Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 22456 träffar.
1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456
LALANDER, Folke (red.), Östgöta konstförenings 50-åriga verksamhet såsom den beskrives av sjutton inblandade. Östgöta Konstförenings Publikation XV (utan år). 72 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 30617 ] Pris: 72 SEK
LALANDER, Folke, K G Nilsson. Kalejdoskop 1986. 68 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 12198 ] Pris: 70 SEK
LALLEY, Paul, Krypande skräck. Falun 1980. 156 s. Pocket. Något snedläst. Namnteckning å insida av främre omslag. (Kalla kårar 62).
¶ The Colony.
[ ATA: 29497 ] Pris: 75 SEK
LAMA ANAGARIKA GOVINDA, Creative Meditation and Multi-Dimensional Consciousness. London 1977. x, 294 pp. + plates. Softcover. Pencil undelining. Worn wrappers.
[ ATA: 46923 ] Pris: 100 SEK
LAMA MIPHAM, Calm and Clear. Mi-pham 'Jam-dbyangs rnam-gyal rgya-mtsho. Berkeley 1973. 128 pp. Softcover. A few pencil undelinings.
[ ATA: 46922 ] Pris: 100 SEK
LAMA THUBTEN YESHE. Introduction to Tantra: A Vision of Totality. London 1987. 173 pp. Softcover.
[ ATA: 30232 ] Pris: 100 SEK
LAMARQUE, Peter/ HAUGOM OLSEN, Stein, Truth, Fiction, and Literature. A Philosophical Perspective. Clarendon Press, Oxford 1996. Name on small title. Pencil underlinings.
[ ATA: 54750 ] Pris: 150 SEK
LAMB, Harold, Djingis khan. Tema/ Rabén & Sjögren 1965. 223s. Pocket. Namn på smutstitelbladet.
[ ATA: 53264 ] Pris: 60 SEK
LAMBEK, C. Moralens grundval och gränser. Stockholm 1937. 163 s. Häftad.
[ ATA: 36128 ] Pris: 75 SEK
LAMBERT, André und STAHL, Eduard, Die Gartenarchitektur. Zweite Auflage. Leipzik, Alfred Kröner Verlag 1910. IV,152,(10)s + plates. Gilt half-leather. Spine a little worn. Handbuch der Architektur IV. 10. Halbband.
[ ATA: 11381 ] Pris: 500 SEK
LAMBERT, David, Dinosaurier. Stockholm 1990. 254 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick. (När? Var? Hur?)
[ ATA: 44909 ] Pris: 90 SEK
LAMBERT, David, Förhistoriska växter och djur. Stockholm 1986. 258 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick. (När? Var? Hur?)
[ ATA: 44910 ] Pris: 75 SEK
LAMBERT, Gavin, På glid. Scener från Hollywood. Stockholm 1961. 259 s. Häftad.
¶ The Slide Area.
[ ATA: 28575 ] Pris: 100 SEK
LAMBERT, Gavin, Flickan innanför. Stockholm 1966. 255 s. Häftad. Ett veck å bakre och främre omslag.
[ ATA: 28576 ] Pris: 125 SEK
LAMBERT, Lars Uppsala på hovfotografens tid. En bok om Gunnar Sundgren och hans tid. Uppsala 2009. 301,(3)s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Förlagsnytt exemplar.
[ ATA: 50578 ] Pris: 275 SEK
LAMBERT, Lars (red), Gunnar Leche stadsarkitekt. Kornhuset, 2004. 283s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Förlagsny.
[ ATA: 50804 ] Pris: 200 SEK
LAMBERT, Willi, Aus Liebe zur Wirklichkeit. Grundworte ignatianischer Spiritualität. Mainz 1991. 197 pp. paperback. A few underlinings with pencil.
[ ATA: 30187 ] Pris: 75 SEK
LAMM, Martin (red.), Thorilds bref till C. F. Cramer. Med inledning och anmärkningar. Upsala 1907. 62 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 26285 ] Pris: 75 SEK
LAMM, Martin, Det moderna dramat. Bonniers 1948. (8),363(1)s. Häftad. Något fläckad rygg. Ouppskuren.
[ ATA: 11817 ] Pris: 70 SEK
LAMM, Martin, Strindberg och makterna. SKDB 1936. 163,(1)s. Förlagets halvklotband. Namn på försättsbladet. Olaus Petriföreläsningar vid Uppsala universitet.
[ ATA: 16434 ] Pris: 100 SEK
LAMM, Martin, Det moderna dramat. Stockholm 1948. 362 (2) s. Förlagets halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 42447 ] Pris: 75 SEK
LAMM, Sigurlaug Regina, Musik und Gemeinschaft einer Nation im Werden. Die Einfuhrung der Kunstmusik in Island in der Zeit von ca. 1800 bis 1920. Doctoral dissertation. Uppsala 2001. 245pp. Original wrappers.
[ ATA: 5137 ] Pris: 130 SEK
LAMONT-BROWN, Raymond, A Book of Epitaphs. London 1982. 64 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 35324 ] Pris: 60 SEK
LAMPÉN, Lea, Svensk-Finsk storordbok / Ruotsalais-Suomalainen suursanakirja. Söderströms 1977. 857 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 32934 ] Pris: 150 SEK
LAMVIK, Gunnar M., Et eventyr på hjul. Et antropologisk blikk på amcar-kulturen. STS 1994. 186s. Häftad. STS rapport nr. 21.
[ ATA: 53634 ] Pris: 250 SEK
LANCASTER, Graham, Bli 20% bättre! Malmö 1994. 162 s. Förlagets pappband. Namnteckning; övrigt i gott skick. (Utvecklingsbiblioteket).
[ ATA: 44157 ] Pris: 150 SEK
LANCASTER, Lewis R./ YU. C. S. (Eds.), Assimilation of Buddhism in Korea. Religious Maturity and Innovation in the Silla Dynasty. Asian Humanities Press, Berkeley, California 1991. viii,250pp. Publisher´s softcover. Library stamps.
[ ATA: 54469 ] Pris: 100 SEK
LANCASTER, Lewis R./ YU. C. S. (Eds.), Introduction of Buddhism to Korea. New Cultural Patterns. Asian Humanities Press, Berkeley, California 1989. x,229pp. Publisher´s softcover. Slightly worn. Library stamps.
[ ATA: 54470 ] Pris: 75 SEK
LANCHESTER, John, Njutningens pris. Stockholm 1996. 210 s. förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38660 ] Pris: 60 SEK
LANCIANI, Rodolfo, The Destruction of Ancient Rome: A Sketch of the History of the Monuments. New York Macmillan1899. Fold out map + XV (1) + 379 (3) pp. Publisher's red cloth with gilt upper edge. Old signature to front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 39411 ] Pris: 750 SEK
LANCKORONSKI, Leo / Maria Lanckoronski, Mythen und Münzen. Griechische Geld im Zeichen griechischen Glaubens die heiligung des Profanen. München 1958. 175 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 30716 ] Pris: 125 SEK
LANCKORONSKI, Leo Maria, Schönes Geld der alten Welt. Ausgewählte Meisterstücke griechischer Münzkunst. München 1935. 100 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Dj a little worn to edges.
[ ATA: 33346 ] Pris: 125 SEK
LANCZKOWSKI, Günter, Einführung in die Religionsphänomenologie. Darmstadt 1978. 152 pp. Softcover.
[ ATA: 8346 ] Pris: 90 SEK
LANDAHL, Martin, Några har vingar. Natur och Kultur 2000. 228s. förlagsinunden med skyddsomslag.
[ ATA: 6755 ] Pris: 60 SEK
LANDAHL, Martin/ Kristjan AUNVER, Stad på 2 hjul. edition edda 2000. 144s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53797 ] Pris: 60 SEK
LANDAU, David, Kissinger: The Uses of Power. Third printing. Boston 1972. 270 pp. Publisher's cloth with dj. Dj worn with tears.
[ ATA: 33203 ] Pris: 90 SEK
LANDAU, Edmund, Vorlesungen über Zahlentheorie. Aus der elementaren Zahlentheorie. Chelsea Publishing Company, New York 1946. Reprint of 1927 edition. VIII,180,(4)pp. Publisher´s cloth.
[ ATA: 55541 ] Pris: 250 SEK
LANDAU, Jacob M., Études sur le théatre et le cinéma arabes. Traduit de l'Anglais par Francine Le Cleach. Avec une Préface du Professeur H. A. R. Gibb. Paris 1065. 260 pp. Ill. Green cloth with front wrapper tipped in. Ex library copy with stamps.
[ ATA: 49324 ] Pris: 300 SEK
LANDAU, Jacob M., Études sur le Théatre et le Cinéma Arabes. Traduit de l´Anglais par Francine le Cleach. Avec une préface du Proffeseur H. A. R. Gibb. Paris 1965. 260pp. Private cloth backed boards with printed wrappers mounted on the boards. Library stamps.
[ ATA: 51138 ] Pris: 250 SEK
LANDAU, Rom, Ignacy Paderewski. Musiker och statsman. Stockholm 1935. 262 (2) s. Förlagets blåa klotband med främre omslag. Namnteckning.
[ ATA: 41113 ] Pris: 150 SEK
LANDAU, Zbigniew & Jerzy Tomaszewski, Wirtschaftsgeschichte Polens im 19. und 20. Jahrhundert. Berlin 1986. 300 pp. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 12704 ] Pris: 100 SEK
LANDBERG, Anna (red.), Vems är museet? Lund 2001. 96 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 37918 ] Pris: 100 SEK
LANDBERG, Anna (red.), Perspektiv på traditionen. Stockholm 1999. 248 s. Il. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 40219 ] Pris: 50 SEK
LANDBERG, Georg, Män och minnen. Verbum, Stockholm 1967. 178s. Häftad/pocket. c:a 20 sidor lätt fläckade i övre marginalen.
[ ATA: 9737 ] Pris: 50 SEK
LANDBERG, Georg, Johan Gyllenstiernas nordiska förbundspolitik i belysning av den skandinaviska diplomatiens traditioner. Uppsala 1935. 171 (1) s. Häftad. Med dedikation å främre omslag. Fd biblioteksexemplar med gallringsstämplar. Något nött.
[ ATA: 39885 ] Pris: 60 SEK
LANDBERG, Hans / Katrin Hallman / Lars Ingelstam (red.), Att upptäcka konsekvenser. Föredrag och diskussioner vid ett seminarium om teknikbedömning. Stockholm 1976. 86 s. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 32942 ] Pris: 75 SEK
LANDBERG, Hans, Krig på kredit. Svensk rustningsfinansiering våren 1655. Kristianstad 1969. 141 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 12104 ] Pris: 125 SEK
LANDELIUS, Otto Rob., Nerkingar som borgare och äventyrare i främmande land. Rundqvists bokförlag, Göteborg 1936. 111 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 21870 ] Pris: 125 SEK
LANDELIUS, Peter, Guacamole och svenska krusbär. Stockholm 1991. 195 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14846 ] Pris: 60 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Besjälad natur. Carlssons 1998. 200s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 5953 ] Pris: 75 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Stockholms solitärer. Interpublishing, Stockholm 1986. 191s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 23275 ] Pris: 75 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Fåglar, blommor, hus och träd i Stockholm. Stockholm 2002. 188 s. Il. Förlagets pappband. Rec.stämpel å insida av bakre pärm; övrigt i mycket gott skick.
[ ATA: 31662 ] Pris: 90 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Stockholms solitärer. Växter och djur som levande kultur. Stockholm 1986. 192 s. Ill. Förlagets pappband. Med dedikation. Gott skick.
[ ATA: 44458 ] Pris: 75 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Markernas visdom. Stockholm 1990. 160 (2) s. Ill. Förlagsinbubnden med skyddsomslag.
[ ATA: 44463 ] Pris: 50 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Trädgårdsmästaren Linné. Carlssons 1997. 302s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 54576 ] Pris: 75 SEK
LANDELL, Nils-rik, Stockholmskartor. Stockholm 2000. 143 s. ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 40503 ] Pris: 400 SEK
LANDEN, Leif, Gudmund Jöran Adlerbeth. En biografi. Akademisk avhandling. Stockholm 2000. 276s. Illustrerad. Filologiskt Arkiv 43.
¶
[ ATA: 2457 ] Pris: 100 SEK
LANDERHOLM, Lotta, Biätaren. Kriminalroman. Stockholm 2002. 278 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17482 ] Pris: 90 SEK
LANDERHOLM, Lotta, Fall i mörka vatten. Stockholm 2000. 286 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 33548 ] Pris: 75 SEK
LANDFRIED, Klaus, Stefan Georg - Politik des Unpolitischen. Heidelberg 1975. 290 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 20352 ] Pris: 150 SEK
LANDGRAF, Artur Michael, Einführung in die geschichte der theologischen Literatur der Frühscholastik. Regensburg 1948. 144 pp. Softcover.
[ ATA: 20938 ] Pris: 125 SEK
LANDGREBE, Wilhelm, Dietrich Bonhoeffer. Ein Blutzeuge aus jüngster Zeit. 3. durchgesehene Auflage. Giessen 1961. 78 (2). Softcover.
[ ATA: 30183 ] Pris: 75 SEK
LANDGREN, Bengt (red.), Att välja sin samtid. Essäer om levande svensk litteratur från Birgitta till Karlfeldt sammanställda av Bengt Landgren och utgivna av Svenska Akademien. Stockholm 1986. 268 s. Häftad.
[ ATA: 20717 ] Pris: 60 SEK
LANDGREN, Bengt (Red.), Universitetsämne i brytningstider. Studier i svensk akademisk litteraturundervisning 1947-1995. Uppsala 2005. 740s. Häftad.
[ ATA: 51307 ] Pris: 100 SEK
LANDGREN, Bengt, Den poetiska världen. Strukturanalytiska studier i den unge Gunnar Ekelöfs lyrik. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1982. 286 s. Häftad. Ouppskuren.
¶
[ ATA: 1158 ] Pris: 200 SEK
LANDGREN, Bengt, Odysseus vid masten och Procyons galna hund. Populärvetenskapliga föreläsningar och seminarier. Uppsala 1992. 227 s. Häftad.
[ ATA: 29306 ] Pris: 75 SEK
LANDGREN, Bengt, Dödsteman. Läsningar av Rilke Edfelt Lindegren. Uppsala 1999. 155s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 54857 ] Pris: 125 SEK
LANDGREN, Bengt, Polyederns gåta. En introduktion till Gunnar Ekelöfs Färjesång. Uppsala 1998. 233s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 55126 ] Pris: 125 SEK
LANDGREN, Bengt, Hermann Brochs Der Tod des Vergil. Studier i romanens källor, struktur och idéinnehåll. Uppsala 1978. 188s. Häftad.
[ ATA: 55132 ] Pris: 75 SEK
LANDGREN, Bengt, Den hotade idyllen. Gunnar Mascoll Silfverstolpe, Finland och den lyriska intimismen. KVHAAH 2008. 318s. Häftad.
[ ATA: 55165 ] Pris: 150 SEK
LANDGREN, Karin, Bibelns kvinnogestalter. Tranås 2005. 149 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 35452 ] Pris: 100 SEK
LANDIN, Bengt-Olof, Insekter i färg. Femte upplagan. Stockholm 1967. 146 s. Förlagets blåa klotband. Gott skick.
[ ATA: 29211 ] Pris: 75 SEK
LANDIN, Bo, Om träd kunde gråta. Stockholm 1986. 280 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 39915 ] Pris: 75 SEK
LANDIN, Per, Von dort nach hier. Zum Prozess der Vermittlung und Aufnahme deutschsprachiger Belletristik in Schweden 1980-1988. Dissertation. Stockholm 1990. 337 pp. Soft covers.
[ ATA: 13168 ] Pris: 125 SEK
LANDIS, Arthur H., The Magic of Camelot. Daw 1981. 208 pp. Paperback.
[ ATA: 47335 ] Pris: 50 SEK
LANDIS, Arthur H., Camelot in Orbit. Daw 1978. 176 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47750 ] Pris: 50 SEK
LANDOGNA, F., Antologia della critica storica. Età contemporaena. Torino 1955. 632 pp. Softcover.
[ ATA: 21028 ] Pris: 150 SEK
LANDON, Kristin, The Cold Minds. Ace 2008. 294 pp. Paperback.
[ ATA: 50201 ] Pris: 50 SEK
LANDOW, George P., Hyper / Text / Theory. Johns Hopkins University Press 1994. (8),384pp. Soft covers.
[ ATA: 50824 ] Pris: 100 SEK
LANDQUIST, D., Förspelet till andra världskriget. Hörsta förlag 1958 248s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Några en à två centimeter långa revor på skyddsomslaget.
[ ATA: 15904 ] Pris: 100 SEK
LANDQUIST, John (red.), De filosofiska mästerverken V: Engelska upplysningstänkare. Stockholm 1941. XVI, 316 s. Förlagets klotband. Något nött. Försättsbladet saknas.
[ ATA: 11274 ] Pris: 70 SEK
LANDQUIST, John, I ungdomen. Bonniers 1957. 244s. Häftad.
[ ATA: 12525 ] Pris: 90 SEK
LANDQUIST, John, Själens enhet. Tre föreläsningar. Stockholm 1935. 150 82) s. Häftad.
[ ATA: 36758 ] Pris: 75 SEK
LANDQUIST, John, Gustaf Fröding. En biografi. Stockholm 1956. 398 s. Häftad. Fuktad i övre marginalen.
[ ATA: 41208 ] Pris: 75 SEK
LANDQUIST, Solveig, Närgångenheter. Natur och kultur 171s. Häftad. Bläcknoteringar vid innehållsförteckningen.
[ ATA: 10958 ] Pris: 75 SEK
LANDQUIST, Solveig, Den goda viljan. Mitt liv med John Landquist. Stockholm 1975. 293 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶ Med dedikation från författaren.
[ ATA: 27061 ] Pris: 100 SEK
LANDQUIST, Solveig, Solfågel. Gleerups 1956. 101s. Häftad.
[ ATA: 54605 ] Pris: 75 SEK
LANDQVIST, Håkan, Råd och ruelse. Moral och samtalsstrategier i Giftinformationscentralens telefonrådgivning. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 232s. Häftad. Skrifter utg. av Institutionen för Nordiska Språk vid Uppsala universitet 55.
[ ATA: 4841 ] Pris: 100 SEK
LANDRY, Pierre / Michel Laclotte / Pierre Rosenberg / Jacques Thuillier (ed.), Georges de La Tour. Orangerie des Tuileries 1972. 2e édition. Paris 1972. 282 pp. Ill. Original wrappers.
[ ATA: 44716 ] Pris: 100 SEK
LANDSTEINER, Karl, The Specificity of Serological Reactions. Revised Edition. With a Chapter on Molecular Structure and Intermolecular Forces by Linus Pauling. Second Printing. Harvard University Press 1946. xiv, 310 pp. Publisher's black cloth with dj. Dj with a tear (ca 2cm) at bottom of spine; else in good condition.
[ ATA: 44782 ] Pris: 500 SEK
LANDSTRÖM, Björn, Vägen till Indien. Upptäcktsresor till lands och sjöss från expeditionen till Punt 1493 f.Kr. till upptäckten av Godahoppsudden 1488 e.Kr. skildrade i ord och bilder av Björn Landström. Stockholm 1964. 223 (17) s. Kvarto. Ill. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött.
[ ATA: 5734 ] Pris: 90 SEK
LANDSTRÖM, Gustaf, Om tänkaren Kristofer Jackob Boström och hans filosofi. Stockholm 1903. 72 s. Halvklotband.
[ ATA: 23845 ] Pris: 100 SEK
LANE, Arthur, Greek Pottery. London, Faber and Faber, 1968. Hardcover, no dust-jacket. 62 pp. (text), approx. 100 pp plates.
¶
[ ATA: 718 ] Pris: 90 SEK
LANE, Edward William, De moderna egyptiernas seder och bruk. Alhambra 1998. xx, 483 s. Illustrerad. Förlagets pappband. Förlagsny. Mycket gott skick.
[ ATA: 9954 ] Pris: 80 SEK
LANG, Jennifer, An Assemblage of 19th Century Horses and Carriages. From the Original Sketches by the Late William Francis Freelove. London 1971. Ca 100 pp. Color ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 42669 ] Pris: 90 SEK
LANG, Serge, A Second Course in Calculus. Addison-Wesley 1965. 242 pp. Publisher's hardcover with worn dj. Some underlinings.
[ ATA: 9603 ] Pris: 150 SEK
LANGDON, Percy G., Bedford Modern School Museum Illustrated Guide: Descriptive of the Collection of Bedfordshire Antiquities. Bedford 1925. 86 (8) pp. 25 plates. Original wrappers. Some foxing to front and end paper and edges. Wrappers worn to edges; else in good condition.
[ ATA: 44792 ] Pris: 350 SEK
LANGE-EICHBAUM, Wilhelm, Genie, Irrsinn und Ruhm. Eine Pathographie des Genies. 4. Auflage, vollständig neu bearbeitet und um über 1500 neue Quellen vermehrt. München 1956. 628 pp. Publisher's cloth with dj. Small signature to front fly leaf; else in good condition.
¶ Dieses international anerkannte Standardwerk behandelt umfassend das Genie, besonders in Beziehung zum ""Irrsinn"". Die gesamte Literatur des In- und Auslandes ist in einer bisher nicht annähernd erreichten Vollständigkeit in ihm zusammengetragen und verarbeitet.
[ ATA: 37882 ] Pris: 150 SEK
LANGE, H. O., Egyptiska myter och sagor. Med kulturhistorisk inledning. Stockholm 1925. 212 s. + planscher. Illustrerad. Förlagets klotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 10297 ] Pris: 100 SEK
LANGE, H. O., Religiöse tekster fra det gamle Aegypten. I dansk oversaettelse ved H. O. Lange. Köbenhavn 1921. XXVI, 132 s. (med index). Förlagets pappband. Ouppskuren. Ryggen nött med liten pärmförlust. (Verdensreligionernes hovedvaerker i oversaettelse. Udgifvet af Poul Tuxen).
[ ATA: 44676 ] Pris: 300 SEK
LANGE, John, The Cognitivity Paradox. An Inquiry Concerning the Claims of Philosophy. Princeton University Press 1970. viii,117pp. Publisher´s softcover. Name on small title
[ ATA: 54111 ] Pris: 75 SEK
LANGE, Kurt, En storstads skuggsidor. Wilh. Siléns Förlag 1904. 556s. Illustrerad. Dekorerat originalklotband.
[ ATA: 8361 ] Pris: 100 SEK
LANGE, Reinhold, Imperium zwischen Morgen und Abend. Verlag Aurel Bongers Recklinghausen 1972. 384 pp. Ill., Cloth w. wrappers. Owner's name (prof. Lennart Rydén).
[ ATA: 18404 ] Pris: 200 SEK
LANGE, Ulrich, Experimentalfältet. Kungl. Lantbruksakademiens experiment- och försöksverksamhet på norra Djurgården i Stockholm 1816-1907. Kungl. Skogs- och lantbruksakademien 2000 408s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Skogs- och lantbrukshistoriska meddelanden nr 23.
[ ATA: 41843 ] Pris: 90 SEK
LANGENDOEN, D. Terence, The Study of Syntax. The Generative-Transformational Approach to the Structure of American English. New York, Holt, Reinhart and Winston, Inc., 1969. 174 pp. Paperback.
¶
[ ATA: 876 ] Pris: 70 SEK
LANGENDOEN, D. Terence, Essentials of English Grammar. New York 1970. 223 pp. Publisher's hardcover. Very good condition.
[ ATA: 29221 ] Pris: 75 SEK
LANGLET, E., Mermoz luftpostens hjälte. Andra genomsedda upplagan. Lindqvist 1949. 232s. + planscher. Förlagets blå halvfranska band. Främre omslaget medbundet.
[ ATA: 52217 ] Pris: 200 SEK
LANGLET, Olof, Studier över tallens fysiologiska variabilitet och dess samband med klimatet. Ett bidrag till kännedom om tallens ekotyper. Stockholm 1936. ss. 219-406.+ utvikbar plansch. Illustrerad. Häftad med föärlagets tryckta omslag. Särtryck ur Meddelanden från statens skogsförsöksanstalt, häfte 29, n:r 4, 1936. Dedikation.
[ ATA: 54695 ] Pris: 100 SEK
LANGLET, Valdemar, Bevingade ord och slagord. Efter olika källor sammanställda och förklarade I - II. I: Citat från främmande språk. II: Svenska citat. Gebers 1925-1928. 500 + 680s. Halvfranska band med fyra upphöjda bind. 2 volymer. Något nötta.
[ ATA: 54520 ] Pris: 300 SEK
LANGOSCH, Karl, Lateinisches Mittelalter. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1963. 96pp. Original wrappers.
[ ATA: 22471 ] Pris: 90 SEK
LANGOSCH, Karl, Profile des lateinischen Mittelalters. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1965. VI,329,(1)pp. Soft covers.
[ ATA: 22472 ] Pris: 100 SEK
LANHAM, Richard A., The Electronic Word: Democracy, Technology, and the Arts. The University of Chicago Press 1994. 285 pp. Paperback.
[ ATA: 16846 ] Pris: 125 SEK
LANKHEIT, Klaus, Das Triptychon als Patosformel. Heidelberg 1959. 87 pp. + 44 plates and 4 fold out plates. Softcover.
[ ATA: 24780 ] Pris: 100 SEK
LANKHEIT, Klaus, Caspar David Friedrich. Köln 1977. 35 (1) pp. Original wrappers. Quarto.
[ ATA: 31155 ] Pris: 75 SEK
Lannerbro, Ragnar, Stenålder och bronsålder i Leksand. Uppsala 1984. 109s. + planscher. Illustrerad. Häftad. Leksands sockenbeskrivning del VIII.
[ ATA: 53737 ] Pris: 100 SEK
LANNERING, Jan, Studies in the prose style of Joseph Addison. Doctoral dissertation. Uppsala 1951. 205pp. Original wrappers. Lower wrapper with a couple of small stains.
[ ATA: 10594 ] Pris: 90 SEK
LANNOY, Richard, The Speaking Tree. A Study of Indian Culture and Society. Oxford University Press 1974. Reprint. xxviii,466pp. + plates. Softcover.
[ ATA: 52891 ] Pris: 75 SEK
LANSDELL, Henry, Genom Sibirien. Med 43 illustrationer och en karta. Stockholm 1882. 495 (1) s. + karta. Förlagets dekorerade gröna klotband. Något nött.
[ ATA: 32689 ] Pris: 400 SEK
LANSDELL, Henry, Genom Sibirien. Med 43 illustrationer och en karta. Bonniers 1882. Frontispis,VIII,496s. + planscher och utvikbar karta. Halvklotband med guldornerad rygg. Ett blad med liten pappersförlust i yttre marginalen - långt från texten, för övrigt i mycket gott skick. Ryggen blekt.
[ ATA: 53702 ] Pris: 150 SEK
LANZMANN, Claude, Shoah. De överlevande berättar. Förord av Simone de Beauvoir. Alfabeta 1986. 256 (6) s. Häftad. Namnteckning. (Filmbibliotek 4).
[ ATA: 36645 ] Pris: 90 SEK
LÜBKE, Wilhelm, Die Kunst des Altertums. Sechzehnte Auflage vollständig neu bearbeitet von erich Pernice. Mit 17 Kunstbeilagen und 700 Abbildungen im Text. Esslingen 1924. 526 pp. Ill. Publisher's decorated cloth. Spine a little pale and with a couple of stains.
[ ATA: 18180 ] Pris: 125 SEK
LÜDERS, Eva, Sömnmedel förorsakar filologen sömnlösa nätter. Stockholm 1955. 8 s. Häftad. Med dedikation till Erik Gren.
¶ Särtryck ur Svenska läkaretidningen 1955.
[ ATA: 32265 ] Pris: 200 SEK
LÜDTKE, Friedemann, Fårskötsel. Lt 1981. 93s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 50221 ] Pris: 70 SEK
LÜSCH, Fritz, Lysekils historia. Lysekilsposten, Lysekil 1950. 174s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 54231 ] Pris: 150 SEK
LÜTZELER, Heinrich, Das Druckwerk als Mittler des Geistes. Bonn 1969. 23 pp. Softcover.
[ ATA: 20297 ] Pris: 50 SEK
LAOURINA, Vera/ Vassili POUCHKARIOV (ed.), Les icônes de Novgorod XIIe - XVIIe siècles. Préface Dimitri Likhatchev. Introduction et réalisation Vera Laourina et Vassili Pouchkariov. Traduction Francaise Vladimir Maximoff. Présentation Alexandre Kokovkine. Éditions d´art Aurore, Léningrad 1980. 348pp Folio. Illustrated. Publisher´s hardcover with dustjacket.
[ ATA: 51985 ] Pris: 700 SEK
LAPASSADE, Georges, L'entrée dans la vie. Essai sur l'inachèvement de l'homme. Paris 1963. 259 pp. Softcover. Arguments 17. Les Éditions de Minuit.
[ ATA: 20832 ] Pris: 125 SEK
LAPASSADE, Georges, Groupes, organisations et institutions. Recherches institutionelles 1. Deuxième Édition. Paris 1970. 241 pp. softcover. Withe some underlinings.
[ ATA: 20833 ] Pris: 100 SEK
LAPIDUS, Jens, Mamma försökte. Wahlström & Widstrand 2012. 214s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55071 ] Pris: 100 SEK
LAPPALAINEN, Tomas, Camorra. En bok om maffian i Neapel. Fischer & Co 2007. 324s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55322 ] Pris: 90 SEK
LAPPIN, Elena, Natasha och historien. Stockholm 2001. 299 s. Häftad.
[ ATA: 13834 ] Pris: 70 SEK
LAPPIN, Elena, Natasha och historien. Stockholm 2002. 299 s. Häftad.
[ ATA: 14824 ] Pris: 70 SEK
LARA, Jesus, Leyendas Quechuas. Antologia. Ediciones Libreria Juventud, Argentina 1960. 160pp. Soft covers. Some underlinings in blue and red.
[ ATA: 47894 ] Pris: 150 SEK
LARA, María Pía, Narrating Evil. A Postmetaphysical Theory of Reflective Judgment. Columbia University Press, New York 2007. xii,230pp. Publisher´s hardcover wth dustjacket. First 30 pages with pencil underlinings.
[ ATA: 52854 ] Pris: 150 SEK
LARBAUD, Valéry, Last eller dygd. Två essayer. Stockholm 1956. 76 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 38204 ] Pris: 40 SEK
LARETEI, Käbi, En bit jord. Stockholm 1980. 258 (6) s. Pocket. Gott skick.
[ ATA: 37889 ] Pris: 50 SEK
LARGE, David Clay, Where Ghosts Walked. Munich´s Road to the Third Reich. Norton 1997. XXVI,406pp. Illustrated. Publisher´s hard cover with dust jacket. Signature on fly leaf. Heavely underlined and marked in the foreword and first 89pages. (Review copy).
[ ATA: 51267 ] Pris: 75 SEK
LARSÉN, Ossian, Untersuchung über den Geschlechtsapparat der Aquatilen Wanzen. Lund 1938. 388 pp. Ill. Softcover. Fine condition.
¶ Presentation copy.
[ ATA: 25000 ] Pris: 250 SEK
LARSEN, Judy Merrill, Bara till låns. Forum 2007. 219s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 44358 ] Pris: 90 SEK
LARSEN, Mihail/ Ole THYSSEN, Den fria tanken. En grundbok i filosofi. Röda Bokförlaget 1985 284s. Häftad. Blyertsstreckad.
[ ATA: 53415 ] Pris: 90 SEK
LARSEN, Steen, Den arbetande hjärnan. Sammanhanget mellan arbetets organisation och hjärnans funktion. Stockholm 1982. 158 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 24102 ] Pris: 60 SEK
LARSEN, Stephan, A Writer and his Gods. Doctoral dissertation. Stockholm 1983. 239,(1)pp. Original wrappers.
[ ATA: 16466 ] Pris: 125 SEK
LARSMO, Ola / Lars Ilshammar, Net. wars - kampen om nätet. Stockholm 1997. 151 s. Häftad. Veck å bakre omslag och sista sidor.
[ ATA: 27957 ] Pris: 75 SEK
LARSMO, Ola, Engelska parken. Tusende. Stockholm 1989. 336 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Snedläst.
[ ATA: 21764 ] Pris: 50 SEK
LARSON, Esbjörn, Från adlig uppfostran till borgerlig utbildning. Kungl. Krigsakademien mellan åren 1792 och 1866. Akademisk avhandling. Uppsala 2005. 411,(5)s. Illustrerad. Häftad. Studia Historica Upsaliensia 220.
[ ATA: 22787 ] Pris: 150 SEK
LARSON, F. A., Hertig av Mongoliet, Mongoliet och mitt liv bland mongolerna. Bonniers 1929. 333s. + frontispis. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Namn på smutstitelbladet.
[ ATA: 55468 ] Pris: 150 SEK
LARSON, Kate och Anna-Karin PALM, Om vänskap. Bokförlaget Lejd 2007. 302s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 53814 ] Pris: 125 SEK
LARSON, Kate, Himlen över platsen. Stockholm 1998. 225 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 14286 ] Pris: 60 SEK
LARSON, Kate, Odaliskens leende. Stockholm 1991. 234 (4) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst.
[ ATA: 37515 ] Pris: 75 SEK
LARSON, Kate, Everything important is to do with passion. Iris Murdoch´s concept of love and its Platonic origin. Uppsala 2009. 187pp. Soft cover.
[ ATA: 53620 ] Pris: 200 SEK
LARSSON KRAUS, Jonas, Att odla ett samhälle. Råby räddningsinstitut och 1840-talets sociala ingenjörskonst. Akademisk avhandling. Uppsala 2009. 269,(7) s. Häftad.
[ ATA: 47003 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Bo (red.), Bonden i dikt och verklighet. Nordiska museet 1993. 158s. Illustrerad. Häftad. Dedikation från Björn Meidal. Tre små fläckar på de två första bladen.
[ ATA: 55253 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Bo, Fyra östersjöstäder förr och nu. En jämförande studie av stadsutveckling och planering. Konsthögskolans arkitekturskola (1980). 158s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53637 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Carl, Från Stockholm till Messina. Utriv ur några album. Stockholm 1948. 69 (5) s. Ill. Häftad. Litet solkigt främre omslag; övrigt i gott skick.
¶ Nr 936 av 1130 ex.
[ ATA: 44496 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, CARL, En Dalasockens historia. En kulturbeskrivning av By i Folkare härad I-II. Stockholm 1920-1939. 2 volymer. 287 + 299 s. Ill. + utvikbara kartor. Privata blåa klotband.
[ ATA: 48700 ] Pris: 350 SEK
LARSSON, Christer, The Relative Merits of Goodness and Originality"". The Ethics of Storytelling in Peter Carey´s Novels. Doctoral Dissertation. Uppsala 2001. 173pp. Original wrappers. Studia Anglistica Upsaliensia 116.
[ ATA: 4819 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Edvin, Apostlagärningarna 13 - 20. EFS förlaget 1987. 463s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kommentar till Nya Testamentet 5 B
[ ATA: 51071 ] Pris: 175 SEK
LARSSON, Evert, SÖDERSTRÖM, Sven, Hössjömålet. Ordbok över en sydvästerbottnisk dialekt. På grundval av Evert Larssons samlingar utarbetad av Sven Söderström. Umeå 1979. 224s. Häftad.
[ ATA: 7566 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Göran (red.), Talande tro. Ungdomar, religion och identitet. Studentlitteratur 2003. 240 s. Häftad.
[ ATA: 43562 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Göran, Virtuell religion. Globalisering och internet. Studentlitteratur 2002. 140 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 43561 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Gösta, Hemming. Biskop av Åbo. En krönika. 27 blad (tryckta på ena sidan). Illustrerad. Häfte. Exlibris.
[ ATA: 50896 ] Pris: 50 SEK
LARSSON, Gunilla, Ship and Society: Maritime Ideology in Late Iron Age Sweden. Uppsala 2007. 426 pp. IIl. Softcover. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 32458 ] Pris: 600 SEK
LARSSON, Hans Albin (red), Boken om Sveriges historia. Forum 1999. 344s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 45659 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Hans-Ove, Varg. Natur och Kultur 1988. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55240 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Hans, Litteraturintryck. Stockholm 1926. 303 s. Häftad.
[ ATA: 8206 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Hans, Poesiens logik. Stockholm 1966. 104 s. Pocket. Namnteckning på titelbladet.
[ ATA: 11119 ] Pris: 50 SEK
LARSSON, Hans, Studier och meditationer. Stockholm 1958. 137 s. Häftad.
[ ATA: 28349 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Hans, Logik. Tredje upplagan. Stockholm 1938. 74 s. Häftad.
[ ATA: 39941 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Hans, Gränsen mellan sensation och emotion. (Vad är en känsla?) Tredje upplagan. Stockholm 1925. 87 (3) s. Häftad.
[ ATA: 40961 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Hans, Idéer och makter. Tredje upplagan. Stockholm 1922. 167 (3) s. Häftad.
[ ATA: 40962 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Hedvig, Jews and Gentils in Early Jewish Novels. Dissertation. Uppsala 2006. 340 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 34737 ] Pris: 200 SEK
LARSSON, Inga Lena, Vide ung. Stockholm 1953. 237 s. Förlagets halvklot med skyddsomslag.
¶ Ett skakande socialt dokument. Med dedikation till Reidar Ekner.
[ ATA: 27446 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Ingegerd, Sängkvalsterallergi. Om orsaker och efektiva åtgärder. Uppsala 2005. 63 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 39119 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Inger / Karl Erik Rosengren (red.), Kommunikationens villkor. Lund 1999. 216 s. Häftad.
[ ATA: 26663 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Jan, Diplomati och industriellt genombrott. Akademisk avhandling. Uppsala 1977. 215s. Häftad. Ded.
[ ATA: 15804 ] Pris: 70 SEK
LARSSON, Janerik / Mats Kockberg, Det andra Finland. Stockholm 1984. 164 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 50120 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Kent, Silurian tentaculitids from Gotland and Scania. Oslo 1979. 180 pp. Ill. Softcover. Quarto. (Fossils and Strata 11).
[ ATA: 44521 ] Pris: 175 SEK
LARSSON, Lars Gunnar, Studien zum Partitivgebrach in den ostenseefinnischen Sprachen. Dissertation. Uppsla 1983. 158 pp. Softcover.
[ ATA: 29751 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Lars-Gunnar, Studier i de östersjöfinska språkens partitivbruk. Akademisk avhandling. Uppsala 1981. 162 s. Häftad.
[ ATA: 9087 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Lars-Ingvar, Förändringar i Visby Innerstad. KKH Arkitekturskolan 1973. 72s. Kvarto, Illustrerad. Häfte.
[ ATA: 53569 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Lars-Olof (red.), Linné. En småländsk resa. Prisma 2006. 320s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 53049 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Lars-Olof, Metoder i konstvetenskapen. Almqvist & Wiksell 1971. 73,(3)s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 28275 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Lars-Olof, SVANBERG, Jan, WINGREN, Bo, Allmän konsthistoria. Almqvist & Wiksell 1971. 227,(5)s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 28274 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Lars, La sintassi dei pronomi relativi in italiano moderno. Con particolare riguardo alla concorrenza tra CHE e PREP. + CUI/IL QUALE nella propozitione relativa ad antecedente temporale. Dissertation. Uppsal 1990. 320 pp. Softcover. Very good condition. (Studia Romanica Upsaliensia 46).
[ ATA: 29746 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Lena, En svensk naturdagbok. Stockholm 1995. 160 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 39048 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Lennart (Ed.), Wörter-Büchlein. A German-Swedish-Polish-Latvian Dictionary Published in Riga in 1705. KVHAA 2011. 200p. Illustrated. Publisher´s soft cover. Slavica Suecana Series A - Publications vol. 2.
¶ Authors: Bo Andersson, Wlodzimierz Gruszczynski, Lennart Larsson, Peteris Vanags.
[ ATA: 53989 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Lennart, Varifrån kom svenskan? Om den svenska vokabulären i en fyrspråkig ordbok utgiven i Riga 1705. Akademisk avhandling. Uppsala 2003. 352 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 17288 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Lisbeth, En annan historia. Om kvinnors läsning och svensk veckopress. Akademisk avhandling. Symposion 1989. 342s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 5813 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Maja, Den moraliska kroppen. Tolkningar av kön och individualitet i 1800-talets populärmedicin. Akademisk avhandling Uppsala 2002. 232s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 8488 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Margareta, Fruktsamhetsmönster, produktionsstruktur och sekularisering. En jämförelse mellan 69 härader vid 1800-talets slut. Akademisk avhandling. Stockholm 1984. 164 s. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 17256 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Maria, Tequila. Stockholm 2000. 283 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14698 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Mats G., Väringar. Nordbor hos Kejsaren i Miklagård. Stockholm 1991. 161s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning å försättsblad samt ett årtal antecknat å främre skyddsomslag.
[ ATA: 4470 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Mats, Smältdegeln. Första upplagan. Stockholm 1986. 144 s. Förlagets pappband. gott skick.
[ ATA: 37784 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Mats, Tidigneolitikum i sydvästskåne. Kronologi och bosättningsmönster. Rudolf Habelt Verlag, Bonn/ Gleerup, Lund 1984. 271s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Acta Archaeologica Lundensia. Series in 4o, No 17.
[ ATA: 54878 ] Pris: 250 SEK
LARSSON, Mats/ TOLL, Annika (red.), Samhällsstruktur och förändring under bronsåldern. Riksantikvarieämbetet, Arkeologiska undersökningar, Skrifter nr 11. 1995. 75s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Namn på smutstitelbladet.
[ ATA: 55598 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, May, Fisken har blå mun. Stockholm 2000. 188 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 14970 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Misse, Svenska serietecknare. Stockholm 1992. 288 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 42103 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Rune, Religion i radio och TV under sextio år. Akademisk avhandling. Uppsala 1988. 254 s. Häftad. Bibliotheca Theologiae Practicae 43.
[ ATA: 13136 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Sören & SAVING, Jaak, Nordstjernan inifrån 1890-1990. Stockholm 1990. 200 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 5993 ] Pris: 80 SEK
LARSSON, Sören, Poppius. Journalisternas skola. Stockholm 1997. 173 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 24002 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, SETH, Substantivböjningen i västerbottens folkmål jämte en exkurs till ljudläran. Akademisk avhandling. Uppsala 1929. 228s. Häftad.
[ ATA: 7825 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Sixten / Sven Söderholm (red.), Förteckning över byggnadsminnesmärken. Stockholm 1967. 110 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 30619 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Sofus, Det romerska samhället under republiken. Norstedts 1928. 244 s. Ill.
[ ATA: 7289 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Staffan, Grodnattvard. Stockholm 1951. 55 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 25469 ] Pris: 50 SEK
LARSSON, Staffan, Grind i fåglar. Stockholm 1949. 80 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25470 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Staffan, Gallerrum. Stockholm 1948. 98 s. Häftad. Gott skick. namnteckning.
[ ATA: 25471 ] Pris: 70 SEK
LARSSON, Staffan, Kardiogram. Stockholm 1955. 80 s. Häftad.
[ ATA: 25472 ] Pris: 50 SEK
LARSSON, Sv. G., Reflections on the system of the Prostomia. Köbenhavn 1965. 84pp. Illustrated. Original wrappers. Ex library copy, stamped on upper cover. Spolia Zoologica Musei Hauniensis 23.
[ ATA: 12733 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Sven-Erik, Bertil Ohlin. Atlantis 1998. 547s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 8389 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Sven, Sjuhundra år i Jönköping. Jönköping 1983. 108s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10638 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Tor, Arbetsmiljöns styrning. Kristinehamnsmodellen. Andra upplagan. SAMU, Uppsala 1991. 354s. Häftad.
[ ATA: 55436 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Ulf (red.), Människor, miljöer och kreativitet. Nobelpriset 100 år. Stockholm 2001. 228 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 38284 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Valfrid, En skånebonde. Lantbruksliv vid sekelskiftet. Nordiska Museet 1983. 113 s. Ill. Originalpocket.
[ ATA: 8731 ] Pris: 50 SEK
LARY, N. M., Dostoevsky and Dickens: A Study of Literary Influence. Routledge 1973. 172 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 14004 ] Pris: 125 SEK
LASH, Jennifer, On Pilgrimage. A Time to Seek. Bloomsbury 1998. xiv,226pp. Softcover.
[ ATA: 53217 ] Pris: 75 SEK
LASH, Scott, Sociology of Postmodernism. Routledge 1990. xii,300pp. Softcover.
[ ATA: 53280 ] Pris: 125 SEK
LASKER-SCHÜLER, Else, Die Wupper. Schauspiel in fünf Aufzügen. Mit Dokument zur Entstehungs- und Wirkungsgeschichte und einem Nachwort von Fritz Martini. Stuttgart 1977. 176 pp. Paperback. Very good condition. (Reclam 9852).
[ ATA: 49462 ] Pris: 60 SEK
LASKOW, Leonard, Healing With Love: A Breakthrough Mind/Body Medical Program For Healing Yourself and Others. New York 1992. 341 (1) pp. Softcover. A few pencil underlinings.
[ ATA: 40529 ] Pris: 75 SEK
LASLETT, Peter / Karla OOSTERVEEN / Richard M. SMITH (eds), Bastardy and its Comparative History Edward Arnold 1980. xvi,431,(1)pp.Publisher´s hard cover with dust jacket. Library ticket and stamp.
[ ATA: 51078 ] Pris: 700 SEK
LASSEN, Christian, Anthologia Sanscritica. Glossario Instructa. In usum scholarum edidit Christianus Lassen. Denvo adornauit Ioannes Gildemeister. Editio Altera. Bonnae 1868. XVI, 300 (2) pp. Private black half calf. Worn and with pencil annotations.
[ ATA: 38976 ] Pris: 400 SEK
LASSINANTTI, Ragnar, Synpunkter och skildringar. Luleå 1965. 250 (6) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 39852 ] Pris: 100 SEK
LÁSZLÓ, Gyula, The Art of the Migration Period. Corvina Press 1974. 160pp. + plates. Quarto. Publisher´s cloth. No dustjacket. Small name on fly leaf.
[ ATA: 55602 ] Pris: 150 SEK
LATOURETTE, Kenneth Scott, A History of Christianity. Vol. II: Reformation to the Present. Revised Edition. Fifteenth reprint 1991. Expanded to cover the tumultuous significant years 1950-1975 with a new foreword and supplemental bibliographies by Ralph D. Winter. xxviii,pp.685-1552. Publisher´s softcover.
¶ Only vol. II.
[ ATA: 54802 ] Pris: 90 SEK
LATTIMORE, Owen (ed.), Mongolian Folktales and Stories. (in English and Mongolian). Translated from the Mongolian by D. Altangerel. State Publishing House, Ulan-Bator 1979. 262pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover.
[ ATA: 53260 ] Pris: 150 SEK
LATTIMORE, Owen, Nomads and Commissars. Mongolia revisited. Oxford University Press, New York 1962. xxvi,238pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Overcrossed signature on fly leaf.
[ ATA: 48634 ] Pris: 200 SEK
LAUBENTHAL, Sanders Anne, Excalibur. Ballantine 1977. 236 pp. Paperback.
[ ATA: 47620 ] Pris: 50 SEK
LAUDE, Jean, The Arts of Black Africa. University of California 1973. xvi, 290 pp. Ill. Softcover. Prev. owner's sticer on inside of front wrapper. Underling with very light yellow pen.
[ ATA: 44214 ] Pris: 100 SEK
LAUENSTEIN, Lennart, Varnad. Göteborg 2003. 186 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38419 ] Pris: 75 SEK
LAUESEN, Marcus, Fortaellinger af graenselandets historie 1-2. C. A. Reitzels Forlag, Köbenhavn 1938. 387 + 336s. Ill. Röda halvfranska band.
[ ATA: 22057 ] Pris: 200 SEK
LAUF, Detlef Ingo, Secret Doctrines of the Tibetan Books of the Dead. London 1977. 254 pp. Softcover. Covers little worn with creases. Signature to front fly leaf.
[ ATA: 31919 ] Pris: 125 SEK
LAUFORS, Eric, Det gröna Uppsala. Uppsala 1987. 127 s. Ill. Häftad. (Uppsala stads historia VI:6).
[ ATA: 34758 ] Pris: 100 SEK
LAUMER, Keith, Striden om framtiden. Falun 1986. 153 s. Originalpocket. GALAX 5.
[ ATA: 13864 ] Pris: 50 SEK
LAURAND, L., Manuel études grecques et latines. Appendice I-VI. Édition revue et corrigée par P. d'Hérouville. Paris 1946. Six parts in four volumes. 278 pp. Maps. Original wrappers. Unopened. In good condition.
[ ATA: 41594 ] Pris: 500 SEK
LAURAU, René, I'llusion pedagogique. Paris 1969. 223 pp. Softcover.
[ ATA: 22410 ] Pris: 100 SEK
LAURAU, René, L'instituant contre l'institué. Paris 1969. 196 pp. Softcover.
[ ATA: 22411 ] Pris: 100 SEK
LAURELL, Fr., Svenska växtnamn och binär nomenklatur. Undersökning och antikritik. Uppsala 1904. (2),82s. Häftad. Blank rygg.
[ ATA: 53179 ] Pris: 125 SEK
LAURENS, Marshall, The Z Effect. New York 1974. 192 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47125 ] Pris: 50 SEK
LAURENT, Jacques, Du skulle inte duga till tandläkare. En ramberättelse. Papamoscas Förlag 1998. 350 s. Häftad.
[ ATA: 8632 ] Pris: 75 SEK
LAURENTEV, B. P. (ed.), Kratkii yaponsko - Russkii slovar' (Comprehensive Japanese - Russian Dictionary). Moscow 1980. 405 (3) pp. Publisher' decrated hardcover. Excellent condition.
[ ATA: 44935 ] Pris: 125 SEK
LAURENTEV, B. P., Karmannyi Yaponsko - Russkii slovar'. (Japanese - Russian Pocket Dictionary). Moscow 1989. 565 (3) pp. Publisher's decorated hardcover. Excelent condition.
[ ATA: 44944 ] Pris: 150 SEK
LAURENZA, Domenico, Leonardo on Flight. Milan 2004. 120 pp. Ill. Softcover. Quarto. Very good condition.
¶ Lots of illustrations, diagrams and documentations.
[ ATA: 35806 ] Pris: 200 SEK
LAURIN, Carl G., Kvinnolynnen. Tredje upplagan. Stockholm 1916. 84 s. Ill. Häftad. Prydliga understrykningar i blyerts; övrigt i gott skick.
[ ATA: 30268 ] Pris: 75 SEK
LAURIN, Urban, Whiskey från hela världen. Västerås 1998. 168 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 49732 ] Pris: 125 SEK
LAUSTER, Peter, Testa dina anlag. Vilka är dina starka sidor? Stockholm 1974. 128 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 37076 ] Pris: 150 SEK
LAVATER, Johann Caspar, Jesus Messias, oder die Zukunft des Herrn. Nach der Offenbarung Johannes. Zürich Johann Caspar Füssli 1780. 230 (2) pp. Nice late 18th-century half calf with marbeled edges. Vignette on title page only.
[ ATA: 39673 ] Pris: 700 SEK
LAVEDAN, Pierre, Histoire de l'art I-II. Vol. I: Antiquité (Avec la collaboration de Simone Besques précédée d'une bibliographie générale et d'une méthodologie de l'histoire de l'art) Vol. II: Moyen âge et temps modernes (deuxième édition). Paris 1949-1950. 2 volumes. XLVIII, 322 (4) + XI, 583 (1) pp. Two private cloth volumes. Signature to front fly leaf. some weak annotations with pencil.
[ ATA: 45498 ] Pris: 350 SEK
LAVER, James, Les idées et les moeurs au siècle de l'optimisme. Traduit de l'anglais par Magdeleine Paz. Flammarion, Paris 1969. 268pp. Ill. Publisher's cloth. Name on first page.
[ ATA: 23147 ] Pris: 75 SEK
LAVER, James, The House of Haig. Markinch 1958. viii, 75 (3) pp. Publisher's red cloth. Very good condition.
[ ATA: 50046 ] Pris: 100 SEK
LAVESKOG, Anders/ LINDSKOG, Anne/ STENBERG, Ulf (red.) Om metaller. En Litteratursammanställning. Statens Naturvårdsverk 1976. Tryckt Stockholm 1981. 262s. Häftad. Namn på första bladet.
[ ATA: 53665 ] Pris: 200 SEK
LAVILLE, Alain, Le Juge Michel. Pourqui est mort celui qui allait révéler les secrets de Marseille. Paris 1983. 545 (5) pp. Publisher's hardcover with dj. Prev. owner's stamp. Some underlining in red in the beginning.
[ ATA: 46361 ] Pris: 100 SEK
LAVINE, T. Z., From Socrates to Sartre: The Philosphic Quest. New York 1989. 426 pp. Paperback. Very good condition.
[ ATA: 29258 ] Pris: 75 SEK
LAVOTHA, Ödön och Csilla, Lärobok i ungerska. Almqvist & Wiksell 1973. 301s. Häftad.
[ ATA: 55649 ] Pris: 100 SEK
LAVOTHA, Ödön och Csilla, Ungersk grammatik. Almqvist & Wiksell 1973. 284s. Häftad.
[ ATA: 55669 ] Pris: 150 SEK
LAVRIN, Janko (Ed.), A Panorama of Russian nLiterature. University of London Press 1973. 325 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 14003 ] Pris: 150 SEK
LAWLOR. Robert, Voices of the First Day: Awakening In the Aboriginal Dreamtime. Rochester 1991. xvi, 412 pp. Ill. Softcover. Quart.
[ ATA: 49427 ] Pris: 150 SEK
LAWRENCE, D. H., Kärlek bland höstackar. Stockholm 1943. 119 s. Förlagets halvklotband med omslagen medbundna. Snedläst
[ ATA: 19734 ] Pris: 50 SEK
LAWRENCE, D. H., Brev. Stockholm 1950. 217 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 19735 ] Pris: 65 SEK
LAWRENCE, D. H., Flickan som sjönk. Stockholm 1934. 423 s. Klotband.
[ ATA: 19736 ] Pris: 60 SEK
LAWRENCE, D. H., The Letters of D. H. Lawrence. Edited and with an Introduction by Aldous Huxley. London 1934. 889 pp. Publisher's cloth. Spine faded. Name on front fly leaf.
[ ATA: 25220 ] Pris: 90 SEK
LAWRENCE, D. H., Resa i etruskernas land. Tidens bokklubb 1954. 134s. + planscher. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 46196 ] Pris: 70 SEK
LAWRENCE, D.H., En samlingsvolym. Räven och andra berättelser, noveller, brev, lyrik, essäistik. Urval och inledning av Knut Jaensson. Stockholm 1959. 390s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött; övrigt i gott skick.
[ ATA: 4409 ] Pris: 100 SEK
LAWRENCE, D.H., Brev. Inledning av Aldous Huxley. W&W, Stockholm 1950. 217s + planscher. Berömda memoarer.
[ ATA: 10350 ] Pris: 90 SEK
LAWRENCE, D.H., Brev. Inledning av Aldous Huxley. W&W, Stockholm 1950. 217s + planscher. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 10351 ] Pris: 90 SEK
LAWRENCE, D.H., Studier i klassisk amerikansk litteratur. Cavefors 1964. 270s. Häftad.
[ ATA: 11420 ] Pris: 75 SEK
LAWRENCE, D.H., Jungfrun och zigenaren. Fabel 1994. 194 s. Pocket.
¶ Förlagsny.
[ ATA: 24241 ] Pris: 50 SEK
LAWRENCE, Frieda, The Memoirs and Correspondence. Edited by E.W. Tedlock. Heinemann, 1961. xviii, 436pp. + plates. Publishers cloth. boards a little soiled.
[ ATA: 10352 ] Pris: 100 SEK
LAWTON, Denis, Social Class, Language and Education. London, Routledge and Kegan Paul, 1968. 181 p. Hardcover, no dust-jacket. Underlined
¶
[ ATA: 1092 ] Pris: 75 SEK
LAWTON, Richard/ Robert LEE (eds), Urban Population Development in Western Europe from the Late-Eighteenth to the Early-Twentieth Century. Liverpool University Press 1989. xvi,288pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Tear on front dust jacket. Signature on fly leaf.
¶ Contributionbs by: Richard Lawton and Robert Lee; Henk van Dijk; Heinz Fassmann; J.-P. Poussou; Hans Oluf Hansen; Hans-Dieter Laux; Richard Lawton; David Dickson; David Sven Reher; Paul Deprez and Christian Vandenbroeke; Lorenzo del Panta.
[ ATA: 50925 ] Pris: 100 SEK
LAXNESS, Halldór K., Tidens gång i Backstugan. Rabén & Sjögren/ Vi 1957. 208s. Förlagets klotryggband.
[ ATA: 51815 ] Pris: 75 SEK
LAXNESS, Halldór Kiljan, Olafur Karason. Stockholm 1956. 480 s. Förlagets halvklot.
[ ATA: 27038 ] Pris: 90 SEK
LAXNESS, Halldór Kiljan, På tunet därhemma. Stockholm 1975. 221 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 27040 ] Pris: 75 SEK
LAXNESS, Halldór, Den goda fröken och huset. Stockholm 1954. 93 (5) s. Förlagets pappband. (Partisanserien 1).
[ ATA: 38223 ] Pris: 60 SEK
LAYTON, Robert, The Anthropology of Art. Second Edition. Cambridge University Press 1992. 258 pp. Ill. Softcover. Some pages with underlining in ink. Lower water damage.
