Din kundvagn är tom. / Your Shopping Cart is empty
Din sökning gav 22456 träffar.
1-50 51-100 101-150 151-200 201-250 251-300 301-350 351-400 401-450 451-500 501-550 551-600 601-650 651-700 701-750 751-800 801-850 851-900 901-950 951-1000 1001-1050 1051-1100 1101-1150 1151-1200 1201-1250 1251-1300 1301-1350 1351-1400 1401-1450 1451-1500 1501-1550 1551-1600 1601-1650 1651-1700 1701-1750 1751-1800 1801-1850 1851-1900 1901-1950 1951-2000 2001-2050 2051-2100 2101-2150 2151-2200 2201-2250 2251-2300 2301-2350 2351-2400 2401-2450 2451-2500 2501-2550 2551-2600 2601-2650 2651-2700 2701-2750 2751-2800 2801-2850 2851-2900 2901-2950 2951-3000 3001-3050 3051-3100 3101-3150 3151-3200 3201-3250 3251-3300 3301-3350 3351-3400 3401-3450 3451-3500 3501-3550 3551-3600 3601-3650 3651-3700 3701-3750 3751-3800 3801-3850 3851-3900 3901-3950 3951-4000 4001-4050 4051-4100 4101-4150 4151-4200 4201-4250 4251-4300 4301-4350 4351-4400 4401-4450 4451-4500 4501-4550 4551-4600 4601-4650 4651-4700 4701-4750 4751-4800 4801-4850 4851-4900 4901-4950 4951-5000 5001-5050 5051-5100 5101-5150 5151-5200 5201-5250 5251-5300 5301-5350 5351-5400 5401-5450 5451-5500 5501-5550 5551-5600 5601-5650 5651-5700 5701-5750 5751-5800 5801-5850 5851-5900 5901-5950 5951-6000 6001-6050 6051-6100 6101-6150 6151-6200 6201-6250 6251-6300 6301-6350 6351-6400 6401-6450 6451-6500 6501-6550 6551-6600 6601-6650 6651-6700 6701-6750 6751-6800 6801-6850 6851-6900 6901-6950 6951-7000 7001-7050 7051-7100 7101-7150 7151-7200 7201-7250 7251-7300 7301-7350 7351-7400 7401-7450 7451-7500 7501-7550 7551-7600 7601-7650 7651-7700 7701-7750 7751-7800 7801-7850 7851-7900 7901-7950 7951-8000 8001-8050 8051-8100 8101-8150 8151-8200 8201-8250 8251-8300 8301-8350 8351-8400 8401-8450 8451-8500 8501-8550 8551-8600 8601-8650 8651-8700 8701-8750 8751-8800 8801-8850 8851-8900 8901-8950 8951-9000 9001-9050 9051-9100 9101-9150 9151-9200 9201-9250 9251-9300 9301-9350 9351-9400 9401-9450 9451-9500 9501-9550 9551-9600 9601-9650 9651-9700 9701-9750 9751-9800 9801-9850 9851-9900 9901-9950 9951-10000 10001-10050 10051-10100 10101-10150 10151-10200 10201-10250 10251-10300 10301-10350 10351-10400 10401-10450 10451-10500 10501-10550 10551-10600 10601-10650 10651-10700 10701-10750 10751-10800 10801-10850 10851-10900 10901-10950 10951-11000 11001-11050 11051-11100 11101-11150 11151-11200 11201-11250 11251-11300 11301-11350 11351-11400 11401-11450 11451-11500 11501-11550 11551-11600 11601-11650 11651-11700 11701-11750 11751-11800 11801-11850 11851-11900 11901-11950 11951-12000 12001-12050 12051-12100 12101-12150 12151-12200 12201-12250 12251-12300 12301-12350 12351-12400 12401-12450 12451-12500 12501-12550 12551-12600 12601-12650 12651-12700 12701-12750 12751-12800 12801-12850 12851-12900 12901-12950 12951-13000 13001-13050 13051-13100 13101-13150 13151-13200 13201-13250 13251-13300 13301-13350 13351-13400 13401-13450 13451-13500 13501-13550 13551-13600 13601-13650 13651-13700 13701-13750 13751-13800 13801-13850 13851-13900 13901-13950 13951-14000 14001-14050 14051-14100 14101-14150 14151-14200 14201-14250 14251-14300 14301-14350 14351-14400 14401-14450 14451-14500 14501-14550 14551-14600 14601-14650 14651-14700 14701-14750 14751-14800 14801-14850 14851-14900 14901-14950 14951-15000 15001-15050 15051-15100 15101-15150 15151-15200 15201-15250 15251-15300 15301-15350 15351-15400 15401-15450 15451-15500 15501-15550 15551-15600 15601-15650 15651-15700 15701-15750 15751-15800 15801-15850 15851-15900 15901-15950 15951-16000 16001-16050 16051-16100 16101-16150 16151-16200 16201-16250 16251-16300 16301-16350 16351-16400 16401-16450 16451-16500 16501-16550 16551-16600 16601-16650 16651-16700 16701-16750 16751-16800 16801-16850 16851-16900 16901-16950 16951-17000 17001-17050 17051-17100 17101-17150 17151-17200 17201-17250 17251-17300 17301-17350 17351-17400 17401-17450 17451-17500 17501-17550 17551-17600 17601-17650 17651-17700 17701-17750 17751-17800 17801-17850 17851-17900 17901-17950 17951-18000 18001-18050 18051-18100 18101-18150 18151-18200 18201-18250 18251-18300 18301-18350 18351-18400 18401-18450 18451-18500 18501-18550 18551-18600 18601-18650 18651-18700 18701-18750 18751-18800 18801-18850 18851-18900 18901-18950 18951-19000 19001-19050 19051-19100 19101-19150 19151-19200 19201-19250 19251-19300 19301-19350 19351-19400 19401-19450 19451-19500 19501-19550 19551-19600 19601-19650 19651-19700 19701-19750 19751-19800 19801-19850 19851-19900 19901-19950 19951-20000 20001-20050 20051-20100 20101-20150 20151-20200 20201-20250 20251-20300 20301-20350 20351-20400 20401-20450 20451-20500 20501-20550 20551-20600 20601-20650 20651-20700 20701-20750 20751-20800 20801-20850 20851-20900 20901-20950 20951-21000 21001-21050 21051-21100 21101-21150 21151-21200 21201-21250 21251-21300 21301-21350 21351-21400 21401-21450 21451-21500 21501-21550 21551-21600 21601-21650 21651-21700 21701-21750 21751-21800 21801-21850 21851-21900 21901-21950 21951-22000 22001-22050 22051-22100 22101-22150 22151-22200 22201-22250 22251-22300 22301-22350 22351-22400 22401-22450 22451-22456
JANZON, Ann-Mari, Tankens örnar och idyllens småfåglar. Akademisk avhandling. Stockholm 1991. vi, 165s. Häftad.
[ ATA: 10957 ] Pris: 90 SEK
JANZON, Bode, Manschettyrken, idrott och hälsa. Studier kring idrottsrörelsen i Sverige, särskilt Göteborg, intill 1900. Akademisk avhandling. Göteborg 1978. 284 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 42472 ] Pris: 125 SEK
JANZON, Elias (ed.), P. Ovidii Nasonis Ars Amatoria. III Liber Tertivs. Göteborg 1923. 49 pp. Ill. Original wrappers.
[ ATA: 32987 ] Pris: 90 SEK
JÜLICHER, Adolf / Erich Fascher, Einleitung in das Neue Testament. Siebente Auflage. Tübingen 1931. XVI, 629 (3) pp. Publisher's decorated cloth. Very ggod condition.
[ ATA: 36972 ] Pris: 100 SEK
JÜNGER, Friedrich Georg, Sämtliche Gedichte. St.Gallen Erker Verlag 1974. 449 (1) pp. Publisher's green cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 41227 ] Pris: 500 SEK
JAPPE ALBERTS, W. & JANSEN, H. P. H., Welvaart in Wording. Den Haag, Martinus Nijhoff 1964. 304pp. Ill. Publisher's cloth with d j.
[ ATA: 21468 ] Pris: 90 SEK
JAPRISOT, Sébastian, Flickan i bilen med glasögon och gevär. Stockholm 1969. 246 (2) s. Häftad. Snedläst.
[ ATA: 36550 ] Pris: 150 SEK
JAREBORG, Nils (red.), Rätsvetenskapliga studier tillägnade Carl Hemström av professorskollegor i Uppsala. Uppsala 1996. 346 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. De lege, årgång 6.
[ ATA: 49931 ] Pris: 150 SEK
JAREBORG, Nils (red.), Ad studium et ad laborem incitavit Elsa Eschelsson. Iustus 1997. 427s. Förlagets klotband med skyddsomslag. De lege, årsbok årgång 7.
[ ATA: 55021 ] Pris: 100 SEK
JAREBORG, Nils, Festskrift. Gastronomiska undersökningar. Stockholm 2002. 253s. Förlagets pappband. De lege.
[ ATA: 41136 ] Pris: 150 SEK
JARLERT, Anders (red.), Bengt Högrells dagbok från Seglora 1860-1862. Med inledning och kommentar av Anders Jarlert. Göteborg 2001. 194 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 43554 ] Pris: 100 SEK
JARLERT, Anders, Ämbete och tro. En undersökning av den kyrkliga debatten i Göteborgs stift under slutet av 1800-talet. Klippan 1984. 388 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 34407 ] Pris: 150 SEK
JARLERT, Anders, Emanuel Linderholm som kyrkohistoriker. Lund 1987. 223 s. Häftad. Ett par sidor med understrykningar i kulspets.
[ ATA: 34445 ] Pris: 125 SEK
JARLID, Anita, Släpp tanterna loss... Göteborg 1996. 132 s. Häftad.
[ ATA: 13653 ] Pris: 50 SEK
JARMANN, Nils, Hestekjöretöyer. Osolo 1960. s. 75-136. Särtryck ur By og bygd 13 Bind. Tryckt omslag.
[ ATA: 42668 ] Pris: 250 SEK
JARNHAMMAR, Lennart, Följ med till havs! En historisk resa med ångfartyget Saltsjön. Stockholm 2000. 64 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 45466 ] Pris: 150 SEK
JAROS, Karl, Kanaan, Israel, Palästina. Ein Gang durch die Geschichte des Heiligen Landes. Mainz 1992. 184 pp. Ill. Publisher's hardcover with dust-jacket.
[ ATA: 8306 ] Pris: 150 SEK
JAROS, Karl, In Sachen Pontius Pilatus. Philipp von Zabern 2002. 144pp. Illustrated. Publishers hardcover with dust jacket. Kulturgeschichte der Antiken Welt. Band 93
[ ATA: 26354 ] Pris: 125 SEK
JARRET, David, Witherwing. Sphere 1979. 144 pp. Paperback.
[ ATA: 47503 ] Pris: 50 SEK
JARRETT, david, Witherwing. Sphere 1979. 144 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47237 ] Pris: 50 SEK
JARRETT, Derek, The Ingenious Mr Hogarth. London 1976. 224 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 15451 ] Pris: 90 SEK
JARRICK, Arne, Den himmelske älskaren. Herrnhutisk väckelse, vantro och sekularisering i 1700-talets Sverige. Stockholm 1987. 173 s. Förlagsklotband med skyddsomslag.
[ ATA: 4319 ] Pris: 50 SEK
JARRICK, Arne, Hamlets fråga. En svensk självmordshistoria. Stockholm 2000. 238 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 43162 ] Pris: 90 SEK
JARRING, Gunnar, Osttürkische Texte. Harrassowitz 1933. Sonderdruck aus: Studien zu einer osttürkischen Lautlehre. 53 (3) pp. + plate. Original wrappers. Unopened. Very good condition.
[ ATA: 43537 ] Pris: 200 SEK
JARRING, Gunnar, Studien zu einer osttürkischen Lautlehre. Harrassowitz 1933. XVI, 125 (3) + 53 (3) pp. Original wrappers. Unopened. Very good condition.
[ ATA: 43538 ] Pris: 150 SEK
JARRY, Alfred, Far Ubus läsebok. Inledning, urval och översättning av Sture Pyk. Stockholm 1995. 297 s. Ill. Förlagets pappband. Förlagsny. Mycket gott skick.
¶ Den definitiva Jarryboken på svenska. Innehåller reviderade översättningar av de tidigare utgivna texterna samt nytillkommet.
[ ATA: 1270 ] Pris: 75 SEK
JARRY, Alfred, Kung Ubu, Den fjättrade Ubu, Doktor Faustroll. Inledning och översättning av Sture Pyk. Stockholm 1964. 137,(3)s. Pocket. Mycket gott skick.
[ ATA: 38701 ] Pris: 100 SEK
JARUSTOWSKI, Boris, Igor Strawinsky. Berlin 1966. 214 pp. Ill. Publisher's decorated cloth with dj. Dj is worn.
[ ATA: 26326 ] Pris: 90 SEK
JASKUNAS, Paul, Gömstället. Stockholm 2005. 248 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 37500 ] Pris: 90 SEK
JASPERS, Karl, Europa der Gegenwart. Wien 1947. 56 pp. Softcover. Inscription on half title; else in fine condition.
[ ATA: 26059 ] Pris: 200 SEK
JASPERS, Karl, Von der Wahrheit. Darmstadt 1983. XXIV, 1104 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition. (Philosophische Logik. Erster band).
[ ATA: 50490 ] Pris: 500 SEK
JASPERT, Fritz, Vom Städtebau der Welt. Berlin 1961. 530 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Quarto. Dj worn with tears; else in very good condition.
[ ATA: 32966 ] Pris: 300 SEK
JASTROW, Joseph, Villfarelser och vetande. Vidskepelsens och önsketänkandets psykologi. Stockholm 1939. 374 s. Förlagets klotband med båda omslagen medbundna.
¶
[ ATA: 1850 ] Pris: 100 SEK
JASTROW, Joseph, Villfarelser och vetande. Vidskepelsens och önsketänkandets psykologi. Natur och Kultur 1939. 374s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 52943 ] Pris: 90 SEK
JAUMANN, G., Physik der kontinuerlichen Medien. Wien 1918. (2),102pp. Quarto. Printed original wrappers. Somewhat worn.
[ ATA: 40380 ] Pris: 500 SEK
JAUSS, Hans Robert / Max Imdahl, Kurt Badts Apologie der Kunst / Wandel durch Nachahmung: Rembrandts Zeichnung nach Lastmans Susanna im Bade. Konstanz 1975. 48 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 20951 ] Pris: 50 SEK
JAVÉN, Gunvor, På egen våglängd. Berättelsen om mina möten med människan Valdemar Nyman. Glimtar från tangerande livsvägar. Valdemarsällskapet 2000. 215s. Illustrerad. Häftad. Blyersstreck och några blyertsnoteringar.
[ ATA: 52083 ] Pris: 125 SEK
JAY, Martin, Dialektische Phantasie. Die Geschichte der Frankfurter Schule und des Instituts fåur Sozialforschung 1923-1950. Frankfurt 1981. 435 (5) pp. Softcover.
[ ATA: 48976 ] Pris: 100 SEK
JEANCOLAS, Claude, Rimbaud. Paris 1999. 750 pp. Ill. Softcover. Two creases to spine.
[ ATA: 28900 ] Pris: 250 SEK
JEANNE, René / Charles Ford, Histoire du Cinéma 1895-1929. I: Le Cinéma Francais 1895-1929 (Édition revue et corrigée). II: La cinéma muet (suite) Europe (sauf France), Amérique (sauf U.S.A), Afrique, Asie 1895-1929. Paris 1953-1965. 2 vol. 374 + 569 pp. Softcover. Wrapper on vol. two a little worn.
[ ATA: 32646 ] Pris: 600 SEK
JEANROND, Werner G., Kristen kallelse. Svenska kyrkans forskningsråd 1996. 104s. Häftad. Tro & Tanke 1996:4.
[ ATA: 53253 ] Pris: 60 SEK
JEANS, James, Hur fysiken utvecklats och vad den betyder för mänskligheten. Natur och Kultur 1949. 337s. + planscher. Klotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband). Något blyertssstreckad.
[ ATA: 55572 ] Pris: 90 SEK
JEANSON, Gunnar / Julius Rabe, Musiken genom tiderna. En populär framställning av den västerländska tonkonstens historia. Stockholm 1927-1931. 280 + 376 s. Ill. Förlaget dekorerde klotband. Titelfält nötta.
[ ATA: 15386 ] Pris: 100 SEK
JEANSON, Gunnar, Gunnar Wennerberg som musiker. En monografi. Uppsala 1929. 259 s. Häftad. Ryggen nött.
[ ATA: 37958 ] Pris: 100 SEK
JEANSON, Gunnar/ Julius RABE, Musiken genom tiderna. En populär framställning av den västerländska tonkonstens historia. Med illustrationer och notexempel. Trdje upplagan, reviderad av Julius Rabe. Gebers 1946. 678s. + illustrationer. Förlagets rödbruna halvfranska band.
[ ATA: 51616 ] Pris: 100 SEK
JEDDE, Georg, Det usynlige rumskib. Köbenhavn 1958. 120 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25947 ] Pris: 90 SEK
JEDENHEIM-EDLING, Magnus, The Compatibility of Effective Self-Ownership and Joint World Ownership. Doctoral Dissertation. Stockholm 2003. (8),171,(5)pp. Original wrappers. Stockholm Studies in Politics 91.
[ ATA: 20777 ] Pris: 100 SEK
JEDIN, Hubert / K. S. Latourette / Jochen Martin, Atlas zur Kirchengeschichte. Die christlichen Kirchen in Geschichte und Gegenwart. Freiburg 1970. (83) 152 (XXXVIII) pp. Publisher's cloth with dj. Quarto.
[ ATA: 32160 ] Pris: 250 SEK
JEDLICKA, Gotthard, Henri de Toulouse-Lautrec. Mit Hundertzwölf Abbildungen und einer farbigen Tafel. Zweite vermehrte Auglage. Rentsch 1943. 340 pp. Publisher's cloth. In good condition.
[ ATA: 48079 ] Pris: 100 SEK
JEFFARES, A. Norman, The Circus Animals. Essays on W.B. Yeats. Satanford University Press 1970. 183pp. Publisher´s cloth with dust-jacket. Dust-jacket a little worn and price-clipped.
[ ATA: 4704 ] Pris: 100 SEK
JEFFARES, A. Norman, W. B. Yeats: Man and Poet. London 1996. x, 338 pp. Softcover.
[ ATA: 28949 ] Pris: 150 SEK
JEFFERS, H. Paul, Männen på klipan. Höganäs 1986. 230 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 40900 ] Pris: 75 SEK
JEFFERSON, Ann / David Robey (ed.), Modern Literary Theory: A Comparative Introduction. Second Edition. London 1986. 240 pp. Softcover. Some underlining with pencil; else in good condition.
[ ATA: 42575 ] Pris: 100 SEK
JEFFMAR, Marianne, Ikaros hämnd. Symposion 2001. 203 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 37743 ] Pris: 90 SEK
JEFFMAR; Marianne, I skuggan av en lögn. Symposion 1999. 241 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Lite klibb efter etikett å försättsblad; övrigt i gott skick.
[ ATA: 33558 ] Pris: 75 SEK
JEFFNER, Anders, Kriterien christlicher Glaubenslehre. Eine prinzipielle Untersuchung heutiger protestantischer Dogmatik im deutschen Sprachbereich. Uppsala 1976. 149 pp. Soft covers. Studia Doctrinae Christianae Upsaliensia 15.
[ ATA: 13088 ] Pris: 125 SEK
JEFFNER, Anders, Filosofisk religionsdebatt. Verbum 1967. 80 (4) s. Häftad. Med dedikation till Thorild Dahlqvist. Blyerts noteringar.
[ ATA: 49043 ] Pris: 75 SEK
JEFFREY, Richard C., The Logic of Decision. New York 1965. XIV, 201 pp. Publisher's decorated cloth with dj. Worn Dj. A few underlinings in ball point.
[ ATA: 28816 ] Pris: 75 SEK
JELINEK, Elfriede, Pianolärarinnan. Stockholm 2004. 252 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet.
[ ATA: 36052 ] Pris: 100 SEK
JELLINEK, Johannes, Ordet och orterna. Sakuppgifter, meditationer kartor och teckningar till kyrkoårets evangelietexter. Stockholm 1967. 328 (2) s. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 7020 ] Pris: 100 SEK
JELLINEK, Johannes, Ordet och orterna. Sakuppgifter, meditationer kartor och teckningar till kyrkoårets evangelietexter. I-II. Stockholm 1966-1967. 2 volymer. 182 + 328 (2) s. Häftad. Med dedikation. Volym ett med en reva å bakre omslag.
[ ATA: 39466 ] Pris: 250 SEK
JELTSIN, Boris, Bekännelsen. Forum 1990. 271s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 8366 ] Pris: 90 SEK
JENCKS, Charles, The Language of Post-Modern Architecture. The sixth edition. Academy Editions 1991. 204pp. Qurto. Illustrated. Softcover. Traces of torned away ticket on small title. Lower right corner bumped.
[ ATA: 53567 ] Pris: 150 SEK
JENKINS, Cecil, Sirius meddelar. Stockholm 1961. 296 s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 33559 ] Pris: 100 SEK
JENNEKVIST, Leif, Mordet på Anna Lindh. Stockholm 2005. 198 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Med dedikation från författaren.
[ ATA: 46450 ] Pris: 150 SEK
JENS, Walter, Eine deutsche Universität. 500 Jahre Tübinger Gelehrtenrepublik. München 1981. 418 pp. Paperback.
[ ATA: 21023 ] Pris: 60 SEK
JENS, Walter, Republikanische Reden. München 1976. 197 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 25125 ] Pris: 75 SEK
JENS, Walter, Einspruch. Reen gegen Vorurteile. München 1992. 336 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 25126 ] Pris: 75 SEK
JENS, Walter, Statt einer Literaturgeschichte. Tübingen 1978. 426 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 25127 ] Pris: 75 SEK
JENSEN, Ad. E., Mythos und Kult bei Naturvölkern. Religionswissenschaftliche Betrachtungen. Zweite bearbeitete Auflage. Wiesbaden 1960. X, 406 pp. Publisher's full cloth. I good condition.
[ ATA: 42427 ] Pris: 150 SEK
JENSEN, Ad. S., Recent Finds of Lycodinae in Greenland Waters + On the Greenland Species of the Genera Artediellus, Cottunculus, and Gymnocanthus (Teleostei, Scleroparei, Cottidae). Köbenhavn 1952. 30pp+ 2 plates, 22pp + 1 plate. Original wrappers. Meddelelser om Grönland. Bd 142. Nr 7.
[ ATA: 9471 ] Pris: 150 SEK
JENSEN, Bent, Gulag og Glemsel. Ruslands tragedie og Vestens hugkommelsestab i det 20. århundrede. 3 oplag. Gyldendal 2003. 524 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 49827 ] Pris: 250 SEK
JENSEN, Carsten, Ut. Upptäcktsresor 1978 - 2010. Bonniers 2011. 646s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 53936 ] Pris: 125 SEK
JENSEN, H. James, The Muses Concord: Literature, Music, and the Visual Arts in the Baroque Age. Indiana University Press 1976. 259 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. 1cm paperloss on front of the dj; else in good condition.
[ ATA: 24085 ] Pris: 150 SEK
JENSEN, Henrik (ed.), The Welfare State: Past, Present, Future. Pisa Universitty Press 2002. 224 pp. Ill. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50637 ] Pris: 125 SEK
JENSEN, Henrik / Thiersen, Ib, Världshistoria. Stockholm 1982. 389 (3) s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 18273 ] Pris: 250 SEK
JENSEN, Inger / Flemming Vestergaard, Praxis och tröghet. Om Sartres bidrag till en samhällsförståelse. Göteborg 1979. 64 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 26796 ] Pris: 75 SEK
JENSEN, Jan Henrik, Hovnarren i Murmansk. Stockholm 2002. 380 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38449 ] Pris: 90 SEK
JENSEN, Jens Henrik, Käringen i Kraków. Prisma 2001. 311s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 43402 ] Pris: 90 SEK
JENSEN, Johannes V., Den lange rejse. Köbenhavn 1944. 709 s. Klotband med främre omslag.
[ ATA: 25823 ] Pris: 100 SEK
JENSEN, Johannes V., Himmerlandshistorier. Köbenhavn 1952. 350 s. Häftad. Ouppskuren och i gott skick.
[ ATA: 32529 ] Pris: 100 SEK
JENSEN, Morten Franch, Min tax. Västerås 1989. 67 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 14478 ] Pris: 75 SEK
JENSEN, Niels, Filmkunst. Köbenhavn, Gyldendal, 1969. 404 s. + bildbilaga. Häftad. Läsveck å rygg; övrigt i gott skick.
¶
[ ATA: 2337 ] Pris: 100 SEK
JENSEN, Peter Alberg / Barbara Lönnqvist / Fiona Björling / Lars Kleberg / Anders Sjöberg (ed.), Text and Context: Essays to Honour Nils Åke Nilsson. Stockholm 1987. 202 pp. Softcover. Good condition.
[ ATA: 30207 ] Pris: 75 SEK
JENSEN, Vald / H. K. Paludan / C. Th. Sörensen (red.), Buske og traeer. Köbenhavn 1948. 552 s. Ill Förlagets klotryggsband. kvarto.
[ ATA: 44466 ] Pris: 350 SEK
JEPPSSON, Ann-Lis, Tankar till salu. Genombrottsidéerna och de kommersiella lånbiblioteken. Akademisk avhandling. Uppsala 1981. 205 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 14013 ] Pris: 75 SEK
JEREMIAS, Joachim, Die Gleichnisse Jesu 7. durchgesehene Auflage. Göttingen 1965. 242 pp. Publisher's hardcover with dj.
¶
[ ATA: 2962 ] Pris: 100 SEK
JEREMIAS, Joachim, Die Gleichnisse Jesu. 4. neu bearbeitete Auflage. Göttingen 1956. 208 pp. Publisher's cloth. Front fly-leaf missing. Underlinings.
¶
[ ATA: 3241 ] Pris: 75 SEK
JEREMIAS, Joachim, Die Gleichnisse Jesu. 2 völlig neu bearbeitet Auflage. Zürich 1952. 174 pp. Original wrappers. A few underlinings.
[ ATA: 37561 ] Pris: 60 SEK
JERGEBY, Ulla, Offentlig miljö som arena och kuliss. Att se, bli sedd och mötas på stadens offentliga och bostadsnära platser. Uppsala 1996. 235s. Häftad.
[ ATA: 52709 ] Pris: 125 SEK
JERKERT, Jesper (red.), Fakta eller fantasi? Föreställningar i vetenskaps gränstrakter. Stockholm 2007. 215 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 33276 ] Pris: 125 SEK
JERN, Carl Henrik, Uraniaborg. Herresäte och himlaborg. Akademisk avhandling. Lund 1976. 230 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 28015 ] Pris: 300 SEK
JERNECK, Benkt, Folket uten frykt. Norge 1942-43. Oversatt av Sverre Mitsem. Oslo, Johan Grundt Tanum 1945. 260s.Förlagets pappband. Något nött.
[ ATA: 46156 ] Pris: 125 SEK
JERNELÖV, Arne / Joakim Palme (red.), Oväntade framtider. Stockholm 2007. 164 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 38298 ] Pris: 125 SEK
JERNSLETTEN, Johnny-Leo, Med rett til å gjete... Utfordringer og muligheter i Liehittäjä konsesjonssameby. Dissertation. Uppsala 2007. 358 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 36414 ] Pris: 150 SEK
JERNSTRÖM, Frank, Sju liv. Esbo 1994. 228 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 29430 ] Pris: 100 SEK
JEROME, Jerome K., En dagdrivares funderingar. Berättelser i urval av Rune Olausson. Stockholm 1970. 149 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶ Med dedikation från utgivaren till Olle Adolphson.
[ ATA: 35297 ] Pris: 200 SEK
JEROME, Jerome K., Tre män i en båt + Den hemlighetsfulle främlingen och andra berättelser. Stockholm 1911-1912. 192 + 158 s. Två volymer sammanbunda i ett privat halvklotband. Tidigare ägarestämpel å titelbladet.
[ ATA: 42089 ] Pris: 250 SEK
JERRING, Sven, Alla tiders Efraim Alexander. Wahlström & Widstrand 1953. 139,(1)s. Illustrerad. Förlagets klotryggband med tryckta pärmar.
¶ Omslag och teckningar av George Everloo.
[ ATA: 28719 ] Pris: 100 SEK
JERSELIUS, Kjell, Hotade reservat. Spelfilmerna med Edvard Persson. Uppsala 1987. 213 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 28588 ] Pris: 100 SEK
JERSILD, P. C., Darwins ofullbordade. Om människans biologiska natur. Stockholm 1997. 118 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. (Bonnier Alba Essä).
¶
[ ATA: 1848 ] Pris: 75 SEK
JERSILD, P. C., Djurdoktorn. Roman i femtiotre tablåer. Stockholm 1973. 285 s. Häftad. Tillskrift å försättsblad. Något nött.
[ ATA: 19654 ] Pris: 50 SEK
JERSILD, P. C., Prins Valiant och konsum. Stockholm 1966. 187 s. Häftad. Namnteckning. Gott skick.
[ ATA: 19657 ] Pris: 75 SEK
JERSILD, P. C., Prins Valiant och konsum. Stockholm 1966. 187 s. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 38659 ] Pris: 100 SEK
JERSILD, P. C., Babels hus. Stockholm 1979. 330 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något snedläst.
[ ATA: 38789 ] Pris: 50 SEK
JERSILD, P. C., Den elektriska kaninen. Originalupplaga. Stockholm 1974. 172 (6) s. Originalpocket. Namnetckning. Litet solkiga omslag.
[ ATA: 46580 ] Pris: 60 SEK
JESCHAL, Godwin, Politik und Wissenschaft deutscher Ärzte im Ersten Weltkrieg. Eine Untersuchung anhand der fach- und Standespresse und der Protokolle des Reichstags. Würzburg 1977. 170 pp. Softcover. Würzburger medizinhistorische Forschungen Band 13.
[ ATA: 21558 ] Pris: 100 SEK
JESJENIN, Sergej, Persiska dikter. Karlstad 1970 Opag. (39 s. + 8 ill.) Häftad. Gott skick.
[ ATA: 21350 ] Pris: 125 SEK
JESKE, Hans, Der Kodex Trier 810/1338. Studien zu einer Eifler Plenarhandschrift aus dem Jahre 1464. Uppsala 1974. 207 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 30280 ] Pris: 125 SEK
JESPERSEN, Otto, Growth and Structure of the English Language. Ninth Edition. Oxford, Blackwell, 1948. (iv), 244 pp. Publisher's green cloth.
¶
[ ATA: 896 ] Pris: 75 SEK
JESPERSEN, Otto, The Philosophy of Grammar. First edition. London 1924. 359 pp. Publisher's blue cloth. Signature on front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 30164 ] Pris: 350 SEK
JESPERSEN, Otto, Efficiency in Linguistic Change. Köbenhavn 1941. 90 pp. Original wrappers. Lower margin of front wraper stained; else in unopened and good condition.
[ ATA: 34163 ] Pris: 150 SEK
JESPERSEN, Otto, Language: Its Nature, Development and Origin. London 1959. 448 pp. Publisher's red cloth. In good condition.
[ ATA: 39346 ] Pris: 90 SEK
JESPERSON, Barbro, Brandstorps kyrka. Stockholm 1975. ss. 101-154. Illustrerad. Häftad. Sveriges kyrkor 162. Västergötland, Band II, häfte 2.
[ ATA: 37960 ] Pris: 100 SEK
JESSEN, Börge, Laerebog i geometri. I. Afbildningsmaader og analytisk geometri. Tredie udgave. Gjellerups, Köbenhavn 1958. (8),278s. Klotryggsband. Mycket gott skick.
[ ATA: 50709 ] Pris: 350 SEK
JESSEN, Keld B. / John Mogensen / Knud Ryg Olsen, Romantik og Realisme. Herning 1984. 192 s. Ill. Förlagets pappband. Tväroktav.
[ ATA: 30976 ] Pris: 100 SEK
JEVTUSJENKO, Jevgenij, Bekännelser av ett Sovjetseklets barn. Stockholm 1963. 166 s. Häftad.
[ ATA: 27018 ] Pris: 75 SEK
JEVTUSJENKO, Jevgenij, Bärmarker. Stockholm 1982. 308 s. Pocket.
[ ATA: 30252 ] Pris: 50 SEK
JEWELL, Lisa, Våga flyga. Stockholm 2007. 446 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 47810 ] Pris: 90 SEK
JIRGL, Reinhard, Avsked från fienderna. Symposion 1996. 240 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14751 ] Pris: 75 SEK
JIRLOW, Ragnar, Plogmodeller från 1700-talet vid lantbrukshögskolan. Studier i Maskintekniska institutionens modellsamling. Uppsala 1948. 72s. Illustrerad. Förlagets halvklotband. Jordbrukstekniska institutet Ultuna, Uppsala År 1948. Meddelande nr 213.
[ ATA: 7420 ] Pris: 90 SEK
JISL, L. / V. Sís / J. Vanis, Tibetansk konst. Stockholm 1958. 111 s. + planscher. Förlagets klotband.
[ ATA: 15510 ] Pris: 75 SEK
JIT RIKHYE, Indar / Michael Harbottle / Björn Egge, The Thin Blue Line: International Peacekeeping and Its Future. Yale University Press 1974. xvi, 354 pp. Publisher's cloth with dj. A few underlinings in red and blue.
[ ATA: 46338 ] Pris: 100 SEK
JIVÈN, Gunila, Stadens morfologi som kulturarv. Chalmers tekniska högskola, Göteborg 2003. 315s. Kvarto. Häftad.
[ ATA: 53559 ] Pris: 350 SEK
JO NANG TARANATHA, The Origin of Tara Tantra. Translated and edited by David Templeman. Library of Tibetan Works and Archives, New Delhi 1995. x, 126 pp. Softcover.
¶ Text in English and Sanskrit.
[ ATA: 23135 ] Pris: 75 SEK
JOACHIMSTAHL, F., Anwendung der Differnetial- und Integralrechnung auf die allgemeine Theorie der Flächen und der Linien doppelter Krümmung. Dritte vermehrte Auflage. Leipzig 1890. 308 pp. Cloth.
[ ATA: 9537 ] Pris: 150 SEK
JOAS, Hans, Praktische Intersubjektivitet. Die Entwicklung des Werkes von G. H. Mead. Suhrkamp 1980. 259 pp. Softcover. Some underlining.
[ ATA: 14405 ] Pris: 100 SEK
JOBERT, Michel, Lettre ouverte aux femmes politiques. Paris 1976. 181 pp. Softcover. Signature.
[ ATA: 27733 ] Pris: 75 SEK
JOBST SEIDLER, Wolf, Der Verlust des alten Europa. Ansichten zur Geschichte und Gegenwart. Stuttgart 1996. 287 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 20939 ] Pris: 75 SEK
JOBST SIEDLER, Wolf, Stadtgedanken. München 1990. 92 pp. Softcover.
[ ATA: 30931 ] Pris: 50 SEK
JODL, Friedrich, Allgemeine Etik. Hrsg. von Wilhelm Börner. 1. und 2. Auflage. Stuttgart, Cotta'sche Buchhandlung, 1918. 417 S.
¶
[ ATA: 1846 ] Pris: 60 SEK
JODL, Friedrich, Geschichte der Ethik als philosophischer Wissenschaft. Bd. I - II. Dritte, verbesserte Auflage. Berlin 1920. 675 + 724 pp. Publisher's cloth. Pale spines; else in good condition without underlinings or markings.
[ ATA: 16925 ] Pris: 250 SEK
JOEST, Wilfried, Ontologie der Person bei Luther. Göttningen Vandenhoeck & Ruprecht 1967. 449 (3) pp. Publisher's cloth. In good condition.
[ ATA: 46981 ] Pris: 600 SEK
JOFFE, Maria, One Long Night. New Park Publ. 1987. 248 pp. Publisher's black cloth with dj.
[ ATA: 38925 ] Pris: 100 SEK
JOHAN NICOLAI MADVIG. Et mindeskrift udgivet af det Kongl. Danske Videnskabernes selskab og Carlsbergsfondet I-II. Köbenhavn 1955-1963. 2 vil. 270 (2) + 290 s. Förlagets klotband.
[ ATA: 35007 ] Pris: 250 SEK
JOHANNESSEN, Kjell S., Tradisjoner og skoler i moderne vitenskapsfilosofi. 2 Oplag. Sigma 1986. 182 s. Häftad.
[ ATA: 41726 ] Pris: 125 SEK
JOHANNESSON, Eric, Den läsande familjen. Familjetidskriften i Sverige 1850-1880. Akademisk avhandling. Uppsala 1980. 296 s. Ill. Häftad. Nordiska muséets handlingar 96.
[ ATA: 5816 ] Pris: 75 SEK
JOHANNESSON, Eric, Agitatorn söker sina roller. Om självexponering hos Einar ""Texas"" Ljungberg, August Palm och Frans Elmgren. Uppsala 1992. 62 s. Häftad. Arberarrörelsen och språket.
[ ATA: 26542 ] Pris: 75 SEK
JOHANNESSON, Gösta, Skåne, Halland & Blekinge. Norstedts 1984. 329,(7)s. Illustrerad Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 28324 ] Pris: 100 SEK
JOHANNESSON, Ingvar (red.), Psykologisk uppslagsbok. Stockholm 1976. 568 s. Ill. Förlagsinbundne med skyddsomslag.
[ ATA: 41003 ] Pris: 250 SEK
JOHANNESSON, Kristin / Hugo Karlsson / Bo Ralph (red.), Aktuella frågor inom ortnamnsvården. Göteborg 1989. 181 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 26759 ] Pris: 60 SEK
JOHANNESSON, Kurt / Christer Åsberg, Asiens litteratur. Stockholm 1972. 124 s. Häftad. Namnteckning, kulspetsunderstrykningar, snedläst.
[ ATA: 49325 ] Pris: 60 SEK
JOHANNESSON, KURT / Eric Johanneson / Björn Meidal / Jan Stenkvist, Heroer på offentlighetens scen. Politiker i Sverige 1809-1914. Stockholm 1987. 382 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 22840 ] Pris: 90 SEK
JOHANNESSON, Lechard, Pontus Wikner. Dagböckerna berättar. Doxa 1982. 139 s. Häftad.
¶
[ ATA: 2483 ] Pris: 75 SEK
JOHANNESSON, Lechard, Sinneskunskapens problem. Gleerup, Lund.1945. 79s. Häftad. Nött omslag. Recensionsstämpel på främre omslaget.
[ ATA: 11120 ] Pris: 150 SEK
JOHANNESSON, Lechard, Kunskap och verklighet. SKDB 1944. 440 s. Häftad.
[ ATA: 11523 ] Pris: 125 SEK
JOHANNESSON, Lechard, Henric Schartau. Stockholm 1957. 220 s. Ill. Förlagets klotryggband med främre omslag medbundet samt skyddsomslag.
[ ATA: 21787 ] Pris: 125 SEK
JOHANNESSON, Lena, Xylografi och pressbild. Bidrag till trägravyrens och till den svenska bildjournalistikens historia. Akademisk avhandling. Stockholm 1982. 396 s. Ill. Häftad. Gott skick. Nordiska museets Handlingar 97.
¶
[ ATA: 1434 ] Pris: 100 SEK
JOHANNESSON, Lena, Den massproducerade bilden. AWE/Gebers 1978. 259s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 16006 ] Pris: 75 SEK
JOHANNESSON, Pia Götebo, Mjölk, bär och eterneller. Om genus och tillvarons mångtydighet. Lantbrukarkvinnor i Mark under 1900-talet. Akademisk avhandling. Stockholm 1996. 342 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 14494 ] Pris: 90 SEK
JOHANNISON, Ture, Einar Löfstedt. Stockholm 1955. 28 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 26030 ] Pris: 50 SEK
JOHANNISSON, Karin, Magnetisörernas tid. Den animala magnetismen i Sverige. Akademisk avhandling. Uppsala 1974. 278 s. Häftad med skyddsomslag. Dedikation. (Lychnos-Bibliotek 25).
[ ATA: 34190 ] Pris: 200 SEK
JOHANNISSON, Ture (red.), Arkiv för nordisk filologi. Åttiofemte bandet, sjätte följden, tredjebandet. Lund 1970. 270 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 45129 ] Pris: 75 SEK
JOHANNISSON, Ture / Gösta Mattsson, Svenska Akademiens ordlista under 100 år. Stockholm 1974. 116 s. Häftad. Lagerfläckar.
[ ATA: 32016 ] Pris: 50 SEK
JOHANNISSON, Ture, Einar Löfstedt. Norstedts 1955. 28s. Namnt. på smutstitelbladet.
[ ATA: 49270 ] Pris: 40 SEK
JOHANNSEN, W., Biologi. Drag ur de biologiska vetenskapernas utveckling under det nittonde århundradet. Stockholm 1923. 206 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 33913 ] Pris: 150 SEK
JOHANSEN, Birgitta, Ormalur. Aspekter av tillvaro och landskap. Stockholm 1997. 300pp. Illustrated. Soft cover. Stockholm Studies in Archaeology 14.
[ ATA: 53692 ] Pris: 250 SEK
JOHANSEN, Hans Chr. / Per MADSEN / Ole DEGN, Tre Danske Kystsamfund i Det 19. Århundrede Odense Universitetsforlag 1993. 201s. Häftad.
[ ATA: 51087 ] Pris: 150 SEK
JOHANSEN, Hans Chr., Befolkningsudvikling og familiestruktur i det 18. århundrede. Odense University Press 1975. 211s. Häftad. Biblioteksetikett och stämplar.
[ ATA: 52565 ] Pris: 75 SEK
JOHANSEN, Iris, Dödens ansikte. Stockholm 2000. 352 s. förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 47827 ] Pris: 90 SEK
JOHANSEN, Jahn Otto, Hjem til Europa? Sentral- og öst-Europa i EU og Nato. Oslo 2004. 252 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 44985 ] Pris: 125 SEK
JOHANSEN, Jahn Otto, Tjekkoslovakia - 40 år etter. Oslo 2008. 40 s. Häftad. (Sikkerhetspolitisk Bibliotek 4/o9).
[ ATA: 45059 ] Pris: 75 SEK
JOHANSEN, K. Friis, Om fortolkningen af de Attiske Gravrelieffer fra den klassiske tid Köbenhavn 1949. 162 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 46904 ] Pris: 90 SEK
JOHANSEN, Maria, Offentlig skrift om det hemliga. Raison d'état, SOU och varulven. Göteborg Glänta 2005. 436 (2) s. Häftad. Mycket gott skick. (Logos 4).
[ ATA: 43738 ] Pris: 125 SEK
JOHANSEN, Orla, Gule shorts. Wöldike 1985. 192 s. Häftad. Tillskrift å försättsbladet. Gott skick.
[ ATA: 49431 ] Pris: 75 SEK
JOHANSEN, Orla, Gården i Nr. 12. Wöldike 1987. 194 s. Häftad.
[ ATA: 49432 ] Pris: 100 SEK
JOHANSEN, Orla, Myrdekrans. Wöldike 1984. 174 s. Häftad.
[ ATA: 49969 ] Pris: 150 SEK
JOHANSEN, Steen / Henning Höirup, Grundtvigs erindringer og erindringer om Grundtvig. Köbenhavn 1948. 303 (1) s. Häftad.
[ ATA: 40840 ] Pris: 100 SEK
JOHANSON, Curt, Lantarbetarna i Uppland 1918-1930. En studie i facklig taktik och organisation. Akademisk avhandling. Uppsala 1970. 400 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 30582 ] Pris: 60 SEK
JOHANSON, Donald, Lucy och människans förhistoria. Stockholm 1983. 358 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnetikett å främre pärmens insida; övrigt i gott skick.
[ ATA: 44204 ] Pris: 150 SEK
JOHANSON, Elsie, Näckrosträdet. Stockholm 2004. 246 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 21816 ] Pris: 75 SEK
JOHANSON, Greg / Ron Kurtz, Grace Unfolding: Psychotherapy in the Spirit of the Tao-te ching. New York 1991. xviii, 141 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 30222 ] Pris: 150 SEK
JOHANSON, Joh., Österrikes martyrkyrka. Några drag ur det evangeliska Österrikes 400-åriga historia samt några minnen från resor i Österrike somrarna 1927 och 1928. Linköping 1930. 368 s. Ill. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 34145 ] Pris: 200 SEK
JOHANSON, Klara, Brev. Stockholm 1953. 280 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 10185 ] Pris: 70 SEK
JOHANSON, Klara, Kritik. W&W 1957. 340s. + rättelselapp. Häftad. Veck på främre omslaget.
[ ATA: 36101 ] Pris: 70 SEK
JOHANSON, Ulla, Fattiga och tiggare i Stockholms stad och län under 1700-talet. Akademisk avhandling. Stockholm 1984. 380s + karta. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag Stockholmsmonografier utgiven av Stockholms kommun 1984.
[ ATA: 11249 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSEN, Ernst, Geistesleben afrikanischer Völker im Lichte des Evangeliums. München, 1931. 263 pp. Orig. Wrap.
¶
[ ATA: 2964 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON DE CHÂTEAU, Lena, From Roman to Native: Colonialism and the Archaeology of Rural Water Management in the Maghreb. Dissertation. Uppsala 2002. 181 pp. Softcover. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 5216 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON I BACKE, Karl-Erik, ERKNER, Gunnar, Timmervägen. Stockholm 1972. 117s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 10653 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Åsa/ RAGNERSTAM, Petra (red.), Limitation and Liberation: Women Writers and the Politics of Genre. Uppsala 2005. 167pp. Publisher´s softcover.
[ ATA: 55339 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Albert/ ECKERBOM, Nils, Ett djärvt industriellt initiativ. Örebro pappersbruk och dess historia 1901-1951. Örebro 1951. 210s. + planscher och utvikbar karta. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband.
[ ATA: 54706 ] Pris: 125 SEK
JOHANSSON, Alf O. / Susanne Lundin / Lars Olsson (red.), Dagsverken. 13 essäer i arbetets historia. Lund 1994. 400 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 41260 ] Pris: 200 SEK
JOHANSSON, Alf W. (red.), Dagens Nyheter. Minnesseminarium över Sven-Erik Larsson. Vittnesseminarium om DN och '68. Stockholm 2003. 88 s. Häftad. Mycket gott skick. (Samtidshistoriska frågor 5).
[ ATA: 36621 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Alf W., Den nazistiska utmaningen. Aspekter på andra världskriget. Stockholm 1997. 286 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 17060 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, Anders L./ MAGNUSSON, Lars, LO andra halvseklet. Fackföreningsrörelsen och samhället. Atlas 1998. 372s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag. Namn på försättsbladet.
[ ATA: 55439 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Anders R., Arbetarrörelsen på en ö I-III:B. Örebro 2003-2006. 4 volymer. 496 + 560 + 313 + 7 + 314-596. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Med dedikation.
¶ Tre delar i fyra volymer.
[ ATA: 36940 ] Pris: 1200 SEK
JOHANSSON, Anders, Kvinnor om män. Stockholm 1991. 201s. Illustrerad. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10377 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, Anders, Ölands stora alvar. LiberFörlag, Stockholm 1978. 151s. Illustrerad. Förlagsinbunden. Tillskrift på försättsbladet.
[ ATA: 10643 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Anders, I kometens tid. Stockholm 1998. 64 s. Häftad.
[ ATA: 25919 ] Pris: 50 SEK
JOHANSSON, Anders, Klockan. Stockholm 20010. 64 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 28453 ] Pris: 50 SEK
JOHANSSON, Anders, Nonfiction. Göteborg 2008. 260 s. Häftad.
[ ATA: 44973 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Anders, Darwins skugga. Kalmar 2008. 124 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 50326 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Anders, Poesins negativitet. En studie i Karl Vennbergs kritik och lyrik. Stockholm 2000. 258s. Häftad.
[ ATA: 55187 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Ann-Margret / Ingvor Fryklund, Sagan om Ankungen Nicko. Åmål 1992. Opag. ca 30 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 45613 ] Pris: 60 SEK
JOHANSSON, Barbro / Yngve Frykholm / Gunnar Edman, Kyrkan i makternas tid. Stockholm 1960. 64 s. Häftad. Övre hörn med lät kantstöt; övrigt i gott skick.
[ ATA: 22885 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Bengt O. H., Svenska palatset i Konstantinopel. Sveriges kyrka och ministerhus i Konstantinopel under sjutton- och adertonhundratalet. Stockholm 1968. 123 s. Ill. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren och i mycket gott skick.
[ ATA: 30769 ] Pris: 125 SEK
JOHANSSON, Bertil, Religion and Superstition in the Plays of Ben Jonson and Thomas Middleton. Dissertation. Uppsala, Lundequistska Bokhandeln, 1950. 339 pp.
¶
[ ATA: 999 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, Bertil, The Adapter Adapted: A Study of Sir John Vanbrugh's Comedy The Mistake. Its Predecessors and Succesors. Stockholm 1977. 75 pp. Softcover.
[ ATA: 36267 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Birgitta (red.), Torskar torsken? Forskare och fiskare om fisk och fiske. Stockholm 2003. 156 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 44173 ] Pris: 60 SEK
JOHANSSON, Bo, Om sommarn om hösten bittida sent. Dikter om myrodlarmödor och gräsbärardrömmar med 16 fotografier av Sune Jonsson. Stockholm 1981. 88 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 46304 ] Pris: 50 SEK
JOHANSSON, Britt-Inger / Christian Lovén (red.), Byggnader och betydelser. En antologi om arkitektur. Arkitektur förlag AB 2000. 294 s. Illustrerad. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 7446 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, Conrad, Surfer sur Internet. Étude des expressions et de la conceptualisation du déplacement virtuel sur Internet dans la lumière de la sémantique cognitive. Dissertation. Uppsala 2006. 172 pp. Softcover.
[ ATA: 24640 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Elsie, Vardagstankar. Uppsala 1989. 64 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 21349 ] Pris: 40 SEK
JOHANSSON, Elsie, Potatisballader. Tusende. Stockholm 1981. 96 s. Häftad. Gott skick.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 40976 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Esbjörn, Mönserkort från CAD till kort. Stockholm 1998. 336 s. + CD med programvara. Förlagsinbunden.
[ ATA: 40246 ] Pris: 200 SEK
JOHANSSON, Folke, Vridet och vinklat i massmedierna. Stockholm 1972. 178 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 45301 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, George, Motorblandning. Stockholm 2000. 87 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 14671 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Gotthard, Helene Schjerfbecks konst. Ett urval målningar, teckningar och litografier med inledning av Gotthard Johansson. Stockholm 1943. 52 s. + planscher. Häftad. Tillskrift. Ryggens huvud nött. Ryggens fot med liten tejplagning.
[ ATA: 46645 ] Pris: 125 SEK
JOHANSSON, Gotthard, Kritik. Stockholm 1941. 347 (5) s. Ill. Förlagets hlavklotband med främre omslag.
[ ATA: 48389 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, Gust, Träd- och djurnamn i svenska ortnamn. Göteborg 1956. 192 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 9104 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Gust, Folknamn och ortnamn i Homerus Iliad. Lekmannafunderingar. Göteborg 1966. 76 s. Klotband.
[ ATA: 25454 ] Pris: 70 SEK
JOHANSSON, Gustav, Vi bygger staden. Stockholms Grovarbetarefackförening 1888-1963. Stockholm 1963. 177 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 13633 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Hemming, Hemming Johansson berättar några telefonminnen. Utgiven av telefonaktiebolaget L M Ericsson till direktören Hemming Johanssons åttioårsdag den 8 maj 1949. Stockholm 1949. 96 s. Ill. Förlagets klotband. Med dedikation från Hemming.
[ ATA: 38969 ] Pris: 400 SEK
JOHANSSON, Ingvar / Sven-Eric Liedman, Positivism och marxism. Fjärde upplagan. Göteborg 1997. 304 s. Häftad.
[ ATA: 32201 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Iréne (ed.), Nordic Glossary of Hydrology. English-Danish-Finnish-Icelandic-Norwegian-Swedish with definitions in English. Almqvist & Wiksell 1984. 224pp. Publisher´s hard cover.
[ ATA: 54052 ] Pris: 300 SEK
JOHANSSON, Iréne, Funktionella aspekter på satsintonationen i svenska. Akademisk avhandling. Umeå 1978. 209 s. Häftad.
[ ATA: 9107 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, J. Viktor, Verner von Heidenstam. Bonniers 1943. 62,(2)s. Häftad.
[ ATA: 18692 ] Pris: 50 SEK
JOHANSSON, J. Viktor, Från Gutenbergbibeln till Gösta Berlings saga. Wahlström & Widstrand, Stockholm 1952. 319 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 21640 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, J. Viktor, Försvar för boksamlaren. Fyra uppsatser om böcker. Stockholm 1943. 206 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 27027 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, J. Viktor, Försvar för boksamlaren. W & W 1943. 206s. Illustrerad. Rödbrunt halvfranskt band (Nils Linde). Främre omslaget medbundet.
[ ATA: 51812 ] Pris: 300 SEK
JOHANSSON, Jens M., Tröst. Stockholm 2006. 379 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel över snitt.
[ ATA: 26449 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, K. / G. Samuelsson, Dalarnes Hieracia Vulgatiformia. Leipzig 1923. 95 (1) s. Häftad. Med dedikation å fräe omslag.
[ ATA: 40519 ] Pris: 250 SEK
JOHANSSON, K.F., Om Hethiterna. u.o. 1903. s.525-543. Wrappers.
¶ Excerpt ur Nordisk Tidskrift 1903.
[ ATA: 5459 ] Pris: 45 SEK
JOHANSSON, Kaj / Peter Lundberg / Robert Ryberg, Grafisk kokbok. Guiden till grafisk produktion. Stockholm 1999. 304 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 38721 ] Pris: 125 SEK
JOHANSSON, Kaj, Den torgförda biologin. Studier i populärvetenskapens problem och tematik. Akademisk avhandling. Göteborg 2003. 364 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 43532 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, Kaj, Den torgförda biologin. Studier i populärvetenskapens problem och tematik. Akademisk avhandling. Göteborg 2003. 362 s. Häftad. Namnteckning och anteckningar å försättsblad. Texten har några understrykningar i rött.
[ ATA: 44540 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Karl-Erik & Gunnar Ekner, Timmervägen längs Ångermanälven från Stekenjokk till Härnösand. Norstedts 1972. 117 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något slitet med ryggtexten solblekt.
[ ATA: 8740 ] Pris: 60 SEK
JOHANSSON, Kerstin, Nutida kinesisk litteratur. Jakten efter det moderna. Carlssons 2013. 144s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55614 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, Kertin, Lindesberg - sommarstad vid sekelskiftet. Lindesberg 1978. 123 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 25274 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Kjell, En rövarhistoria. Norstedts 2000. 252s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 11736 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, Kjell, Gogols ansikte. Stockholm 1990. 311 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.
[ ATA: 19648 ] Pris: 40 SEK
JOHANSSON, Lage, Från förförare till förtryckare. Om mäns makt och misstro. Stockholm 1982. 126 (2) s. Ill. Häftad. Litet spår efter borttagen prislapp å främre omslag.
[ ATA: 39802 ] Pris: 60 SEK
JOHANSSON, Lage, Arbetets mening? En dagbok om miljöer och känslor. Andra upplagan. Stockholm 1975. 240 (1) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 41535 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Lars-OLov, Levebrödet. Den informella ekonomin i 1930-talets Dalarna. Akademisk avhandling. Uppsala 1996. 288 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 41027 ] Pris: 125 SEK
JOHANSSON, Lillemor, Albertina. Historien om ett brott på Österlen. Simrishamn 2003. 254 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 39758 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Magnus, Smart, Fast and Beautiful: On Rhetoric of Technology and Computing Discourse in Sweden 1955-1995. Doctorial dissertation. Linköping 1997. Box-set with CD-ROM. (Linköping Studies in Arts and Science 164).
[ ATA: 7162 ] Pris: 125 SEK
JOHANSSON, Majken, Buskteater. Bonniers 1952. 32s. Häfte. Ouppskuren. Lilla lyrikserien.
[ ATA: 54597 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Nils, Bibelns värld och vår. Gleerups, 1949. 211 s. Häftad.
[ ATA: 7038 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Nore, Tornedalsfinska ord ur dialektgeografisk synvinkel. Akademisk avhandling. Uppsala 1987. 169 s. Häftad.
[ ATA: 9101 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, O. Gävleborgare uti hedervärda bondeståndet vid riksdagarna 1809-1866. I-IV Hela länet. Edsbyn 1929. LIX, 125 (2) + 60 + 157 (2) + 146 (2) s. Ill. 4 volymer bundna i ett privat klotband med främre och bakre omslag. Bakre omslaget restaurerat; övrigt i gott skick.
[ ATA: 31534 ] Pris: 350 SEK
JOHANSSON, Olle, Roffes liv. Stockholm 2008. 126 s. Häftad. Gott skick. Med dedikation.
[ ATA: 45055 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Olof, Lax på mitt sätt. Örkelljunga 1993. 107 s. Ill. Kvarto. Förlagets pappband.
[ ATA: 28120 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, Osc. V. (utg.), Bidrag till Finlands klimatografi enligt äldre observationer I-IV. Observationer på 1750- och 1760-talen i Laihela, Malaks, Birkala och Lovisa. Helsingfors 1913. 73s. Häftad med förlagets tryckta omslag. idrag till kännedom af Finlands natur och folk, utgifna af Finska Vetenskaps-societetn. H. 76, N:o 1.
[ ATA: 54700 ] Pris: 200 SEK
JOHANSSON, Osc. V., Meteorologins ståndpunkt och nyare sträfvanden i Skandinavien samt synpunkter för dess framtida utveckling i Finland. Helsingfors 1918. 71,(1)s. Publisher´s printed wrappers. Softcover. Unopened. Bidrag till kännedom af Finlands natur och folk. H. 78, N:o 3.
[ ATA: 54929 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, Osc. V., Dämpfende Wirkungen des Schnees und Eises auf die Lufttemperatur. Helsingfors 1913. 64pp. Publisher´s printed wrappers. Softcover. Unopened. Upper margin slightly dampstained. Öfversigt af Finska Vetenskaps-Societetens Förhandlingar. Bd. LV. 1912-1913. Afd. A. N:o 11.
