösta, Redaktör (s). Stockholm 1973. 114 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 45221 ] Pris: 50 SEK

SÖDERLUND, J. H., Bigårdsboken. Handledning i biodling. Stockholm 1941. 115 s. Ill. Förlagets klotband.

[ ATA: 33147 ] Pris: 150 SEK

SÖDERLUNDH, Lille Bror, Sånger och visor för manskör. Stockholm 1949. 71 s. Häftad. Omslagen något nötta.

[ ATA: 21411 ] Pris: 100 SEK

SÖDERMAN, Inga, Jordbruksnedläggelse och storleksrationalisering 1951-1961. Uppsala 1963. 91 (3) s. + utvikbar karta. Häftad. Med dedikation.

[ ATA: 34065 ] Pris: 60 SEK

SÖDERMAN, Tiina, Lexical Characteristics of the Estonian North Eastern Coastal Dialect. Doctoral Dissertation. Uppsala 1996. 184pp. Original wrappers. Studia Uralica Upsaliensia 24.

[ ATA: 16681 ] Pris: 100 SEK

SÖDERPALM, Kristina (Red.), Dödens riter. Stockholm 1994. 199 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 11828 ] Pris: 75 SEK

SÖDERQVIST, Marie / Jan Söderqvist, Bröllops- och minnesboken. Andra tryckningen. Stockholm 1994. 176 + 32 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.

[ ATA: 39507 ] Pris: 100 SEK

SÖDERSTEN, Bo (red.), Marknad och politik. 4 upplagan. Stockholm 1997. 455 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 33206 ] Pris: 100 SEK

SÖDERSTEN, Bo, Kapitalismen byggde landet. SNS förlag 1991. 208s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Något blyertsstreckad.

[ ATA: 28330 ] Pris: 60 SEK

SÖDERSTEN, Jan/ Peter LILJENSTOLPE (red.), Samhällsvetenskapliga fakulteten 40 år. Uppsala 2007. 141,(3)s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51772 ] Pris: 75 SEK

SÖDERSTRÖM, Göran (red.), En värld under jord. Färg och form i tunnelbanan. Liber 1985. 304s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Stockholmsmonografier 65.

[ ATA: 54178 ] Pris: 70 SEK

SÖDERSTRÖM, Gunnar, Grekisk-Romersk kult och mytologi. med anknytning till den svenska diktningen. Stockholm 1955, 136 s. Ill. Förlagets klotband. Namnteckning.

[ ATA: 801 ] Pris: 75 SEK

SÖDERSTRÖM, Gunnar, Romersk fornkunskap. Fjärde upplagan. Stockholm 1954. 74 s. Ill. Häftad. Blyertsstreckad.

[ ATA: 37912 ] Pris: 50 SEK

SÖDERSTRÖM, Hans, Bilden som byggsten. Om Lars Gustafssons poetik och lyriska praktik. Akademisk avhandling. Symposion 2003. 264 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 41123 ] Pris: 125 SEK

SÖDERSTRÖM, Hugo (red.), Sok ljuset sig sprider. Verbum, Uppsala 1978. 181 s. Häftad.

[ ATA: 20519 ] Pris: 50 SEK

SÖHRMAN, Ingmar, Etnic Pluralism in Spain. Uppsala 1993. 93 pp. Ill. Softcover. Uppsala Multiethnic Papers 29.

[ ATA: 14261 ] Pris: 90 SEK

SÖHRMAN, Ingmar, Sverige och de romanska kulturerna. Uppsala 1989. 101 s. Il. Häftad. Utgallrad från Historiska institutionens bibliotek. Med stämplar.

[ ATA: 26786 ] Pris: 60 SEK

SÖHRMAN, Ingmar, Las construcciones condicionales en castellano contemporáneo. Dissertation. Uppsala 1991. 167 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 30339 ] Pris: 75 SEK

SÖLTER, Walter (ed.), Das römische Germanien aus der Luft. Bergisch Gladbach 1981. 288 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 18982 ] Pris: 75 SEK

SÖRBOM, Eba, Det drömda livet. Stockholm 1991. 58 s. Häftad.

[ ATA: 21409 ] Pris: 40 SEK

SÖRBOM, Ebba, Bortom minnet, bortom glömskan. Stockholm 1988. 84 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tillskrift.

[ ATA: 21413 ] Pris: 60 SEK

SÖRBOM, Göran, Konst, värde, värdegemenskap. Några synpunkter på estetisk värdeteori. Stockholm 1974. 109 s. Häftad. Med dedikation.

[ ATA: 8089 ] Pris: 75 SEK

SÖRBOM, Göran, Två föredrag. Uppsala 1991. 38 s. Häftad. Litet understrykningar.

[ ATA: 23737 ] Pris: 50 SEK

SÖRBOM, Göran, Konst, värde, värdegemenskap. Almqvist & Wiksell 1974. 109,(3)s. Häftad.

[ ATA: 28283 ] Pris: 75 SEK

SÖRBOM, Per, Läsning för Folket. Studier i tidig svensk folkbildningshistoria. Akademisk avhandling. Stockholm 1971. 192 s. Häftad.

[ ATA: 7408 ] Pris: 90 SEK

SÖRBOM, Per, Bildvärldar. Om bilder och bildkonst, forskning och kulturpolitik. Stockholm 1984. 157 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 20468 ] Pris: 90 SEK

SÖRENSEN, Bengt Algot, Symbol und Symbolismus in den ästhetischen Theorien des 18. Jahrhunders und der deutschen Romantik. Munksgaard, Kopenhagen, 1963. 332pp. Softcover. Unopened. Slightly worn covers. Name on small title.

[ ATA: 53467 ] Pris: 300 SEK

SÖRENSEN, John Kousgård, Danske sö- og ånavne. Del 1-4. (A-L). Köpenhavn 1968-1981. 4 vol. 357 + 326 + 258 + 402 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 9020 ] Pris: 500 SEK

SÖRENSEN, Knud Erik, Astronomi til almanakbehov. Herning 1986. 127 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 18194 ] Pris: 100 SEK

SÖRENSEN, Villy, Den ryktbare Odusseus. Översättning av Urban Andersson. Teckningar av Tommy Östmar. Atlantis 1991. 159s. Förlagsinbunden. Saknar skyddsomslag.

[ ATA: 6329 ] Pris: 75 SEK

SÖRENSEN, Villy, Vejrdage. Köpenhamn 1980. 165 s. Förlagets blåa klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 26133 ] Pris: 100 SEK

SÖRENSEN, Villy, Jesus och kristus. Stockholm 1995. 306 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 42717 ] Pris: 75 SEK

SÖRENSON, Ulf (red.), Slussen vid Söderström. Stockholm 2004. 223 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 24732 ] Pris: 125 SEK

SÖRENSON, Ulf (red.), Stockholm huvudstaden. Samfundet S:t Erik, Stockholm 2007. 245s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54975 ] Pris: 125 SEK

SÖRENSON, Ulf (red.), Stockholm den växande staden. Samfundet S:t Erik, Stockholm 2005. 240s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54976 ] Pris: 90 SEK

SÖRLIN, Anton, Trädgårdsbotanik. Praktisk handbok för amatörer och yrkesmän. Stockholm 1950. 322 s. Ill. Häftad. Liten reva i främre omslagets nedre marginal reparerad.

[ ATA: 45141 ] Pris: 75 SEK

SÖRLIN, Sverker, Världens ordning. Andra tryckningen. Stockholm 2004. 771s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Europas idéhistoria 1492-1918.

[ ATA: 37426 ] Pris: 150 SEK

SÖRLIN, Sverker, Framtidslandet. Debatten om Norrland och naturresurserna under det industriella genombrottet. Carlssons 1988. 362s. Illustrerad. Häftad. Phebe Fjellströms ex med rikligt med anteckningar.

[ ATA: 43432 ] Pris: 400 SEK

SÖRLIN, Sverker, Mörkret i människan. Andra tryckningen. Natur och Kultur 2004. 739s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Europas idéhistoria 1492-1918.

[ ATA: 54673 ] Pris: 150 SEK

SÖRLIN, Sverker, Den blinde skaparen. En essä om Darwin och livets sammanhang. Weyler 2009. 302s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54919 ] Pris: 90 SEK

SÖRLING, Eric (red.), Arabiska handskrifter. Stockholm 1989. 72 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 24229 ] Pris: 60 SEK

SÖRLING, Eric (red.), Ålandsboken. Ålands Landskapstyrelse 1987. 110 s. Ill. Förlagets laminerade pappband. Gott skick.

[ ATA: 44392 ] Pris: 125 SEK

SÖRMAN, Richard, Savoir et économie dans l´oeuvre de Molière. Dissertation. Uppsala 2000. 190 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 4829 ] Pris: 100 SEK

SÖRMAN, Richard, Savoir et économie dans l'oevre de Molière. Dissertation. Uppsala 2001. 196 pp. Softcover. Very good condition. (Studia Romanica Upsaliensia 62).

[ ATA: 4871 ] Pris: 90 SEK

SÖRMARK, Sven, I morgon din fiende. Stockholm 1982. 224 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 40255 ] Pris: 50 SEK

SÄFLUND, Gösta, Heraklidernas återkomst. Stockholm, Bonniers, 1963. 136 s. Häftad.

[ ATA: 761 ] Pris: 60 SEK

SÄFVE, Torbjörn, Över palissaden. Askild & Kärnekull 1979. 123s. Häftad.

[ ATA: 5631 ] Pris: 75 SEK

SÄFVE, Torbjörn, Jag byggde Panamakanalen. En medveten imperialists bekännelser. Författarförlaget 1973. 192s. Häftad/Pocket. Namnteckning på titelbladet.

[ ATA: 5632 ] Pris: 75 SEK

SÄFVE, Torbjörn, Kuperad lek eller Skändaren från Skänninge. Stockholm 1990. 210 s. Förlagets pappband med skydddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 15593 ] Pris: 50 SEK

SÄFVE, Torbjörn, Var inte rädd. Stockholm 1992. 284 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20082 ] Pris: 60 SEK

SÄFVE, Torbjörn, De sanna och de falska. Stockholm 2007. 410 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 39127 ] Pris: 125 SEK

SÄFVE, Torbjörn, Jag brinner. Stockholm 1989. 496 s. Pocket. Stor namnteckning å insidan av främre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 49506 ] Pris: 50 SEK

SÄLDE, Ann-Marie, Glasmosaikfönstren i Skara domkyrka. En förstudie. Uppsala 1980. 65 s. Kompendium.

[ ATA: 19025 ] Pris: 75 SEK

SÄLLE, Nils, Jägarens och fiskarens kokbok. Settern 1996. 192s. Illustrerad. Förlagets pappband. Nyskick.

[ ATA: 28740 ] Pris: 75 SEK

SÄLLSTRÖM, Pehr, Goethe och naturvetenskapen. Carlssons 1993. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 55562 ] Pris: 60 SEK

SÄVE-SÖDERBERGH, Torgny, Egyptisk egenart. Uppsala 1945. 138 s. I.. Häftad.

[ ATA: 811 ] Pris: 60 SEK

SÄVE-SÖDERBERGH, Torgny, Egyptisk egenart. Grundproblem i gammalegyptisk kultur. Andra upplagan. Stockholm 1970. 123 (5) s. Ill. Pocket,. Några understrykningar och noteringar i blyerts.

[ ATA: 46574 ] Pris: 50 SEK

SÄVE, P. A., Gotländska skrifter I. Visby 1978. 270 s. Förlagsinbunden med skydsomslag. Namnteckning.

[ ATA: 26920 ] Pris: 75 SEK

SÄVSTRÖM, August, En talmans levnadsminnen. Stockholm 1949. 270,(2) s. Ill. Enklare brunt skinnband , s.k provinsband. Nött band. Titeln felstavad i titelfältet.

[ ATA: 12286 ] Pris: 100 SEK

SÉE, Henri, Die Ursprünge des modernen Kapitalismus. Ein historischer Grundriss. Bern 1948. 28 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 24702 ] Pris: 100 SEK

SÉRULLAZ, Arlette/ Jean LACAMBRE/ Jacques VILAIN (eds.), Fransk nyklassicisme. Tegninger fra provinsmuseer i Frankrig. Thorvaldsens Museum, Köbenhavn 1975. 92,(4)s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 52722 ] Pris: 75 SEK

SAABYE CHRISTENSEN, Lars, Halvbrodern. Stockholm 2002. 721 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23418 ] Pris: 70 SEK

SAAGE, Richard, Politische Utopien der Neuzeit. Wissenscahftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1991. 364 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 22985 ] Pris: 100 SEK

SAALMAN, Howard, Medieval Architecture. Studio Vista London 1968. 127pp. Illustrated. Softcover. Name on small title.

[ ATA: 53482 ] Pris: 75 SEK

SAARI, Lennart, The ecology of wood pigeons (Columba palumbus L.) and stock doves (C. oenas L.) in Finland. Helsinki 1984. 12 + pp.3-30 + pp.13-67. Softcover. Dissertation collected of several papers.

[ ATA: 55664 ] Pris: 100 SEK

SABATIER, Auguste, Auktoritetsreligionerna och andens religion. Stockholm 1904. IX, 518 s. Privat klotband. Gott skick.

[ ATA: 34707 ] Pris: 100 SEK

SABATIER, P., Leben des heiligen Franz von Assisi. Berlin 1895. 412pp. Publishers cloth.

[ ATA: 3103 ] Pris: 125 SEK

SABERHAGEN, Fred / James V. Hart, Bram Stokers Dracula. Stockholm 1993. 224 s. Förlagets pappband.

¶ Baserad på Francis Ford Coppolas film.

[ ATA: 45875 ] Pris: 65 SEK

SABERHAGEN, Fred, The Broken Lands. Ace 1968. 192 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47097 ] Pris: 50 SEK

SABERHAGEN, Fred, The Broken Lands. Universal 1978. 192 pp. Paperback. Signature.

[ ATA: 47753 ] Pris: 50 SEK

SABZEVARI, Hanif, Varför tiger du? Expositionen i sju enaktare av August Strindberg. Akademisk avhandling. Uppsala 2008. 280 s. Häftad.

[ ATA: 45114 ] Pris: 90 SEK

SACHAR, Abram Leon, A History of the Jews. New York, Alfred A Knopf, 1930. 408 + xxiv pp. Ill. Cloth. Soild and pale, spine pale, some stains, else a clean copy.

[ ATA: 2216 ] Pris: 150 SEK

SACHAROV, Andrej D., Sacharov har ordet. Stockholm 1974. 142 (2) s. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 41293 ] Pris: 125 SEK

SACHER, Harry, Zionist Portraits and Other Essays. London, Anthony Blond, 1959. 355 pp. Cloth, no dj. Soild.

[ ATA: 2175 ] Pris: 100 SEK

SACHER, Harry, Israel. The Establishment of a State. London, George Weidenfeld & Nicolson, 1952. 332 pp. Cloth. Ex libris. Soild and staind covers.

[ ATA: 2225 ] Pris: 125 SEK

SACHS, Nelly, Eli. I svensk tolkning av Johannes Edfelt. Stockholm 1965. 79 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 21397 ] Pris: 60 SEK

SACHS, Nelly, Vägen är en hand. Fyra sceniska dikter i svensk tolkning av Margaretha Holmqvist. Stockholm 1978. 92 (4) s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 40024 ] Pris: 90 SEK

SACKS, Oliver, Migrän. Symptom, Förlopp, Behandling. Första svenska utgåvan. Stockholm 1976. 196 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 41569 ] Pris: 150 SEK

SACKS, Sheldon (ed.), On Metaphor University of Chicago Press 1981. Third Impression. (8),196pp. Soft cover. Name on small title. Some pencil markings.

[ ATA: 54319 ] Pris: 100 SEK

SADDLEMYER, Ann, Becoming George: The Life of Mrs W. B. Yeats. First edition. Oxford University Press 2002. xxi, 808 pp. Publischer's cloth with dj. Some stains to upper edges; dj a little worn.

[ ATA: 29321 ] Pris: 200 SEK

SADE, Marquis de, Lesw crimers de l'amour. Introduction par Gilbert Lely. Paris 1975. 317 pp. Paperback.

[ ATA: 24337 ] Pris: 75 SEK

SADIK, Nafis (ed), Population Policies and Programmes. Lessons Learned from Two Decades of Experience. United Nations Population Fund/ New York University Press 1991.. xxiv,464pp. Soft covers. signature and library stamp.

[ ATA: 51162 ] Pris: 100 SEK

SADOUL, Georges, Histoire generale du cinema. 1: L'invention du cinema 1832-1897. Édition revue et augumentée avec 250 illustrations. Paris 1973. 446 pp. Publisher's cloth with dj. Plastic wrapper to dj. In good condition.

[ ATA: 32644 ] Pris: 500 SEK

SAEBÖ, Magne, Sacharaja 9 - 14. Untersuchungen von Text und Form. Neukirchener Verlag 1969. 365pp. Publishers cloth with dust-jacket. Wissenschaftliche Monographien zum Alten und neuen Testament 34.

[ ATA: 3264 ] Pris: 200 SEK

SAEMEE, Peter, Dockorna i Kursk. Apamo Förlag 2011. 225s. Häftad/ Danskt band.

[ ATA: 53009 ] Pris: 75 SEK

SAER, Juan José, Undersökningen. Stockholm 1999. 169 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. (Panacheserien).

[ ATA: 14715 ] Pris: 75 SEK

SAETTERBAKKEN, Stig / Janike Kampevold Larsen (red.), Norsk litteraer kanon. 1 opplag. Oslo 2008. 384 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 44982 ] Pris: 300 SEK

SAFFRON, Inga, Rysk kaviar. Mytomspunnen delikatess. Stockholm 2004. 275 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel å titelblad.

[ ATA: 36046 ] Pris: 75 SEK

SAFRANSKI, Rüdiger, Nietzsche. Tankarnas biografi. Stockholm 2003. 356 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40601 ] Pris: 140 SEK

SAGARA, Morio (ed.), Japanisch-Deutsches Wörterbuch. Tokio 1957. 645 pp. Softbound with original slip case. Good condition.

[ ATA: 35147 ] Pris: 90 SEK

SAGE, Brian / Eric Hosking, Antarctic Wildlife. London 1983. 160 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Quarto.

[ ATA: 37486 ] Pris: 100 SEK

SAHA, N. N., Stellar Healing (Cure & Control of Disease Through Gems). New Delhi 1976. 246 pp. Publisher's poor hardcover.

[ ATA: 12855 ] Pris: 90 SEK

SAHLÉN, Gösta, LINNELL, Carl-Gustaf, Motstånd mot stormakt. Norstedts 1950. 212s. Häftad.

[ ATA: 15628 ] Pris: 75 SEK

SAHLBERG, Gardar, Den aristokratiska ligan. Sammansvärjningen mot gustaf III. Bonniers 1969. 282s. Förlagsinbunden med skyddomslag. Skyddsomslaget nött.

[ ATA: 5556 ] Pris: 75 SEK

SAHLGREN, Gudrun / Jöran Sahlgren (red.), Svenska folksagor. Efter Sven Sederströms uppteckningar. Illustrationer av Einar Norelius. Andra upplagan. Stockholm 1939. 197 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag.

[ ATA: 32744 ] Pris: 75 SEK

SAHLGREN, Jöran (utg.), Svenska folkböcker 1-8. Illustrerade av Einar Norelius. A.B. Bokverk, Sthlm 1946-56. 386 + 392 + 384 + 437 + 345 + 344 + 328 + 344s. Förlagets skinnband med guldornerade ryggar. 8 volymer. Obetydligt blekta ryggar

[ ATA: 51899 ] Pris: 700 SEK

SAHLGREN, Jöran / Gösta Bergman, Svenska ortnamn med uttalsuppgifter. Stockholm 1955. 26 s. Häftad.

[ ATA: 36160 ] Pris: 35 SEK

SAHLGREN, Jöran, Valda ortnamnsstudier (Opuscula toponymica selecta). Lund 1964. 329 s. Ill. Häftad. Ej skuren. Blyertsanteckning på titelbladet.

[ ATA: 18436 ] Pris: 150 SEK

SAHLGREN, Une, Från mekanisk verkstad till internationell industrikoncern. Scandia Vabis 1939-1960. Akademisk avhandling. Uppsala 1989. 214 s. Häftad. Uppsala Studies in Economic History 31.

[ ATA: 12083 ] Pris: 90 SEK

SAHLGREN,Jöran, Blåkulla och Blåkullafärderna. Uppsala 1915. 54 s. Häftad. Nött och solkigt omslag.

¶ Ur Namn och bygd 1915.

[ ATA: 4402 ] Pris: 125 SEK

SAHLIN, Carl Yngve, Om logikens uppgift. Upsala 1882. 50 s. Häftad. Stämpel.

[ ATA: 27643 ] Pris: 125 SEK

SAHLIN, Carl, Valsverk inom den svenska metallurgiska industrien intill början av 1870-talet. Stockholm 1934. 371s. + opaginerad Fig. 76. Illustrerad. Klotband med omslagen medbundna (Isbergs Norrköping). Ryggen och litet av bakre pärmen något blekta. Jernkontorets Bergshistoriska Skriftserie N:r 3.

¶ Fig. 76 är efter en blyertsteckning av Elias Martin, tryckt på bättre papper.

[ ATA: 10668 ] Pris: 250 SEK

SAHLIN, Carl, Svenskt stål före de stora götstålsprocessernas införande. Historiska anteckningar. Stockholm 1931. 242s. Illustrerad. Klotband med båda omslagen medbundna. Exlibris.

[ ATA: 55588 ] Pris: 150 SEK

SAHLIN, Harald, Der Messias und das Gottesvolk. Studien zur Protolukanischen Theologie. Doctoral Dissertation. Uppsala 1945. 405pp. Spine plasted. Acta Seminarii Neotestamentici Upsaliensis XII.

[ ATA: 3293 ] Pris: 125 SEK

SAHLIN, Harald, Zur Typologie des Johannesevangeliums. Uppsala 1950. 79 pp. Soft cover. Uppsal universitets årsskrift 1950: 4.

[ ATA: 13104 ] Pris: 90 SEK

SAHLINS, Marshall, Kapten Cooks död. Stockholm 1988. 248 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 44251 ] Pris: 90 SEK

SAHLSTRÖM, K. E., Om Västergötlands stenåldersbebyggelse. Norstedts 1915. (4),100s. + planscher med 42 Fig. + 6 utvikbara kartor. Privat klotband med främre omslaget medbundet (G. R. Nylén bokbinderi Borlänge).

[ ATA: 53307 ] Pris: 400 SEK

SAID, Edward W. (ed.), Literature and Society. Johns Hopkins University 1986. xii, 192 pp. Softcover.

[ ATA: 42249 ] Pris: 100 SEK

SAID, Edward W., Orientalism. Stockholm 1993. 362 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 2538 ] Pris: 100 SEK

SAINIG, Matti A., Die Religion Herbarts. Jyväskylä 1955. 53pp. Partly bleached wrappers. Acta Academiae Paedagogicae Jyväskyläensis X.

[ ATA: 3102 ] Pris: 60 SEK

SAINIO, Matti A., Pädagogisches Denken bei Martin Buber. Jyväskylä, Verlag von Jyväskylän Yliopistoyhdistys, 1955. 72,(2)pp. Original wrappers. Signature. Spine slightly worn.

[ ATA: 2211 ] Pris: 90 SEK

SAINT JEAN CHRYSOSTOME/ HALKIN, Francois (ed.), Douze récits byzantins sur Saint Jean Chrysostome publiés par Francois Halkin. Société des bollandistes, Bruxelles 1977. 564pp. Publisher´s soft cover. Slightly worn. Subsidia hagiographica, no 60.

[ ATA: 54303 ] Pris: 400 SEK

SAINT-EXUPÉRY, Antoine de, Flykten under stjärnorna. Stockholm 1956. 277 (1) s. Ill. Förlagets dekorerade pappband utan skyddsomslag. Namnteckning. Sista sidorna med en liten fläck.

[ ATA: 38787 ] Pris: 60 SEK

SAINT-SIMON. Erinnerungen der Hof Ludwigs XIV. Stuttgart 1983. 421 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 30935 ] Pris: 125 SEK

SAINTSBURY, George, A Short History of English Literature. MavMillan, London 1948. xx,818,(2)pp. Publishers cloth.

[ ATA: 11023 ] Pris: 75 SEK

SAKADE, Florence (ed.), A Guide to Reading and Writing Japanese. The 1,850 Basic Characters and the Kana Syllabaries. Revised Edition. Rutland 1972. 312 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 44945 ] Pris: 75 SEK

SAKEY, Marcus, Sju år senare. Stockholm 2007. 343 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 35037 ] Pris: 125 SEK

SAKEY, Marcus, Sju år senare. Natur & Kultur 2007. 343s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44363 ] Pris: 90 SEK

SAKIYA, Tetsuo, Honda Motor: The Men, The Management, The Machines. Tokyo 1982. 242 pp. Ill. Publisher's blue cloth with dj. In good condition. Ex library with two stamps.

[ ATA: 48355 ] Pris: 100 SEK

SALAMA, Hannu, Kommer upp i tö. Stockholm 1978. 422 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38698 ] Pris: 80 SEK

SALAMA, Hannu, Midsommardansen. Stockholm 1965. 196 (4) s. Häftad. Ouppskluren. Gott skick.

[ ATA: 38716 ] Pris: 60 SEK

SALDEEN, Åke, Några skrifter. Uppsla 2004. 272 s. Förlagets papband. De lege, årsbok 2004.

[ ATA: 49930 ] Pris: 125 SEK

SALDIVAR, Yolanda S. de, Gramatica Qeshwa o Runa Simi con programa dosificado. Editorial Arica S. A., Lima, Peru 1972. 156pp. Publisher´s soft cover. Covers slightly worn.

[ ATA: 54055 ] Pris: 300 SEK

SALEVID, Ingemar (red.), Perstorpsboken. Plastteknisk handbok. Karlebo 1966. 528 s. Ill. Förlagets blåa klotband. Gott skick.

[ ATA: 38815 ] Pris: 125 SEK

SALEWSKI, Michael, Deutschland Eine politische Geschichte. Band 1: 800-1815. Band 2: 1815-1990. Beck, München 1993. 291,(5) + 469,(3)pp. Paperback.

[ ATA: 28340 ] Pris: 100 SEK

SALINAS, Javier, Berättelsen om E. Stockholm 2005. 240 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23387 ] Pris: 90 SEK

SALINGER, Pierre / Leonard Gross, Riskabelt rollspel. Stockholm 1989. 297 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 32504 ] Pris: 45 SEK

SALISBURY, Harrison E., De ryska revolutionerna 1900-1930. Rabén & Sjögren 1979. 286s. Folio. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 5379 ] Pris: 100 SEK

SALISBURY, Harrison E., Tiananmen Diary: Thirteen Days In June. Unwin 1989. 176 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50183 ] Pris: 75 SEK

SALLANDER, Hans (utg.), Uppsala universitet. Akademiska konsistoriets protokoll I-XXII. På universitetets uppdrag utgivna av Hans Sallander. Uppsala 1968-1977. Komplett i 22 volymer. Häftade. Acta Universitatis Upsaliensis. Skrifter rörande Uppsala universitet. C. Organisation och historia 18:I - 18:22.

[ ATA: 17432 ] Pris: 1400 SEK

SALLUST. I: Bellum Catilinae. Für den Schulgebrauch erklärt von Theodor Opitz. Zweite Auflage. Leipzig Teubner 1909. 52 pp. Original wrappers. Small stamp on back wrapper.

[ ATA: 48874 ] Pris: 75 SEK

SALMENHAARA, Erkki, Juhlakirja Erik Tawaststjernalle 10 X 1976 Festskrift till Erik Tawastsjerna. Keuruu 1976. 407 s. Häftad. Namnteckning. Acta Musicologica Fennica 9.

[ ATA: 13581 ] Pris: 150 SEK

SALMI, Mario (ed.), Mostra storica nazionale della miniatura. Palazzo di Venezia - Roma. Firenze 1953. XXXVII, 528 pp. + CIV plates. Nice private half leather volume. In good condition.

[ ATA: 33336 ] Pris: 200 SEK

SALMI, Mario (ed.), Mostra di quattro maestri del primo rinascimento. Seconda edizione. Firenze 1954. XIV, 277 pp. + C plates. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 33339 ] Pris: 90 SEK

SALMINEN, Johannes, Landskap i öster. Essäer. Rabén & Sjögren 1978. 205,(3)s. Häftad.

[ ATA: 21686 ] Pris: 75 SEK

SALMON, Eric, The Dark Journey. John Whiting as dramatist. Barrie & Jenkins 1979. 326pp+illustrations. Publisher´s hardcover with dust-jacket. Dust-jacket soiled and with a few tears.

[ ATA: 4714 ] Pris: 125 SEK

SALMON, Ernest S., On endophytic adaption shown by erysiphe graminis dc. under cultural conditions. London 1905. pp. 87-97,(1) + 1 plate. Quarto. Printed original wrappers with vertical folding mark. Ex libray copy with ticket on upper wrapper.

[ ATA: 40359 ] Pris: 75 SEK

SALMON, Wesley C., Logic. Prentice-Hall, 9th printing of 1963 edition. xiv,114pp. Softcover. Slightly worn. Name on title. Pencil underlinings.

[ ATA: 55007 ] Pris: 75 SEK

SALO, Tuure, Nordsägner. Saarijärvi 1983. 156 s. Ill. Häftad. F d biblioteksex med stämplar.

[ ATA: 14313 ] Pris: 125 SEK

SALOMAA, J.E., Philosophie der Geschichte. Turku 1950. 203,(1)s. Häftad. original wrappers.

[ ATA: 11144 ] Pris: 200 SEK

SALOMON, Louis B., Semantik och sunt förnuft. Om kommunikation mellan männisor. Stockholm 1967. 184 s. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 50516 ] Pris: 40 SEK

SALOMONSON, Kurt, Deras vrede. Stockholm 1963. 231 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 25262 ] Pris: 40 SEK

SALONEN, Armas, Die Landfahrzeuge des alten Mesopotamien nach sumerisch-akkadischen Quellen (mit besonderer Berücksichtigung der 5. Tafel der Serie H A R - ra =hubullu). Helsinki 1951. 197,(1)pp + 50 Plates. Original wrappers. First page with 3 centimeters tear in outer margin. Last few leaves with crease in upper right corner. worn wrappers. Annales Academiae Scientiarum Fennicae, ser. B, Tom. 72,3.

[ ATA: 15001 ] Pris: 250 SEK

SALSKOV ROBERTS, Helle (red.), En kvindes chancer i oldtiden. Köbenhavn 1977. 180 s. Häftad. Namnteckning å insida av omslag. Med två streck i tusch; övrigt i gott skick.

[ ATA: 18083 ] Pris: 75 SEK

SALT, Barry, Film Style Technology: History & Analysis. 2nd Expanded Edition. viii,351pp. Quarto. Illustrated. Softcovers.

[ ATA: 51124 ] Pris: 200 SEK

SALTER, James, Längtans branter. Stockholm 19889. 217 (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning. Lätt nött omslag.

[ ATA: 38784 ] Pris: 100 SEK

SALTZA, Grefve Edvard Fredrik von, Familjeanekdoter och minnen från barndomen. Utgivna af Nils Sjöberg. Stockholm, Bröderna Lagerströms förlag 1912. (8),97,(1)s. + frontespis. Privat halvklotband.

[ ATA: 54896 ] Pris: 150 SEK

SALTZMAN, Katarina / Birgitta Svensson (red.), Moderna landskap. Identifikation och tradition i vardagen. Stockholm 1997. 244 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 49389 ] Pris: 90 SEK

SALUSINSZKY, Imre, Criticism in Society:. London 1987. X, 244 pp. Ill. Softcover. Pencil underlining.

¶ Interviews with Jacques Derrida, Northrop Frye, Harold Bloom, Barbara Johnson, Frank Lentricchia, J. Hillis Miller, Geoffrey Hartman, Frank Kermode, Edward Said.

[ ATA: 2031 ] Pris: 100 SEK

SALVIUS, Lars, Beskrifning öfver Sveriget, första tomen om Uppland. Stockholm, 1741. Graverat titelblad,(18),370,(50)s. Hårt nött halvfranskt band.

[ ATA: 51566 ] Pris: 1600 SEK

SALZMANN, Josh, Bodyfit. Energy for Life. New York 1992. 168 pp. Ill. Large softcover.

[ ATA: 25441 ] Pris: 75 SEK

SAMELIUZ, Hugo (red.), Jägaren. Nordisk årsskrift. Med bidrag av svenska, norska och finska jägare. Första årgången. Med 16 porträtt och 3 bilder. Stockholm 1895. 251 (1) s. Privat svart halvklotband.

¶ Endast första årgången.

[ ATA: 43787 ] Pris: 450 SEK

SAMHABER, Ernst, Upptäcktsresornas historia. Stockholm, LTs Förlag, 1964. 463 s. Ill. Klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 2534 ] Pris: 90 SEK

Samlingsband, J.S. Rarey´s sätt att tämja vilda hästar uppgifvet af honom sjelf. + Wrangel, Hästwännen, en kort afhandling om hästens skötsel och bruk m.m., alla Sweriges hästwänner wördnadsfullt tillegnad. + Edvard Hjelt, Kort framställning af den qvalitativa kemiska analysens gång, till ledning för nybegynnare. + Ludvig B. Falkman, Om de Swenska Bränntorfmossarna, deras uppkomst, beskaffenhet, undersökning, delning och tillgodogörande, samt om bränntorfs wärde och anwändande till bränsle. Upsala, Arrhenii förlag 1858, Gleerups, Lund 1868, Helsingfors, Finska litteratur-sällskapets tryckeri 1878, Stockholm, Iwar Haeggströms Boktryckeri 1869. (4),51,(1) + (4),56 +24,utvikbar tabell + XVI,192s. Enkelt skinnryggsband (s.k. provinsband) med ryggtitel i bläck: . Delvis lätt lagerfläckad, några blyertsstreck. Inre falsarna delvis skadade.Nmanteckning Johan Facht.

¶ 4 arbeten.

[ ATA: 28339 ] Pris: 1900 SEK

SAMPSON, Anthony, The Changing Anatomy of Britain. London 1982. 476 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 33209 ] Pris: 75 SEK

SAMSON, Mike L., Population Mobility in the Netherlands 1880-1910. A Case Study of Wisch in the Achterhoek. Uppsala 1977. 180 pp. Softcover. Presentation copy from author. (Studia Historica Upsaliensia 87).

[ ATA: 50623 ] Pris: 75 SEK

SAMUELS, Andrew, Jung och post-Jungianerna. Nya landvinningar i den analytiska psykologin. Stockholm 1994. 400 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 3832 ] Pris: 75 SEK

SAMUELSSON, Carl, Studien über die Wirkungen des Windes in den Kalten und Gemäsigten Erdteilen. Uppsala 1926. 230 pp. Softcover. Very good condition. Presentation copy to the Nobel prize winner The Svedberg'.

[ ATA: 26099 ] Pris: 150 SEK

SAMUELSSON, Eivor, Stockholms åkare genom tiderna. Stockholm 1953. 210 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 10474 ] Pris: 90 SEK

SAMUELSSON, Kurt, Från stormakt till välfärdsstat. Svensk samhällsutveckling under 300 år. Stockholm 1968. 348 s. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 12339 ] Pris: 75 SEK

SAMUELSSON, Kurt, Manifest för välfärd. Liber 1982. 144s. Häftad.

[ ATA: 20646 ] Pris: 75 SEK

SAMUELSSON, Kurt, Minnen 1921-1958. Stockholm 1983. 280 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 46455 ] Pris: 50 SEK

SAMUELSSON, Kurt, Från stormakt till välfärdsstat. Svensk samhällsutveckling under 300 år. Rabén & Sjögren 1969. 11 tusendet. 348s. Häftad.

[ ATA: 52568 ] Pris: 50 SEK

SAMUELSSON, Lars, Väckelsens vägar. Pingströrelsens framväxt i Lycksele och arvidsjaur socknar till ca. 1940. Akademisk avhandling. Uppsala 1983. 156s. Publications of the Swedish Society of Church History. II New Series 39.

[ ATA: 3104 ] Pris: 125 SEK

SAMUELSSON, Rune B., Jakt och djur i norr. Örkelljunga 1994. 183 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 23908 ] Pris: 80 SEK

SAMZELIUS, Jonas L:son, Förfäderna och deras gård i Norrgården i Hjortsberga, Kumla. Kumla 1965. 20s. Illustrerad. Häfte.

¶ Särtryck ur Kumla julblad 1963, 1964 med tillägg och rättelser.

[ ATA: 7794 ] Pris: 50 SEK

SAN FRANCESCO. Tutti gli scritti. Seguiti dai Fioretti. Milano 1951. 236 (4) pp. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 37365 ] Pris: 75 SEK

SAN JOSE, Valerio Baez, Fundamentos Críticos de la Gramática de Dependencias. Madrid 1988. 164 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50428 ] Pris: 150 SEK

SANCTA BIRGITTA, Opera minora III. Quattuor oraciones. Edited by Sten Eklund. KVHAA 1991. 122,(2)pp. Quarto. Soft covers. Editor´s dedication. Unopened.

[ ATA: 50970 ] Pris: 100 SEK

SANCTA BIRGITTA, Revelaciones Book V. Edited by Birger Bergh. KVHAA, Uppsala 1971. 184pp. Softcover. Editor´s dedication.

[ ATA: 54968 ] Pris: 100 SEK

SANCTA BIRGITTA, Opera minora II. Sermo angelicus. Edited by Sten Eklund. KVHAA, Uppsala 1972. 146pp. Quarto, Softcover.

[ ATA: 54970 ] Pris: 100 SEK

SAND, Arne, Drömboken. Originalupplaga. Stockholm 1958. 252 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 1674 ] Pris: 90 SEK

SAND, Arne, Väderkvarnarna. Originalupplaga. Stockholm 1962. 258 s. Häftad.

¶ Med dedikation från författaren

[ ATA: 19955 ] Pris: 200 SEK

SAND, Arne, Världen där ingen behöver simma. Stockholm 1991. 175 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 19956 ] Pris: 75 SEK

SAND, Arne, Förföljaren. Tusende. Stockholm 1949. 316 (2) s. Förlagets klotryggsband. Gott skick.

[ ATA: 43908 ] Pris: 75 SEK

SAND, Bo, Berättelser bakom kameran. Ord & Visor 2000. 264s+Illustrationer. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 5952 ] Pris: 90 SEK

SAND, Lisa, Existential Challenges and Coping in Palliative Cancer Care: Experiences of Patients and Family Members. Doctoral dissertation. Stockholm 2008. 125 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 46763 ] Pris: 350 SEK

SANDÉN, Börje m.fl. (red.), Vad hände egentligen? Tema Tidsbilder Rapporter I-III. Upplands-Bro kulturhistoriska forskningsinstitut 1990-1993. 3 volymer. 204 + 256 + 296 s. Ill. Första volymen häftad, vol. 2-3 i förlagets pappband. Namnteckning. Gott skick.

[ ATA: 45370 ] Pris: 350 SEK

SANDÉN, Inger, Att drabbas av testikelcancer. En studie av män med behandlad testikelcancer och deras anhöriga. Akademisk avhandling. Linköping 2000. 225 s. Häftad.

[ ATA: 24035 ] Pris: 100 SEK

SANDÉN, Mårten, Piraterna. Stockholm 2007. 232 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 36924 ] Pris: 75 SEK

SANDBERG, Algot, Snaror. Stockholmsroman. I två volymer. Stockholm 1915. 2 vol. i ett privat halvklotband. 414 s. Något nött rygg.

[ ATA: 25331 ] Pris: 150 SEK

SANDBERG, Arnold, Linköpings stifts kyrkoarkivalier till och med år 1800. Linköping 1948. 761 s. Häftad. Utmönstrad. Stämplar och namnteckning.

[ ATA: 17769 ] Pris: 150 SEK

SANDBERG, Erik, Skara stads äldre gator och torg. Bergers bokhandel, Skara 1948. 64 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 24803 ] Pris: 90 SEK

SANDBERG, Niels-Gustaf, Genrep med döden. Stockholm 1975. 211 s. Häftad. Något snedläst och nött. Recensonsstämpel.