[ ATA: 26596 ] Pris: 100 SEK
LE BIDOIS, Georges / Robert Le Bidoise, Syntaxe du francais moderne. Ses fondements historiques et psychologiques. Tome II: L'ordre des motys dans la phrase - l'accord - syntaxe des propositions - les propositions subordonnées - les mots outils - paragrammaticales. Paris 1938. XI, 778 (4) pp. Private full cloth. Siganture to front fly leaf. Colour on boards faded fro sun; else in good condition.
[ ATA: 33845 ] Pris: 150 SEK
LE BOHEC, Yann, Caesar. Alhambra 1997. 128 s. Häftad. Gott skick. (Vad vet jag om... Alhambras Pocket Encyklopedi 57).
[ ATA: 39534 ] Pris: 50 SEK
LE CARRÉ, John, Smiley's People. London Hodder and Stoughton 1980. 327 pp. Publisher's hardcover with dj. Good condition.
[ ATA: 18646 ] Pris: 250 SEK
LE CARRÉ, John, En liten stad i Tyskland. Stockholm 1969. 308 s. Förlagsinbunden med ett nött skyddsomslag.
[ ATA: 24225 ] Pris: 125 SEK
LE CARRÉ, John, Ryska huset. Stockholm 1989. 334 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 33494 ] Pris: 50 SEK
LE CARRÉ, John, Den gode tolken. Stockholm 2006. 327 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 40037 ] Pris: 80 SEK
LE COQ, Albert von, Auf Hellas Spuren in Ost-Turkistan. Berichte u. Abenteuer der 2. u. 3. Turfan Expedition. Mit 108 Abbildungen in Text und auf 52 Tafeln sowie 4 Karten. Leipzig 1926. XI, 166 (2) pp. Original wrappers. Wrappers worn with some creases.
[ ATA: 29765 ] Pris: 600 SEK
LE GOFF, Jacques, Reims, Krönungsstadt. Wagenbach, Berlin 1997. 112pp. Illustrated. Original wrappers. Kleine kulturwissenschaftliche Bibliotek 58.
[ ATA: 21166 ] Pris: 100 SEK
LE GUIN, Ursula K., Vägen vid havet. Stockholm 1993. 203s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 11060 ] Pris: 70 SEK
LE GUIN, Ursula K., Rocannon´s world. Ace 1966. 136pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 31740 ] Pris: 50 SEK
LE HARDOUIN, Maria, Det svarta seglet. Stockholm 1948. 222 (2) s. Häftad. Nött och fläckig. (Panacheserien).
[ ATA: 38681 ] Pris: 50 SEK
LE MINH KHUE, Monsunens sista regn. Tranan 2009. 240s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 50736 ] Pris: 90 SEK
LE PAGE, Rand, Kriget i rymderna. Pingvinförlaget 1958. 128 s. Häftad. ATOMBOKEN 13.
[ ATA: 15219 ] Pris: 100 SEK
LE SAGE, Alain René, Gil Blas. Stockholm 1945. 684 s. Häftad. Omslagen nötta.
[ ATA: 17721 ] Pris: 100 SEK
LE SAGE, Alain-René, Gil Blas. Ljus, Stockholm 1945. 684s. Häftad.
[ ATA: 23076 ] Pris: 125 SEK
LEAHY, Louis, L'inéluctable Absolu. Comment poser le problème de Dieu. Préface de Michele Federico Sciacca. Paris, Desclée de Brouwer, 1965. 173 p.
¶
[ ATA: 2990 ] Pris: 100 SEK
LEAKEY, L.S.B., Mau-Mau. Natur och Kultur 1953. 162s+karta. Häftad. Centimeterstor fläck på främre omslaget. Övre högra hörnet något stött.
[ ATA: 5584 ] Pris: 75 SEK
LEAKEY, Richard E., Människans ursprung. Stockholm 1981. 256 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10811 ] Pris: 90 SEK
LEAMER, Laurence, As times goes by - den sanna bilden av Ingrid Bergman. Stockholm 1986. 445 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.
[ ATA: 28556 ] Pris: 100 SEK
LEANDER, Sigfrid (red.), Boken om Blekinge. Karlskrona 1942. 752 s. Privat halvklotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 42015 ] Pris: 250 SEK
LEANDOER, Katarina, From Colonial Expression to Export Commodity. English-Canadian Literature in Canada and Sweden 1945-1999. Doctoral Dissertation. Uppsala 2002. 273pp. Original wrappers. Studia Anglistica Upsaliensia 118.
[ ATA: 4843 ] Pris: 75 SEK
LEANDOER, Kristoffer, Kyrkogård för dikter 1999-2002. Malmö 2002. 147 s. + CD skiva. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 34862 ] Pris: 100 SEK
LEAR, Edward, Rim och oförnuft. A Book f Nonsense. Stockholm 1952. 102 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17186 ] Pris: 150 SEK
LEASOR, James, Med dolda vapen. Stockholm 1966. 208 s. Häftad. Snedläst och nöt.
[ ATA: 33547 ] Pris: 75 SEK
LEAVIS, F. R., D. H. Lawrence/ Novelist. Peregrine Books 1968. 332pp. Softcover.
[ ATA: 52573 ] Pris: 60 SEK
LEAVIS, F. R., The Common Pursuit. Peregrine Book 1969. 307pp. Softcover.
[ ATA: 52574 ] Pris: 70 SEK
LEAVIS, F. R., The Great Tradition. George Eliot, Henry James, Joseph Conrad. Peregrine 1967. 295pp. Softcover. Some pencil markings.
[ ATA: 52575 ] Pris: 70 SEK
LEBÈGUE, Henri (ed.), Du sublime (Peri hypsos). Texte établi et traduit par Henri Lebègue. Deuxième édition revue et augmentée. Paris 1952. xxvii, 72 pp. Original wrappers. A few markins with ball point in margin; else in good condition. (Collection Budé).
[ ATA: 43859 ] Pris: 100 SEK
LEBÈGUE, Henri, Les Parsini. En appendice Les manuscripts des Coeranides et tables générales par Marie Delcourt. Bruxelles Lamertine 1924. VIII, 2, 320 pp. Original wrappers. Wrappers and spine smewhat worn. Ex library copy with only two small weak stamps (one on front wrapper and one on last page). Pages unopened. (Catalogue des manuscripts alchimiques grecs. Publié sous la driection de J. Bidez, F. Cumont, J. H. Heiberg et O. Lagercrantz. Vol. 1).
[ ATA: 44520 ] Pris: 1200 SEK
LEBEDEV, G. S., Epokha vikingov v severnoj europe. (The viking era in northern europe). Leningrad 1985. 288pp. Illustrated. Publisher´s pictorial hard cover.
[ ATA: 48629 ] Pris: 200 SEK
LEC, Stanislaw Jerzy, Das grosse Buch der unfrisierten Gedanken. Aphorismen, Epigramme, Gedichte und Prosa. Hrsg. Karl Dedicus. München, Carl Hanser, 1971. 268 S. Geb.
¶
[ ATA: 1894 ] Pris: 60 SEK
LECH, Raymond B., All the Drowned Sailors. Stein & Day, New York, 1982. (12),309,(1)pp. Illustrated. Publishers cloth-backed boards with dust-jacket. The Dust-jackets head a little worn.
[ ATA: 11026 ] Pris: 150 SEK
LECHE, Hakon, Generalstabschefen Bildt och Sveriges försvar. Stockholm 1992. 190 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 41502 ] Pris: 100 SEK
LECHE, Wilhelm, Några blad ur organismernas utvecklingshistoria. Med 141 afbildningar. Stockholm 1901. 79 s. Ill. Vackert klotband. Gott skick.
[ ATA: 27806 ] Pris: 200 SEK
LECIEJEWICZ, Lech, Jäger, Sammler, Bauer, Handwerker. Frühe Geschichte der Lausitz bis zum 11. Jahrhundert. VEB Domowina-Verlag, Bautzen 1985. 2. Auflage. 128pp. + plates. Illustrated. Publisher´s pictorial hardcover. Spine slightly worn. Name on inside of front cover. Dedication.
[ ATA: 55452 ] Pris: 75 SEK
LECLERCQ, Jaques, La Vocation Religieuse. 4 edition revue et corrigée. Casterman 1960. 223pp. Original wrappers.
[ ATA: 7856 ] Pris: 100 SEK
LECOMTE, Gérard, Grammaire de L'arabe. Paris 1968. 125 (3) pp. Original wrappers. Signature to front fly leaf. Crease to front wrapper; else in clean and good condition.
[ ATA: 35138 ] Pris: 300 SEK
LEDANG, Ola Kai (Red.), Musikklidenskapelig. Tretten essay. Musikkvitenskapelig Institutt 1962-87. Solums Forlag 1987. 112 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 13605 ] Pris: 75 SEK
LEDIN, Per, Mötesreferat i den tidiga socialdemokratiska pressen. Uppsala 1993. 82 s. Häftad.
[ ATA: 26540 ] Pris: 75 SEK
LEDUC, Violette, Oäktingen. Med förord a Simone de Beauvoir. Stockholm 1969. 444 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick. namnteckning å försättsblad.
[ ATA: 18725 ] Pris: 100 SEK
LEE, Carol Ann, Och glöm mig inte. Anne Frank 1929-1945. En biografi. Stockholm 1999. 284 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Överstruken namnteckning å försättsbald; övrigt i gott skick.
[ ATA: 40686 ] Pris: 80 SEK
LEE, Hermione, Virginia Woolf´s Nose. Essays on Biography. Princeton university press 2005. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Slightly soiled fore edge.
[ ATA: 53791 ] Pris: 100 SEK
LEE, Lauruie, Stulen sommar. Resor i Andalusien. Stockholm 1956. 190 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 19731 ] Pris: 50 SEK
LEE, Mabel / A. D. Syrokomla-Stefanowska (ed.), Modernization of the Chinese Past. University of Sydney 1993. 181 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 30540 ] Pris: 125 SEK
LEE, Man-Gap, Sociology and Social Change in Korea. Third printing. Seoul 1986. V, 336 pp. Publisher's cloth with dj. Ex. library with stamps. Dj is slioghtly worn; else in good condition.
[ ATA: 36463 ] Pris: 200 SEK
LEE, Mara, Ladies. Stockholm 2007. 378 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 43935 ] Pris: 75 SEK
LEE, Martin A. / Bruce Shlain, Acid Dreams: The Completer Social History of LSD - The CIA, the Sixties, and Beyond. New York 1992. 345 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 16025 ] Pris: 150 SEK
LEE, Peter H., Studien zum Saenaennorae: Altkoreanische Dichtung. Ein Beitrag zur Wertung der japanischen Studien über altkoreanische Dichtung. Dissertation. München 1958. (12) 163 (3) pp. Original wrapper.
[ ATA: 36789 ] Pris: 125 SEK
LEE, Sandra, Kathy Knight. Svensk översättning av Rolli Fölsch. Malmö 2005. 366 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 48665 ] Pris: 90 SEK
LEE, Tanith, Vazkor, Son of Vazkor. Daw 1978. 224 pp. Paperback.
[ ATA: 47257 ] Pris: 50 SEK
LEE, Tantih, Safirvin. Delta Förlag 1981. 182 s. Förlagsinbunden med skyddsopmslag. DELTA 131.
[ ATA: 15185 ] Pris: 75 SEK
LEE, Vinny, Stora köksboken. Allt om planering, inredning och utrustning. Forum 1998. 192s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51072 ] Pris: 150 SEK
LEECH, Geoffrey N. / Michael H. Short, Style in Fiction: A Linguistic Introducton to English Fictional Prose. Longman 1985. xiv, 402 pp. Paperback. Very good condition.
[ ATA: 42587 ] Pris: 100 SEK
LEECH, Geoffrey, Semantics: The Study of Meaning. Second, revised and updated edition. London 1981. xii, 384 pp. Softcover. Signature on front fly leaf and pen underlining on first pages.
[ ATA: 41712 ] Pris: 75 SEK
LEEPER, Janet, Edward Gordon Craig: Designs For the Theatre. Harmondsworth 1948. 48 pp. + 40 plates. Publisher's hardcover. In good condition.
[ ATA: 43867 ] Pris: 90 SEK
LEFEBVRE, Georges, The Great Fear of 1789: Rural Panic in Revolutionary France. Princeton University Press 1982. 234 pp. Publishers hardcover, no dust-jacket.
¶
[ ATA: 62 ] Pris: 125 SEK
LEFEBVRE, Georges, 1789. Franska revolutionens bakgrund och orsaker. Stockholm 1961. 192 s. Originalpocket.
[ ATA: 6781 ] Pris: 100 SEK
LEFEBVRE, Henri, Marxismen. Cavefors 1969. 118 s. Originalpocket. Blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 42346 ] Pris: 60 SEK
LEFFLER, Anne Charlotte, Kvinnlighet och erotik / Womanhood and Eroticism. Geemuyden Kiese 1999. 110 (4) s. Häftad. Gott skick. (Scandinavian Words 10).
[ ATA: 43971 ] Pris: 125 SEK
LEFKOWITZ, Mary R., The Lives of the Greek Poets. Duckworth 1981. xii,187,(1)pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover.
[ ATA: 51524 ] Pris: 300 SEK
LEFRIN, A.E., Dogmatiska spörsmål. Almqvist & Wicksell 1936. 69s. Häftad.
[ ATA: 8974 ] Pris: 50 SEK
LEFSCHETZ, Solomon, Differential Equations: Geometric Theory. Dover reprint of 2 nd edition 1963. 390pp. Paperback. Name on first page. Lower upper left corner bumped.
[ ATA: 4670 ] Pris: 125 SEK
LEGGETT, Trevor, The Chapter of the Self. Routledge 1978. xvi, 176 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Underlining with pencil.
[ ATA: 42965 ] Pris: 150 SEK
LEGOUIS, Émile, A History of English Literature. Revised edition. London 1948. xxi, 1401 pp. Publisher's red cloth. Lower right corner bumped; else in good condition.
[ ATA: 36380 ] Pris: 75 SEK
LEHANE, Dennis, En drink före kriget. Bonniers 2005. 357s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet.
[ ATA: 44389 ] Pris: 90 SEK
LEHMANN-LEANDER, Ernst (ed.), Sokrates und die Vorsokratiker. Berlin 1966. 279 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 18034 ] Pris: 75 SEK
LEHMANN, Alfred, Overtro og trolldom II. De hemmelige videnskaber. Köbenhavn 1968. 170 (2) s. Pocket. Gott skick.
[ ATA: 48526 ] Pris: 60 SEK
LEHMANN, Edv., Myter och sagor på väg genom världen. Stockholm 1925. 220 s. Häftad. Ryggen nött.
[ ATA: 29200 ] Pris: 60 SEK
LEHMANN, Edv., Buddha. Hans laere og dens gaerning. Anden forögede og aendere udgave. Köbenhavn 1915. 241 s. Häftad. Privat klotband. Något skadad titelskylt.
[ ATA: 36764 ] Pris: 90 SEK
LEHMANN, Edv., Män och deras tro. Luther Pascal Rousseau Carlyle Kierkegaard. Lund, Gleerups 1920. 279s. Häftad. Namnteckning på främre omslaget.
[ ATA: 53123 ] Pris: 75 SEK
LEHMANN, Winfred P., Historical Linguistics: An Introduction. New York 1962. 297. Publisher's hardcover.
[ ATA: 10097 ] Pris: 90 SEK
LEHNBERG, Carl, Tal om optiken. Hållit för Kongl. Svenska Vetenskaps Academien ... den 28. Augusti 1756. Stockholm, Lars Salvius 1756. 32s. Tagen ur band. Något lagerfläckad.
[ ATA: 48796 ] Pris: 175 SEK
LEHNER, Johann / Hans Mayr (ed.), Ecuador: Gold und Terracotten. Wien 1990. 127 (1) pp. Color plates. Publisher's hardcover. Very good condition.
[ ATA: 38876 ] Pris: 75 SEK
LEHTILÄ-OLSSON, Mayre, K. G. Ossiannilsson och arbetarrörelsen. En studie i en ideologisk konfrontation. Göteborg 1982. 237s. Häftad.
[ ATA: 55354 ] Pris: 75 SEK
LEHTO, Lena, English Stress and its Modification by Intonation. An Analytic and Synthetic Study of Acoustic Parameters. Dissertation. Helsinki, 1969. 206 pp. Ill. Academia Scientiarum Fennica B 164.
¶
[ ATA: 1013 ] Pris: 75 SEK
LEHTONEN, Eeva-Liisa, Säätyläishuveista kansanhuveiksi, kansanhuveista kansalaishuveiksi. Maaseudun yleishyödyllinen huvitoiminta 1800- luvun alusta 1870- luvun loppuun. Helsinki 1994. 422 pp. Ill. Softcover. Very good condition. (Historiallisia Tutkimuksia 184).
[ ATA: 44702 ] Pris: 150 SEK
LEIBER, Fritz, Du är ensam. Falun 1986. 159 s. Originalpocket. NOVA POCKET 31.
[ ATA: 13858 ] Pris: 50 SEK
LEIBER, Fritz, Night's Black Agents. Berkley 1978. 276 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47725 ] Pris: 50 SEK
LEIBRING, Katharina / Staffan Nyström / Mats Wahlberg (red.), Namn och mångkultur - flerspråkiga miljöer och kulturella influenser. Uppsala 2007. 124 s. Häftad.
[ ATA: 48754 ] Pris: 75 SEK
LEICHT, Hans, Sturmwind über dem Abendland. Europa und der Islam im Mittelalter. Weisbaden 2002. 270 pp. Ill. Publisher's hardcover.
[ ATA: 25219 ] Pris: 100 SEK
LEIDE, Arvid, Munckska tomten. Professorsgården som blev lasarett. Lund 1965. 116 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 42985 ] Pris: 90 SEK
LEIDI, Franco, Teckningar-Dessins. Norrköpings museum 1979. XII,(116)s. Illustrerad. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10842 ] Pris: 75 SEK
LEIDSTEDT, Anders, Uppsalas biografer. Filmer, biografer och övrig nöjeshistoria 1897-1997. Uppsala 1997. 498 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 15437 ] Pris: 200 SEK
LEIF-LUNDGREN, Åke, LINNÉ, Bert (red), Tiden snöar från trädet. Norrbottens poesi. Kantele. Luleå 1993. 248s. Illustrerad. Häftad. Phebe Fjellströms ex.
[ ATA: 41864 ] Pris: 90 SEK
LEIGHTON, Taigen Dan, Cultivating the Empty Field. Tuttle Library of Enlightenment 2000. xiv,119,(3)pp. Soft covers.
[ ATA: 29857 ] Pris: 100 SEK
LEIJON, V., Boxning. Tredje upplagan. Stockholm 1921. 110 s. Ill. Häftad. Namnteckning å omslag. Idrotternas bok X.
[ ATA: 26549 ] Pris: 250 SEK
LEIJONHIELM, Christer, Colours, Forms and Art: Studies in Differential aesthetic Psychology. Dissertation. Stockholm 1967. 184 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 19003 ] Pris: 90 SEK
LEIJONHUFVUD, Åke, Vaxduken. Stockholm 1970. 128 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 19728 ] Pris: 50 SEK
LEIJONHUFVUD, Åke, Förförarens nya dagbok. Stockholm 1980. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23856 ] Pris: 60 SEK
LEIJONHUFVUD, Åke, Anna och Christian. Stockholm 1978. 283 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23857 ] Pris: 60 SEK
LEIJONHUFVUD, Sigrid (utgivare), Lovisa Ulrika och Carl Gustaf Tessin. Stockholm, Norstedts 1920. XVI,266s. Häftad. Tapeförstärkta inre falsar.
[ ATA: 12131 ] Pris: 75 SEK
LEIJSTRÖM, Gunnar, Om obestämda artikeln. Ett bidrag till nordisk språkhistoria. Akademisk avhandling. Uppsala 1934. viii,194s. Häftad. Nordiska texter och undersökningar 3.
[ ATA: 6373 ] Pris: 100 SEK
LEIKOLA, Anto / Juhani Lokki / Torsten Stjernberg / Johan Ulfvens (red.), Magnus von Wright. Dagbok 1841-1849 + Register. Helsingfors 1999. 2 vol. 431 s. Färg ill. + 54 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (registerdelen häftad). Mycket gott skick. (Konstnärsbröderna von Wrights Dagböcker 3).
[ ATA: 37582 ] Pris: 300 SEK
LEINSTER, Murray, Twists in Time. Avon 1960. 160 pp. Paperback.
[ ATA: 47115 ] Pris: 50 SEK
LEINSTER, Murray, War With the Gizmos. Gold Medal 1958. 156 (4) pp. Paperback.
[ ATA: 47128 ] Pris: 50 SEK
LEINSTER, Murray, Four From Planet 5. Gold Medal 1959. 160 pp. Paperback.
[ ATA: 47230 ] Pris: 50 SEK
LEINWOLL, Stanley, Laser och maser. Princip, funktion, användning. Stockholm 1968. 16 s. Häftad.
[ ATA: 31232 ] Pris: 75 SEK
LEIPOLDT, Johannes, Von den Mysterien zur Kirche. Gesammelte Aufsätze. Hamburg-Bergstedt, Herbert Reich Evangelischer Verlag, 1962. 404 S. Geb. Underlineings and annotations.
¶
[ ATA: 3012 ] Pris: 75 SEK
LEIR-SHUFFREY, Sandi, Lev Bättre. Reiki. Övningar för välbefinnande och balans. Valentin 2005. 128s. illustrerad. Häftad.
[ ATA: 52962 ] Pris: 100 SEK
LEIRIS, Michel, Haut mal suivi de Autres lancers. Paris 1969. 253 pp. paperback.
[ ATA: 24330 ] Pris: 75 SEK
LEISER, Erwin, Dö för Hitler? Film i Tredje riket. Pan 1968. 103s. + planscher. Pocket.
[ ATA: 53456 ] Pris: 70 SEK
LEISI, Ernst, Der Wortinhalt. Seine Struktur im deutschen und englischen. Heidelberg, Quelle & Meyer, 1953. 119 S. Gebunden.
¶
[ ATA: 1077 ] Pris: 60 SEK
LEITCH, Maurice, Viskningsleken. Stockholm 1988. 95 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 25952 ] Pris: 90 SEK
LEJING, Margit, Murresill och snurreduppa. Om ål, fisk och sill. Österlensk kokbok. Simrishamn 1976. 173 (2) s. Il. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 32668 ] Pris: 125 SEK
LEJONSOMMAR, Eva, Återresa. Alafabeta/Anamma 2002. 164s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 7514 ] Pris: 90 SEK
LEJONSOMMAR, Eva, Återresa. AlfabetaAnamma 2002. 164 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 9397 ] Pris: 75 SEK
LEKANDER, Nina, Lilla livet. Stockholm 1993. 172 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 46628 ] Pris: 75 SEK
LEKBERG, Per, Yxors liv. Människors landskap. Akademisk avhandling. Uppsala 2002. 330s. Illustrerad. häftad.
[ ATA: 5196 ] Pris: 100 SEK
LEKBY, Astrid, Klockan. Stockholm 1972. 32 s. Ill. Häftad. Tväroktav. Nött.
[ ATA: 38885 ] Pris: 75 SEK
LEKHOLM, Carl Gustaf (mfl.), Kring Malmöhus 1970. Malmö 1970. 220 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 20522 ] Pris: 50 SEK
LEKSELL, L.J.Z., Svenskt rim-lexikon Med förord af Professor Ad. Noreen. Författarens förlag, Västerås 1907. vi,300s. Nött och fläckigt rött klotband, blekt rygg.
[ ATA: 6541 ] Pris: 250 SEK
LEM, Stanislaw, Eden. Warsawa Iskry 1973 262 (2) pp. Paperback. A few small annotations. In Polish.
[ ATA: 48460 ] Pris: 75 SEK
LEMA, Antoine, Africa divided. The Creation of Ethnic Groups. Lund 1993. 200pp. Soft covers.
[ ATA: 49335 ] Pris: 250 SEK
LEMAITRE, Jules, Jean Jacques Rousseau. Tio föreläsningar. Stockholm 1912. 344 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
¶
[ ATA: 1986 ] Pris: 75 SEK
LEMAITRE, Maurice, Oeuvres poétiques et musicales, lettristes, hypergraphiques, infinitésimales. Lettrisme Centre de Creativite 1972. No pag. (approx. 200 pp). Original wrappers. Quarto. In good condition.
¶ Presentation copy from the author to Bo Grandien co-author of the poem Teknisk tävlan (Joute technique).
[ ATA: 37415 ] Pris: 900 SEK
LEMARCHAND, Guy / Claude Mazauric (ed.), Nations, Nationalismes, Transitions XVIe-XXe siècles. Actes du symposium international 12-15 novembre 1992. Paris 1993. 352 pp. Softcover.
[ ATA: 31990 ] Pris: 150 SEK
LEMBERG, Robert, Jag, Du och verkligheten. Religiös kunskap och teologi som vetenskap i John Cullbergs religionsfilosofi. Åbo 2000. 256 s. Häftad. Gott skick. Med dedikation.
[ ATA: 42779 ] Pris: 150 SEK
LEMCHE, Henning, Gastropoda Opisthobranchiata. Köbenhavn 1941. 50pp. Original wrappers. Upper left corner bumped. Meddelelser om Grönland Bd 121. Nr 7.
[ ATA: 9468 ] Pris: 150 SEK
LEMCHE, Henning, Gastropoda Opisthobranchiata (Excl. Pteropoda). Köbenhavn 1941. 66pp.Original wrappers. meddelelser om Grönland. Bd 80. Nr 7. the Godthaab expedition 1928.
[ ATA: 9490 ] Pris: 150 SEK
LEMESURIER, Peter, Geheimcode Cheops. Ein Weltwunder wird enträtselt. 3 auflage. Bauer 1988. 398pp. Paperback.
[ ATA: 4989 ] Pris: 100 SEK
LEMHAGEN, Gunnar, La concurrence entre l´infinitf et la subordonnée complétive introduite par que en francais contemporain. I: Introduction. Uppsala 1979. 184 pp. Original wrappers. (Studia Romanica Upsaliensia 26 ).
[ ATA: 48429 ] Pris: 125 SEK
LEMNIUS, Wilhelm, Brev om omilt klimat, efterblivenhet och fostran. Uppsala, Appelbergs boktryckeri 1962. (28)s. Häftad.
[ ATA: 16430 ] Pris: 75 SEK
LENGBORN, Thorbjörn, Fosterlandet , kärleken och Gud. En biografisk-psykologisk studie i Sven Lidmans liv och diktning. Stockholm 1991. 186 s. Häftad. Svenska humanistiska förbundet 102.
[ ATA: 4754 ] Pris: 75 SEK
LENGBORN, Thorbjörn, Fosterlandet och kärleken till Gud. Stockholm 1991. 186 s. Ill. Häftad. Svenska Humanistiska Förbundets skriftserie nr 102.
[ ATA: 20677 ] Pris: 40 SEK
LENGBORN, Thorbjörn, Sven Lidmans omvändelse. Frälsningsupplevlese och omvändelseprocess 1915-1921. En religionspsykologisk studie. Akademisk avhandling. Uppsala 1991. 269 (3) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 39919 ] Pris: 150 SEK
LENGLEN, Suzanne, Lawntennis. Stockholm 1926. 128 s. Häftad. Nött.
[ ATA: 26547 ] Pris: 100 SEK
LENHARDTSON, Albin, Lärobok i konservativ tandläkekonst. Stockholm 1897. 296 s. Ill. Förlagets svarta klotband. Tidigare ägarestämpel å titelblad. Något nött.
[ ATA: 32240 ] Pris: 500 SEK
LENIN, V. I., Den proletära revolutionen och renegaten Kautsky. Stockholm 75. 120 s. Häftad.
[ ATA: 23890 ] Pris: 60 SEK
LENIN, V. I., Ett steg framåt, två steg tillbaka. (Krisen i vårt parti). Stockholm 1975. 229 s. Häftad. Knäck å ryggens huvud.
[ ATA: 23891 ] Pris: 60 SEK
LENIN, V. I., The Proletarian Revolution and the Renegade Kautsky. Peking 1965. 145 pp. Softcover.
[ ATA: 25388 ] Pris: 60 SEK
LENIN, V. I., Lenin on War and Peace. Three Articles. Peking 1966. 108 pp. Softcover.
[ ATA: 25389 ] Pris: 60 SEK
LENIN, Vladimir Iljitj, Staten och revolutionen. Göteborg 1983. 136 s. Häftad. (Marxismens klassiker 16).
[ ATA: 45552 ] Pris: 75 SEK
LENIN, W. I., Materialismus und Empiriokritizismus. Kritische Bemerkungen über eine Reaktionäre Philosophie. Ring Verlag Zürich Printed in Oslo 1935. VII, 400 pp. Publisher's red cloth.
[ ATA: 36936 ] Pris: 200 SEK
LENK, Kurt (ed.), Ideologie. Ideologiekritik und Wissenssoziologie. Neuausgabe. Darmstad 1976. 400 pp. Softcover.
[ ATA: 42270 ] Pris: 100 SEK
LENNÉER-AXELSON, Barbro, Männens röster i kris och förändring. Stockholm 1989. 349 s. Häftad. Ryggen nött.
[ ATA: 13125 ] Pris: 100 SEK
LENNARTSON, Bengt, Regelteknikens grunder. Studentlitteratur 2002. xii, 514 s. Häftad. Liten kaffefläck å snitt; övrigt i gott skick.
[ ATA: 40212 ] Pris: 200 SEK
LENNARTSSON, Dag, Whisky, Whisky, Whisky, Whiskyprovningar, Whiskyresor och Whisky i köket. Simrishamn 2000. 192 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 50146 ] Pris: 100 SEK
LENNARTSSON, Rebecka, Malaria Urbana. Om byråflickan Anna Johannesdotter och prostitutionen i Stockholm kring 1900. Akademisk avhandling. Symposion 2001. 335s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 13267 ] Pris: 125 SEK
LENNERHED, Lena (red.), Riv alla murar! Vittnesseminarier om sexliberalismen och om Pockettidningen R. Stockholm 2002. 121 s. Häftad. Mycket gott skick. (Samtidshistoriska frågor 3).
[ ATA: 36619 ] Pris: 100 SEK
LENNERHED, Lena (red.), Löntagarfonderna - en missad möjlighet? Stockholm 2002. 62 s. Häftad. Mycket gott skick. (Samtidshistoriska frågor 4).
[ ATA: 36620 ] Pris: 75 SEK
LENNERHED, Lena (red.), Upprorets estetik. Vittnesseminarier om kulturens politisering under 1960- och 1970-talet. Stockholm 2005. 93 s. Häftad. Mycket gott skick. (Samtidshistoriska frågor 8).
[ ATA: 36622 ] Pris: 90 SEK
LENNGREN, Anna Maria, Dikter. Med akvareller av Fritz von Dardel. Andra upplagan. Stockholm 1978. 198 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Ryggen och delara av bakre pärm litet solblekt.
[ ATA: 46301 ] Pris: 150 SEK
LENZ-ROMEISS, Felizitas, Die Stadt - Heimat oder Durchgangsstation? Callwey, München 1970. 141,(3)pp. Soft covers.
[ ATA: 22488 ] Pris: 150 SEK
LENZ, Siegfrid, Ett krigsslut. Bakhåll 1990. 75,(5)s. Häftad.
[ ATA: 51992 ] Pris: 90 SEK
LENZ, Siegfried, Einstein überquert die Elbe bie Hamburg. Hamburg 1976. 310 (2) pp. Publisher's hardcover with dj. Ex library with two stamps. In good condition.
[ ATA: 38183 ] Pris: 60 SEK
LENZ, Siegfried, Exercisplatsen. Stockholm 1987. 404 (2) s. Förlagets pappband utan skyddsomslag.
[ ATA: 38778 ] Pris: 60 SEK
LENZNER, Robert, Den store Gettys liv och leverne. Biografi över en av världens rikaste män. Stockholm 1987. 347 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 7417 ] Pris: 90 SEK
LEO, Friedrich, Plautinische Forchungen. Berlin 1895. VI,(2),346pp. Half calf. Ex library copy with stamps.
[ ATA: 34243 ] Pris: 750 SEK
LEON, Donna, Friends In High Places. Arrow 2001. 342 pp. Paperback.
[ ATA: 47668 ] Pris: 50 SEK
LEONHARD, Karl Prof. Dr., Instinkte und Urinstinkte in der menschlichen Sexualität. Ferdinad Enke Verlag, Stuttgart 1964. (8),376pp. Publishers cloth with dust-jacket.
[ ATA: 12598 ] Pris: 200 SEK
LEONOV, Leonid, Gräshopporna. Stockholm 1947. 144 s. Häftad med skyddsomslag. (Ryska klassiker).
[ ATA: 25556 ] Pris: 40 SEK
LEOPARDI, Giacomo, Canti. Milano Editione Rizzoli 1953. 206 pp. Paperback.
[ ATA: 24346 ] Pris: 60 SEK
LEOPARDI, Giacomo, Operette morali. Milano 1951. 292 (4) pp. Original wrappers. Very good condition. (Biblioteca Universale Rizzoli).
[ ATA: 37367 ] Pris: 75 SEK
LEOPARDI, Gicaomo, Leopardi: Poems and Prose. Edited by Angel Flores. Introduction by Sergio Pacifici. Indiana University Press 1966. 256 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 49006 ] Pris: 100 SEK
LEOPOLD, Carl Gustaf, Samlade skrifter av Carl Gustaf Leopold 1:3,2. Teaterstycken 1785-1829. Utgivna av Torkel Stålmarck. Stockholm 2008. 284 (2) s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 44500 ] Pris: 100 SEK
LEOPOLD, Christer, Resa i Tibet. Norstedts u.å. 216 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 11199 ] Pris: 60 SEK
LEOPOLD, Lennart/ Eva STRÖM (red.), Det var ingen ljusande idyll. Gustaf Hellström och hans tid. Atlantis 2009. 328s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Något blyertsstreckad.
[ ATA: 53773 ] Pris: 90 SEK
LEPENIES, Wolf (ed), Die Wissenschaften und ihre Geschichte. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1978. pp.433-559. Ownership plate on small title.
[ ATA: 45031 ] Pris: 75 SEK
LEPENIES, Wolf (ed), Wissenschaften im Nationalsozialismus. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1986. pp.283-424. Ownership plate on small title.
[ ATA: 45051 ] Pris: 150 SEK
LEPPÄNEN, Katarina, Rethinking Civilisation in a European Feminist Context: History, nature, Women, in Elin Wägner's Väckarklocka. Dissertation. Göteborg 2005. 256 pp. Softcover.
[ ATA: 23786 ] Pris: 125 SEK
LEPRÉVOST, Thierry / Georges Bernage, Hastings 1066. Norman Cavalry and saxon Infantry. With a Contribution by Eric Groult. Heimdal 2002. 80 pp. Ill. Publisher's hardcover. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 34616 ] Pris: 100 SEK
LEPSCHY, Giulio C., Die strukturale Sprachwissenschaft. Eine Einführung. Nymphenburger Verlagshandlung 1969. 259 S.
[ ATA: 7586 ] Pris: 90 SEK
LEPSCHY, Giulio C., Die strukturale Sprachwissenschaft. Eine Einführung. 2 durchgesehene Auflage. Nymphenburger 1969. 258 (2) pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 50498 ] Pris: 50 SEK
LERICI, C. M., Instituto Italiano di Cultura Stoccolma. Milano 1967. ca 50 pp. Ill. Publisher's hardcover.
[ ATA: 38252 ] Pris: 100 SEK
LERNER, Harriet, Kvinnors överlevnadshandbok. Håll näsan över vattnet och lite till. Stockholm 1997. 307 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14851 ] Pris: 125 SEK
LERNER, Jean Yves, Semantische und syntaktische Relationen im Satz. Prolegomena. Umeå 1972. 105 (3) pp. Mimeographed. Original wrappers. Quarto.
[ ATA: 49239 ] Pris: 100 SEK
LERNER, Laurence (ed.), Reconstructing Literature. Blackwell 1983. 218 pp. Publisher's cloth with dj. Some underlining with pencil; else in very good condition.
[ ATA: 42579 ] Pris: 100 SEK
LEROY, Margaret, Alyssons skor. B. Wahlström 2002. 256s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 36998 ] Pris: 75 SEK
LESAGE, Alain René, Gil Blas 1 - II. Stockholm 1890. 2 volymer i ett klotband. 314 +317 s.
[ ATA: 19761 ] Pris: 90 SEK
LESKIEN, A., Grammatik der Altbulgarischen (Altkirchenslavischen) Sprache. 2. und 3. Auflage. Heidelberg , Carl Winter 1919. LII,260pp. Publishers cloth. Sammlung Slavischer Lehr- und Handbücher. I. Reihe: Grammatiken.
[ ATA: 15979 ] Pris: 200 SEK
LESKIEN, A., Handbuch der Altbulgarischen (Altkirchenslavischen) Sprache. 7. verbesserte und mit neuem Literaturverzeichnis versehene Auflage. Heidelberg, Winter 1955. XVI,354pp. Publishers cloth. Pencilunderlinings and annotations.
[ ATA: 16270 ] Pris: 200 SEK
LESKOV, Nikolaj, En döende ätt. Stockholm 1953. 291 (1) s. Häftad. Nött.
[ ATA: 41521 ] Pris: 60 SEK
LESSER, Elizabeth, Fenixprocessen. Richters 2005. 359,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 29869 ] Pris: 125 SEK
LESSING, Doris, Ljuvaste dröm. Stockholm 2003. 414 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 26492 ] Pris: 75 SEK
LESSING, Hans-Ulrich, Die Idee einer Kritik der historischen Venunft. Typoskript. Alber, München 1984. 376pp. Soft covers.
[ ATA: 30019 ] Pris: 150 SEK
LESTHAEGHE, Ron J., The Decline of Belgian Fertility, 1800 - 1970. Princeton University Press 1977. xx,260pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover. Stamp and ticket.With erratum slip.
[ ATA: 50922 ] Pris: 200 SEK
LETTS, Malcolm, Sir John Mandeville: The Man and His Book. London 1949. 192 s. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 29776 ] Pris: 150 SEK
LEUFVÉN, Edv., Hellenistiskt inflytande på judendomen i Palestina I. Uppsala 1915. 259 s. Häftad. Sliten och solkig. Ded. till Prof. Kolmodin.
[ ATA: 8341 ] Pris: 90 SEK
LEUFVÉN, Edv., W. Rudin som predikant. En homiletisk studie. Uppsala 1919. 159 s. Häftad.
[ ATA: 13110 ] Pris: 75 SEK
LEUNINGER, Helen, Max H. Müller und Frank Müller, Psycholinguistik. Ein Forschungsbericht. Frankfurt, Athenäum Fischer Taschenbuch Verlag, 1972. 241 S.
¶
[ ATA: 1089 ] Pris: 60 SEK
LEVÉN, Torsten, Vendelbygd. Tierp 1955. 152s. Ill. Häftad. Förstärkt med tejp på båda sidorna av insidan av omslaget mot ryggen.
[ ATA: 22661 ] Pris: 45 SEK
LEVANDER, Hans, Litterära gestalter. En uppslagsbok. Stockholm 1986. 234 s.Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 27955 ] Pris: 90 SEK
LEVANDER, Lars, Fattigt folk och tiggare. Ur samhällsdjupen i forna tider. Stockholm 1974. 204 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning.
[ ATA: 46648 ] Pris: 100 SEK
LEVER, Judy, Dagarna före mens. PMS - Premenstruell spänning. Stockholm 1981. 163 (5) s. Häftad. Övertppexad namnteckning å försättsblad.
[ ATA: 39160 ] Pris: 75 SEK
LEVERTIN, Oscar, Poesi och kritik. Urval och inledning av Per Rydén. Stockholm 1975. 224 s. Originalpocket. Gott skick.
[ ATA: 31083 ] Pris: 35 SEK
LEVERTIN, Oscar, Lifvets fiender. Stockholm 1906. 95 s. Förlagets klotryggsband. Namnteckning.
[ ATA: 36291 ] Pris: 200 SEK
LEVEY, Michael, The Painter as a Subject in Painting. Thames & Hudson 1981. 72 pp. Ill. Hardcover with worn dust-jacket.
[ ATA: 7369 ] Pris: 70 SEK
LEVEY, Michael, High Renaissance. London 1987. 320 pp. Softcover. Ex library copy with stamps and stickers. (Style and Civilisation).
[ ATA: 49167 ] Pris: 75 SEK
LEVEZ, Belinda, Kasino. Forum 2001. 160s. Kvarto. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 7811 ] Pris: 150 SEK
LEVI, Jean, Konfucius dröm. Stockholm 1992. 324s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 19758 ] Pris: 90 SEK
LEVIN, Ira, Bädda för död. Stockholm 1954. 275 s. Häftad. Litet snedläst och solkig.
[ ATA: 29146 ] Pris: 100 SEK
LEVIN, Ira, Sliver. Stockholm 1991. 193 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.
[ ATA: 33490 ] Pris: 40 SEK
LEVIN, Ira, Rosemarys baby. Stockholm 1982. 192 s. Pocket. Litet bläckkludd å försättsbladet.
[ ATA: 49893 ] Pris: 50 SEK
LEVIN, Susanne, Tillbaka till Király utca. Stockholm 2000. 198 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 43444 ] Pris: 90 SEK
LEVINE, David, Reproducing Families: The Political Economy of English Population History. Cambridge University Press 1987. 252 pp. Softcover. Ex library with two stamps. In good condition.
[ ATA: 50561 ] Pris: 75 SEK
LEVINE, David, Reproducing Families. The Political Economy of English Population History. Cambridge University Press 1987. x,251pp. Softcover. Signature on small title.
[ ATA: 52564 ] Pris: 100 SEK
LEVINE, Judith, Not Buying It: My Yaer Without Shopping. New York 2007. 267 (7) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 45464 ] Pris: 90 SEK
LEVINE, Robert A., The Arms Debate. Harvad University Press 1963. xii, 347 (3) pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 40418 ] Pris: 75 SEK
LEVINE, Stephen, A Gradual Awakening. New York 1979. xv, 173 pp. Softcover.
[ ATA: 30214 ] Pris: 75 SEK
LEVINE, Stephen, Planet Steward. Journal of a Wildlife Sanctuary. Unity Press, Santa Cruz 1975. 2nd printing. 232pp. + postcards. Illustrated. Softcover.
[ ATA: 52915 ] Pris: 75 SEK
LEVINSSON, Claes / Fredrik Lindström / Ingvar Svanberg / Oscar Österberg, Central- och Östeuropa. Kontinuitet och förändring. Studentlitteratur 1998. 278 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 50556 ] Pris: 150 SEK
LEVRING, Tore, Marine Algae from some Antarctic and Subantarctic Islandes. Gleerups, Lund 1945. 36pp + 1 plate. original wrappers. Lunds universitets årsskrift N.F. Avd 2. Bd 41. Nr 7. Kungl.Fysiografiska Sällskapets Handlingar N.F. Bd 56. Nr 7.
[ ATA: 9495 ] Pris: 100 SEK
LEVY, Ernst, Der Bau der europäischen Sprachen. 2, Unveränderte Auflage. Max Niemeyer 1964. 108 S.
[ ATA: 7584 ] Pris: 90 SEK
LEWAN, Bengt, Med dygden som vapen. Kring begreppet dygd i svensk 1700-tals debatt. Stockholm, Symposion, 1985. 197 s. Häftad.
[ ATA: 3825 ] Pris: 125 SEK
LEWAN, Bengt, Italienska bilder. Svenskarnas syn på Italien 1700-1800. Stockholm 1970. 126 s. Häftad. Svenska Humanistiska Förbundet.
[ ATA: 4523 ] Pris: 75 SEK
LEWAN, Bengt, Drömmen om Italien. Italien i svenska resenärers skildringar från Atterbom till Snoilsky. Akademisk avhandling. Stockholm 1966. 393 s. Ill. Häftad. Nött. Något blertsstreckad.
[ ATA: 24774 ] Pris: 100 SEK
LEWAN, Bengt, Svenskar i Rom. Ur brev och reseminnen från sjuton- och anrtonhundratalet. Stockholm 1987. 239 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 25731 ] Pris: 100 SEK
LEWAN, Bengt, Renässansbilder. Den italienska renäsansen i svensk diktning. Stockholm 1995. 358 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 39572 ] Pris: 60 SEK
LEWENHAUPT, Adam, En färd till minnenas värld. Hågkomster 1861-1870. Andra upplagan. Stockholm 1936. 232 s. + planscher.Förlagets klotband med omslagen medbundna.
[ ATA: 13326 ] Pris: 100 SEK
LEWENHAUPT, Adam, Svenskt sjuttiotal. Hågkomster från ungdomen (1871-1881). Stockholm 1937. 245 s. Ill. Förlagets klotband med omslagen medbundna.
[ ATA: 26800 ] Pris: 75 SEK
LEWENHAUPT, Adam, En färd till Minenas värld / Svenskt sjuttiotal / Det var en gång / Från gamle kungens tid. Första - fjärde uplagan. Stockholm 1936-1939. 4 vol. 230 (1) + 244 (1) + 290 (1) + 331 (4) s. Trevliga uniforma halvlinneband med omslagen medbundna.
[ ATA: 33039 ] Pris: 600 SEK
LEWENHAUPT, Adam, Nils Julius Lewenhaupt 1708-1776. Biografiska anteckningar. Stockholm 1938. 287 (1) s. Ill. Häftad.
[ ATA: 41491 ] Pris: 75 SEK
LEWENHAUPT, C. A. C., Bland Lusitanias rosor och klosterkatedraler, Guanches grottor, de lyckliga öarnas bananer och vulkaner. Stockholm 1922. 352 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 24971 ] Pris: 75 SEK
LEWIN, Bruno, Abriss der japanischen Grammatik. Harrassowitz, Wiesbaden 1959. XVI,269,(3)pp. Original wrappers. Upper right corner slightly bumped.
[ ATA: 10971 ] Pris: 400 SEK
LEWIN, Bruno, Kay GENENZ, Wolfram MÜLLER-YOKOTA, Jens RICKMEYER, Roland Schneider. Sprache und Schrift Japans. E. J. Brill 1989. VIII,237,(1)pp. Private cloth with first wrapper tipped in (Robert Andersson, Stockholm). Very good condition.
[ ATA: 48631 ] Pris: 800 SEK
LEWIN, Leif, Festskrift till professor skytteanus Carl Arvid Hessler. Utgiven till 80-årsdagen den 10 februari 1987 av hans lärjungar. Uppsala 1987. 342 s. Häftad.
[ ATA: 13977 ] Pris: 100 SEK
LEWIN, Leif, Upptäckten av framtiden. En lärobok i politisk idéhistoria. Stockholm 1990. 212 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 40893 ] Pris: 75 SEK
LEWIN, Leif, Det politiska spelet. Rabén & Sjögren 1979. 155s. Häftad. Politik som rationellt handlande 1.
[ ATA: 52513 ] Pris: 75 SEK
LEWIN, Roger, Complexity: Life at the Edge of Chaos. New York 1992. 209 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 16929 ] Pris: 150 SEK
LEWIS, Bernard, Fredric W. Goudy. Uppsala 1955. 91s. Ill. Förlagsband med skyddsomslag. Grafiska institutets skriftserie 12.
[ ATA: 16601 ] Pris: 75 SEK
LEWIS, C. S., Klassiker. Libris 2003. 490s. Kvarto. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 53161 ] Pris: 450 SEK
LEWIS, C. S., Utflykt från tyst planet. F.A. Press, Stockholm 1955. 234s. Häftad.
[ ATA: 54653 ] Pris: 75 SEK
LEWIS, C. S., Mirakel. År det övernaturliga naturligt? Libris 1998. Andra tryckningen. 196s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 54863 ] Pris: 90 SEK
LEWIS, Carl, MARX, Jeffrey, Guldkantad. Sportförlaget 1993. 288s. + planscher. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 11509 ] Pris: 60 SEK
LEWIS, Clarence Irving / Cooper Harold Langford, Symbolic Logic. Second edition. Dover 1959. 520 pp. Softcover. Name on title page.
[ ATA: 50506 ] Pris: 100 SEK
LEWIS, David L., The Public Image of Henry Ford: An American Folk Hero and His Company. Detroit 1976. 599 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18364 ] Pris: 175 SEK
LEWIS, Heather, Bindningen. Stockholm 2000. 311 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick. Rec. stämpel å övre snitt.
[ ATA: 33489 ] Pris: 75 SEK
LEWIS, I.M., Social Anthropology in Perspective: The Relevance of Social Anthropology. Penguin 1981. 386 pp. Paperback. Name on inside of cover.
[ ATA: 8758 ] Pris: 60 SEK
LEWIS, John, Science, Faith and Scepticism. London, Lawrence & Wishart, 1959, 136 pp. Hardcover. Two pages of the introduction with underlineings in ink, rest of the text is clean.
¶
[ ATA: 2988 ] Pris: 60 SEK
LEWIS, Martin W., Green Delusions. An Environmentalist Critique of Radical Environmentalism. Duke University Press, Durham and London 1992. x,288pp. Softcover.
[ ATA: 52856 ] Pris: 100 SEK
LEWIS, Norman, Dictionary of Modern Pronunciation. New York 1963. 309 pp. Publisher's red cloth with dj. Small tear to dj; else in good condition.
[ ATA: 36375 ] Pris: 90 SEK
LEWIS, Robert Jared, E. M. Forster's Passage to India. Oxford university Press 1979. xii, 157 pp. Softcover.
[ ATA: 34588 ] Pris: 90 SEK
LEXER, Matthias, Mittelhochdeutsches Taschenwörterbuch. Zwanzigste Auflage. Leipzig 1932. VIII, 343 pp. Publisher's full cloth. In good condition.
[ ATA: 33797 ] Pris: 75 SEK
LEXIUS, Weine, Fyrtionio svenska författarporträtt. Stockholm 1993. 102 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 36407 ] Pris: 100 SEK
LIANDER, Peter, Flygvapnets Sk 16. Lund 2006. 176 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 46896 ] Pris: 200 SEK
LIBY, Håkan, Uppland rustar till fest. Från vaggan till graven och året runt. Uppsala 2001. 126 (2) s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 50144 ] Pris: 100 SEK
LIBY, Håkan, NELANDER, Gunilla, ARVIDSON, Tommy, Uppländsk undfägnad. Matkultur och recept. Tradition och anpassning. Uppsala 1994. 128s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 45013 ] Pris: 140 SEK
LICHATSCHOW, Dimitri S., Die Kultur Russlands während der osteuropäischen Frührenaissance. Dresden 1962. 183 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 25875 ] Pris: 60 SEK
LICHTENBERG, Georg Christoph, Aforismer. I urval och översättning av Bengt Homlqvist med teckningar av Mark Sylwan. Stockholm 1949. 73 s. Ill. Häftad.
¶
[ ATA: 1466 ] Pris: 60 SEK
LICHTENBERG, Georg Christoph, Aphorismen. Tausend. Leipzig Insel (no year). 72 pp. Publisher's decorated boards.
[ ATA: 29093 ] Pris: 60 SEK
LICHTENBERGER, André, Lille Trotts äventyr. Översättning från 29:de upplagan av Ingegerd Lagerström. Andra upplagan. W&W 1924. 175s. Häfatd. Blank rygg. Signatur på försättsbladet.
[ ATA: 50834 ] Pris: 75 SEK
LICHTWARK, Alfred, Übungen in der Betrachtung von Kunstwerken. Berlin 1918. 136 pp. Publisher's decorated hardcover.
[ ATA: 21030 ] Pris: 100 SEK
LIDÉN, Anne, Sven Ljungberg Målare. Stockholm 1986. 213 (3) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 41173 ] Pris: 200 SEK
LIDÉN, Karin & NILSSON BRÜGGE, Anne, Fem i tolv. Carlssons, Stockholm 1993. 214 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 21628 ] Pris: 100 SEK
LIDÉN, Lars, Vattnet. Dikter. Symposion 2000. 67 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 28440 ] Pris: 75 SEK
LIDÉN, Lars, Makten över företaget. En analys av ansvars- och befogenhetsfördelningen mellan olika bolagsorgan. Stockholm 1974. 278 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 45274 ] Pris: 90 SEK
LIDÉN, Oskar, Från sagornas ö. Lund 1946. 171s. Illustrerad. Häftad. Dedikation på främre omslaget. omslaget med marginalskador
[ ATA: 10676 ] Pris: 100 SEK
LIDARÄNG, Arnold, Lurel och Smesa. Västgötska personnamn i muntlig tradition. Teckningar av Sven Björnson. Hälsingborg 1982. 255 s. Häftad.
[ ATA: 25023 ] Pris: 90 SEK
LIDBECK, Anders, Anmärkningar angående ämnen ur Psychologien, Esthetiken och Svenska Synonymiken. Efter författarens död utgifne af P. Wieselgren. Lund 1830. LXXVIII, 374 s. Svart halfranskt band med ryggtiteln: Philosophiska anmärkningar af Lidbeck. Lagerfläckar. Något nött.
[ ATA: 31558 ] Pris: 750 SEK
LIDBOM, Carl, Reformist. Stockholm 1982. 226 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namntstämpel från tidigare ägare.
[ ATA: 46454 ] Pris: 70 SEK
LIDELL, Hilding (red.), Johannes Messenius drama Christmannus. Efter författarens egenhändiga manuskript, numera cod. Vp 14, Kungl. Biblioteket, Stockholm. Ny utgåva 1 med text med förord och inledning av Hilding Lidell. Uppsala 1982. 84 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 9112 ] Pris: 75 SEK
LIDFORS, Lennart, Gåvan från stjärnorna. Stockholm 1992. 289 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 10846 ] Pris: 175 SEK
LIDFORS, Lennart, Gåvan från stjärnorna. Stockholm 1992. 288 (2) s. Pocket. Lite fuktad och nött.
[ ATA: 37617 ] Pris: 75 SEK
LIDFORSS, Bengt, Kristendomen förr och nu. En populärvetenskaplig framställning. Malmö, Framtidens förlag, 1911. 492 s. Förlagets grå klotband. Gott skick.
¶
[ ATA: 2992 ] Pris: 150 SEK
LIDFORSS, Bengt, Onda makter och goda. Uppsatser i blanddade ämnen. Malmö 19209. 235 s. Häftad. Ryggen nött.
[ ATA: 26033 ] Pris: 75 SEK
LIDFORSS, Bengt, Naturvetenskapliga kåserier. Malmö 1908. 211 s. Häftad. Ryggen nött med ett par papperförluster.
[ ATA: 26034 ] Pris: 50 SEK
LIDFORSS, Bengt, Kristendomen förr och nu. En populärvetenskaplig framställning. Framtidens förlag, Malmö 1911. IV,487,(1)s. Häftad. 1 blad reklam från Framtidens förlag bifogat. Snedläst. Exlibris.
[ ATA: 50814 ] Pris: 125 SEK
LIDMAN, Sam, Ett herrans liv. Dokumentärroman. Stockholm 1988. 310 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 4521 ] Pris: 90 SEK
LIDMAN, Sara, Lifsens rot. Tusende. Stockholm 1996. 280 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19755 ] Pris: 60 SEK
LIDMAN, Sven, Gossen i grottan. Tusende. Styockholm 1952. 306s. Häftad.
[ ATA: 6719 ] Pris: 60 SEK
LIDMAN, Sven, Gossen i grottan. Tusende. Stockholm 1952. 306 s. Häftad.
[ ATA: 19756 ] Pris: 60 SEK
LIDMAN, Sven, Lågan och lindansaren. Stockholm 1952. 274 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 19757 ] Pris: 75 SEK
LIDMAN, Sven, Gossen i grottan. Tusende. Stockholm 1952. 303 (5) s. Förlagets blåa halvfranska band. Utraderad namnteckning å försättsblad (tippex).
[ ATA: 35465 ] Pris: 100 SEK
LIDMAN, Sven, Lågan och lindansaren. Tusende. Stockholm 1952. 271 (9) s. Förlagets blåa halvfranska band. Utraderad namnteckning å försättsblad (tippex).
[ ATA: 35466 ] Pris: 100 SEK
LIDMAN, Sven, Mandoms möda. Tusende. Stockholm 1954. 357 (7) s. Förlagets blåa halvfranska band. Utraderad namnteckning å försättsblad (tippex).
[ ATA: 35467 ] Pris: 100 SEK
LIDMAN, Sven, Stjärnan som tändes på nytt. Stockholm 1950. 212 s. Häftad.
[ ATA: 35961 ] Pris: 75 SEK
LIDNER, Bengt, Två dikter. Red Ruben G:son Berg. Bröderna Lagerström 1913. 56,(4)s. Något nött rikt guldornerat halvfranskt band med främre omslaget medbundet. Mästerstycken ur Sveriges litteratur IV.
¶ Exemplar 403 av 600.
[ ATA: 31195 ] Pris: 250 SEK
LIDNER, Bengt, Lidners samlade arbeten I-II. Ny upplaga. Stockholm 1812-1814. XII (2) 375 (1) + (8) 112 s. 2 volymer i ett samtida halvfranskt band. Något nött med nött rygg. Inlagan något lagerfläckad. Äldre namnteckning å försättsblad.
[ ATA: 34641 ] Pris: 500 SEK
LIDSTRÖM, Axel, Från skråtidens Örebro till den gryende arbetarrörelsen. Örebro 1951. 148s. Illustrerad. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslaget något naggat.