[ ATA: 54930 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, Osc. V., Om det ovanligt höga lufttrycksmaximt den 22 jan. 1907. Helsingfors 1907. 17,(1)pp. + 3 maps. Publisher´s printed wrappers. Softcover. Öfversigt af Finska Vetenskaps-Societetens Förhandlingar. XLIX. 1906-1907. N:o 15.
[ ATA: 54931 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, Per, The Lure of Origins: An Inquiry into Human-Environmental Relations, Focused on the Neolithization of Sweden. Dissertation. Lund 2003. 268 pp. Softcover.
[ ATA: 14298 ] Pris: 200 SEK
JOHANSSON, Peter Gustav, Ta väg. Stockholm 1998. 102 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 34870 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Philip / Lennart Lauenstein, Mord på kommission. Göteborg 2002. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38502 ] Pris: 50 SEK
JOHANSSON, Rune E. A., Pali Buddhist Texts. Explained to the Beginner. Lund 1973. 151 (1) pp. Private cloth, bound with original wrappers. Presentation copy with regards from the author.
[ ATA: 39280 ] Pris: 500 SEK
JOHANSSON, Simon, Jordnära. Umeå 1984. x, 98 (2) s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 38193 ] Pris: 140 SEK
JOHANSSON, Simon, Bjärka-Säby områdets geologi. Stockholm 1925. 37 (3) s. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 45323 ] Pris: 200 SEK
JOHANSSON, Stefan, En omskriven historia. Svensk historisk roman och novell före 1867. Akademisk avhandling. Uppsala 2000. 226 s. Häftad. Gott skick. (Studia Historica Upsaliensia 193).
¶
[ ATA: 407 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, Stig / Göran Rönnerdal, English Pronunciation: A Workbook. Studentlitteratur 1989. 128 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 36318 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Stig, Plural Attributive Nouns in Present-Day English. Dissertation. Lund, Gleerup, 1980. 136 pp. Lund Studies in English 59.
¶
[ ATA: 983 ] Pris: 75 SEK
JOHANSSON, Stig, Slottsbyggarna. Byggförlaget, Stockholm 1995. 224 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Pärmarna något skeva.
[ ATA: 24822 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Stig, Ögonblickets varaktighet. Målningar, teckningar och collage av Märta Blom. Stockholm 1995. 80 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 26544 ] Pris: 90 SEK
JOHANSSON, Sven-Åke, Den ryska revolutionen och det sovjetiska samhället i debatten och skolans läroböcker. Värderingar och undervisningsmetodernas växlingar under hundra år. Uppsala 2004. 197 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 35597 ] Pris: 200 SEK
JOHANSSON, Sven, LIMA bortom mannaminne. En samling bilder tagna av fotografer verksamma i Lima och Transtrands socknar 1880-1938. Samtliga bilder har kopierats från originalnegativen som insamlats, daterats och kommenterats av Sven Johansson. Inledande text av Rune Hassner. Rabén & Sjögren 1977.
[ ATA: 51501 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON, Thomas / Fredrik Miegel, Kultursociologi. Studentlitteratur 1996. 300 s. Häftad. Ett par sidor med blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 42223 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Thomas, Makeovermani. Om Dr Phil, plastikkirurgi och illusionen om det perfekta jaget. Stockholm 2006. 240 s. Häftad.
[ ATA: 26458 ] Pris: 100 SEK
JOHANSSON, Thomas, Socialpsykologi - subjektivitet, överskridande och förändring. Studentlitteratur 2001. 214 s. Häftad.
[ ATA: 40234 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSON; Lars-Göran, Understanding Quantum Mechanics. Stockholm 1992. (6),175pp. Pubvlisher´s soft cover.
[ ATA: 54756 ] Pris: 150 SEK
JOHANSSOPN, Ulf (red.), Svenska Turistföreningens årsbok 1992. Bohuskust. Svenska Turistföreningen 1991 216 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 24313 ] Pris: 50 SEK
JOHN, Erhard, Einführung in die Ästhetik. 3 bearbeitete Auflage. Halle 1969. 176 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 39640 ] Pris: 75 SEK
JOHNS, Leslie, IPC Blomsterbok. Om krukväxter och blomsterarrangemang. Örebro u.å. 196 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 47010 ] Pris: 75 SEK
JOHNS, W. E., Biggles på Borneo. Tusende. Stockhom 1951. 178 (6) s. Häftad med klotrygg. (Önskeböckerna).
[ ATA: 45931 ] Pris: 60 SEK
JOHNSON, Bengt Emil, Ordens fest. Dikter. Bonniers 1986. 77s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 54342 ] Pris: 75 SEK
JOHNSON, Bengt Emil, Vittringar. Ett urval dikter 1958-1993. Bonniers 1995. 181s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 54343 ] Pris: 75 SEK
JOHNSON, Bengt Emil, För resten. Improviserad dikter o dyl. Bonniers 1987. 120s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 54344 ] Pris: 75 SEK
JOHNSON, Bengt Emil, Bland orrar och kor. Bonniers 1989. 110s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 54345 ] Pris: 70 SEK
JOHNSON, Chalmers, Conspiracy at Matsukawa. University of California Pres 1972. x, 460 p. + plates. Publisher's hardcover with dj. Ex. library with stamps. In good condition.
[ ATA: 48397 ] Pris: 200 SEK
JOHNSON, D. L. / P. N. Sen (ed.), Physics and Chemistry of Porous Media (Schlumberger-Doll Research, 1983). New York 1984. (12) 223 (5) pp. Publisher's cloth. Very good condition.
[ ATA: 46854 ] Pris: 100 SEK
JOHNSON, Douglas / Madeleine Johnson, The Age of Illusion: Art and Politics in France 1918-1940. New York 1987. 160 pp. Ill. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 26603 ] Pris: 200 SEK
JOHNSON, Edwin, Rymdpatrullen. Falun 1968. 120 s. Minipocket. Snedläst och litet nötta omslag.
[ ATA: 13966 ] Pris: 60 SEK
JOHNSON, Eyvind, Några steg mot tystnaden. Tusende. Stockholm 1974. 462 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19673 ] Pris: 50 SEK
JOHNSON, Eyvind, Livsdagen lång. Stockholm 1964. 331 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 22429 ] Pris: 75 SEK
JOHNSON, Eyvind, Den trygga världen. Stockholm 1940. 382 s. Häftad. Namnstämpel å insida av omslag. Något nött rygg.
[ ATA: 24453 ] Pris: 75 SEK
JOHNSON, Eyvind, Stad i mörker. Stockholm 1927. 289 (3) s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 33866 ] Pris: 150 SEK
JOHNSON, Eyvind, Nattövning. Fjärde tusendet. Stockholm 1938. 320 s. Häftad.
[ ATA: 33867 ] Pris: 60 SEK
JOHNSON, Eyvind, Vägar över Metaponto. Stockholm 1959. 78 (2) s. Förlagets pappband.
[ ATA: 38644 ] Pris: 50 SEK
JOHNSON, Eyvind, Nils Ahnlund. Norstedts 1957. 25s. Häftad. Namnt. på smutstitelbladet.
[ ATA: 49281 ] Pris: 50 SEK
JOHNSON, Frederick, A Standard Swahili-English Dictionary / A Standard English-Swahili Dictionary. Oxford University Press 1955. 2 volumes. ix, 548 + 635 pp. Publisher's cloth. Signature on front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 35137 ] Pris: 250 SEK
JOHNSON, Gustaf, Frödings lyriska översättningar. Norma, Borås 1987. 174s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Övre högra hörnet stött. Namnteckning på försättsbladet. Gustaf Fröding-sällskapet XIX.
[ ATA: 10370 ] Pris: 75 SEK
JOHNSON, Hewlett, The Upsurge of China. Peking 1961. 372 (2) pp. + 2 folding maps. Publisher's cloth backed volume. Signature to front leaf; in good condition.
[ ATA: 49314 ] Pris: 150 SEK
JOHNSON, Lucy Black / Pyke Johnson (ed.), Cartoon Treasury: A Collection of the World's Funniest Cartoons. London 1956. ca 250 pp. Publisher's black cloth. Quarto. No dj.
[ ATA: 43320 ] Pris: 125 SEK
JOHNSON, Neil, Hästen - snabb som vinden. Stockholm 1988. 30 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 22691 ] Pris: 60 SEK
JOHNSON, Paul, Samhällets fiender. Stockholm 1980. 294 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött.
¶
[ ATA: 2314 ] Pris: 80 SEK
JOHNSON, Paul, Det modernas födelse 1815-1830. Ratio 1992. xii,941s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Ex libris på främre pärmens insida.
[ ATA: 8415 ] Pris: 150 SEK
JOHNSON, Paul, Suezkriget. Tidens förlag, Stockholm 1957. 148s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. 3 cm reva på bakre skyddsomslaget.
[ ATA: 8422 ] Pris: 100 SEK
JOHNSON, Paul, The Birth of the Modern: World Society 1815-1830. London 1991. 1095 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 35620 ] Pris: 200 SEK
JOHNSON, Paul, A History of the Modern World: From 1917 to 1980s. London 1984. vii, 817 pp. Softcover.
[ ATA: 35634 ] Pris: 100 SEK
JOHNSON, Paul, Moderna tider. Stockholm 1987. 942 pp. Ill. Förlagets svarta klotband utan skyddsomslag.
[ ATA: 39142 ] Pris: 125 SEK
JOHNSON, Samuel, Prins Rasselas av Abessinien. Stockholm 1964. 164 s. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag.
[ ATA: 38647 ] Pris: 70 SEK
JOHNSON, Seved / V. V. Dubin / V. V. Roginskij (ed.), La Suède et la Russie. Documents et Matériaux 1809-1818. Uppsala 1985. viii, 460 pp. + Color Plates. Publisher's hardcover with dj. Small quarto. In good condition. (Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, Riksarkivet et Utrikesdeprtementet).
[ ATA: 7444 ] Pris: 150 SEK
JOHNSON, Seved, Sverige och stormakterna 1800-1804. Lund 1957. xx, 263s. Häftad.
[ ATA: 7932 ] Pris: 75 SEK
JOHNSON, Uwe, Den tredje boken om Achim. Stockholm 1962. 221 (3) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 49620 ] Pris: 100 SEK
JOHNSON, W. E., Treatise on Trigonometry. MACMILLAN, London 1889. xviii,504pp. Publisher´s cloth.
[ ATA: 55464 ] Pris: 500 SEK
JOHNSSON, Arne, Himmelsfärd (snart grönskar alla träd). Dikter, bilder. Symposion 1986. 43 s. Ill. Häftad. Litet märke efter prislapp å omslaget.
[ ATA: 18482 ] Pris: 70 SEK
JOHNSSON, Joh. W., Syner under vandringen Stadsmissionens förlag, Stockholm 1937. 112s. Häftad.
[ ATA: 9725 ] Pris: 60 SEK
JOHNSSON, Karin, Olycksmaskeraden. En skildring från tjusarkonungens sista dagar. Bonniers 1926. 224s. Illustrerad. Privatklotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 6481 ] Pris: 90 SEK
JOHNSSON, Lars, Tröslöjd. Material, verktyg och teknik. Västerås 1975. 96 s Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 44182 ] Pris: 75 SEK
JOHNSSON, Melker, D.H. Lawrence. Bonniers, Stockholm 1939. 287s. Häftad med skyddsomslag. Skyddsomslagets främre övre del skadad.
[ ATA: 10349 ] Pris: 90 SEK
JOHNSSON, Philip / Lennart Lauenstein, Inga fler insatser. Stockholm 2004. 255 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 37501 ] Pris: 75 SEK
JOHNSSON, Philip / Lennart Lauenstein, Statsrådet flyter i land. Göteborg 1999. 181 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38468 ] Pris: 75 SEK
JOHNSSON, Philip/ LAUENSTEIN, Lennart, Mord med ord. Tre böcker 2001. 246s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 43403 ] Pris: 75 SEK
JOHNSSON, Torsten, Odla frukt. LT 1988. 207s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 44450 ] Pris: 125 SEK
JOHNSTON, Sir Harry, Gay-Dombeys. Stockholm 1924. 459 s. Halfranskt band.
[ ATA: 19668 ] Pris: 50 SEK
JOHNSTON, William, The Inner Eye of Love: Mysticism and Religion. New York 1982. 208 pp. Softcover.
[ ATA: 30064 ] Pris: 125 SEK
JOKANOVIC, Vladimir, Esmarch. Roman om ett krig. Stockholm 1999. 275 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14748 ] Pris: 60 SEK
JOKISALO, Jouko, Vom Bockmist zur geschichtsmässigen Kraft. Determinanten und Wirkung der Heilsversprechen des 'deutschen Sozialismus' (1933-1939). Peter Lang 1994. 322 pp. Softcover.
[ ATA: 23199 ] Pris: 125 SEK
JOLIN, Christopher, Vänstervridningen. Hot mot demokratin i Sverige. Andra upplagan. VOX/ Bernces 1972. 461s. Häftad/ pocket. Tillskrift på titelbladet.
[ ATA: 55645 ] Pris: 70 SEK
JOLIN, Ellen, Från studiefärder i medelhafsländer. Stockholm 1911. 305 (1) s. Ill. Klotband.
[ ATA: 39237 ] Pris: 100 SEK
JOLLES, G. / K. R. H. Wooldridge (ed.), Drug Design: Fact or Fantasy? London 1984. 268 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Small prev. owner's signature to front fly leaf; else in good condition.
¶ Proceedings of the Third Rhone-Poulenc Round Table Conference.
[ ATA: 31957 ] Pris: 250 SEK
JOLY, Maurice, Dialog i dödsriket mellan Machiavelli och Montesquieu; eller Machiavellis politik på 1800-talet beskriven av en samtida. Stockholm 1994. 201 s. Förlagets pappband
[ ATA: 10124 ] Pris: 125 SEK
JOMMI, Goffredo, Realität der irrealen Dichtung. Don Quijote und Dante. Hamburg 1964. 155 pp. Paperback. Fine condition.
[ ATA: 25867 ] Pris: 75 SEK
JONAS Friedrich, Geschichte der Soziologie I-IV. Hamburg 1968-1969. 4 volumes. 259 + 253 + 259 + 285 pp. Paperback.
[ ATA: 31470 ] Pris: 200 SEK
JONASDOTTIR, Anna G., Love Power and Politica Interests. Dissertation. Örebro 1991. 256 pp. Softcover. Water damage. (Örebro Studies 7).
[ ATA: 43796 ] Pris: 250 SEK
JONASON, Anders, Äreminne över en död Säpo-chef. Stockholm 1987. 248 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning.
[ ATA: 21818 ] Pris: 75 SEK
JONASON, Per, Kina - ett mysterium? Stockholm 1993. 278 s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 41234 ] Pris: 100 SEK
JONASSON, Anna / Carolina Vendil Pallin (red.), Ryssland. Politik, samhälle och ekonomi. Stockholm 2009. 328 s. Häftad. En sida med bläcknotering; övrigt i gott skick.
[ ATA: 47993 ] Pris: 150 SEK
JONASSON, Gustaf, I väntan på uppbrott? Akademisk avhandling. Uppsala 1981. 115s. Häftad. Ded. Studia Historica Upsaliensia 118.
[ ATA: 15800 ] Pris: 75 SEK
JONASSON, Gustaf, Utländska krigsfångar i Örebro län under stora nordiska kriget. Kumla 1997. Pp. 353-372. Illustrerad. Häfte. Tillskrift på främre omslaget.
¶ Särtryck ur Krigsmakt och bygd.
[ ATA: 16287 ] Pris: 50 SEK
JONASSON, Gustaf, Medeltidens Örebro. Stockholm 1984. 186 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 45401 ] Pris: 75 SEK
JONASSON, Kerstin / Gunilla Ransbo (red.), Anna Ahlström, vår första kvinnliga doktor i romanska språk 1899. Symposieföredrag den 9 december 1999. Uppsala 2000. 93 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 36301 ] Pris: 75 SEK
JONASSON, Lisa / Andreas Eriksson, Texten. Stockholm 2003. 98 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14482 ] Pris: 75 SEK
JONASSON, Stig (red.), Nazismen i dokument. Stockholm 1990. 204 s. Ill. Häftad. Något nött.
[ ATA: 6002 ] Pris: 50 SEK
JONES, Bruce, Tarotown. Star Book 1982. 234 pp. Paperback.
[ ATA: 47656 ] Pris: 50 SEK
JONES, D. F., Implosion. Panther 1969. 206 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47581 ] Pris: 50 SEK
JONES, Daniel, Everyman's English Pronouncing Dictionary. Eleventh Edition. London 1958. 538 pp. Publisher's blue cloth. Stains to boards.
[ ATA: 25213 ] Pris: 60 SEK
JONES, Ernst, Sigmund Freud: Life and Works. Volume Three: The Last Phase 1919-1939. Second Impression. London 1974. 536 s. Publisher's cloth with worn dj.
[ ATA: 14209 ] Pris: 100 SEK
JONES, Frederic J., A Modern Italian Grammar. University of London Press 1960. 390pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Name on inside of front cover.
[ ATA: 54334 ] Pris: 100 SEK
JONES, Gwyneth, Flowerdust. Headline 1993. 314 pp. Paperback.
[ ATA: 47655 ] Pris: 50 SEK
JONES, H. Spencer, Liv på andra himlakroppar. Forum 1952. 214s. + 12 planscher. Klotband (Levins Bokbinderi, Upsala Bokband).
[ ATA: 55551 ] Pris: 100 SEK
JONES, J. G. / J. L. Lewis (ed.), The Role of the Laboratory in Physics Education. Birmingham 1978. vi, 192 pp. Original wrappers. Very good condition.
[ ATA: 44860 ] Pris: 150 SEK
JONES, Marc Edmund, Astrologins grunder. Larson 1977. 196s. Häftad. Något nött och solkig.
[ ATA: 15587 ] Pris: 50 SEK
JONES, Raymond F., Rymdens son. Wennwerbergs 1957. 160s. pocket. Rymdböckena 3.
[ ATA: 5529 ] Pris: 50 SEK
JONES, Raymond F., Rymdens son. Stockholm 1957. 160 s. Pocket. Snedläst och med fuktfläck. Rymdböckerna 3.
[ ATA: 15225 ] Pris: 50 SEK
JONES, Richard M., Modern drömpsykologi. Att förstå och förklara drömmar. Natur och Kultur 1976. 215s. Häftad. Omslaget är nött och har flera veck.
[ ATA: 5876 ] Pris: 75 SEK
JONES, Rufus M., Kväkarnas tro och livsåskådning. Skellefteå 1997. 124 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 34123 ] Pris: 90 SEK
JONES, Stanley, Växande liv. Andaktsbok för hela året. Kumla 1990. Opag. ca 400 s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 44128 ] Pris: 100 SEK
JONES, Stephen, The Eighteenth Century. Cambridge University Press 1985. 90 pp. Ill. Large Softcover. Cambridge Introduction to the History of Art.
[ ATA: 27221 ] Pris: 75 SEK
JONG-GIL, Kim, The Darling Buds of May: Essays on English and Korean Poetry. Korea University Press 1991. 218 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 43355 ] Pris: 250 SEK
JONG, Erica, Rädda livet! Stockholm 1977. 331 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning.
[ ATA: 19667 ] Pris: 40 SEK
JONGEWARD, Dorothy, SCOTT, Dru, Kvinnor som vinnare. Askild & Kärnekull 1978. 306s. Häftad. Smutstitelbladet saknas.
[ ATA: 10393 ] Pris: 90 SEK
JONNSON, LEIF/ ANNE-MARIE NILSSON/ GREGER ANDERSSON (red.), Musiken i Sverige 1. Från forntid till stormaktstidens slut 1720. Fischer & Co 1994. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 53547 ] Pris: 90 SEK
JONSELL, Bengt, Bergianska botanister. Bergianska stiftelsen och dess professorer under det första seklet. Stockholm 1991. 142 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.
[ ATA: 25688 ] Pris: 60 SEK
JONSON, Ben, Five Plays. Edited with an introduction by G. A. Wilkes. Oxford University Press 1989. xix, 604 pp. Paperback. Good condition.
¶ Every Man in His Humour / Sejanus / Volpone or The Fox / The Alchemist / Bartholomew Fair
[ ATA: 28371 ] Pris: 60 SEK
JONSON, Björn, Landet bortom flottbron. Stockholm 1978. 135 s. Ill. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 24320 ] Pris: 70 SEK
JONSON, Björn, Djur. Teckningar och texter i färg. Stockholm 1970. ca 100 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Obetydligt solkigt omslag.
[ ATA: 26405 ] Pris: 90 SEK
JONSON, Erik, Det kategoriska imperativet. Värdeteoretiska studier i Kants etik. Akademisk avhandling. Uppsala 1924. 154 (2) s. Häftad. Omslagen nötta med papersförlust. Veck å sista sidan.
[ ATA: 37979 ] Pris: 200 SEK
JONSON, Lotta (red.), Stolar talar. En designresa genom Sverige. Svensk form/Telia InfoMedia 1996. 88s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 54545 ] Pris: 75 SEK
JONSSON, Else (red.), Bland tomtar och troll. Omslag och illustrationer av Einar Norelius. Stockholm 1972. 119 s. Förlagets dekorerade pappband. Sextiofemte årgången.
[ ATA: 30694 ] Pris: 75 SEK
JONSSON, Else (red.), Bland tomtar och troll. Omslag och illustrationer av Hans Arnold. Stockholm 1993. 112 s. Förlagets dekorerade pappband. Svagt fuktade sidor. Åttiosjätte årgången.
[ ATA: 30695 ] Pris: 65 SEK
JONSSON, Gun, Kalmarminnen under 150 år med Dillbergska Bokhandeln 1832-1982. Kalmar 1982. 179,(1)s. Illustrerad. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 11021 ] Pris: 100 SEK
JONSSON, Hans, Nordiska ord för vattensamling. Lund 1966. 413 s. + 4 kartor. Häftad.
[ ATA: 18550 ] Pris: 150 SEK
JONSSON, Inge (red.), Vad händer med svenska språket? Andra tryckningen. Stockholm 1977. 212 s. Originalpocket. Gott skick.
[ ATA: 29683 ] Pris: 50 SEK
JONSSON, Inge, Swedenborgs skapelsedrama De Cultu et Amore Dei. Stockholm 1961. 324 s. Häftad.
¶
[ ATA: 1455 ] Pris: 75 SEK
JONSSON, Inge, Humanistiskt credo. Norstedts 1988. 284s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 3997 ] Pris: 60 SEK
JONSSON, Inge, Den sköna lögnen. Stockholm 1986. 124 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 13165 ] Pris: 60 SEK
JONSSON, J. V., Örebro läns Kongl. Hushållnings-sällskaps historia 1803-1902 jämte öfversikt öfver landthushållningens utveckling inom länet under samma tid. Örebro Dagblads tryckeri, Örebro 1902. 307 s. Häftad. Nött.
[ ATA: 21864 ] Pris: 200 SEK
JONSSON, John (red.), Hembygdsbok för Näsby. Näsby 1984. 272 s. + karta. Ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 34603 ] Pris: 300 SEK
JONSSON, Johnny, Bibeltolkning och bibelbruk - en bibliografi. Svenska kyrkans forskningsråd 2001. 128,(4)s. Häftad.
[ ATA: 28733 ] Pris: 75 SEK
JONSSON, Lars, A Monograph of the Genus Microcoelia (Orchidaceae). Doctoral dissertation. Uppsala 1981. (10) 151 (3) pp. Illustrated + one colour photograph. Original wrappers. Excellent condition. (Symbolae Botanicae Upsalienses XXIII:4).
[ ATA: 13353 ] Pris: 150 SEK
JONSSON, Leif, Ljusets riddarvakt. 1800-talets studentsång utövad som offentlig samhällskonst. Akademisk avhandling. Uppsala 1990. XII,481 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 14032 ] Pris: 125 SEK
JONSSON, Marita, Abdikationen. Stockholm 2005. 238 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 40642 ] Pris: 100 SEK
JONSSON, Marita, På Bellmans tid. Bonniers 2002. 176s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 50753 ] Pris: 100 SEK
JONSSON, Marita, På Bellmans tid. Bonniers 2002. 176s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52465 ] Pris: 100 SEK
JONSSON, Pernilla, Marknadens väv. Svenska mekaniserade bomullsväverier i distrubition och försäljning 1850-75. Uppsala 2000. 262 s. Häftad Mycket gott skick.
[ ATA: 32393 ] Pris: 200 SEK
JONSSON, Sune, Blombok. Lts förlag 1983. 334s. Förlagets pappband. Ryggen något nött.
[ ATA: 12622 ] Pris: 150 SEK
JONSSON, Sune, Stationskarl Albin E. Anderssons minnen. Stockholm 1974. 284 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel; övrigt i gott skick.
[ ATA: 25181 ] Pris: 75 SEK
JONSSON, Sune, Brobyggarna. LT 1969. 256s. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 41894 ] Pris: 125 SEK
JONSSON, Sverker, Annonser och tidningskonkurrens. Annonsernas roll i tidningsekonomin och betydelse för koncentrationsprocessen i Stockholm, Göteborg och Malmö. Göteborg 1977. 302 s. Häftad.
[ ATA: 12072 ] Pris: 90 SEK
JONSSON, Sverker, Vägen mot SSAB. Luleå 1990. 415s. Illustrerad. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 16166 ] Pris: 125 SEK
JONSSON, Thorsten, Konvoj. Tusende. Stockholm 1947. 266 s. Häftad. Nött.
[ ATA: 27796 ] Pris: 75 SEK
JONSSON, Torsten, Utflykt. Dikter. Stockholm 1933. 68 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25467 ] Pris: 175 SEK
JONSSON, Torsten, Som ett träd. Dikter. Stockholm 1938. 80 s. Häftad.
[ ATA: 25468 ] Pris: 75 SEK
JONZON, Gerd, Vattenbärerska. Idé och Kultur, Stockholm 1967. 48s. Häftad.
[ ATA: 54611 ] Pris: 75 SEK
JOOS, Georg, Lehrbuch der theoretischen Physik. Fünfte Auflage. Leipzig 1943. XXIV, 742 pp. Publisher's half cloth. In good condition.
[ ATA: 45066 ] Pris: 200 SEK
JOPLIN, Norman, Leksakssoldater. Den nya, utförliga handboken. Könemann 1999. 80 s. Ill. Häftad. Förlagsny. Mycket gott skick.
[ ATA: 39846 ] Pris: 40 SEK
JOR, Finn, Sören Kierkegaard. SKDB 1955. 160s. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet. Inget skyddsomslag. Byertsstreckad och med blyertsnoteringar på de sista 2 blanka bladen.
[ ATA: 52287 ] Pris: 70 SEK
JORDAN, Karl, Investiturstreit und frühe Stauferzeit. München 1970. 206 (2) pp. Paperback. Very good condition. (Gebhardt Handbuch der deutsche Geschichte Band 4).
[ ATA: 42143 ] Pris: 75 SEK
JORDAN, Lee, Criss-Cross. Coronet 1984. 192 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47259 ] Pris: 50 SEK
JORDAN, Robert, Sagan om drakens återkomst - Valeres horn. Stockholm 1996. Fjärde tryckningen. 374 s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 43078 ] Pris: 60 SEK
JORGENSEN, Ivar, Whom the gods would slay. Belmont 1968. 140pp. Pocket book. Crisp copy.
[ ATA: 31679 ] Pris: 50 SEK
JORUNN KYDLAND, Anne/ GROVEN MUHREN, Dagne/ YSTAD, Vigdis, Henrik Wereland, Såmannen. Aschehoug 2208. 459s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Dedikation från en av redaktörerna.
[ ATA: 55368 ] Pris: 100 SEK
JOSEFSON, Arnold, Gifter och förgiftningar. Över- och underskott. Orienterande översikt. Stockholm 1945. 224 s. Ill. Häftad. Liten papersförlust å bakre omslags vänstra hörn; övrigt ouppskuren och i gott skick.
[ ATA: 36467 ] Pris: 100 SEK
JOSEFSON, Ruben, Ödmjukhet och tro. En studie i den unge Luthers teologi. Stockholm, Sv. Ky. Diakonistyrelses Bokförlag, 1939. 200 s. Ouppskuren,
¶
[ ATA: 2967 ] Pris: 60 SEK
JOSEFSON, Ruben, Bibelns auktoritet. SKDB, Stockholm 1953. 258s. Häftad. Snedläst.
[ ATA: 9784 ] Pris: 75 SEK
JOSEFSON, Ruben, Den naturliga teologins problem hos Luther. Uppsala 1943. 130 s. Häftad. Exlibris och namnteckning å titelblad. Understrykningar. Uppsala universitets årsskrift 1943: 4.
[ ATA: 13014 ] Pris: 100 SEK
JOSEFSSON, Willy, De obarmhärtiga. Stockholm 2003. 330 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel å övre snitt.
[ ATA: 27920 ] Pris: 90 SEK
JOSEPHSON, Åke, Die Columellahandschriften. Uppsala 1955. 181 pp. Original wrappers. In good condition.
[ ATA: 33014 ] Pris: 125 SEK
JOSEPHSON, Erland, Benjamin. Generalskan. Stockholm 1963. 70 s. Häftad. Namnteckning. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 19666 ] Pris: 75 SEK
JOSEPHSON, Lennart, Strindbergs drama Fröken Julie Almqvist & Wiksell 1965. 320s. Häftad. Främre nedre högra hörnet något stött.
[ ATA: 12486 ] Pris: 75 SEK
JOSEPHSON, Lennart, En orientering om Hamlet. Stockholm 1960. 112 s. Häftad.
[ ATA: 40852 ] Pris: 50 SEK
JOSEPHSON, Matthew, The Robber Barons. Reprint of 1962 Edition. Harvest 1995. (12),474pp. Paperback.
[ ATA: 10859 ] Pris: 100 SEK
JOSEPHSON, Olle, Mäster Palm talar. Uppsala 1991. 79 s. Häftad. Arberarrörelsen och språket.
[ ATA: 26537 ] Pris: 75 SEK
JOSEPHSON, Peter, Den akademiska frihetens gränser. Akademisk avhandling. Uppsala 2005. 210s. Häftad.
[ ATA: 21916 ] Pris: 75 SEK
JOSEPHSON, Ragnar, Strimmor av liv. Bonniers, Stockholm 1967. 227s. + illustrationer. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
[ ATA: 10450 ] Pris: 75 SEK
JOSEPHSON, Ragnar, Det hyperboreiska Upsala. Stockholm 1940. 94s. Illustrerad. Häftad. Namnteckning på främre omslaget. Svenska Humanistiska Förbundet 51.
[ ATA: 10635 ] Pris: 60 SEK
JOSEPHSON, ragnar, Barocken. Stockholm 1948. 532 s. Ill. Förlagets halvklotband.
[ ATA: 30808 ] Pris: 75 SEK
JOSEPHSON, Ragnar, Per Hallström. Norstedts 1960. 36pp. Häftad. Namnt. på smutstitelbladet.
[ ATA: 49284 ] Pris: 50 SEK
JOSEPHUS, Flavius, Judarnas gamla historia. Rediviva 1988. X,982s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Kommenterat korrektur på förordet av Öyvind Sjöholm medföljer.
¶ Denna upplaga av Flavius Josephus, Judarnas gamla historia är utförd i faksimil efter en upplaga som utgavs i Köping 1889.
[ ATA: 52022 ] Pris: 450 SEK
JOSEPSSON, AEvar Örn, Svarta änglar. Stockholm 2007. 348 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 41737 ] Pris: 125 SEK
JOSEPSSON, Aevar Örn, Svarta änglar. Schibsted förlagen 2007. 349s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 44351 ] Pris: 90 SEK
JOSSERAND, Jérome-Frédéric, Conquete, survie et disparition. Italien, francais et francoprovencal en Vallée d'Aoste. Dissertation. Uppsal 2004. 232 pp. Softcover.
[ ATA: 24635 ] Pris: 80 SEK
JOUBERT. Tankar om böcker och författare. Uppsala 1969. 69 (4) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 40851 ] Pris: 40 SEK
JOURDAIN, Stephen, Radical Awakening. Cutting Through the Conditioned Mind. Dialogues with Stephen Jourdain. Edited by Gilles Farcet. Inner Directions Publishing 2001. 198pp. Softcover. Pencil Markings.
[ ATA: 52898 ] Pris: 75 SEK
JOVICIC, Taeda, Authority-Based Argumentative Strategies: Three Models for Their Evaluation. Dissertation. Uppsala 2002. viii, 161 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 5160 ] Pris: 100 SEK
JOYCE, James, Dublin-Noveller. Första svenska utgåvan. Stockholm, Wahlström & Widstrand, 1931. 215 s. Häftad. Något snedläst, ryggens fo med fucktfläck.
¶
[ ATA: 1268 ] Pris: 100 SEK
JOYCE, James, Exiles: A Play In Three Acts. With the author's own notes and an introduction by Padraic Colum. London Cape 1952. 176 pp. Publisher's red cloth with dj. Creases to dj; else in good condition.
[ ATA: 49521 ] Pris: 125 SEK
JOYCE, James, Landsflykt. Skådespel i tre akter med författarens egna anteckningar. Förord av Padraic Colum. Efterskrift av Jonas Ellerström. Översättning: Olov Jonason. Ellerströms 1995. 207s. Häftad.
[ ATA: 53674 ] Pris: 70 SEK
JOYET-LAVERGNE, Ph., La théorie physico-chimique de la sexualité. Paris G. Doin 1932. 102 (2) pp. Ill. Original wrappers. In good condition.
[ ATA: 45497 ] Pris: 250 SEK
JUD, J. / A. STEIGER / A.C. Th. GOSSEN / G. HILTY (editors), Vox Romanica. Annales Helvetici Explorandis Linguis Romanicis Destinati 1-30. Zürich, Leipzig, Bern 1936-1971. 30 volumes, nice nearly uniformly bound set (see picture). Half calf with raised binds. Some title pages with signature.
[ ATA: 37838 ] Pris: 9500 SEK
JUDGE, Brenda, Thinking About Things: A Philosophical Study of Representation. Scottish Academic Press 1985. 240 pp. Softcover.
[ ATA: 41689 ] Pris: 100 SEK
JUEL, H. O., Växter med subterran fruktbildning. Med 13 textfigurer. Stockholm 1930. s. 289-308. Häftad. Med dedikation.
¶ Särtryck ur K. Svenska Vetenskapsakademiens Årsbok för år 1930.
[ ATA: 34059 ] Pris: 75 SEK
JUEL, H.O., Vergleichende Untersuchungen über Typische und Partenogenetische Fortpflanzung bei der Gattung Antennaria. Stockholm 1900. 59, (1)pp + 6 Tafeln. Quarto. Blank wrappers with handwritten title. Ex libray copy with ticket on upper wrapper.
[ ATA: 40358 ] Pris: 200 SEK
JUEL, Karin, Att söka lyckan. W & W 1958. 182s. Häftad. Sista 3 bladen med fläckar.
[ ATA: 51869 ] Pris: 90 SEK
JUHL, P. D., Interpretation. An Essay in the Philosophy of Literary Criticism. Princeton University Press 1986. x,332pp. Publisher´s softcover. Name on small title. Pencil underlinings/ Annotations.
[ ATA: 54775 ] Pris: 100 SEK
JUHLIN-DANNFELT, H., Lantbrukets historia. Världshistorisk översikt av lantbrukets och lantmanna livets utveckling. Stockholm 1925. 875 s. Häftad. Namnteckning å främre omslag.
[ ATA: 25728 ] Pris: 400 SEK
JUHLIN, Margareta, Där ängeln fällde en tår. Stockholm 1999. 32 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 25443 ] Pris: 75 SEK
JULES-ROSETTE, Bennetta. Black Paris. The African Writer´s Landscape. Foreword by Simon Njami. University of illinois Press 1998. xx, 351pp. Publisher´s cloth with dust-jacket.
[ ATA: 6283 ] Pris: 250 SEK
JULIN, Erik, Vessers udde. Mark och igenväxande vegetation i en igenväxande löväng vid Bjärka-Säby. Uppsala 1948. XVI, 186 + tabeller, kartor och planscher. Häftad. Kvarto. Med dedikation. (Acta Phytogeographica Suecica 23).
[ ATA: 49429 ] Pris: 100 SEK
JULIN, Henning (red.), Yxhult. En historik om bygd och industri. På uppdrag av framlidne direktör C. Aug. Carlén sammanställd av Henning Julin. Skildringen avser tiden intill 1912. 217s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets linneband. Namn på försättsbladet.
[ ATA: 54704 ] Pris: 200 SEK
JULIUS CAESAR. Inbördeskriget. Översättning från latinet med inledning och kommentar av Ingemar Lagerström. Stockholm 2007. 280 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 41958 ] Pris: 150 SEK
JULIUSSON, Per, The Gonds and their Religion: A study of the integrative function of religion in a present, preliterary, and preindustrial culture in Madhya Pradesh, India. Dissertation. Stockholm 1974. 248 pp. Orig. Wrap. Stockholm Studies in Comparative Religions 11.
[ ATA: 8307 ] Pris: 125 SEK
JULLANDER, Sverker (Ed.), Goart Reaserch Reports I. Gothenburg 1999. 216 pp. Ill. Soft covers. Göteborg Organ Art Center.
[ ATA: 13608 ] Pris: 90 SEK
JULLIARD, Jacques, Fascism i antågande. Stockholm 1994. 109 s. Häftad. Understrykningar i blyerts; övrigt i gott skick.
[ ATA: 36694 ] Pris: 100 SEK
JUNEBY, hans Bertil, Medicinsk örthandbok. Reform 1977. 205 (3) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 33092 ] Pris: 75 SEK
JUNEL, Bertil, In cassium felicem studia. Commentatio academica. Uppsala 1936. XV, 156 pp. Original wrappers.
[ ATA: 32823 ] Pris: 125 SEK
JUNG YOUNG LEE, Cosmic Religion. Harper Colophon Books 1978. 109pp. Softcover. Pencil markings.
[ ATA: 52804 ] Pris: 75 SEK
JUNG, Walter (ed.), Grammatik der deutschen Sprache. Leipzig 1966. xvi,518 pp. Publisher's hardcover with dustjacket.
[ ATA: 33793 ] Pris: 100 SEK
JUNGANDREAS, Wolfgang, Geschichte der englischen Sprache. Göttingen 1949. 270 (2) pp. Origina wrappers.
[ ATA: 33779 ] Pris: 75 SEK
JUNGAR, Ann-Cathrine, Surplus Majority Government. A Comperative Study of Italy and Finland. Uppsala 2000. 384pp. Softcover. Dedication.
[ ATA: 51769 ] Pris: 100 SEK
JUNGBLUTH, Günther, Interpretationen mittelhochdeutcher Lyrik. Gehlen 1969. 291,(1)pp. Soft covers. Head of Spine bumped.
[ ATA: 22473 ] Pris: 100 SEK
JUNGERSEN, Christian, Undantaget. Bonniers 2006. 573s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 46800 ] Pris: 100 SEK
JUNGMARKER, Gunnar (red.), Om litografi. En festskrift. Julius Olséns litografiska anstalt 1918 - 1958. Stockholm 1958. 123s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets klotryggband. Inget skyddsomslag.
¶ Nr 91 av 1000 numrerade exemplar.
[ ATA: 52118 ] Pris: 140 SEK
JUNGMARKER, Gunnar, Carl Frisendahl. Stocklholm 1964. 264 s. Ill. Förlagets klotband. Kvarto. Sveriges allmänna konstförenings publikation LXXIII.
[ ATA: 31435 ] Pris: 50 SEK
JUNGMARKER, Gunnar, Döderhultarn. Axel Petersson 1868-1925. Stockholm 1943. 169 (3) s. Ill. Rött halvfranskt band med främre omslg medbundet samt fem upphöjda bind. Något nött.
[ ATA: 37776 ] Pris: 200 SEK
JUNGSTEDT, Hugo, Försvars-anfallsstriden i fältkriget. Med 2 kartor. Stockholm 1919. 256s. + kartor + rättelselapp. Häftad. Militärlitteratur-Föreningens förlag 126.
[ ATA: 35724 ] Pris: 150 SEK
JUNGSTEDT, Hugo, Försvarsställningar. En applikatorisk studie. (Med 2 kartor). Norstedts 1911. (2),VI,198s. + kartor. Mjukt blått klotband.
[ ATA: 51837 ] Pris: 250 SEK
JUNGSTEDT, Torsten (red.), Mord, mördare med mera. Stockholm 1960. 448 s. Förlagets svarta klotband. Liten vit fläck å främre pärm; övrigt i gott skick.
[ ATA: 25459 ] Pris: 125 SEK
JURANDER, Claes, Nilsson. En bildroman. Stockholm 1974. 169 s. Ill. Häftad. Fd. biblioteksex. med utgallringsstämplar.
[ ATA: 26156 ] Pris: 75 SEK
JURGENS, Evert, Amazonas blev mitt hem. 2 upplagan. Verbum 1969. (2),200s. Häftad.
[ ATA: 6611 ] Pris: 75 SEK
JUTIKKALA, Eino, Bonden i Finland genom tiderna. LT 1963. 528s. Häftad. Namn på smutstitelbladet: Phebe Fjellström.
[ ATA: 44878 ] Pris: 225 SEK
JUUL, Jesper, Ditt kompetenta barn. På väg mot nya värderingar för familjen. W & W 1997. 259s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 51882 ] Pris: 125 SEK
JUUL, Ole, De röda ängarna. Stockholm 1945. 212 s. Häftad. Ouppskuren och i got skick.
[ ATA: 32090 ] Pris: 100 SEK
JUZIK, Julia, Allahs svarta änkor. Tjetjeniens kvinnliga självmordsterrorister. Stockholm 2005. 174 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 43014 ] Pris: 90 SEK
KA-RIM, Lee, Le front contre la fenêtre. Paris 1997. 148 (6) pp. Softcover.
[ ATA: 31958 ] Pris: 100 SEK
KÖHLER, G., Lehrbuch der Bergbaukunde. 6. verbesserte Auflage. Leipzig, Engelmann 1903. XXIV,857,(3)pp. + 9 plates. Gilt halfcalf. Name on title. Spine a little rubbed.
[ ATA: 15972 ] Pris: 600 SEK
KÖHLER, Ingeborg, Baudelaire et Hoffman. Doctoral dissertation. Uppsala 1979. 283pp. Original wrappers. Studia Romanica Upsaliensia 27.
[ ATA: 10603 ] Pris: 100 SEK
KÖLLERSTRÖM, Richard, Procession. Dikter, Cavefors 1961. 62s. Häftad. Recensionsstämpel på bakre omslaget.
[ ATA: 54610 ] Pris: 50 SEK
KÖNIG, Emil B., Ausgeburten des Menschenwahns im Spiegel der Hexenprozesse und der Aoto da fès Historische Handsäulen des Aberglaubens, eine Geschichte des After-und Aberglaubens bis auf die Gegenwart, ein Volksbuch von BN. Emil König. Berlin-Schöneberg, o. J. 811 pp. Publisher's decorated loth. Pale spine.
[ ATA: 12866 ] Pris: 200 SEK
KÖNIGER, Ernst, Aus der Geschichte der Heilkunst. Von Ärzten, Badern und Chirurgen. München 1958. 48 pp. + 50 plates. Publisher's hardcover.
[ ATA: 14778 ] Pris: 90 SEK
KÖNIGSON, Ebba-Stina / Helena Knutsson / Bo Gräslund (red.), TOR. Tidskrift för arkologi. Vol. 24 1992. Uppsala 1992. 228 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 44398 ] Pris: 100 SEK
KÖNIGSSON, Lars-König, The Holocene History of the Great Alvar of Öland. Dissertation. Uppsala 1968. 172pp. + plates. Ill. Publisher's cloth with d j. Name on first page. Acta Phytogreographica Suecica 55.
[ ATA: 23242 ] Pris: 350 SEK
KÖRLING, Gabriella, In Search of the State. An Ethnography of Public Service Provision in Urban Niger. Uppsala 2011. 299pp. Illusrated. Publisher´s soft cover. Uppsala Studies in Cultural Anthropology No 51.
[ ATA: 53914 ] Pris: 125 SEK
KÖRNER, Brunhild, Die religiöse Welt der Bäuerin in Nordchina. Stockholm 1959. 86 (2) pp. + 12 plates. Publisher's cloth, bound with original wrappers. Quarto. Very good condition. Prev. owner's bookplate on inside of front board. (Reports From the Scientific Expedition to the North-Western Provinces of China Under the Leadership of dr Sven Hedin - The Sino-Swedish Expedition - Publication 43. VIII. Ethnography 8).
[ ATA: 43649 ] Pris: 900 SEK
KÖRNER, Stephan, Conceptual Thinking: A Logical Inquiry. New York 1959. 301 pp. Paperback.
[ ATA: 21257 ] Pris: 100 SEK
KÖRNER, Stephan, Kant. Penguin Books 1955. 230 pp. paperback. Some underlining in pencil.
[ ATA: 48991 ] Pris: 75 SEK
KÖRNINGH, Johan Ferdinand, Berättelse om en missionsresa till Lappland 1659-60. Översättning från latinet av John Granlund. Med förord av Andreas Lindblom utgiven av Ernst Manker. Gebers 1956. 68s. Häftad. Nordiska muséet: Acta Lapponica IX:I.
[ ATA: 6650 ] Pris: 250 SEK
KÖRNINGH, Johan Ferdinand, Berättelse om en missionsresa till Lappland 1659-60. Gebers 1956. 68s. Häftad. Namnteckning Phebe Fjellström.Översättning från latinet av John Granlund. Med förord av Andreas Lindblom utgiven av Ernst Manker.
[ ATA: 43427 ] Pris: 300 SEK
KÖSSLER, Maximilian, Selbstmord und Tötung auf Verlangen. Enie strafrechtliche Studie. Wien und Leipzig Moritz Perles 1925. 54 (2) pp. Original wrappers. Prev. owner's bookplate on inside of front wrapper.
[ ATA: 44532 ] Pris: 700 SEK
KÖSTER, Anne, GARDE, Karin, Övergång - inte undergång. Natur och kultur 1994. 187s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10379 ] Pris: 75 SEK
KÖSTER, Arnold / Hans Schmidt-Gorsblock / Günter Lapp, Begegnungen mit A. Paul Weber. Hamburg 1982. 62 (2) pp. Ill. Original wrappers. Very good condition.
[ ATA: 32890 ] Pris: 100 SEK
KÖVEKER, Dietmar / Andreas Niederberger (ed.), Chronologie. Texte zur französischen zeitphilosophie des 20. Jahrhunderts. Darmstadt 2000. VIII, 278 pp. Softcover. Signature. Very good condition.
¶ Bergson - sartre - Derrida - Lévinas - Deleuze - Ricoeur - Lyotard - Badiou - Nancy - Merleau-Ponty.
[ ATA: 50505 ] Pris: 300 SEK
KÅBERG, Helena, Rationell arkitektur. Företagskontor för massproduktion och masskommunikation. Akademisk avhandling. Uppsala 2003. x, 390 s. + CD. Illustrerad. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 11658 ] Pris: 125 SEK
KÅHRE, Georg, Strandhugg. Mariehamn 1986. 161 s. Häftad. Gott skick. (Åländska klassiker).
[ ATA: 32500 ] Pris: 100 SEK
KÅKS, Helena / Erik Westholm, När långt borta blir nära. Om rörlighet och lokalsamhällets framtid. Stockhom 2006. 90 s. Häftad.
[ ATA: 35992 ] Pris: 75 SEK
KÅLL, Kerstin, När Fan tog Bofinken. Ordfront 1992. 160s. Illustrerad. Häftad. Förlagsny. Mycket gott skick.
[ ATA: 12493 ] Pris: 45 SEK
KÅRELAND, Lena (red.), Författare i Bror Hjorts hus. Uppsala 1989. 47 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 25646 ] Pris: 50 SEK
KÅRELAND, Lena / Barbro Werkmäster, Livsvandring i tre akter. En analys av Tove Janssons bilderböcker. Hur gick det sen? Vem ska trösta knyttet? Den farliga resan. Uppsala 1994. 160 s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation
[ ATA: 28007 ] Pris: 100 SEK
KÅRELAND, Lena, Gränsöverskridare. Carl Sandburg och Lennart Hellsing - författare för barn och vuxna. Uppsala 1990. 110s. Illustrerad. Häftad. Dedikation. Litteratur och samhälle volym 34:2.
[ ATA: 55106 ] Pris: 100 SEK
KÅRELAND, Lena, Traditionalist och smakdomare. Eva von Zweigbergks barnbokskritik under 1940-talet. Uppsala 1997. 179s. Illustrerad. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 55249 ] Pris: 70 SEK
KÅRELAND, Lena, Möte med barnboken. Linjer och utveckling i svensk barn- och ungdomslitteratur. Natur och Kultur 1994. 136s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation.
[ ATA: 55337 ] Pris: 90 SEK
KÅRELAND, Lena, En sång för att leva bättre. Om Lennart Hellsings författarskap. 336s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation.
[ ATA: 55338 ] Pris: 125 SEK
KÅRELAND, Lena, Modernismen i barnkammaren. Barnlitteraturens 40-tal. Rabén & Sjögren 1999. 400s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Dedikation.
[ ATA: 55375 ] Pris: 125 SEK
KÅRING, Göran, När medeltidens sol gått ned. Debatten om byggnadsvård i England, Frankrike och Tyskland 1815-1914. KVHAA, Stockholm 1992. 469s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 52032 ] Pris: 150 SEK
KÅRSNÄS, Mona, Eyvind Johnson och Djävulen. Människans andra jag och den politiska ondskan - studier kring ett motivkomplex i Eyvind Johnsons romankonst. Akademisk avhandling. Uppsala 1984. 167 s. Häftad. Gott skick. Skrifter utgivna vid Literaturvetenskapliga Institutionen vid Uppsala Universitet 20.
¶
[ ATA: 2385 ] Pris: 90 SEK
KÛNG, Andres, Dessa mina minsta. 2 upplagan. Harriers 1982. 198s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
[ ATA: 9738 ] Pris: 75 SEK
KÄBIN, Ilo, Till lands och till sjöss. En studie över estländska läkare - upptäcktsresande. Lund 1974. 134s. Illustrerad.
¶
[ ATA: 2664 ] Pris: 75 SEK
KÄLLÉN, Anna, And Through Flows the River: Archaeology and the Pasts of Lao Pako. Doctoral Dissertation. Uppsala 2004. 328, (8) pp. Illustrated. Quarto. Original wrappers. (Studies in Global Archaeology 6).
[ ATA: 16559 ] Pris: 200 SEK
KÄLLANDER, J., Församling och tro. SKDB 1914. 504s. Häftad. Något nött omslag.
[ ATA: 12149 ] Pris: 100 SEK
KÄLLBERG, Marianne, Mitt fantastiska självporträtt. Rabén & Sjögren 1962. 58s. Häftad.
[ ATA: 54609 ] Pris: 60 SEK
KÄLLSKOG, Margareta, Attityd, interferens, genitivsyntax. Studier i nutida överkalixmål. Akademisk avhandling. Uppsala 1992. 194s. förlagsinbunden.
¶
[ ATA: 234 ] Pris: 75 SEK
KÄLLSKOG, Margareta, Attityd, interferens, genitivsyntax. Studier i nutida överkalixmål. Akademisk avhandling. Uppsala 1990. 234 s. Häftad.
[ ATA: 9111 ] Pris: 75 SEK
KÄLLSTRÖM, Olle/ Ragnar AKMARK, Altare och funt. SKDB 1948. 149s. Illustrerad med 98 planscher. Klotryggband med främre omslaget medbundet
[ ATA: 52260 ] Pris: 90 SEK
KÄLLSTRÖM, Per, Bosch i Sverige - en företagshistorik. Stockholm 1970. 214s. + planscher. Illustrerad. Förlagets klotband.
[ ATA: 16186 ] Pris: 150 SEK
KÄLLSTRÖM, V. E., Handledning i jakt för nybegynnare. Andra genomsedda upplagan. Stockholm 1969. 184 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 49449 ] Pris: 90 SEK
KÄLVEMARK, Ann-Sofie (red.), Utvandring. Den svenska emigrationen till Amerika i historiskt perspektiv. Stockholm 1973. 288 s. Illustrerad. Häftad. (ALMAserien 55).
¶ Bidrag av Sune Åkerman, Birgitta Odén, Hans Norman, Eric de Geer,Björn Rondahl, Ann-Sofie Kälvemark, Lars Ljungmark,Ulf Beijbom,Sten Carlsson, Lars-Göran Tedebrand.
[ ATA: 6614 ] Pris: 90 SEK
KÄLVEMARK, Ann-Sofie (red.), Stock i stäv med vedertagna normer. Kvinnoforskning och kvinnojournalistik. Stockholm 1982. 134 s. Häftad. Fd. biblioteksexemplar med stämpel. Ett veck å främre omslag.
[ ATA: 39750 ] Pris: 75 SEK
KÄLVEMARK, Ann-Sofie, Reaktionen mot utvandringen. Emigrationsfrågan i svensk debatt och politik 1901-1904. Akademisk avhandling. Uppsala 1972. 252 s. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 17212 ] Pris: 75 SEK
KÄLVEMARK, Torsten, Låset av ull. Norma 2001. 208s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 14239 ] Pris: 75 SEK
KÄRFVE, Eva, Konsten att bli människa. Individ och myt i medeltidens riddarvärld. Symposion, 1997. 232 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 4216 ] Pris: 175 SEK
KÄRNBORG, Ulrika, Fredrika Bremer. Natur och kultur 2001. 185s. Illustrerad. Förlagsinbunden. Mycket gott skick.
[ ATA: 10756 ] Pris: 90 SEK
KÄRRHOLM, Mattias, Arkitekturens territorialitet. Till en diskussion om territoriell makt och gestaltning i stadens offentliga rum. Institutionen för arkitektur, LTH, Lund 2004. 317s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53607 ] Pris: 250 SEK
KÄRRLANDER, Eva, Skrabbig och skrallig, karsk och kattig. En semantisk studie av svenska dialektala adjektiv avseende hälsotillstånd. Akademisk avhandling. Uppsala 1993. 201s. Häftad. Skrifte utgivna genom dialekt- och folkminnesarkivet i Uppsala Ser A:20
[ ATA: 5845 ] Pris: 90 SEK
KÄSEMANN, Ernst, Exegetische Versuche und Besinnungen. Zwiter Band. 2. Aflage. Göttingen, Vandenhoeck & Ruprecht, 1965. 304 S.
¶
[ ATA: 2985 ] Pris: 90 SEK
KÄSTNER, Erhart, Die Studentrommel vom heiligen Berg Athos. Weisbaden 1956. 254 pp. Publisher's hardcover with worn dust-jacket.
[ ATA: 8348 ] Pris: 90 SEK
KÄSTNER, Erhart, Die Stundentrommel vom Heiligen Berg Athos. 9-15 Tausend. Stuttgart 1956. 254 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 31926 ] Pris: 50 SEK
KAAE, Börge, Att använda hobbymaskiner. Stockholm 1972. 145 (5) s. Ill. Häftad.
[ ATA: 38827 ] Pris: 60 SEK
KAARSBERG, Christian, Djävulens järnväg. En resa i Amazonas historia. Nya Doxa 1997. 173 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 17247 ] Pris: 90 SEK
KABELL, Aage, Faser af dansk diktning. Rosenkilde og Bagger 1959. 228s. Grönt klotband (Levins, Uppsala) med omslagen medbundna.
[ ATA: 22496 ] Pris: 200 SEK
KABELL, Aage, Inledning til svensk metrik. Uppsala 1962. 91s. Häftad. Ouppskuren.
¶ På danska.
[ ATA: 55352 ] Pris: 100 SEK
KABO, Vladimir, The Road to Australia: Memoirs. Canberra 1998. 326 pp. Ill. Softcover. Very good condition. Presentation copy inscribed by author on front fly leaf.
[ ATA: 42154 ] Pris: 150 SEK
KADARE, Ismail, Monstret. Stockholm 1994. 186 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19690 ] Pris: 60 SEK
KAEGBEIN,Paul, LENZ, Wilhelm, Fünfzig Jahre baltische Geschichtsforshcung 1947-1996. Köln 1997. 197pp. Original wrappers.
[ ATA: 6661 ] Pris: 100 SEK
KAEMMERER, Walter, Geschichtliches Aachen. 4. Auflage. Aachen 1975. (6),116,(6)pp. + plates & folding map. Publishers cloth with dust-jacket.
[ ATA: 21195 ] Pris: 60 SEK
KAFKA, Franz, Brev till Milena. Stockholm 1954. 242 s. Häftad. Ryggen något litet solkig. Ouppskuren.
¶
[ ATA: 1263 ] Pris: 100 SEK
KAFKA, Franz, Fragment ur anteckningsböcker och lösa blad. Bakhåll 1985. 144 s. Häftad. Veck å främre omslag.
[ ATA: 16810 ] Pris: 100 SEK
KAFKA, Franz, Das Urteil und andere Erzählungen. Mit Bildern von Hannes Binder. München 2001. 95 pp. Ill. Paperback. In very good condition.
[ ATA: 30437 ] Pris: 75 SEK
KAFKA, Franz, Brev till Felice I - II. Bakhåll 1997. 336 + 337-616s. Häftade. 2 volymer.
[ ATA: 37034 ] Pris: 150 SEK
KAFKA, Franz, Erzählungen. Herausgegeben von Max Brod. Fischer Verlag 1946. 321 (3) pp. Publisher's brown cloth with dj. Dj is worn to edges. (Gesammelte Werke).
[ ATA: 43825 ] Pris: 125 SEK
KAFKA, Franz, Gesammelte Schriften I - V. Herausgegeben von Max Brod + Max BROD, Franz Kafka, Eine Biographie (Erinnerungen und Dokumente). Schocken Books New York 1946 edition. 6 volumes in publisher´s brown cloth. Hard cover. No dust jackets. Vol I, 5, 6 in second edition. Vol. 2, 3, 4 in third edition.
[ ATA: 51385 ] Pris: 2000 SEK
KAH, Marianne, Die Welt der Römer mit der Seele suchend... Die Religiosität des Prudentius im Spannungsfeld zwischen pietas christiana und pietas Romana. Bonn 1990. xx, 369 (3) pp. Publisher's hardcover. Very good condition. (Hereditas. Studien zur Alten Kirchengeschichte 3).
[ ATA: 41217 ] Pris: 200 SEK
KAHK, Juhan, Peasant and Lord in the Process of Transition from Feudalism to Capitalism in the Baltics. (An Attempt of Interdisciplinary History). Tallinn 1982. 140pp. Soft covers with dust jacket. Signatures.