[ ATA: 33757 ] Pris: 75 SEK

SANDBERG, Torsten, Gåtan på granliden. Stockholm 2002. 179 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 29566 ] Pris: 75 SEK

SANDBLAD, Henrik, Bönder, borgare, präster och andra. En kulturhistorisk skildring kring släkten Sandblad. Tre Böcker förlag 1988. 265s. Illustrerad. Häftad. dedikation

[ ATA: 4270 ] Pris: 60 SEK

SANDBLAD, Henrik, Olympia och Valhalla. Idéhistoriska aspekter av den moderna idrottsrörelsens framväxt. Stockholm 1985. 426 s. Ill. Häftad. Förlagsny. Mycket gott skick. (Lychnos-Bibliotek 35).

[ ATA: 7176 ] Pris: 50 SEK

SANDBLAD, Henrik, Olympia och Valhalla. Idéhistoriska aspekter av den moderna idrottsrörelsens framväxt. Stockholm 1985. 426 (6) s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag. (Lychnos-bibliotek 35).

[ ATA: 18718 ] Pris: 80 SEK

SANDBLOM, Philip, Creatitivy and Disease. Fourth edition. Philadelphia 1987. 143pp. Ill. Hard cover w. dust jacket. Dedication on first page.

[ ATA: 16571 ] Pris: 200 SEK

SANDBURG, Carl, Sagor från Rotabagga. Stockholm 1950. 360 s. Ill. Förlagets gröna klotband.

[ ATA: 39946 ] Pris: 100 SEK

SANDBURG, Carl, De unga främlingarna. Stockholm 1953. 368 s. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslaget nött med en reva.

[ ATA: 42696 ] Pris: 75 SEK

SANDE, Hans, Hjernegråt. Oslo 1997. 160 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 19953 ] Pris: 60 SEK

SANDEGREN, Johannes, Om Sydindiens Rövarekaster och deras religiösa värld. Studier och upplevelser. Stockholm 1924. VIII, 264 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 30115 ] Pris: 100 SEK

SANDEL, Cora, Kranes Konditori. Interiör med figurer. Köbenhavn 1956. 160 s. Häftad. Gott skick.

¶ På danska.

[ ATA: 38782 ] Pris: 50 SEK

SANDELIN, Carl Fredrik, När cirkeln sluts. Schildts 1994. 259 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 29075 ] Pris: 90 SEK

SANDELL, Tom, Det vill säga livet. Borgå 1970. 136 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 19952 ] Pris: 40 SEK

SANDELS, Marianne, Känn bara inte, vackre vän, någon rädsla. Kvinnans röst i lyriken på de romanska språken, 1100-1350. Almaviva 2005. 256 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 35942 ] Pris: 100 SEK

SANDEMOSE, Aksel, En sjöman går i land. Forum 1972. 222s. förlagsband med skyddsomslag. Namnteckning

[ ATA: 364 ] Pris: 150 SEK

SANDEMOSE, Aksel, Felicias bröllop. Bonniers 1962. 236s. Häftad.

[ ATA: 5237 ] Pris: 100 SEK

SANDEMOSE, Aksel, Moraliska tankar. Artiklar. Norstedts 1981. 246s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 5409 ] Pris: 100 SEK

SANDEMOSE, Aksel, Murarna kring Jeriko. Stockholm 1961. 221 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.

[ ATA: 6807 ] Pris: 70 SEK

SANDEMOSE, Aksel, Alice Atkinson och hennes älskare. Stockholm 1970. 213 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 17057 ] Pris: 90 SEK

SANDEMOSE, Aksel, Varulven. Stockholm 1963 396 (4) s. Pocket. Nött.

[ ATA: 31330 ] Pris: 50 SEK

SANDEMOSE, Aksel, Reisen til Kjörkelvik. Oslo 1969. 190 s. Häftad.

[ ATA: 44724 ] Pris: 100 SEK

SANDEMOSE, Aksel, Felicias bröllop. Stockholm 1971. 220 s. Pocket.

[ ATA: 49488 ] Pris: 50 SEK

SANDEMOSE, Axel, En sjöman går i land. Stockholm 1958. 237 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 25261 ] Pris: 50 SEK

SANDER-Hansen, C. E., Über die Bildung der Modi im Altägyptischen. Copenhagen 1941. 53 pp. Original wrappers.

[ ATA: 34937 ] Pris: 100 SEK

SANDERS, A. J. K., The People´s Republic of Mongolia. A General Reference Guide. Oxford University Press 1968. xii,232pp. + folding map. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Dustjacket slightly worn. Library stamps.

[ ATA: 53320 ] Pris: 90 SEK

SANDERS, Hanne / Ole Vind (red.), Grundtvig. Nyckeln till det danska? Göteborg 2003. 302 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.exemplar. Understrykningar i blyerts.

[ ATA: 46776 ] Pris: 100 SEK

SANDERS, Lawrence, Ett fall för Timothy. Stockholm 1990. 314 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

[ ATA: 33019 ] Pris: 60 SEK

SANDERS, Lawrence, Åttonde budet. Stockholm 1989. 328 s. Norsk ordbog med dansk forklaring Något nött skyddsomslag.

[ ATA: 33020 ] Pris: 60 SEK

SANDERS, Lawrence, Fördel Timothy. Stockholm 1990. 348 s. Norsk ordbog med dansk forklaring Något snedläst.

[ ATA: 33021 ] Pris: 90 SEK

SANDERS, Lawrence, Brott på hög nivå. Stockholm 1991. 301 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

[ ATA: 33376 ] Pris: 90 SEK

SANDERS, Mark S. / Ernest J. McCormick, Human Factors and Engineering and Design. Sixth Edition. McGraw-Hill 1987. viii, 664 pp. Publisher's hardcover. In good condition.

[ ATA: 48110 ] Pris: 200 SEK

SANDERS, Mark, Complicities: The Intellectual and Apartheid. Duke University Press 2002. xiv, 274 pp. Softcover. A few pencil underlinings. (Philosophy and Postcoloniality)

[ ATA: 42330 ] Pris: 150 SEK

SANDERS, Willy, Sprachkritikastereien und was der 'Fachler' dazu sagt. Darmstadt, Wissenschaftlische Buchgesellschaft, 1992. 177 S. Gebunden.

[ ATA: 1106 ] Pris: 100 SEK

SANDFORD, John, Offrets ögon. Stockholm 1994. 341 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33388 ] Pris: 90 SEK

SANDGREN, Fredrik, Åt var och en efter behov? En studie av lanthandeln i Revsundsregionen i övre Jämtland 1870-1890. Akademisk avhandling. Uppsala 1999. 188 s. Häftad. Gott skick. Med dedikation.

[ ATA: 37795 ] Pris: 150 SEK

SANDGREN, Gunnar E., Järnsparven. Originalupplaga. Stockholm 1973. 321 (3) s. Häftad. Rec.exemplar. Thure Stenströms ex.

[ ATA: 43344 ] Pris: 60 SEK

SANDGREN, Gunnar E., Floden hem. Originalupplaga. Stockholm 1967. 268 s. Häftad. Rec.exemplar. Thure Stenströms ex.

[ ATA: 43345 ] Pris: 60 SEK

SANDIN, Barbro, Den zebrarandiga pudelkärnan. Stockholm 1986. 203 s. Häftad.

[ ATA: 28476 ] Pris: 90 SEK

SANDIN, Per, Ett kungahus i tiden. Den bernadotteska dynastins möte med medborgarsamhället c:a 1810-1860. Uppsala 2011. 325s. Häftad. Studia Historica Upsaliensia 242.

[ ATA: 52746 ] Pris: 125 SEK

SANDKLEF, Albert, Kulknappen och Carl XII:s död. En fortsatt undersökning och ett genmäle. Lund 1941. 207 s. + planscher. Häftad. Ryggens huvud och fot samt inre falsar förstärkta med tejp.

[ ATA: 12337 ] Pris: 75 SEK

SANDKLEF, Albert, Västkustens allmogesjöfart 1575-1850. Lund 1973. (16) 927 (1) s. Ill. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt samt skyddsomslag. Mycket gott skick.

¶ Bibliofilupplaga om 50 ex. varav detta är nr 15.

[ ATA: 39490 ] Pris: 1800 SEK

SANDKLEFF, Albert / Carl-Fredrik Palmstierna / Nils Strömbom / Sam Clason, Carl XII:s död. Stockholm 1940. 408 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 17803 ] Pris: 125 SEK

SANDKLEFF, Albert / Carl-Fredrik Palmstierna / Nils Strömbom / Sam Clason, Carl XII:s död. Tredje tusendet. Stockholm 1940. 406 (2) s. Ill. Hätad. Något nött.

[ ATA: 41506 ] Pris: 75 SEK

SANDKULER, Bengt, Bara Bukoba. Kyrka och miljö i Tanzania. Stockholm 1974. 365 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 15285 ] Pris: 100 SEK

SANDMARK, Björn, Alpskugga. Stockholm 2001. 119 s. Il. Häftad.

[ ATA: 23692 ] Pris: 60 SEK

SANDNER, Oscar (ed.), Angelika Kauffmann und ihre Zeitgenossen. Ausstellungskatalog 1968/ 1969. XXIV,144pp. + advertising + plates. Softcover. Upper right corner bumped.

[ ATA: 52721 ] Pris: 100 SEK

SANDQUIST-BOLIN, Britt, Den nya fisken. Askild & Kärnekull 1979. 304s. Förlagets pappband. Tillskrift på baksidan av smutstitelbladet.

[ ATA: 16883 ] Pris: 75 SEK

SANDQUIST-BOLIN, Britt, Bonniers nya kokbok. 1000 moderna recept. Stockholm 1987. 400 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 32190 ] Pris: 75 SEK

SANDQVIST, Carin / Ulf Teleman (red.), Språkutvecklingen under skoltiden. Studentlitteratur 1993. 288 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 39504 ] Pris: 75 SEK

SANDQVIST, Mona, Alkemins tecken i Göran Sonnevis Det omöjliga. Akademisk avhandling. Lund 1989. 446 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 6942 ] Pris: 90 SEK

SANDQVIST, Tom, Ni sjunger så vackert. En bok om kärlek, främlingskap och invandring. Symposion 1999. 253 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 28471 ] Pris: 100 SEK

SANDQVIST, Tom, Dada öst. Rumänerna på Cabaret Voltaire. Signum 2005. 368s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Förlagsny. Mycket gott skick.

[ ATA: 41452 ] Pris: 75 SEK

SANDQVIST, Tor, An Inferentialist Interpretation of Classical Logic. Dissertation. Uppsala 2005. 79 pp. Quarto. Softcover. Uppsala Prints and Reprints in Philosophy 1.

[ ATA: 17684 ] Pris: 90 SEK

SANDRED, Karl Inge, Good or Bad Scots? Uppsala 1983. 131pp. Original wrappers.

[ ATA: 9941 ] Pris: 100 SEK

SANDRED, Karl-Inge, English Place-Names in -Stead. Doctoral dissertation. Uppsala 1963. 348pp. Original wrappers.

[ ATA: 6095 ] Pris: 125 SEK

SANDS, David, South American Catfishes. Tetra Press 1988. 117 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 31657 ] Pris: 60 SEK

SANDS, Frederick / Sven Broman, Garbo den gudomliga. Stockholm 1980. 255 s. Ill. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.

[ ATA: 29654 ] Pris: 90 SEK

SANDSTEDT, Åke, Hjelten. Stockholm 1991. 110 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel.

[ ATA: 19951 ] Pris: 40 SEK

SANDSTRÖM, Allan, En stormakt föds. Sverige i 30-åriga kriget. Libris 1998. 192s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 4254 ] Pris: 90 SEK

SANDSTRÖM, Allan, Attentatet mot Hitler. Stockholm 1988. 173 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 38139 ] Pris: 100 SEK

SANDSTRÖM, Anders (red.), Den kultiverade naturen. 260 s. Ill. Förlagets illustrerade pappband. (Nordiska museets och Skansens årsbok Fataburen 1987).

¶ Med dedikation.

[ ATA: 23279 ] Pris: 100 SEK

SANDSTRÖM, Gösta E., Byggarna. Teknik och kultur från vasshus och pyramid till järnväg och högdamm. Stockholm 1968. 280 s. Ill. Kvarto. Förlagsinbunden. Försättsblad solkiga; i övrigt ett trevligt ex.

[ ATA: 10813 ] Pris: 200 SEK

SANDSTRÖM, Josef, Studier över utvecklingen av fsv. o ock u i starktonig ställning inom västgötadialekterna. Akademisk avhandling. Stockholm 1910. 102s+karta. inbunden. Ex library copy.

[ ATA: 6421 ] Pris: 100 SEK

SANDSTRÖM, Nils Gösta (Red.), IDEA AND FORM: STUDIES IN ART HISTORY. Stockholm 1959. 296 pp. Ill. Softcover. Ex library copy with stamps. Good condition. Figura Nova Series 1.

[ ATA: 14320 ] Pris: 40 SEK

SANDSTRÖM, Nils Gösta (Red.), Idea and form: Studies in the History of Art. Stockholm 1959. 296 pp. Ill. Softcover with original wrappers

[ ATA: 35755 ] Pris: 100 SEK

SANDSTRÖM, Peter, Syster måne. Helsingfors 2001. 180 s. Häftad.

[ ATA: 49377 ] Pris: 60 SEK

SANDSTRÖM, Sven (red.), Konsten i Sverige 2: Från 1800 till 1970. Andra upplagan, andra tryckningen. Stockholm 1994. 630 s. Ill. Förlagets pappband. Liten kvarto. Understrykningar i blyerts och emellanåt med blcäkopenna.

¶ Bo Lindwall: Det tidiga 1800-talet / Sven Sandström: Det sena 1800-talet - bildkonst och bildmiljö / Elisabeth Lidén: 1900-talets bildkonst / Dag Widman: Konsthantverk, konstindustri, design 1895-1975.

[ ATA: 44977 ] Pris: 200 SEK

SANDSTRÖM, Sven & HEMMEL, Sven, Konsten i bild och text. Stockholm 1963. 376s. Illustrerad. Förlagets klotband.

[ ATA: 10624 ] Pris: 75 SEK

SANDSTRÖM, Sven, Intuition och åskådlighet. Stockholm 1996. 178 s. Ill. Häftad. Förlagsny.

[ ATA: 14410 ] Pris: 90 SEK

SANDSTRÖM, Sven, Det moderna skedet. Stockholm 1971. 408 s. Ill. Förlagets dekorerade halvfranska band. Skyddsomslaget nött. (Levande konst genom tiderna utgiven av Ragnar Josephson).

[ ATA: 46264 ] Pris: 150 SEK

SANDSTRÖM, Tora, Rum, tid och medvetande. Stockholm 1950. 38 s. Häftad. Ryggens huvud nött.

[ ATA: 27642 ] Pris: 100 SEK

SANDSTRÖM, Ulf (red.), Det nya forskningslandskapet. Perspektiv på vetenskap och politik. Stockholm 2002. 281 (4) s. Häftad. bakre omslag med ett veck. Understrykningar i blyerts.

[ ATA: 33077 ] Pris: 100 SEK

SANDVIK, Björn, Das Kommen des Herrn beim Abendmahl im Neuen Testament. Zwingli Verlag Zurich 1970. 170pp. Abhandlungen zur Theologie des Alten und Neuen Testaments 58.

[ ATA: 3312 ] Pris: 100 SEK

SANDVOSS, Ernst R., Geschichte der Philosophie 1-2. 1: Indien, China, Griechenland, Rom. 2: Mittelalter, Neuzeit, Gegenwart. DTW Wissenschaft 1989. 522 + 599pp. Publisher´s softcover. 2 volumes.

[ ATA: 54414 ] Pris: 100 SEK

SANDWEISS, Samuel H. Sai Baba. Sai Baba Förlag Sverige, Stockholm 1992. 270s. Häftad.

[ ATA: 15773 ] Pris: 125 SEK

SANFORD, John, Observing the Constellations: The Mitchell Beazley Guide to the Stars. London 1989. 176 pp. Ill. Quarto. Publisher's hardcover with dustjacket.

[ ATA: 10834 ] Pris: 90 SEK

SANSOM, William, Tre. Stockholm 1946. 250 (6) s. Häftad. (Panacheserien).

[ ATA: 38783 ] Pris: 50 SEK

SANTINELLO, Giovanni, Leon Battista Alberti una visione estetica del mondo e della vita. Firenze 1962. XI, 311 pp. Private full cloth. Very good condition.

[ ATA: 31887 ] Pris: 750 SEK

SÜSKIND, Patrick, Parfymen. Berättelsen om en mördare. Stockholm 1997. 245 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 2977 ] Pris: 90 SEK

SÜSKIND, Patrick, Parfymen. En mördares historia. Första svenska upplagan. Stockholm 1986. 245 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning.

[ ATA: 24810 ] Pris: 100 SEK

SAPIEHA, Prinsessan Virgilia, Mitt liv i Polen. Stockholm 1941. 406 s. Förlagets halvklotband med båda opmslagen medbundna.

[ ATA: 41112 ] Pris: 70 SEK

SAPPER (Cyril McNEILE), Tempeltornet. Stockholm 1929. 312 s. Privat halvklotband.

[ ATA: 33683 ] Pris: 100 SEK

SARAT CHANDRA DAS, An Introduction to the Grammar of the Tibetan Language with the texts of Situ Sum-Tag, Dag-Je Sal Wai Melong and Situi Shal Lung. Motilal Banarsidass 1972. Reprint of 1915 Edition. XXVIII,50,vi,88,6,28,2,31pp.+ plate. Quarto.Publisher´s cloth with dust jacket. Dust jacket slightly frayed at margins. Book plate.

[ ATA: 54008 ] Pris: 700 SEK

SARAUW, Georg F. L., Lyngheden i oldtiden. Iakttagelser fra gravhöje. Köbenhavn, 1898. (2),69-124s. Häftad.

¶ Saertryck af Aarböger for Nord. Oldk. og Hist. 1898.

[ ATA: 55528 ] Pris: 90 SEK

SARDE, Michèle, Colette. Michael Joseph, London, no date. 479pp. Illustrated. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 10258 ] Pris: 100 SEK

SARGENT, Pamela, The Alien Upstairs. Bantam 1985. 170 pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 47624 ] Pris: 50 SEK

SARGENT, Pamela, Watchstar. Pock Book 1980. 240 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47625 ] Pris: 50 SEK

SARGENT, Pamela, Clones Lived. Fontana 1981. 320 pp. Paperback.

[ ATA: 47626 ] Pris: 50 SEK

SARJALA, Jukka, Music, Morals, and the Body: An Academic Issue in Turku 1653-1808. Helsinki 2001. 264 pp. Softcover.

[ ATA: 17234 ] Pris: 100 SEK

SARRAUTE, Nathalie, Hörde du? Stockholm 1977. 138 s. Häftad. Gott skick. (Panacheserien).

[ ATA: 1331 ] Pris: 100 SEK

SARRAZIN, Albertine, Astragal. Stockholm 1967. 200 s. Häftad.

[ ATA: 25695 ] Pris: 65 SEK

SARRIMO, Cristine, När det personliga blev politiskt. 1970-talets kvinnliga bekännelse och självbiografi. Lund 2000. 246s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55271 ] Pris: 75 SEK

SARTRE, Jean Paul, Marxismus und Existentialismus. Versuch einer Methodik. Rowohlt 1965. 157 pp. Paperback. Fine.

[ ATA: 25665 ] Pris: 75 SEK

SARTRE, Jean-Paul, Fångarna i Altona. Stockholm, Bonniers, 1961. 264 s. Häftad. Ouppskuren. Panachserien.

[ ATA: 280 ] Pris: 200 SEK

SARTRE, Jean-Paul, Situations, VI. Problèms du marxisme 1. parsi 1964. 384 (8) pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 37892 ] Pris: 100 SEK

SASAKI, Naoto, HUTCHINS, David (ed:s), The Japanese Approach to Product Quality. Reprint. Pergamon Press 1984. x,134pp. Publishers hardcover. No Dj. Ex library copy with stamps.

[ ATA: 23495 ] Pris: 100 SEK

SASTADIJIS AUTORO KOLEKTIVS, Latviesu-Krievu vardnica I-II. Riga 1979-1981. 699+755pp. Publisher´s decorated cloth. Hardcovers. 2 volumes. Bookplates.

[ ATA: 54482 ] Pris: 500 SEK

SASTRI, Nilakanta, A History of South India: From Prehistoric Times to the Fall of Vijayanagar. Fourth edition. Oxford University Press 1976. 521 pp. Ill. Soft covers. A little solide. Text on spine faded.

[ ATA: 8538 ] Pris: 125 SEK

SATO, Sadayoshi, Shokai kogo. (Detailed Explanations of Old Words). Tokyo 1978. 542 pp. Original soft bound.

[ ATA: 44942 ] Pris: 200 SEK

SATPREM, Sri Aurobindo or The Adventure of Consciosness. Harper & Row (1968). XII,381,(5)pp. Illustrated. Paperback. Worn and soiled. Annotations in pencil on last blank leaf.

[ ATA: 16610 ] Pris: 100 SEK

SATRIS, Stephen, Ethical Emotivism. Dordrecht Martinus Nijhoff Publishers 1987. xii, 201 (3) pp. Publisher's hardcover. Very good condition. (Martinus Nijhoff Philosophy Library 25).

[ ATA: 42202 ] Pris: 750 SEK

SATSANG with GANGAJI, You are that! I-II. 1995. xvi,165,(3) + (8),218,(4)pp. Soft covers

¶ 2 volumes.

[ ATA: 29872 ] Pris: 250 SEK

SAUER-ELWERT, Italienische Sprachlehre. Heidelberg 1951. 280 pp. Publisher's hardcover. In god condition.

[ ATA: 19099 ] Pris: 75 SEK

SAUL, John Ralston, Den omedvetna civilisationen. Göteborg 1998. 160 s. Häftad.

[ ATA: 41957 ] Pris: 90 SEK

SAUL, John Ralston, Den omedvetna civilisationen. Daidalos 1998. 159s. Häftad. Några blyertsmarkeringar.

[ ATA: 53430 ] Pris: 90 SEK

SAUL, John Ralston, The Collapse of Globalism and the Reinvention of the World. Penguin 209. (14),335pp. Publisher´s soft cover. Presentation copy, dedikation.

[ ATA: 53928 ] Pris: 100 SEK

SAUL, John Ralston, On Equilibrium. Penguin 2002. (14),370pp. Publisher´s soft cover.

[ ATA: 53929 ] Pris: 100 SEK

SAUL, John, Det andra barnet. Malmö 1991. 352 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 27285 ] Pris: 75 SEK

SAUL, John, Second Child. Bantam 1991. 376 pp. paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47611 ] Pris: 50 SEK

SAUL, John, Suffer the Children. Coronet 1978. 320 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47613 ] Pris: 50 SEK

SAUNDERS, Audrey, Algonquin Story. Ontario 1963. 196 pp. + pocket with maps. Ill. Publisher's hardcover with dj in cassette. In good condition.

[ ATA: 36406 ] Pris: 150 SEK

SAUNDERS, E. Dale, Mudra. A Study of Symbolic Gestures in Japanese Buddhist Sculpture. Routledge & Kegan Paul, London 1960. xxiv,296pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover. Bookplate, Name on fly leaf. Slightly worn dust jacket.

[ ATA: 54375 ] Pris: 200 SEK

SAUNDERS, L., Principles of Physical Chemistry for Biology and Pharmacy. Oxford University Press 1966. ix, 438 pp. Publisher's cloth. Underlinings in pencil. Signature to front fly leaf. Boards worn with some stains.

[ ATA: 30462 ] Pris: 150 SEK

SAUNDERS, Nicholas / Ann Cucksey, Alternative London. London 1970. 192 pp. Ill. Paperback. In good condition.

¶ All they used to know about sex, drugs and getting through the city.

[ ATA: 33051 ] Pris: 125 SEK

SAUNDERS, Simon/ BROWN, Harvey R. (eds.), The Philosophy of Vacuum. Clarendon Press, Oxford 1991. (8),291pp. Publisher´s hardcover with dustjacket. Some pencil markings.

[ ATA: 55565 ] Pris: 400 SEK

SAUNIER, J. de/ SAUNIER, Gaspard de, La parfaite connoissance des chevaux, leur anatomie, leur bonnes & mauvaises qualitez, leurs maladies & les remedes qui y conviennent. La Haye, Adrien Moetjens 1734. Frontispiece,(8),256,(8)pp. + 61 plates. Folio. Contemporary mottled calf. 40 x 26 cm. Title page and page 49-50 with mended tears, no text loss. Slightly worn binding.

[ ATA: 55508 ] Pris: 12500 SEK

SAUVY, Alfred, General Theory of population. Methuen 1974. xii,551pp. Soft covers. Library tickets and stamps.

[ ATA: 51153 ] Pris: 90 SEK

SAVAGE, George, A Concise History of Bronzes. With 209 Plates 16 In Colour. London 1968. 264 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 46326 ] Pris: 90 SEK

SAVILL, P. S./ PERRINS, C. M./ KIRBY, K. J./ FISHER, N. (eds.), Wytham Woods. Oxford´s Ecological Laboratory. Oxford University Press 2010. Reprint. xviii,263pp. + colour plates. Publisher´s hardcover with dustjacket

[ ATA: 54821 ] Pris: 250 SEK

SAVINEL, Pierre, La terre et les hommes dans les lettres gréco-latines. Préface de Gustave Thibon. Paris 1988. 334 pp. Soft covers. Covers are soiled. Text is clean.

[ ATA: 8570 ] Pris: 125 SEK

SAVIR, Uri, Processen. Moderna Tider förlag 1998. 287s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 13276 ] Pris: 100 SEK

SAVJ-LOPEZ, Paolo / Matteo Bartoli, Altitalienische Chrestomathie. Mit einer grammatischen Übersicht und einem Glossar. Strassburg 1903. VIII, 214 pp. + fold out. Publisher's cloth. Prev. owner's bookplate (Erik Gren). Very good condition.

[ ATA: 32245 ] Pris: 300 SEK

SAVOLAINEN, Matti, The Elements of Stasis in William Faulkner. An approach in phenomenological criticism. University of Tampere 1987. 510 pp. Softcover. Stamp on title page and crease on front cover; else in good condition.

[ ATA: 17343 ] Pris: 250 SEK

SAVORY, R. M. (ed.), Introduction to the Islamic Civilisation. Cambridge University Press 1987. 204 pp. ll. Large Paperback. Creasing to front and back cover; else in good condition.

[ ATA: 19179 ] Pris: 100 SEK

SAWYER, Birgit, Kvinnor och familj i det forn- och medeltida Skandinavien. Skara 1992. iv, 112 s. Häftad. Namnteckning. (Occasional Papers on Medieval Topics 6).

[ ATA: 20637 ] Pris: 100 SEK

SAWYER, P. H., Kings and Vikings. Scandinavia and Europe AD 700-1100. Methuen, London and New York 1982. x,182 + XVI plates. Publisher´s hard cover with dust jacket.

[ ATA: 54294 ] Pris: 150 SEK

SAWYER, Robert J., Humans. Volume two of the Neanderthal Parallax. Tor 2003. 334 pp. Paperback.

[ ATA: 50207 ] Pris: 50 SEK

SAXEGAARD, Annik, Snövit, Murre och Bingo. Stockholm 1960. 94 s. Ill. Förlagets illustrerade halvklotband. Namnteckning å insida av främre pärm. B. Wahlströms barnböcker 166.

[ ATA: 27282 ] Pris: 50 SEK

SAXON, J. L., På besök hos de anspråkslöse. Bonden och Grönköpingsbon gästa huvudstaden. Stockholm 1916. 85 s. Privat rött halvklotband.

[ ATA: 36002 ] Pris: 150 SEK

SAXON, J. L., Närkes kyrkor i ord och bild. Illustrerad. Stockholm 1928. 540 s. Ill. Förlagets halvfranska band med guldornerad rygg samt övre guldsnitt.

[ ATA: 36612 ] Pris: 150 SEK

SAXON, J. L., Närkes kyrkor i ord och bild. Stockholm 1928. 537 (3) s. Ill. Privat halvfranskt band med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 45304 ] Pris: 100 SEK

SAXON, Lars, En vildmarksdröm. Stockholm 1926. 216 s. Privat guldornerat halvfranskt band med främre omslag. Något nött.

[ ATA: 39370 ] Pris: 150 SEK

SAXON, Peter, Through the Dark Curtain. An Occult Novel. Zenith 1980's. 190 pp. Paperback. Prev. owner's stamp.

[ ATA: 47260 ] Pris: 50 SEK

SAXON, Richard, Mot okända mål. Falun 1977. 160 s. Pocket. Snedläst. KOSMOS 20.

[ ATA: 13917 ] Pris: 50 SEK

SAXON, Richrad, Framtid till salu. Falun 1975. 160 s. Pocket. Nött rygg. KOSMOS 11.

[ ATA: 13908 ] Pris: 50 SEK

SAYERS, Dorothy, Pinsamt intermezzo på Bellonaklubben. Stockholm 1951. 254 (2) s. Förlagets dekorerade klotryggband. Texten på ryggen delvis bortnött som vanligt. (Trumfserien).

[ ATA: 33414 ] Pris: 100 SEK

SAYERS, Dorothy, Oskuld och arsenik. Bonniers 1934. 302s. Förlagets halvfranska band. Bandet fuktat nedtill.

[ ATA: 55612 ] Pris: 150 SEK

SCALAPINO, Robert A. / Junnosuke Masumi, Parties and Politics in Contemporary Japan. University of California Press 1971. 190 pp. Softcover.

[ ATA: 26155 ] Pris: 75 SEK

SCALZI, John, The Ghost Brigades. Tor 2007. 374 pp. Paperback.

[ ATA: 50208 ] Pris: 50 SEK

SCALZI, John, The Last Colony. Tor 2008. 324 pp. Paperback.

[ ATA: 50209 ] Pris: 50 SEK

SCARBOROUGH, Elizabeth, Strum Again? The Songkiller Saga. Bantam 1992. 294 pp. Paperback.

[ ATA: 47530 ] Pris: 50 SEK

SCARNE, John, Scarne's Guide to Modern Poker. New York 1984. 307 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 38811 ] Pris: 90 SEK

SCARRY, Richard / Margaret Wise Brown, En liten indianbok. Stockholm 1999. 20 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 32058 ] Pris: 40 SEK

SCAVENIUS, Bente (ed.), The Golden Age in Denmark: Art and Culture 1800-1850. Copenhagen 1994. 199 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 23570 ] Pris: 150 SEK

SCHÖFFLER, Herbert, Deutscher Geist im 18. Jahrhundert. Essays zur Geistes- und Religionsgeschichte. Zweite Auflage. Göttingen 1967. 317 pp. Softcover. Lower corner slightly bumped.

[ ATA: 27987 ] Pris: 100 SEK

SCHÖIER, Ingrid, Som i Aftonland. Studier kring temata, motiv och metod i Pär Lagerkvists sista diktsamling. Akademisk avhandling. Stockholm 1981. 366 s. Häftad. Streckad och annoterad. Thure Stenströms ex.

[ ATA: 43455 ] Pris: 100 SEK

SCHÖIER, Ingrid, Som i Aftonland. Studier kring temata, motiv och metod i Pär Lagerkvists sista diktsamling Stockholm 1981. 365s. Häftad. Namn på smutstitelbladet. Något stött övre högra hörn.

[ ATA: 55281 ] Pris: 75 SEK

SCHÖLDSTEIN, Christina, Guld och Azur. En introduktion till ikonografin hos kristusikoner och festdagsikoner. Skellefteå 2004. 312 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49644 ] Pris: 150 SEK

SCHÖLDSTRÖM, Birger, I tittskåpet. Minnen och anteckningar. Stockholm 1891. 233s. Halvklotband. Tråkig fläck på de 2 första bladen. Veck i nedre högra hörnet på några sidor.

[ ATA: 55325 ] Pris: 100 SEK

SCHÖN, Ebbe, Jan Fridegård och forntiden. En studie i diktverk och källor. Akademisk avhandling. Uppsala 1973. 306 s. Häftad.

[ ATA: 14016 ] Pris: 100 SEK

SCHÖN, Ebbe, Folktro i Bohuslän. Warne 1983. 200 s. Ill. Förlagets papband. Namnteckning samt anteckning å försättsbladet; övrigt i gott skick.

[ ATA: 49738 ] Pris: 100 SEK

SCHÖNBÄCK, Bengt (red.), Nubien Abu Simbel. Historiska museet, Stockholm 1965. 64s. + planscher. Tvär oktav. Häftad med skyddsomslag.

[ ATA: 52731 ] Pris: 75 SEK

SCHÖNBÄCK, Hedvig, De svenska städernas begravningsplatser 1770-1830. Arkitektur, saniet och det sociala rummet. Akademsiks avhandling. Stockholm 2008. 348 s. Färg ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick. (Monografier utgivna av Stockholms stad 195).

[ ATA: 45456 ] Pris: 100 SEK

SCHÖNE, Lothar, Neuigkeiten vom Mittelpunkt der Welt. Der Kampf ums Theater in der Weimar Republik. Darmstadt 1995. 312 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 11929 ] Pris: 90 SEK

SCHÖNE, Lothar, Neuigkeiten vom Mittelpunkt der Welt. Der Kampf ums Theater in der Weimarer Republik. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1995. XII,312pp. Illustrated. Publishers hardcover. Very good condition.

[ ATA: 30005 ] Pris: 75 SEK

SCHÖNSTRÖM, Rikard, Dikten som besvärjelse. Begärets dialektik i Pär Lagerkvists författarskap. Akademisk avhandling. Symposion 1987. 434 s. Häftad.

[ ATA: 43008 ] Pris: 125 SEK

SCHÖNSTRÖM, Suzanne, Från akupunktur till schamanism. Guide till komplementär- och alternativmedicin. Stockholm 2006. 237 (3) s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 35065 ] Pris: 150 SEK

SCHÛCK, Henrik, Vår förste författare. Gebers, Stockholm 1916. 228s. Häftad. Något nött omslag.

[ ATA: 9740 ] Pris: 75 SEK

SCHÄFERS, Bernhard (ed.), Thesen zur Kritik der Soziologie. Suhrkamp 1969. 174 pp. Softcover with dj. In good condition.

[ ATA: 24155 ] Pris: 60 SEK

SCHAAR, Ingrid (red.), Ett nytt språk. Essäer om ord och begrepp hos Vilhelm Ekelund. Stockholm 2002. 216s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7977 ] Pris: 60 SEK

SCHACHAR, Nathan, Vilsenhetens förklädnader. Essäer om myter, modernitet och tradition i Mellanöstern. Atlantis 1996. 272s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53790 ] Pris: 150 SEK

SCHACHT, Hjalmar, Vidräkning med Hitler. Stockholm 1949. 269 s. Ill. Häftad. Nött.

[ ATA: 21134 ] Pris: 125 SEK

SCHACK, Sophus, Fysionomiska studier. Rediviva 1976. 268s. Illustrerad. Förlagsinbunden. Gott skick.

[ ATA: 7490 ] Pris: 100 SEK

SCHADE, Jens August, Människor möts och ljuv musik uppstår. Stockholm 1967. 193 s. Pocket.

[ ATA: 19967 ] Pris: 30 SEK

SCHAEFER, Cl. / F. Matossi, Das ultrarote Spektrum. Mit 161 Abbildungen. Berlin 1930. 400 pp. Publisher's printed cloth.

[ ATA: 26100 ] Pris: 200 SEK

SCHAFER, Edward H., Ancient China. Time-Life International 1977. 8th english printing. 191pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s pictorial cloth backed boards. Great Ages of Man. A History of the World´s Cultures. Name on small title.

[ ATA: 54286 ] Pris: 75 SEK

SCHAFFER, Barbro, Analys och värdering. En studie i svensk konstkritik 1930-35. Akademisk avhandling. Stockholm 1982. 205 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 22900 ] Pris: 90 SEK

SCHAGER-ENGDAHL. Greta, Svensk epigramdiktning. Studier i en svensk genre. Akademisk avhandling. Stockholm 1984. 256 s. Häftad.

[ ATA: 17255 ] Pris: 70 SEK

SCHALÉN, Carl, The distribution of stars in galactic regions in relation to the dark nebulae. Uppsala 1932. 98pp. + 4 large folding maps. Quarto. Original printed wrappers.

[ ATA: 53754 ] Pris: 400 SEK

SCHALÉN, Carl, Theoretical investigations on reflection nebulae. Uppsala 1953. 25,(3)pp. Quarto. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol.15. N:o 10.

[ ATA: 53755 ] Pris: 100 SEK

SCHALÉN, Carl, Strålningstrycket i stjärnornas omgivning och dess betydelse för ett par astronomiska problem. Stockholm 1938. pp.99-114. Illustrated. Printed original wrappers. Offprint. Dedication to Hilding Köhler. Särtryck ur Populär Astronomisk Tidskrift. Häfte 3 o. 4 - 1938.

[ ATA: 54834 ] Pris: 200 SEK

SCHALÉN, Carl, Om förekomsten av mörk materie i världsrymden. Stockholm 1930. pp.22-44. Illustrated. Printed original wrappers. Offprint. Dedication to Hilding Köhler. Särtryck ur Populär Astronomisk Tidskrift. Häfte 1 o. 2 - 1930.

[ ATA: 54836 ] Pris: 300 SEK

SCHALÉN, Carl, Om solsystemets rörelse i rymden. Stockholm 1926. pp.40-54. Printed original wrappers. Offprint. Dedication to Hilding Köhler. Särtryck ur Populär Astronomisk Tidskrift. Häfte 1. 1926.

[ ATA: 54837 ] Pris: 100 SEK

SCHALK, Peter / Astrid van Nahl, Auch im Angesicht des Todes werden wir leben. Ilamtamile sein im Kreig und in der Fremde. Dortmund 2006. 202 pp. Ill. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 36562 ] Pris: 300 SEK

SCHALK, Peter, Der Paritta-Dienst in Ceylon. Dissertation. Lund 1972. 296 pp. Ill. Soft covers.

[ ATA: 8568 ] Pris: 125 SEK

SCHÜBLER, Ludwig, Norges kyrkokamp som jag såg den. Göteborg 1945. 360 s. Häftad.

[ ATA: 40242 ] Pris: 75 SEK

SCHÜCK, Adolf (Red.), SKÄINGE STADS HISTORIA. Linköping 1929. 236 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Bandet något solkigt.

[ ATA: 10510 ] Pris: 250 SEK

SCHÜCK, Henrik (red.), Geijers ungdomsbrev. Familjebrev av Erik Gustaf Geijer. Andra, tillökta upplagan. Stockholm 1920. 337 s. Privat klotband. Fd. biblioteksexemplar med exlibris å insida av främre pärm.

[ ATA: 37911 ] Pris: 75 SEK

SCHÜCK, Henrik, Messenius. Några blad ur vasatidens kulturhistoria. Stockholm 1920. 321 s. Häftad. Snedläst.

[ ATA: 12333 ] Pris: 75 SEK

SCHÜCK, Henrik, Hufvuddragen af den medeltida kulturens historia. Stockholm 1907. 181 s. Ill. Klotband.

[ ATA: 12336 ] Pris: 100 SEK

SCHÜCK, Henrik, Stockholm vid fjortonhundratalets slut. Andra upplagan. På uppdrag av svenska akademien omarbetad och utgiven av Tord O:son Nordberg. Stockholm 1951. 524 s. Ill. + karta. Förlagets halvklot med främre omslag. Ett par små fläckar å rygg, annars i gott skick.

[ ATA: 29061 ] Pris: 150 SEK

SCHÜCK, Henrik, Sveriges litteratur intill 1900. Reviderad av Örjan Lindberger. Stockholm 1952. 624 s. Förlagets klotband. Namnteckning. En del understrykningar i blyerts och ett par i bläck.

[ ATA: 48495 ] Pris: 100 SEK

SCHÜCK, Herman, Engelbrektskrönikan. Tillkomsten och författaren. Stockholm 1994. 190 s. Häftad. Gott skick. (Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. Historiska serien 22).

[ ATA: 46770 ] Pris: 100 SEK

SCHÜCKING, Levin L., The Sociology of Literary Taste. Oxford University Press 1945. 78 pp. Publisher's green cloth.

[ ATA: 24842 ] Pris: 90 SEK

SCHÜCKING, Levin L., Shakespeare und der Tragödienstil seiner Zeit. Bern Francke 1947. 184 pp. Publisher's cloth with dj. Signature to front fly leaf. Very good condition.