[ ATA: 7816 ] Pris: 75 SEK
LIDSTRÖM, Carina, Sökande, spegling, metamorfos.Tre vägar genom Maria Gripes skuggserie. Symposion graduale 1994. 189s. Häftad.
[ ATA: 55276 ] Pris: 70 SEK
LIE, Jonas, Familjen på Gilje. En interiör från 1840-talet. Med teckningar av Erik Werenskiold. Andra upplagan. Stockholm 1930. 230 (2) s. Klotryggsband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 43324 ] Pris: 75 SEK
LIE, Tryggve, Hjemover. Förste opplag. Tiden Norsk Forlag 1958. 231s + planscher. Häftad. Litet stött främre snitt.
[ ATA: 12528 ] Pris: 150 SEK
LIEB, Norbert, München. München 1952. 308pp. Cloth with dj.
[ ATA: 20613 ] Pris: 70 SEK
LIEBER, Hans-Joachim (ed.), Ideologienlehre und Wissenssoziologie. Die Diskussion um das Ideologieproblem in den zwanziger Jahren. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1974. 621 pp. Publisher's hardcover. Wege der Forschung CXVII.
[ ATA: 18838 ] Pris: 125 SEK
LIEBER, Robert J., Theory and World Politics. London 1973. 166 pp. Paperback.
[ ATA: 23198 ] Pris: 75 SEK
LIEBICH, André, From the Other Shore: Russian Social Democracy After 1921. Harvard University Press 1991. 476 pp. Softcover. Name on front fly leaf.
[ ATA: 24562 ] Pris: 125 SEK
LIEBICH, Bruno, Sanskrit-Lesebuch. Lesebuchverlag 1905. X,652pp. Brown, a little worn, cloth. Foxed at beginning and end. Names on fly-leaf. Ex libris. Partly heavily underlined and annotated in pencil.
[ ATA: 11635 ] Pris: 450 SEK
LIEBKNECHT, W., Liebknecht's Volksfremdwörterbuch. Siebente Auflage. Neu bearbeitet, berichtigt und vermehrt. Stuttgart 1894. VIII, 616 pp. Private cloth.
[ ATA: 33791 ] Pris: 90 SEK
LIEBKNECHT, Wilhelm, Karl Marx: Biographical Memoirs. London 1975. 181 s. Häftad.
[ ATA: 35629 ] Pris: 90 SEK
LIEBMAN, Charles S. & Steven M. Cohen, Two Worlds of Judaism. The Israeli & American Experiences. New Haven, Yale University Press, 1990. 202 pp. Paperback.
¶
[ ATA: 2218 ] Pris: 150 SEK
LIEBMANN, Louis, WAHL, Gustav, Katalog der Historischen Abteilung der ersten internationalen Luftschiffahrts-Ausstellung (ILA) zu Frankfurt a. M. 1909. Reprint Strictly Limited to 250 copies. Pober publishing, Staten Island 1997. XXII,513,(1)pp. Publishers grey cloth. No dust jacket.
[ ATA: 37997 ] Pris: 400 SEK
LIEBMANN, Michael, Crespi. Mit einem Text von Luigi Crespi. Dresden 1976. 192 pp. + plates. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 30733 ] Pris: 100 SEK
LIEDBERG, Nils, Den svenske Bacchus. En kavalkad. Stockholm 1960. 180 s. Ill. Häftad. Ouppskuren. Mycket gott skick. Förlagsny.
[ ATA: 18549 ] Pris: 35 SEK
LIEDGREN, Emil, Den andliga sången på anglosachsisk mark. Stockholm 1927. 176s. Häftad.
[ ATA: 8892 ] Pris: 90 SEK
LIEDGREN, Emil, Den svenska psalmboken. Tredje omarbetade upplagan. Stockholm 1918. 95s. Häftad.
[ ATA: 8894 ] Pris: 50 SEK
LIEDGREN, Emil, Präster och poeter Lindblads, Uppsala 1933. 191s+ 8 planscher. Häftad.
[ ATA: 9192 ] Pris: 75 SEK
LIEDGREN, Lars, Hus och gård i Hälsingland. En studie av agrar bebyggelse och bebyggelseutveckling i norra Hälsingland Kr. f.-600 e. Kr. Umeå 1992. 266 s.Kvarto. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 37421 ] Pris: 100 SEK
LIEDHOLM, Alf, Konstnärens värld. En studie i konstnärspsykologi. I: Från Delacroix till Gauguin. Akademisk avhandling. Lund 1932. 241 s. Häftad.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 17646 ] Pris: 150 SEK
LIEDMAN, Sven-Eric, I skuggan av framtiden. Modernitetens idéhistoria. Stockholm 1998. 598 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 2753 ] Pris: 125 SEK
LIEDMAN, Sven-Eric, Ett oändligt äventyr. Om människans kunskaper. 14-17 tusendet. Bonniers 2002. 411s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namn på försättsbladet.
[ ATA: 6051 ] Pris: 75 SEK
LIEDMAN, Sven-Eric, Samtidskänslan. Stockholm 1965. 89 s. Häftad. BLM Biblioteket.
[ ATA: 7051 ] Pris: 60 SEK
LIEDMAN, Sven-Eric, Från Platon till kommunismens fall. 12 upplagan. Bonniers 1999. 324 s. Förlagets pappband. Understrykningar i blyerts.
[ ATA: 17446 ] Pris: 90 SEK
LIEDMAN, Sven-Eric, Arbetsfördelning, självmord och nytta : några blad ur samhällsvetenskapernas historia från Adam Smith till Milton Friedman. Andra reviderade upplagan. Örebro 1983. 124 (2) s. Häftad.
[ ATA: 32313 ] Pris: 50 SEK
LIEDMAN, Sven-Eric, Från Platon till Reagan. De politiska idéernas historia. Stockholm 1985. 308 s. Häftad. Snedläst. Streckad med blyerts.
[ ATA: 42734 ] Pris: 60 SEK
LIEDMAN, Sven-Eric, Utmätning. Essäer och personliga betraktelser om samtiden. Arena 1993. 284s. Dekorerat pappband.
[ ATA: 53275 ] Pris: 90 SEK
LIEDMAN, Sven-Eric, Att förändra världen - men med måtta. Det svenska 1800-talet speglat i C A Agardhs och C J Boströms liv och verk. Bokförlaget A/ Arbetarkultur 1991. 367s. Häftad. Något nött. Namnteckning.
[ ATA: 53276 ] Pris: 75 SEK
LIEDMAN, Sven-Erik, Israel Hwasser. Uppsala 1971. 243 s. Ill. Klotband. Namnteckning. Lychnos-bibliotek 27.
¶
[ ATA: 4020 ] Pris: 125 SEK
LIEK, Erwin, Undret i läkekonsten. Stockholm 1931. 202 s Förlagets halvklotband. Tillskrift.
[ ATA: 24292 ] Pris: 90 SEK
LIEN, Asmund (red.), Modernismen i svensk litteratur som historisk fenomen og teoretisk problem. Nordisk institut, AVH, Universitetet i Trondheim 1991. 475s. Häftad. Namn på titelbladet.
[ ATA: 55284 ] Pris: 200 SEK
LIENHARD, Marc, Martin Luthers christologisches Zeugnis. Entwicklung und Grundzuge seiner Christologie. Berlin 1980. 306pp. Publishers cloth.
¶
[ ATA: 3209 ] Pris: 200 SEK
LIENHARD, Siegfried, Diamentmeister und Hausväter. Buddhistisches Gemeindeleben in Nepal. Verlag der österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wien 1999. 261,(3)pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s soft cover. Dedication copy.
[ ATA: 54195 ] Pris: 500 SEK
LIEPE, Anita Bergunda och Öja. Almqvist & Wiksell 1970. 95s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor. Småland Band V:1. Kinnevalds härad.
[ ATA: 52496 ] Pris: 75 SEK
LIEPE, Anita, EDENHEIM, Ralph, Löddeköpinge och Hög. Stockholm 1972. ss. 145-241. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 37971 ] Pris: 100 SEK
LIESTÖL, Knut / C. W. von Sydow, Folkevisor / Folksägner och folksagor. Stockholm 1931. VIII, 296, XXVIII (4) s. Häftad. Kavrto. Något nött och liten pappersförlust å främre omslag. (Nordisk Kultur IX).
[ ATA: 45864 ] Pris: 75 SEK
LIETZMANN, Hans, Från fornkyrkan. Nyare fynd och forskningar. SKDB 1935. 77 s. + plancher.
[ ATA: 7287 ] Pris: 75 SEK
LIETZMANN, Hans, Symbole der alten Kirche. 2 Auflage. Bonn 1914. 40 (8) pp. Original wrappers. Title page missing. Worn wrappers.
[ ATA: 30429 ] Pris: 100 SEK
LIF, Vera, Ingermanländares namnskick under 1900-talet. Akademisk avhandling. Uppsala 2004. xii,293,(3)s. Häftad. Studia multiethnica Upsaliensia 17.
[ ATA: 16672 ] Pris: 125 SEK
LIFAR, Serge, Mina liv. Stockholm 1967. 310 (2)s + planscher. Förlagets klotband.
[ ATA: 13359 ] Pris: 45 SEK
LIFFNER, Axel, Semikolon. Stockhol 1951. 92 (1) s. Häftad.
[ ATA: 40870 ] Pris: 50 SEK
LIFFNER, Axel, Opus 0,09. Stockholm 1947. 71 (3) s. Häftad.
[ ATA: 40871 ] Pris: 75 SEK
LIFFNER, Eva-Marie, Imago. Stockholm 2003. 307 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 35059 ] Pris: 90 SEK
LIFFNER, Eva-Marie, Camera. Stockholm 2001. 260 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag.
[ ATA: 43946 ] Pris: 100 SEK
LIGETI, L., Studia Turcica. Akadémiai Kiadó, Budapest 1971. 498,(2)pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Previous owner's bookplate.
[ ATA: 48617 ] Pris: 600 SEK
LIGHTNER, A. M., The Day of the Drones. Bantam 1970. 216 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47309 ] Pris: 50 SEK
LIKHACHEV, D. S., Issledouaniya po Drevnerussko i literature. (Researches on Old Russian literature). Leningad 1986. 408pp. Publisher´s hard cover. Previous owners bookplate.
[ ATA: 48600 ] Pris: 300 SEK
LIKHACHEV, D. S., Izbrannye raboty 1-3. (Selected works 1-3). Leningrad 1987. Frontispiece,656 + 496 + 520pp. Publisher´s hard cover. 3 volumes.
[ ATA: 48601 ] Pris: 750 SEK
LILIUS, Albert, Gestalter ur bildningsarbetets historia. Natur och kultur 1938. 166s. Förlagets klotband med främre omslaget medbundet.
¶ Behandlar Platon, Aristoteles, Qvintilianus, Augustinus.
[ ATA: 11391 ] Pris: 90 SEK
LILIUS, Aleko, Min kinesiska krigsbok. Hökerbergs 1928. 227,(1)s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 16221 ] Pris: 350 SEK
LILIUS, Aleko, Det gick vilt till i Marocko. Stockholm 1956. 180 (4) s. Ill. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 35216 ] Pris: 200 SEK
LILJA, Elisabeth, Den ifrågasatta förorten. Identitet och tillhörighet i moderna förorter. Byggnadsforskningsrådet 1999. 109s. Kvarto. Illustrerad.
[ ATA: 53572 ] Pris: 150 SEK
LILJA, Eva / Jan Magnusson (red.), Bo-lövens sorl. Romantisk modernism och estetisk funktionalism i femtiotalets poesi. Göteborg 1998. 214 s. Häftad. Understrykningar med blyerts.
[ ATA: 37961 ] Pris: 90 SEK
LILJA, Eva/ John SWEDENMARK/ Kristian WÅHLIN (utg.), Vers-mått. Studier framlagda vid Andra nordiska metrikkonferensen, Uppsala oktober 1989. Göteborg (1989). 226s. Häftad. Skrifter utgivna av Centrum för Metriska Studier 2.
[ ATA: 53811 ] Pris: 75 SEK
LILJA, Sven, Kalmar under Gustav Vasa och hans söner. Akademisk avhandling. Stockholm 1983. 126,(2)s. Illustrerad. Kvarto.
[ ATA: 16482 ] Pris: 75 SEK
LILJAS STÅLHANDSKE, Maria, Ritual Invention. A play perspective on existential ritual and mental health in late modern Sweden. Uppsala 2005. 399pp. Publisher´s softcover. dedication.
[ ATA: 55585 ] Pris: 200 SEK
LILJE, Hans, Luther. Den nya tidens genombrott och kris. Stockholm 1950. 246 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 8167 ] Pris: 90 SEK
LILJEBLAD, Sven (red.), Svenska folksagor III. Efter Mickel i Långhults uppteckningar berättade av Sven Liljeblad. Illustrationer av Einar Norel Stockholm 1940. 196 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband med främre omslag.
[ ATA: 32746 ] Pris: 150 SEK
LILJEDAHL, Elisabeth, Stumfilmen i Sverige - Kritik och debatt. Akademisk avhandling. Proprius förlag, Stockholm 1975. 330 s. Ill. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 20541 ] Pris: 125 SEK
LILJEFORS, Lindorm / Tell Grenander, Mest om stövarjakt. Stockholm 1950. 260 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Namnteckning.
[ ATA: 41997 ] Pris: 250 SEK
LILJEGREN, Johan Gustaf, Run-Urkunder. Aftryck för Run-Forskningens Vänner. Stockholm Norstedt & Söner 1833. XII, 307 (1) s. Interfolierad. Modernt halvfranskt band. Ex libris å insida av främre pärm. Titelbladet och det följande bladet reparerade utan textförluster.
[ ATA: 39671 ] Pris: 1500 SEK
LILJEGREN, S. B., Studies in Milton. Dissertation. Lund, Gleerup, 1918. 160 pp.
¶
[ ATA: 1010 ] Pris: 70 SEK
LILJEQVIST, Efraim, Om skepticismens betydelse för den filosofiska utvecklingen. Göteborg 1899. 23 s. Häftad. Övre vänstra hörn vikt.
[ ATA: 35526 ] Pris: 200 SEK
LILJEQVIST, Efraim, Boströms äldsta latinska dissertationer försvenskade. Lund 1915. XXXIV, 80 s. Häftad. Fd. biblioteksexemplar med stämplar. Något nött.
[ ATA: 49451 ] Pris: 200 SEK
LILJESTRÖM, Rita / Elisabeth Özdalga (ed.), Autonomy and Dependence in the Family: Turkey and Sweden in Critical Perspective. Istanbul 2002. 286 pp. Ill. Softcover. Quarto. Very good condition. (Swedish research Institute in Istanbul. Transactions Vol. 11).
[ ATA: 43659 ] Pris: 250 SEK
LILJESTRÖM, Rita, LINDSKOG, Eva, NGUYEN VAN ANG, VUONG XUAN TINH, Profit and Poverty in Rural Vietnam. Curzon 1998. xviii,269,(1)pp. Illustrated. Publishers hardcover. No Dj. Ex library copy with stamps. 2 white tickets on the spine.
[ ATA: 23498 ] Pris: 250 SEK
LILL, Rudolf, Geschichte Italiens vom 16. Jahrhunderts bis zu den Anfängen des Faschismus. Darmstadt 1980. 351 pp. + maps. Publisher's hardcover.
[ ATA: 11346 ] Pris: 90 SEK
LILLI, Maria Sofia, Aspetti dell´arte neoclassica. Istituto nazionale di studi romani 1991. 262pp. + 170 figures + map. Quarto. Soft covers.
[ ATA: 28254 ] Pris: 1500 SEK
LILLIEHÖÖK, Malcolm, Demokratin är död. Leve demokratin. Natur och Kultur 1940. 160s. Häftad. Omslaget fuktat i övre marginalen.
[ ATA: 52946 ] Pris: 60 SEK
LILLIESTAM, Åke, Alf Ahlbergs bibliografi. Stockholm 1982. 261 s. häftad.
[ ATA: 35955 ] Pris: 100 SEK
LILLJEBJÖRN, E. G., Ludvig XV:s fader. En bild från L'ancien régime. Stockholm 1917. 88 s. + planscher. Trevligt privat halvfranskt band (G. Hedberg) med 5 upphöjda bind. Originalomslagen medbundna.
[ ATA: 37387 ] Pris: 150 SEK
LIMET, Henri / Julien Ries (ed.), L'expérience de la prière dans les grandes religions. Louvain 1980. 474 pp. Softcover. Good condition.
[ ATA: 27496 ] Pris: 250 SEK
LIN, Yvonne, TAI CHI. Den kinesiska folkgymnastiken. Prrisma 1989. 96 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 12930 ] Pris: 100 SEK
LINAKER, Michael R., Scorpion: Second Generation. NEL 1982. 158 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47331 ] Pris: 50 SEK
LINBERGER, Örjan / Nils Sylvan (red.), Den svenska prosan: Resor med ostindiefarare och gästgivarskjuts. Stockholm 1951. 370 s. Häftad. Två små fläckar å rygg.
[ ATA: 24028 ] Pris: 60 SEK
LINBLOM, Andreas, Femtio år med Birgitta. Birgittastiftelsen 1920-1970. Malmö 1970. 120 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 24729 ] Pris: 60 SEK
LINCK, Gudula, Zur Solzialgeschichte der chinesischen Familie im 13. Jahrhundert. Untersuchungen am Ming-Gong Shu-Pan Qing-Ming JI. Stuttgart 1986. 230 pp. Softcover. Ex library with one light stamp. In good condition. (Münchener Ostasiatische Studien Band 40).
[ ATA: 49443 ] Pris: 200 SEK
LIND AF HAGEBY, Axel, Minnen från ett tre-årigt vistande i engelsk örlogstjenst 1857-1859: Anteckningar af Axel Lind af Hageby. Med 27 planscher i stålstick och lithografiskt färgtryck samt 4 kartor. Tvenne delar i ett band. 1-2. Stockholm 1860. (14) 468 s. Förlagets dekorerade klotband. Ryggen professionellt restaurerad (monterad grön klot). Namnteckning.
[ ATA: 26691 ] Pris: 900 SEK
LIND, Agneta, Adult Literacy Lessons and Promises: Mozambican Literacy Campaigns 1978-1982. Dissertation. Stockholm 1988. 205 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 17262 ] Pris: 75 SEK
LIND, Gösta, 25 vandringar i Uppsala omgivningar. Stockholm 1938. 126 s. Il. Förlagets gröna klotband. Namnteckning å titelblad.
[ ATA: 29198 ] Pris: 70 SEK
LIND, Gustaf, Fruktodling vid svenska hem. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1907. 227s. Halvfranskt band. Nött. Falsarna delvis söndriga. Bandet håller ihop.
[ ATA: 22673 ] Pris: 250 SEK
LIND, Gustaf, Stockholmsträdgårdar under gångna tider. En kort redogörelse för äldre trädgårdar i Stockholmstrakten och deras mästare. Saxon & Lindström 1941. 222s. Illustrerad. Häftad. Något fläckat omslag.
[ ATA: 44452 ] Pris: 150 SEK
LIND, Ingemar, En naturfilmares dagbok. Semic 1999. 61s. Tvär kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 54528 ] Pris: 75 SEK
LIND, Jörgen, Musik för ett nytt samhälle. Göteborg 2002. 56 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 28467 ] Pris: 70 SEK
LIND, Jakov, Counting My Steps: An Autobiography. London 1969. 224 pp. Publisher's blue cloth with dj. Dj worn with one tear.
[ ATA: 49439 ] Pris: 100 SEK
LIND, Karl Johan, En finsk profetissa. Stockholm 1910. 7,(1)s. Häfte. Något nött.
¶ Särtryck ur Facklan N:r 4 1910.
[ ATA: 10934 ] Pris: 75 SEK
LIND, Margareta, Minets arkiv. Stockholm 2000. 220 s. Häftad.
[ ATA: 19752 ] Pris: 40 SEK
LIND, Mecka, Tims ängslan. Stockholm 2001. 61 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 27278 ] Pris: 50 SEK
LINDÉN IVARSSON, Anna-Stina / Lill Nylén, Maskinbroderi med Kaffe Fassett. Stockholm 2005. 62 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 23380 ] Pris: 75 SEK
LINDÉN, Axel, Förnimmelser. En fenomenologisk analys av Herman Bangs författarskap. Akademisk avhandling. Ellerströms 2009. 302 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 47001 ] Pris: 90 SEK
LINDÉN, Claudia, Om kärlek. Litteratur, sexualitet och politik hos Ellen Key. Akademisk avhandling. Symposion 2002. 411s. Häftad/ Danskt band.
[ ATA: 14235 ] Pris: 125 SEK
LINDÉN, Jonas, Drag ur Kungl. Värmlands Regementes historia under medverkan av kamrater vid regementet på grundvalen av tryckta källor. Karlstad 1935. 46s. + utvikbar karta. Häfte.
[ ATA: 15632 ] Pris: 45 SEK
LINDAHL, Anders/ STILBORG, Ole (eds.), The Aim of Laboratory Analyses of Ceramics in Archaeology. April 7-9 in Lund Sweden. In Honour of Birgitta Hulthén ass. prof. emer. KVHAA 1995. 172pp. Illustrated. Publisher´s soft cover. KVH.AA Konferenser 34
[ ATA: 54330 ] Pris: 100 SEK
LINDAHL, Erik/ Johan ÖHRLING, Lexicon lapponicum, cum interpretatione vocabulorum sveco-latina et indice svecano lapponico; in usum tam illorum, quibus cura ecclesiarum in Lapponia committenda, ... illustratum praefatione latino-svecana; ...Johannis Ihre; nec non auctum grammatica lapponia. Holmiae, typis Joh. Georg. Lange, 1780. (2),LXXX,582,(2),585-716.Modern half calf with paper covered boards,spine with red title label, marbled edges (Bernard Middleton). A very good copy.
[ ATA: 51856 ] Pris: 7500 SEK
LINDAHL, Folke, Tocqueville's Civil Discourse: A Postmodernist Reading. Uppsala 1994. 70 pp. Sofcover.
[ ATA: 29693 ] Pris: 90 SEK
LINDAHL, Göran/ NORLIND, Nils, Förstå relativitetsteorin. En vägledning vid självstudier. Biblioteksförlaget, Stockholm 1971. 55s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Några blyertsstreck.
[ ATA: 55578 ] Pris: 90 SEK
LINDAHL, Gudrun, DEGEN, Johannes D., LIDBLOM, Carl Hjalmar, Konst musik litteratur i Ådalen. Ådalenkommittén - Länsstyrelsen, Härnösand 1983. 139s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 43054 ] Pris: 50 SEK
LINDAHL, Lars / Paul Needham / Rysiek Sliwinski (ed.), For Good Measure: Philosophical Essays Dedicated to Jan Odelstad on the Occasion of His Fiftieth Birthday. Uppsala 1997. 282 pp. Softcover. (Uppsala Philosophical Studies 46).
¶
[ ATA: 3787 ] Pris: 100 SEK
LINDAHL, Lars, Position and Change: A Study in Law and Logic. Dissertation. Dordrecht Reidel 1976. VIII, 299 (6) pp. Original wrappers. Presentation copy. (Synthese Library Volume 112).
[ ATA: 1891 ] Pris: 500 SEK
LINDAHL, Lars/ NEEDHAM, Paul/ SLIWINSKI, Rysiek (eds.), For Good Measure. Philosophical Essays Dedicated to Jan Odelstad on the Occasion of His Fiftieth Birthday. Uppsala 1997. 282pp. Publisher´s soft cover.
[ ATA: 54315 ] Pris: 75 SEK
LINDAHL, Sture, Rosersberg. En sammanställning av tillgängliga uppgifter om slottet, trädgården och parken. Allmänna förlaget 1975. 142 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband.
[ ATA: 37422 ] Pris: 75 SEK
LINDAHL, Ulf m.fl. (red.), Träd i Stockholm. En guide till stadens träd och om deras betydelse för vår miljö. Stockholm 2003. 215 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 37396 ] Pris: 125 SEK
LINDBERG-DOVLETTE, Elsa, Främling. Boken om Konstantinopel. Historier om astrid-Anisa, Condjagull och Yasmine. Stockholm 1929. 220 (2) s. Ill. Privat halvfranskt band.
[ ATA: 41425 ] Pris: 100 SEK
LINDBERG-SEYERSTED, Brita, The Voice of the Poet. Aspects of Style in the Poetry of Emily Dickinson. Dissertation. Uppsala 1968. 290 pp. Original wrappers. (Studia Anglistica Upsaliensia 6).
¶
[ ATA: 1030 ] Pris: 90 SEK
LINDBERG-WADA, Gunilla (ed.), Literary History: Towards a Global Perpective 1-4. Walter de Gruyter 2006. Publisher´s hardcover in paper slipcase. 4 volumes. As good as new.
[ ATA: 54992 ] Pris: 1600 SEK
LINDBERG-WADA, Gunilla, Poetic Allusion: Some Aspects of the Role Played by Kokin Wakashuu as a Source of Poetic Allusion in Genji Monogatari. Dissertation. Stockholm 1983. 278 pp. Softcover.
[ ATA: 17205 ] Pris: 125 SEK
LINDBERG-WADA, Gunilla/ JELBRING, Stina/ KIMURA, Hiroko, Den japanska skriften. Teori och praktik. Avdelningen för japanska vid Stockholms universitet 2006. 235s.Kvarto. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 54325 ] Pris: 200 SEK
LINDBERG, Carl-Erik, Text and Content. Doctoral dissertation. Stockholm 1983. 124,(2)pp. Original wrappers. Stockholm Slavic Studies 15.
[ ATA: 16463 ] Pris: 75 SEK
LINDBERG, Carl, Terrängordet Köl (käl, Kielas). En betydelsehistorisk och -geografisk undersökning. Akademisk avhandling. Uppsala 1941. 320 s. + karta. Häftad.
[ ATA: 9128 ] Pris: 75 SEK
LINDBERG, Charles, Vi. Min maskin och jag. Stockholm 1933. 185 s. Ill. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Något fuktad.
[ ATA: 30920 ] Pris: 75 SEK
LINDBERG, Charlie / Ingrid Andersson, Hästveterinären. 200 frågor och svar om hästars hälsa och sjukdom. Västerås 2002. 153 (1) s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 39615 ] Pris: 150 SEK
LINDBERG, Folke / Folke Sleman, Privilegier, revolutioner och förordningar för Sveriges städer. Fjärde delen (1592-1611). Stockholm 1946. 856 s. Häftad. Nött med naggade omslag.
[ ATA: 25245 ] Pris: 150 SEK
LINDBERG, Folke, Hantverk och skråväsen under medeltid och äldre vasatid. Prisma 1964. 256s. Pocket. Blyertsstreckad.
[ ATA: 16442 ] Pris: 50 SEK
LINDBERG, Folke, Hantverk och skråväsen under medeltid och äldre vasatid. Stockholm 1989. 254 s. Häftad.
[ ATA: 20526 ] Pris: 75 SEK
LINDBERG, Gunilla (Red.), Vägen till Soltvet och den lokalhistoriska forskningen. Jönköping 1989. 188 s. Ill.
[ ATA: 10493 ] Pris: 50 SEK
LINDBERG, Gunilla, Då och nu i gamla uppsalahus. Hudiksvall 2002. 63 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 21743 ] Pris: 90 SEK
LINDBERG, Gunilla, Profiler i dag i mitt Uppsala. Hudiksvall 2004. 128 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 21750 ] Pris: 7 SEK
LINDBERG, Gunilla, Profiler i mitt Uppsala. Uppsala 1998. 128 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 21752 ] Pris: 75 SEK
LINDBERG, Gunilla, I våra kvarter. Uppsala på 60-talet. Hudiksvall 1994. 64 s. Ill. Kvarto. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 26863 ] Pris: 125 SEK
LINDBERG, Gunilla, I våra kvarter. Uppsala på 50-talet. 2. upplagan. Lars-Åke Winberg förlag 1994. 64s. Kvarto. Illustrerad.
[ ATA: 41838 ] Pris: 75 SEK
LINDBERG, Gunilla, Synvinklar. Ideer och infall till hembygdsarbetet nu och i framtiden. Bygd och natur, Årsbok 1983. 144s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 50222 ] Pris: 50 SEK
LINDBERG, Gustaf, Johannes Rudbeckius som predikant. Uppsala 1927. 246s. Häftad.
[ ATA: 7776 ] Pris: 100 SEK
LINDBERG, Gustaf, Johannes Rudbeckius som predikant. Stockholm 1927. 246 s. Häftad. Delvis streckad med blyerts.
[ ATA: 36763 ] Pris: 75 SEK
LINDBERG, Håkan (red.), Utgiven av Nordenskiöld-Samfundet i Finland. Författad av Finlandssvenska forskare. Helsingfors 1948. 699 s. + 4 lösa kartor i ficka. Förlagets skinnryggsband (konstläder) med skyddsomslag.
[ ATA: 45384 ] Pris: 200 SEK
LINDBERG, Håkan, Die Parasitismus der auf Chloriona-Arten (Homoptera Cicadina) lebendenStrepsitere Elenchinus Chlorionae N.SP. sowie die Einwirkung derselben auf ihren Wirt. Helsingfors 1939. 179 pp. Softcover. Fine condition.
[ ATA: 24958 ] Pris: 200 SEK
LINDBERG, Helen, Only Women Bleed? A Critical Reassessment of Comprehensive Feminist Social Theory. Örebro 2009. 270pp. Softcover.
[ ATA: 51771 ] Pris: 200 SEK
LINDBERG, Helge, Allmunvägen Älvdalen - Särna. En ortnamnsforskares vandring i Linnés fotspår. Lund 1972. 49+63 s. Häftad.
[ ATA: 18570 ] Pris: 150 SEK
LINDBERG, Henrik, Att möta krisen. Politikbyte på lokal nivå under industrikrisen i Söderhamn 1975-1985. Uppsala 2002. 198s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 53594 ] Pris: 150 SEK
LINDBERG, K. Sivert, Vädur. Stockholm 1956. 88 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 27653 ] Pris: 90 SEK
LINDBERG, K. Sivert, Skola. Bonniers 1961. 74s. Häftad. Förhandsexemplaretikett.
[ ATA: 54599 ] Pris: 40 SEK
LINDBERG, Lars, Ny skapelse. Stockholm 1986. 326 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 42053 ] Pris: 100 SEK
LINDBERG, Lennart/ Lars WIDDING, De som dog med stövlarna på. Slaget vid Little Big Horn 1876. Ett reportage av Lennart Lindberg och Lars Widding. Foto: David F Barry (Western History Department, Denver Public Library). Teckningasr: Nils Stödberg. Redigering: Lars Widding. Gebers 1963. 180s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51212 ] Pris: 125 SEK
LINDBERG, O.E., Gudsordets utvecklingsgång i världen II-III. Stockholm 1911-13. 639 +172s. Halvklotband. Några blyertsanteckningar.
¶ OBS! Endast del 2 och 3 av verket. Sammanbundna i en volym.
[ ATA: 9899 ] Pris: 150 SEK
LINDBERG, Olof, Studier över pappersindustrins lokalisering A. Text + B. Kartor och diagram. Uppsala 1951. 248s+kartor. Häftade. Geographica 23.
¶ 2 volymer.
[ ATA: 7753 ] Pris: 150 SEK
LINDBERG, Per, Gösta Ekman. Skådespelaren och människan. Andra upplagan. Stockholm 1942. 311 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Fd Kalmar nations bibliotek. Stämplar.
[ ATA: 31269 ] Pris: 60 SEK
LINDBERG, Per, Måndagsdikterna. Stockholm 2006. 91 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32375 ] Pris: 90 SEK
LINDBERG, Pontus, Bollspel för ungdom. 7. upplagan. Svenska bokförlaget/Bonniers (4),156s. Illustrerad. Häftad. Liten, obetydlig, skada i övre marginalen på omslaget och de första 2 bladen.
[ ATA: 16733 ] Pris: 75 SEK
LINDBERG, Tobias, Ett nytt sätt att se. Om bildtidningen Se 1938 - 1945. NORDICOM-Sverige, Göteborgs universitet 2004. 379s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53793 ] Pris: 150 SEK
LINDBERG, Ylva, L´Écume serait mer encore: Ondes de Guillaume Apollinaire. Dissertation. Uppsala 2002. 403 pp. Original wrappers. Excellent condition.
[ ATA: 11305 ] Pris: 150 SEK
LINDBERGER, Elsa, Anglo-Saxon and later British Coins. Uppsala/ Oxford 2006. viii,124pp. Quarto. Publisher´s decorated linen. Sylloge of coins of the british isles 52.
[ ATA: 55104 ] Pris: 250 SEK
LINDBERGH, Charles A., Autobiography Of Values. New York 1978. xxii, 423 (1) pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 39877 ] Pris: 90 SEK
LINDBERGH, Charles, Vi. Min maskin och jag. Stockholm 1927. 298 (2) s. Förlagets dekorerade klotband. Något nött.
[ ATA: 37449 ] Pris: 75 SEK
LINDBLAD, Gösta, Abraham Sahlstedt och den svenska substantivböjningen. Ett bidrag till det svenska skriftspråkets historia Lund 1919. xvi,265s. Privathalvklotband med omslagen medbundna.
[ ATA: 6417 ] Pris: 125 SEK
LINDBLAD, Jan, Djungelbokens värld. Stockholm 1988. 247 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 25439 ] Pris: 60 SEK
LINDBLAD, Joh. Mich., Minnen från Schweiz. Stockholm 1961. 186 s. Samtida halvfranskt band med dekorerade rygg samt med främre omslag. Gott skick. Namnteckning å försättsblad.
[ ATA: 28066 ] Pris: 250 SEK
LINDBLOM, Alexis Eduard, Lärobok i Logiken. Lund 1836. XIV, 364 s. Samtida svart halfranskt band. Det blanka försättsbladet saknas. Vitsig tillskrift å insidan av främre pärmen. Inlagan lätt lagerfläckad, några sidor med bläckplump och marginalstreck. Trevlig.
[ ATA: 50161 ] Pris: 750 SEK
LINDBLOM, Andreas (red.), Birgittaboken. Vadstena 1954. 106 s. Häftad. Märke efter borttagen tejp å främre omslag.
[ ATA: 24744 ] Pris: 50 SEK
LINDBLOM, Andreas (red.), Smycken. Andra upplagan. Nordiska museet 1949. 127 (9) s. Ill. Häftad. Liten pappersförlust å främre omslagets nedre högra hörn.
[ ATA: 38869 ] Pris: 60 SEK
LINDBLOM, Andreas, Birgittas gyllene skrin. Stockholm 1963. 105s+illustrationer. Häftad.
[ ATA: 6153 ] Pris: 100 SEK
LINDBLOM, Andreas, Krucifix-mästarna i Linköping. Vadstena 1976. 110s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 7848 ] Pris: 100 SEK
LINDBLOM, Andreas, Kult och konst i Vadstena kloster. Stockholm 1965. 271 s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 21015 ] Pris: 200 SEK
LINDBLOM, Andreas, Vadstena Klosters öden. Vadstena 1973. 171 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 21018 ] Pris: 125 SEK
LINDBLOM, Andreas, Kyrkor i Bankekinds härad. Norra delen 1. Svenska Teknologföreningens Förlag, Stockholm 1921. 98s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor. Östergötland. Band I. Häfte 1.
[ ATA: 52489 ] Pris: 100 SEK
LINDBLOM, Andreas, Kyrkor i Bankekinds härad. Norra delen II. Vårdsberg och Örtomta. Svenska Teknologföreningens Förlag, Stockholm 1921. (2),pp. 99-190. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor Östergötland. Band I. Häfte 2. Bankekinds härad II
[ ATA: 52491 ] Pris: 70 SEK
LINDBLOM, Elsa Britt, Studier över önamnen i Luleå skärgård. Akademisk avhandling. Umeå 1988. Skrifter utg av dialekt-,ortnamns- och folkminnesarkivet i Umeå. Serie B namn nr 3.
¶
[ ATA: 190 ] Pris: 125 SEK
LINDBLOM, Joh., Boken om Job och hans lidande. Gleerups, Lund 1940. 373s. Förlagets halvklotband.
[ ATA: 9220 ] Pris: 100 SEK
LINDBLOM, Joh., Jesu missions- och dopbefattning. Matt. 28: 18-20. Tillika en studie över det kristna dopets ursprung. Stockholm 1919. 287 s. Häftad. Några streck i marginalen. Veck å främre omslags nedre hörn. Namnteckning.
[ ATA: 24433 ] Pris: 75 SEK
LINDBLOM, Johannes, Till frågan om förlagorna för 1541 års översättning av Gamla Testamentet. Lund, Gleerups, 1941. 36 s. Studier till 1541 års Bibel I. Lunds Universitets Årsskrift N. F. Avd. 1. Bd. 37. Nr. 3.
¶
[ ATA: 2996 ] Pris: 60 SEK
LINDBLOM, Johannes, Om spårket i den svenska bibelöversättningen av 1917. Stockholm 1955. 46 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Nämnden för svensk spårkvård 13).
[ ATA: 32324 ] Pris: 60 SEK
LINDBLOM, Johannes, Israels religionshistoria. Stockholm 1936. 292 s. Privat halvklotband. Litet understrykningar i blyerts.
[ ATA: 34037 ] Pris: 75 SEK
LINDBLOM, Michael, Marks and Makers: Appearance, Distribution and Function of Middle and Lante Helladic Manufacturers' Marks on Aeginetan Pottery. Dissertation. Jonsered 2001. 153 pp. + 64 plates. Softcover.
[ ATA: 14516 ] Pris: 200 SEK
LINDBLOM, Paul, Det handlar om musikpolitik. Stockholm 1981. 112 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 13614 ] Pris: 75 SEK
LINDBOHM, Dénis, Stjärnpesten. Falun 1975. 154 s. Pocket. LINDFORS 17.
[ ATA: 13957 ] Pris: 60 SEK
LINDBOM, Peter, Vapnen under Wreccornas tid 150-500 e. kr. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 290 s. Ill. Häftad. Kvarto. Förlagsny och i mycket gott skick. (AUN 36).
[ ATA: 30501 ] Pris: 250 SEK
LINDBOM, Tage, Arbetarrörelsen och kulturen. Stockholm 1947. 112s. Häftad.
[ ATA: 9789 ] Pris: 75 SEK
LINDBOM, Tage, Den socialdemokratiska ungdomsrörelsen i Sverige. Stockholm 1945. 368 s. Förlagets halvklotband.
[ ATA: 40146 ] Pris: 60 SEK
LINDBORG, Rolf, Om Gud och världen. Thomas ab Aquinos lära om skapelsen. Ny upplaga, väsentligt utvidgad och förbättrad. Göteborg 1983. 178 s. Häftad.
[ ATA: 20878 ] Pris: 60 SEK
LINDE, Claes, Departement och verk. Akademisk avhandling. Stockholm 1982. (4),ii,257,(3)s. Häftad. Stockholm Studies in Politics 21.
[ ATA: 16406 ] Pris: 100 SEK
LINDE, Ebbe, Dagboksålder. Bonniers 1969. 199s. Häftad. Namn på smutstitelbladet. Liten stämpel på sista sidan.
[ ATA: 10936 ] Pris: 90 SEK
LINDE, Ebbe, Västöstligt. Mest om teater. Stockholm 1967. 205 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 11959 ] Pris: 75 SEK
LINDE, Ebbe, Dikter 0-III. Stockholm 1967. 140 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Gott skick.
[ ATA: 21344 ] Pris: 75 SEK
LINDE, Ebbe, Brott och straff. Bort med strafflagen! Stockholm 1930. 96 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25456 ] Pris: 90 SEK
LINDE, Ebbe, Gilgamesj. Skådespel för musik. Stockholm 1946. 92 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 35537 ] Pris: 60 SEK
LINDE, Gunnel, När jag var mamma. Höganäs 1993. 211 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 21946 ] Pris: 60 SEK
LINDE, Ulf, Lennart Rodhe. Stockholm 1962. 32s + 35 planscher. Häftad. 5 millimeter lång reva i skyddsomslagets övre vänstra hörn. Bonniers små konstböcker 2.
[ ATA: 10621 ] Pris: 75 SEK
LINDE, Ulf, Gripenholm eller tolv variationer över ett tema av Basilius Valentinus. Apoteksbolagets konstförening/ Raster Förlag. 60s. Illustrerad. Kvarto. Häftad. Apoteksbolagets konstförenings årskrift nr 7.
[ ATA: 12172 ] Pris: 200 SEK
LINDE, Ulf, Rune Rydelius. Carlssons 1996. 78s. Illustrerad. Kvarto. Häftad. Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr. 13.
[ ATA: 12179 ] Pris: 70 SEK
LINDE, Ulf, Kjell Andersson: Målningar 1970-86. Stockholm 1986. 94 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 45882 ] Pris: 50 SEK
LINDE, Ulf, Presentationer. Ulf Linde på Thielska 1977-1997. En bok sammanställd av Bengt Jangfeldt och Lars Nygren. Natur och kultur 1999. 158s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets halvklotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 50837 ] Pris: 150 SEK
LINDEBERG, Sven-Ola (red.), Mellan teologins krav och filosofins fria bruk. Johan Bilberg som filosof och kyrkoman. Örebro 2002. 165 s. Ill. Förlagets pappband. Sista tredjedelen asv sidorna fuktade.
[ ATA: 26614 ] Pris: 100 SEK
LINDEBERG, Sven-Ola, Nödhjälp och samhällsneutralitet. Svensk aerbetslöshetspolitik 1920-1923. Akademisk avhandling. Lund 1968. 432 s. Häftad. Spår efter exlibris å insida av främre pärm; övrigt i gott skick.
[ ATA: 32469 ] Pris: 125 SEK
LINDEBLAD, Karin (red.), Östgötafynd. Linköping 2001. 64 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 41006 ] Pris: 100 SEK
LINDEDAL, Ammon & LUNDBERG, Hildegard, Etymologisk uppslagsbok över främlingsord i svenskan. Göteborg 1939. 393 s. Klotband. Något streckad med blå penna. Ryggen något sliten.
[ ATA: 18501 ] Pris: 250 SEK
LINDEGREN, Erik, Posthum ungdom. Originalupplaga. Bonniers 1935. 58s. Häftad.
¶ Ouppskuren.
[ ATA: 4150 ] Pris: 250 SEK
LINDEGREN, Erik, Postum ungdom. Stockholm 1935. 57 s. Häftad. Ouppsuren. Gott skick.
[ ATA: 33870 ] Pris: 200 SEK
LINDEGREN, Erik, Mannen utan väg. Dikter. Ny upplaga. Bonniers 1945. 85,(3)s. Häftad. Per Erik Wahlunds ex med noteringar. Recensionsstämpel på främre omslaget.
[ ATA: 51887 ] Pris: 500 SEK
LINDEGREN, Erik, Postum ungdom. Bonniers 1935. originalupplagan. 57s. Häftad. Namn på titelbladet.
[ ATA: 52059 ] Pris: 100 SEK
LINDEGREN, Jan, Varat, staten och diket. Tre historieteoretiska uppsatser. Uppsala 1988. (4),100 s. Häftad. Namnteckning. Gott skick. (Opuscula Historica Upsaliensia 2).
[ ATA: 15910 ] Pris: 90 SEK
LINDELL, Inger (red.), Heliga Birgittas uppenbarelser bok 7 efter Cod. Ups. C 61. Diplomatarisk utgåva med kommenterande inledning. Uppsala 2000. 239 (7) s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 36273 ] Pris: 150 SEK
LINDENBERG, Wladimir, Mysterium der Begegnung. 5 Auflage. München 1972. 256 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 30731 ] Pris: 100 SEK
LINDENCRONA, Fredrik, Balkankriget 1912-1913. Operationerna i Thracien intill stilleståndet. Stockholm 1917. 262 (2) s. + utvikbara kartor. Häftad. (Militärlitteratur-Föreningens Förlag 125)
[ ATA: 50305 ] Pris: 500 SEK
LINDER, Bengt-Olov (red.), Kritik av kritik. Om litteraturkritiken. Stockholm 1989. 99 s. Häftad.
¶ Bidrag av Lars åke Augustsson, Maria Bergom-Larssson, Håkan Boström, Anders Ehnmark, Sören Fallberg, Jan Fogelbäck, Nils Granberg, Britt Hultén, Hans Lagerberg, Jan Myrdal, Susannna Roxman, Hans O. Sjöström, Karl Vennberg, Margareta Zetterström, Emilé Henry.
[ ATA: 5922 ] Pris: 75 SEK
LINDER, Erik Hj., Mänskligt och kristet. Lindblads, Uppsala 1940. 179s. Häftad.
[ ATA: 8875 ] Pris: 75 SEK
LINDER, Erik Hjalmar, Religiöst minimum. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1945. 240 s. Några fläckar å rygg.
¶
[ ATA: 3001 ] Pris: 60 SEK
LINDER, Erik Hjalmar, Religiöst minimum. Wahlström & Widstarnd. 1945. 240s. Häftad. Veck på bakre omslaget.
[ ATA: 6130 ] Pris: 60 SEK
LINDER, Jan, Sverige i skottlinjen. Neutralitet med förhinder under kalla kriget. Stockholm 1998. 96 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 31312 ] Pris: 40 SEK
LINDER, Marianne, De röda lutorna. Dikter. Bonniers 1951. 105s. Häftad.
[ ATA: 54602 ] Pris: 40 SEK
LINDER, N., Regler och råd angående svenska språkets behandling i tal och skrift. Stockholm, Norstedts, 1886. (6),237,(1),s. halvklotband. Namn och datum på titelbladet.
[ ATA: 11456 ] Pris: 300 SEK
LINDER, Sven, Palästinische Volksgesänge. Aufgezeichnet und gesammelt von Sven Linder. Aus dem Nachlass herausgegeben und mit Anmerkungen versehen von Helmer Ringgren I. Mit einem Beitrag vom Herausgeber: Die Volksdichtung und das hohe Lied. Uppsala/ Wiesbaden. Lundequistska bokhandeln/ Harrassowitz 1952. 118pp. Soft cover. Small white paper sticker on the lower part of the spine.
[ ATA: 53735 ] Pris: 250 SEK
LINDER, Tage, Biskop Olof Wallquists politiska verksamhet till och med riksdagen 1789. Akademisk avhandling. Scandinavian University Books, Uppsala 1960. XII,585s. Häftad. Interfolierat ex. Veck på främre omslagets nedre högra hörn.
[ ATA: 12761 ] Pris: 175 SEK
LINDERBORG, Åsa, Socialdemokraterna skriver historia. Historieskrivning som ideologisk maktresurs 1892-2000. Akademisk avhandling. Stockholm 2001. 549 s. Häftad.
¶
[ ATA: 487 ] Pris: 150 SEK
LINDERHOLM, E.M., Medeltidens korståg mot Islam. Sex radioföreläsningar. Stockholm 1928. 126s.. Förlagsinbunden. Blank rygg. Ryggen och litet av pärmarna är solblekta.
[ ATA: 6198 ] Pris: 75 SEK
LINDERHOLM, Emanuel, Reformation och världsutveckling. Första delen. Stockholm, Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, 1918. 343 s. Klotband. ExLibris, Streckad.
¶
[ ATA: 3003 ] Pris: 60 SEK
LINDERHOLM, Emanuel, Kristendomen och kriget i historisk och principiell belysning. Stockholm 1916. 351 s. Häftad. Äldre namnteckning å omslag.
¶
[ ATA: 3005 ] Pris: 100 SEK
LINDERHOLM, Emanuel, Pingströrelsen. Dess förutsättningar och uppkomst. ekstas, under och apokalyptik i bibel och nutida folkreligiositet. Bonniers 1924. 317s. Häftad. Främre omslaget med namnteckning, veck och fläck.
[ ATA: 5612 ] Pris: 90 SEK
LINDERHOLM, Emanuel, Det svenska kyrkolifvets reorganisation. Uppsala, Askerbergs 1915. VIII,99,(1)s. Häftad. Blyertsstreckad.
[ ATA: 28316 ] Pris: 75 SEK
LINDERHOLM, Emanuel, Evangeliets värld. Stockholm 1918. 299 s. Häftad. Snedläst och något nött med understrykningar i blyerts.
[ ATA: 34041 ] Pris: 100 SEK
LINDERHOLM, Emanuel, Om den kristna statskyrkans uppkomst. Tredje upplagan. Stockholm 1924. 147 s. Häftad. Prydligt streckad med blyerts.
[ ATA: 36755 ] Pris: 70 SEK
LINDERHOLM, Helmer, Bagarfar berättar. Stockholm 1978. 204 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14856 ] Pris: 75 SEK
LINDERMAN, Alf, The Reception of Religious Television: Social Semeiology Applied to an Empirical Case Study. Uppsala 1996. 229 pp. Soft cover. Psychologia et Sociologia Religionum 12.
[ ATA: 13022 ] Pris: 125 SEK
LINDEROTH, Fred / Sven Norbrink, Den svenska kyrkan. Läsebok i kyrkokunskap för Kyrka, Skola och Hem. Stockholm 1943. 456 s. Förlagets klotband. Ryggen något blekt.
[ ATA: 22199 ] Pris: 75 SEK
LINDERS, F.J., Demografiska studier rörande svenska kyrkans prästerskap del 1. Akademisk avhandling. Uppsala1925. XIV, 278s. Häftad. Biblioteks-ex. stämplar. Nött omslag, bakre söndrigt.
[ ATA: 9454 ] Pris: 100 SEK
LINDERS, Jan, Demoner från himlen. Settern 1983. 270 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 38583 ] Pris: 75 SEK
LINDESKOG, C. / G. Rudert, Arbete i affärsvärlden. Handledning i bankteknik. Stockholm 1944. 153 s. Förlagets halvklotband.
[ ATA: 45277 ] Pris: 75 SEK
LINDESKOG, Gösta, Bibelkunskap för gymnasiet. Lund 1956. 124 s. Ill. Häftad. Sista trettio sidor med fuktfläck. Veck å bakre hörn. Nött. Enstaka understrykningar. Lindeskogs namnteckning å insida av främre pärm.
[ ATA: 32435 ] Pris: 100 SEK
LINDESKOG, Gösta, Das jüdisch-christliche Problem. Randglossen zu einer Forschungsepoche. Uppsala 1986. 241s. Softcover. Tillskrift.
[ ATA: 52406 ] Pris: 150 SEK
LINDESTRÖM, Per, Resa till Nya Sverige. Redigerad av Alf Åberg. Natur och Kultur 1962. 173s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och Kulturs klassikerserie.
[ ATA: 51391 ] Pris: 60 SEK
LINDFORS, Viveca, Viveka... Viveca. New York 1981. 313 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Dj worn.
[ ATA: 17906 ] Pris: 75 SEK
LINDGÄRDE, Valborg / Elisabeth Mansén (red.), Ljuva möten och ömma samtal. Om kärlek och vänskap på 1700-talet. Stockholm 1999. 304 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 26615 ] Pris: 100 SEK
LINDGREN, Anna, Ertappa mig. Stockholm 1998. 78 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 14919 ] Pris: 50 SEK
LINDGREN, Arne H. / Marian Väpnargård, Gud - den opassande närvaron. Stockholm 1979. 96 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Stor tillskrift å försättsblad; övrigt i gott skick.
[ ATA: 31429 ] Pris: 100 SEK
LINDGREN, Arne H., Då slutade talgoxen sjunga. Stockholm 1985. 113 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 21379 ] Pris: 50 SEK
LINDGREN, Astrid, Rasmus på luffen. Första upplagan. Stockholm 1956. 182 s. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Namnteckning å insida av främre pärm. Hörnen något nötta.
[ ATA: 31632 ] Pris: 200 SEK
LINDGREN, Astrid, Lillebror och Karlsson på taket. Illustrationer och omslag av Ilon Wikland. Stockholm 1955. 160 s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Tillskrift. Första två sidorna med en reva. En del av illustrationerna färglagda på egenhand. bandet litet nött till kanterna.
[ ATA: 48141 ] Pris: 200 SEK
LINDGREN, Björn, The Politics of Ndebele Ethnicity: Origins, Nationality, and Gender in Southern Zimbabwe. Dissertaton. Uppsala 2002. 271 pp. Ill. Original wrappers. Excellent condition.
[ ATA: 5197 ] Pris: 150 SEK
LINDGREN, Charlotte, Regarde, maman: le soleil se leva. Emploi des temps du passé dans des récits d'enfants francophones en suède. Dissertation. Uppsala 2005. 279 pp. Softcover.
[ ATA: 24607 ] Pris: 125 SEK
LINDGREN, Hjalmar, Studia Curtiana. Commentatio Academica. Uppsala 1935. 102 p.
¶
[ ATA: 2995 ] Pris: 75 SEK
LINDGREN, Karl-Oskar, Roads from Unemployment. Institutional Complementarities in Product and Labor Markets. Uppsala 2006. X,241pp. Softcover. Dedication.
[ ATA: 51770 ] Pris: 150 SEK
LINDGREN, Mereth, Att lära och att pryda. Om efterreformatoriska kyrkmålningar i Sverige cirka 1530-1630. KVHAA 1983. (8),320pp. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Blyertsanteckning om författaren på smutstitelbladet och en liten namnetikett på dito.
[ ATA: 21175 ] Pris: 150 SEK
LINDGREN, Mereth, Värö och Stråvalla. Almqvist & Wiksell 1979. 118s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 180. Halland. Viske härad.
[ ATA: 52497 ] Pris: 70 SEK
LINDH, Ingemar, Stenar att gå på. Första svenska utgåvan översatt och redigerad av Magdalena Pietruska och Roger Rolin. Hedemora 2003. 264 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 43923 ] Pris: 90 SEK
LINDH, Thomas, Sverige i världen - att vända faran till fördel. Åldrandets många möjligheter. Stockholm 2007. 83 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 38299 ] Pris: 100 SEK
LINDHÉ, Cecilia, Visuella vändningar. Bild och estetik i Kerstin Ekmans romankonst. Akademisk avhandling. Uppsala 2008. 351 s. Färg ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 39542 ] Pris: 100 SEK
LINDHÈ, Curt, Med spinnspö i chartrerbagaget. LTs förlag, Stockholm 1971. 159s. Ill. Förlagsinbunden. Något nött.
[ ATA: 23268 ] Pris: 50 SEK
LINDHÈ, Curt, Med krok och kamera i Östafrika. Stockholm 1976. 170 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 26253 ] Pris: 75 SEK
LINDHÈ, Curt, Gäddan hugger. Stockholm 1962. 99 s. Ill. Häftad. Ett veck å främre omslag.
[ ATA: 36238 ] Pris: 60 SEK
LINDHAGEN, Curt, ERGASESOAI Apc 18:17 Hes 48:18:19. Die Wurzel SAN Im NT und AT. Zwei Beiträge zur lexikographie der griechischen bibel. Uppsala 1950. 69pp. original wrappers.
[ ATA: 4194 ] Pris: 70 SEK
LINDHAGEN, Stig, Den profetiska samhällskritiken i Israel och Juda under 700-talet f. Kr. Verbum, Håkan Ohlssons, 1978. 168 s.
¶
[ ATA: 2994 ] Pris: 90 SEK
LINDHARDT, Jan (red), Staten. Århus 1997. (8),161,(3)s. Häftad.
¶ Bidrag av Erik Nis Ostenfeld, Vigdis Songe-Möller, Hans Regnéll, Anne-Marie Eggert Olsen, Holger Friis Johansen, Tormod Eide, Holger Thesleff, Eyjólf Kjalar Emilsson, Karin Blomqvist, Pauli Annala, Erland Sellberg, Lise Bek, Ralf Helenius.
[ ATA: 21697 ] Pris: 75 SEK
LINDHOLM, Carl, Följa trumman och andra essäer. Militärhistoriska förlaget 1984. 158 s. Häftad.
[ ATA: 45838 ] Pris: 50 SEK
LINDHOLM, Ernst, Gruvan. Stockholm 1964. 136 s. Häftad. Namnteckning. Litet slarvigt uppskuren.
[ ATA: 29088 ] Pris: 75 SEK
LINDHOLM, Ernst, Blodsten. Rabén & Sjögren 1978. 229s.. Häftad. Dedikation. Veck på främre omslaget.
[ ATA: 46810 ] Pris: 90 SEK
LINDHOLM, F., Den genomträngande kosmiska strålningen. Norstedts 1931. pp. 97-135,(1)s. Illustrerad. Klammerhäftad. Dedikation. Särtryck ur Svenska Fysikersamfundets publikation Kosmos, band 8, 1930.
[ ATA: 55625 ] Pris: 75 SEK
LINDHOLM, Harry, Föreningarna för matematisk-naturvetenskaplig undervisning. Fortbildning och skolpolitik 1933-1971. Uppsala 1991. 217 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 36953 ] Pris: 100 SEK
LINDHOLM, Lars, Johan Hinric Lidén. Lärd och resenär. Akademisk avhandling. Uppsala 1978. 318 s. Studier i idé och lärdomshistoria 1.
[ ATA: 8059 ] Pris: 125 SEK
LINDHOLM, Lars, Johan Hinric Lidén. Lärd och resenär. Uppsala 1978. 318s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet.
[ ATA: 53014 ] Pris: 75 SEK
LINDHOLM, Margareta, Skjulet. Stockholm 1999. 143 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19748 ] Pris: 60 SEK
LINDHOLM, Michael (red.) Försvarsmakten. Pedagogiska grunder. Stockholm 2000. 498 s. Ill. Häftad. Ett veck å främre och bakre omslag; övrigt i gott skick.