[ ATA: 50948 ] Pris: 100 SEK
KAHLE, Sigrid, Jag valde mitt liv. Sjätte tryckningen. Stockholm 2005. 768 s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 17357 ] Pris: 100 SEK
KAHLER, Erich von, Untergang und Übergang. Essays. München 1970. 249 pp. Paperback.
[ ATA: 30829 ] Pris: 50 SEK
KAHN, George N., De 36 största misstag säljare gör och hur de rättas till. Beckmans, Stockholm 1965. 206s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 9438 ] Pris: 150 SEK
KAHN, James, Time's Dark Laughter. Panther 1983. 352 pp. Paperback. Somewhat worn.
[ ATA: 47496 ] Pris: 50 SEK
KAHRS, Eivind (ed.), Kalyanamitraraganam. Norwegian University Press 1986. xiv,312pp. + plates. Publishers hard cover with dust-jacket. Very good condition. Instituttet for sammenlignende kulturforskning Serie B: Skrifter LXX.
¶ Contributions by Pentti Aalto, Per-Arne Berglie, Carl Suneson, Jens Braarvig, Erik af Edholm, Gunilla Gren-Eklund, Hans Hendriksen, Jörundur Hilmarsson, Eivind Kahrs, Knut Kristiansen, Per Kvaerne, Gösta Liebert, Christian Lindtner, Georg von Simson, Prods O. Skjaervö, William L. Smith, Fredrik Thordarson, Bo Utas, Ruith Walldén
[ ATA: 16402 ] Pris: 290 SEK
KAIJSER, Ingrid, Vraket vid Älvsnabben. Stockholm 1981. (4),129,(1)s. Illustrerad. Kvarto. Häftad. Statens sjöhistoriska museum Rapport 13.
[ ATA: 11849 ] Pris: 125 SEK
KAIJSER, Ingrid, NATHORST-BÖÖS, Ernst & PERSSON, Inga-Lill, Ur sjömannens kista och tunna. Sjöhistoriska museet, Stockholm 1982. 95s. Ill. Häftad.
[ ATA: 15697 ] Pris: 150 SEK
KAIKKONEN, Marja, Laughable Propagand. Modern Xiangsheng as Didactic Entertainment. Dissertations. Stockholm 1990. 515 pp. Softcover. Creases to last pages; else in very good condition.
[ ATA: 30347 ] Pris: 175 SEK
KAILA, Eino, Über den physikalischen realitätsbegriff. Zweiter beitrag zum logischen Empirismus. Acta Philosophica Fennica, Fasc. IV, 1941. 191pp. Softcover. 4 centimeter at top of spine with paper loss.
[ ATA: 52944 ] Pris: 300 SEK
KAIMIO, Jorma / Erkki Koskenniemi / Timo Kovakoski / Matti Oja / Vappu Pyykkö (ed.), Thesarus Latinus, I osa. Kurssit 1-4. Likion laajan latinan oppikirja. Helsinki 1983. 189 (1) pp. Ill. Original wrappers. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 39351 ] Pris: 400 SEK
KAISER IRANI (Ed.), Vimalaji on Intensive Self Education. Gujarat 1987. 145 pp. Paperback.
[ ATA: 12896 ] Pris: 90 SEK
KAISER, Niels-Jörgen, Det nya Japan. Fotografier av Poul H. Hansen. Stockholm 1964. 198 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 45593 ] Pris: 60 SEK
KAISERFELD, Thomas (red.), Från moderna helgonkulter till självmord. Fröredrag från Idé- och vetenskapshistorisk konferens 1995. KTH 1995. 230 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 49745 ] Pris: 125 SEK
KAISTE, Jaana, Das eigensinnige Kind. Schrecken in pädagogischen Warnmärchen der Aufklärung und der Romantik. Uppsala 2005. 193 (7) pp. Ill. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 37046 ] Pris: 250 SEK
KAIZUKA, Shigeki, Confusius. Translated by Geoffrey Bowas. London 1956. 192 pp. Publisher's hardcover with dj. Signature and prev. owner's bookplate on inside of front board.
¶ A Monograph.
[ ATA: 50049 ] Pris: 125 SEK
KAKUZO, Okakura, Österlandets ideal. W&W 1925. 249,(9)s. Häftad. Något nött. Veck i marginalen på ett blad.
[ ATA: 23486 ] Pris: 125 SEK
KALÉN, Nils, Kosmisk livssyn. Martinus och hans världsbild. Hälsans Förlag, Lidingö 1980. 95s. Häftad. Några blyertsstreck.
[ ATA: 52734 ] Pris: 40 SEK
KALÉN, Ture, QUESTIONES GRAMMATICAE GRAECAE. Gotenburg 1908. 111 pp. Orig Wrap. Worn covers.
[ ATA: 8311 ] Pris: 90 SEK
KALB, Marvin / Bernard Kalb, Kissinger. New York 1975. 670 (2) pp. Paperback.
[ ATA: 36928 ] Pris: 60 SEK
KALDOR, Mary, Det globala civilsamhället. Göteborg 2004. 206 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 35841 ] Pris: 90 SEK
KALE, M. R., Pancatantra of Visnusarman. Dehli Motilal Banarsidass 1969. ca 300 pp. Publisher's decorated hardcover. Prev. owner's bookplate.
[ ATA: 47917 ] Pris: 100 SEK
KALEVALA. I. Runot / II. Selityksia. Helsinki 1907. 2 volumes. IX, 300 (2) + XXX, 178 pp + 53 ill. Publisher's blue cloth. Prev. owner's bookplaet on inside of front board (Erik Green).
[ ATA: 36161 ] Pris: 450 SEK
KALHAMA, Maija-Liisa (Toim/Red), Suomalaiset jäämeren rannoilla / Finnene ved nordishavets strender. Siirtolaisuusinstituutti - Migrationsinstitutet, Turku, Finland 1982. 235s. Stor oktav. Illustrerad. Häftad. Övre högra hörnet litet stött.
[ ATA: 43058 ] Pris: 250 SEK
KALIMA, Jalo, Itämerensuomalaisten kielten balttilaiset lainasanat. Helsinki 1936. XVI,252pp. Publisher´s hardcover.
[ ATA: 55670 ] Pris: 250 SEK
KALINOWSKI, Konstanty, Gloryfikacja panujacego i dynastii w sztuce Slaska XVII i XVIII wieku. Warszawa 1973. 222 pp. Ill. Softcover with dj.
[ ATA: 30775 ] Pris: 250 SEK
KALINOWSKI, Konstanty, Barockskulptur in Mittel- und Osteuropa. Poznan 1981. 231 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 30776 ] Pris: 250 SEK
KALLENBERG, Kjell, Livsåskådning i kris. En empirisk studie. Doxa, Lund 1987. 189s. Häftad.
[ ATA: 6889 ] Pris: 90 SEK
KALLIFATIDES, Theodor, Vem var Gabriella Orlova? Stockholm 1992. 323 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 18359 ] Pris: 60 SEK
KALLIFATIDES, Theodor, Den sista rosen. Stockholm 1996. 62 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 33089 ] Pris: 70 SEK
KALLIFATIDES, Theodor, Den sjätte passageraren. Stockholm 2002. 213 (5) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Anteckningar med bläckpenna å sista (blanka sidan). Bakre omslag fuktat.
[ ATA: 37536 ] Pris: 100 SEK
KALLIFATIDES, Theodor, Det sista ljuset. Bonniers 1995. 268 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 39477 ] Pris: 60 SEK
KALLINEN, Maija, Change and Stability: Natural Philosophy at the University of Turku 1640-1713. Helsinki 1995. 439 pp. Ill. Original Wrappers. Very good condition. (Studia Historica 51).
[ ATA: 4373 ] Pris: 175 SEK
KALLISTOS WARE, Arkimandrit, Den Helige Ande i den kristnes personliga liv. Artos, Storuman 19?. 30s. Häftad.
[ ATA: 22527 ] Pris: 40 SEK
KALLSTENIUS, Gottfried, Handbok i oljemålning. Nionde upplagan. Stockholm 1949. 85 (3) s. Häftad. Namnteckning. Ouppskuren.
[ ATA: 38838 ] Pris: 75 SEK
KALM, Ingvar, Studier i svensk predikan under 1600-talets förra hälft. Stockholm 1948. 274 s. Något nött.
[ ATA: 13008 ] Pris: 100 SEK
KALM, Pehr, Pehr Kalms västgöta och bohuslänska resa. Förrättad År 1742. Med anmärkningar uti Historia Naturali, Fysik, Medicin, Ekonomi, Antikviteter etc. Jämte nödiga figurer. Redigerad av Claes Krantz. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm 1960. 265 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 28930 ] Pris: 100 SEK
KALM, Pehr, Pehr Kalms västgöta och bohuslänska resa. Förrättad År 1742. Med anmärkningar uti Historia Naturali, Fysik, Medicin, Ekonomi, Antikviteter etc. Jämte nödiga figurer. Redigerad av Claes Krantz. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Stockholm 1960. 265 s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Skydsomslaget trasigt med pappersförluster.
[ ATA: 37223 ] Pris: 100 SEK
KALM, Pehr. Americanska Näfwerbåtar Beskrefna. Under Pehr Kalms inseende för magisterkransens erhållande utgifne och till allmänt ompröfvande överlämnade af Anders Chydenius. Stockholm 1971. (8) 6 (4) s. Häftad.
¶ Pehr Kalm American Birchbark Boats Dissertation submitted by Anders Chydenius. English summary.
[ ATA: 47025 ] Pris: 125 SEK
KALMAN, Hildur, The Structure of Knowing: Existential Trust as an Epistemological Category. Dissertation. Umeå 1998. 203 (9) pp. Softcover.
[ ATA: 38532 ] Pris: 150 SEK
KALNINS, Bruno, De baltiska staternas frihetskamp. Tiden 1950. 321s. Förlagets klotryggsband.
[ ATA: 55398 ] Pris: 75 SEK
KALPAZIDOU SCHMIDT, Evanthia, Forskningsmiljöer i ett nordiskt perspektiv. En komparativ studie i ekologi och kunskapsproduktion. Uppsala 1996. 252s. Häftad. Några marginalstreck i blyerts.
[ ATA: 55158 ] Pris: 125 SEK
KAMENKA, E., Marxism and Ethics. MacMillan/ St Martin´s Press 1969. (8), 72pp. Softcover.
[ ATA: 52656 ] Pris: 90 SEK
KAMERGRAUZIS, Normunds, The Persistence of Christian Realism: A Study of the Social Ethics of Ronald H. Preston. Dissertation. Uppsala 2001. 261 pp. Softcover.
[ ATA: 22190 ] Pris: 150 SEK
KAMINSKI, André, Nästa år i Jerusalem. Wiken 1991. 255s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 6052 ] Pris: 60 SEK
KAMINSKI, André, Flimmergeschichten. Erste Auflage. Insel 1990. 217 pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 38157 ] Pris: 75 SEK
KAMINSKI, Jerzy M de, Nápred i Názad se ogledát. Razgówori ob wladátelystwu (163-1666). Juraja Krizanicia i ich spójnosé tematyczno-argumentacyjna. Dissertation. Uppsala 1987. 184 pp. Softcover. Studia Slavica Upsaliensia 25.
[ ATA: 24267 ] Pris: 75 SEK
KAMINSKI, Raymond, The Amazons of Somelon. Stoneshire 1983. 192 pp. Paperback.
[ ATA: 47234 ] Pris: 50 SEK
KAMMEN, Michael, American Culture and American Tastes: Social Change and the 20th Century. New York 1999. 320 (2) pp. Softcover. Somehwhat worn and soiled to edges.
[ ATA: 48812 ] Pris: 100 SEK
KAMPHAUSEN, Alfred, Der Ratzeburger Dom. Holstein 1966. 23 pp. + 40 plates. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 24189 ] Pris: 60 SEK
KAMRAS, Hugo, Den unge Heidenstam. personlighet och idéutveckling. Akademisk avhandling. Stockholm 1942. 422 s. Häftad. Bakre omslag och sista sidor med veck; övrigt i gott skick.
[ ATA: 23622 ] Pris: 75 SEK
KAN, Aleksander, Sverige och Ryssland. Ett 1200-årigt förhållande. Almqvist & Wiksell 1996. 224s. + rättelseblad. Häftad
[ ATA: 4135 ] Pris: 75 SEK
KAN, Aleksander, Nikolaj Bucharin och den skandinaviska arbetarrörelsen. Uppsala 1991. 187s. Häftad. Fd. biblioteksex med stämplar. Gott skick. Opuscula Historica Upsaliensia 6.
[ ATA: 6691 ] Pris: 75 SEK
KAN, Aleksander, Rysslands geopolitiska läge och säkerhetsprinciper - mot historisk bakgrund. Oslo 1994. 40 (4) s. Häftad. Med dedikation.
[ ATA: 32800 ] Pris: 100 SEK
KAN, Aleksander, Nikolaj Bucharin och den skandinaviska arbetarrörelsen. Uppsala 1991. 188 s. Häftad. Namnteckning. Gott skick. (Opuscula Historica Upsaliensia 6).
[ ATA: 50657 ] Pris: 90 SEK
KAN, Aleksander, I påvente av frigjeringa. Sovjetisk historieteori mellom Stalin og Gorbatsjov. Norske Samlaget, Oslo 1988. 304s. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 50935 ] Pris: 100 SEK
KAN, Aleksandr, Skandinaviens historia. Göteborg 1981. 423 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17080 ] Pris: 75 SEK
KANALY, Michael, Virus Clans: A Story of Evolution. Ace 1999. 266 pp. Paperback. Somewhat worn.
[ ATA: 47487 ] Pris: 50 SEK
KANGAS, Robert, Indrivaren. Stockholm 2001. 232 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17479 ] Pris: 75 SEK
KANGASMAA-MINN, Eeva, The Syntactical Distribution of the Cherenmis Genitive II. Helsinki 1969. 144pp. Original wrappers. Stamped on title.
[ ATA: 16457 ] Pris: 100 SEK
KANGER, Helle, Human Rights in the U.N. Declaration. Dissertation. Uppsala 1984. 204 pp. Soft cover. Lower corner bumped.
[ ATA: 12668 ] Pris: 100 SEK
KANGER, Thomas, Sjung som en fågel. Stockholm 2002. 302 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 49660 ] Pris: 60 SEK
KANN, K. / E. Kibbermann / F. Kibbermann / S. Kirotar (ed.), Eesti-Saksa Sonaraamat. Tallinn 1964. 985 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 6747 ] Pris: 200 SEK
KANT, Emmanuel, Métaphysique des moeurs. Première partie Doctrine du droit. Introduction et traduction par A. Philonenko. Paris 1971. 280 pp. Original wrappers. Very good condition.
[ ATA: 50497 ] Pris: 100 SEK
KANT, Hermann, Die Aula. München 1966. 406 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 22226 ] Pris: 100 SEK
KANT, Immanuel, Die Religion innerhalb der Grenzen der blossen Vernunft. Hrsg. Karl Vorländer. Vierte Auflage. Leipzig, Felix Mainer, 1919. 260 S. Philosophischen Bibliotek Bd. 45.
¶
[ ATA: 1497 ] Pris: 100 SEK
KANT, Immanuel, Grundlegung zur Metaphysik der Sitten. Herausgegeben von Karl Vorländer. 6e Auflage, neue Ausgabe. Leipzig 1933. XXX,102pp. Publishers cloth. Der philosophischen Bibliothek Band 41.
[ ATA: 11168 ] Pris: 125 SEK
KANT, Immanuel, Grundläggning för sedernas metafysik. Andra upplagan. Stockholm 1920. 115 s. Häftad. Understrykningar i blyerts. Berömda Filosofer XV.
[ ATA: 22814 ] Pris: 90 SEK
KANT, Immanuel, Critique of Pure Reason. Translated by Norman Kemp Smith. Macmillan London 1973. Reprint xiv,681 pp. Softcover. Spine a little worn. Weak crease on front cover. Name on small title. A few pencil markings/ underlinings in the beginning.
[ ATA: 28817 ] Pris: 150 SEK
KANT, Immanuel, The Metaphysics of Morals. Introduction, translation and notes by Mary Gregor. Cambridge University Press 1991. xii, 307 pp. Softcover.
[ ATA: 34799 ] Pris: 150 SEK
KANT, Immanuel, Tanke och hälsa. Om själens makt att genom blotta föresatsen bliva herre över sina sjukliga känslor. Utgiven av Professor C. W. Hufeland. Förord av Med. Dr. Jakob Billström. Tredje upplagan. Stockholm 1947. 70 s. Häftad. En sida slarvigt uppskuren; övrigt i gott skick.
[ ATA: 35271 ] Pris: 100 SEK
KANT, Immanuel, Critik der Urtheilskraft. Zweyte Auflage. Berlin, F. L. Lagarde 1793. LX,482 pp. Somewhat worn contemporary half calf with maroon title. Brown stains in large part of outer margin to first 32 pages, just approaching text block in the first pages. No effect on readibility. Light foxing. Stain of about 2 square centimeters on page 171-175, not affecting readibility. Inscribed on front fly leaf (P. G. Ahnfelt). Otherwise a tight and nice copy.
[ ATA: 41875 ] Pris: 5000 SEK
KANT, Immanuel, Kritik der reinen Vernunft. Text der Ausgabe 1781 mit Beifügung sämmtlicher Abweichungen der Ausgabe 1787. Herausgegeben von Karl Kehrbach. Zweite verbesserte Auflage. Leipzig Philipp Reclam (ca 1900). XXVI, 702 (2) pp. Publisher's decorated cloth.
[ ATA: 43799 ] Pris: 90 SEK
KANT, Immanuel, Die Religion innerhalb der Grenzen der blossen Vernunft. Text der Ausgabe 1793, (A) mit Beifügung sämmtlicher Abweichungen der Ausgabe 1794 (B). Herausgegeben von Karl Kehrbach. Leipzig Philipp Reclam (ca 1900). XXXII, 220 pp. Publisher's decorated cloth. Old signature.
[ ATA: 43800 ] Pris: 100 SEK
KANT, Immanuel, Tanke och hälsa. Om själens makt att genom blotta föresatsen bliva herre över sina sjukliga känslor. Utgiven av Professor C. W. Hufeland. Förord av Med. Dr. Jakob Billström. Tredje upplagan. Stockholm 1947. 70 s. Förlagets halvklotband. Namnteckning.
[ ATA: 45757 ] Pris: 100 SEK
KANT, Immanuel, Grundläggning av sedernas metafysik. Ny översättning från tyskan av Joachim Retzlaff. Andra tryckningen. Göteborg 2006. 94 s. Häftad.
[ ATA: 46236 ] Pris: 90 SEK
KANT, Immanuel, Prolegomena zu einer jeden künftigen Metaphysik, die als Wissenschaft wird auftreten können. Herausgegeben von Karl Vorländer. Felix Meiner, Hamburg. Unveränderter Nachdruck 1965. XLIV,200pp. Publisher´s cloth. No dustjacket. Hardcover. Heavily underlined and annotated in ink.
[ ATA: 52761 ] Pris: 75 SEK
KANT, Immanuel, Critique of Pure Reason. Introduction by A. D. Lindsay. Translated by J. M. D. Meiklejohn. Dent / Dutton, Everyman´s Library 1969 reprint. xxxiv,483pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover. Name on fly leaf. Dust jacket price clipped.
[ ATA: 53967 ] Pris: 150 SEK
KAO TSE TCHENG. Lutans sång. Till svenska av Erik Blomberg. Stockholm 1948. 173 s. Häftad.
[ ATA: 18617 ] Pris: 45 SEK
KÜBLER-ROSS, Elisabeth, Samtal inför döden. Förord av Lennart Koskinen. Stockholm 1987. 181 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet.
¶
[ ATA: 1874 ] Pris: 100 SEK
KÜBLER-ROSS, Elisabeth, Döden. Översättning av Margareta Edgardh. Stockholm 1978. 206 s. Häftad.
¶
[ ATA: 1875 ] Pris: 75 SEK
KÜBLER-ROSS, Elisabeth, Inför döden. Frågor och svar. Stockholm 1975. 174 (2) s. Häftad.
[ ATA: 7563 ] Pris: 125 SEK
KÜCHEN, Maria, Lycklig hora. Stockholm 2000. 306 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14689 ] Pris: 70 SEK
KÜCHEN, Maria, Leoniderna. Stockholm 2002. 40 s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 28451 ] Pris: 45 SEK
KÜCHEN, Maria, De heliga. Stockholm 2006. 263 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32342 ] Pris: 100 SEK
KÜCHEN, Maria, De behövande. Stockholm 2002. 294 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 49368 ] Pris: 70 SEK
KÜCHEN, Maria, De försvunnas namn. Stockholm 2001. 64 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 50134 ] Pris: 70 SEK
KÜHL, Ernst, Der Brief des Paulus an die Römer. Leipzig, Quelle & Meyer, 1913. 511 S. Geb.
¶
[ ATA: 2983 ] Pris: 200 SEK
KÜHN, Herbert, Europas förhistoriska klippkonst. Den svenska upplagan översedd av Holger Arbman. Strömbergs/ Stockholm 1955. 359s. + frontispis. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband.
[ ATA: 53477 ] Pris: 150 SEK
KÜNKEL, Fritz, Karaktärskunskap på individualpsykologisk grundval. 2 genomsedda upplagan. Natur och Kultur 1934. 204s. Häftad.
[ ATA: 6498 ] Pris: 75 SEK
KÜNTZEL, Hans (red.), Envar sin egen Falstaff Fakir. Ett urval ur Axell Wallengrens skrifter. Stockholm 1959. 238 (2) s. Förlagets klotryggsband. Gott skick.
[ ATA: 44223 ] Pris: 60 SEK
KÜNTZEL, Hans, Ett förlagsjubileum 75 år. Några minnesanteckningar med anledning av Hugo Gebers Förlags AB:s sjuttiofemåriga verksamhet. Stockholm 1954. 128 s. Ill. Förlagets halvklotband.
[ ATA: 18566 ] Pris: 50 SEK
KÜPPER, Heinz, Wörterbuch der deutschen Umgangssprache I-V. Hamburg 1965-1967. 5 volumes. 535 + 326 + 270 + 291 + 377 pp. Publisher's cloth with dj. Dj's a worn with tears. Some dust to edges. In good condition.
[ ATA: 33819 ] Pris: 400 SEK
KÜSTENMACHER, Werner Tiki, Simplify your life. Förenkla ditt liv och bli lyckligare och mer harmonisk. Stockholm 2006. 272 s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 35069 ] Pris: 150 SEK
KAPADIA, Sam / Jeppe Wikström (red.), Fred! 100 röster mot våld och krig. Mx Ström 2009. 192 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 49833 ] Pris: 75 SEK
KAPLAN, Abraham, The Conduct of Inquiry: Methodology for Behavioral Science. University of Michigan 1971. xviii, 428 pp. Publisher's blue cloth. No dj. Some underlining in pencil.
[ ATA: 35624 ] Pris: 100 SEK
KAPLAN, Chaim A. / Abraham Katsch, Dödens dokument. Dagbok från Warszawa. Stockholm 1967. 396s. Häftad.. Nött omslag.
[ ATA: 22019 ] Pris: 90 SEK
KAPLAN, Jonathan, När livet kallar. Kirurg i katastrofområden. Stockholm 2003. 354 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 50270 ] Pris: 100 SEK
KAPLAN, Leo, Das Problem der Magie und Psychoanalyse. Eine ethnopsychologische und psychoanalytische Untersuchung. Heidelberg 1927. 190 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 8310 ] Pris: 200 SEK
KAPLANSKY, Irving, Infinite abelian groups. University of Michigan Press 1954. (8),91pp. Publisher´s soft cover. Name on cover. Some pencil and red and blue markings.
[ ATA: 54022 ] Pris: 100 SEK
KAPLINSKI, Jaan / Johannes Salminen, Vita nätter och svarta. En brevväxling mellan Jaan Kaplinski och Johannes Salminen. Stockholm 2002. 148 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 46656 ] Pris: 75 SEK
KAR DE MUMMA. Gladlynt flicka sökes. Lätt koserande roman. Stockholm 1958. 159 s. Häftad.
[ ATA: 30949 ] Pris: 45 SEK
KAR DE MUMMA. Hör du oss, Svea? Stockholm 1967. 146 s. Häftad. Snedläst.
[ ATA: 31098 ] Pris: 40 SEK
KAR DE MUMMA. Mamma tar priset. Berättelser och kåserier ur familje- och nutidslivet. Stockholm 1951. 165 s. Häftad. Något snedläst. Namnteckning.
[ ATA: 33366 ] Pris: 60 SEK
KAR DE MUMMA. Humoristens pojke. Andra upplagan. Stockholm 1960. 145 (3) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 33367 ] Pris: 50 SEK
KARAGEORGHIS, V., Archaeologia Mundi: Zypern. München 1968. 278 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. One small pare loss and two creases to dj; else in good condition.§
[ ATA: 43921 ] Pris: 200 SEK
KÁRASON, Einar, Guldön. Stockholm 1990. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 34730 ] Pris: 125 SEK
KARDELL, hans, Härjarö. Historia kring en gård i Trögden. Uppsala 1997. 120 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 28150 ] Pris: 75 SEK
KARDELL, S. J., Minnen från Fjällbygden och Fyrisvall. Professor Carl Zetterström och hans tid. Östersund 1961. 152 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25277 ] Pris: 50 SEK
KAREL APPEL. Målningar 1947-1965. Stockhom 1966. 32 s. Ill. i färg och svart/vit. Häftad.
[ ATA: 27247 ] Pris: 100 SEK
KARITZ, Anders (red.), Från filosofiens och forskningens fält. Nya rön inom skilda vetenskaper. Stockholm 1950. 323 s. Häftad. (Skrifter utgivna av Föreningen för filosofi och specialvetenskap 2).
[ ATA: 25269 ] Pris: 75 SEK
KARITZ, Anders, Skrifter i urval 1. Med inledning av Teddy brunius och Sven Engdahl. Uppsala 1972. 107s. Häftad.
[ ATA: 7725 ] Pris: 75 SEK
KARITZ, Anders, Skrifter i urval 2. Uppsala 1977. 171s. Häftad.
[ ATA: 7726 ] Pris: 75 SEK
KARITZ, Anders, Skrifter i urval 3. Thomas Thorild and other studies. Uppsala 1982. 49s. Häftad.
[ ATA: 7727 ] Pris: 75 SEK
KARITZ, Anders, Skrifter i urval 4. Drei Studien. New printing of the 1932 edition. Uppsala 1986. (4),84 + 90 + 176pp. Original wrappers.
[ ATA: 7728 ] Pris: 125 SEK
KARITZ, Anders, Till tolkningen av Berkeley och Hume. Andra upplagan. Uppsala 1938. 88s . Häftad. Fläck å bakre omslag.Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 25093 ] Pris: 50 SEK
KARITZ, Anders, Mytos och logos. Filosofins dubbeluppgift. Andra upplagan. Lund 1936. 27 s. Häftad. Lite lagerfläckad.
[ ATA: 25283 ] Pris: 60 SEK
KARITZ, Anders, Philosophie und Spezialforschung. Lund 1932. 58 pp. Original Wrappers. Good condition.
[ ATA: 29466 ] Pris: 90 SEK
KARITZ, Anders, [Professorsstriden] Rätten till filosofiprofessuren / Om filosofins uppgift. Några reflektioner med anledning av befodringsfrågan i teoretisk filosofi / Slutpåminnelser. Lund 1929-1933. 3 vol. 90 (6) + 8 + 7 s. Häftade.
[ ATA: 29467 ] Pris: 200 SEK
KARITZ, Anders, Vad är filosofi? + Bilagor till vad är filosofi? Andra upplagan. Lund 1933. 2 vol. 16 s. + 7 s. Häftad.
[ ATA: 35524 ] Pris: 200 SEK
KARITZ, Anders, Skrifter i urval 5. Tillvarons motsatsspel och andra skrifter. Uppsala 2005. 373 (1) s. Häftad. Gott skick. (Skrifter utgivna av föreningen för filosofi och specialvetenskap XIV).
[ ATA: 39553 ] Pris: 125 SEK
KARLEN, Anton, Stalin. Bolsjevismens väg från leninism till stalinism. Stockholm 1942. 654 s. Förlagets halvklotband. Något solkig.
[ ATA: 13417 ] Pris: 75 SEK
KARLENBY, Leif (red.), Mittens rike. Arkeologiska berättelser från Närke. Stockholm 2003. 560 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 41007 ] Pris: 250 SEK
KARLENBY, Leif, Bronsyxan som ting och tanke. Akademisk avhandling. Uppsala 2002. 128 s.
[ ATA: 14299 ] Pris: 100 SEK
KARLFELDT, E. A., Carl Fredrik Dahlgren. En bild ur svensk romantik för hundra år sedan. Stockholm 1924. 158 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 30282 ] Pris: 75 SEK
KARLFELDT, E.A., Skalden Lucidor. Norstedts 1915. 131,(1)s. Illustrerad. Förlagets gröna dekorerade klotband. Premiumtillskrift på försättsbladet.
[ ATA: 15652 ] Pris: 100 SEK
KARLFELDT, Erik Axel, Henry Fielding. Med inledning av Sven Stolpe. Norma, Borås 1985. 152s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 10213 ] Pris: 75 SEK
KARLFELDT, Erik Axel, Fridolins visor. Uddevalla 1983. 120 s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Omslaget nött.
[ ATA: 25342 ] Pris: 60 SEK
KARLFELDT, Erik Axel, Tankar och tal. Stockholm 1932. 228 s. Förlagets halvpergamentband. Med exlibris.
[ ATA: 27825 ] Pris: 75 SEK
KARLFELDT, Erik Axel, Ungdomsdiktning. Med biografisk inledning av Sven Haglund och bibliografi av Nils Afzelius. Stockholm 1934. 204 s. Förlagsets halvpergament. Med exlibris.
[ ATA: 27826 ] Pris: 125 SEK
KARLFELDT, Erik Axel, Flora och Bellona. Originalupplagan. W&W 1918. 178s. Något nött guldornerat halvfranskt band (Nils Ericson, Stockholm).
[ ATA: 31192 ] Pris: 150 SEK
KARLFELDT, Erik Axel, Minnesupplaga I-III. Vildmarks- och kärleksvisor / Flora och Pomona / Fridolins visor / Fridolins lustgård och Dalmålningar på rim / Hösthorn / Flora och Bellona. Stockholm 1979. 3 volymer. 124 + 144 + 174 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Ryggarna solblekta; övrigt i gott skick.
[ ATA: 39404 ] Pris: 100 SEK
KARLFELDT, Erik Axel, Minnesupplaga I-III. Vildmarks- och kärleksvisor / Flora och Pomona / Fridolins visor / Fridolins lustgård och Dalmålningar på rim / Hösthorn / Flora och Bellona. Stockholm 1979. 3 volymer. 124 + 144 + 174 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 39405 ] Pris: 125 SEK
KARLFELDT, Erik Axel, Dikter. Stockholm 1943. 433 (1) s. Förlagets blåa halvfranska band med övre guldsnitt samt främre skyddsomslag. Ryggen något nött. Tillskrift å försättsblad.
[ ATA: 41469 ] Pris: 75 SEK
KARLGREN, Anton, Stalin. Bolsjevismens väg från leninism till stalinism. Norstedts 1942. 654s. Häftad.
[ ATA: 6660 ] Pris: 75 SEK
KARLGREN, Anton, Bolsjevikernas Ryssland. Bonniers 1925. 351,(1)s. Förlagets klotband.
[ ATA: 28335 ] Pris: 75 SEK
KARLGREN, Anton, Stalin. Bolsjevismens väg från leninism till stalinism. Stockholm 1942. 654 s. Förlagets halvklotband med främre omslag.
[ ATA: 41774 ] Pris: 100 SEK
KARLGREN, Bernhard, A Mandarin Phonetic Reader in the Pekinese Dialect. With an introductory essay on the pronunciation. Stockholm 1918. 187,(1)pp. Cloth. Hard cover. Archives d´etudes orientales. Vol. 13. Signature on inside of front cover.
[ ATA: 54190 ] Pris: 350 SEK
KARLGREN, Bernhard, Kinesisk elementarbok. Almqvist & Wiksell 1948. 100s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 55431 ] Pris: 100 SEK
KARLGREN, Hans (utg.), Homeosemi. Stockholm, Skriptor 1974. 184s. Häftad.
¶ Bidrag av Hans Karlgren, Jan Anward, Eva Braroe, Nils-Erik Enkvist, C.W. Welin, Ferenc Kiefer.
[ ATA: 16450 ] Pris: 100 SEK
KARLHOLM, Annika, Folkligt bildspråk. En studie över djurbenämningar i metaforisk användning i svenska dialekter. Akademisk avhandling. Uppsala 2000. 236s. Häftad. (Acta Academicae Regiae Gustavi Adolphi 68).
[ ATA: 4838 ] Pris: 140 SEK
KARLIN, Björn, Ericsons list IV. Finansiell thriller. Svenska aktieinstitutet 2001. 240s. Förlagets laminerade pappband.
[ ATA: 36991 ] Pris: 90 SEK
KARLIN, Björn, Ericsons list. (Scam i Kungsträdgården). Dagens Industri 1998. 352s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 36992 ] Pris: 100 SEK
KARLIN, G. J:son, Kulturhistoriska museet i Lund. (2),353s + planscher och utvikbar planritning. Blått klotband med främre omslaget medbundet. Inlagans övre högra hörn stött.
[ ATA: 10849 ] Pris: 125 SEK
KARLING, Sten, Axel Sjöberg. Stockholm 1960. 378 s. Ill. Förlagets klotband. Kvarto. Sveriges allmänna konstförenings publikation LXIX.
[ ATA: 31438 ] Pris: 50 SEK
KARLMAN, Roland, Evidencing Historical Classifications in British and America Historiography 1930-1970. Dissertation. Uppsala 1976. 110 pp. Soft covers. Ex library copy with stamps and small damage to spine.
[ ATA: 13817 ] Pris: 75 SEK
KARLSMO, Emilie, Rum för avsked. Begravningskapellets arkitektur och konstnärliga utsmyckning i 1900-talets Sverige. Akademisk avhandling. Stockholm 2005. 472 s. Ill. Förlagets klotband med monterad bild. Mycket gott skick.
[ ATA: 26828 ] Pris: 150 SEK
KARLSOHN, Thomas, Teknik-retorik-kritik. Om IT-bubblan och datoriseringen av den svenska skolan. Carlssons 2009. 427s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 53305 ] Pris: 100 SEK
KARLSON, K. F. / karl Thunander, Minne från Örebro, Nyköping och Jönköpings läroverk samt Uppsala universitet. Lund 1925. 98 (2) s. Häftad. Ouppskuren. Med biblioteksstämpel.
[ ATA: 38970 ] Pris: 100 SEK
KARLSON, Nils, The State of State. Doctoral dissertation. Uppsala 1993. 234pp. Soft cavers.
[ ATA: 11695 ] Pris: 150 SEK
KARLSON, William, Kungligt, adligt, lärt och lekt. Gleerups Lund 1941. 291 s. Häftad.
[ ATA: 5594 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Åsa (red.), Järnkvinnor. Bergslagens kvinnodagar 1995. Uppsala 1996. 109 s. Häftad. Gott skick. (Opuscula Historica Upsaliensia 17).
[ ATA: 19028 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Elsie, Lonely Planet. Modernista 2008. 96 s. Häftad.
[ ATA: 42168 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Fredrik, Muren av Jaspis. Bakhåll 2009. 272 s. Förlagets klotryggsband.
[ ATA: 47799 ] Pris: 90 SEK
KARLSSON, Fredrik, Weighing Animal Lives. A Critical Assessment of Justification and Prioritization in Animal-Rights Theories. Uppsala 2009. 341pp. Softcover.
[ ATA: 52419 ] Pris: 200 SEK
KARLSSON, Fredrik, Låtskrivarens känslighet för vibrationer. Bakhåll 2008. 207s. Förlagets dekorerade klotryggband.
[ ATA: 52447 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Georg, Adaptability and Communication in Marriage: A Swedish Predictive Study of Martial Satisfaction. Dissertation. Uppsala 1951. 215 pp. Soft covers.
[ ATA: 12070 ] Pris: 125 SEK
KARLSSON, Gustav H., Från Rom till Asien. Carlssons 1992. 215s. Illustrerad. Förlagsinbunden.
[ ATA: 11041 ] Pris: 50 SEK
KARLSSON, Gustav, Idéologie et cérémonial dans l´épistolographie byzantine. Textes du X:e siècle analysés et commentés. Dissertation. Uppsala 1959. 154 pp. Original wrappers. Very good condition.
¶
[ ATA: 772 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Gustav, Idéologie et cérémonial dans l`épistolographie byzantine. Textes du Xe siècle analysés et commentés. Nouvelle édition, revue et augmentée. Uppsala 1962. 157 (3) pp. Original wrappers. Unopened and in very good condition.
[ ATA: 4205 ] Pris: 150 SEK
KARLSSON, Harry, Den långa vägen. En skånsk byggmästare berättar. I Lund 1973. 286 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Omslaget med en riss.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 25239 ] Pris: 200 SEK
KARLSSON, Henrik (Ed.), From Awareness to Action. Proceedings from ""Stockholm, Hey Listen!"" Conference on Acoustic Ecology June 9-13, 1998. Stockholm 1999. 137 pp. Soft covers.
[ ATA: 14149 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Henrik, Musikspelet. Det svenska musiksamhället av idag. Akademisk avhandling. Göteborg musikhögskolan 1980. 282 s. Omslaget veckat.
[ ATA: 4225 ] Pris: 100 SEK
KARLSSON, Hugo, Namn på Kungl. Maj:ts hästar 1628-1815. En ord- och namnstudie. Uppsala 2004. 65s. Häftad.
[ ATA: 53109 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Ingemar (red.), Territoriets gränser. Stockholm 1997. 222 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 20282 ] Pris: 100 SEK
KARLSSON, Ingmar, Kina i våra hjärtan. Stockholm 1987. 247 s. Häftad.
[ ATA: 23931 ] Pris: 60 SEK
KARLSSON, Ingmar, Europa och folken. En europeisk nation eller nationernas Europa? Stockholm 1996. 236 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 45849 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, J. A., Sörmländska slott och gårdar. Anteckningar och minnen antecknade av J. A. Karlsson 1-6. Nyköping 1923-1927. 108 (2) + 120 (2) + 95 (1) + 100 + 215 (1) s. 5 volymer (del 5 och 6 publicerad tillsammans) i ett halvfranskt band med fryra upphöjda bind.
[ ATA: 39666 ] Pris: 950 SEK
KARLSSON, J. A., Sörmländska Slott och Gårdar I-VI. Anteckningar och minnen samlade av J. A. Karlsson. Nyköping 1923. 108 (2) + 120 (2) + 96 + 100 + 216 s. Komplett. Samanbundna i ett halvfranskt band. Ryggens huvud litet nött samt något fläckig.
[ ATA: 50112 ] Pris: 500 SEK
KARLSSON, Karin, Gabriel Jönsson. Sångaren vid Öresund. Bernces 1977. 305s. + planscher. Häftad.
[ ATA: 55172 ] Pris: 50 SEK
KARLSSON, Lars-Olov / Carl-Axel Alrenius, SJ 125 år. Stockholm 1981. 144 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 42676 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Lena, Trädsus och bladlus. En trädbok med fakta, lek, experiment, pyssel och knåp. Stockholm 1995. 29 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 27291 ] Pris: 60 SEK
KARLSSON, Lennart, Medieval Ironwork in Sweden. KVHAA, Stockholm 1988. 437 + 615pp. Quarto. Illustrated. Publishers hardcover.
[ ATA: 9967 ] Pris: 550 SEK
KARLSSON, Maria, Känslans röst. Det melodramatiska i Selma Lagerlöfs romankonst. Symposion 2002. 272s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 5956 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Pia & Ingvar Svanberg, Moskéee i Sverige. En religionshistorisk studie i intolerans och adiministrativ vanmakt. Uppsala 1995. 115 s. Häftad.
[ ATA: 13065 ] Pris: 60 SEK
KARLSSON, Ragnhild, Bengt Lidforss och botaniken. En studie av hans populära och vetenskapliga arbeten mot bakgrund av dåtida filosofi och naturvetenskap. Akademisk avhandling. Lund 1983. 280s. Häftad.
[ ATA: 5863 ] Pris: 90 SEK
KARLSSON, Samuel, Historiska hantverk. 20 nutidsreportage. Stockholm 2003. 160 s. Förlagets klotryggsband.
[ ATA: 43983 ] Pris: 90 SEK
KARLSSON, Sture / Britt Karlsson, Den stora tranresan. Stockholm 1974. 100 s. Ill. förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget har en liten reva.
[ ATA: 24261 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Sture / Britt Karlsson, Tiveden. Urskog, trollskog, nationalpark. Stockholm 1981. 76 (2) s. Rikt ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 49165 ] Pris: 100 SEK
KARLSSON, Sture, Förvandlingen. Stockholm 1972. 171 s. Häftad. Lite slarvigt uppskuren.
[ ATA: 27395 ] Pris: 60 SEK
KARLSSON, Sture, De överlevande. Stockholm 1973. 284 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 27858 ] Pris: 75 SEK
KARLSSON, Sven Olof, Frihetens källa. Nordens betydelse för Europa. Stockholm 1992. 219 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 14495 ] Pris: 100 SEK
KARLSSON, Thomas, Euphrasia rostkoviana i Sverige. Uppsala 1982. 116 s. Ill. Häftad. Med dedikation. (Växtekologiska studier 15).
[ ATA: 39120 ] Pris: 125 SEK
KARLSTETTER, Klaus, Das Bild des ugendlichen in der deutschsprachigen Erzählliteratur der Zeit zwischen dem Ersten Weltkrieg (1918) und der Diktatur (1933). Doctoral dissertation. Uppsala 1980. 207,(1)pp. Original wrappers. (Studia Germanistica Upsaliensia 26)
[ ATA: 20664 ] Pris: 100 SEK
KARLSTRÖM, Anna, Preserving Impermanence. The Creation of Heritage in Vientiane, Laos. Uppsala 2009. 242pp. Illustrated. Publisher´s soft cover. Studies in Global Archaeology 13.
[ ATA: 54209 ] Pris: 175 SEK
KARLSTRÖM, Nils, Kristna samförståndssträvanden under världskriget 1914-1918. Med särskild hänsyn till Nathan Söderbloms insats. Uppsala 1947. xvi,724s. Häftad.
[ ATA: 6148 ] Pris: 125 SEK
KARLZÉN, John, Bokgranskaren. Noveller och resor. Förord och kommentarer av Lennart Frick. Stockholm 1968. 157 (3) s. Häftad.
[ ATA: 38988 ] Pris: 50 SEK
KARLZÉN, John, Råttan. Stockholm 1961. 248 s. Häftad. Sbedläst och naggad.
[ ATA: 49609 ] Pris: 60 SEK
KARLZÉN, John, Blå noveller. Stockholm 1969. 187 (5) s. Pocket.
[ ATA: 49846 ] Pris: 50 SEK
KARMI, Ulf, Din undran. Mänsklighetens aktuellaste inre drama. Tolkningar i tusch av Hans Larsson. Stockholm 1961. 86 s. Il. Häftad.
[ ATA: 42099 ] Pris: 100 SEK
KARNSTEDT, Torgny, Röster från gropen. Hofors metall 100 år. Hofors 2007. 352 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 42177 ] Pris: 150 SEK
KAROL, K. S., China: The Other Communism. Second Edition. New York 1968. xxxviii, 474 pp. Softcover.
[ ATA: 36178 ] Pris: 75 SEK
KARONEN, Petri, Raastuvassa tavataan"". Soumen kaupunkien hallinto- ja oikeuslaitoksen toimintaa ja virkamiehiä suurvalta-aikana. Diss. University of Jyväskylän 1995. 202 s. Studia Historica Jyväskyläensia 51.
[ ATA: 4370 ] Pris: 90 SEK
KAROW, Otto (Ed.), Terrakottakunst des Reiches Majapahit in Ostjava. Frankfurt am Main 1987. 218 pp. Ill. + maps. Publisher's hardcover.
[ ATA: 15454 ] Pris: 200 SEK
KARP, Cary, Studies in the Documentation and Technology of Musical Instruments. Diss. Uppsala 1984. 130 pp.
[ ATA: 4219 ] Pris: 100 SEK
KARPP, Heinrich, Schrift, Geist und Wort Gottes. Geltung und wirkung der Bibel in der Geschichte der Kirche - von der alten Kirche bis zum ausgang der Reformationszeit. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt, 1992. 270 S.
¶
[ ATA: 2970 ] Pris: 100 SEK
KARPYSHYN, Drew, Mass Effect: Ascension. Ballantine 2008. 342 pp. Paperback.
[ ATA: 50255 ] Pris: 50 SEK
KARSTEN, Rafael, Inledning till religionsvetenskapen. Stockholm, Natur och Kultur, 1928. 336 s. Förlagets klotband med omslagen medbundna. Namnteckning, understrykningar med blyerts.
¶
[ ATA: 2971 ] Pris: 75 SEK
KARSTEN, Rafael, Blodshämnd, krig och segerfester bland Jibaroindianerna i östra Ecuador. Helsingfors 1920. 167 (1) s. Ill. Häftad.
[ ATA: 35517 ] Pris: 150 SEK
KARSTEN, Rafael, The Civilization of the South American Indians. With Special Reference to Magic and Religion. With a Preface by Dr. Edward Westermarck. Dawson of Pall Mall, London 1968. Reprint of 1926 edition. xxxii,540pp. Publisher´s cloth. No dust jacket. Hard cover.
[ ATA: 54045 ] Pris: 300 SEK
KARUSH, William, Matematisk uppslagsbok. Stockholm 1988. 370 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 9697 ] Pris: 90 SEK
KASHDAN, A. P., Byzanz und seine Kultur. 2., unveränderte Auflage. Akademie-Verlag, Berlin 1973. 202pp. + folding map. Publisher´s pictorial hardcover. Name on fly leaf.
[ ATA: 54659 ] Pris: 75 SEK
KASKIJA, Lars, Images of a Forest People. Punan Malinau - Identity, Sociality, and Encapsulation in Borneo. Uppsala 2012. 270pp. Illustrated. Publisher´s softcover. Uppsala Studies in Cultural Anthropology No 52.
[ ATA: 54553 ] Pris: 200 SEK
KASPER, Hans, Revolutionäre sind Reaktionäre. Sätze zur Situation. Erste Auflage. Wien 1969. 112 pp. Paperback.
[ ATA: 32430 ] Pris: 75 SEK
KASSMAN, Charles, Per Anders Fogelström - Liv och litteratur. Stockholm 1986. 287 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.
[ ATA: 14850 ] Pris: 100 SEK
KASSMAN, Charles, Arne Geijer och hans tid 1910-1956. Tiden 1989. 336s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött.
[ ATA: 46522 ] Pris: 70 SEK
KASSNER, Rudolf, Geistige Welten. Mit einem Vorwort von Carl J. Burckhardt. Berlin 1958. 190 pp. Paperback.
[ ATA: 31072 ] Pris: 50 SEK
KASSNER, Rudolf, Briefe an Tetzel. Pfullingen Neske 1979. 303 (1) pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 38793 ] Pris: 100 SEK
KAST, Verena, Drömbild: Öken. Drömmen som vägvisare. Stockholm 1994. 70 s. Häftad.
[ ATA: 32379 ] Pris: 100 SEK
KAST, Verena, Familienkonflikte im Märchen. Eine psychologische Deutung. Breisgau 1984. 132 pp. Softcover.
[ ATA: 39509 ] Pris: 90 SEK
KASTER, Karl G., Kunstgeschichtliche Terminologie Eine systematische Zusammenfassung der Kunstwissenschaft ihrer Begriffe und Grundannahmen mit Bibliographie Nürnberg 1978. 140 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 24204 ] Pris: 75 SEK
KASTLER, A. & G. Burath, OPTIQUE. Sixième édition revue et complétée. 1025 pp. Soft covers. Name on front leaf and soiled covers.
[ ATA: 9581 ] Pris: 350 SEK
KASTLUND, Åke, Utpost i Incaland. SKDB 1956. 292s+planscher. Häftad. Veck på främre omslaget.
[ ATA: 8888 ] Pris: 60 SEK
KASTLUND, Åke, Folk och fest i Mexico. SKDB 1966. 211s. + planscher. Häftad. Tillskrift.
[ ATA: 47905 ] Pris: 100 SEK
KASTLUND, Åke, Utpost i Incaland. SKDB 1956. 292s. + planscher. Häftad. Namnteckning på försättsbladet.
[ ATA: 51213 ] Pris: 100 SEK
KASULIS, T. P., Zen Action. Zen Person. University of Hawaii 1987. xiv, 178 pp. Softcover. A few underlinings in pencil.
[ ATA: 42607 ] Pris: 100 SEK
KATAHN, Martin, Rotations dieten. Farväl till överviketn. Stockholm 1987. 237 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 24050 ] Pris: 75 SEK
KATCHER, Leo, The Big Bankroll. xii,369,(3)pp. Publishers hardcover with, a little damaged, dust-jacket.
[ ATA: 17448 ] Pris: 90 SEK
KATES, Carol A., Pragmatics and Semantics: An Empiricist Theory. Cornell University Press 1980. 254 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 41678 ] Pris: 150 SEK
KATZ, David, Psykologi i bild. Orbis Pictus Psychologicus. Stockholm 1944. 135 s. 395 bilder. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 37987 ] Pris: 150 SEK
KATZ, Otto, Neun Männer im Eis. Dokumente einer Polartragödie. Mit 62 Abbildungen. Berlin 1929. 203 (5) pp. Publisher's decorated boards. Boards soiled.
[ ATA: 50042 ] Pris: 100 SEK
KATZNER, Kenneth, The Languages of the World. New Edition 1995. Reprint. x, 378pp. Softcover.
[ ATA: 52569 ] Pris: 75 SEK
KAUFFMAN, Stuart, Investigations. Oxford University Press 2000. xii, 287 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 31815 ] Pris: 200 SEK
KAUFFMAN, Stuart, At Home in the Universe. The Search for Laws of Complexity. Penguin 1996. XII,321pp. Annotations in red ink on small title and on a blank page after the text. Slightly worn.
[ ATA: 51295 ] Pris: 90 SEK
KAUFMANN, A., Graphs, Dynamic Programming, and Finite Games. Translated by Henry C. Sneyd. 2nd printing. Academic Press 1969. xviii,484pp. Publishers red cloth. Mathematics in Science and Engineering. Volume 36.
[ ATA: 15005 ] Pris: 200 SEK
KAUFMANN, Richard, Paris under Eiffeltornet. Stockholm, Bonniers 1889. (6),VIII,384s + planscher.Välbevarat rikt dekorerat förlagsklotband. Pärmarnas nedre högra hörn något stötta.
[ ATA: 11384 ] Pris: 200 SEK
KAUFMANN, Richard, Pariserlif på 80-talet. Nya skizzer från det moderna Frankrike. Med talrika teckningar af franska konstnärer. Bemyndigad öfversättning från danskan. Bonniers 1885. 383s. Illustrerad. Förlagets dekorerade klotband. Mycket gott skick. Dock namnteckning på främre pärmens insida.
[ ATA: 53641 ] Pris: 100 SEK
KAUFMANN, Walter, Nietzsche. Philosoph - Psychologe - Antichrist. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1982. 562 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 18933 ] Pris: 125 SEK
KAULBACH, Friedrich / Werner Krawietz (ed.), Recht und Gesellschaft. Festschrift für Helmut Schelsky zum 65. Geburtstag. Berlin Duncker & Humblot 1978. LXXVIII, 840 pp. Publisher's blue cloth. Very good condition.
[ ATA: 50171 ] Pris: 1200 SEK
KAUPINEN, Jari, Atopologies of Derrida: Philosophy, Law and Literature. Dissertation. Helsinki 2000. 94 pp. Reports from the Department of Philosophy University of Helsinki 2.
[ ATA: 14603 ] Pris: 125 SEK
KAUS, Gina, Katharina den Stora. Skoglunds, Stockholm 1936. 424s. + planscher. förlagets blå klotband.
[ ATA: 10465 ] Pris: 100 SEK
KAUS, Gina, Katharina den stora. Stockholm 1948. 402 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 44412 ] Pris: 75 SEK
KAUSHIK, R. P., Energy Beyond Thought. Self-Enquiry Retreat Sora, Italy, 1975. Journey Publications 1977. (8),123pp. Softcover. Pencil markings.
[ ATA: 52909 ] Pris: 100 SEK
KAUSHIK, R. P., The Ultimate Transformation. Talks at Anjua Beach. Goa, India, 1973. Second Edition. Journey Publications 1977. (8),156pp. Softcover. Some Pencil markings.
[ ATA: 52910 ] Pris: 75 SEK
KAUSHIK, R. P., Towards a New Consciousness. Sentient Publications 2008. xii,94pp. Softcover. Pencil markings.
[ ATA: 52926 ] Pris: 75 SEK
KAUTSKY, Karl, Wie der Weltkrieg entstand. Dargestellt nach dem Aktenmaterial des Deutschen Auswärtigen Amts. Berlin Cassirer 1919. 182 pp. Hardcover. Signature to front fly leaf. Voards a little worn.
[ ATA: 32429 ] Pris: 100 SEK
KAVAFIS, Konstantinos, Brichst du auf gen Ithaka... Übersetzt von Wolfgang Josing und Doris Gundert - Mit Anmerkungen und einem Nachwort. Romiosini 1983. 264pp. Soft covers.
[ ATA: 30016 ] Pris: 125 SEK
KAVEH, Shamal, Det villkorade tillståndet. Centralförbundet för Socialt Arbete och liberal politisk ratonalitet 1901-1921. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 276 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 26026 ] Pris: 150 SEK
KAVOLIS, Vytautas, Artistic Expression: A Sociological Analysis. Cornell University Press 1968. 272 pp. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 27415 ] Pris: 100 SEK
KAWALEC, Krystian, Cell C2. Gravander & Widerlöv 2001. 218s. Häftad.
[ ATA: 5397 ] Pris: 70 SEK
KAWASAKI, Ichiro, Japan avslöjat. Stockholm 1970. 244 s. Häftad.
[ ATA: 26726 ] Pris: 100 SEK
KAYE, Tom, Natten hade varit mild och öm. Stockholm 1959. 145 s. Förlagets illustrerade pappband.
[ ATA: 19688 ] Pris: 60 SEK
KAYE, Tom, Där David låg. Stockholm 1962. 227 s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 19689 ] Pris: 75 SEK
KAYSER, H. / E. Englisch / K. Schaum (editors), Zeitschrift für wissenschaftliche Photographie Photophysik und Photochemie 1-19. Leipzig 1903-1918. Bound in 9 volumes. Dark red half cloth. All original wrappers tipped in.
[ ATA: 37840 ] Pris: 3500 SEK
KAYSER, Wolfgang, Kunst und Spiel. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen 1961. 100,(2)pp. Soft covers.
[ ATA: 30015 ] Pris: 75 SEK
KAZAKEVITJ, Emmanuil, Den blå anteckningsboken. Översättning av Hans Björkegren och Hans Magnusson. Stockholm 1978. 348 (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning. Främre omslag med ett par revor.
[ ATA: 38981 ] Pris: 50 SEK
KAZANTZAKIS, Nikos, Im Zauber der griechischen Landschaft. München 1980. 154 (6) pp. Ill. Publisher's cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 37296 ] Pris: 100 SEK
KAZANTZAKIS, Nikos, The Odyssey. A Modern Sequel. Translation into English verse, introduction, synopsis and notes by Kimon Friar. Illustrations by Ghika. Touchstone Book. 12th reprint of 1958 Edition. xxxviii,826pp. Softcover.
[ ATA: 53202 ] Pris: 90 SEK
KAZHDAN, Alexander / Simon Franklin, Studies on Byzantine Literature of the Eleventh and Twelfth Centuries. Cambridge University Press 1984. xiv, 298 (2) pp. Publisher's cloth with dj. In good condition.
[ ATA: 49674 ] Pris: 750 SEK
KAZHDAN, Alexander/ CONSTABLE, Giles, People and Power in Byzantium. An Introduction to Modern Byzantine Studies. Dumbarton Oaks, Center for Byzantine Studies 1982. xxii,218pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Hardcover.
[ ATA: 54252 ] Pris: 150 SEK
KEARNEY, Hugh, The British Isles: A History of Four Nations. Cambridge University Pressv 1995. 324 pp. Paperback.
[ ATA: 11590 ] Pris: 90 SEK
KEATING, Rex, Nubien - landet soim försvinner. Förord av Torgny Säve-Söderbergh. Hökerbergs 1963. 104s. + planscher. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband. Inget skyddsomslag.
[ ATA: 54988 ] Pris: 60 SEK
KEDOURE, Elie, Nationalism. London 1971. 152 pp. Publisher's coth with dj. Very good condition.
[ ATA: 49048 ] Pris: 125 SEK
KEE, Howard Clark, Miracle in the Early Christian World: A Study in Sociohistorical Method. Yale University Press 1983. 320 pp. Publisher's hardcover. Name on inside of front board, tiped in cover on titlepage. Text is clean.
[ ATA: 8312 ] Pris: 150 SEK
KEEGAN, John, Det första världskriget. Stockholm 2001. 493 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 13156 ] Pris: 75 SEK
KEEN, G. B., Formal Set Theory. Bristol, Wright-Scientechnica, 1974. 192 pp.
¶
[ ATA: 1886 ] Pris: 100 SEK
KEEN, Sam, Från leda till livsglädje. Svenska Dagbladet 1993. 222s. Häftad. Blyertsstreckad.
[ ATA: 52932 ] Pris: 75 SEK
KEENE, Donald (ed.), Anthology of Japanese Literature: From the Earliest Era to the Mid-Nineteenth Century. New York 1960. 442 (2) pp. Softcover. Crease to front wrapper.
[ ATA: 44077 ] Pris: 75 SEK
KEENE, Donald (ed.), Modern Japanese Literature an Anthology Compiled and Edited by Donald Keene. Grove Press, New York 1965. 440pp. Publisher´s decorated cloth. No dust jacket. Hardcover.
[ ATA: 54665 ] Pris: 100 SEK
KEENE, Geoffrey, First-Order Functional Calculus. Reprint 1966. Routledge & Kegan Paul. vi,82pp. Softcover. Monographs in Modern Logic.