[ ATA: 44674 ] Pris: 100 SEK

SCHÜEPP, Dr. Max, Wolken/Wind und Wetter. Büchergilde Gutenberg, Zürich 1950. 263,(1)pp. Illustrated. Publishers cloth with dust jacket. Dust jacket slightly damaged and repaired.

[ ATA: 28323 ] Pris: 150 SEK

SCHÜLER, Heinrich, Brasilien. Ein Land der Zukunft. Mit 19 Talfeln. Sechste vermehrte Auflage. Berlin 1924. 257 pp. Ill. Publisher's printed cloth.

[ ATA: 25981 ] Pris: 250 SEK

SCHÜTT, Bertil, Bottennapp. Stockholm 1958. 241 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 19981 ] Pris: 90 SEK

SCHÜTT, Bertil, Hjärter tre. Stockholm 1955. 182 s. Häftad.

[ ATA: 19982 ] Pris: 60 SEK

SCHÜTT, Bertil, Tio dyrkar. Stockholm 1952. 134 s. Häftad.

[ ATA: 19983 ] Pris: 60 SEK

SCHÜTT, Bertil, Triangelsolo. Stockholm 1947. 174 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 19984 ] Pris: 60 SEK

SCHÜTT, Bertil, Får jag lov att föreställa mig. Stockholm 1978. 195 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19985 ] Pris: 75 SEK

SCHÜTT, Bertil, Den sårade gorillan. Stockholm 1965. 183 s. Häftad. Stor namnteckning. Ryggens fot nött.

[ ATA: 19987 ] Pris: 60 SEK

SCHÜTT, Bertil, Lyktfisken. Stockholm 1946. 333 (3) s. Häftad.

[ ATA: 33882 ] Pris: 60 SEK

SCHÜTT, Bertil, Förbjudet att beträda. Stockholm 1944. 272 s. Häftad. Ouppskuren och i gott skick.

[ ATA: 33883 ] Pris: 60 SEK

SCHÜTT, Roland, Brakskiten. En midsommarnattsdröm. Norstedts 1992. 176s. Dekorerat pappband. Namn på försättsbladet. Svagt veck på främre pärmen.

[ ATA: 52084 ] Pris: 50 SEK

SCHÜTTEL, Lothar, Fällskärmstrupper och luftinfanteri. Stockholm 1938. 73 s. Häftad.

[ ATA: 29118 ] Pris: 150 SEK

SCHÜTZ, Helga, Jette i Dresden. Översättning Ulrika Wallenström. Stockholm 1984. 208 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 13564 ] Pris: 100 SEK

SCHÜTZE, Karl-Robert (ed.), Carl Daniel Freydanck 1811-1887. Ein Vedutenmaler dre KPM. Berlin 1987. 215 pp. Ill. Quarto. Softcover.

[ ATA: 28135 ] Pris: 150 SEK

SCHAPER, Günter, Von Wesen des Bauens und der Baukunst. Bemerkungen zu einer Philosophie der Architektur. Dissertation. Würzburg 1961. XII, 104 pp. Original wrappers. Inscribed by author on front fly leaf.

[ ATA: 37108 ] Pris: 350 SEK

SCHARF, Betty R., The Sociological Study of Religion. London 1973. 190 pp. Softcover. A few pages with weak pencil underlining.

[ ATA: 42468 ] Pris: 100 SEK

SCHARF, Helmut, Kleine Kunstgeschichte des deutschen Denkmals. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1984. 374 pp. + 192 plates. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18936 ] Pris: 75 SEK

SCHARFF, Alexander / Anton Moortgat, Ägypten und Vorderasien im Altertum. Von der Vorzeit bis zur Gründung Alexandreias. München 1950. 535 pp. Publisher's cloth with worn dj. Some underlining.

[ ATA: 15324 ] Pris: 100 SEK

SCHARFF, Alexander & Anton Moortgat, Ägyptien und Vorderasien im Altertum. 4. - 5. Tausend. München 1959. 535 pp. Mit 2 Karten. Publisher's hardcover with worn dj.

[ ATA: 8567 ] Pris: 250 SEK

SCHARFF, Alexander, MOORTGART, Anton, Ägypten und Vorderasien im Altertum. Bruckmann, München 1950. VIII,535pp. Publishers cloth, OLwd. Pencilunderlinings.

[ ATA: 12800 ] Pris: 90 SEK

SCHARP, Dag (red.), Vårt Uppsala. En halvsekelkrönika I-V (komplett). Mölndal 1964-1965. 5 volymer. 966 s. Rikt ill. Förlagsinbundna med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 45915 ] Pris: 200 SEK

SCHARTAU, Sigurd, Malmö högre allmänna läroverk under den danska tiden. Festskrift. Malmö 1929. (8) 203 (1) s. Privat klotband med båda originalomslagen medbundna. Liten namnteckning.

[ ATA: 43323 ] Pris: 100 SEK

SCHARTAU, Sigurd, Malmö Högre Allmänna Läroverk under den danska tiden. Festskrift. (8),203s. + utvikbar plansch. Kvarto. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 54715 ] Pris: 75 SEK

SCHECKLEY, Robert, After the Fall. Sphere 1980. 178 (4) pp. Paperback.

[ ATA: 47363 ] Pris: 50 SEK

SCHECKLEY, Robert, Citizen In Space. Ballantine 1955. 202 pp. Paperback. Small paper loss at the top of spine; else in very good condition.

[ ATA: 47364 ] Pris: 50 SEK

SCHECKLEY, Robert, Store of Infinity. Bantam 1960. 154 pp. Paperback.

[ ATA: 47365 ] Pris: 50 SEK

SCHEDIN, Bo (red.), Anders Diös 75 år. Gävle 1966. 198 s. + Planscher. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 31105 ] Pris: 70 SEK

SCHEEBEN, Heribert Christian, Albertus Magnus. Köln 1955. 225 pp. + 16 plates. Publisher's hardcover with worn dj.

[ ATA: 24179 ] Pris: 90 SEK

SCHEELE, Carl Wilhelm, Manuskript 1756-1777 + atlas. Stockholm, K. Svenska Vetenskapsakademien 1942. (8),173,(3) + (8),182,(2)s. Oktav + Tvär kvarto. Rödbruna halvfranska band. Något blekta ryggar. Exlibris Arne Fredga.

¶ 2 volymer.

[ ATA: 15662 ] Pris: 1200 SEK

SCHEEN, Kjersti, Ängel utan vingar. Natur och kultur 2002. 219s. Kartonnage.

[ ATA: 15075 ] Pris: 75 SEK

SCHEEN, Kjersti, Ridåfall. Legenda 1996. 252s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 16493 ] Pris: 90 SEK

SCHEERER, Thomas M., Ferdinand de Saussure. Rezeption und Kritik. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1980. X, 222 pp. Softcover.

[ ATA: 29358 ] Pris: 150 SEK

SCHEFER, Hubert W., Das Berufsethos des Arztes Paracelsus. Aarau 1990. XII, 106 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 27488 ] Pris: 150 SEK

SCHEFFEL, Joseph Victor von, Ekkehard. Eine Geschichte aus dem zehnten Jahrhundert. Berlin 1989. 392pp. Illustrated. Publishers cloth with Dust-jacket.

[ ATA: 3108 ] Pris: 125 SEK

SCHEFFER, C. G. U., Heraldisk spegel. Stockholm 1964. 174 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 22229 ] Pris: 100 SEK

SCHEFFER, C. G. U., Svensk vapenbok för landskap, län och städer. Stockholm 1967. 76 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 40445 ] Pris: 75 SEK

SCHEFFER, Thassilo von, Die Kultur der Griechen. Phaidon 1935. 648pp+map. Illustrated. Publisher´s cloth.

[ ATA: 3993 ] Pris: 150 SEK

SCHEFFER, Victor B., Lille valen. LTs förlag 1974. 109s. Häftad.

[ ATA: 11512 ] Pris: 70 SEK

SCHEFFLER, Israel, The Anatomy of Inquiry: Philosophical Studies in the Theory of Science. New York 1967. 337 pp. Publisher's green cloth.

[ ATA: 24577 ] Pris: 150 SEK

SCHEIDIG, Walther, Die Geschichte der Weimarer Malerschule 1860-1900. Weimar 1971. 123,(1)pp. + plates + index. Publishers cloth with dust jacket.

[ ATA: 34314 ] Pris: 200 SEK

SCHEINFELD, Amram/ SCHWEITZER, Morton D., Ärftligheten och du. Natur och Kultur 1940. 271s. + planscher. Illustrerad. Klotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband).

[ ATA: 55567 ] Pris: 100 SEK

SCHELLEN, H. Der elektromagnetische Telegraph in den Hauptstadien seiner Entwicklung und in seiner gegenwärtigen Ausbildung und Anwendung nebst einem Anhange über den Betrieb der elektrischen Uhren. Zweite, ganz umgearbeitete und neuesten Zuständen des Telegraphen-Wesens angefasste Ausgabe. Mit 139 in den Text eingedruckten Holzschnitten. Braunschweig 1854. XII, 259 pp. Ill. + fold-out. Beautyful decorated half calf. Lower part of spine damaged and repaired; else in good condition. Ex. library from old swedish school with one modest stamp on front fly leaf.

[ ATA: 26879 ] Pris: 3000 SEK

SCHELLER, Imm. Joh. Gerh., Latinskt lexikon. Förbättradt och tillökt af G. H. Lünemann. På svenska utgifvet efter femte original-upplagan af Carl Heinrich. Örebro N. M. Lindh 1828. VIII + 1255 s. Halvpergamentband. Nötta pärmar. Falsrna blottade efter restaurerad rygg. Lagerfläckad text.

¶ Med andra ord en vackert sliten volym.

[ ATA: 37749 ] Pris: 500 SEK

SCHELSKY, Helmut, Die Arbeit tun die anderen. Klassenkampf und Priesterherrschaft der Intellektuellen. OPladen 1975. 376 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 31494 ] Pris: 125 SEK

SCHENCK, Hilbert, At The Eye Of The Ocean. Timescape 1981. 224 pp. Paperback.

[ ATA: 47526 ] Pris: 50 SEK

SCHENK, Karin von & WALFRIDSON, Marguerite, Hemmaträdgården från vår till höst. Svenska dagbladet, Stockholm 1983. 140s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 23240 ] Pris: 75 SEK

SCHENSTRÖM, F. / Axel Ramm / And. Pallin, Värmland och Dal. Stockholm 1911. 211 s. + karta. Förlagets röda klotband. (Svenska Turistföreningens Resehandböcker XIX).

[ ATA: 33917 ] Pris: 90 SEK

SCHERRER, P. / P. Stoll, Physikalische Übungsaufgaben II. Optik, Thermodynamik, Elektrostatik. Mannheim 1963. 103 pp. Softcover. Signature to front fly leaf.

[ ATA: 30476 ] Pris: 50 SEK

SCHERRER, P. / P. Stoll, Physikalische Übungsaufgaben I. Mechanik und Akustik. Mannheim 1962. 96 pp. Softcover. Signature.In good condition.

[ ATA: 44901 ] Pris: 50 SEK

SCHETTINI, A./ G. SCUDERI, Aspetti dell´ottocento pittorico italiano. De Robertis - Putignano 1972. unpaginated. Quarto. Softcover. Signature.

¶ No. 637 of 1000 nubered copies.

[ ATA: 52144 ] Pris: 150 SEK

SCHETTINI, Franco, La basilica dis San Nicola. Laterza 1967. 200 (1) + plates. Publisher's cloth with dj. One crease to front of dj; else in good condition.

[ ATA: 31106 ] Pris: 200 SEK

SCHEURMANN, Mona, Social Protest in the Eighteenth-Century English Novel. Ohio State University Press 1985. ix, 247 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 32223 ] Pris: 150 SEK

SCHEUTZ, N. Joh., Prodromus monographiae georum. Uppsala 1870. (2),69,(1)pp. Quarto. Printed original serial wrappers.

[ ATA: 40365 ] Pris: 300 SEK

SCHEUTZ, Torsten, Kalle Looping och slaghöken. Stockholm 1953. 144 s. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Namnteckning.

[ ATA: 32753 ] Pris: 45 SEK

SCHEUTZ, Torsten, Kalle Looping. Stockholm 1953. 141 s. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar.

[ ATA: 32754 ] Pris: 45 SEK

SCHIBSBYE, Knud, Om de udvidede verbalformers begreb og anvendelse i moderne Engelsk. Dissertation. Köpenhamn, Levin & Munksgaard, 1936. 114 s.

[ ATA: 1011 ] Pris: 60 SEK

SCHICKEL, Richard, James Cagney: A Celebration. London 1985. 192 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto. Good condition.

[ ATA: 28673 ] Pris: 100 SEK

SCHIEBINGER, Londa, Nature's Body: Sexual Politics and the Making of Modern Science. London 1994. 290 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 50567 ] Pris: 150 SEK

SCHIEDER, Theodor / Ernst Deuerlein (ed.), Reichsgründung 1870/71. Tatsachen, Kontroversen, Interpretationen. Stuttgart 19770. 475 pp. Publisher's cloth with dj.

¶ Essays by Erich Angermann, Karl Bosl, Walter Bußmann, Ernst Deuerlein, Jochen Dittrich, Jean-Baptiste Duroselle, Elisabeth Fehrenbach, Lothar Gall, Oswald Hauser, Ernst Rudolf Huber, Eberhard Kolb, Rudolf Lill, Theodor Schieder, Hans-Josef Steinberg, Adam Wandruszka u. Wolfgang Zorn.

[ ATA: 26806 ] Pris: 150 SEK

SCHIEDER, Wofgang (ed), Literatur und Sozialgeschichte. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1983. 152pp. Ownership plate on small title.

[ ATA: 45041 ] Pris: 75 SEK

SCHIEDER, Wolfgang (ed), Faschismus in autoritären Systemen. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1986. pp.135-285. Ownership plate on small title.

[ ATA: 45052 ] Pris: 150 SEK

SCHIFF, Stacy, Kleopatra. Ett liv. Bazar 2011. 400s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 54918 ] Pris: 90 SEK

SCHILDHAUER, Johannes / Konrad Fritze / Walter Stark, Die Hanse. Mit 20 Abbildungen und 2 Karten. Berlin 1974. 288 pp. Il. Publisher's hardcover.

[ ATA: 31021 ] Pris: 100 SEK

SCHILDT, Jurgen, Det pensionerade paradiset. Anteckningar om svensk 30-talsfilm. Stockholm 1970. 152 s. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 28612 ] Pris: 50 SEK

SCHILIT, W. Keith, Rising Stars and Fast Fades. Lexington Books 1994. xii,244pp. Publishers cloth-backed boards with dust-jacket. Ink-underlinings.

[ ATA: 10857 ] Pris: 100 SEK

SCHILLER, Bernt / Birgitta Odén, Statistik för historiker. Stockholm 1970. 306 s. Häftad.

[ ATA: 44636 ] Pris: 90 SEK

SCHILLER, Bernt, ODÉN, Birgitta, Statistik för historiker. Almqvist & Wiksell 1970. 306s. Häftad. Några blyertsunderstrykningar.

[ ATA: 46214 ] Pris: 80 SEK

SCHILLER, Friedrich von, Sämmtliche Werke in zwölf Bänden. Stuttgart und Tübingen 1838. 12 parts bound in 6 volumes. Gilt half calf with red titles. Slightly worn.

[ ATA: 52311 ] Pris: 1000 SEK

SCHILLER, Harald, Olle Hjortzberg. En konstnärsbiografi. Allhems förlag 1954. 190s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 54550 ] Pris: 100 SEK

SCHILLING, Friedrich, Über die Nomographie von M. D'ocagne. Eine Einführung in dieses Gebiet. Mit 28 Abbildungen. Zweite unveränderte Auflage. Leipzig 1917. 47 pp. Original wrappers. Spine worn. Front wrapper with one crease.

[ ATA: 32908 ] Pris: 300 SEK

SCHILLING, S. Paul, Contemporary Continental Theologians. SCM Press 1966. 288pp. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 3111 ] Pris: 150 SEK

SCHIMANSKI, Folke, Historien om Weimar. En kultur i Europas mitt. Rabén Prisma 1998. 285 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7110 ] Pris: 75 SEK

SCHIMMELPFENNIG, Bernhard, Das Papsttum. Von der Antike bis zur Renaissance. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1988. 3 auflage X,392pp. Soft covers.

[ ATA: 51185 ] Pris: 90 SEK

SCHINDLER, Peter, Vesterledens Munkevaesen med saerligt henblick paa Benedikt af Nurcia. Bd. I - II (av III). Köpenhavn 1931-1935. 341 + 587 s. Ill. Häftade. Omslag och ryggar fläckiga och nötta.

[ ATA: 8565 ] Pris: 250 SEK

SCHINZ, Marina, The Book of Sweets. Harry N. Abrams 1994. 120pp. Quarto. Publishers cloth with dust jacket.

[ ATA: 43124 ] Pris: 125 SEK

SCHIROKAUER, Arno, Germanistische Studien. Ausgewählt und eingeleitet von Fritz Strich. Hamburg 1957. 454 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 30724 ] Pris: 150 SEK

SCHISCHKOFF, Georgi (ed.), Philosophisches Wörterbuch. 22 Auflage. Stuttgart 1991. XI, 818 pp. Publisheräs hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 40035 ] Pris: 125 SEK

SCHISSLER, Pehr, Jerlsö sokns i helsingeland beskrifning. Faximil. Stockholm 1972. (8), 92 s. Utvikbara tabeller. Förlagets pappband.

[ ATA: 22232 ] Pris: 75 SEK

SCHJÖRRING, Jens Holger (red.), Nordiske folkekirker i opbrud. National identitet og international nyorientering efter 1945. Aarhus universitetsforlag 2001. 548s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 53683 ] Pris: 200 SEK

SCHJELDERUP-EBBE, Thorleif, Livsbilder fra naturen og om mennesker. Oslo 1972. 106 s. Häftad.

[ ATA: 14052 ] Pris: 75 SEK

SCHJELDERUP, H. K. / A. H. Winsnes, Europas filosofi. Från medeltiden till nutiden. Stockholm 1965. 243 s. Originalpocket. Gott skick.

[ ATA: 22173 ] Pris: 75 SEK

SCHKLOWSKIJ, Viktor, Schriften zum Film. Frankfurt 1966. 162 pp. Paperback. Signature on front fly leaf; else in very good condition.

[ ATA: 28601 ] Pris: 75 SEK

SCHLAYER, Clotilde, Gedichte. Klett Cotta, Stuttgart 1981. 237,(3)pp. Publishers white cloth. Stefan George Stiftung.

[ ATA: 22281 ] Pris: 90 SEK

SCHLEE, Ernst, Das Schloss Gottorf in Schleswig. 2. durchgesehene Auflage. Karl Wachholtz verlag, Neumünster 1978. 80pp. + 62 plates. publishers cloth with dust jacket.

[ ATA: 28300 ] Pris: 125 SEK

SCHLEIDEN, M.J., Die Rose. Leipzig, Verlag von Wilhelm Engelmann. 1873. X,322pp. + 1 colourlitographed plate. Cloth with gilt spine and blind-tooled boards. Foot and head of spine slightly worn, spine and upper half of upper cover bleached. First and last few pages slightly foxed. Last page with mende tear, no loss of text.

[ ATA: 11383 ] Pris: 1200 SEK

SCHLEIERMACHER, Friedr., Über die Religion. Reden an die Gebildeten unter ihren Verächtern. Felix Meiner, Hamburg 1961. XVI, 176pp. Publisher´s cöth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 52684 ] Pris: 100 SEK

SCHLEIERMACHER, Friedrich, Über die Religion. Reden an die Gebildeten unter ihren Verächtern. Felix Meiner Verlag 1961. XVI,176pp. Publisher´s soft cover. Name on title. Pencil markings.

[ ATA: 54290 ] Pris: 75 SEK

SCHLEIFSTEIN, Josef, Einführung in das Studiem von Marx, Engels und Lenin. München 1972. 169 pp. Softcover. Lower corner bumped; else in fine condition.

[ ATA: 25214 ] Pris: 75 SEK

SCHLERATH, Bernfried (ed.), Zarathustra. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1970. X, 415 (1) pp. Publisher's cloth with dj. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Excellent condition. (Wege der Forschung CLXIX).

[ ATA: 43850 ] Pris: 300 SEK

SCHLESINGER, Arthur M., The Coming of the New Deal. Heinemann 1960. x,658pp. Publishers cloth with dust-jacket. Name on fly-leaf. The Age of Roosevelt volum II.

[ ATA: 12583 ] Pris: 125 SEK

SCHLESINGER, Arthur M., The Bitter Heritage: Vietnam & American Democracy 1941-1966. London 1967. 127 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 14889 ] Pris: 75 SEK

SCHLESINGER, Walter, Die Entstehung der Landesherrschaft. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1969. 265pp. Soft covers.

[ ATA: 21643 ] Pris: 100 SEK

SCHLESS, Howard H. (ed.), Poems on Affairs of State: Augustan Satirical Verse, 1660-1714. Volume III: 1682-1685. Yale University Press 1968. xxxix, 662 pp. + plates. Publisher's cloth. In good condition.

[ ATA: 48712 ] Pris: 250 SEK

SCHLICHTERLE, Helmut & Barbara Wahlster, Archäologie in Seen und Mooren. Den Pfahlbauten auf der Spur. Tübingen 1986. 106 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 14562 ] Pris: 100 SEK

SCHLICK, Moritz, Allgemeine Erkenntnislehre. Zweite Auflage. Berlin 1925. IX, 375 pp. Publisher's cloth. Soiled covers and with some underlinings with pencil.

[ ATA: 27160 ] Pris: 1200 SEK

SCHLIER, Heinrich, Mächte und Gewalten im Neuen Testament. 3. Auflage. Herder 1963. 64s. Underlinings. Quaestiones Disputatae 3.

[ ATA: 3096 ] Pris: 75 SEK

SCHLIER, Heinrich, Die Zeit der Kirche. Exegetische Aufsätze und Vorträge. Freiburg 1956. 314 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 32093 ] Pris: 100 SEK

SCHLOSSER, Eric, Snabbmatslandet. Ett mål för McWorld. Stockholm 2002. 495 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 31665 ] Pris: 90 SEK

SCHLYTER, Thomas, Vistelseytornas utformning i 38 bostadsområden. 1978. 99s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Gallringsstämplar. Statens institut för byggnadsforskning meddelande/bulletin M78:9.

[ ATA: 53571 ] Pris: 150 SEK

SCHLYTER, Wolfgang, Industrierealismus. Doctoral Dissertation. Uppsala 1981. 118pp. Original wrappers. Ex libris.

[ ATA: 11077 ] Pris: 75 SEK

SCHMÖKEL, Hartmut, Hammurabi von Babylon. Die Errichtung eines Reiches. München 1958. 112 pp. Softcover.

[ ATA: 31907 ] Pris: 60 SEK

SCHMANDT, Henry J., A History of Political Philosophy. Milwaukee, The Bruce Publishing Company, 1960. 499 pp. Green cloth, no dust-jacket. Some underlineings in ink.

[ ATA: 2044 ] Pris: 90 SEK

SCHMÜCKING, Rolf (ed.), Johannes Vennekamp. Verzeichnis der Radierungen von 1968-73. Braunschweig 1974. 143 (1) pp. Ill. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 34019 ] Pris: 150 SEK

SCHMID, Bastian, Die Säugetiere mit besonderer Berücksichtigung ihrer Organisation und Lebensweise. Mit 29 farbigen Tafeln und 74 Textabbildungen. Wiesbaden 1922. X, 222 (2) pp. Publisher's decorated hardcover. (Das Naturreich. Eine Sammlung naturwissenschaftlicher Bücher für Schule und Haus Herausgegeben von Professor Dr. Bastian Schmid)

[ ATA: 46348 ] Pris: 400 SEK

SCHMID, Marion (ed.), Exempla Historica 14: Mittelalter. Päpste, Kirchenfürsten, Ordensgründer. München 1984. 170 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 42147 ] Pris: 75 SEK

SCHMID, Marion (ed.), Exempla Historica 15: Mittelalter. Mystiker und Gelehrte. München 1984. 150 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 42148 ] Pris: 75 SEK

SCHMID, Tony, The Cotton-Clad Mila: The Tibetan Poet-Saint's Life in Pictures. Stockholm 1952. 126 (2) pp. + 30 plates. Original wrappers. Quarto. Very good condition. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 36. VIII. Ethnography 5).

[ ATA: 43653 ] Pris: 800 SEK

SCHMIDBAUER, Wolfgang, Sjukdomen som flyktväg. Om psykosomatik. Alfabeta 1989. 253 s. Häftad.

[ ATA: 7393 ] Pris: 100 SEK

SCHMIDBAUER, Wolfgang, Sjukdomen som flyktväg. Alfabeta, Värnamo, 1989. 253s. Häftad.

[ ATA: 10017 ] Pris: 90 SEK

SCHMIDL, Helen, Från vildmark till grön ängel. Receptionsanalyser av läsning i åttonde klass. Akademisk avhandling. Göteborg 2008. 376 s. Häftad.

[ ATA: 39862 ] Pris: 90 SEK

SCHMIDT-PHISELDECK, K., Sproglige noter til den Hebraeiske Genesis. Köbenhavn 1936. 138s. Häftad. Marginalanteckningar.

[ ATA: 5646 ] Pris: 100 SEK

SCHMIDT-PHISELDECK, Kay, Eduard Meyer og de historiske problemer. Aarhus 1932. 162 s. Häftad. Namn å omslag. Något nött.

[ ATA: 24201 ] Pris: 150 SEK

SCHMIDT, Alfred (ed.), Beiträge zur marxistischen Erkenntnistheorie. Suhrkamp 1970. 264 (4) s. Paperback. Some pencil underlining.

[ ATA: 40186 ] Pris: 60 SEK

SCHMIDT, Arno, Die Gelehrtenrepublik. Kurzroman aus dem Rossbreiten. Fischer 1979. 150 (10) pp. Paperback.

[ ATA: 49478 ] Pris: 60 SEK

SCHMIDT, Arno, Aus julianischen Tagen. Fischer 1979. 256 (2) pp. Paperback.

[ ATA: 49479 ] Pris: 60 SEK

SCHMIDT, Arno, Nachrichten aus dem Leben eines Lords. 6 Nachtprogramme. Fischer 1975. 320 pp. Paperback.

[ ATA: 49480 ] Pris: 60 SEK

SCHMIDT, Carl A. (ed.), The Chemistry of the Amino Acids and Proteins. Springfield 1938. xxiv, 1031 (3) pp. Publisher's red cloth. Signature. Helge Tyrén's copy.

[ ATA: 44859 ] Pris: 200 SEK

SCHMIDT, Carl L. A. (ed.), Addendum to The Cemistry of the Amino Acids and Proteins. Inclusive of Some Advances Since 1937. Springfield 1943. xii, pp. 1035-1290 (2). Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 44787 ] Pris: 100 SEK

SCHMIDT, Ernst Günther, Die altarmenische Zenon-schrift. Berlin 1961. 50 pp. Original wrappers. Quarto. Signature on titlepage. Traces from removed sticker on front and back of covers. No markings.

[ ATA: 29316 ] Pris: 200 SEK

SCHMIDT, Fritz, Kompendium der praktischen Photographie. Vierzehnte, sehr veränderte Auflage. Leipzig 1922. XII, 471 (9) pp. Ill. Publiusher's printed cloth. Very good condition.

[ ATA: 33301 ] Pris: 400 SEK

SCHMIDT, Hartwig, Archäologische Denkmäler in Deutschland. Rekonstruiert und wieder aufgebaut. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 2000. 160 pp. Ill. Publisher's hardcover. Very good condition.

[ ATA: 31895 ] Pris: 100 SEK

SCHMIDT, Hermann / Klaus Benz / Werner Hanfgarn, Mainz. Bilder aus einer geliebten Stadt. Mainz1976. No pag. (ca 100 pp.). Ill. Quarto. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.

[ ATA: 28126 ] Pris: 100 SEK

SCHMIDT, J. C., Die Bindekunst. Leitfaden zur Herstellung aller Arbeiten aus Blumen. Aus der Praxis für die Praxis. Zweite vermehrte und verbesserte Auflage. Erfurt Im Selbstverlage des Verfassers (1905). 16 platse + 150 (2) pp. Publisher's decorated boards. Light tanned spine.

[ ATA: 49441 ] Pris: 500 SEK

SCHMIDT, J. E., LIBIDO. Springfield, Ill., Charles C Thomas Publishers, 1960. 278 pp. Publ. green cloth with dust-jacet.

¶ Using his original 'reversicon' presentation, Doctor Schmidt brings together for the first time the substance of the scientific or learned terminology and the bulk of the esoteric slang which constitute the vocabulary of sex and libido. Without this dictionary a whole underworld of life and living could not be interpreted or understood... available omly on direct order from the publisher. All orders from undergraduate students must be endorsed by a member of the faculty.

[ ATA: 6952 ] Pris: 250 SEK

SCHMIDT, Jochen (Hrsg.), Aufklärung und Gegenaufklärung in der europäischen Literatur, Philosophie und Politik von der Antike bis zur Gegenwart. Wissenschaftlische Buchgesellschaft Darmstadt 1989. 548 pp. Publisher's pictorial hardcover.

¶ Contributions by Jochen Schmidt, Manfred Fuhrmann, E. R. Dodds, Walter Haug, Kurt Flasch, Herfried Münkler, Lothar Fietz, Wilfried Barner, Wido Hempel, Ulrich Gaier, Jürgen Brummack, Gert Ueding, Ulrich Ricken, Jürgen Mittelstrass, Dieter Borchmeyer, Manfred Frank, Rüdiger Bubner, Hans-Werner Ludwig, Dieter Langewiese, Josef Simon, Jaques Le Rider, Helmuth Kiesel and Iring Fetscher.

[ ATA: 3907 ] Pris: 125 SEK

SCHMIDT, Lars, Mitt livs teater. 2 tryckningen. Bra böcker 1995. 242s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 6787 ] Pris: 100 SEK

SCHMIDT, Måtte, Fint folk. Teckningar av Albert Engström. Stockholm 1929. 67 (1) s. Häftad. Nött med litet fläckat omslag.

[ ATA: 38124 ] Pris: 50 SEK

SCHMIDT, Paul, Är ni vaken, herr Winkler? Skellefteå 1999. 176 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19970 ] Pris: 50 SEK

SCHMIDT, Rüdiger, Ein Text ohne Ende für den Denkenden. Zum Verhältnis von Philosophie und Kulturkritik im frühen Werk Friedrich Nietzsches. Königstein Anton Hain 1982. 226 pp. Softcover. Some creases to front cover and first pages. Monographien zur philosophischen Forschung Bd. 219.

[ ATA: 27941 ] Pris: 150 SEK

SCHMIDT, Stanley, Newton and the Quasi-Apple. Popular Lib. 1977. 188 (4) pp. paperback.

[ ATA: 47217 ] Pris: 50 SEK

SCHMIDT, Wolfgang, Finlands kyrka genom tiderna. Uppsala 1940. 331s. Häftad. Blekt rygg.

[ ATA: 3114 ] Pris: 50 SEK

SCHMIDT, Wolfgang, Die Pfingstbewegung in Finnland. Helsingfors 1935. 256 pp. Original wrappers. Signature to front fly leaf. (Kirchengeschichtliche Gesellschaft Finnlands XXVII).

[ ATA: 31038 ] Pris: 300 SEK

SCHMIELE, Walter, Poesie der Welt. England. Edition Stichnote im propyläen Verlag Berlin 1985. 433,(5)pp. Publishers cloth.

[ ATA: 28343 ] Pris: 90 SEK

SCHMITT, Jean-Claude, Les revenants. Les vivants et les morts dans la société médiévale. Paris 1994. 306 pp. Ill. Softcover. In good condition.

[ ATA: 30604 ] Pris: 200 SEK

SCHMITTER, Elke, Fru Sartoris. En vanlig kvinna. Bonniers 2002. 153s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 46803 ] Pris: 75 SEK

SCHMITTHENNER, Walter (ed.), Augustus. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1969. 575 pp. Ill. Publisher's cloth. Wege der Forschung CXXVIII.

[ ATA: 34963 ] Pris: 150 SEK

SCHMITZ, Arne, Kampen om utrymmet. Fyra förläggare AB, Helsingborg 1979. 128s. Ill. Förlagsinbunden. Naturfotoserien 8.

[ ATA: 23280 ] Pris: 60 SEK

SCHMITZ, Helene / Nils Uddenberg, System och passion. Linné och drömmen om naturens ordning. Stockholm 2007. 256 s. Rikt ill. Förlagets illustrerade klotryggsband. Mycket gott skick.

[ ATA: 36673 ] Pris: 200 SEK

SCHNABL, Ludwig, Drömmar och mål. Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm 1946. 196s. Häftad. Spår efter gem på några sidors övre marginal. Några rödpennemarkeringar.

[ ATA: 28790 ] Pris: 125 SEK

SCHNACK, Friedrich, Durch viele Tore ging sein Schritt. Leben und Bilder der Matthaeus Merian. Hamburg 1968. 141 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 30713 ] Pris: 100 SEK

SCHNECK, Stephen. Nattportiern. En absolut sann berättelse. Stockholm 1966. 197 s. Häftad Gott skick. Ouppskuren.

[ ATA: 33412 ] Pris: 90 SEK

SCHNEER, Cecil J., Klarnande världsbild. De naturvetenskapliga idéernas historia. Stockholm 1960. 335 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 34435 ] Pris: 75 SEK

SCHNEIDER, Erich, Pricing and Equilibrium: An Introduction to Static and Dynamic Analysis. Unwin University Books 1969. 375 pp. Paperback.

[ ATA: 12646 ] Pris: 75 SEK

SCHNEIDER, Georg, Handbuch der Bibliographie. Vierte, gänzlich veränderte und stark vermehrte Auflage. Leipzig 1930. IX, 674 pp. Publisher's blue cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition.

[ ATA: 32050 ] Pris: 400 SEK

SCHNEIDER, Hans, Impressionen Freiburg im Breisgau. Mit Bildern von Manfred Elsässer, Helmut Hartwig und Hans Karger. 5 völlig erneuerte Auflage. Freiburg 1987. ca 200 pp. Color ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 46483 ] Pris: 100 SEK

SCHNEIDER, Herbert W., A History of American Philosophy. New York, The Liberal Arts Press, 1957. 368 pp. Cloth, no dust-jacket.

[ ATA: 2046 ] Pris: 60 SEK

SCHNEIDER, Norbert, Stilleben. Realität und Symbolik der Dinge. Die Stillebenmalerei der frühen Neuzeit. Taschen 1989. 215pp. Quarto. Illustrated. Softcover.

[ ATA: 53576 ] Pris: 150 SEK

SCHNEIDER, Peter, Efter muren. En resa genom den tyska nationalkänslan. Stockholm 1992. 257 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

[ ATA: 29048 ] Pris: 90 SEK

SCHNEIDER, Reinhold, Das Inselreich. Gesetz und Grösse der britischen Macht. Leipzig 1936. 574 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 20907 ] Pris: 90 SEK

SCHNEIDEREIT, Otto, Eduard Künneke der Komponist aus Dingsda. Berlin 1978. 227 pp. Ill. Publisher's hardcocer.

[ ATA: 15366 ] Pris: 70 SEK

SCHNELL, Ivar / Erik Liljeroth, SÖDERMANLAND. Allhem, Malmö 1965. 180 s. + ca 200 s. bilder. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt och skyddsomslag.

[ ATA: 25017 ] Pris: 250 SEK

SCHNELL, Ivar, Fornt och nutida i Nyköping. Stockholm 1952. 32 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 31094 ] Pris: 90 SEK

SCHNELL, Ivar, LILJEROTH, Erik, Södermanland. Allhems förlag Malmö 1965. 479s. Illustrerad. Kvarto. Förlagets halvfranska band.

¶ Porto inom Sverige kostar lika mycket som boken.

[ ATA: 44705 ] Pris: 145 SEK

SCHNELLMANN, Paul Werner / Hedi Mattenberger, Greklands två ansikten. Stockholm 1959. ca 150 s. Rikt illustrerad. Förlagets pappband. Första och sista sidorna lätt fuktade i övre marginal. Övrigt i gott skick.

[ ATA: 34928 ] Pris: 100 SEK

SCHNIEWIND, Julius, Das Evangelium nach Markus. Siebenstern-Taschenbuch 1968. 225pp. Paperback.

[ ATA: 3116 ] Pris: 50 SEK

SCHNITTGER, Bror, Bjärka-Säby under forntiden. Stockholm 1926. 68 (10) s. Ill. Häftad. Kvarto. Namnteckning å främre omslag.

[ ATA: 45322 ] Pris: 300 SEK

SCHOBERTH, Friedrich Wilhelm, A. Paul Weber. Ein Verständigungsversuch. Hamburg 1978. 30 pp. Ill. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 32889 ] Pris: 100 SEK

SCHOECK, Helmut, Das Recht auf Ungleichheit. München 1979. 312 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 14894 ] Pris: 100 SEK

SCHOENBERNER, Davidsstjärnan. Judeförföljelserna i Europa 1933 till 1945. Malmö 1979. 222 s. Ill. Häftad. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 27116 ] Pris: 150 SEK

SCHOENBERNER, Franz, Bekenntnisse eines europäischen Intellektuellen. München 1964. 350 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 20339 ] Pris: 75 SEK

SCHOEPS, hans-Joachim, Rückblicke. Die letzten dreissig jahre 81925-1955) und danach. Berlin 1963. 244 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 20319 ] Pris: 60 SEK

SCHOERNER, Katarina (red.), Skärgård och örlog. Nedslag i Stockholm skärgårds tidiga historia. Stockholm 2009. 163s. Illustrerad. Häftad. KVHAA Konferenser 71.

[ ATA: 54572 ] Pris: 125 SEK

SCHOKNECHT, U. (ed.), Mitteilungen des Bezirksfachausschusses für Ur- und Frügeschichte Neubrandenburg Nr 37. Neubrandenburg 1990. 100 pp. Ill. + 8 plates. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 44394 ] Pris: 75 SEK

SCHOLEM, Gershom, Judaica 2. Erste Auflage. Frankfurt 1970. 26 (6) pp. Publisher's hardcover with dj. (Bibliothek Suhrkamp 263).

[ ATA: 44615 ] Pris: 100 SEK

SCHOLEM, Gershom, Judaica 3. Studien zur jüdische Mystik. Sechtes Tausend. Frankfurt 1981. 270 (10) pp. Publisher's hardcover with dj. (Bibliothek Suhrkamp 333).

[ ATA: 44616 ] Pris: 100 SEK

SCHOLEM, Gershom, Judaica 4. Herausgegeben von Rolf Tiedemann. Erste Auflage. Frankfurt 1984. 285 (11) pp. Publisher's hardcover with dj. (Bibliothek Suhrkamp 831).

[ ATA: 44617 ] Pris: 100 SEK

SCHOLEM, Gershom, Die jüdische Mystik in ihren Hauptströmungen. Suhrkamp 1980. 490 (6) pp. Paperback. Very good condition. (Stw 330)

[ ATA: 48973 ] Pris: 150 SEK

SCHOLTEN, Frits, Adriaen de Vries. Kejserlig skulptör 1556-1626. Stockholm 1999. 312 s. Ill. Förlagets svarta klotband med skyddsomslag. Kvarto.

[ ATA: 45477 ] Pris: 200 SEK

SCHOLZ, Cordula / Georgios Makris (ed.), Polypleuros Nous. Miscallena für Peter Schreiner zu seinem 60. Geburtstag. Mit einem Geleitwort von Herbert Hunger. Leipzig 2000. XII, 434 pp. Publisher's hardcover. Exellent condition. (Byzantinisches Archiv Band 19).

[ ATA: 49673 ] Pris: 300 SEK

SCHOLZ, Heinrich, Religionsphilosophie. Berlin 1922. 332 pp. Publisher's cloth. Ex library with stamps.

[ ATA: 13768 ] Pris: 100 SEK

SCHOOLFIELD, George C., Elmer Diktonius Greenword Press 1985. xviii,243pp. Publishers cloth. Contributions to the Study of World Literature, Number 10.