[ ATA: 44654 ] Pris: 200 SEK
LINDHOLM, P. A., Västerbottens län. Uppsala 1926. 358 s. Ill. Förlagets halvfranska band. Ryggen litet nött. Fd biblioteksex. Stämplar.
[ ATA: 25416 ] Pris: 75 SEK
LINDHOLM, Stig, Indianerna som alltid förlorade. Verbum 1976. 163s. Häftad.
[ ATA: 7852 ] Pris: 90 SEK
LINDHOLM, Stig, Den svenska högmässan. Utlagd för lekfolket. Stockholm 1956. 120 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 42035 ] Pris: 75 SEK
LINDHOLM, Stig, Samtal med kristus. Böner och anteckningar. Vejebystrand 1996. 64 s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 44131 ] Pris: 75 SEK
LINDHOLM, Valdemar, Fjället, skogen och myren. Tre norrlandssägner. Åhlén & Åkerlund 1910. 226s. Privat klotband (Isberg, Norrköping).
[ ATA: 52332 ] Pris: 125 SEK
LINDINGER, Harry C., På strövtåg i Paris. Stockholm 1979. 120 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tväroktav.
[ ATA: 45863 ] Pris: 70 SEK
LINDKVIST, Thomas Kurt Ågren, Sveriges medeltid. Stockholm 1995. 148 s. Förlagets pappband. Namnteckning.
[ ATA: 23919 ] Pris: 100 SEK
LINDMAN, Karl F., Om kvartsens termiska dilitation. Finska litteratursällskapets tryckeri, Helsingfors 1916. 83,(1)pp. Quarto. Printed original wrappers. Ex library copy. Stamped on front wrapper. Corners bumped. Paper loss to 1 decimeter of the lower part of the spine.
[ ATA: 34257 ] Pris: 300 SEK
LINDMARK, Dag Thomas, Absinthe. Sanning och myt. Grenadine bokförlag 2007. 208 s. Pocket. Mycket gott skick.
[ ATA: 43973 ] Pris: 50 SEK
LINDMARK, Margareta, Mormor Hild, rödakorssyster. Stockholm 2002. 119 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 26577 ] Pris: 75 SEK
LINDMARKER, Ingmar, Ryska bilder. Stockholm 1964. 223 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomlag. Kvarto. Något nött.
[ ATA: 38603 ] Pris: 75 SEK
LINDNER, Theodor, Historiens filosofi. Den historiska utvecklingens väsen. Gebers 1908. 272s. Häftad. 2 kvadratcentimeter pappersförlust på bakre omslagets övre högra hörn.
[ ATA: 52949 ] Pris: 100 SEK
LINDORM, Erik, Dikter. Tusende. Stockholm 1953. 299 s. Förlagets blåa dekorerade halvfranska band med främre omslag medbundet samt övre guldsnitt. Gott skick.
[ ATA: 21380 ] Pris: 75 SEK
LINDORM, Erik, Dikter. Tusende. Stockholm 1957. 298 (2) s. Förlagets blåa dekorerade klotband med främre skyddsomslag. Ryggen litet blekt av solen.
[ ATA: 41464 ] Pris: 60 SEK
LINDORM, Per-Erik / Sten Söderberg m.fl. (red.), Första list boken. Rysligt, roligare, roligast. Ett otal listor om tänkbart och otänkbart. Stockholm 1979. 286 (2) s Il. Förlagets pappband. Liten kvarto. Namnteckning. Tejplagning å rygg.
[ ATA: 40910 ] Pris: 75 SEK
LINDORM, Per-Erik, Från segelfart till jetflyg. Olson & Wright 1864 - 1964. Stockholm 1964. 44s.Kvarto. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. veck på pärmarna.nött omslag.
¶
[ ATA: 2618 ] Pris: 60 SEK
LINDORM, Per-Erik, Vårt kristna arv. Från Ansgar till våra dagar. Stockholm 1952. 512 s. Förlagets skinnband med inre denteller. Kvarto. Tillskrift.
[ ATA: 38600 ] Pris: 200 SEK
LINDQUIST, G. E. E., Bland Nordamerikas indianer. Bilder ur indianernas utvecklingshistoria intill våra dgar. Med förord av Fil. d:r Karl Fries. Lindblads, Uppsala 1926. 238,(2)s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 51203 ] Pris: 250 SEK
LINDQUIST, Hans, Men det regnar ju i Moskva! Natur och kultur 1992. 184s. Förlagets laminerade pappband.
[ ATA: 28333 ] Pris: 90 SEK
LINDQUIST, Marita, Kotten vågar inte gå hem. Teckningar av Ilon Wikland. Stockholm 1978. 82 (6) s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 35208 ] Pris: 100 SEK
LINDQUIST, Sigurd, Manikeismens religionshistoriska ställning. I Några orienterande synpunkter i fråga om dess förhållande till den historiska miljön. Akademisk avhandling. Uppsala 1921. 132 s. Häftad. Uppsala universitets årsskrift 1921: 2.
[ ATA: 12980 ] Pris: 125 SEK
LINDQUIST, Sigurd, Manikeismens religionshistoriska ställning I. Några orienterande synpunkter i fråga om dess förhållande till den historiska miljön. Akademisk avhandling. Uppsala 1921. 132 s. Häftad. Omslagen nötta med lite pappersförluster. Namnteckning bortklippt från försättsblad.
[ ATA: 31039 ] Pris: 100 SEK
LINDQUIST, Torkel, A War of Words: From Lod to Twin Towers. Defining Terrorism in Arab and Israeli Newspapers 1972-1996 (2001) - A Study in Propaganda, Semantics and Pragmatics. Dissertation. Uppsala 2003. 186 pp. Softcover. Very good condition. (Studia Semitica Upsaliensia 19).
[ ATA: 21631 ] Pris: 250 SEK
LINDQVIST, Arthur, Ett liv, ett företag, en bygd. Rabén & Sjögren 1970. 223 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget har en reva.
[ ATA: 8756 ] Pris: 60 SEK
LINDQVIST, Axel, Lebende Vergangenheit. Deutsche Gestalten, Ideen, Werke nach 1770. Stockholm 1955. 340 (2) pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 39512 ] Pris: 90 SEK
LINDQVIST, Axel, Mannen, kvinnan och språket jämte andra essayer. Stockholm 1945. 223 (1) s. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna. Namnteckning.
[ ATA: 39817 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Axel, Latinet och Tyskan. Lund 1945. 20 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 44685 ] Pris: 60 SEK
LINDQVIST, Cecilia, Qin. En berättelse om det kinesiska instrumentet qin och dess betydelse i den bildade klassens liv, om musiken, dikterna, människorna och alla föreställningar förbundna med qin - inte minst hur man skall leva sitt liv - och något om vad jag upplevde när jag hamnade djupt inne i detta. Stockholm 2006. Andra tryckningen. 272 s. Rikt illustrerad. Förlagets dekorerade klotband + CD. Gott skick.
[ ATA: 48666 ] Pris: 140 SEK
LINDQVIST, Christina, L'emploi temporel dans la complètive au subjonctif introduite par un temps du passé en francais contemporain. Uppsala 1979. 136 pp. Original wrappers. Unopened pages. (Studia Romanica upsaliensia 28 ).
[ ATA: 48426 ] Pris: 100 SEK
LINDQVIST, Gunnar (red.), Svenskarnas religiösa bilder. Jönköping 1983. 132 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 35187 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Gunnar (red.), Lövstad slott. Linköping 1992. 278 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 35967 ] Pris: 150 SEK
LINDQVIST, Gunnar / Lars Thor / Trygve Carlsson (red.), Museiboken. Sveriges länsmuseer / The Regional Museums of Sweden. Stockholm 1984. 246 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 44648 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Herman, Historien om Sverige. Ånga och dynamit. Stockholm 1999.. 547 s. Ili. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 12464 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Herman, Historien om Sverige. Från islossning till kungarike. Stockholm 1994. 2 upplagan, 5 tryckningen. 407 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 12465 ] Pris: 60 SEK
LINDQVIST, Herman, Napoleon. Norstedts 2005. Andra tryckningen. 608s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 23849 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Inga-Lina, Om du bara visste ur vilken bråte dikter växer utan att skämmas. Stockholm 2002. 81 (3) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 34852 ] Pris: 60 SEK
LINDQVIST, Inga-Lina, Drottningflickan. En saga. W&W 2008. 301s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52559 ] Pris: 70 SEK
LINDQVIST, Ingvar / Ann-Kristin Wentzel (red.), Dagens forskning och morgondagens. Stockholm 1989. 304 s. Förlagets pappband. Något snedläst.
[ ATA: 24260 ] Pris: 90 SEK
LINDQVIST, Karl, Vaktmästaren som for till Afrika och andra berättelser från norr. Jönköping 2001. 180 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25501 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Lars, Staden som försvann. Grythyttan 1972. 227 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 12446 ] Pris: 90 SEK
LINDQVIST, Natan, Sydväst-Sverige i språkgeografisk belysning 1. Text. 2. Kartor. Lund 1947. 76s+kartor. Blyertsstreckad.
¶ 2 volymer.
[ ATA: 6435 ] Pris: 100 SEK
LINDQVIST, Sigvard, Symbolism i det svenska 1890-talets litteratur. Wettern 1995. 150s. Häftad. Något streckad med kulspets.
[ ATA: 5919 ] Pris: 100 SEK
LINDQVIST, Sten, Vår svenska guldålder. Uppsala 1945. 144 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 13630 ] Pris: 45 SEK
LINDQVIST, Sune, Vår svenska guldålder. Stockholm 1945. 144 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 12459 ] Pris: 60 SEK
LINDQVIST, Sune, Vendelkulturens ålder och ursprung. KVHAAH 1926. 201s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 55306 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Sune, Den helige Eskils Biskopsdöme. Några arkeologiska vittnesbörd om den kristna kyrkans första organisation inom mellersta Sverige. Stockholm 1915. (4),173s. Illustrerad. Häftad. Del 22. Antikvarisk tidskrift för Sverige. Nr. I.
[ ATA: 55527 ] Pris: 250 SEK
LINDQVIST, Sune, Svenskarna i heden tid. Bonniers 1935. 264s. Illustrerad.Förlagets klotband.
[ ATA: 55623 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Sven, Dagbok och diktverk. En studie i Vilhelm Ekelunds Nordiskt och Klassiskt. Akademisk avhandling. Stockholm 1966. 475 s. Häftad. Något nött.
¶
[ ATA: 1380 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Sven, Antirasister. Människor och argument i kampen mot rasismen 1750-1900. Stockholm 1996. 174 s. Pocket.
[ ATA: 9990 ] Pris: 50 SEK
LINDQVIST, Sven, Dagbok och diktverk. Bonniers 1966. 475s. Häftad. Några små fläckar vid ryggens fot. Ouppskuren.
[ ATA: 11823 ] Pris: 100 SEK
LINDQVIST, Sven, Antirasister. Människor och argument i kampen mot rasismen 1750-1900. Stockholm 1995. 174 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 46417 ] Pris: 75 SEK
LINDQVIST, Sven, Elefantens fot. Atlas vintage 2009. 230s. Häftad.
[ ATA: 50817 ] Pris: 100 SEK
LINDQVIST, Sven, Hamiltons slutsats. Atlas vintage 2009. 206s. Häftad.
[ ATA: 50818 ] Pris: 100 SEK
LINDROTH, A. Hjalmar J., Verkligheten och vetenskapen. En inblick i Axel Hägerströms filosofi. Uppsala, J A. Lindblads Förlag, 1929. 68 s. Häftad. Blyertsunderstrykningar. Omslaget något nött.
¶
[ ATA: 1830 ] Pris: 60 SEK
LINDROTH, A. Hjalmar J., Tron och vetandets gräns. Kritiska synpunkter på den moderna Upsala-filosofien. Lindblads 1933. 142s. snedläst.
¶
[ ATA: 2943 ] Pris: 75 SEK
LINDROTH, Hjalmar, Filosofiska och teologiska essayer. Uppsala 1965. 236s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 11178 ] Pris: 90 SEK
LINDROTH, Hjalmar, Kyrklig dogmatik. Den kristna trosåskådningen med särskild hänsyn till det eskatologiska motivet och den frälsningshistoriska grundsynen I-III. Uppsala 1975. 3 volymer. 224 + 27 + 370 s. Häftad. Understryckning med bläckpenna. Något nötta volymer.
[ ATA: 34157 ] Pris: 450 SEK
LINDROTH, Sten, Uppsala universitet 1477-1977. Uppsala 1976. 251 s. Illu. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 20643 ] Pris: 75 SEK
LINDROTH, Sten, Svensk lärdomshistoria. 2. Stormaktstiden. Norstedts 1975. 640s. Förlagsklotband med skyddsomslag. Nött skyddsomslag. Tillskrift på främre pärmens insida.
[ ATA: 5764 ] Pris: 150 SEK
LINDROTH, Sten, Svensk lärdomshistoria. 3. Frihetstiden. Stcoklholm 1978. 749 s. Ill. Förlagets klotband.
[ ATA: 5765 ] Pris: 100 SEK
LINDROTH, Sten, Epoker och människor. Idéhistoriska uppsatser. W&W 1972. 239 s. pocket. Veck på ryggen.
[ ATA: 11470 ] Pris: 40 SEK
LINDROTH, Sten, Magnus Gabriel von Block. Stockholm 1973. 227 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 12460 ] Pris: 70 SEK
LINDROTH, Sten, Fru Lusta och Fru Dygd. Studie och porträtt. Stockholm 1957. 217 s. Ill. Häftad. Spår efter tidningsurklipp å insida av omslag och försättsblad.
[ ATA: 12461 ] Pris: 75 SEK
LINDROTH, Sten, Fru Lusta och Fru Dygd. Studier och porträtt. Stockholm 1957. 217 s. Förlagets klotband med omslagen medbundna. Namnteckning.
[ ATA: 12462 ] Pris: 90 SEK
LINDROTH, Sten, Stora skyfallet 1666. Särtryck u Dalarnas Hembygdsbok 1950. s. 75-82. Häftad.
[ ATA: 25087 ] Pris: 50 SEK
LINDROTH, Sten, Svensk lärdomshistoria 1-4. Stockholm 1975-1981. 4 volymer. 384+ 640 + 750 + 354 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag till alla volymer utom den första. Eftersättsbladet till del 2, Stormaktstiden, skadat.
¶ 1: Medeltiden. Reformationstiden. 2: Stormaktstiden. 3: Frihetstiden. 4: Gustavianska tiden.
[ ATA: 31345 ] Pris: 600 SEK
LINDROTH, Sten, Gruvbrytning och kopparhantering vid Stora Kopparberg intill 1800-talets början I-II. Uppsala 1955. 699 +454 s. Kvarto. Illustrationer och utvikbara planscher. Förlagets dekorerade halvpergamentband med övre guldsnitt. Med skyddsomslag och i originalpappkassetterna. 2 volymer. Dedikation.
[ ATA: 31537 ] Pris: 750 SEK
LINDROTH, Sten, Epoker och människor. Idéhistoriska uppsatser. Stockholm 1982. 246 s. Häftad.
[ ATA: 39549 ] Pris: 60 SEK
LINDROTH, Sten, Löjtnant Åhls äventyr. Svenska studier och gestalter. W&W 1967. 232s. Häftad.
[ ATA: 44996 ] Pris: 75 SEK
LINDROTH, Sten, Löjtnant Åhls äventyr. Svenska studier och gestalter. W & W 1967. 232s. Häftad. Stämplar. Utgallrad.
[ ATA: 55147 ] Pris: 50 SEK
LINDROTH, Stig, Karakteristiska materialkonstanter för glas och deras bestämning. Norrköping 1944. 14 s. Ill. Häftad. Gott skick. (Meddelanden från Lumafabrikens Vetenskapligt-Tekniska Laboratorium. G-lab. September 1944).
[ ATA: 49691 ] Pris: 90 SEK
LINDSKOG, Bertil, African Leopard Men. Uppsala 1954. XII, 219 pp. Quarto. haflf cloth, bound with original wrappers. Ex library copy with stamps. In good condition. (Studia Ethnographica Upsaliensia VII).
[ ATA: 37710 ] Pris: 300 SEK
LINDSKOG, Claes, Euripides. Moderna idéer i antik dräkt. Stockholm 1928. 280 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 16942 ] Pris: 90 SEK
LINDSKOG, Claes, Platon. Stockholm 1926. 238 s. Förlagets guldornerade halvfranska band. Gott skick.
¶ (Bunden som Platons Skrifter VI med person- och ortnamnsregister till hela verket).
[ ATA: 38288 ] Pris: 150 SEK
LINDSKOG, J., Till frågan om kristendomens väsen. Stockholm 1921. 205s. Häftad. Något nött omslag.
[ ATA: 9221 ] Pris: 75 SEK
LINDSTAM, Carl Sigfrid, Göteborgs gatunamn. 2:a upplagan. Uddevalla 1962. 330s. blekt rygg.
¶
[ ATA: 230 ] Pris: 100 SEK
LINDSTAM, Ragnar, Om kyrkor som har försvunnit och klockor som ha sjungit I-III. Huskvarna - Stockholm - Nässjö 1932-1943. 136 + 177 (3) + 187 s. Ill. Tre volymer sammanbundna med omslagen i ett privat linneband.
[ ATA: 34602 ] Pris: 500 SEK
LINDSTRÖM, Åke, Bruksarbetarfackföreningar. Metalls avdelningar vid bruken i östra Västmanlands län före 1911. Akademisk avhandling. Uppsala 1979. 146 s. Häftad. (Studia Historica Upsaliensia 106).
[ ATA: 12067 ] Pris: 90 SEK
LINDSTRÖM, Anna, Language as Social Action: Grammar, prosody, and interaction in Swedish cenversation. Diss. Uppsala 1999. 198 pp. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala Universitet 46.
[ ATA: 4873 ] Pris: 100 SEK
LINDSTRÖM, Bertil, Genomsökt. Ord & visor förlag 2002. 91s Häftad
[ ATA: 5387 ] Pris: 50 SEK
LINDSTRÖM, Bertil, Genomsökt. Ord & Visor 2002. 94s. Häftad.
[ ATA: 7508 ] Pris: 50 SEK
LINDSTRÖM, Hans, Skrattet åt världen i litteraturen. Akademisk avhandling. Carlsson 1993. 371 s. Illustrerad. Häftad.
¶
[ ATA: 473 ] Pris: 50 SEK
LINDSTRÖM, Harald, Wesley and Sanctification: A Study in the Doctrine of Salvation. Stockholm 1946. 228 s. Häftad. Unopened and in good condition.
[ ATA: 34148 ] Pris: 125 SEK
LINDSTRÖM, Harry, Frödings i hem och bönhus. En studie i Gustaf Frödings religiösa uppväxtmiljö. Gummesons 1960. 174s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 5038 ] Pris: 75 SEK
LINDSTRÖM, Ingegerd, Anna Maria Roos - inte bara Sörgården. Ett reportage bland böcker och brev. Stockholm 1989. 351 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 34091 ] Pris: 100 SEK
LINDSTRÖM, Jonas, Distribution and Differences: Stratification and the System of Reproduction in a Swedish Peasant Community 1620-1820. Dissertation. Uppsala 2008. 255 (7) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 44066 ] Pris: 150 SEK
LINDSTRÖM, Maria, Med anledning av fönstertvätt. Skellefteå 2001. 79 s. Häftad. Med dedikation.
[ ATA: 26798 ] Pris: 75 SEK
LINDSTRÖM, Rune, Ett spel om en väg som till himla bär. 10. upplagan. SKDB 1953. 97,(3)s. Illustrerad med inklistrade färgbilder. Förlagets halvlinneband.
[ ATA: 28192 ] Pris: 50 SEK
LINDSTRÖM, Rune, Helgjutet. En rimkrönika om Frost Matts Mattssons fabrik i östnors by och Mora socken vid dess hundraårsjubileum den 12 juni 1965. Falun 1965. 62 (2) s. Ill. Förlagets dekorerade konstläderband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 34929 ] Pris: 150 SEK
LINDSTRÖM, Sigfrid, Vindsröjning. Stockholm 1939. 133 s. Häftad. Namnteckning och tillskrift. Ryggen nött och omslagen med fläckar.
[ ATA: 19786 ] Pris: 40 SEK
LINDSTRÖM, Sigfrid, Världsförloppet och väderleken. Väderkåserier från Lunds Dagblad. I urval och med inledning av Jonas Ellerström. Stockholm 1994. 29 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 24352 ] Pris: 50 SEK
LINDSTRÖM, Sofia/ TROTZIG, Astrid (red.)/ LEIN, Cato (foto), Hitta hem. Vuxna adopterade från Korea berättar. Ordfront 2003. 240s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 54897 ] Pris: 100 SEK
LINDSTRÖM, Sten / Rysiak Sliwinski / Jan Österberg (ed.), Odds and Ends: Philosophical Essays Dedicated to Wlodek Rabinowicz on the Occasion of His Fiftieth Birthday. Uppsala 1996. 308 pp. Softcover.
[ ATA: 23840 ] Pris: 100 SEK
LINDSTRÖM, Sten / Rysiak Sliwinski / Jan Österberg (ed.), Odds and Ends: Philosophical Essays Dedicated to Wlodek Rabinowicz on the Occasion of His Fiftieth Birthday. Uppsala 1996. 308pp. Publisher´s soft cover. Slightly worn spine. Name on small title.
[ ATA: 53996 ] Pris: 75 SEK
LINDSTRÖM, Ulla, Och regeringen satt kvar! Ur min politiska dagbok 1960-1967. Stockholm 1970. 378 s. Ill. Häftad. Något nött.
[ ATA: 12455 ] Pris: 50 SEK
LINDVERT, Jessica, Feminism som politik. Sverige och Australien 1960-1990. Boréa 2002. 319s. Häftad. Rikligt blyertsstreckad
[ ATA: 55442 ] Pris: 75 SEK
LINDWALL, Bengt, Jordans teori över primitiva metacykliska ekvationer. Akademisk avhandling. Uppsala 1918. (2),98p. Printed original wrappers. Ex library copy. Stamped on front cover. Darkening to the left of upper cover, circa 2 centimeters from the spine.
[ ATA: 33975 ] Pris: 400 SEK
LINDWALL, Bo, Från rokoko till impressionism. 2 upplagan. Natur och kultur 1983. 438,(2)s. Illustrerad. Förlagets laminerade pappband.
[ ATA: 21910 ] Pris: 100 SEK
LINDWALL, Bo, Barockens epok. Stockholm 1968. 412 s. Ill. Förlagets dekorerade halvfranska band med skyddsomslag. Försättsbaldet med ett veck. (Levande konst genom tiderna utgiven av Ragnar Josephson).
[ ATA: 46265 ] Pris: 150 SEK
LINDWALL, Bo, Från rokoko till impressionism. Stockholm 1975. 338 s. Ill. Förlagets dekorerade halvfranska band med skyddsomslag. (Levande konst genom tiderna utgiven av Ragnar Josephson).
[ ATA: 46269 ] Pris: 200 SEK
LINDWALL, Gustaf, Ingeniören vid Beach Street. John Ericssons liv i ny belysning. Stockholm 1937. 374 (2) s. Häftad. Samtida namnteckning å främre omslag samt försättsblad.
[ ATA: 38067 ] Pris: 75 SEK
LINELL, Per, Människans språk. En orientering om språk, tänkande och kommunikation. Gleerups 1978. 284s. Häftad. Något nött. Streckad i rött och blyerts.
[ ATA: 4854 ] Pris: 75 SEK
LINELL, Stig, Stockholms spökhus och andra ruskiga ställen. Andra upplagan. Stockholm 1994. 253 s. Illustrerad.. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 23543 ] Pris: 140 SEK
LING-VANNERUS, Ulf, I katastrofens spår. Swedrelief 1978-1996. Stockholm 1999. 208 s. Ill. Förlagets pappband. Med dedikation.
[ ATA: 46470 ] Pris: 100 SEK
LING, Jan, Svensk folkmusik. Bondens musik i helg och söcken. Stockholm 1964. 149 s. Originalpocket.
[ ATA: 15382 ] Pris: 75 SEK
LING, Jan/ RAMSTEN, Märta/ TERNHAG, Gunnar (red.), Folkmusikboken. Prisma 1980. 346s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 54524 ] Pris: 250 SEK
LING, Sofia, Kärringmedicin och vetenskap. Läkare och kvacksalverianklagade i Sverige omkring 1770-1870. Akademisk avhandling. Uppsala 2004. 285 s. Häftad. Mycket gott skick. (Studia Historica Upsaliensia 212).
[ ATA: 13314 ] Pris: 150 SEK
LINGJAERDE, Odd, Psykofarmaka. Den medikamentelle behandling av psykiske lidelser. Oslo 1966. 360 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 49600 ] Pris: 100 SEK
LINHART, Sepp, Arbeit, Freiheit und Familie in Japan. Eine Untersuchungh der Lebensweise von Arbeitern und Angestellten in Grossbetrieben. Wiesbaden Harrassowitz 1976. 418 pp. Publisher's green cloth. Ex. library with stamps. In good condition.
[ ATA: 48398 ] Pris: 200 SEK
LINK, Albert N., Mastering the Business Cycle. Probus Publishing Company 1991. xii,186pp. Paperback. A few ink-underlinings. The Entrepreneur´s Guide Series.
[ ATA: 10866 ] Pris: 100 SEK
LINKLATER, Eric, Sälskinnsbyxorna och andra berättelser. Delta Förlag 1975. 167 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 15198 ] Pris: 75 SEK
LINKLATER, Eric, Sälskinnsbyxorna och andra berättelser. Delta 1975. 166 (2) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 41349 ] Pris: 60 SEK
LINKLATER, Erik, Judas. Stockholm 1941. 192 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 27091 ] Pris: 75 SEK
LINKLATER, J. Lane, Svart opal. Stockholm 1952. 220 s. Häftad. Snedläst och nött.
[ ATA: 33471 ] Pris: 75 SEK
LINKOMIES, Edwin, Kejsar Augustus och det romerska riket. Helsingfors 1948. 229 s. Häftad.
[ ATA: 18179 ] Pris: 75 SEK
LINNA, Väinö, Okänd soldat. Stockholm 1983 448 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 29280 ] Pris: 75 SEK
LINNÉ, Carl Von, Resor. Lund 1934. 123 s. Häftad. Ouppskuren. Liten pappersförlust å nedre hörn av främre omslag; övrigt i gott skick.
[ ATA: 28032 ] Pris: 75 SEK
LINNÉ, Carl von, Linnés Dalaresa, Iter Dalecarlicum, jämte Utlandsresan, Iter ad exteros, och Bergslagsresan, Iter ad Fodinas. Med utförlig kommentar. Stockholm 1953. XVI, 432 s. Planscher + 3 utvikbara kartor. Förlagets gröna klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 28358 ] Pris: 200 SEK
LINNÉ, Carl Von, Inledning till dieten. Uppsala 1961. IV, 23 s. Häftad. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översätning utgivna av Svenska Linné-Sällskapet Nr 35.
[ ATA: 31408 ] Pris: 125 SEK
LINNÉ, Carl Von, Levnadsordning vid en surbrunn (diaeta acidularis). Uppsala 1953. 14 s. Häftad. Mycket gott skick. Valda avhandlingar av Carl von Linné i översätning utgivna av Svenska Linné-Sällskapet Nr 13.
[ ATA: 31410 ] Pris: 150 SEK
LINNÉ, Carl von, Svensk flora. Flora Svecica. Stockholm 1986. XLVI, 482 s. + utvikbar plansch. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 36080 ] Pris: 125 SEK
LINNÉ, Carl Von, Blomster-Almanach. Illustrerad av kaj Beckman. Fabel 1989. 92 (4) s. Förlagets pappband.
[ ATA: 36486 ] Pris: 50 SEK
LINNÉ, Carl Von, Nemesis divina. Utgiven och kommenterad av Knut Barr. Srtockholm 1923. 162 (2) s. Häftad. Litet understrykningar i blyerts.
[ ATA: 39043 ] Pris: 100 SEK
LINNÉ, Carl von, Sponsalia plantarum, eller Blomstrens biläger. Stockholm, Salvius, 1750. Stockholm 1971. 72 s. + utvikbar plansch. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 42740 ] Pris: 100 SEK
LINNÉ, Carl von, Carl Linnaeus Blomsteruret (Horologium Plantarum). Utgiven av Telemark Fredbärj. Uppsala 1996. 16 s. Häftad.
[ ATA: 45902 ] Pris: 50 SEK
LINNÉ, Carl von, Dalaresa. Iter Dalekarlicum. Natur och Kultur 1960. 165. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Levande litteratur. Natur och Kulturs klassikerserie.
[ ATA: 51401 ] Pris: 100 SEK
LINNÉ, Carl von, Flora lapponica. Editio altera, aucta et emandata. Studio & Cura Jacobi Edvardi Smith. London 1792. Second edition. L,(2),390,(40),(2)pp. + frontespiece and 12 folding plates. Entirely uncut in modern half vellum binding, Dampstained throughout in lower right corner, not affecting text. Plates also dampstained.
[ ATA: 51559 ] Pris: 3000 SEK
LINNÉ, Carl von, Nemesis Divina. Utgiven av Elis Malmeström och Telemak Fredbärj. Bonniers 1968. 242s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namn på smutstitelbladet.
[ ATA: 52023 ] Pris: 125 SEK
LINNÉ, Carl von, Lappländska resa. Natur och Kultur 1960. 193s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Något nött skyddsomslag. Levande litteratur.
[ ATA: 52026 ] Pris: 80 SEK
LINNÉ, Carl von, Gotländska resa förrättad 1741. Natur och Kultur 1957. 187s. + utvikbar karta. Illustrerad. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Natur och Kulturs klassikerserie.
[ ATA: 53713 ] Pris: 90 SEK
LINNÉ, Carl von,, Valda smärre skrifter af botaniskt innehåll I. Dels af honom författade på svenska språket dels öfversatta af några hans lärjungar och Th. M. Fries. Uppsala 1908. 320 (2) s. Ill. Häftad.
[ ATA: 34028 ] Pris: 500 SEK
LINNÉ, Carl, Skänska resa. Utgiven av Jöran Sahlgren. Norstedts 1920. (12),XIV,434,(34)s. + VI utvikbara planscher + utvikbar karta + 53,(3)s. Halvklotband med främre omslaget medbundet. Några svaga marginalstreck i blyerts
¶ Tryckt i 550 ex varav 500 numrerade, detta är nummer 439.
[ ATA: 54182 ] Pris: 250 SEK
LINNÉ, Carl, Wästgötaresa. Nytryck efter originalupplagan 1747 med textkommentar av Natanael Beckman. Thulin & Ohlsson, Göteborg 1928. XVI,314s. + V utvikbara planscher + (22),li,(3)s. + utvikbar karta. Halvklotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 54183 ] Pris: 250 SEK
LINNÉR, Sture, Fredrika Bremer i Grekland. Stockholm, Bonniers, 1965. 158 s. Ill.
¶
[ ATA: 2400 ] Pris: 75 SEK
LINNÉR, Sture, Mulåsnan på Akropolis. Mitt Hellas genom tiderna. Stockholm 1996. 361 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 8106 ] Pris: 125 SEK
LINNÉR, Sture, Lans och båge: Aischylos Perserna. Stockholm 1992. 177 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namn på smutstitelbladet. Blyertsstreckad.
[ ATA: 14596 ] Pris: 75 SEK
LINNÉR, Sven, Livsförsoning och idyll. En studie i rikssvensk litteratur 1915-1925. Akademisk avhandling. Uppsala 1954. 392 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 15894 ] Pris: 100 SEK
LINNÉR, Sven, Pär Lagerkvists livstro. Bonniers 1961. 318s. Häftad. Blyertsstreckad.
[ ATA: 52024 ] Pris: 75 SEK
LINNAEUS, Carl, Anmärkning öfwer wisen hos myrorne. Uppsala 1968. 35 s. Häftad.
[ ATA: 24165 ] Pris: 200 SEK
LINNAEUS, Carl, Skånska Resa. På höga Överhetens Befallning förrättad år 1749. Med Rön och Anmärkningar uti Ekonomien, Naturalier, Antikviteter, Seder, Levnadssätt. Redigerad av Carl-Otto van Sydow med illustrationer av Gunnar Brusewitz. Stockholm 1977. 563 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 28418 ] Pris: 100 SEK
LINNAEUS, Carl, Iter Lapponicum. Lappländska resan 1732. II: Kommentardel. Utgiven med kommentarer av Ingegerd Fries och Sigurd Fries. Redaktör Roger Jacobsson. Umeå 2003. 532 s. Kvarto. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. (Kungl. Skytteanska Samfundets Handlingar. Acta Regiae Societatis Skytteanae 54:B).
¶ OBS! Endast kommentardel.
[ ATA: 36424 ] Pris: 500 SEK
LINNAEUS, Carl, Carl Linnaeus. Iter Lapponicum. Lappländska resan 1732. I. Dagboken. Utgiven efter handskriften av Algot Hellbom, Sigurd Fries och Roger Jacobsson. Kungl. Skytteanska samfundet 2003. XX,200s. Kvarto. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51033 ] Pris: 700 SEK
LINNAEUS, Carl, Iter lapponicum I-III. Lappländska resan 1732. I. Dagboken. Utgiven efter handskriften av Algot Hellbom, Sigurd Fries och Roger Jacobsson. II. Kommentardel. Utgiven med kommentarer och register av Ingegerd Fries och Sigurd Fries. Redaktör Roger Jacobsson. III. Facsimileutgåva. Utgiven av Roger Jacobsson och Sigurd Fries. Kungl Skytteanska Samfundet Umeå 2003-2005. XIV,(6),199,(1) + (2),531,(1) + XIII,(1),(146),(1),XX-XXIII,(1) s. Kvarto. Illustrerade. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag. 3 volymer.
[ ATA: 51320 ] Pris: 1900 SEK
LINNAEUS, Carl, Skånska resa år 1749. Redigerad av Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. W & W, Stockholm 1999. 562s. illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 53084 ] Pris: 70 SEK
LINNAEUS, Carl, Lapplandsresa år 1732. Redigerad av Magnus von Platen och Carl-Otto von Sydow. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. W & W, Stockholm 1957. 279s. Häftad.
[ ATA: 53090 ] Pris: 150 SEK
LINNARSSON, A., Vadstena skola. AB Östgöta Correspondentens boktryckeri, Linköping 1931. 285s. Ill. Dekorerat klotband. Dedikation.
[ ATA: 22667 ] Pris: 100 SEK
LINNARSSON, Linnar, Bygd, by och gård. Gammal bygd och folkkultur i Gäsene, Laske och Skånings härader. Uppsala 1948. 383 s. Ill. Häftad. Lätt fuktad.
¶ Endast första delen.
[ ATA: 8755 ] Pris: 90 SEK
LINNEBERG, Arild, Röff guide til Theodor W. Adornos estetiske teori. Oslo 1999. 160 s. Häftad. Fd. bibliotkesexemplar som ej varit i cirkulation. Gott skick.
[ ATA: 43861 ] Pris: 100 SEK
LINNERHJELM, Jon. Carl, Bref under nya resor i Sverige. Stockholm, Delén, 1806. (2), XIV, 150, (4)s. + 25 akvatinter. Titelblad med akvatint. Oskuren i samtida grått pappband. Delvis fläckad i främre och nedre marginalen. ss. 49-50 med mörkare fläck i nedre marginalen som når upp till några ord i nedersta textraden. Nött pappband med pappresförluster upp- och nedtill på ryggen. Namn på främre pärmens insida: S. Grubbe
¶ Trots sina brister ett mycket trevligt exemplar.
[ ATA: 47908 ] Pris: 5000 SEK
LINROTH, Hjalmar, Tankar om kyrkan och sakramenten. Stockholm 1948. 307 (1) s. Häftad. Något solkig.
[ ATA: 34450 ] Pris: 75 SEK
LINSKY, Leonard (ed.), Semantics and the Philosophy of Language: A Collection of Readings. University of Illionois Press 1970. 290 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 41686 ] Pris: 100 SEK
LINTON, Karin, The Temporal Horizon. A Study of the Theme of Time in Anne Tyler's Major Novels. Dissertation. Uppsala, Acta Upsaliensis, 1989. 145 pp. Studia Anglistica Upsaliensia 68.
¶
[ ATA: 946 ] Pris: 60 SEK
LINTON, Magnus, Americanos. Ett reportage om Latinamerikas nya rebeller. Atlas 2005. 224s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 50816 ] Pris: 100 SEK
LINTON, Olof, Das Problem der Urkirche in der neuern Forschung. Eine kritische Darstellung. Inaugural-Dissertation. Uppsala 1932. 212 pp. Original wrappers.
[ ATA: 7039 ] Pris: 90 SEK
LINTON, Olof, Det tre första evangelierna. SKDB 1938. 136s. Häftad.
[ ATA: 9244 ] Pris: 75 SEK
LINTON, Olof, Tolkning av Nya testamentet: Pauli mindre brev. Stockholm 1964. 445 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 34461 ] Pris: 125 SEK
LINTON, Ralph, The Cultural Background of Personality. London, Routledge & Kegan Paul, 1964. 102 pp. Hardcover with dust-jacket. The International Library of Sociology & Social Reconstruction Founded by Karl Mannheim.
¶
[ ATA: 1928 ] Pris: 90 SEK
LIPPMAN, Laura, Vad de döda vet. Prisma 2008. 380s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 44326 ] Pris: 90 SEK
LIPPMAN, Walter, Västerlandets räddning. En undersökning av det nutida kulturläget. Stockholm 1931. 278 s. Förlagets klotband.
[ ATA: 36517 ] Pris: 100 SEK
LIPSET, Seymour M., Den politiska människan. Andra reviderade upplagan. Stockholm 1969. 328 (8) s. Pocket. Gott skick.
[ ATA: 46602 ] Pris: 75 SEK
LIPSYTE, Sam, Given. Brouwers & Rådström 2012. 251s. Häftad.
[ ATA: 54962 ] Pris: 70 SEK
LIQUORMAN (ed.), Wayne, Consciousness speaks. Advaita Press, Redondo Beach 1992. (i-viii), 392pp. Soft covers.
[ ATA: 15770 ] Pris: 90 SEK
LISAK, Mietek / Hans Wilhelmsson (ed.), The Role of Alpha Particles in Magnetically Confined Fusion Plasmas. Stockholm 1987. 178 pp. Cluth with covers. Very good condition.
[ ATA: 23536 ] Pris: 300 SEK
LISS,Per-Erik/ Bo PETERSSON (red.), Hälsosamma tankar. 11 filosofiska uppsatser tillägnade Lennart Nordenfelt. Nya Doxa 1995. 189s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslagets rygg något blekt.
¶ Bidrag av: Stefan Björk, Göran Collste, Ingvar Horgby, Per-Erik Liss, Ingemar Nordin, Bo Petersson, Ingemar Pörn, Per Sundström, Knut Erik Tranöy, Jan Willner, Lars-Olof Åhlberg.
[ ATA: 53288 ] Pris: 100 SEK
LISSANDER, Anders, Anmärkningar Wid Swenska Trägårds-Skötseln; Grundade Dels på egne rön och mångårig förfarenhet; dels på de physicaliske bewis, hwartil sjelfwa naturen gifwer anledning. Framgifne til det Allmännas underrättelse och närmare skärskådande. + LISSANDER, Anders, Bihang Til 1768 års Anmärkningar Wid Swenska Trägårds Skötseln, Innehållande I:o Genswar på Critiquer uti den så kallade Swenska Frö-Samlaren, som blifwit tryckt i Stockholm år 1775, Och 2:o Tankar om Jordfrukter, Blomster och Swenska Trägårdsfrön. Altsammans författadt til det Allmännas uplysning och opartiske kännares widare omdöme och pröfning. Stockholm, Carl Stolpe, 1768 resp. 1782. (22),(blankt blad),351,(17)s., 4 utvikbara planscher. + 55, (5)s. Samtida något nött halvfranskt band. 2 arbeten i ett band. Försättsbladet saknas. Två namnstämplar och en namnteckning på titelbladet. Planscherna något fuktfläckade.
[ ATA: 8451 ] Pris: 2900 SEK
LISSNER, Ivar, Rätselhafte Kulturen. Freiburg 1961. 371 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 8359 ] Pris: 125 SEK
LISTER,H., JARVIS, R., McDONALD, M., PATERSON, I.W., WALKER, R., Sólheimajökull. Introduction by J. Eythórsson. With 2 plates and 6 figures in the text. Reykjavík 1953. 41,(1)pp. + plates. Original wrappers. Ex library copy with stamped front cover. Acta Naturalia Islandica vol 1. - No. 8.
[ ATA: 12727 ] Pris: 100 SEK
LITTBERGER CAISOU-ROUSSEAU, Inger, Över alla gränser. Manlighet och kristen (o)tro hos Almqvist, Strindberg och Lagerlöf. Makadam 2012. 399s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55204 ] Pris: 150 SEK
LITTBERGER, Inger, Ulla Isakssons romankonst. Akademisk avhandling. Bonniers 1996. 342s.förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 446 ] Pris: 70 SEK
LITTBERGER, Inger, Omvändelser. Nedslag i svenska romaner under hundra år. Symposion 2004. 410 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Understrykningar i blyerts; övright i gott skick.
[ ATA: 46612 ] Pris: 100 SEK
LITTLETON, C. Scott, Östliche Weisheit. Der grosse illustrierte Führer zu den Religionen und Philosophien Asiens. Gütersloh 1996. 176 pp. Ill Publisher's hardcover with dust-jacket.
[ ATA: 8357 ] Pris: 125 SEK
LITTMAN, Enno, Mohammed im Volksepos. Ein neuarabische Heiligenlied. Aufgezeichnet, Herausgegeben und Übersetzt von Enno Littmann. Copenhagen 1950. 93 pp. Original wrappers. Very good condition.
[ ATA: 32916 ] Pris: 125 SEK
LITTMANN, Enno (ed.), Arabische Märchen. Aus mündlicher Überlieferung gesammelt und übertragen von Enno Littmann. Leipzig n. y. (1950's). 480 pp. Publisher's hardcover with dj. Good conditon.
[ ATA: 30120 ] Pris: 125 SEK
LITTORIN, Cecilia, Och hans namn är legion. Stockholm 2002. 68 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 34846 ] Pris: 50 SEK
LITVINOFF, Sarah (ed.), The Illustrated Guide to the Supernatural. Foreword by Richard Cavendish. Smith & Son 1986. 156 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 34941 ] Pris: 100 SEK
LIU, F. F., A Military History of Modern China 1924-1949. Princeton University Press, 1956. xii,312pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Signature on fly lesf. Small ticket on inside of front cover.
[ ATA: 48611 ] Pris: 200 SEK
LIUNGMAN, Carl G., Myten om intelligensen. En bok om intelligens, arv och miljö. Tredje omarbetade och utökade utgåvan. Stockholm 1975. 2548 (8) s. Pocket.
[ ATA: 39153 ] Pris: 75 SEK
LIUNGMAN, Carl G., Myten om intelligensen. En bok om intelligens, arv och miljö. Andra upplagan. Stockholm 1972. 236 (4) s. Pocket. Namnteckning.
[ ATA: 39199 ] Pris: 60 SEK
LIVELY, Jack, Democracy. Blackwell 1980. 154pp. Publisher´s soft cover. Faded spine. Slightly worn. Name on small title.
[ ATA: 54114 ] Pris: 75 SEK
LIVI-BACCI, Massimo, Population and Nutrition. An Essay on European Demographic History. Cambridge University Press 1991. xiv,149pp. Publisher´s soft cover. Name on small title. Some pencil markings.
[ ATA: 54129 ] Pris: 90 SEK
LIVIJN, Clas, Samlade skrifter I - II. Utgifne af Adolf Iwar Arwedsson. Örebro, N. M. Lindhs 1850 - 1852. XXIV,442,(2) + (4),386s. Samtida halvfranska band. 2 volymer. Välbevarade band. Vol. I lagerfläckad. Namnteckningar på försättsbladen. Hjalmar Lundgrens exlibris och pärmstämpel.
[ ATA: 51711 ] Pris: 1500 SEK
LIVINGSTON, Donald/ Marie MARTIN (ed.), Hume as Philosopher of Society, Politics and History. University of Rochester Press 1991. xx,168pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover. Pencil markings (heavily on the first 60 pages.)
[ ATA: 54030 ] Pris: 400 SEK
LIVINGSTONE, David, Resor i det okända Afrika. Ur David Livingstones reseskildringar, dagböcker och brev. Översättning och efterskrift av Margit Wohlin. Natur och Kultur 1962. Frontispis + 238s. + utvikbar karta. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Natur och Kulturs klassikerserie.
[ ATA: 53711 ] Pris: 75 SEK
LIVIUS. Bok 23. Med inledning och förklaringar av Bernhard Risberg. Andra omarbetade upplagan. Linköping 1923. 138 s. + karta. Förlagets klotband. Understrykingar i blyerts.
¶ Latinsk text.
[ ATA: 24526 ] Pris: 50 SEK
LIVIUS. Titi Livii. Ab Urbe Condita Liber XXV-XXVI. Med förklaringar af Peter Bagge. Stockholm 1988. 58, LIX + 67, LX s. Samtida halvfranskt band. Bandet något nött. Understrykningar och anteckningar med blyerts.
[ ATA: 32900 ] Pris: 75 SEK
LIVY. Book XXI. Edited by Marcus S. Dimsdale. Cambridge University Press 1949. 192 pp. Publisher's hardcover. Pitt Press Series.
[ ATA: 21581 ] Pris: 75 SEK
LIZELL, Gustaf, Uppsatser i praktisk teologi. Uppsala 1920. 298s. Häftad Delvis blyertsstreckad.
[ ATA: 8899 ] Pris: 90 SEK
LIZELL, Gustaf, Den kateketiska undervisningen med särskild hänsyn till konfirmandskolan. Historisk-principiell framställning. I-V:1 (Allt som utkom).I: A, Prologomena, B, Undervisningen i inledande frågor. II: Undervisningen om det kristna lifsidealet. III: Undervisningen om de kristna trostankarna. IV: Undervisningen om bönen och nådemedlen. V:1 Konfimandboken. Läro-och läsebok för konfirmationsskolan med minnesord ur bibeln, bibelhänvisningar för hemstudier m.m. Stockholm, SKDB, 1920. VIII,229 + 405 + 382 + 89 + 148s. Häftade. 5 volymer. Sista 20 sidorna av del I fuktskadade. Något nötta omslag. Del I blyertsstreckad.
¶ Ovanlig.
[ ATA: 44048 ] Pris: 750 SEK
LJESKOV, Nikolaj, Katarina Ismajlova / Mästersmeden från Tula. Stockholm 1947. 147 s. Häftad med skyddsomslag. (Ryska klassiker).
[ ATA: 25353 ] Pris: 50 SEK
LJESKOV, Nikolaj, Soldatnoveller. Stockholm 1946. 244 s. Häftad. Fuktad i övre marginalen.
[ ATA: 41520 ] Pris: 50 SEK
LJUNG, Anna, Bortom oskuldens tid. En etnologisk studie av moral, trygghet och otrygghet i skuggan av hiv. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 210s. Häftad. Etnolore 24.
[ ATA: 6867 ] Pris: 90 SEK
LJUNG, Gunnar, Fyrtio år med Hovrätt i väster. Stockholm 1996. 194 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick. med dedikation.
[ ATA: 34659 ] Pris: 70 SEK
LJUNG, Per Erik, Drömmar som förpliktiga. Om Vilhelm Ekelund och hans läsare. Akademisk avhandling. Ellerström 2009. 250 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 49915 ] Pris: 150 SEK
LJUNGBERG, Harry (red.), Veteranbilar. Stockholm 1969. 128 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 18198 ] Pris: 85 SEK
LJUNGBERG, Lars, Alltför mänskligt. Om Hjalmar Söderbergs kristendomskritik. Doxa 1982. 146 s. Häftad. Understrykningar och anteckningar med bläckpenna.
[ ATA: 34337 ] Pris: 60 SEK
LJUNGBERG, Sven, Målarbok. Atlantis 1999. 96s. Trägravyrer av författaren. Förlagsinbunden med skyddsomslag. liten reva på skyddsomslagets baksida.
[ ATA: 5681 ] Pris: 75 SEK
LJUNGBERG, Sven, Debut. Med 76 trägravyrer av författaren. Stockholm 1977. 200 s. Ill. Förlagets pappband. Tidigare ägarettikett å insida av främre pärm. Lite snedläst.
[ ATA: 28375 ] Pris: 60 SEK
LJUNGBERG, Sven, Iakttagelser. Med trägravyrer av författaren. Stockholm 1994. 90 (4) s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 40854 ] Pris: 60 SEK
LJUNGBERG, Sven, Teckningar. 60 år ur skissböckerna. Inledning av Eske K. Mathiesen. Överättning av Jonas Ljungberg. Med bildtexter av konstnären. Stockholm 1993. 271 (1) s. Förlagets klotryggsband. Kvarto. Mycket gott skick.
[ ATA: 42856 ] Pris: 600 SEK
LJUNGDAL, Arnold, Georg Lukács och marxismens estetik. Bonniers, 1967. 96 s. BLM Biblioteket.
[ ATA: 7052 ] Pris: 60 SEK
LJUNGDELL, Ragna, Det oförstörbara. Studier, skisser, profiler. Stockholm 1945. 280 s. Häftad.
[ ATA: 27060 ] Pris: 75 SEK
LJUNGER, Erik, Spaltentektonik und Morphologie der schwedischen Skagerrakküste. Teil I und II. Uppsala 1927. 254 pp. + VII plates and maps. Original wrappers. Presentation copy from author.
¶ Reprinted from Bull. of the Geol. Instit. of Upsala, Vol. XXI.
[ ATA: 34076 ] Pris: 150 SEK
LJUNGERUD, Ivar, Zur Nominalflexion in der deutschen Literatursprache nach 1900. Dissertation. Lund 1955. 350 pp. Original wrappers. In good condition.
[ ATA: 37756 ] Pris: 100 SEK
LJUNGGREN KULLBERG, Christina, Espace urbain et écriture des carrefours. Une étude de Chronique des sept misères, Solibo Magnifique et Texaco de Patrick Chamoiseau. Dissertation. Uppsala 2006. 247 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 32838 ] Pris: 100 SEK
LJUNGGREN, Anna, Pasternaks Juvenilia. Dissertation. Stockholm 1984. 182 pp. Softcover. Stockholm Studies in Russian Literature 18.
[ ATA: 23558 ] Pris: 90 SEK
LJUNGGREN, Gunilla, Studies on Perceived exertion During Bicycle Ergometer Exercise - Seme Applications. Dissertation. Stockholm 1985. 208 pp. Softcover.
[ ATA: 26120 ] Pris: 75 SEK
LJUNGGREN, Gustaf, Zur Geschichte der Christlichen heilsgewissheit von Augustin bis zur Hochscholastik. Göttingen, Vandenhoeck & Ruorecht 1920. viii, 328pp. Original wrappers.
[ ATA: 7774 ] Pris: 200 SEK
LJUNGGREN, K.G., Almanackorna och det svenska ordförrådet. Bidrag till svensk ordhistoria. Lund 1944. 156s. Häftad.
[ ATA: 6335 ] Pris: 150 SEK
LJUNGGREN, Ragnar, Om den opersonliga konstruktionen. Akademisk avhandling. Uppsala 1926. xx,355s. Häftad. liten, några millimeter stor, pappersförlust på ryggen.
[ ATA: 7565 ] Pris: 100 SEK
LJUNGHOFF, Johannes, Christopher Jacob Boström. Sveriges Platon. Uppsala, Sveriges kristliga studentrörelses förlag, 1916. 123 s. Pappersförlust på de nedersta två centimeterna på ryggen.
¶
[ ATA: 1619 ] Pris: 100 SEK
LJUNGHOFF, Johannes, Tillbaka till Luther! Lilla Katekesen i ny översättning och bearbetning jämte kommentar. Lund, Gleerups, 1941. 60 s. + efterskriftsblad.
¶
[ ATA: 3007 ] Pris: 75 SEK
LJUNGQUIST, Walter, Sörj dina träd. Stockholm 1975. 326 s. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 19781 ] Pris: 50 SEK
LJUNGSTEDT, Karl, Grunddragen af modersmålets historia. En populär framställning. Stockholm, Seligmanns 1898. (4),204s. Mjukt klotband. Namn på främre pärmens insida.
[ ATA: 54515 ] Pris: 100 SEK
LJUNGSTRÖM, Helena, Kring en trädgård. Stockholm 2002. 114 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 15073 ] Pris: 75 SEK
LKINDSTRÖM, Fredrik, Vad gör alla super-okända människor hela dagarna? Bonniers 2001. 215s. Häftad.
[ ATA: 8426 ] Pris: 90 SEK
LLEWELYN, John, Derrida on the Threshold of Sense. London 1986. xiii, 137 pp. Softcover. Underlining with pencil.
[ ATA: 29820 ] Pris: 100 SEK
LLOSA, Mario Vargas, Det gröna huset. Andra upplagan. Bonniers 2010. 424s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55059 ] Pris: 100 SEK
LLOSA, Mario Vargas, Den stygga flickans rackartyg. Norstedts 2010. 326s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55065 ] Pris: 150 SEK
LLOYD, Allan, The King who Lost America: A Portrait of the Life and Times of George III. New York 1971. 369 pp. Publisher's hardcover with dust jacket.
[ ATA: 11617 ] Pris: 100 SEK
LLOYD, C. G., Mycological notes No. 74(Vol. 7, No. 9). Cincinnati, Ohio 1925. pp. 1333-1348 + 16 pages of plates. + loosely inserted a printed description of Lloyds tombstone with picture. Original printed wrappers. Ex library copy (Th M Fries).
[ ATA: 40353 ] Pris: 200 SEK
LLOYD, C.G., Mycological notes No. 69 (Vol. 7, No. 4). Cincinnati, Ohio 1923. pp1185-1218 + 16pages of plates. Quarto. Original printed wrappers. Ex library copy (Th M Fries)
[ ATA: 40350 ] Pris: 150 SEK
LLOYD, C.G., Mycological notes No. 70 (Vol. 7, No. 5). Cincinnati, Ohio 1923. pp 1219-1236 + 16 pages of plates. Quarto. Original printed wrappers. Ex library copy (Th M Fries).
[ ATA: 40351 ] Pris: 150 SEK
LLOYD, C.G., Mycological notes No. 72(Vol. 7, No. 7). Cincinnati, Ohio 1924. pp. 1269-1300 + 16 pages of plates. Original printed wrappers. Ex library copy (Th M Fries).
[ ATA: 40352 ] Pris: 150 SEK
LLOYD, Dennis, The Idea of Law. Pelican/Penguin 1976. 365pp. Paperback.
[ ATA: 54084 ] Pris: 75 SEK
LLOYD, Peter / Andrew Mayes (ed.), Introduction to Psychology: An Integrated Approach. London 1984. 815 (5) pp. Softcover.
[ ATA: 38931 ] Pris: 90 SEK
LLULL, Ramon, Boken om Evast och Blaquerna. Översättning från katalanska och inledning Michael Nordberg. Stockholm 2002. 443 (3) s. + färgplanscher. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 20635 ] Pris: 70 SEK
LO-JOHANSSON, Ivar, Zigenare. En sommar på det hemlösa folkets vandringsstigar / Ur klyvnadens tid. Stockholm 1929 / 1931. Samlingsband. 235 s. + 99 s. Privat klotband.
[ ATA: 8753 ] Pris: 300 SEK
LO-JOHANSSON, Ivar, Under de gröna ekarna i Sörmland. Med trägravyer av Sten Ljungberg. Stockholm 1976. 213 s. Ill. Häftad och ouppskuren. Mycket gott skick.
¶ Bibliofilutgåva i 200 exemplar, signerade av Ivar Lo-Johansson och Sven Ljungberg samt med en signerad trägravyr. Detta är nr 41.
[ ATA: 26675 ] Pris: 500 SEK
LO-JOHANSSON, Ivar, La tombe du boeuf et autres récits. Choix et adaption du suédois par Philippe Bouquet. Actes Sud 1982. 292 (8) pp. Softcover. Very small tear to front cover; else in good condition. With inscription from translator on front fly leaf.
[ ATA: 42149 ] Pris: 75 SEK
LOCHER, Hubert, Deutsche Malerei im 19. Jahrhundert. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 2005. 213 pp. Ill. Hardcover.
[ ATA: 24827 ] Pris: 125 SEK
LOCKE, Don, Perception and Our Knowledge of the External World. Allen & Unwin 1967. 243pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. A few pages with ink and pencil annotations.
[ ATA: 52625 ] Pris: 150 SEK
LOCKE, John, John Locke. Med inledning, oversaettelse og noter af David Favrholdt. Köbenhavn 1965. 230 s. Häftad. Gott skick. Med dedikation från översättaren till Ingemar Hedenius. (De store taenkerne).
¶ Et essay om den mennskelige forstand.
[ ATA: 41262 ] Pris: 90 SEK
LOCKHART, J. G./ The Hon. C. M. WOODHOUSE, Rhodes. A new biography based, for the first time, on unrestricted use of the Rhodes Papers. Hodder and Stoughton 1965. 511pp. + plates. publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover.
[ ATA: 53053 ] Pris: 125 SEK
LOCKRIDGE, Kenneth A., The Fertility Transition in Sweden. Umeå 1983. 135pp. (some folding). Original wrappers. Report No. 3 from the Demographic Data Base. University of Umeå.