[ ATA: 52269 ] Pris: 100 SEK
KEEVALLIK, Leelo, From Interaction to Grammar: Estonian Finite Verb Forms in Conversation. Dissertation. Uppsala 2003. 270 pp. Softcover.
[ ATA: 24622 ] Pris: 125 SEK
KEEVES, John P., Educational Environment and Student Achievement. Doctoral dissertation. Stockholm 1972. 311,(1)pp. Original wrappers. Stockhol Studies in Educational Psychology 20.
[ ATA: 16465 ] Pris: 70 SEK
KEGAN, Robert, The Evolving Self: Problems and Process in Human Development. Harvard University Press 1982. xvi, 318 pp. Softcover. Underlining in red.
[ ATA: 39871 ] Pris: 100 SEK
KEIL, Ernst-Edmund / Silke Spieler (ed.), Ostdeutsche Gedenktage 1986. Persönlichkeiten und historische Ereignisse. Bonn 1985. 273 (7) pp. Ill. Paperback. Excellent condition.
[ ATA: 39265 ] Pris: 60 SEK
KEIM, Anton M., 11 Mal politischer Karneval. Weltgeschichte aus der Bütt. Mainz 1966. 250 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 18960 ] Pris: 75 SEK
KEIM, Jean A., Kinas historia. Tiden 1967. 255s. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 53266 ] Pris: 75 SEK
KEITH. Den svenska folkhären. Tredje upplagan. Stockholm 1912. 231 s. Häftad. Namnteckning å främre omslag; övrigt i gott skick.
[ ATA: 31323 ] Pris: 70 SEK
KEJSAR WILHELM II. Gestalter och händelser från åren 1878-1918. Stockholm 1922. 309 (3) s. Förlagets dekorerade klotband. Gott skick.
[ ATA: 43805 ] Pris: 125 SEK
KEKKONEN, Urho, Mina brev 1956-1975. Rabén & Sjögren 1977. 274,(6)s. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 16666 ] Pris: 90 SEK
KELBLEY, Charles A. (ed.), The Value of Justice: Essays on the Theory and Practice of Social Virtue. Fordham University Press 1979. 250 pp. Softcover. Good condition.
[ ATA: 29100 ] Pris: 150 SEK
KELLA, Elisabeth, Beloved Communities: Solidarity and Difference in Fiction by Michael Ondaatje, Toni Morrison, and Joy Kogawa. Dissertation. Uppsla 2000. 258 pp. Softcover. (Studia Anglistica Upsaliensia 110).
[ ATA: 4862 ] Pris: 125 SEK
KELLER, Cornelius, Die Geschichte der Radioaktivität unter besonderer Berücksichtigung der Transurane. Stuttgart 1982. 110 pp. Ill. Publ. Cloth.
[ ATA: 6029 ] Pris: 150 SEK
KELLER, Gottfried, Sju legender. Hierta, Stockholm 1898. 192s. Senare klotband (Wilh. Johansons Eftr. Uppsala).
[ ATA: 7470 ] Pris: 100 SEK
KELLER, Harald, Die Ostdeutsche Kolonialstadt des 13. jahrhunderts und ihre Südländischen Vorbilder. Weisbaden 1979. 72 pp. Softcover.
[ ATA: 25154 ] Pris: 100 SEK
KELLER, Mechthild (ed.), Russen und Russland aus deutscher Sicht. band II: 18. jahrhundert: Aufklärung. München 1987. 682 pp. ill. publisher's cloth with dj. Very good condition. (West-östliche Spiegelungen Herausgegeben von Lew Kopelew).
[ ATA: 35581 ] Pris: 500 SEK
KELLER, Mechthild / Ursula Dettbarn / Karl-Heinz Korn (ed.), Russen und Russland aus deutscher Sicht. band I: 9.-17. Jahrhundert. München 1985. 456 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Very good condition. (West-östliche Spiegelungen Herausgegeben von Lew Kopelew).
[ ATA: 35580 ] Pris: 400 SEK
KELLER, T., Im Hochgebirge. Tiergeografische Charakterbilder. Mit 27 Abbildungen. Leipzig 1911. 144 pp. Publisher's beautifully decorated cloth.
[ ATA: 24923 ] Pris: 75 SEK
KELLER, Werner, Denn sie entzündeten das Licht. Geschichte der Etrusker - die Lösung eines Rätsels. Mit 130 Abbildungen und Karten. 41. bis 60. Tausend. München 1970. 416 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 11334 ] Pris: 100 SEK
KELLERMAN, Faye, Examensfesten. Stockholm 1998. 496 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 28929 ] Pris: 60 SEK
KELLERMAN, Gösta, Västgötsk forntro och folktro. Lund 1958. 163s. Häftad. Övre marginalen fuktfläckad. Västergötland A:10. Bidrag till landskapets kulturhistoria och naturbeskrivning.
[ ATA: 4326 ] Pris: 90 SEK
KELLERMAN, Joanthan, Djävulens vals. Stockholm 1994. 362 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel å övre snitt.
[ ATA: 38409 ] Pris: 90 SEK
KELLERMAN, Jonathan, Monstret. Stockholm 2001. 381 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 13742 ] Pris: 90 SEK
KELLERMAN, Jonathan, Doktor död. Stockholm 2002. 360 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 37534 ] Pris: 80 SEK
KELLERMAN, Jonathan, När avgrunden öppnar sig. Stockholm 1990. 448 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel å undre snitt.
[ ATA: 38481 ] Pris: 75 SEK
KELLERMAN, Jonathan, Mordboken. Stockholm 2004. 416 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 46621 ] Pris: 100 SEK
KELLERMAN, Jonathan, Självförsvar. Stockholm 1996. 402 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel på snittet; övrigt i gott skick.
[ ATA: 47823 ] Pris: 90 SEK
KELLERMAN, Jonathan, Ond kärlek. Stockholm 1995. 348 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 47825 ] Pris: 90 SEK
KELLERMAN, Martin, Rocky. Tredje upplagan. Galago 2000. 128 (2) s. Häftad. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 45451 ] Pris: 200 SEK
KELLERMANN, Bernh., Tunneln. Stockholm 1933. 377 s. Häftad. Nött.
[ ATA: 15263 ] Pris: 60 SEK
KELLEY, Kitty, Sinatra - His Way. Svensk översättning av Mikael Mörling. Stockholm 1987. 572 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag
[ ATA: 4129 ] Pris: 80 SEK
KELLEY, Leo P., Mindmix. Fawcett 1972. 176 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47231 ] Pris: 50 SEK
KELLEY, Leo P., Mythmaster. Dell 1973. 224 pp. Paperback.
[ ATA: 47232 ] Pris: 50 SEK
KELLEY, Leo P., The Man From Maybe. Coronet 1972. 176 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47727 ] Pris: 50 SEK
KELLEY, Leo P., Myth Master. Dell 1973. 224 pp. Paperback.
[ ATA: 47757 ] Pris: 50 SEK
KELLOUGH, Constance, The Leap: Are You Redy to Live a New Reality? Vancouver 2007. xii, 190 (4) pp. Softcover. Stain to one of edges that does not effect the text. Some pencil notes; else in good condition.
[ ATA: 42967 ] Pris: 75 SEK
KELLY, Brian / Mark London, Amazonas. Reportage från en hotad djungel. Stockholm 1985. 419 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst och nött omslag.
[ ATA: 35857 ] Pris: 60 SEK
KELLY, Robert E., The Cloud People. TOR 1991. 314 pp. Paperback.
[ ATA: 47666 ] Pris: 50 SEK
KELSAY, John, Arguing the Just War in Islam. Harvard University Press 2007. (6),263p. Publisher´s hardcover with dust jacket. First 50 pages with pencil underlinings.
[ ATA: 52846 ] Pris: 150 SEK
KEMAL, Yasar, Gräset som aldrig dör. Stockholm 1975. 343 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14958 ] Pris: 60 SEK
KEMDAL, Anne Louise / Helene Sjunnesson / Lars Paulsson (red.), Teknik för kommunikation. Stockholm 2006. 94 (6) s. Ill. Förlagets pappband. Liten kavrto. Gott skick.
[ ATA: 39812 ] Pris: 100 SEK
KEMP, Peter, Det oersättliga. En teknologikritik. Stockholm, Symposion, 1991. 363 s. Häftad.
¶
[ ATA: 651 ] Pris: 125 SEK
KEMP, Tom, Industrialization in the Non-Western World. London 1983. xi, 212 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 29079 ] Pris: 75 SEK
KEMPE, Mats, Saknar dig sällan så mycket som nu. Stockholm 2001. 158 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 34863 ] Pris: 90 SEK
KEMPIS, Thomas a, Fyra böcker om Kriste efterföljelse. Ny öfversättning af Evald Bergman. Med illustrationer af J. v. Führich. Stockholm, Fahlcrantz 1895. (4), 184s. Kvarto. Illustread. Förlagets dekorerade klotband. Namn på försättsbladet. Exlibris. Något nött.
[ ATA: 46189 ] Pris: 150 SEK
KEMPSKI, Jürgen v., Brechnungen. Kritische Versuche zur Philosophie der Gegenwart. Hamburg 1964. 331 pp. Paperback.
[ ATA: 20424 ] Pris: 75 SEK
KEN VOS, Korean Painting. A selection of eighteenth to early twentieth century paintings from the collection of Cho Won-Kyung. Second, revised and expanded edition. Ukiyo-e Books, Leiden, Netherlands 1994. 96pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s soft cover. Library stamp.
[ ATA: 54434 ] Pris: 100 SEK
KENNAN, George F., Memoiren eines Diplomaten. München 1982. 586 pp. Paperback.
[ ATA: 24168 ] Pris: 50 SEK
KENNEDY, Benjamin Hall, The Revised Latin Primer. Edited and Further Revised by Sir James Mountford. Longmans 1966. viii,246pp. Publisher´s hardcover.
[ ATA: 54568 ] Pris: 100 SEK
KENNEDY, Edward M., Avgörandets år. Politik och program för 1970-talet. Stockholm 1968. 145 (3) s. Originalpocket. Liten namnstämpel; övrigt i gott skick.
[ ATA: 46510 ] Pris: 40 SEK
KENNEDY, George A. (ed.), Minimum Vocabularies of Written Chinese Far Eastern Publications, Yale University, New Haven, Connecticut. Fourth Printing, 1966 44pp. Softcover.
[ ATA: 53258 ] Pris: 75 SEK
KENNEDY, John F., Fredens strategi. Förord av Björn Ahlander. Stockholm 1961. 189 s. Originalpocket.
[ ATA: 29083 ] Pris: 50 SEK
KENNEDY, Kerry, Mod utan gränser. Människorättsförsvarare som förändrar vår värld. Premiss förlag 2012. 384s. Illustrerad. Förlagets dekorerade mjuka pappband.
[ ATA: 55072 ] Pris: 100 SEK
KENNEDY, Rose F., Tid att minnas. Stockholm 1976. 310 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 46507 ] Pris: 50 SEK
KENNEDY, William P., Leksakskriget. Höganäs 1990. 338 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 40894 ] Pris: 50 SEK
KENNEDY, William, Järngräs. Stockholm 1986. 206 (4) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 28789 ] Pris: 70 SEK
KENNEDY, William, Ironweed. London 1984. 228 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 39778 ] Pris: 50 SEK
KENNER, Hugh, The Poetry of Ezra Pound. London Faber & Faber 1951. 342 pp. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 36188 ] Pris: 300 SEK
KENNEY, E. J., (ed.), The Age of Augustus. Cambridge University Press 1983. vi,239pp. Softcover. The Cambridge History of Classical Literature. Vol. II. Part 3.
[ ATA: 53355 ] Pris: 100 SEK
KENNING, David, Robert Jackson, Öl från hela världen. Över 350 klassiska ölsorter. Parragon 2006. 320 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 50142 ] Pris: 125 SEK
KENNY, Anthony (ed.), The Oxford History of Western Philosophy. Oxford University Press 2000. vi, 450 (4) pp. Sofcover. A few pages with pencil underlining.
[ ATA: 38942 ] Pris: 125 SEK
KENNY, Anthony, The Logic of Deterrence: A Philosopher looks at the Arguments for and against Nuclear Disarmament. Firethorn Press 1985. x,103pp. Paperback.
[ ATA: 13407 ] Pris: 75 SEK
KENNY, Anthony, Wittgenstein. Penguin, Reprint 1986. x,240,(6)pp. Softcover. Some pencil underlinings.
[ ATA: 51419 ] Pris: 75 SEK
KENT, David/ In collaboration with Robert A. Flynn, The Lizzie Borden Sourcebook. Branden publishing company, Boston 1992. 355pp. Quarto. Illustrated. Publisher´s hardcover with dust jacket.
[ ATA: 54614 ] Pris: 150 SEK
KENT, Howard, Yoga för Dig. På jobbet, hemma, i bilen. Västerås 1974. 120 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 30218 ] Pris: 75 SEK
KENTON, Edna (ed.), Black Gown and Redskins. Adventures and Travels of the Early Jesuit Missionaries in North America (1610-1791). With a New Preface by David B. Quinn. Introduction by Reuben Gold Thwaites. Longmans, Green and Co 1956. Liv,527pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Closed tear on front dust jacket´s upper margin.
[ ATA: 54046 ] Pris: 150 SEK
KENTON, Warren, The Anatomy of Fate. Kabbalistic Astrology. London, Reider & Company, 1978. 192 pp. Paperback.
¶
[ ATA: 2200 ] Pris: 75 SEK
KENTON, Warren, Astrology: The Celestial Mirror. Sydney 1974. 128 pp. Ill. ublisher's hardcover. Some pencil underlining in the beginning; else in good condition.
[ ATA: 49822 ] Pris: 75 SEK
KENYON, John, & Thomas A. Knott, A Pronouncing Dictionary of American English. Springfield, Mass, Merriam Company, 1953. 484 pp. Hardcover with worn dust-jacket.
¶
[ ATA: 902 ] Pris: 100 SEK
KENYON, Kathleen H., Fund og forskning i bibelens land. Köbenhavn 1962. 295 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 13172 ] Pris: 90 SEK
KENYON, Michael, Och dö på Irland. Stockholm 1966. 222 s. Häftad. Ouppskuren. Ett veck å främre omslag; övrigt i gott skick.
[ ATA: 33550 ] Pris: 60 SEK
KEPPE, Norberto R., Trilogisk metafysik. Frigörelsen av varat. Volym 1. Proton 1994. (12), 222p. Häftad. Några blyertsnoteringar.
¶ Endast volym 1.
[ ATA: 52596 ] Pris: 125 SEK
KEPPE, Norberto R., Alla sjukdomars ursprung. Psykiska, kroppsliga och sociala sjukdomar. Proton 2001. (6), 145s. Häftad. Blyertsnoteringar.
[ ATA: 52597 ] Pris: 125 SEK
KERÉNYI, Karl, Griechische Miniaturen. Zürich 1957. 212 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 21056 ] Pris: 125 SEK
KERÉNYI, Karl, The Gods of the Greeks. London 1976. xvi, 304 pp. Softcover.
[ ATA: 28009 ] Pris: 125 SEK
KERFVE, Axel, Gunnar Holms minnen. Vackra grefvinnan (2. Uppl.), Mordet på södra teatern, Hans höghets älskarinna, Falske doktorn. Stockholm, P.E. Nilssons förlag 1900. 304 + 320 + 224 + 230s. Illustrerad. Gediget halvfranskt band med fem upphöjda bind. Främre snittet fläckat, första 170 sidorna med stor fläck i nedre högra hörnet, de första c:a 30 sidorna in i textytan. Sista 30 sidorna med liten fläck i nedre högra marginalen.
[ ATA: 28313 ] Pris: 200 SEK
KERING, Claus D., Sozialismus Ein Handbuch. Band I: Von den Anfängen bis zum Kommunistischen Manifest. Stuttgart 1979. 262 pp. Publisher's red cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 35980 ] Pris: 125 SEK
KERN, Fritz, Geschichte und Entwicklung (Evolution). Francke, Bern 1952. 70,(2)pp. Soft covers.
[ ATA: 22293 ] Pris: 100 SEK
KERN, Fritz, Recht und Verfassung im Mittelalter. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt. 109 pp. Publisher's half cloth.
[ ATA: 37307 ] Pris: 75 SEK
KERN, Fritz, Die Reichsgewalt des deutschen Königs nach dem Interregnum. Zeitgenössische Theorien. Darmstadt 1959. 66 pp. Publisher's hardcover. Very good condition.
[ ATA: 38542 ] Pris: 75 SEK
KERN, Gregory, Slavskeppet från sergan. Falun 1974. 142 s. Pocket. LINDFORS 7.
[ ATA: 13947 ] Pris: 50 SEK
KERN, Gregory, Monstret från Metelaze. Falun 1974. 141 s. Pocket. LINDFORS 8.
[ ATA: 13948 ] Pris: 50 SEK
KERN, Gregory, Vansinnesdrogen. Falun 1974. 140 s. Pocket. LINDFORS 9.
[ ATA: 13949 ] Pris: 50 SEK
KERN, Gregory, Ödets sten. Falun 1974. 135 s. Pocket. LINDFORS 10.
[ ATA: 13950 ] Pris: 50 SEK
KERN, Gregory, Katastrof! Falun 1974. 134 s. Pocket. LINDFORS 11.
[ ATA: 13951 ] Pris: 50 SEK
KERN, Gregory, Gholanporten. Falun 1974. 143 s. Pocket. LINDFORS 12.
[ ATA: 13952 ] Pris: 50 SEK
KERN, Gregory, Fientlig värld. Falun 1975. 156 s. Pocket. REGAL 19.
[ ATA: 13959 ] Pris: 50 SEK
KERNELL, Yngve, All världens väg. Stockholm 1977. 272 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 33300 ] Pris: 80 SEK
KERNELL, Yngve, Tur i dödsdansen. Stockholm 1969. 198 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 38635 ] Pris: 75 SEK
KERR, Katharine, Häxvargen. Fjärde boken om det magiska landet Deverry. Stockholm 1996. 401 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 28882 ] Pris: 70 SEK
KERR, KATHARINE, Safirringen. Anda boken om det magiska landet Deverry. BonnierFantasy 1995. 446s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 53877 ] Pris: 70 SEK
KERSH, Gerald, On an odd note. Ballantine 1958. 154pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 31676 ] Pris: 50 SEK
KERTÉSZ, Imre, Kaddish för ett ofött barn. Stockholm 2002. 128 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 44098 ] Pris: 90 SEK
KERZAR, Asta Helena Jarl, Gammalt och nytt i predikospråket. Språklig-stilistisk analys av predikan i Svenska kyrkans radio- och TV-sända högmässor 1938-1984. Akademisk avhandling. Uppsala 1999. 259 s. Skrifter utgivna av institutionen för nordiska språk vid Uppsala universitet 47.
[ ATA: 4859 ] Pris: 100 SEK
KESEY, Ken, Demonlådan. Stockholm, AWE/Gebers, 1988. 414 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 1260 ] Pris: 125 SEK
KESEY, Ken, Gökboet. Stockholm 1981. 408 s. Förlagets pappband. Något nött.
[ ATA: 19685 ] Pris: 75 SEK
KESEY, Ken, Stundtals en sån lust. Stockholm 1988. 600 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶ Sometimes a Great Notion.
[ ATA: 29652 ] Pris: 200 SEK
KESTING, Marianne, Bertolt Brecht i bilder och dokument. Temapocket, Lund 1967. 166s. Illustrerad. Pocket.
[ ATA: 10266 ] Pris: 75 SEK
KETCHIVA, Paul de, En croupiers bekännelser. Stockholm 1929. 220 s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 45493 ] Pris: 125 SEK
KETTELER, E., Das Complexe als Ausdruck des Zusammenhangs zwischen der elliptischen Polarisation der Spiegelung und Brechung und der Dispersion der Farben. Eine Revision der cauchy'schen Reflexionstheorie. Bonn Carl Georgi 1875. 126 pp. Original wrappers. Presentation copy with message written by author on inside of front wrapper. Wrappers worn and with paper loss. Spine almost split in two parts. Text is clean.
¶ Separatdruck aus den Verhandlungen des naturhistorischen Vereins der preuss. Rheinlande und Westphalens Jahrg. XXXII, 4. Folge, II. Bd.
[ ATA: 36474 ] Pris: 400 SEK
KEY, Ellen, Tankebilder I-II. Originalupplaga. Stockholm 1898. 2 volymer. 238 (2) + 278 (2) s. Två privata halvklotband. Något nötta.
[ ATA: 40084 ] Pris: 500 SEK
KEYSERLING, Graf Hermann, Schöpferische Erkenntnis. Darmstadt Otto Reichl Verlag 1922. XVI, 547 (5) pp. Publisher's decrated black cloth. In good condition.
[ ATA: 40843 ] Pris: 100 SEK
KEYSERLING, Graf Hermann, Philosophie als Kunst. Zweite Auflage. Darmstadt 1922. XII, 276 pp Publisher's black cloth with yellow dj,. Very good condtion. Bright and clean.
[ ATA: 44533 ] Pris: 150 SEK
KEYSERLING, Hermann, Österland och västerland. En filosofs resedagbok I-II. Stockholm 1922. 2 volymer. XVI, 404 + XII, 451 (1) s. Två privata halvfranska band. Ryggarna något fläckiga.
[ ATA: 41396 ] Pris: 400 SEK
KHALATBARI, Parviz (hrsg), Fertilitätstrends. Methode - Analyse - Politik. Akademie-Verlag, Berlin 1984. 270pp. Soft covers.
[ ATA: 50914 ] Pris: 75 SEK
KHALDUN, Ibn, Prolegomena. En introduktion till världshistorien. Alhambra 2003. Andra upplagan. X,654s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 50871 ] Pris: 150 SEK
KHARE, Brij B., Things of the Mind: Dialogues With J. Krishnamurti. New York 1985. xiv, 184 pp. Publisher's cloth with dj. Some underlining with pencil. Dj worn to edges.
[ ATA: 42948 ] Pris: 100 SEK
KHAWAM, René R., La poésie Arabe. Paris Éditions Seghers 1960. 282 (4) pp. Publisher's black pictorial hardcover with dj. Excellent condition.
[ ATA: 48750 ] Pris: 150 SEK
KHOURY, Raymond, Den siste tempelriddaren. Stockholm 2007. 410 (2) s. Storpocket.
[ ATA: 48674 ] Pris: 60 SEK
KHOURY, Raymond, Den siste tempelriddaren. Prisma 2007. 411s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 50908 ] Pris: 50 SEK
KHUON, Ernst von (red), var Gud astronaut? Berghs 1971. 251s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nött skyddsomslag.
[ ATA: 15588 ] Pris: 75 SEK
KICE, John L. / Elliot N. Marvell, Modern Principles of Organic Chemistry: An Introduction. Second Edition. New York 1974. xi, 514 pp. Publisher's printed cloth. Signature to front fly leaf. Some underlinings in pencil. Traces from tape on front and end papers.
[ ATA: 30465 ] Pris: 125 SEK
KICE, John L. / Elliot N. Marvell, Modern Principles of Organic Chemistry: An Introduction. Second Edition New York 1974. xi, 514 pp. Softcover.
[ ATA: 30466 ] Pris: 125 SEK
KIDSON, Peter / Peter Murray, A History of English Architecture. London 1962. 256 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 15495 ] Pris: 100 SEK
KIECKERS, Ernst, Die Sprachstämme der Erde. Mit einer Anzahl grammatischer Skizzen. Heidelberg, Carl Winter, 1931. 257 S.
¶
[ ATA: 1136 ] Pris: 75 SEK
KIEFER, Otto, Sexual Life in Ancient Rome. Dorset Press 1993. Reprint. (4),380pp. Publisher´s cloth backed boards with dust jacket. Hardcover 2 small stains on fore edge.
[ ATA: 51528 ] Pris: 100 SEK
KIEFFER, R., Le primat de l´amour. Cerf 1975. 122,(6)pp. Soft covers. Presentation copy. Ownership ticket.
[ ATA: 50891 ] Pris: 100 SEK
KIEFFER, René, Au delá des recensions? L'évolution de la tradition textuelle dans Jean VI, 52-71. Lund 1968. 269 + folders. Softcover.
[ ATA: 22200 ] Pris: 150 SEK
KIEFFER, René, Nytestamentlig teologi. Verbum 1991. 366s. Häftad. Liten namnetikett på titelbladet. Övre snittet något fläckat.
[ ATA: 52136 ] Pris: 150 SEK
KIELER, Elsebet, Syndere og Helgner i Ny Testamente I-II. Kristi efterfölgelse / Det nye mennske. Köbenhavn 1994. 2 vol. 404 s. + 117 s. Häftad. Övre och undre snitt med ljusröd fläck. Några veckningar i övre hörnet av vol två.
¶
[ ATA: 2974 ] Pris: 150 SEK
KIELOS, Katrine, Våldtäkt & romantik. En berättelse om kvinnlig sexualitet. Modernista 2008. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52340 ] Pris: 75 SEK
KIEMO, Karatu, Towards A Socio-Economic and Demographic Theory of Elderly Suicide. A Comparison of 49 Countries At Various Stages of Development. Uppsala 2004. 137pp. Softcover. One ink marking.
[ ATA: 52713 ] Pris: 100 SEK
KIENZLER, Herbert, Der Alte Flecken Freudenberg. v.d. Linnepe Verlagsgesellschaft KG, Hagen 1978. 276pp. + Tafeln. Quarto. Publishers cloth with dust jacket. Dust jacket a bit clumsily repaired. Corners slightly bumped.
[ ATA: 28301 ] Pris: 150 SEK
KIEPERT. Ludwig, Grundriss der Differential-Rechnung I-II. Funktionen von einer unaghängigen Veränderlichen. Vierzehnte vollständig umgearbeitete und vermehrte Auflage des gleichnamigen Leitfadens von Max Stegemann. Hannover 1920-1921. 2 volumes. 810 pp. Publisher's blck half calf. Worn and scuffed.
[ ATA: 31220 ] Pris: 150 SEK
KIERI, Gunnar, Bara ett liv. Ord & Visor Förlag, Skellefteå 2001. 180s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 22530 ] Pris: 60 SEK
KIERI, Katarina, Ingen grekisk gud precis. Stockholm 2002. 217 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 28945 ] Pris: 100 SEK
KIERI, Katarina, Vem vågar sommaren? Stockholm 2006. 200 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32364 ] Pris: 100 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Sören Kierkegaards dagbok. Urval och inledning av Torsten Bohlin. SKDB, Stockholm 1928. 464 s. Häftad. Namnteckning.
¶
[ ATA: 1860 ] Pris: 125 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Övning i kristendom. Till svenska av Henrik Hägglund. Stockholm 1939. 394 s. Häftad.
[ ATA: 4333 ] Pris: 125 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Till självprövning samtiden anbefalld. Stockholm 1926. 128 s. Häftad. Liten pappersfölust å ryggens huvud.
[ ATA: 8915 ] Pris: 80 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Begreppet ångest. Stockholm 1996. 181 s. Förlagets klotband. Inget skyddsomslag.
[ ATA: 13308 ] Pris: 125 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Förförerens dagbog. Stockholm 1959. 189 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶ på danska
[ ATA: 29672 ] Pris: 75 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Begrebet angest. Köbenhavn 1976. 238 s. Pocket. (Gyldendals Ugleböger).
[ ATA: 32295 ] Pris: 75 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Skyldig? - Icke skyldig? En lidelsehistorie. Psychologisk experiment af Frater Taciturnus. Köbenhavn 1980. 300 s. Pocket. KIERKEGAARD, Sören,
[ ATA: 32296 ] Pris: 125 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Skrifter i urval I-II. Stockholm 1977. 2 vol. 392 + 425 (3) s. Förlagsinbundna med skyddsomslag.
¶ I. De stora diktverken. II. Filosofi och teologi. Uppbyggelse och polemik.
[ ATA: 40562 ] Pris: 300 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Förförarens dagbok. Med et inledende forord af Hans Brix. Kjöbenhavn 1919. 163 (7) s. Häftad. Omslaget något solkigt; övrigt i gott skick.
¶ Kopparstucket porträtt av Kierkegaard. Nr 239 av 325 exemplar.
[ ATA: 40841 ] Pris: 300 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Valda stycken. Stockholm 1916. 230 (2) s. Häftad. Transparent plastfilm över omslagen. (Moderna tänkare XV).
[ ATA: 42291 ] Pris: 75 SEK
KIERKEGAARD, Sören, Kierkegaard i urval och översättning av Lars Göransson. Stockholm 1969. 204 s. Pocket
[ ATA: 46310 ] Pris: 60 SEK
KIERULF, Anine/ Helge RÖNNING (eds), Freedom of Speech Abridged? Cultural, Legal and Philosophical Challenges. Nordicom 2009. 155pp. Softcovers.
[ ATA: 51100 ] Pris: 100 SEK
KIESLING, Erika, Vår trädgård. Uterummet med blommor, träd och buskar. ICA-förlaget 1961. 132s. + färgplanscher. Förlagets klotryggsband med tryckta pärmar (Kartonnage).
[ ATA: 44449 ] Pris: 50 SEK
KIHLBERG, Bengt (red.), Nautiskt Bildlexikon. Tre tryckare, Göteborg 1963. 276s. Illustrerad. Kvarto. Förlagets dekorerade klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget har ett par diskreta lagningar.
¶
[ ATA: 2628 ] Pris: 250 SEK
KIHLBOM, Magnus, Den eviga familjen. Familjepsykologi ur psykoanalytisk synvinkel. Stockholm 1981. 286 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 28161 ] Pris: 150 SEK
KIHLGÅRD, Peter, Du har inte rätt att inte älska mig. Bonniers 2001. 292s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 5305 ] Pris: 100 SEK
KIHLMAN, Erik / Th. Warburton (red.), Ur Finlands svenska lyrk I-II. Helsingfors 1949. 303 (1) + 311 (1) s. Två delar i en volym. Förlagets halvfranska band. Något nött. Del 1 i andra upplagan.
[ ATA: 41285 ] Pris: 100 SEK
KIHLMAN, L.F., Beskrifning öfver Kumla socken. Strengnäs 1828. (4),II,191,(1)s + 2 utvikbara tabeller + utvikbar karta. Oskuren i gråpappsomslag. Övre högra hörnet något stött. Namnteckning och datering på främre pärmens insida. En kvadratcentimeterstor pappersförlust i smutstitelbladets övre marginal. Övre högra hörnet på titelbladet lätt mörknat. 3 centimeters reva på ryggens främre nedre fals. Westmanlands läns Kongl. Hushållnings-Sällskaps Handlingar. 4 häftet.
[ ATA: 15037 ] Pris: 1000 SEK
KILANDER, Sven, Kärlväxternas övre gränser på fjäll i sydvästra Jämtland samt angränsande delar av Härjedalen och Norge. Aa. Uppsala 1955.. 4:o 198 sidor + utvikbara diagram. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 44021 ] Pris: 75 SEK
KILANDER, Svenbjörn, Censur och propaganda. Svensk informationspolitik under 1900-talets första decennier. Akademisk avhandling. Uppsala 1981. 220 s. Häftad. (Studia Historica Upsaliensia 121 ).
[ ATA: 40992 ] Pris: 100 SEK
KILBOM, Karl, Vallonerna. Valloninvandringen stormaktsväldet och den svenska järnhanteringen. Tiden 1958. 504s+rättelseblad. Förlagets pergamentband med kassett.
¶ Onumrerat exemplar av bibliofilupplagan.
[ ATA: 5275 ] Pris: 950 SEK
KILLINGER, Erich, Östersjöflygarens äventyr. Lindblads 1917. 136s + planscher. Häftad. Några sidor med kludd.
[ ATA: 15927 ] Pris: 100 SEK
KILLY, Herta Elisabeth, Willi Baumeister 1889-1955. Berlin 1965. 47 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 25153 ] Pris: 60 SEK
KILLY, Walther, Elemente der Lyrik. München, Verlag C H Beck 1972. 190pp. Soft cover.
[ ATA: 20712 ] Pris: 75 SEK
KILLY, Walther, Wandlungen des lyrischen Bildes. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen 1956. 120pp. Soft covers.
[ ATA: 30014 ] Pris: 75 SEK
KILLY, Walther, Deutscher Kitsch. Ein Versuch mit Beispielen. 81.-90. Tausend. Göttingen 1970. 167 pp. Ill. Original wrappers. In good condition.
[ ATA: 32505 ] Pris: 90 SEK
KILLY, Walther, Romane des 19. Jahrhunderts. Wirklichkeit und Kunstcharakter. Göttingen 1967. 236 (4) pp. Softcover.
[ ATA: 36961 ] Pris: 60 SEK
KILPI, Eeva, Döden och den unge älskaren. Fripress 1988. 160s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 7808 ] Pris: 90 SEK
KILSTRÖM, Bengt Ingmar / Lars Rooth, I Jesu sällskap. Stockholm 1979. 270s+planscher. Häftad. Dedikation. Något nött.
[ ATA: 7853 ] Pris: 70 SEK
KILSTRÖM, Bengt Ingmar, Franciskanska perspektiv. Stockholm 1974. 107 s. Ill. Häftad. Undersrykningar och anteckningar i blyerts.
[ ATA: 23817 ] Pris: 40 SEK
KILWORTH, Garry, The Wizard of Woodworld. Dragon 1987. 142 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47233 ] Pris: 50 SEK
KIM SUN HO. Education in North Korea: Technical Manpower and Ideological Development. Dissertation. University of Chicago 1971. Print on demand Ann Arbor 1983. 565 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 32013 ] Pris: 400 SEK
KIMBALL, Charles, När religionen blir ond. Stockholm 2005. 298 (4) s. Pocket. Gott skick.
[ ATA: 46322 ] Pris: 50 SEK
KIMBALL, Roger, Experiments against Reality: The Fate of Culture in the Postmodern Age. Chicago 2000. 359 pp. Publisher's hardcover with dj. A few underlining.
[ ATA: 14114 ] Pris: 125 SEK
KINAHAN, Jill, Cattle for Beads. The Archaeology of Historical Contact and trade on the Namib Coast. Doctoral Dissertation. Uppsala 2000. 119 pp. Quarto. Studies in African Archaeology 17
¶
[ ATA: 492 ] Pris: 100 SEK
KINBERG, Olof / Gunnar Inghe / Svend Reimer, Incestproblemet i Sverige. Stockholm 1943. 416 s. Förlagets halvklotband med färgat övre snitt. Namnteckning. Försättsbladet saknas. Enstaka understrykningar i blyerts.
[ ATA: 10006 ] Pris: 250 SEK
KINDAHL, Märtha, Zur Entwicklung der Exkretionsorgane von Dipnoërn und Amphibien. Mit Anmerkungen bezüglich Ganoiden und Teleostier. Stockholm 1937. 190 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 24944 ] Pris: 200 SEK
KINDERMANN, Heinz, Das Goethebild des 20. Jahrhunderts. Zweite, verbesserte und ergänzte Ausgabe mit Auswahl-Bibliographie der Goetheliteratur seit 1952. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1966. 738 pp. Soft bound.
[ ATA: 18896 ] Pris: 125 SEK
KINDLUND, Peter, SVENSBY, Bo, DREIJ, Olof, Skatte- och deklarationshandboken. Företag + privat. Natur och kultur/Fakta etc 2004 863,(1)s. Häftad.
[ ATA: 17462 ] Pris: 100 SEK
KINDSTEDT, Ola, Strindbergs Kristina. Historiegestaltnig och kärleksstrategier. Akademisk avhandling. Uppsala 1988. 243 s. Häftad.
¶
[ ATA: 449 ] Pris: 75 SEK
KINDYNIS, Kostas, Den andra födseln. Stockholm 1981. 85 s. Häftad.
[ ATA: 25050 ] Pris: 60 SEK
KING-HALL, Stephen, Defence in the Nuclear Age. London 1959. 223 (1) pp. Publisher's hardcover with dj. A few pencil underlinings. Dj with tears.
[ ATA: 40528 ] Pris: 75 SEK
KING, Carolyn, The Natural History of Weasels and Stoats. London 1989. xviii, 253 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 39196 ] Pris: 100 SEK
KING, Henry C., Boken om Månen. Stockholm 1967. 144 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10799 ] Pris: 60 SEK
KING, Robert D., Historical Linguistics and Generative Grammar. 2nd printing. Prentice-Hall, New Jersey 1969. x, 230pp. Publishers cloth with dust-jacket.
[ ATA: 10962 ] Pris: 125 SEK
KING, Ross, Brunelleschis kupol. Historien om den mäktiga katedralen i Florens. Lund 2002. 200 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 49854 ] Pris: 100 SEK
KING, Stephen (under pseudonymen Richard Bachman), Blaze. Översättning Anders Bellis. Bra Böcker 2008. 333s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52548 ] Pris: 75 SEK
KING, Stephen / Peter Straub, Talismanen. Höganäs 1986. 798 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 16718 ] Pris: 75 SEK
KING, Stephen, Pestens tid. Höganäs 1988. 737 s. Förlaginbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 15164 ] Pris: 70 SEK
KING, Stephen, Drakens ögon. Höganäs 1988. 352 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 16709 ] Pris: 65 SEK
KING, Stephen, Mardrömmar. Höganäs 1991-1992. 2 volymer. 836 s. Förlagsinbunda med skyddsomslag. Något nött.
[ ATA: 16716 ] Pris: 150 SEK
KING, Stephen, Det 1-2. Höganäs 1987. 2 volymer 1188 s. Förlagsinbundna med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 16717 ] Pris: 200 SEK
KING, Stephen, Knackarna. Bra Böcker 1989. 839,(9)s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 16885 ] Pris: 90 SEK
KING, Stephen, Jurtjyrkogården. 4. kartonnerade upplagan. Legenda 1986. 493 (3) s. Förlagets pappband.
[ ATA: 16887 ] Pris: 75 SEK
KING, Stephen, Köplust. Stockholm 1992. 728 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst, nött omslag.
[ ATA: 23174 ] Pris: 60 SEK
KING, Stephen, Sömnlös. Höganäs 1995. 615 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Överstrukna anteckningar å boken sista blanka sida.
[ ATA: 23175 ] Pris: 75 SEK
KING, Stephen, Flickan som älskade Tom Gordon. Höganäs 2001. 218 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 24593 ] Pris: 100 SEK
KING, Stephen, Den gröna milen. Falun 1999. 477 s. Förlagets pappband (kartonnage).
[ ATA: 36652 ] Pris: 90 SEK
KING, Stephen, Stark. Höganäs 1990. 460 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 39711 ] Pris: 60 SEK
KING, Stephen, Dolores Claiborne. Stockholm 1998. 283 (3) s. Pocket. Gott skick.
[ ATA: 44630 ] Pris: 50 SEK
KINGSLEY, Johanna, Ljuva dofter. Stockholm 1985. 461 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.
[ ATA: 25287 ] Pris: 90 SEK
KINNANDER, Bengt, Sammanhangsanalys. Studier i språkets struktur och rytm. akademisk avhandling. Uppsala 1959. 387 s. dedikation. skrifter utg.av inst för nordiska språk vid Uppsala Universitet
¶
[ ATA: 94 ] Pris: 90 SEK
KIPLING, Rudyard, Kim. Hela världens lille vän. 1-2. Andra upplagan. Stockholm 1901-1933. 162 + 251 s. 2 volymer i ett halvfranskt hedbergband med guldornerad rygg och övre guldsnitt.
[ ATA: 21803 ] Pris: 200 SEK
KIPLING, Rudyard, Djungelboken. Stocklholm 1984. 42 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
¶ Walt Disney.
[ ATA: 27298 ] Pris: 50 SEK
KIPLING, Rudyard, Höglandsbilder från Hindustan. Stockholm 1891. 266 (2) + 172 s. Två volymer bundna i ett privat skinnryggsband med båda omslagen medbundna.
[ ATA: 42111 ] Pris: 250 SEK
KIPLING, Rudyard, Mörker. En lifsbild. Andra upplagan. Stockholm 1899. 332 s. Privat halvklotband.
[ ATA: 42112 ] Pris: 100 SEK
KIPLING, Rudyard, Hur Armadillerna kom till. Bild av Lars Klinting. Stockholm 1986. Opag. ca 30 s. Ill. Förlagets pappband. Sista sidan tejplagad.
[ ATA: 45614 ] Pris: 50 SEK
KIPPAX, John, Where No Stars Guide. Pan 1975. 172 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47764 ] Pris: 50 SEK
KIPPENBERG, Hans G. (ed.), Seminar: Die Entstehung der antiken Klassengesellschaft. Frankfurt am Main 1977. 393 pp. Paperback. STW 130.
[ ATA: 27983 ] Pris: 100 SEK
KIRBY, E. Stuart, Russian Studies of Japan: An Exploratory Survey. New York 1981. xv, 226 pp. Publisher's hardcover with dj. Ex library book with two stamps. In good condition.
[ ATA: 43885 ] Pris: 100 SEK
KIRCHBACH, Arndt von, Kämpfe in der Champagne (Winter 1914-Herbst 1915). Oldenburg 1919. 119 pp. + maps in pcoket. Original wrappers. Der grosse Kreig in Einzeldarstellungen Heft 11.
[ ATA: 31395 ] Pris: 150 SEK
KIRCHNER-DOBERER, Erika, Stift St. Florian Kunstverlag Wolfrum, Wien 1948. 40pp. + 48 plates. Publisher´s hardcover with dust jacket. Signature on fly leaf.
[ ATA: 52380 ] Pris: 75 SEK
KIRCHNER, Klaus (ed.), Flugblatt - Propaganda im 2. Weltkrieg. Flugblätter aus England G-1942. Bibliographie und Katalog. Erlangen 1974. 176 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 30048 ] Pris: 175 SEK
KIRCHNER, Paul Christian, Jüdisches Ceremoniell. Reprint-Verlag, Leipzig, Ohne Jahr. (2),(12),226,(26)pp. + plates. Publishers pictorial hardcover.
¶ Reprint.
[ ATA: 21241 ] Pris: 200 SEK
KIRCHNER, Walther, Western Civilization to 1500. Complete Political, Cultural, and Social History including Final Examinations. Barnes & Noble 1962. 4th printing. xx,326pp. Sofdt covers. Signature. Paper loss on front cover, 3 square centimeters.
[ ATA: 50947 ] Pris: 75 SEK
KIRFEL, Dr. W., Die Kosmographie der Inder nach den Quellen dargestellt. Kurt Schroeder, Bonn u. Leipzig, 1920. VIII, 18 plates, 36,402pp. Quarto. Brown cloth. Some pencil underlinings and annotations. Ex libris Staffan Rosén.
[ ATA: 11634 ] Pris: 2000 SEK
KIRINO, Natsuo, Fri. Bra Böcker 2007. 528s. Förlagets pappband med slyddsomslag.
[ ATA: 39606 ] Pris: 90 SEK
KIRK, G.S., MYTH: Its Meaning and Function in Ancient and Other Cultures. Cambridge University Press 1974. 299 pp. Paperback. Worn covers and with some underlinings.
[ ATA: 8317 ] Pris: 125 SEK
KIRST, Hans Hellmut, Korpral Asch gör revolt. Stockholm 1973. 240 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst och nött.
[ ATA: 33551 ] Pris: 60 SEK
KIRSTE, J., Orabazes. Wien 1917. 80 pp. Original wrappers. In good condition.
[ ATA: 32671 ] Pris: 75 SEK
KIRSTEN, Ernst / Wilhelm Kraiker, Griechenlendkunde. En Führer zu klassischen Stätten. Heidelberg 1957. VIII, 519 pp. Ill. + map in back pocket. Publisher's red cloth with dj. Dj is worn with two tears; else in good condition.
[ ATA: 30378 ] Pris: 100 SEK
KIS, Danilo, De dödas encyklopedi. Stockholm 1988. 246 s. Förlagsnbunden med skyddsomslag.
¶
[ ATA: 1671 ] Pris: 250 SEK
KISCH, Egon Erwin, Klassischer Journalismus. Die Meisterwerke der Zeitung. Gesammelt und herausgegeben von E. E. Kisch. First Edition. Berlin 1923. 763 pp. Private leather backed volume.
[ ATA: 6280 ] Pris: 400 SEK
KISS, Ference / Janos Szentagothai, Anatomisk atlas över människokroppen. band II Inälvslära. De inresekretoriska körtlarna. Hjärtat. 47 upplagan. Stockholm 1973. 225 (3) s. Förlagets klotband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 35353 ] Pris: 200 SEK
KISS, Gabor, Marxismus als Soziologie. Hamburg 1971. 304 pp. paperback.
[ ATA: 20852 ] Pris: 50 SEK
KISSINGER, Henry A., Försvar och utrikespolitik. Militärlitteraturföreningen 1962. 343s. Häftad. Ouppskuren. Övre högra hörnet stött. Militärlitteraturföreningen nr 235. Marinlitteraturföreningen nr 53.
[ ATA: 15900 ] Pris: 75 SEK
KISSINGER, Henry, Years of Upheaval. Boston 1982. xxi, 1283 pp.Ill. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 44703 ] Pris: 125 SEK
KISSLING, Hans Joachim, Osmanisch-türkische Grammatik. Harrassowitz, 1960. XIV,245pp. Publisher´s soft cover.
[ ATA: 55529 ] Pris: 600 SEK
KITAGAWA, Daisuke, The Pastor and the Race Issue. New York 1965. 141 pp. Publisher's hardcover with dj. Presentationcopy from author with signature.
[ ATA: 31963 ] Pris: 100 SEK
KITAGAWA, Zentaro / Manred Rehbinder (ed.), Gegenwartsprobleme des Verbraucherschutzes. Heymanns Verlag 1978. 180 pp. Softcover. Stamps. In good condition.
[ ATA: 50435 ] Pris: 90 SEK
KITCHING, Gavin, Wittgenstein and Society: Essays in Conceptual Puzzlement. London 2002. 230 pp. Publisher's cloth with dj. Some pencil underlining; else in good condition.
[ ATA: 42306 ] Pris: 350 SEK
KITSNIK, Annastina, Kattungens lära för livet. Spektra 1990. 208s. + planscher. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 51797 ] Pris: 90 SEK
KITTEL, Gerhard, Religionshistorien och urkristendomen. SKDB, 1933. 143 s. Ill.
[ ATA: 7027 ] Pris: 75 SEK
KITTEL, Gerhard, Die Religionsgeschichte und das Urchristentum. Gütersloh 1931. 160 pp. Ill. Publishers cloth. Spine bleached and covers with stains. Text is nice and clean.
[ ATA: 8318 ] Pris: 125 SEK
KITTEL, Rudolf (ed.), Biblia Hebraica. Stuttgart 1951. LIII, 1434 pp. Publisher's black cloth. In good condition.
¶ Edidit Rud. Kittel textum masoreticum curavit P. Kahle editionem tertiam elaboraiam ad finem perduxerunt A. Alt et O. Eissfeldt.
[ ATA: 32127 ] Pris: 300 SEK
KITTO, H. D. F., Greek Tragedy: A Literary Study. University paperbacks/ Methuen, London 1966. 4001 pp. paperback. Pencil and ink markings.
[ ATA: 16837 ] Pris: 70 SEK
KITTO, H. D. F., The Greeks. Penguin Books 1951. 256pp. Paperback.
[ ATA: 20587 ] Pris: 60 SEK
KITTSTEINER, Heinz D., Die Entstehung des modernen Gewissens. Darmstadt 1992. 544 pp. Softcover.
[ ATA: 50510 ] Pris: 150 SEK
KITZINGER, Ernst, Byzantine Art in the Making: Mail Lines of Stylistic Development in Mediterranean Art 3rd-7th Century. London 1977. xii, 175 (1) pp. Plates. Publisher's cloth with dj. Small quarto. Small signature to front fly leaf. In good condition.
[ ATA: 39374 ] Pris: 200 SEK
KITZINGER, Ernst, The Art of Byzantium and the Medieval West. Selected Studies. Edited by W. Eugene Kleinbauer. Indiana University Press 1976. XVII, 420 pp. Ill. Quarto. Publisher's cloth with dj. Good condition.
[ ATA: 42011 ] Pris: 1200 SEK
KITZINGER, Sheila, Kvinnor som mödrar. Bonniers, Stockholm 1979. 169s. Häftad. märken efter prislapp på främre omslaget.
[ ATA: 10383 ] Pris: 75 SEK
KIVI, Alexis, Sju bröder. Bemyndiga översättning från finskan av Per Åke Laurén. Andra upplagan med vinjetter av författaren. Helsingfors 1922. 357 (5) s. Ill. Förlagets dekorerade klotband. Nött och fläckat band. Tre första sidorna med ett litet veck.
[ ATA: 34029 ] Pris: 100 SEK
KIVINEN, Markku, The new middle classes and the labour process class criteria revisited. Helsinki 1989. 398,(2)pp. Softcover.
[ ATA: 51491 ] Pris: 150 SEK
KIVIOJA, Lassi, Effect of Topographic Masses and Their Isostatic Compensation on the Mean Free Air Gravity Anomalies of 5 x 5 Surface Elements. Helsinki 1964. 14,(2)pp. Stabbed as issued. Printed original wrappers. Publications of the Isostatic Institute of the International Association of Geodesy, N:o 46. Reprinted from the Annales Academiae Scientiarum Fennicae, Ser. A, III. Geologica-Geographica, 77.
[ ATA: 55635 ] Pris: 75 SEK
KIYOSAKI, Robert T. / Sharon L. Lechter, Vem tog mina pengar? Varför långsamma investerare förlorar och snabba pengar vinner! Stockholm 2006. 270 (2) s. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 40836 ] Pris: 200 SEK
KJÖLLERSTRÖM, Sven, Missa Lincopensis. Stockholm 1941. 166 s. Häftad. (Samlingar och studier till Svenska Kyrkans historia 4).
[ ATA: 10705 ] Pris: 100 SEK
KJÖLLERSTRÖM, Sven, Praktisk teologi. En handbok i kyrkans organisation och verksamhetsformer. Andra reviderade och utökade upplagan. Lund 1967. 319 s. Ill. Häftad. Understrykningar.
[ ATA: 28985 ] Pris: 125 SEK
KJAERSTAD, Jan, Speglar. Läseserie från det tjugonde århundradet. Stockholm 1983. 468 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 22376 ] Pris: 100 SEK
KJAERSTAD, Jan, Kjaerstads matrise. Samlede essays med bonusspor. Aschehoug 2007. 951s. Häftad.
¶ På norska.
[ ATA: 51098 ] Pris: 100 SEK
KJELLANDER, K. (utg.), Färg-teknisk ordlista för färghandeln och måleriyrket med förklaring över i Sverige gängse varubeteckningar och facktermer. Sammanställd för Sveriges Färghandlares Riksförbund av K. Kjellander. Stockholm 1931. 493s. Elegant halvfranskt band med fem upphöjda bind. Dedikation. Något blekt rygg.
[ ATA: 54255 ] Pris: 700 SEK
KJELLANDER, Karl (utg.), Svensk drogist-handbok. Uppslagsbok för färg-, drog- och kemikaliehandlare samt tekniska fabrikanter. Andra omarbetade och betydligt utvidgade upplagan. Stockholm 1922. 544s. Elegant halvfranskt band med fem upphöjda bind. Dedikation från utgivaren. Något blekt rygg.
[ ATA: 54254 ] Pris: 450 SEK
KJELLANDER, Peter/ Lars LARSSON/ Andreas LEANDOER/ Ulf OLSSON/ Jevgenij SJILOVSKIJ, Slaget om Ostpreussen. Röda Arméns offensiv 13 januari-28 februari 1945. Leandoer & Ekholm förlag, Stockholm 2007. 368s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 53905 ] Pris: 200 SEK
KJELLBERG, Ernst, Några grekiska vaser i Nationalmuseum. Stockholm 1925. 11s. + 5 planscher. Häftad.
[ ATA: 25242 ] Pris: 40 SEK
KJELLBERG, Knut, Själskultur. Professor Knut Kjellbergs etiska söndagsföreläsningar sammanförda av Ingeborg Kjellberg-Thiel. Stockholm 1922. 155 s. Häftad. Kvarto.
¶ Bibliofilupplaga.
[ ATA: 22745 ] Pris: 125 SEK
KJELLBERG, Lennart, Slavistik för bibliotekarier. Lund 1963. 76 (2) s. Förlagets gröna klotband. Gott skick.
[ ATA: 42401 ] Pris: 125 SEK
KJELLBERG, Sven T., Porslinsfigurer. Malmö 57. 194 (2) s. Planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött.
[ ATA: 35470 ] Pris: 150 SEK
KJELLGREN, Björn, The Shenzhen Experience or City of the Good Cats, Memories, Dreams, Identities and Social Interaction in the Chinese Showcase. Stockholm 2002. xii,367pp. Softcover.
[ ATA: 53583 ] Pris: 150 SEK
KJELLIN, Håkan, Talkative Banquets: A Study in the Peacockian Novels of Talk. Dissertation. Stockholm 1974. 147 pp. Softcover.
[ ATA: 17571 ] Pris: 90 SEK
KJELLIN, Helge, Sveriges kyrkor: Värmland. Grums härad I-II. Stockholm 1924- 2 vol. 157 s. Ill. Häftad. Bakre omslag samt sista trettio sidor fuktade.
[ ATA: 37988 ] Pris: 125 SEK
KJELLIN, Margareta / Nina Ericson, Den röda färgen. Boken om Falu rödfärg. Stockholm 1999. 280 s. Förlagets dekorerade faluröda klotband med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 45318 ] Pris: 190 SEK
KJELLMAN, F.R., Zur Organographie und Systematik der Aegagropilen. Upsala 1898. (4),26pp. + 4 Tafeln. Printed original serial wrappers.
[ ATA: 40370 ] Pris: 300 SEK
KJELLMAN, F.R., Ueber die Algenvegetation des Murmanschen Meeres an der Westküste von Nowaja Semlja und Wajgatsch. Uppsala 1877. (2),86pp. + 1 Tafel. Sewn as issued.
[ ATA: 40372 ] Pris: 350 SEK
KJELLMAN, Ulrika, Från kungaporträtt till läsetikett. En domänanalytisk studie över Kungl. bibliotekets bildsamling med särskild inriktning mot katalogiserings- och indexeringsfrågor. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 284 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 31596 ] Pris: 125 SEK
KJELLSTRÖM, Rolf, Breven från Arktis. Dagböcker och brev från fångstmän 1834-1929. Stockholm 2003. 312 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 35549 ] Pris: 125 SEK
KJELLVARD, Henry, Det bevingade hjulets folk I-II. Minnesskrift vid Svenska Järnvägsmannaförbundets 50-årsjubileum. Stockholm 1949. 2 vol. 522 + 508 s. Ill. Förlagets röda halvklot. Ryggarna något solblekta. Gott skick.
[ ATA: 32107 ] Pris: 100 SEK
KJER, Henny / Eva Suhr (red.), Passepartout 2 og 3. Köbenhavn 1967. 66 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
¶ Majakovskij, Kurt Sörensen, Lars Hillersberg, Ib Michael, Peter Severin, Ulf Rahmberg, Lautreamont och mycket annat.
[ ATA: 33997 ] Pris: 250 SEK
KJERSÉN, Sven, Vi och vårt. Lindblads, Uppsala 1941. 227s. Förlagets klotryggsband med främre omslaget medbundet .Skyddsomslag. Skyddsomslaget något skadat.
[ ATA: 8996 ] Pris: 90 SEK
KLÖFVERSKJÖLD, E.G., Resan genom lifvet. Stockholm 1917. (8),122,(2)s. Häftad. Nött omslag.
[ ATA: 16219 ] Pris: 75 SEK
KLÖVEDAL REICH, Ebbe, David - slagtens konge. Det danske Bibelselskab, Köbenhavn 1985. 133,(3)s. Häftad.
[ ATA: 22477 ] Pris: 50 SEK
KLANG, Mathias, Disruptive Technology: Effects of Technology Regulation on Democracy. Gothenburg 2006. 265 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 35990 ] Pris: 150 SEK
KLARE, Michael T. / Peter Kornbluh (Ed.), Low Intensity Warfare: Counterinsurgency, Proinsurgency, and Antiterrorism in the Eighties. New York 1988. 250 pp. Paperback. Underlinings in ink.
[ ATA: 18196 ] Pris: 75 SEK
KLASANDER, Anna-Johanna, Stads-delar. Förorter som stadsbyggnadsfråga. Chalmers, Göteborg 2001. 121s. Illustrerad. Häftad. Blyertsanteckningar och understrykningar
[ ATA: 53470 ] Pris: 150 SEK
KLAUNER, Frederike, Die Gemäldegalerie des Kunsthistorischen Museums in Wien. Salzburg 1981. 480 pp. Softcover with dj.
[ ATA: 27537 ] Pris: 150 SEK
KLAUSEN, Arne Martin, Kunstsosiologi. Oslo 1977. 195 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 19031 ] Pris: 100 SEK
KLAVAN, Andrew, Ögonblicket före tystnaden. Stockholm 1996. 325 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel. Övrigt i gott skick.
[ ATA: 33555 ] Pris: 50 SEK
KLEBERG, Anna, The Dutch Model - Forest - Bungalow Heaven - World Park - Cabanon - Timbre. Uppsala 2007. 88 pp. Ill. Softcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 38303 ] Pris: 200 SEK
KLEBERG, Carl-Johan, Långholmen. Den gröna ön. Stockholm 1990. 304 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 45389 ] Pris: 90 SEK
KLEBERG, Tönnes, Bibliotek i krigstid. Uppsala universitetsbibliotek i stora nordiska krigets slutskede. Uppsala 1966. 64 s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 18966 ] Pris: 50 SEK
KLEBERG, Tönnes, Medeltida uppsalabibliotek 1-2. Uppsala 1968-1972. 61 + 175 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 18967 ] Pris: 125 SEK
KLEBERG, Tönnes, Italien i svensk litteratur. Bibliografisk förteckning. Göteborg 1944. XVIII, 252 s. Häftad.
¶ Med dedikation.
[ ATA: 29800 ] Pris: 90 SEK
KLEBERG, Tönnes, Ett decennium av gåvor. Kring en utställning i Uppsala universitetsbiliotek. Malmö 1961. 16 s. Ill. Häftad. Med dedikation.
[ ATA: 33771 ] Pris: 50 SEK
KLEEM, C. W. / E. H. K.SON BJÖRN, Sveriges försvar I-III. Historisk översikt av dess allmänna utveckling och de enskilda förbandens liv genom seklerna. Stockholm 1927-1928. 3 vol. 280 + 440 + 396 s. Ill. Förlagets dekorerade halvfranska band med övre guldsnitt. Kvarto. Något nötta och med blekta ryggar. Del I litet avvikande i färg. Pärmarna något skeva.