[ ATA: 7744 ] Pris: 150 SEK

SCHOPENHAUER, Arthur, Aforismer i levnadsvishet. Björck & Börjesson, Stockholm 1923. 236 s. Häftad. Ouppskuren. Berömda filosofer XXV.

[ ATA: 4327 ] Pris: 200 SEK

SCHOPENHAUER, Arthur, Tankar och fragmenter. Ny samling. Andra upplagan. Stockholm 1914. 208 (2) s. Häftad. Nötta och lagade omslag. (Moderna tänkare V).

[ ATA: 40950 ] Pris: 200 SEK

SCHOTTENIUS, Maria, Den kvinnliga hemligheten. En studie i Kerstin Ekmans romankonst. Bonniers 1992. 406s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag Litet blyertsmarkeringar.

[ ATA: 55168 ] Pris: 100 SEK

SCHOU, H.J., Religiositet och sjukliga sinnestillstånd. Lindblads, Uppsala 1925. 119s. Häftad.

[ ATA: 9231 ] Pris: 100 SEK

SCHOUTHEETE, Philippe de, Mångfaldens Europa. Tio essäer. Stockholm 1999. 148 (2) s. Häftad.

[ ATA: 45850 ] Pris: 100 SEK

SCHOVELIN, Jul., Fra den danske handels renaissance I-II. Gyldendal 1924. (14),393,(3) + (10),458,(2)s. Förlagets dekorerade klotband.

¶ 2 volymer.

[ ATA: 16660 ] Pris: 150 SEK

SCHRÖDER, Eric August, Handbok i philosophiens historia I-III. Tredje volymen utgifven med ett företal af P. D. A. Atterbom. Upsala 1846-1849. 3 vol. 379 (1) + 590 + XXI (1) 334 s. Moderna halvfranska band. Gott skick.

[ ATA: 39674 ] Pris: 750 SEK

SCHRÖDER, Hans-Christoph (ed), Kontroversen über Historiographie. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1981. pp.145-324. Ownership plate on small title.

[ ATA: 45035 ] Pris: 75 SEK

SCHRÖDER, Hans-Christoph (ed), Politischer Radikalismus im 17. Jahrhundert. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1984. pp.423-545. Ownership plate on small title.

[ ATA: 45047 ] Pris: 125 SEK

SCHRÖDER, Hans, Lübeck. Aufnahmen von Wilhelm Castelli. Zweite Auflage. Berlin 1943. 48 pp. 120 plates. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 33058 ] Pris: 75 SEK

SCHRÖDER, Hasse, Möt Mälaren. Stockholm 2000. 189 (3) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tväroktav. Gott skick.

[ ATA: 38369 ] Pris: 200 SEK

SCHRÖDER, Rudolf Alexander, Christentum und Humanismus. München 1946. 39 (1) pp. Original wrappers. Signature to front fly leaf.

[ ATA: 39276 ] Pris: 50 SEK

SCHRADER, F. Otto, Die Fragen des Königs Menandros. Aus dem Pali zum ersten Mal ins Deutsche übersetzt. Berlin Paul Raatz 1905. XXXV, 172, XXVII (1) pp. Half vellum with front wrapper tipped in. Front and lower edges uncut. Ex library with two stamps. Excellent condition.

[ ATA: 39665 ] Pris: 2000 SEK

SCHRAM, Stuart, Mao Tse-Tung. Stockholm 1968. 374 s. Originalpocket.

[ ATA: 43884 ] Pris: 50 SEK

SCHREIBER, Hermann und Georg, Mysten, Maurer und Mormonen. Geheimbunde in vier Jahrtausenden. Paul Neff Verlag 1956. 320pp+illustrations. Publisher´s cloth with dust-jacket.

[ ATA: 4886 ] Pris: 200 SEK

SCHREINER, Peter, Byzanz. 2., überarbeitete Auflage, Oldenbourg, München 1994. XVI,260pp. Publisher´s softcover.

[ ATA: 54540 ] Pris: 100 SEK

SCHREYER, Lothar, Das Christusbild und die Kunst des 20. Jahrhunderts. Salzburg 1960. 280 pp. Ill. Publishers cloth.

[ ATA: 26482 ] Pris: 125 SEK

SCHRIER, Arnold / Joyce Story (ed.), A Russian Looks at America: The Journey of Aleksandr Borisovich Lakier in 1857. Froeword by Henry Steele Commager. Univeristy of Chicago Press 1979. 272 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 38343 ] Pris: 100 SEK

SCHRIJNEN, Jos., Einführung in das studium der indogermanischen Sprachwissenschaft mit besonderer berücksichtigung der klassischen und germanischen Sprachen. Übersetzt von Walther Fischer. Heidelberg 1921. X, 340pp. Publishers cloth-backed boards. Indogermanische Bibliothek.

[ ATA: 10963 ] Pris: 150 SEK

SCHUBART, F., Von der Flügelsonne zum Halbmond. Ägyptens Geschichte bis auf die Gegenwart. Leipzig 1926. 192 pp. Ill. Publisher's cloth.

[ ATA: 15325 ] Pris: 90 SEK

SCHUBERT, Franz, Werkverzeichnis Der Klaine Deutsch. Dtv 1983. 303 pp. Paperback.

[ ATA: 13596 ] Pris: 75 SEK

SCHUBERT, Fredr. Wilh. Sweriges kyrko-författning och lärowerk för äldre och nyare tid. Översättning med anmärkningar och tillägg af Abr. Z. Pettersson. Lund 1922. 388 s. Samtida lite nött halvfranskt band. Stämpel: utgallrad från Kalmar nation.

¶ Första delen.

[ ATA: 26075 ] Pris: 150 SEK

SCHUBERT, Johannes, Paralipomena Mongolica. Wissenschaftliche Notizen über Land, Leute und Lebensweise in der Mongolischen Volksrepublik. Akademie-Verlag-Berlin 1971. 324pp. + plates + folding map. Soft cover with dustjacket. Library stamps. Dustjacket with a few tears in upper margin.

[ ATA: 53316 ] Pris: 150 SEK

SCHUBERTH, Ottmar, Das Bühnenbild. Geschichte, Gestalt, Technik. München 1955. 368 pp. Publisher's decorated boards. Boards worn and soild.

[ ATA: 11947 ] Pris: 175 SEK

SCHUCHARDT, H., Die romanischen Lehnwörter im Berberischen. Wien 1918. 82 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 30161 ] Pris: 200 SEK

SCHUCHARDT, H., Berberische Hiatustilgung. Wien 1916. 60 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 30162 ] Pris: 200 SEK

SCHUERL, Wolfgang F., Burgen und Städte des Mittelalters. Weisbaden 1969. 192 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.

[ ATA: 32153 ] Pris: 150 SEK

SCHUL, Bill/ Ed PETTIT, The Secret Power of Pyramids. Fawcett 1975. 223pp. + plates.

[ ATA: 51680 ] Pris: 50 SEK

SCHULBERG, Budd, Storstadshamn. Falun 1974. 240 s. Häftad. Ett veck å främre omslaget övre högra hörn.

¶ Waterfront.

[ ATA: 48546 ] Pris: 50 SEK

SCHULMAN, Allan, I underhållningens kvarter. Stockholm 1974. 140 (2) s. Ill. förlagets pappband.

[ ATA: 38562 ] Pris: 50 SEK

SCHULTEN, Adolf, Das römische Afrika. Leipzig 1899. VI, 116 (6) pp. Ill. Original wrappers. Some underlining. Spine worn with paper loss.

[ ATA: 35369 ] Pris: 60 SEK

SCHULTZ-HENCKE, Harald, Der gehemmte Mensch. Entwurf eines Lehrbuches der Neo-Psychoanalyse. 2. Auflage. 1. unveränderter Nachdruck. Stuttgart, George Thieme Verlag, 1967. 320 S. Geb.

[ ATA: 2053 ] Pris: 125 SEK

SCHULTZ, Hans Jürgen (Ed.), Tendenzen der Theologie im 20. Jahrhunder. Eine Geschichte in Porträts. Berlin 1966. 653 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 14454 ] Pris: 150 SEK

SCHULTZ, Stefan H., Studien zur Dichtung Stefan Georges. Heidelberg 1967. 207 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 18962 ] Pris: 125 SEK

SCHULZ-JANDER, Eva-Maria (ed), Poesie der Welt. Frankreich. Edition Stichnote im Propyläen Verlag Berlin 1985. 388,(4)pp. Publishers cloth.

[ ATA: 28341 ] Pris: 90 SEK

SCHULZ, Charles M., Sunday´s Fun Day, Charlie Brown. New York 1970. No pag. (ca 90 pp). Ill. Softcover.

[ ATA: 27379 ] Pris: 50 SEK

SCHULZ, Gerhard, Faschismus - Nationalsozialismus. Propyläen 1974. 222pp. Publishers hardcover with dust-jacket. Date on fly-leaf.

[ ATA: 12539 ] Pris: 150 SEK

SCHULZ, Gerhard, Novalis. Hamburg 2001. 192 pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 32867 ] Pris: 75 SEK

SCHULZ, Hans-Joachim, Die byzantinische Liturgie. Vom Werden ihrer Symbolgestalt. Lambertus-Verlag 1964. 226pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover. Sophia, Quellen östlicher Theologie, Band 5

[ ATA: 54071 ] Pris: 100 SEK

SCHULZ, Karl, Das Mineralreich. Mit besonderer Berücksichtigung der Verbreitung, Gewinnung und Verwertung der Mineralien. Mit 30 farbigen Tafeln und 86 Textabbildungen. Zweite Auflage. Wiesbaden 1923. XII, 208 pp. Publisher's decorated hardcover. Upper part of sun discolored from sun. (Das Naturreich. Eine Sammlung naturwissenschaftlicher Bücher für Schule und Haus Herausgegeben von Professor Dr. Bastian Schmid)

[ ATA: 46350 ] Pris: 400 SEK

SCHULZE, Konrad, Die Herstellung und Prüfung homöopathischer Arzneimittel. Eine Anlaitung für das Apothekenlaboratorium. Zweite, verbesserte Auflage. Leipzig 1943. 134 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 24316 ] Pris: 75 SEK

SCHUMACHER, ERNST, Die dramatischen Versuche Bertolt Brechts 1918-1933. Rütten & Loening, Berlin 1955. 597pp. Publisher´s blue cloth. Hard cover. No dust jacket.

[ ATA: 53890 ] Pris: 200 SEK

SCHUMACHER, Fritz (ed.), Lesebuch für Baumeister. Berlin 1947. 544 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 27626 ] Pris: 250 SEK

SCHUON, Frithjof, Comprendre l'Islam. Paris 1976. 184 (4) pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 31964 ] Pris: 75 SEK

SCHUSTER, Peter-Klaus (Herausg.), Die >Kunststadt< München 1937. Nationalsozialismus und >Entartete Kunst<. Prestel-Verlag 1987. 323,(1)pp. Illustrated. Soft covers.

¶ Mit Beiträgen von Karl Arndt, Fridolin Dressler, Hans Martin von Erffa, Hans-Joachim Hecker, Dieter Kuhrmann, Dagmar Lott, Mario-Andreas von Lüttichau, Karl-Heinz Meissner, Peter-Klaus Schuster, Armin Zweite.

[ ATA: 22247 ] Pris: 150 SEK

SCHVABART, Wilhelm, Papyri Graece Berolinenses. Berlin 1911. VI p. + 50 plates. + transcriptions (xxxiv pp.) in pocket on back board. Spine and boards worn with one visible crack on spine. Upper corner bumped. Prev. owner's signature on front fly leaf.

[ ATA: 26648 ] Pris: 900 SEK

SCHWAB, Gustaf (utg), Sagor ur den klassiska forntiden. Stockholm, Chelius 1907. 208s. Grönt dekorerat förlagsklotband

[ ATA: 15016 ] Pris: 100 SEK

SCHWAB, Konrad Ludvig, Lärobok i husdjurens anatomi. Öfwersättning af L. Tidén. Örebro N. M. Lindh 1823. (16) 480 s. Häftad. Oskuren och bunden i tidens ljusa pappersomslag. Ryggen med små pappersförluster.

[ ATA: 31652 ] Pris: 400 SEK

SCHWABACHER, Willy, Grekiska mynt ur konung Gustaf VI Adolfs samling. Allhem 1962. 33,(4),50 dubbelsidiga uppslag,(14)s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 21180 ] Pris: 90 SEK

SCHWABACHER, Willy, Grekiska mynt ur Konung Gustaf VI Adolfs samling. Malmö 192. 33+108 s. Ill. Häftad.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 23184 ] Pris: 100 SEK

SCHWABACHER, Willy, Neue Methoden in der griechischen Münzforschung. Lund 1964. 11 pp. Plates. Softcover. Quarto.

[ ATA: 32973 ] Pris: 100 SEK

SCHWANDNER, Johann Georg, Calligraphy. Calligraphia Latina. Dover reprint of 1958 edition. XII,(6),14 + 158 plates. Soft covers.

[ ATA: 44045 ] Pris: 125 SEK

SCHWARTZ, Walter, Dansk Illustrationskunst fra Valdemar Andersen til Ib Andersen. Carit Andersens Forlag 1949. 250 s. Förlagets pappband med skyddsomslag i blank originalkassett. Mycket gott skick.

[ ATA: 45371 ] Pris: 125 SEK

SCHWARZ, Alexander, James Coignard. Preface by Alexander Schwarz. Gothenburg Galleri Scandinavia 1990. 74 pp. Color. Softcover. In good condition.

[ ATA: 44441 ] Pris: 100 SEK

SCHWARZ, Ernst, Goten, Nordgermanen, Angelsachsen. Francke, Bern & Lehnen, München 1951. 277,(3)s. Publishers cloth with dust-jacket. Small loss of paper in lower margin of the dust-jacket (2 squarecentimeters). Bibliotheca Germanica 2.

[ ATA: 10967 ] Pris: 300 SEK

SCHWARZ, Ernst, Deutsche Namenforschung. II: Orts- und Flurnamen. Mit 13 Kartenskizzen. Göttingen 1950. 322 pp. Publisher's hardcovr. Very good condition.

[ ATA: 33780 ] Pris: 300 SEK

SCHWARZ, Rold, Skandinavisch und Jugoslawisch. Handbuch der Schach-Eröffnungen Band 26. Hamburg 1969. 240 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 17797 ] Pris: 100 SEK

SCHWARZ, Stephan (red.), Kunskaps- och begreppsproblem i framstidsstudier. Stockholm 1975. xiv, 234 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 50523 ] Pris: 200 SEK

SCHWARZSCHILD, Leopold, Den röde preussaren. Karl Marx - Liv och legend. Stockholm 1949. 349 s. Ill. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 23945 ] Pris: 75 SEK

SCHWARZSCHILD, Leopold, The Red Prussian: The Life and Legends of Karl Marx. London 1948. 383 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 24333 ] Pris: 100 SEK

SCHWEITZER, Albert, Kultur och etik. Olaus-Petri-föreläsningar vid Uppsala universitet. Natur och Kultur 1946. 320s. + frontispis. Häftad. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 55051 ] Pris: 100 SEK

SCHWEITZER, Gertrude, The Ledge. Dell 1973. 272 pp. Paperback. Prev. owner's stamp. Somewhat worn.

[ ATA: 47525 ] Pris: 50 SEK

SCHWEIZER, Bernhard, Die Bildniskunst der römischen Republik. Koehler & Amelang, Leipzig, Hermann Böhlaus Nachf. Weimar 1948. XII,163,(1)pp. + Frontispiece and c:a 200 illustrations on separate plates. Quarto. Publishers clot-backed hardcover. Spine a little rubbed at top and tail.

[ ATA: 21723 ] Pris: 150 SEK

SCHWERIN, H. H. von, Skånska herrgårdar under svensk tid. Stockholm 1935. VIII, 424 s. Ill. + utvikbar karta. Förlagets halvklot.

[ ATA: 32144 ] Pris: 250 SEK

SCHWINK, Otto, Die Schlacht an der Yser und bei Ypern im Herbst 1914. Oldenburg 1918. 98 pp. + maps in pocket. Original wrappers. Some stains to front cover. Der grosse Kreig in Einzeldarstellungen Heft 10.

[ ATA: 31394 ] Pris: 100 SEK

SCHWITTERS, Kurt, Evigheten varar längst. Stockholm 1991. 227s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 615 ] Pris: 150 SEK

SCHYL-BJURMAN, Gertrud, Central intention och lokal verklighet. Akademisk avhandling. Stockholm 1982. 236 s. Häftad.

[ ATA: 17261 ] Pris: 75 SEK

SCIPIO, Rudolf, I vildmarken. Berättelser ur indianlifvet. Med planscher. Stockholm 1901. 139 s. Ill. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Något snedläst. Liten reva å ryggens fot. Namnteckning å insida av främre pärm.

[ ATA: 31264 ] Pris: 150 SEK

SCMITT, Jean-Claude, Den heliga vinthunden. Sankt Guinefort, helgon och hund. Författarförlaget 1985. 285 s. Ill. Förlagets pappband. (Människan i Historien).

[ ATA: 2543 ] Pris: 75 SEK

SCOLLON, Ron / Suzanne Wong Scollon, Intercultural Communication: A Discourse Approach. Oxford 1997. xiv, 272 pp. Softcover.

[ ATA: 42246 ] Pris: 125 SEK

SCORZA, Manuel, Den sömnlöse ryttaren. Stockholm 1981. 175 s. Pocket.

[ ATA: 19977 ] Pris: 30 SEK

SCOTT CARD, Orson, Profeten. BonnierFantasy 1996. 367s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54347 ] Pris: 75 SEK

SCOTT CARD, Orson, Alvin - gesällen. BonnierFantasy 1997. 371s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54348 ] Pris: 75 SEK

SCOTT LATOURETTE, Kenneth, The Chinese. Their History and Culture. Third Edition Revised. Two Volumes in One. Macmillan, New York 1957. xvi,847pp. + folding map. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hardcover. Name on fly leaf.

[ ATA: 54441 ] Pris: 100 SEK

SCOTT, A. C., The Kabuki Theatre of Japan. With illustrations by the author. Allen & Unwin 1955. 317pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover.

[ ATA: 51618 ] Pris: 200 SEK

SCOTT, Jonathan, Leoparderna. Stockholm 1988. 192 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 37088 ] Pris: 90 SEK

SCOTT, Leader, Filippo di ser Brunellesco. London 1901. 158 pp. Ill. Publisher's decorated cloth. Upper corner a little bumped.

[ ATA: 24161 ] Pris: 100 SEK

SCOTT, Melissa, Dreamships. TOR 1993. 342 pp. Paperback.

[ ATA: 47609 ] Pris: 50 SEK

SCOTT, Melissa, Trouble and her friends. Tom Doherty, 1995. 379pp. Paperback.

[ ATA: 51444 ] Pris: 50 SEK

SCOTT, Walter, Abboten. Stockholm 1880. 555 s. Ill. Klotband.

[ ATA: 19979 ] Pris: 60 SEK

SCOTT, Walter, Den siste bardens sång. Öfversättning af John Sand. Stockholm 1872. 187 1) s. Privat halvfranskt band.

[ ATA: 41247 ] Pris: 100 SEK

SCOTT, Walter, Waverly, eller det var för sextio år sedan I-II.Till svenska av Axel Ljungberg. Efterskrift av Erik Frykman. Stockholm 1963. 2 vol. 572 s. Förlagsinbundna med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49072 ] Pris: 150 SEK

SCOTTOLINE, Lisa, Att riskera allt. Stockholm 1999. 362 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten reva å främre skyddsomslag. Övrigt i gott skick.

[ ATA: 37540 ] Pris: 70 SEK

SCOTTOLINE, Lisa, Okänd identitet. Stockholm 2000. 352 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 46625 ] Pris: 100 SEK

SCRIVERS, Christian, Själaskatt i förkortad översättning av Axel Malmberg. Andra upplagan. Stockholm 1949. 381s. Förlagets halvklotband. Namn på försättsbladet.

[ ATA: 7869 ] Pris: 200 SEK

SCRUTON, Roger, A Short History of Modern Philosophy: From Descartes To Wittgenstein. London 1984. 298 pp. Softcover. Underlining in pencil.

[ ATA: 48855 ] Pris: 75 SEK

SCULLARD, H. H., Festivals and Ceremonies of the Roman Republic. Fourth Printing. Cornell University Press 1990. 288 pp. Publisher's cloth. Very good condition.

[ ATA: 39591 ] Pris: 800 SEK

SCULLY, Frank, De flygande tefaten. Stockholm 1951. 286 s. Häftad.

[ ATA: 25889 ] Pris: 90 SEK

SCWIETERING, Julius, Mystik und höfische Dichtung im Hochmittelalter. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1960. 122 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 25615 ] Pris: 125 SEK

SE-HEE, Yoo (ed.), Political Leadership and Economic Development: Korea and China. Hanyang University 1983. 240 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 36449 ] Pris: 300 SEK

SEABROOK, W.B., Geheimnisvolles Haiti. Erste bis sechste Auflage. Rudolf Mosse Buchverlag Berlin 1931. 222,(2)pp + plates. Publishers cloth, OLwd.

[ ATA: 12159 ] Pris: 250 SEK

SEABROOK, William, Witchcraft: Its Power in the World Today. First edition. New York 1940. 387 pp. PÅublisher's blue cloth. No dj.

[ ATA: 12919 ] Pris: 300 SEK

SEAGAL, Sandra & HORNE, David, Boken om Human Dynamics. Runa 1997. 352s. Förlagets pappband.

[ ATA: 36104 ] Pris: 150 SEK

SEDERHOLM, M., HALLGREN, Y., Underhållstjänsten i krig. Stockholm 1938. 148s. Häftad. Militärlitteraturföreningens förlag N:r 180.

[ ATA: 15634 ] Pris: 75 SEK

SEDGWICK, Michael, Cars of the Fifties and Sixties. Nordbok, Göteborg 1989. 240pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.

[ ATA: 22346 ] Pris: 150 SEK

SEDGWICK, Michael, Cars of the Thirties and Forties. Nordbok, Göteborg 1979. 240pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.

[ ATA: 22348 ] Pris: 150 SEK

SEDGWICK, Michael, Great Cars: Veteran and Vintage. Gallery Press 1980. 158 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.

[ ATA: 38895 ] Pris: 100 SEK

SEDOV, V. V., Arkheologiya SSSR. Vostochnye slavyane v VI-XIII vv. (The Archaeology of the SSSR: The Eastern Slavs in the VI-XIII cc.) Moscow 1982. 324 (4) pp. Ill. Publisher's decorated hardcover with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 44113 ] Pris: 900 SEK

SEEBERG, Erich, Luthers Theologie in ihren Grundzügen. Zweite Auflage. Stuttgart 1950. 240 pp. Publisher's blue cloth. Slight discoloring from sun on top and bottom of spine.

[ ATA: 34695 ] Pris: 100 SEK

SEEBERG, Peter, Bipersonerna. Cavefors 1961. 209 s. Häftad. Ouppskuren

[ ATA: 19975 ] Pris: 50 SEK

SEEBERG, Staffan, Lungfisken. En framtidsroman. Norstedts 1971. 169s. Häftad.

[ ATA: 50212 ] Pris: 50 SEK

SEEBERG, Stefan, Sjöjungfruns namn. Stockholm 2005. 397 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel över snitt.

[ ATA: 23433 ] Pris: 100 SEK

SEEBERGER, Wilhelm, Die menschliche Intelligenz als Entwicklungsproblem. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1968. 177 pp. Soft bound.

[ ATA: 18898 ] Pris: 75 SEK

SEECK, Gustav Adolf (Hg.), Das griechische Drama. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1979. XVIII,549pp. Publisher´s cloth. Hardcover.

[ ATA: 53353 ] Pris: 300 SEK

SEELMANN, Emil, Die Aussprache des Latein nach physiologisch-historischen Grundsätzen. Heilbronn, Verlag von Gebr. Henninger 1885. XII,398pp. Half leather. Hardcover. Bookplate. Weak marginal pencil linings.

[ ATA: 54644 ] Pris: 500 SEK

SEFVE, Ivar, Människan och hennes förgångare. Stockholm 1944. 160 s. Ill. Förlagets halvklot med nött skyddsomslag.

[ ATA: 14817 ] Pris: 75 SEK

SEFVE, Ivar, Bolivianska strövtåg. Med Illustrationer efter originalfotografier. Stockholm 1923. 259 (1) s. Förlagets klotband med monterad bild. Gott skick.

[ ATA: 43992 ] Pris: 100 SEK

SEGAL, Erich, Klassen. Höganäs 1989. 647 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst.

[ ATA: 25028 ] Pris: 75 SEK

SEGAL, Jeanne, Förbättra din emotionella intelligens. En praktisk guide. Stockholm 1999. 248 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 44160 ] Pris: 100 SEK

SEGELBERG, Ivar, Begreppet egenskap. Några synpunkter. Stockholm, Svenska Tryckeriaktiebolaget, 1947. 140 s. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 697 ] Pris: 300 SEK

SEGERBANK, Catharina (red.), Enhetens utmaning. Ekumenik i teori och praktik. Örebro 2000. 166 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 44741 ] Pris: 100 SEK

SEGERFELDT, Fredrik, Vatten till salu. Hur företag och marknad kan lösa världens vattenkris. Stockholm 2003. 148 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 39122 ] Pris: 75 SEK

SEGERSTEDT, T. / k. w. GULLERS, Uppsala universitet 500 år. Stockholm 1976. Ca 100 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 24310 ] Pris: 60 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T. (ed.), The frontiers of Human Knowledge. Uppsala 1978. 308pp. Soft covers. Stamps on first and last pages. Old library copy.

[ ATA: 20562 ] Pris: 75 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., Den akademiska friheten under gustaviansk tid. Uppsala 1974. 245 + 147 s. Häftad.

[ ATA: 9938 ] Pris: 75 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., Svenska Akademien i sin samtid. En idéhistorisk studie. I-III. Stockholm 1986-1992. 3 volymer. 363 + 238 + 492 s. Ill. Förlagsinbundna med skyddsomslag.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 13132 ] Pris: 250 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., Naturvetarens yrkesval. Uppsala 1964. 24 s. Häftad.

[ ATA: 19010 ] Pris: 40 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., Humanisternas yrkesval. En provundersökning. Uppsala 1963. 19 s. Häftad.

[ ATA: 19011 ] Pris: 50 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., Socialt system och samfärdsel. Uppsala 1970. 22 s. Häftad.

[ ATA: 19012 ] Pris: 50 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., Gesellschaftliche Herrschaft als soziologisches Konzept. Luchterhand 1967. 87,(1)pp. Paperback.

[ ATA: 20823 ] Pris: 50 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., Universitetet i Uppsala 1852 till 1977. Uppsala 1983. 158,(2)s. Illustrerad. Häftad. Uppsla stads historia VI:2.

[ ATA: 21001 ] Pris: 100 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., The Nature of Social Reality. Scandinavian University Books 1966. 256pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Dedication. Very good condition.

[ ATA: 51892 ] Pris: 150 SEK

SEGERSTEDT, Torgny T., (red.), Det politiskt omöjliga. Ratio 1988. 135s. Häftad.

¶ Bidrag av: Torgny T Segerstedt, Hans L Zetterberg, Carl-Johan Westholm, Janerik Larsson, Stig Strömholm, Nils Karlson, Jens A Christophersen.

[ ATA: 53045 ] Pris: 75 SEK

SEGERSTEDT, Torgny, Den akademiska gemenskapen. Uppsala 1966. 58,(6)s. Häftad. Studia Sociologica Upsaliensia 4.

[ ATA: 20661 ] Pris: 70 SEK

SEGERSTEDT, Torgny, I dag. Stockholm 1945. 355 (1) s. Förlagets halvklotband med båda omslagen medbundna.

[ ATA: 40450 ] Pris: 125 SEK

SEGERSTEDT, Torgny, Ingvar Andersson. Norstedts 1975. 33s. Häftad.

[ ATA: 49291 ] Pris: 40 SEK

SEGERSTEDT, Torgny, Händelser och människor. Gebers 1926. VIII,375s. Häftad. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 53139 ] Pris: 70 SEK

SEHLSTEDT, Elias, Samlade sånger och visor, gammalt och nytt. I-IV. Stockholm 1861-71. 232+234+224+220 s. Fyra delar bundna i två guldornerade halvfranska band. Namnteckning (Herman Tersmeden).

[ ATA: 45537 ] Pris: 500 SEK

SEHLSTEDT, Elias, Sånger och visor. I urval utgifna af Carl Snoilsky. Illustrade af Carl Larsson Bonniers, Stockholm 1893. XVI,450s. + färgplanscher. Kvarto. Illustrerad. Förlagets bruna dekorerade klotband. Obetydligt nött rygghuvud, några kvadratmillimeters ytförlust. Övrigt i mycket gott skick.

[ ATA: 51429 ] Pris: 200 SEK

SEHRAI, Fidaullah, A Guide To Takht-I-Bahi. Peshawar 1986. xiv, 88 pp. + 36 plates. Original wrappers. Signature and of underlining in ball point.

[ ATA: 49837 ] Pris: 200 SEK

SEIBERT, Jakob, Hannibal. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1993. 552 S. + Karte und Pläne. Gebunden.

[ ATA: 746 ] Pris: 100 SEK

SEIBT, Ferdinand (ed.), Kaiser Karl IV. Staatsmann und Mäzen. München 1978. 496 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 19046 ] Pris: 150 SEK

SEIBT, Ferdinand, Glanz und Elend des Mittelalters. Goldmann Verlag, Berlin 1987. 670pp. Ill. Soft covers.

[ ATA: 20517 ] Pris: 100 SEK

SEIDEL, A., Praktische Grammatik der Suaheli-Sprache. Zweite, vermehrte und verbesserte Auflage. Wien und Leipzig n.y. VI, 184 pp. Publisher's green cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition. (A. Hartleben's Bibliothek der Sprachenkunde.)

[ ATA: 31927 ] Pris: 400 SEK

SEIDEL, Bruno / Siegfried Jenker (ed.), Klassenbildung und sozialschichtung. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1968. 446 pp. Publisher's hardcover. Wege der Forschung CXXXVII.

[ ATA: 18839 ] Pris: 100 SEK

SEIDLMAYER, Michael, Das Mittelalter. Umrisse und Ergebnisse des Zeitalters Unser Erbe. 2 Auflage. Göttingen 1967. 70 pp. Softcover.

[ ATA: 24852 ] Pris: 50 SEK

SEIERSTAD, Åsne, Hundra och en dag. En reportageresa. Stovkholm 2004. 348 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 46256 ] Pris: 70 SEK

SEIFFERT, Helmut, Marxismus und bürgerliche Wissenschaft. München 1971. 242 pp. Softcover.

[ ATA: 25786 ] Pris: 100 SEK

SEIGNOBOS, Ch., 1815-1915. Från Wienerkongressen till kriget år 1914. Öfversättning från franskan af Erik Ehrström. Paris 1915. 36 s. Häftad. Mycket gott skick. (Studier och dokument rörande kriget).

[ ATA: 31355 ] Pris: 100 SEK

SEILER, Anton, I skuggan av båtgravarna. Landskap och samhälle i Vendels socken under yngre järnålder. Del 1. Text och figurer. Del 2. Appendix. Stockholm 2001. 165 + 88s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. 2 volymer. Dedikation.

[ ATA: 52641 ] Pris: 250 SEK

SEIP, Didrik Arup, En liten Norsk Sproghistorie. Aschehoug (W. Nygaard), Kristiania 1923. 51s. Häftad.

[ ATA: 54513 ] Pris: 75 SEK

SEITZ, Frederick, The Modern Theory of Solids. Dover 1987. 698 pp. Paperback.

[ ATA: 9650 ] Pris: 125 SEK

SEITZ, Gabriele, Die Brüder Grimm. Leben-Werk-Zeit. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1984. 192pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s pictorial hardcover.

[ ATA: 54998 ] Pris: 100 SEK

SEKIGUCHI, Shindai, Zen: A Manual for Westerners. Tokyo 1970. 111 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 30409 ] Pris: 100 SEK

SELANDER, Lars-Göran, Det är svårt att sjunga med kluven tunga. En berättelse om att återerövra sitt liv. Umeå 203. 376 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 33251 ] Pris: 150 SEK

SELBY, John, The Conquest of American West. London 1975. 270 pp. Ill. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 8276 ] Pris: 90 SEK

SELDEN, Raman, A Reader's Guide to Contemporary Literary Theory. Harvester Press 1985. vi, 154 pp. Softcover. A few pages with pencil underlining; else in very good condition.

[ ATA: 42580 ] Pris: 75 SEK

SELF, Will, Knäppgökar. Stockholm 1997. 238 s. Förlagets pappband. Tilskrift å smutstitelblandet.

[ ATA: 36656 ] Pris: 75 SEK

SELHORST, Stephan, REINKE, Ulrich, Schlösser Kirchen Kostbarkeiten. Neuauflage der Erstausgabe von 1951. Borken 1979. 138pp. + map. Illustrated. Soft covers.

[ ATA: 28235 ] Pris: 60 SEK

SELIGER, Martin, Ideology and Politics. Allen &Unwin 1976. 352pp. paperback.

[ ATA: 2443 ] Pris: 150 SEK

SELIGMAN, Kurt, Das Weltreich der Magie. 5000 Jahre Geheime Kunst. Stuttgart 1958. 422 pp. Ill. Publisher's cloth.

[ ATA: 14840 ] Pris: 150 SEK

SELIGMAN, Patricia, Lär dig steg för steg måla i olja. Illustris 1991. 2 upplagan, 1 tryckningen. 156s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 52557 ] Pris: 125 SEK

SELIGMANN, Kurt, Das Weltreich der Magie. 5000 Jahre Geheime Kunst. Wiesbaden no yera (1970's.). 422 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 14841 ] Pris: 100 SEK

SELIGMANN, Matthew / John Davidson / John McDonald, Daily Life in Hitler's Germany. New York 2003. 224 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 30506 ] Pris: 150 SEK

SELJESTAD, Lars Ove, Blind. Göteborg 2007. 241 (5) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel.

[ ATA: 39689 ] Pris: 100 SEK

SELLBERG, Erland / Staffan Källsröm (red), Motströms. Kritiken av det moderna. Festskrift till Nils Runeby. Stockholm 1991. (4) 351 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 15908 ] Pris: 125 SEK

SELLGREN, Göran, Lennart Jirlow. Tablåer ur ett målarliv. Med ett förord av Beppe Wolgers. Stockholm 1978. 80 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Omslaget litet naggat med en lagning.

[ ATA: 42867 ] Pris: 75 SEK

SELLIAH, Amirthalingam, Murukak Katavul Valipatu: A Study of the Worship of God Murukan in Malaiyakam on Ilam and in Tamilakam. Dissertation (in English). Uppsala 2003. 398 pp. Ill. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 30085 ] Pris: 300 SEK

SELLING, Dagmar, Alexander Seton (1768-1828) som fornforskare. With an English Summary. Stockholm 1945. 138 s. Häftad. Mycket gott skick. Ouppskuren.

[ ATA: 44271 ] Pris: 75 SEK

SELLING, Gösta/ JOHANSSON, Gotthard / Göran AXEL-NILSSON, Si Ulla dansar. En bilderbok om Bellmans Stockholm. Stockholm 1987. 206 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 17819 ] Pris: 75 SEK

SELLING, Magnus, Akademiskt kotterivälde gentemot filosofisk sakkunskap. Uppsala 1938. 69 s. Häftad. Omslagen något solkiga.

[ ATA: 25086 ] Pris: 150 SEK

SELLINGS, Arthur, Telepath. Ballantine 1962. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47169 ] Pris: 50 SEK

SELTMAN, Charles, A Book of Greek Coins. Penguin, London 1952. 31pp. + 48pp. with pictures. Ill. Hard cover w. wrappers.

[ ATA: 18399 ] Pris: 75 SEK

SELVIN PALAZZOLI, Mara, Anorexi. Boken om självsvält. Stockholm 1979. 275 s. Häftad.

[ ATA: 36056 ] Pris: 90 SEK

SELZER, Wolfgang (ed.), Der Königs Weg. 9000 Jahre Kunst und Kultur in Jordanien. Philipp von Zabern 1987. 372pp. Illustrated. Publisher´s cloth with dust jacket

¶ Ausstellungskatalog.

[ ATA: 54989 ] Pris: 150 SEK

SEM-SANDBERG, Steve, I en annan del av staden. Essäer. Stockholm 1990. 176 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 2069 ] Pris: 100 SEK

SEM-SANDBERG, Steve, En lektion i pardans. Stockholm 1993. 390 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19973 ] Pris: 90 SEK

SEM-SANDBERG, Steve, Härifrån till allmänningen. Stockholm 2005. 360s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 41826 ] Pris: 75 SEK

SEMEONOFF, Anna H., A New Russian Grammar In Two Parts. New and Revised Edition. New York Dutton 1945. xvii, 324 pp. Publisher's red cloth. In good condition.

[ ATA: 48749 ] Pris: 75 SEK

SEMITJOV, Eugen, Det kommer en dag då hela världen håller andan. Stockholm 1973. 255 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 15249 ] Pris: 60 SEK

SEMITJOV, Eugen, Det kommer en dag... då hela världen håller andan. 9 upplagan. Askild & Kärnekull 1982. 256s. Illustrerad. Förlagets pappband.

[ ATA: 15595 ] Pris: 50 SEK

SEMITJOV, Eugen, Den stora kometen och andra fenomen i rymden. Stockholm 1985. 240 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 26130 ] Pris: 75 SEK

SEMITJOV, Eugen, Garbo. Filmen vi aldrig fick se. Stockholm 1986. 120 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 28578 ] Pris: 50 SEK

SEMITJOV, Eugen, Bortom tid och rum. Stockholm 1977. 288 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 30448 ] Pris: 75 SEK

SEMITJOV, Eugen, Den jagade bilen. Stockholm 1979. 142 (2) s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 38986 ] Pris: 50 SEK

SEMITJOV, Vladimir, Hur är världsalltet ordnat? Åhlén & Åkerlund 1938. 220s. Illustrerad. Halvklotband med främre omslaget medbundet.

[ ATA: 55560 ] Pris: 100 SEK

SEMJONOW, Juri, Sibirien. Eroberung und Erschliessung der Wirtschaftlichen Schatzkammer des Ostens. 51-58 Tausend. Berlin 1954. 466 (2) pp. Ill + fld out map. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 34046 ] Pris: 100 SEK

SEN, Amartya, Etik och ekonomi. Stockholm 1995. 168 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 36211 ] Pris: 150 SEK

SEN, K. M., Hinduism: The World's Oldest Faith. London 1969. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 31509 ] Pris: 60 SEK

SENART, Emile, Les Castes dans L´Inde. Les Faits et la Système. nouvelle edition. Paris 1927. 245pp. ex libris.front wrapper a little creased.

[ ATA: 170 ] Pris: 150 SEK

SENGHOR, Leopold Sedar, De stora elegierna och andra dikter. Stockholm 1979. 107 (5) s. Häftad. Gott skick.

¶ Elegierna tolkade av Malou Höjer och Artur Lundkvist, övriga dikter av Ingemar och Mikaela Leckius.

[ ATA: 40591 ] Pris: 125 SEK

SENIOR, Michael, Vem är vem i mytologin. 1200 mytologiska gestalter från hela världen. Stockholm 1989. 227 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött.

[ ATA: 795 ] Pris: 75 SEK

SENNERTEG, Niclas, Tyskland talar. Hitlers svenska radiostation. Lund 2006. 288 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Blyertsunderstrykningar. Svag rec.stämpel å övre snitt.

[ ATA: 36221 ] Pris: 150 SEK

SENNETT, Richard, The Uses of Disorder. Personal Identity and City Life. Faber and Faber 1996. xviii,198pp. Soft covers.

[ ATA: 51293 ] Pris: 90 SEK

SEPPÄNEN, Aimo, Restrictive Modification and Article Usage With English Proper Names. Umeå 1982. 27 (3) pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 36271 ] Pris: 100 SEK

SEPPÄNEN, Unto, Flyktingskolan. Stockholm 1930. 252 s. Häftad. Gulaserien.

[ ATA: 27189 ] Pris: 100 SEK

SEPPELT, F. X., Papstgeschichte von den Anfängen bis zur Gegenwart. München 1949. XIV, 449 (1) pp. + Plates. Publisher's decorated cloth.