[ ATA: 16511 ] Pris: 125 SEK
LOCKRIDGE, Richard / Frances Lockridge, Du kommer aldrig hem. Stockholm 1951. 298 (6) s. Förlagets klotryggsband utan skyddsomslag. Ryggen blekt. Försättsblad med anteckningar. (Gebers kriminalserie).
[ ATA: 33469 ] Pris: 50 SEK
LOCKRIDGE, Richard / Frances Lockridge, Hals över huvud. Stockholm 1959. 256 s. Häftad. Snedläst. Hårt nött.
[ ATA: 33470 ] Pris: 75 SEK
LODENIUS, peter, Islam och moderniteten. Helsingfors 2004. 218 s. Originalpocket. Understrykningar i blyerts.
[ ATA: 35306 ] Pris: 75 SEK
LODGE, David, Working with Structuralism: Essays and Reviews on Nineteenth- and Twentieth-Century Literature. London 1982. xii, 208 pp. Softcover. A few pages with pencil underlining; else in very good condition.
[ ATA: 42577 ] Pris: 100 SEK
LODGE, Rupert C., Plato´s Theory of Art. The Humanities Press/ Routledge & Kegan Paul 1953. viii,316pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover. Slightly worn dust jacket in protective cover.
[ ATA: 51118 ] Pris: 250 SEK
LODHI, Abdulaziz Y., Oriental Influences in Swahili: A Study in Language and Culture Contacts. Dissertation. Gothenburg 2000. xiii, 253 (5) pp. Softcover. Excellent condition. (Orientalia et Africana Gothoburgensia 15).
[ ATA: 43335 ] Pris: 500 SEK
LOE, Erlend/ Petter AMUNDSEN, Expedition Shakespeare. Alfabeta 2007. 416s. + färgplanscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52748 ] Pris: 90 SEK
LOEDERER, Richard A., Voodoo-Elden på Haiti. Intryck och upplevelser under en konstnärsresa i Västindien. Stockholm 1937. 219 s. Ill. Förlagsinbunden. Bandet något slitet.
[ ATA: 8752 ] Pris: 90 SEK
LOEWE, Michael, Everyday Life in Early Imperial China. Dorset Press, New York 1968. 208p. + plates. Publisher´s cloth backed boards with dust jacket. Hardcover.
[ ATA: 54356 ] Pris: 90 SEK
LOEWE, Walter, Petum Optimum. Borås 1990. 231 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 25137 ] Pris: 120 SEK
LOEWENTHAL, Elena, Judentum. Wien 1997. 144 pp. Ill. Publisher's black cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 20250 ] Pris: 75 SEK
LOGREN, Ernst, Paradox och snusförnuft. Essayer utgivna av Magnus Selling med inledning av Harald Eklund. Stockholm 1952. 150 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 21605 ] Pris: 100 SEK
LOGSDON, Syd, A Fond Farwell To Dying. Timesacpe 1981. 208 pp. Paperback.
[ ATA: 47224 ] Pris: 50 SEK
LOHFINK, Norbert, Bibelauslegung im Wandel. Ein Exeget ortet seine Wissenschaft. Frankfurt am Main, Josef Knecht, 1967. 240 S. Geb mit Umschl.
¶
[ ATA: 3009 ] Pris: 75 SEK
LOHMANN, Larry (ed.), Carbon Trading: A Critical Conversation on Climate Change, Privatisation and Power. Uppsala 2006. 359 pp. Ill. Softcover. Ex library copy with twio stamps; else in good condition.
[ ATA: 35805 ] Pris: 250 SEK
LOKKO, Lesley, Rivalerna. Stockholm 2005. 524 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23372 ] Pris: 100 SEK
LOKRANTZ, Margherita Giordano, Italien och Norden. Carlsson 2001. 341,(2), + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 14238 ] Pris: 75 SEK
LOMAN, Bengt / Carl Ivar Ståhle / Tor G. Hultman / Karl-Hampus Dahlstedt / Carl-Eric Thors / Ulf Teleman / Åke Pettersson / Sten Malmström, Språket i blickpunkten. Lund 1971. 240 s. Häftad.
[ ATA: 31988 ] Pris: 100 SEK
LOMAN, Bengt, Fornsvenska verbalsubstantiv på -an, -ning och else. Akademisk avhandling. Lund 1961. 315 s. Häftad. Stockholm Studies in Scandinavian Philology. New series 4.
[ ATA: 6369 ] Pris: 125 SEK
LOMBARD, Alf, Frithiof Rundgren. Uppsala 1976. Acta Societatis Linguisticae Upsaliensis Nova Series 2:5. pp. 111-144.
[ ATA: 35003 ] Pris: 90 SEK
LOMONT, J.S., Application of Finite Groups. Academic Press 1959. 346 pp. Publisher's hardcover. Name on front leaf.
[ ATA: 9617 ] Pris: 150 SEK
LONDON, Jack, Den röde guden - Spelet. Stockholm 1920. 147 + 62 s. Två volymer bundet i ett privat skinnryggsband. Ett par fläckar å rygg.
[ ATA: 39200 ] Pris: 125 SEK
LONDON, Jack, Afgrundens folk. Andra upplagan. Stockholm 1913. 320 s. Privat halvklotband.
[ ATA: 40107 ] Pris: 70 SEK
LONDON, Jack, Hans fäders gud. Malmö 1941. 235 (3) s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 43996 ] Pris: 50 SEK
LONDON, Jack, Varghunden. Malmö 1941. 242 s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 43997 ] Pris: 50 SEK
LONDON, Jack, Köldens barn. Malmö 1941. 247 (1) s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 43998 ] Pris: 50 SEK
LONDON, Jack, Avgrundens folk. Malmö 1941. 243 (1) s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 43999 ] Pris: 50 SEK
LONDON, Jack, Till sjöss med pirater. Malmö 1941. 236 (2) s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 44000 ] Pris: 50 SEK
LONDON, Jack, Vargen son. Malmö 1941. 235 (1) s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 44001 ] Pris: 50 SEK
LONDON, Jack, Snöviddernas dotter I-II. Malmö 1941. 2 vol. 236+232 s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 44002 ] Pris: 75 SEK
LONDON, Jack, Martin Eden I-II. Malmö 1941. 2 vol. 254 +252 s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 44004 ] Pris: 75 SEK
LONDON, Jack, Månansiktet. Malmö 1941. 244 (2) s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 44005 ] Pris: 50 SEK
LONDON, Jack, På tro och loven. Malmö 1941. 239 (1) s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 44007 ] Pris: 50 SEK
LONDON, Jack, Kärleken till livet. Malmö 1941. 238 (2) s. Förlagets blå halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 44010 ] Pris: 50 SEK
LONEY, Martin / Robert Bocock / John Clarke / Allan Cochrane / Peggotty Graham / Michael Wilson, The State or the Market: Politics and Welfare in Contemporary Britian. London 1991. 360 pp. Softcover.
[ ATA: 27213 ] Pris: 90 SEK
LONG, Frank Belknap, Survival World. Lancer 1971. 160 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47223 ] Pris: 50 SEK
LONG, William J., Secrets of Woods. Boston 1901. 185 pp. Ill. Publisher's beautifully decorated cloth. Crisp copy.
[ ATA: 24927 ] Pris: 200 SEK
LONG, William J., Wilderness Ways. Boston 1900. 155 pp. Ill. Publisher's beautifully decorated cloth. Crisp copy.
[ ATA: 24928 ] Pris: 200 SEK
LONGCHENPA, Kindly Bent to Ease Us. Part Two: Meditation from The Trilogy of Finding Comfort and Ease.. Translated and Annotated by Herbert V. Guenther. Dharma Publishing 1976. xiv,126pp. Softcover. Pencil markings.
[ ATA: 53186 ] Pris: 90 SEK
LONGFELLOW, Henry Wadsworth, Hiawatha. Tolkad av Emanuel Schmidt. Stockholm 1912. 224 s. Häftad.
[ ATA: 21378 ] Pris: 50 SEK
LONGMAN, David, Att lyckas med krukväxter. Illustrerad steg för steg. Askild & Kärnekull 1980. 195s. Kvarto. illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Signatur på försättsbladet.
[ ATA: 51352 ] Pris: 75 SEK
LONGUM, Leif, Et speil for oss selv. Menneskesyn og virklighetsoppfatning i norsk etterkrigsprosa. Oslo 1968. 254 s. Häftad.
[ ATA: 50135 ] Pris: 90 SEK
LOOMIS, Lynn H., An Introduction to Abstarct Harmonic Analysis. Van Nostrand, 1953. x,190pp. Publisher's cloth. Hard cover. Underlinings in pencil, and a few in red.
[ ATA: 50688 ] Pris: 250 SEK
LOPRESTI, Elisabetta / Nella Martelli / Maurizia Ghelli / Franco Farina (ed.), Salvador Dalí: Sculture - Illustrationi - Multipi. Ferrarra 1989. 260 pp. Richly ill. Softcover.
[ ATA: 47969 ] Pris: 350 SEK
LORD MACAULAY. The History of England I-II. From the Accession of James the Second. A New Edition in Two Volumes. London 1883. 2 volumes. xxiv, 776 (12) + xi, 820 pp. Publisher's black cloth. Head of both spines worn with loss.
[ ATA: 37762 ] Pris: 250 SEK
LORD, Bette Bao, Arvet. En mosaik över KInas öde. Stockholm 1990. 260 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst. Namnteckning å insida av främre pärm.
[ ATA: 32110 ] Pris: 75 SEK
LORD, Jeffrey, Richard Blade: En grym värld. Falun 1980. 156 s. Pocket. Nedre hörn något fuktad. BLADE 4.
[ ATA: 15275 ] Pris: 50 SEK
LORD, Jeffrey, Richard Blade: Okända faror. Falun 1980. 156 s. Pocket. BLADE 5.
[ ATA: 15276 ] Pris: 50 SEK
LORD, Jeffrey, Richard Blade: Dödens pris. Falun 1980. 156 s. Pocket. BLADE 6.
[ ATA: 15277 ] Pris: 50 SEK
LORD, Jeffrey, Richard Blade: Drakarna anfaller! Falun 1980. 156 s. Pocket. BLADE 10.
[ ATA: 15281 ] Pris: 50 SEK
LORD, Walter, Pearl Harbor. Förödelsens dag. Stockholm 1958. 252 s. Ill. Förlagets klotband.
[ ATA: 37352 ] Pris: 100 SEK
LORENTS, Maj Almquist, Erins stora fackla. Ur de iriska bardernas sånger och sägner. Gebers 1925. 143s. Klotband med båda omslagen medbundna (OBS! Det bakre upp och ned!!!). Svaga fuktfläckar på inre marginalen upptill och nedtill och främre nedre högra hörnet på de första sidorna.
[ ATA: 5564 ] Pris: 100 SEK
LORENTS, Yngve, Krig och internationell politik 1914-1939. Stockholm 1950. Särtryck ur Folkens historia genom tiderna s. 239-592. Något nött.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 25349 ] Pris: 150 SEK
LORENTZ, Anna, Mattraditioner och landskapsrätter. LTs förlag 1972. 137s. Illustrerad. Förlagets pappband. Namnteckning och år på försättsbladet
[ ATA: 16201 ] Pris: 75 SEK
LORENZ Kuno, Elemente der Sprachkritik. Eine Alternative zum Dogmatismus und Skeptizismus in der analytischen Philosophie. 5-5 tausend. Frankfurt 1971. 269 pp. Softcover.
[ ATA: 29715 ] Pris: 100 SEK
LORENZ, Angelika, Das deutsche Familienbild in der Malerei des 19. Jahhunderts. Darmstadt 1985. 306 pp + 91Abb. Publisher's hardcover.
[ ATA: 8750 ] Pris: 60 SEK
LORENZ, Karin / Bertil Lundgren, Det doftar Värmland. Mat och miljö i ett landskap. Femte tryckningen. Karlstad 1999. 103 (5) s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav. Tillskrift å försättsblad. Mycket gott skick.
[ ATA: 46887 ] Pris: 150 SEK
LORENZ, Konrad, Aggression. Stockholm 1969. 245 s. Pocket. Tillskrift.
[ ATA: 25670 ] Pris: 40 SEK
LORENZEN, Vilh. (udg.), Kyrkliga byggnader deras inredning och skrud. Bonniers 1933. 342s. Kvarto. Illustrerad. Häftad Nordisk kultur XXIII.
[ ATA: 53562 ] Pris: 125 SEK
LORENZMEIER, Theodore, Exegese und Hermeneutik. Ein vergleichende Darstellung der Theologie Rudolf Bultmanns Herbert Brauns und Gerhard Ebelings. Hamburg, Furche-Verlag, 1968. 230 S. Geb. mit Umschl.
¶
[ ATA: 3010 ] Pris: 150 SEK
LORENZO, Gian / Bezzi Mellini, Petra Mala. Centiloquio. Edizioni Bolis 1991. 297 pp. Ill. Softcover with dj.
[ ATA: 25644 ] Pris: 125 SEK
LORENZONI, Patricia, Att färdas under dödens tecken. Frazer, imperiet och den försvinnande vilden. Göteborg 2007. (10),425s. Häftad.
[ ATA: 53656 ] Pris: 100 SEK
LORICHS, L.L., Riksdagsmän från Västmanlands län och Västerås stift 1719-1866. Västerås 1934 384s. Häftad.
[ ATA: 44551 ] Pris: 200 SEK
LORIMER, D. L. R., The Burushaski Language I-III. Oslo 1935-1938. 3 vol. LXII, 464 (+ plates and fold out map) + VII, 418 (4) + XVI, 545 (3) pp. Publisher's blue cloth. Signature to ront fly leaf. Small bump to front board on vol three; else in good unmarked condition.
¶ Vol. I:Introduction and Grammar. With a Foreword by G. Morgenstierne; Vol. II: Texts and Translations; Vol. III: Vocabularies and Index.
[ ATA: 30166 ] Pris: 4000 SEK
LORING, Jules, På väg till guldlandet. Rabén & Sjögren 1958. 157s. Förlagets klotryggsband med dekorerade pärmar.
[ ATA: 47907 ] Pris: 60 SEK
LORY, Robert, Master of the Etrax. Dell 1970. 156pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 43253 ] Pris: 50 SEK
LORY, Robert, Identity Seven. Daw 1974. 155 (3) pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47258 ] Pris: 50 SEK
LOSADA, Isabel, Battersea Park Road. Vägen till upplysning. Stockholm 2001. 266 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 46931 ] Pris: 100 SEK
LOSEE, John, A Historical Introduction to the History of Science. Oxford University Press 1972. 218 pp. Softcover.
[ ATA: 48866 ] Pris: 100 SEK
LOSEE, John, A Historical Introduction to the Philosophy of Science. Oxford 1977. (6),218pp. Publisher´s soft cover. Name on small title. Pencil underlinings on the first 10 pages.
[ ATA: 54115 ] Pris: 75 SEK
LOSINSKI, Wladyslaw, Osadnictwo plemienne pomorza (VI-X wiek). 1982. 308pp. Illustrated. Softcover. Dedication.
[ ATA: 55605 ] Pris: 200 SEK
LOSMAN, Beata/ LÖNNROTH, Louise (red.), Bibliotheca feminarum. Om de kvinnohistoriska samlingarna i Göteborg, kvinnoliv och kvinnotanke under 300 år. Göteborg 1984. 211s. Häftad.
[ ATA: 55053 ] Pris: 60 SEK
LOTASS, Lotta, Friheten meddelad. Studier i Stig Dagermans författarskap Akademisk avhandling. Göteborg 2002. 271s. Häftad. Skrifter utgivna av litteraturvetenskapliga institutionen vid Göteborgs universitet nr 43.
[ ATA: 6835 ] Pris: 400 SEK
LOTASS, Lotta, Skymning:gryning Bonniers 2005. 242s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 54298 ] Pris: 150 SEK
LOTH, Heinrich, Vom Schlangenkult zur Christuskirche. Religion und Messianismus in Afrika. Berlin 1985. 271 pp. Ill. Publisher's hardcover.
[ ATA: 8355 ] Pris: 125 SEK
LOTHIGIUS, W., Sverige som skogsland I-II. Stockholm 1937. 2 vol i ett privat halvklotband. 507 s. Ill. Främre omslag medbundet.
[ ATA: 25432 ] Pris: 100 SEK
LOTI, Aleksander (ed.), The Baltic Countries 1900-1914 Stockholm 1990. 422 pp. Softcover. Good condition.
¶ Proceedings from The 9th Conference on Baltic Studies in Scandinavia, Stockholm, June 3-6, 1987
[ ATA: 29398 ] Pris: 200 SEK
LOUIS, Roger, British Strategy in the Far East 1919-1939. Oxford 1971. 284 pp. Publisher's cloth with dj. Ex. library with two stamps; in good condition.
[ ATA: 47064 ] Pris: 200 SEK
LOUYS, Pierre, Aphrodite. En roman om kärlek från antikens dagar. Översättning av Ernst Lundquist. Med 140 illustrationer och färgtryck. Stockholm 1925. 315 (7) s. Förlagets halvfranska band. Kvarto. Ryggen blekt.
[ ATA: 44171 ] Pris: 150 SEK
LOVÉN, Sven A., Kring Mount Elgon med vita vänner och svata. Anteckningar om Mount Elgonexpeditionens öden och äventyr. Stockhom 1921. 195 s. Ill. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 24935 ] Pris: 150 SEK
LOVEDAY, G. C., Electronic Fault Diagnosis. Fourth Edition. Longman 1994. 151 pp. Softcover. Name on front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 23920 ] Pris: 250 SEK
LOVEGROVE, Roger, Silent Fields: The Long Decline of A Nation's Wildlife. Oxford University Press 2007. xii, 404 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 39015 ] Pris: 250 SEK
LOVELL, Bernard, Vad vi vet om universum. Stockholm 1968. 97 s. Ill. Pocket.
[ ATA: 31233 ] Pris: 45 SEK
LOVELL, Craig / Mohit Satyanand, Nepal: The Himalayan Kingdom. London 1990. 40 pp. + 59 color plates. Publisher's hardcover with dj. Quarto. In good condition.
[ ATA: 45337 ] Pris: 90 SEK
LOVESEY, Andrew, The Half-Angels. Sphere 1975. 160 pp. Paperback.
[ ATA: 47229 ] Pris: 50 SEK
LOVESEY, Peter / Edward D. Hoch, Se i syne / Tre noveller. Höganäs 1984. 280 pp. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 33472 ] Pris: 60 SEK
LOVESEY, Peter, På håret. Höganäs 1989. 233 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 33415 ] Pris: 60 SEK
LOVESEY, Peter, Liemannen. Bra Böcker 2003. 314,(6)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 35666 ] Pris: 75 SEK
LOVETT, Richard, James Gilmour. Mongoliets förste missionär. Hans dagböcker, bref och rapporter. Utgifna och ordnade. Stockholm 1899. 240s. Häftad. Nött omslag. Fuktfläckad i nedre marginalen, utanför textytan.
[ ATA: 54457 ] Pris: 150 SEK
LOVINK, Geert, Dark Fiber. Tracking Critical Internet Culture. MIT Press 2002. XII,382pp.Publisher´s hard cover with dust jacket.
[ ATA: 50874 ] Pris: 150 SEK
LOWE, Kenneth, Mord utan tårar. Stockholm 1957. 185 s. Häftad. Snedläst och nött.
[ ATA: 33468 ] Pris: 75 SEK
LOWE, Walter, I Dantes landskap. Borås 1985. 231 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 30914 ] Pris: 90 SEK
LOWENTHAL, Franklin, Linear Algebra with Differential Equations. Wiley 1975 edition. xiv,306pp. Paperback.
[ ATA: 6524 ] Pris: 125 SEK
LOWIE, Robert H., Primitive Religion. New York 1952. xxii, 378 (4) pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 42463 ] Pris: 100 SEK
LOWRY, T. Martin, Optical Rotatory Power. Dover reprint of 1935 edition. xiv,483pp. Paperback. Edges soiled.
[ ATA: 6519 ] Pris: 100 SEK
LOWY, Michael, The Marxism of Che Guevara: Philosophy, Economics, Revolutionary Warfare. New York 1973. 127 (3) pp. Softcover. Signature on inside of front wrapper. Last pages with water stain.
[ ATA: 41401 ] Pris: 75 SEK
LOYN, H.R., Anglo-Saxon England and the Norman Conquest. London 1970. 422 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 11618 ] Pris: 75 SEK
LOZINSKI, Jerzy Z. / Adam Milobedzki, Atlas Zabytkow Architektury W Polsce. Warsawa 1967. 250 pp. + ca. 50 pp of maps. Publisher's cloth with dj. Dj is worn. Enclosed postcard from author to prof. Rudolf Zeitler.
[ ATA: 31047 ] Pris: 125 SEK
LU HSUN, Den sanna historien om Ah Q och andra berättelser från det gamla Kina. Bo Cavefors Bokförlag, Lund 1973. 295s. Häftad.
[ ATA: 22121 ] Pris: 75 SEK
LU HSUN. Den sanna historien om Ah Q och andra berättelser. Cavefors1964. 256 s. Häftad.
[ ATA: 43147 ] Pris: 60 SEK
LUCA, Erri de, Dagen före lyckan. Akvilon 2011. 135s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 53001 ] Pris: 100 SEK
LUCAS, D. W., The Greek Tragic Poets. Second Edition. New York 1964. xii, 274 (2) pp. Softcover.
[ ATA: 49062 ] Pris: 125 SEK
LUCAS, Richard B., Charles August Lindbergh, Sr. A Case Study of Congressional Insurgency, 1906-1912. Uppsala 1974. 170 pp. Softcover. Dedication.
[ ATA: 26789 ] Pris: 100 SEK
LUCK, Georg, Die römische Liebeselegie. Heidelberg 1961. 244 pp. Publisher's red cloth.
[ ATA: 34367 ] Pris: 100 SEK
LUCRETI. De Rerum Natura. Recognovit brevique adnotatione critica instruxit Cyrillus Bailey. Editio Altera. Oxford University Press 1947. ca 250 pp. Publisher's blue cloth.
[ ATA: 34512 ] Pris: 200 SEK
LUCRETIUS. De Rerum Natura Liber Tertius. Edited with introduction, notes and index by J. D. Duff. Cambridge University Press 1950. xxiv, 111 (1) pp. Publisher's hardcover. In good condition.
[ ATA: 41618 ] Pris: 75 SEK
LUDENDORFF, Erich, Meine Kriegserinnerungen 1914-1918. Mit zahlreichen Skissen und Plänen. Vierte Auflage. Berlin 1919. VIII, 628 pp. + maps in back pocket. Publisher's decorated cloth. Top of spine worn. Prev. owner's bookplate on inside of front board.
[ ATA: 34004 ] Pris: 200 SEK
LUDLUM, Robert / Gayle LYNDS, Robert Ludlums Projekt Hades. Wahlströms 2001. 381s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 39451 ] Pris: 75 SEK
LUDLUM, Robert / LYNDS, Gayle, Upptakt Paris. B. Wahlströms 2005. 413s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 44377 ] Pris: 90 SEK
LUDLUM, Robert, Brännpunkt Saloniki. B. Wahlström 1978. 336s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Ett par små revor i skyddsomslaget.
[ ATA: 39446 ] Pris: 75 SEK
LUDLUM, Robert, Operation Hongkong. Bra Spänning 1997. 573s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 39447 ] Pris: 75 SEK
LUDLUM, Robert, Maktbas Jamaica. Wahlström 1996. 359s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 39452 ] Pris: 75 SEK
LUDLUM, Robert, Träffpunkt Genève. Wahlström 1980. 384s. Häftad med något nött skyddsomslag.
[ ATA: 39460 ] Pris: 50 SEK
LUDLUM, Robert, Sigmagruppen. Wahlströms 2004. 494s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 43064 ] Pris: 100 SEK
LUDLUM, Robert, Dokument vargfälla. Damm 2008. 416s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 44302 ] Pris: 90 SEK
LUDLUM, Robert, Operation Omega. Stockholm 1975. 288 s. Häftad med skyddsomslag. Rec.stämpel. Omslaget solkigt.
[ ATA: 48047 ] Pris: 60 SEK
LUDOLPHY, Ingetraut, Die Voraussetzungen der Religionspolitik Karls V. Berlin 1965. 29 pp. Otiginal wrappers. Very good condition.
[ ATA: 32793 ] Pris: 100 SEK
LUDVIGSEN, Karl / David Burgess Wise, The Encyclopedia of the American Automobile. London 1977. 192 pp. Ill. 208 pp. Ill.
[ ATA: 18644 ] Pris: 100 SEK
LUDWIG, Emil, Michelangelo. Ernst Rowohlt Verlag, Berlin 1930. 160s. Illustrerad. Publishers cloth.
[ ATA: 10850 ] Pris: 90 SEK
LUEDTKE, Luther S. (ed), Making America. The Society and Culture of the United States. xii,396pp. + plates. Soft covers. Signature.
[ ATA: 50941 ] Pris: 90 SEK
LUGLI, Giuseppe, Det antika Rom. Malmö 1949. 431 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 27702 ] Pris: 125 SEK
LUGLI, Giuseppe, The Classical Monuments of Rome and its Vicinity. Vol. I The Zona Archeologica. Translated by Gilbert Bagnani. With VII Plates and 104 Illustrations. Roma 1929. 463 pp. Ill. Fold out maps. Publisher's blue cloth. Some foxing on maps. Spine slightly faded.
[ ATA: 34987 ] Pris: 600 SEK
LUGOVSKAJA, Nina, Jag vill leva! En skolflickas dagbok under stalintiden. Stockholm 2005. 324 (10) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 40644 ] Pris: 90 SEK
LUICK, Karl, Historische Grammatik der englischen Sprache. Erster band. I Abteilung. Leipzig 1921. XII, 548 pp. Publisher's brown cloth. Underlining with pencil.
[ ATA: 30377 ] Pris: 500 SEK
LUKÁCS, Georg, Goethe und seine Zeit. Bern 1947. 207 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 10335 ] Pris: 200 SEK
LUKÁCS, Georg, Skizze einer Geschichte der neueren deutschen Literatur. Bern 1953. 163 pp. Publisher's cloth. Name on front fly leaf. Text on spine faded.
[ ATA: 10336 ] Pris: 200 SEK
LUKÁCS, Georg, Die Grablegung des alten Deutschland. Essays zur deutschen Literatur des 19. Jahrhunderts. Rowohlt 1967. 172 pp. Paperback. Ausgewählte Schriften I.
[ ATA: 25630 ] Pris: 75 SEK
LUKÁCS, Georg, Gelebtes Denken. Eine Autobiographie im Dialog. Suhrkamp 1981. 307pp. Softcover.
[ ATA: 53487 ] Pris: 100 SEK
LUKACS, John, The End of the Twentieth Century and the End of the Modern Age. New York 1993. 291 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 11358 ] Pris: 150 SEK
LUKACS, John, Duellen. Kampen mellan Churchill och Hitler 10-maj - 31 juli 1940. Stockholm 1994. 332 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst. Omslaget något nött.
[ ATA: 14957 ] Pris: 90 SEK
LUKACS, John, Hitler. Geschichte und Geschichtsschreibung. München 1997. 367 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 35630 ] Pris: 90 SEK
LUKIANOS. Valda skrifter I - II. Stockholm 1915-1917. 153+175 s. Häftade. Nötta omslag. Ryggen å vol 1 nött.
[ ATA: 18029 ] Pris: 200 SEK
LUMHOLT, Ib, Ordforrådet i Sokkelund herreds marknavne. Köpenhavn 1967. 171 s. Häftad.
[ ATA: 9113 ] Pris: 75 SEK
LUMLEY, Frederick, Trends in 20th Century Drama. A Survey since Ibsen and Shaw. Rockliff, London 1956. xii,275pp. + plates. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover.
[ ATA: 51745 ] Pris: 125 SEK
LUNA, Kris, Hemlig agent Z 90. Pingvinförlaget 1957. 128s. Häftad. ATOMBOKEN 4
[ ATA: 13260 ] Pris: 100 SEK
LUNA, Kris, Radiumladdningen Stella. Pingvinförlaget 1958. 128 s. Häftad. Gott skick. ATOMBOKEN 8.
[ ATA: 15214 ] Pris: 100 SEK
LUNAN, Duncan, Man and the Stars: Contact & Communication with other Intelligence. Souvenir Press 1974. 324 pp. Ill. Publisher's hardcover. Spine a little worn.
[ ATA: 12882 ] Pris: 90 SEK
LUNANDER, Elsa, Borgaren blir företagare. Studier kring ekonomiska, sociala och politiska förhållanden i förändringens Örebro under 1800-talet. Akademisk avhandling. Uppsala 1988. 225 s. Häftad med skyddsomslag. Med dedikation. (Studia Historica Upsaliensia 155).
[ ATA: 50547 ] Pris: 90 SEK
LUNATSCHARSKI, Anatoli, Das Erbe. Essays Reden Notizen. Dresden 1965. 250 pp. Paperback. Fine condition.
[ ATA: 25870 ] Pris: 75 SEK
LUND-BAER, Kerstin, The Orphan. Tragic Form in Thomas Otway. Dissertation. Uppsala 1980. 118 pp. Original wrappers. (Studia Anglistica Upsaliensia 40).
¶
[ ATA: 1031 ] Pris: 60 SEK
LUND, Anna-Lena (red.), Indianboken - skriven av dem själva. Stockholm 1992. 192 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 32542 ] Pris: 100 SEK
LUND, Erik / Mogens Pihl / Johannes Slök, De europaeiske ideers historie. Femte oplag. Oslo 1966. 385 s. Förlagets klotband med grönt snitt.
[ ATA: 32811 ] Pris: 150 SEK
LUND, Niels, Lid, leding og landevaern. Haer og samfund i Danmark i aeldre middelalder. Vikingeskibshallen, Roskilde 1996.. (12),330s. Illustrerad. Publisher´s pictorial hardcover.
[ ATA: 55648 ] Pris: 500 SEK
LUND, Nils-Ole, teoridannelser i arkitekturen. Arkitektens Forlag 1970. 224s. Illustrerad. Soft covers/Pocket.
[ ATA: 20760 ] Pris: 75 SEK
LUNDÉN, G.E., Bidrag till Gävle skolors historia. Falun 1930. 460s. Häftad. Nött omslag. Namn och tillskrift m.m. på främre omslagets insida.
[ ATA: 10909 ] Pris: 100 SEK
LUNDAHL, Anders, Freges filosofi. Nya Doxa 1994. 188 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 16835 ] Pris: 100 SEK
LUNDAHL, Anders, Verklighetskonception. Logisk form - innehållsliga förutsättningar. Nya Doxa 1993. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38733 ] Pris: 125 SEK
LUNDAHL, Filip, Konungen kommer. SKDB, Stockholm 1933. 356s. Häftad.
[ ATA: 8994 ] Pris: 75 SEK
LUNDAHL, Ivar, Ortnamnen i Skaraborgs Län. Del II Mo Härad. Bebyggelsenamn. Uppsala 1974. 62 s. Häftad.
[ ATA: 9118 ] Pris: 60 SEK
LUNDAHL, Ivar, Ortnamnen i Skaraborgs Län. Del III Frökinds Härad Territoriella namn. Uppsala 1961. 27 s. Häftad.
[ ATA: 9119 ] Pris: 50 SEK
LUNDAHL, Ivar, Ortnamnen i Skaraborgs Län. Del IV Gudhems Härad Territoriella namn. Uppsala 1954. 91 s. Häftad.
[ ATA: 9120 ] Pris: 75 SEK
LUNDAHL, Ivar, Ortnamnen i Skaraborgs Län. Del VI Kinnefjärdings Härad. Territoriella namn. Uppsala 1966. 59 s. Häftad.
[ ATA: 9121 ] Pris: 60 SEK
LUNDAHL, Ivar, Ortnamnen i Skaraborgs Län. Del XIV. Vilske Härad Territoriella namn. Uppsala 1957. 73 s. Häftad.
[ ATA: 9123 ] Pris: 60 SEK
LUNDAHL, Ivar, Ortnamnen i Skaraborgs Län. Del XVIII. andra häftet Register 1. a. Territoriella namn. b Naturnamn. Uppsala 1974. 72 s. Häftad.
[ ATA: 9124 ] Pris: 75 SEK
LUNDBÄCK, Maja, Vävda växter och andra bildvävar. Stockholm 1978. 58 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 39069 ] Pris: 90 SEK
LUNDBERG, Birger, Territoriell indelning och skatt i Uppland under medeltiden. Stockholm 1972. 193s. Häftad.
[ ATA: 5165 ] Pris: 90 SEK
LUNDBERG, Birger, Fiskar och fiskefärder. Stockholm 1959. 118 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.
[ ATA: 36137 ] Pris: 75 SEK
LUNDBERG, Birger, Längst i norr. Stockholm 1966. 111 (1) s. Ill. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 39850 ] Pris: 60 SEK
LUNDBERG, Erik, Visby. Water-colours by Ferdinand Boberg. Text by Erik Lundberg. Stockholm, Nordisk Rotogravyr 1939. 36 pp. + 62 plates. Softcover. Good condition. Signature on inside of front cover.
[ ATA: 26565 ] Pris: 400 SEK
LUNDBERG, Erik, Arkitekturens formspråk 1 - 10. Nordisk rotogravyr 1945-1961. Förlagets dekorerade blå klotband. 10 volymer.
[ ATA: 48908 ] Pris: 2500 SEK
LUNDBERG, Erik, ANDERSSON, Ingvar, NIHLÉN, John, Visbybilder. Från forntid och hansevälde. Nordisk rotogravyr 1939. 252s+utvikbar karta. Illustrerad av ferdinand Boberg. Förlagets dekorerade linneband.
[ ATA: 6575 ] Pris: 75 SEK
LUNDBERG, Jakob, Salabygden. Bilder och berätelser. Uppsala 1935. 142 + 26 s. Ill. Förlagets klotband med omslagen medbundna. Ryggen solblekt.
[ ATA: 25836 ] Pris: 125 SEK
LUNDBERG, Jakob, Minnen från gamla Sala. Tredje upplagan. Sala 1953. 125 s. Ill. Förlagets klotband med omslagen medbundna. Ryggen solblekt.
[ ATA: 25837 ] Pris: 125 SEK
LUNDBERG, Jakob, Berättelser för stora och små. Sala 1955. 139 s. Ill. Förlagets dekorerade klotband.
[ ATA: 25838 ] Pris: 100 SEK
LUNDBERG, Jens/ Daniel Suhonen (red), Snart går vi utan er. Brev till socialdemokraterna. Tvärdrag 2009. 277,(3)s. Häftad.
[ ATA: 50812 ] Pris: 75 SEK
LUNDBERG, Johan, En evighet i rummets former gjuten. Dekadenta och symbolistiska inslag i Sven Lidmans, Anders Österlings och Sigfrid Siwertz lyrik 1904-1907. Symposion 2000. 320s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Dedikation.
[ ATA: 4764 ] Pris: 90 SEK
LUNDBERG, Kristian, Simpletons böcker. Symposion 2000. 185 s. Häftad.
[ ATA: 14868 ] Pris: 100 SEK
LUNDBERG, Kristian, Malmömannen. Symposion 2006. 188 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38510 ] Pris: 100 SEK
LUNDBERG, Mabel, Sigtunastiftelsens tillkomst. Akademisk avhandling. Uppsala 1977. 168s. Illustrerad. Häftad. Ars Suetica 4.
[ ATA: 11432 ] Pris: 100 SEK
LUNDBERG, Mabel, Jesuitische Anthropologie und Erziehungslehre in der Frühzeit des Ordens (ca. 1540-ca. 1650). Dissertation. Uppsala 1966. 366 pp. Softcover.
[ ATA: 25741 ] Pris: 150 SEK
LUNDBERG, Oskar, Runristningen från Eggjum och forntro om havet. Uppsala 1949. 48 s.
[ ATA: 9037 ] Pris: 90 SEK
LUNDBERG, Oskar, Forntopografiska forskningsmetoder tillämpade på Kumla socken i Närke. Uppsala 1951. 59 s. Häftad.
[ ATA: 9038 ] Pris: 75 SEK
LUNDBERG, Ulla-Lena, Leo. Stockholm 1990. 327 (7) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 23407 ] Pris: 100 SEK
LUNDBERGH, Arvid, Med bil och tält runt Östersjön. Fahlcrantz, Stockholm 1934. 180s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 55660 ] Pris: 100 SEK
LUNDBLAD, Stefan, Hedersam handelsman eller verksam företagare. Den ekonmiska kulturens omvandling och de ledande ekonomiska aktörerna i Gävle 1765-1869. Uppsala 2007. 298 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 32456 ] Pris: 125 SEK
LUNDBORG, Johan, När ateismen erövrade Sverige. Ingemar Hedenius och debatten kring tro och vetande. Akademisk avhandling. Nya Doxa 2002. 319 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Litet blyertsnoteringar.
[ ATA: 17332 ] Pris: 125 SEK
LUNDBORG, Ragnar, Vida världen. Dess länder och folk. Kortfattade skildringar. Med talrika illustrationer. Örebro 1912. 512 s. II. Förlagets blindpressade och dekorerade klotband.
[ ATA: 26123 ] Pris: 100 SEK
LUNDEGÅRDH, Dagmar, Marken och berget. En handbok om berg- och jordarter i Norden - uppkomst, sammansättning och utseende. W & W 1974. 132s. illustrerad. Häftad.
[ ATA: 55385 ] Pris: 50 SEK
LUNDEGÅRDH, Henrik, Physiologische Studien über die Baumarchitektonik. Mit 11 Tafeln und 17 Figuren im Text. Stockholm 16. 64 pp. + 11 plates. Original wrappers. Quarto. Exlibrary.
¶ Excerpt from Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens Handlingar Bd. 56 No 3.
[ ATA: 33941 ] Pris: 100 SEK
LUNDEGÅRDH, Henrik, Über die Premeabilität der Wurzelspitzen von Vicia Faba unter verschiedenen äusseren Bedingungen. Mit 56 Textfiguren. Stockholm 1911. 254 pp. Original wrappers. Quarto. Exlibrary.
¶ Excerpt from Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens Handlingar Bd. 47 No 3.
[ ATA: 33942 ] Pris: 200 SEK
LUNDELL, J. A., Om de svenska folkmålens frändskaper och etnologiska betydelse. Stockholm 1880. 76 s. Häftad. Omslag och rygg nött.
[ ATA: 9034 ] Pris: 60 SEK
LUNDELL, Ulf, Tårpilen. Stockholm 1987. 324 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning å försättsblad.
[ ATA: 29983 ] Pris: 60 SEK
LUNDELL, Ulf, Värmen. Stockholm 2005. 559 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tillskrift å försättsblad (möjligen dedikation). Gott skick.
[ ATA: 32314 ] Pris: 100 SEK
LUNDELL, Ulf, En varg söker sin flock. Andra tryckningen. Stockholm 1990. 300 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 39467 ] Pris: 60 SEK
LUNDELL, Ulf, Friheten. Stockholm 1999. 798 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Skyddomslaget nött.
[ ATA: 43937 ] Pris: 75 SEK
LUNDEN, Kåre, Dialog med fortida. Historie og historikarar frå 1184 til 1984. Oslo 1985. 269 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 37896 ] Pris: 125 SEK
LUNDGREN-GOTHLIN, Eva, Kön och existens. Studier i Simone de Beauvoirs Le Deuxième Sexe. Daidalos 1991. 366s. Häftad.
[ ATA: 53291 ] Pris: 125 SEK
LUNDGREN, Åke, Gudaberget. Höganäs 1982. 268 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 39030 ] Pris: 60 SEK
LUNDGREN, Caj, Marginalvers. Teckningar av Fibben Hald. Stockholm 1965. 105 s. Häftad.
[ ATA: 38206 ] Pris: 50 SEK
LUNDGREN, Cissi, Den som berättar sanningen. Stöde 2000. 277 (7) s. Häftad.
[ ATA: 38572 ] Pris: 75 SEK
LUNDGREN, Gustaf (red.), Lasternas bok. Våra kulturfel. Stockholm 1946. 345 (3) s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 37909 ] Pris: 60 SEK
LUNDGREN, Gustaf (red.), Själens läkarebok. Handledning i mentalhygien för envar. Stockholm 1943. 587 (5) s. Häftad. Något streckad.
[ ATA: 43808 ] Pris: 125 SEK
LUNDGREN, Gustaf, Handstilens psykologi. Natur och kultur 1934. 204s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 16107 ] Pris: 70 SEK
LUNDGREN, Gustaf, Grafologi. Handstilens psykologi. Stockholm 1985. 211 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 37301 ] Pris: 75 SEK
LUNDGREN, Jan, Kary Lasch Collection. Ur en fotograf och galenpannas samlingar. Stockholm 1995. 144 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 44802 ] Pris: 250 SEK
LUNDGREN, Kurt, Stora Cronan. Byggandet, slaget, plundringen av Öland. En genomgång av historiens källmaterial. Lenstad 1997. 262 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 40314 ] Pris: 150 SEK
LUNDGREN, Lars J. / Jan Thelander, Upptäckt och etablering av miljöproblem. Stockholm 1983. 324 s. Häftad.
[ ATA: 14822 ] Pris: 90 SEK
LUNDGREN, Lars O., Sokratesbilden. Från Aristoteles till Nietzsche. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1978. 226 s. Häftad. Stockholm Studies in History of Literature 20.
¶
[ ATA: 806 ] Pris: 90 SEK
LUNDGREN, Lars O., I Minervas sällskap. Stockholm 1997. 96 s. Häftad.
[ ATA: 12448 ] Pris: 50 SEK
LUNDGREN, Lars O., Den svenske Sokrates. Sokratesbilden från Rydelius till Gyllenstyen. Stockholm 1980. 208 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 29488 ] Pris: 40 SEK
LUNDGREN, Lars-Eric, Frauengestalten im Frühwerk Heinrich Manns. Interpretationen im Werkzusammenhang. Stockholm 1986. 468 pp. Softcover. Fine condition. Stockholmer germanistische Forschungen 34
[ ATA: 25384 ] Pris: 125 SEK
LUNDGREN, Silje, Heterosexual Havana. Ideals and hierarchies of gender and sexuality in contemporary Cuba. Uppsala 2011. 216pp. Softcover.
[ ATA: 52740 ] Pris: 200 SEK
LUNDGREN, Solveig, Dikten i etern. Radion och skönlitterturen 1925-1955. Akademisk avhandling. Uppsala 1994. 286s. Häftad.
[ ATA: 4755 ] Pris: 70 SEK
LUNDGREN, Svante, Kameran i motljus. Stockholm 1958. 76 s. Ill. Förlagets klotryggsband med illustrerade pärmar. Gott skick.
[ ATA: 33151 ] Pris: 75 SEK
LUNDGREN, Svante, Sarek. Färder och iakttagelser i fjällen mellan luleälvarna. Stockholm 1946. 93 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Exlibris. Omslaget nött.
[ ATA: 37417 ] Pris: 90 SEK
LUNDGREN, Svante, Vildmark. Folket i Bilds förlag 1958. 148s. + planscher. Förlagets dekorerade pappband. Inget skydsomslag.
[ ATA: 53087 ] Pris: 50 SEK
LUNDH-ERIKSSON, Nanna, I zigenarnas spår. Svensk lärartidnings förlag, Stockholm 1938. 228,(12)s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband. Något nött.
[ ATA: 28224 ] Pris: 75 SEK
LUNDH, E. S., Äventyret bortom bergen. Några glimtar ur en dalapojkes liv och leverne. Andra upplagan. Malung 1986. 185 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 35588 ] Pris: 60 SEK
LUNDH, Gunnar & FROSTENSSON, Anders, Julotta. 2 upplagan. LT:s förlag 1956. (48)s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband.
[ ATA: 6115 ] Pris: 50 SEK
LUNDH, Herbert, Gustaf IV Adolf och Sveriges utrikespolitik 1801-1804. Förhistorien till Sveriges deltagande i det tredje koalitionskriget mot Frankrike. Akademisk avhandling. Uppsala 1926. 302 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 12450 ] Pris: 100 SEK
LUNDH, Tina (red.), Grus eller Guld? Om utmaningar för samarbetet mellan folkrörelser i världen. Stockholm 2008. 137 (7) s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 50123 ] Pris: 100 SEK
LUNDHOLM, Kent, Konungarnas konung från Baklandet. Stockholm 2006. 363 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32361 ] Pris: 100 SEK
LUNDHOLM, Kjell, Fram till Kukkola gick floden. Bosättning, fisk och fiske vid Torne älv. Norrbottens museum 1988. 2 reviderade upplagan. 48s. Illustrerad. Häfte.
[ ATA: 46529 ] Pris: 75 SEK
LUNDIN, Anders, Bordtennis. Stockholm 1974. 82 s. Ill. Häftad. (Idrottsfysiologi rapport nr 12).
[ ATA: 41564 ] Pris: 75 SEK
LUNDIN, Carl Johan, Fransk postteknisk ordbok. Stockholm 1943. 408 + XVIs. Häftad. Nött och något skadat omslag.
[ ATA: 12780 ] Pris: 200 SEK
LUNDIN, Folke, Visby. Tankar och teckningar från ett litet hus i en liten stad. Stockholm 1966. 154 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 48476 ] Pris: 60 SEK
LUNDIN, Gunnar, Dikter för ett öppet fönster. Stockholm 1973. 43 s. Häftad. Något fuktad med fuktrand i marginal.
[ ATA: 28035 ] Pris: 45 SEK
LUNDIN, Gunnar, I rörelse. Umeå 2004. 158 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 35049 ] Pris: 60 SEK
LUNDIN, Lars, Matthias Gottlunds Savolax. Järvsö 2004. 192 s. Ill. Förlagets pappband. Förlagsny i mycket gott skick.
[ ATA: 36228 ] Pris: 200 SEK
LUNDIN, Lars, Carl Axel Gottlunds 1800-tal. Svensk-Finska bilder. Järvsö 2001. 288 s. Ill. Förlagets pappband. Förlagsny i mycket gott skick.
[ ATA: 36229 ] Pris: 200 SEK
LUNDIN, Lars, Seder och sägner från Loos socken. Traditioner i en finnbygd efter uppteckningar av Imber Nordin-Grip. Järvsö 1998. 248 s. Ill. Förlagets pappband. Förlagsny i mycket gott skick.
[ ATA: 36231 ] Pris: 200 SEK
LUNDIN, Robert W., An Objective Psychology of Music. Second Edition. New York 1967. 345 pp. Publisher's hardcover. Underlinling in ink.
[ ATA: 13615 ] Pris: 125 SEK
LUNDIN, Susanne (red.), En ny kropp. Essäer om medicinska visioner och personliga val. Nordic Academic Press 2004. 204 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 49730 ] Pris: 90 SEK
LUNDIN, Susanne, En liten skara äro vi... En studie av typografer vid 1900-talets första decennier. Carlssons 1992. 216s. Förlagsinbunden. Recensionsstämpel, Namnteckning på försättsbladet.Några kulspetsunderstrykningar och anteckningar på eftersättsbladet.
[ ATA: 7454 ] Pris: 100 SEK
LUNDIN, Susanne, Guldägget. Föräldraskap i biomedicinens tid. Lund 1997. 160 s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 49575 ] Pris: 75 SEK
LUNDIN, Tom, Enkan Bloms Bekanta. E. B. B. Ett kortlivat ordenssällskap. Uppsala Publishing House 2005. 80s. Tvär oktav. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 51608 ] Pris: 75 SEK
LUNDIUS, Jan, Kommer strax in på spår fyra. Några minnen från en livsresa. Bakhåll 2009. 235s. Förlagets dekorerade klotryggband.
[ ATA: 52449 ] Pris: 75 SEK
LUNDIUS, Lars, Ensamma män. Lund 2000. 265 s. Häftad. Förlagsny.
[ ATA: 14701 ] Pris: 60 SEK
LUNDKVIST, Arthur, Utsikter över utländsk prosa. Stockholm 1959. 221 s. Pocket. Namnteckning å förästtsblad. Något nött.
[ ATA: 25290 ] Pris: 35 SEK
LUNDKVIST, Arthur, Antipdien. Enkla anteckningar, tvetydiga berättelser. Stockholm 1971. 243 s. Häftad. Recensionsetikett å omslag. Något snedläst. Thure Stenströms ex.
[ ATA: 26705 ] Pris: 60 SEK
LUNDKVIST, Artur, Fotspår i vattnet. Stockholm 1949. 127 s. Hägftad. Ett veck å främre omslag.
[ ATA: 17828 ] Pris: 60 SEK
LUNDKVIST, Artur, Vallmor från Taschkent. En resa i Sovjet-Unionen. Stockholm 1952. 229 (3) s. Häftad. Bakre omslag med ett veck.
¶ Vackert omslag av Peter Weiss.
[ ATA: 38983 ] Pris: 50 SEK
LUNDKVIST, Artur, Korsväg. Stockholm 1942. 133 (3) s. Häftad.. Namnteckning. Något nött omslag.
[ ATA: 42526 ] Pris: 50 SEK
LUNDKVIST, Artur, Negerkust. Stockholm 1933. 210 s. Trevligt privat skinnrygsband med fem upphöjda bind och medbundet främre omslag. Gott skick. Medföljer ett stort antal av Lundkvists artiklar ur dagspress från 50-talet.
[ ATA: 45523 ] Pris: 350 SEK
LUNDKVIST, Artur, Utflykter med utländska författare. Stockholm 1969. 265 (7) s. Originalpocket. Namnteckning. Gott skick.
[ ATA: 46604 ] Pris: 45 SEK
LUNDKVIST, Inga-Lill, Svängstolen. Mentalvård eller människovård i dagens Sverige. Stockholm 1975. 149 s. Pocket.
[ ATA: 17103 ] Pris: 75 SEK
LUNDKVIST, Ingemar. Pennan. Fetisch och skrivdon. Byggförlaget 2001. 144 s. Ill. Förlagets halvklotband. Förlagsny. Mycket gott skick.
[ ATA: 24138 ] Pris: 70 SEK
LUNDMAN, Bertil J., The Races and Peoples of Europe. New York 1977. 78 pp. Original wrappers. Presentation copy from author. (Iaaee Monographs No. 4).
[ ATA: 50522 ] Pris: 150 SEK
LUNDMAN, Bertil, Umriss der Rassenkunde des Menschen in geschichtlicher Zeit. Kopenhagen 1952. 117 pp. Soft covers.
[ ATA: 8748 ] Pris: 75 SEK
LUNDMAN, Bertil, Stammeskunde der Völkern (Ethnogonie). Eine Uebersicht. Uppsala 1961. 176 pp. Soft covers.
[ ATA: 8749 ] Pris: 75 SEK
LUNDMAN, Bertil, Sveriges religiösa geografi. Lund 1942. 42 sidor + kartor. Häftad Ouppskuren. Mycket gott skick.
[ ATA: 46872 ] Pris: 150 SEK
LUNDMARK, Annika / Laine Strömberg / Towe Wiiand, Mest lika - delvis olika. Hur upplever kvinnliga och manliga studenter sin studiesituation? Uppsala 1999. 198 s. Häftad.
[ ATA: 24610 ] Pris: 75 SEK
LUNDMARK, Fredrik (red.), Kultur, säkerhet och hållbar samhällsutveckling efter 11 september. Stockholm 2003. 288 s. Häftad.
[ ATA: 17341 ] Pris: 90 SEK
LUNDMARK, Gunilla, SANDLER, Elisabeth, Vad händer med familjen? Natur och kultur 1993. 145s. Förlagsinbunden. Något blyertsstreckad. Ex libris.
[ ATA: 10386 ] Pris: 90 SEK
LUNDMARK, Knut, Livets välde I. Bonniers 1935. 345s. + planscher. Illustrerad. Halvklotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband).
¶ Del I, allt som utkom.
[ ATA: 55569 ] Pris: 150 SEK
LUNDMARK, Lennart, Tidens gång och tidens värde. Stockholm 1989. 208 s. Förlagets pappband. Några få sidor med blyertsunderstrykningar. (Människan i historien).
¶
[ ATA: 1921 ] Pris: 50 SEK
LUNDQUIST, Gösta, Lappland. Med förord av Dag Hammarskjöld. Stockholm 1960. 128 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 24263 ] Pris: 75 SEK
LUNDQVIST, Eric, Balilegender. Illustrerad av balinesiska konstnärer. Bonniers 1954. 129 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något naggat med revor.
[ ATA: 8745 ] Pris: 150 SEK
LUNDQVIST, G., De svenska fjällens natur. STF, Stockholm 1944. 440s. + 2 kartor i ficka på bakre pärmen. Illustreard. Förlagets klotband. STF:s handböcker om det svenska fjället. 2.
[ ATA: 51678 ] Pris: 75 SEK
LUNDQVIST, Gösta / Tage Nilsson (red.), Svensk historia. Konst och minnesmärken berätta. En bildkrönika. Texten författad av Knut Hagberg, Karl-Gustaf Hildebrand, Erik Lundberg, Birger Nerman, Adolf Schück. Stockholm 1950. 602 s.Förlagets klotband. Gott skick.
[ ATA: 27252 ] Pris: 100 SEK
LUNDQVIST, Hans, Elektronikens ABC. Digitalteknik: Tele. Stockholm 1990. 330 s. Häftad. Sporadiskt streckad med överstrykningspenna.
[ ATA: 31247 ] Pris: 100 SEK
LUNDQVIST, Hans, Elektronikens ABC. Digitalteknik: El. Stockholm 1990. 145 s. Häftad.
[ ATA: 31248 ] Pris: 100 SEK
LUNDQVIST, J., Svensk-Finsk ordbok / Ruotsalais-Suomelainen Sanakirja. Helsingfors 1931. 868 s. Förlagets klotband.
[ ATA: 35163 ] Pris: 100 SEK
LUNDQVIST, Jan-Erik, Tennis för miljoner. Bonniers 1968. 187s + planscher. Förlagets pappband.
[ ATA: 11515 ] Pris: 35 SEK
LUNDQVIST, Jim, Plant Cover and Environment of Steep Hillsides in Pite Lappmark. Doctoral Dissertation. Uppsala 1968. 153pp. + 31 tables. Illustrated. Acta Phytogeographica Suecia 53
¶
[ ATA: 2419 ] Pris: 75 SEK
LUNDQVIST, Magnus/ SELLING, Gösta (utg.) Heinrich Neuhaus´ Panorama över Stockholm på 1870-talet. Generalstabens litografiska anstalt, 1954. 105s. + panorama uppdelat på tre bladvåder + beskrivning + rättelseblad. Kvarto. Illustrerad. Förlagets halvfranska band. Några ytrepor på bakre pärmen.
[ ATA: 54530 ] Pris: 200 SEK
LUNDQVIST, Margit / Rolf Lundqvist, Strövtåg på Gotland. Halmstad 1972. 147 s. Ill. Förlasgets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 25899 ] Pris: 60 SEK
LUNDQVIST, Margit och Rolf, Halländska strövtåg. Bokförlaget Spektra, Halmstad 1970. 149s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 10891 ] Pris: 75 SEK
LUNDQVIST, Pär, Fotografik. Halmstad, Spektra 1967. 128s. Illustrerad. Tvär oktav. Förlagsinbunden.
[ ATA: 11473 ] Pris: 100 SEK
LUNDQVIST, Pär, Radioflygboken. Spektra, Halmstad 1973. 201s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 11484 ] Pris: 90 SEK
LUNDQVIST, Rolf, Gåsberget. En skogsbiologisk inventering i Kopparbergs län. Falun 1986. 144 (2) s. Ill. Häftad. Kvarto. Något nött. Med dedikation.
[ ATA: 49192 ] Pris: 250 SEK
LUNDQWIST, Ulf & STURESJÖ, Kicke, Förgyll din dag med festtraktörerna. Wiken, Stockholm 1993. 202s. 4:o. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 23150 ] Pris: 100 SEK
LUNDSTEDT, Gert, Under utredning. Stockholm 2000. 404 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19802 ] Pris: 75 SEK
LUNDSTEDT, Vilhelm, När klubban föll i riksdagen. Mina uttalanden dikterade av omsorg om rättrådighet i samhällsförvaltningen. Uppsala 1941. 123s. Häftad. Obetydlig pappersförlust i främre omslagets nedre vänstra hörn, cirka en halv kvadratcentimeter.
[ ATA: 52236 ] Pris: 150 SEK
LUNDSTRÖM-ROCHE, Francesca, Women in Prison: Ideal and Reals. Dissertation. Stockholm 1985. 150 pp. Softcover.
[ ATA: 25382 ] Pris: 75 SEK
LUNDSTRÖM, Axel N., Kritische Bemerkungen ueber die Weiden Nowaja Semljas und ihren genetischen zusammenhang. Uppsala 1877. (4),44pp. + i coloured plate. Sewn as issued. Upper right margin with stain. not near text.
[ ATA: 40377 ] Pris: 250 SEK
LUNDSTRÖM, Catrin, Svenska latinas. Ras, klass och lön i svenskhetens geografi. Makadam förlag 2007. 328s. Häftad.
[ ATA: 52711 ] Pris: 100 SEK
LUNDSTRÖM, Enni, Strödda bref från svenskar i Italien. Göteborg 1914. VIII, 68 (2) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 29801 ] Pris: 100 SEK
LUNDSTRÖM, Ernst, Studentföreningen V. S:s (västfinska stammens) historia. Förlaget Bro, Åbo 1951. 291s. + rättelseblad. Illustrerad. Häftad.
¶ Av denna bok har tryckts en numrerad upplaga om 100 exemplar varav detta är Nr 20.