[ ATA: 31432 ] Pris: 400 SEK
KLEES, Hans, Die Eigenart des griechischen Glaubens an Orakel und Seher. Kohlhammer without date. 101pp. Original wrappers.
[ ATA: 4192 ] Pris: 150 SEK
KLEIN, Anne, Knowledge and Liberation: Tibetan Buddhist Epistemology in Support of Transformative Religious Experience. New York 1986. 283 pp. Softcover. First fifty pages with pencil underlining; else in good condition.
[ ATA: 30296 ] Pris: 100 SEK
KLEIN, Armin (Ed.), Kompendium Kulturmanagement. München, Verlag Vahlen 2004. VI,472,(2)pp. Publishers hardcover. Upper right corner slightly bumped.
[ ATA: 16561 ] Pris: 200 SEK
KLEIN, Dan/ LLOYD, Ward, The History of Glass. Black Cat 1989. Reprint. 288pp. Quarto. illustrated. Publisher´s hardcover with dust jacket.
[ ATA: 54687 ] Pris: 150 SEK
KLEIN, Ernst, Bilder i Sveriges historia. Svensk kultur från urtid till nutid. Stockholm 1931-1932. VIII, 448 s. Ill. Förlagets halvklotband.
[ ATA: 31118 ] Pris: 70 SEK
KLEIN, Georg, Pietà. Bonniers 1989. 297 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 8849 ] Pris: 60 SEK
KLEIN, Georg, Den sjunde djävulen. Bonniers 1995. 319 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 8851 ] Pris: 60 SEK
KLEIN, Hans Wilhelm, Englische Synonymik für Studierende und Lehrer. Leverkusen 1951. 644 pp. Publisher's cloth. Coffie stain to one edge; else i good condition.
[ ATA: 36338 ] Pris: 100 SEK
KLEIN, Kenny, The Flowering Rod: Men, Sex, and Spirituality. Delphi Press 1993. 246 pp. Paperback.
[ ATA: 12891 ] Pris: 90 SEK
KLEIN, Naomi, No Logo. Märkena, marknaden, motståndet. Stockholm 2001. 566 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 22610 ] Pris: 90 SEK
KLEIN, Naomi, Fences and Windows: Dispatches From the Front Lines of the Globalization Debate. London 2002. XXVII, 268 pp. Softcover.
[ ATA: 35777 ] Pris: 75 SEK
KLEIN, Naomi, Chockdoktrinen. Katastrofkapitalismens genombrott. Stockholm 2007. 678 (2) s. Förlagsinbunen med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 44951 ] Pris: 125 SEK
KLEIN, P./ SHEPPARD, W.F./ MACMAHON, P.A./ MORDELL, L.J., Famous problems and other monographs: F. Klein, Famous problems of elementary geometry; W.F. Sheppard, From determinant to tensor; P.A. Macmahon, Introduction to combinatory analysis; L.J. Mordell, Three lectures on Fermat´s last theorem. 2nd edition. Chelsea publishing company 1962. (4)xii,(92),127,(1),vi,71,(1),(6),31,1pp. Soft covers. Signature on title page. Crease on lower cover.
[ ATA: 50672 ] Pris: 150 SEK
KLEIN, Stefan, Lyckoformlen. Vad vetenskapen kan lära oss om lycka. Stockholm 2005. 320 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23339 ] Pris: 100 SEK
KLEINFIELD, Sonny, VD in på livet. Svenska Dagbladet 1988. 258,(6)s. Förlagets pappband. Skyddsomslaget har ett par centimeterlånga revor.
[ ATA: 16877 ] Pris: 100 SEK
KLEIST, Heinrich von, Michael Kohlhaas. Illustreret af Povl Christensen. Köpenhamn 1960. 176 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 19682 ] Pris: 50 SEK
KLEIST, Heinrich von, Werke in zwei Bänden. Weimar 1963. (44) 355 + 424 pp. Publisher's red cloth. Somewhat worn. Signature to back board.
¶ Bibliothek Deutscher Klassiker. Herausgegeben von den nationalen Forschungs- und Gedenkstätten der klassischen deutschen Literatur in Weimar.
[ ATA: 30945 ] Pris: 125 SEK
KLEIST, Heinrich von, Michael von Kohlhaas. Höganäs 1979. 160 s. Förlagets konstläderband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 38633 ] Pris: 60 SEK
KLEIST, Heinrich von, Michael Kohlhaas. Bakhåll 2007. 111s. Förlagets dekorerade klotryggsband.
[ ATA: 53831 ] Pris: 90 SEK
KLEMENTS, Kennet, Lördag natt feber. Stockhom 2002. 71 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 28450 ] Pris: 50 SEK
KLEMM, Friedrich, Zur Kulturgeschichte der Technik. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1982. 246 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 24440 ] Pris: 100 SEK
KLEMMING, G. E. (red.), Svenska medeltidens rim-krönikor 1-3. Stockholm 1865-1868. 3 vol. XXIII, 293 + 384 (XXXVIII) + XXVII, 303 s. Privata röda halvklotband. Ryggarna nötta. Inlagan litet lagerfläckad. (Svenska fornskriftsällskapets samlingar 17:1-3).
[ ATA: 21472 ] Pris: 1500 SEK
KLENCKE, Herman, Alexander von Humboldts lif och resor. En biografisk minnesvård. Tillökt och delvis omarbetad af H. Th. Kühne och Ed. Hintze. Stockholm, Gernandts 1879. (6),(VI),432s. + frontespis. Förlagets dekorerade klotband. Nött.
[ ATA: 52362 ] Pris: 100 SEK
KLEWITZ, Hans-Walter, Reformpapsttum und Kardinalkolleg. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1957. 259 pp. Publisher's black cloth.
[ ATA: 21062 ] Pris: 150 SEK
KLEWITZ, Hans-Walter, Königtum, Hofkapelle und Domkapitel im 10. und 11 Jahrhundert. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1960. 63 p. Publisher's cloth.
[ ATA: 25617 ] Pris: 90 SEK
KLIMA, Ivan, Between Security and Insecurity. London 1999. 88 pp. Softcover. (Prospects For Tomorrow).
[ ATA: 42363 ] Pris: 90 SEK
KLIMO, Jon, Channeling. Der Empfang von Informationen aus paranormalen Quellen. Freiburg 1988. 405 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 12860 ] Pris: 150 SEK
KLINCKOWSTRÖM, Axel, Skräck över Norden. Bonniers 1935. 25,(1)s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 28691 ] Pris: 150 SEK
KLINCKOWSTRÖM, Axel, Johan Räfloos skattkammare. Åhlé & Åkerlund 1927. 236s. Häftad. Skuren. Nött. Snedläst.
[ ATA: 28693 ] Pris: 100 SEK
KLINCKOWSTRÖM, Axel, Fru Agdas äktenskap. Åhlén & Åkerlund 1927. 194s. Häftad. Nött. Exlibris.
[ ATA: 28696 ] Pris: 150 SEK
KLINCKOWSTRÖM, Axel, De nio fakirernas harem. Stockholm 1928. 266 s. Häftad. Mycket nött.
[ ATA: 33888 ] Pris: 200 SEK
KLINCKOWSTRÖM, Axel, Guldsaxen. Stockholm 1934. 286 s. Privat halvklotband. Skuren. Främre omslag medbundet.
[ ATA: 33889 ] Pris: 200 SEK
KLINCKOWSTRÖM, Axel, Fru Agdas äktenskap. Historien om ett undantagsförhållande. Stockholm 19 194 s. Häftad.
[ ATA: 33900 ] Pris: 150 SEK
KLINGBERG, Göte, The Fantastic Tale for Children. Göteborg 1970. (2),34s. Quarto. Original wrappers. Department of Educational Research Gothenburg School of Education. Research Buletin No. 2. Febrary 1970.
[ ATA: 16477 ] Pris: 100 SEK
KLINGBERG, Göte, Barn- och ungdomslitteraturforskning. Göteborg 1969. VI,145s. Kvarto. Häftad. Pedagogiaska institutionen Lärarhögskolan i Göteborg Rapport nr 15. September 1969.
[ ATA: 16479 ] Pris: 200 SEK
KLINGBERG, Torkel, Den översvämmade hjärnan. En bok om arbetsminne, IQ och den stigande informationsfloden. Stockholm 2007. 182 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 35083 ] Pris: 150 SEK
KLINGBERG, Wilhelm, Den intellektuella spärren. Trons svårigheter i belysning av Axel Hägerströms filosofi. Stockholm 1966. 255 s. Häftad. Nött.
[ ATA: 23455 ] Pris: 100 SEK
KLINGE, Matti / Laura Kolbe, Helsinki. Tochter der Ostsee. Eine kurze Biographie. Helsinki 1999. 156 (2) pp. Softcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 50119 ] Pris: 125 SEK
KLINGE, Matti, Östersjövälden. Ett illustrerat historiskt utkast. Stockholm 1985. 196 s. Ill. Häftad. Namnteckning. Integrerat vistikort från förlaget.
[ ATA: 45200 ] Pris: 150 SEK
KLINGER, Kurt, Ein Papst lacht. Die gesammelten Anekdoten Johannes XXIII. Frankfurt 1972. 144 pp. Paperback.
[ ATA: 31954 ] Pris: 50 SEK
KLINGKMANN, Sven-Erik, Gnagarna. Delsbo Janus 1987. 90 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 31177 ] Pris: 40 SEK
KLINGMANN, Guenter (red.), Tysk samtid. Stockholm 1958. 247 s. Förlagets klotryggsband.
¶ Med bl. Arno Schmidt och Heinrich Böll.
[ ATA: 29434 ] Pris: 75 SEK
KLINGNER, Friedrich, Römische Geisteswelt. 5. vermehrte Auflage. Heinrich Ellermann, München 1965. 777PP. Soft covers.
[ ATA: 28240 ] Pris: 100 SEK
KLINGSPOR, Bogislaw, Grunddragen av Sveriges äldsta bebyggelsehistoria i geografisk-arkelogisk belysning. Stockholm 1937. 88 s. + kartor. Häftad. Ryggens huvud litet nött. Exlibris å insida av främre omslag.
[ ATA: 38168 ] Pris: 90 SEK
KLINKMANN, Sven-Erik, På drömmarnas marknad. Ikoner, fantasibilder och klichéer i populärkulturen. Gidlunds 2006. 352s. Häftad. Något blyertsstreckad.
[ ATA: 53658 ] Pris: 90 SEK
KLINT, Stefan/ SYREENI, Kari (red.), SPEGLINGAR. Svensk 1900-tals litteratur i möte med biblisk tradition. Skellefteå, Norma, 2001. 240 s. Dedikation från en delförfattare.
[ ATA: 6025 ] Pris: 100 SEK
KLINTBERG, Bengt af (red.), Flugor. En antologi. Upplands Väsby 1995. 132 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 22402 ] Pris: 75 SEK
KLINTBERG, Bengt af (red), Till naturen. Stockholm 1972. 127 s. Häftad.
[ ATA: 21345 ] Pris: 40 SEK
KLINTBERG, Bengt af / Finn Zetterholm (red.), Svensk folkpoesi. Femte upplagan. Stockholm 1984. 308 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 41458 ] Pris: 75 SEK
KLINTBERG, Bengt af, Folkloristisk brevlåda. Norstedts 1991. 203 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 8736 ] Pris: 70 SEK
KLINTBERG, Bengt Af, Hallå där köp blåbär. Stockholm 1981. 226 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 23623 ] Pris: 60 SEK
KLINTBERG, Bengt af, Namnen i almanackan. Stockholm 2001. 452 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget något nött.
[ ATA: 42684 ] Pris: 100 SEK
KLINTBERG, Bengt af, Ormkungens krona. Norstedts 1961. 62s. Häftad.
[ ATA: 54606 ] Pris: 70 SEK
KLINTBERG, Bengt af, Stigar. Norstedts 1959. 67s. Häftad.
[ ATA: 54607 ] Pris: 80 SEK
KLINTBORG, Staffan, Voffor språkar di på detta viset amerikasvenskarna? Kristianstad 2004. 158 s. Förlagets pappband. Mykcet gott skick.
[ ATA: 40070 ] Pris: 200 SEK
KLIPPVIK, Ola, Sportsmän. Stockholm 2005. 153 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionsstämpel över snitt.
[ ATA: 21615 ] Pris: 60 SEK
KLOCKARE, Sigurd, Den unge Per Albin - marxisten. Tiden 1974. 309s. Pocket.
[ ATA: 13300 ] Pris: 60 SEK
KLOCKMANN, F., Lehrbuch der Mineralogie. 9 und 10 Auflage. Stuttgart 1923. XI, 667 pp. + Anhang 51 pp. Publisher's green cloth. In good condition.
[ ATA: 36405 ] Pris: 250 SEK
KLOEPFER, Rolf, Die Theorie der Literarischen Übersetzung. Romanisch-deutscher Sprachbereich. Fink, München 1967. 140pp. Publishers Cloth. Freiburger Schriften zur Romanischen Philologie Band 12.
[ ATA: 7483 ] Pris: 200 SEK
KLOO, Adolf, Hört och sett. Stockholm 1953. 160s. Häftad. Namnteckning och datering på första bladet.
[ ATA: 7737 ] Pris: 75 SEK
KLOPFER, Peter H. / Jack P. Hailman, An Introduction to Animal Behavior: Ethology's First Century. New Jersey 1967. xii, 297 pp. Publisher's cloth with dj. Some pencil underlining.
[ ATA: 39197 ] Pris: 90 SEK
KLOSINSKA, Janina. Ikonen aus Polen. Arkady, Warsaw 1989. 264pp. 70 full page colour illustrations. Quarto. Publisher´s cloth with dust jacket.
[ ATA: 46176 ] Pris: 300 SEK
KLOSTERMANN, R. A., Erzbischof Basileios von Smyrna. Ein neugreichischer Prediger. Göteborg, 1962. 47 S. Studia Graeca et Latina Gothoburgensia XIII.
¶
[ ATA: 2980 ] Pris: 60 SEK
KLUCKHOHN, Clyde, Människans spegel. Tidens 1951. 312 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 8735 ] Pris: 75 SEK
KLUGE, Alexander, Massdöden i Venedig och andra läroprocesser med dödlig utgång. Stockholm 1977. 184 s. Originalpocket. Gott skick.
[ ATA: 15081 ] Pris: 100 SEK
KLUGE, Alexander, Slaget. En roman om Stalingrad. Översatt av Elsie och Håkan Tollet Stockholm 1968. 272. Pocket.
[ ATA: 19679 ] Pris: 50 SEK
KLUGE, Alexander, Slaget. Första svenska utgåvan. Stockholm 1965. 307 (3) s. Förlagets svarta klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 37511 ] Pris: 125 SEK
KLUGE, Alexander, Ur känslornas historia. I urval och översättning av Lars Bjurman. Symposion 2003. 224 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 49621 ] Pris: 100 SEK
KLUGE, Friedrich, Die Elemente des gotischen. Eine erste Einführung in die deutsche Sprachwissenschaft. Anastatischer Neudruck. Walter de Gruyter 1921. 133 pp. Publisher's cloth.
¶
[ ATA: 3583 ] Pris: 100 SEK
KLUGE, Friedrich, Etymologisches Wörterbuch der deutschen Sprache. Elfte Auflage. Nearbeitet von Alfred Götz. Berlin 1934. 740 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 21546 ] Pris: 150 SEK
KLUGE, Friedrich, Nominale Stammbildungslehre der altgermanischen Dialekte. Dritte Auflage. Halle 1926. 155 pp. Private green cloth. In good condition.
[ ATA: 33811 ] Pris: 200 SEK
KLUM, Arne, Verbe et Adverbe. Etude sur le système verbal indicatif et sur le système de certains adverbes de temps à la lumière des relations verbo-adverbiales dans le prose de francais contemporain. Dissertation. Uppsala 1961. 313 pp. Softcover.
[ ATA: 23561 ] Pris: 100 SEK
KLUMM, Mattias / Hans Odöö, När dimman lättar. Boken om regnskogens världar. Stockholm 1992. 150 s. Il. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 26404 ] Pris: 100 SEK
KLUXEN, Kurt, Englische Verfassungsgeschichte: Mittelalter. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1987. 233 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 21116 ] Pris: 150 SEK
KLY, Y. N., The Anti-Social Contract. Atlanta 1989. 103 pp. Paperback.
[ ATA: 14945 ] Pris: 75 SEK
KLYNNE, Allan, The Prima Porta Garden Archaeological Project Terra Sigillata From the Villa of Livia, Rome: Consuption and Discard in the Early Principate. Dissertation. Uppsala 2002. 252 pp. Ill. + color platers. Quarto. Excellent condition.
[ ATA: 14268 ] Pris: 150 SEK
KNÖPPEL, Arvid, Jaktskyttekonsten med hagelgevär. Med 164 teckningar af Eric Ericson m.fl. Stockholm 1915 VIII, 400 s. Ill. Förlagets gröna dekorerade klotband. Något nött.
[ ATA: 14357 ] Pris: 500 SEK
KNÖPPEL, Arvid, Jaktskyttekonsten med hagelgevär. Med 164 teckningar af Eric Ericson m.fl. Faksimilupplaga. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige 1975. 400 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 49649 ] Pris: 125 SEK
KNÖS, Börje, Guillaume Budé och den franska humanismens renässans. Stockholm 1939. 194 s. Häftad.
[ ATA: 18098 ] Pris: 50 SEK
KNAKKERGÅRD, Grethe, Porslinsmålning. Bernces 1960. 285 s. Ill. + Planscher. Förlagets dekorerade linneband. Kvarto. Något nött. För- och eftersättsblad tejpade mot pärm.
[ ATA: 46909 ] Pris: 200 SEK
KNAPAS, Rainer / Maria Vainio (red.), Albert Edelfelt och Ryssland. Brev från åren 1875-1905. Stockholm 2004. 486 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17523 ] Pris: 200 SEK
KNAST, Oscar F., Mitt etui. Stockholm 1943. 198 (4) s. Förlagets klotryggsband med båda omslagn medbundna. Spår av grönt papper å insida av bakre pärm; övrigt i gott skick.
[ ATA: 31670 ] Pris: 125 SEK
KNAST, Oscar F., En krögares gesällvandring. Stockholm 1942. 227 s. Häftad. Något snedläst och nött. Med dedikation.
[ ATA: 31671 ] Pris: 100 SEK
KNEALE, Nigel, The Quatermass Experiment. A Play For Television In Six Parts. Penguin Books 1959. 192 pp. + 8 pp. plates. Paperback. Signature.
[ ATA: 47761 ] Pris: 100 SEK
KNEALE, William / Martha Kneale, The Development of Logic. Oxford 1968. viii, 761 pp. Publishers cloth. Somewhat worn. Front and end papers with annotations in ball point + a few pages in the book.
[ ATA: 48914 ] Pris: 400 SEK
KNEIFEL, Hans, Robotarnas uppror. Falun 1973. 160 s. Pocket. SATURNUS 4.
[ ATA: 13939 ] Pris: 50 SEK
KNELL, Heiner, Vitruvs Architektur Theorie. Versuch einer Interpretation. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1985. XI, 191 pp. Ill. Publisher's hardcover. Very good condition.
[ ATA: 30635 ] Pris: 400 SEK
KNICKERBOCKER, Hubert, Svårt. Tyskland 1932, Stockholm 1932. 183 s. Häftad.
[ ATA: 27511 ] Pris: 90 SEK
KNIGGE, Adolph, Omgänget med människor. Öfversättning, efter femte tyska upplagan af G:n Löwegren. Del I-III. Götheborg C. G. Hjelmberg 1799. (12) 155 (1) + 184 + 159 (1) s. Tre volymer sammanbundna i ett samtida svart halvfranskt band. Genomgående lagerfläckad. Bandet nött
[ ATA: 37839 ] Pris: 600 SEK
KNIGHT, Amy, Spies Without Cloaks: The KGB's Successors. Princeton University Press 1996. 318 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 35644 ] Pris: 125 SEK
KNIGHT, Margaret 8ed.), William James: A Selection From His Writings on Psychology. Penguin 1950. 248 (8) pp. Paperback. In good condition.
[ ATA: 48846 ] Pris: 75 SEK
KNITTEL, John, El Hakim. Övers. Frida Hellstedt. Hökerbergs 1936. 360s. Svart guldornerat halvfranskt band med fem upphöjda bind.
[ ATA: 35656 ] Pris: 150 SEK
KNITTERMEYER, Heinrich, Grundgegebenheiten des menschlichen Daseins. 12 Vorlesungen zu einer philosophischen Anthropologie. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1963. 198 pp. Soft bound.
[ ATA: 18900 ] Pris: 90 SEK
KNOBLOCH, H.W. & F. Kappel, Gewöhnliche Differentialgleichungen. Teubner 1974. 332 pp. Soft covers. Worn and soild.
[ ATA: 9606 ] Pris: 100 SEK
KNOEDLER, Franz, De egestionibus. Texte und Untersuchungen zur spätmittelalterlichen Koproskopie. Würzburg 1979. 109 pp. Softcover. Würzburger medizinhistorische Forschungen Band 18.
[ ATA: 21561 ] Pris: 100 SEK
KNOPF, Rudolf / Hans Lietzmann / Heinrich Weinel, Einführung in das Neue Testament. Bibelkunde des Neuen Testaments. Geschichte und Religion des Urchristentums. Berlin 1949. XVI, 444 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 27465 ] Pris: 90 SEK
KNOPF, Rudolf, Einführung in das Neue Testament. Bibelkunde des Neuen Testaments Geschichte und Religion des Urchristentums. Dritte Auflage. Giessen 1930. XVI, 408 pp. Publisher's decorated cloth. Underlinings in pencil.
[ ATA: 36971 ] Pris: 75 SEK
KNOPP, Guido, SS ondskans mäktiga redskap. Lund 2004. 382 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 30105 ] Pris: 125 SEK
KNOPP, Konrad, Problem Book in the Theory of Functions. Volume 1. Dover 1948. 126 pp. Softcover. Soiled covers.
[ ATA: 27454 ] Pris: 75 SEK
KNORR, Friedrich, Die mittelhochdeutsche Dichtung. Jena 1938. 209 (2) pp. Publisher's decorated cloth.
[ ATA: 30659 ] Pris: 100 SEK
KNOTT, Eleanor, Irish Syllabic Poetry 1200-1600. Second edition. Cork University Press 1935. viii, 135 pp. Original wrappers.
[ ATA: 29794 ] Pris: 150 SEK
KNOWLES, Andrew, Upptäck tron. Örebro 1996. 96 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 44142 ] Pris: 75 SEK
KNOX, Bernard M., The Heroic Temper: Studies In Sophoclean Tragedy. University of California Press 1983. 210 pp. Softcover. I good condition.
[ ATA: 48983 ] Pris: 150 SEK
KNOX, Paul / John Agnew, The Geography of the World Economy: An Introduction to Economic Geography. Third Edition. London 1998. x, 420 pp. Ill. Softcover. In good condition.
[ ATA: 30495 ] Pris: 100 SEK
KNUDSEN, Erik, Journal. Gyldendal 1963. 78 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 49436 ] Pris: 60 SEK
KNUDSEN, Hans, Deutsche Teatergeschichte. Stuttgart 1959. 399 pp. Ill. Publisher's hardcover.
[ ATA: 11953 ] Pris: 90 SEK
KNUTSEN, Nils M., Makt-avmakt. Enstudie av Hamsuns Benoni og Rosa. Aschehoug 1975. 136s. Thure Stenströms ex. Blyerts- och bläcknoteringar.
[ ATA: 48320 ] Pris: 100 SEK
KNUTSSON, Gert / Carl-Olof MORFELDT, Grundvatten. Teori och tillämpning. Tredje reviderade utgåvan. Svensk byggtjänst 2002. 227s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 53828 ] Pris: 175 SEK
KNUTSSON, Johannes, Polisen och brottspreventionen. Akademisk avhandling. Stockholm 1984. 45 + VII s. Häftad.
[ ATA: 23549 ] Pris: 50 SEK
KNUTSSON, Johannes, Problemen med uppklaringsprocenten. Stockholm 1983. 67 s. Häftad.
[ ATA: 23550 ] Pris: 60 SEK
KNUTSSON, Kjell / Helena Knutsson (red.), TOR. Tidskrift för arkologi. Vol. 27:1-27:2 1995. Feststrift för Bo Gräslunds sextioårsdag 13/12 1994. Uppsala 1995. 2 vol. 764 s. Ill. Häftade.
[ ATA: 44400 ] Pris: 300 SEK
KNUTSSON, Rolf, Förändring. Bonniers 1966. 31s. Häftad. Nya lyrikserien 34.
[ ATA: 54608 ] Pris: 40 SEK
KNUTZEN, Gisela (red.), Sveriges största mikrovågskokbok. Stockholm 1989. 192 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto.
[ ATA: 32078 ] Pris: 75 SEK
KNUUTTILA, Seppo / Erkki Sevänen / Risto Tutunen (ed.), Aesthetic Culture: Essays In Honour of Yrjö Sepänmaa on his Sixtieth Birthday 12 December 2005. Maahenki 2995. 374 (2) pp. Ill. Publisher's decorated hardcover. Excellent condition.
[ ATA: 44978 ] Pris: 300 SEK
KOBBA, Farouk, Foreign Investment Export Promotion and Economic Development: A study of macroeconomic effects of free zone manufacturing in Tunisia 1973-81. With Arabic Summary. Dissertation. Stockholm 1986. 251 pp. Softcover.
[ ATA: 17766 ] Pris: 100 SEK
KOBLANCK, Anna, Några dagar till. En ung kvinnas kamp mot aids i Botswana. Ordfront.2004. 224s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 52839 ] Pris: 75 SEK
KOCH-GRÜNBERG, Theodor, Vom Roroima zum Orinoco. Ergebnisse einer Reise in Nordbrasilien und Venezuela in den Jahren 1911-1913. Erster Band: Schilderung der Reise. Mit 6 Volltafeln und 109 Abbildungen in Lichtdruck. Dietrich Reimer (Ernst Vohsen) in Berlin 1917. X,406pp. + plates and maps. Publishers cloth backed pictorial boards.
¶ Volume 1 (of 5)
[ ATA: 24386 ] Pris: 2500 SEK
KOCH, Carl (red.) Sören Kierkegaard. Köbenhavn 1908. 283 s. Häftad. Något naggade omslag.
[ ATA: 24890 ] Pris: 75 SEK
KOCH, Carl O. / Karl Kärre, Det engelska språket. Hur det blivit vad det är. Andra uplagan. Stockholm 1942. 176 s. Häftad. Snedläst.
[ ATA: 36334 ] Pris: 50 SEK
KOCH, Carl, Der römische Jupiter. Darmstadt 1968. 136 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 8320 ] Pris: 125 SEK
KOCH, G. A., Vollständiges Wörterbuch zu den Gedichten des P. Vergilius Maro. Mit besonderer Berücksichtigung des dichterischen Sprachgebrauchs und der für die Erklärung schwierigeren Stellen. Vierte Auflage in neuer Bearbeitung. Hannover 1870. V, 505 pp. Private cloth. Light foxing to last page. A few small markings in pencil.In good condition.
[ ATA: 35399 ] Pris: 500 SEK
KOCH, Hal, N.F.S. Grundtvig. Natur och kultur, Stockholm 1941. 250s + planscher. Förlagets halvklotband. Försättsbladet saknas, fläckar efter tejp på pärmarnas insidor.
[ ATA: 9453 ] Pris: 75 SEK
KOCH, Hans-Gerhard, Neue Erde ohne Himmel. Der Kampf des Atheismus gegen das Christentum in der DDR - Modell einer weltweiten Auseinandersetzung. Stuttgart 1963. 592 pp. Ill. Publisher's cloth.
[ ATA: 8319 ] Pris: 100 SEK
KOCH, Herbert, Von Ionischer Baukunst. Köln 1956. 23pp. + 10 plates (33 ill.). Softcover.
[ ATA: 26005 ] Pris: 75 SEK
KOCH, Jörgen / Börge Bendt-Nielsen, A High Intensity Mass-Spectrograph For Experiments On The Separation Of Isotopes. Copenhagen 1944. 28 pp. Original printed wrappers. (Det Kgl. Danske Videnskabernes Selskab Matematisk-Fysiske Meddelelser Bind XXI, Nr 8).
[ ATA: 49692 ] Pris: 150 SEK
KOCH, John, Dispersionsmessungen an Gasen im sichtbaren und im utraroten Spektrum,. Uppsala 1909. 61,(1)pp. Original printed wrappers. Nova acta regiae societatis scientiarum upsaliensis. Ser. IV. Vol. 2. N:o 5.
[ ATA: 53766 ] Pris: 150 SEK
KOCH, Joseph Anton, Moderne Kunstchronik. Briefe zwei Freunde in Rom und der Tartarei über das moderne Kunstleben und Treiben; oder die Rumfordische Suppe, gekocht und geschrieben von Joseph Anton Koch im Rom Leipzig 1984. 228 pp. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 24202 ] Pris: 75 SEK
KOCH, Klaus / Eckart Otto / Jürgen Roloff und Hans Schmoldt, Reclams Bibellexikon. Stuttgart 1978. 577 pp. + maps. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 25625 ] Pris: 100 SEK
KOCH, Martin, Dansvisor. Stockholm 1929. 143 s. Häftad. Ryggens huvud skadat.
[ ATA: 15421 ] Pris: 50 SEK
KOCH, Martin, Mauritz. Stockholm 1987. 263 s. Förlagtes pappband.
[ ATA: 19701 ] Pris: 40 SEK
KOCH, Martin, Timmerdalen. En historia om kultur. Stockholm 1941. 419 s. Häftad.
[ ATA: 29256 ] Pris: 75 SEK
KOCH, W. A., From Morpheme to Texteme/Vom Morphem zum Textem. Hildesheim, Georg Olms, 1969. 245 pp.
¶
[ ATA: 1461 ] Pris: 90 SEK
KOCHALKA, James, Monkey vs. Robot and The Crystal of Power. Marietta 2003. ca 100 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 38725 ] Pris: 75 SEK
KOCHAN, Miriam, The Last Days of Imperial Russia. Weidenfeld and Nicolson London 1976. 224pp. Illustrated. Publishers hardcover with dust-jacket.
[ ATA: 12506 ] Pris: 100 SEK
KOCHER, Paul H., Tolkiens sagovärld. En vägledning. Gebers 1973. 253s. Pocket.
[ ATA: 6902 ] Pris: 90 SEK
KOCK, Augustin, En knvertits bekännelser. Uppsala 1927. 146 s. Ill. Privat halvklotband med främre omslag.
[ ATA: 37558 ] Pris: 100 SEK
KOCK, Paul de, Barberaren i Paris. Ol. Hansens förlag, Stockholm 1901. 116 + 216s. Illustrerad. Förlagets gröna dekorerade klotband.
[ ATA: 28785 ] Pris: 125 SEK
KOCK, Wolfram, Medicinhistorisk exposé. Fingraf 1989. 190s. + planscher. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 46211 ] Pris: 125 SEK
KOCKA, Jürgen (ed), Sozialgeschichte und Kulturanthropologie. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1984. pp.289-425. Ownership plate on small title.
[ ATA: 45046 ] Pris: 75 SEK
KOCKUM, Axel/ BRUNIUS, Nils August, Nyare läkemedel deras framställning, egenskaper, pröfning och användning. Med förord af Professor C. Th. Mörner. Andra omarbetade och tillökade upplagan. Uppsala, W. Schultz 1910. VIII,351s. Förlagetrs dekorerade klotband. Namn på insidan av främre pärmen.
[ ATA: 54259 ] Pris: 150 SEK
KOEHLER, Walther, Dogmengeschichte als Geschichte des christlichen Selbstbewusstseins. Das Zeitalter der Reformation. Zürich 1951. 523 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 34403 ] Pris: 100 SEK
KOEHLER, Walther, Dogmengeschichte als Geschichte des christlichen Selbstbewusstseins. Von den Anfängen bis Luther. Zürich 1951. 379 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 34404 ] Pris: 200 SEK
KOELLREUTTER, Otto, Vom Sinn und wesen der nationalen Revolution. J.C.B. Mohr 1933. 35,(1)pp. Publishers wrappers. Unopened.
[ ATA: 28781 ] Pris: 250 SEK
KOELLREUTTER, Otto, Volk und Staat in der Weltanschauung des Nationalsocialismus. Pan-Verlagsgesellschaft, Berlin-Charlottenburg 2. 1935. 24,(6)pp. Publishers wrappers. Slightly waterstained in lower half of the spine.
[ ATA: 28782 ] Pris: 350 SEK
KOELLREUTTER, Otto, Grundriss der Allgemeinen Staatslehre. J.C.B. Mohr 1933. XII,284pp. Publishers clothbacked printed boards. Slightly stained covers and foot of spine.
[ ATA: 28783 ] Pris: 600 SEK
KOEN, Lars, The Saving Passion. Incarnational and Soteriological Thought in Cyril of Alexandria's Commentary on the Gospel according to St. John. Dissertation. Uppsala 1991. 149 pp. Soft covers.
¶
[ ATA: 2976 ] Pris: 125 SEK
KOENEN, Gerd, Utopie der Säuberung. Was war der Kommunismus? Berlin 1998. 452 pp. Publisher's hardcover with dj. In good condition.
[ ATA: 35542 ] Pris: 100 SEK
KOENEN, Ludwig, Eine ptolemäische Königsurkunde (P. Kroll). Weisbaden 1957. 42 pp. Ill. Soft covers.
[ ATA: 8321 ] Pris: 90 SEK
KOEPF, Hans, Die gotischen Planrisse der wiener Sammlungen. Böhlau 1969. 60 pp. + 474 Abbildungen. Publisher's gree cloth with dj. Large quarto volume.
[ ATA: 45153 ] Pris: 450 SEK
KOEPPLIN, Dieter, Cranachs Ehebildnins des Johannes Cuspinian von 1502. Seine christlich-humanistische Bedeutung. Disseration. Basel 1973. 295 pp. + 20 plates. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 30732 ] Pris: 250 SEK
KOESTENBAUM, Peter, Bemästra din ångest. Stockholm 1982. 213 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 22143 ] Pris: 100 SEK
KOESTENBAUM, Peter, Min syn på livet och döden. Stockholm 1984. 247 (1) s. Häftad.
[ ATA: 39363 ] Pris: 90 SEK
KOESTENBAUM, Wayne, Andy Warhol. A Penguin Life. Penguin/ Viking 2001. (14),224pp. Illustrated. publisher´s hardcover with dust jacket. Dust jacket slightly worn.
[ ATA: 51117 ] Pris: 100 SEK
KOESTLER, Arthur, Skymningsbarnen. En eskapad i fyra akter. Stockholm 1946. 171 s. Häftad. Snedläst. Omslagen med fläckar.
[ ATA: 19702 ] Pris: 40 SEK
KOESTLER, Arthur, Janus. En sammanfattning. Göteborg 1989. 332 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 35635 ] Pris: 75 SEK
KOESTLER, Arthur, Löfte och uppfyllelse. Palestina 1917-1949. Stockholm 1949. 434 (4) s. Förlagets klotryggsband.
[ ATA: 39924 ] Pris: 90 SEK
KOESTLER, Arthur, Thieves in the Night. London Macmillan 1946. vii, 353 (1) pp. Publisher's red cloth with dj. Dj is price clipped.
[ ATA: 42459 ] Pris: 75 SEK
KOESTLER, Arthur, Dialogue with Death. The Danube Edition 1966. 207pp. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Dustjacket price clipped.
[ ATA: 53330 ] Pris: 100 SEK
KOHL, Norbert, Bibliographie für das Studium der Anglistik I. Sprachwissenschaft. Mit einem allgemeinen bibliographischen und lexikalischen Teil. Bad Homburg 1970. 270 pp. Paperback. In good condition.
[ ATA: 36329 ] Pris: 60 SEK
KOHLER, Alfred, Karl V. 1500-1558. Eine Biographie. Mit 22 Abbildungen, einer Karte und einer Genealogischen Tafel. 2. Auflage. C.H. Beck 2000. 424pp. Publishers cloth with dust-jacket.
[ ATA: 21672 ] Pris: 150 SEK
KOHLER, Georg, Handeln und Rechtfertigen. Untersuchungen zur Struktur der praktischen Rationalität. Frankfurt 1988. XXXIII, 256 pp. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 42243 ] Pris: 100 SEK
KOHT, Halvdan, SKARD, Sigmund, Norges röst i historia och litteratur. Natur och kultur 1944. 365,(3)s. Häftad. Fläckad rygg.
[ ATA: 16664 ] Pris: 75 SEK
KOHUT, Heinz, Hur botar analysen? Redigerad av Arnold Goldberg i samarbete med Paul E Stepansky. Stockholm 1988. 265 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 46389 ] Pris: 350 SEK
KOIVISTO, Mauno, 1979-81. Politik och statskonst 1979-1981. Schildts 1988. 279, (1)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet.
[ ATA: 16665 ] Pris: 125 SEK
KOIVUKANGAS, Olavi, Once a Jolly Sawgman: Essays on Migration in Honour of Olavi Koivukangas on His 60th Birthday. Turku 2001. 228 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 49426 ] Pris: 175 SEK
KOIVULEHTO, Jorma, 'Jäten' in deutschen Mundarten. Wortgeographisch-etymologische Untersuchungen. Helsinki 1971. 174 pp. original wrappers.
[ ATA: 15891 ] Pris: 150 SEK
KOIVUNIEMI, Minna, Towards Hilaritas: A Study of the Mind-Body Union, the Passions and the Mastery of the Passions in Descartes and Spinoza. Dissertation. Uppsala 2008. 265 (1) pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 40935 ] Pris: 175 SEK
KOJ, Leon, & Andrej Wi´sniewski, Inquiries Into theGenerating and Proper use of Questions. Lublin 1989. 157 pp. RRR 12.
¶
[ ATA: 1883 ] Pris: 90 SEK
KOK, A. A., De historische schoonheid van Amsterdam. Met drie nieuwe hoofdstukken over de stadsuitbreidingen tot heden aangevuld door Haye Thomas. Amsterdam (no year). 124 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 47029 ] Pris: 100 SEK
KOKK, Enn, Vitbok. Militärens hemliga nätverk i arbetarrörelsen. Stockholm 2001. 495 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 11991 ] Pris: 150 SEK
KOLB, Eberhard, Die Weimarer Republik. 5 Auflage. München 2000. 310 pp. Softcover.
[ ATA: 25620 ] Pris: 100 SEK
KOLBE, Jürgen (ed.), Ansichten einer künftigen Germanistik. München 1973. 220 pp. Softcover.
[ ATA: 27527 ] Pris: 60 SEK
KOLBE, Jürgen (ed.), Ansichten einer künftigen Germanistik. München 1970. 224 pp. Softcover. Laminate on spine a little worn.
[ ATA: 33792 ] Pris: 50 SEK
KOLBENHEYER, E. G., Amor Dei. Ein Spinoza-Roman. München 1927. 366 pp. Publisher's decorated cloth. Upper right corner bumped.
[ ATA: 31064 ] Pris: 60 SEK
KOLLBERG, Oscar / Samuel E. Bring, Förteckning över Uppsala universitets fasta egendom. Gods och gårdar, fastigheter och tomter. Uppsala 1929. 204 s. Häftad.
[ ATA: 49261 ] Pris: 125 SEK
KOLLBERG, Oscar, Förteckning över köp, försäljningar och andra förändringar berörande Uppsala universitets fasta egendom åren 1929-1939. Uppsala 1939. 66 s. Häftad.
[ ATA: 49260 ] Pris: 75 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Den första etappen. Bonniers 1945. 262s. + porträtt som frontispis. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 6793 ] Pris: 90 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Den första etappen. Bonniers 1945. 262s. + planscher. Häftad.
[ ATA: 11089 ] Pris: 125 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Den första etappen. Stockholm 1945. 262 s. Illustrerad. Ouppskuren.
[ ATA: 11678 ] Pris: 90 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Kvinnans kamp för politiska rättigheter. Stockholm 1977. 171 s. Pocket.
[ ATA: 20871 ] Pris: 30 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Den nya moralen. Den nya moralen och arbetarklassen / Bered plats åt den bevingade Eros / En sexuell emanciperad kommunistisk kvinnas memoarer. Stockholm 1979. 206 s. Häftad.
[ ATA: 38530 ] Pris: 75 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Kvinnans ställning i den ekonomniska samhällsutvecklingen + Karl Marchionini, De stora revolutionerna. Frams förlag, Stockholm u.å + 1923. 331 + 96pp. Förlagets halvfranska band. Socialistiskt bibliotek VI.
[ ATA: 39608 ] Pris: 100 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Jag har levt många liv. Göteborg 1985. 342 (2) s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Namnteckning. Omslaget något nött; övrigt i gott skick.
[ ATA: 39903 ] Pris: 75 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Revolusjon og kjaerlighet. Med et innledende essay av Yngvild Sörbye. Bokklubben 2005. LXV, 171 (7) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 39904 ] Pris: 100 SEK
KOLLONTAY, Alexandra, Jag har levt många liv. Fram/Progress 1985. 344s. + planscher. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 51716 ] Pris: 90 SEK
KOLMAS, Josef, Tibet and Imperial China. A Survey of Sino-Tibetan Relations up to the end of the Manchu Dynasty in 1912. The Australian National University. Centre of Oriental Studies Canberra 1967. VI,81,(5)pp. Publisher´s softcover. Name on small title. Occasional Paper 7.
[ ATA: 54437 ] Pris: 200 SEK
KOLMISOPPI, Mats, Bryssel. Stockholm 2007. 156 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 43508 ] Pris: 75 SEK
KOLMODIN, A., Profeten Nahum. Öfversättning och utläggning. Uppsala 1898. 165pp. Plastad rygg.
¶
[ ATA: 3268 ] Pris: 75 SEK
KOLMODIN, A., Skriftens auktoritet enligt Luther. En undersökning. Stockholm 1919. 112 s. Häftad.
[ ATA: 36756 ] Pris: 90 SEK
KOLONDY, Annette, The Lasy of the Land: Metaphor as Experience and History in American Life and Letters. The University of North Carolina Press 1975. 185 pp. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 14770 ] Pris: 150 SEK
KOLTHOFF, Gustaf / Verner Lindgren / Johan Hedberg / Nordahl Rolfsen m.fl., Gamla jaktskildringar. Del 1 Jaktäventyr. Stockholm 1972. 350 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning.
[ ATA: 37711 ] Pris: 150 SEK
KOLTHOFF, Gustaf, Ur djurens lif. Skildringar I-II. Med 28 helsidesplanscher af Ruth Kolthoff och Alex. Langlet Stockholm, Skoglunds 1899-1901. (2),336 + (4),337-659,(1)s. + planscher. Gröna dekorerade klotband. 2 volymer. Välbevarade. Namn på försättsbladens baksidor.
[ ATA: 54854 ] Pris: 175 SEK
KOMMER, Björn R., Kaiserlicher Glanz aus dem alten St. Petersburg. Augsburg 1991. 80 pp. Ill. Softcover. In good condition.
[ ATA: 38253 ] Pris: 100 SEK
KOMPPA, Jukka, Walter Frank ja taisteleva tiede. Aseena Ranskan historia. Diss. University of Jyväskylä 1995. 174 s. Studia Gistorica Jyväskyläensia 53.
[ ATA: 4369 ] Pris: 90 SEK
KONRAD, György, Förloraren. Stockholm 1980. 418 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38638 ] Pris: 75 SEK
KONRAD, N. I., Izbrannye trudý. Sinologiya. (Selected works. Sinology). Moscow 1977. 624pp. + errata slip. Publisher´s cloth.
[ ATA: 48616 ] Pris: 500 SEK
KONSALIK, Heinz G., Der Arzt von Stalingrad. Lichtenberg Verlag, München 1963. 488pp. Hardcover.
[ ATA: 22334 ] Pris: 40 SEK
KONSTANTINOV, Andrej, Dödlig Trojka. Stockholm 1999. 376 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 39761 ] Pris: 100 SEK
KONSTHÖGSKOLANS ARKITEKTURSKOLA OCH STATENS INSTITUT FÖR BYGGNADSFORSKNING, Teori och praktik i italiensk byggnadsvård. Rapport från en studieresa. 1972. 241s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53574 ] Pris: 200 SEK
KONSTHÖGSKOLANS ARKITEKTURSKOLA, Småorterna kring Kalmar. Studier i generativ planering. 1980. 210s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53570 ] Pris: 300 SEK
KOONTZ, Dean R., Viskningar. Bra spänning 1990. 496s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 15671 ] Pris: 60 SEK
KOONTZ, Dean R., Blixtsken. Höganäs 1995. 417 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 23172 ] Pris: 60 SEK
KOONTZ, Dean R., Phantoms. Höganäs 1988. 472 s. Förlagets pappband. Namnteckning.
[ ATA: 23173 ] Pris: 75 SEK
KOONTZ, Dean R., Isfällan. Höganäs 1976. 264 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 24599 ] Pris: 60 SEK
KOONTZ, Dean R., Frukta ingenting. Höganäs 1999. 423 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
[ ATA: 24601 ] Pris: 75 SEK
KOONTZ, Dean R., Frukta ingenting. Höganäs 2002. 423 s. Förlagets pappband. Tillskrift å insida av främre pärm.
[ ATA: 28480 ] Pris: 60 SEK
KOONTZ, Dean R., Watchers. Guild publishing London, Book club associates 1987. 352pp. Publishers hardcover with dust jacket. Initials on fly leaf.
[ ATA: 38945 ] Pris: 75 SEK
KOONTZ, Dean R., Draktårar. Stockholm 1994. 430 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 39475 ] Pris: 90 SEK
KOONTZ, Dean R., Midnatt. Höganäs 1990. 545 (1) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 39476 ] Pris: 75 SEK
KOONTZ, Dean R., Anti-Man. New York 1970. 142 (2) pp. Paperback. Prev. owner's stamp.
[ ATA: 47085 ] Pris: 100 SEK
KOONTZ, Dean R., A Darkness in My Soul. Daw 1972. 124 (4) pp. paperback. Prev. owner's stamp.
[ ATA: 47161 ] Pris: 50 SEK
KOONTZ, Dean, Fånga natten. Höganäs 2000. 383 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38408 ] Pris: 90 SEK
KOPECNY, Frantisek, Zakladni vseslovanska slovni zasoba. Praha 1981. 484pp. Publisher´s softcover.
[ ATA: 54463 ] Pris: 125 SEK
KOPELEW, Lew, Ein Dichter kam vom Rhein. Heinrich Heines Leben und Leiden. Berlin 1981. 510 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 23853 ] Pris: 100 SEK
KOPENHAGEN, Wilfried / Rolf Naustädt (ed.), Das grosse Flugzeug Typenbuch. Berlin 1977. 554 pp. Publisher's blue cloth. Quarto.
[ ATA: 45311 ] Pris: 150 SEK
KOPOLA. Nelli, The Construction of Womanhood in Algeria. Moudjahidates, Aishah Radjul, Women as Others and Other Women. Stockholm 2001. viii,252pp. Publisher´s soft cover. Library stamps and stamp of selling.
[ ATA: 54817 ] Pris: 200 SEK
KOPP, W., Geschichte der griechischen Literatur. Begründet von Dr. W. Kopp forgeführt von F. G. Hubert, G. H. Müller und O. Kohl. Neunte Auflage. Berlin 1917. 348 pp. hardcvover with restored spine.
[ ATA: 18158 ] Pris: 90 SEK
KORÁCSI, Sándor, Den ungerska tragedin. Memoarer av Budapests polischef under Ungernrevolten 1956 upptecknade av Tybor. Norstedts 1979. 361s. + planscher. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55406 ] Pris: 100 SEK
KORFF, Gottfried / Reinhard Rürup (ed.), Berlin, Berlin. Die Ausstellung zur Geschichte der Stadt. Berlin 1987. 692 (4) pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 41169 ] Pris: 100 SEK
KORFF, Gottfried / Winfried Ranke (ed.), Preussen. Versuch einer Bilanz. Hamburg 1981. 5 volumes in paper cassette. 611 + 351 + 288 + 271 + 359 pp. Paperback. Many many illustrations in colour and b/w.
¶ Ein Ausstellung der Berliner Festspiele 1981.
[ ATA: 25877 ] Pris: 200 SEK
KORFF, H.A., Im Bildwandel seiner Lyrik I-II. Koehler & Amelang, Leipzig 1958. 392 + 356pp. Publishers cloth. OLwd.
¶ 2 volumes.
[ ATA: 10228 ] Pris: 150 SEK
KORHONEN, Arvi, Barbarossaplanen och Finland. Natur och kultur 1963. 331s. Halvklotband med omslagen medbundna. Namn på försättsbladet.
[ ATA: 39516 ] Pris: 200 SEK
KORN, Karl, Sprache in der verwalteten Welt. Zweite, ergänzte Auflage. Freiburg, Walter-Verlag, 1959. 230 S. Geb.
¶
[ ATA: 1350 ] Pris: 50 SEK
KORNAI, János, The Road to a Free Economy: Shifting From a Socialist System. The Example of Hungary. New York 1990. 224 pp. Softcover. Some pencil underlining; else in good condition.
[ ATA: 30452 ] Pris: 90 SEK
KORNBLUTH, C. M., Syndikatet. Revolt i framtiden. Falun 1984. 157 s. NOVA POCKET 13.
[ ATA: 19088 ] Pris: 50 SEK
KORP, Walter, Halkar Sverige efter. Sveriges ekonomiska tillväxt 1820-1990 i jämförande belysning. Stockholm 1992. 240 s. Häftad.
[ ATA: 23412 ] Pris: 75 SEK
KORPPI-TOMMOLA, Aura, Vänskapsband över Bottenhavet. Fadderortsrörelsen Sverige-Finland 1942-1980. Helsingfors 1982. XIV, 280s. + illustrationer. Förlagets dekorerade blå klotband. Tillskrift på försättsbladet. Något nött band.
[ ATA: 46400 ] Pris: 100 SEK
KORRODI, Eduard (ed.), Goethe im Gespräch. Zürich 1944. 883 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 26868 ] Pris: 125 SEK
KORSSTRÖM, Tuva, Berättelsens återkomst. På spaning efter den europeiska romanen. Helsingfors 1994. 310 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 26162 ] Pris: 75 SEK
KORSSTRÖM, Tuva, Tidsresor. Rapporter om förändring. Helsingfors 1997. 141 s. Häftad. rec. ex."" skrivet på försättsbladet; övrigt i gott skick.
[ ATA: 26163 ] Pris: 75 SEK
KORUP, Helmut / Nils Lindskog (red.), Matfettslexikon. Från frö till bytta. Stockholm 1984. 110 s. Ill. Förlagets konstläder. Fd. biblioteksexempaler med en stämpel. Gott skick.
[ ATA: 38201 ] Pris: 60 SEK
KORZENIEWSKI, Dietmar (ed.), Die römische Satire. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1970. XVI, 520 pp. Publisher's cloth. Very good condition. Wege der Forschung CCXXXVIII.
[ ATA: 34966 ] Pris: 300 SEK
KOSAKA, Masataka, 100 Million Japanese: The Postwar Experience. Tokyo 1972. 282 pp. Ill. Publisher's cloth with dj. Very good condition. Spine on dj tanned.
¶ The First Complete History.
[ ATA: 43539 ] Pris: 100 SEK
KOSELLECK, Reinhart (ed), Wandel und Beharrung in der Frühen Neuzeit. Vandenhoeck & Ruprecht in Göttingen 1982. pp.431-571. Ownership plate on small title.
[ ATA: 45040 ] Pris: 75 SEK
KOSHI, George M., The Japanese Legal Advisor: Crimes and Punishments. With a Foreword by Yoshitsugu Baba. Tokyo 1970. 396 pp. Publisher's black cloth with dj. Very good condition. Ex library with two stamps.
[ ATA: 50124 ] Pris: 150 SEK
KOSINSKI, Jerzy, Passion Play. First edition. New York 1979. 271 (3) pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 37966 ] Pris: 75 SEK
KOSKINEN, Maaret, I begynnelsen var ordet. Ingmar Bergman och hans tidiga försattarskap. Stockholm 2002. 352 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 15865 ] Pris: 80 SEK
KOSMALA, Hans, Hebräer - Essener - Christen. Studien zur Vorgeschichte der Fruhchristlichen Verkunigung. Brill, Leiden 1959. 479pp. Publishers cloth. Studia Post-Biblica 1.
¶
[ ATA: 3263 ] Pris: 200 SEK
KOSTOPOULOS, Tryphon, The Decline of the Market: The Ruin of Capitalism and Anti-Capitalism. Stockholm 1987. 258 pp. Softcover.
[ ATA: 30596 ] Pris: 200 SEK
KOSTRZEWSKI, Jozef, Wielkopolska w pradziejach. Zmienione trzecie wydanie wielkopolski w czasach przedhistorycznych. Warszawa 1955. 348pp. + XXIV plates. Publisher´s softcover.
[ ATA: 55498 ] Pris: 150 SEK
KOSTRZEWSKI, Jozef, Kultura Prapolska. 261 rycin. Wydanie drugie. Poznan, Instytut Zachodni 1949. 615pp. Illustrated. Softcover. Worn and slightly damaged covers.
[ ATA: 55608 ] Pris: 75 SEK
KOTALOVA, Jitka, Belonging to Others. Cultural Construction of Womanhood Among Muslims in a Village in Bangladesch. Diss. Uppsala 1993. 252 pp. Acta Universitatis Upsaliensis: Uppsala Studies in Cultural Anthropology 19.
¶
[ ATA: 4066 ] Pris: 125 SEK
KOTZWINKLE, William, Fata Morgana. Stockholm 1978. 195 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött omslag i övre marginalen; övrigt i gott skick..
[ ATA: 19699 ] Pris: 75 SEK
KOVAC, Mirko, Malvinas levnadshistoria. Stockholm 1991. 84 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 37518 ] Pris: 75 SEK
KOVESI, Julius, Moral Notions. Routledge & Kegan Paul 1971. viii,166pp. Soft cover. Slightly worn. Pencil underlinings. Jan Österberg´s copy.
[ ATA: 53962 ] Pris: 75 SEK
KOZEVNIKOVA, Kveta / Radko Kejzlar / Miroslav Frydrich, Svedsko-Cesky Slovnik. Praha 1966. 688 pp. Publisher's decorated cloth.
[ ATA: 35132 ] Pris: 200 SEK
KOZICKI, Henry, Tennyson and Clio. xx,186pp. Publishers cloth with damaged dust-jacket.
[ ATA: 12786 ] Pris: 150 SEK
KOZIOL, Herbert & Felix Hüttenberg, Grammatik der englischen Sprache. Zweite, neu bearbeitete Auflage. Heidelberg, Carl Winter, 1968. 234 S. Cloth.
¶
[ ATA: 4035 ] Pris: 90 SEK
KOZIOL, Herbert, Grundzüge der englischen Semantik. Wien, Wilhelm Braumüller, 1967. 279 S. Wiener Beiträge zur englischen Philologie LXX.
¶
[ ATA: 3594 ] Pris: 125 SEK
KRÖNINGSSVÄRD, Carl Gustaf, Matrikel öfwer dem af Swea Rikes Ridderskap och Adel, hwilka Ifrån 1823 till närwarande tid, bilfwit på Riddarhuset Introducerade. Stockholm 1850. 201 (7) s. Gråpappersomslag. Nött och naggad.
[ ATA: 49454 ] Pris: 200 SEK
KRABBÉ, Tim Förseningen. Stockholm 1995. 144 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 16995 ] Pris: 75 SEK
KRABBE, Th., Island og dets tekniske udvikling gennem tiderne Köbenhavn 1946. 364,(4)s. Illustrerad. Häftad. Dedikation. Något fläckad rygg.
[ ATA: 15658 ] Pris: 300 SEK
KRAEPELIN, Emil, Lebenserinnerungen. Springer 1983. XIV, 290 (4) pp. Ill. Publisher's hardcover. Presentation copy from one of the editors. Very good condition.
[ ATA: 49144 ] Pris: 200 SEK
KRAFT AF HOHENLOHE-INGELFINGEN, Prins, Bref i militära ämnen 2. Infanteriet. Stockholm, Militärlitteratur-föreningens förlag 1887. (4),188s. Halvfranskt band. Hårt nött rygg. Pappersetikett på nedre delen av ryggen.
[ ATA: 20670 ] Pris: 50 SEK
Kraft, Eva-Maria / Carl-Wolfgang Schümann (ed.), Katalog der Meister des 19. Jahrhunderts in der hamburger Kunsthalle. Hamburg 1969. 435 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 30774 ] Pris: 90 SEK
KRAFT, John, Floran i Brunnby socken med Kullaberg. Lund 1982. 88s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 55424 ] Pris: 70 SEK
KRAFT, Salomon, Pomorhandelen på Nordnoge under 1800-talets förra hälft. Universitetsforlaget 1968. 119,(1)s. Häftad, Phebe Fjellströms ex. med en del marginalförstrykningar. Fuktrandat omslag. Tromsö museum. Acta Borealia B. Humaniora. No. 9.
[ ATA: 36723 ] Pris: 125 SEK
KRAFT, Simon, Kring Erikskrönikan. Stockholm 1932. 8+20+80 s. Häftad. Ryggens fot lite nött.
¶ Särtryck ur Historisk tidskrift. Med dedikation.
[ ATA: 24975 ] Pris: 150 SEK
KRAFT, Verena, Glädje, inspiration, hopp. Om att hitta känslorna som lyfter. Andra tryckningen. Stockholm 1997. 151 s. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 31418 ] Pris: 125 SEK
KRAFT, Werner, Spiegelung der Jugend. Mit einem Nachwort von Jörg Drews. Erste Auflage. Frankfurt 1973. 163 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 30745 ] Pris: 100 SEK
KRAFT, Werner, Figur der Hoffnung. Ausgewählte Dichte 1925-1953. Heidelberg 1955. 128 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 30746 ] Pris: 100 SEK
KRAFT, Werner, Stefan George. München 1980. 303 pp. Softcover. Edition Text + Kritik.
[ ATA: 30749 ] Pris: 100 SEK
KRAGH, Ulf, The Actual-Genetic Model of Perception-Personality. Dissertation. Lund, Gleerup, 1955. 394 pp.