[ ATA: 41229 ] Pris: 125 SEK

SERAFIN, David, Mord i Metro. Höganäs 1985. 260 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 41924 ] Pris: 75 SEK

SERGE, Victor, Fallet Tulajev. Coeckelberghs.1973. 357s. Häftad. Namnteckning på första sidan.

[ ATA: 7552 ] Pris: 75 SEK

SERGE, Viktor, Åren utan nåd. Stockholm 1974. 292 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 18367 ] Pris: 75 SEK

SERNANDER, Rutger, Uppsala kungsäng. Utgiven av Gustaf Sandberg. Stockholm 1948. 210 s. + 2 utvikabara bilder. Häftad. Namnteckning å försättsblad.

[ ATA: 24746 ] Pris: 75 SEK

SERNING, Inga, Lapska offerplatsfynd från järnålder och medeltid i de svenska lappmarkerna. Uppsala 1956. 222,(2)s. + planscher. Kvarto. Förlagets dekorerade linneband. Phebe Fjellströms ex. Streckad och litet kommenterad. Fläckad rygg. Acta Lapponica XI.

[ ATA: 36262 ] Pris: 1500 SEK

SERNING, INGA, Lapska offerplatsfynd från järnålder och medeltid i de svenska lappmarkerna. Uppsala 1956. 222,(2)s. + planscher. Häftad. Nött och solkigt omslag. Dedikation. Acta lapponica XI.

[ ATA: 51627 ] Pris: 750 SEK

SERNING, INGA, Lapska offerplatsfynd från järnålder och medeltid i de svenska lappmarkerna. Uppsala 1956. 222,(2)s. + planscher. Kvarto. Förlagets dekorerade linneband

[ ATA: 51628 ] Pris: 1750 SEK

SEROTTA, Edward, Out of the Shadows. A Photographic Portrait of Jewish Life in Central Europe Since the Holocaust. New York, Carol Publishing Group, 1991. 256 pp. Ill. Cloth with dj.

[ ATA: 2248 ] Pris: 250 SEK

SERREAU, Geneviève, Histoire du nouveau thèâtre. Paris 1966. 190 (2) pp. Paperback. Very good condition.

[ ATA: 36588 ] Pris: 75 SEK

SERRES, Michel, Le Tiers-Instruit. Paris 1991. 252 pp. Softcover. A few pages with underlining; else in good condition.

[ ATA: 8166 ] Pris: 90 SEK

SERTILLANGES, A.D., Der heilige Thomas von Aquin. 2. Auflage. Jakob Hegner 1954. 720,(4)pp. Publishers cloth. No dustjacket.

[ ATA: 23680 ] Pris: 150 SEK

SERVICE, Elman R., The Hunters. New Jersey 1966. 118 pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 32627 ] Pris: 75 SEK

SETH, Carl Magnus von, För att höra varann. Stockholm 1964. 39 s. Häftad.

¶ Med lång dedikation till Reidar Ekner.

[ ATA: 29418 ] Pris: 60 SEK

SETH, Lennart / Åke Meyerson, Konst - att förstå konst. Stockholm 1952. 375 (1) s. Ill. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Omslaget mycket nött.

[ ATA: 40203 ] Pris: 90 SEK

SETTERLIND, Bo (red.), Naturen i våra hjärtan. Malmö 1982. Opag. (ca 100 s.). Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 23936 ] Pris: 60 SEK

SETTERLIND, Bo, Hirundo. Bonniers, Stockholm 1988. 85s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Originalupplagan, med dedikation.

[ ATA: 16360 ] Pris: 150 SEK

SETTERLIND, Bo, Den förvandlade blomman. Bonniers, Stockholm 1959. 91s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Bakre omslaget fläckat.

¶ Originalupplagan.

[ ATA: 16364 ] Pris: 75 SEK

SETTERLIND, Bo, Det ljusnar. Bonniers, Stockholm 1961. 105s. Häftad. Namnteckning på första bladet. Stämpel på sista bladet.

¶ Originalupplagan.

[ ATA: 16365 ] Pris: 75 SEK

SETTERLIND, Bo, Landet i höjden. Stockholm 1972. 89 s. Förlagets röda klotband. Namnteckning på första bladet. Övre snittet brunt.

[ ATA: 16366 ] Pris: 40 SEK

SETTERLIND, Bo, Förnekarens bild. Bonniers, Stockholm 1969. 91s. Häftad. Namn på första bladet.

¶ Originalupplagan.

[ ATA: 16367 ] Pris: 100 SEK

SETTERLIND, Bo, Pandoras ask. Stockholm 1960. 221 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20001 ] Pris: 40 SEK

SETTERLIND, Bo, Stoft och skuggor. Stockholm 1963. 156 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 20002 ] Pris: 50 SEK

SETTERLIND, Bo, Paus i snöskottningen. Stockholm 1958. 170 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 20003 ] Pris: 60 SEK

SETTERLIND, Bo, Mor Augustins diamanter. Stockholm 1968. 244 s. Häftad. Ouppskuren. Namnteckning.

[ ATA: 20004 ] Pris: 60 SEK

SETTERLIND, Bo, Pojken som trodde på djävulen. Tusende. Stockholm 1962. 256 s. Häftad. Ouppskuren. Namnteckning.

[ ATA: 20005 ] Pris: 60 SEK

SETTERLIND, Bo, Rymdpionjären. Stockholm 1961. 63 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 20007 ] Pris: 50 SEK

SETTERLIND, Bo, Poet i Peru. Stockholm 1973. 145 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 20008 ] Pris: 70 SEK

SETTERLIND, Bo, Främlig på stranden. Stockholm 1964. 95 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 21395 ] Pris: 45 SEK

SETTERLIND, Bo, Alexandrine. Stockholm 1952. 164 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 27165 ] Pris: 70 SEK

SETTERLIND, Bo, Hamlet i Strängnäs. Läsebok för amatörer. Stockholm 1953. 208 s. Häftad. Främre omslag nött. Försättsblad saknas.

[ ATA: 27852 ] Pris: 50 SEK

SETTERLIND, BO, Jord och himmel. Dikter i urval. Bilder av Lars Wellton. Stockholm 1981. 95 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 34882 ] Pris: 90 SEK

SETTERQUIST, Jan, Ibsen and the Beginnings of Anglo-Irish Drama. Uppsala 1960. 115pp + front. Original wrappers.

¶ vol II only.

[ ATA: 12138 ] Pris: 75 SEK

SETTERVIK, Hans, Västerås som sjöfarts- och handelsstad. En transport-geografisk studie av stadens varutrafik och utrikeshandel i huvudsak avseende åren 1938 och 1940. Akademisk avhandling. Västeråsd 1947. 192 s. Häftad. Gott skick. (Meddelande från Göteborgs Högskolas geografiska institution 33).

[ ATA: 45402 ] Pris: 50 SEK

SETTERWALL, Kristian, Svensk historisk bibliografi 1771-1874. Utgiven av Sven Ågren. Uppsala 1937. XII, 912 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Svenska Historiska Föreningen 4).

[ ATA: 49020 ] Pris: 600 SEK

SETTERWALL, Kristian, Svensk historisk bibliografi 1875-1900. Systematisk förteckning öfver skrifter och uppsatser som röra Sveriges historia utkomna från och med 1875 till och med 1900. Stockholm 1907. VI, 439 s. Privat halvklotband med båda osmlagen medbundna. (Skrifter utgivna av Svenska Historiska Föreningen 2).

[ ATA: 49021 ] Pris: 750 SEK

SEUSE, Heinrich, Buchlein der Ewigen Weisheit. Übersetzung aus dem Mittelhochdeutschen und Einleitung von Paul Mons. Trier 1968. 162 (6) pp. Paperback. Small quote from Paul Mons on fly leaf; else in very good condition.

[ ATA: 48549 ] Pris: 100 SEK

SEVCENKO, Ihor, Byzantinum and the Slavs in Letters and Culture. Harvard University Press 1991. xii, 740 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 45502 ] Pris: 400 SEK

SEVERANCE, Carol, Demon Drums. Del Rey 1992. 248 pp. Paperback.

[ ATA: 47527 ] Pris: 50 SEK

SEVERIN, Timothy, The African Adventure. Four hundred years of exploration in the Dangerous Continent. Dutton, New York 1973. 288pp. Publisher´s cloth with dustjacket.

[ ATA: 54790 ] Pris: 100 SEK

SEVERY, Merle (red.), Världsreligionerna. Stockholm 1980. 420 s. Ill. Förlagets konstskinnband med skyddsomslag.

[ ATA: 46644 ] Pris: 150 SEK

SEWALL, Richard B., The Vision of Tragedy. New Edition, Enlarged. Yale University Press 1980. xii,209pp. Softcover. Pencil markings.

[ ATA: 53333 ] Pris: 75 SEK

SEWELL, Kitty, Iskallt budskap. Damm 2007. 350s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44373 ] Pris: 90 SEK

SEYMOUR, P. / C. Wynne, Hugos lilla hundvalp. Stockholm 1986. ca 20 s. Ill. Förlagets pappband + kasperdockstummetott. (Tittutböckerna 16).

[ ATA: 45612 ] Pris: 50 SEK

SHACHAR, Nathan, Blodseld och nordisk längtan. Atlantis 2006. 424s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 32783 ] Pris: 200 SEK

SHACHAR, Nathan, Den gåtfulla passionen. Essäer om den spanska världen. 2. upplagan. Atlantis 1998. 408s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 51305 ] Pris: 90 SEK

SHACHAR, Nathan, Till jaguarernas land. Essäer om regnskog, politik och människor i Latinamerika. Atlantis 2001. 441,(5)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53657 ] Pris: 90 SEK

SHACHAR, Nathan, Blodseld och nordisk längtan. Oscar Levertin och hans tid. Atlantis 2006. 424s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet.

[ ATA: 55073 ] Pris: 75 SEK

SHADICK, Harold with the collaboration of Ch´iao CHIEN, A First Course in Literary Chinese I-III. Cornell University 1968. xvi,196 + xiv,197-494 + xii,495-888pp. Quarto. Publisher´s soft cover. 3 volumes. Fore edge of volume I slightly stained.

[ ATA: 54336 ] Pris: 400 SEK

SHADOWA, Larissa A., Suche und Experiment. Aus der Geschichte der russischeen und sowjetischen Kunst 1910 bis 1930. Dresden 1978. 371 pp. + approx. 300 plates and illustrations. Publisher's cloth with dj. Quarto. Small tear to front of dj; else in very good condition.

[ ATA: 31443 ] Pris: 300 SEK

SHADOWITZ, Albert, The Electromagnetic Field. McGraw-Hill 1975. reprint. xvi,741pp. Publisher´s hardcover.

[ ATA: 55563 ] Pris: 125 SEK

SHAFARMAN, Steven, Awareness Heals: The Feldenkrais Method For Dynamic Health. Reading 1997. viii, 216 pp. Ill. Softcover. Some pencil annotations.

[ ATA: 46932 ] Pris: 100 SEK

SHAH, Idries, Reflections. 7th printing 1991. 147pp. Publisher´s hardcover with dustjacket.

[ ATA: 52904 ] Pris: 75 SEK

SHAH, Saira, Sagoberättarens dotter. Stockholm 2003. 222s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

¶ Av kvinnan bakom En obarmhärtighetens slöja, den världsberömda TV-dokumentären från Afghanistan.

[ ATA: 46536 ] Pris: 125 SEK

SHAHAR, Shulamith, Kindheit im Mittelalter. Deutsch von Barbara Brumm. Artemis & Winkler 1991. 390,(2)pp. illustrated. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 20793 ] Pris: 100 SEK

SHAHID, Irfan, Byzantium and the Arabs in the Sixth Century. Volume II: 1 Toponymy, Monuments, Historical Geography and Frontier Studies. Washington 2002. xxxvi, 468 (2) pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 43500 ] Pris: 400 SEK

SHAKESPEARE, Nicholas, Havets hemligheter. Stockholm 2007. 436 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 43282 ] Pris: 100 SEK

SHAKESPEARE, William, Köpmannen i Venedig. Stockholm 1963. 115 s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Natur och Kulturs klassikerserie.

[ ATA: 19994 ] Pris: 60 SEK

SHAKESPEARE, William, Kung John. Stockholm 1969. 95 s. Pocket.

[ ATA: 19996 ] Pris: 40 SEK

SHAKESPEARE, William, Lika för lika. Svensk översättning av Göran O Eriksson. Stockholm 1993. 129 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 25051 ] Pris: 90 SEK

SHAKESPEARE, William, Antony and Cleopatra. Edited by M. R. Ridley. The Arden Edition. London 1965. LVI, 285 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 27711 ] Pris: 75 SEK

SHAKESPEARE, William, Som ni behagar. Översättning och efterskrift av Björn Collinder. Natur och Kultur 1962. 119s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och Kulturs klassikerserie.

[ ATA: 51389 ] Pris: 50 SEK

SHAKESPEARE, William, Julius Caesar. Översatt av Björn Collinder. Natur och Kultur 1960. 116s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och Kulturs klassikerserie.

[ ATA: 51396 ] Pris: 50 SEK

SHAKIB, Siba, Samira och samir. Stockholm 2005. 286 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23309 ] Pris: 90 SEK

SHALEV, Meier, Det blå berget. Stockholm 1992. 415 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 18538 ] Pris: 75 SEK

SHAMIR, Israel Adam, Blommor i Galiléen. Samlades essäer. Alhambra 2003. 207,(1)s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation.

[ ATA: 50809 ] Pris: 60 SEK

SHAMS-YADOLAHI, Zahra, Le retentissement de la poésie de Hafez en France - Réception et traduction. Doctoral dissertation. Uppsala 2001. 237pp. Original wrappers.

[ ATA: 4827 ] Pris: 100 SEK

SHÜCK, Henrik, Kgl. Vitterhets historie och antikvitetsakademien 1- VIII. Stockholm 1932-1944. Häftade.

¶ 8 volymer.

[ ATA: 6829 ] Pris: 1000 SEK

SHAPIRO, Jane, En farlig äkta man. Stockholm 2001. 239 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 19993 ] Pris: 60 SEK

SHARAFF, Irene, Broadway and Hollywood: Costumes Designed by Irene Sharaff. New York 1976. 136 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 28649 ] Pris: 150 SEK

SHARF, Andrew, The Universe of Shabbetai Donnolo. Aris & Phillips, Warminster, England 1976. viii,214pp. Publisher´s cloth with dust jacket.

[ ATA: 54722 ] Pris: 250 SEK

SHARMA, Arvind (ed.), Fragments of Infinity: Essays in Religion and Philosophy. New York 1991. 301 pp. Paperback.

[ ATA: 18357 ] Pris: 100 SEK

SHARMA, Chandradhar, A Critical Survey of Indian Philosophy. London, Rider & Company, 1960. 415 pp. Cloth, no dust-jacket.

[ ATA: 2068 ] Pris: 100 SEK

SHARPE, Kevin, Reading Revolutions: The Politics of Reading in Early Modern England. Yale University Press 2000. 358 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 7152 ] Pris: 200 SEK

SHAW, Bernhard, Major Barbara. Malmö stadsteater 1973. 20 s. Ill. Häftad.

¶ Program från föreställningen.

[ ATA: 38213 ] Pris: 40 SEK

SHAW, Bob, Den största världen. Delta 1980. 204 s. Häftad Snedläst. DELTA 100.

[ ATA: 4436 ] Pris: 75 SEK

SHAW, Bob, Shadow of Heaven. NEL 1970. 125 (3) pp. paperback.

[ ATA: 47215 ] Pris: 50 SEK

SHAW, Brian, En förlorad värld. Pingvinförlaget 1957. 128s. Häftad. litet veck på bakre omslaget, annars som ny! ATOMBOKEN 2.

[ ATA: 13253 ] Pris: 100 SEK

SHAW, G. B., Radiotjänsts teaterbibliotek. Stockholm 1959-1960. 9 häften i sammanbubdna i entt linneband. Främre häftesomslagen medbundna.

¶ Innehåll:Fru Warrens yrke; Mannen och hans överman; Major Barbara; John Bulls andra ö; Blanco Posnets hängning; Pygmalion; Tillbaka till Metusalem; Sankta Johanna; För sant att stå ut med.

[ ATA: 54985 ] Pris: 180 SEK

SHAW, George Bernard, Misalliance, the dark lady of the Sonnets, and Fanny´s First Play. with a Treatise on Parents and Children. Constable and Company Ltd. London: 1914. cxix,(3),234,(2)pp. Publishers light green cloth. Name on title.

¶ First Edition.

[ ATA: 23683 ] Pris: 100 SEK

SHAW, George Bernard, Translations and Tomfooleries. Constable and Company Ltd. London: 1926. (8),246,(2)pp. Publishers light green cloth.

¶ First Edition.

[ ATA: 23684 ] Pris: 100 SEK

SHAW, George Bernard, Three Plays for Puritans: The Devil´s Disciple, Caesar and cleopatra, and Captain Brassbound´s Conversion. 8th impression. Constable and Company Ltd. London: 1914. xxxviii,plate,308,(4)pp. Publishers light green cloth.

[ ATA: 23685 ] Pris: 100 SEK

SHAW, George Bernard, Back to Metuselah. A Metabiological Pentateuch. Constable and Company Ltd. London: 1921. lxxxvi,(5),267,(1)pp. Publishers light green cloth.

¶ First Edition.

[ ATA: 23686 ] Pris: 100 SEK

SHAW, George Bernard, Heartbreak House, Great Catherine, and Playlets of the War. Constable and Company Ltd. London: 1919. l,266,(2)pp. Publishers light green cloth.

[ ATA: 23687 ] Pris: 100 SEK

SHAW, George Bernard, Selected passages from the Works of Bernard Shaw. Constable and Company Ltd. London: 1912. xii,294,(2)pp. Publishers light brown cloth. Name on first three leaves.

[ ATA: 23689 ] Pris: 100 SEK

SHAW, George Bernard, Pen Portraits and Reviews. Constable and company 1932. vi,305,(3)pp. Publishers red cloth. No Dj. Standard edition.

[ ATA: 23690 ] Pris: 100 SEK

SHAW, Georges Bernhard, Cashel Byrons yrke. Malmö 1930. 224 s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt. Gott skick.

[ ATA: 43967 ] Pris: 60 SEK

SHAW, Ian/ Paul NICHOLSON, British Museum Dictionary of Ancient Egypt. BCA 1996. Reprinted with corrections. 328pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s hardcover with dustjacket.

[ ATA: 51977 ] Pris: 150 SEK

SHAW, Irwin, Two Weeks in Another Town. London 1960. 414 pp. Publisher's hardcover with dj. Name on front fly leaf.

[ ATA: 26485 ] Pris: 75 SEK

SHAW, Stanford J., Empire of the Gazis: The Rise and Decline of the Ottoman Empire 1280-1808. Cambridge University Press 1977. xvi,351pp. Softcover. History of the Ottoman Empire and Modern Turkey vol. 1.

[ ATA: 53367 ] Pris: 100 SEK

SHE, Lao, Det sorgsna skrattet. Stockholm 1972. 162 s. Häftad. Namnteckning. Något snedläst.

[ ATA: 29253 ] Pris: 90 SEK

SHEA, Michael, A Quest For Simbilis. Daw 1974. 160 pp. Paperback. Signature. Somewhat worn with drawing on inside of front wrapper.

[ ATA: 47545 ] Pris: 50 SEK

SHEALY, C. Norman / Caroline M. Myss (ed.), The Creation of Health: Merging Traditional Medicin with Intuitive Diagnosis. Walpole 1988. xxiv, 440 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 40225 ] Pris: 125 SEK

SHEAN, Glenn, Schizophrenia: An Introduction to Research and Theory. Cambridge 1978. x, 256 pp. Softcover.

[ ATA: 44829 ] Pris: 100 SEK

SHECKLEY, Robert, En enkel till stjärnorna. Delta förlag 1977. 153 s. DELTA 66.

[ ATA: 6986 ] Pris: 60 SEK

SHEEHY, Gail, Våga nya vägar. Stockholm 1982. 518 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 42917 ] Pris: 125 SEK

SHEFFIELD, Charles, Earth Watch: A Survey of the World from Space. London 1981. 160 pp. Ill. Quarto. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 28133 ] Pris: 125 SEK

SHEIKH NEFZAWI. The Perfumed Garden: A Manual of Arabian Erotology. Paris Ed. de la Fontaine d'Or 1953. 188 pp. Original wrappers. Top of spine worn.

[ ATA: 50048 ] Pris: 125 SEK

SHELBY, Graham, The Villains of the Piece. Fontana 1974. 256 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47376 ] Pris: 50 SEK

SHELBY, Graham, The Devil is Loose. Fontana 1975. 224 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47377 ] Pris: 50 SEK

SHELBY, Graham, The Wolf at the Door. Fontana 1976. 224 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47378 ] Pris: 50 SEK

SHELBY, Graham, The Knights of Dark Renown. Fontana 1971. 288 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47379 ] Pris: 50 SEK

SHELBY, Graham, The Kings of Vain Intent. Fontana 1972. 224 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47380 ] Pris: 50 SEK

SHELDON, Sidney, Vid horisontens rand. Stockholm 2004. 335 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 32749 ] Pris: 70 SEK

SHELDON, W. H. / S. S. Stevens / W. B. Tucker, The Varieties of Human Physique: An Introduction to Constitutional Psychology. New York, Harper & Brothers, 1940 (later printing). xii, 348 pp. Ill. Publisher's black cloth. Signature to front fly leaf. In good condition.

[ ATA: 45342 ] Pris: 400 SEK

SHELDON, W. H., The Varieties of Temperament: A Psychology of Constityutional Differences. New York 1942. x, 520 pp. Publisher's black cloth. Signature to front fly leaf.

[ ATA: 32230 ] Pris: 200 SEK

SHELLEY, Percy Bysshe, Den befriade Prometheus. Svensk tolkning av Anders Österling Stockholm 1942. 144 (2) s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 40025 ] Pris: 100 SEK

SHELLEY, Percy Bysshe, Poems of Shelley. Edited, with a Biographical Introduction by Edmund Blunden. London 1954. 640 pp. Publisher's red cloth with dj.

[ ATA: 43676 ] Pris: 100 SEK

SHELLY, Monica & Margret Winck (Ed.), Aspects of European Cultural Diversity. Revised Edition. Routledge 1995. 274 pp. Ill. Large Paperback.

[ ATA: 13526 ] Pris: 125 SEK

SHEN FU, Pilblad i strömmen. En kinesisk konstnärs självbiografi. Uppsala 1961. Opaginerad (ca 150 s.). Förlagets pappband.

[ ATA: 27886 ] Pris: 75 SEK

SHEPHERD, A. P., Rudolf Steiner och antroposofin. En forskare på nya vägar. Stockholm 1974. 212 (2) s. Häftad.

[ ATA: 46927 ] Pris: 125 SEK

SHER, A. Ya., Chto nuzhno znat´ o kitaiskoi pis´hennosti. (What one should know about the chinese writing system). Moscow 1968. 212p. + errata slip. Softcover. Stamp on title.

¶ In russian.

[ ATA: 53257 ] Pris: 75 SEK

SHERBURNE, George / Donald F Bond, The Restoration and the Eighteenth Century. London 1967. ix, 409, (44), xxi pp. Softcover. Signature. One crease to front cover. (Literary History of England III).

[ ATA: 36371 ] Pris: 90 SEK

SHERMAN, David / Dan Cragg, A World of Hurt: Starfist Book X. Ballantine 2005. 362 pp. paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47433 ] Pris: 50 SEK

SHERMAN, David / Dan Cragg, Lazarus Rising: Starfist Book IX. Ballantine 2004. 362 pp. paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47434 ] Pris: 50 SEK

SHERMAN, David / Dan Cragg, Technokill: Starfist Book V. Ballantine 2000. 348 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47435 ] Pris: 50 SEK

SHERMAN, David / Dan Cragg, Backshot: Starfist Force Recon Book 1. Ballantine 2005. 360 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47436 ] Pris: 50 SEK

SHERMAN, David / Dan Cragg, Starfist Recoil. Force Recon Book III. Ballantine 2008. 358 pp. Paperback.

[ ATA: 50211 ] Pris: 50 SEK

SHERWOOD, Robet, Roosevelt och hans förtrogne. Stockholm 1951. 652 (2) s.Förlagets hlavklotband med skyddsomslag.

[ ATA: 42524 ] Pris: 75 SEK

SHI NAI-AN, Luo Guan-zhong. Au bord de l´eau I- II. (Shui.hu zhuan). Avant-propos par Étiemble. Texte traduit, présenté et annoté par Jacques Dars. Gallimard 1994, 1983. CLXII,1233 + XVIII,1356pp. Publisher´s full leather with glacine wrappers and paper slip cases. 2 volumes. Bibliothéque de la pléiade numéro 290 et 274.

[ ATA: 53719 ] Pris: 900 SEK

SHIELDS, Jody, Fikonätaren. Stockholm 2002. 352 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38388 ] Pris: 90 SEK

SHIPWAY, George, Imperial Govenor. Mayflower 1973. 414 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47383 ] Pris: 50 SEK

SHIRER, William L., The Rise and Fall of the Third Reich. A History of Nazi Germany. Crest Reprint 1962. 1599pp. Paperback.

[ ATA: 53586 ] Pris: 90 SEK

SHIRRAN, Emma, Samhälle, vetenskap och obstetrik. Elis Essen-Möller och kvinnokliniken i Lund. Akademisk avhandling. Uppsala 2007. 252 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 37717 ] Pris: 90 SEK

SHIVA, Vandana, Krig om vattnet. Plundring och profit. Stockholm 2003. 186 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 50582 ] Pris: 100 SEK

SHOMU, Nobori / Akamatsu Katsumaro, The Russian Impact on Japan Literature and Social Thought. University of California Press 1981. 143 pp. Softcover.

[ ATA: 26119 ] Pris: 150 SEK

SHURA, Arya, Girlyanda Dzhatak Ili Skazaniya o Podvigakh Bodkhisattvy. (Girland Jataka or Stories About The Deeds Of The Bodhisattua. Translated from sanskrit by A. P. Barannikou and O. F. Vokova). Moscow 1962. 348 pp. + errata slip. Publisher's cloth. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Pamyatniki Literary Narodov Vostoka, Perevody No. 7).

[ ATA: 44081 ] Pris: 300 SEK

SHUTE, Nevil, Mörk horisont. Stockholm 1962. 191 (1) s. Originalpocket. Gott skick. (Piccadilly 2).

[ ATA: 39231 ] Pris: 200 SEK

SHUTE, Nevil, Så länge vingarna bär. Stockholm 1959. 222 (2) s. Häftad med skyddsomslag. Omslaget nött med revor.

[ ATA: 39232 ] Pris: 60 SEK

SIBELIUS, Patrick, Natural Contradictions and the Concepts of Action in Mechanics. Diss. Åbo 1990. 188 pp. Soft covers.

[ ATA: 10828 ] Pris: 125 SEK

SICARD, Harald von, ngano dze Cikaranga. Uppsala 1965. XXII,428pp. + 1 plate. Original soft covers. Front cover darkened in the margins. Studia Ethnographica Upsaliensia XXIII.

[ ATA: 36257 ] Pris: 375 SEK

SICARD, Harald, njgano dze Cikaranga. Karangamärchen. Uppsala 1965. 428 pp. + 1 plate. Ill. Quarto. Soft covers. Studia Ethnographica Upsaliensia XXIII.

[ ATA: 9309 ] Pris: 400 SEK

SICILIANO, Enzo, Pasolini. Leben und werk. Weinheim 1980. 543 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 28595 ] Pris: 75 SEK

SIDÉN, Karin, Den ideala barndomen. Studier i det stormaktstida barnporträttets ikonografi och funktion. Akademisk avhandling. Raster Förlag 2001. 384s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 5190 ] Pris: 100 SEK

SIDENBLADH, Cecilia, Ty så roar mig att måla. C. L. J. Almqvist och de visuella konstarterna. Akademisk avhandling. Stockholm, Carlssons, 1987. 173 s. Ill.

[ ATA: 1418 ] Pris: 60 SEK

SIDENBLADH, Elis, Urmakare i Sverige under äldre tider. Andra, reviderade och kompletterade upplagan. Stockholm 1947. 256 s. Ill. Häftad med skyddsomslag. Mycket svagt fuktad i texdelens nedre marginal.

[ ATA: 45320 ] Pris: 400 SEK

SIDGWICK, Henry, History of Ethics. Macmillan, St Martin´s Press 1967. xxvi,342pp. Softcover.

[ ATA: 53224 ] Pris: 75 SEK

SIEBER.MEIER, Christine, Untersuchungen zum Oeuvre littéraire von Eugène Delacroix. Bern Francke 1963. 112 pp. + 7 plates. Original wrappers with dj. Very good condition.

[ ATA: 44712 ] Pris: 200 SEK

SIEDLER, Wolf Jobst, Behauptungen. Berlin 1965. 196 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 21074 ] Pris: 90 SEK

SIEDSCHLAG, E., Martial-Konkordanz Georg Olms Verlag 1979 (6),III,(1),985,(1),81,(3)pp. Publisher´s cloth. Hard cover. No dust jacket.

[ ATA: 51373 ] Pris: 1200 SEK

SIEGBAHN, Kai / Hilding Slätis, The Radiation From Active Nitrogen. With 12 Figures In The Text. Stockholm 1945. 32 pp. Original wrappers. Very good condition. (Arkiv för Matematik, Astronomi och Fysik, Band 32 A. No. 9).

[ ATA: 49687 ] Pris: 400 SEK

SIEGBAHN, Kai, Untersuchungen über die Vewrwendung der magnetischen Linse für Beta-Spektrosokopie. Stockholm 1942. 28 pp. Ill. Original printed wrappers. Very good condition. (Arkiv För Matematik Band 28 A. No 17).

[ ATA: 49689 ] Pris: 200 SEK

SIEGBAHN, Manne, Elektricitet, materia, energi. Bonniers 1921. 87s. Halvklotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband).

[ ATA: 55573 ] Pris: 125 SEK

SIEGEL, James, Urspårad. Stockholm 2003. 303 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämnpel över snitt.

[ ATA: 14683 ] Pris: 75 SEK

SIEGEL, James, Omvägar. Norstedts 2006. 336s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43406 ] Pris: 90 SEK

SIENKIEWICZ, Henryk, Polacker. Stockholm 1901. 239 (1) s. Privat halvklotband. Namnteckning.

[ ATA: 41288 ] Pris: 200 SEK

SIENKIEWICZ, Henryk, Hvirflarna / Selim Mirza. Stockholm 1909-1910. 380 + 108 s. Två skrifter i ett halvklotband.

[ ATA: 48086 ] Pris: 250 SEK

SIENKIEWICZ, Henryk, Lot oss följa honom! Med tolf teckningar af J. Styka. Stockholm 1902. 137 (7) s. Svart halvfranskt band med 4 upphöjda bind.

[ ATA: 48087 ] Pris: 200 SEK

SIENKIEWICZ, Henryk, Kolteckningar och andra berättelser. Stockholm 1903. 214 (2) s. Privat halvklotband. Namnteckning.

[ ATA: 48091 ] Pris: 250 SEK

SIEVERS, Leo, Juden in Deutschland. 2. Auflage. Goldmann Stern-Bücher 1980. 317,(3)pp. Illustrated. Paperback.

[ ATA: 22257 ] Pris: 75 SEK

SIEVERS, Wilhelm, Reise in Peru und Ecuador ausgeführt 1909. Verlag von Duncker & Humblot, München und Leipzig 1914. XII,411,(1)pp. + Abbildungen, Profilen und Karten. Half cloth. Spine with a few stains. Wissenschaftliche veröffentlichungen der Gesellschaft für Erdkunde zu Leipzig. Achter Band.

[ ATA: 24384 ] Pris: 1500 SEK

SIEVERS, Wilhelm, Süd- und Mittelamerika. Dritte, neubearbeitete Auflage. Leipzig 1914. 567 pp. Ill. Publisher's half calf. Spine and edges a little worn.

[ ATA: 25122 ] Pris: 250 SEK

SIEVERT, Hedwig, Kiel Einst und Jetzt. 3. verbesserte Auflage. Kiel, Walter G. Mühlau Verlag 1966. (6)pp. + 96 plates,(2)pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 21193 ] Pris: 50 SEK

SIGANDER, Helena, Sista kallelsen. Stockholm 2003. 240 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38476 ] Pris: 75 SEK

SIGANDER, Helena, Döda män vittnar inte. Stehag 1999. 270 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämple.

[ ATA: 38576 ] Pris: 75 SEK

SIGANDER, Helena, En mycket nervös man. Tre böcker 2004. 304s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43418 ] Pris: 75 SEK

SIGANDER, Helena, I döda blondiners sällskap. Stehag 2000. 268 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Med dedikation.

[ ATA: 46624 ] Pris: 90 SEK

SIGANDER, Helena, Terrorns tecken. Tre böcker 2002. 269s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 50230 ] Pris: 60 SEK

SIGNORET, Simone, Längtan är inte längre vad den varit. Stockholm 1981. 359 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 28564 ] Pris: 75 SEK

SIGURD, I svenska bondehem. Sjätte upplagan. Hugo Gebers Förlag, Stockholm 1904. 208s. Rött halvfranskt band.

[ ATA: 22082 ] Pris: 100 SEK

SIGURD, Jan, Tillvaratagna affekter. Stockholm 1998. 237 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Med dedikation från författaren till Olle Adolphson.

[ ATA: 35302 ] Pris: 150 SEK

SIGURD. Kaleidoskop. Valda humoresker och kåserier. Stockholm 1911. 408 s. Ill. Privat halvklotband. Namnteckning. Något nött.

¶ Första samlingen.

[ ATA: 37388 ] Pris: 75 SEK

SIGURDARDÓTTIR, Yrsa, Aska. Damm 2008. 364s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44312 ] Pris: 90 SEK

SIGURDARDÓTTIR, Yrsa, Den som gräver en grav. Damm 2007. 366s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 44374 ] Pris: 90 SEK

SIGURDARDOTTIR, Frida, Medan natten lider. Stockholm 1992. 229 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 28420 ] Pris: 100 SEK

SIGURJÓNSSON, Árni, Den politiske Laxness. Akademisk avhandling. Stockholm 1984. 168s. Häftad. Något fläckad på baksidans nedre vänstra hörn.

[ ATA: 17027 ] Pris: 100 SEK

SILÉN, Beatrice, Agentadverbialet i modern svenska. Studier i Nordisk filologi, utgivna av Ann-Marie Ivars, nr. 76. Akademisk avhandling. Helsingfors 1997. 222 s. Häftad. Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet i Finland, nr. 607.

[ ATA: 18474 ] Pris: 75 SEK

SILAMIKELIS, Valentin, Baltutlämningen. Under Baltikums flagga. Dagboksanteckningar. Stockholm 1996. 400 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 43210 ] Pris: 100 SEK

SILENKO, Annemarie, Desirée. Översättning av Knut Stubbendorff. Stockholm 1985. 496 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 41095 ] Pris: 100 SEK

SILENSTAM, Margareta, L'emploi des modes dans les propositions complétives étudiè dans des textes français de la seconde moitié du XVIIe siècle. Uppsala 1973. 156 pp. Original wrappers. Unopened pages. (Studia Romanica Upsaliensia 11).

[ ATA: 48427 ] Pris: 125 SEK

SILER, Jenny, Snabba pengar. Stockholm 2000. 248 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 46623 ] Pris: 60 SEK

SILFVERSTOLPE, Göran M., Vera Nilsson. Stockholm 1986. 176 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 37830 ] Pris: 75 SEK

SILFVERSTOLPE, Gunnar Mascoll, Mina böcker. Stockholm 1955. 109s. Illustrerad. Häftad. Bokvännens julbok 1955.

[ ATA: 10875 ] Pris: 40 SEK

SILFVERSTOLPE, Pontus/ SILFVERSTOLPE, Sofia, Svenska antikhandlare/ Swedish Antiques Dealers. Arena 2010. 216s. Kvarto. Illustrerad, Förlagets klotband med skyddsomslag. 2 centimeter lång reva i skyddsomslaget främre nedre högra hörn.

¶ Bilingual: Svensk /English.

[ ATA: 54685 ] Pris: 100 SEK

SILJEHOLM, Ulla, Himmel av porfyr. Kvinnliga författare från Orienten och Nordafrika. Stockholm 2001. 269 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 25502 ] Pris: 100 SEK

SILJEHOLM, Ulla, Västmanland. Stockholm 1982. 244 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 25523 ] Pris: 75 SEK

SILOW, Carl Axel, Edible and Other Insects of Mid-Western Zambia. Studies i Ethno-Entomology II. Uppsala 1976. XVI, 224 pp. Original wrappers. (Occasional Papers V).

[ ATA: 40159 ] Pris: 140 SEK

SILOW, Sven (red.), Kooperativa förbundets arkitekturkontor, del 2. Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm 1949. 191 s. Ill. Dekorerat brunt klotband. Främre pärmen något fläckad.

[ ATA: 18463 ] Pris: 500 SEK

SILVA, Daniel, The Marching Season. Fawcett 1999. 366 pp. Paperback. Fine condition.

[ ATA: 47479 ] Pris: 50 SEK

SILVERBERG, Robert / Karen Haber (ed.), Universe 3. Bantam 1994. 420 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47430 ] Pris: 50 SEK

SILVERBERG, Robert, Förändringarnas tid. Stockholm 1971. 240 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 15147 ] Pris: 90 SEK

SILVERBERG, Robert, Glastornet. Stockholm 1980. 257 s. Förlagsinbunden. Pärmarna har några fläckar.

[ ATA: 15148 ] Pris: 90 SEK

SILVERBERG, Robert, New Dimensions No 5. Perennial 1976. 234 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47547 ] Pris: 50 SEK

SILVERBERG, Robert, Hawksbill Station. Star 1982. 192 pp. Paperback.

[ ATA: 47677 ] Pris: 50 SEK

SILVERBERG, Robert, The Silent Invaders. Ace 1973. 154 pp. Paperback. Signature.

[ ATA: 47743 ] Pris: 50 SEK

SILVERMAN, Kaja, The Subject of Semiotics. Oxford University Press 1984. 20th printing. xii,304pp. Soft covers. A few pages in the beginning with small tear in fore edge margin. Not near the text at all.

[ ATA: 51283 ] Pris: 150 SEK

SILVERMAN, William B., Judendom - Kristendom. Stockholm 1991. 170 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 46430 ] Pris: 75 SEK

SILVERSTOLPE, Carl, Historiskt bibliotek I-II. Stockholm 1875-1876. 2 volymer. 336 + 436 (+LIV) s. Senare klotband.

¶ Totalt utkom 7 delar, detta är del 1 och 2.

[ ATA: 48369 ] Pris: 200 SEK

SILVERSTOLPE, G. A., Historisk-Geografisk lärobok. Första delen. Stockholm 1807. (8) 112 (60) s. Trevligt halvfranskt band. Namteckning från tiden å titelblad. I gott skick.

¶ Del två, en atlas, saknas.

[ ATA: 32132 ] Pris: 300 SEK

SIMAK, Cifford D., City. First Edition stated. Gnome Press 1952. 224 pp. Publisher's hardcover with dust-jacket (not price clipped). Excellent condition.

[ ATA: 43227 ] Pris: 3500 SEK

SIMAK, Clifford D., Tid och evighet. Delta förlag 1973. 166 s. Gott skick.

[ ATA: 6990 ] Pris: 150 SEK

SIMAK, Clifford D., Rymden vårt öde. Stockholm 1959. 143 s. Pocket. Något nött. Rymdböckerna 11.

¶ Översättning av First He Died.

[ ATA: 15227 ] Pris: 100 SEK

SIMAK, Clifford D., Kristallplaneten. Stockholm 1970. 160 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Svensk översättning av Ulf Schenkmanis.

[ ATA: 41157 ] Pris: 125 SEK

SIMENON, Denyse, Un oiseau pour le chat. Simoën 1978. 259 (5) pp. Softcover.

[ ATA: 46355 ] Pris: 150 SEK

SIMENON, George, 2 x Simenon. Maigret på fel spår / Hasselbusken. Stockholm 1971. 292 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 15314 ] Pris: 100 SEK

SIMENON, Georges, Stamtavla. Bonniers 1969. 443 s. Häftad.

[ ATA: 4144 ] Pris: 75 SEK

SIMENON, Georges, Sonen. Bonniers 1959. 160s. Häftad.