[ ATA: 55524 ] Pris: 300 SEK
LUNDSTRÖM, Evert, Kära lilla London. En roman om det gamla Göteborg. Tusende. Stockholm 1971. 312 s. Häftad.
[ ATA: 27862 ] Pris: 75 SEK
LUNDSTRÖM, Evert, Dockan till Murmansk. Stockholm 1984. 198 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38456 ] Pris: 40 SEK
LUNDSTRÖM, Gösta, Frans Michael Franzén. Akademisk avhandling. Gumperts, Göteborg 1947. 372s + errataslip. Häftad.
[ ATA: 11264 ] Pris: 150 SEK
LUNDSTRÖM, Herman, Fynd och forskningar. Kritiska utflykter på den svenska kyrkohistoriens område. Första och andra häftet. Uppsala 1912-14. 100s+1 planscher. Häftade.
¶ 2 volymer.
[ ATA: 6154 ] Pris: 100 SEK
LUNDSTRÖM, Herman, Skisser och kritiker. En samling kyrkohistoriska uppsatser och föredrag. Norstedts, 1903. 335 s. Klotband.
[ ATA: 7067 ] Pris: 90 SEK
LUNDSTRÖM, HJ. J., Bidrag till Livlands kyrkohistoria under den svenska tidens första skede. Från Rigas intagande 1621 till freden i Olivia 1660. Uppsala 1914. XX, 301 sidor. Häftad.
[ ATA: 25054 ] Pris: 175 SEK
LUNDSTRÖM, Janne, Johan Vilde och giftbägaren. Stockholm 2000. 192 s. Förlagsets pappband.
[ ATA: 27274 ] Pris: 60 SEK
LUNDSTRÖM, Mats, Politikens moraliska rum. En studie i F. A. Hayeks politiska filosofi. Akademisk avhandling. Uppsala 1993. 244 s. Häftad.
[ ATA: 27149 ] Pris: 250 SEK
LUNDSTRÖM, Sven (red.), Gustav II Adolf och Uppsala universitet. Uppsala 1982. 190 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 20565 ] Pris: 75 SEK
LUNDSTRÖM, Sven, Die Überlieferung der lateinischen Basiliusregel. Uppsala 1989. 86pp. Original wrappers. Studia Latina Upsaliensia 21.
[ ATA: 5829 ] Pris: 90 SEK
LUNDWALL, Sam J., Science fiction vid gasljus. Delta 1980. 215s. Häftad.
[ ATA: 13250 ] Pris: 100 SEK
LUNDWALL, Sam J., Bernhards magiska sommar. Delta 1975. 232s. Häftad. Snedläst.
[ ATA: 13262 ] Pris: 75 SEK
LUNDWALL, Sam J., Alice, Alice! Delta 1974. 128s. Häftad.
[ ATA: 13400 ] Pris: 75 SEK
LUNDWALL, Sam J., Tio sånger och alltid Lady MacBeth. Delta Förlag 1975. 86 s. Häftad.
[ ATA: 15124 ] Pris: 90 SEK
LUNDWALL, Sam J., Flicka i fönster vid världens kant. Stockholm 1980. 190 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 15125 ] Pris: 60 SEK
LUNDWALL, Sam J., Tiden och Amélie. Sam J. Lundwall fakta och fantasi 1986. 176s. Häftad. JVM-serien
[ ATA: 16128 ] Pris: 125 SEK
LUNDWALL, Sam J., Gäst i Frankensteins hus. Delta 1976. 78 s. Häftad.
[ ATA: 25951 ] Pris: 60 SEK
LUNDWALL, Sten, Generationsväxlingen inom romantikens klassicism. Nordiska Museet 1960. 260s. + frontispis. Kvarto. Häftad. Nordiska Museets handlingar: 54
[ ATA: 53558 ] Pris: 125 SEK
LUNELL, Bertil, Från Trångboland till Sångboland. Ur gästabudsvidor och protokoll i Västmanland-Dala gille. 1979. 63 s. Häftad med skyddsomslag.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 24307 ] Pris: 60 SEK
LUNQVIST, Pär, Radioflygboken. Stockholm 1973. 198 (6) s. Ill. Förlagets pappband. Nött å bakre pärmens fals.
[ ATA: 32549 ] Pris: 60 SEK
LUPLAU JANSSEN, C., På väg till månen. Stockholm 1958. 116 s. Ill. Häftad. Ouppskuren och i gott skick.
[ ATA: 36579 ] Pris: 100 SEK
LUPOFF, Richard A., One Million Centuries. Timescape 1981. 284 pp. Paperback. Somewhat worn.
[ ATA: 47336 ] Pris: 50 SEK
LUPOFF, Richard A., Space War Blues. Dell 1978. 320 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47719 ] Pris: 50 SEK
LUQUE, Juan de Dios / Antonio Pamies / Francisco José Manjón, Diccionario del Insluto. Barcelona 2000. 486 pp. Softcovero. Very good condition.
[ ATA: 50349 ] Pris: 175 SEK
LUTHA, Henrik, Sju orimligt vackra visor. Tryckta i år. Stockholm 1943. 46 (2) s. + färgplanscher. Häftad. Något nött.
[ ATA: 46989 ] Pris: 100 SEK
LUTHER, Johannes, Luther. En minnesskrift till reformationens fyrahundraårsdag. Stockholm 1917. 161 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 14849 ] Pris: 75 SEK
LUTHER, Martin, Schmalkaldiska artiklarna. Stockholm 1938. 120 s. Förlagets illustrerade klotband. Gott skick.
[ ATA: 17597 ] Pris: 125 SEK
LUTHER, Martin, En årgång predikningar. Urval och översättning av Victor Andrén. Lund 1932. XVI, 581 s. Häftad. Namn på titelbladet.
[ ATA: 28981 ] Pris: 125 SEK
LUTHER, Martin, Brev 1517-1546. Urval, inledning och översättning av Gunnar Hillerdal. Natur och Kultur 1961. Frontispis + 153s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag.
[ ATA: 35940 ] Pris: 125 SEK
LUTHER, Martin, Theologie des Kreuzes. Die religiöse Schriften. Herausgegeben von Georg Helbig. Leipzig 1933. XXVII, 306 pp. Publisher's cloth. Signature to front fly leaf.
[ ATA: 37217 ] Pris: 75 SEK
LUTHER, Martin, Om kyrkans reformation. Lindblads, Uppsala 1917. 210s. Häftad. Namn på titelbladet.
[ ATA: 55297 ] Pris: 200 SEK
LUTHERSSON, Peter, Modernism och individualitet. En studie i den litterära modernismens kvalitativa egenart. Symposion 1993. 548pp. Dekorerat pappband.
[ ATA: 53301 ] Pris: 125 SEK
LUTYENS, Mary, Krishnamurti: The Years of Fulfilment. New York 1983. viii, 248 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Dj a little worn to edges.
[ ATA: 42942 ] Pris: 100 SEK
LUTZ, Heinrich / Friedrich Hermann Schubert / Hermann Weber, Frankreich und das Reich im 16. und 17. Jahrhundert. Göttingen 1968. 60 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 27490 ] Pris: 75 SEK
LUTZ, Robert H., Wer war der gemeine Mann? Der dritte Stand in der Kreise des Spätmittelalters. München 1979. 122 pp. Softcover.
[ ATA: 27473 ] Pris: 200 SEK
LUUKANEN, Niio / Tapio Markkanen / Eeva Mäkelä-Henrikson, Liikkeen Lait / Rörelsens lagar. Newtons Principia 300 år. Helsingfors 1987. 119 s. Rikt ill. Häftad. Stämpel. Gott skick.
[ ATA: 26799 ] Pris: 90 SEK
LUXON, Bettina / Jill Goolden, Din hand. Stockholm 1985. 136 s. Ill. Häftad.
¶ Kan våra händer spegla det förflutna och förutsäga framtiden?
[ ATA: 42101 ] Pris: 90 SEK
LYBECK, Mikael, Samlade arbeten. Ett mosaikarbete / Allas vår Margit / Dagar och nätter. Helsingfors 1921. 253 s. Häftad. Litet snedläst och med fläckar å främre omslag. Inlagan ren.
[ ATA: 27082 ] Pris: 60 SEK
LYBECK, Sebastian, Råttansiktet eller Sub specie necessitatis. Stockholm 1981. 114 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 21374 ] Pris: 50 SEK
LYBECK, Sebastian, Mitt i den nordiska idyllen. Stockholm 1972. 77 s. Originalpocket.
[ ATA: 26765 ] Pris: 60 SEK
LYBECK, Sebastian, Vi ska slå upp portarna! Stockholm 1978. 93 s. Häftad.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 27758 ] Pris: 75 SEK
LYBERG, Ernst, Borns Hyttegård samt styckegjutarna i Falun. Falun 1944. 186,(2)s. + planscher. 4:o. Häftad. Ur gamla papper om Falun och dalarna II.
[ ATA: 15557 ] Pris: 300 SEK
LYBERG, Ernst, Falu stad och borgare före 1641. 137,(1)s. Illustrerad. 4:o. Häftad. Naggat omslag.
[ ATA: 15558 ] Pris: 200 SEK
LYBERG, ERNST, Ur gamla papper om Falun och Dalarna I-III. I. Falu stad och borgare före 1641. Ett försök till miljöskildring på stadshistorisk och personhistorisk grund. II. Borns hyttegård samt styckegjutarna i Falun. III. Från Järntorget till Kopparberget. Falu Nya Boktryckeri / Rudolf Bengtssons förlag, Falun 1940-49. 137; 186; 186 s. + planscher. Kvarto. Illustrerade.Del III i något större format än de första delarna. Häftade. 3 volymer. Något nötta omslag. Bläckstreck i vol II. Del III stämplad på främre omslaget.
¶ Komplett svit.
[ ATA: 44033 ] Pris: 600 SEK
LYBETRG, ERNST, Borns hyttegård samt styckegjutarna i Falun. Falun 1944. 186s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Skuren. 4 centimeter reva på bakre omslaget. Ryggens huvud med smärre pappersförlust, circa 1 centimeter från huvudet räknat
[ ATA: 44034 ] Pris: 250 SEK
LYCHNOS. Årsbok för idé- och lärdomshistoria 2005. Uppsala 2005. 430 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 34095 ] Pris: 75 SEK
LYCURGUE. Contre Léocrate. Fragments. Texte établi et traduit par Félix Durrbach. Paris 1956. Lix, 196 pp. Softcover. Uncut. Société d'Édition Les Belles Lettres.
¶ Text in Greek and French.
[ ATA: 18146 ] Pris: 150 SEK
LYMINGTON, John, Mardrömmen från urtiden. Falun 1974. 160 s. Pocket. Omslagen litet nötta. KOSMOS 5.
[ ATA: 13902 ] Pris: 50 SEK
LYMINGTON, John, Froomb! Hodder and Stoughton 1966. 192 pp. Paperback. Worn wrappers.
[ ATA: 47227 ] Pris: 50 SEK
LYMINGTON, John, The Star Witches. Manor 1965. 146 pp. Paperback. Signature. Somewhat worn.
[ ATA: 47735 ] Pris: 50 SEK
LYNAM, Edward, British Maps and Map-Makers. With 8 plates in colour and 22 illustrations in black & white. London 1947. 48 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 25878 ] Pris: 90 SEK
LYNCH, Scott, Rött hav under röd himmel. Andra boken i serien om gentlemannarövarna. Bonnier Carlsen 2008. 681s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet.
[ ATA: 44317 ] Pris: 90 SEK
LYNGFELT, Anna, Disarming Intimacy. A Study of One-act Plays in Sweden, 1870-90. Doctoral Dissertation. Gothenburg 1996. 202pp. Softver.
¶
[ ATA: 474 ] Pris: 100 SEK
LYNGFELT, Anna, Den avväpnande förtroligheten. Enaktare i Sverige 1870-90. Göteborg 1996. 202s. Häftad. Namn på titelbladet.
[ ATA: 55140 ] Pris: 125 SEK
LYON, Elizabeth, The Sell Your Novel Toolkit: Everything You Need To Know About Queries, Synopsis, Marketing and Breaking In. Blue Heron 1997. XVIII, 298 (2) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 44900 ] Pris: 90 SEK
LYONS, David, Ethics and the Rule of Law. Cambridge University Press 1985. x,229pp. Publisher´s soft cover. Name on small title. A few pencil markings.
[ ATA: 54087 ] Pris: 75 SEK
LYONS, F. S. L., Ireland Since the Famine. London 1987. 880 pp. Softcover. First pages with underlining.
[ ATA: 44221 ] Pris: 90 SEK
LYONS, John (red), Ny lingvistik. W&W 1973. 207s. Häftad. Namnteckning på smutstitelbladet. ALMA-serien 51.
[ ATA: 13306 ] Pris: 125 SEK
LYONS, John, Chomsky. Collins/Fontana 1970. 120 (6) pp. Paperback. Signature and notes on first 3 pages and last page; else in good condition.
¶
[ ATA: 1054 ] Pris: 70 SEK
LYONS, John, Introduction to Theoretical Linguistics. Cambridge University Press 1971. 519 (1) pp. Softcover. In good condition.
¶
[ ATA: 3371 ] Pris: 90 SEK
LYONS, John, Noam Chomsky. Moderne Theoretiker. München 1971. 159 pp. Paperback.
[ ATA: 25750 ] Pris: 60 SEK
LYONS, John, Language and Lingustics: An Introduction. Cambridge University Press 1983. xii, 356 pp. Softcover.
[ ATA: 42546 ] Pris: 75 SEK
LYONS, Steve, X-Men: The Legacy Quest Triology Book 1. Bp 2003. 262 pp. Paperback. Fine condition.
[ ATA: 47480 ] Pris: 50 SEK
LYONS; Robert, Swedish Midsummer in Shakspeare´s Dream. A Study of the Creative Process Resulting in Eva Bergman´s Production of A Midsummer Night´s Dream at Backa Theatre, Göteborg, Sweden. Doctoral Dissertation. Göteborg 1998. 240pp.
¶ including compact-disc.
[ ATA: 414 ] Pris: 100 SEK
LYREVIK, Thomas / Anna Lyrevik, När vi sa farväl till Niklas. Stockholm 2005. 111 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 23322 ] Pris: 60 SEK
LYSÉN, Göran, Att studera folkrätt och EG/EU. Iustus förlag 2005. 138,(6)s. Häftad. Swedish Institute of International Law. Studies in International Law Volume 17.
[ ATA: 20979 ] Pris: 100 SEK
LYSANDER, Albert, Om Tegnér vid hundraårsfesten till hans minne, den 13 november 1882. Tal i carolinska universitetets aula. Gleerup, Lund 1882. 32s. Häfte. Främre omslaget och första bladet fuktskadat, sedan svagt marginalfläckad.
[ ATA: 6071 ] Pris: 100 SEK
LYSANDER, Albert, Minnesteckning över präster i Lunds stift 1926-32. Gleerups, Lund 1932. 157s. Häftad.
[ ATA: 9408 ] Pris: 75 SEK
LYSELL, Roland, Erik Lindegrens imaginära universum. Stockholm, Doxa, 1983. 680 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Illustrerad.
¶
[ ATA: 290 ] Pris: 200 SEK
LYSELL, Roland, En vitglödande ordmetall. Ellerströms, Lund 1986. 35s. Häftad. Främre omslaget har flera veck.
[ ATA: 10210 ] Pris: 50 SEK
LYSGAARD, Leo, Lufthav vejr og klima. Populaer meteorologi. Gyldendal 1943. 232s. Häftad.
[ ATA: 53121 ] Pris: 100 SEK
LYSHOLM, Gustaf Adolf, Teater och poesi. Bonniers, Stockholm 1958. 68s. Häftad. Ouppskuren, med namnteckning på första bladet.
[ ATA: 16357 ] Pris: 75 SEK
LYTSY, Anna, Genom ön. Stockholm 1997. 206 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 14724 ] Pris: 100 SEK
LYTTKENS, Alice, Kvinnan söker sin väg. Den svenska kvinnans historia från liberalism till vår tid. Stockholm 1974. 351 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 32530 ] Pris: 70 SEK
LYTTKENS, Alice, Längtans blåa blomma. Stockholm 1998. 644 s. Förlagsinbunde med skyddsomslag.
[ ATA: 46290 ] Pris: 90 SEK
LYTTKENS, Alice, Lyckans tempel Charlottenhof. Stockholm 1992. 238 s. Förlagets pappband. Liten tillskrift å insidan av främre pärmen; övrigt i gott skick.
[ ATA: 46291 ] Pris: 75 SEK
LYTTKENS, C.H., VAJTA, V., Kyrkan och nattvardsgemenskapen. Karlskrona 1965. 163s. Häftad.
[ ATA: 7881 ] Pris: 100 SEK
LYTTKENS, Hampus, Religiös samhällsanalys. Åtta artiklar om samhällsförändring och kristen tro. Lund 1985. 160 s. Häftad. Relegio - Skrifter utgivna av Teologiska institutionen i Lund 19.
[ ATA: 13029 ] Pris: 75 SEK
LYTTKENS, I. A. / F. A. Wulff, Rättskrivningsreformen av år 1906. handlingar. Lund 1910. 400 s. Häftad.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 25066 ] Pris: 150 SEK
LYXELL, Sune, Kärlek - 72? En socialpsykologisk analys av samlevnad. Andra utökade upplagan. Örebro 1968. 213 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17280 ] Pris: 75 SEK
M. TULLIUS CICERO. Orator. Ed Otto Seel. Heidelberg 1952. 156 pp. Original wrappers. Somewhat worn with annotations in ballpoint.
[ ATA: 35238 ] Pris: 100 SEK
MA VAN KHANG, Mot strömmen. Tranan 2009. 364,(4)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 50735 ] Pris: 100 SEK
MÖHRMANN, Renate (ed.), Frauenemanzipation im deutschen Vormärz. Texte und Dokumente. Stuttgart Reclam 1978. 264 pp. paperback.
[ ATA: 20396 ] Pris: 40 SEK
MÖLBJERG, Hans, Europa ser på dig. Tanke og billede gennem 3000 år. Olso 1992. 390 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 12425 ] Pris: 150 SEK
MÖLLER JENSEN, Elisabeth mfl. (Red.), Nordinsk kvinnolitteraturhistoria Band 4: På jorden 1960-1990. Höganäs 1997. 597 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel å insida av pärm. Namnteckning.
[ ATA: 14429 ] Pris: 300 SEK
MÖLLER-CHRISTENSEN, VILH./ K. E. Jordt Jörgensen, Bibelns växtvärld. Stockholm 1957. 146 s. Ill. Förlagets dekorerade halvklot med skyddsomslag. Skyddsomslaget litet naggat; övrigt i gott skick.
[ ATA: 29017 ] Pris: 150 SEK
MÖLLER, Daniel, Fänad i helgade grifter. Svensk djurgravpoesi 1670-1760. Ellerström 2011. 435s. + Färgplanscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52973 ] Pris: 125 SEK
MÖLLER, Gustav, Regeringens anti-rispolitik. Stockholm 1938. 48 s. Häftad. Ryggen nött med liten pappersförlust.
[ ATA: 45291 ] Pris: 60 SEK
MÖLLER, Håkan (red.), Poetiska världar. 33 studier tillägnade Bengt Landgren. Symposion 2002. 416 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 28397 ] Pris: 90 SEK
MÖLLER, Håkan, Den wallinska dikten. Från informatorsåren till Dödens ängel. Uppsala 2000. 554 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 13305 ] Pris: 100 SEK
MÖLLER, J.S., Folkedragter i Nordvestsjaelland deres forhold til Folkedragterne i det övrige Sjaelland og til de skiftende moder. Köbenhavn 1926. 232s. + planscher. Häftad. Danmarks folkeminder Nr. 34.
[ ATA: 36261 ] Pris: 300 SEK
MÖLLER, Karin, The Theme of Identity in the Essays of James Baldwin: An Interpretation. Dissertation. Göteborg, Acta Gothoburgensis, 1975. 186 pp. Gothenburg Studies in English 32.
¶
[ ATA: 1037 ] Pris: 60 SEK
MÖLLER, Knud O., Farmakologi. Det teoretiska grundlag for rationel farmakoterapi. 2. undagve. Köbenhavn 1943. XV, 750 s. Vackert halvfranskt band.
[ ATA: 30644 ] Pris: 100 SEK
MÖLLER, Lennart (ed.), Images in Science. Karolinska University Press 2003. 240 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Reviewstamp on first leaf; else in good condition.
[ ATA: 49824 ] Pris: 200 SEK
MÖLLER, Lotte, Trädgårdens natur. Stockholm 1995. 206 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 24113 ] Pris: 125 SEK
MÖLLER, Olof, Humanoidupproret. Stockholm 1974. 143 s. Originalpocket. MÖLLER 2.
[ ATA: 13871 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Mazos grymhet. Stockholm 1974. 155 s. Originalpocket. Nöttl vissa sidor hårt skurna med viss textförlust. MÖLLER 4.
[ ATA: 13873 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Seende planet. Stockholm 1975. 157 s. Originalpocket. MÖLLER 5.
[ ATA: 13874 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Kometkatastrofen. Stockholm 1977. 153 s. Originalpocket. MÖLLER 8.
[ ATA: 13877 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Kosmos brinner. Stockholm 1977. 149 s. Originalpocket. MÖLLER 9.
[ ATA: 13878 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Rymdhajen. Stockholm 1977. 147 s. Originalpocket. MÖLLER 10.
[ ATA: 13879 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Fjärde dimensionen. Stockholm 1977. 159 s. Originalpocket. MÖLLER 12.
[ ATA: 13881 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Davids stjärna. Stockholm 1978. 153 s. Originalpocket. MÖLLER 13.
[ ATA: 13882 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Robotmordet. Stockholm 1978. 160 s. Originalpocket. MÖLLER 14.
[ ATA: 13883 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Övergiven planet. Stockholm 1978. 158 s. Originalpocket. MÖLLER 15.
[ ATA: 13884 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Spion i rymden. Stockholm 1978. 155 s. Originalpocket. Något nött. MÖLLER 16.
[ ATA: 13885 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Gemini. Stockholm 1978. 160 s. Originalpocket. Något fuktad. MÖLLER 17.
[ ATA: 13886 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Planettribunalen. Stockholm 1978. 154 s. Originalpocket. MÖLLER 18.
[ ATA: 13887 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Domen. Stockholm 1979. 153 s. Originalpocket. MÖLLER 19.
[ ATA: 13888 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, Skräckfärd i rymden. Stockholm 1979. 154 s. Originalpocket. MÖLLER 20.
[ ATA: 13889 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Olof, De tre galaxerna. Stockholm 1980. 156 s. Originalpocket. Veck å omslag. MÖLLER 27.
[ ATA: 13896 ] Pris: 50 SEK
MÖLLER, Per Stig, På sporet af det forsvundne menneske. Om humanisme og antihumanisme i vor tids politik, videnskab og etik. Gyldendal 1976. 306 s. Häftad.
[ ATA: 18328 ] Pris: 75 SEK
MÖLLERSTEDT, Gunnar, I själva verket. Stockholm 1963. 155 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 35411 ] Pris: 100 SEK
MÖLLHAUSEN, Balduin, Halfindianen. Berättelse från Nordamerikanska västern. Stockholm 1896. 314 s. Klotband. Snedläst. Namnteckning.
[ ATA: 19855 ] Pris: 90 SEK
MÖLLHAUSEN, Balduin, Flyktingen. Berättelse från Mexiko. Stockholm 1896. 438 s. Klotband.
[ ATA: 19856 ] Pris: 125 SEK
MÖLLHAUSEN, BBalduin, Halfindianen. Berättelse från Nordamerikanska västern. Stockholm 1896. 314 s. Klotband.
[ ATA: 19857 ] Pris: 125 SEK
MÖLSTAD, Mikael, En värld av vin. Spanien Portugal Schweitz Österrike. Med förord av Bengt Frithiofsson. Stockholm 2000. 140 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 27202 ] Pris: 90 SEK
MÖRCK, Dea Trier, Innerstaden. Stockholm 1981. 326 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19852 ] Pris: 50 SEK
MÖRCK, Magnus / Dennis Peterson (red.), Ljusgården. Tema sterotyper. Göteborg 2002. 184 s. Ill. Häftad. Utgallrad med ett par stämplar; övrigt i got skick.
[ ATA: 47830 ] Pris: 75 SEK
MÖRK, Hans, Porträtt i träram. Stockholm 1958. 147 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 27071 ] Pris: 90 SEK
MÖRNE, Arvid, Ett liv. Vitterhetskommissionens utgåva. Schildts 1976. 193s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Något skeva pärmar.
[ ATA: 21252 ] Pris: 50 SEK
MÖRNE, Arvid, Sånger i världsskymning. Stockholm 1941. 140 s. Häftad. Smutstitelbladet saknas.
[ ATA: 40080 ] Pris: 40 SEK
MÖRNE, Arvid, Atlantisk bränning. Stockholm 1937. 132 s. Häftad. Fuktfläckad övre marginal.
[ ATA: 40081 ] Pris: 75 SEK
MÖRNE, Arvid, Solbärgning. Stockholm 1946. 132 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 40082 ] Pris: 60 SEK
MÖRNE, Arvid, Över havet brann Mars. Stockholm 1939. 114 s. Häftad.
[ ATA: 40110 ] Pris: 90 SEK
MÖRNE, Arvid, Lotsarnas kamp. Noveller från Finlands svenska skärgårdar. Andra upplagan. Stockholm 1918. 192 s. Häftad.
[ ATA: 40872 ] Pris: 125 SEK
MÖRNE, Arvid, Det ringer en kväll. Helsinfors 1931. 86 (4) s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 40874 ] Pris: 75 SEK
MÖRNE, Arvid, Hjärtat och svärdet. Stockholm 1935. 89 (3) s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 40875 ] Pris: 50 SEK
MÖRNE, Arvid, Kristina Bjur. Helsingfors 1922. 296 (8) s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 40876 ] Pris: 100 SEK
MÖRNE, Arvid, Vandringen och vägen. Helsingfors 1924. 118 (2) s. Häftad.
[ ATA: 40878 ] Pris: 75 SEK
MÖRNE, Arvid, Sfinxen och pyramiden. Helsingfors 1944. 125 (1) s. Häftad. Tillskrift.
[ ATA: 40879 ] Pris: 40 SEK
MÖRNE, Arvid, Det övergivna samvetet. Uppsatser i urval. Helsingfors 1943. 200 s. Häftad.
[ ATA: 40880 ] Pris: 125 SEK
MÖRNER, Magnus / Aare Mörner (red.), Carl Otto Mörners relation av år 1810 om resan till Paris och tronföljarvalet i Örebro. Stockholm 2000. 109 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (Kungl. Samfundet för utgivande av handskrifter rörande Skandinaviens historia. Handlingar 22).
¶
[ ATA: 3719 ] Pris: 100 SEK
MÖRNER, Magnus/ Mona ROSENDAHL (ed), Proceeding Actas I-II: Threatened Peoples and Environments in the Americas. Stockholm 1995. 304 + 319pp. Soft covers. 2 volumes. 48th International Congress of Americanists (ICA). Stockholm/ Uppsala, July 4-9, 1994.
[ ATA: 47896 ] Pris: 300 SEK
MÖRNER, Stellan, Timmarna innan. Stockholm 1948. 67 s. Häftad. Nött. Tillskrift
[ ATA: 19853 ] Pris: 50 SEK
MÖRNER, Stellan, Resa med flaggstång. Stockholm 1956. 63 s. Häftad.
[ ATA: 19854 ] Pris: 50 SEK
MÖSSINGER, Friedrich, Bergwerke und Eisenhämmer im Odenwald. Verlag der >Südhessischen Post>, Heppenheim 1957. 112pp. Illustrated. Original wrappers. Heimatkunde und Heimatpflege in Süd-Starkenburg, Heft 21/22.
[ ATA: 21165 ] Pris: 125 SEK
MÅNESKÖLD-ÖBERG, Inger, Ola Hanssons livsdikt. Om mottagandet i Sverige och det sena författarskapet. Akademisk avhandling. Stockhol 1998. 404 s. Förelagets pappband.
¶
[ ATA: 3904 ] Pris: 100 SEK
MÅNESKÖLD-ÖBERG, Inger, Att spegla tiden - eller forma den. Akademis avhandling. Göteborg 1984. 243s. Häftad. Skrifter utg. av Litteraturvetenskapliga institutionen vid Göteborgs universitet 12.
[ ATA: 10252 ] Pris: 90 SEK
MÅNSON, Per (red.), Moderna samhällsteorier. Traditioner, riktningar, teoretiker. Stockholm 1988. 350 s. Häftad.
[ ATA: 40188 ] Pris: 150 SEK
MÅRALD, Erland, I mötet mellan jordbruk och kemi. Agrikulturens framväxt på Lantbruksakademiens Experimentalfält 1850 - 1907. SHS Text & Tryck 1998. 200s.illustrerad. förlagsinbunden.
¶
[ ATA: 465 ] Pris: 100 SEK
MÅRDBERG, Maria, Envisioning American Women: The Roads to Communal Identity in Novels bt Women of Color. Diss. Uppsala, 1998. 242 pp. Studia Anglistica Upsaliensia 104.
[ ATA: 4864 ] Pris: 100 SEK
MÅRTENSON, Gunnar, Historiallinen Helsinki / Det historiska Helsingfors. Andra upplagan. Helsingfors 1968. 169 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 24444 ] Pris: 100 SEK
MÅRTENSON, Jan & NYSTRÖM, Karl-Åke, Med Tidaholmskärra mot dikten. Carlssons 2000. 79s. Illustrerad.Kvarto. Förlagsinbunden.
[ ATA: 5979 ] Pris: 75 SEK
MÅRTENSON, Jan, Häxan. W&W 1999. 369,(3)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 21913 ] Pris: 70 SEK
MÅRTENSON, Jan, Nobelpristagaren och döden. Detektivroman. Askild & Kärnekull 1971. 192s. Häftad. Liten svag fläck på ryggen. Något nött.
[ ATA: 54945 ] Pris: 100 SEK
MÅRTENSON, Sture/ Artur ATTMAN/ Stig Dymling, Bryggerinäringen i Göteborg I. Tiden från bryggaregillets tillkomst år 1661 intill 1800-talets början. + II. 1810-1961. + Förteckning över Bryggare och bryggerier i Göteborg före 1810. + 15 utvikbara planscher i kassett. Göteborg 1961. 389 + 221s + 45s + 15 planscher. Illustrerade. 2 klotband + klotkassett med klamrat häfte och 15 lösa utvikbara planscher. 2 volymer + kassett.
[ ATA: 51861 ] Pris: 250 SEK
MÅRTENSSON, Bertil, Detta är verkligheten - Världar utan gräns. Kindbergs 1980. 224 s. Häftad.
[ ATA: 11778 ] Pris: 75 SEK
MÅRTENSSON, Bertil, Detta är verkligheten. Originalupplaga. Stockholm 1968. 232 s. Häftad. Slarvig uppskuren och litet solkig.
[ ATA: 28999 ] Pris: 125 SEK
MÅRTENSSON, Jan / Ralf Turander, Beridna Högvakten. Stockholm 2005. 147 (1) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 40554 ] Pris: 175 SEK
MÅRTENSSON, Jan, Slottet i staden. En krönika om Stockholms slott. Höganäs 1989. 196 (2) s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 39183 ] Pris: 90 SEK
MÅRTENSSON, Mårten, Doktoranden och forskningsmiljön. En empirisk livsåskådningsstudie. Uppsala 2010. X,232,(2)s. Häftad.
[ ATA: 52391 ] Pris: 200 SEK
MÅRTENSSON, Sigvard, Vilhelm Moberg. En bildbiografi. Bonniers 1963. 112s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 4528 ] Pris: 75 SEK
MÅRTENSSON, Sigvard, En bok om Vilhelm Moberg. Stockholm 1953. 88 s. Häftad.
¶ Tillsammans med den mycket sällsynta foldern ""Några råd för teatercirklar"".
[ ATA: 26036 ] Pris: 100 SEK
MÅRTENSSON, Torsten, Raus, Välluvs och Bårslövs kyrkor. Generalstabens litografiska Anstalts Förlag, Stockholm 1963. 254s. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 96. Kyrkor i Skåne. Luggude härad. Sydvästra delen.
[ ATA: 52492 ] Pris: 200 SEK
MÓR, Caiseal, The Song of the Earth. Book Two of the Wanderers. Earthlight 2000. 534 pp. Paperback.
[ ATA: 47418 ] Pris: 50 SEK
MÄÄTTÄ, Jerry, Raketsommar. Science fiction i Sverige 1950-1968. Akademisk avhandling. Ellerströms, Lund 2006. 608 s. + planscher. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Publisher's hardcover with dj. Dedikation.
¶ With English summary.
[ ATA: 29153 ] Pris: 350 SEK
MÄÄTTÄ, Jerry, Science Fiction i Sverige 1950-1968. En bibliografi. Uppsala 2008. 162 s. Häftad. Förlagsny. (Litteratur och samhälle 38:2).
¶ I denna bibliografi förtecknas de science fiction-böcker som utkom på svenska åren 1952-1968, de recensioner och artiklar som skrevs om genren i dagstidningarna, samtliga artiklar, noveller och följetonger som publicerades i de svenska tidskrifterna Häpna! (1954-1966) och Galaxy (1958-1960), samt de viktigaste svenska science fiction-fanzinen åren 1951-1966. Bibliografin är ett utmärkt komplement till avhandlingen Raketsommar. Science fiction i Sverige 1950-1968.
[ ATA: 41969 ] Pris: 125 SEK
MÄGISTE, Edith, Speed Memory Performance in Bilinguals. Dissertation. Stockholm 1982. (6), 6, 14, 10, 8, 12, 20 pp in one volume. Softcover.
[ ATA: 23007 ] Pris: 100 SEK
MÄHL, Stefan, Studien zum mittelniederdeutschen Adverb. Disertation. Uppsala 2002. iv, 170 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 36298 ] Pris: 125 SEK
MÄHLQVIST, Stefan, Böcker för svenska barn 1870-1950. En kvantitativ analys. Akademisk avhandling. Stockholm 1977. 205 s. Häftad.
[ ATA: 16993 ] Pris: 50 SEK
MÄHLQVIST, Stefan, Kaos i tiden. En läsning av Alan Garners Red Shift. aber, Uppsala 1992. 82s. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 55268 ] Pris: 60 SEK
MÄHLQVIST, Stefan/ PETTERSSON, Torsten (red.), Tid och evighet. Nedslag i det gångna årtusendets europeiska litteratur, Uppsala 2000. 168s, Häftad. Litteraturvetenskapliga Institutionen Uppsala universitet meddelanden nr 7
¶ Bidrag av Bengt Landgren, Conny Svensson, Björn Sundberg, Stefan Mählqvist, Pär Hellström, Otto Fischer, Thure Stenström, Margaretha Fahlgren, Birgitta Holm, Torsten Pettersson.
[ ATA: 6903 ] Pris: 125 SEK
MÄLHAMMAR, Åsa, En svensk harlekinad. Narren som litterärt motiv hos Carl Jonas Love Almqvist, Hjalmar Bergman & Lars Forssell. Nordic Academic Press 2009. 400s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55169 ] Pris: 100 SEK
MÄNTYLÄ. Ilkka, Suomalaisen juoppouden kasvu. Kustavilaisen kauden alkoholipolitiikka. Helsinki 1995. 253 pp. Ill. Softcover. Very good condition. (Historia Tutkimuksia 192).
¶
[ ATA: 3796 ] Pris: 100 SEK
MÄSTER ECKEHART, Predikningar I. Urval, översättning och kommentarer av Bertil Brisman. Artos 1984. Nytryck av upplaga 1961. 190s. Häftad. Exlibris på smutstitelbladet
[ ATA: 52852 ] Pris: 75 SEK
MÉRIMÉE, Prosper, Bartolomeinatten. En berättelse från Karl IX:s Frankrike. Till svenska av Lars Bjurman. Efterskrift av Ingvar Andersson. Natur och Kultur 1963. 260s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag. Natur och Kulturs klassikerserie.
[ ATA: 53723 ] Pris: 50 SEK
MAALOUF, Amin, Korstågen enlig araberna. Alhambra 1991. 315 s. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 3911 ] Pris: 75 SEK
MABBOTT, J.D., An Introduction to Ehics. Hutchinson University Library 1966. 159pp. Paperback. A few pencil underlinings.
[ ATA: 13416 ] Pris: 75 SEK
MABOGUNJE, Akin L., The Development Process: A Spatial Perspective. Hutchinson Library 1984. 383 pp. Ill. Paperback. Underlinings.
[ ATA: 8789 ] Pris: 60 SEK
MAC LEOD, Andries H. D., Verklighet och negation. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1972. 1324 s. Blått originalklotband.
¶
[ ATA: 1912 ] Pris: 500 SEK
MAC LEOD, Andries H. D., Sur diverses questions se présentant dans l´étude du concept de réalité. Paris 1927. XI,(1),239,(1)pp. Broché. Original wrappers.
[ ATA: 23485 ] Pris: 250 SEK
MACAPP, C.C., Omha abides. Paperback library 1968. 160pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 43254 ] Pris: 50 SEK
MACARTHUR, Wilson, Auto Nomad in Sweden. Cassell, London 1948. 278pp. Ill. Publisher's cloth.
[ ATA: 23229 ] Pris: 100 SEK
MACAULAY, David, Sie bauten eine Kathedrale. Artemis Verlag.1975. 3. Auflage. 80pp. Quarto. Publisher´s decorated hardcover.
[ ATA: 52427 ] Pris: 90 SEK
MACAVOY, R. A., The Third Eagle. Bantam 1990. 266 pp. Paperback.
[ ATA: 47478 ] Pris: 50 SEK
MacAVOY, R. A., The Third Eagle. Bantam 1990. 266 pp. paperback.
[ ATA: 47617 ] Pris: 50 SEK
MacCoby, Hyam (ed). Judaism on Trial: Jewish-Christian Disputations in the Middle Ages. Edited and Translated by Hyam Maccoby. Associated University Press 1982. 245 pp. Publisher's cloth with dj. (The Littman Library of Jewish Civilizations).
¶
[ ATA: 2219 ] Pris: 300 SEK
MACDIARMID, Hugh, En drucken man besådar tisteln... och andra dikter. Stockholm 1984. 71 s. Häftad.
[ ATA: 22374 ] Pris: 50 SEK
MACDONALD, John M., The Murderer and his Victim. Charles C Thomas, Springfireld Illinois USA 1961. Publishers cloth with slightly worn dust-jacket. Name and adte on fly-leaf.
[ ATA: 12575 ] Pris: 250 SEK
MACDONALD, Ross, Barbarkusten. Stockholm 1957. 226 s. Häftad. Nött och naggad.
[ ATA: 33475 ] Pris: 75 SEK
MACDONALD, Ross, Bytet. Stockholm 1963. 299 s. Häftad. Snedläst och nött. Namnteckning.
[ ATA: 33476 ] Pris: 75 SEK
MACDONALD, Ross, Den randiga begravningsbilen. Stockholm 1967. 239 s. Pocket. Nött.
[ ATA: 37545 ] Pris: 50 SEK
MacGREGOR, Geddes, Introduction to Religious Philosophy. Macmillan, London 1964. 375pp. paperback.
¶
[ ATA: 3027 ] Pris: 100 SEK
MACH, E., Optisch-akustische Versuche. Die spectrale und stroboskopische Untersuchung tönender Körper. Prag, J. G. Calve, 1873. (8), 110, (2) pp. Figures. Original printed wrappers. Entirely uncut and unopened. Slightly bumped at lower left corner. Small piece of paper loss (1/3 of a square centimeter) at top of the spine.
[ ATA: 39597 ] Pris: 3500 SEK
MACHADO-BORGES, Thaïs, Only for You! Brazilians and the Telenovela Flow. Stockholm 2003. x,254pp. Publisher´s softcover.
[ ATA: 55587 ] Pris: 90 SEK
MACHAJEWSKI, Henryk, Wygoda. Ein Gräberfeld der Oksywie-Kultur in Westpommern. Warszawa 2001. 129pp. + foldin map. Quarto. Illustrated. Publisher´s decorated hardcover.
[ ATA: 55341 ] Pris: 200 SEK
MACHIAVELLI, Niccolò, Opere. A cura di Mario Bonfantini. Milano Riccardo Ricciardi Editore 1963. XXXVIII,1157,(1)pp. Publisher´s cloth. Very good condition. (La Letteratura Italiana Storia E Testi. Direttori Raffaele Mattoli, Pietro Pancrazi, Alfredo Schiaffini. Volume ).
[ ATA: 48925 ] Pris: 500 SEK
MACHIAVELLI, Niccolo, Fursten. Till svenska av Karin Hybinette. Efterskrift av Erik Lönnroth. Natur och Kultur 1987. 141 s. Häftad. Litet blyertsstreckad i marginalen.
¶
[ ATA: 3989 ] Pris: 100 SEK
MACHIAVELLI. Hauptwärke in eniem Band: Vom Staate / Vom Fürsten / Kleine Schriften. Köln 2000. 786 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 24163 ] Pris: 200 SEK
MACHTAN, Lothar, Hitlers hemlighet. En diktators dubbelliv. Stockholm 2001. 325 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14502 ] Pris: 90 SEK
MACIEJEWSKI, Witold, Podstawy Polsko-Szwedzkiej Kontrastywnej Lingwistyki Tekstu. Uppsala 1983. 264 pp. Original wrappers.
[ ATA: 35121 ] Pris: 100 SEK
MACINNES, Helen, Uppdrag i Chamonix. Stockholm 1985. 279 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Lite skada å främre omslag.
[ ATA: 33661 ] Pris: 90 SEK
MACKAY, Thomas (ed.), A Plea for Liberty: An Argument Against Socialism and Socialistic Legislation. Indianapolis 1981. 528 pp. Publisher's hardcover. Fine condition.
[ ATA: 27147 ] Pris: 200 SEK
MACKELWORTH, R. W., Tiltangle. NEL 1975. 144 pp. Paperback.
[ ATA: 47228 ] Pris: 50 SEK
MACKENDRICK, Paul, The Greek Stones Speak. The Story of Archaeology in Greek Lands. Second revised and enlarged edition. London, Norton, 1981. 534 pp. Ill. Hardcover with dust-jacket.
¶
[ ATA: 776 ] Pris: 150 SEK
MACKENDRICK, Paul, The Athenian Aristocracy 399 to 31 B.C., Harvard Ugreeceniversity Press 1969. xii,111pp. Publisher´s cloth with dust-jacket. Martin Classical lectures volume XXIII.
[ ATA: 4813 ] Pris: 100 SEK
MACKENDRICK, Paul, The Greek Stones Speak. The story of archaeology in greek lands. Methuen, London 1962. xviii,470pp. Illustrated. Publisher´s hardcover with dustjacket.
[ ATA: 53241 ] Pris: 90 SEK
MACKENZIE, Colin, Biggs den store tågrånaren. Bergh 1975. 343 (5) s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.
[ ATA: 49968 ] Pris: 60 SEK
MACKENZIE, Norman (Ed.), Geheimgesellschaften. Genf 1967. 351 pp. Lots of ill. Publisher's hardcover with worn dj.
[ ATA: 12872 ] Pris: 125 SEK
MACKENZIE, Norman & Jeanne, The First Fabians. London 1977. 446 pp. Ill. Publisher's hardcover with worn dj.
[ ATA: 11355 ] Pris: 150 SEK
MACLEAN, Alistair, Stormflod. Stockholm 1990. 329 s. Förlagets laminerade pappband.. Gott skick.
[ ATA: 28836 ] Pris: 60 SEK
MACLEAN, Alistair, Kapten Cook. Stockholm 1972. 183 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Fuktad.
[ ATA: 28837 ] Pris: 75 SEK
MACLEAN, Alistair, San Andreas. Stockholm 1986. 265 s. Förlagets laminerade pappband.
[ ATA: 28839 ] Pris: 60 SEK
MACLEAN, Alistair, Full fart mot döden. Stockholm 1975. 219 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 33480 ] Pris: 50 SEK
MACLEAN, Alistair, Dödens flod. Forum 1982. 207s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 39442 ] Pris: 75 SEK
MACLEAN, Alistair, Santorin. Bonniers 1989. 203s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 39443 ] Pris: 75 SEK
MACLEAN, Alistair, Åtta glas. Stockholm 1988. 270 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.
[ ATA: 39712 ] Pris: 50 SEK
MACLEAN, Alistair, Fångarna på Vardu. Stockholm 1987. 316 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 40915 ] Pris: 50 SEK
MACLEAN, Alistair, Sista båt från Singapore. Stockholm 1958. 322 s. Häftad.
[ ATA: 43440 ] Pris: 75 SEK
MACLEAN, Dorothy, To Hear the Angels Sing: An Odyssey of Co-Creation With the Devic Kingdom. Fifth Printing. Lorian Press 1987. xiii, 218 pp. Ill. Softcover. Signature to front fly leaf.
[ ATA: 42133 ] Pris: 100 SEK
MACLEOD, Ken, Cosmonaut Keep. TOR 2002. 336pp. Paperback.
[ ATA: 51451 ] Pris: 50 SEK
MACLEOD, Ken, The Stone Canal. TOR 2001. 339pp. Paperback.
[ ATA: 51453 ] Pris: 50 SEK
MACMILLAN, Harold, At the End of the Day. 1961-1963. London 1973. 572 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 33211 ] Pris: 75 SEK
MacMILLAN, Ian, Blakely's Ark. Berkley 1981. 184 pp. Paperback.
[ ATA: 47618 ] Pris: 50 SEK
MACNAMARA, Ellen, Everyday Life of The Etruscans. New York 1973. 214 pp. Ill. Publisher's hardcover with dust-jacet.
[ ATA: 8381 ] Pris: 125 SEK
MACQUEEN, Donald S., American Social Studies: A University Primer. Lund 1997. 256 pp. Ill. Soft cover.
[ ATA: 8293 ] Pris: 75 SEK
MACTIRE, Sean, Malicious Intent: A Writer's Guide to How Murders, Robbers, Rapists and Other Criminals Think. Cincinnati 1995. 228 pp. Softcover. In good condition. (The Howdunit Series).
¶ Writing reference for crime writers.
[ ATA: 44917 ] Pris: 125 SEK
MADDOX, Brenda, George's Ghosts: A New Life of W. B. Yeats. London 1999. XX, 444 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Dj is worn at edges.
[ ATA: 28948 ] Pris: 150 SEK
MADISON, Guy, Functional Modelling of the Human Timing Mechanism. Doctoral dissertation. Uppsala 2001. 77, 12, 26, 12pp. Original wrappers.
[ ATA: 13317 ] Pris: 100 SEK
MADISON, Susan, Hoppets färg är vit. Stockholm 2000. 374 s. förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 47828 ] Pris: 90 SEK
MADSEN, F. Jensenius, Octocoralia. Köbenhavn 1948. 22pp. original wrappers. Crease on front cover. Meddelelser om Grönland Bd 122. Nr 2. The Zoology of East Greenland.
[ ATA: 9465 ] Pris: 100 SEK
MADSEN, Holger, A Study of the Littoral Fauna of Northwest Greenland. Köbenhavn 1940. 24pp. original wrappers. Meddelelser om Grönland. Bd 124. Nr 3. The Natural History Expedition to Northwest Greenland 1936.
[ ATA: 9472 ] Pris: 100 SEK
MADSEN, Holger, Investigations on the Shore Fauna of East Greenland with a Survey of the Shores of other Arctic Regions. Köbenhavn 1936. 80pp + folding table. Original wrappers. Meddelelser om Grönland. Bd 100. Nr 8. Treaarsexpeditionen til Christian den X´s Land 1931-34.
[ ATA: 9482 ] Pris: 200 SEK
MADSEN, K. B., Moderna psykologiska teorier. Stockholm 1967. 136 s. Originalpocket. Gott skick.
[ ATA: 50517 ] Pris: 40 SEK
MAEHLE, Ole, Jens Thiis. En kunstens forkjemper. Oslo 1970. 359 s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 31046 ] Pris: 125 SEK
MAERKER, Peter, Die Ästhetik der südwestdeutschen Schule. Bonn 1973. XX, 128 pp. Softcover. In good condition. Presentation copy from author with signature.
[ ATA: 32424 ] Pris: 200 SEK
MAETERLINCK, Maurice, Termiternas liv. Norstedts 1927. 173s. Häftad.
[ ATA: 51567 ] Pris: 75 SEK
MAETERLINCK, Maurice, Myrornas liv. Norstedts 1931. 173s. Häftad.
[ ATA: 51569 ] Pris: 75 SEK
MAGEE, Bryan, En filosofs bekännelser. Stockholm 1998. 576 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 622 ] Pris: 100 SEK
MAGEE, Bryan, Men of Ideas. Face to Face with Fifteen of the World´s Foremost Philosophers. The Viking Press, New York 1979. 314pp. Illustrated. Publisher´s cloth backed boards with dust jacket. Hard cover. Dust jacket tape mended. Name on fly leaf. Some pencil markings.
¶ Dialogues with: Isaiah Berlin, Charles Taylor, Herbert Marcuse, William Barrett, Anthony Quinton, A. J. Ayer, Bernard Williams, Noam Chomsky, W. V. Quine, John Searle, Hialry Putnam, Ronald Dworkin, R. M. Hare, Iris Murdoch, Ernest Gellner.
[ ATA: 54296 ] Pris: 150 SEK
MAGENSCHAB, Hans, Josef II. Revolutionär von Gottes Gnaden. Graz 1989. 300 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 35582 ] Pris: 90 SEK
MAGGIN, Elliot S., Mannen från krypton: Superman. Falun 1980. 196 s. pocket.
[ ATA: 15269 ] Pris: 50 SEK
MAGID, Barry, Ordinary Mind. Exploring the Common Ground of Zen and Psychotherapy. Wisdom Publications, Boston 2002. XIV,192pp. Publisher´s hardcover with dustjacket. Pencil markings.
[ ATA: 52924 ] Pris: 100 SEK
MAGIRIUS, Heinrich, Die Baugeschichte des Klosters Altzella. Plangestaltung von Jochen Helbig. Berlin 1962. 231 pp. + 84 Tafeln. Soft covers. Abhandlungen der sächsischen Akademie der Wissenschaften zu Leipzig Band 53 Heft 2.
[ ATA: 9296 ] Pris: 400 SEK
MAGISTER MATHIAS, Vägen till Jerusalem. Valda texter ur Homo Conditus. Uppsala 1986. 216 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 14614 ] Pris: 100 SEK
MAGISTERIET 1. Tema: Natt. Uppsala 1996. 40 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
¶ Jean Paul (Richter) / Åsa Arketeg / Lina Gatte / E. M. Cioran / Johan Redin / Anna-Karin Brus / Tomas Bodén / Peter Jackson / Djalal ud-Din Rumi / Niclas Wiklund / Sohrab Sepehri.
[ ATA: 33297 ] Pris: 50 SEK
MAGISTERIET 2. Tema: Öken / Mikroskrift. Uppsala 1997. 48 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
¶ Jan Bäcklund / Bertil Malmberg / Martin Heidegger / Fritz Olsson / Farid ud-din Attar / Johan Redin / Lina Gatte / Åsa Arketeg / Anna-Karin Brus / Jens Nilsson / Peter Jackson / Niclas Wiklund.
[ ATA: 33298 ] Pris: 60 SEK
MAGISTERIET 3/4. Tema: Encyklopedi. Uppsala 1998. 72 (2) s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
¶ Johan Redin / Åsa Arketeg / Roman Jakobson / Hildegard av Bingen / Peter Jackson / Tomas Bodén / Gabor Bora / Anna-Karin Brus / Sören Ulrik Thomsen / Niclas Wiklund. Innehåller också en översättning av Eric A Havelocks ""Den homeriska encyklopedin"", ett kapitel från Preface to Plato.
[ ATA: 33299 ] Pris: 75 SEK
MAGNAN, Pierre, Den femte graven. Höganäs 1984. 270 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Omslaget nött och lagat.
[ ATA: 50439 ] Pris: 50 SEK
MAGNÚSSON, Sigurdur A., Northern Sphinx. Iceland and the Icelanders from the Settlement to the Present. Foreword by Magnus Magnusson. Reykjavik 1984. 2nd impression. xii,259pp. Soft covers. Signatures.
[ ATA: 50943 ] Pris: 125 SEK
MAGNUS-LAGERCRANTZ, Siri, Slagruta. Norstedts 1938. 62,(2)s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 36255 ] Pris: 60 SEK
MAGNUS, Philip, Gladstone: A Biography. Reprint. London 1954. 482 pp. Ill. Publisher's hardcover. soild.
[ ATA: 11335 ] Pris: 90 SEK
MAGNUS, Philip, Gladstone. En biografi. Stockholm 1958. 468 (2) s. Ill. Förlagets klotryggsband med främre omslag.
[ ATA: 39251 ] Pris: 90 SEK
MAGNUSON, Torgil, Studies in Roman Quattrocento Architecture. Stockholm 1958. XV, 389 + 6 large fold outs in back pocket. Ill. Original wrappers. (Figura 9. Studies Edited by the Institute of Art History. University of Uppsala).
[ ATA: 48835 ] Pris: 450 SEK
MAGNUSSON, Bo, Om pluraländelserna -ar - er hos feminina vokalstammar. Akademisk avhandling. Uppsala 1965. 375s inst för nordiska språk Uppsala 13.
¶
[ ATA: 223 ] Pris: 90 SEK
MAGNUSSON, Eva B., Särskilt det röda. Illustrationer av Eva Lidén. Bokboden 1998. 46 (2) s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 38994 ] Pris: 60 SEK
MAGNUSSON, Gerhard, Socialdemokratien i Sverige I-III. Norstedts 1920-1924. (8),424 + (8),400 + (8),437,(1)s. + färgplanscher. Illustrerade. Förlagets halvfranska band med omslagen medbundna. Nötta och fläckade ryggar.
¶ 3 volymer.
[ ATA: 35682 ] Pris: 150 SEK
MAGNUSSON, Gert (red.), När man räknar bilar. Glimtar ur Möres förhistoria. Kalmar 2000. 167 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 34564 ] Pris: 125 SEK
MAGNUSSON, Jörgen, Rethinking the Gospel of Truth: A Study of Its Eastern Valentinian Setting. Dissertation. Uppsala 2006. 190 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 49131 ] Pris: 350 SEK
MAGNUSSON, Karl, Så var det den tiden. Lund 1945. 193 (3) s. Il. Häftad.
[ ATA: 45588 ] Pris: 100 SEK
MAGNUSSON, Kerstin, Die Gliederung des Konjunktivs in Grammatiken der deutschen Sprache. Dissertation. Uppsala 1976. 150 pp. Softcover. (Studia Germanistica Upsaliensia 16).
[ ATA: 36287 ] Pris: 100 SEK
MAGNUSSON, Kjell, Migration, nation, kultur: Jugoslavien. En bibliografi. Uppsala 1984. viii,67pp. Publisher´s soft cover.
[ ATA: 54133 ] Pris: 75 SEK
MAGNUSSON, Magnus, För kristi födsel. Arkaeologi i bibelns lande. Köbenhavn 1977. 240 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något lätt fuktad. Övrigt i gott skick.
[ ATA: 13043 ] Pris: 90 SEK
MAGNUSSON, Ulf, Studies In The Phonology of the Ayenbite of Inwyt. Lund University 1971. VIII, 269 pp. Mimeographed. Original wrappers. Softcover. Quarto. A few notes in pencil. (Lund Theses In English 1).
[ ATA: 49195 ] Pris: 150 SEK
MAGNY, Joël (ed.), CinémAction No 20. Théories du cinéma. Paris 1982. 192 (32) pp. Ill. Softcover. Ex library with one small stamp.
[ ATA: 49899 ] Pris: 75 SEK
MAGRIS, Claudio, Donau. Stockholm 1991. 400 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 9977 ] Pris: 60 SEK
MAGUIRE, Henry, Art and Eloquence in Byzantium. Princeton University Press 1981. xxii, 148 pp. + 111 figures. Publisher's half cloth with dj. Dj just a little worn to upper edge; else in good condition.
[ ATA: 42438 ] Pris: 500 SEK
MAHDI, Muhsin, Ibn Khaldun's Philosophy of History: A Study in the Philosophic Foundation of the Science of Culture. London 1957. 325 pp. Publisher's hardcover with dj. One large tear to front of dj; else in good condition.
[ ATA: 30117 ] Pris: 250 SEK
MAHFOUZ, Naguib, Miramar. Efterord av Sigrod Kahle. Alhambra 1989. 160 s. Häftad.
[ ATA: 46447 ] Pris: 70 SEK
MAHFOUZ, Naguib, The Time and the Place and Other Stories. The American University of Cairo Press 1991. xii, 174 (4) pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 49402 ] Pris: 75 SEK
MAHLSOOK, Han, Cantico di Fronteria. Milano 2001. 344 pp. Softcover. Small damage to front wrapper; else in very good condition.
[ ATA: 48363 ] Pris: 200 SEK
MAHR, Kurt Perry Rhodan 27: Planet of the Gods. Orbit 1977. 120 pp. Paperback.
[ ATA: 47289 ] Pris: 50 SEK
MAHR, Kurt, Perry Rhodan 10: The Ghosts of Gol. Orbit 1976. 126 pp. Paperback. bumped spine.
[ ATA: 47287 ] Pris: 50 SEK
MAHR, Kurt, Perry Rhodan 16: Secret Barrier X. Orbit 19776. 128 pp. Paperback.