¶
[ ATA: 1881 ] Pris: 75 SEK
KRAHE, Hans, Lexikon altillyrischer Personnamen. Heidelberg 1929. VII, 174 pp. Publisher's blue cloth. Prev. owner's bookplate (Erik Gren). Excellent condition.
[ ATA: 32253 ] Pris: 750 SEK
KRAHE, Hans, Germanische Sprachwissenschaft 1-2. I: Einleitung und Lautlehre / II: Formenlehre. Berlin 1942. 2 volumes. 127 + 140 pp. Publisher's cloth. Signature. In good condition.
[ ATA: 33816 ] Pris: 150 SEK
KRAIG, Donald Michael, Modern Magick: Eleven Lessons in the High Magickal Arts. Second Edition. Llewellyn 2002. xvi, 581 pp. Softcover.
[ ATA: 29573 ] Pris: 200 SEK
KRAIKER, Wilhelm (ed.), Archaische Plastik der Griechen. Wissenschaftliche Buchgesellschaft Darmstadt 1976. 273 pp. + 32 plates. Publisher's hardcover. Wege der Forschung CCCIX.
[ ATA: 18858 ] Pris: 125 SEK
KRAJCOVIC, Rudolf, Vývin slovenského jazyka a dialektológia. Slovenské pedagogické nakladatel´stvo, Bratislava 1988. 344pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. Bookplate.
[ ATA: 54481 ] Pris: 300 SEK
KRAL Abel/ SABOL, Jan, Fonetika a fonológia. Bratislava 1989. 390pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Bookplate.
[ ATA: 54462 ] Pris: 125 SEK
KRALL, Hanna, Lokförare C:s föredömliga liv. Ordfront 1993. 202,(6)s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Reportagets mästare.
[ ATA: 39107 ] Pris: 60 SEK
KRAMER, Fritz W., Literature Among the Cuna Indians. Gothenburg 1970. 166 pp. Soft covers.
[ ATA: 8734 ] Pris: 100 SEK
KRAMER, Jane, Européer. Ordfront 1991. 223,(1)s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Reportagets mästare
[ ATA: 16791 ] Pris: 75 SEK
KRAMERS, J. H., Over de Kunst van de Islam. Met 44 afbeeldingen. Leiden Brill 1953. 102 pp. + Plates. Publisher's half cloth with dj. Dj worn with some tears; else in good condition.
[ ATA: 37295 ] Pris: 250 SEK
KRAMP, P.L., Ctenophora. Köbenhavn 1942. 20pp. original wrappers. The Godthaab Expedition 1928. Meddelelser om Grönland Bd 80. Nr.9.
[ ATA: 9460 ] Pris: 100 SEK
KRAMP, P.L., Pelagic Tunicata. Köbenhavn 1942. 10pp. Original wrappers. The Godthaab Expedition 1928. Meddelelser om Grönland Bd 80 Nr 10.
[ ATA: 9461 ] Pris: 100 SEK
KRAMP, P.L., Hydroids collected in West-Greenland fjords in 1911 and 1912. Köbenhavn 1932. 36pp + folding map. Original wrappers. Meddelelser om Grönland Bd 91. Nr 3.
[ ATA: 9462 ] Pris: 125 SEK
KRAMP, P.L., Medusae, Siphonophora, and Ctenophora. Köbenhavn 1943. 20pp. Original wrappers. Meddelelser om Grönland. The Zoology of East Greenland.
[ ATA: 9466 ] Pris: 150 SEK
KRAMP, P.L., Hydroida. Köbenhavn 1943. 52pp. Original wrappers. Meddelelser om Grönland Bd 121. Nr 11.
[ ATA: 9467 ] Pris: 150 SEK
KRAMP, P.L., Coelenterata, Ctenophora and Chaetognatha. Köbenhavn 1933. 20pp. Original wrappers. Meddelelser om Grönland. Bd 104. Nr 11. The Scoresby Sound Committee´s 2nd east Greenland Expiditon in 1932 to King Christian IX´s land.
[ ATA: 9481 ] Pris: 100 SEK
KRAMP, P.L., Siphonophora. Köbenhavn 1942. 24pp. Original wrappers. Meddelelser om grönland. Bd 80. Nr 8. the Godthaab expedition 1928.
[ ATA: 9491 ] Pris: 100 SEK
KRAMP, P.L., Hydroids. Köbenhavn 1932. 86pp. Original wrappers. Meddelelser om Grönland. Bd 79. Nr 1. The Godthaab Expedition 1928.
[ ATA: 9492 ] Pris: 150 SEK
KRAMP, P.L., Medusae collected by the Lund university Chile expedition 1948-49. Lund 1952. 19,(1)pp. Illustrated. Original wrappers. Kungl. Fysiografiska sällskapets handlingar. N.F. Bd. 62. Nr 7. Reports of the Lund university Chile expedition 1948-49. 2.
[ ATA: 12729 ] Pris: 100 SEK
KRANCHER, O. / E. Uhmann, Die Käfer ihr Bau und ihre Lebensweise nebst Anleitung zur Beobachtung, Aufzucht und zum Sammeln. Mit 20 farbige Tafeln und 8 Textabbildungen. Wiesbaden 1924. VIII, 190 (2) pp. Publihsre's decorated green cloth. Very good condition. (Das Naturreich. Eine Sammlung naturwissenschaftlicher Bücher für Schule und Haus Herausgegeben von Professor Dr. Bastian Schmid)
[ ATA: 46351 ] Pris: 500 SEK
KRANTZ, Claes, I Krinolinens tidevarv. Göteborg 1937. 317s. Illustrerad. Häftad. Liten skada på främre omslagets övre vänstra hörn. Liten svart fläck på främre snittet. Dedikation.
[ ATA: 10630 ] Pris: 75 SEK
KRANTZ, Claes, Skepp i gattet. Västkustbilder från hamn och hav. Stockholm 1954. 267 s. Ill. Häftad. Ryggen något nött.
[ ATA: 25393 ] Pris: 75 SEK
KRANTZ, Claes, Gestalter från kusten. Bohusländska tids- och personbilder. Stockholm 1942. 252 s. Ill. Häftad. Ryggen något nött. Bakre omslag med liten fuktskada.
[ ATA: 25394 ] Pris: 90 SEK
KRANZ, Walther, Geschichte der griechischen Literatur. Leipzig o.J. XVI,522pp. + plates. Publishers cloth. Name on fly-leaf.
[ ATA: 28241 ] Pris: 90 SEK
KRÜGER, Gustav, Syntax der englischen Sprache. 2. neu bearbeitete und stark vermehrte Auflage. Dresden und Leipzig 1914 - 1917. 2480 pp. Original brown half cloth. Schwierigkeiten des Englischen. Umfassande Darstellung des lebenden Englisch II: Teil: Syntax.
¶ 4 volumes.
[ ATA: 237 ] Pris: 1500 SEK
KRÜGER, Gustav, Englische Ergänzungsgrammatik und Stilistisches. Zweite Auflage. Dresden und Leipzig 1913. VII, 246 (2) pp. Private red cloth. Underlinings in pencil.
[ ATA: 36321 ] Pris: 125 SEK
KRÜGER, Michael, Himmelfarb. Svensk översättning av Ulrika wallenström. Stockholm 1996. 190 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 19724 ] Pris: 90 SEK
KRAPPE, Inge / Alf Resare (red.), Försvarets civilförvaltning 1634-1865 / Försvarets civilförvaltning 1865-1994. Karlstad 1994. 2 vol. 282 (2) + 173 (1) s. Ill. Förlagets konstläderband.
[ ATA: 40556 ] Pris: 300 SEK
KRARUP NIELSEN, Aage, De gyllene pagodernas land. Stockholm 1959. 155 s. Ill. Förlagets klotryggsband. Liten kvarto.
[ ATA: 39210 ] Pris: 200 SEK
KRARUP NIELSEN, Aage, På valfångst i Södra Ishavet. Stockholm 1922. 162 (2) s. Ill. Häftad. Något nött.
[ ATA: 39863 ] Pris: 100 SEK
KRARUP, F. C., Religionsfilosofi. En bog om det religiöse livs vaesen og ret. Ny uforandret Optryck. Köbenhavn 1921. VIII, 469 s. Privat klotband.
[ ATA: 34708 ] Pris: 100 SEK
KRARUP, Per, Homer og det homeriske spörsmaal. Gyldendal, Köpenhamn 1945. 246s. Häftad. Namnteckning i svag blyerts. Nött.
[ ATA: 18394 ] Pris: 75 SEK
KRARUP, Per, Rom og romerne. Med illustrationer av Torben Galle Jensen. Köbenhavn 1966. 31 (5) s. Ill. Förlagets dekorerade pappband. Gott skick.
[ ATA: 39357 ] Pris: 75 SEK
KRASKE, Erich, Handbuch des auswärtigen Dienstes. Halle/Saale Niemeyer 1939. XXVII, 715 pp. Publisher's brown cloth. Two pages with pencil underlining; else in very good condition.
[ ATA: 48727 ] Pris: 300 SEK
KRAUER, Dr. E., Eindrücke von einem 11 000-km-Trip in Kleinasien und dem Balkan. 32pp. Illustrated. Stabbed as issued. Printed wrappers. Sonderabdruck aus Touring, offizielles Organ des TCS.
[ ATA: 55659 ] Pris: 90 SEK
KRAUS, Wolfgang, Schreiben in dieser Zeit: Für Manès Sperber. Wien 1976. 197 pp. Softcover with dj.
¶ Essays by Jean Améry, E. M. Cioran, Eugène Ionesco, André Malraux, Eli Wiesel and others.
[ ATA: 25216 ] Pris: 100 SEK
KRAUSE, Martin / NAETSCH, Emil, Theorie der elliptischen Funktionen. Mit 25 Figuren Im Text. Teubner 1912. VI,186,(4)pp. Publisher's cloth. Hard cover. Slightly worn. Spine bleached.
[ ATA: 50675 ] Pris: 150 SEK
KRAUSE, Wilhelm, Die Griechen. Von Mykene bis Byzanz. Eine Einführung in die griechische Altertumskunde in thematischer Darstellung mit Quellennachweis. Wien 1969. 428 pp. Publisher's full cloth.
[ ATA: 17610 ] Pris: 200 SEK
KRAUTHEIMER, Richard, Early Christian and Byzantine Architecture. London 1965. xxv (4) 390 pp. Ill. Publisher's red cloth with dj. Quarto. (The Pelican History of Art).
[ ATA: 30665 ] Pris: 300 SEK
KREFTING, Miki, Introduction to the Crowley-Tarot. Urania Verlag 1993. 136s. Illustrated. Paperback.
[ ATA: 16139 ] Pris: 100 SEK
KRENZLIN, Michael / Gisold Lammel / Irina Goschenhofer (ed.), Kunstverhältnisse. Ein Paradigma kunstwissenschaftlicher Forschung. Zu Peter H. Feist. Berlin 1988. 138 (6) pp. Ill. Original wrappers. Upper corner creased; else good.
[ ATA: 37298 ] Pris: 100 SEK
KRESLINS, Jan / Steven A. Mansbach / Robert Schweitzer (red.), Gränsländer. Östersjön i ny gestalt. Stockholm 2003. (16) 333 (35) s. Färg ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick. (Armémuseum. Meddelande 61-62).
[ ATA: 43206 ] Pris: 150 SEK
KRETSCHMER, Ernst, Gestalter och tankar. Natur och kultur 1964. 244s. Förlagets klotband.
[ ATA: 10390 ] Pris: 100 SEK
KRETSCHMER, Ernst, Gestalter och tankar. En självbiografi. Stockholm 1964. 244 s. Häftad.
[ ATA: 11996 ] Pris: 90 SEK
KRETSCHMER, Ernst, Körperbau und Charakter. Untersuchungen zum Konstitutionsproblem und zur Lehre von den Temperamenten. Vierte, vermehrte und verbesserte Auflage. Berlin 1925. VI, 214 (8) pp. Ill. Publisher's blue cloth. In very good condition.
[ ATA: 30121 ] Pris: 250 SEK
KRETSCHMER, Paul, Wortgeographie der hochdeutschen Umgangssprache. Götingen 1918. XVI, 638 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 33787 ] Pris: 300 SEK
KREUTEL, Richard F., Osmanisch-Türkische Chrestomathie. Wiesbaden Harrassowitz 1965. XXII, 284 pp. Original wrappers. Very good conmdition.
[ ATA: 43963 ] Pris: 350 SEK
KREUTZ, Wirfelt / Birgitta Folcker-Sundell, Lilla vis & rams boken. Stockholm 1997. 12 s. Ill. Häftad med spiralrygg. Gott skick.
[ ATA: 49177 ] Pris: 60 SEK
KREUZER, Helmut / Rul Gunzenhäuser, Mathematik und Dichtung. Versuche zur Frage einer exakten Literaturwissenschaft. München 1965. 350 (2) pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 16982 ] Pris: 150 SEK
KRIEGER, Murray, The Play and Place of Criticism. Johns Hopkins Press 1967. xiii, 256 pp. Publisker's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 32221 ] Pris: 100 SEK
KRILAND, Gösta, Det gåtfulla har ingen dörr. Lund 1999. 76 (4) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 34834 ] Pris: 75 SEK
KRISCHEN, Fritz, Weltwunder der Baukunst in Babylonien und Jonien. Ernst Wasmuth 1956. 104pp + 36 plates. Publishers cloth backed boards with dust jacket.
[ ATA: 26346 ] Pris: 150 SEK
KRISHNA, Gopi, Kundalini the evolutionary energy in man. With an introduction by Frederic Spiegelberg and a psychological commentary by James Hillman. Shambala, Berkeley 1971. 252pp. Softcover. A few pages in the beginning with pencil underlinings.
[ ATA: 52738 ] Pris: 90 SEK
KRISHNAMURTI With Teachers, A Flame of Learning. Mirananda 1993. 205pp. Softcover. Pencil markings and annotations.
[ ATA: 52918 ] Pris: 75 SEK
KRISHNAMURTI, Education and the Significance of Life. Gollancz, London 1990. 128pp. Softcover. Some pencil markings.
[ ATA: 53182 ] Pris: 75 SEK
KRISHNAMURTI, The Penguin Krishnamurti Reader. Edited by Mary Lutyens. Penguin 1987. 251pp. Softcover.
[ ATA: 53183 ] Pris: 75 SEK
KRISHNAMURTI, J., On Relationship. London 1992. x, 191 (9) pp. Softcover.
[ ATA: 46937 ] Pris: 100 SEK
KRISHNAMURTI, J., J. Krishnamurti Talks with American Students. Boston 1970 (90's printing). 182 pp. Softcover.
[ ATA: 46939 ] Pris: 100 SEK
KRISHNAMURTI, J., Choiceless Awareness. A Selection of Passages from the Teachings of J. Krishnamurti. KPA 2001. Revised Edition. (4),153pp. Softcover. Pencil markings.
[ ATA: 52922 ] Pris: 75 SEK
KRISHNAMURTI, J., To Be Human. Shambhala 2000. xviii,206pp. Softcover. Pencil markings.
[ ATA: 53069 ] Pris: 90 SEK
KRISTELLER, Paul Oskar, Eight Philosophers of the Italian Renaissance. Stanford University Press 1966. xiv, 194 pp. Softcover.
[ ATA: 49058 ] Pris: 125 SEK
KRISTENSEN, Kjeld, Dansk for svenskere. Under medvirken af Lars Brink. Gleerups 1997. Första upplagan, fjärde tryckningen. 149s. + karta. Häftad.
[ ATA: 53037 ] Pris: 150 SEK
KRISTENSEN, Sven Möller, Digtningens teori. 7. oplag. Gylendal, Köpenhamn 1973. 198s. Häftad. Namnteckning och stämpel på första bladet. Prislapp på bakre omslaget.
[ ATA: 16580 ] Pris: 50 SEK
KRISTENSON, Nils, Rädda familjen. Kristen opinionsbildning i befolkningspolitiska och sexualetiska frågor under 1930-talet. Akademisk avhandling. Uppsala 1997. 235 s. Häftad. Studia Historico-Ecclesiastica Upsaliensia 39.
[ ATA: 13067 ] Pris: 75 SEK
KRISTEVA, Julia, La révolution du langage poétique. Éditions du Seuil, Paris 1974. 646 pp. Original wrappers.
[ ATA: 6248 ] Pris: 400 SEK
KRISTIANSSON, Sture, Falu kopparvåg 1546-1873. Historiska inblickar i en institution och livet kring denna. Filipstad 1993. 143 (1) s. Il. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 39658 ] Pris: 125 SEK
KRISTOFERSSON, Sture, Psalmboksförslagen av år 1765-67 och 1793. Akademisk avhandling. Stockholm 1939. xx,440s. Häftad.
[ ATA: 6183 ] Pris: 125 SEK
KRISTOFFERSEN, Tornd / Tore Rydningen, Video- og datamonitorer. Oslo 1999. 149 s. Häftad. Kvarto. Namnteckning.
[ ATA: 30474 ] Pris: 125 SEK
KRITZ, Lars, Lastbilstransporter i Sverige 1950-1961. Uppsala 1963. 220s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 9949 ] Pris: 100 SEK
KROCKOW, Christian von, Ett tyskt århundrade 1890-1990. Stockholm 1991. 374 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
¶
[ ATA: 2675 ] Pris: 100 SEK
KROEMER, Karl, Wurzelhaut Hypodermis und Endodermis der Angiospermenwurzel. Dissertation. Marburg 1903. 147 (1) pp. Original wrappers. Exlibrary. Top and bottom of spine worn with partial paper loss.
[ ATA: 33947 ] Pris: 400 SEK
KROESE, Andries J., Minska din stress med meditation. Natur och Kultur 2000. 198s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51687 ] Pris: 125 SEK
KROGSTAD, Jan Magne, Vad är förvärvad hjärnskada? Mölndal 2001. 100 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 32378 ] Pris: 75 SEK
KROLL, Wilhelm, Geschichte der klassischen Philologie. Leipzig 1909. 152 pp. Publishers hardcover. Sammlung Göschen 367.
[ ATA: 8163 ] Pris: 75 SEK
KRONASSER, Heinz, Handbuch der Semasiologie. Kurze Einführung in die Geschichte, Problematik und Terminologie der bedeutungslehre. Winter, Heidelberg 1952. 204pp. Original wrappers. Owneship plate.
[ ATA: 7480 ] Pris: 150 SEK
KRONBORG, Bo / Thomas Nilsson / Andres A. Svalestuen (red.), Nordic Population Mobility: Comparative Studies of Selected Parishes in the Nordic Contries 1850-1900. Oslo 1977. 170 pp. Softcover with dj.
[ ATA: 20393 ] Pris: 100 SEK
KRONER, Niels, A blueprint for better banking. Svenska Handelsbanken and a proven model for post-crash banking. With a foreword by Hilmar Kopper. Harriman House 2009. x,208pp. Publisher´s hard cover with dust jacket.
[ ATA: 51005 ] Pris: 250 SEK
KRONHAUSEN, Eberhard / Phyllis Kronhausen (ed.), The 2nd International Exhibition of Erotic Art. Liljevalchs Konsthall Stockholm April 2 - May 18, 1969. Copenhagen 1969. 21 pp. + ca 100 pp. of plates. Paperback. Text in Swedish, German and French. Very good condition.
[ ATA: 34020 ] Pris: 90 SEK
KRONHAUSEN, Eberhard / Phyllis Kronhausen (ed.), The First International Exhibition of Erotic Art. Lund's Konsthall Lund, Sweden 1968. Copenhagen 1968. 32pp. + (ca 100pp) plates. Paperback. In good condition.
[ ATA: 46717 ] Pris: 90 SEK
KRONHOLM, Tryggve / Anders Piltz (red.), Bibeltolkning och bibelbruk i västerlandets kulturella historia. Stockholm 1999. 150 s. Färg ill. Häftad med skyddsomslag. Gott skick.
¶ Föreläsningar vid ett symposium i Stockholm måndagen se 27 oktober 1997, arrangerat av Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademin, Stockholm 1999. Med deltagarlista.
[ ATA: 42780 ] Pris: 90 SEK
KRONHOLM, Tryggve / Eva Riad (ed.), On the Dignity of Man: Oriental and Classical Studies in Honour of Frithiof Rundgren. Stockholm 1986. XII, 524 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 8349 ] Pris: 140 SEK
KRONHOLM, Tryggve, De tio budorden. Verbum 1992. 288s. Häftad. Dedikation. Exlibris.
[ ATA: 51010 ] Pris: 250 SEK
KRONNING, Hans / Coco Norén / Bengt Novén / Gunilla Ransbo / Lars-Göran Sundell / Brynja Svane (ed.), Langage et référence. Mélanges offerts à Kerstin Jonasson à l'occasion de ses soixante ans. Uppsala 2001. 712 pp. Softcover. Very good condition. (Studia Romanica Upsaliensia 63)
[ ATA: 30169 ] Pris: 150 SEK
KRONNING, Hans, Modalité, cognition et polysémie: sémantique du verbe modal devoir. Doctoral Dissertation. Uppsala 1996. 200pp. Original wrappers. Studia Romanica Upsaliensia 54.
[ ATA: 16675 ] Pris: 100 SEK
KRONNING, Hans, Modalité, cognition et polysémie: sémantique du verbe modal devoir. Uppsala 1996. 200 pp. Original wrappers. Stamps on one page.
[ ATA: 50448 ] Pris: 75 SEK
KROOK, Caroline (red.), Det hände i Storkyrkan. Minnen ur Sveriges historia. Stockholm 2006. 214 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 37428 ] Pris: 100 SEK
KROOK, Caroline, Tnakar om Herrens hus. Stockholm 2003. 206 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 40609 ] Pris: 90 SEK
KROOK, Hans, Carl von Linné. Omslag och illustrationer Yngve Svalander. Lindblads 1957. 119s. Förlagets klotband med skyddsomslag.
[ ATA: 55396 ] Pris: 50 SEK
KROOK, Isak, Kristusbilden. En studie i svensk predikan omkring sekelskiftet. Stockholm 1947. 178 s. Häftad.
[ ATA: 34458 ] Pris: 125 SEK
KRUFT, Hanno-Walter, Altichiero und Avanzo. Untersuchungen zur oberitalienischen Malerei des ausgehenden Trecento. Dissertation. Bonn 1966. 205 pp. Softcover.
[ ATA: 25852 ] Pris: 150 SEK
KRUG, Antje, Heilkunst und Heilkult. Medizin in der Antike. München 1985. 224 (4) pp. Ill. Softcover. Good condition.
[ ATA: 42562 ] Pris: 300 SEK
KRUSE, Hans-Stefan, Regionalismus in Südindien. Die Drawidische Bewegung. Hamburg 1975. III, 156 pp. Cloth backed library volume bound with original wrappers. Ex library copy with stamps.
[ ATA: 49319 ] Pris: 100 SEK
KRUSENSTJERNA, Agnes von, Tonys sista läroår. Resa till kejsarens hotell. Stockholm 1926. 322 s. Häftad. namnteckning å främre omslag. Litet snedläst.
[ ATA: 28832 ] Pris: 75 SEK
KRUSENSTJERNA, Edvard Von, Bladmossvegetation och bladmossflora i uppsalatrakten. Akademisk avhandling. Uppsala 1945. 250 s. + 4 planscher och utvikbar karta. Häftad. Kvarto. (Acta Phytogeographica Suecica 19).
[ ATA: 45647 ] Pris: 125 SEK
KRUSIUS-AHRENBERG, Lolo, Tyrannmördaren C.F. Ehrensvärd. Gebers 1947. 487s. Illustrerad. Häftad. Något nött omslag.
[ ATA: 4241 ] Pris: 125 SEK
KRUSKOPF, Erik, En konstnärens världsman. Bertel Hintze 1901-1969. Helsingfors 1998. 206 s. Ill. Häftad. Liten kvarto. Snedläst. Bakre omslag och rygg mörknad.
[ ATA: 39184 ] Pris: 150 SEK
KRUUS, Oskar / Heino Puhvel (ed.), Eesti kirjanike leksikon. Tallinn 2000. 694 pp. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 48386 ] Pris: 300 SEK
KRUYT, H. R., Celloid Science I-II. Amsterdam 1960. 389 + 753 pp. in 2 cloth volumes.
[ ATA: 22571 ] Pris: 300 SEK
KRYGER, Johan Fredrik, Inträdes-tal, om Vetenskapernas närs förening med alla et Rikes hushålls-grenar i gemen, och med handaslögderna i synnerhet. Hållit för Kong. Svenska Vetenskaps Academien den 22. Nov. 1755. Stockholm, Lars Salvius, (2),(32,(4)s. Tagen ur band. Något lagerfläckad.
[ ATA: 48799 ] Pris: 300 SEK
KU SAN. Nine Mountains: Dharma-Lectures of the Korean Meditation Master Ku San. Korea 1978. 224 pp. + plates. Softcover with dj. Inscription on front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 42954 ] Pris: 250 SEK
KUBELKA, Susanna, Äntligen över fyrtio eller världen tillhör den mogna kvinnan. Forum 1984. 234s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 12739 ] Pris: 50 SEK
KUBLER, George, The Shape of Time: Remarks on the History of Things. Yale University Press. 23rd reprint of 1962 edition. 136 pp. Paperback.
[ ATA: 20885 ] Pris: 90 SEK
KUBOTA, Akira, Higher Civil Servants in Postwar Japan: Their Social Origins, Educational Backgrounds, and Career Patterns. Princeton University Press 1969. xvi, 197 (1) pp. Publisher's cloth with dj. Ex library copy (non circulated) with two stamps. Dj is price clipped; else in very good condition.
[ ATA: 47013 ] Pris: 90 SEK
KUCZYNSKI, Janusz (ed.), Dialectics and Humanism Vol. III No 2. Warsaw 1976. 176 (2) pp. Original wrappers.
¶ Special issue on Wladyslaw Tatarkiewicz on the occation of his 90th Birthday.
[ ATA: 37348 ] Pris: 200 SEK
KUENEN, A., Religion nationale et religion universelle. Islam, israelitisme, judaisme et christianisme, buddhisme. Cinq lectures. Paris 1883. VIII, 278 pp. Elegant decorated half calf. Some foxing.
[ ATA: 26640 ] Pris: 300 SEK
KUGELBERG, Arvid, Gamla Linköpingsgårdar. Linköping 1972. 140 s. Ill. Häftad. Namn i bläck på främre omslagets insida. Lätt veck på bakre omslaget. Skriftserie utgiven av Föreningen gamla Linköping 14:1
[ ATA: 18409 ] Pris: 100 SEK
KUGELBERG, Fredrik, Albrecht von Graefe och hans tid. Ett blad ur ögonläkekonstens historia. Lund 1950. 128 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 27486 ] Pris: 60 SEK
KUHLMANN, Andreas, Livets och dödens politik. Biomedicin i liberala demokratier. Göteborg 2002. 192 s. Häftad. Nött med veck.
[ ATA: 35829 ] Pris: 75 SEK
KUHN, H. W./ A. W. TUCKER (eds), Linear Inequalities and Related Systems. Princeton University Press 1956. xxiv,322pp. Softcover. Annals of Mathematics Studies Number 38.
[ ATA: 51496 ] Pris: 200 SEK
KUJALA, Kalervo, Myggans död. Stockholm 1986. 204 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19723 ] Pris: 40 SEK
KULA, Witold, An Economic Theory of the Feudal Society: Towards a model of the Polish Economy 1500-1800. London 1976. 191 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 15827 ] Pris: 200 SEK
KULISCHER, Josef, Allgemeine Wirtschaftsgeschichte des Mittelalters und der Neuzeit.I-II. Darmstadt, Wissenschaftliche Buchgesellschaft 1958. X,351,(1) + XI,(1),553,(1)pp. Publishers green cloth.
¶ 2 volumes.
[ ATA: 21187 ] Pris: 200 SEK
KULLANDER, Sven / Börje Larsson, Mikrokosmos. Strålning och materia i samspel. Uppsala 1984. 340 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 37025 ] Pris: 90 SEK
KULLBERG, O., (red.), Svensk apotekarkalender 1942. Sveriges apotekarkår i ord och bild. Mjölby 1942. 512 s. Förlagets halvfranska band. Namnteckning.
[ ATA: 49298 ] Pris: 150 SEK
KULLBERG, O., (red.), Svensk apotekarkalender 1932. Sveriges apotekarkår i ord och bild. Motala 1932. 424 s. Förlagets blåa klotband. Namnteckning.
[ ATA: 49300 ] Pris: 150 SEK
KULLENBERG, Annette, Glöd. Stockholm 2000. 210 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14676 ] Pris: 75 SEK
KULLENBERG, Annette, Mannen som älskade boaormar och andra bagateller. Stockholm 1998. 247 s. Kartonnage.
[ ATA: 14847 ] Pris: 60 SEK
KULLENBERG, Annette, Annette - kolumner. Atlas vintage 2009. 286s. Häftad.
[ ATA: 50820 ] Pris: 125 SEK
KULLENDORFF, Erik, Textkritische Beiträge zu Verecundus Iuncensis. Lund 1943. 160 pp. Original wrappers. Inscribed on upper wrapper. Sven Lundström´s copy with some pencil annotations.
[ ATA: 32829 ] Pris: 125 SEK
KULLMAN, Harry, På jakt efter vilda västern. Rabén & Sjögren 1958. 202s. + planscher. Förlagets röda klotband.
[ ATA: 11501 ] Pris: 125 SEK
KULLSTEDT, Mats / Lars Melin, Starta eget handboken. En detaljerad uppslagsbok för dig som vill starta eget företag. Stockholm 2006. 384 s. Förlagets pappband. Kvarto. Mycket gott skick.
[ ATA: 47954 ] Pris: 300 SEK
KUMLIEN, Akke, Bokstav och ande. Norstedts 1948. 126(2),80 planscher,(2)s. Bunden i halvmarokäng med guldornerad rygg med fyra upphöjda bind.. Båda omslagen medbundna. (Norstedts bokbinderi) Dedikation.
¶ Mycket stiligt exemplar.
[ ATA: 51314 ] Pris: 700 SEK
KUMLIEN, Björn, Biskop Karl av Västerås och Uppsalas ärkesätes flyttning. Stockholm 1967. 72 s. Häftad.
[ ATA: 17859 ] Pris: 60 SEK
KUMLIEN, Gunnar D., Svart international. Katolskt etos och eros. Natur och kultur 1951. 188s. Häftad. Några bläck- och blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 44050 ] Pris: 75 SEK
KUMLIEN, Gunnar, Axelbrott. En diktators fall. Norstedts 1944. 299s. Häftad. Namn på smutstitelbladet. Litet veck på bakre omslaget.
[ ATA: 46163 ] Pris: 75 SEK
KUMLIEN, Hj., Svenska herrgårdar och villor af svenska arkitekter samlade och utgivna af Hj. Kumlien. Norstedts 1894. 4 textsidor + 67 planscher. Folio. Pappmapp med klotrygg och knytband.
[ ATA: 53678 ] Pris: 1500 SEK
KUMLIEN, Kjell, Norberg genom 600 år. Studier i en gruvbygds historia. Uppsala 1958. 650s. + planscher. Illustrerad. Förlagets halvklotband. Främre pärmens nedre högra hörn litet mörknad, ungfär en fjärdedel av pärmen.
¶
[ ATA: 7 ] Pris: 300 SEK
KUMLIN, Tomas, Familjen och hjärtat. En litteraturöversikt. Stockholm 1998. 222 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 40236 ] Pris: 100 SEK
KUMLIN, Tomas, Genom kroppen Bortom kroppen. En upptäcktsresa vid kroppens gränser. Uppsala 2006. 739s. Häftad.
[ ATA: 55438 ] Pris: 150 SEK
KUMM, Björn, Che. Historiska Media 2007. 304s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 48152 ] Pris: 100 SEK
KUNDTZ, David, Quiet Mind. One-Minute Retreats from a Busy World. Reprint. Conari Press 2000 edition. x,372pp. Softcover.
[ ATA: 52864 ] Pris: 75 SEK
KUNERT, Günther, Förrädarnas hattar. Stockholm 1973. 197 s. Pocket.
[ ATA: 19721 ] Pris: 40 SEK
Kungl. Tekniska Högskolan Institutionen för Stadsbyggnad, Bilstaden. Stockholm 1960. 293s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Ett par tipex fläckar på främre omslaget. Utgallrat biblioteksex.
[ ATA: 53568 ] Pris: 250 SEK
KUNKEL, Wolfgang, Römische Rechtsgeschichte. Dritte ergänzte Auflage. Köln, Böhlau verlag, 1960. 164 s.
¶
[ ATA: 741 ] Pris: 75 SEK
KUNOU, Tsuneko, A Promise to Akiko: A Mother's Notes. Berkeley 1998. xiv, 140 pp. Softcover. Excellent condition.
[ ATA: 43352 ] Pris: 60 SEK
KUNZE, Horst, Vom Bild im Buch. Lepizig 1988. 279 pp. + 16 plates. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 20905 ] Pris: 75 SEK
KUNZRU, Hari, Mina revolutioner. Stockholm 2008. 408 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Rec.stämpel å övre snitt.
[ ATA: 43507 ] Pris: 100 SEK
KUNZRU, Hari, Leela.exe. Stockholm 2005. 381 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 49369 ] Pris: 70 SEK
KUOLJOK, Kerstin Eidlitz, The Revolution in the North. Soviet Ethnography and Nationality Policy. Upsala 1985. X,185pp. Publisher´s soft cover with dust jacket.
[ ATA: 54127 ] Pris: 125 SEK
KUPER, Adam (ed), The Social Anthropology of Radcliffe-Brown. Routledge 1977. 296 pp. Softcover. Pages in the beginning with pencil underlining.
[ ATA: 49400 ] Pris: 100 SEK
KUPER, Leo, Passive Resistance in South Africa. Yale University Press 1957. 256 pp. Ill. Softcover. Signature to front fly leaf.
[ ATA: 40419 ] Pris: 75 SEK
KUPFERBERG, Tuli, 1001 sätt att leva utan att arbeta. Bakhåll 2009. 95s. Förlagets dekorerade klotryggsband.
[ ATA: 54891 ] Pris: 90 SEK
KUPRIN, Aleksander, Sulamith. Illustrationer av Yngve Berg. Stockholm 1959. 96 s. Ill. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 19720 ] Pris: 50 SEK
KUREISHI, Hanif, Förorternas Buddha. Stockholm 1990. 365 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 20281 ] Pris: 100 SEK
KUREISHI, Hanif, Kärlek i en blå tid. Stockholm 1998. 240 s. Häftad.
[ ATA: 42632 ] Pris: 75 SEK
KURGAN, G. / Ph. Monreaux (ed.), La quantification en historie. Bruxelles 1973. 180 pp. Softcover. Fine.
[ ATA: 25595 ] Pris: 200 SEK
KURKOV, Andrej, Presidentens sista kärlek. Natur & Kultur 2009. 490s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Nedre högra hörnet stött.
[ ATA: 55078 ] Pris: 100 SEK
KURLANSKY, Mark, 1968. De gränslösa drömmarnas år. Stockholm 2005. 416 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 48664 ] Pris: 100 SEK
KUROSAKI, Takashi, Risk and Household Behavior in pakistan's Agriculture. Tokyo 1998. x, 166 pp. Publisher's cloth with dj. Excelent condition.
[ ATA: 43351 ] Pris: 150 SEK
KURS, M, / SHKARBAN, L.I., Tagal´skij yazyk. (The Tagalog language). Moscow 1966. 104pp. + errata slip. Soft covers.
¶ In russian.
[ ATA: 48589 ] Pris: 150 SEK
KURTÉN-LINDBERG, Birgitta, Homo Sum. Om det mänskliga hos människan. Lund 2005. 206 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 30916 ] Pris: 100 SEK
KURTÉN, Tage / Michael Lindfelt / Pamela Slotte (ed.), Ratio et Fides. Studia in honorem Hans-Olof Kvist. Åbo 2001. 273 pp. Softcover.
[ ATA: 21527 ] Pris: 125 SEK
KURZWEIL, Allen, En studie i sällsamheter. Stockholm 1993. 362 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Förlagets stämpel på undre snittet.
[ ATA: 12382 ] Pris: 90 SEK
KURZWEIL, Raymond, The Age of Intelligent Machines. MIT Press 1990. XIII, 563 pp. Ill. Softcover. Quarto. In good condition. Heavy volume.
[ ATA: 39171 ] Pris: 250 SEK
KUSAN, Frank, Reseffekter. Stockholm 1975. 174 s. Häftad.
[ ATA: 23876 ] Pris: 60 SEK
KUSCH, Eugen, Land der Franken. Aufgenommen und beschrieben von Eugen Kusch mit einer Einführung von Kasimir Edschmid. Nürnberg 1961. 36 pp. + 150 plates. Publisher's brown cloth. In good condition.
[ ATA: 36938 ] Pris: 100 SEK
KUSCHAK, A., Ryskt affärslexikon. Praktisk hand- och uppslagsbok för rysk handelskorrespondens. Svenskt - ryskt / Ryskt - svenskt. Stockholm 1926. 448 s. Förlagets röda klotband. Äldre namntecking å insida av främre pärmen. Gott skick.
[ ATA: 45348 ] Pris: 400 SEK
KUSS, Otto, Der Brief an die Hebräer. Übersetzt und Erklärt. Zweite, durchgesehene und erweiterte Auflage. Regensburg 1966. 260 pp. Publisher's cloth with dj. Very good condition.
[ ATA: 35196 ] Pris: 250 SEK
KUSSAK, Åke, Författaren som predikant. Ett frikyrkosamfunds litterära verksamhet 1910-1939. Akademisk avhandling. Stockholm 1982. 244 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 12304 ] Pris: 90 SEK
KUSTVALL LARSSON, Folke / Virginia Kustvall Larsson, Från Ven till Hallands Väderö. Naturpärlor i nordvästra skåne. Lidingö 2008. 128 s. Ill. Förlagets papband. Mycket gott skick.
[ ATA: 50324 ] Pris: 125 SEK
KUTTNER, Henry, Mutant. Falun 1985. 161 s. Originalpocket. NOVA POCKET 25.
[ ATA: 13855 ] Pris: 50 SEK
KUUSE, Jan, Från redskap till maskiner. Mekaniseringsspridning och kommersialisering inom svenskt jordbruk 1860-1910. Göteborg 1970. 140 s. Häftad. Blyertsstreckad. Namnteckning. Nött.
[ ATA: 5170 ] Pris: 75 SEK
KUYLENSTIERNA, Carl W., Om rekognitionsskogar och under bruk skatteköpta hemman. Med särskild hänsyn till å desamma förbehållna enskilda rättigheter. Akademisk avhandling. Lund 1916. XI, 233 s. Häftad. Med dedikation. Något nött rygg.
[ ATA: 37702 ] Pris: 500 SEK
KUYLENSTIERNA, Oswald, Karl XII. Hans öden och hans personlighet. 2 delvis omarbetade upplagan. Norstedts 1925. 277s. Illustrerad. Häftad. Fläckad rygg.
[ ATA: 6654 ] Pris: 100 SEK
KUZNETSOV, B. G., Philosophy of Optimism. Moscow 1977. 344 pp. Publisher's decorated cloth with dj.
[ ATA: 22011 ] Pris: 75 SEK
KVARNSTRÖM, Lars, Män i staten. Stationskarlar och brevbärare i statens tjänst 1897-1937. Akademisk avhandling. Stockholm 1998. 256 (4) s. Häftad. Med dedikation. Gott skick.
[ ATA: 50654 ] Pris: 100 SEK
KWANG-CHIH CHANG, The Archaeology of Ancient China. Taiwan 1966. xx,346pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover. Name on fly leaf.
[ ATA: 54354 ] Pris: 100 SEK
KYLEBÄCK, Hugo, Konsument- och lantbrukskooperation i Sverige. Utveckling, samarbets- och konkurrensförhållanden före andra världskriget. Göteborg 1979. 277s. Häftad.
[ ATA: 5171 ] Pris: 100 SEK
KYLHAMMAR, Martin / Jean-Francois Battail (Red.), På väg mot en kommunikativ demokrati? sexton humanister om makten, medierna och medborgarkompetensen. Stockholm 2003. 358 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14078 ] Pris: 75 SEK
KYLIN, Harald, Über die Entwicklungsgeschichte der Phaeophyceen. Mit 35 Textfiguren und 2 Tafeln. Lund 1933. 102 pp. Softcover. Lower corner bumped.
¶ Presentation copy.
[ ATA: 25001 ] Pris: 250 SEK
KYLSBERG, Bengt / Ralf Turander, Sekelringar. Klosterkyrkan på Sko. Övergran 2001. 56 s. Färgill. Häftad liten kvarto med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 25313 ] Pris: 100 SEK
L. ANNAEI SENECAE. Medea - Oedipus - Agamemnon - Hercules (Oetaeus) / Hercules Furens - Troades - Phoenissae / Thyestes - Phaedra - Incerti Poetae Octavia Eodem Curante. Iteratus cursis edidit Humbertus Moricca. Madrid 1949. XLIX, 270 + XXXIX, 185 + XXXVI, 200 pp. 3 volumes bound in one private half cloth. (Title on spine: Seneca Tragoediae). Very good condition.
[ ATA: 35250 ] Pris: 600 SEK
L. ANNAEUS SENECA. Udvalgte skrifter af L. Annaeus Seneca I-II. Udgivne og fortolkede af M. CL. Gertz. Förste haefte: Consolatio ad Marciam - De providentia / Andet haefte: Selectae ad Lucilium epistulae. Anden udgave. Kjöbenhavn 1909-1918. 2 vol. 188 + 98 s. Förlagets klotband. Blyertsanteckningar i marginalen.
[ ATA: 39300 ] Pris: 150 SEK
L'ÉVÉNEMENT EUROPÉEN. Dialogues Eurafricains. Paris 1992. 313 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 31969 ] Pris: 75 SEK
L'ARTE NEL NOVARESE. L'abbazia di San Nazzaro Sesia. Novara 1965. 40 pp. Ill. Original wrappers. Quarto.
[ ATA: 31130 ] Pris: 75 SEK
L'ENGLE, Madeleine, A Wind In The Door. Dell 1973. 203 (5) pp. paperback. Worn copy.
[ ATA: 49437 ] Pris: 60 SEK
L'ORANGE, H. P., Fra Principat til Dominat. En kunst- og samfundshistorisk studie i den romerske keisertid. Stockholm 1958. 150 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 18079 ] Pris: 60 SEK
L'ORANGE, H. P., Art Forms and Civic Life in the Late Roman Empire. Princeton University Press 1972. vi, 132 pp. Ill. Softcover. Prev. owner's sticker on inside of front wrappers. Some pencil underlining.
[ ATA: 44209 ] Pris: 75 SEK
L'VOV, A. S., Ocherki Po Leksike Pamyatnikov Staroslovyanskoi Pis'mennosti. (Studies on the Lexicon of the Monuments of the Old Slavic Written Documents). Moscow 1966. 320 pp. Publisher's hardcover. In good condition.
¶ In Russian.
[ ATA: 43541 ] Pris: 250 SEK
LA ROCHEFOUCAULD. Les Maximes. Suivies des Réflexions diverses et précédées d'un essai de Armand Hoog. Libraire Somogy 1945. 268 pp. Softcover. Worn spine.
[ ATA: 27549 ] Pris: 75 SEK
LA ROUCHEFOUCAULD. Réflexions ou Sentences et maximes morales. Vauvenargues - Oeuvres choisies. Paris Garnier 1954. 405 (5) pp. Original wrappers. Unopened. Very good condition.
[ ATA: 43987 ] Pris: 100 SEK
LA VALLÉE POUSSIN, Ch. - J., Cours d´Analyse Infinitésimale. Tome I. Dixième édition 1947. VIII,481,(1)pp. Cloth. Hard cover. Exlibris, Ownership plate.
[ ATA: 50690 ] Pris: 400 SEK
LA VALLÉE POUSSIN, Ch.-J. de, Cours d´Analyse Infinitésimale I - II. Huitème édition + Septième edition. Louvain/ Paris 1938 + 1937. X,460 + X,524pp. Cloth. Hard cover. 2 volumes.
[ ATA: 54245 ] Pris: 400 SEK
L´AMOUR, Louis, Education of a Wandering man. Introduction by Daniel J. Boorstin. Bantam Books 1989. viii, 232pp + plates. Publisghers hardcover with dust-jacket. Inscribed on fly-leaf.
[ ATA: 10353 ] Pris: 100 SEK
LÖCHEL, Wolfgang, Die Zahnmedizin Rogers und der Rogerglossen. Ein Beitrag zur Geschichte der Zahnheilkunde im Hoch- und Spätmittelalter. Würzburg 1976. 312 pp. Softcover. Würzburger medizinhistorische Forschungen Band 4.
[ ATA: 21550 ] Pris: 125 SEK
LÖFDAHL, Maria, Ortnamnen i Tanums härad. 2: Naturnamn. Göteborg 2006. 309 s. Ill. + stor karta i ficka. Häftad med skyddsomslag. Mycket gott skick. (Ortnamnen i Göteborgs och Bohus län XIX).
[ ATA: 36277 ] Pris: 125 SEK
LÖFGREN, Åke (red.), Hårdkokt. Stockholm 1950. 204 (3) s. Häftad. Nött och solkig.
¶ Bidrag av Jack Jones, Erskine Cardwell, Uno Florén, Dashiell Hammett, William Faulkner, Mårten Edlund, Mezz Mezzrow, James T. Farrell, Tuve Ambjörn Nyström och Shirley Jackson.
[ ATA: 33662 ] Pris: 60 SEK
LÖFGREN, Bo / Inger Nelson-Löfgren, Alkohol Rus Missbruk Behandling. Stockholm 1980. 478 (2) s. Förlagets pappband. Namnteckning. Litet snedläst.
[ ATA: 39322 ] Pris: 100 SEK
LÖFGREN, Erik O., Sverige - Norge och danska frågan 1848-49. Från stilleståndet i Malmö till den svensk-danska konventionen augusti 1849. Akademisk avhandling. Uppsala 1921. 285 s. + karta. Häftad. stämpel å försättsblad. Något nött och snedläst.
[ ATA: 32921 ] Pris: 100 SEK
LÖFGREN, Horst, Statistisk dataanalys med StatView och Macintosh. Lund 1989. 202 s.
[ ATA: 9616 ] Pris: 100 SEK
LÖFGREN, Orvar, Fångstmän i industrisamhället. En halländsk kustbygds omvandling 1800-1970. Lund 1977. 244 s. Ill. Snedläst.
[ ATA: 8744 ] Pris: 60 SEK
LÖFGREN, Orvar, Fångstmän i industrisamhället. En halländsk kustbygds omvandling 1800-1970. Liber 1977. 244s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53439 ] Pris: 75 SEK
LÖFGREN, Tor, Newton´s Principia Revisted and Revised. Uppsala 2012. (12),726,(16)pp. Quarto. Publisher´s softcover. New copy
[ ATA: 54827 ] Pris: 790 SEK
LÖFGREN, Tor, Oorganisk jämviktslära med tillämpningsövningar. Almqvist & Wiksell 1965. 351s. + plansch. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 55351 ] Pris: 200 SEK
LÖFQUIST, Anna-Lisa, Per Olof Hallman 1869-1941. Förgrundsgestalt för estetisk stadsbyggnadskonst i Sverige. En biografiak studie med utgångspunkt från Hallman-arkivet i Stockholms stadsarkiv. Konstvetenskapliga institutionen vid Stockholms universitet vt 1991. (2),IV,234s. Kvarto. Illustrerad. Klammerhäftad. D-uppsats.
[ ATA: 53613 ] Pris: 200 SEK
LÖFROTH, Erik, A World Made Safe: Values in American Best sellers 1895-1920. Doctoral dissertation. Uppsala 1983. 197pp. Original wrappers.
[ ATA: 7540 ] Pris: 60 SEK
LÖFSTEDT, Annie, En kvinna om böcker. Bonniers 1932. 160s. Häftad.
[ ATA: 15605 ] Pris: 60 SEK
LÖFSTEDT, Einar, Romare. Stockholm 1956. 194 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 26847 ] Pris: 75 SEK
LÖFSTEDT, Einar, Coniectanea. Untersuchungen auf dem Gebiete der Antiken und mittelalterlichen Latinität. Erste Reihe (All publ.). Uppsala 1950. 144 (2) pp. Private cloth. Some annotation in pencil.
[ ATA: 34467 ] Pris: 250 SEK
LÖFSTEDT, Einar, Tertullians Apologeticum. Textkritisch Untersucht. Lund 1915. VIII, 124 pp. Original wrappers. Spine worn with some paper loss to top of spine. Pages uncut and in good condition.
[ ATA: 35377 ] Pris: 500 SEK
LÖFSTRÖM, Inge, Vinden från Pampas. Stockholm 1960. 183s + planscher. Häftad.
[ ATA: 7733 ] Pris: 75 SEK
LÖFSTRÖM, Inge, Från nyår till Sylvester kväll. Almanackan berättar. Stockholm 1975. 78 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 32799 ] Pris: 100 SEK
LÖFSTRÖM, Thomas, Änglar och rebeller. Stockholm 1995. 303 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 19800 ] Pris: 50 SEK
LÖFSTRÖM, Thomas, Hemligheten i Marabar. Resor, betraktelser. Stockholm 1992. 246 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.
[ ATA: 19801 ] Pris: 50 SEK
LÖFSTRÖM, Thomas, Dalen där Buddha dör. Stockholm 1979. 291 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 30449 ] Pris: 125 SEK
LÖFSTRÖM, Tomas (red.), Kring Lund - En bok om Lund, Torn, Dalby, Södra Sandby, Genarp och Veberöd - Lunds storkommun - i nuet och det förflutna. Lund 1979. 152 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25374 ] Pris: 60 SEK
LÖFSTRÖM, Tomas. Hemligheten i Marabar. W&W 1992. 246s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namn på försättsbladet. Nött skyddsomslag.
[ ATA: 10899 ] Pris: 75 SEK
LÖFSTRÖM, Tomas. Mellan Haväng och Himalaya. Resor, utblickar. W & W 1978. 205s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 53134 ] Pris: 65 SEK
LÖFSTRAND, Elisabeth, Slavonic Parchment Fragments in Sweden. I: Paroemiarion, Triodion, Psalter - A Text Edition. Dissertation. Stockholm 1984. 191 pp. Softcover.
[ ATA: 17573 ] Pris: 100 SEK
LÖFSTRAND, Lars, Yngre stenålderns kustboplatser. Undersökningarna vid Äs och studier i den gropkeramiska kulturens kronologi och ekologi. Akademisk avhandling. Uppsala 1974. 185 s. Ill. Häftad. Något nött. (AUN 1).
[ ATA: 44279 ] Pris: 90 SEK
LÖFSTRAND, Victor, Handelslära för högre handelsläroverk (handelsgymnasier). Stockholm 1933. ca 300 s. Förlagets röda klotband.
[ ATA: 45264 ] Pris: 90 SEK
LÖFVENDAHL, Eberhard, Post- och järnvägsstationers namn i Götaland 1860-1940. Namngivning i spänningsfältet mellan allmännna och enskilda intressen. Akademisk avhandling. Uppsala 1998. 330 s. Häftad. Med dedikation. (Acta Academiae Regiae Gustavi Adolphi LXVII).
[ ATA: 4835 ] Pris: 150 SEK
LÖFVENDAHL, Erik, Hon kommer från Tartu. Stockholm 2000. 281 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14725 ] Pris: 75 SEK
LÖFVENDAHL, Erik, Om jorden. Stockholm 1998. 276 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14727 ] Pris: 60 SEK
LÖFVENDAHL, Erik, Pojken med tigerhjärtat. Stockholm 2006. 202 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32362 ] Pris: 100 SEK
LÖFVENDAHL, Erik, Min skuld är min. Norstedts 2008. 368s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 44329 ] Pris: 90 SEK
LÖFVING, Staffan, An Unpredictable Past: Guerrillas, Mayas, and the Location of Oblivion in War-Torn Guatemala. Dissertation. Uppsala 2002. xi, 340pp. Ill. Original Wrappers. Very good condition.
[ ATA: 6904 ] Pris: 150 SEK
LÖFVING, Staffan, An Unpredictable Past: Guerrillas, Mayas, and the Location of Oblivion in War-Torn Guatemala. Dissertation. Uppsala 2002. xi, 340 pp. Ill. Original wrappers. Very good conditon.
[ ATA: 10041 ] Pris: 150 SEK
LÖGDBERG, Åke, Upphovsrätten och fotografirätten. Femte omarbetade upplagan. AWE/Gebers 1978. 209s. Häftad. Namn på titelbladet.
[ ATA: 55010 ] Pris: 100 SEK
LÖGDBERG, Gunnar, In Macrobii Saturnalia Adnotationes. Commentatio Academica. Uppsala 1936. XII, 149 pp. Original wrappers. A few pages with annotations in pencil. Some creases to wrappers.
[ ATA: 35387 ] Pris: 100 SEK
LÖKKEBERG, Vibeke, Purpur. Stockholm 2003. 271 s. Förlagsibunden med skyddsomslag.
[ ATA: 28432 ] Pris: 100 SEK
LÖNBORG, Sven, Ekkehart. Ur mystikens tankevärld. Wahlström & Widstrand 1931. 207s. Snedläst. Några blyertsstreck i marginalen
¶
[ ATA: 3023 ] Pris: 75 SEK
LÖNBORG, Sven, Jesu från Nazara. 2:a upplagan, Uppsala 1931. 205s. Snedläst.
¶
[ ATA: 3024 ] Pris: 75 SEK
LÖNBORG, Sven, Statskonst. Stockholm 1945. 46 (2) s. Häftad. Med dedikation från förf. till Gunnar Tideström.
¶ De tyska kartorna.
[ ATA: 43585 ] Pris: 150 SEK
LÖNBORG, Sven, Från Viktor Rydbergs Göteborgstid. Göteborg 1934. 110 s. Häftad. Något nött. med dedikation till Herman Geijer.
[ ATA: 48142 ] Pris: 100 SEK
LÖNN, Eje / Sven Sandstedt, Flanör i Solna. Stockholm 1961. 143 s. Ill. Förlagets halvklotband.
[ ATA: 24343 ] Pris: 60 SEK
LÖNN, Klas, Att samla Stockholmiana. Sällskapet Bokvännerna, Stockholm 1950. 64s. Häftad. Bokvännens småskrifter 3.
[ ATA: 4353 ] Pris: 90 SEK
LÖNN, Thomas, Marknadsföring. LTs Förlag 1995. 186s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 5914 ] Pris: 100 SEK
LÖNNBERG, Einar, Om anfalls- och försvarsmedel inom djurriken. Med 7 planscher. Stockholm 1901. 35 s. Häftad. Pappersförlust å nedre vänstar hörnet. (Föreningen Heimdals folkskrifter 72).
[ ATA: 44656 ] Pris: 100 SEK
LÖNNEBO, Martin, Albert Schweitzers etisk-religiösa ideal. Stockholm 1964. 352s. Häftad. Namn på smutstitelbladet.
¶
[ ATA: 3026 ] Pris: 125 SEK
LÖNNEBO, Martin, Kristendomens återkomst. Skeab 1982. 226 s. Häftad. Främre omslag med två veck.
[ ATA: 36386 ] Pris: 75 SEK
LÖNNERSTRAND, Sture, Rymdhunden. En resa till Jupiter. Stockholm 1954. 181 s. Häftad. Sista bladen litet buckliga i övre högra marginalen. Liten reva i övre högra marginalen på sita tomma bladet. (Planetböckerna 3).
[ ATA: 32507 ] Pris: 90 SEK
LÖNNGREN, Ann-Sofie, Att röra en värld. En queerteoretisk analys av erotiska trianglar i sex verk av August Strindberg. Akademisk avhandling. Ellerströms 2007. 304 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38292 ] Pris: 100 SEK
LÖNNQVIST, Bo, NORDLUND, Ivar, STÅHLS, Monica, BÅSK, Katia, Industrisamhälle och arbetarkultur. Helsingfors 1997. 308s. Illustrerad. Häftad. Skrifter utgivna av svenska litteratursällskapet i Finland Nr 605.
[ ATA: 7827 ] Pris: 100 SEK
LÖNNROTH, Ami, Linda och Louise. Andra tryckningen. Stockholm 2003. 311 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 37853 ] Pris: 100 SEK
LÖNNROTH, Erik (red.), Bohusläns historia. Utarbetad på uppdrag av Göteborgs och Bohus läns landsting. Stockholm 1963. 474 s. Ill. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 34651 ] Pris: 200 SEK
LÖNNROTH, Erik, Den stora rollen. Kung Gustaf III spelad av honom själv. Stockholm 1986. 272 s. Illustrerad. Förlagsklotband med främre omslag medbundet.
[ ATA: 5744 ] Pris: 75 SEK
LÖNNROTH, Erik, Fredrik Böök. Norstedts 1962. 25s. Häftad. Namnt. på smutstitelbladet.
[ ATA: 49286 ] Pris: 60 SEK
LÖNNROTH, Lars / Sven Delblanc, Den svenska litteraturen I-VII. Stockholm 1997. 284 + 320 + 319 + 301 + 319 + 320 + 338 s. Illustrerad. Förlagets pappband.
[ ATA: 21784 ] Pris: 250 SEK
LÖNNROTH, Lars / Sven Delblanc, Den svenska litteraturen 1-5. Stockholm 1987-1989. 5 volymer. Förlagets bruna dekorerade klotband med skyddsomslag.
¶ I: Från forntid till frihetstid. 800-1718 / II: Upplysning och romantik. 1718-1830 / III: De liberala genombrotten. 1830-1890 / IV: Den storsvenska generationen. 1890-1920 / V: Modernistrer och arbetardiktare. 1920-1950. Sammanlagt utkom 7 delar.
[ ATA: 49546 ] Pris: 500 SEK
LÖNNROTH, Lars, Litteraturforskningens dilemma. Cavefors 1961. 100 s. Häftad.
[ ATA: 4757 ] Pris: 60 SEK
LÖNNROTH, Lars, Litteraturforskningens dilemma. Cavefors 1961. 100 s. Häftad.
[ ATA: 22827 ] Pris: 60 SEK
LÖRCHER, Siegfried, Zur Quantifizierung der >Sozialen Wohlfahrt< in Japan. Hamburg 1976. 205 (XIV) pp. Original wrappers. Ex. library with two stamps; else in good condition. (Mitteilungen des Instituts für Asienkunde Nummer 80).
[ ATA: 36460 ] Pris: 100 SEK
LÖTMARKER, Lena, Språkriktighet, affärsbrev - och retorik? Läroverkens skrivundervisning under 1900-talets första hälft. Lund 1999. 153s. Häftad. Svensk sakprosa 25.