[ ATA: 5330 ] Pris: 90 SEK

SIMENON, Georges, Mannen som såg tågen gå förbi. Stockholm 1960. 194 s. Pocket.

[ ATA: 6805 ] Pris: 40 SEK

SIMENON, Georges, Katten. Stockholm 1973. 194 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 15342 ] Pris: 75 SEK

SIMENON, Georges, November. Stockholm 1975. 189 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 15343 ] Pris: 60 SEK

SIMENON, Georges, Snön var smutsig. Bonniers, Stockholm 1956. 223s. Häftad. Veck på bakre omslaget.

[ ATA: 16328 ] Pris: 90 SEK

SIMENON, Georges, Det lilla helgonet. Stockholm 1966. 179 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 26421 ] Pris: 75 SEK

SIMENON, Georges, Un homme comme un autre. Paris 1975. 312 (8) pp. Large softcover. Small prev. owner's sticker on front fly leaf.

[ ATA: 44429 ] Pris: 90 SEK

SIMEONI, Luigi, Le signorie I-II. Milano Vallardi 1950. XII, 572 (2) + IX, 573-1141 (3) pp. Two private half cloth volumes bound with original front wrappers. Title on spine faded; else in very good condition. (Storia Politica d'Italia Dalle origni ai Giorni Nostri).

[ ATA: 49009 ] Pris: 900 SEK

SIMMEL, Georg, Soziologische Ästhetik. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1998. 207 pp. Softcover. Fine.

[ ATA: 25738 ] Pris: 100 SEK

SIMMONS-CHRISTENSEN, Gerda (utg.), Tankar om små barns fostran. Natur & Kultur 1981. 230 s. Häftad.

¶ Texter av Platon, Aristoteles, Erasmus, Luther, Campanella, Comenius, Locke, Rousseau, Pestalozzi, Ellen Key, John Dewey och många andra.

[ ATA: 9013 ] Pris: 100 SEK

SIMMONS, Dan, Nattens barn. Höganäs 1994. 458 s. Förlagets pappband utan skyddsomslag.

[ ATA: 45895 ] Pris: 150 SEK

SIMMONS, Dan, The Rise of Endymion. Headline 1998. 760 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47457 ] Pris: 50 SEK

SIMMONS, Georg F., Differential Equations with Applications and Historical Notes. Second edition, McGraw-Hill 1991. xxvi,629pp. Soft covers. Some markings with high-lightning.

[ ATA: 9673 ] Pris: 100 SEK

SIMMONS, Ian, Miljöhistoria. En introduktion. Studentlitteratur 1994. 198 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 50555 ] Pris: 200 SEK

SIMMONS, Ian, Miljöhistoria. En introduktion. Studentlitteratur 1994. 198 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 50601 ] Pris: 200 SEK

SIMON Erica, Réveil national et culture populaire en Scandinavie. La genèse de la højskole nordique 1844-1878. Press Universitaires de France, 1960. XXVIII, 768 pp. + errata-slip. Illustrated. Soft covers.

[ ATA: 22248 ] Pris: 200 SEK

SIMON, Claude, Georgica. Stockholm 1985. 275s. Häftad.

[ ATA: 16586 ] Pris: 60 SEK

SIMON, Claude, Saklära. AWE/Gebers 1985. 155 (5) s. Häftad.

[ ATA: 16797 ] Pris: 50 SEK

SIMON, Claude, Slaget vid Farsalos. Stockholm 1972. 209 s. Originalpocket.

[ ATA: 19176 ] Pris: 75 SEK

SIMON, Irving B. / Åke Hallberg, Från typ till ord och bok. En bok för alla om det tryckta ordets utveckling från träblock till elektronisk sättning. Halmstad 1968. 112 s. Ill. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. Omslaget något nött.

[ ATA: 45517 ] Pris: 60 SEK

SIMON, Michael, Sweet Virginia. Forum 2005. 309s. Förlagets pappband.

¶ På svenska.

[ ATA: 43062 ] Pris: 75 SEK

SIMON, Michael, Dirty Sally. Forum 2004. 293s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43411 ] Pris: 100 SEK

SIMON, Suzanne / Sidneyu B. Simon, Att förlåta. Försonas med det som har varit och må bra. Västerås 1991. 277 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 29503 ] Pris: 90 SEK

SIMON, Véronique, Alain Robbe-Grillet. Les Sables mouvants du texte. Diss. Uppsala 1998. 189 pp. Original wrappers. Studia Romanica Upsaliensia 57.

[ ATA: 4869 ] Pris: 100 SEK

SIMONIS, Heide / Udo Simonis (ed.), Japan: Economic and Social Studies in Development. Harrassowitz 1974. 340 pp. Publisher's green cloth. Stamps. In good condition.

[ ATA: 50431 ] Pris: 150 SEK

SIMONSSON, Helena, Älskade ungar. Vardagsliv, musik och poesi. mitt liv - hypodamp och allergi. Karlstad 2000. 127 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 37800 ] Pris: 75 SEK

SIMONSSON, Ingmar, Lufthungrande Medavdöda. Themis 2001. 143s. Häftad.

[ ATA: 5399 ] Pris: 50 SEK

SIMONSSON, Ragnar, Millerands presidentur. En studie över presidentmakt och parlamentarism i Frankrike. Uppsala 1938. XVI, 319 (1) s. Häftad. Gott skick. Ouppskuren.

[ ATA: 41968 ] Pris: 125 SEK

SIMONSUURI, Kirsti, Djävulspojken. Eslöv 1995. 145 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 37220 ] Pris: 70 SEK

SIMOPOULOS, Artemis P. / Jo Robinson, Omega kost. Bra mat och god hälsa med medelhavsdiet. Stockholm 2004. 454 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 18366 ] Pris: 125 SEK

SIMPSON, Dorothy, Mördande misstag. Höganäs 1989. 254 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. (Månadens deckare).

[ ATA: 42085 ] Pris: 75 SEK

SIMPSON, Lesley Byrd, Many Mexicos. Fourth Edition Revised. University of California Press 1967. 389 pp. paperback.

[ ATA: 17517 ] Pris: 90 SEK

SIMPSON, Liz, Styrketräning för själen. Stockholm 2002. 235 (5) s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 20630 ] Pris: 90 SEK

SIMROCK, Karl (trans.), Das Nibelungenlied. In der Übertragung von Karl Simrock. Berlin Julius Bard 190. 360 pp. Publisher's decorated cloth. Text in black and red. In good condition.

[ ATA: 37245 ] Pris: 300 SEK

SIMUNEK, Chris, Paradise Burning: Adventures of a High Times Journalist. New York 1998. 176 pp. Softcover.

[ ATA: 29469 ] Pris: 100 SEK

SINCLAIR, Upton, Det tusenåriga riket. Delta förlag 1981. 136 s. Förlagets pappband. Saknar skyddsomslag. DELTA 128.

[ ATA: 11782 ] Pris: 60 SEK

SINCLAIR, W. A., Inledning till filosofien. Stockholm 1948. 150 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 35268 ] Pris: 100 SEK

SINGER, Isaac Bashevis, Passioner. Höganäs 1980. 263 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 20022 ] Pris: 50 SEK

SINGER, Isaac Bashevis, Jacobys hus. Stockholm Brombergs 1981. 386 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20024 ] Pris: 50 SEK

SINGER, Isaac Bashevis, Godset. Höganäs 1982. 339 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 37871 ] Pris: 50 SEK

SINGER, S. Fred (ed), Is There an Optimum Level of Population? McGraw-Hill 1971. xvi,426pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Signature.

[ ATA: 51083 ] Pris: 150 SEK

SINGERSSON, Sven, Älga-Gustavs harjakt. Stockholm 1974. 238 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet fuktat.

[ ATA: 45240 ] Pris: 75 SEK

SINGH, Anan / Natalie Normann, Stormskaparen. Stockholm 1999. 298 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Ett par repor å främre omslag.

[ ATA: 38457 ] Pris: 50 SEK

SINGH, Anan/NORMANN, Natalie, Änglafisken. Richters. 269s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43382 ] Pris: 65 SEK

SINGH, Jagjit, Mathematical Ideas: Thier Nature and Use. London 1959. 312 pp. Publisher's cloth. Worn spine.

[ ATA: 14141 ] Pris: 250 SEK

SINGH, Kavaljit, Finansbomben. Globala penningflöden ur ett medborgerligt perspektiv. Symposion 2001. 244 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 42193 ] Pris: 100 SEK

SIODMAK, Curt, Död mans minne. Stockholm 1971. 256 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11789 ] Pris: 60 SEK

SIODMAK, Curt, Riders to the Stars. Ballantine 1953. 166 (6) pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47092 ] Pris: 50 SEK

SIODMAK, Curt, Donovan's Brain. Corgi Boks 1952. 184 pp. Paperback. Signature. Somewhat worn.

[ ATA: 47722 ] Pris: 50 SEK

SIODMAK, Curt, Donovan´s Brain. Stated First Edition. Alfred A. Knopf, New York 1943. (10),234,(2)pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Dustjacket slightly worn at edges. 7 centimeter scratch mark on front dustjacket.

[ ATA: 54902 ] Pris: 900 SEK

SITTER RANDÉN, Hanna, Magiska ögonblick. Psykoterapi vid psykoser. Förord av Suzanne Osten. Stockhom 2005. 160 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 26457 ] Pris: 125 SEK

SITWELL, Osbert, Left Hand, Right Hand! An Autobiography of Osbert Sitwell. The First Volume. London Macmillan 1950. xvi, 272 pp. Ill. + fold out table. Publisher's red cloth with dj (price clipped).

[ ATA: 43869 ] Pris: 75 SEK

SIUKONEN, Jyrki, Muissa maailmoissa. Maapallon ulkopuolisten olentojen kulttuurihistoriaa. Helsinki 2003. 195 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 14777 ] Pris: 100 SEK

SIVARAMAN, B., Bitter Sweet. Ashish Publishing House, New Delhi 1991. xiv,482pp. Publishers cloth with dust-jacket.

[ ATA: 11533 ] Pris: 150 SEK

SIVEN, Claes-Henric, The Theory of Inflation and Unemployment. Dissertation. Stockholm 1975. 365 pp. Softcover.

[ ATA: 17275 ] Pris: 125 SEK

SIWERTZ, Sigfrid (red.), All världens äventyr i ett urval av Sigfrid Siwertz. Bonniers 1944. 7. - 11. tusendet. 764s. Förlagets halvfranska band med övre guldsnitt.

[ ATA: 54152 ] Pris: 90 SEK

SIWERTZ, Sigfrid, Slottsfinal. Stockholm 1940. 300 (4) s. Häftad. Snedläst.

[ ATA: 39230 ] Pris: 40 SEK

SIWERTZ, Sigfrid, Radiotjänsts teaterbibliotek. Stockholm 1944-1945. 5 häften sammanbundna i ett linneband. Främre häftesomslagen medbundna.

¶ Innehåll:Medelålders herre; Renässanssängen; Brutus; Lilla fru Alibi; Djami och vattenandarna.

[ ATA: 54983 ] Pris: 100 SEK

SIWERTZ, Sigfried, Att vara ung. Tusende. Stockholm 1949. 252 (4) s. Privat linneband med båda omslagen. Gott skick.

[ ATA: 38219 ] Pris: 75 SEK

SJÖÖK, Magnus, Samlade verk. Göteborg Pequod 2009. 37 + 28 + 21 s. Ill. Tre häftade böcker i originalmapp. Gott skick.

[ ATA: 49374 ] Pris: 150 SEK

SJÖBECK, Einar, Hemmets krukväxter. ICA-förlaget, Västerås 1960. 140s. Ill. Förlagsinbunden. Namn på främre pärmens insida.

[ ATA: 22639 ] Pris: 50 SEK

SJÖBERG, Alf, Teater som besvärjelse. Artiklar från fem decennier. Antologi redigerad av Sverker Ek, Ulla Åberg, Elsa Sjöberg och Katarina Sjöberg. Norstedts 1982. 320 s. Ill. Häftad Litet fläckig å undre snitt; övrigt i gott skick.

[ ATA: 8493 ] Pris: 150 SEK

SJÖBERG, Birger, Samlade dikter. Stockholm 1960. 426 s. Förlagets blå klotband utan skyddsomslag

[ ATA: 23770 ] Pris: 75 SEK

SJÖBERG, Birger, Kriser och kransar. Tusende. Stockholm 1926. 170 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 27744 ] Pris: 75 SEK

SJÖBERG, Birger, Samlade dikter. Tusende. Stockholm 1960. 424 s. Förlagets röda dekorerade konstläderband.

[ ATA: 40066 ] Pris: 150 SEK

SJÖBERG, Birthe, Sivar Arnér - den livsbejakande nihilisten. Akademisk avhandling. Lund 1993. 276s. Häftad. Litteratur teater film, nya serien 9.

[ ATA: 430 ] Pris: 150 SEK

SJÖBERG, Birthe, Dramatikanalys. En introduktion. Studentlitteratur, Andra upplagan 2006. 186s. Häftad.

[ ATA: 53225 ] Pris: 125 SEK

SJÖBERG, Gösta, Algot Eriksson. Roman. Stockholm 1937. 321 s. Häftad.

¶ Med dedikation.

[ ATA: 28026 ] Pris: 90 SEK

SJÖBERG, Johan, Makt och vanmakt i fadersväldet. Studentpolitik i Uppsala 1780-1850. Akademisk avhandling. Uppsala 2002. 237s. Häftad. Studia Historica Upsaliensia 206.

[ ATA: 6862 ] Pris: 100 SEK

SJÖBERG, Lars/ Ursula SJÖBERG/ Ingalill SNITT (foto), Det svenska rummet. Bonnier Alba 1995. 192s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 51974 ] Pris: 100 SEK

SJÖBERG, Lennart, Upplevelse och prestation. Doxa 1982. 198s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 10005 ] Pris: 100 SEK

SJÖBORG, N. H., Samlingar för nordens fornälskare. Urval av planscher och text med inledning och kommentarer av Maj Odelberg Rediviva 1978. 108 s. Ill. Förlagsinbunden.

[ ATA: 12329 ] Pris: 90 SEK

SJÖCRONA, C.H., Ungdomsminnen från länsresidenset Marieholm och Mariestad, Skara, Västgöta- och Sörmlandsherrgårdar samt Uppsala. Göteborg 1941. 120s. Illustrerad. Stor oktav. Elegant mörkblått halvfranskt band.

¶ Bibliofilupplagans nr 23 av 100.

[ ATA: 28262 ] Pris: 500 SEK

SJÖDAHL, Nils, Gammal kort stavelse i västerdalmålen. Akademisk avhandling. Stockholm 1922. xii, 121s. Häftad.

[ ATA: 6418 ] Pris: 125 SEK

SJÖDIN, Anna-Pya, The Happening of Tradition: Vallabha on Anumana in Nyayalilavati. Dissertation. Uppsala 2006. 196 pp. Softcover. Excellent condition. (South Asian Studies 1).

[ ATA: 45455 ] Pris: 500 SEK

SJÖDIN, Eva, Det inre av Kina. Norstedts 2002. 124s. Häftad.

[ ATA: 7509 ] Pris: 60 SEK

SJÖDIN, Nicke, Ett som anne. Bjälsta 1999. 95 s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 21425 ] Pris: 60 SEK

SJÖGREN-OLSSON, Margareta, Vad hade du väntat dig? Stockholm 1990. 134 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 39155 ] Pris: 50 SEK

SJÖGREN, Anna (red.), Låt inte råttor eller mal fördärva... Linné samlingar i Uppsala. Uppsala universitets jubileumsbok. Uppsala 2007. 225s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 53623 ] Pris: 200 SEK

SJÖGREN, Annick, Här går gränsen. Om integritet och kulturella mönster i Sverige och Medelhavsområdet. Tredje tryckningen. Stockholm 2001. 220 (2) s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 45783 ] Pris: 90 SEK

SJÖGREN, Bengt, Mörka Afrika. Norstedts 1974. 223,(1)s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 18665 ] Pris: 60 SEK

SJÖGREN, Bengt, Spillror av en kontinent. Stockholm 1971. 316 s. Ill. Förlagets pappband. Namnteckning. Gott skick.

[ ATA: 49958 ] Pris: 90 SEK

SJÖGREN, Erik, Epilithische und Epigäische Moosvegetation in Laubwäldern der Insel Öland (Schweden). Doctoral Dissertation. Uppsala 1964. 184pp. Illustrated. Publishers cloth. Acta Phytogeographica Suecia 48.

[ ATA: 2430 ] Pris: 200 SEK

SJÖGREN, Erik, Eliptische und epigäische Moosvegetation in Laubwäldern der Insel Öland (Schweden). Uppsala 1964. 184 pp. Ill. Original wrappers. Very good condition. (Acta Phytogeographica Suecia 48).

[ ATA: 41753 ] Pris: 90 SEK

SJÖGREN, Erik, Epiphytische Moosvegetation in Laubwäldern der Insel Öland (Schweden). Uppsala 1961. 150 pp. Original wrappers. Quarto. (Acta Phytogeographica Suecia 44).

[ ATA: 41759 ] Pris: 100 SEK

SJÖGREN, Henrik, En kultursidas upp gång och fall. Finkultur och masskultur i Kvällsposten 1950-1971. Carlssons 2008. 830s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Dedikation.

[ ATA: 51908 ] Pris: 125 SEK

SJÖGREN, Johannes, Backabo. Ordfront 2002. 92s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 8411 ] Pris: 75 SEK

SJÖGREN, John-Anders/KOTSCHACK, Jan, En bok om tennis. ICA bokförlag 1992. 175s. Illustrerad. Förlagsinbunden.

[ ATA: 11498 ] Pris: 90 SEK

SJÖGREN, Margareta, Skandinavisk balett. Stockholm 1988. 168 s. Ill. Kvarto. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 22045 ] Pris: 125 SEK

SJÖGREN, Otto, Geografiska och glacialgeologiska studier vid Torneträsk. Med 5 kartor, 10 taflor och 73 textfigurer. Norstedts 1909. 210s. + planscher och kartor. SGU, Ser C. N:o 219.

[ ATA: 54053 ] Pris: 125 SEK

SJÖGREN, Peder, Mannen som försökte smita. Stockholm 1949. 280 (2) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 39510 ] Pris: 60 SEK

SJÖGREN, Peder, Damen. Stockholm 1951. 195 (1) s. Häftad. Liten fläck å bakre omslag.

[ ATA: 39511 ] Pris: 60 SEK

SJÖGREN, Per-Olof m.fl (red.), Att finna kyrkans väg. En festskrift till Bertil E Gärtner. Uddevalla 1984. 227 s. Förlagets pappband. Understrykningar med blyerts och på ett par ställen bläckpenna.

[ ATA: 17647 ] Pris: 75 SEK

SJÖGREN, Per-Olof, Böneskola. Stockholm 1960. 189 s. Häftad.

[ ATA: 18601 ] Pris: 75 SEK

SJÖGREN, Per, Metapopulation Biology of Rana Lessone Camerano On the Northern Periphery of Its Range. Disseration. Uppsala 1988. 150 pp. Softcover. In goodcondition.

[ ATA: 42679 ] Pris: 300 SEK

SJÖHOLM, Öyvind, Tidens vagn. Från Mariatorget till Odinslund. Artiklar i urval och en bibliografi. Brandstedts förlag 1997. 440s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Ett par blad med skrynkligt övre högra hörn.

[ ATA: 55242 ] Pris: 50 SEK

SJÖHOLM, Cecilia, Föreställningar om det omedvetna. Stagnelius, Ekelöf och Norén. Akademisk avhandling. Symposion 1996. 334 s. Häftad.

[ ATA: 455 ] Pris: 90 SEK

SJÖHOLM, Gunnar, Readings in Mo Ti Chapters XXVI-XXVIII on the Will of Heaven. Dissertation. Lund 1982. 242 pp. Ill. Original wrappers.

[ ATA: 8562 ] Pris: 125 SEK

SJÖHOLM, Gunnar, Vad lärde Mo Ti? Fyra aktualiteter. Studentlitteratur 1987. 82 (2) s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 44064 ] Pris: 100 SEK

SJÖHOLM, Olof Richard, Folk och företag kring Fyris. Uppsala 1995. 116 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 40433 ] Pris: 100 SEK

SJÖHOLM, Stig, Övermänniskotanken i Gustaf Frödings diktning. Göteborg 1940. 440 s. Häftad. Namnteckning. Omslagen nötta med liten pappersförlust. Veck å bakra omslag.

[ ATA: 24373 ] Pris: 80 SEK

SJÖKVIST, Peter, The Early Latin Poetry of Sylvester Johannis Phrygius. Edited, with Introduction, Translation and Commentary. Dissertation. Uppsala 2007. 408 pp. Softcover. Very good condition. (Studia Latina Upsaliensia 31).

[ ATA: 43010 ] Pris: 250 SEK

SJÖLANDER, Pearl, Naturnära fritid. En bok med tuden tips för hem och fritid. Gävle 1993. 144 s. Ill. Förlagets pappband. Förlagsny.

[ ATA: 25561 ] Pris: 100 SEK

SJÖLINDER, Rolf, Presbyterian Reunion in Scotland 1907-1921: Its Background and Development. Dissertation. Uppsala 1962. 416 pp. Soft covers. Dedikation. Exlibris. Smutstitelbladet delvis mörknat av bilagt tidningsurklipp. Studia Historico-Ecclesiastica Upsaliensia 4.

[ ATA: 11613 ] Pris: 125 SEK

SJÖMÄN, SKEPPSHANDLARE OCH STUVERIARBETARE. Från fältarbetet i Gävle 1970. Statens sjöhistoriska museum 1972. 24s. 4:o. Häftad.

[ ATA: 15554 ] Pris: 75 SEK

SJÖMAN, Margit, Händers lek. Stockholm 1966. 88 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 38865 ] Pris: 75 SEK

SJÖMAN, Vilgot, Äntligen rebell. Mitt personregister. Urval 01. Natur och Kultur 2001. 358s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 3886 ] Pris: 100 SEK

SJÖMAN, Vilgot, Drömtydaren. Natur och kultur 1992. 546s Förlagsinbunde med skyddsomslag. Skyddsomslagets övre tå centimeter delvis skadat.

[ ATA: 10251 ] Pris: 90 SEK

SJÖMAN, Vilgot, Stand-In. Stockholm 1987. 153 (5) s. Förlagsinbunde med skyddsomslag.

[ ATA: 46480 ] Pris: 75 SEK

SJÖMAN, Vilgot, Linus och vägvisarna. Stockholm 1981. 395 (5) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Liten fläck å främre snittet.

[ ATA: 46481 ] Pris: 50 SEK

SJÖMAN, Vilgot, Om film. Rest och sett. Läst och frågat. Stockholm 1984. 262 (2) s. Häftad. Snedläst. Datumstämpel å försättsblad.

[ ATA: 46482 ] Pris: 60 SEK

SJÖMAN, Vilhot, Jag var nyfiken. Dagbok med mig själv. Stockholm 1967. 185 s. Ill. Originalpocket.

[ ATA: 46282 ] Pris: 50 SEK

SJÖMANNEN, HEMMET OCH FAMILJEN. Kontakter mellan sjöman och deras anhöriga. Statens sjöhistoriska museum 1973. 32s. 4:o. Häftad.

[ ATA: 15556 ] Pris: 75 SEK

SJÖNANDER, Bengt, Inkast. tankar och ställningstaganden av advokat Bengt Sjönander. Stockholm 1981. 176 s. Ill. Häftad. Signerad av förf.

[ ATA: 49990 ] Pris: 75 SEK

SJÖSTEDT, C. E., Vocabularie Mathematic. 87 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 14146 ] Pris: 200 SEK

SJÖSTEDT, Erik, Trollskog och rövarberg. Stockholm 1952. 157 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 23866 ] Pris: 75 SEK

SJÖSTEDT, W./ KNUTSSON, A., Svensk fjäderfästandard. Fastställd och utgiven av Sveriges Allmänna Fjäderfäavelsförening. Stockholm 1919. 177s. Illustrerad (delvis med färgplanscher). Förlagets klotryggsband med tryckta pärmar. Blank rygg.

[ ATA: 55591 ] Pris: 200 SEK

SJÖSTRÖM, Henning, Kvinnorna i byn. Tusende. Stockholm 1974. 242 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 32069 ] Pris: 75 SEK

SJÖSTRÖM, Olle, Vad kan vi lära av Tjernobyl? En statistisk och samhällsvetenskaplig studie. Uppsala 1988. 112 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 32523 ] Pris: 100 SEK

SJÖSTRAND, Östen, Främmande mörker, främmande ljus. Stockholm 1955. 86 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 25049 ] Pris: 40 SEK

SJÖSTRAND, Östen, Dikter 1949-1955. Stockholm 1958. 161 s. Häftad.

[ ATA: 25478 ] Pris: 60 SEK

SJÖSTRAND, Östen, Dikter. Stockholm 1981. 252 s. Förelagets klotband med skyddsomslag. Den svenska lyriken.

[ ATA: 29070 ] Pris: 50 SEK

SJÖSTRAND, Östen, Pär Lagerkvist. Norstedts 1975. 49s. Häftad.

[ ATA: 49275 ] Pris: 50 SEK

SJÖSTRAND, Ingrid, Familjen C. Stockholm 1973. 334 s. Häftad. Ex libris å insida av främre omslag.

[ ATA: 37851 ] Pris: 60 SEK

SJÖSTRAND, Per Olof, Hur Finland vanns för Sverige. En historia för nationalstater. Uppsala 1996. 124 s. Häftad. Gott skick. (Opuscula Historica Upsaliensia 16).

[ ATA: 6698 ] Pris: 125 SEK

SJÖSTRAND, Wilhelm, Freedom and Equality as fundamental Educational Principles in Western Democracy From John Locke to Edmund Burke. Stockholm 1973. 409 (3) pp. Original wrappers. In good condition. (Årsböcker i Svensk Undervisningshistoria 129).

[ ATA: 2067 ] Pris: 150 SEK

SJÖSTRAND, Wilhelm, Pedagogikens historia I - III:2 (komplett). Lund 1966. 4 vol. 328 + 356 + 308 + 453 s. Med register. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 18224 ] Pris: 600 SEK

SJÖVALL, Björn, Det problematiska jaget. En studie i Maine de Birans liv och tänkande. Doxa 1976. 112 s. Häftad. Dedikation.

[ ATA: 16162 ] Pris: 90 SEK

SJÖVALL, Einar (red.), Bengt Lidforss. En minnesskrift på initiativ av studentföreningen D. Y. G. och Lunds arbetarkommun och under medverkan av fränder och vänner. Framtiden, Malmö 1923. XVI,166s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets skinnband. Välbevarat ex.

[ ATA: 54525 ] Pris: 100 SEK

SJÖVOLD, Thorleif, Osebergfunnet og de andre vikingskipsfunn. Oslo 1957. 80s. Häftad.

[ ATA: 5484 ] Pris: 75 SEK

SJÖVOLD, Thorleif, Osebergfunnet og de andre vikingskipsfunn. Oslo 1964. 80 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 27520 ] Pris: 75 SEK

SJÖWALL, Maj / Per Wahlöö, Sista resan och andra berättelser. Stockholm 2007. 94 (2) s. Ill. Häftad. Liten rec.stämpel; övrigt i gott skick.

[ ATA: 49375 ] Pris: 60 SEK

SJÖWALL, Maj, Per WAHLÖÖ, Polismördaren. 2 upplagan. Norstedts 1974. 286s. Häftad. nött.

[ ATA: 51249 ] Pris: 75 SEK

SJÖWALL, Maj/ Per WAHLÖÖ, Polis, polis, potatismos! Norstedts 1970. 232s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 51248 ] Pris: 90 SEK

SJESTOV, Leo, Kierkegaard og den eksistentielle taenkning. Köbenhavn 1947. 252 s. Häftad.

[ ATA: 35515 ] Pris: 100 SEK

SJINE, Betty, Tankens makt. Energin som kan förändra världen. Stockholm 1999. 272 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 48442 ] Pris: 90 SEK

SJKLJAREVSKIJ, Igor / Jörgen Stenberg, Sportfiske i ryska vatten. Översättning från ryskan av Tomas Öhrn. Örkelljunga 1995. 87 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 36549 ] Pris: 75 SEK

SJMELJOV, Ivan S., Kypare! Stockholm 1926. X, 247 (1) s. Häftad. (Gula serien).

[ ATA: 41289 ] Pris: 200 SEK

SKÖLD, Christer (red.), Fo 63. En minnesskrift för, om och av anställda. Piteå 2000. 432 (4) s. IIl. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 41482 ] Pris: 100 SEK

SKÖLD, Madeleine/ Birgitta ÖHLÉN, Hellre dör jag. Om självmordshandlingar bland barn och ungdomar. Liber 1985. 168s. Häfatd. Kulspetsnotering på smutstitelbladet.

[ ATA: 52960 ] Pris: 75 SEK

SKÖLD, Nils, I fredens tjänst. Sveriges medverkan i Förenta Nationernas fredsbevarande styrka i Mellanöstern 1956-67. Stockholm 1990. 272 s. Ill. Förlagets pappband. Tillskrift.

[ ATA: 46469 ] Pris: 100 SEK

SKÖLD, Tryggve, Wortstudien. Stockholm 1992. 253 pp. Soft covers. Umeå Studies in Humanities 109.

[ ATA: 9162 ] Pris: 70 SEK

SKÖLD, Tryggve, Die Kriterien der urnordischen Lehnwörter im Lappischen I. Doctoral dissertation. Uppsala 1961. 222s. Original wrappers.

[ ATA: 12151 ] Pris: 125 SEK

SKÅNSKA AKADEMIEN, Skånska städer och landskap. Lund 1990. 165s. Illustrerad. Förlagsinbunden.

[ ATA: 10889 ] Pris: 80 SEK

SKÅNSKA AKADEMIEN, Skånska städer och landskap. Red: Helmer Lång. Wiken 1990. 165s. Illustrerad. Förlagsinbunden.

[ ATA: 10912 ] Pris: 90 SEK

SKÅNSKA SOMMASRTEATERN. Läkare mot sin vilja. Program. (utan år). 28 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 38215 ] Pris: 40 SEK

Skånska Akademien, Vårt Skåne. Redaktör Helmer Lång. Settern 1987. 136s. Illustrerad. Förlagsinbunden. Pärmarna delvis mörknade.

[ ATA: 10458 ] Pris: 75 SEK

SKAGEGÅRD, Lars-Åke, Den fantastiska historien om Alfred Nobel och Nobelpriset. Stockholm 1993. 104 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 49567 ] Pris: 100 SEK

SKAGERFORS, Mona, Ytans magi. Crossdressing och annat. Carlssons 1996. 132s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 54689 ] Pris: 75 SEK

SKALIN, Lars-Åke (ed.), Narrativity, Fictionality, and Literariness. The Narrative Turn and the Study of Literary Fiction. Örebro University 2008. 270pp. Soft cover.

¶ Contributions by: J. Alexander Bareis, Marina Grishakova, Per Krogh Hansen, Tom Kindt, Jakob Lothe, Erik van Ooijen, Göran Rossholm, Ulrica Skagert, Lars-Åke Skalin, Pekka Tammi, Sten Wistrand.

[ ATA: 53815 ] Pris: 150 SEK

SKALIN, Lars-Åke, Karaktär och perspektiv. Att tolka litterära gestalter i dem mimetiska språkspelet. Uppsala 1991. 313s. Häftad. Dedikation. Några blyertsstreck.

[ ATA: 55447 ] Pris: 125 SEK

SKALWEIT, Stephan, Reich und Reformation. Berlin 1967. 457 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. (Propyläen Bibliothek der Geschichte).

[ ATA: 33279 ] Pris: 150 SEK

SKANTZE, Alexander, Tribut. Bonniers 2001. 238s. Häftad.

[ ATA: 6598 ] Pris: 40 SEK

SKARBACK, Sören, Göteborg på Gustav III:s tid. Göteborg 1996. 304 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 45859 ] Pris: 125 SEK

SKARBACK, Sören, Göteborg på Karl XII:s tid. Göteborg 1994. 336 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.

[ ATA: 45860 ] Pris: 125 SEK

SKARD, Sigmund, Det levande ordet. Ei bok om Matias Skard. Oslao 1972. 461 s. Ill Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Dedikation till prof. Gunnar Tideström.

[ ATA: 12323 ] Pris: 150 SEK

SKARD, Sigmund, Mennesket Halvdan Koht. Olso 1982. 275 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Dedikation till prof. Gunnar Tideström.

[ ATA: 12324 ] Pris: 90 SEK

SKARD, Sigmund, Trans-Atlantica: Memoirs of a Norwegian Americanist. Oslo 1978. 216 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 12325 ] Pris: 90 SEK

SKARD, Sigmund, Dåd og dikt. Essays i utval. Oslo 1963. 386 s. Häftad. Kulspetsstreckad.

[ ATA: 17505 ] Pris: 75 SEK

SKARSGÅRD, Lars, Research and reasoning. Doctoral dissertation. Scandinavian University Books, 1968 XII,226s + XII plates. Original wrappers. Studies in the Theory of Science 1.

[ ATA: 10852 ] Pris: 125 SEK

SKEAPING, Mary, STÅHLE, Anna Greta, Balett på Stockholmsoperan. Norstedts 1979. 160s. Illustrerad. Förlagets pappband.

[ ATA: 14224 ] Pris: 75 SEK

SKELTON, Geoffrey, Wieland Wagner: The Positive Sceptic. London 1971. 222 pp. Ill. Publisher's hardcovr with dj. In good condition.

[ ATA: 36469 ] Pris: 100 SEK

SKERI-MATTSSON, Anna / Ingrid Osvald-Jacobsson, I vävstolen. Del 1 Handbok i vävning. 13 upplagan. Stockholm 1952. 169 (7) s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Gott skick.

[ ATA: 38832 ] Pris: 60 SEK

SKINNARMO, Ola/ Johan TELL, Ensam mot Sydpolen. Ett iskallt äventyr. Forum 1999. 168s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 52126 ] Pris: 150 SEK

SKJELSTAD, Hellgeir B., Älgens år. Stockholm 1989. 136 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 26398 ] Pris: 100 SEK

SKOGLUND, Gösta (red), Gårder, borgar och hamnar i det äldsta Hälsingland. 78s. Illustrerad. Häftad. Dedicerad från redaktören till Phebe Fjellström.

[ ATA: 41868 ] Pris: 75 SEK

SKOGSBERG, Bertil, På filmens vingar. Flygfilmens historia i ord och bild. Höganäs 1981. 224 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag Omslaget litet nött.

[ ATA: 28661 ] Pris: 75 SEK

SKOLOWSKI, Evelyn, Djurvänskaper. I ljuset av den nya biologin. Stockholm 2007. 196 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel å övre snittet.

[ ATA: 42690 ] Pris: 100 SEK

SKORUPSKI, John, English-Language Philosophy 1750-1945. Oxford University Press 1993. xiv, 234 pp. Softcover. (A History of Western Philsophy 6).

[ ATA: 42231 ] Pris: 90 SEK

SKOTT, Staffan, Aldrig mer! En bok om kommunismens folkmord och brott mot mänskligheten. Hjalmarson & Högberg 1999. 246s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 50749 ] Pris: 75 SEK

SKOTTSBERG, Carl (red.), Pehr Kalms brev till friherre Sten Carl Bielke. Åbo 1960. 254 s. Häftad. Namnteckning.

[ ATA: 45119 ] Pris: 90 SEK

SKOTTSBERG, Carl, Till robinson-ön och världens ände. Med 20 planscher, 102 textfigurer och 3 kartor. Stockholm 1918. 210 s. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 25112 ] Pris: 300 SEK

SKRUBBELTRANG, Fridlev, Da staar en ny tids bonde. Landbrug og landbokaar siden 1860erne. Köbenhavn 1948. 225 (3) s. Halvfranskt band. Något nött rygg.

[ ATA: 45865 ] Pris: 125 SEK

SKUM, Nils Nilsson, Valla renar. Olika sätt att sköta renarna i ord och bild skildrade. Från finskt originalmanuskript översatt av Gunnar Pellijeff. Utgivare: Ernst Manker. Gebers 1955. 77,(1)s. + planscher. Häftad. Dedikation till Israel Ruong från utg. Några svaga fuktfläckar på bakre omslaget. Acta lapponica X.

[ ATA: 51951 ] Pris: 600 SEK

SKUNCKE, Folke, Renbeten och deras gradering. Uppsala 1958. 204s. Förlagets klotband. Dedicerad till Israel Ruong. Blyertsnoteringar. Lappväsendet-renforskningen meddelande 4.

[ ATA: 16111 ] Pris: 400 SEK

SKUTSCH, Karl Ludwig, Dichterische Weisung. Insel-Verlag 1947. 144pp. Publisher´s softcover. Name on fly leaf.

[ ATA: 55022 ] Pris: 50 SEK

SKYE, Erik, Lichens and Air Pollution. Uppsala 1968. 123pp + XIV Tables. Original wrappers. Acta Phytogeographica Suecica 52.

[ ATA: 12570 ] Pris: 125 SEK

SLÖK, Johannes, Existentialism. Adus/ Bonniers 1965. 143s. Pocket.

[ ATA: 52792 ] Pris: 90 SEK

SLÄTIS, Hilding, On Neutron-Induced Activities In Caesium. Stockholm 1945. 12pp. Original printed wrappers. Very good condition. (Arkiv För Matematik Band 32 A. No 16).

[ ATA: 49690 ] Pris: 150 SEK

SLABÝ, Rudolf J./ Rudolf GROSSMAN, Wörterbuch der spanischen und deutschen Sprache I-II. I: Spanisch-Deutsch. II: Deutsch-Spanisch. 10. und 12. Auflage. Brandstetter Verlag, Wiesbaden 1967 und 1968. XLIV,740,(2),19 + LII,1316,(2),16pp. Publisher´s cloth. Hardcover. 2 volumes.

[ ATA: 52825 ] Pris: 400 SEK

SLADEK, John, För många maskiner. Sam J. Lundwall fakta & fantasi 1987. 192s. Häftad. JVM-serien

[ ATA: 16129 ] Pris: 125 SEK

SLASKO GRAMMATICUS. Svea rikes krönika. Under konung Tjabos fjärde regeringsår. Teckningar av André Prah. Stockholm 1978. 136 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 48768 ] Pris: 60 SEK

SLATER, John C. / Nathaniel H. Frank, Introduction to Theoretical Physics. First Edition. Eight Impression. McGraw-Hill 1933. xx,576 pp. Pyblisher's green cloth. In good condition.

[ ATA: 49684 ] Pris: 200 SEK

SLAUGHTER, Frank G., Rymdläkaren. Stockholm 1970. 326 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 13511 ] Pris: 75 SEK

SLAUGHTER, Jean, Modern ridning. Stockholm 1954. 123 s. Ill. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Omslaget slitet.

[ ATA: 24106 ] Pris: 75 SEK

SLAUGHTER, Karin, Hjärtslag. Stockholm 2004. 36 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 39757 ] Pris: 90 SEK

SLETTENGREN, Anders / Bertil Widén, A Modern English Grammar. Stockholm 1966. 250 pp. Publisheräs hardcover.

[ ATA: 36310 ] Pris: 60 SEK

SLIWA, Lisa, Försvara dig, kvinna! Attityder. Metoder att undvika hotfulla situationer. Självförsvarsteknik. Forum 1991. 128s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 51796 ] Pris: 50 SEK

SLIWINSKI, Rysiek/ Frans SVENSSON (ed.), Neither/ Nor. Philosophical Papers Dedicated to Erik Carlson on the Occasion of His Fiftieth Birthday. Uppsala 2011. 365pp. Publisher´s soft cover. Uppsala Philosophical Studies 58.

[ ATA: 53915 ] Pris: 100 SEK

SLOAN, Annie, Dekorativ möbelmålning. Rabén & Sjögren 1995. 2 upplagan, 2 tryckningen. 128s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 52349 ] Pris: 70 SEK

SLOANE, William M., Napoleon Bonaparte. En populär historisk framställning. Stockholm 1904. 606 (2) s. Ill. Förlagets dekorerade skinnryggsband.

[ ATA: 45862 ] Pris: 90 SEK

SLOBIN, Dan I., Psycholinguistics. Glenview, Scott, Foresman and Company, 1971. 148 p. Paperback. Notes and unerlineings.