[ ATA: 47288 ] Pris: 50 SEK
MAIER, Ingrid, Verbalrektion i den Vesti-Kuranty (1600-1660). Teil 2: Die präpositionale Rektion. Uppsala 2006. 466 pp. Publisher's hardcover. Fine condition.
[ ATA: 26332 ] Pris: 200 SEK
MAIER, Pauline, From Resistance to Revolution. Colonial Radicals and the Development of American Opposition to Britain 1765-1776. London, Routledge & Kegan Paul, 1973. 344 pp. Hardcover with dust-jacket.
¶
[ ATA: 4052 ] Pris: 100 SEK
MAILER, Norman, Fjärran nätter. Höganäs 1984. 667 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19796 ] Pris: 50 SEK
MAILER, Norman, Hårda killar dansar inte. Höganäs 1985. 272 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19797 ] Pris: 50 SEK
MAILER, Norman, Hjortparken. Stockholm 1976. 326 (2) s. Förlagets klotband utan skyddsomslag. Något snedläst. (Svalan).
[ ATA: 27093 ] Pris: 50 SEK
MAILER, Norman, Tough Guys don't Dance. London 1984. 232 pp. Publisher's hardcover with dj. Signature to front fly leaf.
[ ATA: 38535 ] Pris: 90 SEK
MAILLARD, Robert (red), Diamanter. Bra Böcker, Höganäs 1982. 287s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade svarta rexinband.
[ ATA: 44041 ] Pris: 75 SEK
MAILLART, Ella, Oasis interdites. Avec vingt-trois photographies inédites de l'auteur. Présentation de Nicolas Bouvier et postface de Gilbert Etienne Lausanne 1971. 305 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Fine.
[ ATA: 27551 ] Pris: 125 SEK
MAINE, Charles Eric, High vacuum. Ballantine 1957. 185pp. Paperback.
[ ATA: 43255 ] Pris: 50 SEK
MAINE, Charles Eric, The tide went out. Ballantine 1959. 156pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 43256 ] Pris: 50 SEK
MAINE, Charles Eric, High Vacuum. Corgi Books 1959. 224 pp. Paperback. Signature. Soewhat worn.
[ ATA: 47696 ] Pris: 50 SEK
MAIOR, Joannis, Magnum speculum exemplorum ex plusquam octoginta... Editio novissima et correctissima. Colonia, Conradi Butgenii 1618. (24),683,(71)pp. Contemporary blind tooled pigskin over wooden boards with clasps. 22 x 17 cm. Small worm hole on first and last leaves. Foxed. Dampstain in margins.
¶ Very nice and intact binding.
[ ATA: 55503 ] Pris: 3000 SEK
MAIR, Lucy, Introduktion till socialantropologin. Stockholm 1971. 309 s. Häftad.
[ ATA: 8109 ] Pris: 75 SEK
MAIR, Victor H., Tun-huang Popular Narratives. Cambridge University Press 1983. x,329pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Bookplate.
[ ATA: 54103 ] Pris: 450 SEK
MAIROWITZ, David Zane/ CRUMB, Robert, Kafka. Bakhåll 1998. 175s. Illustrerad (!). Häftad.
[ ATA: 54446 ] Pris: 125 SEK
MAISEL, Edward, Tai Chi For Health. 2nd printing. New York 1972. xi, 212 pp. Softcover. Some underlining with pencil.
[ ATA: 30211 ] Pris: 75 SEK
MAJTAN, Milan (ed.), Historický slovník slovenského jazyka I-II. I: A-J. II: K-N. Bratislava 1991-1992. 536 + 615pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. 2 volumes.
¶ Only the first 2 volumes.
[ ATA: 54464 ] Pris: 200 SEK
MALAMUD, Bernard, Medhjälparen. Stockholm 1962. 233 s. Häftad.
[ ATA: 19791 ] Pris: 75 SEK
MALAN, Rian, Mitt förrädiska hjärta. Översättning av Ulf Gyllenhak. Stockholm 1990. 392 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Läsexemplar för bokahandel står tryck försättsbladen, undre snittet svagt fläckat; övrigt i gott skick.
[ ATA: 48535 ] Pris: 150 SEK
MALCOM, Grant, Gröna mandarinmysteriet. Pingvinförlaget 1957. 128 s. Häftad. ATOMBOKEN 6.
[ ATA: 15212 ] Pris: 100 SEK
MALECKI, Herbert, Spielräume. Aufsätze zur ästhetischen Aktion. Suhrkamp 1969. 122 pp. Softcover with dj. In good condition.
[ ATA: 24156 ] Pris: 60 SEK
MALINOWSKI, Grzegorz, Topics in the Theory of Strengthenings of sentential Calculi. Warzawa 1979. 112 pp. Sopftcover. Prof. Stig Kanger's copy. Exlibrary with stamps.
[ ATA: 18753 ] Pris: 100 SEK
MALLING, Matilda, Fru Guvenören af Paris. Bilder från kejsarhofvet 1807. Stockholm 1895. 205 s. Pappband.
[ ATA: 31055 ] Pris: 150 SEK
MALLING, Matilda, Det fatala giftermålet. Stockholm 1931. 298 s. Häftad. Namnteckning. Snedläst.
[ ATA: 49847 ] Pris: 100 SEK
MALLWITZ, Alfred, Olympia und seine Bauten. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1972. 312 pp. Ill. + fold-out map. Softcover.
[ ATA: 27960 ] Pris: 125 SEK
MALM, Anders Erik, Skriverier i det gröna. Västerås 1982. 160 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 36988 ] Pris: 70 SEK
MALM, Andreas, Det är vår bestämda uppfattning att om ingenting görs nu kommer det att vara försent. Atlas 2007. 367,(1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 50811 ] Pris: 75 SEK
MALM, Einar, Stormvarning. Stockholm 1935. 104 s. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 21372 ] Pris: 60 SEK
MALM, Einar, Tomter till salu. Stockholm 1932. 113 s. Häftad.
[ ATA: 21373 ] Pris: 60 SEK
MALM, Einar, Uppsala i mitt hjärta. Stockholm 1955. 2001 s. Ill. Häftad. Nött.
[ ATA: 36554 ] Pris: 50 SEK
MALM, Einar, Sitting Bull och kampen om Vilda Västern. Gebers, 1946. 296s. Illustrerad. Övre högra hörnet något stött. Vetandets värld 3.
[ ATA: 51207 ] Pris: 90 SEK
MALM, Einar, Berömda indianhövdingar. Rabén & Sjögren 1960. 286s. + illustrationer. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött. Försättsbladet delvis mörknat av bilagt tidningsurklipp.
[ ATA: 51218 ] Pris: 150 SEK
MALM, Einar, Stormvarning. Norstedts, 1935. 104s. Häftad med skyddsomslag. Smutstitelbladet mörknat av ilagt tidningsurklipp.
[ ATA: 53127 ] Pris: 65 SEK
MALM, Mats, Textens auktoritet. De första svenska romanernas villkor. Akademisk avhandling. Symposion 2001. 320 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 7155 ] Pris: 100 SEK
MALM, Ulf, Meter, rytm och ljudgestaltning i bunden vers. Exemplet Karlfeldt. Akademisk avhandling. Uppsala 1985. 199s. Häftad. Skrifter utg av Litteraturvetenskapliga institutionen vid Uppsala universitet 21.
¶
[ ATA: 159 ] Pris: 70 SEK
MALM, Ulf, Dolssor Conina. Lust, the Bawdy, and Obscenity in Medieval Occitan and Galician-Portuguese Troubadour Poetry an Latin Secular Love Song. Uppsala 2001. 296spp. Publisher´s softcover. Dedication.
[ ATA: 55446 ] Pris: 250 SEK
MALMBERG, Bertil, Förklädda memoarer. Stockholm 1956. 230 s. Häftad.
[ ATA: 10302 ] Pris: 70 SEK
MALMBERG, Bertil, Utan resolution. Uppsatser 1938-1949. Stockholm 1949. 353 (3) s. Häftad.
[ ATA: 10305 ] Pris: 100 SEK
MALMBERG, Bertil, Förklädda memoarer. Stockholm 1956. 230s. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 10372 ] Pris: 90 SEK
MALMBERG, Bertil, Lek med belysningar. Stockholm 1953. 80 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 21369 ] Pris: 60 SEK
MALMBERG, Bertil, Med cyklopöga. Stockholm 1950. 107 s. Häftad.
[ ATA: 21370 ] Pris: 50 SEK
MALMBERG, Bertil, Dikter i urval. Stockholm 1939. 213 s. Häftad. Ryggens huvud nött; övrigt i gott skick.
[ ATA: 21371 ] Pris: 40 SEK
MALMBERG, Bertil, Nya vägar inom språkforskningen. En orientering i modern lingvistik. 2:a uppl. Stockholm 1962. 255 s. Förlagets klotband.
[ ATA: 25558 ] Pris: 90 SEK
MALMBERG, Bertil, Samlade dikter. Stockholm 1946. 268 s. Förlagets klotband med främre omslag.
[ ATA: 28363 ] Pris: 80 SEK
MALMBERG, Bertil, Orfika. Stockholm 1923. 81 s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 29157 ] Pris: 75 SEK
MALMBERG, Bertil, Schillers estetisk-filosofiska diktning. I urval och översättning jämte en inlednade essä. Stockholm 1915. 105 (3) s. Häftad. Rec.stämpel å främre omslag.
[ ATA: 40984 ] Pris: 100 SEK
MALMBERG, Bertil, Slöjan. Originalupplaga. Stockholm 1927. 79 (3) s. Häftad.
[ ATA: 41179 ] Pris: 75 SEK
MALMBERG, Bertil, Fiskebyn. Stockholm 1919. 240 s. Häftad. Gott skick. Första arket uppskuret resten av boken orörd.
[ ATA: 48008 ] Pris: 200 SEK
MALMBERG, Bertil, Gustaf Hellström. Norstedts 1953. 26s. Häftad. Namnt. på smutstitelbladet.
[ ATA: 49280 ] Pris: 45 SEK
MALMBERG, Hans, Reporter och flanör / Reporter and Flaneur. Alfabeta, 1989. 96 s. Ill. Häftad LUCIDA-Serien 8.
[ ATA: 24896 ] Pris: 75 SEK
MALMBERG, Harald, Infanteriets stridsmedel och krigsorganisation under och efter världskriget. Stockholm 1921. 139,(1)s. Häftad. Militärlitteratur-Föreningens förlag 131.
[ ATA: 35726 ] Pris: 100 SEK
MALMBERG, S. (red.), Barnhistorier. Med förord av Kar de Mumma. Stockholm 1947. 116 (4) s. Ill. Häftad.
[ ATA: 37698 ] Pris: 90 SEK
MALMBERG, Simon, Dazzling Dining: Banquets as an Expression of Imperial Legitimacy. Dissertation. Uppsala 2003. 257 pp. Ill. Softcover. Quarto. Dedikation.
[ ATA: 14287 ] Pris: 200 SEK
MALMBORG, Boo von, Gripsholm. Ett slott och dess konstskatter. Stockholm 1966. 167 s. Il. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 22029 ] Pris: 50 SEK
MALMBORG, Ingvar von (red.), Scenljus. Porträtt av sex Stockholmsteatrar. Stockholmia 2002. 224s. Illustrerad. Fölrlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 54996 ] Pris: 100 SEK
MALMESTRÖM, Elis, En undangömd värld. Andra upplagan. SKDB, Stockholm 1940. 184s. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 8942 ] Pris: 75 SEK
MALMESTRÖM, Elis, Carl von Linné. Geniets kamp för klarhet. Stockholm 1964. 389 (3) s. Ill. Häftad.
[ ATA: 39564 ] Pris: 75 SEK
MALMGREN, Helge, Förstå och förklara. Problem och positioner i psykologins vetenskapsteori. Lund, Doxa, 1978. 173 s.
¶
[ ATA: 1908 ] Pris: 75 SEK
MALMGREN, Helge, Förstå och förklara. Problem och positioner i psykologins vetenskapsteori. Doxa 1978. 173s. Namn på smutstitelbladet.
[ ATA: 54086 ] Pris: 60 SEK
MALMGREN, Lars-Göran, Göran Palms LM-böcker. Två industrireportage och deras mottagande. Kristianstad 1977. 400s. Häftad.
[ ATA: 46401 ] Pris: 200 SEK
MALMGREN, Ulf, Västmanlands flora. Stockholm 1982. 669 s. Ill. Förlagets pappband. Tidigare ägares ettikett å insida av främre pärm; övrigt i mycket gott skick.
[ ATA: 33240 ] Pris: 200 SEK
MALMQUIST, Axel, Svenska krönikespel. Natur & Kultur 1947. 172s. Förlagshalvklotband med skyddsomslag. Sista textbladet marginalskadat, påverkar inte texten.
[ ATA: 5033 ] Pris: 100 SEK
MALMQUIST, K. G., On the determination of distance, absorbing power, and radial extension of a dark nebula. Uppsala 1943. 51,(1)pp. Quarto. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol.13. N:o 5.
[ ATA: 53748 ] Pris: 200 SEK
MALMQUIST, K. G./ G. SCHALÉN/ B. WESTERLUND, Aspectrophotometric survey ofstars along the Milky Way Part I- Part II. Part I: Galactic longitudes 60 -80. Part II: Galactic longitudes 40 - 60. Uppsala 1954 -1960. 49,(3) + 51,(1)pp. Quarto. Original printed wrappers. 2 volumes. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol.15. N:o 12 + Ser.IV. Vol.17.N:o 10.
[ ATA: 53760 ] Pris: 200 SEK
MALMQVIST, Göran, Literary Fragments From the Tang Period. Stockholm 1974. 50 pp. Originla Wrappers. Very good condition. (Skrifter utgivna av Föreningen för Orientaliska Studier 10).
[ ATA: 50078 ] Pris: 45 SEK
MALMROS, Frans / Gabriel JÖNSSON, Detta är Skåne. En hyllning i bild till skånsk bygd av Frans Malmros med text av Gabriel Jönsson. AB Skånska Bildverk, Malmö 1948. 280s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets guldornerade halvfranska band.
[ ATA: 52250 ] Pris: 100 SEK
MALMSTEDT, Jan, IT-ordboken för alla. Visual 2007. 184s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 50873 ] Pris: 125 SEK
MALMSTEN, Bodil, Nåd och onåd. Idioternas bok. Stockholm 1989. 88 s. Häftad. Mycket gott skick.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 33872 ] Pris: 100 SEK
MALMSTEN, Bodil, För att lämna röstmeddelande tryck stjärna. Stocdkholm 2005. 140 (2) s. Förlagets klotband med specialkomponerat skyddsomslag. Liten fläck å undre snittet; övrigt i mycket gott skick.
[ ATA: 44096 ] Pris: 150 SEK
MALMSTEN, Bodil, Kom och hälsa på mig om tusen år. Modernista 2007. 192s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 44771 ] Pris: 100 SEK
MALMSTEN, Bodil, Inte med den eld jag har nu. Dikt för annan dam. Bonniers 1993. 9-11 tusendet. 75s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52458 ] Pris: 60 SEK
MALMSTEN, Ernst / Erik Portanger / Charles Drazin, Boo Hoo: A dot.com Story From Concept to Catastrophe. Random House 2001 386 pp. Paperback.
[ ATA: 23513 ] Pris: 90 SEK
MALMSTEN, Kersti, Reflective Assent in Basic Care. Diss. Uppsala 1999. 272pp. Softcover. Uppsala Studies in Social Ethics 24.
[ ATA: 22538 ] Pris: 125 SEK
MALMSTRÖM, Anna-Karin, Motive and Obligation. Uppsala 1980 132s. Häftad. Ded. Några blyertsmarkeringar.
[ ATA: 54085 ] Pris: 70 SEK
MALMSTRÖM, Bernhard Elis, Samlade skrifter 1-8 (komplett). Örebro 1866-1873. 608 + 546 + 524 (viii) + 471 + 455 (+ register 39 s.) + 352 + 412 + 427 s. 8 st.något nötta halvfranska band.
¶ Innehåller hela verket Grunddragen af svenska vitterhetens historia (inkl. register), varav två volymer behandlar striderna mellan den gamla och nya skolan, samt estetiska avhandlingar och dikter.
[ ATA: 21590 ] Pris: 900 SEK
MALMSTRÖM, Bodil, Svartvita bilder. Stockholm 1988. 152 s. Förlagets konstläderband med skyddsomslag med övre färgat snitt. (FIB).
[ ATA: 37562 ] Pris: 70 SEK
MALMSTRÖM, Joakim, Herrskapen och den lokala politiken. Eds socken ca 1650-1900. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 324 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 26454 ] Pris: 175 SEK
MALMSTRÖM, Joakim, Herrskapen och den lokala politiken. Eds socken ca 1650-1900. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 324 (6) s. Förlagets pappband.
[ ATA: 50587 ] Pris: 200 SEK
MALMSTRÖM, Krister, Stockholm. Oscarskyrkan. Stockholm 1975. Ss. 163-248. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 160.
[ ATA: 37673 ] Pris: 90 SEK
MALMSTRÖM, Nicken, Ur nattens hand. Originalupplaga. Söderströms Tammerfors 1935. 102 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 48031 ] Pris: 200 SEK
MALMSTRÖM, Oscar, Magnus Stenbock i fångenskapen. Utkom första gången 1901. Bewilförlaget, Stockholm, 1976. 96s. illustrerad. Häftad.
[ ATA: 18275 ] Pris: 70 SEK
MALMSTRÖM, Robert, Astrofotografering. Praktiska råd och teoretisk bakgrund. Stockholm Inova 1983. 184 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 45082 ] Pris: 350 SEK
MALMSTRÖM, Sten / Iréne GYÖRKI/ Peter A. SJÖGREN, Bonniers svenska ordbok. Stockholm 1994. 5. upplagan, 4. tryckningen 661 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32055 ] Pris: 100 SEK
MALRAUX, André, Antimemoarer. Stockholm 1968. 412 s. Förlagets röda klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött.
[ ATA: 4539 ] Pris: 80 SEK
MALRAUX, André, L'espoir. Paris 1948. 360 (4) pp. Private cloth. Boards worn.
[ ATA: 31975 ] Pris: 100 SEK
MALRAUX, André, Erövrarna. Stockholm 1977. 203 s. Häftad. Got skick.
[ ATA: 38643 ] Pris: 60 SEK
MALTERUD, Kirsti (red), Kvinnors oförstådda hälsa. Natur och kultur 2004. 246,(2)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 17466 ] Pris: 100 SEK
MALTHUS, Thomas Robert, Om befolkningsfrågan. Introduktion och urval av Georg Borgström. Stockholm 1969. 316 s. Originalpocket. Gott skick. (TEMA-serien).
¶
[ ATA: 1907 ] Pris: 70 SEK
MALZBER, Barry N., The Sodom And Gomorrah Business. Pock. Books1974. 126 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47703 ] Pris: 50 SEK
MALZBERG, Barry N., The Last Transaction. Pinnacle 1977. 163 (5) pp. paperback.
[ ATA: 47158 ] Pris: 50 SEK
MALZBERG, Barry N., Overlay. NEL 1975. 141 (3) pp. Paperback. Signtaure.
[ ATA: 47159 ] Pris: 50 SEK
MALZBERG, Barry N., The Men Inside. Arrow 1976. 174 (2) pp. paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47160 ] Pris: 50 SEK
MAN RAY. Autoportrait. Traduit de l'américain par Anne Guérin. Paris 1964. 358 (2) pp. + Plates. Original back/gold wrappers. Very good condition.
[ ATA: 41571 ] Pris: 275 SEK
MANASSE, Ernst Moritz, Platonliteratur. Bücher über Platon / Bücher über Platon II: Werke in englisher Sprache. Sonderheften der Philosophische Rundschau. Herausgegeben von Hans-Georg Gadamer und Helmut Kuhn. Tübingen 1957-1961. 61 (2) + 241 (2) pp. Original wrappers.
[ ATA: 29702 ] Pris: 500 SEK
MANCERON, Claude, Twilight of the Old Order: 1774-1778. New York 1977. xviii, 650 (2) pp. Publisher's cloth with dj. Dj a little worn to edges. A few pages with underlining in red and blue.
[ ATA: 46476 ] Pris: 90 SEK
MANDEL, Peter, Intelligenstest för katter. Stockholm 1992. 63 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 31623 ] Pris: 60 SEK
MANDELBAUM, David G., Selected Writings of Edward Sapir in Language, Culture and Personality. University of California Press 1958. xv, 617 pp. Publisher's cloth. In good condition.
[ ATA: 39347 ] Pris: 250 SEK
MANDELL, Muriel, Physics Experiments for Children. Dover 1968 (later printing). 96 pp. Softcover.
[ ATA: 31223 ] Pris: 75 SEK
MANDER, Raymond & Joe Mitchenson, The Theatres of London. Foreword by Ian Albery. London 1975. 344 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 11918 ] Pris: 90 SEK
MANDL, F., Quantum Mechanics. Second Edition. 4th impression. London 1961. x, 268 pp. Publisher's green cloth. Upper right corner bumped.
[ ATA: 45072 ] Pris: 150 SEK
MANDL, F., Quantum Mechanics. Reprint of the second edition 1957. London, Butterworths scientific publications 1960. x,267,(3)pp. Publisher's cloth with dust jacket. Hard cover. Dust jacket worn and with tears.
[ ATA: 50699 ] Pris: 250 SEK
MANGÅRD, Carl, Svenska öden i Amerika. Lindblads 1939. 262s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 4157 ] Pris: 100 SEK
MANGS, Frank, Det finns en väg. Stockholm 1951. 193 (3) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 35186 ] Pris: 100 SEK
MANITONQUAT (Medicine Story), Återvänd till ursprunget. En överlevnadshandbok för urinvånare och naturmänniskor. Förlags AB Björnen, 1993. 240s. Illustrerad. Häftad. Blyertsmarkeringar.
[ ATA: 53070 ] Pris: 90 SEK
MANKER, Ernst, Lappmarksgravar. Dödsföreställningar och gravskick i lappmarkerna. Uppsala 1961. 325 s. + karta. Ill. Häftad. Mycket gott skick. Acta Lapponica XVII.
[ ATA: 9305 ] Pris: 900 SEK
MANKER, Ernst, På tredje botten. Minnesbilder. Stockholm 1967. 256 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 12443 ] Pris: 60 SEK
MANKER, Ernst, Markens människor. Medéns förlags, Stockholm 1944. 218s. Ill. Häftad.
[ ATA: 15723 ] Pris: 100 SEK
MANKER, Ernst, Viddernas vandrare. Valda skildringar från landet i norr. Stockholm 1959. 189 s. Ill. Förlagets pappband utan skyddsomslag.
[ ATA: 28070 ] Pris: 70 SEK
MANKER, Ernst, Boken om Skum. Stockholm 1956. 173 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Gott skick.
[ ATA: 30050 ] Pris: 350 SEK
MANKER, Ernst, Det nya fjällvattnet. Forskningar och upplevelser bland lapparna kring Akkjaure. Medéns 1941. 208 s. ill. Förlagets dekorerade linneband med båda omslagen medbundna. Exlibris å insida av främre pärm. Gott skick.
[ ATA: 37132 ] Pris: 150 SEK
MANKER, Ernst, Rajd och karavan. LTs Förlag 1958 264 s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 37925 ] Pris: 90 SEK
MANKER, Ernst, Nomader paa vandring. Skovlapperne i Vittangi. Skildringer fra den svenske lapmark. Gyldendal, Köbenhavn 1935. 187,(1)s. Illustrerad. Guldornerat halvfranskt band med främre omslaget medbundet. Något nött.
[ ATA: 46191 ] Pris: 300 SEK
MANKER, Ernst, People of Eight Seasons. W&W 1972. 232pp. Square Quarto. Illustrated. Publisher´s hardcover with dust jacket.
[ ATA: 51357 ] Pris: 100 SEK
MANKER, Ernst, De åtta årstidernas folk. Tre tryckare, Göteborg 1963. 232s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Inget skyddsomslag.
[ ATA: 51427 ] Pris: 150 SEK
MANKER, Ernst, Bortom fjällen. Folket i Bilds förlag 1957. 189s. Illustrerad. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 53085 ] Pris: 90 SEK
MANKER, Ernst, På tredje botten. Minnesbilder. LTs förlag, Stockholm 1967. 256s. Förlagets svarta pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 53093 ] Pris: 75 SEK
MANKER, Ernst, Över vidderna. Skisser och studier från landet i norr. LTs Förlag, Stockholm 1952. 304s. Illustrerad. Häftad. Något nött.
[ ATA: 54156 ] Pris: 75 SEK
MANKER, Ernst. De svenska fjällapparna. Stockholm 1947. 548s + utvikbar karta. Förlagets skinnryggsband med klotpärmar. Något fläckad rygg. Tillskrift på försättsbladet. STF:s handböcker om det svenska fjället. 4.
[ ATA: 11463 ] Pris: 500 SEK
MANKOWITZ, Wolf, En killing för en styver. Stockholm 1956. 161 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 27073 ] Pris: 50 SEK
MANLEY, Lawrence, Convention 1500-1750. Harvard University Press 1980. x (2) 355 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 32728 ] Pris: 150 SEK
MANN, Erika, Tio miljoner barn. Uppfostran och undervisning i tredje riket. Med förord av Thomas Mann. Andra upplagan. Stockholm 1939. 201 s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 26552 ] Pris: 200 SEK
MANN, Golo, Wallenstein. Bertelsmann, Ohne Jahr. 1126 pp. Publisher's cloth with dust-jacket.
[ ATA: 10178 ] Pris: 125 SEK
MANN, Golo, HEUSS, Alfred, LYNAR, Ernst Wilhelm Graf, (Ed.), Propyläen Weltgeschichte. Summa Historica. Die Grundzüge der Welthistorischen Epochen. Propyläen 1965. 736pp. + plates. Publishers halfleather with dust jacket. Very good condition.
[ ATA: 46393 ] Pris: 250 SEK
MANN, Jessica, Deadlier than the Male. An Investigation into Feminine Crime Writing. David & Charles, London 1981. 256pp. Publisher´s hardcover with dustjacket.
[ ATA: 54851 ] Pris: 90 SEK
MANN, Thomas, De bedragna. Stockholm 1954. 112 s. Häftad. Gott skick. Panacheserien.
[ ATA: 32089 ] Pris: 150 SEK
MANN, Thomas, Doktor Faustus. Das Leben des deutschen Tonsetzers Adrian Leverkühn, erzählt von einem Freunde. Bermann-Fischer Wien 1948. 760 pp. Publisher's half cloth. In good condition.
[ ATA: 35323 ] Pris: 100 SEK
MANN, Thomas, Sången om ett barn. En idyll. Stockholm 1971. 80 s. Häftad. Tväroktav.
[ ATA: 42039 ] Pris: 75 SEK
MANN, Thomas, Tristan. Noveller översatta från tyskan av Emil Hasselblatt. Helsingfors Schildts 1918. 246 s. Förlagets dekorerade klotband.
[ ATA: 45410 ] Pris: 150 SEK
MANN, Thomas, Betrachtungen eines Unpolitischen. Erstes bis sechste Auflage. Berlin Fischer Verlag 1918. XXXXIV, 611 (5) pp. Publisher's cloth backed volume with decorated boards. Lighte ware to right corners of back board. Over all in great shape.
[ ATA: 48449 ] Pris: 600 SEK
MANN, Thomas, Jaakobs upplevelser. Stockholm 1935. VIII, 314 (2) s. Häftad. Namnteckning å försättsbladet. Något nött. (Gula Serien).
[ ATA: 49175 ] Pris: 100 SEK
MANN, Thomas, Den unge Josef. Stockholm 1947. 377 (3) s. Häftad med skyddsomslag. Snedläst. Exlibris å insida av främre omslag.
[ ATA: 49772 ] Pris: 125 SEK
MANN, Tony, Reinkarnation. Stockholm 1996. 157 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 31301 ] Pris: 125 SEK
MANN, Ulrich, Das Christentum als Absolute Religion. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1970. 220 pp. Softbound.
[ ATA: 18904 ] Pris: 125 SEK
MANN, Ulrich, Das Christentum als absolute Religion. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1970. VI, 220 pp. Softbound. Very good condition.
[ ATA: 29677 ] Pris: 100 SEK
MANN, Ulrich, Einführung in die Religionsphilosophie. Wissenschaftliche Buchgesellschaft 1988. 2. Auflage. 145pp. Softcover.
[ ATA: 52570 ] Pris: 75 SEK
MANNERING, Douglas, The Life and Works of Degas. London 1994. 79 pp. Publisher's hardcover.
¶ A compilation of works from the Bridgeman Art Library.
[ ATA: 26038 ] Pris: 90 SEK
MANNERSTÅL, Karin, Karins bästa. Stockholm 2004. 96 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 16050 ] Pris: 125 SEK
MANNICHE, Jens Chr. Den radikale historikertradition. Studier i dansk historievidenskabs forudsaetninger og normer. Aarhus 1981. 439 (3) s. Häftad. Lite understrykningar i blyerts.
[ ATA: 42884 ] Pris: 300 SEK
MANNICHE, Jens Chr., Den radikale historikertradition. Studier i dansk historievidenskabs forudsaettinger og normer. Aarhus 1981. 439 (3) s. Häftad. Fd biblioteksexemplar med stämplar. Inledningsvis prydligt streckad med blyerts.
[ ATA: 42105 ] Pris: 250 SEK
MANNING, Brian, The English People and the English Revolution. Pengin Books 1978. 423 pp. Paperback.
[ ATA: 21121 ] Pris: 75 SEK
MANO, D. Keith, The Bridge. NAL 1974. 192 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47226 ] Pris: 50 SEK
MANOLL, Michel, Hans nakna hjärta. Natur och kultur 1958. 250s. Häftad.
[ ATA: 10601 ] Pris: 75 SEK
MANOR, Orly, Statistical Analysis of Criminal Careers. Dissertation. Stockholm 1985. 206 pp. Softcover.
[ ATA: 17297 ] Pris: 100 SEK
MANSÉN, Elisabeth, Ett paradis på jorden : Om den svenska kurortskulturen 1680-1880. Stockholm 2001. 592 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 22831 ] Pris: 100 SEK
MANSON, T.W., The Teaching of Jesus. Studies in its form and content. 2nd editition,reprint. Cambridge University Press 1963. 351pp. Paperback.
¶
[ ATA: 3244 ] Pris: 100 SEK
MANSON, William Jesus the Messiah. The Synoptic Tradition of the Revelation of God in Christ: with special Reference to Form-Criticism. 6th impression. Hodder and Stoughton, London 1952. 200pp. Publishers hardcover with dust-jacket. Cunningham Lectures.
¶
[ ATA: 3038 ] Pris: 90 SEK
MANSON, William, Jesus the Messiah. The Synoptic Tradition of the Revelation of God in Christ: with Special Reference to Form-Criticism. 7th impression. Hodder & Stoughton 1956. 200pp. Publishers hardcover.
¶
[ ATA: 3258 ] Pris: 100 SEK
MANTLEY, John, The 27th Day. Crest 1958. 176 pp. Paperback. Head of spine worn. Prev. owner's stamp.
[ ATA: 47225 ] Pris: 50 SEK
MANUEL, Frank E., The Prophets of Paris: Turgot, Condorcet, Saint-Simon, Fourier, Comte. New York 1965. 350 pp. Ill. Softcover. In good condition.
[ ATA: 48987 ] Pris: 150 SEK
MANUEL, Frank E., A Portrait of Isaac Newton. Harvard University Press 1968. xviii, 478 pp. Publisher's red cloth with dj. Dj a little worn; else in good condition.
[ ATA: 50576 ] Pris: 400 SEK
MANVELL, Roger, New Cinema in the USA. London 1968. 160 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 28617 ] Pris: 75 SEK
MANVELL, Roger, New Cinema in Britain. London 1969. 160 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 28618 ] Pris: 75 SEK
MANVELL, Roger, New Cinema in Europe. London 1966. 160 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 28619 ] Pris: 75 SEK
MAO ZEDONG, Den långa marschen. Maos 38 dikter. Tolkade och kommenterade av Göran Malmqvist. W & W 1973. 160s. Illustrerad. Pocket.
[ ATA: 54137 ] Pris: 40 SEK
MÜCKENHAUSEN, Gabriele, Wissenschaftstheorie und Kulturprogressismus. Studien zur Philosophie Paul Natorps. Bonn 1986. XI, 131 pp. Publisher's hardcover. In good condition. Presentation copy from author.
[ ATA: 32450 ] Pris: 150 SEK
MÜLLER-GANGLOFF, Erich, Mit der Teilung leben. Eine gemeindeutsche Aufgabe. München 1965. 188 pp. Paperback. Very good condition.
[ ATA: 31081 ] Pris: 50 SEK
MÜLLER-KARPE, Hermann, Frauen des 13. Jahrhunderts v. Chr. Philipp von Zabern 1985. 207pp. + plates. Publisher´s hardcover with dustjacket.
[ ATA: 54991 ] Pris: 150 SEK
MÜLLER-SEIDEL, Walter, Probleme der literarischen Wertung. Stuttgart 1969. 194 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 33338 ] Pris: 75 SEK
MÜLLER, Adriaan von, Gesicherte Spuren. Bruno Hessling Verlag 1972. 120pp. + 64 Plates. Publishers cloth with dust-jacket.
[ ATA: 22499 ] Pris: 125 SEK
MÜLLER, André, Shakespeare ohne Geheimnis. Leipzig 1980. 381 pp. Paperback.
[ ATA: 19053 ] Pris: 50 SEK
MÜLLER, Armin (ed.), Die Welt der Hellenen. Münster 1995. 308 pp. Ill. Publisher's hardcover.
[ ATA: 20920 ] Pris: 100 SEK
MÜLLER, August, August Müller's Allgemeines Wörterbuch der Aussprache ausländischer Eigennamen. Leipzig 1870. XV, 464 pp. Private half calf. Boards and spine worn. pages clean.
[ ATA: 33776 ] Pris: 100 SEK
MÜLLER, E. F. Karl, Symbolik. Vergleichende Darstellung der christlichen Hauptkirchen nach ihrem Grundzuge und ihren wesentlichen Lebensäusserungen. Erlangen 1896. VII, 548 (4) pp. Brown half calf. Some pencil underlining.
[ ATA: 35982 ] Pris: 200 SEK
MÜLLER, Eva, Das Ende der Ölzeit. Strategien für eine saubere Wirtschaft in Deutschland. Frankfurt 1993. 256 pp. Paperback.
[ ATA: 24226 ] Pris: 60 SEK
MÜLLER, J., Fysikens grunder. Dels översättning, dels bearbetning af A. Wiemer. I - II. Stockholm 1859. 2 vol. 106 + 110 (vii). Ill. Samtida halvfranska band. banden något nötta, inlagan lagerfläckig.
[ ATA: 26118 ] Pris: 250 SEK
MÜLLER, K. (ed.), Die deutsche Sprache im 20. Jahrhundert. Göttingen 1969. 133 pp. Softcover.
[ ATA: 24850 ] Pris: 40 SEK
MÜLLER, leo A., Gladio - das Erbe des Kalten Krieges. Hamburg 1991. 156 (4) pp. Softcover. Very good condition.
¶ Der Nato-Geheimbund und sein deutscher Vorläufer.
[ ATA: 38182 ] Pris: 200 SEK
MÜLLER, Ludolf, Helden und Heilige aus russischer Frühzeit. Dreissig Erzählungen aus der altrussischen Nestorchronik. Erich Wewel Verlag 1984. 128pp. Publisher´s softcover.
[ ATA: 54656 ] Pris: 100 SEK
MÜLLER, Werner, Indianische Welterfahrung. Stuttgart 1987. 112 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 29832 ] Pris: 100 SEK
MÜNCH, Ingrid (red.), Den stora julboken. Bonniers 1995. 96 s. Ill. + stort utvikbart ark med mönster. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 43604 ] Pris: 75 SEK
MÜNCHHAUSEN. Baron von Münchhausens underbara resor och äventyr till lands och vatten såsom han själv brukade berätta dem i vänkretsen. Utgivna till 200-årsminnet av hans födelsedag. Översättning av Anna Warodell. Illustrationer av Robert Högfeldt. Stockholm 1924. 136 (2) s. Förlagets klotryggsband med dekorerade pärmar. Något nött.
[ ATA: 48510 ] Pris: 100 SEK
MÜNKLER, Herfried, De nya krigen. Göteborg 2004. 248 s. Häftad.
[ ATA: 35827 ] Pris: 90 SEK
MARÉ, Eric de, Swedish Cross Cut: A Book on the Göta Canal. Malmö 1964. 240 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 12440 ] Pris: 125 SEK
MARAIS-HOOGENHOUT, N., Praktisches Lehrbuch der Kapholländischen Sprache (Burensprache). Sparchlehre, Gespräche, Lesestücke und Wörterbuch. Wien und Leipzig no year (early 1900's). VIII, 176 pp. Publisher's decorated cloth. Prev. owner's bookplate (Erik Gren) on inside of front board. Excellent condition.
[ ATA: 32308 ] Pris: 200 SEK
MARÍN, F. Marcos, Aproximación a la gramática española. Tercera edición corregida. Madrid 1972. XXIV, 344 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50351 ] Pris: 75 SEK
MARÍN, Francisco Marcos, Introductión a la Lingüística: Historia y Modelos. Madrid 1990. 222 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50410 ] Pris: 125 SEK
MARANÓN, Gregorio, Antonio Pérez. Insel-verlag 1959. 424s + 8 Tafeln. OLwd mit Schuber.
[ ATA: 10571 ] Pris: 100 SEK
MARANDA, P., Soviet Structural Folkloristics: Texts by Meletinsky, Nekludov, Novik, and Segal. With Tests of the Approach by Jilek and Jilek-Aall, Reid and Layton. Volume 1. The Hague 1974. 194 pp. Publishe's hardcover.
[ ATA: 28920 ] Pris: 125 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXIII 1957 Part III. Lund Gleerup 1957. pp. 137-198. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Harald Eklund: Über Evidenz und Anschaulichkeit / Stig Kanger: On the characterization of modalities / Alf Nyman: Der Fiktonalismus und die Fiktionen in der Lyrik / Elisa Steenberg: A Study of Aesthetics. Discussions: Mats Furberg and Tore Nordenstam: A note on Professor Törnebohm's article On Truth, Implication, and Three-Valued Logic / Rom Harré: Non-cumulative Generalizations.
[ ATA: 45991 ] Pris: 200 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXIV 1958 Part I. Lund Gleerup 1959. pp. 1-70. Original printed wrappers. Creases. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Jan Berg: A note on reduction sentences / Kai Nielsen: Good Reasons in Ethics: An Examination of the Toulmin-Hare Controversy / Uuno Saarnio: Über die Gesamtheit und ihre Einteilung / Håkan Törnebohm: Outlines of a Boolean tensor algebra with applicatons to the lower functional calculus. Discussion: Erik Rydning: The distinction between one-one relation and one-many relation. Scandinavian Bibliography (XXXVII)
[ ATA: 45992 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXIV 1958 Part II. Lund Gleerup 1958. pp. 71-136. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Gustav Bergmann: Analyticity / Konrad Marc-Wogau: The Argument from Illusion and Berkeley's Idealism / Max Black: Notes on the meaning of rule. Discussion: Fr. Vinding Kruse: Berkeley and the esse est percipi-principle / Håkan Törnebohm: Notes on modal operators.
[ ATA: 45993 ] Pris: 200 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXIV 1958 Part III. Lund Gleerup 1958. pp. 137-204. Original printe wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Georg Henrik von Wright: Eino Kaila / Max Black: Notes on the meaning of rule (II) / Justus Hartnack: Dreams / Haig Khatchadourian: What is rationality? Discussons: Erik Ryding: The sense of 'Smoking permitted' / Knut Erik Tranöy: Reply to Erik Ryding. Scandinavian Bibliography (XXXVIII).
[ ATA: 45994 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXV 1959 Part I. Lund Gleerup 1959. pp. 1-64. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Haskell B. Curry: The interpretaton of formalized implication / Sune Hjort: The meanings of probability statements / Arne naess: Do we know that basic norms cannot be true or false? Discussions: L. E. Palmieri: Past anmd Present / Peter Zinkernagel: General Rules of Language.
[ ATA: 45995 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXV 1959 Part II. Lund Gleerup 1959. pp. 65-122. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Haskell Fain: More on the esse est percipi principle / Lars Svenonius:#-categoricity in first-order predicate calculus / Robert G. Turnbull: Aseity and dependence in Leibniz' metaphysics. Discussion: Stephen C. Pepper: The Sources of Value (Johan Hovstad).
[ ATA: 45996 ] Pris: 125 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXV 1959 Part III. Lund Gleerup 1959. pp. 123-214. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Jörgen Jörgensen: Towards a theory of inference / Olof Kinberg: Abus alcoolique et délinquance / Jean A. Phillips: An interpretation of logical formulas / Lars Svenonius: A theorem on permutations in models. Discussions: Lojas Székely: The problem of experience in the Gestalt Psychology. Review: Arne Naess, Wie födert man heute die empirische Bewegung? (Eivind Storheim).
[ ATA: 45997 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXVI 1960 Part II. Lund Gleerup 1960. pp. 85-150. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: P. H. Nowell Smith: Ifs and Cans / Dag Prawitz: An improved proof procedure. Discussions: Harry M. Bracken: Berkeley and Mental States / Robert J. Richman: On a type of ambiguity. Erratum (Jörgen Jörgensen).
[ ATA: 45999 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXVI 1960 Part III. Lund Gleerup 1960. pp. 151-258. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Hector Neri Castaneda: Outline of a theory on the general logical structure of the language of action / Herbert Morris: Imperatives and orders / Marie Ossowska: Existe-t-il un système de morale qui mérite le nom de système? Discussions: Justus Hartnack: Philosophical Analysis and its Function / Anders Wedberg: Philosophical analysis; types and aims / Eivind Storheim: Empirical Sematics in Oslo. Scandinacvian Bibliography (XL).
[ ATA: 46000 ] Pris: 200 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXVII 1961 Part I. Lund Gleerup 1961. pp. 1-48. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Nicholas Rescher: The concept of randomness / Farhang Zabeeh: Hume on metaphysics and the limits of human knowledge / Otakar Zich: Über den Jevonsschen Begriff des logischen Sinnens und verwandte Begriffe. Discussion: Nelson Goodman: Condensation versus simplification.
[ ATA: 46001 ] Pris: 250 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXVII 1961 Part II. Lund Gleerup 1961. pp. 49-98. Original printe wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: E. E. Dawson: Sense experience and physical objects / Erik Götlind: Two views about the function of models in empirical theories. A. r. Louch The use of moral language. Duscussions: Lloyd Frank Bitzer: A note on Berkeleys principle / L. E. Palmieri: Prof. Propper's refutaton of historicism. Nelson Goodman: Erratum to Vol. XXVII, Part I.
[ ATA: 46002 ] Pris: 200 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXVII 1961 Part III. Lund Gleerup 1961. pp. 99-190. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Jan Berg: An examination on the ontological proof / Mark Fischer: A three-valued calculus for deontic logic. Jaako Hintikka: Modality and quantification / Kazimierz Opalek: The Leon Petrazycki theory of law / Håkan Törnebohm: A study in modal logic. Discussions: Mats Furberg: Mr Halldén on essence statements / Sören Halldén: Reply to Mr Furberg
[ ATA: 46003 ] Pris: 200 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXVIII 1962 Part I. Lund Gleerup 1962. pp. 1- 86. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Gudatv Bergmann: Generality and existence / Arthur C. Copeland Sr.: Statistical induction and the foundation of probability (I) / Donald J. Hillman: On quality classes / Carl Jörgensen: The relation is/ought. Discussions: Lars Bergström: Comments on Castaneda's semantics of prescriptive discourse / H. N. Castaneda: The semantics of prescriptive discourse (A reply to Lars Bergström). Scandinavian Bibliography (XL).
[ ATA: 46004 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXVIII 1962 Part II. Lund Gleerup 1962. pp. 87-212. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Arthur H. Copeland: Statistical induction and the foundations of probability (II) / Kai Nielsen: On speaking of God / Lennart Åqvist: Reflections on the logic of nonsense / J. E. Llewelyn: Presuppositions, assumptions and presumptions / James F. Ross: Does X is possible ever yeld X exists?. Discussions: Mark Fischer: Strong and weak negation of imperativs / Dag Österberg: We know that norms cannot be true or false. Critical comments on Arne Naess: Do we know that basic norms cannot be true or false? Arne Naess: We still do not know that basic norms cannot be true or false? A reply to Dag Österberg. Editor's note.
[ ATA: 46005 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXIX 1963 Part I. Lund Gleerup 1963. pp. 1-92. Original wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Leslie Armour: Rationality, godness and immortality / John King-Farlow: Toulmin's analysis of probability / Henry E. Kyburg Jr: Probability and randomness / Ramon M. Lemos: Ideas, images, and sensations / H. D. Sluga: Some remarks on deontics / Håkan Törnebohm: The clock paradox and the notion of clock retardation in the special theory of relativity.
[ ATA: 46007 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXIX 1963 Part II. Lund Gleerup 1963. pp. 93-228. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Erik Götlind: Stimulus meaning / Ingemar Hedenius: Performatives / Justus Hartnack: The performatory use of sentences / Håkan Törnebohm: Rwo concepts of simultaneity in the special theory of relativity / Lennart Åqvist: Postulate sets and decision procedures for some systems of deontic logic. Discussion: Gustav Bergmann: Stenius on the Tractatus: A special review.
[ ATA: 46008 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXX 1964 Part I. Lund Gleerup 1964. pp. 1-72. Original printed wrappers. Small errata on front wraper. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Henry W. Johnstone Jr & Robert Price: Axioms for the implicational calculus with one variable / Robert J. Richman: Why are synthetic a priori judgements necessary? / John W. Thompson: Polarity and the measurement of values. Discussion: Don F. Gustafson: Hampshireon trying / Richard W. Peltz: Kant and the logicians on the analytic and the synthetic. Review: Lars Bergström: R. M. Hare, Freedom and reason.
[ ATA: 46010 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXX 1964 Part II. Lund Gleerup 1964. pp. 73-144. Original printed wrappers. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: Justus Hartnack: Movement, moments and beginning / Vito F. Sinisi: Kotarbinski's theory of genuine names / P. F. Strawson: Identifying reference and truth-values / Jon Wheatley: How to give a word a menaing. Discussion: Walter R. Fuchs: Ansätse zu einer Quantenlogik / J. E. Llewelyn: Fail-safe causes / Konrad Marc-Wogau: Reply to Professor Llewelyn.
[ ATA: 46011 ] Pris: 200 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (ed.), Theoria Volume XXX 1964 Part III. Lund Gleerup 1964. pp. 74-232. (A Swedish Journal of Philosophy and Psychology).
¶ Contents: James W. Cornman: Strawson's Person / Steven Davis: I Know as an explicit performative / Haig Khatchadourian: Ambiguity / Per LIndström: On model-completeness. Discussion: Howard Jackson: Note on an argument of Church. Scandinavian Bibliography (XLIII).
[ ATA: 46012 ] Pris: 150 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (red.), Filosofin genom tiderna IV: 1900-talet. Stockholm 1964. 400 s. Förlagets gröna klotband. Namnteckning.
[ ATA: 8435 ] Pris: 100 SEK
MARC-WOGAU, Konrad (red.), Filosofin genom tiderna II: 1600-talet 1700-talet. Stockholm 1967. 422 s. Förlagets gröna klotband.
[ ATA: 8436 ] Pris: 100 SEK
MARC-WOGAU, Konrad, Freuds psykoanalys. Presentation och analys. Orion/ Bonniers 1967. 151 s. Häftad.
¶
[ ATA: 1950 ] Pris: 70 SEK
MARC-WOGAU, Konrad, Philosophical Essays: History of Philosophy, Perception, Historical Explanation. Lund 1967. XI, 278 pp. Publisher's hardcover with dustjacket. (Library of Theoria XI).
¶
[ ATA: 1951 ] Pris: 75 SEK
MARC-WOGAU, Konrad, Logik Vetenskapsteori Argumentationsanalys. Liber, Stockholm 1969. 165s. Pocket. Ryggens nederdel något stött.
[ ATA: 9807 ] Pris: 60 SEK
MARC-WOGAU, Konrad, Die theorie der Sinnesdaten. Uppsala 1945. X,448,(2),pp. Modern cloth with both wrappers tipped-in.
[ ATA: 11565 ] Pris: 300 SEK
MARC-WOGAU, Konrad, Filosofiska diskussioner. Stockholm 1970. 240 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 48948 ] Pris: 125 SEK
MARCH, Michael (ed.), Child of Europe: A New Anthology of East European Poetry. London 1990. xxiii, 254 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 39779 ] Pris: 60 SEK
MARCHINGTON, John, CLAY, Anthony, An Introduction to bird and Wildlife Photography. Faber and Faber, London 1974. 149pp + plates. Publishers hardcover with dust-jacket.
[ ATA: 11516 ] Pris: 90 SEK
MARCKS, Claudia, Hjältar. Stockholm 2006. 153 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32358 ] Pris: 100 SEK
MARCO TULLIO CICERONE. Le Tusculane. A cura di Adolfo Di Virginio. Mondadori Editore 1973. 531 (5) pp. Publisher's hardcover. Spine loose and mended with tape. Text is clean.
[ ATA: 35404 ] Pris: 200 SEK
MARCUS TULLIUS CICERO. Gespräche in Tuskulum. Eingeleitet und neu übertragen von Karl Büchner. Zürich 1952. 280 pp. Publisher's cloth. In good condition.
[ ATA: 34974 ] Pris: 150 SEK
MARCUS TULLIUS CICERO. Somnium Scipionis. Med inledning og anmerkninger av Gunnar Rudberg. Krsitiania 1923. 35 (1) s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 39413 ] Pris: 75 SEK
MARCUS, Aage, Den blå draken. Levnadskonst och bildkonst i det gamla Kina. Stockholm, Norstedts, 1953. 200 s. Något streckad, kantstött, veck å omslag, samt fläckar.
¶
[ ATA: 2291 ] Pris: 75 SEK
MARCUS, Aage, Den blå draken. Levnadskonst och bildkonst i det gamla Kina. Stockholm 1953. 200 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Liten namnteckning å försättsbladet.
[ ATA: 43128 ] Pris: 100 SEK
MARCUS, G. J., The Age of Nelson: The Royal Navy In The Age of Its Greatest Power and Glory 1793-1815. New York 1971. 532 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 49079 ] Pris: 150 SEK
MARCUS, Marvin / Henryk Mino, Elementary Linear Algebra. New York 1968. 267 pp. Publisher's cloth. A few pages with underlining; else in good condition.
[ ATA: 28389 ] Pris: 150 SEK
MARCUSE, F. L., Hypnos. Stockholm 1985. 256 s. Häftad. Delvis streckad med rödpenna.
[ ATA: 35511 ] Pris: 40 SEK
MARCUSE, F. L., Hypnos. Stockholm 1960. 268 (4) s. Pocket. Några få sidor med bläckunderstrykningar.
[ ATA: 44536 ] Pris: 50 SEK
MARCUSE, Herbert, Die Permanenz der Kunst. Wider eine bestimmte marxistische Ästhetik. München 1977. 78 pp. Paperback.
[ ATA: 18952 ] Pris: 75 SEK
MARCUSE, Herbert, POPPER, Karl, Revolution oder Reform? Herbert Marcuse und Karl Popper. Eine Konfrontation. Herausgegeben von Franz Stark. Kösel-Verlag, München 1971. 48pp. Illustrated. Soft covers.
[ ATA: 22268 ] Pris: 75 SEK
MARCUSE, Ludwig, Amerikanische Philosophieren. Pragmatisten, Polytheisten, Tragiker. Hamburg 19559. 177 pp. Paperback.
[ ATA: 30804 ] Pris: 50 SEK
MARCUSSEN, Marianne / Gertrud With (red.), Til og fra norden. Tyve artikler om nordisk billedkunst og arkitektur. Köpenhavn 1999. 240 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 20252 ] Pris: 100 SEK
MARCUSSON, Lena (red.) God förvaltning - ideal och praktik. Uppsala 2006. 278 s. Förlagets pappband. De lege, årsbok 2006.
[ ATA: 49919 ] Pris: 150 SEK
MARGENAU, Henry / George Moseley Murphy, The Mathematics of Physics and Chemistry. Volume Two. New York 1964. v, 786 pp. Publisher's red cloth. In good condition.
[ ATA: 32238 ] Pris: 250 SEK
MARGENAU, Henry, Ethics and Science. New Jersey 1964. 302 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 22926 ] Pris: 125 SEK
MARGULIES, Leo / Oscar J. Friend (ed.), My Best Science Fiction Story. New York 1954. 262 pp. Paperback. Crisp copy.
¶ Asimov, Kuttner, Van Vogt, Bloch, Leinster, Taine, Williamson.
[ ATA: 47391 ] Pris: 50 SEK
MARIMONT, Hella, De guldsmidda nomaderna. Bilder ur diplomatins historia och vardag. Stockholm 1973. 170 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38563 ] Pris: 60 SEK
MARIN, Barbro, Föreläsningsämnen vid professorsinstallationer i Uppsala 1855-1966. Uppsala 1967. 56 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 49259 ] Pris: 60 SEK
MARININA, Alexandra Den stulna drömmen. Ett fall för Anastasia Kamenskaja vid Moskvapolisen. W&W 2002. 412,(4)pp. Förlagets pappband med skyddsomslag. Något snedläst.
[ ATA: 23059 ] Pris: 75 SEK
MARININA, Alexandra, Mördare mot sin vilja. Ett fall för Anastasia Kamenskaja vid Moskvapolisen. Stockholm 1999. 256s. Förlagets pappband m. skyddsomslag.
[ ATA: 15684 ] Pris: 60 SEK
MARININA, Alexandra, Mördare mot sin vilja. 2:a tryckningen, 19:e tusendet. Walhström & Widstrand, Stockholm 1999. 256s. Förlagets pappband m. skyddsomslag.
[ ATA: 15685 ] Pris: 60 SEK
MARININA, Alexandra, De som dör först. Ett fall för Anastasia Kamenskaja vid Moskvapolisen. Stockholm 1996. 300s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 15691 ] Pris: 75 SEK
MARIUS, Richard, Thomas More: A Biography. New York 1984. xxiv, 561 (3) pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 49002 ] Pris: 150 SEK
MARKEY, Thomas L., The Verbs Varda and Bliva in Scandinavian. With Special Emphasis on Swedish. Doctoral dissertation. Uppsala 1969. viii,309pp+maps.
[ ATA: 6355 ] Pris: 150 SEK
MARKHAM, Ursula, Fortune-Telling by Crystals and Semi Precious Stones: A Practical Guide to Their Use in Divination, Meditation and Healing. The Aquarian Press 1987. 96 pp. Paperback.
[ ATA: 12845 ] Pris: 90 SEK
MARKHAM, Ursula, The Elements of Visualisation. Longmead 1991. 120 pp. Softcover. Signature to front fly leaf.
[ ATA: 37080 ] Pris: 75 SEK
MARKHAM, Ursula, Sluta stressa! Malmö 19994. 148 s. Förlagets pappband. Namnteckning och tidigare ägaretikett; övrigt i mycket gott skick. (Utvecklingsbiblioteket).
[ ATA: 44156 ] Pris: 90 SEK
MARKLUND SHARAPOVA, Elisabeth, Implicit and Explicit Norm in Contemporary Russian Verbal Stress. Doctoral dissertation. Uppsala 2000. 302pp. Soft covers. Studia Slavica Upsaliensia 40.
[ ATA: 10979 ] Pris: 150 SEK
MARKLUND, Ingvar, Experimental Studies of Collective Properties of Some Radioactive Nuclei and a Determination of the Helicity of Neutrinos. Dissertation. Uppsala 1960. ca 300 pp. Original wrappers. Handwritten title on spine.
[ ATA: 34051 ] Pris: 400 SEK
MARKLUND, Sixten, Norrbottningen Johan Jakob Rutberg. En opponent i ståndsriksdagen. Kalix 1994. 204 s. Häftad. Tillskrift.
[ ATA: 20361 ] Pris: 75 SEK
MARKOWSKI, Michal Pawel, Svart ström. Gombrowicz, världen, litteraturen. Modernista 2006. 319s. Häftad.
[ ATA: 52784 ] Pris: 75 SEK
MARKS, Robert W., Mengenlehre Schritt für Schritt. Wie CVomputer denken. Ein programmiertes Taschenbuch vom ABC der Mengenlehre. München 1970. 126 (2) pp. Il. Paperback. Very god condition.
[ ATA: 37775 ] Pris: 50 SEK
MARKUS, Ivar, På kryss med Monica. En äkta segelskuteberättelse. Stockholm 1947. 116 s. Förlagets illustrerade halvklotband.
[ ATA: 24798 ] Pris: 75 SEK
MARKY, Ildiko, Beckasinens öga. Stockholm 1990. 157 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19828 ] Pris: 40 SEK
MARLOWE, Ann, How to stop time. Virago Press, London 1999. 297pp. Paperback.
[ ATA: 22070 ] Pris: 90 SEK
MARLOWE, Derek, Dubbelagenten. Stockholm 1967. 192 (4) s. Häftad. Ouppskuren. Rec.etikett å bakre omslag; övrigt i mycket gott skick.
[ ATA: 38762 ] Pris: 90 SEK
MARLOWE, Stephen, Christofer Columbus memoarer. Stockholm 1992. 584 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 19825 ] Pris: 50 SEK
MARQUAND, David, The Unprincipled Society: New Demands and Old Politics. London 1988. 292 pp. Softcover. 4 pages with underlinings in ink.