[ ATA: 52376 ] Pris: 100 SEK
LÖVENSTAM, Evald, Son and Saviour: A Study of Acts 13, 32-37. With an Appendix: Son of God in the Synoptic Gospels. Lund 1961. 134 pp. Original wrappers. (Coniectanea Neotestamentica XVIII).
[ ATA: 13107 ] Pris: 125 SEK
LÖVGREN, Sven, The Genesis of Modernism: Seurat, Gauguin, van Gogh and French Symbolism in the 1880's. Dissertation. Uppsala 1959. 178 pp. Ill. Softcover. Ex library copy with stamps. In good conditioon.
[ ATA: 14314 ] Pris: 200 SEK
LÖVHEIM, Daniel, Att inteckna framtiden. Läroplansdebatter gällande naturvetenskap, matematik och teknik i svenska allmänna läroverk 1900-1965. Akademisk avhandling. Uppsala 2006. 225 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 24460 ] Pris: 75 SEK
LÖW, Konrad, Der Mythos Marx und seine Macher. Langen Müller, München 2001. 478pp. Hard covers.
[ ATA: 21632 ] Pris: 100 SEK
LÖWDIN, Per, Food Ritual and Society among the Newars. Dissertation. Uppsala 1985. 170 pp. Uppsala Research Reports in Cultural Anthropology 4.
[ ATA: 4299 ] Pris: 100 SEK
LÖWE, Heinz, Von Theoderich dem Großen zu Karl dem Großen. Das Werden des Abendlandes im Geschichtsbild des frühen Mittelalters. Darmstadt 1956. 72 pp. Publisher's half cloth. Very good condition.
[ ATA: 37902 ] Pris: 60 SEK
LÖWENBORG, Daniel, Excavating the Digital Landscape. GIS analyses of social relations in central Sweden in the 1st millenium AD. Uppsala 2010. xii,23,(3),pp128-134,(2),pp1134-1143,(3),17,(3),16,(2),18,(2).pp. Illustrated. Quarto. Soft covers. Sammanläggningsavhandling. Six papers adding to a doctoral dissertation. AUN 42.
[ ATA: 51230 ] Pris: 100 SEK
LÖWENDAHL, Marie, Min allrabästa och ömmaste vän! Kvinnors beskrivning under svenskt 1700-tal. Makadam 2007. 368s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55118 ] Pris: 150 SEK
LÖWENHJELM, Harriet, Dikter. Elfte upplagan. Stockholm 1956. 146 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17851 ] Pris: 75 SEK
LÖWENHJELM, Harriet, Dikter. Nionde uppplagan. Stockholm 1949. 142 (4) s. Ill. Förlagets pappband med båda omslagen medbundna.
[ ATA: 34575 ] Pris: 60 SEK
LÖWITH, Karl, Wissen, Glaube und Skepsis. 3 Auflage. Göttingen 1962. 89 pp. Softcover.
[ ATA: 25598 ] Pris: 90 SEK
LÅÅS, Sigfrid, Stenhamraminnen från sekelskiftet. Liv och arbete vid Stockholm Stads stenhuggerisamhälle på Svartsjölandet. Stockholm 1959. 228 s. Ill. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 17281 ] Pris: 50 SEK
LÅNG, Carl-Olof, Noterat. Stockholm 1957. 72 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 29413 ] Pris: 50 SEK
LÅNG, Helmer, Fyra svenska europeer. Martin Allwood, Karl H Bolay, Jörgen Nash, Alexander Weiss. Immigrant-institutet 1976. 172s. Häftad.
[ ATA: 52369 ] Pris: 90 SEK
LÄMML, Franz, Homo Faber: Triumph, Schuld, Verhängnis? Basel 1968. 160 pp. Softcover. Covers soild. Scweizerische Beiträge zur altertumswissenschaft Heft 11.
[ ATA: 8353 ] Pris: 125 SEK
LÄMMLI, Franz, Vom Chaos zum Kosmos. Zur Geschichte einer Idee. Verlag Friedrich Reinhardt AG Basel 1962. XII,164pp. + 8 plates. Softcover
[ ATA: 53145 ] Pris: 150 SEK
LÄNSBERG, Olle, Adamsson i Sverige. Stockholm 1964. 328 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Ett par revor å omslag; övrigt gott skick.
[ ATA: 25309 ] Pris: 60 SEK
LÄNSBERG, Olle, Kära John. Stockholm 1959. 296 s. Dekorerat förlagsband. Brun rand å insida av främre och bakre pärm; övrigt i gott skick.
[ ATA: 25458 ] Pris: 60 SEK
LÄRN, Viveca, En fröjdefull jul. W & W 2001. 235s. Förlagets pappband med skyddsomslag
[ ATA: 50780 ] Pris: 75 SEK
LÄUBLI, Walter, Sonnenland Toskana Umbrien. Zürich 1961. 95 pp. + fold out. Publisher's hardcover with dj
[ ATA: 28128 ] Pris: 100 SEK
LÉ TURNER, Gerard, Antique Scientific Instruments. Dorset 1980. 168 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 27406 ] Pris: 75 SEK
LÉRIEUX, Ève, Sex på högsta plan. En bok om kvinnans önskningar och mannens krav. Carls förlag 1959. 174 (2) s. Häftad.
[ ATA: 32748 ] Pris: 150 SEK
LÉVAI, Csaba / Vasile Vese (ed.), Tolerance and Intolerance in Historical Perspective. Pisa University Press 2003. 254 pp. Ill. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50639 ] Pris: 100 SEK
LÉVAI, Jenö, Raoul Wallenberg - hjälten i Budapest. Saxon & Lindström 1948. 263s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 55402 ] Pris: 100 SEK
LÉVI-STRAUASS, Claude, Das wilde Denken. Frankfurt am Main 1973. 334 pp. Paperback.
[ ATA: 27985 ] Pris: 90 SEK
LÉVI-STRAUSS, Strukturale Anthropologie. Suhrkamp 1967. 436,(2)pp. Publishers cloth with dust-jacket.
[ ATA: 21137 ] Pris: 200 SEK
LÉVI-STRAUSS, Claude, Le totémisme aujourd'hui. Deuxième édition. Paris 1965. 155 pp. Soft covers. Uncut.
[ ATA: 8763 ] Pris: 75 SEK
LÉVI-STRAUSS, Claude, Kulturspillror. Stockholm 1968. 305 s. Ill. Pocket.
[ ATA: 30862 ] Pris: 75 SEK
LÉVI-STRAUSS, Claude, Spillror av paradiset. Första svenska utgåvan. Stockholm 1959. 302 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 38347 ] Pris: 125 SEK
LÉVI, Eliphas, Transcendental Magic. Translated, annotated and introduced by A. E. Waite. Weiser 1999. Reprint of 1972 Edition. 438pp. Softcover.
[ ATA: 52358 ] Pris: 200 SEK
LAARSS, R. H. von, Das Geheimnis der Amulette und Talismane. Zweite vollständig neubearbeiteete Auflage mit 52 Abbildungen. 214 S. Geb.
[ ATA: 4497 ] Pris: 125 SEK
LAARSS, R. H., Eliphas Lévi. Der Grosse Kabbalist und seine magische Werken. Haag Couvreur (no year) 219 (5) pp. Publisher's decorated hardcover.
[ ATA: 46729 ] Pris: 100 SEK
LABBA, Andreas, Anita. Berätelse. Stockholm 1969. 230 s. Häftad. Snedläst.
[ ATA: 19737 ] Pris: 60 SEK
LABOULAYE, Edouard, Abdallah eller Fyrväplingen. Arbaisk berättelse. Stockholm 1881. 174 s. Förlagets blindpressade originalklotband. Namnteckning.
[ ATA: 19712 ] Pris: 90 SEK
LABOULAYE, Edouard, Kung Pudel. Stockholm 1868. 237 (1) s. Privat halvfranskt band. Gott skick.
¶ Hjärnan bakom frihetsgudinnan.
[ ATA: 41422 ] Pris: 100 SEK
LACEY, Robert, Ford. Heinemann, London 1986. xx,778pp + plates. Publishers hardcover with dust-jacket.
[ ATA: 12507 ] Pris: 200 SEK
LACH, Robert, Studien zur Entwickelungsgeschichte der ornamentalen Melopöie. Beiträge zur Geschichte der Melodie. Mit zahlreichen Notenbeilagen. Leipzig 1913. XV, 733 + 98 (2) pp. Publisher's black cloth. Quarto. Small signature on the somewhat soiled titlepage. Last blank page wrinkled in lower margin.
[ ATA: 44198 ] Pris: 750 SEK
LACHAT, D.P., Géométrie des opérateurs linéaires. Paris 1966. 99 pp. Paperback. Ex library with stamps. Worn spine.
[ ATA: 9604 ] Pris: 90 SEK
LACHMANN / KRAUS (ed.), Gedichte Walthers von der Vogelweide. 10 Ausgabe. Berlin 1936. xxxii, 243 pp. Publisher's cloth. Pencil annotations.
[ ATA: 27540 ] Pris: 100 SEK
LACHMANN, Karl, Wolfram von Eschenbach. 640 pp. Publishre's decorated cloth. Some underlining. Boards a little worn.
[ ATA: 21041 ] Pris: 90 SEK
LACK, Dekius, Den kokande grodan. Bakhåll, Lund 2001. 128s + CD. Förlagsinbunden.
[ ATA: 9959 ] Pris: 60 SEK
LACK, Dekius, Bogsera mig till refugen. Lund 2000. 159 s. Häftad. Förlagsny.
[ ATA: 14668 ] Pris: 60 SEK
LACK, Dekius, En drake lyfter bara i motvind. Lund 2003. 175 s. Häftad.
[ ATA: 16065 ] Pris: 50 SEK
LACK, Dekius, Glidarchiefens son. Bakhåll 1996. 154 s. Häftad.
[ ATA: 19713 ] Pris: 40 SEK
LACK, Dekius, Losersamling runt bongon. Bakhåll 2004. 173s. Häftad.
[ ATA: 51539 ] Pris: 50 SEK
LACK, Dekius, Familjefars ABC. Bakhåll 2007. 170s. Förlagets dekorerade klotryggband.
[ ATA: 51994 ] Pris: 60 SEK
LACK, Dekius, Nystartsguide för kärlekshaverister. Bakhåll 2008. 205s. Förlagets dekorerade klotryggband.
[ ATA: 52446 ] Pris: 70 SEK
LACK, DEKIUS, Bogsera mej till refugen. Bakhåll 2000. 157s. Häftad.
[ ATA: 53879 ] Pris: 60 SEK
LACK, Dkius, Losersamling runt bongon. Bakhåll 2005. 173 s. Häftad.
[ ATA: 23323 ] Pris: 60 SEK
LACKEY, Mercedes / Larry Dixon, The Black Gryphon. Daw 1995. 464 pp. Paperback.
[ ATA: 47676 ] Pris: 50 SEK
LACOSTE, Jean-René, Tennis. Stockholm 1928. 185 s. Häftad. Nött.
[ ATA: 26546 ] Pris: 100 SEK
LACOSTE, Yves, Underutvecklingens geografi. Stockholm 1970. 281 s. Häftad.
[ ATA: 26933 ] Pris: 75 SEK
LACOUTURE, Jean, Francois Mauriac. Éditions du Seuil, Paris 1980. 648pp + plates. Large paperback.
¶ Text in French. En Francais.
[ ATA: 10287 ] Pris: 100 SEK
LACROIX, Paul, France in the Middle Ages: Customs, Classes and Conditions. New York 1963. xviii, 554 pp. Publisher's cloth with dj. Small quato. Dj is worn; else in good condition.
[ ATA: 39784 ] Pris: 150 SEK
LADEMACHER, Horst, Geschichte der Niederlande. Politik - Verfassung - Wirtschaft. Darmstadt 1983. 580 pp. Ill. Publisher's hardcover.
[ ATA: 11345 ] Pris: 75 SEK
LADNER, Gerhart, Theologie und Politik vor dem Investiturstreit. Mit einer Vorbemerkung zum Neudruck. Darmstadt, Wisenschaftliche buchgesellschaft. 160pp. Hard cover.
[ ATA: 20713 ] Pris: 100 SEK
LADURIE, Emmanuel Le Roy, Karnevalen i Romans. Från kyndelsmäss till askonsdag 1579-1580. Stockholm 1982. 352 s. Förlagets dekorerade pappband.
¶
[ ATA: 2544 ] Pris: 75 SEK
LADURIE, Emmanuel Le Roy, Le Carnaval de Romans. De la Chandeleur au mercredi des Cendres 1579-1580. Gallimard 1979. Publisher´s hardcover with dust-jacket. Bibliothèque des histoires.
[ ATA: 5278 ] Pris: 125 SEK
LADURIE, Emmanuel Le Roy, Familjen Platters sekel 1499-1628. Del 1: Tiggaren och professorn. Stockholm 1997. 456 + kartor. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 13546 ] Pris: 75 SEK
LADURIE, Le Roy, La territoire de l'historien. Paris 1977. 544 pp. Paperback.
[ ATA: 24321 ] Pris: 125 SEK
LAEBEN-ROSÉN, Viktoria, Age of Rust: Court and Power in the Severan Age (188-238 AD). Dissertation. Uppsala 2005. 263 pp. Softcover.
[ ATA: 26094 ] Pris: 150 SEK
LAEMMEL, Rudolf, Isaac Newton. Zürich 1957. 308 pp. Publisher's printed cloth with dj.
[ ATA: 24171 ] Pris: 100 SEK
LAESTADIUS, Lars Levi, Uppodlingar i lappmarken. Faksimilutgåva. Luleå 1981. (4),143,(13)s. Förlagets klotband med omslagen medbundna. Dedicerad från Ragnar Lassinanti till Phebe Fjellström.
[ ATA: 41855 ] Pris: 250 SEK
LAESTADIUS, Lars-Levi, Stenen vill falla. Skådespel i 7 scener. Stockholm 1937. 148 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 49027 ] Pris: 60 SEK
LAET, Sigfried J. de, Arkeologins metoder och problem. Natur och kultur 1958. 198s. + planscher. Häftad.
[ ATA: 16305 ] Pris: 60 SEK
LAFARGUE, Paul, The Evolution of Property: Social & Philosophical Studies. New Park Publications Ldt., 1975. 209 pp. Paperback.
[ ATA: 6957 ] Pris: 100 SEK
LAFARGUE, Paul, Das Recht auf Faulheit und andere Satiren. Sonne & Faulheit 11992. 168 pp. Softcover.
[ ATA: 32588 ] Pris: 75 SEK
LAFFONT, Robert, Gerard Philipe notré éternelle jeunesse. Paris 1965. 158 pp. Lots of ill. Publisher's softcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 28069 ] Pris: 150 SEK
LAFLIN, S., Numerical Methods of linear Algebra. Studentlitteratur 1988. 169s. Häftad.
[ ATA: 6449 ] Pris: 125 SEK
LAFOND, Georges, L'amérique du sud. Colombie - Équateur - Pérou - Bolivie - Chili. Paris 1923. 283 pp. Ill. + fold out map. Softcover.
[ ATA: 24964 ] Pris: 125 SEK
LAGERBERG, Hans, Förrädare. En bok om omöjliga och nödvändiga lojaliteter. Stockholm 2000. 412 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Svag rec. stämpel å övre snitt. Gott skick.
[ ATA: 34574 ] Pris: 125 SEK
LAGERBERG, Joen, I stället för memoarer. Stockholm 1968. 203 (3) s. Ill. förlagsinbunden med skyddsomslag. Något nött.
[ ATA: 44820 ] Pris: 60 SEK
LAGERBORG, Rolf, Fallet Swedenborg. Gebers, Stockholm 1924. 68s. Häftad.
[ ATA: 11117 ] Pris: 100 SEK
LAGERBORG, Rolf, Se glad ut. Natur och kultur 1927. 116s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 11559 ] Pris: 75 SEK
LAGERBORG, Rolf, Moral i vardande. Stockholm 1937. 176 s. Häftad. Litet veck å främre omslag; övrigt i gott skick.
[ ATA: 45210 ] Pris: 75 SEK
LAGERCRANTZ, Bo, Navidrex. (En bok om porslinspottor. Gustavsbergs fabriker). Hälsingborg 1961. 32 s. Färg ill. Förlagets pappband. Tväroktav. Något nött.
[ ATA: 38823 ] Pris: 100 SEK
LAGERCRANTZ, David, Underbarnets gåta. Stockholm 2003. 298 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 39737 ] Pris: 100 SEK
LAGERCRANTZ, David, Syndafall i Wilmslow. Stockholm 2009. 404 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Med dedikation.
¶ Romanen om Alan Turing.
[ ATA: 44958 ] Pris: 150 SEK
LAGERCRANTZ, Olof / Eric Olsoni / Olavi Paavolainen / j. O. Tallqvist / Lauri Viljanen (red.), Hård höst. Debatt och värdering. Stockholm 1943. 279 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 36583 ] Pris: 250 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Dikten om livet på den andra sidan. En bok om Emanuel Swedenborg. Stockholm 1996. 205 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
¶
[ ATA: 1453 ] Pris: 75 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Jag bor i en annan värld men du bor ju i samma. Gunnar Ekelöf betraktad av Olof Lagercrantz. W&W 1994. 224s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 4119 ] Pris: 90 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Stig Dagerman. Norstedts 1958. 250 (4) s. Häftad.
[ ATA: 5621 ] Pris: 60 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Mina egna ord. Ett urval DN-artiklar från 1952 till 1975. W&W 1994. 230s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 7554 ] Pris: 70 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Stig Dagerman. Stockholm 1958. 254 s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 10182 ] Pris: 60 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Stig Dagerman. Norstedts 1958. 253s + frontispis. Förlagets klotband med skyddsomslag. namnteckning på försättsbladet.
[ ATA: 10192 ] Pris: 60 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, August Strindberg. Stockholm 1979. 467 s. Ill. Förlagets klotband. Inget skyddsomslag. Namn på försättsbladet.
[ ATA: 14752 ] Pris: 75 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Svenska lyriker. Stockholm 1961. 207 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget nött.
[ ATA: 24277 ] Pris: 50 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Tretton lyriker och Fågeltruppen. Uppsatser om lyrisk dikt. Stockholm 1973. 148 s. Originalpocket. Gott skick.
[ ATA: 31008 ] Pris: 60 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Trudi. Stockholm 1939. 200 s. Häftad. Litet slarvigt uppskuren. bakre omslag samt sista sidor litet bucklade av fukt.
[ ATA: 38998 ] Pris: 75 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Fågelropet ur dimman. Originalupplaga. Stockholm 1947. 153 (3) s. Häftad. Ett par små fläckar.
[ ATA: 38999 ] Pris: 90 SEK
LAGERCRANTZ, Olof, Ett år på sextiotalet. W & W 1990. 250s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51814 ] Pris: 60 SEK
LAGERCRANTZ, Otto, Ueber das Verhältnis des Codex Parisinus 2327 (=A) zum Codez Marcianus 299 (=M). Extrait du Catalogue des Manuscrits Alchimiques Grecs tome II et IV 1927-1932. 52 S.
[ ATA: 7297 ] Pris: 125 SEK
LAGERCRANTZ, Sture, Varia IV. Uppsala 1989. 35 (1) pp. Ill. Original wrappers. (Occasional Papers XIII).
[ ATA: 39264 ] Pris: 75 SEK
LAGERHAMMAR, Ann, Det som ögat ser. Stockholm 2006. 249 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 32345 ] Pris: 100 SEK
LAGERHOLM, Nils, Den svenska stormaktstiden högadliga begravningsskick 1650-1700. Stockholm 1965. 112 s. + planscher. Häftad. Ouppskuren. Gott skick. (Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien Handlingar. Antikvariska serien 16).
[ ATA: 45206 ] Pris: 150 SEK
LAGERKVIST, Bengt, Vem spelar i natten. Den unge Pär Lagerkvist. Stockholm, Atlantis, 2001. 296 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 4640 ] Pris: 100 SEK
LAGERKVIST, Bengt, Henrik Allert Apoeksbolagets konstförening/ Raster Förlag. 84s. Illustrerad. Kvarto. Häftad. Apoteksbolagets konstförenings årsskrift nr 8.
[ ATA: 12173 ] Pris: 90 SEK
LAGERKVIST, Bengt, Vem spelar i natten? Atlantis, Stockholm 2001. 296 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 20574 ] Pris: 90 SEK
LAGERKVIST, Pär, Konungen. Stockholm 1932. 126 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 19708 ] Pris: 100 SEK
LAGERKVIST, Pär, Barabbas. Stockholm 1950. Originalupplagan. 206 s. Häftad med skyddsomslag. Ouppskuren.
[ ATA: 22135 ] Pris: 150 SEK
LAGERKVIST, Pär, I den tiden. Stockholm 1935. 169 s. Häftad. Något snedläst och med något nött rygg.
[ ATA: 23918 ] Pris: 90 SEK
LAGERKVIST, Pär, Vid lägereld. Tredje upplagan. Stockholm 1932. 72 s. Häftad. Något nött.
[ ATA: 24090 ] Pris: 75 SEK
LAGERKVIST, Pär, Vid lägereld. Stockholm 1932. originalupplaga. 72 s. Häftad.
[ ATA: 33862 ] Pris: 100 SEK
LAGERKVIST, Pär, Konungen. Stockholm 1932. 127 s. Häftad.
[ ATA: 33863 ] Pris: 90 SEK
LAGERKVIST, Pär, De vises sten. Stockholm 1947. 220 s. Privat klotband med båda omslagen medbundna.
[ ATA: 34416 ] Pris: 100 SEK
LAGERKVIST, Pär, Pilgrim på havet. Stockholm 1962. originalutgåvan. 149 (1) s. Förlagets klotband med skyddsomslag och främre omslaget även inbundet.
[ ATA: 38630 ] Pris: 75 SEK
LAGERKVIST, Pär, Den vises sten. Skådespel i fyra akter. Originalupplaga. Stockholm 1947. 220 s. Häftad.
[ ATA: 43149 ] Pris: 150 SEK
LAGERKVIST, Pär, I den tiden - . Bonniers 1935. Originalupplagan. 168,(4)s. Häftad.
[ ATA: 51613 ] Pris: 75 SEK
LAGERKVIST, Pär, Dramatik. Bonniers 1946. 557s. Halvfranskt band med stänkmarmorerat övre snitt, de övriga råsnitt. Främre och bakre omslagen medbundna. Exlibris Elsa Assarsson; Gunilla & Stig Strömholm.
[ ATA: 51911 ] Pris: 500 SEK
LAGERKVIST, Pär, Järn och människor. Andra upplagan. Bonniers 1929. 127s. Häftad. Något snedläst.
[ ATA: 54233 ] Pris: 200 SEK
LAGERLÖF, Agneta (red.), Gravfältsundersökningar och gravarkeologi. Rapport från Riksantikvarieämbetets seminarium om Gravmaterialet som källa för kunskap om människans livsvillkor, religiösa och sociala värderingar, 26-27 oktober 1988. Stockholm 1991. 130 s. Ill. Häftad. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 44287 ] Pris: 175 SEK
LAGERLÖF, Karl Erik (red.), Femtitalet i backspegeln. Ett urval essäer om svenska författare ur 50-talsgenerationen. Stockholm 1968. 176 s. Ill. Pocket.
[ ATA: 26766 ] Pris: 60 SEK
LAGERLÖF, Karl Erik, I dagens lågor. Botkyrka, Sverige, världen. Stockholm 2003. 251 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Recensionstämpel över snitt.
[ ATA: 22562 ] Pris: 90 SEK
LAGERLÖF, Karl Erik, Strömkantringens år och andra essäer om den nya litteraturen. Stockholm 1975. 164 s. Originalpocket.
[ ATA: 46744 ] Pris: 60 SEK
LAGERLÖF, Selma, Osynliga länkar. Åttonde upplagan. Stockholm 1919. 407 s. Förlagets dekorerade klotband.
[ ATA: 23995 ] Pris: 50 SEK
LAGERLÖF, Selma, En herrgårdssägen. Med bilder av Einar Nerman. Stockholm 1913. 100 s. Ill. Häftad. Kvarto. Ryggen nött. Något solkiga omslag.
[ ATA: 32963 ] Pris: 100 SEK
LAGERLÖF, Selma, Meli. Berättelse. Med illustrationer i färg af Gerda Tirén. Stockholm 1909. 32 s. Häftad. Nött och solkigt.
[ ATA: 49258 ] Pris: 125 SEK
LAGERLUND, Henrik, Modal Syllogistics in the Middle Ages. Uppsala 1999. xv, 297 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 37293 ] Pris: 500 SEK
LAGERMAN, Magda, Ormsommar. Dikter. Bonniers 1949. 75s. Häftad.
[ ATA: 54603 ] Pris: 60 SEK
LAGERQVIST, Hans, La préposition chiés en ancien français. Étude diachronique et synchronique basée sur un corpus de textes littéraires datant des Xe, XIe, XIIe et XIIIe siècles. Uppsala 1993. 226 pp. Softcover. Some pencil underlinings.
[ ATA: 32835 ] Pris: 100 SEK
LAGERQVIST, Lars O. / Ernst Nathorst-Böös, Sedlar. Stockholm 1971. 223 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 32690 ] Pris: 70 SEK
LAGERQVIST, Lars O., Medevi Brunn 300 år 1678-1978. Historia och byggnadsbeskrivning. Motala 1978. 196 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 42990 ] Pris: 90 SEK
LAGERROTH, Erland, Mot en ny vetenskap. Studentlitteratur, Lund 1986. 316s. Häftad. Dedikation på första bladet.
[ ATA: 16568 ] Pris: 150 SEK
LAGERROTH, Erland, Litteraturvetenskapen vid en korsväg. Traditionell forskning, marxism, strukturalism, hermeneutik, humanism, finalism. Stockholm 1980. 282 s. Häftad. Namnteckning /Thure Stenström). Litet understrykningar.
[ ATA: 46780 ] Pris: 90 SEK
LAGERROTH, Fredrik, Platons stats- och rättsbegrepp. Gleerup, Lund 1928. 80s. Häftad. Dedikation på främre omslaget.
[ ATA: 11118 ] Pris: 150 SEK
LAGERSTEDT, Sven, Drömmaren från Norrlandsgatan. En studie i Henning Bergers liv och författaskap. Akademisk avhandling. Stockholm 1963. 317s. Illustrerad. Häftad. Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning 25.
[ ATA: 10602 ] Pris: 100 SEK
LAGERSTEDT, Torsten, Näringsliv och bygd i Seminghundra härad vid 1630-talets slut. Uppsala 1942. x,94s. + kartor. Häftad.
[ ATA: 7752 ] Pris: 75 SEK
LAGERSTRÖM, Bertil G. / Sven A. Swallert, Mannen från andra sidan. Stockholm 1983. 268 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38571 ] Pris: 75 SEK
LAGERSTRÖM, Bertil G., I jättens skugga. En bok om Charlotte Shaw och hennes man. Wiken 1983. 392 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 29008 ] Pris: 75 SEK
LAGERSTRÖM, Hugo, Svensk bokkonst. Studier och anteckningar över särdragen i svensk bokstavsform och svenskt typtryck. Stockholm 1920. 177 (1) s. Ill. Häftad. Kvarto. Något nött.
[ ATA: 40486 ] Pris: 100 SEK
LAGMAN, Edvin, Studier över Nuckömålets nominala ordbildning. Lund 1958. 231s. Häftad. Stockholm studies in scandinavian philology New series 1.
[ ATA: 6346 ] Pris: 125 SEK
LAGMAN, Svante, De stungna runorna. Användning och ljudvärden i runsvenska steninskrifter. Akademisk avhandling. Uppsala 1990. 202 pp. Häftad med skyddsomslag. Excellent condition.
¶ Deutsche Zusammenfassung: Die punktierte Runen. Gebrauch und Lautwerte in runenschwedischen Steininschriften.
[ ATA: 29952 ] Pris: 300 SEK
LAGRUP, Knut, Mänskliga rättigheter. Dikter. Bonniers 1966. 62s. Häftad.
[ ATA: 54604 ] Pris: 40 SEK
LAHDO, Ablahad, The Arabic Dialect of Tillo in the Region of Siirt (South-eastern Turkey). Uppsala 2003. 224 pp. Softcover. Very good condition.
[ ATA: 50185 ] Pris: 150 SEK
LAHGER, Håkan / Love Svensson, Blåsningen. Historien om kommersiell TV i Sverige. Stockholm 2003. 366 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 36213 ] Pris: 90 SEK
LAHTI, Markku (ed.), Alvar Aalto: Points of contact. Alvar Aalto Museum 1994. Unpaginated. Quarto. Illustrated. Publisher´s cloth with dust jacket. Hard cover.
[ ATA: 53639 ] Pris: 400 SEK
LAI MING, A History of Chinese Literature. With a Preface by Lin Yutang. Cassell, London 1964. xvi,439,(1)pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Ownership plate and small signature.
[ ATA: 48639 ] Pris: 125 SEK
LAING, R.D., Samtal med barn. Stockholm 1979. 117 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 10036 ] Pris: 75 SEK
LAIRD, John, Recent Philosophy. Ocford University Press 1949. 256 pp. Publisher's cloth with worn dj.
[ ATA: 48867 ] Pris: 75 SEK
LAITINEN, Kerstin, Begärets irrvägar. Existentiell tematik i Stig Dagermans texter. Umeå 1996. 296s. Häftad.
[ ATA: 55185 ] Pris: 200 SEK
LAKE, David J., The Gods of Xuma or Barsoom Revisited. Daw 1978. 192 pp. Paperback. Slightly worn.
[ ATA: 47295 ] Pris: 50 SEK
LAKE, Tony, HILLS, Ann, Otrohet. Norstedts 1980. 216s. Häftad.
[ ATA: 17396 ] Pris: 90 SEK
LAKHO, Hameeda, Bakom dolda galler. Fången mellan två kulturer. En sann historia. Stockholm 2001. 229 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 15881 ] Pris: 100 SEK
LALANDER, Folke (red.), Östgöta konstförenings 50-åriga verksamhet såsom den beskrives av sjutton inblandade. Östgöta Konstförenings Publikation XV (utan år). 72 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 30617 ] Pris: 72 SEK
LALANDER, Folke, K G Nilsson. Kalejdoskop 1986. 68 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 12198 ] Pris: 70 SEK
LALLEY, Paul, Krypande skräck. Falun 1980. 156 s. Pocket. Något snedläst. Namnteckning å insida av främre omslag. (Kalla kårar 62).
¶ The Colony.
[ ATA: 29497 ] Pris: 75 SEK
LAMA ANAGARIKA GOVINDA, Creative Meditation and Multi-Dimensional Consciousness. London 1977. x, 294 pp. + plates. Softcover. Pencil undelining. Worn wrappers.
[ ATA: 46923 ] Pris: 100 SEK
LAMA MIPHAM, Calm and Clear. Mi-pham 'Jam-dbyangs rnam-gyal rgya-mtsho. Berkeley 1973. 128 pp. Softcover. A few pencil undelinings.
[ ATA: 46922 ] Pris: 100 SEK
LAMA THUBTEN YESHE. Introduction to Tantra: A Vision of Totality. London 1987. 173 pp. Softcover.
[ ATA: 30232 ] Pris: 100 SEK
LAMARQUE, Peter/ HAUGOM OLSEN, Stein, Truth, Fiction, and Literature. A Philosophical Perspective. Clarendon Press, Oxford 1996. Name on small title. Pencil underlinings.
[ ATA: 54750 ] Pris: 150 SEK
LAMB, Harold, Djingis khan. Tema/ Rabén & Sjögren 1965. 223s. Pocket. Namn på smutstitelbladet.
[ ATA: 53264 ] Pris: 60 SEK
LAMBEK, C. Moralens grundval och gränser. Stockholm 1937. 163 s. Häftad.
[ ATA: 36128 ] Pris: 75 SEK
LAMBERT, André und STAHL, Eduard, Die Gartenarchitektur. Zweite Auflage. Leipzik, Alfred Kröner Verlag 1910. IV,152,(10)s + plates. Gilt half-leather. Spine a little worn. Handbuch der Architektur IV. 10. Halbband.
[ ATA: 11381 ] Pris: 500 SEK
LAMBERT, David, Dinosaurier. Stockholm 1990. 254 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick. (När? Var? Hur?)
[ ATA: 44909 ] Pris: 90 SEK
LAMBERT, David, Förhistoriska växter och djur. Stockholm 1986. 258 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick. (När? Var? Hur?)
[ ATA: 44910 ] Pris: 75 SEK
LAMBERT, Gavin, På glid. Scener från Hollywood. Stockholm 1961. 259 s. Häftad.
¶ The Slide Area.
[ ATA: 28575 ] Pris: 100 SEK
LAMBERT, Gavin, Flickan innanför. Stockholm 1966. 255 s. Häftad. Ett veck å bakre och främre omslag.
[ ATA: 28576 ] Pris: 125 SEK
LAMBERT, Lars Uppsala på hovfotografens tid. En bok om Gunnar Sundgren och hans tid. Uppsala 2009. 301,(3)s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Förlagsnytt exemplar.
[ ATA: 50578 ] Pris: 275 SEK
LAMBERT, Lars (red), Gunnar Leche stadsarkitekt. Kornhuset, 2004. 283s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Förlagsny.
[ ATA: 50804 ] Pris: 200 SEK
LAMBERT, Willi, Aus Liebe zur Wirklichkeit. Grundworte ignatianischer Spiritualität. Mainz 1991. 197 pp. paperback. A few underlinings with pencil.
[ ATA: 30187 ] Pris: 75 SEK
LAMM, Martin (red.), Thorilds bref till C. F. Cramer. Med inledning och anmärkningar. Upsala 1907. 62 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 26285 ] Pris: 75 SEK
LAMM, Martin, Det moderna dramat. Bonniers 1948. (8),363(1)s. Häftad. Något fläckad rygg. Ouppskuren.
[ ATA: 11817 ] Pris: 70 SEK
LAMM, Martin, Strindberg och makterna. SKDB 1936. 163,(1)s. Förlagets halvklotband. Namn på försättsbladet. Olaus Petriföreläsningar vid Uppsala universitet.
[ ATA: 16434 ] Pris: 100 SEK
LAMM, Martin, Det moderna dramat. Stockholm 1948. 362 (2) s. Förlagets halvklotband. Gott skick.
[ ATA: 42447 ] Pris: 75 SEK
LAMM, Sigurlaug Regina, Musik und Gemeinschaft einer Nation im Werden. Die Einfuhrung der Kunstmusik in Island in der Zeit von ca. 1800 bis 1920. Doctoral dissertation. Uppsala 2001. 245pp. Original wrappers.
[ ATA: 5137 ] Pris: 130 SEK
LAMONT-BROWN, Raymond, A Book of Epitaphs. London 1982. 64 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 35324 ] Pris: 60 SEK
LAMPÉN, Lea, Svensk-Finsk storordbok / Ruotsalais-Suomalainen suursanakirja. Söderströms 1977. 857 pp. Publisher's cloth.
[ ATA: 32934 ] Pris: 150 SEK
LAMVIK, Gunnar M., Et eventyr på hjul. Et antropologisk blikk på amcar-kulturen. STS 1994. 186s. Häftad. STS rapport nr. 21.
[ ATA: 53634 ] Pris: 250 SEK
LANCASTER, Graham, Bli 20% bättre! Malmö 1994. 162 s. Förlagets pappband. Namnteckning; övrigt i gott skick. (Utvecklingsbiblioteket).
[ ATA: 44157 ] Pris: 150 SEK
LANCASTER, Lewis R./ YU. C. S. (Eds.), Assimilation of Buddhism in Korea. Religious Maturity and Innovation in the Silla Dynasty. Asian Humanities Press, Berkeley, California 1991. viii,250pp. Publisher´s softcover. Library stamps.
[ ATA: 54469 ] Pris: 100 SEK
LANCASTER, Lewis R./ YU. C. S. (Eds.), Introduction of Buddhism to Korea. New Cultural Patterns. Asian Humanities Press, Berkeley, California 1989. x,229pp. Publisher´s softcover. Slightly worn. Library stamps.
[ ATA: 54470 ] Pris: 75 SEK
LANCHESTER, John, Njutningens pris. Stockholm 1996. 210 s. förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38660 ] Pris: 60 SEK
LANCIANI, Rodolfo, The Destruction of Ancient Rome: A Sketch of the History of the Monuments. New York Macmillan1899. Fold out map + XV (1) + 379 (3) pp. Publisher's red cloth with gilt upper edge. Old signature to front fly leaf; else in good condition.
[ ATA: 39411 ] Pris: 750 SEK
LANCKORONSKI, Leo / Maria Lanckoronski, Mythen und Münzen. Griechische Geld im Zeichen griechischen Glaubens die heiligung des Profanen. München 1958. 175 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 30716 ] Pris: 125 SEK
LANCKORONSKI, Leo Maria, Schönes Geld der alten Welt. Ausgewählte Meisterstücke griechischer Münzkunst. München 1935. 100 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Dj a little worn to edges.
[ ATA: 33346 ] Pris: 125 SEK
LANCZKOWSKI, Günter, Einführung in die Religionsphänomenologie. Darmstadt 1978. 152 pp. Softcover.
[ ATA: 8346 ] Pris: 90 SEK
LANDAHL, Martin, Några har vingar. Natur och Kultur 2000. 228s. förlagsinunden med skyddsomslag.
[ ATA: 6755 ] Pris: 60 SEK
LANDAHL, Martin/ Kristjan AUNVER, Stad på 2 hjul. edition edda 2000. 144s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53797 ] Pris: 60 SEK
LANDAU, David, Kissinger: The Uses of Power. Third printing. Boston 1972. 270 pp. Publisher's cloth with dj. Dj worn with tears.
[ ATA: 33203 ] Pris: 90 SEK
LANDAU, Edmund, Vorlesungen über Zahlentheorie. Aus der elementaren Zahlentheorie. Chelsea Publishing Company, New York 1946. Reprint of 1927 edition. VIII,180,(4)pp. Publisher´s cloth.
[ ATA: 55541 ] Pris: 250 SEK
LANDAU, Jacob M., Études sur le théatre et le cinéma arabes. Traduit de l'Anglais par Francine Le Cleach. Avec une Préface du Professeur H. A. R. Gibb. Paris 1065. 260 pp. Ill. Green cloth with front wrapper tipped in. Ex library copy with stamps.
[ ATA: 49324 ] Pris: 300 SEK
LANDAU, Jacob M., Études sur le Théatre et le Cinéma Arabes. Traduit de l´Anglais par Francine le Cleach. Avec une préface du Proffeseur H. A. R. Gibb. Paris 1965. 260pp. Private cloth backed boards with printed wrappers mounted on the boards. Library stamps.
[ ATA: 51138 ] Pris: 250 SEK
LANDAU, Rom, Ignacy Paderewski. Musiker och statsman. Stockholm 1935. 262 (2) s. Förlagets blåa klotband med främre omslag. Namnteckning.
[ ATA: 41113 ] Pris: 150 SEK
LANDAU, Zbigniew & Jerzy Tomaszewski, Wirtschaftsgeschichte Polens im 19. und 20. Jahrhundert. Berlin 1986. 300 pp. Publisher's cloth with dj.
[ ATA: 12704 ] Pris: 100 SEK
LANDBERG, Anna (red.), Vems är museet? Lund 2001. 96 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 37918 ] Pris: 100 SEK
LANDBERG, Anna (red.), Perspektiv på traditionen. Stockholm 1999. 248 s. Il. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 40219 ] Pris: 50 SEK
LANDBERG, Georg, Män och minnen. Verbum, Stockholm 1967. 178s. Häftad/pocket. c:a 20 sidor lätt fläckade i övre marginalen.
[ ATA: 9737 ] Pris: 50 SEK
LANDBERG, Georg, Johan Gyllenstiernas nordiska förbundspolitik i belysning av den skandinaviska diplomatiens traditioner. Uppsala 1935. 171 (1) s. Häftad. Med dedikation å främre omslag. Fd biblioteksexemplar med gallringsstämplar. Något nött.
[ ATA: 39885 ] Pris: 60 SEK
LANDBERG, Hans / Katrin Hallman / Lars Ingelstam (red.), Att upptäcka konsekvenser. Föredrag och diskussioner vid ett seminarium om teknikbedömning. Stockholm 1976. 86 s. Häftad. Kvarto.
[ ATA: 32942 ] Pris: 75 SEK
LANDBERG, Hans, Krig på kredit. Svensk rustningsfinansiering våren 1655. Kristianstad 1969. 141 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 12104 ] Pris: 125 SEK
LANDELIUS, Otto Rob., Nerkingar som borgare och äventyrare i främmande land. Rundqvists bokförlag, Göteborg 1936. 111 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 21870 ] Pris: 125 SEK
LANDELIUS, Peter, Guacamole och svenska krusbär. Stockholm 1991. 195 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14846 ] Pris: 60 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Besjälad natur. Carlssons 1998. 200s. Illustrerad. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 5953 ] Pris: 75 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Stockholms solitärer. Interpublishing, Stockholm 1986. 191s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 23275 ] Pris: 75 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Fåglar, blommor, hus och träd i Stockholm. Stockholm 2002. 188 s. Il. Förlagets pappband. Rec.stämpel å insida av bakre pärm; övrigt i mycket gott skick.
[ ATA: 31662 ] Pris: 90 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Stockholms solitärer. Växter och djur som levande kultur. Stockholm 1986. 192 s. Ill. Förlagets pappband. Med dedikation. Gott skick.
[ ATA: 44458 ] Pris: 75 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Markernas visdom. Stockholm 1990. 160 (2) s. Ill. Förlagsinbubnden med skyddsomslag.
[ ATA: 44463 ] Pris: 50 SEK
LANDELL, Nils-Erik, Trädgårdsmästaren Linné. Carlssons 1997. 302s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 54576 ] Pris: 75 SEK
LANDELL, Nils-rik, Stockholmskartor. Stockholm 2000. 143 s. ill. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kvarto.
[ ATA: 40503 ] Pris: 400 SEK
LANDEN, Leif, Gudmund Jöran Adlerbeth. En biografi. Akademisk avhandling. Stockholm 2000. 276s. Illustrerad. Filologiskt Arkiv 43.
¶
[ ATA: 2457 ] Pris: 100 SEK
LANDERHOLM, Lotta, Biätaren. Kriminalroman. Stockholm 2002. 278 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17482 ] Pris: 90 SEK
LANDERHOLM, Lotta, Fall i mörka vatten. Stockholm 2000. 286 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 33548 ] Pris: 75 SEK
LANDFRIED, Klaus, Stefan Georg - Politik des Unpolitischen. Heidelberg 1975. 290 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 20352 ] Pris: 150 SEK
LANDGRAF, Artur Michael, Einführung in die geschichte der theologischen Literatur der Frühscholastik. Regensburg 1948. 144 pp. Softcover.
[ ATA: 20938 ] Pris: 125 SEK
LANDGREBE, Wilhelm, Dietrich Bonhoeffer. Ein Blutzeuge aus jüngster Zeit. 3. durchgesehene Auflage. Giessen 1961. 78 (2). Softcover.
[ ATA: 30183 ] Pris: 75 SEK
LANDGREN, Bengt (red.), Att välja sin samtid. Essäer om levande svensk litteratur från Birgitta till Karlfeldt sammanställda av Bengt Landgren och utgivna av Svenska Akademien. Stockholm 1986. 268 s. Häftad.
[ ATA: 20717 ] Pris: 60 SEK
LANDGREN, Bengt (Red.), Universitetsämne i brytningstider. Studier i svensk akademisk litteraturundervisning 1947-1995. Uppsala 2005. 740s. Häftad.
[ ATA: 51307 ] Pris: 100 SEK
LANDGREN, Bengt, Den poetiska världen. Strukturanalytiska studier i den unge Gunnar Ekelöfs lyrik. Stockholm, Almqvist & Wiksell, 1982. 286 s. Häftad. Ouppskuren.
¶
[ ATA: 1158 ] Pris: 200 SEK
LANDGREN, Bengt, Odysseus vid masten och Procyons galna hund. Populärvetenskapliga föreläsningar och seminarier. Uppsala 1992. 227 s. Häftad.
[ ATA: 29306 ] Pris: 75 SEK
LANDGREN, Bengt, Dödsteman. Läsningar av Rilke Edfelt Lindegren. Uppsala 1999. 155s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 54857 ] Pris: 125 SEK
LANDGREN, Bengt, Polyederns gåta. En introduktion till Gunnar Ekelöfs Färjesång. Uppsala 1998. 233s. Häftad med skyddsomslag.
[ ATA: 55126 ] Pris: 125 SEK
LANDGREN, Bengt, Hermann Brochs Der Tod des Vergil. Studier i romanens källor, struktur och idéinnehåll. Uppsala 1978. 188s. Häftad.
[ ATA: 55132 ] Pris: 75 SEK
LANDGREN, Bengt, Den hotade idyllen. Gunnar Mascoll Silfverstolpe, Finland och den lyriska intimismen. KVHAAH 2008. 318s. Häftad.
[ ATA: 55165 ] Pris: 150 SEK
LANDGREN, Karin, Bibelns kvinnogestalter. Tranås 2005. 149 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 35452 ] Pris: 100 SEK
LANDIN, Bengt-Olof, Insekter i färg. Femte upplagan. Stockholm 1967. 146 s. Förlagets blåa klotband. Gott skick.
[ ATA: 29211 ] Pris: 75 SEK
LANDIN, Bo, Om träd kunde gråta. Stockholm 1986. 280 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 39915 ] Pris: 75 SEK
LANDIN, Per, Von dort nach hier. Zum Prozess der Vermittlung und Aufnahme deutschsprachiger Belletristik in Schweden 1980-1988. Dissertation. Stockholm 1990. 337 pp. Soft covers.
[ ATA: 13168 ] Pris: 125 SEK
LANDIS, Arthur H., The Magic of Camelot. Daw 1981. 208 pp. Paperback.
[ ATA: 47335 ] Pris: 50 SEK
LANDIS, Arthur H., Camelot in Orbit. Daw 1978. 176 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47750 ] Pris: 50 SEK
LANDOGNA, F., Antologia della critica storica. Età contemporaena. Torino 1955. 632 pp. Softcover.
[ ATA: 21028 ] Pris: 150 SEK
LANDON, Kristin, The Cold Minds. Ace 2008. 294 pp. Paperback.
[ ATA: 50201 ] Pris: 50 SEK
LANDOW, George P., Hyper / Text / Theory. Johns Hopkins University Press 1994. (8),384pp. Soft covers.
[ ATA: 50824 ] Pris: 100 SEK
LANDQUIST, D., Förspelet till andra världskriget. Hörsta förlag 1958 248s. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag. Några en à två centimeter långa revor på skyddsomslaget.
[ ATA: 15904 ] Pris: 100 SEK
LANDQUIST, John (red.), De filosofiska mästerverken V: Engelska upplysningstänkare. Stockholm 1941. XVI, 316 s. Förlagets klotband. Något nött. Försättsbladet saknas.
[ ATA: 11274 ] Pris: 70 SEK
LANDQUIST, John, I ungdomen. Bonniers 1957. 244s. Häftad.
[ ATA: 12525 ] Pris: 90 SEK
LANDQUIST, John, Själens enhet. Tre föreläsningar. Stockholm 1935. 150 82) s. Häftad.
[ ATA: 36758 ] Pris: 75 SEK
LANDQUIST, John, Gustaf Fröding. En biografi. Stockholm 1956. 398 s. Häftad. Fuktad i övre marginalen.
[ ATA: 41208 ] Pris: 75 SEK
LANDQUIST, Solveig, Närgångenheter. Natur och kultur 171s. Häftad. Bläcknoteringar vid innehållsförteckningen.
[ ATA: 10958 ] Pris: 75 SEK
LANDQUIST, Solveig, Den goda viljan. Mitt liv med John Landquist. Stockholm 1975. 293 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
¶ Med dedikation från författaren.
[ ATA: 27061 ] Pris: 100 SEK
LANDQUIST, Solveig, Solfågel. Gleerups 1956. 101s. Häftad.
[ ATA: 54605 ] Pris: 75 SEK
LANDQVIST, Håkan, Råd och ruelse. Moral och samtalsstrategier i Giftinformationscentralens telefonrådgivning. Akademisk avhandling. Uppsala 2001. 232s. Häftad. Skrifter utg. av Institutionen för Nordiska Språk vid Uppsala universitet 55.
[ ATA: 4841 ] Pris: 100 SEK
LANDRY, Pierre / Michel Laclotte / Pierre Rosenberg / Jacques Thuillier (ed.), Georges de La Tour. Orangerie des Tuileries 1972. 2e édition. Paris 1972. 282 pp. Ill. Original wrappers.
[ ATA: 44716 ] Pris: 100 SEK
LANDSTEINER, Karl, The Specificity of Serological Reactions. Revised Edition. With a Chapter on Molecular Structure and Intermolecular Forces by Linus Pauling. Second Printing. Harvard University Press 1946. xiv, 310 pp. Publisher's black cloth with dj. Dj with a tear (ca 2cm) at bottom of spine; else in good condition.
[ ATA: 44782 ] Pris: 500 SEK
LANDSTRÖM, Björn, Vägen till Indien. Upptäcktsresor till lands och sjöss från expeditionen till Punt 1493 f.Kr. till upptäckten av Godahoppsudden 1488 e.Kr. skildrade i ord och bilder av Björn Landström. Stockholm 1964. 223 (17) s. Kvarto. Ill. Dekorerat förlagsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött.
[ ATA: 5734 ] Pris: 90 SEK
LANDSTRÖM, Gustaf, Om tänkaren Kristofer Jackob Boström och hans filosofi. Stockholm 1903. 72 s. Halvklotband.
[ ATA: 23845 ] Pris: 100 SEK
LANE, Arthur, Greek Pottery. London, Faber and Faber, 1968. Hardcover, no dust-jacket. 62 pp. (text), approx. 100 pp plates.
¶
[ ATA: 718 ] Pris: 90 SEK
LANE, Edward William, De moderna egyptiernas seder och bruk. Alhambra 1998. xx, 483 s. Illustrerad. Förlagets pappband. Förlagsny. Mycket gott skick.
[ ATA: 9954 ] Pris: 80 SEK
LANG, Jennifer, An Assemblage of 19th Century Horses and Carriages. From the Original Sketches by the Late William Francis Freelove. London 1971. Ca 100 pp. Color ill. Publisher's hardcover with dj. Very good condition.
[ ATA: 42669 ] Pris: 90 SEK
LANG, Serge, A Second Course in Calculus. Addison-Wesley 1965. 242 pp. Publisher's hardcover with worn dj. Some underlinings.
[ ATA: 9603 ] Pris: 150 SEK
LANGDON, Percy G., Bedford Modern School Museum Illustrated Guide: Descriptive of the Collection of Bedfordshire Antiquities. Bedford 1925. 86 (8) pp. 25 plates. Original wrappers. Some foxing to front and end paper and edges. Wrappers worn to edges; else in good condition.
[ ATA: 44792 ] Pris: 350 SEK
LANGE-EICHBAUM, Wilhelm, Genie, Irrsinn und Ruhm. Eine Pathographie des Genies. 4. Auflage, vollständig neu bearbeitet und um über 1500 neue Quellen vermehrt. München 1956. 628 pp. Publisher's cloth with dj. Small signature to front fly leaf; else in good condition.
¶ Dieses international anerkannte Standardwerk behandelt umfassend das Genie, besonders in Beziehung zum ""Irrsinn"". Die gesamte Literatur des In- und Auslandes ist in einer bisher nicht annähernd erreichten Vollständigkeit in ihm zusammengetragen und verarbeitet.
[ ATA: 37882 ] Pris: 150 SEK
LANGE, H. O., Egyptiska myter och sagor. Med kulturhistorisk inledning. Stockholm 1925. 212 s. + planscher. Illustrerad. Förlagets klotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 10297 ] Pris: 100 SEK
LANGE, H. O., Religiöse tekster fra det gamle Aegypten. I dansk oversaettelse ved H. O. Lange. Köbenhavn 1921. XXVI, 132 s. (med index). Förlagets pappband. Ouppskuren. Ryggen nött med liten pärmförlust. (Verdensreligionernes hovedvaerker i oversaettelse. Udgifvet af Poul Tuxen).
[ ATA: 44676 ] Pris: 300 SEK
LANGE, John, The Cognitivity Paradox. An Inquiry Concerning the Claims of Philosophy. Princeton University Press 1970. viii,117pp. Publisher´s softcover. Name on small title
[ ATA: 54111 ] Pris: 75 SEK
LANGE, Kurt, En storstads skuggsidor. Wilh. Siléns Förlag 1904. 556s. Illustrerad. Dekorerat originalklotband.
[ ATA: 8361 ] Pris: 100 SEK
LANGE, Reinhold, Imperium zwischen Morgen und Abend. Verlag Aurel Bongers Recklinghausen 1972. 384 pp. Ill., Cloth w. wrappers. Owner's name (prof. Lennart Rydén).
[ ATA: 18404 ] Pris: 200 SEK
LANGE, Ulrich, Experimentalfältet. Kungl. Lantbruksakademiens experiment- och försöksverksamhet på norra Djurgården i Stockholm 1816-1907. Kungl. Skogs- och lantbruksakademien 2000 408s. Illustrerad. Förlagets dekorerade pappband. Skogs- och lantbrukshistoriska meddelanden nr 23.
[ ATA: 41843 ] Pris: 90 SEK
LANGENDOEN, D. Terence, The Study of Syntax. The Generative-Transformational Approach to the Structure of American English. New York, Holt, Reinhart and Winston, Inc., 1969. 174 pp. Paperback.
¶
[ ATA: 876 ] Pris: 70 SEK
LANGENDOEN, D. Terence, Essentials of English Grammar. New York 1970. 223 pp. Publisher's hardcover. Very good condition.
[ ATA: 29221 ] Pris: 75 SEK
LANGLET, E., Mermoz luftpostens hjälte. Andra genomsedda upplagan. Lindqvist 1949. 232s. + planscher. Förlagets blå halvfranska band. Främre omslaget medbundet.
[ ATA: 52217 ] Pris: 200 SEK
LANGLET, Olof, Studier över tallens fysiologiska variabilitet och dess samband med klimatet. Ett bidrag till kännedom om tallens ekotyper. Stockholm 1936. ss. 219-406.+ utvikbar plansch. Illustrerad. Häftad med föärlagets tryckta omslag. Särtryck ur Meddelanden från statens skogsförsöksanstalt, häfte 29, n:r 4, 1936. Dedikation.
[ ATA: 54695 ] Pris: 100 SEK
LANGLET, Valdemar, Bevingade ord och slagord. Efter olika källor sammanställda och förklarade I - II. I: Citat från främmande språk. II: Svenska citat. Gebers 1925-1928. 500 + 680s. Halvfranska band med fyra upphöjda bind. 2 volymer. Något nötta.
[ ATA: 54520 ] Pris: 300 SEK
LANGOSCH, Karl, Lateinisches Mittelalter. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1963. 96pp. Original wrappers.
[ ATA: 22471 ] Pris: 90 SEK
LANGOSCH, Karl, Profile des lateinischen Mittelalters. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt 1965. VI,329,(1)pp. Soft covers.
[ ATA: 22472 ] Pris: 100 SEK
LANHAM, Richard A., The Electronic Word: Democracy, Technology, and the Arts. The University of Chicago Press 1994. 285 pp. Paperback.
[ ATA: 16846 ] Pris: 125 SEK
LANKHEIT, Klaus, Das Triptychon als Patosformel. Heidelberg 1959. 87 pp. + 44 plates and 4 fold out plates. Softcover.
[ ATA: 24780 ] Pris: 100 SEK
LANKHEIT, Klaus, Caspar David Friedrich. Köln 1977. 35 (1) pp. Original wrappers. Quarto.
[ ATA: 31155 ] Pris: 75 SEK
Lannerbro, Ragnar, Stenålder och bronsålder i Leksand. Uppsala 1984. 109s. + planscher. Illustrerad. Häftad. Leksands sockenbeskrivning del VIII.
[ ATA: 53737 ] Pris: 100 SEK
LANNERING, Jan, Studies in the prose style of Joseph Addison. Doctoral dissertation. Uppsala 1951. 205pp. Original wrappers. Lower wrapper with a couple of small stains.
[ ATA: 10594 ] Pris: 90 SEK
LANNOY, Richard, The Speaking Tree. A Study of Indian Culture and Society. Oxford University Press 1974. Reprint. xxviii,466pp. + plates. Softcover.
[ ATA: 52891 ] Pris: 75 SEK
LANSDELL, Henry, Genom Sibirien. Med 43 illustrationer och en karta. Stockholm 1882. 495 (1) s. + karta. Förlagets dekorerade gröna klotband. Något nött.
[ ATA: 32689 ] Pris: 400 SEK
LANSDELL, Henry, Genom Sibirien. Med 43 illustrationer och en karta. Bonniers 1882. Frontispis,VIII,496s. + planscher och utvikbar karta. Halvklotband med guldornerad rygg. Ett blad med liten pappersförlust i yttre marginalen - långt från texten, för övrigt i mycket gott skick. Ryggen blekt.
[ ATA: 53702 ] Pris: 150 SEK
LANZMANN, Claude, Shoah. De överlevande berättar. Förord av Simone de Beauvoir. Alfabeta 1986. 256 (6) s. Häftad. Namnteckning. (Filmbibliotek 4).
[ ATA: 36645 ] Pris: 90 SEK
LÜBKE, Wilhelm, Die Kunst des Altertums. Sechzehnte Auflage vollständig neu bearbeitet von erich Pernice. Mit 17 Kunstbeilagen und 700 Abbildungen im Text. Esslingen 1924. 526 pp. Ill. Publisher's decorated cloth. Spine a little pale and with a couple of stains.
[ ATA: 18180 ] Pris: 125 SEK
LÜDERS, Eva, Sömnmedel förorsakar filologen sömnlösa nätter. Stockholm 1955. 8 s. Häftad. Med dedikation till Erik Gren.
¶ Särtryck ur Svenska läkaretidningen 1955.
[ ATA: 32265 ] Pris: 200 SEK
LÜDTKE, Friedemann, Fårskötsel. Lt 1981. 93s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 50221 ] Pris: 70 SEK
LÜSCH, Fritz, Lysekils historia. Lysekilsposten, Lysekil 1950. 174s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 54231 ] Pris: 150 SEK
LÜTZELER, Heinrich, Das Druckwerk als Mittler des Geistes. Bonn 1969. 23 pp. Softcover.