[ ATA: 1090 ] Pris: 70 SEK

SLOTERDIJK, Peter, Eurotaoismus. Zur Kritik der politischen Kinetik. Erste Ausgabe. Suhrkamp 1989. 346 pp. Ill. Paperback. Good condition.

[ ATA: 42320 ] Pris: 100 SEK

SLOTTA, Rainer, Einführung in die Industriearchäologie. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1982. 201 pp. + 80 plates. Publisher's hardcover.

[ ATA: 18914 ] Pris: 90 SEK

SLOTTE, Peter, Sjönamnen i karlebynejden. Akademisk avhandling. Åbo 1978. 192s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 10657 ] Pris: 80 SEK

SLUNGA, Nils, Skola för glesbygd"". Arbetsstugor i norra Sverige. Stiftelsen Norrbottens Läns Arbetsstugor 1993. 65s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 41884 ] Pris: 200 SEK

SMÅGE, Kim, Sub Rosa. Rabén Prisma 1995. 263s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Veck på sista bladet.

[ ATA: 16490 ] Pris: 90 SEK

SMÅGE, Kim, Containerkvinnan. Prisma 1999. 277s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 16496 ] Pris: 90 SEK

SMÅGE, Kim, En kärnfrisk död. Rabén Prisma 1996. 333s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 16497 ] Pris: 90 SEK

SMART, J. J. / Bernard Williams, Utilitarianism: For and Against. Cambridge University Press 1985. 155pp. Softcover.

[ ATA: 28914 ] Pris: 100 SEK

SMARTT BELL, Madison, Lavoisier och kemin. Den nya vetenskapens födelse i revolutionens tid. Nora 2006. 180 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 39170 ] Pris: 150 SEK

SMEDBERG BONDESSON, Anna, Anna i världen. Om Anna Rydstedts diktkonst. Ellerströms 2004. 255s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 51646 ] Pris: 100 SEK

SMEDBERG, Åke, Legender från Häståsen. Stockholm 1998. 158 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 28018 ] Pris: 90 SEK

SMEDBERG, Einar, Peder Månssons landsmansskap. En dialektgeografisk undersökning. Akademisk avhandling. Uppsala 1920. 78 s. Häftad. Omslag nött med revor, gallringsstämpel. Texten i gott skick.

[ ATA: 9158 ] Pris: 70 SEK

SMEDBERG, Einar, Peder Månssons landsmanskap. En dialektgeografisk undersökning. Uppsala 1920. 78 s. Häftad. Med dedikation.

[ ATA: 49699 ] Pris: 90 SEK

SMEDBERG, Marco, Militär ledning. Från Napoleonkrigen till Bosnienkrisen. Lund 2001. 320 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 45787 ] Pris: 90 SEK

SMEDBERG, Richard (red.), Kungliga Väg- och Vattenbyggnadskåren 1851-1937. Stockholm 1937. 533s. Kvarto. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget litet nött och fläckat.

[ ATA: 54708 ] Pris: 300 SEK

SMEDBERG, Sven, Vidal! Göteborg 1998. 96 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 28445 ] Pris: 75 SEK

SMEED, Vic, Model Cars. London 1980. 192 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto. In good condition.

[ ATA: 38889 ] Pris: 100 SEK

SMEKAL, Peter, The Threatened Paradise: Tourism on a Greek Island. Dissertation. Uppsala 2006. 392 pp. Ill. Softcover. Excellent condition.

[ ATA: 29882 ] Pris: 150 SEK

SMEKAL, Peter, The Threatened Paradise: Tourism on a Greek Island. Dissertation. Uppsala 2006. 392 pp. Ill. Softcover. Excellent condition.

[ ATA: 34740 ] Pris: 150 SEK

SMIDING, Birgitta, Den stora mekanismen - i Holm/Möllers Vasasagan Lund 2006. 254s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 55136 ] Pris: 200 SEK

SMITH, Ann (red.), Röster i Bohuslän. Stockholm 1995. 250 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 46846 ] Pris: 50 SEK

SMITH, Anna, Kvad. Stockholm 2002. 71 s. Förlagets dekorerade pappband.

[ ATA: 21412 ] Pris: 60 SEK

SMITH, Bernhard, European Vision and the South Pasific. Second Edition. Yale University Press 1988. xiii, 370 pp. Ill. Softcover. Quarto.

[ ATA: 31603 ] Pris: 150 SEK

SMITH, Christine, The Book of Divination. London Rider 1978. 208 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 49523 ] Pris: 100 SEK

SMITH, Cordwainer, Planetköparen. Delta förlag 1978. 160 s. Häftad. DELTA 83.

[ ATA: 6979 ] Pris: 60 SEK

SMITH, Cyprian, Spiritual life as taught by Meister Eckhart. The Way of Paradox. Darton Longman Todd 1998. x,133pp. Softcover. Pencil markings.

[ ATA: 52863 ] Pris: 75 SEK

SMITH, D. Alexander, Rendezvous. Ace 1988. 280 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47550 ] Pris: 50 SEK

SMITH, D. Alexander, Marathon. Ace 1982. 250 pp. Paperback.

[ ATA: 47551 ] Pris: 50 SEK

SMITH, D. Alexander, Homecoming. Ace 1990. 296 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47552 ] Pris: 50 SEK

SMITH, D. Howard, Chinese Religions. London 1968. xiv, 222 pp. Ill. Publisher's red cloth with dj. Dj worn to edges and with one tear. date on front fly leaf; else in good condition.

[ ATA: 42431 ] Pris: 150 SEK

SMITH, Dean Wesley / Kristine Kathryn Rusch, The Tenth Planet: Final Assault Book 3. Del Rey 2000. 250 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47456 ] Pris: 50 SEK

SMITH, Dean Wesley / Kristine Kathryn Rusch, The Tenth Planet Oblivion. Del Rey 2000. 266 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47531 ] Pris: 50 SEK

SMITH, E. E. Doc., Children Of The Lens. Panther 1976. 256 pp. paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47510 ] Pris: 50 SEK

SMITH, F. Harold, Buddhistisk livssyn. Natur och Kultur 1970. 209s. Häftad. NoK Magnum.

[ ATA: 6531 ] Pris: 75 SEK

SMITH, Göran, Ratos och anorna. En familje- och företagskrönika 1866-1991. 1991. 144 s. Ill. Förlagets gröna kllotband. Gott skick.

[ ATA: 36239 ] Pris: 100 SEK

SMITH, George O., The Fourth R. Ballantine 1959. 160 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47168 ] Pris: 50 SEK

SMITH, George, THE ASSYRIAN EPONYM CANON. Containing translations of the documents, and an account of the evidence, on the comparative chronology of the Assirian and Jewish kingdoms, from the death of Solomon to Nebuchadnezzar. London 1875. 206 pp. Publisher's decorated coth. Ex library copy with only two stamps. Some rubbing to boards. Overall in good condition.

[ ATA: 22241 ] Pris: 400 SEK

SMITH, Grahame, The Novel and Society. Batsford Academic and Education, London 1984. 240pp. Soft covers.

[ ATA: 16334 ] Pris: 90 SEK

SMITH, Grahame, The Novel and Society: Defoe to George Eliot. London 1984. 240 pp. Softcover. A few pages with pencil underlining; else in very good condition.

[ ATA: 42543 ] Pris: 75 SEK

SMITH, Guy N., The Lurkers. Hamlyn 1982. 160 pp. Paperback. Somewhat worn.

[ ATA: 47509 ] Pris: 50 SEK

SMITH, Harald, Vegetationen och dess utveckling i det centralsvenska högfjällsområdet. Akademisk avhandling. Uppsala 1920. 238 s. Ill + kartor. Häftad. Norländskt handbibliotek. IX.

[ ATA: 10782 ] Pris: 90 SEK

SMITH, Howard K., Europa i feber. Tiden 1950. 335,(1)s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget lagat. Tidens världspolitiska bibliotek.

[ ATA: 16905 ] Pris: 125 SEK

SMITH, Howard M., Principles of Holography. Wiley-Interscience (1968). xiv,239pp. Illustrated., Publisher´s cloth with dustjacket. Signature on fly leaf.

[ ATA: 54892 ] Pris: 100 SEK

SMITH, Ingram, The Transparent Mind: A Journey With Krishnamurti. Ewin House 1999. 200 pp. Softcover. A few pencil notes.

[ ATA: 42946 ] Pris: 100 SEK

SMITH, John Maynard, The Theory of Evolution. Second Edition. Harmondsworth 1966. 336 pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 44229 ] Pris: 75 SEK

SMITH, Karl U. / Margaret Foltz Smith, Cybernetic Principles of Learning and Educatonal Design. New York 1966. 529 pp. Publisher's cloth with worn dj. Ex library.

[ ATA: 26495 ] Pris: 100 SEK

SMITH, Kenneth M., The Virus: Life's Enemy. Cambridge University Press 1942. 176 pp. Ill. Publisher's hardcover. Name on front fly leaf. Spine faded.

[ ATA: 10338 ] Pris: 200 SEK

SMITH, Logan Pearsall, Words and Idioms: Studies in the English Language. London 1947. x, 300 pp. Publisher's cloth.

[ ATA: 36366 ] Pris: 75 SEK

SMITH, N. Craig, Morality and the Market. Routledge 1990. x,351pp. Paperback.

[ ATA: 11694 ] Pris: 100 SEK

SMITH, Neil, The Twitter Machine. Reflections on Language. Oxford, Blackwell, 1989. 275 pp. Paperback.

[ ATA: 1462 ] Pris: 125 SEK

SMITH, R. E. F., Peasant farming in Muscovy. Cambridge University Press 1977. xii,289pp. + plates. Publisher´s hardcover with dustjacket. Dust jacket repaired. Signature on fly leaf.

[ ATA: 51846 ] Pris: 150 SEK

SMITH, Robert & Richard Beardsley, Japanese Culture. Its Development and Characteristics. Chicago, Aldine Publishing Company, 1966. 193 pp. Blue cloth with dj. Worn dust-jacket.

[ ATA: 2254 ] Pris: 125 SEK

SMITH, Ronald Gregor, Martin Buber. Dualis 192. 71 s. Förlagsinbunden.

[ ATA: 15843 ] Pris: 75 SEK

SMITH, Sadie, Om skönhet. Stockholm 2006. 584 (4) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 43276 ] Pris: 100 SEK

SMITH, Sidonie / Julia Watson, Reading Autobiography: A Guide for Interpreting Life Narratives. University of Minnesota Press 2001. xvi, 296 (2) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50005 ] Pris: 125 SEK

SMITH, Stephen, Addict. An incredible true story with a fairytale end. Westworld International Limited, London 2001. 382pp. Paperback.

[ ATA: 22071 ] Pris: 50 SEK

SMITH, Z. Z., A Very Private Island. Signet 1962. 160 pp. Paperback. Crisp copy.

[ ATA: 47130 ] Pris: 50 SEK

SMITH, Zadie, Autografjägaren. Stockholm 2003. 408 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel.

[ ATA: 8121 ] Pris: 100 SEK

SMITHELLS, Colin J., Tungsten: A Treatise on Its Metallurgy Properties and Applications. London 1926. viii, 167 pp. Ill. Publisher's black cloth.

[ ATA: 37657 ] Pris: 250 SEK

SMITHERS, A.J., A Real Life Ripping Yarn. London 1978. 191 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 11330 ] Pris: 150 SEK

SMITTERBERG, Erik, The Progressive in 19th-Century English: A Process of Integration. Dissertation. Uppsala 2002. XII, 358 pp. Softcover. Quarto.

[ ATA: 17585 ] Pris: 75 SEK

SMOLKER, Rachel, Att röra vid en vild delfin. En upptäcksresa bland havets mest intelligenta varelser. Stockholm 2002. 247 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Förlagsny och i mycket gott skick.

[ ATA: 37236 ] Pris: 80 SEK

SMULDERS, LILY EVERSDIJK, Et år blandt yogier i Indien og Tibet. Med 32 portrætter tecknade av författarinnan. Borgens Forlag, 1961. 280,(2)s. Häftad. Namn på smutstitelbladet.

[ ATA: 44028 ] Pris: 125 SEK

SNELLMAN, Anja, Rädslans geografi. Stockholm 2000. 426 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 48770 ] Pris: 75 SEK

SNELLMAN, Christan, Blues för bröder. Stockholm 1960. 290 s. Häftad. Ett par veck å omslag. Några sidor lite fult uppskurna.

¶ En roman om havet och jazzmusiken.

[ ATA: 25463 ] Pris: 125 SEK

SNEPP, Frank, Decent Interval: An Insider's Account of Saigon's Indecent End Told by the CIA's Chief Strategy Analyst in Vietnam. New York 1977. xii, 590 (2) pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Dj a little worn to upper edge.

[ ATA: 47019 ] Pris: 75 SEK

SNEUM, Jan, Bonniers Rocklexikon. Från Rock 'n' Roll till Rap. Stockholm 1993. 709 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.

[ ATA: 34569 ] Pris: 100 SEK

SNOILSKY, Carl, Minnesanteckningar och andra uppsatser. Stockholm 1904. 341 (3) s. Privat svart klotband.

[ ATA: 40105 ] Pris: 100 SEK

SNOLSKY, Carl, Dikter i urval. Utgivna av Henry Olsson. 5-7 tusendet. Stockholm 1945. 370 s. Förlagets blåa dekorerade halvfranska band med främre omslag medbundet samt övre guldsnitt. Gott skick.

[ ATA: 49174 ] Pris: 75 SEK

SNOW, C. P., Affären. Stockholm 1963. 354 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.

[ ATA: 29664 ] Pris: 100 SEK

SNOW, C. P., The Realists: Portraits of Eight Novelists. London 1978. 254 pp. Softcover. Good condition.

¶ Stendhal / Balzac / Dickens / Dostoevsky / Tolstoy / Galdós / Henry james / Proust.

[ ATA: 42542 ] Pris: 75 SEK

SNOW, Edgar, The Other Side of the River: Red China Today. London 1963. Second Impression. xvi, 810 pp. Publisher's cloth with dj. Dj slightly worn; else in good condition.

[ ATA: 49312 ] Pris: 100 SEK

SOAL, S. G. & Frederick Bateman, Modern Experiments in Telepathy. Yale University Press 1954. 425 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 12916 ] Pris: 125 SEK

SOBOUL, Albert, Die Grosse Französische Revolution. Herausgegeben und übersetzt von Joachim Heilmann und Dietfrid Krause-Vilmar mit einem bibliographische Nachwort von Frauke Stübig. 5. durhgesehene Auflage. Athenäum 1988. XVIII,616pp. + 2 folding plates. Publishers hardcover with dust-jacket.

[ ATA: 21236 ] Pris: 100 SEK

SOERGEL, Gerda, Untersuchungen über den theoretischen Architekturentwurf von 1450-1550 in Italien. Dissertation. Wiesbaden 1958. (1)132,(1)pp. Original wrappers. A few ink underlinings and annotations.

[ ATA: 22470 ] Pris: 100 SEK

SOFRONY, Arkimandrit, Vi skall se honom sådan han är. Översatt av Gunborg von Schantz. Skelefteå 2003. 296 s. Häftad. Enstaka blyertsunderstrykningar. Gott skick.

[ ATA: 46596 ] Pris: 125 SEK

SOGNER, Sölvi (ed.), Making Sense of Global History. Oslo Universitetsforlaget 2001. 416 pp. Softcover.

¶ The 19th International Congress of the Historical Studies, Oslo 2000, Commemorative Volume.

[ ATA: 49996 ] Pris: 300 SEK

SOHL, Jerry, Point Ultimate. Bantam 1959. 154 pp. Paperback. Signature. Back cover worn and with scotch on inside of wrappers.

[ ATA: 47214 ] Pris: 50 SEK

SOHL, Klaus (ed.), Leipzig. Aus Vergangenheit und Gegenwart. Beiträge zur Stadtgeschichte 5. Laipzig 1988. 366 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Dj repaired; else in good condition.

[ ATA: 33291 ] Pris: 100 SEK

Sohn Pow-key/ Kim Chol-choon/ Hong Yi-sup, The History of Korea. Korean National Commission for Unesco, Seoul, Korea 1970. vi,363pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Bookplate.

[ ATA: 54474 ] Pris: 100 SEK

SOKA GAKKI (ed.), Cries For Peace: Experiences of Japanese Victims of World War II. Tokyo 1978. 234 (2) pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 50178 ] Pris: 75 SEK

SOLBERG, Håkan, Web design. Andra upplagan. Stockholm 1999. 292 s. + CD. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 27564 ] Pris: 100 SEK

SOLDERS, Severin, Grekisk skolgrammatik. Andra förbättrade upplagan, Gleerups 1943. VIII,176s. Förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 17840 ] Pris: 300 SEK

SOLDERS, Severin, Älvdalens sockens historia. II: Gamla porfyrverket. Stockholm 1939. 147 + XXXVI s. Ill. Häftad. Fuktad inedre marginal å främre omslag samt tre första sidorna. En del understrykningar i bläck.

[ ATA: 30041 ] Pris: 100 SEK

SOLDERS, Severin, Älvdalens sockens historia I-VI:2 (komplett). Stockholm 1936. 7 vol. ca 1200 s. Ill. Häftade. Ryggarna något fläckade; övrigt i gott skick.

[ ATA: 33194 ] Pris: 1200 SEK

SOLID, Helmer, Kvarnarbetarminnen. Skildring av arbetet vid olika kvarnar 1916-1969. Nordiska Museet 1986. 254 s. Ill. Originalpocket.

[ ATA: 8793 ] Pris: 75 SEK

SOLLERMAN, Pelle, Klinteboherrar. Stockholm 1982. 266 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Med dedikation från författaren.

[ ATA: 20015 ] Pris: 75 SEK

SOLLERMAN, Pelle, Den poetiske kommisareien. Visby 1972. 99 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 24348 ] Pris: 50 SEK

SOLLINGER, Göran, Sjuk- och begravningskassor och andra understödskassor i Kungl. bibliotekets samlingar. Stockholm 1985. 557 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 36176 ] Pris: 300 SEK

SOLLINGER, Günther, S. A. Andrée and Aeronautics: An Annotated Bibliography. Moscow 2005. viii, 366 (2) pp. Publisher's cloth. Very good condition.

[ ATA: 35573 ] Pris: 750 SEK

SOLOMON, David, LSD: The Consciousness-Expanding Drug. Introduction by Timothy Leary. New York 1966. viii, 268 pp. Paperback. Four pages with creases and small tear to edge of text; else in good condition.

[ ATA: 45511 ] Pris: 100 SEK

SOLOMON, Frederick, Critique of Modern Art. London 1972. 230 pp. Ill. Publisher's cloth with worn dj.

[ ATA: 26545 ] Pris: 90 SEK

SOLOMON, RobertC., Continental Philosophy Since 1750: The Rise and Fall of the Self. Oxford University Press 1988. viii, 214 (2) pp. Softcover. A few pages with pencil underlining. (A History of Western Philsophy 7).

[ ATA: 42230 ] Pris: 75 SEK

SOLOVJEV, Vladimir, Tre samtal. Öfversättning från ryskan af E. Weer. Första svenska utgåvan. Stockholm 1911. 243 (1) s. Häftad. Nött och fläckat omslag med pappersförlust överst på ryggen.

[ ATA: 41252 ] Pris: 250 SEK

SOLSCHENIZYN, Alexander, Offener Brief an die sowjetische Führung. Darmstadt 1974. 64 s. Paperback. Date on front fly löeaf; else in fine condition.

[ ATA: 28102 ] Pris: 40 SEK

SOLSJENITSYN, Alexander, Högra handen och andra noveller. Stockholm 1972. 190s. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 6403 ] Pris: 60 SEK

SOLSJENITSYN, Alexander, En kalv med eken stångades. Stockholm 1975. 450 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.

¶ Solsjenitsyns litterära självbiografi.

[ ATA: 20017 ] Pris: 60 SEK

SOLSJENITSYN, Alexander, Den första kretsen. Stockholm 1974. 616 s. Pocket.

[ ATA: 39973 ] Pris: 70 SEK

SOLSJENITSYN, Alexander, Augusti fjorton. (Gamla tideräkningen). Stockholm 1972. 499 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 40583 ] Pris: 50 SEK

SOLSJENITSYN, Alexander, En kalv med eken stångades. Stockholm 1975. 450 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Solsjenitsyns litterära självbiografi.

[ ATA: 42655 ] Pris: 75 SEK

SOLSJENITSYN, Alexander, En dag i Ivan Denisovitjs liv. Arena, Stockholm 1963. 191s. Häftad. Signatur på smutstitelbladet.

[ ATA: 51243 ] Pris: 125 SEK

SOLZJENITSYN, Alexander (red.), Röster ur ruinerna. Lindfors 1978. 280 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12666 ] Pris: 90 SEK

SOMBART, Werner, Die deutsche Volkswirtschaft in neunzehnten Jahrhundert. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1954. 532 pp. Soft cover.

[ ATA: 18908 ] Pris: 90 SEK

SOMBART, Werner, Der Bourgeois. Zur Geistesgeschichte des modernen Wirtschaftsmenschen. München 1913. 540 pp. Publisher's decorated cloth.

[ ATA: 26479 ] Pris: 250 SEK

SOMBART, Werner, Das Proletariat. Bilder und Studien. 6.-10. Tausend. Frankfurt am Main 1906. 88 pp. Publisher's hardcover. Die Gesellschaft Bd. 1: Herausgegeben von Martin Buber.

[ ATA: 26888 ] Pris: 100 SEK

SOMMAR, Carl Olov (red.), Elds bästa. Kåserier av Erik Lundegård i Dagens Nyheter åren 1923-1982. Stockholm 1982. 226 s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 31048 ] Pris: 70 SEK

SOMMAR, Carl Olov, Litterär vägvisare genom svenska landskap. Södermanland. Beyronds 1984. 293s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation.

[ ATA: 55286 ] Pris: 75 SEK

SOMMARSTRÖM, Bo, (Bearbetning Anna Westman), UDTJA, En etnologisk dokumentation av en skogssameby. Svenskt fjäll- och samemuseum 1997. 120s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 51499 ] Pris: 100 SEK

SOMMER, F., Sprachgeschichtliche erläuterungen für den griechischen Unterricht. 2. Auflage. Teubner, 1919. VIII,104pp. Half cloth. Heavily underlined in pencil and ink. Name on title.

[ ATA: 34236 ] Pris: 100 SEK

SOMMER, Ferdinand, Zum Zahlwort. München 1951. 100 pp. Original wrappers. In good condition.

[ ATA: 30263 ] Pris: 150 SEK

SOMMER, Friedrich, Vergleichende Syntax der Schulsprachen. Dritte Auflage. Teubner 1931. VIII, 126 (6) pp. Publisher's hardcover. In good condition.

[ ATA: 34986 ] Pris: 150 SEK

SOMMER, Theo (ed.), Denken an Deutschland. Zum Problem der Wiedervereinigung - Ansichten und Einsichten. Hamburg 1966. 215 (1) pp. Softcover. In good condition.

[ ATA: 38961 ] Pris: 75 SEK

SONDÉN, Per, Biskop A.F. Beckman. Uppsala 1931. 562s+frontispis. Illustrerad. Häftad. Nedre högra hörnet stött.

[ ATA: 8856 ] Pris: 100 SEK

SONESSON, Göran, Tecken och handling. Från språkhandlingen till handlingens språk. Akademisk avhandling. Doxa 1978. 220 s. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 14456 ] Pris: 200 SEK

SONESSON, Nils, Praktisk trädgårdsskötsel. 2:a genomsedda och moderniserade upplagan. Stockholm 1962. 256 s. Ill. Förlagets pappband. Transparent skyddsplast över pärmar. Namnteckning.

[ ATA: 24112 ] Pris: 90 SEK

SONG, C. S., The Compassionate God. New York 1982. 284 pp. Paperback.

[ ATA: 8558 ] Pris: 100 SEK

SONNE, Birgitte, The Happy Family: Myths Ritual and Society on Nunivak. Copenhagen 1980. 116 pp. Soft covers.

[ ATA: 8590 ] Pris: 75 SEK

SONNE, Jörgen, Krese. Rhapsodie af digte. Gyldendal 1963. 54 (2) s. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick.

[ ATA: 49435 ] Pris: 60 SEK

SONNEVI, Göran, Det omöjliga. Dikter. Bonniers 1975. 431s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Månadens bok.

[ ATA: 53101 ] Pris: 75 SEK

SONTAG, Susan, Jag, etc., etc., etc. Uppsala 1980. 329 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 14741 ] Pris: 90 SEK

SONTAG, Susan, Kunst und Antikunst. Deutsch von Mark W. Rien. Rowohlt 1968. 317,(3)pp. + plate. Soft covers.

[ ATA: 22254 ] Pris: 75 SEK

SONTAG, Susan, Sista hjälpen. Stockholm 1980. 316 s. Pocket.

[ ATA: 39471 ] Pris: 60 SEK

SOPER, Alexander C., La collezione Auriti: Bronzi Cinesi, Coreani, Giapponesi. Roma 1976. VIII, 56 pp. + 78 plates. Original wrappers.

[ ATA: 32884 ] Pris: 130 SEK

SOPHOCLEOUS, Sophocles, Icons of Cyprus 7th - 20th century. Museum publications, Nicosia 1994. 118pp. + plates. Quarto. Soft covers.

[ ATA: 28253 ] Pris: 400 SEK

SOPHOCLIS. Philocteta. Recensuit, prolegomenis et commentario instruxit Chr. Cavallin. Lund 1875. LIII, 314 pp. Half cloth. Some underlining.

[ ATA: 26843 ] Pris: 200 SEK

SOPHOKLES. Dramen. Leipzig Reclam. 77+79+55+53+58+64+66 pp. in one decorated hardcover.

[ ATA: 24506 ] Pris: 100 SEK

SOPHOKLES. Antigone. Übersetzt und eingeleitet von Karl Reinhardt. Göttingen 1961. 120 pp. Softcover.

[ ATA: 24877 ] Pris: 100 SEK

SOPHOKLES. Philoktetes. Tolkad av Emil Zilliacus. Stockholm 1947. 136 s. Häftad. Ryggen nött.

[ ATA: 28374 ] Pris: 60 SEK

SOPHOKLES. Antigone. Tolkad av Hjalmar Gullberg. Stockholm 1935. 114 s. Häftad. Något nött.

[ ATA: 35491 ] Pris: 90 SEK

SOPHOKLES. Aias / die Mädchen von Trachis / Elektra / Philoktetes. Vier Tragödien Übertragen und Erläutert von Ernst Buschor. München 1959. 356 (4) pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 37865 ] Pris: 150 SEK

SOPHOKLES. Antigone / König Oidipus / Oidipus auf Kolonos. Drei Tragödien Übertragen und Erläutert von Ernst Buschor. München 1954. 304 pp. Publisher's cloth with dj. Handwritten list of content on blank front fly leaf. A few pages with underlinings.

[ ATA: 37866 ] Pris: 100 SEK

SOPHOKLES. Tragödien. Deutsch von Emil Staiger. Zåürich Atlantis 1944. 502 pp. Publisher's blue cloth. Signature on front leaf; else in good condition.

[ ATA: 49077 ] Pris: 150 SEK

SOPHRONY, Archimandrite, The Monk of Mount Athos: Staretz Silouan 1866-1938. London 1973. 124 pp. Softcover.

[ ATA: 31931 ] Pris: 75 SEK

SORELIUS, Gunnar, SRIGLEY, Michael (ed), Cultural Exchange between European Nations during the Renaissance. Uppsala 1994. 244pp. Illustrated. Original wrappers.

¶ Contributions by: Sergio Rossi, Claire Farago, Lars Burman, S.K. Heninger, Jr., Roy Eriksen, Åke Bergvall, Michael Srigley, Arthur Kirsch, Lennart Nyberg, gunnar Sorelius, Terttu Nevalainen, Dianella Savoia, Laura Richards, Mars Rydén, Désirée Hirst, Kenneth J. Knoespel, Kenneth Richards, Jakob Lindberg.

[ ATA: 26374 ] Pris: 150 SEK

SORENSEN, Theodore C., Kennedy. Stockholm Bonniers 1966. 608 s. Ill. Förlagsklotband med plastade pärmar. Liten tillskrift å försättsbladet; övrigt i gott skick.

[ ATA: 5627 ] Pris: 100 SEK

SOUAD, Levande bränd. I samarbete med Marie-Thérèse Cuny. Översättning av Einar Heckscher. Stockholm 2004. 229 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 18808 ] Pris: 75 SEK

SOULE, Richard, A Dictionary of English Synonyms. Omega 1986. xv, 614 pp. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 46473 ] Pris: 90 SEK

SOUREK, Karel, Volkskunst in Bildern. Artia Prag 1956. 349,(3)pp. Quarto. Illustarted. Publishers cloth with dust jacket.

[ ATA: 34307 ] Pris: 150 SEK

SOUSBERGHE, Léon de, L'indissolubilité des unions entre apparentés au Bas-Zaire. Uppsala 1976. 16 pp. Occasional Papers VII:1.

[ ATA: 8791 ] Pris: 50 SEK

SOUTHALL, Ivan, Den öde ön. Stockholm 1986. 201s. Förlagets kartonnage.

[ ATA: 16698 ] Pris: 100 SEK

SOUTHALL, Ivan, Vinddrivna. Stockholm 1985. 220 s. Förlagets ill pappband.

[ ATA: 17792 ] Pris: 75 SEK

SOUTHAM, B. C., A Student's Guide to the Selected Poems of T. S. Eliot. London 1974. 138 pp. Paperback. Good condition.

[ ATA: 27895 ] Pris: 50 SEK

SOUVARINE, Boris, Stalin. En kritisk studie över bolsjevismen. Andra upplagan. Stockholm 1940. 420 s. Häftad Namnteckning.

[ ATA: 41114 ] Pris: 125 SEK

SOWELL, Thomas, Vägen ut ur slummen Stockholm 1989. 206 s. Häftad. Några streck i marginalen.

[ ATA: 13123 ] Pris: 75 SEK

SOYINKA, Wole, Aké - barndomsåren. Stockholm 1983. 274 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 27714 ] Pris: 100 SEK

SPÖRL, Johannes, Grundformen hochmittelalterlicher Geschichtsanschauung. Reprografischer Nachdruck der 1. Auflage, München 1935. 2., unveränderte Auflage. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1968. 146pp. Publishers cloth.

[ ATA: 22504 ] Pris: 125 SEK

SPÅNGBERG, Sven-Johan, The Ordeal of Richard Feverel and The Traditions of Realism. Uppsala 1971. V, 154 pp. Mimeographed. Original wrappers. Quarto.

[ ATA: 49194 ] Pris: 90 SEK

SPÅNGBERG, Valfrid, Adolf Hedin i liv och gärning. Uppsala 1925. 290 s. Ill. Häftad. Övre marginalen å försättsblad borriven.; övrigt i gott skick.

[ ATA: 25543 ] Pris: 60 SEK

SPAIN, Barry, Tensor Calculus. Oliver and Boyd 1953. VIII,125pp. Publisher´s cloth. Hardcover. University Mathematical Texts. First 26 pages with pencil and red underlinings.

[ ATA: 54556 ] Pris: 75 SEK

SPALTEHOLZ, Werner, Handatlas der Anatomie des Menschen. Erster Band: Knocken, Gelenke, Bänder. 4 Auflage Leipzig 1904. VI, 236 pp. Publisher's clot. Old signature to half title; else in good condition.

[ ATA: 48374 ] Pris: 150 SEK

SPARRE, Anna, Farväl amiral. Stockholm 1980. 280 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet naggat. Namn- och addressanteckning å försättsblad.

[ ATA: 24446 ] Pris: 100 SEK

SPARRE, Anna, Kung Märthas döttrar. Stockholm 1983. 286 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 24447 ] Pris: 100 SEK

SPARRE, Anna, Vännen min. Andra tryckningen. Stockholm 1986. 240 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.

[ ATA: 35923 ] Pris: 75 SEK

SPARRING-PETERSEN, G., Med Gestapo i hälarna. Uppsala 1945. 127 s. Häftad.

[ ATA: 37304 ] Pris: 100 SEK

SPARWENFELD, Johan Gabriel, Lexicon Slavonicum I-IV. Edited and Commented by Ulla Birgegård. + Index Compiled by Boris Ivanov. + Johan Gabriel Sparwenfeld and the Lexicon Slavonicum: His Contribution to 17th Century Slavonic Lexicography, by Ulla Birgegård. + J. G. Sparwenfeld's Diary of a Journey to Russia 1684-87. Edited by Ulla Birgegård. Uppsala 1985-2002. 7 vol. XX, 512 + 350 + 272 + 354 + 160 + 160 + 378 pp. Firsit 6 volumes in publisher's blue cloth. The Russian Journey in Softcover. Boards on cloth volumes are a little soiled with stains and there is sharp crease (from printing process) on the boards of the index volume. Text is nice and clean. Over all in good condition. The volume in softcover is in very good condition.

[ ATA: 43895 ] Pris: 1500 SEK

SPEED, Maurice (ed.), Film Review 1977-1978. London 1977. 192 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 28633 ] Pris: 90 SEK

SPEER, Robert E., George Bowen of Bombay. Missionary, Scholar, Mystic, Saint. A Memoir. Privately printed 1938. xii,367pp+frontispiece. Publisher´s cloth.

[ ATA: 6317 ] Pris: 125 SEK

SPEGEL, Hakvin, Dagbok. Ånyo utgiven av Sune Hildebrand. Stockholm 1923. XX, 174 s. Häftad. Gott skick.

¶ Nr 406 av 55 ex.

[ ATA: 41784 ] Pris: 150 SEK

SPEGEL, Haquin, Emblemata. Inledning och kommentar av Bernt Olsson. Stockholm 1966. 93 s. Ill. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 21853 ] Pris: 75 SEK

SPEGEL, Haquin, Guds werk och Hwila. Utgivna av Bernt Olsson och Barbro Nilsson. 2 vol. Text och kommentar. Stockholm 1998. XXXII, 402 + 592 S. Förlagets pappband. Svenska författare utgivna av Svenska vitterhetssamfundet XXV.

[ ATA: 21854 ] Pris: 350 SEK

SPEIDEL, Hans, Rommel och invasionen 1944. Bonniers 1950. (4),158,(6)s. 2 kartor. Häftad. Snedläst. Något nött rygg.

[ ATA: 16222 ] Pris: 200 SEK

SPEIGHT, Richard, Den blinda rättvisan. Stockholm 1988. 290 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 38492 ] Pris: 70 SEK

SPEISER, A., Theorie der Gruppen von endlicher Ordnung. Berlin, Springer 1923. VIII, 191, (5)pp. Publishers cloth. Slightly soiled boards.

[ ATA: 11741 ] Pris: 200 SEK

SPEKE, Johan Hanning, Upptäckten af nilens källor. Resa genom förut okända trakter af Afrika. Från engelskan af O. S. Rydberg. Med karta, plancher och talrika träsnitt i texten. Stockholm 1865. VIII, 623 s. + utvikbar karta. Ill. Förlagets blindpressade och guldornerade klotband. Ryggen solblekt; övrigt i gott skick.

[ ATA: 31638 ] Pris: 1200 SEK

SPENCER HAMILTON, Lord Frederick, Förgången prakt. En engelsk diplomats minnesanteckningar. W & W 1925. 221s. Häftad. Ouppskuren. Liten (1 kvadratcentimeter) pappersförlust på främre omslagets övre vänstra hörn.

[ ATA: 51835 ] Pris: 75 SEK

SPENCER, Arthur, The Lapps. Crane, Russak & Company/ David & Charles 1978. 160pp. Illustrated. Publisher´s hardcover with dustjacket. Small marking in red ink on the inside of the lower cover.

[ ATA: 53372 ] Pris: 125 SEK

SPENDER, Stephen (ed.), The Writer's Dilemma: Limits of Control. Oxford University Press 1961. xxi, 88 pp. Publisher's cloth with dj. Some notes with pencil.

¶ Saul Bellow / John Bowen / A. Calder-Marshall / Lawrence Durrell / William Golding / Grald Heard / Nathalie Sarraute / Alan Sillitoe / Arnold Toynbee / Richard Wollheim.

[ ATA: 44735 ] Pris: 90 SEK

SPENDER, Stephen, Självbiografi. Översatt av Erik Lindegren. Stockholm 1957. 327 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Omslaget nött. Snedläst och med några fläckar.

[ ATA: 20011 ] Pris: 60 SEK

SPENGLER, Oswald, Västerlandets undergång 1-2. Stockholm Atlantis 1996-97. 480 + 520 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. 2 volymer Övre högra hörnet på del I något stött.

[ ATA: 6534 ] Pris: 500 SEK

SPENGLER, Oswald, Der Untergang des Abendlandes I-III. Umrisse einer morphologie der Weltgeschichte. 31-65 Auflage. München 1922-1929. 3 volumes. XV, 549 + VII, 635 + 34 pp. Volume one in publisher's black cloth, volume two and three in publisher's half cloth with decorated boards. Volume one and three with original dust-jackets. Prev. owner's bookplates on inside of front boards. In good condition.

¶ Rare three volume edition.

[ ATA: 30336 ] Pris: 900 SEK

SPENKE, Carina, Läsa Lära Förstå. En studie av läsning och litteratur i gymnasieskolan. Akademisk avhandling. Göteborg 1982. 245 s. Häftad.

[ ATA: 14012 ] Pris: 100 SEK

SPERBER, Manès, Essays zur täglischen Weltgeschichte. Wien, Europaverlag 1981. 719pp. Cloth with dj.

[ ATA: 20583 ] Pris: 100 SEK

SPERBER, Manès, Ein politisches Leben. Gespräche mit Leonhard Reinisch. Stuttgart 1984. 119 pp. Softcover.

[ ATA: 25217 ] Pris: 90 SEK

SPERBER, Manès, Wie eine Träne im Ozean. Dtv 1980. 1033 (7) pp. Paperback. In good condition.

[ ATA: 49157 ] Pris: 100 SEK

SPERLING, Martina, Glucks Reformopern in der Gustavianischen Epoche. Eine Repertoirestudie im Kontext europäischer Hoftheater in der zweiten Hälfte des 18. Jahrhunderts. Doctoral dissertation. Uppsala 2004. 331 (5) s. Illustrated. Original wrappers. In good condition. (Studia Musicologica Upsaliensia Nova Series 22).

[ ATA: 14097 ] Pris: 140 SEK

SPERLINGS, Sven (red), Studier och handlingar rörande Stockholms historia VI. Stockholm 1989. 227s. Illustrerad. Häftad.

[ ATA: 51088 ] Pris: 100 SEK

SPICER, Bart, Jazzmordet. Stockholm 1952. 236 s. Häftad.

[ ATA: 44933 ] Pris: 75 SEK

SPIEGELBERG, Wilhelm, Demotische Grammatik. Heidelberg 1925. XVI,256,(2)pp. Publisher´s half cloth. Hard cover. Ownership plate (Erik Gren) on inside of upper cover.

[ ATA: 51704 ] Pris: 1500 SEK

SPIEGELMAN, Peter, Lura döden. Norstedts 2006. 372s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 43401 ] Pris: 65 SEK

SPIELBERG, Steven, Närkontakt av tredje graden. Falun 1978. 261 s. Pocket.

[ ATA: 15271 ] Pris: 50 SEK

SPIELHAGEN, Friedrich, Mesmerismus. Alles fliesst. Zwei Novellen. Leipzig 1897. 298 (2) pp. Publisher's red gold decorated cloth. Small signature. Very good condition.

[ ATA: 48697 ] Pris: 150 SEK

SPIERO, Heinrich, Schicksal und Anteil. Ein Lebensweg in deutscher Wendezeit. Berlin 1929. 320 pp. Ill. Publisher's decorated black half calf. Signature on front fly leaf. Type written bibliography tipped in at back bord.

[ ATA: 30942 ] Pris: 100 SEK

SPIES, Otto, Türkische Chrestomathie aus moderner Literatur. Harrassowitz, Wiesbaden 1957. VIII,97,(1)pp. Ink underlinings in red and blue.

[ ATA: 10970 ] Pris: 100 SEK

SPIES, Otto, Türkische Chrestomathie aus moderner Literatur. Zweite verbesserte Auflage. Wiesbaden Harrassowitz 1968. VII, 98 pp. Original wrappers. Very good condition.

[ ATA: 43964 ] Pris: 175 SEK

SPIESBERGER, Karl, Die Aura des Menschen. Freiburg 1987. 142 pp. Paperback.