[ ATA: 27228 ] Pris: 75 SEK
MARQUAND, John P., Stopover: Tokyo. London 1957. 254 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 48331 ] Pris: 75 SEK
MARQUEZ, Gabriel Garcia, Om kärlek och andra demoner. Stockholm 1995. 186 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 24835 ] Pris: 60 SEK
MARQUIS DE SADE. Justine ou Les malheurs de la vertu. Collection Biblio-Luxe Paris 1979. 407 (5) pp. Publisher's pictorial hardcover. Very good condition.
[ ATA: 48945 ] Pris: 150 SEK
MARR, David G., Vietnamese Anticolonialism 1885-1925. University of California 1971. xx,322 pp. Publisher's brown cloth. Small signature.
[ ATA: 50166 ] Pris: 150 SEK
MARR, Nikolaus, Der japhetische Kaukasus und das dritte ethnische Element im Bildungsprozess der mittelländischen Kultur. Stuttgart 1923. 76 pp. Original wrappers. Head of spine worn with some paper loss.
[ ATA: 32258 ] Pris: 250 SEK
MARROU, Henri-Irénée, Über die historische Erkenntnis. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1973. 363 (1) pp. Softcover.
[ ATA: 33284 ] Pris: 150 SEK
MARRYAT, Florence, Det fins ingen död. (sic!) Stockholm 1892. 358 s. Klotband.
[ ATA: 19821 ] Pris: 75 SEK
MARSÉ, Juan, Sista kvällarna med Teresa. Till svenska av Peter Landelius. Höganäs 1981. 329 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 24800 ] Pris: 50 SEK
MARSDEN, Jerrold E., Basic Complex Analysis. Freeman 1973. 472 pp. Publisher's hardcover. Boards coverd with plastic wrapper. Traces from tape on inside of front and back boards.
[ ATA: 9612 ] Pris: 150 SEK
MARSH, Nagio, Svärdsdansen. Stockholm 1958. 308 s. Häftad. Nårt nött. Exlibris å försättsblad.
[ ATA: 33466 ] Pris: 75 SEK
MARSH, Nagio, Heta källor. Stockholm 1965. 326 s. Häftad. Nött. Namnteckning å insida av främre pärm.
[ ATA: 32864 ] Pris: 50 SEK
MARSH, Ngaio, Sjunga för död. Gebers 1959. 248s. Häftad. Något nött. Svag fuktrand i övre högra hörnet på de cirka 70 första sidorna (Obetydlig)
[ ATA: 28702 ] Pris: 100 SEK
MARSH, Robert, Comparative Sociology. A Codification of Cross-Societal Analysis. Harcourt, Brace & World 1967. xvi,528pp. Publisher´s cloth. Hardcover. Stamped on small title. Pencil underlinings on the first c:a 40pp.
[ ATA: 51494 ] Pris: 100 SEK
MARSHALL THOMPSON, Elizabeth, Hundars hemliga liv. Stockholm 1994. 147 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 39040 ] Pris: 125 SEK
MARSHALL, C. E., Introduction to Crystal Optics. Cooke, Troughton & Simms Yorke (no year, 1950's). 124 s. Ill. Publisher's printed cloth. Prev. owner's bookplate.
[ ATA: 30470 ] Pris: 250 SEK
MARSHALL, John, A Guide to Taxila. Fourt Edition. Cambridge University Press 1960. 196 pp. Ill. + fold out maps. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 27459 ] Pris: 125 SEK
MARSHALL, S. L. A., Soldater i strid. Hörsta förlag, Stockholm 1952. 218 s. Klotband. Främre omslaget medbundet. Några kulspetsstreck.
[ ATA: 21900 ] Pris: 125 SEK
MARSTRAND, Vilhelm, Bogstavskriftens aeldste oprindelse. Köbenhavn 1940. 23 s. Häftad. Liten pappaersförlust å främre omslag.
[ ATA: 32282 ] Pris: 75 SEK
MARSTRANDER, Sverre (utg.), Foredrag ved det 1. nordiske bronsealder-symposium på Isegran 3.-6. oktober 1977. Oslo 1983. 174s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Varia 9. Universitetets oldsaksamling. Dedikation från utgivaren.
[ ATA: 55457 ] Pris: 150 SEK
MARTENS, E. / SCHNÄDELBACH, H. (Hg.), Philosophie. Ein Grundkurs 1-2. Uberarbeitete und erweiterte Neuausgabe. Rowohlt 1991. 394 + (10),395-826pp. Publisher´s soft cover. 2 volumes.
[ ATA: 54081 ] Pris: 125 SEK
MARTENSEN, H., Den kristliga etiken. 1 Den allmänna delen. 2 Den speciella delen: 1 Den individuella etiken, 2 Den sociala etiken. Vol 1 & vol 2:1 i andra upplagan. Norstedts 1905, 1906. VIII,509,(3) + VIII,433,(1) + (2),385,(3)s. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning på försätsbladen.
¶ 3 volymer.
[ ATA: 16637 ] Pris: 500 SEK
MARTIALIS, M. Valerii, Epigrammaton libri. Recognovit W. Heraeus. Editionem correctiorem curavit Iacobus Borovskij. Teubner 1982. LXXVIII,417,(1)pp. Publisher´s blue cloth. Hardcover. Very good condition.
[ ATA: 51754 ] Pris: 300 SEK
MARTIN, Alf, England trots allt. Stockholm 1979. 203 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.
[ ATA: 25401 ] Pris: 75 SEK
MARTIN, Angus, Gorillas In The Garden. Illustrated by Pamela Conder. Surrey Beatty & Sons 1997. xii, 168 pp. Quarto. Publisher's hardcover with dust-jacket. Signed by author on title page. In good condition.
[ ATA: 5608 ] Pris: 200 SEK
MARTIN, David / Phyllis Johnson, The Struggle For Zimbabwe: The Chimurenga War. Foreword by Robert Mugabe. London 1981. xviii, 378 pp. Ill. Softcover. Inscription of first fleaf. Some underlining in ball point.
[ ATA: 46335 ] Pris: 100 SEK
MARTIN, Franco Foresta, Scienza in città. Guida ai luoghi e ai musei scientifici di Roma. Electa 1992. 152 pp. Ill. Soft cover.
[ ATA: 10716 ] Pris: 90 SEK
MARTIN, Graham Dunstan, Shadows in the Cave. Mapping the Conscious Universe. Arkana 1990. xiv,253pp. Softcover. Signature on small title.
[ ATA: 52901 ] Pris: 75 SEK
MARTIN, Hans-Peter / Harald Schumann, Globaliseringsfällan. Angreppet på demokrati och välfärd. 3 tryckningen. Symposion 1997. 320 s. Häftad.
[ ATA: 4603 ] Pris: 75 SEK
MARTIN, Harald, Flyget. Den moderna flygmaskinen i krig och fred. Stockholm 1939. 183 s. Ill. Förlagets ill klotband. Försätts- och smutstitelblad har bortskuret namn. Övrigt i gott skick.
[ ATA: 17776 ] Pris: 100 SEK
MARTIN, James Alfred, The New Dialogue between Philosophy and Theology. A & C Black , London 1966. 211pp. Publishers hardcover with dust-jacket.
¶
[ ATA: 3029 ] Pris: 100 SEK
MARTIN, Julia Wallis, Porträtt i sten. Stockholm 2000. 285 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 28022 ] Pris: 75 SEK
MARTIN, Knut, Kungen kommer Helsingfors, Schildts 1943. 191s. Illustrerad. Häftad. Tillskrift på smutstitelbladet.
[ ATA: 46155 ] Pris: 60 SEK
MARTIN, P. W., Experiment in Depth. A study of the Work of Jung, Eliot and Toynbee. London, Routledge & Kegan Paul, 1955. 275 pp. Cloth, no dust-jacket.
¶
[ ATA: 1954 ] Pris: 70 SEK
MARTIN, R. M., Truth and Denotation: A Study in Semantical Theory. London 1958. 304 pp. Publisher's hardcover with a worn dj.
[ ATA: 14763 ] Pris: 150 SEK
MARTIN, Richard (ed.), The New Urban Landscape. New York 1990. 132 pp. Softcover with dj. Quarto.
[ ATA: 40045 ] Pris: 150 SEK
MARTIN, Roland, Tal om de gränsor, som naturlig billighet synes hafva utstakat imellan Medecine och Chirurgie; Hållit i Stora Riddarhus-Salen den 11 Sept 1756. För inträde til den, uppå Hans Kongl. Maj:ts allernådigste befallning, inrättade Anatomiae- och Chirurgiae-Profession i Stockholm. Stockholm, Lars Salvius 1757. 40s. Tagen ur band. Lagerfläckad.
[ ATA: 48797 ] Pris: 400 SEK
MARTIN, Samuel E., Essential Japanese: An Introduction to the Standard Colloquial Language. Third Revised Edition. Tuttle 1963. 462 pp. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 35146 ] Pris: 100 SEK
MARTIN, Thomas R., Ancient Greece: From Prehistoric Times to Hellenistic Times. Yale University Press 1996. xii, 252 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 32215 ] Pris: 200 SEK
MARTIN, Valerie, I doktor Jekylls tjänst. Stockholm 1992. 209 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19820 ] Pris: 60 SEK
MARTIN, Wilhelm, Sonne - Weltall - Materie in revolutionärer Sicht. Württ 1969. 134 pp. Ill. Publisher's blue cloth. Fine condition.
[ ATA: 28068 ] Pris: 75 SEK
MARTINELLI, Valentino, Bernini. Arnoldo Mondadori Editore 1953. 186 (4) pp. Ill. Publisher's hardcover with dj,. In good condition. (Biblioteca Moderna Mondadori 352).
[ ATA: 42146 ] Pris: 100 SEK
MARTINET, André, A Functional View of Language. Oxford 1962. viii, 163 (3) pp. Publisher's blue cloth.
[ ATA: 44832 ] Pris: 90 SEK
MARTINIUS, Sture, Peasant Destinies: The History of Swedes Born 1810-12. Dissertation. Stockholm 1977. 154 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 12441 ] Pris: 125 SEK
MARTINOS, Nanno, Art and eligion in Thera: Reconstructing a Bronze Age Society. Athens 1984. 128 pp. Ill. Softcover. Small prev. owner's sticker on front fly elaf.
[ ATA: 44205 ] Pris: 75 SEK
MARTINSON, Harry, Vagnen. Stockholm 1960. 136 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 21363 ] Pris: 60 SEK
MARTINSON, Harry, Doriderna. Stockholm 1980. 93 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Tillskrtift på försättsbladet.
[ ATA: 21367 ] Pris: 75 SEK
MARTINSON, Harry, Utsikt från en grästuva. Småprosa. Stockholm 1963. 117s Förlagsinbunden med skyddsomslag. Tillskrift å försättsblad; övrigt i gott skick.
[ ATA: 29627 ] Pris: 50 SEK
MARTINSON, Harry, Dikter. Tusende. Stockholm 1954. 191 s. Förlagets blåa klotband med främre omslag. Liten tillskrift å försättsblad.
[ ATA: 37797 ] Pris: 60 SEK
MARTINSON, Harry, Den förlorade jaguaren. Andra upplagan. Stockholm 1941. 266 s. Häftad. Ett par veck å främre omslag; övrigt i gott skick.
[ ATA: 38997 ] Pris: 60 SEK
MARTINSON, Harry, Cikada. Tusende. Stockholm 1953. 152 (8) s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 45121 ] Pris: 50 SEK
MARTINSON, Harry, Kap farväl! Stockholm 1974. 138 s. Pocket.
[ ATA: 46737 ] Pris: 40 SEK
MARTINSON, Harry, Elin Wägner. Norstedts 1949. 21s. Häftad. Namnt. på smutstitelbladet. Nedre högra hörnet stött.
[ ATA: 49277 ] Pris: 45 SEK
MARTINSON, Mattias, Postkristen teologi. Experiment och tydningsförsök. Logos - pathos nr. 7. Glänta 2007. 275s. Häftad.
[ ATA: 52054 ] Pris: 125 SEK
MARTINSON, Moa, Jag mötte en diktare. Stockholm 61. 250 s. Förlagets pappband. Ryggen fläckig.
[ ATA: 19817 ] Pris: 40 SEK
MARTINSON, Moa, Klockor vid sidenvägen. Stockholm 1975. 196 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.
[ ATA: 22422 ] Pris: 60 SEK
MARTINSON, Moa, Armén vid horisonten. Stockholm 1974. 270 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.
[ ATA: 27225 ] Pris: 60 SEK
MARTINSON, Moa, Du är den enda. Omslag av eric Palmquist. 2. upplagan. Askild & Kärnekull 1979. 247s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 41810 ] Pris: 75 SEK
MARTINSON, Moa, Brandliljor. Omslag av Eric Palmquist. 3. upplagan, 14. tusendet. Askild & Kärnekull 1979. 307s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 41811 ] Pris: 75 SEK
MARTINSON, Moa, Livets fest. Omslag av Eric Palmquist. 2. upplagan, 6.-11. tusendet Askild & Kärnekull 1973. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslagets främre sida med lagad reva.
[ ATA: 41813 ] Pris: 75 SEK
MARTINSSON, Bengt-Göran, Bildningens moderna former. Utbildningsprogram om litteratur 1960-1976. Stockholm 2004. 159 s. Häftad.
[ ATA: 24034 ] Pris: 75 SEK
MARTINSSON, Harry, Dikter 1929-1945. Stockholm 1997. 347 (1) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 41460 ] Pris: 125 SEK
MARTINSSON, Lena, Gemensamma liv. Om kön, kärlek och längtan. Stockholm 1997. 238 s. Häftad. Delvis streckad med blyerts.
[ ATA: 49573 ] Pris: 100 SEK
MARTINSSON, Roland Poirier, Sånt är livet. Om vetenskapens sökande efter livets början. Norstedts 2005. 348s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Några blyertsmarkeringar.
[ ATA: 52847 ] Pris: 90 SEK
MARTINUS. Den fullkomliga födan. Lund 1950. 90 s. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning. ett par sidor med blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 44479 ] Pris: 75 SEK
MARTINUS. Bönens mysterium. Köpenhamn 1960. 57 (3) s. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning.
[ ATA: 44480 ] Pris: 60 SEK
MARTINUS. Vad är sanning? Linköping 1960. 80 s. Förlagets pappband. namnteckning. Blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 44481 ] Pris: 60 SEK
MARTINUS. Mellan två världsepoker. Linköping 1060. 72 s. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning.
[ ATA: 44482 ] Pris: 75 SEK
MARTINUS. Kring min missions födelse. Linköping 1961. 46 s. Förlagets dekorerade klotband. Namnteckning.
[ ATA: 44483 ] Pris: 75 SEK
MARTINUS. Livets bok I. Linköping 1964. 262 s. Färgplanscher. Förlagets dekorerade pappband. Namnteckning.
[ ATA: 44484 ] Pris: 150 SEK
MARTINUS. Livets bok II. Linköping 1971. ss. 269-584 s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 44485 ] Pris: 150 SEK
MARTINUS. Livets bok III. Linköping 1975. ss. 589-965. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 44486 ] Pris: 150 SEK
MARTINUS. Livets bok IV. Linköping 1978. ss. 973-1352. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 44487 ] Pris: 150 SEK
MARTINUS. Livets bok VI. Linköping 1981. ss. 1625-1924. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 44488 ] Pris: 150 SEK
MARTINUS. Livets bok 1. Linköping 1975. 262 s. Färgplanscher. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 46926 ] Pris: 125 SEK
MARTLING, Carl Henrik, Nattvardskrisen i Karlstads stift under 1800-talets senare hälft. Akademisk avhandling. Lund 1958. 483 s. Häftad. Tejpad reva över främre omslag; i övrigt i gott skick. Större delen ouppskuren.
¶ Dedikation.
[ ATA: 14444 ] Pris: 90 SEK
MARTLING, Carl Henrik, Den talande tystnaden. Verbum 1987. 126s. Häftad. Namnetikett på bakre omslaget.
[ ATA: 53027 ] Pris: 75 SEK
MARTLING, Martin, I törnets tecken. Stockholm 1958. 179s. häftad.
[ ATA: 8946 ] Pris: 75 SEK
MARTTALA MELANDER, Ulla, Innehåll och perspektiv i samtal mellan läkare och patient. En språklig och samtalanalytisk undersökning. Akademisk avhandling. Uppsala 1995. 255 s. Skrifter utgivna av Institutionen för nordiska språk vid Uppsala Universitet 39.
[ ATA: 4874 ] Pris: 100 SEK
MARUYAMA, Masao, Studies in the Intellectual History of Tokugawa Japan. Translated by Mikiso Hane. Princeton University Press, University of Tokyo Press 1974. xxxviii,383pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Library stamps.
[ ATA: 53848 ] Pris: 250 SEK
MARVELLY, Paula, The Teachers of One Living Advaita: Conversations on the Nature of Non-Duality. London 2002. XIV, 282 pp. Ill. Softcover. A few pencil notes.
[ ATA: 42934 ] Pris: 125 SEK
MARWICK, Arthur, The Nature of History. Third Edition. London 1990. 442 pp. Softcover. Signature on front fly leaf.
[ ATA: 25255 ] Pris: 75 SEK
MARX / ENGELS / LENIN. Ûber Kultur, Ästhetik, Literatur. Ausgewählte Texte Herausgegeben von Hans Koch. Reclam 1973. 736 pp. Paperback.
[ ATA: 21707 ] Pris: 75 SEK
MARX, Erich (ed.), Handbuch der Radiologie I: J. S. Townsend: Die Ionisation der Gase / H. Geitel: Der Radioaktivität der Erde und der Atmosphäre. Leipzig 1920. 473 pp. Ill. Publisher's green cloth. Nobel prize winner The Svedberg's copy with signature.
[ ATA: 26106 ] Pris: 1200 SEK
MARX, Erich (ed.), Handbuch der Radiologie V: Kathodenstrahlen und Röntgenstrahlen. - A. Bestelmeyer: Die spezifische Ladung des Elektrons / H. Starke: Reflexion, Diffusion, Absorption, Sekundärstrahlung von Kathodenstrahlen / E. Marx: Röntgenstrahlen. Leipzig 1919. XVII, 706 (4) pp. Publisher's green cloth. Very good condition. Nobel prize winner The Svedberg's copy with signature.
[ ATA: 43313 ] Pris: 1500 SEK
MARX, Erich (ed.), Handbuch der Radiologie IV: Kanalstrahlen und Ionisation bei hohen Temperaturen. - Wilhelm Wien: Kanalstrahlen / August Hagenbach: Lichtbogen / Owen W. Richardson: Glühelektroden / Erich Marx: Flammenleitung. Leipzig 1917. XXIII, 806 pp. Publisher's green cloth. In good condition.
[ ATA: 43314 ] Pris: 750 SEK
MARX, Erich (ed.), Handbuch der Radiologie III. - E. Ghercke: Glimmentladung / R. Seeliger: Die Positive Säule / Wilhelm Hallwachs: Die Lichtelektrizität. Mit einem Anhang: Die Entwicklung der Lichtelektrizität von Januar 1914 bis Oktober 1915 von Erich Marx. Leipzig 1916. XXII, 618 pp. Publisher's green cloth. Very good condition. Nobel prize winner The Svedberg's copy with signature.
[ ATA: 43315 ] Pris: 1500 SEK
MARX, Erich (ed.), Handbuch der Radiologie II. - E. Rutherford: Radioaktive Substanzen und ihre Strahlungen. Leipzig 1913. XII, 642 pp. Publisher's green cloth. Very good condition. Nobel prize winner The Svedberg's copy with signature.
[ ATA: 43316 ] Pris: 2500 SEK
MARX, Erich (ed.), Handbuch der Radiologie II. - E. Rutherford: Radioaktive Substanzen und ihre Strahlungen. Leipzig 1913. XII, 642 pp. Publisher's green cloth. Ex library copy with one stamp to front fly leaf and bookplate on inside of front board; else in good condition.
[ ATA: 43317 ] Pris: 1500 SEK
MARX, Karl / Friedrich Engels, Gespräche mit Marx und Engels I-II. Herausgegeben von Hans Magnus Enzensberger. Insel Taschenbuch 1973. 2 volumes. XIV, 350, (20) + (8), 764, (10) pp. Paperback.
[ ATA: 21704 ] Pris: 125 SEK
MARX, Karl / Friedrich Engels, Kapitalet. Kritik av den politiska ekonomin. Tredje boken. Den politiska ekonomins totalprocess. Malmö 1973. 872 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 22752 ] Pris: 150 SEK
MARX, Karl / Friedrich Engels, I programfrågor. Göteborg 1982. 144 s. Häftad. Marxismens klassiker 8.
[ ATA: 22811 ] Pris: 100 SEK
MARX, Karl / Friedrich Engels, Om konst och litteratur. Göteborg 1982. 202 s. Häftad.
[ ATA: 22813 ] Pris: 100 SEK
MARX, Karl, Människans frigörelse. Ett urval ur Karl Marx skrifter av Sven-Eric Liedman. 2 upplagan. Aldus 1965. 202s. Pocket. Jan Österbergs ex. Litet blyertsstreckad.
[ ATA: 6748 ] Pris: 70 SEK
MARX, Karl, Biographie. Berlin 1975. 901 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 24173 ] Pris: 125 SEK
MARX, Roland, Jack Uppskäraren och de viktorianska mardrömmarna. Symposion 1993. 160 s. Häftad.
[ ATA: 14093 ] Pris: 90 SEK
MASANI, Zareer, Indira Gandhi: A Biography. London 1975. 332 pp. Ill. Publisher's geen cloth.
[ ATA: 46380 ] Pris: 90 SEK
MASCOLL-SILFVERSTOLPE, Gunnar, Samlade dikter. Stockholm 1942. 245 (1) s. Förlagets blåa dekorerade klotband med främre skyddsomslag. Ryggens huvud något nött.
[ ATA: 41466 ] Pris: 75 SEK
MASEFIELD, John, Berättelsen om levande Ned. Stockholm 1940. 414 s. Privat halvklotband med främre omslag (något skuret).
[ ATA: 40047 ] Pris: 100 SEK
MASLACH, Christina, Utbränd. En bok om omsorgens pris. Stockholm 1986. 211 s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 30701 ] Pris: 60 SEK
MASLACH, Christina, Utbränd. En bok om omsorgens pris för socialarbetare, sjukvårdsbiträden, sjuksköterskor, läkare, lärare, poliser, advokater, präster, kriminalvårdspersonal och alla andra medmänniskor. Stockholm 1992. 211 s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 35945 ] Pris: 75 SEK
MASLOW, Jonathan, Footsteps in the Jungle: Adventures in the Scientific Exploration of the American Tropics. Chicago 1996. 310 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 47920 ] Pris: 125 SEK
MASON, Douglas R., Dilation Effect. Ballantine 1971. 186 pp. Paperback. Somewhat worn.
[ ATA: 47334 ] Pris: 50 SEK
MASON, Eudo C., Exzentrische Bahnen. Studien zum Dichterbewusstsein der Neuzeit. Göttingen 1963. 341 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 30750 ] Pris: 100 SEK
MASPERO, Henri, China in Antiquity. Translated by Frank A. Kierman Jr. Dawson 1978. xxxii,527pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Dustjacket price clipped.
[ ATA: 54444 ] Pris: 150 SEK
MASPERO, Henri, Taoism and Chinese Religion. Translated by Frank A. Kierman, Jr. xxxiv,578pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Book plate.
[ ATA: 54735 ] Pris: 900 SEK
MASRELIEZ-STEEN, Gunnila / Maria Modig, Självkänsla. Kvinnlig, manlig - mänsklig. Stockholm 2004. 151 s. Häftad.
[ ATA: 16079 ] Pris: 125 SEK
MASSA, Aldo, The World of Etruscans. Liber 1988. 96 pp. Ill. Publisher's hardcover. Quarto.
[ ATA: 50667 ] Pris: 60 SEK
MASSENGALE, James Rhea, The Musical-Poetic Method of Carl Michael Bellman. Uppsala 1979. 238 (2) pp. Original wrappers. (Studia Musicologia Upsaliensia Nova Series 6).
[ ATA: 44178 ] Pris: 90 SEK
MASSEY, Misty, Mad Kestrel. Tom Doherty 2008. 320pp. Softcover.
[ ATA: 51474 ] Pris: 75 SEK
MASSIE, Robert K., Peter the Great. New York 1980. xii, 911 pp + illustrations. Publisher's Cloth with Dust-jacket.
[ ATA: 9004 ] Pris: 175 SEK
MASSINGHAM, H. J. / Hugh Massingham (ed.), The Great Victorians. London 1932. 556 pp. Publisher's decorated cloth. Spine a little soiled.
[ ATA: 32666 ] Pris: 100 SEK
MASTERS, Edgar Lee, Spoon River. Tolkning av Thomas Warburton. Stockholm 1988. 302 s. Pocket. Understrykningar i blyerts.
[ ATA: 29282 ] Pris: 60 SEK
MASTERS, William H., JOHNSON, Virginia E., KOLODNY, Robert c., Sex och kärlek. Norstedts 1987. 581s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 12784 ] Pris: 150 SEK
MASTERTON, George, Objective Chance. A Study in the Lewisian Tradition. Uppsala 2010. 194pp. Softcover.
[ ATA: 52223 ] Pris: 150 SEK
MASUR, Harold Q., Änglar på Broadway. Stockholm 1952. 222 s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Snedläst.
[ ATA: 29136 ] Pris: 75 SEK
MASUR, Harold Q., Döden ringer på... Stockholm 1951. 297 s. Förlagets dekorerade klotryggsband. Snedläst.
[ ATA: 29145 ] Pris: 50 SEK
MASUR, Harold Q., Änglar på Broadway. Stockholm 1952. 222 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött i övre marginal.
[ ATA: 33465 ] Pris: 100 SEK
MATA AMRITANANDAMAYI, Awaken, Children!. Adaptation & Translation Swami Amritaswarupananda. Mata Amritanandamayi Mission Trust, 1990. 353pp. Soft covers.
[ ATA: 15765 ] Pris: 90 SEK
MATADOR, Fernando Flores, Mellan åsikt och vittnesbörd. Amerika och västerlandets arkaiska rötter. Lund 2001. 356 s. Ill. Häftad + heuristiskt instrument i plast. Fd. biblioteksexemplar med en stämpel å övre snitt; övrigt i gott skick. (Minervaserien 3).
[ ATA: 39636 ] Pris: 125 SEK
MATAR, Hishan, In the Country of Men. London Viking 2006. 244 (2) pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 45062 ] Pris: 100 SEK
MATHER, Berkely, Malabarguldet. Stockholm 1970. 251 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 28107 ] Pris: 60 SEK
MATHER, K. B. / P. Swan, Nuclear Scattering. Cambridge University Press 1958. viii, 470 pp. Publisher's red cloth. In good condition. Helge Tyrén's copy with signature.
[ ATA: 45073 ] Pris: 150 SEK
MATHES, Jürg (ed.), Prosa des Jugendstils. Mit 50 Abbildungen. Stuttgart 1982. 408 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 31041 ] Pris: 75 SEK
MATHESON, Richard, Ondskans gift. Falun 1973. 158 s. Pocket. Namn i versaler skrivet med tusch å främre snittet. (Kalla kårar 20).
[ ATA: 48461 ] Pris: 75 SEK
MATHEWS, Basil, Jesu liv. 2 upplagan. SKDB 1935 534s + planscher och karta. Förlagsklotband.
[ ATA: 9196 ] Pris: 100 SEK
MATHEWS, R. H., A Chinese-English Dictionary I-II :Compiled for the China Inland Mission. Shanghai 1931. 2 volumes. 1232 + 184 (29 pp. Nice set of two private half calfs in Quarto.
[ ATA: 45339 ] Pris: 2500 SEK
MATHEWS, Timothy, Reading Apollinaire. Theories of poetic language. Manchester University Press 1987. xviii,252pp. Publisher´s hardcover with dustjacket.
[ ATA: 55191 ] Pris: 100 SEK
MATHEWS, Zena Pearlstone / Aldona Jonaitis, Native North American Art History. Selected Readings. Palo Alto 1982. 502 pp. Ill. Softcover. Name on front fly leaf.
[ ATA: 26731 ] Pris: 175 SEK
MATHIAS, Peter / John A. Davis (ed.), The First Industrial Revolutions. London 1994. 175 pp. Softcover. Underlining and some annotation.
[ ATA: 25844 ] Pris: 100 SEK
MATHIASSON, Sven / Olle W. Nilsson m.fl. Ut och fiska. Falun (u.å.) 96 s. Ill. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 48650 ] Pris: 60 SEK
MATHIESEN, Thomas, Kan fängelset försvaras? Göteborg 1988. 285 s. Häftad.
[ ATA: 22404 ] Pris: 150 SEK
MATHIESEN, Thomas, Tittarsamhället. Om medier och kontroll i det moderna samhället. Korpen 1985. 136s. Häftad.
[ ATA: 53427 ] Pris: 100 SEK
MATHLEIN, Anders, En gång i livet. Stockholm 1983. 241 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38422 ] Pris: 100 SEK
MATHLEIN, Anders, Ön. Stockholm 1989. 268 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel.
[ ATA: 38423 ] Pris: 100 SEK
MATHLEIN, Anders, Falkens flykt. Stockholm 1986. 226 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38424 ] Pris: 100 SEK
MATSON, Katinka, The Encyclopedia of Reality: A Guide to the New Age. Paladin 1979. 362 pp. Paperback.
[ ATA: 12886 ] Pris: 75 SEK
MATSSON, Matilda, Kamelhårskappan. Tredje rikets mardröm. Symposion 1995. 176 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning och rec.stämpel.
[ ATA: 38989 ] Pris: 75 SEK
MATSSON, Ragnar, Berättaren i Mangskog. Tage Aurells författarskap till genombrottet 1943. Akademisk avhandling. Svenska bokförlaget 1970. 340s. Häftad.
[ ATA: 5037 ] Pris: 125 SEK
MATSSON, Ragnar, Tystnad klockan tio. Uppsala 1953. 288 s. Häftad.
¶ Med dedikation från författaren.
[ ATA: 19814 ] Pris: 75 SEK
MATSSON, Ragnar, Berättaren i Mangskog. Tage Aurells författarskap till genombrottet 1943. Akademsik avhandling. Stockholm 1970. 340 s. Häftad. Litet nött omslag.
[ ATA: 40881 ] Pris: 50 SEK
MATSUBARA, Naoko, Kyoto Woodcuts. Foreword by Fritz Eichenberg. Introduction by Bunsho Jugaku. Tokyo, Kodansha International Ltd., 1978. Not paginated. Includes one signed original woodcut. Illustrated cloth with dj.
¶
[ ATA: 2283 ] Pris: 400 SEK
MATSUMURA, Hideyuki, Commutative ring theory. Reprint. Cambridge University Press 1997 xiv,320,(2)pp. Soft covers. Cambridge studies in advanced mathematics 8.
[ ATA: 35697 ] Pris: 350 SEK
MATSUYAMA, Osamu, An Introduction to the Languages in Southeast Asia. Editore Daigakusyorin. 134 (2) pp. Original wrappers. In good condition.
[ ATA: 43898 ] Pris: 70 SEK
MATTERN, Theodore / Ane J. Mathes, Driver's Manual: The Laws of the Forty-eight States. New York 1950. 95 (1) pp. Publisher's green cloth. One small stain to back board; else in very good condition.
[ ATA: 38810 ] Pris: 90 SEK
MATTHEUER, Wolfgang, Äusserungen. Texte. Graphik. Leipzig 1990. 246 pp. Ill.Paperback.
[ ATA: 31079 ] Pris: 100 SEK
MATTHEWS, G.V.T., Bird Navigation. Second Edition. Cambridge University Press, 1968. 197 pp. Publ. Cloth with dust-jacet. Cambridge Monographs in Experimental Biology.
[ ATA: 4880 ] Pris: 100 SEK
MATTHEWS, John, Uppståndelsen. Stockholm 2007. 610 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 37742 ] Pris: 90 SEK
MATTHEWS, Kenneth, British Philosophers. London 1943. 48 pp. Colorplates. Publisher's hardcover.
[ ATA: 42754 ] Pris: 75 SEK
MATTI, Gunnar, Det intiutiva livet. Hans Larssons vision om enhet i en splittrad tid. Akademisk avhandling. Uppsala 1999. 288 s. Häftad.
¶
[ ATA: 486 ] Pris: 100 SEK
MATTI, Gunnar, Det intuitiva livet. Hans Larssons vision om enhet i en splittrad tid. Stockholm, Gidlunds, 2000. 256 s. Häftad. Gott skick.
¶
[ ATA: 695 ] Pris: 75 SEK
MATTISSON, Ann-Christin, Medeltida nordiska borg- och sätesgårdsnamn på -holm. Akademisk avhandling. Uppsala 1986. 232s. Häftad. Nomina Germanica. Arkiv för germansk namnforskning 17.
[ ATA: 5847 ] Pris: 80 SEK
MATTSON, Ellen, Resenärerna. Stockholm 1998. 270 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38652 ] Pris: 100 SEK
MATTSON, Ellen, Vägen härifrån. Stockholm 1995. 214 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 41938 ] Pris: 100 SEK
MATTSON, Mia / Bertil Edin, Lyssna när djuren talar. Stockholm 2000. 204 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 31659 ] Pris: 150 SEK
MATTSSON, Anna, Vägar utan nåd. Stockholm 2006. 262 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32367 ] Pris: 100 SEK
MATTSSON, Annie, Komediant och riksförrädare. Handskriftcirkulerade smädeskrifter mot Gustaf III. Uppsala 2010. 411s. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 51487 ] Pris: 140 SEK
MATTSSON, Britt-Marie, Maktens kulisser. Stockholm 2007. 307 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 36870 ] Pris: 100 SEK
MATTSSON, Eva, Hundarna i Ask. Stockholm 2000. 212 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19816 ] Pris: 50 SEK
MATTSSON, Eva, Ostende. En släkthistoria. Stockholm 2006. 298 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32356 ] Pris: 100 SEK
MATTSSON, Gunnar, Prinsessan. Sjunde upplagan. Helsingfors 1966. 155 (5) s. Häftad. Tillskrift å försättsblad.
[ ATA: 38990 ] Pris: 75 SEK
MATTSSON, Gustaf, En herre for till Zanzibar. 7. upplagan. Helsingfors, Schildts 1921. 211,(1)s. Nött och blekt halvfranskt band.
[ ATA: 31184 ] Pris: 100 SEK
MATTSSON, Irene, ANDERSSON, Ingrid, Sjöändan. Dalaförlaget, Malung 1983. 112s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 10847 ] Pris: 100 SEK
MATTSSON, Ove, Practical Photographic Problems in Radiography with special reference to High-Voltage Technique. Dissertation. Stockholm 1955. 206pp. Illustrated. Acta Radiologica. Supplementum 120.
¶
[ ATA: 2425 ] Pris: 150 SEK
MATUTE, Ana Maria, Fiesta i nordväst. Stockholm 1964. 115 (5) s. Häftad. Gott skick. (Panacheserien).
[ ATA: 38650 ] Pris: 75 SEK
MATZ, Edvard & Lars BERGSTRÖM, Mälaren. Seglatser och starndhugg. Rabén & Sjögren 1989. 157s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 41896 ] Pris: 125 SEK
MATZ, Edvard, Mälardalens sällsamheter. Stockholm 1978. 244 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 13651 ] Pris: 75 SEK
MATZ, Erling. Wasa. Stockholm u.å (1980-tal). 48 s. Färg ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 31103 ] Pris: 30 SEK
MATZ, Friedrich, Göttererscheinung und Kultbild im minoischen Kreta. Mit 2 Abbildungen im Text und 40 auf 26 tafeln. Wiesbaden 1958. 70 pp + Tafeln. Softcover.
[ ATA: 8378 ] Pris: 125 SEK
MAUÉ, Hermann / Wolfgang Pülhorn (ed.), Anzeiger des germanischen Nationalmuseums und Berichte aus dem Forschungsinstitut für Realienkunde. Nürnbwerg 1994. 328 pp. Ill. Publisher's hardcover. Very good condition.
[ ATA: 44808 ] Pris: 75 SEK
MAUBREY-ROSE, Victoria, The Anti-Representational Response. Gertrude Stein's Lucy Church Amiably. Dissertation. Uppsala 1985. 232 pp. ill. Softcover. In good condition. (Studia Anglistica Upsaliensia 59).
[ ATA: 36264 ] Pris: 100 SEK
MAUERSBERGER, Volker, Hitler in Weimar. Der Fal einer deutschen Kulturstadt. Berlin Rowohlt 1999. 345 (5) pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 49829 ] Pris: 100 SEK
MAUGRAS, Gaston, Dernièrs années de la cour de lunéville Mme de Boufflers ses enfants et ses amis. Paris 1906. VIII461 (3) pp. Privaet half calf.
[ ATA: 40116 ] Pris: 200 SEK
MAUNDER, C.R.F., Algebraic Topology. Dover reprint. Dover 1996. viii,375pp. Paperback.
[ ATA: 6442 ] Pris: 125 SEK
MAUPASSANT, Guy de, Ett människoliv. Översatt från franska av Eric Swenne. Bonnier utan år. 212s. Häftad. Svagt veck på främre omslaget.
[ ATA: 52978 ] Pris: 90 SEK
MAURIAC, Francois, Ormboet. Svensk översättning av Axel Claëson. Stockholm 1952. 180 s. Häftad.
[ ATA: 50472 ] Pris: 75 SEK
MAURICIUS, Arta militara. Editie critica, traducere si introducere de H. Mihaescu. Editura Academiei republicii socialiste Romania, Bucuresti 1970. 420,(4)pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. Scriptores byzantini VI. Signature on fly leaf. Pencil annotations on last blank page. Dust jacket slightly damaged.
[ ATA: 52382 ] Pris: 150 SEK
MAURIER, Daphne Du, Intill fjärde led. Översättning av Per E. Rundquist. Gebers 1943. 508,(1)s. Förlagets rödbruna halvfranska band med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 37262 ] Pris: 100 SEK
MAURIER. Daphne Du, Lady Dona. Översättning av Per E. Rundquist. 6. upplagan, 18-22 tusendet. Gebers 1942. 294,(2)s. Förlagets rödbruna halvfranska band med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 37261 ] Pris: 100 SEK
MAURINA, Zenta, Dostojevskij. Stockholm 1951. 378 s. Häftad.
[ ATA: 40149 ] Pris: 75 SEK
MAUS, Hansjörg, Barbarossa. Kaiser des Abendlandes. Bertelsmann 1979. 141pp. Publisher´s hardcover with dust-jacket.
[ ATA: 5598 ] Pris: 60 SEK
MAUSER, Ulrich, Gottesbild und Menschwerung. J.C.B. Mohr Tubingen 1971. 211pp. Publishers cloth with dust-jacket. Beiträge zur Historischen Theologie 43.
¶
[ ATA: 3216 ] Pris: 150 SEK
MAUSS, Marcel, Die Gabe. Einführung von E. E. Evans-Pritchard. 1-4 Tausend. Frankfurt am Main 1968. 188 pp. Softcover with dj.
[ ATA: 27963 ] Pris: 125 SEK
MAUTNER, Thomas, Vägledning till Hägerströmstudiet. Uppsala, 1994. 125 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Kungl. Humanistiska Vetenskaps-samfundet i Uppsala 49).
[ ATA: 6020 ] Pris: 70 SEK
MAXWELL, Ann, Dancer's Luck. Futura 1988. 172 pp. Paperback.
[ ATA: 47505 ] Pris: 50 SEK
MAXWELL, Thomas, Saberdenes variationer. Höganäs 1990. 267 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 33478 ] Pris: 60 SEK
MAY, Karl, Från Damaskus till Turkiet. Äventyr i Orienten IV. Översättning av A. Berg. Med illustarationer. Stockholm, Holmquists Boktryckeris Förlag 1928. 201,(1), + (5),(1)s. illustrationsprov ur andra alster från sammas förlag. Obetydligt nött. Namn och datum på försättsbladet.
[ ATA: 51177 ] Pris: 150 SEK
MAY, Robin, Theatremania. Vernon & Yates Ltd., 1967. 148 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 11932 ] Pris: 90 SEK
MAYAM, Aläqa Tayyä Gäbrä, History of the People of Ethiopia. Translated by Grover Hudson and Tekeste Negash. Uppsala 1987. xv, 126 pp. Original wrappers. (Uppsala Multiethnic Papers 9).
[ ATA: 47068 ] Pris: 500 SEK
MAYBAUM, Ignaz, Happiness outside the state. Judaism, Christianity, Islam: Three Ways to God. London, Oriel Press, 1980. 105 pp. Orig. Cloth with dust-jacket.
¶
[ ATA: 4043 ] Pris: 125 SEK
MAYER, Dr. Ludwig, Die technik der Hypnose. 4. Auflage. Lehmann, München 1951. 220,(4)pp. Publishers cloth. Name and date on fly leaf. Pencil underlinings.
[ ATA: 28784 ] Pris: 100 SEK
MAYER, Erwin, Sekundäre Motivation. Untersuchungen zur Volksetymologie und verwandeten Erscheinungen im Englischen. Dissertation. Köln 1962. vii, 369 (3) pp. Original wrappers. A few pencil annotations. Hand written title on spine.
[ ATA: 36352 ] Pris: 150 SEK
MAYER, hans, Brecht in der Geschichte. Frankfurt 1976. 253 pp. Publisher's hardcover with dj. Bibliothek Suhrkamp 284.
[ ATA: 25800 ] Pris: 100 SEK
MAYER, Hans, Die unerwünschte Literatur. Deutsche Schriftsteller und Bücher 1968-1985. Frankfurt 1992. 256 pp. Paperback.
[ ATA: 25862 ] Pris: 75 SEK
MAYER, Hans, Thomas Mann. Frankfurt 1980. 533 (3) pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 30903 ] Pris: 150 SEK
MAYER, Hans, Nach Jahr und Tag. Reden 1945-1977. Frankfurt 1978. 3001 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 33334 ] Pris: 60 SEK
MAYER, Michael John, Security or Human Rights? US Foreign Policy Dilemma in Uzbekistan. Oslo 2006. 103 (17) pp. Original wrappers. (Forsvarsstudier 2/2006).
[ ATA: 38332 ] Pris: 200 SEK
MAYER, Michael, US Grand Strategy and Central Asia: Merging Geopolitics and Ideology. Oslo 2008. 143 (5) pp. Softcover. Very good condition. (Defence and Security Studies 2:2008).
[ ATA: 46385 ] Pris: 75 SEK
MAYER, Theodore (ed.), Adel und Bauern in deutschen Staat des Mittelalters. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstad 1976. 368 p. Publisher's hardcover.
[ ATA: 20291 ] Pris: 100 SEK
MAYERS, Marvin, Pocomchí Texts with Grammatical Notes. Illustrated by Katherine Voigtlander introduction by Norman McQuown edited by Benjamin Elson. University of Oklahoma 1958. x,149pp. Soft covers. Stain in upper margin on front cover and insignificantly to 15 pages.
[ ATA: 51183 ] Pris: 250 SEK
MAYLE, Peter, Alltid Provence. Stockholm 1992. 256 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19810 ] Pris: 50 SEK
MAYNE-REID, Kapten, Buffeljägarne. Öfversättning från engelskan af H. Nordenadler. Med illustrationer. Stockholm, Adolf Johnsons förlag 1903. 213,(3)s. Illustrerad. Förlagets kartonnerade band. Klotryggsband med dekorerat omslag. Nött. Namn på försättsbladet.
[ ATA: 51172 ] Pris: 100 SEK
MAYRHOFER, Manfred, Handbuch des Pali. Mit Texten und Glossar. Eine Einführung in das sprachwissenschaftliche Studium des Mittelindischen I-II. I: Grammatik. II: Texte und Glossar mit einem Anhang: Einige Proben Buddhistischer Sanskrit-Texte. Heidelberg 1951. 2 volumes. XXVI (2) 214 (2) + 83 (1) pp. Publisher's blue cloth. Signature on inside of front boards. First volume with occational underlining in ball point; else in good condition.
[ ATA: 45268 ] Pris: 900 SEK
MAYS, Marianne, Lilla boken om Marsvin. Stockholm 2004. 32 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 16071 ] Pris: 60 SEK
MAYS, Wolfe/ BROWN, S. C. (eds.), Linguistic Analysis and Phenomenology. Bucknell University Press 1969. viii,307pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Slightly worn dust jacket. Price clipped. Name on fly leaf.
[ ATA: 53999 ] Pris: 125 SEK
MAZAL, Otto, Byzanz und das Abendland. Katalog einer Ausstellung der Handschriften- und Inkunabelsammlung ser österreichischen NNationalbibliothek. Mit einem Geleitwort von Generaldirektor Dr. Josef Zessner-Spitzenberg. Wien 1981. 512 (4) pp. + 96 plates. Softcover. Quarto.
[ ATA: 41379 ] Pris: 300 SEK
MAZAR, B. & M. AVI-YONAH, The Excavations in the Old City of Jerusalem. Preliminary Report of the First Season 1968. The Israel Exploration Society 1969. 24 pp. + xv plates.
[ ATA: 7605 ] Pris: 90 SEK
MAZETTI, Katarina, Mitt liv som pingvin eller Om oarternas uppkomst. Stockholm 2008. 224 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 44659 ] Pris: 90 SEK
MAZINI, A. I., Taezhnye pisanitsy Priamur'ya. (The Taiga scriblings of Priamur). Novosibirsk 1986. 260 pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. Prev. owner's bookplate on inside of front board. Very good condition.
[ ATA: 44607 ] Pris: 300 SEK
MAZZANTINI, Margaret, Rör dig inte. Stockholm 2003. 254 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 43942 ] Pris: 100 SEK
MAZZARELLA, Merete, Ingen saknad, ingen sorg. En dag i Zacharias Topelius liv. Söderströms/ Atlantis 2009. 199s. Förlagets pappband med skyddsomslag. 2 blad med veck.
[ ATA: 51788 ] Pris: 150 SEK
MAZZARINO, Santo, Das Ende der antiken elt. München 61. 205 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 22003 ] Pris: 90 SEK
MAZZOLANI, Lidia Storoni, Sant´Agostini e i pagani. Second edition. Sellerio 1988. 136,(4)pp. Soft covers. Ownership ticket
[ ATA: 50892 ] Pris: 75 SEK
MC ELWEE, William, England. Natur och kultur 1956. 221,(3)s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslget något nött.
[ ATA: 28326 ] Pris: 75 SEK
McAULEY, Paul J., Child of The River: The First Book of Confluence. Avon 1997. 326 pp. Paperback. Somewhat worn.
[ ATA: 47475 ] Pris: 50 SEK
McAULEY, Paul J., Ancients of Days: The Second Book of Confluence. Avon 2000. 408 pp. Paperback. Somewhat worn.
[ ATA: 47476 ] Pris: 50 SEK
McBAIN, Ed, Calypso. Stockholm 1984. 231 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 25036 ] Pris: 60 SEK
MCBAIN, Ed, Blodsband. Stockholm 1981. 175 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 33483 ] Pris: 50 SEK
MCBAIN, Ed, Flaskan. Stockholm 1962. 192 s. Häftad. Snedläst och något nött. Namnteckning.
[ ATA: 33484 ] Pris: 50 SEK
McBAIN, Ed, Hämden. Stockholm 1968. 182 s. Originalpocket.
[ ATA: 37546 ] Pris: 60 SEK
McBAIN, Ed, Gänget. Till svenska av Pelle Fritz-Crone. Wennerbergs Förlag 1976. 156 (4) s. ocket. Hårt nött. Pappersförlust å försättsblad. Namnteckning. (Jaguarböckerna 400).
[ ATA: 40000 ] Pris: 40 SEK
McBAIN, Ed, Länge sen vi sågs. Stockholm 1977. 268 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 40908 ] Pris: 45 SEK
MCBEAN, Angus, Handicrafts of the South Seas. South Pacific Commission, Noumea, New Caledonia, September 1964. 87 (3) pp. Illustrated. Soft covers.
[ ATA: 28768 ] Pris: 75 SEK
McBRIDE, James, Miraklet i Sant' Anna. Stockholm 2003. 255 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst.
[ ATA: 34548 ] Pris: 90 SEK
McCABE, John, Charlie Chaplin. London, Robson Books, 1978. 297 pp. Ill. Hardcover with dj.
¶
[ ATA: 2340 ] Pris: 75 SEK
McCAIN, John / Mark Salter, En fråga om heder. Stockholm 2008. 378 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel å övre snittet. Ett fåtal sidor med små markeingar med blcäkpenna.
[ ATA: 47988 ] Pris: 100 SEK
McCALL SMITH, Alexander, Vackra flickors lott. Damm 2006. 222 s. Häftad.
[ ATA: 43093 ] Pris: 60 SEK
McCALL SMITH, Alexander, Filosofiska söndagsklubben. Damm 2006. 268 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 46611 ] Pris: 100 SEK
McCANN, Colum, Dansare. Stockholm 2004. 343 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17477 ] Pris: 75 SEK
McCARTHY, Michael H., The Crisis of Philosophy. State University of New York 1990. xxii, 383 (1) pp. Softcover. A few pages in the beginning with pencil underlining; else in good condition.
[ ATA: 42229 ] Pris: 150 SEK
McCARY, P. K., Rappin' with Jesus. The Good News According to the Four Brothers. New York 1994. 169 pp. Paperback.
[ ATA: 17542 ] Pris: 75 SEK
McCLOY, Helen, Sanningen som dödar. Stockholm 1950. 248 s. Häftad. Ouppskuren och i mycket gott skick.
[ ATA: 33486 ] Pris: 150 SEK
McCLOY, Helen, Trollmässa. Stockholm 1946. 336 s. Häftad. Snedläst och något nött.
[ ATA: 33487 ] Pris: 100 SEK
McCLOY, Helen, Dråparen och den dräpte. Stockholm 1962. 256 s. Häftad. Snedläst och nött.
[ ATA: 33488 ] Pris: 100 SEK
McCLURE, James, Spike Island: Portrait of a British Police Division. Pantheon Books 1980. 533 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 11201 ] Pris: 125 SEK
McCOLLUM, Michael, Antares Dawn. Grafton 1989. 336 pp. Paperback. Worn.
[ ATA: 47673 ] Pris: 50 SEK
McCORD, William, McCORD, Joan with Irving Kenneth Zola. Origins of Crime. 2nd printing. Columbia University Press 1962. Publishers cloth with slightly worn dust-jacket.
[ ATA: 12576 ] Pris: 200 SEK
McCORMICK, Michael, Eternal Victory: Triumphal Rulership in Late Antiquity, Byzantium and the early Medieval West. Cambridge University Press 1986. xvi, 454 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 43495 ] Pris: 500 SEK
McCORQUODALE, Robin, Stella Landry. Stockholm 1995. 320 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23193 ] Pris: 90 SEK
McCOURT, Emer, Elvis, Jesus och jag. Stockholm 2005. 248 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel över snitt.
[ ATA: 23440 ] Pris: 90 SEK
McCULLOUGH, Colleen, Frälsaren. Höganäs 1985. 385 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 25029 ] Pris: 50 SEK
MCCUNE, George M. with the collaboration of Arthur L. Grey, Jr. Korea Today. Harvard University Press, Cambridge 1950. xxii,372pp. Publisher´s cloth backed boards. No dust jacket. Slightly worn. Name on fly leaf.
[ ATA: 54473 ] Pris: 75 SEK
MCCURDY, John Chang / Teddy BRUNIUS, Sätra Brunn. Uppsala 1994. 173s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52350 ] Pris: 100 SEK
MCDANIEL, June, The Madness of the Saints: Ecstatic Religion in Bengal. University of Chicago Press 1989. 335 pp. Publisher's cloth. Ex library copy with usual stamps and tickets.
[ ATA: 9274 ] Pris: 150 SEK
McDONALD, John D., Neondjungeln. Svensk översättning av David Nessle. Stockholm 1982. 205 (5) s. Originalpocket.
[ ATA: 43669 ] Pris: 90 SEK
McDOUGALL, Joyce, Försvar för det annorlunda. Stockholm 1994. 246 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 20406 ] Pris: 80 SEK
MCDOUGALL, Joyce, Kärlekens många ansikten. En psykoanalytisk undersökning av sexualiteten. Översättning av Per Rundgren. Fackgranskning av Iréne Matthis. Natur och Kultur 1996. 299s. Förlagets dekorerade pappband. Nedre högra hörnet lätt stött. Namn på försättsbladet.
[ ATA: 54953 ] Pris: 125 SEK
McDOUGALL, W., Karaktär och levnadskonst. Praktisk psykologi för alla. Andra upplagan. Stockholm 1939. 192 s. Häftad. Namnteckning.Ryggens huvud litet nött samt en reva å främre omslag.
[ ATA: 37100 ] Pris: 60 SEK
McDOWELL, Ian, Mordred's Curse. Avon 1996. 312 pp. paperback.
[ ATA: 47776 ] Pris: 50 SEK
MCDOWELL, R.B., Social Life in Ireland 1800-45. Cork 1976. 118 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 11343 ] Pris: 60 SEK
MCELROY, William D., GLASS, Bentley (editors), A Symposium on the Chemical Basis of Heredity. Johns Hopkins Pres 1957. xiv,848,(2)pp. Publishers decorated cloth.
[ ATA: 16671 ] Pris: 150 SEK
MCELWAIN, Thomas, Mythological Tales and the Allegancy Seneca. Dissertation. Stockholm 1978. 118 pp. Softcover.
[ ATA: 17211 ] Pris: 100 SEK
MCELWE, Johanna, The Nation Conceived: Learning, Educaton, and Nationalhood in American Historical Novels of the 1820's. Dissertation. Uppsala 2005. 181 pp. Softcover.
[ ATA: 24618 ] Pris: 100 SEK
McEWAN, Ian, Kärlekens raseri. Stockholm 2003. 280 (2) s. Pocket. Mycket gott skick.
[ ATA: 37392 ] Pris: 75 SEK
MCFADYEN, Cody, Dödens ansikte. Forum 2008. 497s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 44332 ] Pris: 90 SEK
MCFARLAND, Curtis D., Northern Philippine Linguistic Geography. Tokyo 1977. (6),45,(3),539 maps,(3)pp. Original wrappers. Study o Languages & Cultures of Asia & Africa Monograph Series No. 9.
[ ATA: 16396 ] Pris: 400 SEK
McGETTRICK, Andrew D., The Definition of Programming Languages. Cambridge University Press 1980. xii, 268 pp. Softcover. Ex library copy with stamps.
[ ATA: 40245 ] Pris: 100 SEK
McGINN, Colin, Wittgenstein on Meaning: An Interpretation and Evaluation. Blackwell 1987. xiv, 202 pp. Softcover.
[ ATA: 41650 ] Pris: 300 SEK
McGIVERN, William P., Rovet. Med efterord av K. Arne Blom. Stockholm u.å. 252 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. (Spårhunden).
[ ATA: 33464 ] Pris: 70 SEK
McGOVREN, John, Glamorous Cars. London 1985. 128 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18637 ] Pris: 90 SEK
McGOWN, Jill, Döden går på bal. Stockholm 1990. 263 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 25548 ] Pris: 50 SEK
McGOWN, Jill, Dödlig oskuld. Höganäs 2004. 334 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 48040 ] Pris: 60 SEK
McGRATH, Alister E., Johannes Calvijn. Verlicht hervormer of vormgever van een orthodox keurslijf? Baarn 1994. 380 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 20316 ] Pris: 100 SEK
McGrath, Patrick, Den groteske. Höganäs 1991. 210 s. Förlagsinbunden utan skyddsomslag.
[ ATA: 40985 ] Pris: 75 SEK
McGrath, Patrick, Till vanvett. Höganäs 1997. 256 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶ Asylum.
[ ATA: 40986 ] Pris: 100 SEK
McGREAL, Ian Philip, Analyzing Philosophical Arguments. Chandler 1967. xiii, 340 pp. + fold out. Softcover. Somewhat worn with a few pencil annotations.
[ ATA: 48851 ] Pris: 100 SEK
McGREGOR, Richard, Japan Swings: Politics, Culture and Sex in the New Japan. Allen & Unwin 1996. 328 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 36447 ] Pris: 100 SEK
McGUCKIAN, Medbh, Selected Poems 1978-1994. The Gallery Press 1997. 94 pp. Softcover. Signature to front fly leaf; else in very good condition.
[ ATA: 29325 ] Pris: 75 SEK
MCGUINNESS, Diane, Why Our Children Can´t Read. And What We Can Do About It. Foreword by Steven Pinker. The Free Press 1997. xiv,384pp. Publisher´s hardcover with dustjacket. Name on fly leaf. Some yellow highlightnings.
[ ATA: 54823 ] Pris: 100 SEK
McINERNEY, Jay, Neon. Stockholm 1986. 168 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 19793 ] Pris: 100 SEK
McINERNEY, Jay, De vilda åren. Stockholm 1997. 293 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 35116 ] Pris: 150 SEK
McINNES, Helen, Uppdrag i Venedig. Stockholm 1964. 373 s. Häftad.
[ ATA: 35868 ] Pris: 90 SEK
McINTOSH, Angus, Introduction to a Survey of Scottish Dialects. Edinburgh, Thomas Nelson and sons, 1961. 122 pp. Hardcover with dj.
¶
[ ATA: 3590 ] Pris: 100 SEK
McINTOSH, J. T., Norman Conquest 2066. Corgi 1977. 160 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47737 ] Pr