[ ATA: 20297 ] Pris: 50 SEK
LAOURINA, Vera/ Vassili POUCHKARIOV (ed.), Les icônes de Novgorod XIIe - XVIIe siècles. Préface Dimitri Likhatchev. Introduction et réalisation Vera Laourina et Vassili Pouchkariov. Traduction Francaise Vladimir Maximoff. Présentation Alexandre Kokovkine. Éditions d´art Aurore, Léningrad 1980. 348pp Folio. Illustrated. Publisher´s hardcover with dustjacket.
[ ATA: 51985 ] Pris: 700 SEK
LAPASSADE, Georges, L'entrée dans la vie. Essai sur l'inachèvement de l'homme. Paris 1963. 259 pp. Softcover. Arguments 17. Les Éditions de Minuit.
[ ATA: 20832 ] Pris: 125 SEK
LAPASSADE, Georges, Groupes, organisations et institutions. Recherches institutionelles 1. Deuxième Édition. Paris 1970. 241 pp. softcover. Withe some underlinings.
[ ATA: 20833 ] Pris: 100 SEK
LAPIDUS, Jens, Mamma försökte. Wahlström & Widstrand 2012. 214s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55071 ] Pris: 100 SEK
LAPPALAINEN, Tomas, Camorra. En bok om maffian i Neapel. Fischer & Co 2007. 324s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55322 ] Pris: 90 SEK
LAPPIN, Elena, Natasha och historien. Stockholm 2001. 299 s. Häftad.
[ ATA: 13834 ] Pris: 70 SEK
LAPPIN, Elena, Natasha och historien. Stockholm 2002. 299 s. Häftad.
[ ATA: 14824 ] Pris: 70 SEK
LARA, Jesus, Leyendas Quechuas. Antologia. Ediciones Libreria Juventud, Argentina 1960. 160pp. Soft covers. Some underlinings in blue and red.
[ ATA: 47894 ] Pris: 150 SEK
LARA, María Pía, Narrating Evil. A Postmetaphysical Theory of Reflective Judgment. Columbia University Press, New York 2007. xii,230pp. Publisher´s hardcover wth dustjacket. First 30 pages with pencil underlinings.
[ ATA: 52854 ] Pris: 150 SEK
LARBAUD, Valéry, Last eller dygd. Två essayer. Stockholm 1956. 76 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 38204 ] Pris: 40 SEK
LARETEI, Käbi, En bit jord. Stockholm 1980. 258 (6) s. Pocket. Gott skick.
[ ATA: 37889 ] Pris: 50 SEK
LARGE, David Clay, Where Ghosts Walked. Munich´s Road to the Third Reich. Norton 1997. XXVI,406pp. Illustrated. Publisher´s hard cover with dust jacket. Signature on fly leaf. Heavely underlined and marked in the foreword and first 89pages. (Review copy).
[ ATA: 51267 ] Pris: 75 SEK
LARSÉN, Ossian, Untersuchung über den Geschlechtsapparat der Aquatilen Wanzen. Lund 1938. 388 pp. Ill. Softcover. Fine condition.
¶ Presentation copy.
[ ATA: 25000 ] Pris: 250 SEK
LARSEN, Judy Merrill, Bara till låns. Forum 2007. 219s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 44358 ] Pris: 90 SEK
LARSEN, Mihail/ Ole THYSSEN, Den fria tanken. En grundbok i filosofi. Röda Bokförlaget 1985 284s. Häftad. Blyertsstreckad.
[ ATA: 53415 ] Pris: 90 SEK
LARSEN, Steen, Den arbetande hjärnan. Sammanhanget mellan arbetets organisation och hjärnans funktion. Stockholm 1982. 158 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 24102 ] Pris: 60 SEK
LARSEN, Stephan, A Writer and his Gods. Doctoral dissertation. Stockholm 1983. 239,(1)pp. Original wrappers.
[ ATA: 16466 ] Pris: 125 SEK
LARSMO, Ola / Lars Ilshammar, Net. wars - kampen om nätet. Stockholm 1997. 151 s. Häftad. Veck å bakre omslag och sista sidor.
[ ATA: 27957 ] Pris: 75 SEK
LARSMO, Ola, Engelska parken. Tusende. Stockholm 1989. 336 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning. Snedläst.
[ ATA: 21764 ] Pris: 50 SEK
LARSON, Esbjörn, Från adlig uppfostran till borgerlig utbildning. Kungl. Krigsakademien mellan åren 1792 och 1866. Akademisk avhandling. Uppsala 2005. 411,(5)s. Illustrerad. Häftad. Studia Historica Upsaliensia 220.
[ ATA: 22787 ] Pris: 150 SEK
LARSON, F. A., Hertig av Mongoliet, Mongoliet och mitt liv bland mongolerna. Bonniers 1929. 333s. + frontispis. Förlagets dekorerade klotband med främre omslaget medbundet. Namn på smutstitelbladet.
[ ATA: 55468 ] Pris: 150 SEK
LARSON, Kate och Anna-Karin PALM, Om vänskap. Bokförlaget Lejd 2007. 302s. Förlagets dekorerade pappband.
[ ATA: 53814 ] Pris: 125 SEK
LARSON, Kate, Himlen över platsen. Stockholm 1998. 225 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 14286 ] Pris: 60 SEK
LARSON, Kate, Odaliskens leende. Stockholm 1991. 234 (4) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Snedläst.
[ ATA: 37515 ] Pris: 75 SEK
LARSON, Kate, Everything important is to do with passion. Iris Murdoch´s concept of love and its Platonic origin. Uppsala 2009. 187pp. Soft cover.
[ ATA: 53620 ] Pris: 200 SEK
LARSSON KRAUS, Jonas, Att odla ett samhälle. Råby räddningsinstitut och 1840-talets sociala ingenjörskonst. Akademisk avhandling. Uppsala 2009. 269,(7) s. Häftad.
[ ATA: 47003 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Bo (red.), Bonden i dikt och verklighet. Nordiska museet 1993. 158s. Illustrerad. Häftad. Dedikation från Björn Meidal. Tre små fläckar på de två första bladen.
[ ATA: 55253 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Bo, Fyra östersjöstäder förr och nu. En jämförande studie av stadsutveckling och planering. Konsthögskolans arkitekturskola (1980). 158s. Kvarto. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 53637 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Carl, Från Stockholm till Messina. Utriv ur några album. Stockholm 1948. 69 (5) s. Ill. Häftad. Litet solkigt främre omslag; övrigt i gott skick.
¶ Nr 936 av 1130 ex.
[ ATA: 44496 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, CARL, En Dalasockens historia. En kulturbeskrivning av By i Folkare härad I-II. Stockholm 1920-1939. 2 volymer. 287 + 299 s. Ill. + utvikbara kartor. Privata blåa klotband.
[ ATA: 48700 ] Pris: 350 SEK
LARSSON, Christer, The Relative Merits of Goodness and Originality"". The Ethics of Storytelling in Peter Carey´s Novels. Doctoral Dissertation. Uppsala 2001. 173pp. Original wrappers. Studia Anglistica Upsaliensia 116.
[ ATA: 4819 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Edvin, Apostlagärningarna 13 - 20. EFS förlaget 1987. 463s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Kommentar till Nya Testamentet 5 B
[ ATA: 51071 ] Pris: 175 SEK
LARSSON, Evert, SÖDERSTRÖM, Sven, Hössjömålet. Ordbok över en sydvästerbottnisk dialekt. På grundval av Evert Larssons samlingar utarbetad av Sven Söderström. Umeå 1979. 224s. Häftad.
[ ATA: 7566 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Göran (red.), Talande tro. Ungdomar, religion och identitet. Studentlitteratur 2003. 240 s. Häftad.
[ ATA: 43562 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Göran, Virtuell religion. Globalisering och internet. Studentlitteratur 2002. 140 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 43561 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Gösta, Hemming. Biskop av Åbo. En krönika. 27 blad (tryckta på ena sidan). Illustrerad. Häfte. Exlibris.
[ ATA: 50896 ] Pris: 50 SEK
LARSSON, Gunilla, Ship and Society: Maritime Ideology in Late Iron Age Sweden. Uppsala 2007. 426 pp. IIl. Softcover. Quarto. Very good condition.
[ ATA: 32458 ] Pris: 600 SEK
LARSSON, Hans Albin (red), Boken om Sveriges historia. Forum 1999. 344s. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 45659 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Hans-Ove, Varg. Natur och Kultur 1988. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 55240 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Hans, Litteraturintryck. Stockholm 1926. 303 s. Häftad.
[ ATA: 8206 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Hans, Poesiens logik. Stockholm 1966. 104 s. Pocket. Namnteckning på titelbladet.
[ ATA: 11119 ] Pris: 50 SEK
LARSSON, Hans, Studier och meditationer. Stockholm 1958. 137 s. Häftad.
[ ATA: 28349 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Hans, Logik. Tredje upplagan. Stockholm 1938. 74 s. Häftad.
[ ATA: 39941 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Hans, Gränsen mellan sensation och emotion. (Vad är en känsla?) Tredje upplagan. Stockholm 1925. 87 (3) s. Häftad.
[ ATA: 40961 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Hans, Idéer och makter. Tredje upplagan. Stockholm 1922. 167 (3) s. Häftad.
[ ATA: 40962 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Hedvig, Jews and Gentils in Early Jewish Novels. Dissertation. Uppsala 2006. 340 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 34737 ] Pris: 200 SEK
LARSSON, Inga Lena, Vide ung. Stockholm 1953. 237 s. Förlagets halvklot med skyddsomslag.
¶ Ett skakande socialt dokument. Med dedikation till Reidar Ekner.
[ ATA: 27446 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Ingegerd, Sängkvalsterallergi. Om orsaker och efektiva åtgärder. Uppsala 2005. 63 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 39119 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Inger / Karl Erik Rosengren (red.), Kommunikationens villkor. Lund 1999. 216 s. Häftad.
[ ATA: 26663 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Jan, Diplomati och industriellt genombrott. Akademisk avhandling. Uppsala 1977. 215s. Häftad. Ded.
[ ATA: 15804 ] Pris: 70 SEK
LARSSON, Janerik / Mats Kockberg, Det andra Finland. Stockholm 1984. 164 s. Ill. Förlagets pappband. Mycket gott skick.
[ ATA: 50120 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Kent, Silurian tentaculitids from Gotland and Scania. Oslo 1979. 180 pp. Ill. Softcover. Quarto. (Fossils and Strata 11).
[ ATA: 44521 ] Pris: 175 SEK
LARSSON, Lars Gunnar, Studien zum Partitivgebrach in den ostenseefinnischen Sprachen. Dissertation. Uppsla 1983. 158 pp. Softcover.
[ ATA: 29751 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Lars-Gunnar, Studier i de östersjöfinska språkens partitivbruk. Akademisk avhandling. Uppsala 1981. 162 s. Häftad.
[ ATA: 9087 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Lars-Ingvar, Förändringar i Visby Innerstad. KKH Arkitekturskolan 1973. 72s. Kvarto, Illustrerad. Häfte.
[ ATA: 53569 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Lars-Olof (red.), Linné. En småländsk resa. Prisma 2006. 320s. + planscher. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 53049 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Lars-Olof, Metoder i konstvetenskapen. Almqvist & Wiksell 1971. 73,(3)s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 28275 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Lars-Olof, SVANBERG, Jan, WINGREN, Bo, Allmän konsthistoria. Almqvist & Wiksell 1971. 227,(5)s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 28274 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Lars, La sintassi dei pronomi relativi in italiano moderno. Con particolare riguardo alla concorrenza tra CHE e PREP. + CUI/IL QUALE nella propozitione relativa ad antecedente temporale. Dissertation. Uppsal 1990. 320 pp. Softcover. Very good condition. (Studia Romanica Upsaliensia 46).
[ ATA: 29746 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Lena, En svensk naturdagbok. Stockholm 1995. 160 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 39048 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Lennart (Ed.), Wörter-Büchlein. A German-Swedish-Polish-Latvian Dictionary Published in Riga in 1705. KVHAA 2011. 200p. Illustrated. Publisher´s soft cover. Slavica Suecana Series A - Publications vol. 2.
¶ Authors: Bo Andersson, Wlodzimierz Gruszczynski, Lennart Larsson, Peteris Vanags.
[ ATA: 53989 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Lennart, Varifrån kom svenskan? Om den svenska vokabulären i en fyrspråkig ordbok utgiven i Riga 1705. Akademisk avhandling. Uppsala 2003. 352 s. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 17288 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Lisbeth, En annan historia. Om kvinnors läsning och svensk veckopress. Akademisk avhandling. Symposion 1989. 342s. Illustrerad. Häftad.
[ ATA: 5813 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Maja, Den moraliska kroppen. Tolkningar av kön och individualitet i 1800-talets populärmedicin. Akademisk avhandling Uppsala 2002. 232s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 8488 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Margareta, Fruktsamhetsmönster, produktionsstruktur och sekularisering. En jämförelse mellan 69 härader vid 1800-talets slut. Akademisk avhandling. Stockholm 1984. 164 s. Häftad. Dedikation.
[ ATA: 17256 ] Pris: 125 SEK
LARSSON, Maria, Tequila. Stockholm 2000. 283 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 14698 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Mats G., Väringar. Nordbor hos Kejsaren i Miklagård. Stockholm 1991. 161s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Namnteckning å försättsblad samt ett årtal antecknat å främre skyddsomslag.
[ ATA: 4470 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Mats, Smältdegeln. Första upplagan. Stockholm 1986. 144 s. Förlagets pappband. gott skick.
[ ATA: 37784 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Mats, Tidigneolitikum i sydvästskåne. Kronologi och bosättningsmönster. Rudolf Habelt Verlag, Bonn/ Gleerup, Lund 1984. 271s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Acta Archaeologica Lundensia. Series in 4o, No 17.
[ ATA: 54878 ] Pris: 250 SEK
LARSSON, Mats/ TOLL, Annika (red.), Samhällsstruktur och förändring under bronsåldern. Riksantikvarieämbetet, Arkeologiska undersökningar, Skrifter nr 11. 1995. 75s. Kvarto. Illustrerad. Häftad. Namn på smutstitelbladet.
[ ATA: 55598 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, May, Fisken har blå mun. Stockholm 2000. 188 s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 14970 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Misse, Svenska serietecknare. Stockholm 1992. 288 s. Ill. Förlagets pappband. Gott skick.
[ ATA: 42103 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Rune, Religion i radio och TV under sextio år. Akademisk avhandling. Uppsala 1988. 254 s. Häftad. Bibliotheca Theologiae Practicae 43.
[ ATA: 13136 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Sören & SAVING, Jaak, Nordstjernan inifrån 1890-1990. Stockholm 1990. 200 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 5993 ] Pris: 80 SEK
LARSSON, Sören, Poppius. Journalisternas skola. Stockholm 1997. 173 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 24002 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, SETH, Substantivböjningen i västerbottens folkmål jämte en exkurs till ljudläran. Akademisk avhandling. Uppsala 1929. 228s. Häftad.
[ ATA: 7825 ] Pris: 90 SEK
LARSSON, Sixten / Sven Söderholm (red.), Förteckning över byggnadsminnesmärken. Stockholm 1967. 110 s. Ill. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 30619 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Sofus, Det romerska samhället under republiken. Norstedts 1928. 244 s. Ill.
[ ATA: 7289 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Staffan, Grodnattvard. Stockholm 1951. 55 s. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 25469 ] Pris: 50 SEK
LARSSON, Staffan, Grind i fåglar. Stockholm 1949. 80 s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 25470 ] Pris: 60 SEK
LARSSON, Staffan, Gallerrum. Stockholm 1948. 98 s. Häftad. Gott skick. namnteckning.
[ ATA: 25471 ] Pris: 70 SEK
LARSSON, Staffan, Kardiogram. Stockholm 1955. 80 s. Häftad.
[ ATA: 25472 ] Pris: 50 SEK
LARSSON, Sv. G., Reflections on the system of the Prostomia. Köbenhavn 1965. 84pp. Illustrated. Original wrappers. Ex library copy, stamped on upper cover. Spolia Zoologica Musei Hauniensis 23.
[ ATA: 12733 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Sven-Erik, Bertil Ohlin. Atlantis 1998. 547s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 8389 ] Pris: 150 SEK
LARSSON, Sven, Sjuhundra år i Jönköping. Jönköping 1983. 108s. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10638 ] Pris: 75 SEK
LARSSON, Tor, Arbetsmiljöns styrning. Kristinehamnsmodellen. Andra upplagan. SAMU, Uppsala 1991. 354s. Häftad.
[ ATA: 55436 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Ulf (red.), Människor, miljöer och kreativitet. Nobelpriset 100 år. Stockholm 2001. 228 s. Ill. Häftad. Mycket gott skick.
[ ATA: 38284 ] Pris: 100 SEK
LARSSON, Valfrid, En skånebonde. Lantbruksliv vid sekelskiftet. Nordiska Museet 1983. 113 s. Ill. Originalpocket.
[ ATA: 8731 ] Pris: 50 SEK
LARY, N. M., Dostoevsky and Dickens: A Study of Literary Influence. Routledge 1973. 172 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 14004 ] Pris: 125 SEK
LASH, Jennifer, On Pilgrimage. A Time to Seek. Bloomsbury 1998. xiv,226pp. Softcover.
[ ATA: 53217 ] Pris: 75 SEK
LASH, Scott, Sociology of Postmodernism. Routledge 1990. xii,300pp. Softcover.
[ ATA: 53280 ] Pris: 125 SEK
LASKER-SCHÜLER, Else, Die Wupper. Schauspiel in fünf Aufzügen. Mit Dokument zur Entstehungs- und Wirkungsgeschichte und einem Nachwort von Fritz Martini. Stuttgart 1977. 176 pp. Paperback. Very good condition. (Reclam 9852).
[ ATA: 49462 ] Pris: 60 SEK
LASKOW, Leonard, Healing With Love: A Breakthrough Mind/Body Medical Program For Healing Yourself and Others. New York 1992. 341 (1) pp. Softcover. A few pencil underlinings.
[ ATA: 40529 ] Pris: 75 SEK
LASLETT, Peter / Karla OOSTERVEEN / Richard M. SMITH (eds), Bastardy and its Comparative History Edward Arnold 1980. xvi,431,(1)pp.Publisher´s hard cover with dust jacket. Library ticket and stamp.
[ ATA: 51078 ] Pris: 700 SEK
LASSEN, Christian, Anthologia Sanscritica. Glossario Instructa. In usum scholarum edidit Christianus Lassen. Denvo adornauit Ioannes Gildemeister. Editio Altera. Bonnae 1868. XVI, 300 (2) pp. Private black half calf. Worn and with pencil annotations.
[ ATA: 38976 ] Pris: 400 SEK
LASSINANTTI, Ragnar, Synpunkter och skildringar. Luleå 1965. 250 (6) s. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 39852 ] Pris: 100 SEK
LÁSZLÓ, Gyula, The Art of the Migration Period. Corvina Press 1974. 160pp. + plates. Quarto. Publisher´s cloth. No dustjacket. Small name on fly leaf.
[ ATA: 55602 ] Pris: 150 SEK
LATOURETTE, Kenneth Scott, A History of Christianity. Vol. II: Reformation to the Present. Revised Edition. Fifteenth reprint 1991. Expanded to cover the tumultuous significant years 1950-1975 with a new foreword and supplemental bibliographies by Ralph D. Winter. xxviii,pp.685-1552. Publisher´s softcover.
¶ Only vol. II.
[ ATA: 54802 ] Pris: 90 SEK
LATTIMORE, Owen (ed.), Mongolian Folktales and Stories. (in English and Mongolian). Translated from the Mongolian by D. Altangerel. State Publishing House, Ulan-Bator 1979. 262pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover.
[ ATA: 53260 ] Pris: 150 SEK
LATTIMORE, Owen, Nomads and Commissars. Mongolia revisited. Oxford University Press, New York 1962. xxvi,238pp. + plates. Publisher´s cloth with dust jacket. Overcrossed signature on fly leaf.
[ ATA: 48634 ] Pris: 200 SEK
LAUBENTHAL, Sanders Anne, Excalibur. Ballantine 1977. 236 pp. Paperback.
[ ATA: 47620 ] Pris: 50 SEK
LAUDE, Jean, The Arts of Black Africa. University of California 1973. xvi, 290 pp. Ill. Softcover. Prev. owner's sticer on inside of front wrapper. Underling with very light yellow pen.
[ ATA: 44214 ] Pris: 100 SEK
LAUENSTEIN, Lennart, Varnad. Göteborg 2003. 186 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 38419 ] Pris: 75 SEK
LAUESEN, Marcus, Fortaellinger af graenselandets historie 1-2. C. A. Reitzels Forlag, Köbenhavn 1938. 387 + 336s. Ill. Röda halvfranska band.
[ ATA: 22057 ] Pris: 200 SEK
LAUF, Detlef Ingo, Secret Doctrines of the Tibetan Books of the Dead. London 1977. 254 pp. Softcover. Covers little worn with creases. Signature to front fly leaf.
[ ATA: 31919 ] Pris: 125 SEK
LAUFORS, Eric, Det gröna Uppsala. Uppsala 1987. 127 s. Ill. Häftad. (Uppsala stads historia VI:6).
[ ATA: 34758 ] Pris: 100 SEK
LAUMER, Keith, Striden om framtiden. Falun 1986. 153 s. Originalpocket. GALAX 5.
[ ATA: 13864 ] Pris: 50 SEK
LAURAND, L., Manuel études grecques et latines. Appendice I-VI. Édition revue et corrigée par P. d'Hérouville. Paris 1946. Six parts in four volumes. 278 pp. Maps. Original wrappers. Unopened. In good condition.
[ ATA: 41594 ] Pris: 500 SEK
LAURAU, René, I'llusion pedagogique. Paris 1969. 223 pp. Softcover.
[ ATA: 22410 ] Pris: 100 SEK
LAURAU, René, L'instituant contre l'institué. Paris 1969. 196 pp. Softcover.
[ ATA: 22411 ] Pris: 100 SEK
LAURELL, Fr., Svenska växtnamn och binär nomenklatur. Undersökning och antikritik. Uppsala 1904. (2),82s. Häftad. Blank rygg.
[ ATA: 53179 ] Pris: 125 SEK
LAURENS, Marshall, The Z Effect. New York 1974. 192 pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 47125 ] Pris: 50 SEK
LAURENT, Jacques, Du skulle inte duga till tandläkare. En ramberättelse. Papamoscas Förlag 1998. 350 s. Häftad.
[ ATA: 8632 ] Pris: 75 SEK
LAURENTEV, B. P. (ed.), Kratkii yaponsko - Russkii slovar' (Comprehensive Japanese - Russian Dictionary). Moscow 1980. 405 (3) pp. Publisher' decrated hardcover. Excellent condition.
[ ATA: 44935 ] Pris: 125 SEK
LAURENTEV, B. P., Karmannyi Yaponsko - Russkii slovar'. (Japanese - Russian Pocket Dictionary). Moscow 1989. 565 (3) pp. Publisher's decorated hardcover. Excelent condition.
[ ATA: 44944 ] Pris: 150 SEK
LAURENZA, Domenico, Leonardo on Flight. Milan 2004. 120 pp. Ill. Softcover. Quarto. Very good condition.
¶ Lots of illustrations, diagrams and documentations.
[ ATA: 35806 ] Pris: 200 SEK
LAURIN, Carl G., Kvinnolynnen. Tredje upplagan. Stockholm 1916. 84 s. Ill. Häftad. Prydliga understrykningar i blyerts; övrigt i gott skick.
[ ATA: 30268 ] Pris: 75 SEK
LAURIN, Urban, Whiskey från hela världen. Västerås 1998. 168 s. Ill. Förlagets pappband. Kvarto. Gott skick.
[ ATA: 49732 ] Pris: 125 SEK
LAUSTER, Peter, Testa dina anlag. Vilka är dina starka sidor? Stockholm 1974. 128 s. Förlagets pappband.
[ ATA: 37076 ] Pris: 150 SEK
LAVATER, Johann Caspar, Jesus Messias, oder die Zukunft des Herrn. Nach der Offenbarung Johannes. Zürich Johann Caspar Füssli 1780. 230 (2) pp. Nice late 18th-century half calf with marbeled edges. Vignette on title page only.
[ ATA: 39673 ] Pris: 700 SEK
LAVEDAN, Pierre, Histoire de l'art I-II. Vol. I: Antiquité (Avec la collaboration de Simone Besques précédée d'une bibliographie générale et d'une méthodologie de l'histoire de l'art) Vol. II: Moyen âge et temps modernes (deuxième édition). Paris 1949-1950. 2 volumes. XLVIII, 322 (4) + XI, 583 (1) pp. Two private cloth volumes. Signature to front fly leaf. some weak annotations with pencil.
[ ATA: 45498 ] Pris: 350 SEK
LAVER, James, Les idées et les moeurs au siècle de l'optimisme. Traduit de l'anglais par Magdeleine Paz. Flammarion, Paris 1969. 268pp. Ill. Publisher's cloth. Name on first page.
[ ATA: 23147 ] Pris: 75 SEK
LAVER, James, The House of Haig. Markinch 1958. viii, 75 (3) pp. Publisher's red cloth. Very good condition.
[ ATA: 50046 ] Pris: 100 SEK
LAVESKOG, Anders/ LINDSKOG, Anne/ STENBERG, Ulf (red.) Om metaller. En Litteratursammanställning. Statens Naturvårdsverk 1976. Tryckt Stockholm 1981. 262s. Häftad. Namn på första bladet.
[ ATA: 53665 ] Pris: 200 SEK
LAVILLE, Alain, Le Juge Michel. Pourqui est mort celui qui allait révéler les secrets de Marseille. Paris 1983. 545 (5) pp. Publisher's hardcover with dj. Prev. owner's stamp. Some underlining in red in the beginning.
[ ATA: 46361 ] Pris: 100 SEK
LAVINE, T. Z., From Socrates to Sartre: The Philosphic Quest. New York 1989. 426 pp. Paperback. Very good condition.
[ ATA: 29258 ] Pris: 75 SEK
LAVOTHA, Ödön och Csilla, Lärobok i ungerska. Almqvist & Wiksell 1973. 301s. Häftad.
[ ATA: 55649 ] Pris: 100 SEK
LAVOTHA, Ödön och Csilla, Ungersk grammatik. Almqvist & Wiksell 1973. 284s. Häftad.
[ ATA: 55669 ] Pris: 150 SEK
LAVRIN, Janko (Ed.), A Panorama of Russian nLiterature. University of London Press 1973. 325 pp. Publisher's hardcover with dj.
[ ATA: 14003 ] Pris: 150 SEK
LAWLOR. Robert, Voices of the First Day: Awakening In the Aboriginal Dreamtime. Rochester 1991. xvi, 412 pp. Ill. Softcover. Quart.
[ ATA: 49427 ] Pris: 150 SEK
LAWRENCE, D. H., Kärlek bland höstackar. Stockholm 1943. 119 s. Förlagets halvklotband med omslagen medbundna. Snedläst
[ ATA: 19734 ] Pris: 50 SEK
LAWRENCE, D. H., Brev. Stockholm 1950. 217 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 19735 ] Pris: 65 SEK
LAWRENCE, D. H., Flickan som sjönk. Stockholm 1934. 423 s. Klotband.
[ ATA: 19736 ] Pris: 60 SEK
LAWRENCE, D. H., The Letters of D. H. Lawrence. Edited and with an Introduction by Aldous Huxley. London 1934. 889 pp. Publisher's cloth. Spine faded. Name on front fly leaf.
[ ATA: 25220 ] Pris: 90 SEK
LAWRENCE, D. H., Resa i etruskernas land. Tidens bokklubb 1954. 134s. + planscher. Förlagets klotryggsband med skyddsomslag.
[ ATA: 46196 ] Pris: 70 SEK
LAWRENCE, D.H., En samlingsvolym. Räven och andra berättelser, noveller, brev, lyrik, essäistik. Urval och inledning av Knut Jaensson. Stockholm 1959. 390s. Förlagets klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget nött; övrigt i gott skick.
[ ATA: 4409 ] Pris: 100 SEK
LAWRENCE, D.H., Brev. Inledning av Aldous Huxley. W&W, Stockholm 1950. 217s + planscher. Berömda memoarer.
[ ATA: 10350 ] Pris: 90 SEK
LAWRENCE, D.H., Brev. Inledning av Aldous Huxley. W&W, Stockholm 1950. 217s + planscher. Förlagets halvklotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 10351 ] Pris: 90 SEK
LAWRENCE, D.H., Studier i klassisk amerikansk litteratur. Cavefors 1964. 270s. Häftad.
[ ATA: 11420 ] Pris: 75 SEK
LAWRENCE, D.H., Jungfrun och zigenaren. Fabel 1994. 194 s. Pocket.
¶ Förlagsny.
[ ATA: 24241 ] Pris: 50 SEK
LAWRENCE, Frieda, The Memoirs and Correspondence. Edited by E.W. Tedlock. Heinemann, 1961. xviii, 436pp. + plates. Publishers cloth. boards a little soiled.
[ ATA: 10352 ] Pris: 100 SEK
LAWTON, Denis, Social Class, Language and Education. London, Routledge and Kegan Paul, 1968. 181 p. Hardcover, no dust-jacket. Underlined
¶
[ ATA: 1092 ] Pris: 75 SEK
LAWTON, Richard/ Robert LEE (eds), Urban Population Development in Western Europe from the Late-Eighteenth to the Early-Twentieth Century. Liverpool University Press 1989. xvi,288pp. Publisher´s hard cover with dust jacket. Tear on front dust jacket. Signature on fly leaf.
¶ Contributionbs by: Richard Lawton and Robert Lee; Henk van Dijk; Heinz Fassmann; J.-P. Poussou; Hans Oluf Hansen; Hans-Dieter Laux; Richard Lawton; David Dickson; David Sven Reher; Paul Deprez and Christian Vandenbroeke; Lorenzo del Panta.
[ ATA: 50925 ] Pris: 100 SEK
LAXNESS, Halldór K., Tidens gång i Backstugan. Rabén & Sjögren/ Vi 1957. 208s. Förlagets klotryggband.
[ ATA: 51815 ] Pris: 75 SEK
LAXNESS, Halldór Kiljan, Olafur Karason. Stockholm 1956. 480 s. Förlagets halvklot.
[ ATA: 27038 ] Pris: 90 SEK
LAXNESS, Halldór Kiljan, På tunet därhemma. Stockholm 1975. 221 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 27040 ] Pris: 75 SEK
LAXNESS, Halldór, Den goda fröken och huset. Stockholm 1954. 93 (5) s. Förlagets pappband. (Partisanserien 1).
[ ATA: 38223 ] Pris: 60 SEK
LAYTON, Robert, The Anthropology of Art. Second Edition. Cambridge University Press 1992. 258 pp. Ill. Softcover. Some pages with underlining in ink. Lower water damage.
[ ATA: 26596 ] Pris: 100 SEK
LE BIDOIS, Georges / Robert Le Bidoise, Syntaxe du francais moderne. Ses fondements historiques et psychologiques. Tome II: L'ordre des motys dans la phrase - l'accord - syntaxe des propositions - les propositions subordonnées - les mots outils - paragrammaticales. Paris 1938. XI, 778 (4) pp. Private full cloth. Siganture to front fly leaf. Colour on boards faded fro sun; else in good condition.
[ ATA: 33845 ] Pris: 150 SEK
LE BOHEC, Yann, Caesar. Alhambra 1997. 128 s. Häftad. Gott skick. (Vad vet jag om... Alhambras Pocket Encyklopedi 57).
[ ATA: 39534 ] Pris: 50 SEK
LE CARRÉ, John, Smiley's People. London Hodder and Stoughton 1980. 327 pp. Publisher's hardcover with dj. Good condition.
[ ATA: 18646 ] Pris: 250 SEK
LE CARRÉ, John, En liten stad i Tyskland. Stockholm 1969. 308 s. Förlagsinbunden med ett nött skyddsomslag.
[ ATA: 24225 ] Pris: 125 SEK
LE CARRÉ, John, Ryska huset. Stockholm 1989. 334 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 33494 ] Pris: 50 SEK
LE CARRÉ, John, Den gode tolken. Stockholm 2006. 327 (3) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 40037 ] Pris: 80 SEK
LE COQ, Albert von, Auf Hellas Spuren in Ost-Turkistan. Berichte u. Abenteuer der 2. u. 3. Turfan Expedition. Mit 108 Abbildungen in Text und auf 52 Tafeln sowie 4 Karten. Leipzig 1926. XI, 166 (2) pp. Original wrappers. Wrappers worn with some creases.
[ ATA: 29765 ] Pris: 600 SEK
LE GOFF, Jacques, Reims, Krönungsstadt. Wagenbach, Berlin 1997. 112pp. Illustrated. Original wrappers. Kleine kulturwissenschaftliche Bibliotek 58.
[ ATA: 21166 ] Pris: 100 SEK
LE GUIN, Ursula K., Vägen vid havet. Stockholm 1993. 203s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
[ ATA: 11060 ] Pris: 70 SEK
LE GUIN, Ursula K., Rocannon´s world. Ace 1966. 136pp. Paperback. Crisp copy.
[ ATA: 31740 ] Pris: 50 SEK
LE HARDOUIN, Maria, Det svarta seglet. Stockholm 1948. 222 (2) s. Häftad. Nött och fläckig. (Panacheserien).
[ ATA: 38681 ] Pris: 50 SEK
LE MINH KHUE, Monsunens sista regn. Tranan 2009. 240s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 50736 ] Pris: 90 SEK
LE PAGE, Rand, Kriget i rymderna. Pingvinförlaget 1958. 128 s. Häftad. ATOMBOKEN 13.
[ ATA: 15219 ] Pris: 100 SEK
LE SAGE, Alain René, Gil Blas. Stockholm 1945. 684 s. Häftad. Omslagen nötta.
[ ATA: 17721 ] Pris: 100 SEK
LE SAGE, Alain-René, Gil Blas. Ljus, Stockholm 1945. 684s. Häftad.
[ ATA: 23076 ] Pris: 125 SEK
LEAHY, Louis, L'inéluctable Absolu. Comment poser le problème de Dieu. Préface de Michele Federico Sciacca. Paris, Desclée de Brouwer, 1965. 173 p.
¶
[ ATA: 2990 ] Pris: 100 SEK
LEAKEY, L.S.B., Mau-Mau. Natur och Kultur 1953. 162s+karta. Häftad. Centimeterstor fläck på främre omslaget. Övre högra hörnet något stött.
[ ATA: 5584 ] Pris: 75 SEK
LEAKEY, Richard E., Människans ursprung. Stockholm 1981. 256 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10811 ] Pris: 90 SEK
LEAMER, Laurence, As times goes by - den sanna bilden av Ingrid Bergman. Stockholm 1986. 445 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Omslaget litet nött.
[ ATA: 28556 ] Pris: 100 SEK
LEANDER, Sigfrid (red.), Boken om Blekinge. Karlskrona 1942. 752 s. Privat halvklotband med främre omslaget medbundet.
[ ATA: 42015 ] Pris: 250 SEK
LEANDOER, Katarina, From Colonial Expression to Export Commodity. English-Canadian Literature in Canada and Sweden 1945-1999. Doctoral Dissertation. Uppsala 2002. 273pp. Original wrappers. Studia Anglistica Upsaliensia 118.
[ ATA: 4843 ] Pris: 75 SEK
LEANDOER, Kristoffer, Kyrkogård för dikter 1999-2002. Malmö 2002. 147 s. + CD skiva. Häftad. Gott skick.
[ ATA: 34862 ] Pris: 100 SEK
LEAR, Edward, Rim och oförnuft. A Book f Nonsense. Stockholm 1952. 102 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 17186 ] Pris: 150 SEK
LEASOR, James, Med dolda vapen. Stockholm 1966. 208 s. Häftad. Snedläst och nöt.
[ ATA: 33547 ] Pris: 75 SEK
LEAVIS, F. R., D. H. Lawrence/ Novelist. Peregrine Books 1968. 332pp. Softcover.
[ ATA: 52573 ] Pris: 60 SEK
LEAVIS, F. R., The Common Pursuit. Peregrine Book 1969. 307pp. Softcover.
[ ATA: 52574 ] Pris: 70 SEK
LEAVIS, F. R., The Great Tradition. George Eliot, Henry James, Joseph Conrad. Peregrine 1967. 295pp. Softcover. Some pencil markings.
[ ATA: 52575 ] Pris: 70 SEK
LEBÈGUE, Henri (ed.), Du sublime (Peri hypsos). Texte établi et traduit par Henri Lebègue. Deuxième édition revue et augmentée. Paris 1952. xxvii, 72 pp. Original wrappers. A few markins with ball point in margin; else in good condition. (Collection Budé).
[ ATA: 43859 ] Pris: 100 SEK
LEBÈGUE, Henri, Les Parsini. En appendice Les manuscripts des Coeranides et tables générales par Marie Delcourt. Bruxelles Lamertine 1924. VIII, 2, 320 pp. Original wrappers. Wrappers and spine smewhat worn. Ex library copy with only two small weak stamps (one on front wrapper and one on last page). Pages unopened. (Catalogue des manuscripts alchimiques grecs. Publié sous la driection de J. Bidez, F. Cumont, J. H. Heiberg et O. Lagercrantz. Vol. 1).
[ ATA: 44520 ] Pris: 1200 SEK
LEBEDEV, G. S., Epokha vikingov v severnoj europe. (The viking era in northern europe). Leningrad 1985. 288pp. Illustrated. Publisher´s pictorial hard cover.
[ ATA: 48629 ] Pris: 200 SEK
LEC, Stanislaw Jerzy, Das grosse Buch der unfrisierten Gedanken. Aphorismen, Epigramme, Gedichte und Prosa. Hrsg. Karl Dedicus. München, Carl Hanser, 1971. 268 S. Geb.
¶
[ ATA: 1894 ] Pris: 60 SEK
LECH, Raymond B., All the Drowned Sailors. Stein & Day, New York, 1982. (12),309,(1)pp. Illustrated. Publishers cloth-backed boards with dust-jacket. The Dust-jackets head a little worn.
[ ATA: 11026 ] Pris: 150 SEK
LECHE, Hakon, Generalstabschefen Bildt och Sveriges försvar. Stockholm 1992. 190 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 41502 ] Pris: 100 SEK
LECHE, Wilhelm, Några blad ur organismernas utvecklingshistoria. Med 141 afbildningar. Stockholm 1901. 79 s. Ill. Vackert klotband. Gott skick.
[ ATA: 27806 ] Pris: 200 SEK
LECIEJEWICZ, Lech, Jäger, Sammler, Bauer, Handwerker. Frühe Geschichte der Lausitz bis zum 11. Jahrhundert. VEB Domowina-Verlag, Bautzen 1985. 2. Auflage. 128pp. + plates. Illustrated. Publisher´s pictorial hardcover. Spine slightly worn. Name on inside of front cover. Dedication.
[ ATA: 55452 ] Pris: 75 SEK
LECLERCQ, Jaques, La Vocation Religieuse. 4 edition revue et corrigée. Casterman 1960. 223pp. Original wrappers.
[ ATA: 7856 ] Pris: 100 SEK
LECOMTE, Gérard, Grammaire de L'arabe. Paris 1968. 125 (3) pp. Original wrappers. Signature to front fly leaf. Crease to front wrapper; else in clean and good condition.
[ ATA: 35138 ] Pris: 300 SEK
LEDANG, Ola Kai (Red.), Musikklidenskapelig. Tretten essay. Musikkvitenskapelig Institutt 1962-87. Solums Forlag 1987. 112 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 13605 ] Pris: 75 SEK
LEDIN, Per, Mötesreferat i den tidiga socialdemokratiska pressen. Uppsala 1993. 82 s. Häftad.
[ ATA: 26540 ] Pris: 75 SEK
LEDUC, Violette, Oäktingen. Med förord a Simone de Beauvoir. Stockholm 1969. 444 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick. namnteckning å försättsblad.
[ ATA: 18725 ] Pris: 100 SEK
LEE, Carol Ann, Och glöm mig inte. Anne Frank 1929-1945. En biografi. Stockholm 1999. 284 s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Överstruken namnteckning å försättsbald; övrigt i gott skick.
[ ATA: 40686 ] Pris: 80 SEK
LEE, Hermione, Virginia Woolf´s Nose. Essays on Biography. Princeton university press 2005. Publisher´s cloth with dustjacket. Hardcover. Slightly soiled fore edge.
[ ATA: 53791 ] Pris: 100 SEK
LEE, Lauruie, Stulen sommar. Resor i Andalusien. Stockholm 1956. 190 s. Häftad. Ouppskuren.
[ ATA: 19731 ] Pris: 50 SEK
LEE, Mabel / A. D. Syrokomla-Stefanowska (ed.), Modernization of the Chinese Past. University of Sydney 1993. 181 pp. Softcover. In good condition.
[ ATA: 30540 ] Pris: 125 SEK
LEE, Man-Gap, Sociology and Social Change in Korea. Third printing. Seoul 1986. V, 336 pp. Publisher's cloth with dj. Ex. library with stamps. Dj is slioghtly worn; else in good condition.
[ ATA: 36463 ] Pris: 200 SEK
LEE, Mara, Ladies. Stockholm 2007. 378 s. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 43935 ] Pris: 75 SEK
LEE, Martin A. / Bruce Shlain, Acid Dreams: The Completer Social History of LSD - The CIA, the Sixties, and Beyond. New York 1992. 345 pp. Ill. Paperback.
[ ATA: 16025 ] Pris: 150 SEK
LEE, Peter H., Studien zum Saenaennorae: Altkoreanische Dichtung. Ein Beitrag zur Wertung der japanischen Studien über altkoreanische Dichtung. Dissertation. München 1958. (12) 163 (3) pp. Original wrapper.
[ ATA: 36789 ] Pris: 125 SEK
LEE, Sandra, Kathy Knight. Svensk översättning av Rolli Fölsch. Malmö 2005. 366 (2) s. Ill. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 48665 ] Pris: 90 SEK
LEE, Tanith, Vazkor, Son of Vazkor. Daw 1978. 224 pp. Paperback.
[ ATA: 47257 ] Pris: 50 SEK
LEE, Tantih, Safirvin. Delta Förlag 1981. 182 s. Förlagsinbunden med skyddsopmslag. DELTA 131.
[ ATA: 15185 ] Pris: 75 SEK
LEE, Vinny, Stora köksboken. Allt om planering, inredning och utrustning. Forum 1998. 192s. Kvarto. Illustrerad. Förlagets pappband med skyddsomslag.
[ ATA: 51072 ] Pris: 150 SEK
LEECH, Geoffrey N. / Michael H. Short, Style in Fiction: A Linguistic Introducton to English Fictional Prose. Longman 1985. xiv, 402 pp. Paperback. Very good condition.
[ ATA: 42587 ] Pris: 100 SEK
LEECH, Geoffrey, Semantics: The Study of Meaning. Second, revised and updated edition. London 1981. xii, 384 pp. Softcover. Signature on front fly leaf and pen underlining on first pages.
[ ATA: 41712 ] Pris: 75 SEK
LEEPER, Janet, Edward Gordon Craig: Designs For the Theatre. Harmondsworth 1948. 48 pp. + 40 plates. Publisher's hardcover. In good condition.
[ ATA: 43867 ] Pris: 90 SEK
LEFEBVRE, Georges, The Great Fear of 1789: Rural Panic in Revolutionary France. Princeton University Press 1982. 234 pp. Publishers hardcover, no dust-jacket.
¶
[ ATA: 62 ] Pris: 125 SEK
LEFEBVRE, Georges, 1789. Franska revolutionens bakgrund och orsaker. Stockholm 1961. 192 s. Originalpocket.
[ ATA: 6781 ] Pris: 100 SEK
LEFEBVRE, Henri, Marxismen. Cavefors 1969. 118 s. Originalpocket. Blyertsunderstrykningar.
[ ATA: 42346 ] Pris: 60 SEK
LEFFLER, Anne Charlotte, Kvinnlighet och erotik / Womanhood and Eroticism. Geemuyden Kiese 1999. 110 (4) s. Häftad. Gott skick. (Scandinavian Words 10).
[ ATA: 43971 ] Pris: 125 SEK
LEFKOWITZ, Mary R., The Lives of the Greek Poets. Duckworth 1981. xii,187,(1)pp. Publisher´s cloth with dust jacket. Hardcover.
[ ATA: 51524 ] Pris: 300 SEK
LEFRIN, A.E., Dogmatiska spörsmål. Almqvist & Wicksell 1936. 69s. Häftad.
[ ATA: 8974 ] Pris: 50 SEK
LEFSCHETZ, Solomon, Differential Equations: Geometric Theory. Dover reprint of 2 nd edition 1963. 390pp. Paperback. Name on first page. Lower upper left corner bumped.
[ ATA: 4670 ] Pris: 125 SEK
LEGGETT, Trevor, The Chapter of the Self. Routledge 1978. xvi, 176 pp. Ill. Publisher's hardcover with dj. Underlining with pencil.
[ ATA: 42965 ] Pris: 150 SEK
LEGOUIS, Émile, A History of English Literature. Revised edition. London 1948. xxi, 1401 pp. Publisher's red cloth. Lower right corner bumped; else in good condition.
[ ATA: 36380 ] Pris: 75 SEK
LEHANE, Dennis, En drink före kriget. Bonniers 2005. 357s. Förlagets pappband med skyddsomslag. Recensionsstämpel på övre snittet.
[ ATA: 44389 ] Pris: 90 SEK
LEHMANN-LEANDER, Ernst (ed.), Sokrates und die Vorsokratiker. Berlin 1966. 279 pp. Publisher's hardcover.
[ ATA: 18034 ] Pris: 75 SEK
LEHMANN, Alfred, Overtro og trolldom II. De hemmelige videnskaber. Köbenhavn 1968. 170 (2) s. Pocket. Gott skick.
[ ATA: 48526 ] Pris: 60 SEK
LEHMANN, Edv., Myter och sagor på väg genom världen. Stockholm 1925. 220 s. Häftad. Ryggen nött.
[ ATA: 29200 ] Pris: 60 SEK
LEHMANN, Edv., Buddha. Hans laere og dens gaerning. Anden forögede og aendere udgave. Köbenhavn 1915. 241 s. Häftad. Privat klotband. Något skadad titelskylt.
[ ATA: 36764 ] Pris: 90 SEK
LEHMANN, Edv., Män och deras tro. Luther Pascal Rousseau Carlyle Kierkegaard. Lund, Gleerups 1920. 279s. Häftad. Namnteckning på främre omslaget.
[ ATA: 53123 ] Pris: 75 SEK
LEHMANN, Winfred P., Historical Linguistics: An Introduction. New York 1962. 297. Publisher's hardcover.
[ ATA: 10097 ] Pris: 90 SEK
LEHNBERG, Carl, Tal om optiken. Hållit för Kongl. Svenska Vetenskaps Academien ... den 28. Augusti 1756. Stockholm, Lars Salvius 1756. 32s. Tagen ur band. Något lagerfläckad.
[ ATA: 48796 ] Pris: 175 SEK
LEHNER, Johann / Hans Mayr (ed.), Ecuador: Gold und Terracotten. Wien 1990. 127 (1) pp. Color plates. Publisher's hardcover. Very good condition.
[ ATA: 38876 ] Pris: 75 SEK
LEHTILÄ-OLSSON, Mayre, K. G. Ossiannilsson och arbetarrörelsen. En studie i en ideologisk konfrontation. Göteborg 1982. 237s. Häftad.
[ ATA: 55354 ] Pris: 75 SEK
LEHTO, Lena, English Stress and its Modification by Intonation. An Analytic and Synthetic Study of Acoustic Parameters. Dissertation. Helsinki, 1969. 206 pp. Ill. Academia Scientiarum Fennica B 164.
¶
[ ATA: 1013 ] Pris: 75 SEK
LEHTONEN, Eeva-Liisa, Säätyläishuveista kansanhuveiksi, kansanhuveista kansalaishuveiksi. Maaseudun yleishyödyllinen huvitoiminta 1800- luvun alusta 1870- luvun loppuun. Helsinki 1994. 422 pp. Ill. Softcover. Very good condition. (Historiallisia Tutkimuksia 184).
[ ATA: 44702 ] Pris: 150 SEK
LEIBER, Fritz, Du är ensam. Falun 1986. 159 s. Originalpocket. NOVA POCKET 31.
[ ATA: 13858 ] Pris: 50 SEK
LEIBER, Fritz, Night's Black Agents. Berkley 1978. 276 pp. Paperback. Signature.
[ ATA: 47725 ] Pris: 50 SEK
LEIBRING, Katharina / Staffan Nyström / Mats Wahlberg (red.), Namn och mångkultur - flerspråkiga miljöer och kulturella influenser. Uppsala 2007. 124 s. Häftad.
[ ATA: 48754 ] Pris: 75 SEK
LEICHT, Hans, Sturmwind über dem Abendland. Europa und der Islam im Mittelalter. Weisbaden 2002. 270 pp. Ill. Publisher's hardcover.
[ ATA: 25219 ] Pris: 100 SEK
LEIDE, Arvid, Munckska tomten. Professorsgården som blev lasarett. Lund 1965. 116 s. Ill. Häftad.
[ ATA: 42985 ] Pris: 90 SEK
LEIDI, Franco, Teckningar-Dessins. Norrköpings museum 1979. XII,(116)s. Illustrerad. Förlagsinbunden.
[ ATA: 10842 ] Pris: 75 SEK
LEIDSTEDT, Anders, Uppsalas biografer. Filmer, biografer och övrig nöjeshistoria 1897-1997. Uppsala 1997. 498 s. Ill. Förlagets pappband.
[ ATA: 15437 ] Pris: 200 SEK
LEIF-LUNDGREN, Åke, LINNÉ, Bert (red), Tiden snöar från trädet. Norrbottens poesi. Kantele. Luleå 1993. 248s. Illustrerad. Häftad. Phebe Fjellströms ex.
[ ATA: 41864 ] Pris: 90 SEK
LEIGHTON, Taigen Dan, Cultivating the Empty Field. Tuttle Library of Enlightenment 2000. xiv,119,(3)pp. Soft covers.
[ ATA: 29857 ] Pris: 100 SEK
LEIJON, V., Boxning. Tredje upplagan. Stockholm 1921. 110 s. Ill. Häftad. Namnteckning å omslag. Idrotternas bok X.
[ ATA: 26549 ] Pris: 250 SEK
LEIJONHIELM, Christer, Colours, Forms and Art: Studies in Differential aesthetic Psychology. Dissertation. Stockholm 1967. 184 pp. Ill. Softcover.
[ ATA: 19003 ] Pris: 90 SEK
LEIJONHUFVUD, Åke, Vaxduken. Stockholm 1970. 128 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
[ ATA: 19728 ] Pris: 50 SEK
LEIJONHUFVUD, Åke, Förförarens nya dagbok. Stockholm 1980. 216 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23856 ] Pris: 60 SEK
LEIJONHUFVUD, Åke, Anna och Christian. Stockholm 1978. 283 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 23857 ] Pris: 60 SEK
LEIJONHUFVUD, Sigrid (utgivare), Lovisa Ulrika och Carl Gustaf Tessin. Stockholm, Norstedts 1920. XVI,266s. Häftad. Tapeförstärkta inre falsar.
[ ATA: 12131 ] Pris: 75 SEK
LEIJSTRÖM, Gunnar, Om obestämda artikeln. Ett bidrag till nordisk språkhistoria. Akademisk avhandling. Uppsala 1934. viii,194s. Häftad. Nordiska texter och undersökningar 3.
[ ATA: 6373 ] Pris: 100 SEK
LEIKOLA, Anto / Juhani Lokki / Torsten Stjernberg / Johan Ulfvens (red.), Magnus von Wright. Dagbok 1841-1849 + Register. Helsingfors 1999. 2 vol. 431 s. Färg ill. + 54 s. Förlagets klotband med skyddsomslag. (registerdelen häftad). Mycket gott skick. (Konstnärsbröderna von Wrights Dagböcker 3).
[ ATA: 37582 ] Pris: 300 SEK
LEINSTER, Murray, Twists in Time. Avon 1960. 160 pp. Paperback.
[ ATA: 47115 ] Pris: 50 SEK
LEINSTER, Murray, War With the Gizmos. Gold Medal 1958. 156 (4) pp. Paperback.
[ ATA: 47128 ] Pris: 50 SEK
LEINSTER, Murray, Four From Planet 5. Gold Medal 1959. 160 pp. Paperback.
[ ATA: 47230 ] Pris: 50 SEK
LEINWOLL, Stanley, Laser och maser. Princip, funktion, användning. Stockholm 1968. 16 s. Häftad.
[ ATA: 31232 ] Pris: 75 SEK
LEIPOLDT, Johannes, Von den Mysterien zur Kirche. Gesammelte Aufsätze. Hamburg-Bergstedt, Herbert Reich Evangelischer Verlag, 1962. 404 S. Geb. Underlineings and annotations.
¶
[ ATA: 3012 ] Pris: 75 SEK
LEIR-SHUFFREY, Sandi, Lev Bättre. Reiki. Övningar för välbefinnande och balans. Valentin 2005. 128s. illustrerad. Häftad.
[ ATA: 52962 ] Pris: 100 SEK
LEIRIS, Michel, Haut mal suivi de Autres lancers. Paris 1969. 253 pp. paperback.
[ ATA: 24330 ] Pris: 75 SEK
LEISER, Erwin, Dö för Hitler? Film i Tredje riket. Pan 1968. 103s. + planscher. Pocket.
[ ATA: 53456 ] Pris: 70 SEK
LEISI, Ernst, Der Wortinhalt. Seine Struktur im deutschen und englischen. Heidelberg, Quelle & Meyer, 1953. 119 S. Gebunden.
¶
[ ATA: 1077 ] Pris: 60 SEK
LEITCH, Maurice, Viskningsleken. Stockholm 1988. 95 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 25952 ] Pris: 90 SEK
LEJING, Margit, Murresill och snurreduppa. Om ål, fisk och sill. Österlensk kokbok. Simrishamn 1976. 173 (2) s. Il. Häftad. Namnteckning.
[ ATA: 32668 ] Pris: 125 SEK
LEJONSOMMAR, Eva, Återresa. Alafabeta/Anamma 2002. 164s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 7514 ] Pris: 90 SEK
LEJONSOMMAR, Eva, Återresa. AlfabetaAnamma 2002. 164 s. Förlagsinbunden med skyddsomslag.
[ ATA: 9397 ] Pris: 75 SEK
LEKANDER, Nina, Lilla livet. Stockholm 1993. 172 (2) s. Förlagsinbunden med skyddsomslag. Gott skick.
[ ATA: 46628 ] Pris: 75 SEK
LEKBERG, Per, Yxors liv. Människors landskap. Akademisk avhandling. Uppsala 2002. 330s. Illustrerad. häftad.
[ ATA: 5196 ] Pris: 100 SEK
LEKBY, Astrid, Klockan. Stockholm 1972. 32 s. Ill. Häftad. Tväroktav. Nött.
[ ATA: 38885 ] Pris: 75 SEK
LEKHOLM, Carl Gustaf (mfl.), Kring Malmöhus 1970. Malmö 1970. 220 s. Ill. Förlagsinbunden.
[ ATA: 20522 ] Pris: 50 SEK
LEKSELL, L.J.Z., Svenskt rim-lexikon Med förord af Professor Ad. Noreen. Författarens förlag, Västerås 1907. vi,300s. Nött och fläckigt rött klotband, blekt rygg.
[ ATA: 6541 ] Pris: 250 SEK
LEM, Stanislaw, Eden. Warsawa Iskry 1973 262 (2) pp. Paperback. A few small annotations. In Polish.
[ ATA: 48460 ] Pris: 75 SEK
LEMA, Antoine, Africa divided. The Creation of Ethnic Groups. Lund 1993. 200pp. Soft covers.
[ ATA: 49335 ] Pris: 250 SEK
LEMAITRE, Jules, Jean Jacques Rousseau. Tio föreläsningar. Stockholm 1912. 344 s. Häftad. Ouppskuren. Gott skick.
¶
[ ATA: 1986 ] Pris: 75 SEK
LEMAITRE, Maurice, Oeuvres poétiques et musicales, lettristes, hypergraphiques, infinitésimales. Lettrisme Centre de Creativite 1972. No pag. (approx. 200 pp). Original wrappers. Quarto. In good condition.
¶ Presentation copy from the author to Bo Grandien co-author of the poem Teknisk tävlan (Joute technique).
[ ATA: 37415 ] Pris: 900 SEK
LEMARCHAND, Guy / Claude Mazauric (ed.), Nations, Nationalismes, Transitions XVIe-XXe siècles. Actes du symposium international 12-15 novembre 1992. Paris 1993. 352 pp. Softcover.
[ ATA: 31990 ] Pris: 150 SEK
LEMBERG, Robert, Jag, Du och verkligheten. Religiös kunskap och teologi som vetenskap i John Cullbergs religionsfilosofi. Åbo 2000. 256 s. Häftad. Gott skick. Med dedikation.
[ ATA: 42779 ] Pris: 150 SEK
LEMCHE, Henning, Gastropoda Opisthobranchiata. Köbenhavn 1941. 50pp. Original wrappers. Upper left corner bumped. Meddelelser om Grönland Bd 121. Nr 7.
[ ATA: 9468 ] Pris: 150 SEK
LEMCHE, Henning, Gastropoda Opisthobranchiata (Excl. Pteropoda). Köbenhavn 1941. 66pp.Original wrappers. meddelelser om Grönland. Bd 80. Nr 7. the Godthaab expedition 1928.
[ ATA: 9490 ] Pris: 150 SEK
LEMESURIER, Peter, Geheimcode Cheops. Ein Weltwunder wird enträtselt. 3 auflage. Bauer 1988. 398pp. Paperback.
[ ATA: 4989 ] Pris: 100 SEK
LEMHAGEN, Gunnar, La concurrence entre l´infinitf et la subordonnée complétive introduite par que en francais contemporain. I: Introduction. Uppsala 1979. 184 pp. Original wrappers. (Studia Romanica Upsaliensia 26 ).
[ ATA: 48429 ] Pris: 125 SEK
LEMNIUS, Wilhelm, Brev om omilt klimat, efterblivenhet och fostran. Uppsala, Appelbergs boktryckeri 1962. (28)s. Häftad.
[ ATA: 16430 ] Pris: 75 SEK