[ ATA: 12914 ] Pris: 60 SEK

SPILLANE, Mickey, Liv för liv. Falun 1991. 192 s. Förlagets pappband.

¶ My Gun is Quick.

[ ATA: 50162 ] Pris: 75 SEK

SPINOZA, B. Über die Verbesserung des Verstandes. Abhandlung vom Staate. In dritter Auflage neu übertragen und eingeleitet, sowie mit Anmerkungen und Register versehen von Carl Gebhardt. Leipzig, Felix Meiner 1907. XXXII;214pp. Publishers clothbacked boards. Somewhat worn. Der Philosophischen Bibliothek Band 95.

[ ATA: 11160 ] Pris: 125 SEK

SPINOZA. Éthique. Traduction nouvelle de Raoul Lantzenberg avec préface, table analytique et notes. Paris (no year, ca 1930's). VIII, 345 (3) pp. Private red cloth.

[ ATA: 41088 ] Pris: 90 SEK

SPINRAD, Norman, Fackelryttarna. Falun 1986. 151 s. Originalpocket. NOVA POCKET 32.

[ ATA: 13859 ] Pris: 50 SEK

SPINRAD, Norman, The Men In The Jungle. Sphere 1972. 288 pp. Paperback. Signature; otherwise very good condition.

[ ATA: 47681 ] Pris: 100 SEK

SPISANI, Franco, General Theory of Directed Numbers / Teoria Generale dei Numeri Relativi. Testo Bilingue. Bologna 1983. 247 (7) pp. Original wrappers. Upper right corner heavily bumped. Ex library copy with one stamp.

[ ATA: 46856 ] Pris: 100 SEK

SPITZER, Leo, Eine Methode Literatur zu interpretieren. Ullstein 1975. 126,(2)pp. Paperback.

[ ATA: 21712 ] Pris: 50 SEK

SPITZER, Leo, Eine Methode Literatur zu interpretieren. München 1966. 125 pp. Softcover.

[ ATA: 25621 ] Pris: 125 SEK

SPITZING, Günter, Lexikon byzantisnisch christlicher Symbole. Die Bilderwelt Griechenlands und Kleinasiens. München 1989. 344 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 43497 ] Pris: 1200 SEK

SPJUT, Einar, Frans Michael Franzén. Uppsala 1925. 144 s. Häftad. Litet understrykningar i blyerts.

[ ATA: 46871 ] Pris: 75 SEK

SPJUT, Stefan, Stallo. Spänningsroman. Bonniers 2012. 592s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

[ ATA: 55070 ] Pris: 100 SEK

SPLUNTEREN, Carla Van, Skapande måleri och teckning. Porträttmåleri. Stockholm 1990. 116 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.

[ ATA: 45853 ] Pris: 75 SEK

SPOCK, Benjamin, Fråga doktor Spock om ditt barn. Stockholm 1980. 335 (7) s. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 50126 ] Pris: 200 SEK

SPOCZYNSKA, Joy O. I., Odla kryddväxter och grönsaker inomhus. Stockholm 1992. 120 s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 44181 ] Pris: 75 SEK

SPORRE, Marianne, Johannas saga. Stockholm 2008. 404 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 49911 ] Pris: 90 SEK

SPORRONG, Ulf, Mälarbygd. Agrar bebyggelse och odling ur ett historisk-geografiskt perspektiv. Stockholm 1985. 233s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Ded.

[ ATA: 54705 ] Pris: 600 SEK

SPOTO, Donald, Sjörövar-Jenny. Berättelsen om Lotte Lenya. Stockholm 1989. 310 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 11949 ] Pris: 70 SEK

SPRÅKMINNET 1. från Nastastenen till Nerikes Allehanda. Örebro 1997. 143 s. Häftad.

[ ATA: 9160 ] Pris: 50 SEK

SPRAGUE DE CAMP, L., Om mörkret faller. Falun 1983. 160 s. Pocket. NOVA POCKET 2.

[ ATA: 15258 ] Pris: 50 SEK

SPRANDEL, Rolf, Verfassung und Gesellschaft im Mittelalter. 5. überarbeitete Auflage. Schöningh 1994. 332,(4)pp. Illustrated. Paperback.

[ ATA: 20797 ] Pris: 90 SEK

SPRAWSON, Charles, Haunts of the Black Masseur: The Swimmer as Hero. London 1992. 307 pp. Publisher's hardcover.

[ ATA: 11628 ] Pris: 75 SEK

SPRIGGE, Cecil, Benedetto Croce. Stockholm 1952. 92 (2) s. Häftad.

[ ATA: 41395 ] Pris: 60 SEK

SPRUNG, Mervyn / T. R. V. Murti / U. S. Vyas (trans.), Lucid Exposition of the Middle Way: The Essential Chapters From the Prasannapada of Candrakirti. London Routledge 1979. xvi, 283 (1) pp. Publisher's cloth with dj. Dj a little worn to edges. Pages with pencil underlining. Else in good condition.

[ ATA: 42418 ] Pris: 500 SEK

SPUFFORD, Francis, I May Be Some Time: Ice and the English Imagination. London 1997. 372 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 22717 ] Pris: 75 SEK

SRI SHINMOY, The Wings of Joy. Finding your path to inner peace. Fireside 1997. 208pp. Softcover. Some pencil markings.

[ ATA: 52595 ] Pris: 75 SEK

SRI SRI RAVI SHANKAR, An Intimate Note to the Sincere Seeker. Volume 2: june 19, 1996-June 11, 1997. Santa Barbara 1997 112 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 30529 ] Pris: 100 SEK

SRI SRI RAVI SHANKAR, Bang on the Door: A Collection of Talks. Santa Barbara 1995. 101 pp. Softcover. Very good condition.

[ ATA: 30530 ] Pris: 100 SEK

SRI UROBINDO, The Integral Yoga. 2nd impression. Lotus Press 2000. xiv,401pp. + plate. Paperback.

[ ATA: 16148 ] Pris: 100 SEK

ST CLAIR TISDALL, W., Key to Modern Persian Conversation. New York 1959. 78 pp. Publisher's cloth. Signature on inside of front board. Flyleaf and title page a little darkened. In good condition.

[ ATA: 45218 ] Pris: 125 SEK

STÖRMER, Carl, Les équations explicites de la trajectorie d´un corpuscule électrique dans le champ d´un seul pôle magnétique. Christiania, Dybwad 1909. 11,(1)pp. Original wrappers. Ex library copy. Stamped on front wrapper. Folding crease.

[ ATA: 34251 ] Pris: 250 SEK

STÖRMER, Carl, Les équations explicites de la trajectorie d´un corpuscule électrique dans le champ d´un seul pôle magnétique. Christiania, Dybwad 1909. 11,(1)pp. Original wrappers. Ex library copy. Stamped on front wrapper.

[ ATA: 34252 ] Pris: 300 SEK

STÖRMER, Carl, Researches on solar vortices. Reprinted from the Astrophysical Journal, Vol. XLIII, 1918. 56pp. + 1 plate. Original wrappers. Ex library copy. Stamped on front wrapper.

[ ATA: 34256 ] Pris: 125 SEK

STÖRMER, Carl, Quelques théorèmes généraux sur le mouvement d´un corpuscule électrique dans un champ magnétique I-II. Kristiania 1912-1916. 32 + 40pp. Printed original wrappers. Stamped on front covers.

[ ATA: 34271 ] Pris: 450 SEK

STÖRMER, Carl, Från världsrymdens djup till atomernas inre. Norstedts 1924. 151s. Illustrerad. Halvklotband.

[ ATA: 55558 ] Pris: 90 SEK

STÅBI, Anna, Flux. Stockholm 1999. 64 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 28455 ] Pris: 50 SEK

STÅHL, Anna-Britta, Bantningsbluffen. Hur du undviker den och designar din egen diet. Stockholm 2006. 158 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 46930 ] Pris: 100 SEK

STÅHL, Harry, Ortnamnen i Kopparbergslagen. Stockholm 1960. 189s. Häftad.

[ ATA: 5367 ] Pris: 100 SEK

STÅHL, Harry, Ortnamn och ortnamnsforskning. Stockholm 1970. 203 s. Häftad.

[ ATA: 31983 ] Pris: 90 SEK

STÅHL, Harry, Kvill och tyll. En studie över några i svenska ortnamn ingående ord med betydelsen åmöte, ågren o. dyl. Akademisk avhnalding. Uppsala 1950. 176 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick. (Studier till en svensk ortnamnsatlas utg. av Jöran Sahlgren 5).

[ ATA: 45130 ] Pris: 90 SEK

STÅHL, Harry, Västeråstraktens ortnamn. Västerås 1956. s. 281-329. Häftad med originalomslag.

¶ Särtryck ur Västerås genom tiderna, del I.

[ ATA: 45403 ] Pris: 150 SEK

STÅHL, Manne / Nathan Johansson / Gösta von Schoultz (red.), Värmland förr och nu 1956. Karlstad 1956. 270 s. Ill. Häftad. Got skick.

[ ATA: 40259 ] Pris: 50 SEK

STÅHL, Manne / Nathan Johansson / Gösta von Schoultz (red.), Värmland förr och nu 1958. Karlstad 1958. 180 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 40260 ] Pris: 100 SEK

STÅHL, Manne / Nathan Johansson / Gösta von Schoultz (red.), Värmland förr och nu 1968. Karlstad 1968. 224 s. Häftad. Mycket gott skick.

[ ATA: 40261 ] Pris: 50 SEK

STÅHL, Margareta, Möten och människor i Folkets hus och Folkets park. Stockholm 2005. 319 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 23348 ] Pris: 125 SEK

STÅHL, Solveig (red.), Lärda sällskap. De lärda sällskapen och framtiden. Lund 2007. 212 s. Färg ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.

[ ATA: 37097 ] Pris: 75 SEK

STÅHLBERG, Ester, Mathilda Wrede. Människornas vän. Stockholm 1949. 431 s. + planscher. Häftad. Ouppskuren. Veck å bakre omslag; övrigt i gott skick.

[ ATA: 28031 ] Pris: 90 SEK

STÅHLBERG, Krister (red.), Kontinuitet och förnyelse. Europeisk integration och nordisk förvaltningsanpassning. Köpenhamn 2000. 227 (5) s. Häftad. Mycket gott skick. (Forskningsprogrammet Norden og Europa. Nord 2000:3)

[ ATA: 48409 ] Pris: 200 SEK

STÅHLBRANDT, Marianne, Menu a la Marianne. Stockholm 1985. 96 s. Förlagets pappband.

[ ATA: 44682 ] Pris: 60 SEK

STÅHLE SJÖNELL, Barbro, Strindbergs Taklagsöl - ett prosaexperiment. Akademisk avhandling. Stockholm 1986. 215 s. Illusrerad. Häftad.

[ ATA: 16974 ] Pris: 90 SEK

STÅHLE, Carl Ivar, Studier över Östgötalagen. Lund 1988. 136 s. Häftad. Mycket gott skick. (Samlingar utgivna av Svenska Fornskriftsällskapet. Häft. 257, Band 77).

[ ATA: 3840 ] Pris: 75 SEK

STÅHLE, Carl Ivar, Vers och språk i vasatidens och stormaktstidens svenska diktning. Stockholm 1975. 472 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 7497 ] Pris: 80 SEK

STÅHLE, Carl Ivar, H. S. Nyberg. Norstedts 1974. 34s. Häftad.

[ ATA: 49271 ] Pris: 60 SEK

STÅHLE, Stein, Andemasken. Detektivroman. Stockholm 1944. 264 s. Häftad. Snedläst och nött.

[ ATA: 33669 ] Pris: 100 SEK

STÅLHANE, H., Sommeslaget den 8. augusti 1918. Stockholm 1934. 205s. + 9 kartor i ficka på bakre omslaget. Militärlitteraturföreningens förlag N:r 170.

[ ATA: 16253 ] Pris: 125 SEK

STÅLHANE, H., Gustaf III:s resa til italien och Frankrike. Stockholm 1953. 357 (3) s. Häftad. Ouppskuren och i mycket gott skick.

[ ATA: 37786 ] Pris: 300 SEK

STÅLHANE, H., Gustaf III:s bosättning, brudfärd och Biläger. Kulturhistorisk skildring. Stockholm 1946. 311 s. Ill. + utvikbar karta. Ouppskuren och i mycket gott skick.

[ ATA: 37787 ] Pris: 150 SEK

STÅLHANE, H., Invasionen i Belgien. Stockholm 1916. 190 s. Ill. + utvikbar karta. Häftad.

[ ATA: 48376 ] Pris: 150 SEK

STÅLMARCK, Torkel, Jacob Mörk. Studier kring våra äldsta romaner. Stockholm 1974. 298 s. Häftad.

[ ATA: 8054 ] Pris: 75 SEK

STÅLMARCK, Torkel, Jacob Wallenberg. Ostindiefarare / Präst / Författare. Stockholm 1995. 252 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 12308 ] Pris: 80 SEK

STÅLMARCK, Torkel, Jacob Mörk. Studier kring våra äldsta romaner. Stockholm 1974. 297 s. Häftad. Ouppskuren och i gott skick. Med dedikation till Phebe Fjellström.

[ ATA: 37595 ] Pris: 100 SEK

STÅLMARCK, Torkel, Tankebyggare 1753-1762. Miljö- och genrestudier. Stockholm 1986. 198 s. Häftad. Anteckningar och understrykningar. Thure Stenströms ex.

[ ATA: 43609 ] Pris: 100 SEK

STAËL, Germaine de, Tio år av landsflykt. Bakhåll 2009. 233s. Förlagets dekorerade klotryggsband.

[ ATA: 53833 ] Pris: 90 SEK

STAAFF, Erik, Quintus Horatius Flaccus' liv och diktning. Stockholm 1947. 216 s. Häftad. Dedikation. Ex libris å insidan av omslaget. Något gulnad.

[ ATA: 18392 ] Pris: 70 SEK

STAAL EGGEN, Kjell, Skammen. En bok om sviket mot norske jöder under krigen 1940-1945. Med forord av Jahn Otto Johansen. Porsgrunn 2008. 206 s. Ill. Förlgets pappband. Gott skick.

[ ATA: 44983 ] Pris: 300 SEK

STAALESEN, Gunnar, Som i en spegel. Bra Böcker, 2003. 293s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslagets framsida med litet ful lagning.

[ ATA: 51067 ] Pris: 75 SEK

STABELL, Annette (red.), Svenske kunstnere i Danmark. Fra 1880'erne til 1930'rne. Köbenhavn 1986. 60 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 45598 ] Pris: 90 SEK

STABERG, Jakob, Att skapa en ny man. C. J. L. Almqvist och Mannasamfund 1816-1824. Akademisk avhandling. Symposion 2002. 328 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 41129 ] Pris: 75 SEK

STABLEFORD, Brian M., Wildeblood's Empire. Daw 1977. 192 pp. Paperback. Somewhat worn.

¶ The Deadalus Mission 3.

[ ATA: 47507 ] Pris: 50 SEK

STABLEFORD, Brian M., Critical Threshold. Hamlyn 1979. 160 pp. Paperback. Somewhat worn.

¶ The Deadalus Mission 2.

[ ATA: 47508 ] Pris: 50 SEK

STABLEFORD, Brian M., The Mind-Riders. Daw 1976. 144 pp. Paperback. Lower corner bumped.

[ ATA: 47515 ] Pris: 50 SEK

STABLEFORD, Brian M., Balance Of Power. Daw 1979. 176 pp. Paperback. Some mathematical scribblings in pencil on inside of front wrapper.

[ ATA: 47710 ] Pris: 50 SEK

STABLEFORD, Brian, The Paradise Game. Pan 1978. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47516 ] Pris: 50 SEK

STABLEFORD, Brian, Promised Land. Pan 1978. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47517 ] Pris: 50 SEK

STACKPOLE, Michael A., Talion Revenant. Bantam 1997. 470 pp. Paperback.

[ ATA: 47571 ] Pris: 50 SEK

STADE, Arne, Erik Dahlbergh och Carl X Gustafs krigshistoria. Militärhistoriska förlaget 1967. 448 s. Ill. + utvikbar karta. Häftad.

[ ATA: 7096 ] Pris: 150 SEK

STADELMANN, Rudolf, Soziale und politische Geschichte der Revolution von 1848. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1962. X,215,(3)pp. Publishers cloth.

[ ATA: 22448 ] Pris: 125 SEK

STADENER, Sam, Evangeliepostilla I-IV. Stockholm, SKDB 1925-26. 232+246+269+294s. Häftade. Något nötta omslag.

¶ 4 volymer.

[ ATA: 9736 ] Pris: 150 SEK

STADIN, Kekke, Maktkamp på Arboga redd. Sjöfart inom skrå och aktiebolag. Uppsala 1993 125 s. Häftad. (Opuscula Historica Upsaliensia 11).

[ ATA: 2668 ] Pris: 60 SEK

STAF, Nils (Red.), Borgarståndets riksdagsprotokoll från frihetstidens början. 1738-1739. Stockholm 1972. 841 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 12338 ] Pris: 125 SEK

STAF, Nils, Nödhjälpskassan i Stockholm 1759-1959. Stockholm 1959. 265 s. Häftad. Ouppskuren.

[ ATA: 10486 ] Pris: 90 SEK

STAFFORD, David, Tio dagar till Dagen D. Nedräkningen till Europas befrielse. Stockholm 2004. 400 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 27665 ] Pris: 100 SEK

STAGGE, Jonathan, Hör hundarnas skal. Stockholm 19459. 276 s. Häftad. Namnteckning. Ett veck å främre omslag.

[ ATA: 33678 ] Pris: 75 SEK

STAGNELIUS, Erik Johan, Samlade skrifter 1-5. Redigerade av Fredrik Böök. Malmö 1957. 5 volymer. LXV, 472 + 471 + 329 + 395 + Mapp med facsimilers. Häftade. Exlibris. Mappen

[ ATA: 40143 ] Pris: 500 SEK

STAHRE, Sven-Arne (red.), Arbetarrörelsen. En uppslagsbok. Stockholm 1978. 376 s. Ill. Föerlagets pappband.

[ ATA: 47837 ] Pris: 75 SEK

STAHRE, Ulf, Den altrnativa staden. Stockholms stadsomvandling och byalagsrörelsen. Akademisk avhandling. Stockholm 1999. 272 (4) s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.

[ ATA: 44797 ] Pris: 150 SEK

STAIGER, Emil, Basic Concepts of Poetics (Grundbegriffe der Poetik). Pennsylvania State University Press 1991. 224 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.

[ ATA: 36411 ] Pris: 200 SEK

STAKE, Jacob, Evangeliskt eller romerskt. SKDB, 1956. 32s. Illustrerad. Häfte. Delvis blekt omslag.

[ ATA: 9806 ] Pris: 70 SEK

STALLING, N. C., Holländsk språklära. Kortfattad kurs i nederländska språket och litteraturen. Stockholm 1910. 145 s. Häftad. Omlagen nötta.

[ ATA: 30413 ] Pris: 90 SEK

STALLMAN, Robert, The Beast. Timescape 1982. 192 pp. Paperback.

[ ATA: 47262 ] Pris: 50 SEK

STALLONE, Sylvester, Paradise Alley. Roman. AWE/Gebers 1978. 203 s. Förlagsinbunden med ksyddsomslag. Omslaget något nött i övre marginal.

[ ATA: 34732 ] Pris: 150 SEK

STAM, Per, Krapula. Henry Parland och romanprojektet Sönder. Akademisk avhandling. Stockholm 1998. 410 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 305 ] Pris: 100 SEK

STAMM, Friedrich Ludwig, Ulfilas oder die uns erhaltenen Denkmäler der gothischen Sprache. Text, Wörterbuch und Grammatik. 5. Auflage. Paderborn, Ferdinand Schöning 1872. XII,476pp. Contemporary half cloth. Hardcover. Pencil (and a few in ink) underlinings on the first 40 pages, and a few later on. Nice copy.

¶ Bibliothek der ältesten deutschen Litteratur Denkmäler. I. Band.

[ ATA: 52504 ] Pris: 250 SEK

STAMPFUSS, Rudolf, Die rheinischen Museen. Düsseldorf. No pag. (ca 200 pp.). Publisher's hardcover.

[ ATA: 20365 ] Pris: 50 SEK

STANCIU, Ulrich / Reinhart Winkler, Detta är windsurfing. Stockholm 1980. 208 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.

[ ATA: 35975 ] Pris: 75 SEK

STANEK, Dr. V. J., Ormar. Fotografier och text. Bokkonsum 1960. 80s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband.

[ ATA: 51664 ] Pris: 150 SEK

STANEK, V. J., Den stora insektsboken. Sakligt granskad och bearbetad för svenska förhållanden samt med förord av Fil kand Per Lindskog. Stockholm 1975. 546 (2) s. Förlagets dekorerade klotband utan skyddsomslag.

[ ATA: 48761 ] Pris: 90 SEK

STANESCU, Nichita, Kampen mellan inälvor och verklighet. Stockholm 1947 s. Häftad. Tuppen på berget.

[ ATA: 23822 ] Pris: 50 SEK

STANGE, Alfred, Das frühkristliche Kirchengebäude als Bild des Himmels. Köln 1950. 162 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 24442 ] Pris: 150 SEK

STANGE, Erich (ed.), Die Religionswissenschaft der Gegenwart in Selbstdarstellungen. Leipzig 1925. 248 pp. Publisher's printed cloth. Nametag of old hand on front fly leaf; else in very good condition.

[ ATA: 25999 ] Pris: 100 SEK

STANGOS, Nikos (ed.), Concepts of Modern Art: From Fauvism to Postmodernism. Third edition, expanded and updated. London 1997. 424 pp. With 139 ill. Softcover.

[ ATA: 26601 ] Pris: 125 SEK

STANGOS, Nikos, Concepts of Modern Art. Revised and Enlarged Edition. London 1988. 384 pp. Ill. Softcover. Signature on inside of front cover. Underlined with yellow highlighter.

[ ATA: 49518 ] Pris: 90 SEK

STANISIC, Sasa, Farar upp i graven. Stockholm 2008. 302 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 42913 ] Pris: 125 SEK

STANISLAV, Jan, Dejiny slovenského jazykja I - V. I: Úvod a hláskoslovie. Druhé, doplnené vydanie. II: Tvaroslovie. III: Texty. IV: Syntax 1. V: Syntax 2. Bratislava 1958,1958,1957,1973,1973. 632 + 744 + 328,19 plates + 416 + 668pp. Publisher´s cloth. Hardcover. 5 volumes. Bookplate in all volumes.

[ ATA: 54465 ] Pris: 500 SEK

STANISLAVSKIJ, K. S., En skådespelares arbete med sig själv i inlevelsens skapande process. Översättning från ryskan av Manja Benkow. Stockholm, Fröléen & Comp. 1944. 520s. Förlagets linneband. Inget skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 51738 ] Pris: 400 SEK

STANNOW, Christian, Erövrarna. En indianbok. Stockholm 1971. 40 s. Häftad.

[ ATA: 21421 ] Pris: 30 SEK

STANNOW, Henrik, Musikjuridik från A-Ö. 2. omarbetade upplagan. STIM 1987. 128s. Häftad.

[ ATA: 16548 ] Pris: 90 SEK

STANWOOD, Frederick, Patricvk Allen & Lindsay Peacock, Kriget vid gulfen. En krönika dag för dag. Kungälv 1991. 120 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

¶ Pappa Bushs vedermödor.

[ ATA: 14406 ] Pris: 125 SEK

STANZEL, Franz K., Typische Formen des Romans. Göttingen 1964. 78 pp. Softcover.

[ ATA: 24855 ] Pris: 50 SEK

STAR, A. Tore, Geologiskt kalejdoskop med vinkelprisma. 120 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 41565 ] Pris: 75 SEK

STARA, Ragnar, Nationsbegreppet. En social helhetslogik. Akademisk avhandling. Ekenäs 1980. 256 s. + errata-blad. Häftad.

[ ATA: 12089 ] Pris: 90 SEK

STARENDAL, Monika (red.), Får man forska på djur? Forskarnas om djurförsök. Stockholm 2000. 104 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 44174 ] Pris: 75 SEK

STARHAWK, The Earth Path. Grounding Your Spirit in the Rhythms of Nature. HarperOne 2005. Reprint. x,245pp. Softcover. Some pencil markings.

[ ATA: 52908 ] Pris: 75 SEK

STARK, Freya / Fulvio Roiter, Turkey: A Sketch of Turkish History. London 1971. 250 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. In good condition.

[ ATA: 40489 ] Pris: 100 SEK

STARKEY, David, Elisabet. Vägen till tronen. Stockholm 2003. 340 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 40665 ] Pris: 100 SEK

STAROBINSKI, Jean, Montaigne i rörelse. Stockholm 1994. 476 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 2054 ] Pris: 100 SEK

STAROBINSKI, Jean, Medicin. Stockholm 1965. 104 (8) s. Ill. Förlagets pappband.

[ ATA: 35613 ] Pris: 100 SEK

STARR, Chester G., The Emergence of Rome as ruler of the Western World. New York, Cornell University Press, 1967. 122 pp. Paperback.

[ ATA: 754 ] Pris: 100 SEK

STAS, Jean Servais, Oeuvres complètes I-III. Bruxelles 1894. Portrait,LV,(1),855,(1),6 plates (one folding) + Portrait,VI,854,(2) + Portrait,(8),556pp. Illustrated. Quarto. Gilt calf backed boards with original printed first wrappers tipped in. Front covers with gilt text . Small gift ticket inside covers.

¶ 3 volumes.

[ ATA: 39780 ] Pris: 7500 SEK

STASSINOPOULOS HUFFINGTON, Arianna, Picasso: Creator and Destroyer. London 1988. 559 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 15440 ] Pris: 150 SEK

STASSINOPOULOS, Arianna, The Female Woman. Fontana Paperbacks 1974. 190 pp.

¶ Arianna Stassinopoulos says that Women's Liberation attacks the very nature of woman and, in the guise of liberation, seeks to enslave her.

[ ATA: 18796 ] Pris: 40 SEK

STAUFFENBERG, Alexander Schenk Graf v., Trinakria. Sizilien und Grossgriechenland in archaischer und fruhklassischer Zeit. R. Oldenburg, Munchen-Wien 1963. 365pp. Mit funf Kartenskizzen im Text und einer Einsteckkarte. Publisher´s cloth with dust-jacket. Dust-jacket worn.

[ ATA: 4812 ] Pris: 150 SEK

STAUFFER, Ethelbert, Jesus. Gestalt und Geschichte. Bern 1957. 172 pp. Paperback.

[ ATA: 34385 ] Pris: 50 SEK

STAUGÅRD, Frants, Den folkliga medicinen. Svart magi eller sunt förnuft? Stockholm 1979. 239 s. Ill. Häftad. Gott skick.

[ ATA: 5911 ] Pris: 75 SEK

STAVE, Erik, Samhällsliv egendom och arbete i bibelns ljus. SKDB, Stockholm 1927-28. 249 + 188s. Häftade.

¶ 2 volymer.

[ ATA: 9248 ] Pris: 125 SEK

STEAD, Philip John, The Police of Paris. Staples Press Ltd, London 1957. 224pp. Publisher´s hardcover with dust-jacket. Dust-jacket somewhat worn.

[ ATA: 4314 ] Pris: 90 SEK

STEADMAN, Ralph, Benet i vädret. Stockholm 1983. Opga. (ca 60 s.). Häftad. Gott skick.

[ ATA: 45917 ] Pris: 125 SEK

STEARNS, Peter N., European Society in Upheaval: Social History Since 1800. Seventh printing. Macmillan 1970. xx, 426 pp. Softcover. Signature. In good conditon.

[ ATA: 50554 ] Pris: 100 SEK

STEBBING, L. S., A Modern Introduction to Logic. London 1953. 525 pp. Publisher's hardcover. Some stains on boards, inside of front and back board browned.

[ ATA: 26031 ] Pris: 125 SEK

STEBBING, L. Susan, A Modern Elementary Logic. Second edition. London 1946. viii, 214 pp. Publisher's cloth with worn dj.

[ ATA: 48870 ] Pris: 90 SEK

STECKZÉN, Birger, Johan Baner. Stockholm 1939. 450 s. Ill. Häftad.

[ ATA: 39957 ] Pris: 100 SEK

STECKZÉN, Birger, Umeå stads historia 1588-1888. Facsimile. Umeå 1981. (16),488,XXXIVs. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation från utgivaren till Phebe Fjellström.

[ ATA: 41877 ] Pris: 200 SEK

STEDT, Nils, Engelsk grammatik. Stockholm 1955. ca 250 s. Förlagets klotband. Gott skick.

[ ATA: 36369 ] Pris: 60 SEK

STEED, Christopher (red.), Det mångreligiösa Jos. Uppsala 1991. 373s. Häftad.

¶ Bidrag på engelska och svenska.

[ ATA: 22529 ] Pris: 90 SEK

STEED, Christopher & WESTERLUND, David (ed.), The Triple Religious Heritage of Nigeria. Uppsala 1995. 93pp. Softcover. Uppsala Research Reports in the History of Religions 5.

[ ATA: 22522 ] Pris: 100 SEK

STEELE, Joseph Henry, Ingrid Bergman: An Intimate Portrait. New York 1960. 332 pp. Paperback.

[ ATA: 28598 ] Pris: 60 SEK

STEEN, Adolf, Kautokeino gamlae kirke. Trondheim 1969. 97s. Häftad. Dedikation till Phebe Fjellström.

[ ATA: 45007 ] Pris: 200 SEK

STEEN, Thorvald, Don Carlos. Tiden, Stockholm 1994. 157s. Förlagets pappband med skyddsomslag.

¶ Svensk översättning av Staffan Söderblom.

[ ATA: 52186 ] Pris: 100 SEK

STEFFANSON, Con, Flash Gordon: The Space Circus. Star Book 1977. 162 pp. Paperback.

[ ATA: 47574 ] Pris: 50 SEK

STEFFANSON, Con, Flash Gordon: The Time Trap of Ming III. Star Book 1977. 160 pp. Paperback.

[ ATA: 47575 ] Pris: 50 SEK

STEFFEN, Hans (ed.), Formkräfte der deutschen Dichtung. Göttingen 1967. 290 pp. Softcover.

[ ATA: 24849 ] Pris: 75 SEK

STEFFENBURG, Carl, Minnen från skolan och gymnasium. (Efter författarens död utgifna). Falun 1876. 89 s. Trevligt piavat klotryggsband med främre omslag. Gott skick.

[ ATA: 34638 ] Pris: 150 SEK

STEFFENS, Franz (hrsgb), Proben aus Handschriften lateinischer Schriftsteller. Separatabzüge aus Steffens, Lateinische Paläographie, vermehrt um 6 neue Abbildungen. 2., vermehrte Auflage. Trier 1909. 24 plates in original folder. Folio. Name on front cover, worn covers.

[ ATA: 37995 ] Pris: 350 SEK

STEGER, Helmut / Karl Howe, Opernführer. Von Monteverdi bis Hindemith. Hamburg 1954. 260 pp. Paperback.

[ ATA: 15402 ] Pris: 50 SEK

STEGMANN, Hermann, Der kampf um den Rhein. Das Stromgebeit des Rheins im Rahmen der grossen Politik und im Wandel der Kriegsgeschichte. Neue, bis zur Gegenwart fortgeführte Ausgabe. Stuttgart und Berlin 1924. 682 pp. Publisher's cloth with dj.

[ ATA: 27654 ] Pris: 200 SEK

STEIG, Michael, Dickens and Phiz. Indiana Univesity Press 1978. 340 pp. Publisher´s cloth with dust-jacket. Dust-jacket with a few tears.

[ ATA: 4693 ] Pris: 100 SEK

STEIGER, Brad, Monsters, Maidens and Mayhem: A Pictorial History of Hollywood Film Monsters. Chicago 1965. 128 pp. Paperback. Fine condition.

[ ATA: 26903 ] Pris: 75 SEK

STEIN, Aaron Marc, Mexikansk likvaka. Stockholm 1954. 261 s. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Ryggen solblekt. (Gebers kriminalserie).

[ ATA: 33407 ] Pris: 60 SEK

STEIN, B., Stein's Orchideenbuch. Beschreibung, Abbildung und Kulturanweisung der empfehlenswetesten Arten. Mit 184 in den Text gedruckten Abbildungen. Berlin Paul Parey 1892. VI (2) 602 (2) pp. Private black halfcalf. Boards a little rough to edges. 2 cm crack on upper front hinge; else in good condition.

[ ATA: 46392 ] Pris: 900 SEK

STEIN, R. A., Tibetan Civilization. Stanford University Press 1988. 334 pp. Ill. Softcover.

[ ATA: 44723 ] Pris: 125 SEK

STEIN, R.A., La civilisation tibétaine. Paris 1962. 269 pp. Ill. Publisher's hardcover.

[ ATA: 11354 ] Pris: 200 SEK

STEIN, Ralph / Tom Burnside, The Great Cars. New York 1979. 252 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Quarto.

[ ATA: 26776 ] Pris: 90 SEK

STEIN, Ralph, The Greatest Cars. London 1979. 240 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 18633 ] Pris: 100 SEK

STEIN, Ralph, The World of the Automobile. New York 1973. 252 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.

[ ATA: 18783 ] Pris: 100 SEK

STEIN, Ralph, The American Automobile. Ridge Press/Random House, New York. 252pp. 4:o. Ill. Hardcover with dustjacket.

[ ATA: 22349 ] Pris: 150 SEK

STEIN, Rolf A., La civilisation Tibetaine. Édition définitive. Paris 1991. XII, 252 pp. Private red cloth bound with front and back cover.

[ ATA: 44603 ] Pris: 250 SEK

STEINBACH, Franz, Studien zur westdeutschen Stammes- und Volksgeschichte. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1962. 194 pp. + map. Soft bound.

[ ATA: 18902 ] Pris: 75 SEK

STEINBÜCHEL, Theodor, Vom Menschenbild des christlichen Mittelalters. Darmstadt / Tübungen 1951. 48 pp. Publisher's harlf cloth. Very good condition.

[ ATA: 37900 ] Pris: 60 SEK

STEINBECK, John, Möss och människor. Malmö stadsteater 1977. 4 s. Ill. Häftad.

¶ Program från föreställningen.

[ ATA: 38210 ] Pris: 40 SEK

STEINBECK, John, Vredens druvor I-II. Stockholm 1945. 2 volymer. 522 s. Förlagets halvklotband.

[ ATA: 49482 ] Pris: 150 SEK

STEINBECK, John, Månen har gått ned. Stockholm 1962. 208 (2) s. Förlagets linneband.

[ ATA: 49483 ] Pris: 150 SEK

STEINBERG, S. H., Boktryckarkonst och bokhistoria genom fem sekler. Stockholm 1972. 350 s. Il. Förlagets klotband med skyddsomslag.

[ ATA: 40405 ] Pris: 75 SEK

STEINBY, Torsten / Olof Mustelin / Magnus Pettersson, Forskning och vitterhet I-III. Det svenska litteratursällskapet i Finland 1885-1985. Helsingfors 1985-1989. 3 vol. 351 + 352 + 315 s. Ill. Förlagets konstläderband. Gott skick.

[ ATA: 35424 ] Pris: 750 SEK

STEINBY, Torsten, Romersk publicistik. Akademisk avhandling. Helsingfors 1956. 189 s. Häftad. Med dedikation. Något nötta omslag.

[ ATA: 30361 ] Pris: 100 SEK

STEINEM, Gloria, Förändring inifrån. En bok om självkänsla. Stockholm 1993. 423 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.

[ ATA: 35430 ] Pris: 75 SEK

STEINER, Jean-Francois, Treblinka. Revolt i ett utrotningsläger. Stockholm 2002. 389 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 26412 ] Pris: 60 SEK

STEINER, Rudolf, Grunddragen av vetenskapen om det fördolda Andra upplagan. Anroposofiska bokförlaget, Stockholm 1979. 356s. Häftad.

[ ATA: 53883 ] Pris: 125 SEK

STEINER, Stan, The New Indians. Harper & Row 1968. xviii,348pp. + plates + folding map. Publisher´s cloth with price clipped dust jacket. Hard cover. Pencil underlinings/ markings.

¶ The first full-scale report of the gathering Red Power movement... a revolt against the white man´s culture and its debasement of the tribal way.

[ ATA: 51167 ] Pris: 150 SEK

STEINGASS, F., Persian - English Dictionary. Sixth impression of 1892 edition. London Routledge & Kegan Paul 1977. viii, 1539 pp. Publisher's red cloth. Heavy Quarto Volume. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board.

[ ATA: 45357 ] Pris: 900 SEK

STEINGRIMSSON, Sigurdur Örn, Vom Zeichen zur Geschichte. Eine literar- und formkritische Untersuchung von Ex 6,28 - 11,10. Doctoral dissertation. Gleerup 1979. 242pp. Coniectanea Biblica. Old Testament Series 14.

[ ATA: 3137 ] Pris: 100 SEK

STEINIGER, P. A. (ed.), Der nürnberger Prozess. Aus den Protokollen, Dokumenten und Materialien des Prozesses gegen die Hauptkriegsverbrecher vor dem Internationalen Militärgerichtshof. Band I-II. 5. Auflage. Berlin 1962. 2 volumes. 318 + 614 (2) pp. Ill. Publisher's blue cloth with dj. Dj on vol. 2 is damaged; else in good condition.

[ ATA: 38957 ] Pris: 400 SEK

STEINITZ, Wolfgang, Deutsche Volksliederdemokratischen Charakters aus sechs Jahrhunderten. Bd. 2. Berlin 1962. 630 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Quarto.

[ ATA: 32965 ] Pris: 200 SEK

STEINITZ, Wolfgang, Geschichte des Finnisch-Ugrischen Vokalismus. Stockholm 1944. 144 pp. Publisher's cloth. In good condition.

[ ATA: 44091 ] Pris: 200 SEK

STEINMANN, Jean, Johannes der Täufer in Selbstzeugnisse und Bilddokumenten. Hamburg 1960. 176 pp. Ill. Paperback.

[ ATA: 31955 ] Pris: 50 SEK

STEINMETZ, Alexander, Langenscheidts Taschenwörterbuch der neugriechischen und deutschen Sprache II: Deutsch - Neugriechisch. Berlin 1961. 487 pp. Publisher's blue cloth. Very good condition.

[ ATA: 33809 ] Pris: 75 SEK

STEINSLAND, Gro / Preben Meulengracht Sörensen, Människor och makter i vikingarnas värld. Stockholm 1998. 224 s. Kvarto. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 5767 ] Pris: 160 SEK

STEINTHÓRSSON, Sigurdur, The Ankaramites of Hvammsmúli Eyjafjöll, Southern Iceland. Reykjavík 1964. 40pp. Original wrappers. Ex library copy, stamped on front cover. Acta Naturalia Islandica. Vol. II. - No. 4.

[ ATA: 12573 ] Pris: 100 SEK

STENBACKA, Susanne, Landsbygdsboende i inflyttarnas perspektiv. Intention och handling i lokalsamhället. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 266 (4) s. Häftad. Med dedikation.

[ ATA: 39505 ] Pris: 90 SEK

STENBECK, Manne (red.), Svenska texter. Ett urval svensk prosa efter 1940. Stockholm 1968. 320 s. Originalpocket.

[ ATA: 14002 ] Pris: 75 SEK

STENBERG, A-M., Finsk satslära för skolornas högre stadier och för självstudier. Söderström 1971. 14-19 tusendet. 213s. Förlagets dekorerade klotryggsband.

[ ATA: 55671 ] Pris: 150 SEK

STENBERG, Birgitta, Detta med Doris. Stockholm 1991. 327 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 20045 ] Pris: 75 SEK

STENBERG, Britta, Eldfåglar. Ord & Visor 2002. 179s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.

[ ATA: 5960 ] Pris: 75 SEK

STENBERG, E. A., Einige eigenschaften der linearen und homogenen Differentialgleichungen. Akademische Abhandlung. Helsingfors 1885. (4), 75, (3)pp. Quarto. Sewn as issued.

[ ATA: 40363 ] Pris: 300 SEK

STENBERG, Göran, Döden dikterar. En studie av likprediktningar och gravtal från 1600- och 1700-talen. Stockholm 1998. 445 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. En del understrykningar i blyerts.

[ ATA: 14160 ] Pris: 90 SEK